CS207333B2 - Device for making the axial channels in the cigarette filters - Google Patents

Device for making the axial channels in the cigarette filters Download PDF

Info

Publication number
CS207333B2
CS207333B2 CS748726A CS872674A CS207333B2 CS 207333 B2 CS207333 B2 CS 207333B2 CS 748726 A CS748726 A CS 748726A CS 872674 A CS872674 A CS 872674A CS 207333 B2 CS207333 B2 CS 207333B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
drum
filter
ring
vacuum
piston
Prior art date
Application number
CS748726A
Other languages
English (en)
Inventor
Leslie E Payne
Original Assignee
Reynolds Tobacco Co R
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reynolds Tobacco Co R filed Critical Reynolds Tobacco Co R
Publication of CS207333B2 publication Critical patent/CS207333B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24DCIGARS; CIGARETTES; TOBACCO SMOKE FILTERS; MOUTHPIECES FOR CIGARS OR CIGARETTES; MANUFACTURE OF TOBACCO SMOKE FILTERS OR MOUTHPIECES
    • A24D3/00Tobacco smoke filters, e.g. filter-tips, filtering inserts; Filters specially adapted for simulated smoking devices; Mouthpieces for cigars or cigarettes
    • A24D3/02Manufacture of tobacco smoke filters
    • A24D3/025Final operations, i.e. after the filter rod forming process
    • A24D3/0258Means for making grooves

Landscapes

  • Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)
  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)

Description

(54) Zařízení k vytváření axiálních kanálků v cigaretových filtrech
Vynález -se 'týká zařízení k vytváření -axiálních kanálků v -cigaretových filtrech.
Většina -běžných cigaretových filtrů je vyrobena z provazce -spojitých vláken z - acetátu celulózy, která tvoří spojitý roubík. Spojitý roubík -se pak rozřezává na délky vhodné pro další zpracování, -a to na čtyřnásobné a šestinásobné délky. Čtyřnásobný filtr odpovídá délkou čtyřem jednotlivým- fil^l^rť^^m nebo dvěma dvojitým filtrům, zatímco šestinásobný filtr je šest jednotlivých filtrů nebo tři dvojité filtry.
Čtyřnásobné a šestinásobné filtry se pak dopravují ze -stroje na výrobu - bud ručně nebo samočinným dopravním -systémem do násypky nebo- do- .spojovacího stroje - na spojování filtrů -s -cigaretami.
Spojovací stroj -odebírá čtyřnásobné a šestinásobné filtry a -rozřezává je na -dojnásobné délky, které pak připojuje k tabákovému provazci, který je přiváděn do -spojovacího stroje ze stroje na výrobu cigaret. Ve spojovacím -stroji se ke -každému z - obou konců dvojitého filtru připojí tabákový provazec, takže vznikne dvojitá cigareta. Rozříznutím, uprostřed dvojitého filtru se paik - dvojitá - cigareta rozdělí na dvě jednotlivé cigarety. Cigarety se pak vedou nejrůznějšími kontrolními stanicemi a pak se dopravují bud' ručně nebo automaticky do balicího stroje.
Existují různé typy -filtrů a materiálů,- používaných při výrobě cigaret s filtrem; ve všech - případech -se však filtr vyrábí . v jednom stroji jako spooitý roubík a pak se rozřezává na čtyřnásobné nebo- šestinásobné roubíky vedené do spojovacího -stroje, který spojuje filtry -s tabákovým provazcern.
V posledních letech byly prováděny četné pokusy, jak vyrobit cigaretové filtry se zvýšenou filtrační účinností, -a tento výzkum vedl k výrobě četných filtrů různého· provedení. Některé z nich jsou vyrobeny úplně z acetátu celulózy, -zatímco- jiné jsou tvořeny kombinací různých -materiálů jako vytlačovaných plastických - jader, aktivního uhlí, kombinace plastických trubiček -a -acetátu celulózy a podobně.
Obecně -se filtry z acetátu celulózy zpracovávají na spojitou tyčku nebo- trubku -a vnější povrch tyčky se různě zpracovává tak, aby vznikly filtry -různé -konfigurace. Příklady takových filtrů jsou -popsány například v amerických patentních -spisech -číslo 3 752 163, číslo 3 599 646, číslo 3 690 326 a číslo· 3 648 711.
Většina těchto typů filtrů používá k filtraci velké plochy a velké hustoty vláken a vedení kouře napříč k vláknům. To- znamená, že kouř se vede na velkou -povrchovou plochu fll^l^r^u, kde se jeho- rychlost zmenší,- po207333 tom prochází filtračním médiem, které je hustší než standardní filtr, a prochází jím napříč ke- směru vláken ve .filtru. Následkem hustšího filtračního média a vedením kouře po -dráze napříč přes vlákna je větší pravděpodobnost, že částice unášené pomalu proudícím -kouřem ' přijdou do styku -s vlákny a odstraní se tak ze vdechovaného kouře.
Vytlačované plastické filtry pro- cigarety, popsané například v amerických patentních spisech číslo 3 577 995, číslo 3 577 996, číslo3- 612 064 a číslo 3 628 540, -sestávají z vytlačovaného -plastického tělesa, které má řadu omezovačích -kanálků, jimiž prochází kouř. Tyto omezovači kanálky zvyšují rychlost proudění kouře, když se kouř vtahuje.
V kanálcích jsou -umístěny přepážky, takže kouř na ně -naráží při průchodu filtrem. Tento typ filtru tedy využívá nárazu částic k zajištění vysoce- účinné filtrace. Při nárazu kouře .na přepážky se -částice unášené kouřem na přepážkách zachycují, postupně na nich tvoří nános, takže když částice unášené při -následujícím -vdechnutí naráží na přepážku a na usazeninu, snadno na ní ulpějí a tím se- z kouře odstraní.
Každý z těchto popsaných filtrů přináší při jednotlivých výrobních operacích problémy -a zvyšuje výrobní cenu produktu. Náklady na výrobu velmi hustých vláknitých filtrů z -acetátu celulózy jsou velmi vysoké, protože filtr potřebuje k dosažení vysoké filtrační účinnosti -značné množství - acetátu celulózy. Když je cena filtru velmi vysoká, projeví -se- to samozřejmě i na ceně vyráběných· -cigaret -s filtrem. Mimo -to má řada filtrů z -acetátu -celulózy nepravidelný povrch, což způsobuje potíže při -spojování tabákového pnovazce s filtrem, který nemá obvyklou kvalitu. Tím se pochopitelně zvyšuje cena každé -cigarety, -protože stroj musí obsahovat větší počet zařízení pro kontrolu kvality. Filtry vyrobené z vytlačovacích plastických tělísek přinášejí -stejné problémy jako filtry z -acetátu celulózy, zejména- pokud jde -o spojení filtru -s tabákovým provazcem.
Je znám filtr, který odstraňuje všechny uvedené- nevýhody a má při menší hustotě vláken stejnou účtantoet jako filtry s velkým povrchem a velkou hustotou. Filtr má válcové těleso -se -stejnoměrnou povrchovou plochou, takže se- dá snadněji připojovat - k tabákovému provázel. Tento filtr má alespoň jeden -otvor, který prochází každým z konců standardního filtru - z acetátu celulózy, přičemž tento· otvor nesahá až ke druhému konci filtru. Obvykle jsou otvory rovnoběžné -s osou filtru, -nejsou však vzájemně souosé. Kouř je nasáván do tohoto- otvoru -a jeho rychlost se zvyšuje, protože otvor má malý průměr. Tím, že se -rychlost kouře zvýší, naráží kouř na dno otvoru velkou silou, takže unášené částice se -koncentrují na dně otvoru. Částice obsažené v kouři při dalším vdechu procházejí touto -koncentrovanou -oblastí a s velkou pravděpodobností se dotknou -a zachytí na částicích usazených na vláknech, -takže se z kouře -odstraní kouř. Kouř procházející koncentrovanou vrstvou částic přechází -z jednoho otvoru napříč do druhého, takže se filtruje průchodem z jednoho otvoru napříč do druhého, takže se filtruje průchodem přes kolmo probíhající vlákna. V tomto novém velmi dokonalém filtru se tedy používá jak principu -nárazu tak principu příčné filtrace -na vláknech.
K výrobě filtru tohoto druhu je známé zařízení, popsané v americkém patentním -spise číslo 3 79126.5 a sestávající - z -otočného bubnu opatřeného soustavou vakuových sedel spojených se zdrojem podtlaku, ' z formovací hlavy uložené na vratně pohyblivém pístu alespoň .na jedné straně každého vakuového sedla -a z vačkového mechanismu pro postupný záběr -a oddálení formovací hlavy a konce filtru. Formovací hlava tohoto známého- zařízení působí -na jednu stranu filtru -a má řeznou - hlavici, -která na jednom konci filtru odřezává vlákna filtru a- stlačuje je.- Stlačená koncová část filtru však znemožňuje průchod kouře střední částí hotového filtru připojeného k cigaretě.
Vynález odstraňuje tento nedostatek a umožňuje - vyrobit filtr s protáhlými podélnými komůrkami nebo otvory,- jejichž stěny jsou propustné a -nebrání v žádném směru vnikání kouře do otvorů.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že píst je -opatřen topným článkem -k zahřívání formovací hlavy a je v tepelně vodivém -styku s teplotním snímačem k nastavování teploty formovací- hlavy.
Zařízení podle -vynálezu -může být instalováno v běžném spojovacím stroji na spojování filtru -s cigaretou -a může být přiřazeno buď k prvnímu nebo druhému - formovacímu bubnu. První formovací buben slouží k formování vnitřního konce filtru před spojením filtru -s cigaretou, zatímco druhý formovací -buben -slouží k formování vnějšího konce filtru po -spojení filtru a cigarety a po rozříznutí dvojité cigarety na dvě jednotlivé cigarety s filtrem.
S výhodou je proti vytápěnému pístu souose uložen osově posuvný vakuový píst nesoucí vakuové -sedlo a mezi oběma písty je uložena svěrná -souprava -k zachycení filtru, přičemž vakuový pí-st je připojen -ke -kladičce pohyblivé ve vačkové drážce vačkového kroužku. Svěrná -souprava sestává z trubkové ucpávky upevněné konci- v -rozpěrném válečku, jejíž -střední pružná -část je připojena k tlakovému zdroji.
Na formovací hlavě je k vytvoření podélných - kanálků upevněn -alespoň jeden - jehlový hrot -nebo- věnec jehlových hrotů, mezi nimiž je uložen stlačovací- kalíšek. K vytvoření kanálku na vnějším obvodu filtru sestává formovací hlava z objímky -s podélnými vnitřními žebry. Ke zvlhčování konce filtru před formováním může být před vytápěným pístem -v dráze filtrů umístěna tryska.
Zařízení podle vynálezu umožňuje vyrábět cigarety, jejichž filtr spolehlivě zajišťuje odstranění částic unášených kouřem a přitom nebrání průchodu kouře, je vyroben z materiálu obvyklého pro výrobu filtrů a přitom neobsahuje zvýšené množství tohoto filtračního materiálu, takže nezvyšuje cenu cigarety. Zařízení má tu velkou výhodu, že se dá připojit k běžnému stroji na spojování cigaret, a nevyžaduje rozsáhlou rekonstrukci tohoto stroje.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s výkresy, kde obr. · 1 je v axonometrickém pohledu spojovací stroj se zařízením· podle vynálezu, obr. 2 je schematický nárys spojovacího stroje, modifikovaného přidáním dvou formovacích bubnů, obr. 3 je schematický nárys první formovací jednotky, která obsahuje formovací buben a jemu přiřazené přenášecí a novnací bubny, obr. 4 je pohled zezadu na první formovací jednotku a znázorňuje její pohon ozubenými koly, obr. 5 je v částečném řezu axonometrický pohled na první formovací buben, obr. 6 je řez vedený rovinou 5—5 z obr. 3, obr. 7 je podrobný axonca^ť^ei^i^cký pohled na vakuové sedlo formovacího bubnu, obr. 8 je detail vačkového kroužku, který je součástí prvního formovacího bubnu, obr. 9 a 10 ukazují v axonometrickém pohledu podrobně vratně pohyblivé písty v zasunuté a vysunuté poloze, obr. 11,
a. 12a jsou podrobnosti jednotlivých hrotů, které mohou být připojeny k pístům, obr.
znázorňuje v axonoj^m^í^]rickém pohledu druhý formovací buben, přičemž část krytu je odříznuta, aby byl vidět pístový mechanismus, obr. 14 je schematický nárys druhého formovacího bubnu podle vynálezu, obr. 15 je dílčí nárys druhého formovacího bubnu a přenášecího· a rovnacího bubnu, který ukazuje vodiče sloužící k převádění cigarety z unášecího řetězu na druhý formovací buben, obr. 13 je pohled zezadu na druhý formovací buben a ukazuje jeho· pohon ozubenými koly, obr. 17A a 17B jsou části vedeného rovinou 17—17 z obr. 14,, obr. 18 ukazuje v axonometrickém pohledu rozříznutý druhý formovací buben podle vynálezu, obr. 19 je nárys vzduchového· řídicího kroužku přiřazeného druhému formovacímu bubnu, obr. 20 znázorňuje v axonometrickém pohledu detail pístu s vakuovým sedlem, obr. 21 je v částečném· řezu ucpávkový kroužek přiřazený druhému formovacímu bubnu, obr. 22· je v axonometrickém pohledu · detail svěrné soupravy v ucpávkovém· kroužku z obr. 21, obr. 23 a 24 znázorňují podrobně pístový mechanismus druhého formovacího bubnu v zasunuté a vysunuté poloze, a obr. 25 je ve zvětšeném měřítku jedno provedení hrotu druhého formovacího bubnu podle vynálezu.
Podle obr. 1 a 2 je ' spojovací stroj 10 na spojování cigaret a filtrů modifikován tím, že obsahuje jednotku 12 na formování dvojitého filtru a formovací jednotku 14. Spojovací stroj 10 spojuje dvojnásobný filtr se dvěma odříznutými tabákovými tyčkami, kte- ré jsou dodávány do> spojovacího· stroje 10 z neznázoměného cigaretového stroje. Znázorněný spojovací stroj 10·' je výrobek firmy Hauni-Werke Korber & Co., K. G., NSR.
V násypce 18 je uložena zásoba čtyřnásobných nebo šestinásobných filtrů 16, které se vypouštějí vstupním kanálem 20 na řezací buben 22. Na tomto řezacím 'bubnu 22 se čtyřnásobné nebo šestinásobné filtry 16 rozřezávají na dva nebo· tři dvojnásobné filtry. Třebaže vynález je použitelný jak pro spojovací strbje zpracovávající čtyřnásobné nebo šestinásobné filtry, bude se následující popis týkat spojovacího· stroje 10 · na zpracování šestinásobných filtrů.
Dvojnásobné filtry se z řezacího· · bubnu 22 přenášejí na řadicí buben 24, který je zachycuje a ukládá za sebou. Z řadicího· bubnu 24 se filtry vedou na rovnací buben 26, který odebírá dva vnější filtry a vede· je do prostřed bubnu, takže dvojnásobné filtry jsou odebírány z rovnacího · bubnu 26 vždy po jednom.
Dvojnásobné filtry přecházejí z rovnacího bubnu 26 na přenášecí · buben 28. Tento přenášecí buben 28 je součástí formovací jednotky 12 na formování dvojnásobného: filtru, která je uložena na úložné desce 30 připevněné ke spojovacímu stroji 10. Přenášecí buben 28 odebírá dvojnásobné filtry z rovnacího bubnu 26 a ukládá je na urychlovací buben 32, který nastavuje úhlovou' rychlost, kterou se filtry pohybují, a dopravuje je na· formovací buben 34. Na formovacím· bubnu 34 se na filtrech, které se pohybují po obvodu bubnu 34, provádí formovací operace, která bude podrobně popsána v dalším textu. Z formovacího bubnu 34 přecházejí filtry na přenášecí buben 36, který je vede do druhého · urychlovacího bubnu 38. Druhý urychlovací buben 38 ukládá filtry na cigaretový buben 40, který je součástí spojovacího stroje 10.
Tabákové tyčky z neznázorněného cigaretového stroje jsou zachycovány ve spojovacím stroji· 10 dvojicí odchylováních bubnů 42 které zachycují tabákové tyčky vhodné délky a ukládají · je na protilehlé konce dvojnásobného filtru na cigaretovém bubnu 40. Na cigaretovém bubnu 40 jsou dvojnásobné filtry a obě tabákové tyčky vyrovnány do· souosé polohy tak, že tvoří dvojitou cigaretu s filtrem, kde na každém konci dvojnásobného filtru leží jedna tyčka tabáku.
Dvojité cigarety s filtrem přecházejí z cigaretového bubnu 40 na přenášecí buben 44, ležící vedle připevňovacího· bubnu 46, který připevňuje ' spojovací papírek 47 na dvojitou cigaretu. Z přenášecího bubnu 44 jsou dvojité cigarety vedeny do ovinovacího bubnu 48, kde se spojovací papírek 47 ovine kolem filtru a konců tabákových tyček, čímž se spojí filtr s oběma cigaretami.
Dvojitá cigareta pak přechází na kontrolní buben 50, kde se zkouší její nepropustnost. Z kontrolního· bubnu 50 přechází dvojitá cigareta na druhý řezací buben 52, kde se rozřízne uprostřed dvojnásobného filtru tak, že vzniknou dvě cigarety. Je zřejmé, že oibě vzniklé cigarety jsou orientovány opačné. Proto· přecházejí na obracecí buben 54, který je obrátí tak, aby všechny filtry směřovaly na stejnou stranu. V následujícím popise bude předpokládáno, že obracecí buben 54 orientuje cigarety tak, že filtry směřují dozadu к upevněnému konci jednotlivých bubnů nebo к zadní straně unášecího řetězu 5S podle obr. 1.
Z unášecího řetězu 56 jsou jednotlivé cigarety dopravovány do formovací jednotky
14. Odebírací buben 58 zdvihá cigarety z unášecího řetězu 56 a přenáší je na urychlovací buben 60, který je uložen na desce 62 nesené svislým nosníkem 63. Urychlovací buben 60 vede cigaretu na druhý formovací buben 64. Na tomto formovacím bubnu 64 se filtry těchto cigaret formují do speciální konfigurace, jak bude popsáno v dalším textu. Cigarety se zformovaným filtrem opouštějí formovací buben 64 přes přenášecí buben 66, který je ukládá na pásový dopravník 68, který je vede do neznázorněného· balicího stroje.
Formovací jednotka 12, která slouží к formování dvojnásobného filtru a je znázorněna na obr. 3, sestává z horního vodiče 72, který odebírá dvojnásobné filtry 70 z obvodu rovnacího bubnu 26 a přidržuje je na obvodu přenášecího bubnu 28. Střední vodič 74 odebírá dvojnásobné filtry 70 z obvodu přenášecího bubnu 28 a ukládá je na obvodu urychlovacího bubnu 32. Horní plocha středního vodiče 74 přidržuje «dvojnásobné filtry 70 na urychlovacím bubnu 32 tak dlouho, až se přemístí na formovací buben 34.
Po skončení formovací operace se dvojnásobné filtry 70 přemístí z formovacího bubnu 34 na přenášecí buben 36 působením dolní plochy středního vodiče 74. Střední vodič 74 přidržuje cigaretu na přenášecím bubnu 36 po celé své délce, načež je filtr zachycen dolním vodičem 76, který jej přidržuje na druhém urychlovacím bubnu 38. Na konci dolního vodiče 76 je dvojnásobný filtr 70 přemístěn na cigaretový buben 40.
Formovací buben 34 a jeho pomocné bubny jsou poháněny tímto· způsobem: z původního spojovacího stroje 13 byl demontován spojkový buben a přívodní buben, aby mohla být namontována formovací jednotka 12. Hnací ozubené kolo 78, což je ozubené kolo sloužící pro spojkový buben, je použito к pohonu roztečného kola 80 na hřídeli rovnacího bubnu 26. Roztečné kolo 80 ipohání další roztečné kolo 82 naklínované na hřídeli přenášecího bubnu 28. Roztečné kolo 82 pohání hnané kolo 84, které je uloženo na úložné desce 30.
Hnané kolo 84 pohání dvojité hnané kolo a ozubené kolo 88, které je naklínováno na hřídeli druhého urychlovacího bubnu 38.
Hnané kolo 84 je v záběru s vnějším kotem dvojitého hnaného kola 86, které pohání o8 zubená kola 90, 92 naklínovaná na hřídeli urychlovacího bubnu 32 a přenášecího. bubnu 36. Vnitřní kolo dvojitého hnaného kola 86 pohání druhé vložené ozubené kolo 94, které je uloženo na úložné desce 30 a které zase pohání ozubené kolo 96 formovacího bubnu 34, naklínované na jeho hřídeli. Rozměr jednotlivých ozubených kol samozřejmě určuje úhlovou rychlost, kterou se vzájemně otáčejí.
Na obr. '5 a 6 je znázorněn formovací buben 34, který slouží к formování dvojnásobného· filtru 70. Formovací buben 34 má hřídel 97, který je uložen v pouzdru 98 s předním a zadním radiálním ložiskem 100, 102. Tato ložiska 100, 102 jsou umístěna ve vybrání skříně na Obou koncích jejího vrtání.
Mezi ložisky 100, 102 je uložena distanční objímka 104, která zabraňuje jejich posunutí. Hřídel 97 má opěrnou podložku 106, která přidržuje radiální ložisko 100 ve skříni 98. Na druhém konci nosné skříně 98 je uloženo osové ložisko 108, které přidržuje zadní radiální ložisko 102 ve správné poloze. Nosná skříň 98 má válcovou část 110 a ven vyčnívající radiální přírubu 112, která přesahuje přes zadní radiální ložisko 102. К .radiální přírubě 112 nosné skříně 98 je šrouby 119 připevněn válcový kryt 114 s vnitřní přírubou 116. Přední konec válcového krytu 114 je upevněn šrouby 120 na úložné desce 30, která nese formovací jednotku 12. Na zadním konci válcového krytu 114 je připevněna kruhová krycí deska 112 šrouby 124.
Hřídel 97 má osazenou část 125 přibližně uprostřed své délky, která přidržuje opěrnou podložku 106. Na opačné straně osazené části 125 je hlavní vzduchový buben 126, který se opírá o její přední 'Stěnu. Hlavní vzduchový buben 126 je tvořen pevnou válcovou konstrukcí a je naklínován na hřídeli 97 klínem 128. Proti klínu je na hřídeli 98 matrice 130, která je našroubována na jeho závitovou část 132. Na vnějším konci hřídele 97 před hlavním vzduchovým bubnem 126 je uložena druhá nosná skříň 134. Tato druhá nosná skříň 134 má odstupňovaný průměr, který se z vnitřní strany ven zvětšuje. Uvnitř vrtání druhé nosné skříně 134 je uložena dvojice radiálních ložisek 136, 138, mezi nimiž je nasunuta distanční objímka 140, která zabraňuje jejich posunutí. Radiální ložiska 136, 138 jsou přidržována ve druhé nosné skříni 134 dvojicí axiálních ložisek 142, 144, například mosazných kroužků. Axiální ložisko 142 se dotýká osazení 145 na hřídeli 97, které leží vedle závitové části 132. Axiální ložisko 144 je přidržováno ve správné poloze podložkou 146, přičemž na závitový konec hřídele 97 je našroubována matice 148, která se dotýká podložky 146.
Ke druhé nosné skříni 134 je připevněn dutý válcový kryt 150 s čelem 152, a to pomocí šroubů 154, které procházejí čelem 152 a jsou zašroubovány do druhé nosné skříně
134.
Širokou část druhé nosné skříně 134 obklopuje vačkový kroužek 156, který má vnitřní přírubu 158 opírající se o plášť druhé nosné skříně 134. Vačkový kroužek 156 je upevněn šrouby 160, které procházejí stavěcími šrouby 162 zašroubovanými do čela 152 dutého válcového krytu 150. Vnitřní konec -stavěčích šroubů 162 se opírá o vnitřní přírubu 158 vačkového kroužku 156. Na vnější obvodové ploše vačkového proužku 156 je vysonstružena vačková drážka 164, v níž se pohybují kladičky 166. Kladičky 166 jsou obecně válcového tvaru a jsou vyrobeny z izolačního materiálu.
Středem každé kladičky 166 prochází kolík 168, - který je upevněn na konzole 170 tvaru písmene L, která vyčnívá zezadu z vačkového kroužku 156 a je upevněna kolíčkem 172 k jednomu konci soustavy pístů 174. Písty 174 procházejí vytápěnou vodicí objímkou 176. Tato- objímka 176 má soustavu osových otvorů, které odpovídají počtu pístů 174, procházejí vytápěnou vodicí -objímkou 176 a nesou trubkové ložiskové pouzdro 178, -například z bronzu. Vytápěná vodicí objímka - 176 má vnitřní přírubu 180, která - je připevněna na hlavním vzduchovém bubnu 126 šrouby 182 rozmístěnými rovnoměrně na přední straně hlavního vzduchového bubnu 126.
Vytápěná vodicí objímka 176 je oddělena od hlavního vzduchového - bubnu 126 distančním kroužkem 184 z izolačního materiálu. Před vnitřní přírubou 180 je uvnitř vytápěné vodicí -objímky 176 uložen prstencový topný článek 186, který je spojen se zdrojem energie; - konkrétní provedení -tohoto spojení bude popsáno v dalším textu.
Ke vnitřnímu konci druhé nosné skříně 134 je klínem 190 připevněn vzduchový řídicí kroužek 188, který tedy nerotuje při otáčení hřídele 97. Klín 190 -a vzduchový řídicí kroužek 188 jsou polohově zajištěny pojistným kroužkem 192. Vzduchový ' řídicí kroužek 188 je vyroben z kalné oceli a jeho vnitřní stěna je broušená a vyleštěná a tvoří -dotekovou plochu 194, která se dotýká uhlíkového kroužku 196 připevněného vhodným - lepidlem k -ocelovému kroužku 198. Ocelový kroužek 198 je upevněn -na hlavním vzduchovém- bubnu 128 šrouby 200. Doteková plocha 194 mezi vzduchovým řídicím kroužkem 198 a uhlíkovým kroužkem 196 tvoří -styčnou plochu mezi nepohyblivou částí na levé straně formovacího bubnu 34 a pohyblivým vzduchovým bubnem 126, který je umístěn uprostřed formovacího bubnu 34. Uhlíkový kroužek 196 a podpěrný ocelový kroužek 198 mají na obvodu rovnoměrně -rozložené otvory, které jimi procházejí a- polohově -souhlasí s kanály 202 v hlavním vzduchovém - bubnu 126, které jsou -rovnoběžné a jeho osou. Tyto kanály 202 procházejí vzduchovým -bubnem 126 a končí přibližně v jeho středu. Od tohoto bodu procházejí další kanály 204, které jsou kolmé k -ose hlavního vzduchového bubnu 26 a končí na jeho plášti.
Na -obvodu hlavního vzduchového bubnu 126 je uložen velký .^í^MDeít vakuových sedel 296, která jsou podrobně - znázorněna na -obr.
7. Tato, vakuová sedla jsou připevněna ke hlavnímu vzduchovému bubnu 126 šrouby
208. Každé vakuové sedlo 20S má -vývr-t 210, který prochází jeho· -středem a je zakončen oválným vybráním 212 ve dnu vakuového sedla - 206. Vložka 214 má půlválcové korýtko nasunuta vložka 214, která leží mezi dvěma vyčnívajícími stěnami 216, 218, vakuového· sedla 206. Vložka 214 má půlvácové korýtko 220, na- kterém· spočívá filtr; na dně má vložka 214 několik od sebe oddálených drážek 222, které jsou spojeny s korýtkem 220. - Tato konstrukce vakuového sedla 206 zajišťuje, že filtr je pevně - uchycen, poněvadž podtlak působí na jeho velkou -plochu.
Jak již bylo- uvedeno, procházejí kanály 202 hlavního vzduchového bubnu 126 ocelovým -kroužkem 198 -a uhlíkovým kroužkem 196 a vedou do- vzduchového řídicího kroužku 188. Detail řídicího vzduchového kroužku 188 je znázorněn na obr. 8. Vzduchový řídicí kroužek 188 'má -na dotekové ploše 194, která se dotýká uhlíkového -kroužku 196, drážku. 224. Tato - drážka 224 je kruhová, neprobíhá vsak po celém obvodu vzduchového řídicího kroužku 188. V -drážce 224 je -otvor 226, který prochází kroužkem 188 do- rozšířeného otvoru 228, který vychází z druhé strany kroužku 188. Vzduchovým řídicím kroužkem 188 prochází další - otvor 230, který je -umístěn na konci drážky 224.
V -rozšířeném -otvoru 228 vzduchovéhokroužku 188 je upevněna trubka 232, -která ústí do rozšířeného otvoru 234 -druhé nosné skříně 134, -který má stejný rozměr. Tento rozšířený -otvor 234 so pak zmenšuje a přechází v zúžený otvor 236, který prochází druhou nosnou -skříní 134, čelem 152 a je spojen -s neznázorněným zdrojem podtlaku.
Otvor 230 v řídicím vzduchovém kroužku 188 má - rovněž - rozšířenou část 231, do které je zasunuta pružná trubka 240, která sahá od - vzduchového- řídicího kroužku 188 dorozšířenéhO' otvoru 242 ve druhé nosné -skříni 134. Tento rozšířený otvor 242 -se zužuje do zúženého otvoru 248, který prochází druhou -nosnou skříní 134, členem 152 -a je -spojen - s neznázorněným zdrojem vzduchu pod mírným- přetlakem.
Aby se vzduchový řídicí kroužek 188 neustále dotýkal uhlíkového kroužku 196, je mezi druhou -nosnou- skříní- 134 a zadní stěnou vzduchového- ří^^ix?íl^^c^‘ kroužku 188 -uložena pružina 252, která se jedním -koncem dotýká zadní -strany vzduchového řídicího kroužku 188 -a druhým koncem -sedí ve vybrání 254 druhé nosné skříně 134.
Na pravé straně hlavního vzduchového bubnu 126 podle -obr. 6 je -druhý vačkový kroužek 256 -s vnitřní přírubou 257, který je upevněn na radiální přírubě 112 nosné skříně 98 a ze zajištěn šrouby 258, které procházejí -stavěcími šrouby 259 a jsou zašroubovány do- vnitřní příruby 257. Druhý vačko207333 vý kroužek 256 má podobně jako vačkový kroužek 156 vačkovou drážku 258, kiterá je vysoustružena podél jeho obvodu. Ve vačkové drážce 258 jslo^iu uloženy kladičky 260, které jsouj stejné s kladičkami 166. Každá kladička 260 je připojena k pístu 262 s ramenem a kolíkem podobně jako je tomu u pístu 174. Každý plst 262 prochází vytápěnou vodicí objímkou 264, která má větší počet průchozích otvorů. Počet pístů 262 odpovídá počtu pístů 174, -které zase odpovídá počtu vakuových sedel 206 v hlavním vzduchovém bubnu 126. Průchozí otvory ve vytápěné vodicí objímce 264 jsou vyloženy ‘bronzovými pouzdry 266, které snižují tření a opotřebení mezi vytápěnou vodicí objímkou 264 a pístem 262. Vytápěná vodicí objímka 264 je připevněna ke hlavnímu vzduchovému bubnu 126 šrouby 268, 'které procházejí vnitřní přírubou 270 vytápěné vodicí objímky 264 a izolačním- kroužkem 262 a jsou zašroubovány do hlavního vzduchového bubnu 126. Ve vytápěné vodicí objímce 264 je uložen prstencový topný článek 274, spojený se zdrojem elektrické energie, jak bude popsáno v dalším, -textu. Poněvadž obě vytápěné vodicí objímky 176, - 264 jsou připevněny ke hlavnímu vzduchovému bubnu 126, otáčejí se společně - -s -ním -při rotaci hřídele 97. Písty 174, 262 se pohybují ve vytápěných vodicích objímkách 176, -264 a kladičky 166, 260, které jsou spojeny -s konci pístů 174, 262, -se pohybují společně -s - nimi. - Vačkové kroužky 174, 232, se- pohybují - společně -s -nimi. Vačkové drážky 164, 258 mají zakřivený tvar, takže - písty 174, - 282 konají ve -vytápěných vodicích -objímkách 176, 264 vratný pohyb. Písty 174, 262 - se pohybují dopředu směrem k sobě ke dvojnásobnému filtru 70, který jeuložen na vakuovém sedle 206. Obr. 9 - a 10 ukazují - -písty 174, 262 v -zasunuté a vysunuté poloze.
Na konci každého z pístů 174, 262- je uložena formovací hlava 276. Obr. 11 znázorňuje jedno' možné provedení formovací hlavy 276, je -však samozřejmé, -že hlava není omezena na -toto provedení. ' -Formovací hlava 276 podle -obr. 11 -sestává -ze šestihranné -destičky 280, z -níž zezadu vyčnívá závitový kolík 278, který je - zašroubován - do- závitového otvoru v předním konci pístu 174, 262. Še-stihranná destička 280 -nese alespoň jeden, s výhodou však několik hrotů 282. Obměněné provedení formovací hlavy 276 je znázorněno- na obr. 12.- Uprostřed - šestih-r-a-nné destičky 280 upevněn- stlačovací kalíšek 284, který stiskne střední část koncové plochy filtru a vytvoří v -tělese filtru prohlubeň. Je možné - použít i jiných -provedení, například objímky 285 s podélnými vnitřními žebry 285‘, upevněné na šestihranné destičce 280. Podélná -vnitřní žebra 285‘ vytvoří na -vnější ploše filtru rovnoběžné -drážky.
Prstencový - topný článek 186 ve formovacím bubnu 34 má -elektrické svorky 288, k nimž jsou připojeny dva vodiče elektrického kabelu 290. Kabel 290 prochází vrtáním 292 ve vnitřní přírubě 190 vytápěné -vodicí objímky 176, distančním izolačním kroužkem 184, hlavním vzduchovým bubnem 126, - izolačním kroužkem 272 ' -a -vnitřní přírubou 270 vytápěné vodicí objímky 264. Oba vodiče elektrického kabelu 290 jsou připevněny ke svorkám 294 prstencového topného- článku 274. Druhý elektrický kabel 296, jehož dva vodiče jsou připojeny ke svorkám 294, prochází -nahoru -do- vrtání 298 tvaru písmene L ve hřídeli- 97. Vrtání 298 prochází dozadu hřídelem 97 -a končí otvorem na jeho konci. Každý z vodičů je- připevněn k jedné ze svorek 300 po straně sběrného kroužku 302, který je nesen koncem hřídele 97. -Sběrný kroužek 302 je zajištěn -na hřídeli - 97 maticí 306. Obvodu sběrného kroužku 302 se dotýkají kartáčky 308, 310, -které jsou upevněny v držácích 312, 314. Držáky 312, 314 jsou uloženy -na raménkách 316, 318. Na držácích 312, 314 jsou -umístěny svorky 320, 322, které jsou spojeny kabely 324, 328 -se zdrojem energie. Sběrný kroužek 302 se dotýká matice 303 našroubované na hřídeli 97, která -zajišťuje v poloze na hřídeli 97 náboj 304 ozubeného kola 96. Náboj 304 se dotýká osového ložiska 108 a přidržuje je ve správné poloze - vůči ložisku 102. Náboj 304 je naklínován na -hřídeli 97 klínem, 305 a nese ozubené kolo 96, -které -slouží k pohonu hřídele 97. Ozubené kolo- 96 zabírá s ozubeným kolem 94, které prochází výřezem 330 -ve válcovém krytu 114.
Popsaný formovací buben 34 pracuje takto:
Dvojnásobné filtry 70 jsou vedeny z urychlovacího bubnu 32 na formovací buben 34 a ukládány do vakuových sedel 206, nesených obvodem hlavního vzduchového- bubnu 126.' Když jsou filtry 70 postupně ukládány ve vakuových -sedlech 206, kanál 202- odpovídající příslušnému vakuovému sedlu 206 vchází do konce 332 obvodové drážky 224 vzduchového řídicího kroužku 188. Protože v - drážce 224 působí vakuum neustále, protože zdroj- podtlaku je spojen s drážkou 224 přes - zúžený otvor 236, -trubku 232 otvor 226 a zúžený otvor 228, je při otáčení hlavního vzduchového bubnu 126 ve vakuovém sedle 206 neustále podtlak. Z tohoto- důvodu jsou dvojnásobné filtry 70 přidržovány ve vakuovém -sedle 208 od okamžiku, kdy -kanál 202 příslušný k tomuto vakuovému -sedle 206 přejde - přes konec 332 -drážky 224 -až do okamžiku, -kdy vakuum -přestane působit, poněvadž kanál 202 přejde přes -opačný konec -334 -drážky 222.
Během pohybu hlavního vzduchového bubnu 126 se písty 174, 262 uložené ve -vytápěných vodicích -objímkách 176, 264 vratně pohybují dovnitř -a ven působením mechanismů, k-ie-ré jsou -s nimi sdruženy, zejména vačkových koužků 156, - 256 a kladiček 166, 260. Jakmile je dvojnásobný filtr 70 uložen ve vakuovém -sedle 206 a začne působit pod207333 tlak, způsobí vačkové 'drážky 164, 258, že písty 174, 262 se začnou pohybovat směrem k sobě. Přitom se hroty 282 podle obr. 11 zapichují 'do- tělesa dvojnásobného filtru 70. Prstencové topné články 186, 274 vyhřívají vytápěné vodicí objímky 176, 264, které přenášejí teplo· do pístů 174, 262. Písty 174, 262 jsou vyobrazeny z tepelně · vodivého· materiálu stejně ·. jako· hroty 282, takže teplo se přenáší i do hrotů 282. · Hroty 282 se zahřívají na zvolenou 'teplotu přibližně · 113 až 123 °C a formují vlákna z acetátu celulózy v tělese dvojnásobného filtru 70. Тоиг^е-И se formovací · hlavy · 276 podle obr. 11, vytvoří se v obou koncích tělesa dvojitého filtru několik kanálků nebo otvorů.
Když se hroty 282 zasunou 'do konců dvojnásobného filtru · 70, umožní průběh vačkových drážek 164, 258, aby hroty 282 zůstaly uvnitř filtru po určitou ' předem stanovenou dobu. Po době prodlevy, která zajišťuje s-právné zformování vláken acetátu · celulózy se pak 'hroty 282 vysunou. Když se· hlavní vzduchový buben 126 dále otáčí, každý z kanálů 202 v hlavním vzduchovém bubnu 126 · přejde přes výstupní . konec 334 drážky 224 ve vzduchovém řídicím kroužku 188, čímž se zruší podtlak ve vakuovém- sedle 206. . Kanály . 202 pak přecházejí přes otvor 230 ve vzduchovém řídicím kroužku 188, kterým se přivádí vzduch pod 'mírným přetlakem k vyčištění vakuových sedel 206. Dvojnásobný filtr 70 . se pak sejme z . formovacího bubnu 34 a' přenese na přenášecí buben '' 36 dřív, než kanál 202 přejde přes čisticí ' otvor 230.
Bylo: ' zjištěno, že pro· hospodárnou výrobu filtrů je. formovací doba ' potřebná pro řádnou fixaci acetátu celulózy ' přibližně '1 s, přičemž 1/4 s trvá zasouvání hrotů 282 do konců ' filtru a 1/4' s trvá jejich vysouvání. Formovací dobu lze změnit změnou ' rychlosti formovacího’ bubnu 34, změnou teploty hrotů ' '282 nebo změnou tvaru vačkové drážky 164, 258.'
Teplota se udržuje na zvolené úrovni pomocí' teplotního' snímače 340, .který prochází ' otvorem ' v dutém válcovém krytu 150. Teplotní ' snímač 340 má snímací čidlo ze vhodného materiálu, které se dotýká pláště vytápěné vodicí objímky 176. ' Teplotní snímač 340. je uložen na konzole 346 upevněné na úložné desce 3f šroubem 348. Teplotní snímač ' 340. ' současně zabraňuje otáčení dutého válcového krytu 150 společně s -hřídelem 97 formovacího bubnu 34. Když je dvojnásobný filtr 70 ' sejmut z formovacího bubnu 34, ' má na každém konci větší počet kanálků nebo otvorů.
Jak již bylo ' uvedeno, jsou dvojnásobné filtry 70 vedeny z formovacího, bubnu 34 na přenášecí buben 36, který převádí filtry 70 na druhý urychlovací buben 38, který je ukládá na cigaretový , huben 40 spojovacího •troje 10.
K cigaretovému bubnu 40 jsou současně přiváděny tabákové 'tyčky z neznázorněného cigaretového stroje tak, že každá cigareta je připevněna k jednomu konci ' dvojnásobného filtru 70, čímž se zakryjí ty' konce filtru 70, v nichž byly ' vytvořeny ' kanálky nebo' otvory Protože dvojnásobné filtry 70 a cigarety jsou na cigaretovém' bubnu ' 40 uloženy souose, tvoří dvojitou cigaretu s filtrem, která se vede na přenášecí huben 44. Přenášecí buben 44 probíhá kolem připevrtovacího . bubnu 46, kde se na dvojitou cigaretu připevní spojovací papírek, který se potom ovine kolem dvojnásobného filtru 70 a konců cigaret na ovinovacím bubnu 48, odkud se dvojitá cigareta vede na kontrolní buben 50, kde se zkouší pokles ' tlaku. Z ' kontrolního bubnu 50 se 'dvojitá cigareta vede na druhý řezací buben 52, kde se rozřízne uprostřed dvojnásobného filtru 70 na dvě jednotlivé cigarety s filtrem. Tyto cigarety se přivádějí na obracecí buben ' .54, kde se orientují do· . jednoho směru, a ' odtud se vedou na unášecí řetěz 56, který je dopravuje do - formovací jednotky 14. Z unášecího řetězu 56 jsou jednotlivé cigarety 350 odebírány odebíracím bubnem ' 58. Na odebírecím bubnu 58 jsou jednotlivé cigarety 350 přidržovány vstupním vodičem 352. Když se cigarety 350 postupně pohybují na odebíráním bubnu 58, jsou zachyceny půlkruhovým Vodičem 354, který je sejme ze zachycovacího bubnu 58 a uloží je na urychlovací buben 60. Cigarety 350 pak pokračují v pohybu po urychlovacím bubnu 60 ' a přecházejí ' na formovací buben 64, ' kde jsou nejprve přidržovány vstupním vodičem 356.
Při pohybu cigaret 350 -po obvodu formovacího bubnu 64 se na filtru provádí druhá formovací operace. Na výstupní straně formovacího bubnu 64 jsou cigarety 350 přidržovány výstupním ' vodičem 358 tak dlouho, ' až se 'dotknou výstupního' půlkruhového vodiče 3S0, který 'sejme cigaretu 350 z ' formovacího bubnu 64 a převede ji ' na další přenáčecí buben 66. Z přenášecího .bubnu 66 pak přecházejí cigarety na pásový dopravník 68.
Formovací jednotka 14 je poháněna od pohonu unášecího řetězu 56. Ozubené kolo 362, poháněné pohonem spojovacího stroje 10, je uloženo na neznázorněném hřídelí upsvněném· v ložiskách spojovacího 'stroje 10. Tento hřídel . nese mimoto dvě řetězová kola 364, 365. Na řetězovém kole 364 obíhá řetěz 366, který pohání řetězové kolo 368 unášecího' ' řetězu 56. Druhé řetězové kolo 365 pohání řetězem 370 řetězové . kolo 372, které je upevněno' na hřídeli 374 uloženém na desce 62. Na hřídeli 374 je upevněno ozubené kolo 376, které pohání ozubené kolo- 378 urychlovacího bubnu 61 a ozubené 'kote 380 přenášecího bubnu 66. Hnané ' kolo 382, uložené na hřídeli upevněném na desce 62, je poháněno ozubeným kolem 376 a pohání ozubené kolo· 383 formovacího' bubnu 74.
Na. hřídeli řetězového kola 368 je upevněno ' druhé řetězové kolo· 384 opásané řetězem
386, který probíhá přes řetězové kolo - 388 na opačném konci unášecího řetězu 56. Přídavné řetězové kolo 390, uložené mezi řetězovými koly -384 a 388, je upevněno - na hřídeli oodebíracího- bubnu 58 a je opásáno řetězem 386, takže odebírací buben 58 se může otáčet. Když hotové - cigarety ' opouštějí přenášecí buben 86, jsou ukládány na pásový -dopravník 68, který je poháněn motorem 392 přes řetězový převod 394.
Podle obr. 14 -a· 15 je cigareta 350 dopravována z -urychlovacího bubnu 63 na formovací buben 64.
Jak ukazuje obr. - 17A, 17B a 18, je formovací buben -84 uložen na desce 72. V zadní nosné skříni 398, která je - upevněna na -desce 62, je otvor, kterým prochází hřídel 398. Zadní nosná skříň 398 má válcovou část 400 s -radiální přírubou 402, která se -dotýká přední strany desky 62 a je zajištěna šrouby 404. V zadní nosné skříni 398 jsou uložena , radiální ložiska 406, 408, která jsou zasunuta do rozšířených částí - otvoru -zadní nosné skříně - 398. - Mezi oběma radiálními ložisky 406, 403 je uložena distanční -objímka 410. Opěrné podložky 411, 411‘ slouží k zajištění polohy obou radiálních ložisek 406, 408. Před zadní nosnou -skříní 398 je prstencová příruba 412, která -tvoří jeden kus - s hřídelem 396 -a - dotýká -se -opěrné podložky 411.
Přední plochy - prstencové příruby - 412 -se dotýká vzduchový 'buben 414, -který je -naklínován - -na hřídeli 396 klínem 416. Vzduchový buben 414 -má odstupňovaný průměr a -má vnější válcovou plochu 418, střední válcovou plochu 419 a - vnitřní válcovou plochu 420. Vzduchový buben 414 obsahuje soustavu -vzduchových kanálků, které budou popsány v dalším -textu, a 'na vnější válcové ploše 41.8 nose větší počet sedel 421. Tato sedla 421 zachycují cigarety 350 přicházející z urychlovacího bubnu 60 a -udržují je v rovnoběžné poloze. - Na přední straně - vzduchového hubnu 414 je kruhové vybrání 422, v němž je uložena vzduchová -regulační destička 422.
Hřídel 396 má závitovou část 423, na které je zašroubována matice 423‘ přidržující vzduchový buben 414 -na hřídeli 396. Průměr hřídele 398 se pře-d vzduchovým bubnem 414 odstupňovaně zmenšuje, a tvoří osazenou - část 424. Na tomto - konci hřídele 398 je uložena přední nosná skříň 426, upevněná -na hřídeli 398 radiálními ložisky 428, 430. Obě radiální ložiska 428, - 430 a distanční - objímka 432, která je -mezi nimi, js^o'u umístěny - v rozšířené části otvoru skříně 426. K -menšímu konci přední - -nosné skříně 426 je připevněn pojjstný kroužek 432‘, -který zajišťuje - polohu zadního radiálního ložiska 430. Přední nosná skříň 426 je odstupňována podobně jako vzduchový buben 414 -a má vnější válcovou plochu 444, střední válcovou plochu 438 a vnitřní válcovou plochu 438.
Zadní -radiální ložisko 430 se - opírá o -osa16 zenou - část 424, zatímco přední - radiální ložisko- 428 a vnější -strana -přední -nosné skříně 426 se dotýkají čela 440. Toto čelo 440 má středový otvor 441, kterým může procházet - matice 442 našroubovaná -na konec hřídele 396. Tento středový otvor 441 je zakryt 'krycí deskou 446. K vnějšímu okraji čela 440 je připevněn -válcový kryt 448. Celo 440- a válcový kryt 448 jsou nehybné a neotáčejí se -^iři rotaci hřídele 396. Nosná konzola 450, uložená pod vzduchovým bubnem 414 a připevněná k desce 82 mezi urychlovacím bubnem- 60 a přenášecím bubnem 66 zajišťuje polohu čela - 440 a válcového krytu 448.
Přední -nosná skříň 426 je připevněna k čelu 440 šrouby 451 a je proto nehybná. Vačkový kroužek 452 -s- vnitřní přírubou 453, která se opírá o vnější válcovou plochu 434 přední nosné skříně 426, je uložen neotočené a -zajištěn šrouby 454, které procházejí stavěcími šrouby 456. Stavěči šrouby 456 jsou zašroubovány -do- čela 440 a dotýkají se vnější plochy vnitřní příruby 453.
Tyto stavěč:! šrouby 456 slouží -k nastavení polohy vačkového- kroužku 452 vzhledem ke vzduchovému bubnu 413.
Podél -obvodu vačkového kroužku 452 obíhá vačková drážka 458, analogická s vačkovými drážkami -pro- formovací buben 34. Ve vačkové drážce 458 je uložen -velký počet •kladiček 460, přičemž -tento- počet odpovídá počtu -sedel 421 na vzduchovém bubnu 414. Ke každé -kladičce 460 je - připojen vratně pohyblivý -píst 462, který prochází vrtáním v nevytápěném nosném, kroužku 464. Tento otvor má bronzové pouzdro - 466, které -znemožňuje zadření pístu 462 a -umožňuje jeho hladký vratný- pohyb. Směrem ke -hřídeli 386 vyčnívá z nosného kroužku 464 prstencová příruba 468, která se -opírá o vnitřní válcovou plochu 420 vzduchového- bubnu 414. Prstencová příruba 468- je připevněna ke vzduchovému bubnu- 414 šrouby -470 -tak, že nosný kroužek 464 se otáčí společně -se vzduchovým- bubnem 414 při otáčení hřídele- 396.,
Na vnitřní válcové ploše 438 přední nosné skříně 426 je klínem 473 upevněn vzduchový řídicí kroužek 472 z kalené oceli. K zajištění polohy slouží pojistný kroužek 432‘. Pružina 473‘ přitlačuje vzduchový řídicí kroužek 472 ke vzduchové regulační destičce 422‘. Vzduchový řídicí 'kroužek 472 ovládá podtlak a- proudění vzduchu v -kanálech 510, 512 vzduchového bubnu 414.
Na -obr. 19 je vzduchový řídicí kroužek 472 znázorněn v pohledu z -vnitřku vzduchového bubnu 414 směrem ven, takže -poloha vstupních, -a výstupních konců drážek tohoto kroužku - 472 je opačná, když je kroužek uložen uvnitř vzduchového bubnu 414. Vzduchový řídicí kroužek 472 -má širokou -vnější vakuovou drážku 474, která probíhá podél jeho- vnějšího okraje. Tato- vnější -drážka 474 nezaujímá c-elý obvod. Vzduchový řídicí kroužek 472 je uložen na přední nosné skří207333 ni 426 tak, že přední konec 476 vnější drážky 474 leží přibližně u předního konce vodiče 356. Vzduchovým řídicím kroužkem 472 prochází otvor 478, který končí ve vnější drážce 474. Za zadním koncem 480 vnější drážky 474 je proplachovací · otvor 481, který je spojen trubkou 48Г a kanálem 481“ v přední nosné Skříni 426 a čele 440 se zdrojem vzduchu s mírným přetlakem. Tento proplachovací otvor 481 slouží k proplachování vakuového potrubí, které vede k pístu s vakuovým sedlem; toto proplachování bude vysvětleno· v dalším textu.
Blíže ke středu vzduchového řídicího· kroužku 472 jsou dvě další drážky, které mají stejný poloměr. Krátká drážka 482 začíná před zadním koncem 480 vnější drážky 474 a prochází ve směru pohybu hodinových ruček podle obr. 19 a končí těsně za předním koncem 476 vnější drážky 474. Mezi vnější drážkou. 474 a krátkou drážkou 482 je na začátku krátké drážky 482 radiální spojovací výřez 484. Podle obr. 19 začíná ve směru pohybu hodinových ruček před krátkou drážkou 482 delší vzduchová drážka 486, která probíhá ve směru pohybu hodinových ruček a končí před začátkem krátké drážky 482. Vzduchovým řídicím kroužkem prochází otvor 485, který ústí do této delší vzduchové drážky 486.
Jak již bylo uvedeno, je vzduchový řídicí kroužek 472 naklínován na přední nosné skříni 426 a v důsledku toho se neotáčí. Při tom· je umístěn tak, že drážky 474, 482, 486 jsou obráceny dovnitř a dotýkají se vzduchové regulační destičky 422' uložené v kruhovém vybrání 422 vzduchového bubnu 414. Vzduchová regulační destička 422' má prstencovou přídržnou desku 500 z oceli a uhlíkový kroužek 502, který je k ní přilepen nebo· jinak vhodně připevněn.
Do vakuového otvoru 478 vzduchového· řídicího kroužku 472 ústí trubka 503, která je druhým koncem zasunuta do otvoru ve vnější válcové ploše 434 přední nosné skříně 426. Otvor v přední nosné skříni 426 navazuje na otvor 440 a je spojen s neznázorněným· zdrojem podtlaku. Do otvoru 485 v delší vzduchové drážce 486 je zasunuta trubka 504, jejíž druhý konec zapadá do· · otvoru v přední noisné skříni·· 426. Tento otvor pokračuje· i čelem 440 a je spojen se zdrojem vzduchu s mírným přetlakem.
Jak bylo· uvedeno, · dotýká se vzduchový řídicí kroužek 472 vzduchové regulační destičky 422‘, která nese uhlíkový kroužek 502 a prstencovou přídržnou desku 500. Uhlíkovým kroužkem 502 a deskou 500 prochází soustava kanálů, které jsou propojeny s osovými kanály 510 a 512 ve vzduchovém bubnu 414. Osový kanál 512 je rovnoběžný s· osou hřídele 396 a prochází vzduchovým, bubnem 414, z něhož vychází na opačné straně. Kratší osové kanály 510 procházejí bubnem jen do· menší vzdálenosti a jsou rovnoběžné s osou hřídele 396. Tyto kratší olsiové kanály 510 ústí do radiálních kanálů 514, které pro cházejí střední válcovou částí 419 vzduchového· bubnu 414. Na konci radiálních kanálů 514 je nasazena vždy jedna pružná · přípojka 516, která drží hadičku 518. Hadička 518 vede do druhé pružné přípojky 520, · která je připevněna ke konci každého vakuového· pístu 462.
Vakuový píst 462 je podrobně znázorněn na · obr. 20. Přední konec vakuového· pístu 462 má půlválcovou drážku 522 v horní části tělesa pístu 462. Ve dně drážky 522 je protáhlý otvor 524 spojený s= otvorem, do něhož je zašroubována· druhá pružná přípojka 520.
Osové kanály 512 procházejí celou šířkou vzduchového' bubnu 414 a končí na jeho straně. Jejich konce jsou propojeny s ucpávkovým kroužkem 526, který je připevněn k zadní straně vzduchového bubnu 414 šrouby 528. Ucpávkový kroužek 526 je podrobně znázorněn na obr. 21. Tento· ucpávkový kroužek 526 slouží jako regulátor vzduchu a má kruhový tvar se středovým otvorem 533 uuprostřed plochého- prstence 530, kolem něhož je zesílená obvodová část 532. Na té stěně ucpávkového· kroužku 526, která se dotýká vzduchového· bubnu 414, je upravena soustava radiálních drážek 534. Počet těchto drážek 534 odpovídá počtu osových kanálů 512 procházejících vzduchovým bubnem 414, avšak je· pouze· poloviční než po;čet sedel 421 připevněných na vnější válcové ploše 418 -vzduchového bubnu 414. Na každou z radiálních drážek 534 navazuje krátká obvodová drážka 536, která probíhá směrem doleva. V průsečíku radiální drážky 534 a krátké obvodové drážky 536 je otvor 538, který prochází zesílenou obvodovou částí 532 ucpávkového kroužku 526. Na koncích otvorů 538 jsou radiální vnitřní otvory 540, které sahají směrem ven · a ústí do · ucpávkového otvoru 542, který prochází ucpávkovým. kroužkem 52®.
Když je ucpávkový kroužek 526 připevněn ke vzduchovému bubnu 414, je ucpávkový otvor 542 rovnoběžný s osou hřídele 396. Ucpávkový otvor 542 má zesílenou část 544 do které ústí zadní vnitřní otvor 540, a užší část 546, která prochází dozadu ucpávkovým kroužkem 526. Zesílená část 544 ucpávkového otvoru 542 nese svěrnou soupravu 548. Tato svěrná souprava 548 se skládá z trubkové nadouvací · ucpávky 550, která má střední pružnou část 552 a rozšířené konce 544, mezi nimiž je uložen rozpěrný váleček 556. Rozpěrný váleček 556 má obvodovou drážku 558 a řadu otvorů 560, které vycházejí z drážky 558 a ústí do prostoru mezi pružnou částí 552 a otvorem rozpárné-lo· válečku 556. Do · ucpávkového otvoru 542 v ucpákovém kroužku 526 je zašroubována válcová zátka- 562, která přidržuje svěimou· soupravu 548 v pevné poloze. Válcová zátka 562 má komole kuželový otvor 564, do- kterého se zasouvá · cigareta.
Za ucpávkovým kroužkem 526 je uložen nosný kroužek 566· pro písty 580, který má vnější válcovou část ' 568, jíž prochází otvor pro píst 580, a vnitřní přírubu 570. Nosný kroužek 566 - . je spojen s ucpávkovým kroužkem· 526 šrouby 572 a mezi nimi je uložena Izolační vložka 574. Uvnitř nosného kroužku 566 je upraven válcový topný článek 576, takže nosný kroužek 576 se dá vyhřívat. V otvoru pro- píst 580 v nosném -kroužku 566 je válcové bronzové pouzdro 578. Každým z těchto otvorů prochází píst 580 opatřený raménkem 582, na němž je upevněna kladička 584. Kladička 584 se pohybuje ve vačkové drážce 586 vysoustružéné na vnější straně vačkového kroužku 588. Vačkový kroužek 588 má vnitřní přírubu 590, do které jrsou zašroubovány šrouby 592 spojující vačkový -kroužek 580 s deskou 62. Každý z upevňovacích šroubů 592 prochází stavěcím šroubem 594, který se dotýká zadní stěny vnitřní příruby 590 a umožňuje -osové nastavování vačkového kroužku 588.
Válcový topný článek 576 má svorky 600, k . nimž jsou připojeny dva vodiče 596, 598, které procházejí radiálním kanálem 602 v prstencové přírubě 412 hřídele ' 396. Radiální kanál 602 ústí do· osového kanálu 604, který vychází koncem hřídele 396.. Druhé konce vodičů 596, 598 jsou připojeny ke svorkám 605 na sběrném- -kroužku 606, který je upevněn na konci hřídele 396. Před sběrným kroužkem 606 je na hřídeli 396 uloženo ozubené kolo 383, které hřídel. 396 pohání. Ozubené kolo 383 je- spojeno s nábojem 608 naklínovaným na hřídeli 396 klínem 610. Náboj 608 a ozubené kolo- 383 jsou přidržovány hřídeli 396 maticí 612 našroubovanou na -závitovou část hřídele- 396.
Za maticí 612 se průměr hřídele 396 zmenšuje a tím. vznikne osazení, na které přiléhá směrný kroužek 606. Sběrný -kroužek 606 je zajištěn -maticí 614 našroubovanou na konec hřídele 396. Kolem sběrného kroužku 606 je uložena dvojice držáků 616, které nesou kartáčky 618 dotýkající -se -sběrného kroužku 606. Držáky 616 jsou -připojeny k neznázorněnémiu zdroji elektrické energie a· jsou neseny -konzolou 620 upevněnou na desce 62.
Na desce 62 je šrouby 622 upevněn válcový kryt 621, který obklopuje po obvodu nosný kroužek 566 a vačkový -kroužek 588. K horní části desky 262 je připevněno- raménko- 624, které nese teplotní snímač 626. Teplotní snímač 626 prochází -otvorem válcového krytu 621 -a má teplotní čidlo, které se dotýká pláště nosného kroužku 566.
Formovací buben 64 pracuje takto: Cigareta. 350 opouští unášecí řetěz 56 -a je ukládána na -urychlovací buben 60. Potom je uložena- na formovací buben 64 a orientována tak, že tabákový -konec leží ve vakuovém sedle vakuového -pístu 462 -a filtr v sedle 421 na- vzduchovtm· bubnu 414.
Jak je patrno» z -dolní části z obr. 17A a 17B, je mezi cigaretou 350 a -koncem vakuového sedla vakuového pístu 462 mezera. Když se vzduchový buben 414 -otáčí -proti směru hodinových ruček, začne se píst 462 pohybovat dopředu a pohyb pokračuje tak dlouho, až jeho- přední konec -narazí na konec -cigarety 350 ze -strany tabáku. V tomto okamžiku začne ve vakuovém -sedle na konci pístu 462 působit přes vzduchový řídicí -kroužek 472, osové kanály 510, radiální kanály 514 a. hadičku 518 podtlak. Při další rotaci vzduchového- bubnu 414 je cigareta 350 pevně držena -ve - vakuovém -pístu 462. Vačkové kroužky 452 a 583 jsou nehybné a neotáčejí se společně se vzduchovým bubnem 414. Naproti tomu nosný kroužek 464 -a 566 i ucpávkový kroužek 526 jsou připevněny ke vzduchovému bubnu 414 a otáčejí se tedy společně s -ním. Působením vačkové drážky 458 se vakuový - píst 462 pohybuje dovnitř a vtlačuje filtr cigarety 350 do komole -kuželového otvoru - 564 -ve -válcové -zátce 562 -a- do svěrné soupravy 548 nesené -ucpávkovým kroužkem 526. Jakmile je filtr -cigarety 350 zasunut -do ucpávkového kroužku 526, -začne působit vzduch pod malým přetlakem přes vzduchovou -drážku 486 ve vzduchovém řídicím kroužku 472. Vzduch proudí -osovým -kanálem 512 do příslušných -radiálních drážek 534, a přes -otvory 538, 540 do obvodové drážky 558 přiřazené rozpěrnému válečku 556 svěrné soupravy 548. Otvory 560 pak začne proudit vzduch pod mírným tlakem, který způsobí, že- se ucpávka roztáhne -a sevře cigaretu 350. Když se vzduchový buben dále ooáčí, vysune se vytápěný píst - 580 --a- hrot připevněný -na jeho konci se vtlačí do)· -konce filtru. Podrobně je tento pochod znázorněn na obr. 23 a ·24. Ke konci vytápěného pístu 580 může být . -připojena jakákoliv formovací hlava; jeden -příklad takové hlavy 630 je znázorněn na obr. 25, je však třeba podotknout, že hlava může mít jakýkoliv vhodný tvar. Píst 580 je -vytápěn válcovým topným článkem 576, který je spojen vodiči 596, 598 přes sběrný kroužek 606 - s -neznázorněným zdrojem elektrické - energie. Teplota -formovací hlavy 630 je -s výhodou mezi 103 a 162-°C. Doba potřebná pro· zatlačení, formování a vysunutí hlavy je -přibližně 1,5 -s, přičemž doba prodlevy nebo formování je 1 s. To- znamená, že- 1/4 s trvá vtlačení -hlavy -do- filtru a 1/4 -s vysouvání hlavy z filtru. Teplota celé- soustavy -se -snímá teplotním snímačem 626 -a udržuje na zvolené hodnotě. Bylo zjištěno, že formovací teplotu lze snížit tím, že -se nakonec filtru nanese smáčecí- činidlo, například voda. Lze to provést tak, že se filtrový konec cigarety postříká těsně předtím, než cigareta 350 opustí unášecí řetěz 56. Na obr. 1 a - 14 je znázorněna tryska 628 к - postřikování -konce filtru. Používá-li se ·ρΗ formování filtrů jejich zvlhčování, je vhodná formovací teplota přibližně 133 -°C.
Když se -cigarety 350 přenáší z urychlovacího bubnu 60 na formovací buben 64, -dochází -k tomuto přenesení podle obr. 1-4 při207333 bližně v dolní třetině čtvrtkruhu. Když je cigareta . uložena na vakuovém sedle vakuového pístu 462, začne na předním konci 476 vnější dráhy 474 přes otvory ve vzduchovém bubnu 414 působit podtlak, který přidržuje cigaretu na vakuovém sedle. Podtlak se udržuje tak dlouho, až zadní konec 480 vnější drážky 478 přejde přes jednotlivé osové kanály 510, načež se podtlak zruší. Poté přecházejí osové kanály 510 kolem proplachovacího otvoru 481. Proplachovací otvor 481 je spojen se zdrojem vzduchu s mírným přetlakem, což umožňuje propláchnutí vakuového. potrubí pro· případ, že by v něm ulpěl cizorodý předmět, například úlomek tabáku. Pokud jde o vnitřní drážky ovládající svěrnou soupravu 458, je patrno, že krátká drážka 482 je připojena přes radiální spojovací výřez 483 ke zdroji podtlaku. Následkem toho těsně předtím, než je cigareta uvolněna z vakuového sedla na zadním konci 480 vnější drážky 474, začne na vakuovou svěrnou soupravu 548 působit podtlak, kdy .otvor ve vzduchové regulační destičce 422‘ přiřazený osovému kanálu 512 přejde do krátké drážky 482; tím .se svěrná souprava 548 otevře, takže cigareta se může · vysunout z ucpávkového kroužku 526 působením vakuového pístu 462. Svěrná souprava 548 zůstává otevřena tak dlouho, až .se na vakuové sedlo položí další cigareta a vakuový píst 462 vtlačí filtr cigarety do svěrné soupravy 548. V tomto okamžiku přechází ústí osového kanálu 512 do delší vzduchové .drážky 486, takže do svěrné soupravy 548 začne proudit vzduch a tím se tato .cigareta sevře.
Když byl filtr sevřen, vysune ise vytápěný píst 580 a. jeho hrot se zasune do fitnu. Když se cigareta pohybuje rotačním pohybem spolu se vzduchovým bubnem 414, vytápěný píst 580 se opět z filtru vysune. Jakmile se cigareta uvolní ze svěrné soupravy 548, přenese se z formovacího bubnu 64 a. uloží pomocí vodiče 360 na přenášecí buben 66. Z přenášecího bubnu 66 jsou jednotlivé cigarety 350 ukládány na pásový dopravník 68.
Z předchozího popisu vyplývá, že zařízení podle vynálezu zajišťuje jednak formování cigaretových filtrů a jednak spojování filtrů s cigaretami a umožňuje rychlé formování cigaretových filtrů z acetátu celulózy pomocí vytápěných hrotů. Zařízením podle vynálezu lze vytvářet na cigaretovém filtru jak vnější .drážky tak vnitřní .otvory. Zařízení Obsahuje .mechanismus, sloužící ik .ovládání velkého. počtu formovacích hlav, které mohou být vkládány do konců filtrů k vytvoření otvorů.
Pro odborníka je zřejmé, že v rámci vynálezu lze zařízení různě upravovat a pozměňovat. Tak například lze obměnit tvar jednotlivých bubnů a kroužků a volit různé materiály pro výrobu těchto· .součástí stroje. Všechny tyto obměny spadají do. .rámce vynálezu.

Claims (7)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Zařízení k vytváření .axiálních kanálků v cigaretových filtrech, sestávající z .otočného bubnu .opatřeného soustavou vakuových sedel spojených se zdrojem podtlaku, z formovací hlavy uložené na vratně pohyblivém pístu alespoň na jedné straně každého vakuového sedla a z vačkového mechanismu pro postupný záběr a oddálení formovací hlavy a konce filtru, vyznačující se tím, že píst (174, 262, 580] je· opatřen topným článkem (186, 274, 576) k zahřívání formovací hlavy (276, 630] a je v tepelně vodivém styku s teplotním snímačem (340, 626) k nastavování teploty formovací hlavy (276, Θ30).
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že proti vytápěnému pístu (580) je souose uložen osově posuvný vakuový píst (462) nesoucí vakuové . sedlo (522) a . mezi oběma písty (500, 462··) je uložena svěrná souprava (548) k zachycení filtru, .přičemž vakuový píst (462) je připojen ke kladičce (460) po hyblivé ve vačkové drážce (458) vačkového kroužku (452).
    '
  3. 3. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že svěrná souprava (548) sestává z trubkové .nadouvací ucpávky (550) . upevněné konci (564) v rozporném válečku (556), jejíž střední pružná část (552) je připojena k tlakovému zdroji.
  4. 4. Zařízení .podle bodu 1, vyznačující se tím, že . na formovací hlavě (276, 630) je upevněn alespoň jeden jehlový hrot (2i82J.
  5. 5. Zařízení .podle bodu 4, vyznačující se tím, že mezi věncem jehlových hrotů (282) je na formovací hlavě (276) upevněn stlačovací kalíšek (284).
  6. 6. Zařízení podle bodu 1, vyznačující ise tím, že formovací hlava sestává z .objímky (285) s podélnými vnitřními žebry (285‘).
  7. 7. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že před . vytápěným pístem (580) je v dráze filtrů umístěna tryska (628) ke zvlhčování konce filtru .před formováním.
CS748726A 1974-01-18 1974-12-18 Device for making the axial channels in the cigarette filters CS207333B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/434,747 US3958498A (en) 1974-01-18 1974-01-18 Method and apparatus for forming cigarette filters

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207333B2 true CS207333B2 (en) 1981-07-31

Family

ID=23725508

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS748726A CS207333B2 (en) 1974-01-18 1974-12-18 Device for making the axial channels in the cigarette filters

Country Status (20)

Country Link
US (1) US3958498A (cs)
JP (2) JPS5112719B2 (cs)
AR (1) AR204115A1 (cs)
AT (1) AT347839B (cs)
BE (1) BE823543A (cs)
BR (1) BR7410574D0 (cs)
CA (1) CA1026185A (cs)
CH (2) CH593029A5 (cs)
CS (1) CS207333B2 (cs)
DE (1) DE2459996A1 (cs)
DK (1) DK662774A (cs)
ES (1) ES433041A1 (cs)
FR (1) FR2258135B1 (cs)
GB (2) GB1496792A (cs)
IE (1) IE40452B1 (cs)
IT (1) IT1027792B (cs)
LU (1) LU71523A1 (cs)
NL (1) NL7416563A (cs)
SE (1) SE7415892L (cs)
ZA (1) ZA748055B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5056836A (cs) * 1973-09-17 1975-05-17
JPS59231652A (ja) * 1983-06-13 1984-12-26 Hitachi Ltd メモリアクセス・オ−バラツプ検出方式
US4655736A (en) * 1984-11-09 1987-04-07 Brown & Williamson Tobacco Corporation Method of manufacturing a tobacco smoke filter
IT207421Z2 (it) * 1986-06-06 1988-01-18 Sasib Spa Stelo di comando animato di movimento assiale alternativo
US7836895B2 (en) 2003-06-23 2010-11-23 R. J. Reynolds Tobacco Company Filtered cigarette incorporating a breakable capsule
ITBO20040238A1 (it) * 2004-04-22 2004-07-22 Gd Spa Filtro per sigaretta e relativo metodo di realizzazione
US7674218B2 (en) * 2006-12-28 2010-03-09 Philip Morris Usa Inc. Filter component cutting system

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2099963A (en) * 1935-10-16 1937-11-23 Prager Herman Method of forming a draft passage in the end of a cigar
US2075055A (en) * 1935-10-16 1937-03-30 Prager Herman Cigar piercing machine
US3506016A (en) * 1968-02-16 1970-04-14 York Production Eng Co Inc Cigar head forming for cigar tipping
US3545453A (en) * 1968-10-11 1970-12-08 Stewart Hoffman Process for preserving cigars and tobacco
NL173352C (nl) * 1971-02-01 Imp Tobacco Group Ltd Werkwijze voor de vervaardiging van een filter voor tabaksrook.

Also Published As

Publication number Publication date
ATA1011374A (de) 1978-05-15
CH591820A5 (cs) 1977-09-30
GB1496791A (en) 1978-01-05
CH593029A5 (cs) 1977-11-15
JPS5127760B2 (cs) 1976-08-14
JPS50101597A (cs) 1975-08-12
DE2459996A1 (de) 1975-07-24
AR204115A1 (es) 1975-11-20
BE823543A (fr) 1975-04-16
CA1026185A (en) 1978-02-14
US3958498A (en) 1976-05-25
JPS5115699A (cs) 1976-02-07
IT1027792B (it) 1978-12-20
AT347839B (de) 1979-01-10
SE7415892L (cs) 1975-07-21
DK662774A (cs) 1975-09-08
IE40452B1 (en) 1979-06-06
AU7658074A (en) 1976-06-24
GB1496792A (en) 1978-01-05
IE40452L (en) 1975-07-18
JPS5112719B2 (cs) 1976-04-21
BR7410574D0 (pt) 1975-09-02
ES433041A1 (es) 1976-11-16
ZA748055B (en) 1976-01-28
FR2258135B1 (cs) 1980-08-29
FR2258135A1 (cs) 1975-08-18
LU71523A1 (cs) 1975-06-17
NL7416563A (nl) 1975-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4174720A (en) Glue transfer apparatus for cigarette filters
US6723033B1 (en) Method and apparatus for producing particle bearing filter rod
US4252527A (en) Glue transfer apparatus for cigarette filters
CS207333B2 (en) Device for making the axial channels in the cigarette filters
EP1156721B1 (en) Method and apparatus for producing particle bearing filter rod
NL8403045A (nl) Inrichting voor het vervaardigen van filtersigarettenhulzen.
US3363632A (en) Filter-tipped cigarette making machine
AU607432B2 (en) Fiber separator
FI62778C (fi) Planetarisk elektrodtraodmatningsanordning foer ljusbaogesvetsningsanordningar
DE2749947C2 (cs)
NL8102646A (nl) Inrichting voor het maken van groeven in tabaksrookfil- ters.
US5645085A (en) Method and machine for simultaneously producing a number of cigarette rods
US4596257A (en) Method and apparatus for tipping smoking articles
CS217966B2 (en) Perforating device for perforating the circumference walls of the filter
US4693263A (en) Method and apparatus for making a composite stream from fibrous material of the tobacco processing industry
JP4218832B2 (ja) 帯状材の供給装置
GB1578061A (en) Apparatus for the tobacco-processing industry
US3935728A (en) Testing of cigarettes
DE602004005954T2 (de) Anlage zur Bildung eines Tabakstromes
RU2314000C2 (ru) Устройство для скручивания непрерывной полосы бумажного материала
JPS6233588Y2 (cs)
US5666869A (en) Tip paper cutting apparatus for a filter cigarette manufacturing system
US3250278A (en) Apparatus for applying adhesive-coated wrappers to cigarettes and similar articles
JPH0272856A (ja) 棒状喫煙物品用フイルタロッドを造るための方法および装置
EP0231565A1 (en) Method and apparatus for tipping smoking articles