CS205091B2 - Zařízení k odlučování prachu z plynů, zejména zo vzduchu - Google Patents
Zařízení k odlučování prachu z plynů, zejména zo vzduchu Download PDFInfo
- Publication number
- CS205091B2 CS205091B2 CS603177A CS603177A CS205091B2 CS 205091 B2 CS205091 B2 CS 205091B2 CS 603177 A CS603177 A CS 603177A CS 603177 A CS603177 A CS 603177A CS 205091 B2 CS205091 B2 CS 205091B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- wall
- confuser
- confusor
- collector
- housing
- Prior art date
Links
- 239000000428 dust Substances 0.000 title claims description 27
- 239000007789 gas Substances 0.000 title claims description 18
- JTJMJGYZQZDUJJ-UHFFFAOYSA-N phencyclidine Chemical class C1CCCCN1C1(C=2C=CC=CC=2)CCCCC1 JTJMJGYZQZDUJJ-UHFFFAOYSA-N 0.000 claims description 10
- 239000006227 byproduct Substances 0.000 description 4
- 239000002245 particle Substances 0.000 description 4
- 239000002131 composite material Substances 0.000 description 2
- 238000000926 separation method Methods 0.000 description 2
- 230000001154 acute effect Effects 0.000 description 1
- 230000000712 assembly Effects 0.000 description 1
- 238000000429 assembly Methods 0.000 description 1
- 230000003467 diminishing effect Effects 0.000 description 1
- 238000007599 discharging Methods 0.000 description 1
- 238000001035 drying Methods 0.000 description 1
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 1
- 238000005265 energy consumption Methods 0.000 description 1
- 239000000463 material Substances 0.000 description 1
Landscapes
- Cyclones (AREA)
Description
Vynález se týká zařízení k odlučování prachu z plynů, zejména ze vzduchu.
V mnoha provozech, u mnoha strojů a zařízení, u nichž vzniká jako vedlejší produkt plyn obsahující prach, se používá za účelem zbavení plynu prachu systémů spočívajících ve spřažení žaluziových odlučovačů s cyklónovými odlučovači. Známo je zejména zařízení k odlučování prachu ze vzduchu skládající se z žaluziového odlučovače, kterým je přerušovaný konfuzor, sestávající z řady prstencovitých, v průměru se zmenšujících a teleskopicky do sebe zasunutých škrticích profilů, z cyklónového odlučovače spřaženého s žaluziovým odlučovačem, jakož i z ventilátoru, dopravujícího vzduch obsahující prach žaluziovým odlučovačem a cyklónovým odlučovačem. Částí tohoto zařízení je též sběrná nádrž prachu a clona umístěná mezi cyklónovým odlučovačem a nádrží.
Toto známé zařízení se sice vyznačuje vysokým stupněm účinnosti, ježto zachycuje 90 % částeček prachu o zrnitosti 70 pm, jeho hmotnost a vnější rozměry však jsou veliké. Mimoto se při odlučování spotřebuje velké množství energie, takže zařízení nelze použít u menších strojů a zařízení k odlučování plynů vznikajících jako vedlej2 ší produkt, jak tomu je u vaukových sušičů obilí.
Úkolem vynálezu je konstrukce zařízení výše uvedeného typu, které je však vhodné k odlučování prachu z plynů vznikajících jako vedlejší produkt při provozu rozmanitých lehčích zařízení s menšími rozměry a které má při dokonalém odlučování prachu z plynů malou spotřebu energie.
Tento úkol je vyřešen zařízením k odlučování prachu z plynů, zejména ze vzduchu, skládajícím se ze skříně, z žaluziového odlučovače, kterým je přerušovaný konfuzor ve tvaru komolého jehlanu s podlouhlou pravoúhlou základnou, s přední stěnou a se vzájemně rovnoběžnými bočními stěnami, tvořícími vzduchotěsný plášť konfuzoru, z kolektoru ohnutého v úhlu 90°, vzhledem k ose souměrnosti zařízení a obsahující několik potrubí, ze soupravy cyklónů spojené kolektorem se žaluziovým odlučovačem, z ventilátoru a ze sběrné nádrže, umístěné pod soupravou cyklónů podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že je opatřeno nejméně jedním spojovacím kanálem, ve skříni jsou uloženy konfuzor, kolektor a souprava cyklónů, konfuzor je vymezen stěnami, z nichž zadní stěna je kolmá k rovině vstupního otvoru a výstup205091 ního otvoru konfuzoru, přední stěna je skloněna v úhlu menším než 90° k rovině vstupního otvoru a výstupního otvoru konfuzoru, konfuzor je po celé své délce od vstupního otvoru až k výstupnímu otvoru rozdělen přepážkami na několik kaiiálů, kolektor obsahuje škrticí potrubí a souprava cyklónů se skládá z několika cyklónů, které jsou vzájemně spojeny, jsou uspořádány svisle nad sebou nebo stupňovitě vedle sebe a jejich počet je stejný jako počet kanálů konfuzoru a škrticích potrubí kolektoru, přičemž konfuzor, kolektor a souprava cyklónů jsou připevněny na svislé montážní stěně.
K podstatě vynálezu náleží řada dalších alternativních provedení. Skříň zařízení má tvar kvádru a sestává z bočních, vzájemně rovnoběžných stěn, kolmých k svislé montážní stěně, z horní stěny zešikmené ve vnějším směru a z přední stěny, rovnoběžné se svislou montážní stěnou a opatřené před konfuzorem a soupravou cyklónů přestavitelnými clonami.
Konfuzor je připojitelný přes ventilátor, umístěný pod konfuzorem a pod skříní, a přes systém škrticích profilů, přičemž nejméně jeden z kanálů je umístěn za svislou montážní stěnou, která tvoří část stěny tohoto kanálu, kdežto koncový škrticí profil ventilátoru je obrácen k ose souměrnosti konfuzoru. Konfuzor a souprava cyklónů jsou na svislé montážní stěně umístěny vedle sebe a jsou překryty skříní, zadní stěna konfuzoru, jednotlivé cyklóny a škrticí potrubí kolektoru jsou uspořádány ve vzdálenosti několika cm od svislé montážní stěny a jejich stabilní poloha je zajištěna systémem opěr a šroubových spojů. Jednotlivé cyklóny jsou spojeny prachovými potrubími, jejichž délka je větší než trojnásobek jejich průměru, vně skříně se sběrnou nádrží a plynovými potrubími vystupujícími ze skříně v jejím levém horním rohu a se zachycovačem plynů, který je překrývá. Zadní stěna konfuzoru je vyrobena z jednoho kusu s bočními stěnami.
Zařízení podle vynálezu umožňuje účinně odlučování prachu z plynů s poměrně malým nákladem na materiál, práci a energii, při provozu strojů a jakýchkoli zařízení, při jejichž činnosti vzniká jako vedlejší produkt plyn obsahující prach.
Přitom je zvláště výhodné, že se těchto účinků dosahuje za současného zlepšení produktivity zařízení, takže zařízením podle vynálezu se zachycuje 40 % částic prachu o zrnitosti 50 μΐη.
Vynález je blíže vysvětlen na příkladu zařízení, které bylo namontováno na vakuovém sušiči obilí a umožňuje odloučení vynášeného prachu z cirkulujícího vzduchu na 90 až 95 °/o.
Zařízení podle vynálezu je znázorněno na připojených výkresech, na němž obr. 1 je schéma zařízení v pohledu zepředu, zčásti s odkrytou přední a horní stěnou skříně v rovině I—I, a obr. 2 je podélný řez zařízením v rovině II—II na obr. 1.
Hlavními částmi zařízení podle vynálezu jsou žaluziový odlučovač, kterým je konfuzor A, souprava B cyklónů, kolektor C, spojující konfuzor A se soupravou B cyklónů, a skříň D, v níž jsou umístěny konfuzor A, kolektor C a souprava B cyklónů.
Konfuzor A je přerušovaný a má tvar komolého jehlanu s podlouhlou pravoúhlou základnou. Konfuzor A dále sestává ze dvou bočních stěn 1, 2, ze zadní stěny 3 a z přední stěny A a je opatřen vstupním otvorem 5 a protilehlým menším výstupním otvorem
6. Boční stěny 1, 2 jsou vzájemně rovnoběžné a kolmé k zadní stěně 3 a k rovinám vstupního otvoru 5 a výstupního otvoru 6. Přední stěna 4 je k rovině vstupního otvoru 5 skloněna v úhlu menším než 90°. Zadní stěna 3 a boční stěny 1 a 2 tvoří vzduchotěsný plást z jednoho celku a přední stěna 4 tvoří clonu složenou z plochých lišt 7, skloněných mezi vstupním otvorem 5 a výstupním otvorem 6 v ostrém úhlu 60° ve směru pohybu plynů obsahujících prach, a přestavitelnou do mnoha poloh.
Konfuzor A je rozdělen po celé své délce přepážkami 11, 12 do tří kanálů 8, 9, 10, které jsou široké a rovnoběžné s bočními stěnami 1, 2. Souprava B cyklónů se skládá v popisovaném provedení ze tří válcovitých cyklónů 13, 14, 15, které jsou vzájemně spojeny a jsou uspořádány stupňovitě vedle sebe nebo svisle nad sebou. Cyklóny 13, 14, 15 jsou v horní části napojeny na trojí potrubí 16, 17, 18 pro přívod vzduchu s prachem. Potrubí 16, 17, 18 jsou vzájemně spojena, jsou uspořádána rovnoběžně nad sebou a v přední části jsou opatřena přírubami 19. Z dolních jejich částí vystupují svisle dolů směřující prachová potrubí 20, 21, 22 pro odvod prachu a na jejich horní části jsou napojena plynová potrubí 23, 24, 25 pro odvod plynu, zejména vzduchu, z něhož byl odloučen prach, do zachycovače plynů 38, který je překrývá.
Kolektor C spojující konfuzor A se soupravou B cyklónů je ohnut v úhlu 90° vzhledem k ose souměrnosti zařízení a má rovněž tvar konfuzoru. Sestává ze tří spřažených škrticích potrubí 26, 27, 28, která jsou uspořádána nejprve vedle sebe, posléze nad sebou. Kolektor C je počátečním širším koncem pevně spojen s výstupním otvorem 6 konfuzoru A, kdežto jeho druhý užší konec je opatřen přírubou 29 obdobnou přírubě 19 spřažených potrubí 16, 17, 18, přičemž oboje příruby a dále kolektor C jsou spojeny se soupravou B cyklónů vzduchotěsnými šroubovými spoji, které nejsou na výkrese zakresleny.
Konfuzor A soupravy B cyklónů a kolektor C spojující obě tyto skupiny jsou připevněny na montážní stěně 30, která je plochá, pravoúhlá a svislá, a to tak, že konfuzor A je umístěn vedle soupravy B cyklónů, přičemž zadní stěna 3 konfuzoru A a jednotlivé cyklóny 13, 14, 15 soupravy B, jakož i škrticí potrubí 26, 27, 23 kolektoru C jsou umístěny ve vzdálenosti několika cm od montážní stěny 30. Jejich stabilní poloha je zajištěna systémem opěr 31, jakož i šroubovými spoji, které nejsou na obrázcích znázorněny.
Vstupní otvor 5 a výstupní otvor 6 konfuzoru A mají tvar podélného pravoúhelníka. Jejich strany ohraničené okraji zadní stěny 3 a přední stěny 4 jsou, jak je patrno z výkresů (obr. 1 a 2), přiměřeně trojaž desateronásobně delší než zbývající strany, ohraničené okraji bočních stran 1 a 2, pročež jsou konfuzor A a s ním spojený kolektor C poměrně ploché montážní skupiny. Jejich spojení se soupravou B cyklónů v shora popsaném uspořádání, která je rovněž poměrně plochým objektem, umožňuje konstrukci poměrně malé tloušťky.
Konfuzor A soupravy B cyklónů a spojující je kolektor C jsou umístěny v ploché skříni D ve tvaru kvádru, sestávajícího z bočních stěn 32, 33, které jsou rovnoběžné s montážní stěnou 30, z horní stěny 34 se sklonem ve vnějším směru a z přední stěny 35, která je uspořádána rovnoběžně s montážní stěnou 30, za níž je konfuzor A se soupravou B cyklónů a která je opatřena přestavitelnými clonami 36, 37, skládajícími se z několika členů.
Plynová potrubí 23, 24, 25 odvádějící vzduch, z něhož byl odloučen prach, ze soupravy B cyklónů vystupují ve vnějším směru z horní stěny 34 přibližně v levém horním rohu skříně D a jsou překryta zachycovačem plynů 38. Podobně prachová potrubí 20, 21, 22 odvádějí prach ze systému B cyklónů směrem dolů ze skříně D. Délka těchto potrubí je ve srovnání s průměrem trojnásobná, přičemž jsou tato potrubí vzduchotěsně napojena na sběrnou nádrž 39, zakončenou hrdlem 40 a opatřenou hradítkem 41. Montážní stěna 30 skříně D je částí stěny kanálu 42 sušicího agregátu nebo jiného stroje, s nímž je zařízení společně v provozu, přičemž za kanálem 42 je ještě kanál 43. Tyto kanály 42, 43 vedou přes škrticí profily 44, 45 vzduch obsahující prach ze sušiče sušicího agregátu nebo jiného stroje k nasávacímu dopravnímu ventilátoru 46, připevněnému pod konfuzorem A, který je s tímto konfuzorem spojen koncovým škrticím profilem 47, obráceným směrem vzhůru podle osy souměrnosti konfuzoru A.
Ventilátor 46 dopravuje vzduch, obsahující prach vystupující z obilí, uvedeným koncovým profilem 47 k vstupnímu otvoru 5 konfuzoru A.
Na vstupu do konfuzoru A má ve vstupním otvoru 5 vzduch obsahující prach rychlost asi 20 m/s. Po průchodu konfuzorem A uniká asi 93 íO/o celkového objemu vzduchu, který je zbaven prachu, v důsledku setrvačnosti prachu, jemuž byla udělena zvýšená rychlost, z konfuzoru A štěrbinami mezi lištami 7 v jeho přední stěně 4 a dále navenek ze skříně D přestavitelnou clonou 37. Zbývajících 7 % objemu vzduchu zhuštěného zvýšeným obsahem prachu je dopravován dále kolektorem C k soupravě B cyklónů, kde se vzduch zbavuje posledních zbytků prachu.
Claims (6)
- PŘEĎME Ti. Zařízení k odlučování prachu z plynů, zejména ze vzduchu, skládající se ze skříně, z žaluziového odlučovače, kterým je přerušovaný konfuzor ve tvaru komolého jehlanu s podlouhlou pravoúhlou základnou, s přední stěnou, tvořící přestavíte lnou clonu, se zadní stěnou a se vzájemně rovnoběžnými bočními stěnami, tvořícími vzduchotěsný plášť konfuzoru, z kolektoru ohnutého v úhlu 90° k ose souměrnosti zařízení, obsahujícího několik potrubí, ze soupravy cyklónů, spojené kolektorem se žaluziovým odlučovačem, z ventilátoru a ze sběrné nádrže, umístěné pod soupravou cyklónů, vyznačující se tím, že je opatřeno nejméně jedním spojovacím kanálem (.42, 43) a ve skříni (D) jsou uloženy konfuzor (A), kolektor (C) a souprava (B) cyklónů, konfuzor (AJ je vymezen stěnami, z nichž zadní stěna (3) je kolmá k rovině vstupního otvoru (5) a výstupního otvoru (6J přední stěna (4j je skloněna v úhlu menším než 90° k rovině vstupního otvoru (5) a výstupního otvoru konfuzoru (A), konfuzor (AJ je po celé své délce od vstupního otvoru (5) až k výstupnímu otYNÁLEZU voru (6) rozdělen přepážkami (11, 12) na několik kanálů (8, 9, 10), kolektor (C) obsahuje škrticí potrubí (26, 27, 28) a souprava (B) cyklónů se skládá z několika cyklónů (13, 14, 15), které jsou vzájemně spojeny, jsou uspořádány svisle nad sebou nebo stupňovitě vedle sebe a jejich počet je stejný jako počet kanálů (8, 9, 10) konfuzoru (A) a škrticích potrubí (26, 27, 28) kolektoru (C), přičemž konfuzor (A), kolektor (C) a souprava (B) cyklónů jsou připevněny na svislé montážní stěně (30).
- 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že skříň (D) má tvar kvádru a sestává z bočních vzájemně rovnoběžných stěn (32, 33), kolmých k svislé montážní stěně (30), z horní stěny (34), zešikmené ve vnějším směru, a z přední stěny (35), rovnoběžné se svislou montážní stěnou (30) a opatřené před konfuzorem (A) a soupravou (B) cyklónů přestavitelnými clonami (36, 37).
- 3. Zařízení podle bodu 1, 2, vyznačující se tím, že konfuzor (A) je připojitelný přes ventilátor (46), umístěný pod konfuzorem (A) a pod skříní (D), a přes systém škrti205091 cích profilů (44, 45, 47), přičemž nejméně jeden z kanálů (42, 43) je umístěn za svislou montážní stěnou (30), která tvoří část stěny tohoto kanálu (42, 43), kdežto koncový škrticí profil (47) ventilátoru (46) je obrácen k ose souměrnosti konfuzoru (A).
- 4. Zařízení podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že konfuzor (A) a souprava (B) cyklónů jsou na svislé montážní stěně (30) umístěny vedle sebe a jsou překryty skříní (D), zadní stěna (3) konfuzoru (A), jednotlivě cyklóny (13, 14, 15) a škrticí potrubí (26, 27, 28) jsou uspořádány ve vzdálenosti několika centimetrů od svislé montážní stěny (30) a jejich stabilní poloha je zajištěna systémem opěr (31) a šroubových spojů.
- 5. Zařízení podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že jednotlivé cyklóny (13, 14, 15) soupravy (B) jsou spojeny prachovými potrubími (20, 21, 22), jejichž délka je větší než trojnásobek jejich průměru, vně skříně (D) se sběrnou nádrží (39) s plynovými potrubími (23, 24, 25), vystupujícími ze skříně (D) v jejím horním levém rohu se zachycovačem (33) plynů, který je překrývá.
- 6. Zařízení podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že zadní stěna (3) konfuzoru (Aj je vyrobena z jednoho kusu s bočními stěnami (1, 2).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS603177A CS205091B2 (cs) | 1977-09-16 | 1977-09-16 | Zařízení k odlučování prachu z plynů, zejména zo vzduchu |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS603177A CS205091B2 (cs) | 1977-09-16 | 1977-09-16 | Zařízení k odlučování prachu z plynů, zejména zo vzduchu |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS205091B2 true CS205091B2 (cs) | 1981-04-30 |
Family
ID=5406437
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS603177A CS205091B2 (cs) | 1977-09-16 | 1977-09-16 | Zařízení k odlučování prachu z plynů, zejména zo vzduchu |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS205091B2 (cs) |
-
1977
- 1977-09-16 CS CS603177A patent/CS205091B2/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US2912918A (en) | Blast room with uniform down-draft ventilation | |
| HU204449B (en) | Apparatus for separating granule-mixtures | |
| CN106338195B (zh) | 谷物干燥室及谷物干燥机 | |
| US3736728A (en) | Waste material separator and collector | |
| ZA796850B (en) | Dust-collecting plant | |
| CN206996880U (zh) | 一种新型多管旋风除尘器 | |
| CN108783574B (zh) | 一种烟丝处理设备 | |
| US3397780A (en) | Classification apparatus | |
| US2372316A (en) | Dust collector | |
| CN205892222U (zh) | 无动力除尘系统 | |
| US3074219A (en) | Mechanical dust collector | |
| CS205091B2 (cs) | Zařízení k odlučování prachu z plynů, zejména zo vzduchu | |
| US2188206A (en) | Apparatus fob | |
| JPS5852155B2 (ja) | 固体除湿装置 | |
| CN109013288A (zh) | 一种热风干燥筛分装置 | |
| CN213287669U (zh) | 一种风力选粉机 | |
| US3538688A (en) | Lower filter assembly | |
| CN110075626A (zh) | 布袋除尘器 | |
| CN214812696U (zh) | 一种谷物闭路循环风选系统 | |
| CN207951677U (zh) | 一种纤维素生产用除尘收料装置 | |
| CN209147578U (zh) | 一种回形惰性粒子流化床干燥设备 | |
| SK6442002A3 (en) | Cross-flow fan with a closed suction element, and smooth flowing suction separation device | |
| CN210253126U (zh) | 一种多级沙石分离系统 | |
| CN103263815B (zh) | 一种集重力、旋风收尘于一体的卧式电收尘器 | |
| GB701593A (en) | Improvements in or relating to centrifugal dust collectors |