CS203049B2 - Method of producing moisture containing coarse grained powder for clay-wares pressing - Google Patents

Method of producing moisture containing coarse grained powder for clay-wares pressing Download PDF

Info

Publication number
CS203049B2
CS203049B2 CS901872A CS901872A CS203049B2 CS 203049 B2 CS203049 B2 CS 203049B2 CS 901872 A CS901872 A CS 901872A CS 901872 A CS901872 A CS 901872A CS 203049 B2 CS203049 B2 CS 203049B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fluidized bed
zone
powder
drying
particles
Prior art date
Application number
CS901872A
Other languages
English (en)
Inventor
Ole Kjaergaard
Jorgen Storm
Original Assignee
Ole Kjaergaard
Jorgen Storm
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ole Kjaergaard, Jorgen Storm filed Critical Ole Kjaergaard
Publication of CS203049B2 publication Critical patent/CS203049B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J2/00Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic
    • B01J2/02Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic by dividing the liquid material into drops, e.g. by spraying, and solidifying the drops
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B33/00Clay-wares
    • C04B33/02Preparing or treating the raw materials individually or as batches
    • C04B33/04Clay; Kaolin

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Glanulating (AREA)
  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)
  • Preparation Of Clay, And Manufacture Of Mixtures Containing Clay Or Cement (AREA)
  • Cyclones (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)

Description

Vynniez se týká způsobu výroby hrubozrnného prášku s poměrně vysokým obsahem vlhkooti který se potom používá pro lisování keramických výrobků za sucha, zejména keramických ob kladaček s porfyrytickou strukturou, při kterém se kaše výchozího materiálu rozprašuje nad recirkulovaný jemný prášek, udržovaný ve vznosu ve fluidním loži, ve vířivé vrstvě sušicím plynem, prostupujícím vířivou vrstvou vzhůru pro současné sušení recirkuloVaného prášku a udržování jeho částic ve vznosu, přičemž na prášek a na rozprášený výchozí materiál se působí dvěma rozdílrými sušicími podmínkami ve dvou sousedních pásmech za současného rozprašování kašovitého výchozího maatriálu nad vířivou vrstvu prášku.
Výrobní postupy tohoto druhu jsou již v podstatě známy. Při jednom z nich se vířivá vrstva rozdělí na několik za sebou následujících pásem tím, že pod vrstvou je' uspořádán rošt nebo mmíž, popřípadě síto, jehož oka se postupně zmmnšuuí od prvního pásma, kde je do vířivé vrstvy přiváděn jemnozrnný prášek, směrem k poslednímu pásmu, kde hrubozrnný prášek opouští vířivou vrstvu.
Tímto rozdělením dna pod vířivou vrstvou se dosáhne rozdílných sušicích podmínek v různých pásmech, protože se mění rychlost a mnžžtví sušicího vzduchu, procházejícího vířivou vrstvou vzhůru; v prvnim pásmu je mnoostvi sušicího vzduchu podstatně nižší než v posledním pásmu. ..
Zvětšování práškových částic je možno řídit ovládáním a nastavováním dvou různých výrobních podmínek, např. měněním rychlosti pohybu částic ve fluddním loži a měněním rozprašovacích pásem nebo stupňů. U tohoto uspořádání výrobního postupu však není možné mmn.it výrobní a sušicí podmínky v jednotlivých pásmech separátně, protože například zvýšení minžžtví vzduchu přiváděného do jednoho pásma se nutně projeví ještě v sousedních pásmech. Ζ03049 , .
U tohoto známého způsobu výroby prášku se poměrně vysoký obsah vlhkosti v hotovém produktu zabezpečuje tím, že se udržuje poměrně nízká výstupní teplota. Protože však teplota vstupního vzduchu je poměrně vysoká a dosahuje až 350 °C, je možno dosáhnout nízké výstupní teploty jen při nižších hodnotách víření prášku. Vířivá vrstva musí ·mít pro dosažení nižší výstupní teploty také větší plochu. Důsledkem malé rychlosti víření je však obtížné udržování částic prášku ve vznosu, částice mmjí spíše sklon ulpívat na roštu nebo sítu dna a postupně na nich vytvářet vrstvu kašovitého materiálu.
Nedostatky tohoto známého výrobního procesu jsou odstraněny způsobem podle vynálezu, jehož poddis^ spočívá v tom, že recirkulovaný ·jemný prášek se přivádí do prvního pásma, do kterého se vhání sušicí vzduch s vyšší teplotou a ryclhiostí než v dalším pásmu, přičmž prášek se udržuje v prvním pásmu tak dlouho, až · mátí částice prášku velikost o něco mmhší než je velikost výsledných částic a až mmaí vlhkost o něco menší než je vlhkost výsledných částic, načež se částice prášku převádějí plynule do sousedního pásma, do kterého se přivádí sušicí vzduch s teplotou nižší než má vzduch v prvním - pásmu pro udržování výstupní teploty plynu na hodnotách nižších než 50 °C, přičemž do druhého pásma se přivádí kašovitý výchozí matteiál, obsahuuící minožtví vody, které je po ztrátě vzniklé sušením dostatečně pro zvýšení vlhkosti finálního výrobku na požadovanou hodnotu. Podle jiného význaku vynálezu se do prvního pásma přivádí kašovitý výchozí matteiál v mmnoství nejméně dvojnásobném než je množtví přiváděné do posledního pásma, přičemž ve stejném časovém období se do obou pásem přivádí stejné mnŽžtví sušicího plynu.
Podle dalšího význaku vynálezu se vstupní teplota sušicího plynu, vstupujícího do posledního pásma, udržuje na přibližně 100 °C a teplota vstupního plynu v první pásmu se udržuje v meeích vyšších než 350 °C, zejména na hodnotách vyšších než 450 °C.
Přivádí-li se do prvního pásma velké mmnžžtví sušicího vzduchu s teplotou, která představuje vysoký sušicí potenciál, může být v prvním pásmu usušeno v krátké době poměrně velké množív! maaeriálu, z čehož plyne vysoká kapacita použitého zařízení. VysuSení částic v tomto pásmu však dosahuje vyššího stupně než je požadovaná vlhkost, což musí být vykompenzováno v posledním pásmu, ve kterém je působením vzduchu s nízkou teplotou odebíráno pouze malé mnnŽžtví vlhkooti. Vhodným nastavením teploty ve druhém pásmu se dosáhne toho, že sušení probíhá v tomto pásmu jen v takovém rozsahu, aby odváděné mnnožtví kapaliny bylo jen takové, aby výsledný výrobek měl vlhkost převySěUíi- vlhkost částic vycházejících z prvního pásma.
Způsob podle vynálezu je podrobněji objasněn pomocí příkladného p^^зeupu, prováděného na zařízení, jehož schéma je zobrazeno na výkresu.
Výchozí maateiál ve formě řídké kaše se přivádí čerpadlem J. do nádrže 2, z níž je veden do trysek £, které-jej rozprašují a rozstřikují do prostoru nad vířivou vrstvou 4, která je rozdělena na dvě pásma. Do prvního pásma vířivé vrstvy 4 je přiváděn sušicí vzduch, která má teplotu 450 °C nebo vyšší, např. 650 °C i více, kdežto do druhého pásma vířivé vrstvy £ je přiváděn sušicí vzduch méně teplý, např. s teplotou kolem 100 °C. Cáss.ice vytvořené ve vířivé vrstvě £ se odváděěí otvorem ve stěně nádrže - 2 a dopravuj se na třídič 5, z jehož síta je hrubozrnný maateiál odváděn do mlýna 6, odkud jsou semleté částice převáděny spolu s jemnozrrným propadem spodního síta třídiče který má zrna o velikosti menší než - 0,8 mm, do násypného zásobníku X, z něhož je pak matteiál veden zpé*. do prvního pásma vířivé vrstvy £. Meteerál, který propadne horním síem třídiče £, ale nepropadne spodním sítem třídiče —- Je hotovým produktem s velikostí zrn tezi 0,8 mm a 2,v mt ů je odváděn z třídiče potrubím.
Horký sušicí vzduch se přivádí do prvního pátma vířivé vrstvy £ takovou íscUoosí, aby byly částice přic^z;#^ t násypného zásobníku 1 udržovány ve vznosu, a v takovém mnoožtví, aby horký vzduch stačil z přiváděného kašovitého materiálu odebírat dostatečné množství vlhkosti, aby částice vytvářené v prvním pásmu vířibd vrstvy dosahovaly velikosti, která by byla o něco menší než ji,· velikost požadovaná u 'duktu a současně aby vlhkost částic vytvářených v prvním pásmu byla nižší než je požadovaná vlhkost dohotoveného prášku. Do druhého pásma vířivé vrstvy ± se přivádí méně horký sušicí vaduch takovou rychlostí, aby částice prachu přicházející ze sousedního prvního pásma byly udržovány ve vznosu, přičemž množství tohoto přiváděného vzduchu je regulováno s ohledem na požadavek, aby vlhkost byla odebírána z kašovitého výchozího materiálu v množství, odpovídajícím výslednému požadovanému obsahu vlhkosti kolem 6 % ve výsledném produktu. Ukazuje se, že pro udržení této výstupní vlhkosti je třeba uchovávat teplotu výstupního plynu na hodnotách nižších než 5θ °C·
VSechen suěicí vzduch, který již splnil svoji funkci, je odváděn z nádrže 2 do cyklónu g, ve kterém se částice prášku oddělí od vzduchu a přivádějí se zpět do prvního pásma vířivé vrstvy 4» zbytek částic, který se během průchodti cyklónem 8 nestačil vyloučit ze vzduchu, je převáděn do dále zařazeného filtru g, kde jsou částice oddělovány od vzduchu a opět přiváděny do výchozího kašovitého materiálu.
Příklad
V laboratorních podmínkách byla provedena zkouška způsobu podle vynálezu, při které se do podávacího čerpadla £ přiváděla potrubím c hlinitá kaše v množství 1 667 kg, z čehož bylo 1 000 kg hlíny a zbytek hmotnostního množství byla voda. Tento výchozí materiál obsahoval kromě čerstvých hmot také 18 kg recirkulovaného materiálu a 1 kg recirkulované vody. Výchozí materiál se přiváděl do tří trysek 2» kterými se rozprašoval nad vířivou vrstvu £ v nádrži 2. Vířivá vrstva £ byla vytvářena ve dvou pásmech, z nichž první pásmo
2* 2 mělo plochu 1,0 m a druhé pásmo mělo plochu 0 9 m , přičemž do prvního pásm8 přicházelo
102 kg výchozího materiálu a do druhého pásma 565 kg výchozího materiálu za hodinu.
Do prvního pásma vířivé vrstvy £ byl současně vháněn horký sušicí vzduch v množství 5 000 kilogramů za hodinu a s teplotou 350 °C, přičemž toto množství vzduchu obsahovalo 40 kg vodní páry pro dosažení určité vlhkosti sušicího vzduchu. Do druhého pásma vířivé vrstvy £ se přivádělo stejné množství sušicího vzduchu se stejným obsahem vlhkosti, ale Jeho teplota byla pouze 100 C. Při výrobě v průmyslovém měřítku se obvykle v prvním pásmu používá sušicího vzduchu teplejšího, např. s teplotou 450 °C.
Praktické provádění způsobu podle vynálezu nemusí být vázáno na použití jediné nádrže 2, v níž je vířivá v?-:ó;vh 4 rozdělena na drš pásma, ale je možno použít i více než dvou nádrží, nichž každá má jen jedno pásmo vířivé vrstvy £.
Teplota výstupního ?.u šicího vzduchu z druhého pásma še udržuje na hodno t' . · h. nižších než °C, aby měl výsledný produkt vlhkost 6 Z druhého pásma vířivé vrstvy *?=.? odváděl polotovar v množství <04 kg za hodinu, který obsahoval 82 kig vody, což odpo- >-г.Лл; obsahu 6 %, z čehož se získalo 04ς> kg výsledného hrubozrnného prášku, kdežto 319 kg, >· n-.chž 107 kg bylo semleto v mlýnu 6, bylo vedeno zpět do násypného zásobníku £ a z <*pít do prvního pásma vířivá v-··», vy £.
Teplota vzduchu přicházejícího do cyklónu 8 činila 60 až 30 °CZ cyklónu 8 byl·*: ce cirk·· klováno množství 535 kg prášku, které o bobovalo : ’> kr vody, přičemž, z nitru 2 byl'· udvádčno 10 603 kg vzduchu s obsahem 683 kg /udy. Z f.«.l/kcu. ý bylo získáno 19 kg prášku obsahem 1 kg vody, který byl opět přiveden výchozíb*. knšoviténo materiálu..
Použitím způsobu j. adie vynálezu bylo kromě snížení výrobních ná·-.·i dc•••ožene značného zjednodušení výr o hrího postupu, který je vhodný zejména pro pří;..r:\vu me ’.:-·.···.. <1 ; к výrobě obiladoček,
Podle ciosud známých řJ používaných postupů bylo nutno vyrábět mrc.orjál po adačky a poriyriclíuu struk ti·.·. . n v·» í áx/í cl·)., přičemž také samotný výrobn/ Os lup uos<·: . mít dvě fáze. Nejprve se lisovala podložka s homogenní strukturou, vyráběná z jemnozrnného materiálu, e teprve na tuto podložku se lisovala poměrně tenká vrstva hrubozrnného materiálu pro vytvoření Žádané povrchové struktury obkladačky. Při postupu podle vynálezu se cena hrubozrnného materiálu natolik sníží, že je tohoto materiálu možno využít pro vytváření celé tlouštky obkladačky a zjednodušit tak celý výrobní postup.

Claims (4)

1. Způsob výroby hrubozrnného prášku s obsshem velikosti pro lisování keramických výrobků za sucha, zejména keramických obkladaček s porfyrickou strukturou, při kterém se kašovitý výchozí materiál rozprašuje nad recirkulovaný jemný prášek, udržovaný ve vznosu ve vířivé vrstvě sušicím plynem, prostupujícím vířivou vrstvou vzhůru pro současné sušení prášku a udržování jeho částic ve vznosu, přičemž na prášek ve vířivě vrstvě s na rozprášený kašovitý výchozí materiál se působí dvěma rozdílnými sušicími podmínkami ve dvou sousedních pásmech vířivé vrstvy za současného stálého rozprašování kašovitého výchozího materiálu nad vířivou vrstvu prášku, vyznačující se tím, že recirkulovaný jemný prášek se přivádí do prvního pásma vířivé vrstvy, do kterého se vhání sušicí vzduch rychlostí dostatečnou pro udržování vířivé vrstvy, přičemž prášek se udržuje v prvním pásmu vířivé vrstvy po takovou dobu, až mají Částice prášku velikost menší než je velikost výsledných částic prášku a vlhkost nižší než je vlhkost výsledných částic prášku, načež se prášek plynule převádí do druhého pásma vířivé vrstvy, do kterého se přivádí sušicí vzduch s teplotou nižší než je sušicí vzduch přiváděný do prvního pásma pro udržování teploty výstupního plynu na hodnotách nižších než 50 °C, přičemž do druhého pásma se přivádí kašovitý výchozí materiál, obsahující množství vody, které je po ztrátě vzniklé sušením dostatečné pro zvýšení vlhkosti finálního výrobku na požadovanou hodnotu.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že do prvního pásma vířivé vrstvy se přivádí kašovitý výrobní materiál v množstvyí nejméně dvojnásobném ve srovnání s množstvím výchozího materiálu přiváděného do druhého pásma vířivé vrstvy, přičemž ve stejném časovém intervalu se do obou pásem přivádí stejné množství sušicího plynu.
3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, Že vstupní teplota plynu, vstupujícího do posledního pásma vířivé vrstvy, je rovna přibližně 100 °C.
4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že teplota sušicího plynu, vstupujícího do prvního pásma vířivé vrstvy, se udržuje na hodnotách vyšších než 350 °C, zejména vyšších než 450 °C.
CS901872A 1971-12-29 1972-12-28 Method of producing moisture containing coarse grained powder for clay-wares pressing CS203049B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK642671A DK131326C (da) 1971-12-29 1971-12-29 Fremgangsmade til fremstilling af et grovkornet produkt med relativt stort fugtighedsindhold

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS203049B2 true CS203049B2 (en) 1981-02-27

Family

ID=8148730

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS901872A CS203049B2 (en) 1971-12-29 1972-12-28 Method of producing moisture containing coarse grained powder for clay-wares pressing

Country Status (7)

Country Link
JP (1) JPS5527036B2 (cs)
CS (1) CS203049B2 (cs)
DD (1) DD101747A5 (cs)
DE (1) DE2260723A1 (cs)
DK (1) DK131326C (cs)
FR (1) FR2166067B1 (cs)
GB (1) GB1411135A (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4522731A (en) * 1982-10-28 1985-06-11 Dresser Industries, Inc. Hydraulic fracturing propping agent
US5120455A (en) * 1982-10-28 1992-06-09 Carbo Ceramics Inc. Hydraulic fracturing propping agent
JPS61139196U (cs) * 1985-02-20 1986-08-28
JPH07110338B2 (ja) * 1986-04-18 1995-11-29 明治乳業株式会社 粉体の連続顆粒化方法
DE4304809A1 (de) * 1993-02-17 1994-08-18 Glatt Ingtech Gmbh Verfahren zur Herstellung von feinkeramischem Preßgranulat mittels Wirbelschichtgranulationstrocknung
DE19541481A1 (de) * 1995-11-07 1997-05-15 Erlus Baustoffwerke Keramisches Granulat und Verfahren zur Herstellung desselben
US7036591B2 (en) 2002-10-10 2006-05-02 Carbo Ceramics Inc. Low density proppant
MX2007002646A (es) 2004-09-14 2007-05-16 Carbo Ceramics Inc Granulos esfericos sinterizados.
CA2599025C (en) 2005-03-01 2013-09-24 Carbo Ceramics Inc. Methods for producing sintered particles from a slurry of an alumina-containing raw material
DE102005045180B4 (de) 2005-09-21 2007-11-15 Center For Abrasives And Refractories Research & Development C.A.R.R.D. Gmbh Kugelförmige Korundkörner auf Basis von geschmolzenem Aluminiumoxid sowie ein Verfahren zu ihrer Herstellung
US7828998B2 (en) 2006-07-11 2010-11-09 Carbo Ceramics, Inc. Material having a controlled microstructure, core-shell macrostructure, and method for its fabrication
US8063000B2 (en) 2006-08-30 2011-11-22 Carbo Ceramics Inc. Low bulk density proppant and methods for producing the same
US8562900B2 (en) 2006-09-01 2013-10-22 Imerys Method of manufacturing and using rod-shaped proppants and anti-flowback additives
US7721804B2 (en) 2007-07-06 2010-05-25 Carbo Ceramics Inc. Proppants for gel clean-up
DE102010021976A1 (de) * 2010-05-28 2011-12-01 Schaeffler Technologies Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Herstellung eines Lagerteils
CN106123511A (zh) * 2016-06-27 2016-11-16 安庆市微知著电器有限公司 一种安全高效卧式干燥器

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1093476A (en) * 1965-02-10 1967-12-06 Uhde Gmbh Friedrich Process for the production of granules from melts or solutions of high concentration
FR1483032A (fr) * 1966-04-23 1967-06-02 Charbonnages De France Procédé, dispositifs et installations de traitements thermiques de produits solides passant par une phase plastique

Also Published As

Publication number Publication date
DE2260723A1 (de) 1973-07-05
JPS5527036B2 (cs) 1980-07-17
FR2166067A1 (cs) 1973-08-10
DK131326C (da) 1976-01-05
DK131326B (da) 1975-06-30
GB1411135A (en) 1975-10-22
JPS4878206A (cs) 1973-10-20
DD101747A5 (cs) 1973-11-12
FR2166067B1 (cs) 1976-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS203049B2 (en) Method of producing moisture containing coarse grained powder for clay-wares pressing
US3711254A (en) Potash granulation
DE2622994C3 (cs)
US3533829A (en) Process and apparatus for solidifying and granulating a paste
AU2008346500B2 (en) Fluid bed granulation process and apparatus
CN109049266B (zh) 一种用于低吸水率抛釉砖的干法制粉工艺的造粒设备、系统及工艺
JP2008081329A (ja) 粒径の大きな二水石膏の製造方法
CN108246470A (zh) 从复杂式高岭土矿原料制高白度精矿粉的选矿方法
GB2278603A (en) Spray drying
US3035301A (en) Process and device for the manufacture of granules having a definite grainsize
US3043652A (en) Fluid bed process for granulating fine-grained materials
US4315879A (en) Process for preparing starting materials to form a ceramic composition
RU2634524C1 (ru) Способ получения окатышей
KR102168764B1 (ko) 최적화된 입자상 물질을 제조하기 위한 공정
DE10326231B4 (de) Verfahren zur Herstellung von Enzym-Granulaten
SU1081203A1 (ru) Способ получени гранулированного моющего средства
RU98123668A (ru) Способ изготовления гранулированного пеностекла из стеклобоя
RU2679853C1 (ru) Способ получения окатышей
DE1146041B (de) Calcinieren von Tonerdehydrat
SU1784821A1 (en) Method and device for producing diatomite powder
SU948962A1 (ru) Способ получени дегидратированной глины
DE2059946B2 (de) Verfahren zur Herstellung von hochaktivem Aluminiumoxyd
IL99336A (en) Method for producing glued magnesia
EP0699640A1 (en) Method for producing granules from ceramic powders, said granules and apparatus for their production
RU2802778C1 (ru) Способ получения глинопорошка и песка из сапонитового шлама