CS203040B2 - Device for guiding the magnetic band - Google Patents

Device for guiding the magnetic band Download PDF

Info

Publication number
CS203040B2
CS203040B2 CS49171A CS49171A CS203040B2 CS 203040 B2 CS203040 B2 CS 203040B2 CS 49171 A CS49171 A CS 49171A CS 49171 A CS49171 A CS 49171A CS 203040 B2 CS203040 B2 CS 203040B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
arms
arm
tape
plate
shaft
Prior art date
Application number
CS49171A
Other languages
English (en)
Inventor
Katsu Inaga
Yotaro Miura
Original Assignee
Katsu Inaga
Yotaro Miura
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP45006482A external-priority patent/JPS4824892B1/ja
Priority claimed from JP45006481A external-priority patent/JPS4824891B1/ja
Priority claimed from JP45006479A external-priority patent/JPS4815016B1/ja
Priority claimed from JP45006483A external-priority patent/JPS4939683B1/ja
Application filed by Katsu Inaga, Yotaro Miura filed Critical Katsu Inaga
Publication of CS203040B2 publication Critical patent/CS203040B2/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B15/00Driving, starting or stopping record carriers of filamentary or web form; Driving both such record carriers and heads; Guiding such record carriers or containers therefor; Control thereof; Control of operating function
    • G11B15/60Guiding record carrier
    • G11B15/66Threading; Loading; Automatic self-loading
    • G11B15/665Threading; Loading; Automatic self-loading by extracting loop of record carrier from container
    • G11B15/6653Threading; Loading; Automatic self-loading by extracting loop of record carrier from container to pull the record carrier against drum

Landscapes

  • Replacement Of Web Rolls (AREA)
  • Unwinding Webs (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Supply And Installment Of Electrical Components (AREA)
  • Automatic Tape Cassette Changers (AREA)

Description

Viyrález se týká zařízení pro vedení maagLetického pásku v přístroji pro maagntický záznam a reprodukci, na jehož šasi je otočně uložena navíjecí a odvíjecí cívka, rotující magnetická hlava, pohyblivá po kruhové dráze, a vodicí buben, jehož obvod odpovídá kruhové dráze mmagneické hlavy pro vedení pásku během zázrnmu a reprodukce.
Přístroje pro záznam a reprodukci obrazu na m^ag^n^t^;Lcký pásek se staly v posledních letech populárním prosteddkem pro zábavu i pro výchovné účely. Takový přístroj obsahuje všeobecně rotující magnneické hlavy, které zaznameenvají nebo reprodukcí signály z magneického pásku, jenž se odvvjí po vodicím bubnu. Pásek je poháněn hnací kladkou, přidaným válečkem a nav^ecí cívkou, které jsou poháněny motorem, přičemž motor pohiání i buben<pro vedení maagintického pásku a majgleeické hlavy.
Při uváděni tohoto přístroje do provozu se musí magintický pásek uložit kolem vodícího bubnu, který jej vede ve správné poloze kolem rotujících magnetckých hlav. Obšívající osoba musí obvykle ručně založit msagintický pásek odvíjený ze zásobní cívky mezi jednotlivé vodicí kladky a válečky na šasi přístroje, ovinout jej kolem vodícího bubnu a zpět na zásobní cívku. .
Zakládání pásku vyžaduje poměrně velkou mainuání zručnost a trvá dlouho. NcezaDŽí-li se pásek správně, může porouchat celý medican-ismus; nemá-li obslVuuicí osoba úplně čisté ruce, mohou nečistoty přijít na pásek a nepříznivě ovliviit věrnost reprodukce.
K odstranění uvedených nevýhod byla navržena automatická zařízení k zakládání pásku, která však jsou nedokonalá v tom směru, že maaí m^cř^sa^ické i elektrické poruchy. Tato zařízení neměla úspě^ i z toho důvodu, že používaný mechanismus byl příliš složitý, výrobně ob203040 tížný a drahý· K zakládání pásku kolem vodícího bubnu bylo již navrženo používat mechanismu poháněného pružinou. Tento mechanismus sice pracuje spolehlivě, má vSak tu nevýhodu, že obsluhující osoba nesmí zapomenout po každém pouuití znova napnout hnací pružinu.
Poněvadž elektronické akustické přístroje mjí velký počet knoflíků a spínačů, je žádoucí, aby si obsliuiuuící osoba nemuuela pamatovat příliš mnoho jednotlivých operací potřebných pro maaipuuaci s přístrojm.
Vynález odstraňuje nevýhody dosavadních zařízení tím, že používá soustavy podélně pohyblivých a otočných .ramen, která jsou ovládána motorem říznrým automticky elektrickým obvodem, takže obsliuhiuíií osoba provádí pouze jediný úkon.
Tento úkon.spočívá v tom, . že se do kazetového držáku vloží kazeta a držák se stiskne, čímž zapooí pojistný spínač, který vybudí mooor. Mooor poJ^i^i^:í ozubené převody, které nejprve posouvají ramena v podélném směru k vytažení mageeického pásku z výřezu kazety pomoí prstů, které pásek zachyccuí. Při dalším otáčení mtoru způsobí ozubený převod natáčení ramen, takže prsty vytvoří z.m^gm-ického pásku smyčku, která se automaticky položí kolem vodícího bubnu a uvolní z prstů, jež se pak vátí do původní polohy.
Stiskne-li se naopak během reprodukce nebo po jejím skončení vyhazovači spínač, uvolní se magintiiký pásek samočinně z vodicího bubnu a navine se zpátky do kazety, načež se přístroj automaticky odppoí. Je tedy zřejmé, že obsliuiuuící osobě nemá se zakládáním pásku 'Sánou práci, protože přístroj je úplně automatizován.
Úkolem vynálezu ' je navrhnout zařízení pro vedení magntiikého pásku v přístroji pro magineický záznam a reprodukci . obrazů tak, aby obsíunuící osoba pouze stiskla kazetový držák a uvedla tím v činnost nakládací spínač, načež se vSe-hny pochody provádějí automatikyTento úkol je podle vynálezu vyřešen tím, že se vedení pro pásek skládá z prstů, uložených pohyblivě v rovině nad vodicím bubnem, a z ramen, pohyblivých vzájemně a jako celek vzhledem k cívkám, přičemž motor je spojen s rameny pomooí prvního'převodu a druhý převod slouží pro propojení jednotlivých ramen mezi sebou. Přitom se některá ramena otáčejí v jednom směru a některé ramena v - opačném směru.
Při skončení zakládacího cyklu se smrsl otáčení motoru obrátí, takže se ramena vátí do původní polohy. Snímání a reprodukce z pásku se provádí magnetickými hlavami, které vytvářejí nebo snímmjí šikmé stopy.
Přístroj podle vynálezu je kompa^ní, výrobně jednoduchý, levný a snadno ovladatelný.
Podle dalšího znaku vynálezu je k mmioru připojen přepínačí spínač pro obracení pohybu převodů po sklouznutí pásku z prstů.
Jiný znak vynálezu spočívá v tom, že navíjecí a o^vo-cí cívka jsou uloženy v kazetě, opatřené vzadu otvorem, přičemž prsty vcÍ^/^í^í^s^;^:í ve výchozí poloze do tohoto - otvoru.
U výhodného provedení vynálezu je kazeta uložena v držáku s otevřeiým čelem, uloženým výkyvné na šasi, a ramena jsou uložena na výkyvné - e^i^2Ltdl^<^:í desce, upravené na šasi za držákem kazety proti jejímu otvoru, přičemž držák je spojen s nakládací deskou ke zdvižení nakládací desky při skloněné poloze držáku.
Dalším znakem vynálezu je, že ramena jsou uložena na výkyvné nakládací desce, uložené mezi ho^ní polohou, v níž prsty leží nad kazetou, a dolní polohou, v níž prsty zasahují do otvoru kazety v pracovní poloze.
U dalšího provedení vynálezu jsou ramena upravena ne kluzné desce, pohyblivé po nakládací desce ve směru pohybu prstů jako celku, a jsou uložena na hřídeli otočně vůči kluzné desce.
Jirým znakem vynálezu je skutečnost,·že první převod představuje soustavu ozubených kol, poháněných motorem a zahrnujících poháněný pastorek, který je v záběru s převodovým dílem, zahrnujícím ozubenou tyč a kruhové ozubení, které vytváří s ozubenou tyčí konfiguraci ve tvaru číslice 6, přičemž převodový díl je uložen na kluzné desce za účelem jejího podélného pohybu v případě, kdy je pastorek v záběru s · ozubenou tyčí, zatímco převodový díl je opatřen hřídelí, koncentrickou s kruhovým ozubením a pevně spojenou s převodovým dílem a · ·s jedním z ramen za účelem otáčení tohoto ramene v případě záběru pastorku s kruho-
Jiné výhodné provedení vynálezu se vyznačuje tím, že ozubená tyč je uložena na kluzné desce pohyblivě vůči pastorku a je zatížena pružinou, přičemž kruhové ozubení je uloženo ns kluzné desce otočně vedle ozubené tyče a je v záběru s vačkou.
Podle dalšího znaku vynálezu obsahuje zařízení tři ramena, z nichž jedno rameno je upevněno na hřídeli a druhá dvě ramena jsou na něm uložena otočně, déle obsahuje vačku, otočnou spolu s jedním ramenem pro jeho natáčení proti ostatním ramenům-.
Vyiález se dále vyznačuje tím, že jedno rameno je opatřeno nálitkem, nesoucím odpovídající prst, přičemž v dráze pohybu nálitku je upraven doraz.
U jiného provedení je hřídel uložena na kluzné desce a jedno rameno je na ní upevněno, zatímco ostatní ramena jsou na ní uložena otočně a jsou opatřena dorazy.
Delší znak zařízení podle vynálezu spočívá v tom, že mezi · rameny jsou upraveny spojovací pružiny i na ránu- noch jsou upraveny dorazové plochy.
Ji rým znakem zařízení podle vynálezu je, že obsahuje vodící kolíčky pro záběr se smyčkou pasku po jejím sesmt •nutí z prstů na. obvod vodicího bubr?u
Současně se zařízení pocd.e vynálezu vyznačuje tím, že jeden z vodicích kolíčků je šikmý.
V výhodného provedení zařízení podle vynálezu je jeden z vodicích kolíčků opatřen hlavou pro zabránění vyjmutí pásku směrem vzhůru ze záběru e uvedeným vodicím kolíčkem, přičemž kluzná destička je opatřena prodlouženým koncem ve tvaru Z pro ovládání 'zalom mé páky v záběru s ramenem. :
Dalším znakem zařízení je, že s navíjecí cívkou a vodicím bubnem je spojen druhý таюог, spojený rovněž s hrací hřídelí, přičemž elektrický obvod pro -ovládání obou motorů obsahuje první spínač, přepínací spínač, třetí spínač, čtvrtý spínač a zpož^ovacií ko^^u^d^e^zé^t^í^,',
J ·'?·*/ i'· ·/ znak zai-íze. ·' spočívá, v tom, že ne hřídeli je uložena nosná deska, ts n.í >
jsou uložena ramena v radiální- .-•ústupu od hřídele, která jsou upevněna čepy a j^ou opatřena dorazovými plochami, přičemž jedno rameno je spojeno s nosnou deskou pružinou.
DsIŠí výhodné provedení vyiálezu spočívá v tom, že jedno r^ameno je uloženo na nosné desce na čepu a ostatní ramena jsou uložena na čepech ramene.
Podle jiného znaku zařízeni podle vynálezu je na rameni upraven nálitek a na nosné desce patka, přičemž na ramenech jsou upraveny pracovní dorazy.
203040 ,
Konečně ее zařízení podle vynálezu vyznačuje tím, Že s pracovními dorazy je v záběru rohatka, na níž dosedá pružné raménko.
YjllÓiGÍ Ш TJOTltt» Y BWíftWi i řr?Y?íení) ipesien, Me obr. 1 znázorňuje schematicky půdorys prvního provedení zařízení к automatickému ukládání pásku kolem vodicího bubnu, obr. 2 je bokorys zařízení z obr. 1, obr. 3 je schematický půdorys, znázorňující detaily soustavy ramen ▼ zařízení podle obr. 1 a 2, obr. 4 je řez vedený rovinou 4-4 z obr. 2, obr. 5 je půdorys znázorňující detail dolní stranj' převodového dílu zařízení, obr. 6 odpovídá obr. 3, znázorňuje věak druhé provedení zařízení podle vynálezu, obr. 7 je schéma elektrického obvodu к ovládání pohybu jednotlivých dílů zařízení podle vynálezu, obr. 8 je axonometrický pohled na mechanismus, sloužící к uvolňování magnetického pásku z vodicího bubnu, obr. 9 je řez detailem uvolňovacího mechanismu z obr. 8, obr. 10 znázorňuje v axonometrickém pohledu kazetu pro magnetický pásek, obr. 11 je půdorys třetího provedení zařízení podle vynálezu, obr. 12 je schematický půdorys třetího provedení zařízení, znázorňující jednotlivé polohy ramen při zakládání pásku, obr. 13 je detail ukazující soustavu ramen pro zakládání pásku podle třetího provedení, obr. 14 je rozložený detail nábojových částí ramer provedení pásku podle třetího provedení vynálezu, obr. 15 je bokorys tohoto třetího provedení, obr. 16 ukazuje v Částečním řezu bokorys čtvrté varianty přístroje podle vynálezu, obr. 17 je půdorys ukazující ramena ve složené poloze, obr. 18 ukazuje tato ramena v částečně rozložené poloze, obr. 19 znázorňuje tato ramena ve vějířóvitě rozložené poloze, obr. 20 vysvětluje vzájemnou spolupráci ramen s rohatkou, obr. 21 ukazuje schematický půdorys čtvrtého provedení, kde je znázorněn pohyb ramen vzhledem к tvořícímu bubnu a pásku, a obr. 22 je ve zvětŘeném měřítku půdorys znázorňující jednotlivé spínače a jejich ovládací členy, sloužící к řízení funkce přístroje podle obr. 16.
К vysvětlení vynálezu bude v následujícím textu popsán v souvislosti s výkresy speciální typ přístroje pro magnetický záznam a reprodukci obrazů. Je věak samozřejmé, že myšlenka vynálezu je použitelná pro nejrůznější mechanismy se zásobní a navíjecí cívkou, kde se má z pásku vytvořit mezi cívkami smyčka, aniž obsluhující osoba musí provádět jakoukoliv manipulaci mimo vybuzení elektrického obvodu.
Na obr. 1 a 2 je znázorněno šasi 10 přístroje pro magnetický záznam a reprodukci obrazů a kazeta 11. která se zasouvá do držáku 12. šasi JO, je s výhodou kovové a je upraveno tak, aby mohlo nést jednotlivé mechanické a elektrické součásti. Na zadní straně je opatřeno nahoru vyčnívající konzolou 13.
V kazetě 11 podle obr. 10 jsou uloženy dvě cívky, a to navíjecí cívka 14 a zásobní cívka Ji, na které je navinut magnetický pásek 16. Obě cívky 14 a 15 leží ve stejné rovině mezi horní stěnou 17 a dolní stěnou 18 kazety Ц.
Obě stěny 12, 18 jsou spojeny postranní stěnou 12, která uzavírá kazetu 11 alespoň po stranách a vpředu. Zadní část kazety 11 má otvor 20, kterým prochází úsek magnetického pásku 16. Horní stěna 17 kazety 11 má obdélníkový výřez 21 tvořící pokračování otvoru 20.
Po obou stranách otvoru 20 jsou uloženy vodicí válce 22, které přidržují volnou část magnetického pásku 16 v otvoru 20.
Držák 12 kazety 11 může být z libovolného materiálu, nejvýhodnější však je к tomuto účelu plech. Držák 12 podle obr. 1 a 2 má dno 24 s postranními stěnami 25. které mají dovnitř vyčnívající příruby 22, o zadní stěnu 26. Vpředu má držák 12 otevřené čelo 27t aby do něho bylo možno vsunout, kazetu _1J .
Držák 12 je uložen na basu 10 výkyvné a v poloze připravené pro zasunutí kazety 11 svírá s plochou Šasi £0 úhel asi 30°, tak, aby obsluhující osoba mohla zasunout kazetu JJ, snadno do otevřeného Čela 27* Zkrutná pružina 28 podle obrc 2, uložená po jedné nebo obou ; vranách držáku 121 jej udržuje v této zdvižené poloze.
Zkrutná pružina 28 se opírá jedním koncem o kolík 29 na postranní stěně 25 držáku £2 a druhým koncem, o nástavec 22.г
Uprostřed je zkrutná pružina 28 navinuta na Čepu 3.L· který je upevněn na nástavci £0, přlvařeném nebo jinak připevněném к šasi £0> Čep 21. vyčnívá do otvoru v sousední postranní stěně 25 a tvoří tak výkyvné uložení držáku £2. Na přední straně postranní stěny 22 držáku J2 je připevněn kolík 3J?.
Podle potřeby může být identický kolík uložen i na druhé straně, bylo však zjištěno, že jeden kolík úplně stačí. Na šasi 10 je upevněn čep 2i» kolem něhož je výkyvné uložena dvojramenná páka, sestávající ze svislého pákového ramene 21 θ vodorovného pákového ramene 2£·· Svislé pákové rameno 33 má na horním konci šikmou válcovou plochu 33a. která tvoří vyčnívající nos 33b.
Jak ukazuje obr. 2, svislé pákové rameno 22 .Iе přepjato ve směru proti pohybu, hodinových ruček. pružinou 32» jejíž jeúsn konec je připevněn к tomuto svislému pákovému rameni 33 u druhý к šasi 22·
Když se držák 0 stiskne ac vodorovné polohy, pojíždí kolík £2 po šikmé ploše 33a e přodpíná svislé páková rameno 33 ve směru pohybu hodinových ruček. Jakmile kolík £2 dojde nn konec šikmé vačkové plochy J,2b? přeskočí nos 3jb přes kolík £2 a přidržuje držák £2 ve vodorovné poloze, znázorněné na obre 2 přerušovanou čarou.
Kolík 32 lze uvolnit posunu*. írn rukojeti ££ směrem nahoru. К této rukojeti ££ připojeno rameno 22» jehož konec zapadá pod vodorovně pákové rameno 22· Při zdvižení rukojeti 27 зе páková ramena ££, 34 vykývnou ve směru pohybu hodinových ruček kolem čepu 22 a nos 33.b svislého pákového ramene 33 uvolní kolík 32 8 takže držák 12 se působením pružiny 28 vyrývne znovu nahoru.
К přednímu konci jedné z postranních stěn 25 je výkyvné připevněn konec JO páky 39 tvaru písmene L, jejíž druhý konec 41 je protáhlý. Tento protáhlý konec 41 má protáhlé otvory 4_2, kterými procházejí kolíčky J£ upevněné na konzole ££, jež vyčnívá z předního konce protáhlé nakládací desky 45.
Nakládací deska <5 je svým zadním koncem uložena výkyvné na ose 44* uložené mezi dvěma držáky 47. upevněnými na konzule 22 Žesi £0. Poněvadž nakládací deska 45 je uložena výkyvné a spojena s držákem pomocí konzoly 44 a páky 39 tvaru L? stlačí se tato nakládací deska 12 do polohy znázorněné na ob:% 2 Čerchovanou čarou v okamžiku, kdy se držák 12 stiskne cl·.; vodorovné polohy.
Nakládací deská J2 nese pro;ilovanou kluznou desku J6 (obr. 1). Kluzná deska J6 má
Kratší konce, než je ďíř] ka nakládací desky 45. a plocha kluzné desky 46 mezi těmito konci
tvoří přibližně polovinu šířky nakládací desky JL£, jek ukazuje obr. 1.
Podle cbr· 4 je nakládací deska 45 opatřena přírubou 45a. k níž je připevněn nosič 48 stejnosměrného elektromotoru 42· Ke hřídeli tohoto motoru 49 je připevněn Šnek ,50, který podle obr· 1 vyčnívá nad nakládací desku 45· Šnek 50_ pohání Šnekové kolo 51 · ' nasazené na hřídeli 52· který je uložen v nakládací desce 45.
Výstupek 53 odděluje Šnekové kolo 51 od pastorku 54 nasazeného rovněž na hřídeli 52« Pastorek 54 poJhiání hnané ozubené kolo 55· nasazené na hřídelíku 56· který je upevněn na nakládací desce 45. s hnaným ozubeným kolem 55je spojen pastorek 57· který se spolu s ním otáčí současně na hřídelíku 56·
Podle obr· 1 až 4 má nakládací ' deska 45 podlouhlý výřez 45b· Na hřídeli 58 je uložen převodový díl 59 ve tvaru číslice 6, jehož otvorem 59a prochází hřídel 58 (i obr· 4 a 5)· Tento převodový hřídel 59 má na spodní straně vodicí drážku 60·
K převodovému dílu 59 je připevněna ozubená tyč 61, která s ním může být z jednoho kusu· Ozubená tyč 61 je zakončena kruhovým ozubením 61a (obr· 5)· V případě, kdy ozubená tyč 61 není z jednoho kusu s převodovým dílem ,59· může být uložena nezávisle na hřídeli 58·
Hřídel 58 je uložena otočně v nosné objímce 62 upevněné na klizné desce 46· Na dolní zúžené části objímky 62 jsou otočně uložena ramena 63 a 64, zatímco k dolnímu ko^i^:L hřídele 58 je připevněno nehybně rameno 65·
Při vybuzení motoru 49, otáčí Šnek 50 šnekové kolo 51· které uvádí do rotačního pohybu hřídel, a tedy i pastorek 54· který žene hnané ozubené kolo 55 a tím i pastorek 57« Pastorek 57 uvádí do pohybu ozubenou tyč 61· připevněnou ke hřídeli ,58· Převodový díl 59 se tedy poHybuje v podélném směru a spolu s ním se po nakládací desce 45 pohybuje i kluzná deska 46· Když pastorek 57 dojde do kruhového ozubení 61a ozubené tyče 61 · převodový díl 52 se začne otáčet a tím natáčí rameno 65 připevněné nehybně ke hřídeli'58
Rameno 65 spolu s,rameny 63 · 64 a s lomeným ramenem 66 upevněným na kluzné desce 46 tvoří podle obr· 3 mechanismus k vysouvání magnetického pásku 16 z kazety 11 a k vytvoření smyčky z tohoto pásku, jak bude vysvětleno podrobně v dalším·
Rameno 65· připevněné ke hřídeli £8· , je vytvořeno jako prodloužení vačky 68, přičemž bu5 může tvořit přímo její součást, nebo je k ni připevněno· Vačka 67 má rovnou vačkovou plochu 67b· která,je· zakončena zubem 67a· Tento zub přechází v mírně zakřivenou vačkovou plochu 67<c· přecházeeící v rameno 65· Rovná vačková plocha 67b přechází do kruhové plochy 57d, která je zakončená druhou rovnou plochou 67e· přecJ^é^2^t^e:^;cí do druhé strany ramene *5.
Na vačce 6 ' Z je upevněn vy Čurající doraz ,68, který s ním může být z jednoho kusu· Rameno 63,, uložené volně na nosné objímce 62, je opatřeno rozšířným nástavcem 63a se šikmými stranami, který leží přímo proti rameni 63·
K rozší-ernému nástavci je připojen doraz 63b· Rameno 64 je uloženo nad remenem ,65 rovněž volně na nosné objímce ,62 a může se natáčet vzhledem k rameni ó^· Na rímeni 64 je nástavec 64a· opatřený vyčnívajícím dorazem 59· Pružiny J.0&, 70b jsou připojeny jedním koncem k dorazu 6Jb otočného ramene <63 a druhými konci k vyčnívajícím dorazům 68 a 6.2« PruMna f)a předpíná tedy i^smeno ,67, směrem od ramene 65 proti směru hodinových ruček, a pružina £0b předpíná rameno 64 sm^.rea od ramene 63·
Velikost úhlu mezí rtmeny čj·, 54, a 6£ je tedy dána záběrem dorazu ójb s vyčnívajícím dorazem 68 a 6£· Ke kluzné desce 46 je připevněno prodloužené r^ene 71» které 3 ní může l,ýt 5 jednoho kush. Na ί-0·1·; prodlouženém .rameni Ц je Supu 72 uloženo lomené otočné rameno 66. Pružina JJ·? , Jejíž jeden Konec je, připevněn k o ,,dmu· rameni 66 , a druhý k prodlouženému ramc')? 1 Ц, přitiačuje otočné lomené rameno 6,6 směrem k vačce 62, přičemž vačkový kolík 66 b, který vyčnívá dolů· z otočného lomeného renena 66, se opírá o vačku 67· . Pružina 73 Je silnější než pružiny 70a, 70b. takže v poloze ramene 65 znázorněné . na ob]?. 3 plnou čarou jsou ramena 63 a .64 sevřena mezi vnějšími rameny ££ a 66. Z předních .volných koncťhramen 6.2, 64, .65, 66 visí vodicí -prsty 63f. 64f. 65'f. 66f.
Raménko 74 připevněné k vačce .62 nese kolík 76, který podpírá pomocnou vačku 75, jež je předpjata tak, že v normální poloze leží v bezprostřední blízkosti vačky 67 u zubu 67a. Mezera mezi nimi se postupně zvětšuje podél rovné vačkové plochy 67b. jak ukazuje ob i?. 3
Pomocná vačka 75 je předpjata zkrutnou pružinou 77 ve sm^i^u proti pohybu hodinových ruček. Jeden konec zkrutné pružiny 77 je připevněn ke kolíku 2Š. a druhý ke kolíku 78 na pomocné vačce 75.
Když se držák 12 s kazetou 11 stiskne do polohy znázorněné na obr. 2 přerušovanou čarou, uvede se automaticky v činnost bezpečnostní spínač 115. který připraví elektrický obvod pro napájení motoru .42· Jakmile se stiskne neznázorněný nakládací spínač, například knoHÍkový, zapojí spínač 115a podle obre 7 do série s bezprostředním spínačem 115. čímž se uzavře obvod pro napájení stejnosměrného elektromotoru 42.
Když je držák 12 spolu s kazetou _1_L stlačen do dolní polohy a nakládací deska 45 je vykývnuta, leží prsty 64f. 65f. 66f těsně vedle sebe před páskem 16, který prochází otvorem 20 v kazetě Ц Jakmle motor 42 začne otáčet šnekem 50. převodový díl 22 se podélně posune doprava, jak ukazuje obr. 1,
Tímto pohybem se posune doprava i kluzná deska 46 a spolu s ní ramena £1. 64, £5. -66. Maagneický pásek j_6 se tím vysune z kazety jj a posune se do bodu A podle obr. 1. V tomto okamžiku dojde pastorek 57 do kruhového ozubení 61 a ozubené tyče j6£, takže převodový díl 22 se začne otáčet ve s>měru pohybu hodinových ruček, čímž natáčí rameno 65 ve sm^i’u pohybu hodinových ruček směrem od ramen 62, 64. -66. Jakmile v^^^I^ní^v^a;^cí doraz 68 narazí na rozšířený nástavec .621a, začne se spolu s ramenem 65 pohybovat, i rameno 62.
β _
Když rozšířený nástavec ója narazí na vysávající doraz £2, začne se pohybovat rameno 64. Ramena zakreslená přerušovanou čarou jsou znázorněna v okamžiku, kdy se rameno 64 začíná natáčet, takže pásek .16 je vysouván zavěšenými vodicím! prsty do polohy znázorněné na obr. 3 - přerušovanou čarou. Když rovná vačková plocha 67b vačky 67 dojde k vačkovému kolíku 66b, pootočí rameno .66 ve směru proti pohybu . hodinových ruček, například do polohy znázorněné přerušovanou čarou 66' na obr. 1.
. V této poloze tvoři ϊaaαgjtický pásek .£6 'smyčku L9, přidržovanou prsty 6jí.ťř £4^ 6j>f, 66f. - nad vodicím bubnem 72- Jakmile zub dojde k vačkovému kolíku 66b, netočí s*e rameno 66 ve směru pohybu hodinových ruček působením pružiny 23 do - polohy znázorněné '8 1 plnou čarou.
Když je rameno 6íi v poloze .66,* je délka smyčky L? pásku .bS. nej^iM. Sčarao otáčení vačky 6.1 .. směru, pohybu hodinových ruček podle ob·. 3 se vačkový· kolík 66b pohybuje mezi pomocnou večkou .22 a vačkovou rovnou plochou 67b. Pomocná vačka 75 můíé mít zahnutý k-onec 22a, sajiPujjií, že vačkový kolík čjb přeskočí zub .6Za«. Když vačkový kolih: 66b přnakslsčje přes zub -- pohyb rawute .Í6 do polohy znázorněné na obr. 1 plnou čarcu rychlý 4 -rázový, takže pásek j6 se uvolní z vodících prstů £j až 66f a pásek .1,6 se pmoší na -- - - - 4 - - - -7 vodícího bubnu 7.2'hví ječí cívka . [ý oanse volnou část pásku £6, který se puk těsně dotýká ctvodn vodícího bióv-u 12.
bodle .jednoho provadrní vynálo-su uvádí převodový díl ;? o skíncvrit^m szIc'štsi pásku .16 v činnost averzaní .ψίη< J6; který obrátí směr proudu -. .i vád -- - 1 . -- do n; ij, čímž se převodový díl 52 a rukíenw j2, .64, 6.- 6b vrátí do původní polohy J-.L v? .puk žádoucí, mohou se ramena vrátit úc oočáteční polohy až během uvolňováni pásku,
Vodicí kolíčky 195. 196. 197. 196. 199 udržují dráhu pásku 16 v žádaném tvaru. Když se stiskne neznázorněné tlačítko, posune se přítlačný válec 87 do polohy 87' směrem ke hnacímu hřídeli 82, takže pásek 16 se pohybuje zvolenou rychlootí. Poněvadž vodicí kolíčky 128, 122 Jsou Šikmé, udržují pásek 16 navinutý do šroubovice kolem vodicího bubnu 22» takže imagneické hlavy 82 uložené v bubnu 79 snímají pásek ve šroubovicových drahách.
X.
Vocldcí buben 79 se skládá z horního . dílu 80 a dolního dílu 8_1_. Mezi oběma díly 80, 81 jsou uloženy mmagneické hlavy 82, které se podle výhodného provedení otáčejí společně s horním dílem 80 bubnu 79. který je připevněn k rotující hřídeli 83. poháněné .řemenicí 84 a řemenem 88 od motoru 93 (obr. 1). foiací hřídel 85 je uložena na hřídeli 86. která je uváděna do rotačního pohybu řemeeicí 85a. poháněnou řemeny 89. 91 od motoru 21· Jak ukazuje obr. 1, navíjecí cívka 14 je poháněna od redukčního převodu £2, který je poháněn řemeny 21 a S‘6.
Podle obr. 8 · je mmagntický pásek 16 veden směrem k vodícímu bubnu .79 vodicím válečkem 94. který má rozšířenou hlavu 94a a na dolním konci osazení 21b. Pásek . 16 prochází při normálním pohybu mezi hlavou 94a a osazením 94b. Na šasi JO· je upevněna konzola 95 tvaru U, jejíž nožky 96 jsou přišroubovány k šasi 10.
Z obou stran konzoly 95 jsou vy trnuty jazýčky 22» které slouží k přitaačování kluzné destičky 100 k postranní stěně 98 konzoly 95. Dvojice Šikmých jazýčků 99. které jsou vyhnuty dowiítř z horní části postranní stěny .98 konzoly 95. slouží ke změně směru pohybu kluzné destičky 100. jakmile na ně narazí její horní konec Kluzná ·destička . 100 má na dolním konci přírubu 101. která může být uváděna v činnost neznázorněným ovládacím mechanismem v okamžiku, kdy má být pásek 16 sejmut z vodicího bubnu 79.
Kluzná destička 100 je předpjata pružinou 101a. jejíž jeden · konec je připojen k horní části kluzné destičky 100 a druhý konec k vyhnutému jazýčku .102 na postranní stěně 98 ‘konzoly 22· Hoo'ní konec kluzné destičky 100 má zahnutý prst 103 a prodloužený konec 104 ve tvaru písmene Z. Vedle horního konce tohpto Z je zahnutá část 105 konzoly 95, která tvoří podpěru výkyvné západky 106.
Západka 106 je předpjata vesměru' pohybu hodinových ruček pružinou .107. jejíž druhý konec je upevněn na zahnuté čás*ti 105 konzoly 22· Západka 106 je výkyvná kolem čepu 108. Obr. 8 ukazuje, že mezi zahnutým prstem 103 a dolní částí prodlouženého konce 104 je výřez 110, kterým prochází podélné rameno 109. Toto rimeno 109 má na ko^i^i frikční objímku 111 . s výhodou pryžovou, která se dotýká s třením ma^gneetického pásku 116 navinutého na vodicím bubnu .79. aniž jej poSkozuje.
Podélné rameno 109 je uloženo výkyvně na Čepu 104 na svislém nosiči 112, přišroubovaném k šasi 10. Mezi šasi 10 a podélným remenem 109 je upevněna pružina 11:3. která přetlačuje podélné rameno .10.9 do výřezu . 110. Když je kluzná destička 110 posunuta pružinou 101a do dolní polohy a přiléhá těsně k postranní stěně 2§ konzoly 22» de frikční objímka 111 podélného rsmene . 109 oddálena od maagntického pásku 16 na vodicím bubnu 22·
K vysunutí pásku .16 z vodicího bubnu 79 stiskne obsíuující osoba neznázorněný uvolňovací tlačíkkový spínač, který je spojen libovon.iýým mechanismem s kluznou .destičkou 100; kluzná destička 100 může popřípadě tvořit jádro solenoidu. Kl.izná destička 110 se vysune nahoru, jak ukazuje obr. 8, proti síle pružiny 101 a.
Při tomto pohybu kluzné destičky 100 směrem nahoru najede destička na šikmé jazýčky 22» které odsunou její horní konec na stranu, takže zahnutý prst 103 posune podélné rameno 109. jehož frikční objímka 111 se dotkne pásku 16. a vysune jej směrem vzhůru z obvodu vodícího bubnu 72.· Rotační pohyb oj^ί.cíhj bubnu 79 přioom pomáhá uvolnění pásku.
Těsně předtím, než se frikční objímka 111 dotkne pásku 16 a stáhne jej z pláště bubnu 79. narazí prodloužený konec 104 tvaru písmene Z na západku . 106 a natočí ji proti směru pohybu hodinových ruček a proti síle pružiny 107 do polohy znázorněné na obr. 9 přerušovanou čarou. · Západka 106 pak vysune pásek 16 přes hlavu 94a vodícího válečku 94' Pásek £6 se pak může snadno stáhnout z vodícího bubnu 79 pomocí podélného raněně £07, přičemž navíjecí cívka · 14 na sebe navine jeho uvolněnou část a vtáhne jej zpátky do ·kazety ££.
Během návratu převodového dílu 5? do původní polohy po založení pásku £6 na vodicí buben 79 se vačka 6£ podle obr. 3 otáčí proti směru pohybu hodinových ruček a vačkový kolík 66b přeskočí přes zub r]ý? a pojíždí podél vnější plochy pomocné vačky £5., takže nezapadne pod zub 67a a nebrání tedy natáčení vačky 6J.
K řízení návratu ramen 63» ·6£, ·6£, 66 do původní polohy před sejmutím pásku £6 z vodícího bubnu 22 slouží obvod zakreslený na obr. 7. Tento obvod obsahuje zdroj E stejnosměrného proudu, který při uzavření normálně otevřeného nakládacího spínače ££5.a napájí stejnosměrným proudem přes normálně uzavřený, reléově ovládaný kontakt Kj stenncsměrný motor £g, který je přes normálně uzavřený, reléově ovládaný kontakt Kg a uzavřený bezpecnojtní spínač Ш spojen k opačnému pólu zdroje E.
Tím se tedy vybudí motor 49 a · popsaným způsobem pohání šnek 2.0, který působ:! podélné posunuuí převodového dílu £9 spolu s kluznou deskou 46 doprava v pohledu na obr. í a 2e Kluzná deska 46 se během tohoto podélného pohybu posouvá cd spínače 248 (obr. 1), uleženého /o. nakládací desce ££. Když je spínač 248 stisknut a uveden v činnost kluznou deskou £6, jeho kontakty 2£8a, 2£8b se otvírají, u zavírají, jak ukasuje obr. 7; pohyb kluzné desky £έ »o záběru se spínačem ·· umoořuje návrat kontaktů ^£8^, 2£8b do původní polohy.
Po podélném, posunutí s? převodový díl £9 natočí do polohy podle obr. í a přióm uze.vře normálně otevřený spínač ££6.- Po uzavření tohoto spínače ££6 přichází měrný proud do relé 116. které přitáhne kontakty K<, K?, K^, K4 do polohy znázorněné na obr. 7 přerušovanou čarou. Když je kontakt Kj této poloze, označené přeruš ovanou čarou, prochází etejno• směrný proud přes uzavřená kontakty ££ga e navíjí korníenzátor ££7·
Relé 116 je udržováno pod proudem přes samopřídržný kontakt a přidržuje kontakty
K|, Kg, K-p K4 v polohách znázorněných přerušovanými Čarami. Při vybuzeném relé ££6 může proud procházet ze zdroje E přec kontakt 24.8a. kontakt Kg do motoru £2. a přes kontakt zpátky ke zdroji K. Poněvadž však proud protéká v tomto případě po dráze znázorněné přerušovanými čarami, obrátí se smysl pohybu motoru 49 a otáčení šneku £0. ϊο ®á za následek, že se převodový díl 59 začne otáčet proti směru pohybu hodinových ruček a pak posouvat doleva v pohledu podle obr. 1 a 2, přičemž kluzná deska £6 se rovněž posune doleva a ramena 6£ až. 66 se vrátí do výchozí polohy.
Když kluzná deska·£g dosáhne konce dráhy, znovu stiskne spínač ·248 e tím otevře kontakt 2£8a a uzavře kontakt 248b. Tím se odbudí relé £16. a kontakty K, až · · se vrátí do své původní polohy zakreslené na obr. 7 plnou čarou. Jakmile k tomu dojde, vybbje se kondenzétor .1.1.2 přes kontakt IK, a kontakt 248b. čímž vybudí, relé 1 18.
Kootakty Rg. Rg tohoto relé ££8 se tím přemíítí do polohy znázorněné na obr. 7 přerušovanou čarou. K^o-ni^l^t R? je přídržný kontakt pro relé 1.18. zatímco kontakt Rg Při «sevření vybudí relé 120. jež uzavře kontakt R. Tím je vybuzen motor 03 zé zdroje V přes kontaktní·, takže může pohánět voddcb buben 79. hnací hřídel 85 a navíjecí cívku ££. Když se rozpojí normálně uzavřený spínač £12, ovládaný vyhazovacím tlačítkem, k čemuž s výhodou současně při provozu mechanismu z obr. 8 a 9 pro stahování pásku ' 16 z vodícího bubnu 22 » vodícího válečku 94, relé 118 se odbudí a. kontakty R-, Rg se vrátí do původní polohy, znázorněné na obr. 7 plnou čarou. Motor 93 se zastaví, protože relé 120 nedostává proud.
Kopdenzát.ρr . 93a premoolující relé 120· slouží k tomu, aby relé i 20 zůstalo vybuzeno po krátkou dobu po otevření kontaktu Rg, takže motor ££ se ještě chvíli otáčí; tím se zajistí, že pásek £6 je stažen z vodicího bubnu 79 a spolehlivě navinut na navíjecí cívku 14 při skončení stahovacího cyklu.
Podle potřeby může být obvod podle obr. 7 modifikován tak, aby umožňoval návrat ramen do původní polohy v libovolném okamžiku po založení pásku 16 na vodicí buben 72» například až po skončení stahovacího cyklu.
Na obir. 6 je znázorněno druhé provedení přístroje podle vynálezu. Při tom je použito pro odpooíddjící části tohoto druhého provedení stejných vztahových značek. Rameno 65. spojené pevně ’s vačkou 67 podle obr. 1, je v této druhé variantě nahrazeno ramenem 265. které je výkyvné uloženo na čepu 219'na prodloužení 267 vačky 67. Pružina 220 přidržuje výkyvné rameno 265 vzhledem k prodloužení 267. přičemž jeden jejd konec je upevněn na prodloužení 267 a druhý na nálitku’265a ramene 26^. který se dotýká prodloužení 267.
Jak ukazuje obr. 6, posiuineli se vačka 6J do polohy nakreslené přerušovanou čarou, narazí rameno 265 na doraz ,121 uložený na šasi £0, takže ,rameno 265 se vykývne, aby se uvolnilo napětí pásku _H6. který můiže spadnout ze zavěšených prstů 63f*. 64f *, 65f*. 66f*.
Funkce ostatních ramen je identická jako u varianty podle obr. 1.Na obr. ' 11 je znázorněno třetí provedení mechanismu k vytvoření smyčky mgntického pásku 16 kolem vodícího bubnu 22· v tomto provedení pohání motor 49 Šnek JO*» který natáčí Šnekové . kolo JI* uložené na hřídeli 122. který je uložen otočné na nakládací desce 4J*. Na hřídeli j?! je uložen pastorek 123. který zabírá s ozubenou tyčí 124.
Ozubený tyč je na jednom konci výkyvné připevněna ke kluzné desce ,45*. například čepem , 125. Druhý konec ozubené tyče 124 má nástavec 124a. Kluzná deska ,46* rá patku 126. která jo upevněna ne. její dolní části -Aa, · podél které leží ozubená tyč ' 124.
K patce , 126 je jedním koncem připojena pružina LQ, jejíž druhý konec je upevněn na nakládací desce 45 *. Na kluzné , desce ,46* je kolíček 128. k němuž .jo připojen jeden konec pružiny 1/22» jejíž druhý konec je upevněn na desce j. na nástavci 124a ozubené tyče 124. O ozubená tyč . 124 - má tedy předpětí ve směru, který ji přitlečuje do záběru a pastorkem VQ.
Kluzná deska .46* je přidržována v nakládací desce 45 * která má v pi^ůřezu tvar písmeni1 U, opěrami 13,» jež jsou přivařeny, přišroubovány nebo jinak připevněny k vyčnívajícím přírubám, tvořícím postranní stěny nakládací desky 4?*. Když šnek JO* otáčí šnekové kolo Л*, rotuje pastorek 123 a posouvá ozubenou tyčí 124 doprava v pohledu na obr. ' ' 11 a 15. “
Poněvadž kluzná deska .46*,je spojena s ozubenou tyčí 124. posouvá se rovněž doprava. Kluzná deska Až* nese ozubené kolo 123. k němuž je připevněna .objímka 133. uložená na rotující hřídeli 134. Na hřídeli 134 je nasunuto trubkové ložisko Už ( obr. 15), které vyčnívá protáhlým otvorem 136 v nakládací desce 45*. K ozubenému kolu 132 je připevněna vačka 137. která má na obvodu výřez 137a. tvořící nos 1.
Při dostatečně velkém posrniutí kluzné desky 46'· doprava podle obr. 1.1 ' přijde· ozubené kolo 132 do záběru s pastorkem 123, jak ukazuje cbr. 12. Pastorek 123 začne natáčet ozubené kolo JJ2 - vačku JJJ ve směru pohybu hodinových ruček. Nástavec 124a ozubené tyče 124 je přitlčoován .k vačce ’ 137 pružinou 129. přičmž zpočátku leží nástavec 124a ve výřezu U7a vačky Щ. Při natáčení vačky 137 se však ozubená tyč 124 vykývne kolem čepu 12J proti směru pohybu nodinových ruček, takže zuby ozubené tyče 124 se uvolní ze záběru se zuby pastorku jýj.
Ramena *39, 140. 141 , 3e zavěšenými prsty *39a. 140a. , 141 . a jsou uložena na hřídeli 134 pod nakládač deskou 45'. Rameno .132. které je na hřídeli 134 uloženo napevno, má podle obr. 14 nástavec 143 s dorazem 144. Rameno 141 je podobné konstrukce jako rameno 132. avšak ne-í · spojeno pevně s hřídelí 134. nýbrž je na ní volně nasunuto.
Rameno 141 · má rovněž nástavec 145 s dorazem 146 a 146*. Rameno 140 není uloženo na hřídeli 134 pevně, nýbrž je na ní pouze nasunuto volně, aby se mohlo otáčet mezi rameny 139.
141. Nástavec 147 na zadním·konci ramene 140 má šilrné hrany 148. na které narážejí dorazy 144 a 146. K dorazím 144 a 146 jsou připevněny pružiny 149. 150 (obr. 13), jejichž druhé konce jsou ·uloženy na vyčnívajícím dorazu . 151 nástavce 147. takže pžFedpína j ramena do vzájemně rozevřené polohy, jak ukazuje obr. 13.
Z nakládací desky 4Ž· vyčnívá dolů zarážka 152. která se může dotýkat ramene 141. Když j® tedy rameno 139 v poloze nezakreslené na obr. 11, zabraňuje tato zarážka 152 odtažení ramen® 141 od ramene 139 a rameno 140 zůstává mezi rameny 139. 141.
Jakmile se však posune rameno 139 natočením hřídele . 134. ramena · 140. .141 . se rozevřou od · ramena 139 do vzdálennosi, která je dána · záběrem dorazů 144 146 se Šikmými hranami 148 nástavce 14*7. Prsty 139a. 140a. 141 a se pohybují po kruhové dráze a založí pásek 16 kolem vodícího bubnu
Pohyb ramen 139. 1,40. 141, způsob-auicí založení pásky 16 kolem vodícího bubnu 79. bude vysvětlen v souvislosti s obr. 12. Původně leží ramena 139 až 141 v bodech Ap Bp 0^ ; к takže prsty 139a. £j£a? £4£e leží. před páskem j> v otvoru 20 kazety 11. Jakmile· začne pracovat motor 4·, ozubená ·tyč 124 a kluzná deska 46' · se posouvváí dozadu, tedy podle obr. ,12 nahoru, Čímž se ramena posunou do polohy Ag, Bg, Cg a vysunou · pásek 16 z kazety 11.
Když se ramena začnou natáčet ve směru pohybu hodinových ruček v pohledu na obr. 12, přesune se prst 139n s bodu A, do bodu A^ a smyěka pásku 16 má polohu Lj Rameno £0 se začne otáčet z bodu Ag, jakmile doraz 144 narazí na Šikmou hranu 148 nástavce 147. · Jakmile naa druhou stranu £4£ nástavce 147 narazí doraz 146. začne se natáčet i rame.no 141. Potom ee ruměná posunou do polohy A^, C^s v níž je smyčka . pásku 16 nejdeléí.
3S ramena dális Mtáíeji do .acíloty A&,. Bj, S5j je ^jcy . j>ás)cu BenSÍ> takž- násek se seamekne se půeoboním vlastní tíže z prstů £40¾. 141a a uloží se ioocrn vodícího· bubnu N4 šasi £0. je upnvněno vodítko , 189. které vyčnívá pod 0&ek . 16 mez! «retem ££9® · vodícím kolíčk-m £12, když r^eno 139 dojde do ·polohy A,;.
Když se tedy omгič-»·· pásku J6. wo.ní, probíhá úsek ·pásku messi kazetou. £ £ a prstm 132a po vodítku JS2 ® 1 · stAe ještě přidííován prstem £329®» který se pohybuje do polohy A^. Teprve když pral £j9a ramene 139 přijde do polohy . sklouzne pásek 16 z vodítka £82 a spadne na Šikmý vodicí kolíček 19££. Pásek 16 se tedy navine na vodicí buben 7£ do tvaru šroubovice a m^ag^ett^.cké hlavy zaznamenárvaji nebo sním^í pásek £6 v šikmých, drahách.
Po založení pásku 16 na vodicí buben .?£ se wtc. 4£ ,<· vrzu je, například způsobem popsaným v sou'^.<1.0 stí s obvodem po^e obr. 4. a men·· se vrátí do původní polohy.
Obr. 15 až 21 znázorňují deXSí variantu provedení podle vynálezv · přičímž· jednotlivé součásti přístroje, které tdppoiíaaí provedení z obr. 1 až 5, jsou r··· ručeny stejnými vztahovými z.na.čkam a . nebudou · v dalěím popisovány r-drobnéji.
V této variantě naše nakládací· 4n^aks 4ξ.' * objímku 155. kterou prochází hřídel £24.
Ke hřídel1- £5,4 je nad objímkou £5Ž připevněna řemenice 1523. poháněná, přes neznázorněný řemen oč vnodného motoru, nap příklad od motoru 49 podle obr. 1.
Kromš tohi ·· ese hřídel 154 p^etorsk 15-6. Pastorek 156 zabírá s ozubeným kolem £/7, uloženým na · ose 1_58 · vyčnírojící z nakládací desky 45. Na ose 158 » uloženo další ozubená kolo 160. spojené s ozubeným kolťm £52 pouzdrem 159 a zabírající s ozubeným kolem £6£, uloženým na horním konci hřídele 1.62. Hřídel · 162 je uložena v ložiskovém pouzdru J6J. v nakládací desce 45 a k jeho dolnímu konci je upevněna deska 170.
^40
Při vybuzení motoru pohánějícího řemenici . 153 se tedy deska 170 otáčí. Jak*ukazuje obr. 17 až 19, sestává mechanismus pro zakládání -pásku.16 kolem vodícího bubnu 79 ze tří ramen 175. 17Θ. 179. Rameno 175 je na jednom konci výkyvně uloženo na čepu 176. který je nesen deskou m v místě odsazeném od hřídele 162. *
Ke kolíčku 172. který vyčnívá dolů z desky Ц0, je připevněna jedním koncem pružina 173. jejíž druhý konec je upevněn na nálitky 174a vyčííající z volného konce kolmé části 174 ramene 175_. Pružina * 173 táhne rameno 175. aby se vylývlo vzhledem k desce jJO ve směru proti pohybu hodinových ruček, jak ukazuje obr. 17 až 19, přičemž tento výkyvný .pohyb je * omezen záběrem patky 171. xyčnnvající z desky 170«. s hranou kolmé části 174 ramene 175.
Ramena 178 a 179 jsou výkyvně uložena na jednom konci na čepech až .181 nesených kolmou částí * 174 ramene 175. takže jsou výkyvná vzhledem k ramenu 175 mezi uzavřenou polohou podle obr. 17, v níž jsou*všechna ramena vzájemně rovnoběžná, a rozevřenou polohou podle obr. 19, kde spblu svíraaí ostrý úhel. Z nakládací desk.y vyčnívá zarážka 1β6. která přidržuje ramena 175. 178. 179 v rovnoběžné poloze, když j« rameno 175 v poloze podle obr. 17· Rameno 175 má zarážku Ш, která zabírá s přírubou .3 * nakládací desky
45yz a omeeuje výkyv ramene 175 prolti směru pohybu hodinových ruček do polohy podle obr. 17·
Ramena 178 a 179 maaí íyčnívíjící dorazy 182. 184. které mohou zabírat s rameny JJ£, 178. jak ukazuje obr. *17. Tyto dorazy zabraňují, aby se ramena v rovnoběžné poloze vzájemně nepřekrývala. Ramena 178. 179 maaí rovněž pracovní dorazy 183. *185. které spoo.uppaauuí s rohatkou 187 (obr. 20), jež je otočně uložena na rameni 188.- připevněném k postranní přírubě · nakládací desky 45.
Ramena 1,75. 178 a 179 maaí zavěšené prsty 175A, .178A a 179A. Při začátku zaváděcího cyklu je deska 170 nato^na o uhel pMW.ižně 90° proti pohybu hodinových- ru^k z polohy znázorněné na obr. 17, takže v důsledku výstředné polohy čepu 176 vzhledem ke hřídeli 162. nesoucí desku 170, leží prsty 175A. 178A. * 179A před polohou znázorněnou na obr. 17, například v poloze A, , C( podle obr. * 21.
Když se* -kaseta 11 * /.vloží-· do - -držáku * * -12 * * - á * * držák £2-01. stlačí do vodorovné- polohy·, -způsobí stlačení předního * konce nakládací desky 45'' působením páky JJ, že se prsty 175A. V78A, 179A zasunou do obdélníkového výřezu 121 před pá.sek 16 p)roehh2eníc':í * otvorem 20.
Jakmile se začne otáčet řemenice * 153.. natáčí ozubený převod mezi toujto řemenc 153 a hřídelí 162 desku * 170 ve směru pohybu* hodinových ruček do polohy podle ob τ'. 17.
Protože rameno 175 je uloženo na desce 170 výstředně, natáčením desky 170 způsobí pohyb prstů 175A. 178A. 179A z přední polohy , C^ podle obr. 21 do zadní polohy Ag, Ěg, narazí patka 171 desky * 170 na kolmou část 174 ramene 175. jak ukazuje ob?·. 17, takže rameno Už potom sleduje rotační pohyb desky 170 ve směru pohybu hodinových ruček a unáší společně ramena * 178. * 17*9.
Když se rameno 178 pohybuje ve směru hodinových ruček podle obr. 18, narazí doraz 182 na zub rohatky 178. která slouží k zastavení rotačního pohybu ramen *176. *179. Roha.tka _1j87 Je zajištěna proti volnému otáčení pružným raménk.em 168a (obr. 20), které vyčnívá pružně mez i její zuby. Když se rameno 175 postupně otáčí spolu s deskou 17Q. narazí jeho kolmá část 174 na pracovní doraz 183 ramene 178 (obr. j9), takže se rohatka 187 n^-točí* proti přec.pětí pružného reménka 188a a uvolní rameno 178. které tak může sledovat rotační pohyb ramene 175. Při dalším natáčení desky 170 narazí doraz *184 sterým způsobem do zubu rohatky 187. Jakmile né.litek 174a narazí na rameno 179. přestane rohptka 187 půsoobt proti jeho pohybu a rameno 179 se může dále natáčet. .
<3
Otáčení ramen J.7J, 178. 179 a jeho účel budou popsány v souvislosti s obr. 21 ,
Když se rameno 1 '1.5 začne otáčet ve směru pohybu hodinových ruček, vytáhne prst 175A páзек 16 do bodu A7 у vytvoří tek smyčku L,. Když jsou ramena ГЦ, £Z8$ 179 v poloze Ад, ЕЦ, Сд, je smyčka Lo pásku.16 nejdelší. Při dalším otáčení ramen do polohy A^, 3^, Cr je délka smyčky pásku 16 menší než smyčka takže pásek £6 se uvolní, spadne vlastní tíží z prstů 178Л, 179A a zapadne kolem vodícího bubnu 179·
Část uvolněného pásku £6 spadne na vodítko £3.2 a přitom je současně přidržována prstem ramene 175» Při dalším pohybu do polohy stáhne rameno 175 pásek £6 в vodítka 189 ε položí jej na Šikmý vodicí kolíček 198. Pásek 16 je nyní na jedné straně vodícího bubnu 7$ výše než na druhé struně, kde leží vodicí kolíček 198, takže rotující magnetické hlavy snímají pásek po šikmých drahách.
Podle obr. 22 je ovládací zařízení pro přístroj podle obr, 16 až 21 vytvořeno spínači 246, 248, které jsou zapojeny v obvodu analogickém s obvodem podle obr. 7- Spínač 248 je vložen гэ nakládací, desce 45' * 9. je ovládán zarážkou 168 uloženou na ozubeném kole IŽŽ, jakmile je toto ozubené kolo 165 v poloze podlé' obr, 22, která odpovídá výchozí poloze ramen 175» 178, U2· Ovládací mechanismus spínače ?£69 uloženého rovněž na nakládací desce 45'', Iе tvořen posuvným ovladačem 190. který je uložen podélně posuvně vzhledem к nakládací desce 45 ' ve výřezu £9£ 2 kolíky e je napínán pružinou 12.2« Doraz ££0a vyčnívá z posuvného ovladače ί 90 nahoru do dráhy Čepu 167, který upevňuje zarážku 168 к ozubenému kolu j 65 a vyčnívá z tohoto ozubeného kola £6£ směrem dolů.
Když se ozubené kolo £.65 otočí proti směru pohybu hodinových ruček z polohy podle btes 22 do poloh·', jež odpovídá poloze Л..; ramene J7Ž na obr» 21 > to znamená po skončením zakládání pásku £5, přemístí se čep 167 do polohy znázorněné na obr. 22 přerušovanou čerou ₽. narazí na doraz £g0a, čímž posune posuvný ovládač £90 dozadu proti síle pružiny £^2e
Při tomto posunutí posuvného ovladače £90 uvede jeho doraz JJOb na zadní straně v činnost spínač 246 a způsobí tedy obrácení chodu motoru pohánějícího řemenici 153. Stejně jako v předchozích provedeních se ramena _175, 178 a 122 P° roztažení a rcložení pásku. £6 kolem vodícího bubnu 79 vracejí automaticky do původní polohy.
Alternativně může být ovládací obvod motoru, který pohání řemenici 153. © spínače ovládané zarážkou 168 a posuvným ovladačem 190 upraveny tak, aby se ramena 175. 178 a £7j) vrátila do původní polohy teprve tehdy, když je pásek £6 stažen z vodícího bubnu 79. byle popsáno v souvislosti s obr, 3,

Claims (18)

1. Zařízení pro vedeni, magnetického pásku v přístroji pro magnetický záznam a reprodukci, ne jehož šasi je otočně uložena navíjecí a odvfjecí cívka, rotující magnetická hlava, pohyblivá po kruhové dráze, a vodicí buben, jehož obvod odpovídá kruhové dráze magnetické hlRvy prc vedení pásku během záznamu u reprodukce, vyznačené tím, že vedení pro pásek (i6)’sestává z prstů (63f, 64?, 55?, 63'?, 64'f, 65'?, 13%, 140a, 141a, 175A. 178a, 179A), uložených pohyblivě v rovině nad vodicím bubnem (79), a z ramen (63, 54, 65, 66, 63', 64', 65 , 66 \ 139, 1 40, i 41., 175, 178, 179), pohyblivých vzájemně a jako celek vzhledem к cívkám (14, 15), přičemž motor· (49) je spojen s rameny (63, 64, 65, 66, 53*, 64', 65', 66', 139, M0, 141, 175, 178, 179) pomocí prvního převodu, zatímco druhý převod slouží pro propojení Jednotlivých гошеп mezi sebou.
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že к motoru (49) je připojen přepínací spínač (246) pro obracení pohybu převodů po sklouznutí pásku (16) z prstů (63?, 64?, 65?, 66f, 63'?, 64'?, 65'f, 66'f, 139s, MOa, 141e, 175A, Г78Л, 1 Z9A).
3- Zařízení podle bodu 1, vyznačené · tím, že navíjecí a odvíjecí cívka (14, 15) jsou uloženy v kazetě (11), opatřené vzadu otvorem (20, přičemž prsty (63f, 64f, 65f, 66f, 63*f, 64 f, 65 f, 66 f, 139a, 140a, 141 a, 175A, 178A, 179A) zasahují ve výchozí poloze do tohoto otvoru (20)
4- Zařízení podle bodu 3, vyznačené tím, že kazeta (11) je uložena v držáku (12) · s otovřeiým čelem (27), uložerým výkyvně na šasi (10), a ramena (63, 64, 65, 66, 63', 64', 65' , 66', 139, 140, 141, 175, 1713, 179) jsou uložena na výkyvné nakládací desce ·(45), ·upravené na šasi · (10) za držákem (12) kazety (11) proti jejímu otvoru (20), přičemž držák (12) je spojen s nakládací deskou (45) pro zdviženi nakládací desky (45) při skloněné poloze držáku (12).
5· Zařízení · podle bodu 4, vyznačené tím, že ramena (63, 64, 65, 66, 63', 64', 65*, 66', 139, 140, 141, 175, 178, 179) jsou uložena na výkyvné nakládací desce (45), uložené mezi horní polohou, v níž prsty (631?, 641?, 65f, 66f, 63'f, 64*f, 65‘f, 66'f, 139a, 140a, 141a, 175A, 178A, 179A) leží nad kazetou (11), a dolní polohou, v níž prsty (63f, 64f, 65f, 66f, 63*f, 64'f, 65'f, 66'f, 139a, 140a, 141a, 175A, 178A, 179A) zasahují do otvoru·(20) kazety (11) v pracovní poloze- .
6- Zařízení podle bodu 5, vyznačené tím, že ramena (63, 64, 65, · 66, 63*, 64*, 65*, 66*,
139,. 140, · 141,·175, 178, 179) jsou upravena na kluzné desce (46), pohyblivé na nakládací desce (45) ve směru pohybu prstů (63f, 64f, 65f, 66ť, 63*f, 64'f, 65*f, 66'f, 139a, 140a, 141a, · Г75А, 178A, 179A) jako celku, a jsou uložena ne hřídeli (58, 134, 162) otoční' vůči kluzné desce (46)- .
7- Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že první převod obsahuje soussavu ozubených kol, poháněných motorem, obsahující pastorek (57),· který je v záběru s převodovým dílem (59), který sestává z ozubené tyče (61) a kruhového ozubení (61a), které vytváří s ozubenou tyčí (61) koitf*iguraci ve tvaru číslice šest, přičemž převodový díl (59) je uložen na kluzné desce (46) za účelem jejího podélného pohybu v případě, kdy' je pastorek (57) v záběru s ozubenou tyčí (61), zatímco převodový díl (59) je opatřen hřídelí (583, koncentrickou s kruhovým ozubením (61a) a spojenou s převodovým dílem (59) a s jedním z ramen (65) za účelem otáčení tohoto ramene (65) v případě záběru pastorku (57) s kruhovým ozubením (61a)-
8- Zařízení podle bodu 7, vyznačené tím, že ozubená tyč (61) je uložena na kluzné desce (46) pohyblivě vůči pastorku (57) a je zatížena pružinou (73), přičemž kruhové ozubení (61a) je uloženo na kluzné desce (46) otočně vedle ozubené tyče (61) a je v záběru β vačkou (67)-
9- Zařízení podle bodu 8, vyznačené tím, že obsahuje tři ramena (139, 140, 141), z nichž jedno rameno (139) je upevněno na hřídeli (134) a úruhá dvě ramena (140, 141) jsou na ní uložena otočně, dále obsahuje vačku (13'^^), otočnou spolu ·s jedním ramenem (139) pro jeho natáčení proti ostatním ramenům (140, 14* )
10- Zařízení podle bodu 1, vyznačené tm, o·-· jedno rameno (65*) je opatřeno nálitkem (1;Λ; nesoucím odpovídající prst (65 *f), příčí»·*. v dráze pohybu nálitku (265 ) je upraven do.rjz (121)-
11- Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že hřídel (58, 134, 162) je uložena na kluzné desce (46) a jedno rameno (65, 139, 175) je na ni upevněno, zatímco ostatní ramena (63, 64, 140, 141, 178, 179) jsou na ní uložena otočně a jsou opatřena dorazy (63a, 68, 69, 144, 14(5, 146, 177, 182, 184112- Zaa'ízení podle bodu 11, vyznačené tím, že mezi rameny (63, 64, 65, 139, 140, 141 ,
178, 179) jsou upraveny spojovací, pružiny (70, 149, 150) a na ramenech (63, 64, 65, 139,
140, 141, i78, 179) jsou upraveny dorazové plochy·
1 5
13· Zařízení podle bodu i, vyznačené tím, že obsahuje vodicí kolíčky ('95, 196, 197,
198, 199) pro záběr se smyčkou pásku (16) po jejím sesmeknutí z prstů na obvod vodícího bubnu (79).
14. Zařízení podle bodu 13, vyznačené tím, že jeden z vodicích kolíčků (198) je Šikmý,.
15. Zařízení podle bodu 13, vyznačené tím, · že jeden z vodicích kolíčků (94, obr. 8,
196, obr. 1) je opatřen hlavou (94a) pro zabránění vyjmutá pásku směrem vzhůru ze záběru s uvedeným vodicím kolíčkem, přičemž kluzná destička (100) je opatřena prodlouženým koncem (104) ve tvaru Z pro ovládání zalomené páky (106) v záběru s ramenem (i 09)·.
16. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že s navíjecí cívkou (14) a vodicím bubnem (79) je spojen druhý motor (93), spojený rovněž s hnací hřídelí, přičemž elektrický obvod pro ovládáni obou motorů (49, 93) obsahuje první spínač (115a), přepínací spínač (246), třetí spínač (248), čtvrtý spínač (119) a zoožňovací kondenzétor (93a).
17. Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že na hřídeli (-162) je uložena nosná deska (170), na níž jsou uložena ramena (175, 176, 179) v·radiálním odstupu od hřídele (162), která jsou upevněna čepy (176, 180, 181) a jsou opatřena dorazovými plochami, přičemž jedno rameno (175) je spojeno s nosnou deskou (170) pružinou (173).
13. Zařízení podle bodu 17, vyznačené · tím, že jedno rameno (175) je uloženo na nosné desce (170) na čepu (176) a ostatní ramen;. (178, 179) jsou uložena na čepech (180, 181) ramene (175). ‘
19« Zařízení podle bodu 18, vyznačené tím, že na rameni (175) je upraven nálitek (174a) a na nosné desce (170) patka (171), přičemž na ramenech (175, 17S, 179) jsou·upraveny pracovní dorazy (133, 185).
20. Zařízení podle- bonu 19» vyznačené tím, že s pracovními dorazy (183, 185) je v záběru · - ·· ‘nátku (Í&7), na niž dosedá pružné reménko (1S6a).
CS49171A 1970-01-24 1971-01-22 Device for guiding the magnetic band CS203040B2 (en)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP45006482A JPS4824892B1 (cs) 1970-01-24 1970-01-24
JP45006481A JPS4824891B1 (cs) 1970-01-24 1970-01-24
JP45006479A JPS4815016B1 (cs) 1970-01-24 1970-01-24
JP45006483A JPS4939683B1 (cs) 1970-01-24 1970-01-24

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS203040B2 true CS203040B2 (en) 1981-02-27

Family

ID=27454497

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS49171A CS203040B2 (en) 1970-01-24 1971-01-22 Device for guiding the magnetic band

Country Status (10)

Country Link
AT (1) AT321376B (cs)
BE (1) BE761898A (cs)
CA (1) CA924415A (cs)
CH (1) CH531770A (cs)
CS (1) CS203040B2 (cs)
FR (1) FR2076959A5 (cs)
GB (1) GB1305331A (cs)
IE (1) IE35254B1 (cs)
NL (1) NL172100C (cs)
SU (1) SU406388A3 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR930006211Y1 (ko) * 1990-07-31 1993-09-15 주식회사 금성사 자기기록장치의 일체형 테이프 이송 가이드장치

Also Published As

Publication number Publication date
IE35254B1 (en) 1975-12-24
GB1305331A (cs) 1973-01-31
CH531770A (fr) 1972-12-15
DE2100433A1 (de) 1971-08-12
NL172100C (nl) 1983-07-01
AT321376B (de) 1975-03-25
FR2076959A5 (cs) 1971-10-15
IE35254L (en) 1971-07-24
BE761898A (fr) 1971-07-01
NL172100B (nl) 1983-02-01
NL7100770A (cs) 1971-07-27
SU406388A3 (cs) 1973-11-05
DE2100433B2 (de) 1976-07-01
CA924415A (en) 1973-04-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4071859A (en) Tape cartridge positioning and ejection device
DE2719768A1 (de) Aufnahmegeraet fuer magnetbaender (videotaperecorder)
JPS6152546B2 (cs)
JPH0524586B2 (cs)
CS203040B2 (en) Device for guiding the magnetic band
DE2213464A1 (de) Magnetbandaufnahme-Wiedergabegerät mit Selbstabstellung des Magnetbandantriebes
EP0503937B1 (en) Tape player
US6278572B1 (en) Recording and/or reproducing device having drive means for the actuation of holder means for a cassette and of retaining means for a tape pull-out element
US5331484A (en) Magnetic tape cassette apparatus having a control rod, switching transmitters, and a catch rod
US6560062B1 (en) Recording and/or reproducing device having compact drive means for actuating means for the actuation of holder means for a cassette
JPH0430672B2 (cs)
KR940000640B1 (ko) 자기기록 및 재생기의 데크 메카니즘
WO2000030097A1 (en) Recording and/or reproducing device having actuating means for the actuation of holder means for a record carrier
JPH0337171Y2 (cs)
JP2882565B2 (ja) フィルム巻替装置
NL8006257A (nl) Apparaat voor het opnemen en/of weergeven van signalen op een magneetband.
JP3071054B2 (ja) リールブレーキの駆動機構
JPS5834016B2 (ja) カセツト差込式テ−プレコ−ダ
JPH06219417A (ja) 汎用結束機
JPS6383983A (ja) テ−プ自動巻取り装置
JP2738476B2 (ja) 紐繰り出し機構
JPH0632312A (ja) 汎用結束機
DE1260301B (de) Laufbildwerfer mit Filmkassette
JPH05342803A (ja) テープカセット
JPS59180850A (ja) テ−プロ−デイング装置