CS201325B1 - Device for limitation of the deflection and tilting of horizontal disengaging machine slides - Google Patents
Device for limitation of the deflection and tilting of horizontal disengaging machine slides Download PDFInfo
- Publication number
- CS201325B1 CS201325B1 CS785702A CS570278A CS201325B1 CS 201325 B1 CS201325 B1 CS 201325B1 CS 785702 A CS785702 A CS 785702A CS 570278 A CS570278 A CS 570278A CS 201325 B1 CS201325 B1 CS 201325B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- slide
- support
- balancing
- tilting
- deflection
- Prior art date
Links
- 238000003801 milling Methods 0.000 claims description 5
- 239000000725 suspension Substances 0.000 claims description 3
- 230000000284 resting effect Effects 0.000 abstract 1
- 230000002411 adverse Effects 0.000 description 4
- 230000005484 gravity Effects 0.000 description 4
- 238000005096 rolling process Methods 0.000 description 3
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 2
- 238000005452 bending Methods 0.000 description 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 1
- 238000000034 method Methods 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B23—MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B23Q—DETAILS, COMPONENTS, OR ACCESSORIES FOR MACHINE TOOLS, e.g. ARRANGEMENTS FOR COPYING OR CONTROLLING; MACHINE TOOLS IN GENERAL CHARACTERISED BY THE CONSTRUCTION OF PARTICULAR DETAILS OR COMPONENTS; COMBINATIONS OR ASSOCIATIONS OF METAL-WORKING MACHINES, NOT DIRECTED TO A PARTICULAR RESULT
- B23Q11/00—Accessories fitted to machine tools for keeping tools or parts of the machine in good working condition or for cooling work; Safety devices specially combined with or arranged in, or specially adapted for use in connection with, machine tools
- B23Q11/001—Arrangements compensating weight or flexion on parts of the machine
- B23Q11/0017—Arrangements compensating weight or flexion on parts of the machine compensating the weight of vertically moving elements, e.g. by balancing liftable machine parts
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Drilling And Boring (AREA)
- Machine Tool Units (AREA)
- Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
Description
Vynález se týká zařízení pro omezení průhybu a naklápění vodorovných výsuvných smykadel strojů, například frézovacích a vyvrtávacích strojů s vodorovně výsuvným vřetenem.
Až dosud se u jednostojanových frézovacích a vyvrtávacích strojů s vodorovným vřetenem, se smykadlem tvaru smykadlového vřeteníku nebo výsuvné podpěrné pinoly, nepříznivě projevuje změna polohy nástroje při vodorovném výsuvu smykadla z tělesa saní. Podstatný vliv na tuto nepřesnost má průhyb smykadla od vlastní hmotnosti a deformace a naklápění saní v jejich uložení na stojanu, způsobená změnou polohy těžiště. Aby se tyto nepříznivé vlivy omezily, vyvažují se saně se smykadlem například protizávažím pomocí lan nebo řetězů tak, že se zavěsí na dva závěsy, které přenáší proměnné zatížení závisející na výsuvu smykadla ze saní. Toto provedení sice omezuje naklápění saní, nezabránu je však jejich deformaci a smykadlo nevyrovnává, ale deformuje jej tak, aby se jeho konec s pracovním nástrojem pohyboval pokud možno ve vodorovné rovině, čelo smykadla však není v rovině svislé. Při dalším známém provedení se v podélném směru smykadla umístí táhla a vzpěry s proměnlivě půΛί silou, které eliminuji prtttiyb smykadla v závislosti na jeho výsuvu. Všechna tato provedení omezování průhybu smykadla nepříznivě zatěžují jeho vodicí plochy a deformují vodicí plochy pro smykadlo ve vřeteníku. Jsou buď málo účinná nebo nákladná.
Uvedené nevýhody podstatně odstraňuje zařízení pro omezení průhybu a naklápění vodorovných výsuvných smykadel strojů, například frézovacích a vyvrtávacích strojů s vodorovně výsuvným vřetenem, u nichž jsou smykadla provedena jako smykadlové vřeteníky nebo výsuvné podpěrné pinoly, jehož podstata spočívá v tom, že smykadlo je neseno alespoň jedním vůči smykadlu pevně nebo posuvně uspořádaným podpěrným nosníkem, který podepírá smykadlo v jakékoli poloze jeho vysunutí v blízkosti jeho konců v podpěrných místech. Na podpěrném nosníku jsou vytvořeny vhodně tvarované plochy pro podpěrné kladky závěsů spojených vyvažovacími lany se zdrojem vyvažovači síly, například s protizávažím. V jiném provedení je podpěrný nosník opatřen podpěrnou kladkou opírající se o vahadlo nesené v závěsných kloubech vyvažovacími lany spojenými se zdrojem vyvažovači síly, například s protizávažím.
Proti stávajícím způsobům vyvažování smykadla a jeho uložení v saních, umožňuje zařízení podle vynálezu podstatně omezit nepříznivé vlivy hmotnosti smykadla na přes201325 nost stroje tím, že se odlehčí vodicí plochy smykadla, omezí se deformace smykadla a naklápění saní pro svislý posuv.
Dosáhne se toho tím, že smykadlo je neseno alespoň jedním podpěrným nosníkem,* který podepírá smykadlo ve dvou podpěrných místech tak, aby mělo pokud možno minimální průhyb. Při posuvu smykadla z tělesa saní se podpěrný nosník posouvá spolu se smykadlem. Na podpěrný nosník působící stálé síly od smykadla jsou v kterékoliv poloze výsuvu smykadla v rovnováze se silami působícími na podpěrný nosník od vyvažovacího zařízení pro vyvážení smykadla. Rovnováha sil na podpěrném nosníku se dosáhne automaticky různými konstrukčními provedeními vyvažovacího zařízení.
Při vyvažování smykadla protizávažím pomocí předního a zadního vyvažovacího lana nebo řetězu a příslušných kladek umístěných na horní části stojanu stroje, kdy vyvažovači lana jsou jedněmi svými konci připevněna pokud možno v jednom místě к protizávaží a druhými konci к přednímu nebo zadnímu závěsu, mohou tyto závěsy přenášet sílu na podpěrný nosník buď přímo nebo prostřednictvím vahadla.
V prvním případě má podpěrný nosník vhodně tvarované plochy, po kterých se při výsuvu smykadla a tím i podpěrného nosníku, odvalují podpěrné kladky předního a zadního závěsu. Jsou-li závěsy od sebe vzdáleny tak, aby v každé poloze výsuvu smykadla bylo jeho těžiště mezi těmito závěsy, budou se při posuvu smykadla vlivem vhodně tvarovaných ploch podpěrných nosníků měnit síly ve vyvažovačích lánech, která se budou zkracovat nebo prodlužovat tak, aby smykadlo zachovávalo vodorovnou polohu.
Ve druhém případě je podpěrný nosník mezi podpěrnými, místy, ve kterých podepírá smykadlo, opatřen podpěrnou kladkou tak, že tato podepírá celek tvořený podpěrným nosníkem a smykadlem pod jeho těžištěm. Na podpěrnou kladku podpěrného nosníku se pak přenáší vyvažovači síla pomocí vahadla, na jehož koncích jsou připevněny v kloubech konce vyvažovačích lan. Vahadlo se při posuvu smykadla neposouvá, ale jen naklání kolem podpěrné kladky v závislosti na výsuvu smykadla. Tím se v předním i zadním vyvažovacím lanu automaticky mění podíl síly od protizávaží.
Příklad provedení zařízení podle vynálezu je znázorněn ve výkresech. Obr. 1 znázorňuje v řezu saně pro svislý pojezd s pinolou podpíranou dvěma podpěrnými nosníky s tvarovanými odvalovacími plochami, po kterých se odvalují kladky závěsů a horní část stojanu horizontky. Obr. 2 představuje bokorys к obr.
1. Obr. 3 znázorňuje situaci z obr. 1 a 2, když je pinola vysunuta. Obr. 4, 5 a 6 znázorňují situaci z obr. 1, 2 a 3, kdy je na předním konci pinoly upevněno přídavné zařízení. Obr. 7 znázorňuje v řezu saně'pro svislý pojezd s pinolou podpíranou dvěma podpěrnými nosníky opatřenými podpěrnými kladkami pojíždějí cími po vahadlech a horní část stojanu horizontky. Obr. 8 představuje bokorys к obr. 7. Obr. 9 znázorňuje situaci z obr. 7 a 8, když je pinola vysunuta.
Po stojanu 1 se ve svislém směru posouvají saně 2, v nichž je posuvně uloženo výsuvné smykadlo 3 ve tvaru pinoly. Smykadlo 3 je. po obou stranách podpíráno dvěma podpěrnými nosníky 4 nebo 19 v podpěrných místech A a B. Podpěrné nosníky 4 nebo 19 mohou v případě potřeby, např. při zatížení smykadla 3 hmotností přídavného zařízení 17, změnit vůči smykadlu 3 svoji polohu ve směru S pomocí ozubených hřebenů 16 a pastorků 15. Podpěrné nosníky 4 jsou opatřeny vhodně tvarovanými odvalovacími plochami 13 a 14, po kterých se odvalují podpěrné kladky 7 předního závěsu 5 a podpěrné kladky 8 zadního závěsu 6. Přední závěs 5 je připojen na jeden konec vyvažovacího lana 10. Vyvažovači lano 10, které je vedeno přes kladky vyvažovacího zařízení, umístěné na horní části stojanu 1, je připojeno v místě С к protizávaží 12. Zadní závěs 6 je připojen na jeden konec vyvažovacího lana 11. Vyvažovači lano 11 je rovněž vedeno přes kladky vyvažovacího zařízení a je připevněno к protizávaží 12 pokud možno ve stejném místě C jako vyvažovači lano 10. V případě, kdy se na smykadlo 3 připevní přídavné zařízení 17, vyváží se hmotnost Q smykadla 3 zvětšená o hmotnost Qi přídavného zařízení 17 protizávažím 12 o hmotnosti G, к němuž se připevní protizávaží 18 o hmotnosti Gj. V tomto případě se posunou podpěrné nosníky 4 vůči smykadlu 3 ve směru S tak daleko, aby v podpěrných místech Ai a Bi podepřené přídavným zařízením 17 zatížené, smykadlo 3 bylo podepřeno pokud možno tak, aby mělo minimální průhyb.
Na obr. 7 je znázorněno podepření smykadla 3 dvěma podpěrnými nosníky 19, jež jsou opatřeny, opěrnými kladkami 20. Podpěrné kladky 20 se při výsuvu smykadla 3 pohybují po vhodně tvarovaných odvalovacích plochách 27 a 28 vahadel 21. Vahadla 21 jsou spojena prostřednictvím kloubů 25 předního závěsu 22 a vyvažovacího lana 10 a prostřednictvím kloubů 26 zadního závěsu 23 a vyvažovacího lana 11 v místě C s protizávažím 12. Podpěrné nosníky 19 mohou podobně jako podpěrné nosníky 4 na obr. 1 změnit vůči smykadlu 3 svoji polohu ve směru S. Vahadla 21 se při výsuvu smykadla 3 pouze naklání. Posunu vahadel 21 je třeba zabránit například tak, že ve vahadle 21 je provedena kulisa, 24, jejíž čep je upevněn v tělese saní 2.
Jedno z vyvažovačích lan 10 nebo 11 nebo obě jsou opatřeny napínacím zařízením 9. Napínacím zařízením 9 se seřizují délky vyvažovačích lan 10 a 11 a tím i síly v nich působící tak, aby pokud možno výsledná síla ze sil působících ve vyvažovačích lánech 10 a 11 při jakékoliv poloze smykadla 3 procházela jeho těžištěm a měla stejný směr, ale opačný smysl než má síla způsobená hmotností smykadla 3.
Zařízení podle vynálezu je určeno přede vším pro vyvážení a omezení průhybu a naklápění vodorovně výsuvných smykadel obráběcích strojů. U vodorovných frézovacích a vyvrtávacích strojů, tak zvaných horizontek se pomocí tohoto zařízení mohou vyvažovat smykadlové vřeteníky nebo pinoly sloužící к podepření vrtacího vřetena a to hlavně u těch provedení, kdy se na vodorovně výsuvný smykadlový vřeteník připevňují různá přídavná zařízení.
Zařízení podle vynálezu lze použít i u strojů kreslicích a měřicích, u průmyslových robotů, lisů a stavebních strojů.
Claims (3)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU1. Zařízení pro omezení průhybu a naklápění vodorovných výsuvných smykadel strojů, například frézovacích a vyvrtávacích strojů s vodorovně výsuvným vřetenem, u nichž jsou smykadla provedena jako smykadlové vřeteníky nebo výsuvné podpěrné pinoly, vyznačené tím, že smykadlo (3) je neseno alespoň jedním vůči smykadlu (3) pevně nebo posuvně uspořádaným podpěrným nosníkem (4, 19), pro podepření smykadla (3) v jakékoliv poloze jeho vysunutí v blízkosti jeho konců v podpěrných místech (A, B).
- 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že na podpěrném nosníku (4) jsou vytvořeny tvarové plochy (13, 14) pro podpěrné kladky (7, 8) závěsů (5, 6), spojených se zdrojem vyvažovači síly, například s protizávažím (12).
- 3. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že podpěrný nosník (19) je opatřen podpěrnou kladkou (20), opírající se o vahadlo (21) nesené v závěsných kloubech (25, 26) vyvažovacími lany (10, 11), spojenými se zdrojem vyvažovači síly, například s protizávažím (12).
Priority Applications (6)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS785702A CS201325B1 (en) | 1978-09-04 | 1978-09-04 | Device for limitation of the deflection and tilting of horizontal disengaging machine slides |
DE19792933357 DE2933357A1 (de) | 1978-09-04 | 1979-08-17 | Anordnung zum begrenzen der durchbiegung und des kippens von horizontalen, herausschiebbaren gleitstuecken |
GB7928886A GB2029287B (en) | 1978-09-04 | 1979-08-20 | Arrangement for limiting the deflection of a horizontally extensible slide of a machine |
JP10980179A JPS5537296A (en) | 1978-09-04 | 1979-08-30 | Deflection and tilt limit arrangement of slide shoe* which can horizontally be extended * of machine |
IT25436/79A IT1165298B (it) | 1978-09-04 | 1979-09-03 | Dispsotivo per limitare l'inflessione e il ribaltamento di pezzi di scorrimento estraibili orizzontali |
FR7922119A FR2434673A3 (fr) | 1978-09-04 | 1979-09-04 | Dispositif pour limiter la flexion et le basculement de pieces de glissement coulissantes horizontales de machines-outils |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS785702A CS201325B1 (en) | 1978-09-04 | 1978-09-04 | Device for limitation of the deflection and tilting of horizontal disengaging machine slides |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS201325B1 true CS201325B1 (en) | 1980-10-31 |
Family
ID=5402386
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS785702A CS201325B1 (en) | 1978-09-04 | 1978-09-04 | Device for limitation of the deflection and tilting of horizontal disengaging machine slides |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
JP (1) | JPS5537296A (cs) |
CS (1) | CS201325B1 (cs) |
DE (1) | DE2933357A1 (cs) |
FR (1) | FR2434673A3 (cs) |
GB (1) | GB2029287B (cs) |
IT (1) | IT1165298B (cs) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2509647A1 (fr) * | 1981-07-15 | 1983-01-21 | Cef Centre Etd Fraisage | Dispositif de repartition de la pression exercee par un chariot de machine-outil sur ses glissieres |
DE102012212213B4 (de) * | 2012-07-12 | 2022-02-10 | Stadler Keppler Maschinenbau GmbH | Horizontalschlitten für eine Werkzeugmaschine |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1237403B (de) * | 1959-06-03 | 1967-03-23 | Schiess Ag | Gewichtsausgleichsvorrichtung fuer ein Horizontalbohr- und Fraeswerk |
US3671133A (en) * | 1970-05-22 | 1972-06-20 | Innocenti Soc Generale | Balance compensated machine tools |
FR2299117A1 (fr) * | 1975-02-03 | 1976-08-27 | Hure Sa | Perfectionnements aux machines-outils a belier porte-outils coulissants |
-
1978
- 1978-09-04 CS CS785702A patent/CS201325B1/cs unknown
-
1979
- 1979-08-17 DE DE19792933357 patent/DE2933357A1/de active Granted
- 1979-08-20 GB GB7928886A patent/GB2029287B/en not_active Expired
- 1979-08-30 JP JP10980179A patent/JPS5537296A/ja active Pending
- 1979-09-03 IT IT25436/79A patent/IT1165298B/it active
- 1979-09-04 FR FR7922119A patent/FR2434673A3/fr active Granted
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FR2434673A3 (fr) | 1980-03-28 |
DE2933357C2 (cs) | 1987-11-12 |
IT7925436A0 (it) | 1979-09-03 |
JPS5537296A (en) | 1980-03-15 |
IT1165298B (it) | 1987-04-22 |
FR2434673B3 (cs) | 1980-11-14 |
DE2933357A1 (de) | 1980-03-20 |
GB2029287B (en) | 1983-01-12 |
GB2029287A (en) | 1980-03-19 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN106044534B (zh) | 用于提升和安置载荷的具有六个自由度的自平衡设备 | |
US4149822A (en) | Headstock balancing arrangement for machine tools | |
ITMI20002484A1 (it) | Macchina foratrice per pannelli | |
US5172804A (en) | Pallet bridge device | |
US4166542A (en) | Telescoping lattice boom crane | |
GB1502626A (en) | Drilling machine with extensible support | |
IT201900000271A1 (it) | Dispositivo di movimentazione di elementi lastriformi e metodo di movimentazione mediante un tale dispositivo | |
CS201325B1 (en) | Device for limitation of the deflection and tilting of horizontal disengaging machine slides | |
WO2021132043A1 (ja) | 衝撃試験装置 | |
US4394041A (en) | Hoisting yoke | |
US5339531A (en) | Coordinate measuring machine | |
US3862586A (en) | Gantry type large machine tool | |
CN110271692B (zh) | 一种空间伸展机构支撑展开装置 | |
SU1640576A1 (ru) | Почвенный канал | |
CS275716B6 (cs) | Zařízeni pro vyvažování posuvných hmot obráběcích strojů | |
CS257006B1 (cs) | Zařízení pro mechanickou změnu polohy těžiště vyvažovacího závaží | |
SU1224223A1 (ru) | Устройство дл поддержани ленты конвейера в месте ее загрузки | |
ITMO20100048A1 (it) | Sistema di bilanciamento per macchina utensile | |
JP2582793Y2 (ja) | 座標測定機 | |
US3463326A (en) | Manufacture of crankshafts | |
SU551236A1 (ru) | Грузова траверса | |
SU541594A1 (ru) | Упавновешивающее устройство дл металлорежущих станков | |
RU93007451A (ru) | Устройство крепления подкрыльевого пилона для подвески грузов | |
SU1184793A1 (ru) | Консольна грузоподъемна траверса | |
ITBO950282A1 (it) | Macchina utensile per la lavorazione di pezzi |