CS201047B2 - Means for improving the growth and utilization of fodder at monogastric husbandry animals - Google Patents
Means for improving the growth and utilization of fodder at monogastric husbandry animals Download PDFInfo
- Publication number
- CS201047B2 CS201047B2 CS772778A CS277877A CS201047B2 CS 201047 B2 CS201047 B2 CS 201047B2 CS 772778 A CS772778 A CS 772778A CS 277877 A CS277877 A CS 277877A CS 201047 B2 CS201047 B2 CS 201047B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- composition
- feed
- composition according
- salinomycin
- salt
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/33—Heterocyclic compounds
- A61K31/335—Heterocyclic compounds having oxygen as the only ring hetero atom, e.g. fungichromin
- A61K31/35—Heterocyclic compounds having oxygen as the only ring hetero atom, e.g. fungichromin having six-membered rings with one oxygen as the only ring hetero atom
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23K—FODDER
- A23K20/00—Accessory food factors for animal feeding-stuffs
- A23K20/10—Organic substances
- A23K20/195—Antibiotics
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P1/00—Drugs for disorders of the alimentary tract or the digestive system
- A61P1/12—Antidiarrhoeals
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P3/00—Drugs for disorders of the metabolism
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P31/00—Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
- A61P31/04—Antibacterial agents
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Public Health (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Animal Husbandry (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Zoology (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Obesity (AREA)
- Oncology (AREA)
- Hematology (AREA)
- Communicable Diseases (AREA)
- Diabetes (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Fodder In General (AREA)
- Feed For Specific Animals (AREA)
- Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
- Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
- Saccharide Compounds (AREA)
Description
Vynález se týká prostředku pro zlepšení růstu a využití krmiv u mooooastrických domácích zvířat. Prostředkem podle vynálezu lze léčit poruchy ' zažívacího ústrojí, způsobené baateriální infekcí, a současně dosáhnout lepšího růstu a lepšího vy^žií krmivá.
Infekce zažívacího traktu hrají u dornmcích zvířat, především u medých zvířat , jako selat, velkou úlohu a jsou příčinou velkých hospodářských ztrát. Změny miik?obbální flóry v zažívací soustavě, způsobené látkovou výměnou nebo ' také specifickými Ьв^сг^^^! infekcemi, maaí velký význam, protože vedou ke klinicky závažným onemocněním. Zvláště nebezpečné jsou v tomto si^slu dyzennerie vepřů, způsobené Treponema hУod®esr0tria.
K profylaxi a léčbě této infekce zažívacího traktu byla navrhována řada annibiotik a chemoteraaertik, především Te^acy^^, antibiotika aminoglykosidového typu maarroi&ií antibiotika, nitrofurany, S-nitroimidazoly a akridiny. Výsledky jsou často neuspokojivé a mimoto vedou ke vzniku odolných kmenů, především právě kmenu Treponema hУ0Olyssrntriae, které již nelze známými, prostředky ovlivnit nebo alespoň je není možno ovliv^t v dostatečné míře.
Nyní bylo zjištěno, Že salinomycin má zvláště dobrý účinek při uvedených oormocn0níih do^é^á^^ch zvířat, která netráví celulózu v bachoru, zejména v případě vepřů je výsledek daleko lepší než u přípravků dosud užívaných a mimoto má tato látka významný účinek, pokud jde o podporu růstu.
Předmětem vynálezu je tedy prostředek pro zlepšení růstu a v^nuži^íí krmivá u mooooastrických domááích zvířat, zvláště . vepřů, vyznaačjící . se tím, že obsahuje salinomycin.
201047 2
V prostředku podle vynálezu padají mino salinom/dn nebo spolu se salinonycineo v úvahu fyziologicky přijatelné soli a estery, například alkalické soli, zejména soli sodné, draselné nebo amonné, soU alkalCckých zemin, zejména soU hořečnaté nebo vápenaté a alkylestery, zejména ty, které obsáhlí v alkylové části' 1 až 8, s výhodou 1 až 4 atomy uhlíku, a mimoto benzylester.
Domááími zvířaty, která netráví celulózu v bachoru, jsou zejména savci, například veppi.
Salinomrcin, jeho soU a jeho estery byly popsány v brisském ·patentu č. 1 378 413 i v NSR vykládacím spisu č. 2 353 998. V těchto spisech je také popsáno použití této látky jako prostředků proti kokcidióze.
V The Journal of Anibiotics XXII, 11, 814-821 (1974) je mimoto popsáno spektrum antibakkeelální účinnossi a·intenzita účinku salinomycinu, přičemž u uvedených mikroorganismů se uvádí buč malá účinnost, nebo účinnost střední.
Nebylo proto možno očekávat, že tato látka má vyjádřenou účinnost, pokud jde o profylaxi a léčbu·infekcí zažívacího traktu u dommcích zvířat bez trávení celulózy v bachoru, především proti Treponema hyodylθnZtripe, která způsobuje dyzznZtrii u vepřů, mimoto má uvedená látka neočekávaně příznivý účinek na růst těchto do^é^á^ích zvířat.
Aby bylo možno prokázat překvappuící účinek prooi Treponema hyodylenZtriae, byl tento mikroorganismus pěstován metodou podle Harrise na sójovém agaru s tiyptikázou s přísadou 5 % koňské krve v atmosféře kysličníku uhličitého a vodíku, načež byla na agaru při poujití zřeClVPCÍ řady minimální inhibiční koncentrace salinoálcinu ve srovnání s běžnými preparáty, užívanými proti průmmovým onemocněním.
V násseduujcí tabulce 1 jsou uvedeny zí:^2áě(^nt výsledky, z nichž je zřejmá lepší účinnost salinomycinu.
Tabulka 1
Minimální inhibiční koncentrace v <g/ml
tatra^kli-n · . HC1 | 50 |
uqfte tracyklin | 100 |
erlthroálciz | >100 |
tyl^osin | >100 |
3,6-diaáizo-10-áetthl- | |
pkridiniláchlorid | 100 |
ethaPsidin-lpStCt | 100 |
ůLm^t^t^i^idazol | 5 |
ipronidazol | 2 |
salinom/cin | 0,05 |
Salinom/cin je možno k uvedenému účelu užít jako čistou látku, jako surový produkt nebo ve formě myceia.
Z ko^me^r^i^jích důvodů je zvláště výhodné přidávání ke krmivu nikoli ve formě čisté látky, nýbrž ve formě mrceia.
Je možno užít prostředek podle vynálezu jako doplňkové krmivo nebo jej přidat jako samostatné krmivo nebo jako část denní dávlý· Obecně je možno říci, že zeívýhl(blZjδí je přidání ve formě samootatného krmivá.
V mnoha případech je také výhodnou formou aplikace účinné látky formě koncentrátu (premixi). Kooccntrát je možno připravit například přidání ke.krmivu ve smíšením účinné látky, surového produktu nebo media s obsahem účinné látky s fyziologicky přijaeiným pevným nebo kapalným nosičem. Z pevných nosičů padají v úvahu například vedlejší produkty zpracování obilovin, jako pšeničný šrot, slupky nebo klíčky, rýžové klíčky,. . .kukuřičná mooka, sojová mouka, hlinka nebo umičitan vápenatý. Z kapalných nosičů může jít zejména o roztoky chloridu sodného, destUo vanou vodu a další z fyziologického hlediska přijatelná organická rozpouštědla. Je také možno přidat vhodné přídavné látky, jako emuugační činidla, dispergační činidla, činidla napomáhaajcí vzniku suspenze, zesilující látky nebo činiHa podpooruící vznik gelu. Tyto klncentráty obsahuj zpravidla 0,5 až 5 % účinné látky, přičemž podle pouHtí je možno ^^€^^0i účinné látky i překročit nebo snížit.
Při pobití spolu s krmivém se postupuje s výhodou tak, že se koncentrát smísí s krmivém, například jednoduchým promíšením, mletím, protřepáiím, popřípadě vmícháním. Zvláště výhodné je důkladné promlčení při pouužtí práškov^ého koncennrátu.
Další vhodnou formou pro pouužtí krmné látky je podání ve formě konccntrátu nebo suspendovatelného prášku v pitné vodě nebo v jiném nápoj, například v krmivu s obsahem mléka.
V případě krmivá, . použitého k promíšení s účinnou látkou jde obvykle o běžná krmivá, jako jsou obilniny, například kukuřice, pšenice, ječmen nebo oves, dále o sójovou mouku, další mouky z Hejnin, rybí moučku a mimoto o směsná krmivá, doplňková krmivá nebo směsi anorganických solí.
Promíšení s krmivém je možno provést také tak, že se zvířaům před krmením, v průběhu krmení nebo po krmení podá prostředek podle vynálezu zejména ve formě pevného nebo kapalného přípravku, jako je tableta, kapsle, pasta, granulát, prášek, bolus, šláva nebo sirup, jinak může mít prostředek i formu svrchu popsaného kontentrátu, podaného přímo p^nálně stějně jako ostatní typy přípravků. Při tomto způsobu podání dochází k promíšení s krmivém přímo po aplikaci v žaludku zvířete, čímž je možno dosáhnout téhož účinku, zejména také zlepšeného vyuuití potravy i rychlejšího růstu.
Zejména v případě léčby průjmového onemocnění nebo jeho profylaxe je možno prostředek podle vynálezu podávat ve formě galenického přípravku.
Při podání ve formě tablet, kapplí, past, pilulek, . granulátů, šlávy, sirupu apod. je možno užít týchž pomocích prostředků a přísad, jakých se obvykle užívá při výrobě galejnických farmaceutických přípravků běžným způsobem. Účinnou látku je možno m^s.t s práško^tými ředidly, jako je mikroorrysalieká celulóza, cukr nebo·škrob, k'vyplnění zbylého prostoru kapsle.
Tablety se rovněž vyrábbj běžným způsobem při přidání látek, jako jsou celulóza, mléčný cukr, chlorid sodný, škrob a mimoto povrchově aktivní látky, jako ^ш^Ыис sodný, plniva jako želatina, škrob, dextrin, deriváty celulózy apod.·Při výrobě kapalných přípravků se rovněž užívá ve farmacii běžných pomoccných látek, jako jsou rostl irmé oleje, kollidm, deriváty celulózy apod., činidle naoomáhaljcí vzniku suspenze, e^u^ulg^átury, voda IpoI· Vodná suspenze slltnomycinu může například obsahovat kromě čistého·slltnomycicu také surový produkt, mleté medium, karblχyQenhaУlelulóZj, koHiHn 25, vhodný pufr a vodu.
Je možno užít také směsí s dalšími antibiotiky a caemolenapouUiky, jako jsou sulf dy, dtrof urany, caicltalitL-N-ltily, 5-nitroimilazlly, tntrleyklins aminoglykosidná a makrllillntibiltika, flavomydn a/nebo lirginlamycic nebo látky s obsahem arzenu, a to zejména k rozvíření spektra účinno^H.
Dávky se pochybují podle indikace a cesty pouští v rozmezí 0,02 až 5,0, s výhodou 0,2 až 2,0 mg účinné · látky na kg tělesné a den. V krmivu to znamená · koncentrace 0,5 až
201047 4
500, s výhodou 2 až 100 g účinné látky na tunu. Galehické přípravky mohou obsahovat v závislosti na druhu zvířete.a na jeho stá! ' například 4 až 400, s výhodou 10 až 100 mg účinné ' látky na jednotku podálí, přičemž tato jednotka, například tableta, kapsle, bolus apod., toto minožtví obsahujj, konccnnráty obssaiují účinnou látku v koncentrace 0,1 až 10%, s výhodou 1 až 5 % účinné látky· Jinak je možno uvedené dávky v jednotlivých případech přelomit·
Vynález bude osvětlen následujícími příklady·
Příklad . 1
Krmný pokus s použitím salinomycinu byl proveden na 78 selatech, umístěných v boxech po 4, popřípadě po 3 zvířatech· Selata byla na začátku pokusu 4 týdny stará· Vždy 4 podskupiny. tvořily jednu skupinu, jednotlivé skupiny byly rozděleny následujícím způsobem:
1. skupina: neošetřehé kontroly,
2· skupina: salinomycin jako surový produkt, 25 щд/kg krmivá,
3· skupina: ' salinomycin jako surový prodlet, 50 mg/kg krmivá,
4· skupina: salinomycin ve formě my^ia, 50 mg/kg krmivá,
5· skupina: srovnávací preparát A (5-nitromidazzo), 50 mjg/kg krmivá·
Základní krmivo mělo následující složení:
% rybí moučka5 šrot z pokrutin5 sojový Šrot25 ječmenový šrot50 pšeničné klíčky11
Ca^2
Na-Mg-Caafosfát1
NaCl0,6 směs stopových prvků0,2 směs vitmínů0,2
Krmivo mělo celkový obsah živin 660 a 19,2 % stravitelné bílkoviny·
Výskyt.průjmu v jednotlivých podskupinách se zaznamenává v časovém úseku po 14 dnech a celkovém trván ní pokusu po dobu 56 dd^ V tabulce 2 s^u za^menány počty taů, v nichž došlo k výskytu průjmu u každé z potaisinfch skupin, a&ko absolutní hodnota a ve formě procent pokusných dnů· Z celkem 224 pokusných dnů ' došlo například u kontrolních zvířat ve 185 dnech k výskytu průjmu, což znamená 82,6 % výslyt, naproti oomu v pokusné skupině s 50 mg salinomycinu ve formě myeeia na kg krmivá došlo k výskytu průjmu pouze ve 24 dnech, . což znamená 10,7 % výskyt.· Je zřejmé, že účinek závisí na dávce, jinak je zřejmý příznivý účinek salinomycinu ve srovnání s ^ošetřeným. kontrolními zvířaty a také ve srovnání se srovnávacím přípravkem·
201Ό47
T a b u lk a 2
Selata S 83/75 - pokus s léčbou průjmových onemocnění
4 podskupiny po 14 dnech = 4 podskupiny po 56 dnech = | celkem 56 dní ( = 100 %) celkem 224 dní ( = 100 %) | |||||||
Skupina | Pod- | Počet | častost | průjmu jako | dny a % | |||
skupina | zvířat | 1. a 2. | 3. a 4. | 5. a 6. | 7· a 8. | 1. ' ai 8, | ||
týden | týden | týden | týden | týden | ||||
kontroly | 1 12 | 15 | dny | 33 | 49 | 54 | 49 | 185/224 |
25 | % | 53,9 | 87,5 | 96,4 | 87,5 | 82,6 | ||
34 | ||||||||
salinomycin | 2 | 16 | dny | 27 | 26 | 39 | 43 | 135/224 |
jako surový | 11 | |||||||
produkt, 25 ppm | 24 | % | 48,2 | 46,6 | 69,6 | 76,8 | 60,3 | |
35 | ||||||||
salinomycin | 3 | 15 | dny | 7 | 7 | 16 | 13 | 43/224 |
jako surový | 14 | |||||||
produkt, 50 ppm | 21 | % | '2,5 | 12,5 | 28,6 | 23,2 | 19,1 | |
36 | ||||||||
salinomycin ja- | 4 | 16 | dny | 11 | 3 | 4 | 6 | 24/224 |
ko mrcelium, | 13 | |||||||
10 % 50 ppm | 26 | % | 19,6 | 5,4 | 7' | 10,7 | 10,7 | |
31 | ||||||||
přípravek A | 6 | 16 | dny | 20 | 22 | 41 | 39 | 122/224 |
(5-nitroimida- | 15 | |||||||
zo!), 50 ppm | 22 | % | 35,7 | 39,3 | 73,2 | 69,6 | 54,5 |
Příklad 2
Na 46 časně odstavených selatech ve stáří 4 týdnů byl proveden první pokus připoužití saltaiomycinu jako surového produktu. Selata byla rozdělena do podskupin po 3 nebo 4 zvířatech. Počáteční hmotnost byla průměrně 9,8 kg. Základní krmivo bylo totožné s krmivém z příkladu 1.
podskupiny s celkem 15 zvířaty tvořily kontrolní skupinu. 4 podskupiny s celkem 16 zvířaty dostávaly v krmivu 25 mg/kg salinomycinu ve formě surového produktu a 4 podskupiny s celkem 15 zvířaty dostávaly 50 mg salinomycinu ve formě surového produktu na kg krmivá. Pokus trval 8 týdnů, zvířata byla vážena vidy po 2 týdnech.
Výsledky:
V tabulce 3 jsou uvedeny hmotnc>ttní přírůstky a vyušití potravy u skupiny a u pokusných skupin. Zlepšení při podání 25 mg salinomrcirnu/kg krmivá je na 99 % statisticky významné, výsledky při p^užtí 50 mg salinomycinu/kg krmivá jsou na 99,9 % staticky významné.
Tabulka 3
Vliv salinomycinu (jako surového produktu) na růst a využití potravy u časně odstavených selat (4 týdny starých)
Týday Kontrola Salinomycin Salinomycin pokusu počáteční 25 ppm 50 ppm hmotnost 9,8 kg počáteční hmotnost počáteční hmotnost n = 15 9,8 kg, n = 16 9,8 kg, n = 15 absolutní abs. rel. abs. rel.
hmotnostní přírůstky | 2 | 2,3 | 2,4 | 104,3% | 2,4 | 104,3% |
na zvíře v kg | 4 | 6,7 | 7,0 | 104,6 | 7,2 | 107,5 |
6 | 12,6 | 13,0 | 103,3 | 13,8 | 109,8 | |
8 | 20,5 | 21,3 | 103,8++ | 22,2 | 108,2+++ |
denní hmotnostní pří- | 2 | 164 | 171 | - | 171 | - |
růstky na zvíře v g | 4 | 239 | 250 | - | 257 | - |
6 | 307 | 317 | - | 337 | - | |
8 | 366 | 380 | - | 396 | - | |
využití potravy na | 2 | 1 983 | 1 900 | 95,8 % | 1 900 | 95,8% |
zvíře | 4 | 1 881 | 1 800 | 95,7 | 1 750 | 93,0 |
6 | 1 860 | 1 802 | 96,9 | 1 698 | 91,3 | |
8 | 1 972 | 1 898 | 96,2++ | 1 821 | 92,3++ |
++ = 99% významnost +++ = 99э9% významnost
Příklad 3 časně odstavených selat ve stáří 4 týdnů bylo užito ke krmným pokusům se salinomycinem ve formě mycelia. Podskupiny obsahovaly 4 nebo 3 pokusná zvířata. Počáteční hmotnost byla průměrně 9,8 kg. Základním krmivém bylo krmivo z příkladu 1.
podskupiny s celkem 15 zvířaty tvořily kontrolní skupinu. 4 podskupiny s celkem 16 zvířaty dostávaly v krmivu 50 mg/kg salinomycinu ve formě mycelia a 4 podskupiny s celkem 16 zvířaty 50 mg/kg krmivá srovnávacího preparátu A (5-nitroimidazol). Pokus trval 8 týdnů, zvířata byla vážena vždy po 2 týdnech.
Výsledky:
Z tabulky 4 jsou zřejmé hmotnostní přírůstky a využití krmivá v jednotlivých skupinách ZlepSení růstu při podání 50 mg salinomycinu na kg krmivá je po 8 týdnech na 99,9 % statisticky významné, využití krmivá je lepší při 99% statistické významnosti. Vliv srovnávacího preparátu není statisticky významný.
Tabulka3
Vliv salinomycinu (ve formě mycelia) na růst a využití potravy u časně odstavených selat (4 týdny starých)
Týdny pokusů | Kooitrola p^í^f^Heči^zí hmoOnost 9,8 kg n = 15 absoOutní | 25 ppm počáteční hmoonost 9,8 kg, o = 16 | 50 ppm počáteční hmoOnost 9,8 kg, n = 15 | |||
abs. | rel. | abs. | mi. | |||
hmoOnnosmí přírůstky | 2 | 2,3 | 2,3 | 100,0% | 2,5 | 109,3% |
os zvíře v kg | 4 | 6.7 | 7,3 | 109,2 | 7,0 | 104,6 |
6 | 12,6 | 13,6 | 108,1 | 13,2 | 104,9 | |
8 | 20,5 | 22,0 | 107,4+++ | 20,9 | 101,9 | |
denní h^oonc^o^l^i^^í pří- | 2 | 164 | 164 | 179 | ||
růstky os zvíře v g | 4 | 239 | 261 | - | 250 | - |
6 | 307 | 332 | - | 322 | - | |
8 | 366 | 393 | - | 373 | - | |
vybití potravy na | 2 | 1 983 | 1 983 | 100,0% | 1 824 | 92,0% |
zvíře | 4 | 1 881 | 1 726 | 91,8 | 1 800 | 95,7 |
6 | 1 860 | 1 723 | 92,6 | 1 775 | 95,4 | |
8 | 1 972 | 1 837 | 93,2++ | 1 934 | 98,1 | |
++ = 99% významnost | ||||||
+++ = 99,9% významnost |
PŘEDMĚT
Claims (17)
1. Prostředek pro zlepšení růstu a vjyižití krmiv u monogastrických domácích zvířat, zvláště vepřů, vyznaSující te tím, ie obsahuje salinom/cin.
2. Prostředek podle bodu 1, vyznaSující se tím, ie představuje ssmootatné nebo doplňkové krmivo.
3. Prostředek podle bodu 1, vyznaSuuící se tím, ie má formu pevného nebo kapalného konccnOrátu.
4. Prostředek podle bodu 1, vyznaauuící se tím, ie se vyslQrtuje v perorálně aplikovaselné, pevné nebo kapalné aalenické formě, s výhodou jako tableta, kapsle, pasta, granulát, prášek, šťáva, sirup nebo bolus.
5. Prostředek podle bodu 1, vyz^a^ící se tím, ie je včleněn do pitné vody, nebo jiného kapalného krmivá nebo nápoje.
6. Prostředek podle bodů 1 ai 5, vyznač^cí se tím, ie obsahuje talinomycio ve formě sušeného mcceia, jako surový prodlet nebo jako čistou látku.
7. Prostředek podle bodů 1 ai 5, vyz^a^jc! se tím, ie obsahuje talinomycio ve formě fyziologicky přija^ných esterů.
8. Prostředek podle bodu 7, vyzne^u^c! se tím, ie jde o alkalické. ' soOi a/nebo soOi kovů alkaliclých zemin.
9. Prostředek podle bodu 8, vyz^ač^cí se tím, ie obsahuje alkalické soOi, a to sodnou sůl, draselnou sůl, nebo amonnou sůl salinomyciol, nebo jako s^o.li kovů alkalických zemin hořečnatou a vápenatou sůl salinom/cinu.
10· Prostředek podle bodu 7» vyznačující se tím, Že obsahuje alkylester nebo bensylester sallnomycinu.
11· Prostředek podle bodu 10, vyznačující se tím, že alkylester sallnomycinu obsahuje v alkylové části 1 až 8, s výhodou 1 až 4 atomy uhlíku·
12· Prostředek podle bodů 1 až 11, vyznačující ее tím, že koncentrace sallnomycinu, popřípadě ve formě soli nebo esteru, v použitém prostředku je taková, že odpovídá dávce 0,02 až 5,0 mg/kg tělesné hmotnosti a den·
13· Prostředek podle bodu 12, vyznačující se tím, že má formu krmivá β obsahem 0,5 až 500 g/t krmivá.
14. Prostředek podle bodu 12, vyznačující se tím, že koncentrát obsahuje 0,1 až 10 % účinné látky.
15. Prostředek podle bodu 12, vyznačující se tím, že galenický přípravek obsahuje 4 až 400 mg účinné látky v jednotce podání.
16. Způsob výroby prostředku podle bodů 1 až 15, vyznačující se tím, že se salinomycln nebo jeho z fyziologického hlediska přijatelná sůl a/nebo ester ve vhodné formě smísí s pevným nebo kapalným nosičem nebo s galenickými pomocnými látkami nebo přísadami a popřípadě se zpracuje na formu vhodnou pro perorální podání.
17. Způsob podle bodu 16, vyznačující se tím, že se účinná látka zpracuje na krmivo ve formě koncentrátu.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19762618269 DE2618269A1 (de) | 1976-04-27 | 1976-04-27 | Mittel zur oralen verabreichung an haustiere ohne zellulose-verdauung im pansen |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS201047B2 true CS201047B2 (en) | 1980-10-31 |
Family
ID=5976296
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS772778A CS201047B2 (en) | 1976-04-27 | 1977-04-27 | Means for improving the growth and utilization of fodder at monogastric husbandry animals |
Country Status (28)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US4260631A (cs) |
JP (1) | JPS52130925A (cs) |
AT (1) | AT368363B (cs) |
BE (1) | BE854004A (cs) |
BG (1) | BG48332A3 (cs) |
CA (1) | CA1093968A (cs) |
CH (1) | CH633690A5 (cs) |
CS (1) | CS201047B2 (cs) |
DD (1) | DD140975A6 (cs) |
DE (1) | DE2618269A1 (cs) |
DK (1) | DK151167C (cs) |
ES (1) | ES469908A1 (cs) |
FI (1) | FI771314A (cs) |
FR (1) | FR2349329A1 (cs) |
GB (1) | GB1583155A (cs) |
HU (1) | HU175015B (cs) |
IE (1) | IE45136B1 (cs) |
IL (1) | IL51939A (cs) |
IT (1) | IT1075498B (cs) |
LU (1) | LU77194A1 (cs) |
NL (1) | NL186735C (cs) |
PH (1) | PH13403A (cs) |
PL (1) | PL115472B1 (cs) |
PT (1) | PT66479B (cs) |
RO (1) | RO85412B (cs) |
SE (1) | SE442704B (cs) |
SU (1) | SU654150A3 (cs) |
ZA (1) | ZA772499B (cs) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2618269A1 (de) * | 1976-04-27 | 1977-11-17 | Hoechst Ag | Mittel zur oralen verabreichung an haustiere ohne zellulose-verdauung im pansen |
JPS5555119A (en) * | 1978-10-20 | 1980-04-22 | Kaken Pharmaceut Co Ltd | Agent for remedying diarrhea of cattle and for improving feed efficiency |
US4336265A (en) | 1980-11-06 | 1982-06-22 | Pfizer Inc. | Method of increasing feed efficiency in swine |
US4436734A (en) * | 1983-01-17 | 1984-03-13 | Eli Lilly And Company | Control of swine dysentery |
US5266347A (en) * | 1992-01-28 | 1993-11-30 | Ducoa L.P. | Antibiotic biomass animal feed compositions |
Family Cites Families (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
IL30718A (en) * | 1967-10-04 | 1971-08-25 | Sparamedica Ag | Animal feed containing a coccidiostatic agent |
DE1965566C3 (de) * | 1969-12-30 | 1974-06-06 | Microbial Chem Res Found | Antibioticumhaltiges Beifutteroder Futtermittel |
DK134259B (da) * | 1970-08-14 | 1976-10-11 | Koninklijke Gist Spiritus | Antibiotikum til anvendelse som vækststimulerende middel. |
BE794487A (fr) * | 1972-01-24 | 1973-05-16 | Lilly Co Eli | Amelioration de l'utilisation de la nourriture chez les ruminants |
US3857948A (en) * | 1972-03-03 | 1974-12-31 | Kaken Chemical Co | Salinomycin |
JPS4927328B2 (cs) * | 1972-03-03 | 1974-07-17 | ||
DE2353031C2 (de) * | 1972-10-27 | 1985-02-21 | Brevetti Gabbiani S.p.A., Podenzano, Piacenza | Vorrichtung zur Weiterleitung von Gegenständen in einem Winkel, insbesondere für Verarbeitungsstrecken von Plattenelementen |
US4027034A (en) * | 1974-05-20 | 1977-05-31 | Hoffmann-La Roche Inc. | Method of combatting swine dysentery |
US3947586A (en) * | 1974-05-20 | 1976-03-30 | Hoffmann-La Roche Inc. | Method of combatting swine dysentery |
US4085224A (en) * | 1975-04-21 | 1978-04-18 | Eli Lilly And Company | Method of increasing feed utilization |
DE2618269A1 (de) * | 1976-04-27 | 1977-11-17 | Hoechst Ag | Mittel zur oralen verabreichung an haustiere ohne zellulose-verdauung im pansen |
US4137241A (en) * | 1977-04-07 | 1979-01-30 | Hoffmann-La Roche Inc. | Deoxy-(0-8)-epi-17-salinomycin (1) |
US4192887A (en) * | 1978-06-08 | 1980-03-11 | A. H. Robins Company, Incorporated | Ruminant coccidiostats |
EP0050036B1 (en) * | 1980-10-14 | 1986-03-05 | Paromec Engineering Limited | Improvements in or relating to the scouring of elongate material and apparatus therefor |
-
1976
- 1976-04-27 DE DE19762618269 patent/DE2618269A1/de active Granted
-
1977
- 1977-04-22 IT IT22787/77A patent/IT1075498B/it active
- 1977-04-22 CH CH505677A patent/CH633690A5/de not_active IP Right Cessation
- 1977-04-22 NL NLAANVRAGE7704429,A patent/NL186735C/xx not_active IP Right Cessation
- 1977-04-22 BG BG036096A patent/BG48332A3/xx unknown
- 1977-04-25 FI FI771314A patent/FI771314A/fi not_active Application Discontinuation
- 1977-04-25 SU SU772475655A patent/SU654150A3/ru active
- 1977-04-25 LU LU77194A patent/LU77194A1/xx unknown
- 1977-04-25 FR FR7712385A patent/FR2349329A1/fr active Granted
- 1977-04-25 IL IL51939A patent/IL51939A/xx unknown
- 1977-04-25 DD DD77198594A patent/DD140975A6/de unknown
- 1977-04-25 RO RO90145A patent/RO85412B/ro unknown
- 1977-04-26 CA CA277,035A patent/CA1093968A/en not_active Expired
- 1977-04-26 ZA ZA00772499A patent/ZA772499B/xx unknown
- 1977-04-26 PL PL1977197653A patent/PL115472B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1977-04-26 GB GB17323/77A patent/GB1583155A/en not_active Expired
- 1977-04-26 DK DK182277A patent/DK151167C/da not_active IP Right Cessation
- 1977-04-26 PH PH19707A patent/PH13403A/en unknown
- 1977-04-26 PT PT66479A patent/PT66479B/pt unknown
- 1977-04-26 IE IE834/77A patent/IE45136B1/en not_active IP Right Cessation
- 1977-04-26 HU HU77HO1978A patent/HU175015B/hu unknown
- 1977-04-26 AT AT0290977A patent/AT368363B/de not_active IP Right Cessation
- 1977-04-27 JP JP4798777A patent/JPS52130925A/ja active Granted
- 1977-04-27 SE SE7704856A patent/SE442704B/xx not_active IP Right Cessation
- 1977-04-27 BE BE177059A patent/BE854004A/xx not_active IP Right Cessation
- 1977-04-27 CS CS772778A patent/CS201047B2/cs unknown
-
1978
- 1978-05-16 ES ES469908A patent/ES469908A1/es not_active Expired
-
1979
- 1979-07-10 US US06/056,197 patent/US4260631A/en not_active Expired - Lifetime
- 1979-11-01 US US06/090,263 patent/US4291053A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4061732A (en) | Control of lactic acidosis in ruminants | |
CS201047B2 (en) | Means for improving the growth and utilization of fodder at monogastric husbandry animals | |
CS195733B2 (en) | Method for ammeliorating the exploitation of nutrients and for ammeliorating the growth of ruminants and animal types with similar physiology of digestion | |
US3627883A (en) | Antibiotic x206 for treating coccidiosis | |
US3577531A (en) | Dianemycin for treating coccidiosis | |
EP1143805B1 (en) | Method for reducing incidence of ascites in poultry by aid of natamycin | |
US3555150A (en) | Nigericin for treating coccidiosis | |
US3864479A (en) | Boromycin as a coccidiostat | |
JPH06153817A (ja) | 豚の成長促進 | |
GB2025226A (en) | Carriomycin compositions for treatment and prophylaxis of swine dysentary | |
US4462995A (en) | Pyridyl phosphorothioate compositions and their use as anabolic agents | |
US3030270A (en) | Antiparasitic compositions and processes | |
US3816630A (en) | Treatment of swine dysentery | |
US3655888A (en) | Anticoccidial compositions | |
EP0597167A1 (en) | Veterinary preparation containing an antibiotic mixture of gentamicin and lincomycin as an additive to drinking water or animal feed and its use in pig breeding | |
EP0051948B1 (en) | Method of increasing feed efficiency in swine | |
KR950009945B1 (ko) | 음료수 또는 동물사료에 첨가제로서 겐타마이신과 린코마이신의 항생제 혼합물을 함유하는 수의제제 및 이의 돼지사육에 대한 용도 | |
CA1059910A (en) | Control of lactic acidosis in ruminants | |
US5719121A (en) | Use of balhimycin as production promoter in animals, and production promoter compositions | |
EP0112233A1 (en) | Berninamycin a as a growth permittant | |
HU193264B (en) | Process for producing additive increasing the fodder utilization from polyether antibiotics | |
US4351845A (en) | Method of increasing feed efficiency in swine | |
EP0022173A1 (en) | Pyrazine derivative for use in, and swine feed compositions containing it | |
JPS60227641A (ja) | 家畜用の相乗作用の成長促進飼料添加組成物 | |
CS239619B1 (cs) | Prostředek k medikaci krmiv pro hospodářská zvířata s růstově stimulačním účinkem |