CS198267B2 - Warp let-off motion for weaving machines - Google Patents

Warp let-off motion for weaving machines Download PDF

Info

Publication number
CS198267B2
CS198267B2 CS775850A CS585077A CS198267B2 CS 198267 B2 CS198267 B2 CS 198267B2 CS 775850 A CS775850 A CS 775850A CS 585077 A CS585077 A CS 585077A CS 198267 B2 CS198267 B2 CS 198267B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
warp
sensing
sensing surface
sensor
proximity switch
Prior art date
Application number
CS775850A
Other languages
English (en)
Inventor
Erwin Pfarrwaller
Eberhard Seifert
Original Assignee
Sulzer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sulzer Ag filed Critical Sulzer Ag
Publication of CS198267B2 publication Critical patent/CS198267B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D49/00Details or constructional features not specially adapted for looms of a particular type
    • D03D49/04Control of the tension in warp or cloth
    • D03D49/06Warp let-off mechanisms
    • D03D49/10Driving the warp beam to let the warp off

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení pro popouštění osnovy tkacího stroje s elektrikkým hnacím ústrojím osnovního válu, které je ovlivnitelné pulsující elektrickou veličinou, závislou jednak na napětí osnovy, jednak na tkacim cyklu, s čidlem snímajícím napětí osnovy.
Při pouHtí motoru pro periodické zapínání osnovního válu při tkaní se dosud použivala pro řízení m^ooru poloha napínacího válce, zatíženého · tahem, pružiny. Moor se spíná v nastavítelných polohách napínacího válce bezdotykovým spínačem, popřípadě je v těchto vypínán. Toto zařízení má však ten nedoosatek, že mimo jiné v důsledku setrvačnoo t.i napínacího válce zůstane bezdotykový spínač často sepnut déle, nežli je potřebné vzhledem k požadované délce osnovy. Tak se může například doba zapnutí prodlou^t na více tkacích cyklů, popřípadě prohozů útku, což má za následek nepravidelnooti ve struktuře tkaniny.
Podle švýcarského pat. spisu 372 006 je dále znám způsob a zařízení pro konstantní udržování napětí osnovy na elektrickém principu, přičemž se odečítá jedna elektrická veličina, závislá na napětí osnovy, od druhé elektrické veličiny, která odpovídá žádané hodnotě napětí osnovy. Přioom se pohyb osnovní svůrky přenáší například na měřicí orgán, který se skládá z pevného jha a z pohyblivé kotvy. Jako prostředky pro vytváření puu8uelektrické veličiny závislé na tkacim cyklu, jsou uspořádány dva spínače, které jsou ovládány vačkou, která je spojena s orgánem řídícím pohyb listů. Toto zařízení nemá však ani snímací člen,ani snímací plochu a má ten nedoosatek, že vyžaduje komprikovank ele^ktro^mechanické zapooení. Také přizpůsobení tohoto zařízení různým podmínkám tkaní je velmi obtížné a je spojeno s velkými náklady.
Úkolem vynálezu je vytvooit zařízení pro popouuctění osnovy, které jednak umoOňuje velmi jemnou, rychle reaguicí regulaci, jednak je jednoduché jak po elektrické, tak i po meehhnícké stránce.
Tento úkol se splní zařízením podle vynálezu tím, že obsahuje sním^i^í plochu, která se během tkacího cyklu pohybuje kolem snímacího členu, který je spojen s čidlem íak, že je pohyblivý kolmo ke směru pohybu snímací plochy, a prostřednictvím snímacího člunu je ^^t^^^c^oítel1 98 2 67 ný elektrický impuls, během jehož trvání je sepnuto hnací ústrojí, osnovního válu'a jehož začátek a konec je určen přední, resp. zadní mezuUjcí čarou snímací plochy, pohybuuící se kolem snímacího členu·
Zařízením podle vynálezu se tak dosáhne koordinace zapnutí osnovy s frekvencí prohozů útku, přičemž zapnuuí osnovy se může například provést při každém druhém nebo čtvrtém útku·
V dalším textu je vynález blíže vysvětlen na příkladech provedenn, znázorněných na připojených výkresech, na nichž znázornili:
Obr. 1 schematicky . první příklad provedení zařízení podlOvynálezu u tkacího stroje‘na výrobu smyčkových tkanin froté·
Obr. 2 schematicky druhý příklad provedení za řízení podle vynálezu u hladkého tkacího stroje.
OOr. 3, popř, 4 dva příklady provedení . snímací plochy otáčející se čássí, uspořádané v zařízení podle vynálezu.
Obr, 5 další příklad provedení otá^<^e^ící se čásiti uspořádané v zařízení podle vynálezu.
Podle prvního příkladu provedení zařízení podle vynálezu u tkacího stroje na výrobu smyčkových tkanin froté /obr. 1/ je základní osnova 2. vedena od osno^n^ho válu £ základní osnovy přes vodicí válec 3. a napínací válec £. Vlasová osnova 2 je vedena od osnovního válu £ vlasové osnovy přes rozpínku J7. a ohebný napínací válec 8, tvořící čidlo, který je upevněn na dvojící pák které jsou otočné kole^m osy ' .10. Pružina 11 slouží pro zpětné vedení dvojice pák
Základní osnova 2» resp. vlasová osnova 2 jsou obvyklým způsobem vedeny přes osnovní zarážky £2, listy 13 a paprsek £4, načež se vyrobená smyčková tkanina froté navíjí pomoci jazýčku 15 s rozpínkou 16 a s pohyblivým prsnikem 17 a prostřednictvím podávacího válce £8, opatřeného jehlami, přítačnného válce J 9 a rozpínky . 20 na zbožový vál 21. Pohyblivý praník 17 je spojen prostřednictvím tažné příoořky 22, tažného háčku 23. a kladičkové páky 24 s vačkou .25.
Vačka 25 je spojena prostřednictvím řetězového pohonu 26 s otáčejícím se kotoučem 27, sloužícím jako vysílač impuusů, resp. otáčeeíci se část. Tento kotouč má snímací plochu 2!8_ upravenou v radiálním směru. S dvooicí pák 2 je spojen snímač .29, který je rovněž otočný kolem osy 10 a na jehož konci . je uspořádán bezdotykový spínač 30, tvořící snímací člen v podetatě s bodovým spínacím pásmem 21· Jako pohon osnovního válu slouží motor .32, který je v záběru prostřednictvím šnekového soukolí 33 s hnacím ozubeným věncem 34 osnovního válu £.
Podle druhého příkladu provedeni zařízení podle vynálezu-u hladkého tkacího stroje /obr. 2/ je otáčeeíci se napínací válec .35, tvořící čidlo, spojen prostřednictvím zalomené dvojice pák 36 a tažné příložky 37 se snímačem 38, na kterém je uspořádán bezdotykový spínač 30, tvořící snímací člen. Tento je prostřednictvím vedení 39 spojen s motorovým spínačem .40. Otáčející se kotouč 12, sloužící jako otáčeeiíci se část, vykazuje v tomto případě snímací plochy 42, 43, 44, 45. Prostřednictvím převodu 46 do pomala je otáčeeící se kotouč 41 poháněn hřídelem 47, spojeným s hnacím ústrojím tkacího stroje.
Snímací plocha /obr. 3, resp. 4/ je vytvořena tak, že bezdotykový spínač 30, tvořící snímací člen, se při svém pohybu napříč ke směru otáčení otáčejícího se kotouče pohybuj po kruhových obloucích 49 různé délky podle šipky 48. . plocha může, být přioom vytvořena jako elektricky vodivé a/nebo dielektrické budicí pásmo‘, ktej pH spolupůs^ení s bezdotykovým spínačem způsobí zapnuuí pohonu osnovního válu. Je samozřejmé, ze múze byt také vytvořeno jako maanntické a/nebo optické budicí pásmo. Snímací plocha může být ohraničena křivkou v podstatě srdcového tvaru /obr. 3/ nebo ve tvaru evolventy /obr. 4/.
. Jako otáčeeíci se část může také sloužit válec 51 /obr. 5/ s nejméně jednou snímací plochou 50 v podetatě troj úhelníkového tvaru, uspořádanou na plášti válce. Msto otáčející se části může se také p^i^užt například lineárně po^h^^b.ivá část, například ve tvaru pásu.
Funkce popsaného zařízení je následujcí.
Podle potřeby vlasové osnovy 6 v ob las ti prošlupu změní se délka osnovy, o^ j> pi^ ající napínací válec £, resp. .£5, tvořící čidlo, což má za následek výkyvný pohyb dvojict pák 2· resp. 36 kolem osy £0. Tím se současně vyvolá vykývnutí snímače .29, resp. 3®., takže se na něm . upevněný bezdotykový spínač .30, tvořící snímací clen, s bodovým spínacím pásmem 3£ pohne v radiálním s^^iru otáčejícího se kotouče 27, resp. 21. Jakmile se otáčející se snímací plochy 28, ťesp. £2, 43, £4, 45, kryji s bodovým spínacím pásmem 21, aapne se motor 32 a osnovní vál 2 se otáčí ve směru šípky 5ťi, · takže se osnova poppusí. Doba zapnutí osnovního válu je přioom určena pohybovou drahou bezdotykového spínače podél kruhového oblouku 49 na snímací ploše.
Z obr. 3, resp. 4 lze sez^í^t, že délka toho kterého kruhového oblouku a tím doba zapnutí se zvětšuje směrem ke středu otáčejícího se řídicího kotouče. Nejvýhoodějěí doba, resp. okamžik zapnutí ke tkaní se může zvolit prostřednictvím tvaru, nastavení a obvodové rychlosti snímací plochy.
Frekvence spolupůsoben:! snímacího členu se snímací plochou vzhledem k frekvenci prohozu útku je proměnná, obvykle prochází snímací plocha kolem bezdotykového spínače nejvýše jednou za jeden tkací cyklus, resp. prohoz útku. Podle počtu snímacích ploch může se tím zapnul osnovy provádět pří každém útku nebo při každém druhém útku nebo čtvrtém útku. V případě popsaného tkacího stroje na výrobu smyčkových tkanin froté /obr. 1/ pohybuje se otá^c^jiící se kotouč 27 se snímací plochou 28 stejnými otáčkami jako vačka pro pohyb tkaniny, to znamená jednou otáčkou pro skupinu útků nebo řádku smyček. U popsaného hladkého tkacího stroje /obr. 2/ se provádí pohon otáčejícího se kotouče 1/4 počtu otáček tkacího stroje.
Je samozřejmé, že bodové spínací pásmo 31 může se uspořádat otočně, přičemž například bezdotykový spínač 30, tvořící snímací člen /obr. 1/, by.se mohl uspořádat na otáčejícím se kotouči 27 , zatím co v tomto případě přímočaře pohyl> bivá snímací plocha 28 by mohla být uspořádána na snímači 29.

Claims (9)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zařízení pro popouutění osnovy s elektrickým hnacím ústrojím osnovního válu, které je hvOionitelné pulsující elektrickou veličinou» závislou jednak na napětí osnovy, jednak na tkacím cyklu, s čidlem snímajícím napětí osnovy, vyζ^ύο^ί se tím, že obsahuje snímací plochu /28, 42, 43, 44, 45, 50/, která se během tkacího cyklu pohybuje kolem snímacího členu /30, 31/, který je spojen s čidlem /8, 35/ tak, že je pohyblivý kolmo ke směru pohybu snímací plochy /28, 42, 43, 44, 45, 50/, a prostřednictvím snímacího členu /30, 31/ je vytvoříte!ný elektrický impuls, během jehož trvání je sepnuto hnací ústrojí /32, 33, 34/ osnovního válu a jehož začátek a konec je určen přední, resp. zadní umeeutící čarou snímací plochy /28, 42, 43, 44, 45, 50/ pohyb^^cí se kolem snímacího členu /3/, 31.
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, oyznejčlíií se tím, že snímací plocha /28, 42, 43, 44, 45, 50/ je upravena na otáčející se části /27, 41, 51/.
  3. 3. Zaařízení podle bodu 2, oyznejčjíií se tím, že o 1táčeeící se část je vytvořena jako kotouč /27, 41/ s nejméně jednou snímací plochou /28, 42, 43, 44, 45/, upravenou v radiálnim směru.
  4. 4. Zzaizení podle bodu 2, oyznejčlící se tím, že utáčejíii se část je vytvořena jako válec /51/ s nejméně jednou snímací plochou /50/, upravenou na ploše pláště válce /51.
  5. 5. ^^iřízení podle bodu 1, vyznáαulící se tím, že jako snímací člen /30, 31/ je uspořádán bezdotykový spínač a snímací plocha /28, 42, 43 44, 45, 50/ je vytvořena jako elektricky vodivé a/nebo díelektr^ké budicí pásmo.
  6. 6. Zařízení podle bodu 1, vyznaαulíií-se tím, ‘že jako snímací člen /30, 31/ je uspořádán bezdotykový spínač a snímací plocha /28, 42, 43, 44, 45, 50/ je vytvořena jako maanetické a/nebo optické budící pásmo.
  7. 7. Zařízení podle bodu 3, oyznajulíií se tím, že snímací plocha /28, 42, 43, 44, 45/ je ohraničena umetutjiími křivkami srdcov^tého tvaru.
  8. 8. Zařízení podle bodu 3, au^ující se tím, že snímací plocha /28, 42, 43, 44, 45,/ je ohraničena uшeeutíií křivkou tvaru eoolveetb·
  9. 9. Zаjízteí podle bodu 4, ; vyznaa^í^ se tím, že snímací plocha /50/ má tvar trojúhelníku.
CS775850A 1976-09-27 1977-09-07 Warp let-off motion for weaving machines CS198267B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH1218476A CH613999A5 (cs) 1976-09-27 1976-09-27

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS198267B2 true CS198267B2 (en) 1980-05-30

Family

ID=4380668

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS775850A CS198267B2 (en) 1976-09-27 1977-09-07 Warp let-off motion for weaving machines

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4122873A (cs)
JP (1) JPS5341559A (cs)
AT (1) AT346782B (cs)
CH (1) CH613999A5 (cs)
CS (1) CS198267B2 (cs)
DE (1) DE2644356C3 (cs)
FR (1) FR2365647A1 (cs)
GB (1) GB1566185A (cs)
IT (1) IT1087657B (cs)
SU (1) SU810087A3 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH633837A5 (de) * 1978-06-30 1982-12-31 Rueti Ag Maschf Verfahren zur herstellung von florgewebe und webmaschine zur durchfuehrung des verfahrens.
JPS5994648A (ja) * 1982-11-16 1984-05-31 株式会社豊田自動織機製作所 織機における経糸送り出し制御方法
DE3528280A1 (de) * 1985-08-07 1987-02-19 Stromag Maschf Verfahren und vorrichtung zur regelung eines kettbaumantriebs einer webmaschine
US4721134A (en) * 1986-08-04 1988-01-26 West Point Pepperell, Inc. Terry loop ratio control device
US5002095A (en) * 1989-10-17 1991-03-26 Fieldcrest Cannon, Inc. Electronic control of terry pile warp yarn dispensing rate
JP2006037289A (ja) * 2004-07-28 2006-02-09 Tsudakoma Corp 布移動式パイル織機におけるテリーモーション部材の駆動機構
CN102605513B (zh) * 2011-12-22 2014-03-12 东莞百宏实业有限公司 一种保健按摩粘扣带织物的制造方法及其织机系统

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE389684C (de) * 1924-02-05 Henry Baer & Co Kettenbaumregulator fuer Webstuehle mit durch die Kettenspannung bewegtem Streichbaum
DE30457C (de) * E. L, NOUvelet in Chemnitz i. Sachsen Ketten-Zuführungs-Einrichtung für mechanische Webstühle
AT26312B (de) * 1905-04-06 1906-11-10 Hans Spoerri Kettenbaumregulator.
CH130128A (fr) * 1927-04-27 1928-11-30 Alsacienne Constr Meca Dispositif de réglage automatique du débit de la chaîne dans les métiers à tisser.
US2430639A (en) * 1944-10-12 1947-11-11 Uxbridge Worsted Co Inc Means for controlling the tension on the warp in looms
US2450488A (en) * 1945-06-30 1948-10-05 Crompton & Knowles Loom Works Two-speed motor drive for loom letoffs
US3072154A (en) * 1958-10-22 1963-01-08 Zellweger Uster Ag Method and device for electrically controlling the warp tension in looms for weaving
AT220093B (de) * 1958-10-22 1962-03-12 Zellweger Uster Ag Verfahren und Vorrichtung zur Konstanthaltung der Kettspannung auf elektrischem Wege beim Weben
CH556416A (de) * 1972-09-29 1974-11-29 Sulzer Ag Kettablassvorrichtung.
IT999227B (it) * 1972-11-29 1976-02-20 Incotex Sa Meccanismo di regolazione per svol gitori automatici di ordito con au tomatismo di messa a zero

Also Published As

Publication number Publication date
IT1087657B (it) 1985-06-04
DE2644356B2 (de) 1980-01-31
SU810087A3 (ru) 1981-02-28
GB1566185A (en) 1980-04-30
CH613999A5 (cs) 1979-10-31
DE2644356C3 (de) 1980-09-25
US4122873A (en) 1978-10-31
AT346782B (de) 1978-11-27
FR2365647A1 (fr) 1978-04-21
ATA726576A (de) 1978-03-15
DE2644356A1 (de) 1978-04-13
JPS5341559A (en) 1978-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0024561B1 (en) Shuttleless loom weft detaining device
KR940011011B1 (ko) 개별적으로 이동가능한 방출사 안내부가 안내봉상에 배열된 날실편물기계
KR100388371B1 (ko) 씨실모니터용장치를갖는원형직기
CS198267B2 (en) Warp let-off motion for weaving machines
EP0352791B1 (en) Seersucker weaving method and a seersucker loom
GB2041990A (en) Electromagnetic jacquard attachment
JPS6223826Y2 (cs)
US4076054A (en) Weft presenting device for looms with selective weft feed
US2830623A (en) Inside selvedge motion for looms
RU2066719C1 (ru) Кромкообразующее устройство бесчелночного ткацкого станка для выработки махровой ткани
US3543807A (en) Process for the insertion of the weft in a loom
US3532135A (en) Arrangement for the selective presentation of weft yarns to weft inserting means
CN112424406A (zh) 无梭织机的纬纱切断装置
US4869297A (en) Device for forming a selvedge or selvedges on woven cloth
CA1133798A (en) Shuttleless loom
US4541460A (en) Shuttleless weaving machine
SU1682429A1 (ru) Устройство дл регулировани нат жени нитей основы на ткацком станке
US3732900A (en) Weft feeler mechanism
US2718768A (en) Beam drive
US3347280A (en) Fringe motion for shuttleless looms
EP0676493A1 (en) Weft yarn presentation device for looms
EP1132509B1 (en) Control and adjustment device to form terry loops in terry looms and method thereof
KR840000969B1 (ko) 편직기의 사 공급방법
SU852980A1 (ru) Устройство дл активной подачи нити
SU1608411A1 (ru) Устройство дл измерени длины петли на основов зальной машине