CS195769B1 - Textilní útvar vytvářející dotykovou vrstvu v tak zvané suché plene - Google Patents

Textilní útvar vytvářející dotykovou vrstvu v tak zvané suché plene Download PDF

Info

Publication number
CS195769B1
CS195769B1 CS784045A CS404578A CS195769B1 CS 195769 B1 CS195769 B1 CS 195769B1 CS 784045 A CS784045 A CS 784045A CS 404578 A CS404578 A CS 404578A CS 195769 B1 CS195769 B1 CS 195769B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fibers
layer
web
fibrous web
formation according
Prior art date
Application number
CS784045A
Other languages
English (en)
Inventor
Marta Linkensederova
Bohumil Piller
Alena Dosedlova
Miloslav Nosek
Original Assignee
Marta Linkensederova
Bohumil Piller
Alena Dosedlova
Miloslav Nosek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marta Linkensederova, Bohumil Piller, Alena Dosedlova, Miloslav Nosek filed Critical Marta Linkensederova
Priority to CS784045A priority Critical patent/CS195769B1/cs
Publication of CS195769B1 publication Critical patent/CS195769B1/cs

Links

Landscapes

  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)

Description

(54) Textilní útvar vytvářející dotykovou vrstvu v tak zvané suché pleně
Vynález se týká textilního útvaru vytvářejícího' dotykovou vrstvu v tzv. suché pleně, např. dětské pleně, plenkových kalhotkách a podložce pro' nemocné a sestávajícího alespoň z jednoho druhu hydrofobních syntetických vláken, zejména polypropylenových nebo/a polyvinylchloridových a opatřeného na jedné své straně, a to alespoň na části této jedné strany, zádržnou vrstvou, např. syntetickou fólií, která je s dotykovou vrstvou trvale nebo- oddělitelně spojena, nebo je k ní jen přiložena tak, že mezi těmito vrstvami je přípustný prostor pro umístění savé vrstvy z hydrtofilního- materiálu.
U známých suchých plen se hydrofobní dotykové vrstvy vyrábějí z pojených netkaných textilií, tkanin nebo pletenin.
Hydrofobní dotykové vrstvy z pojených netkaných textilií jsou nevýhodné. Příčinou toho je použití pojivá ke zpevnění rouna. Pojivém se vrstva stává poměrně tuhou, takže dře pokožku dítěte nebo nemocného. Pojivo také částečně vyplňuje volné prostory mezi vlákny, čímž se zpomaluje průtok kapaliny hydrofobní dotykovou vrstvou, a to je velmi nevýhodné. Konečně pojivo nezajišťuje uspokojivé zakotvení vláken v dotykové vrstvě, takže se vlákna snad2 no uvolňují a ulpívají na pokožce, kterou potom dráždí.
Pletené nebo tkané hydrofobní dotykové vrstvy prakticky odstranily právě popsané nevýhodné užitné vlastnosti pojených netkaných textilií. Dosáhly toho však za cenu náročného, tedy i poměrně zdlouhavého technologického postupu, zahrnujícího předení, tkaní nebo pletení, což se nepříznivě projevuje v ceně výrobku, a to je nevýhodné.
Mezi oběma, právě popsanými provedeními dotykových vrstev, tj. mezi pojenou netkanou textilií na jedné straně a pleteninou nebo tkaninou na druhé straně, chybí takové provedení hydrofobní dotykové vrstvy, které by bylo určitým kompromisem odstraňujícím jak nevýhodné užitné vlastnosti pojené netkané textilie, tak i nevýhodou poměrně nákladného zdlouhavého postupu výroby pletené nebo tkané dotykové vrstvy, k jejímž užitným vlastnostem by se však blížila nebo je i téměř vyrovnala.
Tuto podmínku, tj. odstranění výše popsaných nevýhod známých suchých plen, splňuje textilní útvar vytvářející dotykovou vrstvu v tzv. suché pleně, např. dětské pleně, plenkových kalhotkách a podložce pro nemocné, a sestávající alespoň z jednoho druhu hydrofobních syntetických vláken, ze195769 jména polypropylenových nebo/a polyvinylchloridových, a opatřený na jedné své straně, a to alespoň na části této jedné strany, zádržnou vrstvou, např. syntetickou fólií, která je s dotykovou vrstvou trvale nebo oddělitelně spojena nebo je k ní jen přiložena tak, že mezi těmito vrstvami je přístupný prostor pro umístění savé vrstvy z hydrofilního materiálu a podstata tohoto textilního útvaru spočívá podle vynálezu v tom, že dotyková vrstva je mechanicky zpevněné vlákenné rouno mající soustavu vazných bodů, stejnoměrně rozmístěných po celé ploše rouna a stávajících z vlákenného materiálu procházejícího tloušťkou rouna, přičemž tyto vazné body současně vytvářejí v rouně kanálky zrychlující průtok kapaliny dotykovou vrstvou.
U prvního možného provedení je dotyková vrstva z mechanicky zpevněného vlákenného- rouna, vytvořeného z nekonečných hydrofobních syntetických vláken a propleteného alespoň jednou soustavou osnovních nití, např. na stroji ARACHNE, AČV, ŇALIWATT. Je výhodné, když nekonečná hydrofobní vlákna jsou polypropylenová, která se vyznačují obzvláště vysokou hydrofobností, protože přijímají jen kolem 0,05 % vlhkosti. Použitím strukturálně tvarovaných nekonečných hydrofobních vláken se zrychlí průtok kapaliny dotykovou vrstvou a zvětší se vzdálenost mezi pokožkou a savou vrstvou hydrofilního materiálu. Podobného, i když menšího účinku lze dosáhnout použitím sráživých osnovních nití proplétajících vlákenné rouno.
U druhého- možného provedení je dotyková vrstva mechanicky zpevněné vlákenné rouno, vytvořené ze střížových hydrofobních syntetických vláken a zpevněné ve vazných bodech buď pouze vlastními vlákny, což lze provést vpichováním na vpichovacím stroji osazeném plastickými jehlami, nebo proplétáním vláken rouna na stroji typu ARABEVA, tj. bez použití vazné niti, anebo proplétáním alespoň jednou soustavou osnovních nití. U tohoto druhého provedení lze zobjemnit dotykovou vrstvu, obsa-huje-li menší podíl sráživých vláken. Tím se zrychlí průtok kapaliny dotykovou vrstvou a zvětší se vzdálenost pokožky od savé vrstvy.'
Konečně u třetího možného provedení je dotyková vrstva mechanicky zpevněné vlákenné rouno-, sestávající ze dvou na sebe položených vrstev, z nichž jedna je z nekonečných vláken a druhá je ze střížových vláken, přičemž obě vrstvy jsou zpevněné a spolu spojené buď propletením alespoň jednou soustavou osnovních nití, např. na stroji ARACHNE, anebo jen vlákny těchto roun, což lze provést na vpichovacím stroji nebo- na stroji typu ARABEVA. Tak jako- u předešlých dvou provedení, tak i zde lze zobjemnit dotykovou vrstvu, obsahuje-li vrstva ze střížových vláken 10 až 50 hmot. procent sráživých vláken. Objemnost dotykové vrstvy je možno ještě zvětšit použitím strukturálně tvarovaných vláken ve vrstvě z nekonečných vláken.
Textilní útvar podle vynálezu odstranil nevýhody pojených netkaných textilií, protože nahradil pojivo mechanickým provázáním rouna. Zejména ve svém prvním provedení, tj. ve formě propletu obsahujícího rouno z nekonečných hydrofobních syntetických vláken, se útvar svými užitnými vlastnostmi blíží známé pletené dotykové vrstvě.
Vynález nabízí velmi rychlou a ekonomickou výrobu suchých plen střední kvality, jejichž dotykové vrstvy rychle propouštějí kapalinu a zajišťují potřebnou vdzálenost pokožky dítěte nebo nemocného od savé vrstvy, což je nutné, má-li být pokožka v podstatě suchá.
Při proplétání nebo vpichování vlákenného rouna jsou v místech vazných bodů převáděna některá vlákna z horizontální polohy do svislé po-lo-hy, takže procházejí rounem a tím vytvářejí ve svém těsném okolí kanálky, které výrazně přispívají ke zrychlení průtoku kapaliny dotykovou vrstvou do savé vrstvy.
Kombinací použití sráživých vláken, strukturálně tvarovaných vláken, směsi nekonečných a střížových vláken lze vyrobit textilní útvary, které svými užitnými vlastnostmi se blíží pleteným nebo tkaným suchým plenám.
Přednosti vynálezu lépe vyniknou z popisu příkladů jeho provedení.
Příklad 1
Suchá plena ve tvaru plenkových kalhotek se zhotoví tak, že z nekonečných polypropylenových vláken jemnosti 3,5 dtex se připraví vlákenné rouno o hmotnosti 130 g/ /m2, které se zpevní propletením na stroji ARACHNE vaznou nití z polypropylenového hedvábí o jemnosti 110 dtex, f 33. Zde je ro-un-o propleteno trikotovou vazbou; je však možné použít i jinou vhodnou vazbu.
Takto zhotovený propletený textilní útvar, sloužící jako dotyková vrstva suché pleny ve tvaru plenkových kalhotek, se opatří alespoň na části jedné své' strany zádržnou vrstvou, zde syntetickou nepropustnou fólií. Zádržná vrstva se umístí alespoň do místa prostupu kapaliny a spojí se s dotykovou vrstvou buď trvale, např. svařením, nebo oddělitelně, např. pomocí knoflíčků nebo jiných spojovacích prostředků, a to tak, že mezi těmito vrstvami je přístupný kapsovitý prostor pro umístění savé vrstvy jakéhokoliv známého- provedení.
V tomto příkladě tvoří zádržná vrstva ze syntetické fólie pás táhnoucí se po celé střední části kalhotek na jejich přední i zadní straně. Zde je zádržná vrstva spojena s dotykovou vrstvou jen po' svých podélných, tj. svislých krajích, kdežto- přední konec i zadní konec ve výši pasového kraje kalhotek nejsou spojeny s dotykovou vrstvou, takže vzniklé otvory mezi oběma vrstvami umožňují vložit savou vrstvu do kapsovitého prostoru. Při použití takto zhotovených plenkových kalhotek se dotyková vrstva dotýká pokožky dítěte.
Je pochopitelné, že ke zpevňování rouna z nekonečných vláken lze použít i stroje AČV, MALIWATT nebo· jiného podobného stroje.
Rovněž je jasné, že tímto způsobem zhotovená dotyková vrstva může mít i jiný tvar, než je tvar plenkových kalhotek; může být ve tvaru pleny nebo podložky pro, nemocné a podobně. Toto je třeba brát v úvaru i u dalších příkladů, u jejichž popisů bude proto věnována pozornost jen konstrukci dotykové vrstvy.
Příklad 2
Dotyková vrstva suché pleny se liší od provedení z příkladu 1 pouze tím, že hydrofobní nekonečná polypropylenová vlákna, vytvářející rouno, jsou strukturálně tvarovaná.
P ř í k 1 a d 3
Dotyková vrstva suché pleny se liší od provedení z příkladu 1 tím, že vazná nit, prolétající rouno z nekonečných vláken, je sráživá. Tepelným zpracováním propleteného rouna se vysrážeií vazné nitě, čímž se zobjemní dotyková vrstva.
Příklad 4
Z nesráživých strížových polypropylenových vláken ISTRONA, typu VL, jemnosti
3,5 dtex a délky 90 mm se připraví vlákenné rouno o hmotnosti 130 až 200 g/m2, které se na stroji ARACHNE proplete vaznou nití z polyamidového hedvábí o jemnosti 90 dtex, f 24 trikotovou nebo jinou vhodnou vazbou.
Místo polypropylenových strížových vláken lze použít potyvinylchloridová nebo jiná syntetická vlákna, případně ve směsi s polypropylenovými vlákny. Je také možné použít sráživé vazné niti k propletení vlákenného rouna.
Vlákenné rouno lze také zpevnit jiným mechanickým způsobem, prováděným např. na vpichovacím stroji nebo na stroji ARABEVA, které provazují pouze vlákna’ rouna bez použití vazné niti.
Další úprava a použití dotykové vrstvy je jako v příkladu 1.
Příklad 5
Dotyková vrstva suché pleny se liší od provedení z příkladu 4 pouze tím, že rouno sestává ze směsi 70 hmot. % nesráživých polypropylenových vláken ISTRONA typu VL, jemnosti 3,5 dtex a délky 90 mm a hmot. % sráživých polypropylenových vláken NOBELEX typu KL, jemnosti 3,5 dtex a délky 90 mm.
Takto připravené rouno se mechanicky zpevní známou technikou na stroji ARACHNE, ARABEVA nebo na vpichovacím stroji.
Potom se dotyková vrstva zobejmuje tepelnou úpravou a je tak připravena k použití jako v příkladu 1.
Příklad 6
Z nekonečných hydrofobních polypropylenových vláken jemnosti 3,5 dtex se připraví vlákenné rouno o hmotnosti 80 g/m2. Na toto rouno se položí rouno ze strížových polypropylenových vláken ISTRON, typu VL, jemnosti 3,5 dtex a délky 90 mm.
Takto navrstvený vlákenný materiál se zpevní známým postupem na vpichovacím stroji nebo na stroji ARABEVA, přičemž jehhly vstupují do materiálu ze strany střížových vláken. Je však možné zpevnit rouna propletením vazbou nití na stroji ARACHNE nebo MALIWATT. Větší objemnosti lze dosáhnout použitím strukturálně tvarovaných nekonečných vláken. Použití dotykové vrstvy je jako v příladu 1.
P ř í k 1 a d 7
Dotyková vrstva se liší od provedení v příkladu 6 pouze tím, že střížová vlákna jsou sráživá polypropylenová vlákna NOBELEX typu KL, jemnosti 3,5 dtex a délky 90 mm.
Tepelnou úpravou dotykové vrstvy dojde k vysrážení vláken NOBELEX a tím ke zvýšení objemnosti vrstvy. Použití takto zhotovené dotykové vrstvy je jako v příkladu 1.
Třeba ještě podotknout, že u všech provedení suché pleny může být zádržná vrstva, kterou je obvykle syntetická fólie, jen přiložena k dotykové vrstvě.
Příklade
Dotyková vrstva suché pleny sestává z POP vláken ve formě rouna zhotovených přímo pod tryskou zvlákňovacího stroje. Mechanické zpevnění rouna je provedeno tepelnou úpravou přímo při výrobě rouna, anebo dodatečně lisováním za tepla. Další mechanické zpevnění může být provedeno soustavou vazných bodů, vytvořených mechanickým nebo tepelným spojením. Další úprava a použití dotykové vrstvy jako v příkladu 1.
Přikladl
Z nesráživých střižových PVC vláken typ RHOVYL 0’ jemnosti 3,2 dtex a délky 90 mm se připraví vlákenné rouno o hmotnosti 150 g/m2. Rouno se zpevní mechanicky na vpichovacím stroji 40 až 50 vpichy na cm2. Další úprava a použití dotykové vrstvy je jako v příkladě 1.
195789 předmEt

Claims (9)

1. Textilní útvar vytvářející dotykovou vrstvu v tzv. suché pleně, např. v dětské pleně, plenkových kalhotkách a podložce pro nemocné, a sestávající alespoň z jednoho druhu hydrofobních syntetických vláken, zejména polypropylenových nebo/a polyvlnylchloridových, a opatřený na jedné své straně, a to alespoň na části této jedné strany, zádržnou vrstvou, např. syntetickou fólií, která je s dotykovou vrstvou trvale nebo oddělitelně spojena, nebo je k ní jen přiložena, takže mezi těmito vrstvami je přístupný prostor pro umístění savé vrstvy z hydrofilního materiálu, vyznačený tím, že dotyková vrstva je mechanicky zpevněné vlákenné rouno mající soustavu vazných bodů, stejnoměrně rozmístěných po celé ploše rouna a sestávajících z vlákenného materiálu procházejícího tloušťkou rouna, přičemž tyto vazné body současně vytvářejí v rouně kanálky zrychlující průtok kapaliny dotykovou vrstvou.
2. Textilní útvar podle bodu 1, vyznačující se tím, že mechanicky zpevněné vlákenné rouno je vytvořené z nekonečných hydrofobních syntetických vláken a propletené alespoň jednou soustavou osnovních nití.
3. Textilní útvar -podle bodu 2, vyznačující se tím, že nekonečná hydrofobní syntetická vlákna, napr. polypropylenová, jsou strukturálně tvarovaná.
4. Textilní útvar podle bodů 2 a 3, vyznaVYNALEZU čující se tím, že osnovní niti, proplétající vlákenné rouno, jsou sráživé.
5. Textilní útvar podle bodů 1, vyznačující se tím, že mechanicky zpevněné vlákenné rouno je vytvořené ze střížových hydrofobnich syntetických vláken a propletené vlastními vlákny nebo alespoň jednou soustavou proplétajících osnovních nití, nebo je zpevněné vpichováním.
6. Textilní útvar podle bodu 5, vyznačující se tím, že mechanicky zpevněné vlákenné rouno sestává ze směsi sráživých vláken a nesráživých vláken, přičemž sráživá vlákna tvoří menší díl, např. 30 hmot. %.
7. Textilní útvar podle bodu 1, vyznačující se tím, že mechanicky zpevněné vlákenné rouno sestává ze dvou na sebe položených vrstev, z nichž jedna je z nekonečných vláken a druhá ze střížových vláken, přičemž obě vrstvy jsou samostatně zpevněné a spolu spojené buď alespoň jednou soustavou proplétajících osnovních nití, anebo jen vlákny těchto roun, tj. vplchováním nebo proplétáním vlastními vlákny.
8. Textilní útvar podle bodu 7, vyznačující se tím, že vrstva ze střížových vláken obsahuje sráživá vlákna v množství 10 až 50 hmot. %.
9. Textilní útvar podle bodů 7 a 8, vyznačující se tím, že nekonečná vlákna, vytvářející jednu vrstvu, jsou strukturálně tva-
CS784045A 1978-06-20 1978-06-20 Textilní útvar vytvářející dotykovou vrstvu v tak zvané suché plene CS195769B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS784045A CS195769B1 (cs) 1978-06-20 1978-06-20 Textilní útvar vytvářející dotykovou vrstvu v tak zvané suché plene

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS784045A CS195769B1 (cs) 1978-06-20 1978-06-20 Textilní útvar vytvářející dotykovou vrstvu v tak zvané suché plene

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195769B1 true CS195769B1 (cs) 1980-02-29

Family

ID=5382254

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS784045A CS195769B1 (cs) 1978-06-20 1978-06-20 Textilní útvar vytvářející dotykovou vrstvu v tak zvané suché plene

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS195769B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100450467B1 (ko) 평면 형상물용 후크 앤 루프 탈부착 시스템
EP0215475B1 (en) Nonwoven surgical sponge with x-ray detectable element
EP0429802A2 (en) Textile fabric with opposed absorbent and non-absorbent layers and method of fabricating same
JPS6331561B2 (cs)
RU2198971C2 (ru) Композиционный материал, способ его получения
CN101313099A (zh) 用于非织造产品的切片成形带
CS246166B1 (en) Integrated textile showing a higher perspiration transportation
LT4633B (lt) Elastinis įdėklas
CZ285916B6 (cs) Teplem lepivý podklad obsahující rouno z vláken propletených s tvarovanými útkovými nitěmi, a zařízení pro jeho výrobu
UA57715C2 (uk) Прокладна тканина підвищеної стійкості, зміцнений одяг або предмет одягу та комірець
JPH0788615B2 (ja) 熱接着性貼合せ布
US6281150B1 (en) Textile support for reinforcing an item of clothing or pieces of clothing
JP2506532B2 (ja) 三層構造弾性編地とその編成方法
US4515594A (en) Surgical sponge
CS195769B1 (cs) Textilní útvar vytvářející dotykovou vrstvu v tak zvané suché plene
WO2005042818A1 (ja) 立体構造経編地
Hua Fabric making technologies
JP4113394B2 (ja) 吸水性布帛
EP1085116B1 (en) Gel-like fabric composite
CN218263009U (zh) 一种具有蜂巢结构的经编间隔织物
JPH11169401A (ja) 柄付きガーゼ
JPH08176946A (ja) 不織布芯地
JPS6321530Y2 (cs)
JPH0813215A (ja) 衿芯用フェルト
JPH0579223B2 (cs)