CH213947A - Projector. - Google Patents
Projector.
Info
Publication number
CH213947A
CH213947A CH213947DA CH213947A CH 213947 A CH213947 A CH 213947A CH 213947D A CH213947D A CH 213947DA CH 213947 A CH213947 A CH 213947A
Prior art keywords
concave mirror
incandescent lamp
mirror
strips
image
Other languages
German (de)
Inventor
Leitz G M B H Ernst
Original Assignee
Leitz Ernst Gmbh
Filing date
Publication date
Application filed by Leitz Ernst Gmbh filed Critical Leitz Ernst Gmbh
Publication of CH213947A publication Critical patent/CH213947A/en
Links
Classifications
    • GPHYSICS
    • G03B21/00Projectors or projection-type viewers; Accessories therefor
    • G03B21/14Details
    • G03B21/20Lamp housings
    • G03B21/2006Lamp housings characterised by the light source
    • G03B21/202Incandescent light sources
Landscapes
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
Description
      Strahlenbündel, zum Bild  fenster     hinlenkt.
  Die Zeichnung zeigt eine beispielsweise  Ausführungsform des- Erfindungsgegenstan  des.
  Die     Fig.    1     zeigt    einen Teil des Bildwerfers  im Grundriss     und    die     Fig.    2 in der Ansicht  vom     Billdfenstar    aus gesehen. Mittels eines  Hohlspiegels 1 werden die die Gestalt von  Wendeln 2 aufweisenden Glühfäden der  Glühlampe 3 in     das    Bildfenster 4 des Bild  werfers abgebildet.
  Beidseitig und     ausserhalb    des     Haupt-          strahlenkegels@,    zwischen Glühlampe 3 und       Bildfenster    4, liegen zwei     Hohlspiegelstreifen     7, die     zusammen    mit den im Kolbenschatten       liegenden        Planspiegeln    8 zwei weitere von  der Glühlampe ausgehende Strahlenbündel in      den durch die Strahlen 9 begrenzten Winkel  bereichen in Gestalt eines zusammengesetzten  Bündels 10 in das Bildfenster 4 lenken. Hier  zu tritt jeweils ein aus einem     Hohlispiegel-          streifen    und einem Planspiegel gebildetes  Spiegelpaar in Wirkung.
      Beam of rays, directed towards the picture window.
  The drawing shows an example embodiment of the subject invention.
  FIG. 1 shows part of the projector in plan and FIG. 2 in the view from the Billdfenstar. By means of a concave mirror 1, the filaments of the incandescent lamp 3 having the shape of coils 2 are mapped into the picture window 4 of the picture projector.
  On both sides and outside of the main beam cone @, between the light bulb 3 and the image window 4, there are two concave mirror strips 7 which, together with the plane mirrors 8 in the bulb shadow, have two further bundles of rays emanating from the light bulb in the angular areas defined by the rays 9 in the form of a composite Direct the bundle 10 into the image window 4. A mirror pair formed from a concave mirror strip and a plane mirror comes into effect here.