BG99867A - Метод за предотвратяване или инхибиране на оплождането - Google Patents
Метод за предотвратяване или инхибиране на оплождането Download PDFInfo
- Publication number
- BG99867A BG99867A BG99867A BG9986795A BG99867A BG 99867 A BG99867 A BG 99867A BG 99867 A BG99867 A BG 99867A BG 9986795 A BG9986795 A BG 9986795A BG 99867 A BG99867 A BG 99867A
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- antiprogestin
- amount
- mammal
- fertilization
- administered
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/56—Compounds containing cyclopenta[a]hydrophenanthrene ring systems; Derivatives thereof, e.g. steroids
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/56—Compounds containing cyclopenta[a]hydrophenanthrene ring systems; Derivatives thereof, e.g. steroids
- A61K31/565—Compounds containing cyclopenta[a]hydrophenanthrene ring systems; Derivatives thereof, e.g. steroids not substituted in position 17 beta by a carbon atom, e.g. estrane, estradiol
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P15/00—Drugs for genital or sexual disorders; Contraceptives
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P15/00—Drugs for genital or sexual disorders; Contraceptives
- A61P15/18—Feminine contraceptives
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P5/00—Drugs for disorders of the endocrine system
- A61P5/24—Drugs for disorders of the endocrine system of the sex hormones
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Public Health (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Endocrinology (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Reproductive Health (AREA)
- Diabetes (AREA)
- Gynecology & Obstetrics (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Steroid Compounds (AREA)
- Fats And Perfumes (AREA)
- Catching Or Destruction (AREA)
- Pens And Brushes (AREA)
- Fertilizers (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)
Abstract
По метода се предотвратява или инхибира оплождането на ооцит чрез прилагане на антипрогестин в количество, недостатъчно да предотврати овулацията, нодостатъчно да инхибира оплождането. При това се запазва редовността на менструалния цикъл. Антипрогестинът се прилага периодично многократно. Всяка доза съдържа мифепристон от 0,01-1 mg. Антипрогестинът е антагонист на прогестероновия рецептор.
Description
Предшествуващо състояние на техниката
Овариално/менструалният цикъл-«е сложно явление характеризиращо се с две различни фази, а именно богатата на естроген фоликулярна фаза и след овулацията богатата на прогестерон лутеална фаза. Всяка от тях продължава приблизително 14 дни като в резултат междуменструалният интервал е около 28 дни. Ендометриалната тъкан отговаря на промените в хормоналната среда.
Настъпването на менструация е началото на нов менструален цикъл и се отчита като ден първи. В продължение на кратък период от време, от около 5 до 7 дни, повърхностните слоеве на ендометриума, които са нарастнали и са се развили през време на предходния овариално/ менструален цикъл, се излющват поради отмирането на жълтото тяло в нефертилния менструален цикъл, което е свързано с намаляване на секрецията на прогестерон. Узряването на овариалния фоликул настъпва прогресивно като се повишава нивото на циркулиращия естроген, което на свой ред води до нова ендометриална пролиферация (т.е. митогенезис причинен от естрогена), предимно през втората седмица на узряването на фоликула.
Доминатният овариален фоликул претърпява овулация по средата на цикъла, най-общо между 12-ия и 16-ия ден на менструалния цикъл. Фоликулът се превръща от преобладаващо естрогенен източник в преобладаващо прогестеронов източник (жълтото тяло).
Овулацията настъпва когато ооцитът е потенциално способен да постигне оплождане, последващо развитие и имплантация като ембрион. Нарастващата концентрация на прогестерона в кръвта превръща пролиферативния ендометриум в секреторна фала, вря която тъканията пролиферация внезапно намалява, което води до образуване на ендометриални жлези или органи. Когато овулиралият ооцит е жизнеспособно оплоден и продължава неговото прогресивно ембионално делене на клетките, секреорният ендометриум и концептусът могат да си взаимодействуват и да доведат до имплантация (загнездване), започващо около 6 до 8 дни след оплождането.
Ако се установи неизбежна бременност посредством имплантация, ембрионът се закачва и навлиза в секреторния ендометриум и започва да произвежда човешки хорионгонадотропин (hCG). hCG на свой ред стимулира увеличената функция на жълтото тяло, т.е. прогестероновата продукция остава повишена и мензисът не настъпва във фертилния менструален цикъл. Тогава се установявя бременност.
Бременност може да не настъпи поради различни
основания, включително между другото от отсъствие на способна сперма, липса на оплождане въпреки излагането на ооцита на сперма, липса на ембрион способен да постигне имплантация, липса на ендометриум способен да поддържа имплантацията и нефективни последващи явления на плацентация и развитие на зародиша.
В нефертилния менструален цикъл намаляващата концентрация на прогестерон в кръвта причинява излющването на тъканта на ендометриума. Това дава начало на следващия менструален цикъл.
Тъй като ендометриалната пролиферация служи да подготви матката за предстоящата бременност, манипулирането на хормоните и околната среда на матката могат да осигурят контрацепция. Например, за естрогените е известно, че намаляват секрецията на хормона стимулиращ фоликула посредством подтискане на регенерацията. При известни обстоятелства естрогените могат също да инхибират секрецията на лутеинизиращия хормон отново посредством негативна регенерация. При нормални обстоятелства пикът на циркулиращия естроген намерен непосредствено преди овулацията, предизвиква повишение на гонадотропннте хормони, което настъпва непосредствено преди и в резултат на овулацията. Високи дози от естроген непосредствено след коитуса също могат да предотвратят забременяване вероятно поради препятстване на имплантацията.
Прогестините също могат да осигурят контрацепция. Ендогенният прогестерон след естрогена е причина за благоприятствущите бременността промени на ендометриума и за цикличните промени на клетките и тъканите в цервикса и вагината. Прилагането на прогестин прави цервикалния мукус удебелен, здрав и порест, за което се допуска, че възпрепятства транспортирането на сперматозоидите. Прилагането на прогестин инхибира също секрецията на лутеинизиращия хормон и блокира овулацията при хора.
Най-преобладаващата форма за орална контрацепция е таблетка, която е комбиннация от естроген и прогестин, така наречен комбиниран орален контрацептивен препарат. Очевидно прогестинът действа като блокира освобождаването на гонадотропин, а естрогенният компонен осигурява ендометриален контрол за намаляване на кръвоизлива.
Алтернативно, съществуват контрацептивни препарати, конто съдържат само прогестин. Обаче, препаратите само с прогестин притежават по-разнообразен спектър от странични ефекти, отколкото комбинираните η препарати, по-специално повече кръвоизливи. В резултат на това комбинираните препарати са предпочитаните употребявани понастоящем контрацептивни средства (Sheth et al., Contraception, 25:243, 1982).
Антипрогестините (понякога означавани прогесгеронови антагонисти или антигестагени) са клас продукти, които блокират прогестероновия рецептор.
Например, мифепристонът (RU 486) е антагонист на прогестероновия рецептор. RU 486 се свързва с прогестероновия рецептор и предизвиква блокиране на свързването на прогестерона с неговия рецептор. Когато се прилага в лутеалната фаза на менструалния цикъл, RU 486 предизвиква вагинално кръвотечение.
За разлика от изобретението описано тук, съгласно предшестващото състояние на техниката е установено или инхибиране на овулационния менструален цикъл или отсрочено ендометриално узряване. На модели с примати е показано, че овулацията се предотвратява както от еднократно инжектиране на антипрогестин RU 486 (5 mg/kg интрамускулно) в последната фоликулярна фаза, така и от w орално приемане на RU 486 в доза 25 mg веднъж седмично. (Collins et al., J. Clin. Endocrinol. Metab., 1986, 63:1270-1276, Danforth et al., Contraception 1989, 40:195-200).
Като се използват резултатите от различни изследвания, които се различават по режима и дозата, е показано от няколко групи изследователи, че RU 486 инхибира овулацията също и при жени (Shoupe et al., Am. J. Obstet, Gynecol. 1987, 157:1421-1426, Liu et al., J. Clin. Endocrinol. Metab. 1987, 65:1135-1140, Luukkainen et al., Fertll. Steril 1988,
W 49:961-963).
Това че RU 486 при приемане в ниски дози може да показва антиимплантационен ефект у жени е установено от Spitz et al., The Endocrinology 1993 3:1,, 58 и следващите. Други автори доказват влиянието на RU 486 върху хистологията на ендометриума, включително отсрочено узряване на ендометриума (Batista et al., Am, J. Obstet. Gynecol. 1992, 167:60-65). Съгласно настоящото изобретение, което се отличава от досегашното ниво на техниката се базира на инхибирането на узряването на гаметата и на процеса на оплождането. Досега не е доказан такъв контрацептивен ефект.
Съгласно настоящото изобретение е установено, че прилагането на достатъчно ниска доза на антипрогестин действа като контрацептивно средство, което, обаче, не се базира на противодействие на загнездването. По-скоро узряването и/или оплождането на ооцита се предотвратява и/или инхибира, без това да е свързано с възможността да настъпи имплантация.
Съгласно горното, предмет на настоящото изобретение е осигуряване на нов метод за предпазване от или инхибиране на нормалното оплождане на ооцита, без да се инхибира овулацията на бозайника, по-специално примати. Този и други аспекти на изобретението са очевидни на специалистите от областта от следващото описание.
Кратко описание на чертежа
Единствената фигура показва пробите от серума естрадиол и прогестерон реализирани в пример 1 по-долу.
Техническа същност на изобретението
Настоящото изобретение най-общо се отнася до метод за предпазване от или инхибиране на нормалното оплождане. По-специално, то се отнася до метод за инхибиране на нормалното оплождане на ооцит посредством прилагане на антипрогестин към бозайник в овулация в количество, достатъчно да инхибира оплождането като режимът на прилагане е недостатъчен да предотврати овулация и е недостатъчен да промени регулярността на оволационния менструален цикъл на бозайника.
Съгласно настоящото изобретение, антипрогестин в количество, което е недостатъчно да попречи на регулярността на индивидуалния овулационен менстуален цикъл, се прилага към този бозайник. Някои малки промени в цикъла могат да се наблюдават, например продължителносста на цикъла може да се увеличи и узряването на ендометриума може или не може да се отсрочи. Както е използван тук, терминът регулярност означава поддържане на спонтанна менструация в периодични интервали, когато количеството на антипрогестина е достатъчно голямо овулацията се предотвратява и такова количество не се използва съгласно настоящото изобретение. В резултат на режим на приемане на достатъчно ниска доза антипрогестин, узряването и/или оплождането на ооцита се предотвратява или инхибира съгласно настоящото изобретение. Това количество по-нататък се нарича инхибиращо оплождането количество”.
Антипрогестинът може да бъде антагонист на прогестероновия рецептор или което и да е подходяща ·» фармацевтично средство, което противодейства на нормалната биологична активност на прогестерона. Предпочитан антипрогестин е антагонист на прогестероновия рецептор, например RU 486 е особено полезен за прилагане съгласно настоящото изобретение.
Примери за антипрогестини, които могат да се използват съгласно настоящото изобретение са RU 486 (мифепристон”, Roussel Uclaf, Paris, US патент 4 386 085) и онапристон (Schering Ag, Berlin, US патент 4 780 461) и стероидите описани в следните патенти и патентни заявки:
US 4 609 651, по-специално съединението лилопристон (11β-(4диметила минофенил) 17 β -хидрокси-17а-(3-хидрокси-проп-18 (Ζ)-βΗ3ΗΛ-4,9( 10)естрадиен-3-он), US заявка сер.№ 06/827 050, по-специално съединението 1 1р-(4-ацетилфенил)-17р-хидрокси1 7α-( 1 -пропинил)-4,9-естрадиен-3-он и 11 р-(4-ацетилфенил)17 3-хидрокси-17а-(3-хидрокси-1(2)-пропенил)-4,9- естради ен-3он, US заявка 07/283 632, ЕР-А 04042831 и други антипрогестини, напр. US 4 891 368.
Антипрогестинът може да се приложи по всякакви познати на специалистите начини практикувани във фармацията. Например, подходящ антипрогестин може да се приготви във форма за приложение така, че да може да се прилага орално, през кожата за трансдермална абсорбция, съдържащ се в инертна матрица, която е имплантирана в тялото и в депо състояние или интравагинално в матрица, която бавно освобождава антипрогестина (такъв имплант е описан в US 4 957 119 и 5 088 505 и други).
Фармацевтичните форми за приложение съдържащи антипрогестин и подходящ носител могат да бъдат твърди дозирани форми като таблети, капсули, кашети, пелети, пилюли, прахове или гранули, дозирани форми за локално прилагане като разтвори, прахове, течни емулсии, течни суспензии, полутвърди, мази, пасти, кремове, гелове или желета и пени и парентерални дозирани форми като разтвори, суспензии, емулсии или сух прах, съдържащи ефективно количество антипрогестин съгласно настоящото изобретение. Известно е на специалистите в областта, че активният компонент, антипрогестин, в такива форми за приложение може да се съдържа заедно с фармацевтичноприемливи разредители, пълнитгели, дезинтегриращи средства, свързващи средства, смазващи вещества, повърхностно активни вещества, хидрофобни носители, водоразтворими носители, емулгиращи средства, буфери, умокрители, увлажнители, солубилизатори, консерванти и подобни. Начините и методите за прилагане са известни в областта и специалистът може да се насочи към различни фармакологични ръководства. Например, могат да се имат предвид Modern Pharmaceutics, Banker & Rhodes, Marcel Dekker, Inc. 1979, Goodman & Gilman's, The Pharmaceutical Basis of Therapeutics, 6th Edition, MacMillan Publishing Co., New York 1980.
Фармацевтичните форми на приложение могат да се представят във вид на набор съдържащ множество от, обикновено най-малко около 20, и за предпочитане 28 таблети, предназначени за вътрешно приемане в последователни дни на менструалния цикъл. Когато прилагането на антипрогестин е предназначено да бъде периодично, множество от- обикновено най-малко три, несвързани таблети съдържат антипрогестина, докато останалите таблети са плацебо. Когато прилагането е предназначено да бъде ежедневно, общо най-малко около 20 таблети съдържат антипрогестин.
Инхибиторноефективното количество антипрогестин при прилагане на изобретението може да се определи чрез използване на познати в областта методи, например чрез установяване на кривата доза-отговор в подходящи приматимодели и екстраполиране върху хора, екстраполирайки от подходящи ин витро системи или определяйки ефективността при клинични изследвания. Дозировката трябва да бъде между най-малкото количество необходимо за инхибиране
на оплождането и най-голямото количество, което не може да предотврати овулацията или иначе да попречи на регулярността менструалния цикъл на бозайника. Определянето на ефективната доза е рутинна операция в областта на фармацията. Специалистът трябва да има предвид физичните параметри на изследвания болен като тегло, възраст и подобни.
В подобен дух, приготвянето на дозировките се определя като се използват познати в областта методи, например чрез установяване на кривата доза-отговор в подходящи примати-модели или в подходящи ин витро експериментални системи или чрез емпирично определяне при клинични изследвания.
Прилагането на антипрогестин може да бъде или периодично като седмично или непрекъснато, например дневно. Непрекъснатото дневното прилагане е предпочитано, не за да се доказва-чефективност на действието, но по-скоро за съгласуваност, тъй като индивидите могат по-подходящо да следват режима на лечение и да не забравят или пропускат схемата за периодично прилагане. Когато се прилага антипрогестин RU 486, подходяща орална доза за хора може да бъде от около 0,01 до 1 mg за доза, за предпочитане около 0,05 до 0,5 mg за доза дневно. Това количество може да се намали или да се увеличи в схемата на прилагане въз основа на характеристиките на индивидуално приеманото лечение. В случай, че се използват други антипрогестини, могат да са подходящи други количества милиграми. Промяната в дозата въз основа на начина на приложение също може да варира и такива промени могат да се определят като се използват познати техники.
Без да се ограничава до теорията, прилагането на настоящото изобретение води до инхибиране на узряването или оплождането на ооцита. Това може да бъде резултат от непълно или неадекватно активиране на ооцита, неадекватно свързване на ооцита със способна сперма, неадекватно делене на ембриона, неадекватно взаимодействие на гаметата, изменение в транспорта на гаметата, неуспешно имплантиране дължащо се на неспособност на ооцита или на самия ембрион или комбинация от един или повече от горните фактори. Какъвто и да е действащият механизъм, нормално оплождане не настъпва (т.е., когато ооцитът претърпява прогресивно делене на ембриона достатъчно успешно да осъществи имплантацията и непрекъснато емрионално делене след това). Освен това, докато характеристиката на активното вещество съгласно настоящото изобретение е такава, че е антагонист на прогеотероновия рецептор (антипрогестин), друга обща характеристика на тези вещества може да бъде причина за инхибиращия оплождането ефект.
Настоящото изобретение се илюстрира със следващите специфични примери дадени по-долу. Разбира се, обаче, тези примери са само илюстрация и не ограничават обхвата на изобретението.
ПРИМЕР 1
За целите на това изследване се избира антипрогестинът RU 486 и той се прилага на женски маймуни, които е известно, че са подходящ модел за изследвания върху хора, в дози от 12,5 шд веднъж седмично. Крайните цели на това изследване са серумните концентрации на естрадиол и прогестерон, навременността и продължителността на мензиса, на наличието или отсъствието на бременност след удачно избрано време за коитуса и определяне дали овулиралите ооцити са оплодени през време на циклите третирани с лекарствено средство.
Изследването е проведено в Eastern Virginia Medical School, на което е поверено да поддържа удобни условия за изследване и грижа за животните отговарящи на стандартите установени в National Institute of Health's Guide for Care and Use of Laboratory Animals, Public Health Services' Principles for the Care and Use of Laboratory Animals” и United States Department of Agriculture's Implementation Regulations of the 1985 Amendments for the Animal Welfare Act.
Таблетки съдържащи аитипрогестин се прилагат орално (посредством стомашна сонда), на третия, десетия ** седемнадесетия и двадесет и четвъртия ден след настъпването на мензиса. Мензисът и/или кръвоизливите се измерват чрез ежедневни вагинални намазки.
В първия етап на изследването 9 нормални възрастни женски маймуни (Macaca fascicularis) и два изпитани мъжки за разплод се изследват в течение на седем последователни менструални цикли. Началният цикъл е окачествяване за приемливост по протокола основаващ се на несъмнена овулация. В следващите три последователни цикли се провежда третирането с аитипрогестин, след което следват три възстановителни цикли след третирането. Всяка от женските се затваря в клетка с фертилния мъжки в 13-ия ден на цикъла до ден 18-и и чифтосването се потвърждава от наличието на семенни капки във вагината. Събира се кръв от бедрената вена в редуващи се дни през време на първоначалния контролен цикъл и третираните два цикъла и освен това се събира на 23-ия ден от цикъла, за да се измери прогестеронът (> 2 ng/ml) като маркер за несъмнена овулация.
Фигурата показва контролните проби от серумния естрадиол и прогестерон в контролния цикъл в долната част и в третирания втори цикъл в горната част. Видно е, че въпреки ^2 лекото временно изкривяване на цикъла, т.е. отместване надясно във фоликулярната фаза, тези ендокринни параметри показват, че овулацията трябва да настъпи. Серумните концентрации на овариалните стероиди са в нормален порядък, обаче, продължителността на мензиса е по-кратка, когато женските получават антипрогестин един път седмично в сравнение с контролните цикли, 1,7 + 0,9 спрямо 4,9 + 1,0 дни ( р<0,05) респективно. Кръвоизливите остават идентични във всички цикли и не са отличителен фактор.
В таблица 1 по-долу са резюмирани подходящите w наблюдения.
ТАБЛИЦА 1
Отговор на овариалноменструалния цикъл на седмична ниска доза антипрогестин с експониране за оплождане
Дни (X + SEM)
Цикъл Група | № | Мензис | Фоликулярна фаза | Несъмнена овулация | Лутеална фаза | Продължителност на цикъла | Комулативни бременности 1 |
Контро ла | 9 | 4,1+1,0 | 13,6+2,2 | 9/9 | 15,2±2,1 | 28,3±2,7 | |
Т рети ра не цикъл-1 | 9 | 2,0±0,4 | 17,4+4,0 | 9/9 | 14,9± 1,7 | 33,5±4,1 | 0/9 |
Т ретира не цикъл-2 | 9 | 1,7+0,9 | 18,7±5,5 | 9/9 | 16,2±2,5 | 35,7±3,0 | 0/9 |
Третира не цикъл-3 | 9 | 1,9+1,1 | 17,9+4,4 | 7/9 | 15,0+1,2 | 34,5±4,9 | 0/9 |
Възстан овяване цикъл-1 | 9 | 2,1±0,7 | 15,0 + 2,8 | 8/9 | 15,7±2,7 | 30,1±4,2 | 2/9 |
Възстан овянане цикъл-2 | 9 | 3,7+1,2 | 13,2±3,1 | 6/7 | 14,8±3,3 | 28,1±3,3 | 5/9 |
Възтано вяване | 8 | 3,6±0,8 | 14,1±2,6 | 2/32 | 15,1±3,0 | 29,4±4,4 | 7/83 |
цикъл-3
Бременността се открива чрез mCG посредством набор за изследване на урината
Една маймуна е елиминирана от изследването поради увреждане от мъжкия
Шест от седем бременности завършват с нормално раждане
Таблица 1 показва намалена продължителност на мензиса (р< 0,05) , по-дълга фоликулярна фаза (р < 0,05) и никаква промяна в продължителността на лутеалната фаза (р< 0,05), очевидни през периода на режим на прекъснати ниски дози на антипрогестин. От особено значение са три наблюдения. Първо, овариално/менструалните цикли продължават по почти нормален начин. Второ, режимът веднъж седмично антипрогестин надеждно предотвратява контрацепцията. Трето, има бързо възстановяване
JON· (обратимост) от контрола на фертилност, с бременност започваща в началния цикъл след третирането и други във втория и третия цикли след като е завършило третирането. Втора фаза на изследването се провежда с оглед да се изясни първичния контрацептивен механизъм на действие на антипрогестин. В тази фаза 14 женски маймуни се подлагат на същото третиране и коитален протокол в продължение на един цикъл както е описано по-горе, с изключение на· това, че в ден 23 на менструалния цикъл се прави лапаратомия с оглед да се позволи обратно промиване на репродуктивния път с възможност да се съберат ооцити и/или преембриони. Освен това, от всяка маймуна се взема клинообразна част от ендометриума от същия ден и се оценява хистологично с цел да се определи зрелостта на секреторната тъкан. В таблица 2 са резюмирани резултатите.
ТАБЛИЦА 2
Събрани | Делящи се | Нормални | Изродени | Последвали |
ооцити | и/или | ооцити | ооцити | бременности 1 |
общо | оплодени | (интактни) | (тъмна | |
ооцити | цитоплазма) | |||
11 | 0 | 7 | 4 | 0 |
1 Една | маймуна има | неовулаторен | менструален | цикъл |
Забелязва | се, че дебелината на ендометриума е |
забележимо намалена (около 60%) в сравнение с временните контроли в средата на лутеалната фаза. Ендометриумът на 12 от 14 маймуни се намира в много ранна секреторна фаза, когато са направени биопсиите на ден 23-и, така че те не са синхронни с наблюдаваните профили на естрадиол и прогестерон в серума даже ако началото на лутеалната фаза се отсрочи до ден 17-и или 18-и от цикъла посредством терапия с RU 486.
Събрани са 11 неоплодени ооцити, от които четири са дегенерирали. Не са забелязани никакви делящи се преембриони и впоследствие не настъпва никаква бременност. Трябва да се отбележи, че ооцитите нямат зона от свързана с тях сперма . Тринадесет от четиринадесет маймуни имат несъмнено овулаторно/менструален цикъл през време на орални дози от 12,5 g RU 486 веднъж седмично както се установява от присъствието на идентифицирани жълти тела при лапаратомия в ден 23-и на цикъла.
Откритията при горните изследвания показват, че когато се използва режим е прилагане на ниски дози при антипрогестинова терапия, овулаторно/менструалните цикли могат да се поддържат като едновременно се постига контрацептивно действие чрез първичния межанизъм на инхибиране на нормалното оплождане на ооцитите. Дори тогава, когато фоликулярните фази на цииклите третирани с антипрогестин са леко изтеглени, регулярността на мензиса не се засяга. Продължителността на мензиса се намалява. Степента на комулативна концепция при циклите след третирането е сравнима с нетретирани женски, което сочи бърза и пълна обратимост.
ПРИМЕРИ 2-5
Изследването описано в пример 1 се повтаря с изключение на това, че вместо RU 486 се използват следните анти прогестини
Пример
Антипрогестин она пристон лилопристон β -4-ацетил-фенил) -1 7 β хидрокси-17α- 1-пропинил)4,9-естра диен-3-он β -4-ацетил-фенил) -17β хидрокси!7а (Зхидрокси1(2)-пропенил)-4,9-естрадиен3-он
Може да се оцени, че един надежден контрацептивен метод, който може да поддържа ендогенна овариална стероидна секреция в рамките на физиологичната зона е атрактивна алтернатива за съществуващите екзогенни хормонални лекарствени форми, които предотвратяват овулацията и изкуствено регулират мензиса. Това може да се постигне както е показано чрез горните резултати, при които се използва RU 486 като модел на антипрогестин в режим на ниска доза веднъж в седмицата. Трябва да се отбележи, че изследването описано по-горе в пример 1 не е опит за определяне най-ниската ефективна доза на антипрогестина.
Прилагането на съединенията, съставите и методите от настоящото изобретение за описаната медицинска или фармацевтична употреба може да се извърши по който и да е клиничен, медицински или фармацевтичен методи и техники, които както се предполага са известни на специалистите от областта. Поради това може да се оцени, че различните изпълнени» описани по-горе са предназначени да илюстрират изобретението и различни промени и модификации могат да се направят в метода съгласно изобретението, без да се отклонят от духа и обхвата му.
Claims (19)
- ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ1. Метод за инхибиране на узряването и/или оплождането на ооцит, характеризиращ се с това, че на бозайник в овулация се прилага инхибиращо оплождането количество от антипрогестин, което е недостатъчно както да предотврати овулацията, така и да промени регулярността на овариалния менструален цикъл на бозайника.
- 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че прогестинът се прилага периодично многократно през менструалния цикъл.
- 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че антипрогестинът се прилага ежедневно през време на съществена част от менструалния цикъл.
- 4. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с ·* това, че прилагането е орално.
- 5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че прилагането е орално.W-
- 6. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че начинът на приложение е чрез депо форма.
- 7. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че всяка доза приложена върху бозайника съдържа антипрогестин в количество около 0,01 до 1 mg .
- 8. Метод съгласно претенция 7, характеризиращ се с това, че количеството е около 0,05 до 0,5 mg.
- 9. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че бозайникът е човек.
- 10. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с се стова, че антипрогестинът е антагонист на прогестероновия рецептор.
- 11. Метод съгласно претенция9, характеризиращ това, че антипрогестинът е RU 486.
- 12. Метод съгласно претенция1, характеризиращ се това, че върху бозайника не се прилага екзогенен прогестин.
- 13. Набор, характеризиращ се най-малко 20 таблети, предназначени да последователни дни, като най-малко три това, че съдържа се приемат в от таблетите, които не са съседни една на друга, съдържат инхибиращо оплождането количество от антипрогестин, като това количество е недостатъчно както да предотврати овулацията, така и да промени регулярността на овариалния менструален цикъл на бозайника.
- 14. Набор съгласно претенция 13, характеризиращ се с това, че всяка от 20-те таблети съдържа инхибиращото оплождането количество от антипрогестин.
- 15. Набор съгласно претенция 13, характеризиращ се с това, че количеството е около 0,01 до 1 mg.
- 16. Набор съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че количеството е около 0,05 до 0,5 mg.
- 17. Набор съгласно претенция 16, характеризиращ се с това, че антипрогестинът е RU 486.
- 18. Набор съгласно претенция 13, характеризиращ се с това, че съдържа около 28 таблети, като най-малко 20 от тези таблети съдържат инхибиращото оплождането количество антипрогестин.А-444/95-РСПреработени претенции в отговор на Доклада на МПЕПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ1. Метод за инхибиране на оплождането на ооцит, характеризиращ се с това, че на бозайник в овулация се прилага инхибиращо оплождането количество от антипрогестин, което е недостатъчно както да предотврати овулацията, така и да промени регулярността на овариалния менструален цикъл на бозайника.w 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че прогестинът се прилага периодично многократно през менструалния цикъл.3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че антипрогестинът се прилага ежедневно в продължение на най-малко 20 дни от менструалния цикъл.4. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че прилагането е орал-но. *5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че прилагането е орално.6. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че начинът на приложение е чрез депо форма.7. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че всяка доза приложена върху бозайника съдържа антипрогестин в количество около 0,01 до 1 mg .8. Метод съгласно претенция 7, характеризиращ се с това, че количеството е около 0,05 до 0,5 mg.9. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че бозайникът е човек.10. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с се стова, че антипрогестинът е антагонист на прогестероновия рецептор.11. Метод съгласно претенция9, ха рактеризиращ това, че антипрогестинът е RU 486.12. Метод съгласно претенция1, характеризиращ се това, че върху бозайника не се прилага екзогенен прогестин.13. Метод за инхибиране на оплождането на интактен ооцит, характеризиращ се с това, че на бозайник овулация се прилага инхибиращо оплождането количество от антипрогестин, което е недостатъчно както да предотврати овулацията, така и да промени регулярността на овариалния мееждуменструален интервал на бозайника.14. Набор, характеризиращ се с това, че съдържа най-малко 20 таблети, предназначени да се приемат в последователни дни, като най-малко три от таблетите, които не са съседни една на друга, съдържат инхибиращо оплождането количество от антипрогестин, шато това количество е недостатъчно както да предотврати овулацията, така и да промени регулярността на овариалния менструален цикъл на бозайника.15. Набор съгласно претенция 14, характеризиращ се с това, че всяка от 20-те таблети съдържа инхибиращото оплождането количество от антипрогестин.16. Набор съгласно претенция 14, характеризиращ се с това, че количеството е около 0,01 до 1 mg.17. Набор съгласно претенция 16, характеризиращ се с това, че количеството е около 0,05 до 0,5 mg.18. Набор съгласно претенция 17, характеризиращ се с това, че антипрогестинът е RU 486.
- 19. Набор съгласно претенция 14, характеризиращ се с това, че съдържа около 28 таблети, като най-малко 20 от тези таблети съдържат инхибиращото оплождането количество антипрогестин.-1/1
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US08/019,791 US5516769A (en) | 1993-02-19 | 1993-02-19 | Method of inhibiting fertilization |
PCT/US1994/001804 WO1994018982A1 (en) | 1993-02-19 | 1994-02-18 | Method of preventing or inhibiting fertilization |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG99867A true BG99867A (bg) | 1996-04-30 |
BG62431B1 BG62431B1 (bg) | 1999-11-30 |
Family
ID=21795040
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG99867A BG62431B1 (bg) | 1993-02-19 | 1995-08-15 | Метод за предотвратяване или инхибиране на оплождането |
Country Status (24)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5516769A (bg) |
EP (2) | EP1159965B1 (bg) |
JP (1) | JP3054780B2 (bg) |
KR (1) | KR100232833B1 (bg) |
AT (2) | ATE218347T1 (bg) |
AU (1) | AU692150B2 (bg) |
BG (1) | BG62431B1 (bg) |
BR (1) | BR9406666A (bg) |
CA (1) | CA2156493C (bg) |
CZ (1) | CZ294325B6 (bg) |
DE (2) | DE69430732T2 (bg) |
DK (2) | DK0684825T3 (bg) |
ES (1) | ES2231356T3 (bg) |
FI (1) | FI114687B (bg) |
HU (1) | HU221162B1 (bg) |
NO (1) | NO307916B1 (bg) |
NZ (1) | NZ262998A (bg) |
PL (1) | PL175440B1 (bg) |
PT (2) | PT1159965E (bg) |
RO (1) | RO118565B1 (bg) |
RU (1) | RU2139055C1 (bg) |
SK (1) | SK282068B6 (bg) |
UA (1) | UA41351C2 (bg) |
WO (1) | WO1994018982A1 (bg) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
MX9301121A (es) | 1992-03-02 | 1993-09-01 | Schering Ag | Metodo y equipo para la contracepcion oral y regulacion de la menstruacion con estrogeno/progestina/aniprogestina. |
US7704983B1 (en) | 1992-03-02 | 2010-04-27 | Eastern Virginia Medical School | Antiprogestin method for reducing side effects associated with low dosage HRT and oral contraception |
US5439913A (en) | 1992-05-12 | 1995-08-08 | Schering Aktiengesellschaft | Contraception method using competitive progesterone antagonists and novel compounds useful therein |
DE4344463A1 (de) * | 1993-12-22 | 1995-06-29 | Schering Ag | Kombinationsprodukt zur Kontrazeption |
AU781835B2 (en) | 1999-08-31 | 2005-06-16 | Schering Aktiengesellschaft | Mesoprogestins (progesterone receptor modulators) as a component of female contraceptives |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3890356A (en) * | 1973-03-26 | 1975-06-17 | Richardson Merrell Inc | 7-Alkyl-{66 {hu 3,5{b -steroids |
US3928398A (en) * | 1973-11-01 | 1975-12-23 | Richardson Merrell Inc | Derivatives of 7{60 -methylestr-4-en-3{60 ,17{62 -diol |
US4000273A (en) * | 1973-11-01 | 1976-12-28 | Richardson-Merrell Inc. | Method for the control of fertility |
US4416822A (en) * | 1982-07-09 | 1983-11-22 | The Upjohn Company | 17β-Difluoromethyl steroids |
IL68222A (en) * | 1983-03-24 | 1987-02-27 | Yeda Res & Dev | Contraceptive compositions comprising a progesterone antagonist and a blocker of progesterone activity |
AU572589B2 (en) * | 1983-12-14 | 1988-05-12 | Upjohn Company, The | 11(alpha)-difluoromethyl and (e)-and (z)-11-fluoromethylene steroids |
IE71203B1 (en) * | 1990-12-13 | 1997-02-12 | Akzo Nv | Low estrogen oral contraceptives |
-
1993
- 1993-02-19 US US08/019,791 patent/US5516769A/en not_active Expired - Lifetime
-
1994
- 1994-02-18 JP JP6519189A patent/JP3054780B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1994-02-18 DK DK94910707T patent/DK0684825T3/da active
- 1994-02-18 KR KR1019950703491A patent/KR100232833B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1994-02-18 EP EP01117955A patent/EP1159965B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1994-02-18 WO PCT/US1994/001804 patent/WO1994018982A1/en active IP Right Grant
- 1994-02-18 DE DE69430732T patent/DE69430732T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-02-18 CA CA002156493A patent/CA2156493C/en not_active Expired - Lifetime
- 1994-02-18 BR BR9406666A patent/BR9406666A/pt not_active Application Discontinuation
- 1994-02-18 RU RU95118417/14A patent/RU2139055C1/ru active
- 1994-02-18 PT PT01117955T patent/PT1159965E/pt unknown
- 1994-02-18 RO RO95-01483A patent/RO118565B1/ro unknown
- 1994-02-18 HU HU9502307A patent/HU221162B1/hu unknown
- 1994-02-18 NZ NZ262998A patent/NZ262998A/en not_active IP Right Cessation
- 1994-02-18 EP EP94910707A patent/EP0684825B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1994-02-18 PL PL94310357A patent/PL175440B1/pl unknown
- 1994-02-18 PT PT94910707T patent/PT684825E/pt unknown
- 1994-02-18 AT AT94910707T patent/ATE218347T1/de active
- 1994-02-18 DK DK01117955T patent/DK1159965T3/da active
- 1994-02-18 AU AU62992/94A patent/AU692150B2/en not_active Expired
- 1994-02-18 UA UA95083787A patent/UA41351C2/uk unknown
- 1994-02-18 SK SK1013-95A patent/SK282068B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1994-02-18 AT AT01117955T patent/ATE286734T1/de active
- 1994-02-18 CZ CZ19952050A patent/CZ294325B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-02-18 ES ES01117955T patent/ES2231356T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-02-18 DE DE69434239T patent/DE69434239T2/de not_active Expired - Lifetime
-
1995
- 1995-08-15 BG BG99867A patent/BG62431B1/bg unknown
- 1995-08-17 FI FI953878A patent/FI114687B/fi not_active IP Right Cessation
- 1995-08-17 NO NO953242A patent/NO307916B1/no not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0911029B1 (en) | Ultra low dose oral contraceptives with less menstrual bleeding and sustained efficacy | |
US5552394A (en) | Low dose oral contraceptives with less breakthrough bleeding and sustained efficacy | |
US7772219B2 (en) | Methods of hormonal treatment utilizing extended cycle contraceptive regimens | |
CZ195397A3 (en) | Progesteron antagonistically and antiestrogenic active compounds for common use for woman contraception | |
Saunders | Effects of sex steroids and related compounds on pregnancy and on development of the young. | |
US20030018018A1 (en) | Ultra low dose oral contraceptives with sustained efficacy and induced amenorrhea | |
BG99867A (bg) | Метод за предотвратяване или инхибиране на оплождането | |
WO2005092346A1 (en) | Using combination of estrogen and progestin with ultra low dose for long term oral contraception | |
Kovacs | Luteal contraception | |
JP2007197459A (ja) | 月経の出血を少なくし維持された効力を持つ超低投与量避妊薬 | |
IL94411A (en) | Compositions comprising an analog of melatonin in combination with progestogen and/or estrogen for effecting contraception |