BG986U1 - Защитна лента на документ и защитен документ - Google Patents

Защитна лента на документ и защитен документ Download PDF

Info

Publication number
BG986U1
BG986U1 BG1146U BG114606U BG986U1 BG 986 U1 BG986 U1 BG 986U1 BG 1146 U BG1146 U BG 1146U BG 114606 U BG114606 U BG 114606U BG 986 U1 BG986 U1 BG 986U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
document
metallized
tape
generally
active optical
Prior art date
Application number
BG1146U
Other languages
English (en)
Inventor
Maurice Perron
Werner Reinhart
Jean-Michel Grimal
Original Assignee
Banque De France
Leonhard Kurz Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=33484658&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=BG986(U1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Banque De France, Leonhard Kurz Gmbh & Co Kg filed Critical Banque De France
Publication of BG986U1 publication Critical patent/BG986U1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B42BOOKBINDING; ALBUMS; FILES; SPECIAL PRINTED MATTER
    • B42DBOOKS; BOOK COVERS; LOOSE LEAVES; PRINTED MATTER CHARACTERISED BY IDENTIFICATION OR SECURITY FEATURES; PRINTED MATTER OF SPECIAL FORMAT OR STYLE NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; DEVICES FOR USE THEREWITH AND NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; MOVABLE-STRIP WRITING OR READING APPARATUS
    • B42D25/00Information-bearing cards or sheet-like structures characterised by identification or security features; Manufacture thereof
    • B42D25/30Identification or security features, e.g. for preventing forgery
    • B42D25/355Security threads

Landscapes

  • Credit Cards Or The Like (AREA)
  • Holo Graphy (AREA)
  • Diffracting Gratings Or Hologram Optical Elements (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до защитна лента на документ, съдържаща носител, върху който по надлъжната посока на лентата е изпълнено редуване на метализирани (51) и прозрачни (52) участъци. Редуването позволява да се създаде контраст в глобален мащаб на документа за защита, така че да се възпрепятства възпроизвеждането на документите с поставената лента. Лентата съдържа и оптично активни елементи, обединени с метализираните (51) и/или прозрачните (52) участъци на лентата, за да се създаде оптически ефект в мащаб, наречен детайлизиран, на документа за защитаване. Оптическият ефект позволява да се образува отличителен знак за идентифициране на документа. Описан е също защитен документ, в който е поставена лентата.

Description

Настоящият полезен модел се отнася до защитна лента на документ, съдържаща носител, върху който в надлъжната посока на лентата е изпълнено редуване на общо метализирани участъци и общо прозрачни участъци, като това редуване позволява да се реализира контраст в мащаб, наречен глобален, на документа за защита, така че да съставлява защита срещу възпроизвеждането на документите, върху които такава лента ще бъде поставена.
Последният модел се отнася също и до защитени документи, в които е поставена такава лента, съгласно полезния модел.
Тези документи могат да бъдат например фидуциарни документи, такива като банкноти, или официални документи и други.
Предшестващо състояние на техниката
Вече е известно поставянето в защитени документи на такива ленти.
Фигура 1 показва лента 10 от общоизвестен тип.
Тази лента 10 съдържа продължителен надлъжен носител, върху който са образувани метализирани участъци 11.
Лентата може да има обща многопластова структура.
Тези метализирани участъци са разположени така, че да поместват помежду си, по надлъжната посока на лентата (отбелязана с X), прозрачни участъци 12.
Подреждането на участъците 11 и 12 е реализирано така, че по надлъжната посока на лентата да се получи редуване на метализирани участъци 11 и на прозрачни участъци 12.
Метализираните участъци 11 образуват дискретни метализирани елементи.
Тези участъци могат например да бъдат гладки метализирани участъци, изпяло отразяващи.
Лентата 10 от известния тип образува знак за сигурност; който може да бъде поставен на документ.
Поставянето може, например да се реализира чрез трансфер върху документа на цялата лента с нейния носител.
Трансферът може по-специално да се извърши чрез нагряване.
В този случай носителят трябва да бъде прозрачен (поне за участъците 12).
Възможно е също така да се осъществи избирателен трансфер на някои участъци от лентата (например, на метализираните участъци 11).
Други техники също могат да бъдат приложени за поставянето на лента на документ за защита (щамповане и др.).
Фигура 2 илюстрира документ 20, като банкнота, на който е поставена лента от типа на тази от фигура 1.
Метализираните участъци 11 на лентата са видими върху документа и образуват знак за сигурност.
Пояснява се, че общо метализираните участъци 11, след поставянето на лентата върху банкнотата, могат да бъдат покрити с лак, създаващ видим ефект за просто око. Този лак може да съответства например на слой от лентата, поставен на носителя на тази лента.
Пример за такава защитна лента е описан в ЕР 522 217.
Такива защитни ленти образуват защитен знак за документите.
По-специално, всеки метализиран участък 11 образува с прозрачните участъци 12, които го обхващат, по надлъжната посока на лентата, значителен контраст.
А тези участъци са подбрани с достатъчно голям размер, за да може този контраст да отговаря на контраст за мащаб, наречен глобален, на документа за защитаване.
Този контраст за глобален мащаб (или “макроконтраст”) съответства по-специално на добра защита срещу възпроизвеждането на документа, в който ще бъде поставена лентата (например, посредством ксерокс).
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да се подобри нивото на сигурност, свързано със защитните ленти на документ от общия гореописан тип.
Друга задача на полезния модел е да се осигурят отличителни значи за защитени документи, които допълват ефикасно конструкциите, споменати по-горе, във връзка със защитата срещу възпроизвеждане на документа.
За решаването на тези задачи, полезният модел предлага според първи аспект, защитна лента на документ, съдържаща носител, върху който в надлъжната посока на лентата е изпълнено редуване на общо метализирани участъци и на общо прозрачни участъци, като това редуване позволява да се направи контраст за мащаб, наречен глобален, на документа за защита така, че да създава защита срещу възпроизвеждането на документи, в които е поставена лентата. Лентата съдържа също така оптически активни елементи, свързани с общо метализираните участъци и/или общо прозрачните участъци на лентата, за да се създаде в мащаб, наречен детайлизиран, на нивото на документа за защита оптически ефект, позволяващ да се образува отличителен знак за идентифициране на документа.
Предпочитани, но не ограничителни аспекти на такава лента са следните. Полученият оптически ефект на детайлизирания мащаб е контраст, освен това е с визуален ефект, зависещ от ъгъла на осветяване и/или на наблюдаване на лентата. На общо прозрачните участъци на лентата е поставен лак, създаващ блестящ ефект, видим с просто око. Активните оптически елементи съдържат активни оптически структури, образувани чрез метализация. Те съдържат оптически променливи елементи. Поне някои от активните оптически структури съдържат един или повече от следните елементи за защита: зона, съдържаща дифракционни ивици; изцяло отразяваща метализирана зона; зона, съдържаща дифракционен мат; зона, съдържаща холограма; деметализирана зона на общо метализиран участък; зона, носеща отпечатване; метализирана зона на общо прозрачен участък.
Поне някои от активните оптически структури съдържат различни зони, някои от които имат най-малко един от защитните елементи:
Някои от зоните имат достатъчно малък размер, за да не бъдат непосредствено забележими с просто око. Част от активните оптически елементи са поставени на общо метализирани участъци. Освен това активните оптически елементи съдържат дифракционен мат, интегриран в дифракционен метализиран участък.
Активните оптически елементи съдържат изцяло отразяващи метализирани участъци.
Активните оптически елементи съдържат също изцяло отразяващи метализирани участъци, които, по надлъжната посока на лентата, са разположени от едната и от другата страна на поне някои от общо метализираните участъци на лентата, като метализираните участъци са общо дифракционни участъци. За всеки общо метализиран и дифракционен участък, от едната и от другата страна на който са разположени изцяло отразяващи метализирани участъци, изцяло отразяващите участъци са разположени по непосредствено прилежащ начин към общо метализирания и дифракционен участък.
За всеки общо метализиран и дифракционен участък, от едната и от другата страна на който са разположени изцяло отразяващи метализирани участъци, изцяло отразяващите участъци са разположени по начин да поместват в надлъжната посока на лентата интервал между изцяло отразяващия участък и общо метализирания и дифракционен участък.
Интервалът е прозрачен, поне някои активни оптически елементи са поставени на общо прозрачни участъци, активните оптически елементи съдържат изцяло отразяващи метализирани участъци, които в надлъжната посока на лентата са разположени от едната и от другата страна поне на някои от общо прозрачните участъци на лентата. За всеки общо прозрачен участък, от едната и от другата страна на който са разположени изцяло отразяващи метализирани участъци, изцяло отразяващите участъци са разположени по непосредствено прилежащ начин на общо прозрачния участък, като за всеки общо прозрачен участък, от едната и от другата страна на който са разположени изцяло отразяващи метализирани участъци, изцяло отразяващите участъци са разположени по начин да поместват в надлъжната посока на лентата интервал между изцяло отразяващия участък и общо прозрачния участък. Интервалът е: съдържащ метализирани и дифракционни зони, и/или съдържащ печатни зони, и/ или съдържащ дифракционен мат, и/или съдържащ холограма.
Активните оптически елементи са поставени за репериране на общо метализираните участъци и/или общо прозрачните участъци на лентата, освен това лентата е поставена към луминесцентни или абсорбиращи мотиви, които са отпечатани като покритие на лентата.
Отпечатването е реализирано като поне частично покритие на общо метализираните участъци на лентата, или отпечатването е реализирано като поне частично покритие на общо прозрачните участъци на лентата. Луминесцентните
986 Ш или абсорбиращи мотиви са интегрирани във вътрешността на лентата.
Съгласно втори аспект, полезният модел предлага също така защитен документ, включващ лента, съгласно един от споменатите по-горе аспекти.
Пояснения на приложените фигури
Други аспекти ще могат да бъдат разбрани от следващото описание на полезния модел, направено с позоваване на приложените фигури, на които, освен фигури 1 и 2, които вече са описани по-горе:
- фигура 3 е схематично представяне на първа форма на изпълнение на защитна лента на документ съгласно полезния модел;
- фигура 4 е схематично представяне на втора форма на изпълнение на защитна лента на документ, съгласно полезния модел;
- фигури 5а и 5Ь схематично показват два особени варианта на изпълнение на полезния модел;
Фигура 3 представя схематично защитна лента 30 на документ, съгласно полезния модел.
Примери за изпълнение на полезния модел
Лентата 30, както и съвкупността от защитни ленти за документ, съгласно полезния модел, има общите характеристики, които бяха посочени по-горе по отношение на фигура 1.
Вижда се, по надлъжната посока на лентата, редуване (пояснява се, че понятието „редуване” означава по смисъла на настоящия текст последователно „последователно повторение”) на: общо метализирани участъци 31, и на общо прозрачни участъци 32.
И при защитни ленти, съгласно полезния модел както и при ленти от познатия тип, описани при споменаване на фигури 1 и 2, лентата може да бъде поставена на защитен документ чрез трансфер, чрез щамповане или по друг начин.
На фигура 3 се вижда, че общо метализираните участъци 31 са поставени върху допълнителни елементи.
По-точно, тези допълнителни елементи са активни оптически елементи 310.
При позоваване на другите фигури се вижда, че е възможно да бъдат поставени различни типове активни оптически елементи на защитна лента, съгласно полезния модел.
Във всички случаи активните оптически елементи могат да бъдат представени под формата на цифри или букви.
Тези активни оптически елементи могат да отговарят на всяка желана, предварително определена графичност.
В случая на фигура 3 активните оптически елементи 310 се явяват под формата на числа (тези цифри могат например да отговарят на стойността на банкнота).
Активните оптически елементи 310 могат да направят в комбинацията със задния им план (в случая на фигура 3 общо метализираните участъци 31) определен оптически ефект.
Този оптически ефект може да съответства на контраст или на визуален ефект, зависещ от ъглите на осветяване и/на наблюдаване на лентата. Това ще е така, когато активните оптически елементи ще са изпълнени като дифракционни холограмни мотиви.
Прозрачните участъци 32, които са разположени между метализираните участъци 31, ще бъдат за предпочитане покрити с лак с блестящ ефект, видим с просто око.
Разбира се, че метализираните участъци 31 и прозрачните участъци 32, които на фигурите са представени под формата на правоъгълници, могат по принцип да имат всяка желана геометрична форма.
Все пак геометрията на метализираните участъци на лентата по принцип трябва да бъде с достатъчно големи размери и плътност, които да й позволят да изпълни ефикасно предпазна функция срещу възпроизвеждане.
Подобно решение е известно от ЕР 522 217, където е описан пример на лентата, отговаряща на такива условия за размер и за плътност.
Връщайки се на специфичния пример на фигура 3, активните оптически елементи следователно са съставени отвътре от общо метализирани участъци 31, които могат да бъдат изцяло отразяващи метализирани участъци.
Също така може да става въпрос и за участъци, съдържащи дифракционна ивица, холограма, или други средства, позволяващи да се промени общият аспект на участъка 31.
Във всички случаи активният оптически елемент 310 има оптични свойства, които се различават от тези на общо метализирания участък 31, по начин да се получи такъв оптичен ефект, като споменатия.
986 Ш
Активният оптически елемент 310 може да има хомогенна структура.
Той може също да бъде изпълнен чрез метализация.
И активните оптически елементи 310 могат да съдържат променливи оптически елементи.
Под “променливи оптически елементи” се разбира елементи, чиито свойства могат да се променят според ъгъла на осветление и/или на наблюдение. По-специално да става въпрос за дифракционни структури и/или холограми.
Променливите оптически елементи следователно са активни оптически елементи от особен тип.
Активните оптически елементи 310 могат да бъдат съставени от един от следните защитни елементи: зона, съдържаща дифракционна ивица; изцяло отразяваща метализирана зона; зона, съдържаща дифракционен мат; зона, съдържаща холограма; деметализирана зона на общо метализиран участък; зона, носеща отпечатване.
И тези активни оптически елементи 310 могат също така да бъдат изпълнени под формата на структури, съдържащи повече такива защитни елементи като споменатите.
По принцип така активните оптически елементи правят оптичен ефект в по-малък мащаб от глобалния мащаб, при който се получава ефектът на контраст между метализираните участъци 31 и прозрачните участъци 32.
Този оптичен ефект е реализиран в мащаб, наречен детайлизиран. Активните оптически елементи 310 правят по този начин оптични ефекти, локализирани в лентата 30.
Те позволяват на наблюдател да детектира наличието на активен оптически елемент, като по този начин позволяват идентификация и проверка на документа, на който е поставена лентата.
Активните оптически елементи 310, представени на фигура 3, имат доста голям размер, за да бъдат лесно наблюдавани с просто око.
Възможно е също такива активни оптически елементи да се изпълнят и в достатъчно малък размер, за да не бъдат непосредствено забележими с просто око.
В този случай само внимателен преглед на документа може да покаже наличието на тези активни оптически елементи и да доведе до проверяването на документа.
На фигура 3 активните оптически елемен ти 310 са поставени за репериране на метализираните участъци 31 на лентата.
Под “репериране” се има предвид характеристиката, според която активните оптически мотиви 310 са систематично разполагани срещу общо метализираните участъци.
Възможно е също и да се поставят такива активни оптически елементи на общо прозрачните участъци на лентата. И в този случай това поставяне може да се извърши насрещно.
Фигура 3 представя вариант на изпълнение на полезния модел, при който активните оптически елементи 310 са поставени на общо метализирани участъци.
Активните оптически елементи могат да бъдат съставени от или да съдържат дифракционен мат.
Определя се дифракционен мат зона, отклоняваща светлината според единствена дължина на вълна във всички посоки на пространството. Такъв дифракционен мат за наблюдател изглежда като имащ еднакъв аспект, независимо от ъгъла на осветяване и/или на наблюдаване на мата.
Съгласно един вариант на начина на изпълнение, на фигура 3 активният оптически елемент 310 може да бъде дифракционен мат в метализиран участък 31, който може отделно да бъде дифракционен.
И активните оптически елементи 310 могат също така да бъдат съставени от или да съдържат изцяло отразяващи метализирани участъци.
Съгласно особен вариант, който съответства на схематичното представяне на фигура 5а, такива активни оптически елементи, изпълнени под формата на изцяло отразяващи метализирани участъци могат да бъдат разположени по надлъжната посока на лентата от едната и от другата страна на поне някои общо метализирани участъци на лентата.
И метализираните участъци на лентата могат в този случай още да бъдат дифракционни участъци.
Фигура 5а представя: редуване на: общо метализирани участъци 51, които могат отделно да бъдат дифракционни, и общо прозрачни участъци 52, и на зоните 53, които съответстват на активни оптически елементи, и които са изпълнени под формата на изцяло отразяващи метализирани участъци.
Участъците 53 (фиг. 5а) са разположени
986 Ш по начин непосредствено прилежащ до метализирания участък 51, от едната и от другата страна на който те са разположени.
Възможно е също така, съгласно илюстрирания вариант на фигура 5Ь, да се предвиди зоните 53, които съответстват на активните оптически елементи, да бъдат разположени по такъв начин по надлъжната посока на лентата, че да има интервал между всеки изцяло отразяващ участък 53 и общо метализирания участък 51, до който е поставен.
Фигура 5Ь показва такива интервали 54.
Тези интервали могат например да бъдат прозрачни.
Фигура 4 илюстрира друг начин на изпълнение на полезния модел.
Пояснява се, че съвкупността от характеристиките, които бяха споменати по повод на: общо метализирани участъци и общо прозрачни участъци, активни оптически елементи, и на поставянето на лентата на защитен документ, са приложими за този начин на изпълнение, както и за всички начини на изпълнение, съгласно полезния модел.
В случая на лентата 40, показана на фигура 4, активните оптически елементи 420 са поставени на общо прозрачни участъци 42 на лентата.
Лентата съдържа освен това общо метализирани участъци 41.
Следователно, в този случай активните оптически елементи 420 могат да имат различни форми.
При този начин на изпълнение активните оптически елементи могат освен това да съответстват на метализирана зона на прозрачен участък 42.
Активните оптически елементи също така могат да бъдат изпълнени под формата на изцяло отразяващи метализирани участъци.
Съгласно друг вариант на изпълнение, е възможно да се предвиди активните оптически елементи да бъдат изпълнени във формата на изцяло отразяващи зони, разположени от едната и от другата страна на поне някои прозрачни участъци на лентата.
Активните оптически елементи, изпълнени във формата на изцяло отразяващи участъци, също така могат да бъдат разположени по такъв начин, че да бъдат непосредствено прилежащи на прозрачен участък, на който са поставени.
Съгласно непредставен на фигурите вариант, също така е възможно да се помести в надлъжната посока интервал между всеки изцяло отразяващ участък и общо прозрачния участък, на който е поставен.
Такъв интервал може отделно да бъде: интервал, съдържащ метализирани и дифракционни зони, и/или интервал, съдържащ печатни зони, и/или интервал, съдържащ дифракционен мат, и/или интервал, съдържащ холограма.
Съгласно вариант на изпълнение на полезния модел възможно е също така и на защитната лента да се поставят луминесцентни или оптично абсорбиращи мотиви.
По-специално такива мотиви могат да бъдат отпечатани като покритие на лентата.
Това отпечатване може да бъде изпълнено преди поставянето на лентата на защитния документи или след това.
Това отпечатване може да бъде изпълнено така, че: да покрива (поне частично) общо метализирани участъци на лентата; да покрива (поне частично) общо прозрачни участъци на лентата; да покрива (поне частично) едновременно общо метализирани участъци и общо прозрачни участъци на лентата.
Възможно е също така да се интегрират във вътрешността на лентата такива луминесцентни или абсорбиращи мотиви.
Това може да бъде изпълнено, например чрез разполагане в дебелината на многопластовата структура на лентата на пласт, съдържащ такива мотиви.
Полезният модел позволява да се повиши нивото на сигурност, свързано с познатите защитни ленти, такива като описаните на фигури 1 и 2, именно като позволява идентификацията и проверяването на документа, на който е поставена лентата.
Представените различни начини и варианти на изпълнение на полезния модел могат да бъдат комбинирани помежду си.
По-специално възможно е да се предвиди поставяне на активни оптически елементи едновременно на общо метализирани участъци и на общо прозрачни участъци на лентата.
Възможно е също така да се разположат активни оптически елементи, които се простират едновременно върху общо метализиран участък и прилежащ общо прозрачен участък, за получаване на желания оптичен ефект от активния оптически елемент.

Claims (28)

1. Защитна лента на документ, съдържаща носител, върху която по надлъжната посока на лентата е образувано редуване на общо метализирани участъци и на общо прозрачни участъци, като редуването позволява да се получи контраст за глобален мащаб на защитения документ, така че да съставлява защита срещу възпроизвеждането на документите, на които такава лента ще бъде поставена, характеризираща се с това, че лентата съдържа също така активни оптически елементи, поставени на общо метализирани участъци и/или общо прозрачни участъци на лентата, за получаване в детайлизиран мащаб на защитения документ на оптически ефект за получаване на отличителен знак за идентифициране на документа.
2. Защитна лента на документ, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че полученият оптически ефект в детайлизиран мащаб е контраст.
3. Защитна лента на документ, съгласно една от предходните претенции, характеризираща се с това, че полученият оптически ефект в детайлизиран мащаб е визуален ефект, зависещ от ъглите на осветяване и/или на наблюдаване на лентата.
4. Защитна лента на документ, съгласно една от предходните претенции, характеризираща се с това, че общо прозрачните участъци на лентата са свързани с лак с блестящ ефект, видим с просто око.
5. Защитна лента на документ, съгласно една от предходните претенции, характеризираща се с това, че активните оптически елементи съдържат активни оптически структури, образувани чрез метализация.
6. Защитна лента на документ, съгласно една от предходните претенции, характеризираща се с това, че активните оптически елементи съдържат оптически променливи елементи.
7. Защитна лента на документ, съгласно една от двете предходни претенции, характеризираща се с това, че поне някои от активните оптически структури съдържат един или повече от следните защитни елементи:
- зона, съдържаща дифракционна ивица,
- изцяло отражаваща метализирана ивица,
- зона, съдържаща дифракционен мат,
- зона, съдържаща холограма,
- деметализирана зона на общо метализи ран участък,
- зона, съдържаща отпечатване,
- метализирана зона на общо прозрачен участък.
8. Защитна лента на документ, съгласно претенция 7, характеризираща се с това, че поне някои от активните оптически структури съдържат различни зони, някои от които съдържат поне един от защитните елементи.
9. Защитна лента на документ, съгласно претенция 8, характеризираща се с това, че поне някои от зоните имат достатъчно малък размер, за да не бъдат непосредствено забележими с просто око.
10. Защитна лента на документ, съгласно една от предходните претенции, характеризираща се с това, че поне някои от активните оптически елементи са поставени на общо метализирани участъци.
11. Защитна лента на документ, съгласно претенция 10, характеризираща се с това, че активните оптически елементи съдържат дифракционен мат, интегриран в дифракционен метализиран участък.
12. Защитна лента на документ, съгласно претенция 10, характеризираща се с това, че активните оптически елементи съд ържат изцяло отразяващи метализирани участъци.
13. Защитна лента на документ, съгласно претенция 12, характеризираща се с това, че активните оптически елементи съдържат изцяло отразяващи метализирани участъци, които по надлъжната посока на лентата са разположени от едната и от другата страна поне на някои от общо метализираните участъци на лентата, като метализираните участъци са общо дифракционни участъци.
14. Защитна лента на документ, съгласно претенция 14, характеризираща се с това, че за всеки общо метализиран и дифракционен участък, от едната и от другата страна на който са разположени изцяло отразяващи метализирани участъци, като изцяло отразяващите участъци са разположени по начин, непосредствено прилежащ на общо метализирания и дифракционен участък.
15. Защитна лента на документ, съгласно претенция 13, характеризираща се с това, че за всеки общо метализиран и дифракционен участък, от едната и от другата страна на който са
986 Ul разположени изцяло отразяващи метализирани участъци, изцяло отразяващите метализирани участъци са разположени в надлъжната посока на лентата по такъв начин, че да има интервал между изцяло отразяващия метализиран участък и общо метализирания и дифракционен участък.
16. Защитна лента на документ, съгласно претенция 15, характеризираща се с това, че интервалът е прозрачен.
17. Защитна лента на документ, съгласно една от предходните претенции, характеризираща се с това, че поне някои от активните оптически елементи са поставени на общо прозрачни участъци.
18. Защитна лента на документ, съгласно предходната претенция в комбинация с претенция 12, характеризираща се с това, че активните оптически елементи съдържат изцяло отразяващи метализирани участъци, които в надлъжната посока на лентата са разположени от едната и от другата страна поне на някои от общо прозрачните участъци на лентата.
19. Защитна лента на документ, съгласно претенция 18, характеризираща се с това, че за всеки общо прозрачен участък, от едната и от другата страна на който са разположени изцяло отразяващи метализирани участъци, изцяло отразяващите метализирани участъци са разположени по начин, непосредствено прилежащ на общо прозрачния участък.
20. Защитна лента на документ, съгласно претенция 18, характеризираща се с това, че за всеки общо прозрачен участък, от едната и от другата страна на който са разположени изцяло отразяващи метализирани участъци, изцяло отразяващите метализирани участъци са разположени по начин да поместват в надлъжната посока на лентата интервал между изцяло отразяващия участък и общо прозрачния участък.
21. Защитна лента на документ, съгласно претенция 20, характеризираща се с това, че интервалът е:
- интервал, съдържащ метализирани и дифракционни зони, и/или
- интервал, съдържащ печатни зони, и/или
- интервал, съдържащ дифракционен мат, и/или
- интервал, съдържащ холограма.
22. Защитна лента на документ, съгласно една от предходните претенции, характеризираща се с това, че активните оптически елементи са поставени за репериране на общо метализираните участъци и/или на общо прозрачните участъци на лентата.
23. Защитна лента на документ, съгласно една от предходните претенции, характеризираща се с това, че лентата освен това е с луминесцентни и абсорбиращи мотиви.
24. Защитна лента на документ, съгласно претенция 23, характеризираща се с това, че луминесцентните или абсорбиращи мотиви са отпечатани като покритие на лентата.
25. Защитна лента на документ, съгласно претенция 24, характеризираща се с това, че отпечатването е изпълнено да покрие поне частично общо метализираните участъци на лентата.
26. Защитна лента на документ, съгласно претенция 24, характеризираща се с това, че отпечатването е изпълнено да покрие поне част от общо прозрачните участъци на лентата.
27. Защитна лента на документ, съгласно претенция 23, характеризираща се с това, че луминесцентните или абсорбиращи мотиви са интегрирани във вътрешността на лентата.
28. Защитен документ, на който е поставена лента съгласно една от предходните претенции.
BG1146U 2003-06-23 2006-12-20 Защитна лента на документ и защитен документ BG986U1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0307568A FR2856339B1 (fr) 2003-06-23 2003-06-23 Bande de securisation de document, et document securise

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG986U1 true BG986U1 (bg) 2008-01-31

Family

ID=33484658

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109391A BG109391A (bg) 2003-06-23 2005-12-21 Защитна лента на документ и защитен документ
BG1146U BG986U1 (bg) 2003-06-23 2006-12-20 Защитна лента на документ и защитен документ

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109391A BG109391A (bg) 2003-06-23 2005-12-21 Защитна лента на документ и защитен документ

Country Status (22)

Country Link
US (1) US20070041067A1 (bg)
EP (1) EP1636045B2 (bg)
JP (1) JP2007514562A (bg)
CN (1) CN1849222B (bg)
AT (2) ATE462580T1 (bg)
AU (1) AU2004251906B2 (bg)
BG (2) BG109391A (bg)
BR (1) BRPI0411821B1 (bg)
CA (1) CA2530418A1 (bg)
CZ (1) CZ17201U1 (bg)
DE (1) DE602004026304D1 (bg)
DK (1) DK200500295U3 (bg)
EE (1) EE00621U1 (bg)
ES (1) ES2343802T3 (bg)
FI (1) FI7040U1 (bg)
FR (1) FR2856339B1 (bg)
HU (1) HU3323U (bg)
MD (1) MD20050387A (bg)
OA (1) OA13181A (bg)
RU (1) RU2337012C2 (bg)
TR (1) TR200505190U1 (bg)
WO (1) WO2005000599A2 (bg)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
USD689998S1 (en) 2012-08-22 2013-09-17 S.C. Johnson & Son, Inc. Dispenser housing
DE102013021358A1 (de) 2013-12-16 2015-06-18 Giesecke & Devrient Gmbh Sicherheitselement für Sicherheitspapiere
FR3020987B1 (fr) * 2014-05-16 2018-03-16 Oberthur Fiduciaire Sas Procede de fabrication d'un element de securite.
US10836200B2 (en) * 2017-11-13 2020-11-17 X Display Company Technology Limited Rigid micro-modules with ILED and light conductor

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0522217A1 (fr) * 1991-07-10 1993-01-13 Banque De France Document fiduciaire ou de sécurité comportant un dispositif anti-contrefaçon, et procédé de fabrication d'un tel document

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3381739D1 (de) 1982-04-27 1990-08-23 Bank Of England Herstellung eines eine reflektierende faelschungsschutzvorrichtung aufweisenden blattelements.
CH661368A5 (de) * 1984-01-03 1987-07-15 Landis & Gyr Ag Beugungsoptisches sicherheitselement.
IN173621B (bg) * 1987-12-04 1994-06-18 Portals Ltd
DE3932505C2 (de) 1989-09-28 2001-03-15 Gao Ges Automation Org Datenträger mit einem optisch variablen Element
DE4002979A1 (de) * 1990-02-01 1991-08-08 Gao Ges Automation Org Wertpapier mit optisch variablem sicherheitselement
DE4344553A1 (de) * 1993-12-24 1995-06-29 Giesecke & Devrient Gmbh Sicherheitspapier mit einem faden- oder bandförmigen Sicherheitselement sowie Verfahren zur Herstellung desselben
US5486022A (en) * 1994-04-04 1996-01-23 Crane & Co., Inc. Security threads having at least two security detection features and security papers employing same
US5757521A (en) 1995-05-11 1998-05-26 Advanced Deposition Technologies, Inc. Pattern metallized optical varying security devices
ATE431260T1 (de) * 1995-11-28 2009-05-15 Ovd Kinegram Ag Optischer informationsträger
US5801587A (en) * 1996-09-26 1998-09-01 Exar Corporation Variable gain peak detector
US6060143A (en) * 1996-11-14 2000-05-09 Ovd Kinegram Ag Optical information carrier
KR19990073639A (ko) 1998-03-02 1999-10-05 민태영 부분증착부와 유색인쇄층을 가지는 은선 제조방법
JPH11286194A (ja) * 1998-04-01 1999-10-19 Toppan Printing Co Ltd 回折格子パターンを有する有価証券印刷物
GB0015873D0 (en) * 2000-06-28 2000-08-23 Rue De Int Ltd Optically variable security device
FR2830792A1 (fr) 2001-10-12 2003-04-18 Banque De France Procede de codage de documents de securite par zones metallisees

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0522217A1 (fr) * 1991-07-10 1993-01-13 Banque De France Document fiduciaire ou de sécurité comportant un dispositif anti-contrefaçon, et procédé de fabrication d'un tel document

Also Published As

Publication number Publication date
EE00621U1 (et) 2006-10-16
AT10434U1 (de) 2009-03-15
ATE462580T1 (de) 2010-04-15
WO2005000599A2 (fr) 2005-01-06
ES2343802T3 (es) 2010-08-10
CN1849222B (zh) 2013-04-17
CN1849222A (zh) 2006-10-18
EP1636045A2 (fr) 2006-03-22
OA13181A (fr) 2006-12-13
DE602004026304D1 (de) 2010-05-12
HU3323U (en) 2007-08-28
DK200500295U3 (da) 2006-03-24
FIU20050425U0 (fi) 2005-12-19
BRPI0411821A (pt) 2006-08-08
FR2856339B1 (fr) 2006-05-26
RU2006101700A (ru) 2006-06-10
BG109391A (bg) 2006-08-31
WO2005000599A8 (fr) 2005-04-07
AU2004251906A1 (en) 2005-01-06
WO2005000599A3 (fr) 2005-09-29
CZ17201U1 (cs) 2007-02-05
FR2856339A1 (fr) 2004-12-24
RU2337012C2 (ru) 2008-10-27
AU2004251906B2 (en) 2010-04-22
HU0600012V0 (en) 2006-03-28
JP2007514562A (ja) 2007-06-07
TR200505190U1 (tr) 2006-06-21
BRPI0411821B1 (pt) 2015-07-14
EP1636045B2 (fr) 2024-02-14
FI7040U1 (fi) 2006-04-28
MD20050387A (ro) 2006-08-31
CA2530418A1 (en) 2005-01-06
EP1636045B1 (fr) 2010-03-31
US20070041067A1 (en) 2007-02-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11367693B2 (en) Foil composite card
ES2165700T5 (es) Documento de seguridad.
RU2230671C2 (ru) Декоративная пленка
JP3053209B2 (ja) 有価書類の偽造安全性を向上させる構造を有する書類
US8534710B2 (en) Security element and method for manufacturing the same
ES2369886T3 (es) Sustrato transparente de seguridad con partículas magnéticas.
KR101153508B1 (ko) 보안 문서
ES2269304T3 (es) Pelicula decorativa.
US9724955B2 (en) Security devices and methods of manufacture thereof
US20160075164A1 (en) Security element comprising a volume hologram
EP1182055A2 (en) Optical information carrier
JP4405915B2 (ja) ストリップ形セキュリティー素子
RU95112499A (ru) Документ, структура пленки для его изготовления и контрольное устройство для проверки документа на подлинность
JP2005512859A (ja) セキュリティペーパーおよび有価証書のためのセキュリティ素子
CA2556457A1 (en) Object of value comprising a moire pattern
JP2003505726A (ja) 保証装置
US20090121473A1 (en) Optical Structure, in Particular for a Security Document and/or a Document of Value
RU2136508C1 (ru) Визуально идентифицируемый оптический элемент
BG986U1 (bg) Защитна лента на документ и защитен документ
JP7283483B2 (ja) 光学表示体、ページ対、製品、印刷製品、パスポート、カード、紙幣、ラベル、タグ、およびチケット
EP4353487A1 (en) 3d display, authenticator, and formation method
ES2370754T3 (es) Tarjeta con una capa de lámina metálica provista de una apertura.