BG66763B1 - Трикомпонентна сонда за магнитно поле - Google Patents

Трикомпонентна сонда за магнитно поле Download PDF

Info

Publication number
BG66763B1
BG66763B1 BG111692A BG11169214A BG66763B1 BG 66763 B1 BG66763 B1 BG 66763B1 BG 111692 A BG111692 A BG 111692A BG 11169214 A BG11169214 A BG 11169214A BG 66763 B1 BG66763 B1 BG 66763B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contact
magnetic field
substrate
contacts
sensors
Prior art date
Application number
BG111692A
Other languages
English (en)
Other versions
BG111692A (bg
Inventor
Август ИВАНОВ
Вълчева Лозанова Сия
Чавдар РУМЕНИН
Йорданов Иванов Август
Сия ЛОЗАНОВА
Станоев Руменин Чавдар
Original Assignee
Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан filed Critical Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан
Priority to BG111692A priority Critical patent/BG66763B1/bg
Publication of BG111692A publication Critical patent/BG111692A/bg
Publication of BG66763B1 publication Critical patent/BG66763B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Трикомпонентната сонда за магнитно поле съдържа подложка (1) с формата на куб и токоизточник (2). Върху три от ръбовете с общ връх на кои и да са съседни страни на подложката (1) са формирани три еднакви полупроводникови сензори на Хол (3, 4 и 5) с равнинна магниточувствителност и обща зона, разположена на върха, към която има първи омичен контакт (6). По дължините на трите сензора (3, 4 и 5) в посока от върха има съответно още по един омичен контакт - последователно втори (7), трети (8) и четвърти (9). Вторият (7), третият (8) и четвъртият (9) контакт през еднакви по стойност товарни резистори (10, 11 и 12) са свързани с единия извод на токоизточника (2), а другият му извод е съединен с първия контакт (6). Вторият (7) и третият (8) контакт, третият (8) и четвъртият (9) контакт, и четвъртият (9) и първият (7) контакт са съответно диференциалните изходи (13, 14 и 15) за трите ортогонални компоненти на магнитното поле (16), което е с произволна ориентация спрямо подложката (1). 1 претенция, 1 фигура

Description

(54) ТРИКОМПОНЕНТНА СОНДА ЗА МАГНИТНО ПОЛЕ
Област на техниката
Изобретението се отнася до трикомпонентна сонда за магнитно поле, приложимо в областта на сензориката, роботиката включително микро- и нано-роботиката, мехатрониката, безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, автоматиката, позиционирането на обекти в пространството, навигационните системи, контролно-измервателната технология, слабо полевата магнигометрия, биомедицинските изследвания, материалознанието, военното дело и сигурността, и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е трикомпонентна сонда за измерване на трите взаимноперпендикулярни (ортогонални) компоненти на вектора на магнитното поле, съдържаща подложка с формата на куб и токоизточник. Върху три от ръбовете с общ връх на които да са съседни страни на подложката са формирани три еднакви полупроводникови сензори на Хол с равнинна магниточувствителност и обща зона, разположена на върха, към която има първи омичен контакт. По дължините на трите сензора в посока от върха последователно има още по четири омични контакти - втори, трети, четвърти и пети. Първият контакт е свързан едновременно с петите контакти и през токоизточник те са съединени с всички трети контакти. Вторият и четвъртият контакт на всеки от сензорите на Хол са диференциалните изходи на сондата за трите компоненти на магнитното поле, което е с произволна ориентация спрямо подложката [1,2].
Недостатък на тази трикомпонентна сонда за магнитно поле е усложнената конструкция, изискваща три полупроводникови сензора на Хол с общо 13 омични контакта.
Недостатък е също редуцираната разделителна пространствена способност (пространствената резолюция) в резултат на големия брой омични контакти, изискващи съответни технологични зони в чувствителните области на сензорите.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде трикомпонентна сонда за магнитно поле с опростена конструкция и висока пространствена резолюция.
Тази задача се решава с трикомпонентна сонда за магнитно поле, съдържаща подложка с формата на куб и токоизточник. Върху три от ръбовете с общ връх на които и да са съседни страни на подложката са формирани три еднакви полупроводникови сензори на Хол с равнинна магниточувствителност и обща зона, разположена на върха, към която има първи омичен контакт. По дължините на трите сензора в посока от върха има съответно още по един омичен контакт - последователно втори, трети и четвърти. Вторият, третият и четвъртият контакт през еднакви по стойност товарни резистори са свързани с единия извод на токоизточника, а другият му извод е съединен с първия контакт. Вторият и третият контакт, третият и четвъртият контакт, и четвъртият и първият контакт са съответно диференциалните изходи на сондата за трите ортогонални компоненти на магнитното поле, което е с произволна ориентация спрямо подложката.
Предимство на изобретението е силно опростената конструкция, съдържаща само четири омични контакта вместо 13.
Предимство е също повишената пространствена резолюция поради наличието на четири омични контакта, което силно редуцира размерите на сензорите на Хол.
Предимство е още и повишената надеждност на 3D сондата от силно редуцирания брой контакти, необходими за нейното функциониране при запазване на перформанса й.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената фигура 1.
Примери за изпълнение на изобретението
Трикомпонентната сонда за магнитно поле съдържа подложка 1 с формата на куб и токоизточник 2. Върху три от ръбовете с общ връх на които и да са съседни страни на подложката 1 са формирани три
Описания на издадени патенти за изобретения № 12.1/17.12.2018 еднакви полупроводникови сензори на Хол 3, 4 и 5 с равнинна магниточувствителност и обща зона, разположена на върха, към която има първи омичен контакт 6. По дължините на трите сензора 3, 4 и 5 в посока от върха има съответно още по един омичен контакт - последователно втори 7, трети 8 и четвърти 9. Вторият 7, третият 8 и четвъртият 9 контакт през еднакви по стойност товарни резистори 10, 11 и 12 са свързани с единия извод на токоизточника 2, а другият му извод е съединен с първия контакт 6. Вторият 7 и третият 8 контакт, третият 8 и четвъртият 9 контакт, и четвъртият 9 и първият 7 контакт са съответно диференциалните изходи 13,14 и 15 на сондата за трите ортогонални компоненти на магнитното поле 16, което е с произволна ориентация спрямо подложката 1.
Действието на трикомпонентната сонда за магнитно поле, съгласно изобретението, фигура 1, е следното. При включване на централния токов контакт 6, формиран в общата зона на трите сензора на Хол 3, 4 и 5 и на трите товарни резистора 10, 11 и 12 към токоизточника 2, протичат три токови компоненти I I и I от общата зона към крайните омични контакти 7, 8 и 9. Тези токове са равни I = I = I по причина на структурната симетрия, т.е. конструктивната идентичност на трите сензора на Хол 3, 4 и 5, както и равните по стойност товарни резистори R = Rn = R12. При това е в сила съотношението R = Rn = R12» R където Rint е съответното вътрешно съпротивление на отделните периферни области, обуславящи сензорните преобразувателни области 3, 4 и 5. Ето защо режимът на функциониране на сондата е генератор на ток, I 7 = I = I 9 = const. Ако в резултат на структурни и технологични несъвършенства, геометрична асиметрия, механични деформации и др., на изходите 13, и 15 възникнат паразитни изходни напрежения в отсъствие на магнитно поле В 16 (офсети), тяхното компенсиране (нулиране) може да се осъществи схемно чрез един или повече допълнителни нискоомни резистори, включени към товарните резистори 10, 11 и 12.
Външното магнитно поле В 16, което е с произволна ориентация в пространството спрямо кубичната подложка 1, чрез трите си взаимно перпендикулярни (ортогонални) компоненти Βχ, В и Βζ генерира три сили на Лоренц, FL = q Vdi х В, латерално отклоняващи в съответните равнини движещите токоносители в активните преобразувателни области на сензорите на Хол 3, 4 и 5, където q е елементарният товар на електрона, a е векторът на средната дрейфова скорост на носителите по осите х, у и z [3, 4]. В резултат на Лоренцовите дефлекции в общата зона за трите сензора с равнинна магниточувствителност протичат независимо следните процеси. Ако векторът Βχ на полето В 16 е по оста х, настъпва преразпределение на токовете I 7 и I от действието на силата на Лоренц FL в равнината y-z като например токът I нараства, а токът I намалява. В резултат на този равнинно-чувствителен ефект на Хол [3, 4], върху контакти 7 и 8, т.е. на изхода 13 възниква напрежение на Хол V7g(Bx) ξ V Сигналът 13 дава пълна информация за стойността и посоката (знака) на компонента Βχ. Ако векторът В на полето В 16 е по оста у, настъпва преразпределение на токовете 167 и 169 от действието на силата на Лоренц Fp в равнината x-z като например токът 16 7 намалява, а токът 16 9 нараства. В резултат върху контакти 7 и 9, т.е. на изхода 14 възниква напрежение на Хол V79(By) ξ Vh 14. Този сигнал 14 дава пълна информация за стойността и посоката (знака) на компонента Ву. Ако векторът Bz на полето В 16 е по оста z, настъпва преразпределение на токовете I и I 9 от действието на силата на Лоренц FL в равнината х-у като например токът I намалява, а токът I нараства. В резултат върху контакти 8 и 9, т.е. на изхода възниква напрежение на Хол Vg9(By) ξ Vh 15. Сигналът 15 дава пълна информация за стойността и посоката (знака) на компонента Bz. Върху диференциалните изходи V 13, V 14 и V 15 освен линейното и нечетно (полярно) напрежение на Хол V което фактически е полезният информационен сигнал за съответните компоненти на вектора В 16, едновременно се генерира и квадратичен и четен от съответната магнитна компонента В , В и В магниторезистивен сигнал MR ~ В2. Пълното компен- х~ у Z г сиране на паразитното, в нашия случай, квадратично магнитосъпротивление на трите изхода 13, 14 и 15 (квадратичното напрежение между двойките контакти 7 и 8, 7 и 9, 8 и 9 от съответната магнитна индукция Βχ, В и Βζ) се компенсира чрез диференциалните изходи 13, 14и15,в които квадратичното магниторезистивно напрежение е синфазен сигнал.
Структурната симетрия на новия З-D сензор и отделянето на трите преобразувателни области на сензорите 3, 4 и 5 една от друга, минимизира съществено паразитното междуканално влияние - един от основните проблеми на векторната магнитометрия. Абсолютната стойност на вектора на магнитното
Описания на издадени патенти за изобретения № 12.1/17.12.2018 поле В 16 в пространството се дава с израза: |В| = (Βχ 2 + В/ + Βζ2)12, [3, 4], а ъгълът Θ на полето В 16 спрямо фиоксирана реперна ос, например, в равнината х-у се дава с израза: Θ = tan1 (V (В )/Vx(Bx)) и т.н.
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение се заключава във възможността само с четири омични контакти 6, 7, 8 и 9, вместо с 13, както е в известната 3D сонда, драстично да се опрости конструкцията, запазвайки перформанса - магниточувствителност, температурно поведение, минимално възможно разстоянието между чувствителната зона и повърхността на обекта, на който се изследват магнитните характеристики и др. Освен това се постига повишаване на пространствената резолюция от силно редуцираните размери на сензорите на Хол 3, 4 и 5. Едновременно се повишава и надеждността на трикомпонентната сонда от така намаленият брой контакти 6, 7, 8 и 9.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    1. Трикомпонентна сонда за магнитно поле, съдържаща подложка с формата на куб и токоизточник, като магнитното поле е с произволна ориентация спрямо подложката, като върху три от ръбовете с общ връх на които и да са съседни страни на подложката са формирани три еднакви полупроводникови сензори на Хол с равнинна магниточувствителност и обща зона, разположена на върха, към която има омичен контакт, характеризираща се с това, че по дължините на трите сензора (3, 4 и 5) в посока от върха има съответно още по един омичен контакт - последователно втори (7), трети (8) и четвърти (9), като вторият (7), третият (8) и четвъртият (9) контакт през еднакви по стойност товарни резистори (10, 11 и 12) са свързани с единия извод на токоизточника (2), а другият му извод е съединен с първия контакт (6), като вторият (7) и третият (8) контакт, третият (8) и четвъртият (9) контакт, и четвъртият (9) и първият (7) контакт са съответно диференциалните изходи (13, 14 и 15) за трите ортогонални компоненти на магнитното поле (16).
BG111692A 2014-02-05 2014-02-05 Трикомпонентна сонда за магнитно поле BG66763B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111692A BG66763B1 (bg) 2014-02-05 2014-02-05 Трикомпонентна сонда за магнитно поле

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111692A BG66763B1 (bg) 2014-02-05 2014-02-05 Трикомпонентна сонда за магнитно поле

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111692A BG111692A (bg) 2015-08-31
BG66763B1 true BG66763B1 (bg) 2018-11-15

Family

ID=56847709

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111692A BG66763B1 (bg) 2014-02-05 2014-02-05 Трикомпонентна сонда за магнитно поле

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66763B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG111692A (bg) 2015-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10215590B2 (en) Magnetic field sensor for sensing a proximity and/or a location of an object
US11162815B2 (en) Angular magnetic field sensor and rotating target with stray field immunity
KR102673252B1 (ko) 자기장 센싱 요소 배치를 위한 보상을 구비하는 자기장 센서
US10859643B2 (en) Magnetic field sensor having sensing element placement for reducing stray field sensitivity
EP3084456A1 (en) Magnetic field sensor and method for sensing relative location of the magnetic field sensor and a target object along a movement line
US10386427B1 (en) Magnetic field sensor having at least two CVH elements and method of operating same
US20200166590A1 (en) Magnetic sensor device
BG66763B1 (bg) Трикомпонентна сонда за магнитно поле
CN110073230B (zh) 磁传感器
BG67245B1 (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
US10948555B2 (en) Magnetic field sensor and magnetoresistance element structure having at least two magnetoresistance elements disposed in a proximate arrangement
US20240151507A1 (en) Position sensor system
BG67039B1 (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG112694A (bg) Двуосен интегрален сензор за магнитно поле
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG112676A (bg) Сензор за магнитно поле
BG67188B1 (bg) Магниточувствителен елемент
BG112514A (bg) Магнитометър на хол
BG66843B1 (bg) Двуосен магнитометър на хол
BG67134B1 (bg) Микросензор на хол
BG66436B1 (bg) Интегрален тримерен сензор за магнитно поле
BG112142A (bg) Интегрален магнитометър