BG66733B1 - Метод за извличане на благородни метали от руда с използване на халогени - Google Patents

Метод за извличане на благородни метали от руда с използване на халогени Download PDF

Info

Publication number
BG66733B1
BG66733B1 BG111317A BG11131712A BG66733B1 BG 66733 B1 BG66733 B1 BG 66733B1 BG 111317 A BG111317 A BG 111317A BG 11131712 A BG11131712 A BG 11131712A BG 66733 B1 BG66733 B1 BG 66733B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
ore
halogens
gold
silver
reactor
Prior art date
Application number
BG111317A
Other languages
English (en)
Other versions
BG111317A (bg
Inventor
Lalancette Jean
Dubreuil; Bertrand
Lemieux David
Original Assignee
Dundee Sustainable Technologies Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dundee Sustainable Technologies Inc filed Critical Dundee Sustainable Technologies Inc
Publication of BG111317A publication Critical patent/BG111317A/bg
Publication of BG66733B1 publication Critical patent/BG66733B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B11/00Obtaining noble metals
    • C22B11/06Chloridising

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)

Abstract

Настоящото изобретение се отнася до метод за извличането на благородни метали с използване на халогени. Открито е, че въвеждането на халогени в реактора под формата на хипохлорид, а не на свободни халогени, опростява до голяма степен рециклирането на халогените чрез електролиза. В същото време се повишава нивото на добавяне на халогените и значително понижава вторичните реакции с основни метали, като например желязо. С работа под киселинни условия е открито, че извличането на златото е толкова високо с използване на хипохлорит, колкото с използване на елементен хлор, като съотношението на активен хлор към руда се понижава с фактор от две до пет.

Description

Предшестващо състояние на техниката
Докладвано е (Американски патент 7,537,741), че носещите злато/сребро руди, след като са лишени от основните си метали като Cu, Zn, Fe и халогени като сяра и телур, могат да бъдат третирани много ефикасно с халогени за възстановяване на благородните метали. Рудата се образува на пулп в солен разтвор от натриев хлорид, включващ малка част натриев бромид, и след това в системата се добавя елементен хлор почти при температура на околната среда (40-50°С). Високият потенциал за окисляване на хлора води до образуването на малка част бром от бромида в пулпа, а смесените халогени (хлор, бром) водят до бързо (няколко часа) и доста пълно възстановяване на благородните метали. Този процес е подход със затворена верига, което означава, че след разделяне на отпадащия разтвор и възстановяване на благородния метал, солният разтвор се използва като източник на елементен хлор. Това произвеждане на хлор се извършва чрез електролизата на солен разтвор в стандартна електролитна клетка или с мембрана или диафрагма за разделяне на катодното отделение от анодното такова.
Този метод се подлага на значителни ограничения, когато е прилаган. Първо, солният разтвор събира много видове йони в хода на извличането на златото, по-специфично елементи на алкалоземната група, като например калций и магнезий. Тъй като съвременните материали, използвани като диафрагми или мембрани, са силно чувствителни на тези заразители, се изисква продължително пречистване на солния разтвор преди електролиза. Второ, разтворимостта на хлора във вода е доста ниска, 0.091 mole/1 при 25°С (Advanced Inorganic Chemistry, A. Cotton и G. Wilkinson, Interscience Publishers, 1972, cip. 476). Тази разтворимост се понижава по-нататък, ако вместо вода се използва солен разтвор от NaCl. Добавянето на хлор изисква периоди от време, състоящи се от часове, а не минути. И накрая, на свой ред, този дълъг период на прибавяне води до вторични реакции на хлора и брома с оставащите основни метали в рудата, основно желязо, и със сярата като сулфид, като по този начин се повишава цялостната консумация на халогени.
По този начин остава нуждата от подобрен метод и система за извличане на благородни метали чрез халогени, като се позволява рециклирането на халогените.
Документът WO 02/42503 А1 разкрива метод за извличане от въглеродна, трудно обогатяваща се руда, на благородни метали като злато, сребро платина, паладий и техни смеси. Методът включва:
(a) образуване на водна солена суспензия от рудата, която се подкиселява с киселина, избрана от групата, състояща се от сярна киселина, солна киселина и други;
(b) окисляване на суспензията с окисляващ агент като озон, молекулярен кислород, хлорен газ и други, за да се окисли въглеродния материал и да се получи окислена суспензия, температурата е в обхвата 40-65°С, pH е в обхвата 1-3;
(c) контактуване на окислената суспензия с хипохалити на алкални или алкалоземни метали, например, натриев хипохлорит и натриев хипобромит с концентрация в обхвата 0.04-0.4 тегл. %, при pH около 7, по-специално, в обхвата 2.2-6.8, за да се разтворят благородните метали и да се образува разтвор, съдържащ суспензия с твърди вещества и разтвор на благородните метали;
(d) отделяне на твърдите вещества от разтвора на благородните метали;
(e) възстановяване на благородните метали от разтвора.
Недостатък на метода, описан в WO 02/42503 А1, е необходимостта от повече етапи и материали, както и осигуряване на допълнителни режими за провеждането му, поради което той е икономически и технически неефективен.
Освен това, условията (концентрации, pH, температури) за провеждане на метода са различни от метода, предмет на настоящата заявка, не е посочена зависимостта между концентрацията на хипохлоритите и окислително-редукционния потенциал в реактора, която води до сравнително повишаване на степента на извличане на благородните метали в метода от настоящата заявка. Недостатъците на известния метод се преодоляват с метода от настоящата заявка, при който се използват разредени разтвори на хипохалити, като концентрацията им е достатъчна, за да се повиши окислително-редук
Описания на издадени патенти за изобретения № 10.1/15.10.2018 ционният потенциал в реактора за извличане на благородните метали, при съответно pH на суспензията.
Документът US 4342592 А разкрива цикличен хидрометалургичен процес за получаване на благороден метал (злато, сребро) от твърд материал, който по същество се състои от:
A. Взаимодействие на материала, съдържащ благородни метали, с ефективен обем на кауетичен извличащ разтвор, съдържащ хипохлоритна сол и хлоридна сол, достатъчно време за да се разтвори благородния метал;
B. Отлагане на благородния метал чрез заместване с електрохимически по-положителен метал (желязо, цинк или тяхна смес), за да се получи обеднен разтвор;
C. Добавяне на достатъчно хипохлорит към обеднения разтвор, за да се поддържа ефективна концентрация на хипохлоритната сол в него;
D. Повторно използване на обеднения кауетичен разтвор за взаимодействие с допълнителен материал, съдържащ благороден метал.
Концентрацията на хипохлоритната сол е в обхвата 0.25-2.00 тегл. %, за предпочитане 0.5-1 тегл. %, предимно 0.4-1.60 тегл. %, pH на кауетичния извличащ разтвор е в обхвата 8-13.
Възможно е, при получаване на сребро, част от обеднения разтвор да премине през електролизна клетка, за да се регенерира електрохимически концентрацията на хипохлоритния йон в каустичния разтвор, при което не се налага допълнително зареждане на непрекъснатия цикличен процес с извличащ разтвор.
Методът включва регенериране на реагенти и разтвори.
Методът, описан в US 4342592 А се различава от метода, предмет на настоящата заявка, тъй като използва различни етапи, концентрации на хипохалити, pH на разтвора за извличане, съдържащ хипохалити, за получаване на благородни метали. Не е посочена, също така, и зависимостта между концентрацията на хипохлоритите и окислително-редукционния потенциал в реактора, която води до сравнително повишаване на степента на извличане на благородните метали в метода от настоящата заявка.
Техническа същност на изобретението
По-специфично, в съответствие с настоящото изобретение се осигурява метод за извличане на благородни метали от руда, съдържащ образуване на пулп от рудата в реактор в солен разтвор, подкиселяване на разтворената руда и свързване на подкиселената разтворена руда с халогени, като споменатите халогени се захранват в реактора под формата на хипохлорити.
По-нататък се осигурява система за извличане на благородни метали от руда, съдържаща електролитна клетка без диафрагма; реактор за извличане; и резервоар за солния разтвор, като резервоарът за солния разтвор захранва електролитната клетка без диафрагма и реактора за извличане; и реакторът за извличане получава рудата, солен разтвор от резервоара за солния разтвор, хипохалит, генериран в електролитната клетка без диафрагма, и киселина.
Осигурява се метод за извличане на злато и сребро от руда в реактор, използвайки разредени хипохлорити като източник на активен хлор, съдържащ контролиране на pH стойността на разтворената руда в обхват между 0.5 и 3, и добавяне на хипохлорити в количество, достатъчно, за да повиши потенциала за оксидо-редукция на реактора в обхват, състоящ се между около 0.7 и около 1.2 V срещу Ag/AgCl референтен електрод.
Други предмети, предимства и характеристики на настоящото изобретение ще станат по-явни при прочит на следното неограничаващо описание на специфичните му изпълнения, представени само посредством пример и във връзка с придружаващите фигури.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 е технологична схема на метод съгласно едно изпълнение на аспект на настоящото изобретение; и фигура 2 е схематичен изглед на система съгласно едно изпълнение на аспект на настоящото изобретение.
Описания на издадени патенти за изобретения
Описание на изпълненията на изобретението № 10.1/15.10.2018
Съществуват известни методи за произвеждането на хипохлорити, като например натриев хипохлорит (NaOCl) и натриев хипобромит (NaOBr) чрез електролиза на алкален разтвор. Например, компанията Siemens продава на пазара система, наречена OSEC® В-Pak, генерираща разтвор на натриев хипохлорит чрез електролиза на алкален разтвор, използвайки електролитна клетка, лишена от мембрана или диафрагма, и при която система католитичните и анолитичните разтвори се смесват вътре в клетката за получаване на съответните хипохлорити, NaOCl или NaOBr. Тези хипохлорити са много разтворими във вода и, в случая на NaOCl, те могат да бъдат използвани при концентрации в обхвата от 0.5 до 1.0 % за пречистването на питейна вода.
Учудващо в настоящото изобретение е открито, че използването на разредени хипохлорити като източник на активен хлор е много ефикасно за извличане на злато и сребро, при условие, че pH на разтворената руда в реактора е киселинна, в обхват между 0.5 и 3, както и при условие, че добавените хипохлорити повишават потенциала на окислително-редукционния процес (ORP) на системата до 0.85 V (Ag/AgCl референция). Няма нужда от сложни електролитни клетки с пълноправни отделения. Освен това, нивото на добавяне на активния хлор се повишава до голяма степен поради високата разтворимост на хипохлоритите, и вторичните реакции с желязо и сулфиди се понижават до голяма степен.
Произвеждането на хипохлорити (NaOCl) от алкален разтвор може да бъде описано чрез следните уравнения (I):
Катод 2Na+ + 2с —> 2Na
2Na + 2Н2О 2 NaOH + Н2
Анод 2CI С12 + 2с Смесване 2NaOH + Cl2 —> NaCl + NaClO
Подобни уравнения могат да бъдат съставени за производството на хипобромити (NaOBr).
При клетка без диафрагма, концентрация на активен хлор, те. хипохлорит (NaClO), при нивото от 0.5 до 2.0 % активен хлор, може да се постигне например с продавано на пазара оборудване за пречистване на вода.
Хипохлоритният разтвор (NaClO) може да окисли бромидния йон до елементен бромид (Oxidation Potential, W. М. Latimer, Prentice-Hall, 1952, стр. 56 и 62). Следователно, натриевият хлорит може да генерира в реактора брома, изискван за извличане на злато от разтворената руда. Също така, добавянето на натриевия хипохлорит се извършва в пулп, който е киселинен от киселина, като например сярна киселина. Освен елиминирането на карбонатите, което може да бъде налично в рудата, това добавяне на киселинност измества равновесието на системата хипохлорит/вода към освобождаването на свободен хлор, както е илюстрирано от следните уравнения (II):
H2SO4 (излишък) + 2NaOCl 2НС1О + Na2SO4 pH 1.5 - 3.0
H2SO4 + 2NaCl — 2 HCI + Na2SO4 2HOC1 + 2H+ + 2CL -+ 2C12/2H2O (Cotton и Wilkinson, Ibid., стр. 476)
В настоящото изобретение, много разтворими хипохлорити се използват като междинна форма на активен халоген, използвана за рециклиране на халогени, като свободните халогени се „възстановяват“ в реакционната клетка при киселинни условия. Количеството хипохлорит, изисквано за получаване на бързо и почти пълно извличане на благородни метали от рудата, е открито, че е около един процент спрямо теглото на разтворената руда, като съответният ORP е в обхвата от 0.75 до 1.0 V, например 0.85 V.
Тази ситуация представлява много значително подобрение спрямо директното хлориране с елементен хлор, където съотношението на хлора към рудата е от 2% до 10%. Също така се отбелязва значително понижаване на консумацията на активен хлор чрез основните метали в рудата, обичайно по-голямата част от които е желязо.
Тези резултати са илюстрирани от следните примери.
Пример 1.
Златна руда, показваща следния анализ: 2.6 g/t Au, 1.2 g/t Ag, 5.0 % Fe, 0.4 % S2_ и смляна до 80% минус 120 меша, се образува на пулп (35% твърдо вещество) в солен разтвор от 7 % NaCl и 2 % NaBr,
Описания на издадени патенти за изобретения № 10.1/15.10.2018 като температурата е 40°С. Хлорирането се извършва по два различни начина: i) с директно хлориране с елементен хлор, и й) чрез добавяне на натриев хипохлорит като източник на активен халоген.
Следната Таблица I представя сравнителни резултати.
ХаЖченсн носител 1J родължмтслност (h) pFI (първоначална стойност) Съотношение (WAV) Активен Cl/руда Разтворено Fe {%) ORP t.ruV.l 13ъкта1ювя.ввш, на Au (%}
Директно хлориране Ci, 4 6 КУ100 50 - 97
Добавяне нв натриев хипохлорит NsOCI Ί 0.5 2/ЕСЮ 23 953 98
Таблица I
Пример 2.
Същата златна руда (200 g) като в Пример 1 се образува на пулп в солен разтвор (100 g/LNaCl и 30 g/L NaBr), което дава 30% съдържание на твърди вещества. Разтворената руда се разбърква при 40°С за 4 h и хипохлорит NaClO 12 % се добавя така, че да се получи концентрация на NaClO от 0.5%. След това се извършва различно добавяне на киселина (H2SO4), което дава 5 различни системи с различен ORP. Резултатите са представени в следната Таблица II.
Условие ДоОдввне ни киселина (HjSO*i pH (крайна) ORP (mV) ИцКчЩ-ювявзне на Au (%)
] 6.2 44S 25
2 5.7 714 87
5.5 824 94
4 2.5 822 97
- 1.5 913 98
Тайлитта II
Както ясно се вижда от тези примери, повишение на киселинността, както е показано чрез понижаване на pH, отговаря на ускорено освобождаване на халоген и подобрено извличане на злато.
Метод съгласно едно изпълнение на аспект на настоящото изобретение, както е показано в технологичната схема на Фигура 1, например, съдържа генериране на хипохлорити от солен разтвор (NaCl и NaBr) (стъпка 110); разтваряне на рудата със солния разтвор (NaCl и NaBr) (Стъпка 120); извършване на хлориране чрез добавяне на хипохлорити при киселинни условия (стъпка 130); филтриране за събиране на съдържателния разтвор (стъпка 140); третиране на съдържателния разтвор за възстановяване на Au/Ag от една страна (стъпка 150) и обеднения солен разтвор от друга страна (стъпка 160).
Система съгласно едно изпълнение на настоящото изобретение, както е илюстрирано например в Пример 2, съдържа резервоар за солния разтвор 10. Първи изход 12 на резервоара за солния разтвор 10 се насочва към електролитна клетка без диафрагма 20 и втори изход 14 на резервоара за солния разтвор 10 се насочва към реактор за извличане 40. Хипохалит се генерира (виж уравнения 1 по-горе) в електролитната клетка без диафрагма 20. В реактора за извличане 40, рудата се образува на пулп със солния разтвор от резервоара от солния разтвор 10, подкиселява се със сярна киселина или солна киселина и се свързва с халогени, освободени от хипохлорита, генериран в електролитната клетка без диафрагма 20. След период на контакт от няколко часа, реакционната маса в реактора с постоянно разбъркване за извличане 40 се филтрира (филтър 50) в обеднено твърдо вещество, което се премахва, и съдържателен разтвор, който се третира за събиране на Au/Ag. Обедненият алкален разтвор след това
Описания на издадени патенти за изобретения № 10.1/15.10.2018 се пречиства от основните метали, събрани чрез регулиране на стойността на pH и филтрация (60) и се рециклира в резервоара за солния разтвор 10 за по-нататъшно използване.
По този начин се осигурява система и метод за извличането на благородни метали чрез халогени (С12, Вг2), където халогените се рециклират в реактора за извличане под формата на хипохалити. Образуването на хипохалити се постига чрез електролизата на солен разтвор в клетка без диафрагма. Разтворът на рециклираните хипохалити се захранва в киселинния пулп от рудата в реактора за извличане, като pH стойността на пулпа, който се провежда е между 0.5 и 3, с предпочитана стойност от 1.5, и ORP в реактора е в обхвата между 0.7 и 1.2 V (Ag/AgCl референтен електрод), с предпочитана стойност от 0.85. Хипохалитът може да бъде NaOCl като активен халоген или NaOBr като активен халоген, или смес от двата хипохалита, в количество между 0.5 и 2 процента от рудата. Предпочитана концентрация на NaOCl е 1.5%.
Въпреки че настоящото изобретение е описано тук по-горе посредством изпълненията си, то може да бъде модифицирано без отдалечаване от естеството и ученията на предмета на изобретението, както е рецитиран тук.

Claims (5)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за извличане на злато и сребро от руда с използване на халогени, включващ образуване в реактор на водна суспензия на рудата, съдържаща злато и сребро, в солен разтвор, съдържащ NaCl и NaBr, подкиселяване на суспензията със сярна или солна киселина, прибавяне на разтвор на хипохалити като NaClO и NaBrO, възстановяване на злато и сребро, характеризиращ се с това, че pH на подкиселената суспензия е в обхват 0.5-3, хипохалитите NaClO и/или NaBrO са в количество в обхват между около 0.5 до около 2 тегл. % от теглото на рудата, окислително-редукционният потенциал в реактора е в обхвата между около 0.7 до около 1.2 V срещу референтен електрод Ag/AgCl, възстановяването на злато и сребро включва филтриране за събиране на разтвора, съдържащ злато и сребро, третиране на разтвора, за да се отделят злато и сребро от обеднения солен разтвор, при това методът включва и рециклиране на халогени от обеднения солен разтвор под формата на хипохалитите NaClO и/или NaBrO чрез електролиза на обеднения солен разтвор в електролизна клетка, свободна от диафрагма, и използването им отново за извличане на злато и сребро.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че pH на суспензията е около 1.5.
  3. 3. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че окислително-редукционният потенциал в реактора е около 0.85 V.
  4. 4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че хипохалитите NaClO и/или NaBrO са в количество в 1.5 тегл. % от теглото на рудата.
  5. 5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че термодинамичният процес в етапа на окисление протича при температура 40°С.
BG111317A 2011-09-27 2012-09-25 Метод за извличане на благородни метали от руда с използване на халогени BG66733B1 (bg)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US201161539517P 2011-09-27 2011-09-27
US61/539517 2011-09-27
US13/418863 2012-03-13
US13/418,863 US9051626B2 (en) 2011-09-27 2012-03-13 Method and a system for gold extraction with halogens

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111317A BG111317A (bg) 2013-08-30
BG66733B1 true BG66733B1 (bg) 2018-09-17

Family

ID=47909772

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111317A BG66733B1 (bg) 2011-09-27 2012-09-25 Метод за извличане на благородни метали от руда с използване на халогени

Country Status (6)

Country Link
US (1) US9051626B2 (bg)
EP (1) EP2771491A4 (bg)
AR (1) AR088009A1 (bg)
BG (1) BG66733B1 (bg)
CU (1) CU20140092A7 (bg)
WO (1) WO2013044380A1 (bg)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9051626B2 (en) 2011-09-27 2015-06-09 Dundee, Technologies Durables Inc. Method and a system for gold extraction with halogens
WO2015135053A1 (en) * 2014-03-12 2015-09-17 Dundee Sustainable Technologies Inc. An improved closed loop method for gold and silver extraction by halogens
US9206492B2 (en) * 2014-03-12 2015-12-08 Dundee Sustainable Technologies Inc. Closed loop method for gold and silver extraction by halogens
AU2015259608B2 (en) * 2014-05-12 2019-10-03 Sumitomo Corporation Of Americas Brine leaching process for recovering valuable metals from oxide materials
AU2017281847B2 (en) 2016-06-24 2022-06-30 EnviroMetal Technologies Inc. Methods, materials and techniques for precious metal recovery
CA2992545A1 (en) 2017-03-30 2018-09-30 Dundee, Technologies Durables Inc. Method and system for metal recovery from arsenical bearing sulfides ores
US10526682B2 (en) 2017-07-17 2020-01-07 Enviroleach Technologies Inc. Methods, materials and techniques for precious metal recovery

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US649962A (en) 1899-02-17 1900-05-22 Illinois Reduction Company Method of extracting precious metals from ores.
GB795790A (en) 1955-04-20 1958-05-28 Electro Chimie Metal Improvements in or relating to the recovery of gold
US3819504A (en) * 1972-04-28 1974-06-25 Diamond Shamrock Corp Method of maintaining cathodes of an electrolytic cell free of deposits
US4342592A (en) 1979-07-19 1982-08-03 Duval Corporation Non-polluting process for recovery of precious metal values from ores including those containing carbonate materials
AU2002216679A1 (en) 2000-11-21 2002-06-03 Orthotech Industrial Corporation Recovery of precious metals from carbonaceous refractory ores
AU2003287781B2 (en) 2002-12-31 2010-02-25 Intec Ltd Recovering metals from sulfidic materials
CA2448999C (en) 2003-02-11 2010-05-11 Nichromet Extraction Inc. Gold and silver recovery from polymetallic sulfides by treatment with halogens
US20040156765A1 (en) * 2003-02-12 2004-08-12 Nichromet Extraction Inc. Gold and silver recovery from polymetallic sulfides by treatment with halogens
CA2478516C (en) * 2003-09-30 2007-12-11 Jaguar Nickel Inc. A process for the recovery of value metals from base metal sulfide ores
FI118302B (fi) 2006-02-17 2007-09-28 Outotec Oyj Menetelmä kullan talteenottamiseksi
JP4999108B2 (ja) 2008-03-27 2012-08-15 Jx日鉱日石金属株式会社 金の浸出方法
CN102002600B (zh) 2010-11-29 2013-09-11 昆明理工大学 一种环保型氯水提金工艺
BR112013028340B1 (pt) 2011-05-02 2019-01-15 Trimetals Mining Inc. método para recuperação de um metal a partir de um minério
US9051626B2 (en) 2011-09-27 2015-06-09 Dundee, Technologies Durables Inc. Method and a system for gold extraction with halogens

Also Published As

Publication number Publication date
EP2771491A1 (en) 2014-09-03
US20130074655A1 (en) 2013-03-28
WO2013044380A1 (en) 2013-04-04
AR088009A1 (es) 2014-04-30
CU20140092A7 (es) 2014-10-02
EP2771491A4 (en) 2015-07-29
BG111317A (bg) 2013-08-30
US9051626B2 (en) 2015-06-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG66733B1 (bg) Метод за извличане на благородни метали от руда с използване на халогени
JP3879126B2 (ja) 貴金属製錬方法
JPH07508073A (ja) 鉱物からの金属の製造方法
JP5539777B2 (ja) セレン及びテルルを含む還元滓の処理方法
US20090315232A1 (en) Dissolution Apparatus for Noble Metals
JP4207959B2 (ja) 高純度塩化銀の分離精製方法とそれを用いた高純度銀の製造方法
EA029330B1 (ru) Способ получения золотосодержащего раствора и установка для извлечения золота и серебра
JP2007270255A (ja) 銅粉を用いたセレンを含む廃液中の白金の回収方法
JP2012246198A (ja) セレンの湿式法による精製方法
US9206492B2 (en) Closed loop method for gold and silver extraction by halogens
JP5200588B2 (ja) 高純度銀の製造方法
CA1257970A (en) Process to manufacture silver chloride
JP2020105587A (ja) 貴金属、セレン及びテルルを含む酸性液の処理方法
BG66925B1 (bg) Метод със затворен цикъл за екстрахиране на злато и сребро чрез халогени
RU2510669C2 (ru) Способ извлечения благородных металлов из упорного сырья
JP5132919B2 (ja) 銀の回収方法
JP2012246197A (ja) セレンの湿式法による精製方法
CA2791056C (en) A method and a system for gold extraction with halogens
JP2007231397A (ja) 塩化銀の精製方法
JP5573763B2 (ja) 高純度銀製造廃液の処理方法
JP2011195935A (ja) 白金族元素の分離回収方法
JP5835579B2 (ja) 白金族元素を含有する臭素酸水溶液の処理方法
CA2846154C (en) An improved closed loop method for gold and silver extraction by halogens
RU2702250C1 (ru) Способ йод-йодидной переработки золотосодержащего сырья
US20220389537A1 (en) Method for recovering precious metal