BG66427B1 - Метод и машина за многооперационно обработване на ротационни детайли - Google Patents
Метод и машина за многооперационно обработване на ротационни детайли Download PDFInfo
- Publication number
- BG66427B1 BG66427B1 BG110351A BG11035109A BG66427B1 BG 66427 B1 BG66427 B1 BG 66427B1 BG 110351 A BG110351 A BG 110351A BG 11035109 A BG11035109 A BG 11035109A BG 66427 B1 BG66427 B1 BG 66427B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- cross
- turret
- longitudinal
- machine
- grinding
- Prior art date
Links
Landscapes
- Constituent Portions Of Griding Lathes, Driving, Sensing And Control (AREA)
- Turning (AREA)
Abstract
Изобретението се отнася до метод и машина за многооперационно обработване на ротационни детайли и е подходяща при обработването на ротационни податливи детайли и детайли със сложна профилна форма. Методът съдържа стъпките установяване към кръстат револверен супорт на машина за многооперационно обработване на ротационни детайли на поне една револверна глава (4) и установяване към кръстат револверен супорт (1, 1’) на машината на външно и вътрешно шлифовъчно вретено, като кръстатият супорт (1, 1’) е един или са два, които се преместват в напречно направление от един или два подавателни механизма (21, 21’ и 53, 53’) за грубо и окончателно обработване. Машината включва тяло (35), две или три надлъжни направляващи (9, 15, 54), задно и предно седло (2, 2’ и 3, 3’), монтирани върху една надлъжна направляваща (15), поне един кръстат супорт (1, 1’), носещ инструменти, монтиран към втората надлъжна направляваща (9 или 54), както и поне една револверна глава (4) за груби обработки и поне едно шлифовъчно вретено (5, 8) за окончателни обработки, монтирани върху кръстатите супорти (1, 1’).@
Description
(54) МЕТОД И МАШИНА ЗА МНОГООПЕРАЦИОННО ОБРАБОТВАНЕ НА РОТАЦИОННИ ДЕТАЙЛИ
Област на техниката
Настоящото изобретение се отнася до метод и машина за многооперанионно обработване на ротационни детайли и по-специално до многооперационна машина, с която могат да се обработват детайли с различна геометрия при едностранно или двустранно обработване на една или две установки. Машината е особено подходяща при обработването на ротационни податливи детайли и детайли със сложна профилна форма.
Предшестващо състояние на техниката
Познати са от практиката и литературата множество машини с цифрово програмно управление за еднотипни обработки.
Известен е шлифовъчен център [1,2], разработен на база на машина ШК 324.32 [3], който служи за окончателно обработване на патронникови и центрови детайли в условията на ГАПС. Известната машина включва тяло, надлъжна направляваща, монтирана върху тялото, предно и задно седло с възможност за движение върху направляващата, както и супорт за закрепване на обработващия инструмент. Тази известна машина има само една надлъжна направляваща, а супорта е предназначен за закрепване само на един външно шлифовъчен диск с наклонен профил. Предното и задно седло са оформени като револверни маси, които при надлъжно шлифоване на центрови детайли могат да се преместват синхронизирано по направляващата. Само задното седло е изпълнено като кръстат супорт и е снабдено с магазин за вътрешно шлифовъчните дорници и задни центри.Супортътезаедин наклонен диск и може да се премества само в напречно направление. Машината е с възможност само за едностранно шлифоване на патронникови детайли на една установка. Машината не разполага със срещуположно вретено. Няма възможност за многооперационно обработване. Наличен е само един магазин за автоматична смяна на вътрешно шлифовъчни дорници и задни центри. Освен това не е решен въпросът за шлифоване на стъпални податливи детайли.
Известен е и многооперационният център [4]. Тази известна многооперационна машина съдържа тяло; надлъжни направляващи върху тялото; задно и /или предно седла, монтирани върху една надлъжна направляваща; поне една надлъжна шейна, установена върху втора надлъжна направляваща; поне един кръстат супорт, носещ инструменти; поне една револверна глава за груби обработки и поне едно шлифовъчно вретено за окончателни обработки, монтирани върху супортите, като кръстатите супорти са установени върху надлъжната шейна и всеки от тях включва напречна шейна. Задното седло може да се премества в надлъжно направление, което дава възможност за промяна на междуцентровото разстояние. В машината двата супорта са монтирани върху една и съща надлъжна направляваща и могат да се движат само едновременно в надлъжна посока, което води до увеличаване на спомагателните времена при последователни стругови и шлифовъчни операции. Подавателният механизъм за надлъжно преместване е подложен на различни сили при грубите и окончателни обработки, което води до различни силови и температурни деформации на сачмено-винтовата двойка, което повишава износването. Освен това липсва възможност за гъвкаво двустранно обработване на различни серии ротационно-центрови или патронникови детайли в произволна последователност в условията на ГАПС.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде метод и машина за многооперационно обработване на ротационни детайли, с повишена производителност и точност при обработване на детайли с различни характеристики.
Задачата е решена с метод за многооперационно обработване на ротационни детайли, съдържащ стъпките установяване към кръстат револверен супорт на машина за многооперационно обработване на ротационни детайли на поне една револверна глава; установяване към кръстат револверен супорт на машина за многооперационно обработване на ротационни детайли на поне едно външно шлифовъчно вретено за поне един шлифовъчен диск; установяване към
66427 Bl кръстат револверен супорт на машина за многооперационно обработване на ротационни детайли на поне едно вътрешно шлифовъчно вретено за поне един шлифовъчен диск; установяване на ротационен патронников или центрови 5 детайл към предното и задното седло на машината за многооперационно обработване; преместване на кръстатия револверен супорт в напречна посока за обработване на установения детайл. Съгласно изобретението, установяването нареволверната глава, външно шлифовъчното вретено и вътрешно-шлифовъчното вретено се извършва върху един и същ кръстат револверен супорт. Преместването на кръстатия револверен супорт в напречна посока включва стъпката задвижване на подавателен механизъм за револверната глава за грубо обработване и последваща стъпка за задвижване на подавателен механизъм за външното и вътрешното шлифовъчни вретена при окончателните обработки. Тук задвижването на напречната шейна за револверната глава за груби обработки и задвижването на напречната шейна за шлифовъчните вретена за окончателните обработки се извършва с отделни подавателни механизми и двигатели. Това последователно задвижване на различните подавателни механизми повишава точността при окончателното обработване.
В един вариант на метода за многооперационно обработване на ротационни детайли установеният детайл е податлив детайл, като детайлът след установяването към предното или задното седло контактува с люнетна опора, монтирана към държач или вретено, закрепено към задното седло или предното седло, или към револверната глава на кръстатия супорт.
В един следващ вариант на метода съгласно изобретението установеният детайл е податлив детайл, като детайлът след установяването към предното и задното седло контактува с люнетна опора, монтирана към държач, закрепен към тялото на машината, след което следва стъпката надлъжно преместване на предното и задното седло на многооперационната машина при всеки ход за груби и окончателни обработки и стъпката напречно преместване на предното и задното седло след всеки надлъжен ход до последващо осъществяване на контакт между подвижната люнетна опора и обработвания детайл, като надлъжните и напречни премества ния на предното и задното седло се извършват синхронизирано.
В един друг вариант на метода според изобретението установеният детайл е профилен детайл, а предното и задното седло на машината за многооперационно обработване на ротационни детайли се движат едновременно при осъществяване на линейна или кръгова интерполация при обработване на профилни детайли със сложна геометрия.
В един друг вариант методът след установяването на детайла към предното и задното седло следва непрекъснато измерване със сканираща измервателна глава за активен контрол на диаметъра на обработвания детайл при врезно шлифоване или стъпката непрекъснато измерване със сканираща измервателна глава на текущия диаметър и формата на детайла в надлъжно сечение при надлъжно шлифоване и стъпката непрекъснато подаване на сигнали за адаптивно управление при окончателните обработки.
Задачата е решена и с машина за многооперационно обработване на ротационни детайли, включваща тяло; задно и предно седло, монтирани върху първа надлъжна направляваща, монтирана към тялото; поне една надлъжна шейна, установена върху втора надлъжна направляваща също монтирана върху тялото; поне един кръстат супорт, носещ инструменти, монтиран към втората надлъжна направляваща; поне една револверна глава за груби обработки и поне едно шлифовъчно вретено за окончателни обработки, монтирани върху кръстатите супорти, като кръстатите супорти са установени върху надлъжните шейни и всеки от тях включва първа напречна шейна, монтирана върху втората надлъжна направляваща. Съгласно изобретението върху един и същ кръстат супорт са монтирани поне една револверна глава за груби обработки и поне едно шлифовъчно вретено за окончателни обработки. Освен това цифровите оси за изпълнение на подавателните движения са редуцирани, което опростява кинематиката и компановката на машината, намалява материалоемкостта и понижава себестойността й. Върху първата напречна шейна на всеки кръстат супорт е установена втора напречна шейна с възможност за движение по направлението на първата напречна шейна. По този начин се увеличава точността на позициониране на супорта, респективно точността на окон
66427 Bl чателно обработване на детайла, поради силовото и кинематично разделение на напречните преводи за грубо и окончателно обработване. При предлаганата машина поне предното седло е кръстато с възможност за възвратно-постъпател- 5 но движение в надлъжно и напречно направление и за завъртане по ос В. Това води до увеличаване на технологичните възможности на машината, особено при двустранно обработване на патронникови детайли. Дава се възможност и за многооперационно обработване със статично установени инструменти към тялото на машината, както за грубо, така и за окончателно обработване. което опростява кинематичната схема на машината, водещо до намаляване на себестойността й.
При един вариант на изобретението кръстатите седла на машината за многооперационно обработване на ротационни детайли са с възможност за ъглово препозициониране. В един попредпочитан вариант кръстатите седла са с възможност за монтиране на държачи на инструменти и вретена. Тези варианти дават възможност за установяване в различни позиции към седлата на различен брой и вид държачи на инструменти и вретена, което повишава многократно технологичните възможности на машината
В един друг вариант на машината съгласно изобретението към кръстатите седла и супортите има възможност за монтиране на люнетна опора. По този начин се повишава точността при обработването на податливи детайли, както и обработването на всичките им стъпала, без да се използва специален сложен люнет като отделно приспособление към машината, задвижван цифрово по две оси, а могат да се използват призматични люнетни опори с проста геометрия, които за преместването си ползват цифровите оси на седлата или супортите.
В един следващ вариант на изобретението кръстатите седла на машината са с възможност за монтиране на поне една сканираща измервателна глава за непрекъснат активен контрол и адаптивно управление при окончателни обработки в надлъжно и напречно направление, така че контактният накрайник на сканиращата измервателна глава да е разположен срещу работната широчина на инструмента. Това повишава технологичните възможности за осъществяване на активен контрол и адаптивно управление при оконча телните обработки.
Вариант на изобретението е, че кръстатите седла могат да са с възможност за синхронизирана кръгова и линейна интерполация при обработване на профилни детайли със сложна геометрия. Това води до използване на инструмент с проста геометрия при обработване на детайли със сложна профилна геометрия. Освен това могат много точно и бързо да се препозиционират седлата при обработване на конусни повърхнини само с относително надлъжно преместване на инструментите спрямо детайла, което повишава общата производителност на машината чрез намаляване на цикловото време за обработване на един детайл.
В един следващ вариант на изобретението машина за многооперационно обработване на ротационни детайли съдържа и трета надлъжна направляваща, носеща втори кръстат супорт с монтирани поне една револверна глава за груби обработки и поне едно шлифовъчно вретено за окончателни обработки. По този начин детайлът може да се обработва двустранно и едновременно с инструменти, установени към два различни супорта, което повишава многократно производителността на машината. При един предпочитан вариант към револверната глава за груби обработки на втория кръстат супорт е монтирана подвижна люнетна опора за поддържане на податливи детайли при надлъжното им обработване от инструменти, установени към първия кръстат супорт. В един друг предпочитан вариант към револверната глава за груби обработки на втория кръстат супорт е монтирана сканираща измервателна глава за непрекъснат активен контрол и адаптивно управление при окончателни обработки в надлъжно и напречно направление, така че контактният накрайник на сканиращата измервателна глава да е разположен срещу работната широчина на инструмента при надлъжното им обработване от инструменти, установени към първия кръстат супорт.
В един вариант на изобретението шлифовъчните вретена на машината са за вътрешно и външно шлифоване, като шлифовъчното вретено за външно шлифоване е мотор-вретено с възможност за установяване на два инструмента с наклонен или прав профил. Така се повишават технологичните възможности на машината.
Вариант на изобретението е, че към тяло
66427 Bl то на машината е монтиран поне един неподвижен носач за люнетна опора и държани за обработващи и измервателни инструменти и поне едно инструментално вретено. Така се повишава общата функционалност на машината.
В един следващ вариантна изобретението кръстатите супорти са два, като вторият е монтиран върху трета надлъжна направляваща, установена към тялото. В един предпочитан вариант на тази машина за многооперационно обработване на ротационни детайли двата кръстати супорта са монтирани върху самостоятелни напречни шейни, задвижвани от отделни подавателни механизми. Това изпълнение на машината води до повишаване точността при окончателното обработване поради силовото разделяне на функциите на двата супорта.
В друг алтернативен вариант на тази машина според изобретението двата кръстати супорта са монтирани върху отделни надлъжни направляващи, разположени от двете страни на направляващата на седлата. Така допълнително се намаляват спомагателните времена и се повишава производителността на обработване.
В един друг вариант на машината поне един кръстат супорт е с възможност за неподвижно монтиране към тялото, като всяко кръстато седло е с възможност за извършване на подавателни движения в надлъжно и напречно направление при груби и окончателни обработки. По този начин се опростява кинематиката на машината и се намалява себестойността й.
Основните предимства на метода съгласно изобретението са, че се осигурява многооперационно обработване на ротационно-центрови детайли на една установка, което силно повишава точността на размерите и съосността на стъпалата на центровите детайли. Осигурява се външно и вътрешно многооперационно обработване на патронникови детайли без необходимост от използване на портален манипулатор.
Основните качества и предимства на метода и машината за многооперационно обработване на ротационни детайли в конструктивно и технологично отношение са следните.
В конструктивно отношение компонована е едносупортна машина за многооперационно обработване с компактни габаритни размери. Има само един кръстат револверен супорт с отделни позиции за мотор-вретено с два диска за външ но шлифоване с наклонен или прав профил, револверна глава с инструменти за изпълнение на различни операции и вретено за вътрешно обработване. Използват се кръстати револверни дву- или четирипозиционни предно и задно седло, окомплектовани със срещуположни вретена с ориентирано спиране за двустранно установяване на патронникови детайли и с вретена (с ориентирано спиране) и с възможности за автоматична смяна на металообработващи инструменти, поддържащи центри, люнетни опори, измервателни глави, диамантни ролки и друга екипировка. Използват се две основни успоредни надлъжни направляващи за супорта и за предното и задно седло, както и има възможност за установяване на измервателна и технологична екипировка към тялото или допълнителна направляваща на машината. Има възможност да се използват магазини за автоматична смяна на металообработващи инструменти, поддържащи центри, люнетни опори, измервателни глави, диамантни ролки и друга екипировка за предното и задно седло и опционално за супорта. Компоновката и цифрово управляемите оси позволяват автоматично да бъдат сменявани заготовките и обработваните детайли. Машината може да се изпълни в различни варианти като: хоризонтална компоновка с хоризонтални успоредни надлъжни направляващи, като вертикална компоновка с вертикални успоредни надлъжни направляващи, като вертикална компоновка с хоризонтални успоредни направляващи. При последния вариант хоризонталната ос на обработвания детайл може да е над револверния супорт или обратното. Машината може да се изпълни и с наклонени под определен ъгъл успоредни направляващи. Машината съгласно изобретението е особено подходяща за работа в условията на ГАПС, като може да се компонова с три направляващи и два или повече еднакви или различни кръстати супорта, които да се движат в надлъжно направление по успоредни направляващи и едновременно да обработват две или повече повърхнини на един или два детайла при една и съща установка.
Методът и машината съгласно изобретението осигуряват и множество технологични предимства. Осигурява се многооперационно обработване на ротационно-центрови детайли на една установка, което води до висока точност на
66427 Bl размерите и съосност на стъпалата на центровите детайли. Осигурява се двустранно външно и вътрешно многооперационно обработване на патронникови детайли без необходимост от използване на портален манипулатор. При използване 5 само на един супорт размерната верига за получаване на размерите при многооперационно обработване е опростена, което гарантира точно осево позициониране, висока точност на размерите и взаимното разположение на последователно обработените повърхнини при различните операции. Улеснено е програмирането поради използване само на един инструментален супорт за многооперационно обработване. Разпределени са функциите на двата напречни подавателни механизми на инструменталния супорт за грубо и окончателно обработване, което елиминира влиянието на евентуалното износване и силовите деформации на по-натоварената сачмено-винтова двойка върху точността на диаметрите на окончателно обработените стъпала и се гарантира висока точност на размерите и взаимното разположение на окончателно обработените повърхнини. Осигурява се разпределение на функциите на надлъжните подавателни механизми, преместващи трите работни групи: супорта и двете седла по успоредните направляващи за грубо и окончателно обработване. При изпълнение на операциите за грубо надлъжно обработване се използва подавателният механизъм на инструменталния супорт, а при операциите за окончателно обработване подавателните механизми на задното и предно седло. Това гарантира висока точност на размерите и взаимното разположение на окончателно обработените повърхнини. С машината и метода е възможно и гъвкаво автоматизирано обработване на ротационно-центрови и патронникови детайли в различна последователност в условията на ГАПС. Освен това технологично и конструктивно са решени проблемите при шлифоване на ротационни стъпални податливи детайли, като се осигурява възможност за непрекъснато поддържане на надлъжно обработваните повърхнини от подвижни люнетни опори при струговане и шлифоване. Процесите при смяна на металообработващите инструменти, предните и задни центри, диамантните ролки, люнетните опори, измервателните глави и друга екипировка могат лесно да се автоматизират. Контролът и адаптивното управление в надлъжно и напречно направление могат да се извършват по време, преди или след обработване. Многократно се повишава производителността и нивото на автоматизация поради намаляване около два пъти на спомагателното време за ръчно или автоматично преустановяване на центрови или патронникови детайли с портален манипулатор, с което чувствително се съкращава единичното време. Възможно е едновременно обработване на повече повърхнини на един центрови или на два патронникови детайла при една установка при използване на два или повече еднакви или различни супорта, преместващи се по успоредни направляващи, с което се повишава значително производителността на синхронизираните операции.
Пояснение на приложените фигури
На приложените фигури са показани различни варианти на машината съгласно изобретението, като се илюстрират и възможностите на метода на обработване, както следва:
Фигура 1 представлява поглед отгоре на работната зона на многофункционален обработваш център в първата позиция А, на револверния супорт (PC) за осъществяване на метода за многооперационно обработване на стъпални ротационни детайли с призматична люнетна опора.
Фигура 2 представлява страничен поглед на револверен супорт на машината (без вътрешно шлифовъчно вретено) с два подавателни механизми за осъществяване на напречните премествания при грубо и окончателно обработване.
Фигура 3 представлява поглед отгоре на работната зона на машината от фиг. 1 с устройство за активен контрол (УАК) и с четири позиционни предно и задно седло във втора позиция А2 на револверния супорт за осъществяване на едновременно външно и вътрешно шлифоване на патронников детайл.
Фигура 4 е поглед отгоре на машината от фиг. 1 с подвижна призматична люнетна опора към задното седло и втората позиция А2 на револверния супорт за осъществяване на външно надлъжно шлифоване от едната страна на детайла и подвижна люнетна опора, установена към задното седло.
Фигура 5 е поглед отгоре на машината от фиг. 1 с подвижна призматична люнетна опора към предното седло и третата позиция А3 на ре50
66427 Bl волверния супорт за осъществяване на външно надлъжно шлифоване от другата страна на детайла и подвижна люнетна опора, установена към предното седло.
Фигура 6 представлява поглед отгоре на машината от фиг. 1 с УАК при осъществяване на надлъжно или врезно шлифоване на детайл, установен между центрите на револверните предно и задно седло.
Фигура 7 е поглед отгоре на машината от фиг. 1, снабдена с УАК и с люнетна onopaq установена към супорта при осъществяване на едностранно вътрешно надлъжно шлифоване на отвор на патронников детайл с инструмент от задното седло.
Фигура 8 представлява машината от фиг. 1 със сканираща измервателна глава, установена към предното седло, в поглед отгоре при осъществяване на двустранно външно надлъжно шлифоване на патронников детайл, установен към задното седло.
Фигура 9 представлява машината от фиг. 1 със сканираща измервателна глава, установена към задното седло, в поглед отгоре при осъществяване на двустранно външно надлъжно шлифоване на патронников детайл, установен към предното седло.
Фигура 10 показва машината от фиг. 1 с люнетна опора, установена към допълнителна направляваща към тялото, в поглед отгоре.
Фигура II показва машината от фиг. 1 със синхронизирано цифрово препозициониране на седлата в поглед отгоре при шлифоване на конусен детайл.
Фигура 12 е поглед отгоре на друга машина за многооперационно обработване на ротационни детайли с УАК, четирипозиционни седла и два различни супорта за грубите и окончателните обработки при едновременно външно и вътрешно шлифоване на патронников детайл, установен към предното седло.
Фигура 13 е поглед отгоре на друго изпълнение на машина за многооперационно обработване на ротационни детайли с двупозиционни седла и два кръстати супорта, разположени върху отделни направляващи, установени от двете страни на общата направляваща за предното и задно седло при едновременно двустранно обработване на центрови детайл с два инструмента за грубо обработване.
Фигура 14 е поглед отгоре на машината от фиг. 13 при едновременно двустранно обработване на центрови детайл с два инструмента за окончателно обработване.
Фигура 15 е поглед отгоре на машината от фиг. 13 при едновременно външно и вътрешно обработване на патронников детайл, установен към предното седло, с три инструмента за окончателно обработване.
Фигура 16 е поглед отгоре на машината от фиг. 13 с призматична люнетна опора, установена към един кръстат супорт при външно надлъжно шлифоване на едно стъпало на центрови податлив детайл с шлифовъчен диск, установен към втори кръстат супорт.
Фигура 17 е поглед отгоре на машината от фиг. 13 с УАК, установено към един кръстат супорт при външно надлъжно шлифоване на едно стъпало на центрови детайл с шлифовъчен диск, установен към втори кръстат супорт.
Фигура 18 е поглед отгоре на машината от фиг. 13 при едновременно грубо и окончателно обработване на два патронникови детайла, установени съответно към предното и задното седло с инструменти, установени към двата кръстати супорта.
Фигура 19 показва в поглед отгоре на вариант на машината от фиг. 13 с кръстат револверен супорт за окончателно двустранно обработване и с кръстат супорт с две револверни глави за грубо двустранно обработване на патронникови детайли при едновременното грубо и окончателно обработване на два патронникови детайла с инструменти от двата супорта.
Фигура 20 показва в поглед отгоре на вариант на машината от фиг. 13 с един неподвижен револверен супорт за окончателни обработки в позиция на изчакване и с един неподвижен супорт с две револверни глави при едновременно грубо двустранно обработване на два патронникови детайли, установени към кръстатите предно и задно седло с инструменти от двете револверни глави.
Фигура 21 показва в поглед отгоре на машината от фиг. 20 при работещ супорт за окончателни обработки и супорт за грубо обработване в изчаквателна позиция.
Примери за изпълнение на изобретението
На фиг. 1 е представен в поглед отгоре
66427 Bl компоновъчен вариант на едносупортен мултифункционален обработваш център за осъществяване на метода за многооперационно двустранно обработване на стъпални ротационни детайли. Според технологичната насоченост на машината компоновка се изгражда от отделни конструктивни групи на модулен принцип. При изобразения вариант тя има един револверен супорт 1, предно 2 и задно седло 3. Супортът 1 разполага с многопозиционна револверна глава 4, мотор-вретено 5 с два диска 6 и 7 за външно шлифоване и вретено 8 за вътрешно шлифоване. (Инструментите 6 и 7 могат да имат еднакви или различни профили, размери и характеристика). Супортът 1 се придвижва върху направляващата 9 в надлъжно направление по ос Z, от подавателния механизъм 19. В напречна посока се премества цифрово по ос X, при изпълнение на силови операции като: челно и профилно двустранно струговане, свредловане, фрезоване и други. Движенията по ос Х^ се изпълняват от подавателния механизъм 53 (вижда се на следващата фиг. 2) насупорта 1 при операции за двустранно окончателно обработване като: врезно външно и вътрешно шлифоване и други. Напречните премествания по осите X и X'j се извършват от две шейни 13 и 47, разположени една върху друга и придвижвани от отделни подавателни механизми. (Това допълнително се изяснява на фиг. 2). Револверният супорт 1 се завърта около ос В, за изпълнение на различни технологични процеси за многооперационно обработване. Показаният вариант е с двупозиционни предно 2 и задно 3 седло. Предното седло 2 има вретено 10 за установяване на детайла 11 и вътрешно шлифовъчно вретено 12 с ориентирано спиране. Последното има възможност за автоматична смяна на металообработващите инструменти и технологична екипировка. Премества се цифрово по оси X и Z, и се завърта около ос Вг Задното седло 3 разполага със срещуположно вретено 10 за установяване и двустранно обработване на патронникови детайли 11. Окомплектовано е и също с вътрешно шлифовъчно вретено 12 с ориентирано спиране и възможност за автоматична смяна на металообработващите инструменти и технологична екипировка. Премества се цифрово по оси X, и Z, и се завърта около ос В . Револверните седла 2 и 3 се движат самостоятелно или синхронизирано по една и съща надлъжна направляваща
15. Тя е успоредна на направляващата 9 на револверния супорт 1. Машината разполага с два магазина 16 и 17 с инструменти и технологична екипировка, които обслужват предното 2 и задно 3 седло. Детайлът 11 е установен в патронника 18 на револверното предно седло 2. При надлъжно струговане на стъпалата, в позиция А, на супорта 1, се използва подавателният механизъм 19, преместващ шейната 20. OcTaZ! е предвидена за изпълнение на силовите операции. Напречното подаване при струговане по ос X] се извършва от подавателния механизъм 21. При необходимост от постигане на висока точност при струговане, за напречно позициониране на инструментите извън детайла 11, може да се използва ос X’ . Тя е предвидена за изпълнение на операциите за окончателно обработване. Конзолно установеният детайл 11 се поддържа от люнетна опора 22, разположена във вретеното 12 на задното седло 3. Опората представлява контактна призма, която е монтирана към автоматично сменяем дорник. Последният е установен във вретеното 12. (Поддържането на нестабилни детайли от подвижни люнети с призматични опори 22 е опитно изследвано от автора в множество негови трудове и е доказана неговата приложимост). При използване на автоматично сменяеми призматични опори 22 задното 3 или предно седло 2 изпълняват функциите на подвижни или неподвижни люнети. Така се реализира предлаганият нов метод за поддържане на нестабилни стъпални патронникови детайли 11 при използване на люнетни опори 22 (или люнети) към предното 2 или задно 3 седло. При надлъжно струговане задното седло 3 може да изпълнява функцията на подвижен или неподвижен люнет в зависимост от използването или не на подавателния механизъм 23 по ос Z2. При многопроходно надлъжно струговане и необходимост от непрекъснато поддържане на нестабилен детайл 11 в близост до инструмента 29 задното седло 3 изпълнява функцията на подвижен люнет. В случая, при изобразеното надлъжно струговане на стъпалата на патронниковия детайл 11, активни са осите: Хр Z,, Х2 и Z,. Ако седлото 3 се използва като неподвижен люнет движения по ос Z2 не се извършват. На фигурата с позиции 38, 39, 40, 41 и 42 са показани подходящи места за разположение на блокчета с единични диамантни изравнители за заточва66427 Bl не и профилиране на абразивните инструменти 6, 7 и 24. Те са разположени към тялото 35 на машината или към предното 2 и задно седло 3. За револверния супорт 1 са показани възможните места за разполагане на устройства за осево позициониране 43 и 44 на детайла 11.
На фиг. 2 е показан револверният супорт 1 на машината от фиг. 1 (без вретеното 8 за вътрешно шлифоване) в поглед отстрани. За осъществяването на различни операции за многооперационно обработване масата 46 се завърта около ос В Така в работната зона се въвежда желаният инструмент, установен към вретеното 5, 8 или в револверната глава 4. Масата 46 е монтирана върху горната напречна шейна 13 на супорта 1. Тя се премества по ос X1 от подавателния механизъм 53 при операции за окончателно обработване. Разположена е върху долната напречна шейна 47. Последната се премества по ос X, при изпълнение на силови операции (например за грубо челно струговане и други) от подавателния механизъм 21. Шейната 47 е монтирана върху напречната направляваща20 на револверния супорт 1, която се води в надлъжно направление по направляващата 9.
На фиг. 3 обработващият център от фиг. I е представен в поглед отгоре при комплектуването му на модулен принцип с четирипозиционни револверни предно 2' и задно седло 3'. Супортът I е изобразен в позиция А, за надлъжно шлифоване на едно от стъпалата на детайла 11. установен в предното седло 2'. Едновременно се извършва и вътрешно шлифоване на отвор с инструмент 24. установен към задното седло 3'. Активни са осите Х’г Z, и X, и Z,. При надлъжно шлифоване е допустимо да се използва и оста Z поради факта, че изискванията към точността на надлъжните размери обикновено се предписват с един порядък по-ниски и поради наличието на технологични канали. Съществуват и други кинематични варианти. Например при последователното двустранно външно шлифоване на стъпалата на патронниковия детайл 11, с дисковете 7 и 6 (съответно при позиции на супорта А, н А3). активни са осите Х’р Z3 и В,. 45 Контролирането на точността на диаметрите на едно или повече стъпала може да се изпълнява и в надлъжно направление от устройство за активен контрол (УАК) 36 или от широкообхватно УАК (ШУАК) 37 и да се подават сигнали за адаптивно управление на процеса. Измервателното устройство е установено върху направляващата 34. Седлата 2' и 3' разполагат с по още две допълнителни позиции, в сравнение с 2 и 3 от фиг.
1. При четирипозиционните предно 2' и задно 3’ седло мотор-вретената 10 са предвидени за ръчно или автоматично установяване на патронникови детайли 11. Шлифовъчните вретена 12 с ориентирано спиране са предназначени единст10 вено за изпълнение на операции за окончателно обработване. Поради тази причина в тях се установяват само инструменти 24 за вътрешно шлифоване, инструменти за прецизно разстъргване или фино струговане 25, диамантни ролки
26 и измервателни глави 27. Вретената (или приспособленията) 28 са предназначени за установяване на предни 31 и задни центри 31', поддържащи люнетни опори 22 и обработващи инструменти 29, 32 и 33 за изпълнение на силови операции като: грубо и получисто струговане, свредловане и разстъргване. Вретената (или приспособленията) 30 са предвидени за автоматизирано установяване на измервателни глави 27. На тяхно място могат да се разполагат УАК 36 или ШУАК 37. Отделните четири позиции на седлата 2' и 3' имат различно технологично предназначение. Увеличеният им брой дава възможност за точно разграничаване на технологичното предназначение на позициите според ви30 да на технологичната операция и силите на рязане. Потребителят може да компонова седлата 2' и 3' с тези четири позиции в различен ред. На фигурата е илюстрирана и възможността за осъществяване на метод за активен контрол и адаптивно управление на процесите външно (и вътрешно) кръгло надлъжно шлифоване. Контролът се упражнява по време, преди или след обработване. Може да се измерват заготовки и струговани детайли в определени напречни сечения и да се стартира адаптивно съответна операция в зависимост от измерената геометрия.
За по-опростено графично представяне на всички фигури по-надолу са изобразени двупозиционни предни 2 и задни 3 седла. Илюстрираните и описани технологични възможности и нови методи са напълно валидни и за четирипозиционния вариант на машината, показан на фиг. 2.
На фиг. 4 машината е показана в поглед η
66427 Bl отгоре при позиция А, на супорта I. След надлъжното струговане, (показано на фиг. 1 в позиция А, на супорта 1), следва външно надлъжно шлифоване на вече стругованата повърхнина на детайла 11. Използва се диск 6 с наклон, позво- 5 ляващ обработване на стъпалата, намаляващи по диаметър надясно. При надлъжното шлифоване детайлът 11 непрекъснато се поддържа от “подвижна“ люнетна призма 22, установена във вретеното 12 на задното седло 3. Тя е разположена 10 винаги срещу диска 6 от диаметрално противоположната страна на детайла 11. Използват се подавателните движения по осите: (или Х3), Z, и X,. При шлифоване и операции за окончателно обработване за предпочитане е използване на над- 15 лъжно движение по ос Z3, вместо по ос Z . Последната ос е предвидена за изпълнение на силови операции като грубо струговане и други. Предназначението на тези две оси е технологично разграничено. Не представлява проблем шли- 20 фоването да се извърши и при надлъжно неподвижен детайл 11. Тогава револверният супорт 1 ще извършва подавателните движения по оси Zt и X’,. а задното седло 3 ще поддържа детайла 1 като подвижен или неподвижен люнет. В тези 25 случаи активни ще бъдат осите Z2 и Х2 или само X,. Използването на задното 3 или предно 2 седло като подвижен или неподвижен люнет при различни видове операции е нов технологичен метод. 30
На фиг. 5 машината е показана в поглед отгоре. Супортът 1 е завъртян в позиция А3 за шлифоване на стъпалата на детайла II, намаляващи по диаметър наляво. Използва се вторият диск 7 за външно двустранно шлифоване с нак- 35 лонен профил. При надлъжното шлифоване са активни осите Z,, Х2 или Х^ и Х3. Съществуват и други кинематични варианти. По аналогия, с казаното по-горе за фиг. 5, предното седло 2 поддържа обработваната повърхнина и може да из- 40 пълнява ролята на подвижен или неподвижен люнет.
На фиг. 6 машината е показана в поглед отгоре при позиция А, на супорта 1. Детайлът 11 е установен между центри 31 и 3 Г. Компоновката 45 на обработващия център и разположението на позициите и инструментите нареволверния супорт I дават възможност за реализиране на новия метод за многооперационно обработване. При една и съща установка последователно се изпълнят 50 операциите за двустранно струговане и шлифоване на центровия детайл 11. Новата технология осигурява съосност на двустранно разположените цилиндрични повърхнини и висока точност на размерите. При придаване на въртящ момент през крайното ляво чело на детайла 11 е възможно цялостното му обработване на една установка. Заготовката 11 предварително първо се стругова двустранно с леви и десни ножове 29, разположени в револверната глава 4. Залази силова операция се използват осите Z( и X . При двустранното надлъжно шлифоване на детайла 11 предното 2 и задно седло 3 се движат синхронизирано по осите Z3 и Z,. Супортът 1 извършва напречни подавания по ос X’,. При необходимост се прилага активен контрол и адаптивно управление на процеса от устройствата 36 или 37, 27, 43, 44, разположени върху направляващата 34.
На фиг. 7 машината е показана в поглед отгоре при позиция А( на супорта 1. В случая детайлът 11 е установен в патронника 18 на предното седло 2. Илюстрирано е вътрешно шлифоване на отвор с инструмент 24 към вретеното 12 на задното седло 3. Използва се новият метод за поддържане на детайла 11 с помощта на призматична люнетна опора 22 или люнет. Тя е установена в инструменталната револверна глава 4. Може да се монтира и в друга позиция към супорта 1, примерно във вретеното 24 за вътрешно шлифоване. Според използваните кинематични движения поддържащите призматични опори 22 могат да изпълняват функциите на подвижни или неподвижни люнети. Сканиращи измервателни глави 27 могат да се установяват в револверната глава 4, във вретената 8 и 12 за вътрешно шлифоване на супорта 1, предното 2 и задно седло 3 и да извършват непрекъснат активен контрол в надлъжно и напречно направление при адаптивно управление на процесите. При използване на четирипозиционни седла се установяват в предвидените за тях отделни позиции и вретена 30, (фиг. 3). Те се зареждат в магазините 16 и 17 или опционално в такива, които обслужват револверния супорт 1. Използването на измервателните глави 27 за активно управление на процесите е нов технологичен метод. Те могат да измерват също заготовките и детайлите 11 преди или след обработването им. Върху надлъжната направляваща 34
1
66427 Bl се установяват различен брой измервателни устройства (36. 37. 27, 43, 44 или други) според вида на контролираните повърхнини и последователността на изпълняваните технологични процеси.
На фиг. 8 машината е показана в поглед отгоре при позиция А3 на супорта 1 и е илюстрирана възможността за активен контрол и адаптивно управление на процеса външно кръгло надлъжно шлифоване. Патронниковиятдетайл 11 е установен в срещуположното вретено 12 на задното седло 3. Използва се сканираща измервателна глава 27 към вретеното 12 за вътрешно шлифоване на двупозиционното предно седло 2. Последното се препозиционира и завърта на различни ъгли около ос В3 за осъществяване на контрол на всички достъпни външни и вътрешни цилиндрични повърхнини и прилежащи челанадетайла 11. За външно надлъжно шлифоване активни са осите Z,, Х\ и X,. Съществуват и други кинематични варианти. На фигурата е показано приспособлението 45 за калиброване на измервателната глава 27 след установяването й във вретеното 12. То се монтира към задното седло 3 (или към тялото 35 на машината).
На фиг. 9 е показана работната зона на машината в поглед отгоре при позиция А, на супорта 1. Заготовката 11 е установена във вретеното 10 на предното седло 2, а измервателната глава 27 към задното седло 3. След извършеното на едностранно струговане на детайла 11 следва надлъжно шлифоване при осъществяване на активен контрол на стъпалата, които намаляват по диаметър в посока надясно. В случая са активни осите Z3, Х’( и X,. За осъществяване на контрол на всички достъпни външни и вътрешни цилиндрични повърхнини и прилежащи чела на детайла 11 задното седло 3 се препозиционира и завърта на различни ъгли около ос В,. Приспособлението 45 за калиброване на измервателната глава 27 е установено към предното седло 2 (или към тялото 35 на машината).
На фиг. 10 машината е показана в поглед отгоре при позиция А, на супорта 1 в момент на надлъжно шлифоване на податлив детайл 11. Той е установен в патронник 18 към предното седло 2 и се поддържа от заден център 31'. Илюстрирано е прилагането на нов метод за многооперационно надлъжно обработване на стройни заготовки при поддържането им от люнетна опора 22.
Струговането и шлифоването се изпълняват на една установка. Стабилната и лесна за изпълнение в метал призматична опора 22 е установена неподвижно върху направляващата 34. При над5 лъжно обработване на центрови детайл 11 тя го поддържа винаги в зоната срещу използвания инструмент 6 или 7 или в непосредствена близост срещу стругарския нож 29. Така се възпрепятства неговото огъване от силите на рязане. 10 За цикъла на обработване е характерно следното: след всеки пореден надлъжен ход използваният инструмент 6, 7 или 29 се подава напречно по ос X’, или X] на програмираната дълбочина на рязане Δ и зачиства стъпало в края на детайла 15 11. За възстановяване на контакта с опорната призма 22 седлата 2 и 3 се преместват синхронизирано по осите Х2 и Х3 на същата величина Δ. (За подаване на сигнал към системата за ЦПУ за момента на допир на призмата до детайла мо20 гатдасе използват датчици за докосване от различен вид, монтирани към призмата). Инструментът 29, 6 или 7 отново се подава на разстоянието Δ в същата посока за възстановяване на диаметъра за статично настройване. 25 Следва отработване на поредния надлъжен ход при синхронизирано движение на седлата по осите Z_ и Z . Предимството на тази технология за поддържане на нестабилни стъпални детайли е липсата на необходимост от автоматично поднас30 тройваем люнет. За поднастройване се използват цифрово управляемите оси на машината преди всеки ход. Върху' направляващата 34, на мястото на опората 22, могат да се установяват ръчни или автоматично поднастройваеми люнети 14, 35 49 или изобразените с позиции: устройства за осево позициониране 43 и 44, устройства за активен контрол 36, статично разположени стругарски ножове 29, измервателни глави 27, блокчета 38 с диамантни изравнители за профилира40 не на абразивни инструменти 6, 7 или 24, вретена с различно ориентиране за придаване на въртеливо движение на свредла 32, фрези 33 за ротационно, цилиндрично или челно фрезоване, шлифовъчни инструменти 24 и диамантни рол45 ки 26.
На фиг. 11 обработващият център е показан в поглед отгоре при позиция А2 на супорта 1 в момент на надлъжно шлифоване на дълга конусна повърхнина на центрови детайл 11. 50 Предишната обработка е била шлифоване на ци
Ί
66427 Bl линдрично стъпало. Без да се снема детайла 11 предното 2 и задно седло 3 се завъртат синхронизирано около осите В и В3 до осигуряване на желания ъгъл на конуса при запазване на междуцентровото разстояние. За това движение на седлата 2 и 3. заедно с установения детайл 11, се използва едновременна линейна и кръгова интерполация между осите Х2, Z,, В2 и Х3, Z3, В3, която се осигурява от съвременните системи за ЦПУ. При струговане са активни осите Z: и Хг Надлъжните подавания при шлифоване се извършват при синхронизирано преместване на седлата 2 и 3 по осите Z. и Ζ,. Супортът 1 се подава периодично по ос X' . Въртящите се оси на машината дават възможност за реализиране на технология за многооперационно обработване на профилни повърхнини с интерполация между две и повече оси на револверните седла 2 и 3 и на супорта 1. което е нов технологичен метод.
На фиг. 12 е показан в поглед отгоре двусупортен конструктивен вариант на машината за осъществяване на метода за многооперационно обработване. Компоновката е изградена на модулен принцип. Двата супорта 50 и 51 се движат в надлъжно направление по осите 2. и Z4 по една и съща направляваща 9 от отделни подавателни механизми 19 и 52. При изпълнение на операциите надлъжно струговане и шлифоване така се постига силово разпределение на натоварването на двете сачмено-винтови двойки. Осигурено е постигане на висока точност при позициониране на инструментите 6 и 7 за външно кръгло шлифоване. Супортите 50 и 51 могат да се преместват в надлъжна посока и от един и съши подавателен механизъм 19 или 52. Към супортите 50 и 51 могат да се монтират, при различно позиционно и ъглово разположение, модулни групи, съставени от: револверни глави 4, вътрешно шлифовъчни вретена 8 и мотор-вретена 5 за външно кръгло или резбошлифоване В случая на фигурата е показан вариант на машината с шлифовъчен револверен супорт 50 с едно мотор-вретено 5 и два диска 6 и 7 с различни или еднакви размери, профили и характеристики. При това компоноване може да се изпълнява методът за двустранно шлифоване на стъпални валове на една установка само с един от двата диска 6 и 7. Супортът 51 за струговане е комплектуван само с една револверна глава 4. В нея се установяват инструменти, осигуряващи изпълнение на опе рациите струговане, фрезоване и пробиване. Шлифовъчният супорт 50 може да бъде изграден при друго съчетаване на модулните групи. Илюстрираният вариант на машината е компонован от две четирипозиционни седла 2' и 3' Възможностите и разновидностите за осъществяване на контрол на размерите и адаптивно управление на процесите са еднакви с обяснените в текста за горните фигури и поради това, също няма да бъдат отново разглеждани.
На фиг. 13 е показан в поглед отгоре двусупортен вариант на обработващия център за условията на ГАПС. Използвана е трета широка направляваща 54 на мястото или до направляващата 34, върху която се движи вторият супорт I'. Позиционното и ъглово разположение на вретената 5 и 8 и на револверните глави 4 върху супортите 1 и Г могат да се променят на модулен принцип и зависят от технологичната насоченост на машината. В случая е избрано огледално разположение на супортите 1 и Г спрямо оста на детайла 11. На фигурата е показано едновременно струговане на двустранно разположени стъпала на вал по оси Ζ,, X, и Ζ„ X,. Обработването се извършва при надлъжно неподвижен детайл 11. Компоновката дава възможност за двукратно повишаване на производителността на операциите поради възможността за едновременно обработване на две повърхнини. Всички приложения на изяснените по-горе нови методи и възможности на едносупортния вариант важат и за тази компоновка, поради което не се илюстрират и изясняват отново.
На фиг. 14 е показано в поглед отгоре друго позиционно разположение на групите 1 и 1' на двусупортиия вариант на обработващия център от фиг. 13. Супортът 1 е в позиция А3 и шлифова с левия наклонен диск 7. Супортът 1' шлифова в позиция А’2 с абразивния инструмент 6. Илюстрирано е едновременно окончателно обработване по оси Ζρ X] и Ζ4, Х4на двустранно разположените стъпала на вал 11. Шлифоването се извършва при надлъжно неподвижен детайл 11.
На фиг. 15 е показан в поглед отгоре двусупортният вариант на машината от фиг. 13 в момент на едновременно външно и вътрешно шлифоване на патронников детайл 11 с инструменти 6. 7 и 24 на супортите 1,1' и задното седло 3. Наклонените дискове 6 и 7 обработват двустранно надлъжно неподвижния детайл 11 в
I т
66427 Bl позиции А, и А', насупортите 1 и Г. Изпълнява се и едновременно вътрешно шлифоване на отвор на детайла 11 с трети инструмент 24, установен във вретеното 12 на задното седло 3. Описаната технология важи и при установяване на детайла 11 към задното седло 3. В този случай са активни инструменти от двата супорта 1, 1' и от предното седло 2. Предшестващите операциите струговане и разстъргване се изпълняват по аналогия при участие натри инструмента, които обработват различни повърхнини по едно и също време,
На фиг. 16 е показан двусупортният вариант на машината в поглед отгоре. Супортът 1 е в позиция А, за осъществяване на едностранно надлъжно шлифоване на податлив детайл 11 с десния наклонен диск 6. Компоновката надвусупортната машина дава възможност за реализиране на нов метод за поддържане на обработваната повърхнина от призматична опора 22, установена към втория супорт Г. На фигурата тя е монтирана към револверната глава 4. При надлъжно шлифоване предното 2 и задно 3 седло се движат синхронизирано по осите Z2 и Z3. При надлъжно струговане с поддържане на обработваната повърхнина супортите 1 и 1' се движат по осите Z[ и Z4 с една и съща подавателна скорост. Технологичното предназначение на супортите 1 и Т може да е разменено.
На фиг. 17 е показан двусупортният вариант на машината в поглед отгоре. Компоновката дава възможност за приложение на нов метод за активен контрол и адаптивно управление при надлъжно шлифоване. Измервателното приспособление 27 е установено към супорта Г в позиция А, на револверната глава 4. В случая се използва сканираща измервателна глава 27. Вместо нея може да се използват устройство за активен контрол от вида на 36, 37, 43, 44 или друго, монтирано в подходяща позиция към супорта Г. При надлъжното обработване предното 2 и задно 3 седло се движат синхронизирано по осите Z, и Z3. Възможно е супортите 1 и 1' да се преместват с една и съща подавателна скорост по осите Z, и Z. при надлъжно неподвижен детайл 11. Технологичното предназначение на супортите 1 и 1' може да е разменено.
На фиг. 18 е показан компоновъчен вариант на машината с два еднакви супорта 1 и 1 ’ в поглед отгоре. Компоновката дава възможност за съгласувано изпълнение на разнородни операции, примерно като струговане и шлифоване или други, за едновременно грубо или окончателно обработване на два патронникови детайла 11, установени в срещуположните вретена 10 на седлата 2 и 3 или (или 2' и 3'). Компоновката е подходяща за едновременно двустранно многооперационно обработване на серии от еднакви или различни патронникови детайли 11 в различна последователност, с възможност за използване на DNC режим.
На фиг. 19 е показан в поглед отгоре компоновъчен вариант на машината с шлифовъчен супорт 1 и със супорт 1', комплектуван с две револверни глави 4 за изпълнение на силови операции като струговане, разстъргване, пробиване, фрезоване и други. Илюстрирано е едновременно двустранно шлифоване и струговане на два патронникови детайла 11, установени в срещуположните вретена 10 на седлата 2 и 3 (или 2' и 3'). С пунктирани линии са илюстрирани вторите позиции насупортите 1 и Г за осъществяване на цялостно грубо и окончателно обработване на детайлите 11. При този вариант на компоновката е постигнато силово разделение на технологичното предназначение на двата кръстати супорта 1 и Г, на техните подавателни механизми 19 и 53, и 19' и 2 Г, както и на направляващите 9 и 54. Шлифовъчният супорт 1 е предвиден само за изпълнение на операции за окончателно обработване и подавателните му механизми 19 и 53 не се подлагат на големи силови натоварвания. Това ще гарантира висока точност при позициониране и обработване поради очакваното намалено износване на сачмено-винтовите двойки за оси X] и Zj и на направляващите. За супортите 1 и Г не са необходими втори напречни подавателни механизми. Компоновката дава възможност за съгласувано изпълнение на операции за грубо и окончателно обработване на два патронникови детайла 11, установени в срещуположните вретена 10 на седлата 2 и 3 или (или 2' и 3'). Компоновката също е подходяща за последователно двустранно многооперационно обработване на серии от еднакви или различни ротационни детайли 11.
На фиг. 20 е показан в поглед отгоре компоновъчният вариант на машината от фиг. 19. Илюстрира се контурно струговане при прилагане на нов метод за едновременно двустранно
66427 Bl обработване на два еднакви или различни патрон ни кови детайла 11, при използване на подавател ните движения на кръстатите седла 2 и 3 (или 2' и 3’) и неподвижни (по оси Х4 и Z4) инструменти 29. Детайлите 11 са установени в срещуположните вретена 10. В случая са активни осите X,, Z , X, и Z,. При използване на предлагания метод могат да се изпълняват различни операции като: контурно струговане, разстъргване, повърхностно пластично деформиране, външно и вътрешно шлифоване, хонинговане и други. Някои от тези операции се илюстрират в следващите фигури.
На фиг. 21 е показан в поглед отгоре компоновъчният вариант на машината от фиг. 19. Илюстрират се технологичните възможности на предложения нов метод за едновременно двустранно обработване, като е даден пример за външно шлифоване на два еднакви или различни патронникови детайла 11, установени в срещуположните вретена 10 на кръстатите седла 2 и 3 (или 2' и 3'). Използват се подавателните движения на предното седло 2 (или 2') по оси Х3 и Z3 и на задното седло 3 (или 3') по оси Х2 и Z, при неподвижни инструменти 6 и 7 (по осите X! и Z ).
Claims (20)
1. Метод за многооперационно обработване на ротационни детайли, съдържащ стъпките установяване към кръстат револверен супорт на машина за многооперационно обработване на ротационни детайли на поне една револверна глава; установяване към кръстат револверен супорт на машина за многооперационно обработване на ротационни детайли на поне едно външно шлифовъчно вретено за поне един шлифовъчен диск; установяване към кръстат револверен супорт на машина за многооперационно обработване на ротационни детайли на поне едно вътрешно шлифовъчно вретено за поне един шлифовъчен диск; установяване на ротационен патронников или центрови детайл към предното и задното седло на машината за многооперационно обработване; преместване на кръстатия револверен супорт в напречна посока за обработване на установения детайл, характеризиращ се с това, че:
- установяването на револверната глава (4), външно-шлифовъчното вретено (5) и вътрешношлифовъчното вретено (8) се извършва върху един и същ кръстат револверен супорт (1, Г);
- преместването на кръстатия револверен супорт (1, Г) в напречна посока включва стъпката задвижване на подавателен механизъм (21, 2Г) за револверната глава (4) за грубо обработване и последваща стъпка за задвижване на подавателен механизъм (53, 53’) за външното и вътрешното шлифовъчни вретена при окончателните обработки;
- задвижването на напречната шейна (47) за револверната глава (4) за груби обработки и задвижването на напречната шейна (13) за шлифовъчните вретена (5, 8) за окончателните обработки се извършва с отделни подавателни механизми (21, 21' и 53, 53') и двигатели.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че установеният детайл (11) е податлив детайл, като детайлът (11) след установяването към предното (2,2') или задното (3, 3') седло контактува с люнетна опора (22), монтирана към държач или вретено, закрепено към задното седло (3,3') или предното седло (2, 2'), или към револверната глава (4) на кръстатия супорт (1, Г).
3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че установеният детайл (11) е податлив детайл, като детайлът (11) след установяването към предното (2, 2') и задното (3, 3') седло контактува с люнетна опора (22), монтирана към държач, закрепен към тялото (35) на машината, след което следва стъпката надлъжно преместване на предното и задното седло (2,2' и 3,3') на многооперационната машина при всеки ход за груби и окончателни обработки и стъпката напречно преместване на предното и задното седло (2, 2' и 3, 3') след всеки надлъжен ход до последващо осъществяване на контакт между подвижната люнетна опора (22) и обработвания детайл (11), като надлъжните и напречни премествания на предното и задното седло (2, 2' и 3, 3') се извършват синхронизирано.
4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че установеният детайл (11) е профилен детайл, а предното и задното седло (2,2' и 3,3') на машината за многооперационно обработване на ротационни детайли се движат едновременно при осъществяване на линейна или кръгова интерполация при обработване на профилни детайли със сложна геометрия.
66427 Bl
5. Метод съгласно всяка една от претенции от 1 до 4, характеризиращ се с това, че след установяването на детайла (11) към предното (2, 2') и задното (3, 3’) седло следва стъпката непрекъснато измерване със сканираща измервателна глава (27) за активен контрол на диаметъра на обработвания детайл (11) при врезно шлифоване или стъпката непрекъснато измерване със сканираща измервателна глава (27) на текущия диаметър и формата на детайла (11) в надлъжно сечение при надлъжно шлифоване и стъпката непрекъснато подаване на сигнали за адаптивно управление при окончателните обработки.
6. Машина за реализиране на метода съгласно претенция 1, включваща тяло; задно и предно седла, монтирани върху първа надлъжна направляваща монтирана към тялото; поне една надлъжна шейна, установена върху втора надлъжна направляваща също монтирана върху тялото; поне един кръстат супорт, носещ инструменти монтиран към втората надлъжна направляваща; поне една револверна глава за груби обработки и поне едно шлифовъчно вретено за окончателни обработки, монтирани върху кръстатите супорти, като кръстатите супорти са установени върху надлъжните шейни и всеки от тях включва първа напречна шейна, монтирана върху втората надлъжна направляваща, характеризираща се с това, че:
- поне една револверна глава (4) за груби обработки и поне едно шлифовъчно вретено (5, 8) за окончателни обработки са монтирани върху един и същ кръстат супорт (1, 1');
- върху първата напречна шейна (47) на всеки кръстат супорт (1, Г) е установена втора напречна шейна (13) с възможност за движение по направлението на първата напречна шейна (47);
- поне предното седло (2, 2') е кръстато с възможност за възвратно-постъпателно движение в надлъжно и напречно направление и за завъртане по ос В.
7. Машина съгласно претенция 6, характеризираща се с това, че кръстатите седла (2, 2' и 3, 3') са с възможност за ъглово препозициониране.
8. Машина съгласно претенция 6 или 7, характеризираща се с това, че кръстатите седла (2. 2' и 3. 3') са с възможност за монтиране на държани на инструменти (24) и вретена(10, 12).
9. Машина съгласно претенции от 6 до 8, характеризираща се с това, че кръстатите седла (2,2' и 3, 3') и супортите (1, Г) са с възможност за монтиране на люнетна опора (22).
10. Машина съгласно претенция 7, характеризираща се с това, че кръстатите седла (2, 2' и 3, 3') са с възможност за монтиране на поне една сканираща измервателна глава (27) за непрекъснат активен контрол и адаптивно управление при окончателни обработки в надлъжно и напречно направление, така че контактният накрайник на сканиращата измервателна глава (27) да е разположен срещу работната широчина на инструмента (6, 7).
11. Машина съгласно всяка една от претенции от 6 до 10, характеризираща се с това, че кръстатите седла (2, 2' и 3, 3') са с възможност за синхронизирана кръгова и линейна интерполация при обработване на профилни детайли (11) със сложна геометрия.
12. Машина съгласно претенция 6, характеризираща се с това, че съдържа трета надлъжна направляваща (54), носеща втори кръстат супорт (Г) с монтирани поне една револверна глава (4) за груби обработки и поне едно шлифовъчно вретено (5) за окончателни обработки.
13. Машина съгласно претенция 12, характеризираща се с това, че към револверната глава (4) за груби обработки на втория кръстат супорт (Г) е монтирана подвижна люнетна опора (22) за поддържане на податливи детайли при надлъжното им обработване от инструменти, установени към първия кръстат супорт (1).
14. Машина съгласно претенция 12, характеризираща се с това, че към револверната глава (4) за груби обработки на втория кръстат супорт (Г) е монтирана сканираща измервателна глава (27) за непрекъснат активен контрол и адаптивно управление при окончателни обработки в надлъжно и напречно направление, така че контактният накрайник на сканиращата измервателна глава (27) да е разположен срещу работната широчина на инструмента (6, 7) при надлъжно обработване от инструменти, установени към първия кръстат супорт (1).
15. Машина съгласно всяка една от претенции от 6 до 14, характеризираща се с това, че шлифовъчните вретена (8, 5) са за вътрешно и външно шлифоване, като шлифовъчното вретено (5) за външно шлифоване е мотор-вретено с
66427 Bl възможност за установяване на два инструмента (6, 7) с наклонен или прав профил.
16. Машина съгласно претенции от 6 до 15. характеризираща се с това, че към тялото (35) на машината е монтиран поне един неподвижен носач за люнетна опора (22) и държачи за обработващи (29, 32. 33) и измервателни (27, 36, 43, 44) инструменти и поне едно инструментално вретено.
17. Машина съгласно претенция 6, характеризираща се с това, че кръстатите супорти (1, Г) са два. като вторият ( Г) е монтиран върху трета надлъжна направляваща (54), установена към тялото (35).
18. Машина съгласно претенция 17, характеризираща се с това, че двата кръстати супорта (1 и Г) са монтирани върху самостоятелни напречни шейни (13,47), задвижвани от отделни подавателни механизми (21, 53, 2Г, 53').
19. Машина съгласно претенции 17 и 18, характеризираща се с това, че двата кръстати супорта (1 и Г) са монтирани върху отделни надлъжни направляващи (9, 54), разположени от двете страни на направляващата (15) на седлата (2, 2' и 3, 3').
20. Машина съгласно претенции от 17 до 19, характеризираща се е това, че поне един кръстат супорт (1 или Г) е с възможност за неподвижно монтиране към тялото (35), като всяко кръстато седло (2, 2' и 3, 3') е е възможност за извършване на подавателни движения в надлъжно и напречно направление при груби и окончателни обработки.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG110351A BG66427B1 (bg) | 2009-03-24 | 2009-03-24 | Метод и машина за многооперационно обработване на ротационни детайли |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG110351A BG66427B1 (bg) | 2009-03-24 | 2009-03-24 | Метод и машина за многооперационно обработване на ротационни детайли |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG110351A BG110351A (bg) | 2010-10-29 |
BG66427B1 true BG66427B1 (bg) | 2014-04-30 |
Family
ID=44906703
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG110351A BG66427B1 (bg) | 2009-03-24 | 2009-03-24 | Метод и машина за многооперационно обработване на ротационни детайли |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG66427B1 (bg) |
-
2009
- 2009-03-24 BG BG110351A patent/BG66427B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG110351A (bg) | 2010-10-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US8360819B2 (en) | Method for grinding a machine part, and grinding machine for carrying out said method | |
US9399279B2 (en) | Double-side dresser | |
CN100366384C (zh) | 在磨削同时进行精密加工的工件磨削方法和装置 | |
US10464182B2 (en) | Method and grinding machine for grinding external and internal contours of workpieces in one clamping | |
US7797074B2 (en) | Machine including grinding wheel and wheel dresser | |
CN100450713C (zh) | 对具备凹面的凸轮进行磨削的方法及装置 | |
US11389918B2 (en) | Grinding-supporting device | |
US9498833B2 (en) | Machine tool for the production of profiles | |
RU2540284C2 (ru) | Способ круглого шлифования длинных тонких круглых стержней | |
US8678881B2 (en) | Grinding center and method for simultaneous grinding of a plurality of bearings and end-side surfaces of crankshafts | |
US8500518B2 (en) | Method of grinding an indexable insert and grinding wheel for carrying out the grinding method | |
CN102806523A (zh) | 修整工具的方法和齿轮研磨机 | |
CZ294212B6 (cs) | Způsob broušení přesných vnějších průměrů a jiných ploch na obrobcích a bruska k provádění tohoto způsobu | |
JP2006062077A (ja) | 加工物のプロファイルの研削方法及び研削装置 | |
KR102542333B1 (ko) | 중심 공작물 영역을 지지 및 측정하기 위한 측정 스테디 레스트, 이 측정 스테디 레스트를 갖는 연삭기, 및 중심 공작물 영역을 지지 및 측정하기 위한 방법 | |
CN1312746A (zh) | 具有冷车削附件的磨床 | |
CN205438045U (zh) | 一种内表面磨削装置 | |
JP2008290235A (ja) | 構成部材の少なくとも1つの区分を円筒研削するための装置 | |
JP4712586B2 (ja) | Nc工作機械 | |
CN216883179U (zh) | 一种适用于加工内外曲线的走头式随动磨床 | |
BG66427B1 (bg) | Метод и машина за многооперационно обработване на ротационни детайли | |
JP2019081229A (ja) | 内周面加工装置及び内周面加工方法 | |
RU185996U1 (ru) | Компоновка шлифовально-заточного станка с ЧПУ | |
KR20100094407A (ko) | 홀 가공을 위한 드릴링 머신 | |
JP2001062682A (ja) | テーブル切込み式研削盤 |