BG65650B1 - Метод за оценка на аромата на тютюневия дим и класификация по аромат на типове и сортове тютюни - Google Patents

Метод за оценка на аромата на тютюневия дим и класификация по аромат на типове и сортове тютюни Download PDF

Info

Publication number
BG65650B1
BG65650B1 BG108864A BG10886404A BG65650B1 BG 65650 B1 BG65650 B1 BG 65650B1 BG 108864 A BG108864 A BG 108864A BG 10886404 A BG10886404 A BG 10886404A BG 65650 B1 BG65650 B1 BG 65650B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
aroma
tobacco smoke
tobacco
classification
sample
Prior art date
Application number
BG108864A
Other languages
English (en)
Other versions
BG108864A (bg
Inventor
Солея ДАНЬО
Аглика ЕДРЕВА
Original Assignee
Солея ДАНЬО
Аглика ЕДРЕВА
ВЛАДОВСКА-РАДЕВА Антигона
АПОСТОЛОВА Елена
ХРИСТЕВА Дора
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Солея ДАНЬО, Аглика ЕДРЕВА, ВЛАДОВСКА-РАДЕВА Антигона, АПОСТОЛОВА Елена, ХРИСТЕВА Дора filed Critical Солея ДАНЬО
Priority to BG108864A priority Critical patent/BG65650B1/bg
Publication of BG108864A publication Critical patent/BG108864A/bg
Publication of BG65650B1 publication Critical patent/BG65650B1/bg

Links

Landscapes

  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)

Abstract

Методът се използва за обективна числена оценка на аромата на тютюневия дим на Ориенталски тютюни и осигурява възможност за класификация по аромат на типовете и сортовете Ориенталски и Виржински тютюн. Проба от сух смлян тютюн се подлага на анализ за съдържание на изовалерианова киселина и неутралната фракция на етерично масло чрез капилярна газова хроматография, след което се определя ароматът (А) по формулата А = 0, 0946 х [Кизовал.] + 15, 547@и приятността на аромата (А') чрез формулата@А' = 0,0165 х [Кизовал.] + 5,7448@в които [Кизовал.] означава концентрация на изовалерианова киселина в пробата, изразена в g.g-1. Получените числени стойности се отнасят към еталонни скали, изразяващи аромата, както следва: високо ароматичен тютюнев дим - оценка над 20, средно ароматичен тютюнев дим - оценка 20, ниско ароматичен тютюнев дим - оценка под 20; и приятността на аромата, както следва: най-висока приятност на аромата на тютюневия дим - оценка 10, най-ниска приятност на аромата на тютюневия дим - оценки от 1 до 5, и междинна приятност на аромата на тютюневия дим - оценки между 5 и 7. Класификацията по аромат се извършва чрез обработка на хроматографските профили от хроматографския анализ на неутралната фракция на етеричното масло на базата на времето на задържане на всеки пик (tR) и процентното участие на височината (Н) на всеки пик от сумата на височините на подбраните пикове, при обработката на всички хроматограми. Резултатите се изразяват чрез индек

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за оценка на аромата на тютюневия дим на Ориенталските тютюни и за класификация по аромат на типовете и сортовете Ориенталски и Виржински тютюни, който намира приложение в тютюневата промишленост.
Предшестващо състояние на техниката
От практиката е известно, че оценката на аромата на тютюневия дим се извършва въз основа на органолептичната преценка на комисия от експерти, определящи аромата дегустационно. Това предполага силно субективен характер и висока себестойност на оценките, което е техният основен недостатък.
Известни са методи за оценка на аромата на тютюневия дим, при които се извършва хроматографски анализ на веществата в паровата фаза над тютюна и анализ на главния компонент, които позволяват диференциране само на типовете, но не и на сортовете тютюн /1,2/. За провеждането на тези анализи се налага използването на специфична, нестандартна апаратура.
Известен е и метод за оценка на аромата на тютюни, при който се прилага анализ на неутралната фракция на етеричното масло, съдържащо се в тютюните, в комбинация с Многофакторен регресионен анализ (МРА) /3/. Чрез този метод се постига обективна оценка на аромата на дима само при тютюни от типа Виржиния, но не и класификация на тютюните по типове и по сортове.
Техническа същност на изобретението
Проблемът, който се решава с изобретението, е свързан със създаване на метод за обективна числена оценка на аромата на Ориенталските тютюни и възможност за класификация на типовете и сортовете Ориенталски и Виржински тютюни.
Метод ът за оценка на аромата на тютюневия дим и класификация по аромат на типове и сортове тютюни съгласно изобретението се състои в следното: проба от сух смлян тютюн се подлага на анализ за съдържание на изовалерианова киселина и анализ на неутралната фракция на етеричното масло, съдържаща се в пробата, чрез капилярна газова хроматография, след което се определя ароматът (А) по формулата
А = 0,0946 х [К ] + 15,547 и приятността на аромата (А’) чрез формулата
А’ = 0,0165 х [К ] + 5,7448, където [Кизовал] е концентрацията на изовалериановата киселина в пробата, изразена в microg.g·’. Получените числени стойности се отнасят към еталонни скали, изразяващи аромата, както следва: високо ароматичен тютюнев дим оценка над 20, средно ароматичен тютюнев дим оценка 20, ниско ароматичен тютюнев дим оценка под 20; и приятността на аромата, както следва: най-висока приятност на аромата на тютюневия дим - максимална оценка 10, най-ниска приятност на аромата на тютюневия дим оценки от 1 до 5, и междинна приятност на аромата на тютюневия дим - оценки между 5 и 7. Класификацията по аромат се извършва чрез обработка на хроматографските профили от хроматографския анализ на неутралната фракция на етеричното масло на базата на времето на задържане на всеки пик (Q и процентното участие на височината (Н) на всеки пик от сумата на височините на подбраните пикове при обработката на всички хроматограми. Резултатите се изразяват чрез индекси на сходство (Is, %) между сравняваните проби. Класификацията може да се извършва по два начина: спрямо аромата на дима на тютюн, избран за еталон, чийто Is се приема за 100%; без еталон - чрез сравняване на различните тютюни помежду им.
Предимствата на метода съгласно изобретението се изразяват в следното. Осигурява се обективна числена оценка на аромата на Ориенталските тютюни, както и класификация на тютюните по аромат, изразена в цифров вид: между Ориенталските и Виржински типове; между сортовете в рамките на всеки тип. Обективното определяне на аромата на Ориенталските тютю3
65650 Bl ни се базира на съдържанието на изовалерианова киселина в тютюните и създадения регресионен модел за изчисляване на аромата на Ориенталските тютюни, включващ този параметър. За класификация на сортовете и типовете тютюн по аромат се използва информацията от всички компоненти на хроматографския профил на неутралната фракция на етеричното масло. Изхожда се от една средна проба смлян на прах тютюн, при което грешката от нехомогенност на пробата и оттам разсейването на резултатите е незначително. Същата проба може да се използва за определяне и на другите основни показатели на качеството на тютюна (никотин, въглехидрати, общ азот), с което се получава пълна информация за изследваните тютюни. Използва се стандартна апаратура за газова хроматография, като хроматографските определения са бързи, възпроизводими и с ниска себестойност.
Примери за изпълнение на изобретението
Методът за оценка на аромата на Ориенталските тютюни и класификация по аромат на типовете и сортовете Ориенталски и Виржински тютюн се осъществява по следния начин.
Средна проба: Средната проба от сух смлян тютюн на прах е в количество от 100 g, подготвена според изискванията на стандарта за вземане на проби за анализ.
Хроматографски анализи
Анализ на неутралната фракция на етеричното масло чрез капилярна газова хроматография (КГХ):
Проба от сух и смлян тютюн (25 g) се смесва с 500 ml 2% H2SO4bbb вода (w/v). Етеричното масло се дестилира с апарат по стандарт на Британската фармакопея. Получената смес от вода и масло се екстрахира с метилен хлорид в делителна фуния. Полученият екстракт на неутралната фракция се изпарява до сухо и се разтворя в етанол. Разделянето по компоненти се извършва с апарат за газова хроматография Perkin Elmer 8700 (Perkin Elmer Ltd., Beaconsfield, Buckinghamshire, England), снабден c пламъчнойонизационен детектор или адекватна конфигурация. За целта се използва аналитична колона SPB-5 (SupelcoPark, Bellefonte, PA, USA), дължина 30 m, 0.32 mm i.d. и 0.3 microm дебелина на филма или адекватна. Условията, при ко ито се извършва разделянето, са следните: температура на детектора 280°С, инжектор 260°С, сплит 1:30, носещ газ Н2 с налягане 62 кРА, обем на пробата 1 microl. Температурата на колоната се променя от 80°С (0 min) до 250°С (1 min) при програмиран режим 5°C/min. Всяка проба се анализира поне в две повторения.
Анализ на валерианови киселини чрез капилярна газова хроматография (КГХ):
Свободните форми на валериановите киселини се определят, като се използва методът на Arrendale et al. /4/. За анализ се претеглят 5 g тютюн. Пробата се залива с 15 ml СН2С12 и се екстрахира 30 min на клатачен апарат. Екстрактът се филтрува през шотов филтър R3 и се събира в делителна фуния. Към него се прибавя 8 ml смес от 2N КОН в метанол (2N КОН: СН3ОН = 20:80 v/v) и се разклаща добре за извършване на течно-течна екстракция. Горният слой, съдържащ свързаните киселини, се отделя в конична колбичка. Разтворът се подкиселява с Н3РО4 до pH 2, при което киселините преминават в свободно състояние, и се филтрува през мембранен филтър 0.45 microm.
Разделянето на валериановите киселини чрез КГХ се извършва, като се използва същата апаратурна конфигурация, както при анализа на етеричното масло, но при полярна неподвижна фаза - колона Supelcowax ТМ 10, дължина 30 т, 0.32 mm i.d. и дебелина на филма 0.3 microm (Supelco Park, Bellefonte, PA, USA). Температурната програма е от 80 до 200°С, с 5°C/min. Обемът на пробата е 0.3 microl. Идентификацията и количественото определяне на валериановите киселини се извършва със стандартен разтвор на чистите вещества - изовалерианова киселина и 3-метилвалерианова киселина (Sigma), в концентрация, съответстваща на тази в пробата.
Аналитичният добив за валериановите киселини е над 70%. Относителното стандартно отклонение на резултатите е от 5 до 10%. Границата за количествено определяне е 5 microg.g1 киселина в тютюна.
Определяеми параметри:
- Време на задържане и височина на пиковете на отделните компоненти, присъстващи в хроматографския профил на неутралната фракция на етеричното масло;
- Съдържание на изовалерианова киселина в microg.g·’;
65650 Bl
- Изчисление на аромата (А) и на приятността на аромата (А’) на Ориенталските тютюни чрез следните регресионни модели:
А = 0,0946 х [KJ + 15,547 (формула, описваща аромата), коефициент на детерминация (R**I = 0.903)
А’ = 0,0165 х [Кидавал ] + 5,7448 (формула, описваща приятността на аромата), коефициент на детерминация (R**I = 0.911).
Получените числени стойности се отнасят към еталонни скали, изразяващи аромата и приятностга на аромата.
Аромат
Оценка над 20 - високо ароматичен тютюнев дим
Оценка около 20 - средно ароматичен тютюнев дим
Оценка под 20 - ниско ароматичен тютюнев дим
Приятност на аромата
Оценка 10 - най-висока приятност на аромата на тютюневия дим
Оценки от 1 до 5 - най-ниска приятност на аромата на тютюневия дим
Оценки между 5 и 7 - междинна приятност на аромата на тютюневия дим.
Обработка на хроматографските профили на неутралната фракция на етеричното масло чрез МРО за класификация на тютюните по аромат:
МРО се прилага посредством пакет от програми “Patreco”.
Матрицата за МРО се съставя, използвайки времето на задържане на всеки пик (Q и процентното участие на височината (Н) на всеки пик от сумата на височините на подбраните пикове при обработката на всички хроматограми. При липса на пик, на височината (Н) се дава стойност нула. При подбора на пиковете за МРО се прилагат следните критерии /5,6/: висока степен на разделяне на пиковете и добра повторяемост на tR и Н; статистически значима стойност на височината (Н) (два пъти по-голяма от шума на сигнала от детектора); елиминиране на пикове със значително участие във всички проби, чието количество не се изменя в голяма степен.
Резултатите от МРО се изразяват чрез индекси на сходство (Is, %) между сравняваните проби.
Граничната стойност за индексите на сход ство (Is0) се оценява на базата на петкратното повторение на една проба. При Is > Is0 пробите се приемат за неразличими, тъй като разликите са статистически недоказани.
При анализа на КГХ профилите на неутралната фракция на етеричното масло се изключва пикът на неофитадиена в съответствие с горните критерии. От хроматограмата, съдържаща най-много пикове, предварително се подбират от 50 до 70 пика при различните типове и сортове тютюни. Граничната стойност (Is0) за Is от етерични масла е 97%.
Изобретението се пояснява със следните конкретни примери, които не го ограничават.
Аромат и приятност на аромата на тютюневия дим на Ориенталски тютюни
Пример 1.
Сорт Джебел 576 [к изовал1 = 68 microg.g-1
Аромат (А) = 21.9 (висока ароматичност) Приятност на аромата (А’) = 6.8 (висока приятност на аромата
Пример 2.
Сорт Секирка [Кимвал.] = 23 microg.gr1
Аромат (А) = 17.7 (ниска ароматичност)
Приятност на аромата (А’) = 6.1 (средна приятност на аромата)
Класификация на Виржински тютюни
Матрицата за сравнение чрез МРО съдържа хроматографските данни от 54 пика:
време на задържане - tR сорт К 326 - 5,31; 5,74; 6,13; 6,23; 8,13; 9,30; 9,68; 9,86; 10,10; 10,70; 10,94; 11,04; 11,60; 11,98; 12,45; 13,10; 13,48; 14,30; 14,42; 14,87; 15,55; 15,97; 18,10; 18,50; 19,30; 19,82; 20,76; 21,12; 21,45; 21,67; 21,98; 22,20; 22,65; 22,98; 23,32; 23,42; 23,52; 23,72; 23,98; 24,05; 24,24; 24,90; 24,99; 25,24; 25,40; 25,47; 25,72; 25,99; 26,13; 26,42; 26,52; 26,68; 27,12; 27,62.
сорт В 0454 - 5,21; 5,65; 6,03; 6,12; 8,02; 9,18; 9,57; 9,75; 9,99; 10,59; 10,83; 10,92; 11,50; 11,91; 12,41; 13,00; 13,43; 14,23; 14,32; 14,77; 15,45; 15,87; 18,01; 18,41; 19,23; 19,75; 20,67; 21,04; 21,11; 21,36; 21,59; 21,91; 22,11; 22,57; 22,96; 23,22; 23,35; 23,45; 23,65; 23,92; 23,99; 24,18; 24,82; 24,91; 25,17; 25,33; 25,39; 25,65; 25,93; 26,07; 26,36; 26,46; 26,62; 27,05; 27,55.
% участие на височината - Н сорт К 326 - 0,41; 0,92; 3,20; 0,49; 0,42;
65650 Bl
0,57; 4,96; 1,12; 4,22; 1,87; 2,30; 0,31; 1,11; 4,77; 0,41; 0,98; 3,57; 0,70; 0,99; 2,85; 3,11; 3,22; 0,48; 1,42; 0,30; 2,07; 1,84; 0,00; 1,92; 0,83; 1,63; 1,29; 1,06; 0,46; 0,34; 0,66; 0,20; 2,13; 0,33; 0,63; 2,45; 1,17; 1,26; 0,45; 1,05; 1,01; 0,35; 3,91; 0,63; 0,55; 5 0,60; 0,42; 0,60; 0,34.
сорт В 0454 - 0,71; 1,64; 5,77; 0,80; 0,75; 1,09; 7,67; 2,11; 6,45; 3,47; 3,50; 0,55; 1,64; 8,11; 0,67; 1,86; 6,47; 1,16; 1,90; 5,20; 5,65; 5,61; 0,51; 2,36; 0,60; 30,84; 3,28; 0,00; 2,91; 1,47; 2,86; 2,26; 1,84; 0,58; 0,53; 2,22; 0,55; 2,52; 0,99; 1,36; Ю 3,01; 1,46; 2,02; 0,78; 1,64; 1,71; 0,58; 6,17; 1,28; 1,09; 0,99; 0,95; 0,69; 0,55.
Индексът на сходство (Is, %) 74,4 % между К 326 и В 0454 показ голямото различие между тези сортове Виржински тютюни.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за оценка на аромата на тютюневия дим и класификация по аромат на типове и сортове тютюни, характеризиращ се с това, че проба от сух смлян тютюн се подлага на анализ за съдържание на изовалерианова киселина и анализ на неутралната фракция на етерично масло, съдържащо се в пробата, чрез капилярна газова хроматография, след което ароматът (А) се определя по формулата
    А = 0,0946 х [К ] + 15,547 и приятността на аромата (А’) чрез формулата
    А’ = 0,0165 х [К ] + 5,7448, където [Кизовал] е концентрацията на изовалериановата киселина в пробата, изразена в microg.g·1, и получените числени стойности се отнасят към еталонни скали, изразяващи аромата, както следва: високо ароматичен тютюнев дим - оценка над 20, средно ароматичен тютюнев дим - оценка 20, ниско ароматичен тютюнев дим - оценка под 20; и приятността на аромата, както следва: най-висока приятност на аромата на тютюневия дим - оценка 10, най-ниска приятност на аромата на тютюневия дим оценки от 1 до 5, и междинна приятност на аромата на тютюневия дим - оценки между 5 и 7, а класификацията по аромат се извършва чрез обработка на хроматографските профили от хроматографския анализ на неутралната фракция на етеричното масло на базата на времето на задържане на всеки пик (Q и процентното участие на височината (Н) на всеки пик от сумата на височините на подбраните пикове при обработката на всички хроматограми, като резултатите се изразяват чрез индекси на сходство (Is, %) между сравняваните проби, а класификацията се извършва спрямо аромата на дима на тютюн, избран за еталон, чийто Is се приема за 100%, или чрез сравняване на различните тютюни помежду им.
BG108864A 2004-09-01 2004-09-01 Метод за оценка на аромата на тютюневия дим и класификация по аромат на типове и сортове тютюни BG65650B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108864A BG65650B1 (bg) 2004-09-01 2004-09-01 Метод за оценка на аромата на тютюневия дим и класификация по аромат на типове и сортове тютюни

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108864A BG65650B1 (bg) 2004-09-01 2004-09-01 Метод за оценка на аромата на тютюневия дим и класификация по аромат на типове и сортове тютюни

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG108864A BG108864A (bg) 2006-03-31
BG65650B1 true BG65650B1 (bg) 2009-04-30

Family

ID=36999807

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG108864A BG65650B1 (bg) 2004-09-01 2004-09-01 Метод за оценка на аромата на тютюневия дим и класификация по аромат на типове и сортове тютюни

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65650B1 (bg)

Cited By (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102608244A (zh) * 2012-03-02 2012-07-25 红云红河烟草(集团)有限责任公司 用于同时测定卷烟烟丝中几种香味物质的检测方法
CN102680627A (zh) * 2012-05-15 2012-09-19 上海烟草集团有限责任公司 一种烟叶中关键致香物质的分析与鉴别方法
CN103344713A (zh) * 2013-06-18 2013-10-09 湖南中烟工业有限责任公司 一种基于随机森林法分析致香物在烤烟香型分类中的重要性及预测香型的方法
CN103512992A (zh) * 2013-09-24 2014-01-15 贵州中烟工业有限责任公司 一种卷烟烟丝中美拉德反应的风味物质快速分析的方法
CN104391054A (zh) * 2014-11-08 2015-03-04 新疆于田瑰觅生物科技股份有限公司 和田大马士革玫瑰精油用于标准的gc/ms指纹图谱检测方法
CN105738530A (zh) * 2016-04-29 2016-07-06 江苏中烟工业有限责任公司 天然苔清香香料中致香成分的甄选方法
CN105784912A (zh) * 2016-05-20 2016-07-20 江苏中烟工业有限责任公司 一种量化分析细支卷烟主流烟气中内酯类香味物质的方法
CN105842378A (zh) * 2016-05-18 2016-08-10 云南中烟工业有限责任公司 一种电子烟气溶胶中香味成分的测定方法
CN106093246A (zh) * 2016-08-11 2016-11-09 云南中烟工业有限责任公司 一种卷烟辛香型的定量预测方法
CN106290640A (zh) * 2016-08-11 2017-01-04 云南中烟工业有限责任公司 一种卷烟花香型的定量预测方法
CN106338555A (zh) * 2016-08-11 2017-01-18 云南中烟工业有限责任公司 一种卷烟烘焙香型的定量预测方法
CN106442775A (zh) * 2016-09-07 2017-02-22 云南中烟工业有限责任公司 一种卷烟烤烟香型的定量预测方法
CN106442774A (zh) * 2016-09-07 2017-02-22 云南中烟工业有限责任公司 一种卷烟膏香型的定量预测方法
CN106596825A (zh) * 2016-12-30 2017-04-26 中国烟草总公司广东省公司 一种烤烟致香物与土壤性状关系的分析方法及其应用
CN106645517A (zh) * 2017-01-23 2017-05-10 中国烟草总公司郑州烟草研究院 同时测定卷烟主流烟气中14种焦甜香成分的方法
CN106770795A (zh) * 2017-01-23 2017-05-31 中国烟草总公司郑州烟草研究院 同时测定加热非燃烧卷烟烟气中14种焦甜香成分的方法
CN109738569A (zh) * 2019-02-28 2019-05-10 云南中烟工业有限责任公司 一种基于spme-gc-ms的高仿卷烟鉴别方法
CN112639861A (zh) * 2018-08-22 2021-04-09 大金工业株式会社 香味提示信息输出系统

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112067757A (zh) * 2020-09-18 2020-12-11 湖北中烟工业有限责任公司 一种烟草感官舒适性的自动分析方法
CN114544805B (zh) * 2022-01-30 2024-05-10 河南中烟工业有限责任公司 一种电子鼻测定加热卷烟逐口稳定性的方法

Cited By (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102608244A (zh) * 2012-03-02 2012-07-25 红云红河烟草(集团)有限责任公司 用于同时测定卷烟烟丝中几种香味物质的检测方法
CN102680627A (zh) * 2012-05-15 2012-09-19 上海烟草集团有限责任公司 一种烟叶中关键致香物质的分析与鉴别方法
CN103344713A (zh) * 2013-06-18 2013-10-09 湖南中烟工业有限责任公司 一种基于随机森林法分析致香物在烤烟香型分类中的重要性及预测香型的方法
CN103344713B (zh) * 2013-06-18 2014-08-06 湖南中烟工业有限责任公司 一种基于随机森林法分析致香物在烤烟香型分类中的重要性及预测香型的方法
CN103512992A (zh) * 2013-09-24 2014-01-15 贵州中烟工业有限责任公司 一种卷烟烟丝中美拉德反应的风味物质快速分析的方法
CN103512992B (zh) * 2013-09-24 2015-08-19 贵州中烟工业有限责任公司 一种卷烟烟丝中美拉德反应的风味物质快速分析的方法
CN104391054A (zh) * 2014-11-08 2015-03-04 新疆于田瑰觅生物科技股份有限公司 和田大马士革玫瑰精油用于标准的gc/ms指纹图谱检测方法
CN104391054B (zh) * 2014-11-08 2015-11-18 新疆于田瑰觅生物科技股份有限公司 和田大马士革玫瑰精油用于标准的gc/ms指纹图谱检测方法
CN105738530A (zh) * 2016-04-29 2016-07-06 江苏中烟工业有限责任公司 天然苔清香香料中致香成分的甄选方法
CN105842378A (zh) * 2016-05-18 2016-08-10 云南中烟工业有限责任公司 一种电子烟气溶胶中香味成分的测定方法
CN105842378B (zh) * 2016-05-18 2018-05-01 云南中烟工业有限责任公司 一种电子烟气溶胶中香味成分的测定方法
CN105784912A (zh) * 2016-05-20 2016-07-20 江苏中烟工业有限责任公司 一种量化分析细支卷烟主流烟气中内酯类香味物质的方法
CN106290640A (zh) * 2016-08-11 2017-01-04 云南中烟工业有限责任公司 一种卷烟花香型的定量预测方法
CN106338555A (zh) * 2016-08-11 2017-01-18 云南中烟工业有限责任公司 一种卷烟烘焙香型的定量预测方法
CN106093246A (zh) * 2016-08-11 2016-11-09 云南中烟工业有限责任公司 一种卷烟辛香型的定量预测方法
CN106442775A (zh) * 2016-09-07 2017-02-22 云南中烟工业有限责任公司 一种卷烟烤烟香型的定量预测方法
CN106442774A (zh) * 2016-09-07 2017-02-22 云南中烟工业有限责任公司 一种卷烟膏香型的定量预测方法
CN106596825A (zh) * 2016-12-30 2017-04-26 中国烟草总公司广东省公司 一种烤烟致香物与土壤性状关系的分析方法及其应用
CN106645517A (zh) * 2017-01-23 2017-05-10 中国烟草总公司郑州烟草研究院 同时测定卷烟主流烟气中14种焦甜香成分的方法
CN106770795A (zh) * 2017-01-23 2017-05-31 中国烟草总公司郑州烟草研究院 同时测定加热非燃烧卷烟烟气中14种焦甜香成分的方法
CN106645517B (zh) * 2017-01-23 2019-03-01 中国烟草总公司郑州烟草研究院 同时测定卷烟主流烟气中14种焦甜香成分的方法
CN106770795B (zh) * 2017-01-23 2019-03-01 中国烟草总公司郑州烟草研究院 同时测定加热非燃烧卷烟烟气中14种焦甜香成分的方法
CN112639861A (zh) * 2018-08-22 2021-04-09 大金工业株式会社 香味提示信息输出系统
CN109738569A (zh) * 2019-02-28 2019-05-10 云南中烟工业有限责任公司 一种基于spme-gc-ms的高仿卷烟鉴别方法
CN109738569B (zh) * 2019-02-28 2022-02-01 云南中烟工业有限责任公司 一种基于spme-gc-ms的高仿卷烟鉴别方法

Also Published As

Publication number Publication date
BG108864A (bg) 2006-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG65650B1 (bg) Метод за оценка на аромата на тютюневия дим и класификация по аромат на типове и сортове тютюни
CN106324130A (zh) 一种卷烟烟丝中烟碱的手性分析方法
CN104316635A (zh) 水果风味品质的快速鉴别方法
CN108845085A (zh) 一种基于烟叶化学成分预测烟叶香型的方法
CN106353419A (zh) 一种卷烟主流烟气中香味成分的测定方法
CN110554112A (zh) 一种清香型卷烟品质判定方法
CN111679008B (zh) 一种同时检测烟叶、烟丝中挥发及半挥发酸、醇、酚的gc-ms-ms方法
CN112881569A (zh) 烟草及烟草制品中挥发性、半挥发性有机酸的测定方法
KR20200136669A (ko) 참깨의 원산지 판별용 바이오마커 및 이를 이용한 원산지 판별방법
CN111679009B (zh) 一种同时检测烟用香精香料中挥发及半挥发酸、醇、酚的gc-ms/ms方法
CN107247100A (zh) 一种提升烟气谐调的香气成分的检测及判定方法
CN106018635A (zh) 对烟草或烟草制品进行前处理的方法及检测方法
Yin et al. Identification of aroma types and their characteristic volatile compounds of Chinese faint-scent cigarettes based on descriptive sensory analysis and GC–MS and partial least squares regression
CN111904020B (zh) 烟叶源香料感官品质特征组分的筛选方法
Lin et al. A rapid and novel method for predicting nicotine alkaloids in tobacco through electronic nose and partial least-squares regression analysis
CN115792022B (zh) 一种基于感官效应的烟草中滋味物质模型及其构建方法和应用
CN111896657A (zh) 烟叶源香料风格特征组分的筛选方法
CN114544805B (zh) 一种电子鼻测定加热卷烟逐口稳定性的方法
CN108088932B (zh) 一种细支卷烟主流逐口烟气中呋喃类物质的计算方法
CN105823839A (zh) 一种储叶过程中片烟吸收料液效果的评价方法
CN106226476B (zh) 一种烤烟烟叶清香香型的定量判定方法
CN108896698A (zh) 一种同时测定再造烟叶中山梨酸根、磷酸根和柠檬酸根的离子色谱方法及应用
BG65649B1 (bg) Метод за оценка на цвета и класификация по цвят на тютюни
CN111289677B (zh) 一种测定卷烟主流烟气中辛香成分的方法
CN113466409A (zh) 一种通过电子鼻来鉴定正山小种红茶的不同生产工艺的方法