BG64087B1 - Колоос за различни междурелсия - Google Patents

Колоос за различни междурелсия Download PDF

Info

Publication number
BG64087B1
BG64087B1 BG103345A BG10334599A BG64087B1 BG 64087 B1 BG64087 B1 BG 64087B1 BG 103345 A BG103345 A BG 103345A BG 10334599 A BG10334599 A BG 10334599A BG 64087 B1 BG64087 B1 BG 64087B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
axle
wheels
teeth
multiplier
wedge
Prior art date
Application number
BG103345A
Other languages
English (en)
Other versions
BG103345A (bg
Inventor
Никола ГАЙДАРОВ
Мария ГАЙДАРОВА-ЧОУДУРИ
Милена ИВАНОВА
Original Assignee
Никола ГАЙДАРОВ
Мария ГАЙДАРОВА-ЧОУДУРИ
Милена ИВАНОВА
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Никола ГАЙДАРОВ, Мария ГАЙДАРОВА-ЧОУДУРИ, Милена ИВАНОВА filed Critical Никола ГАЙДАРОВ
Priority to BG103345A priority Critical patent/BG64087B1/bg
Priority to AU30273/00A priority patent/AU3027300A/en
Priority to PCT/BG2000/000002 priority patent/WO2000063056A1/en
Publication of BG103345A publication Critical patent/BG103345A/bg
Publication of BG64087B1 publication Critical patent/BG64087B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61FRAIL VEHICLE SUSPENSIONS, e.g. UNDERFRAMES, BOGIES OR ARRANGEMENTS OF WHEEL AXLES; RAIL VEHICLES FOR USE ON TRACKS OF DIFFERENT WIDTH; PREVENTING DERAILING OF RAIL VEHICLES; WHEEL GUARDS, OBSTRUCTION REMOVERS OR THE LIKE FOR RAIL VEHICLES
    • B61F7/00Rail vehicles equipped for use on tracks of different width

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Tires In General (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до колоос, чиято конструкция може да бъде изпълнена в различни комбинации,в зависимост от броя на обслужваните междурелсия.Ходовите колела (2) се фиксират с по два зъба (8,11) в нормалното и широките междурелсия. В теснитемеждурелсия се зацепва само един горен зъб (11). Предвиден е мултипликатор (23) за пригаждане на колооста и за движение по малко различаващи се помежду си междурелсия, задействан от улей (31) в преходното съоръжение (30), благодарение на който се удвоява броят на обслужваните междурелсия. За постигане на абсолютна сигурност на заключване както наосновните зъби (8 и 11), така и на мултипликатора (23), дори и при липса на буксово ресорно окачване (32), са предвидени напрегнати заключващи пружини (34), разположени между рамата (29) на талигата отгоре и буксата (9) отдолу.

Description

Изобретението се отнася до колоос за различни междурелсия, намираща приложение в железопътния транспорт, в конструкциите на товарни и пътнически релсови возила.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е колоос за различни междурелсия, състояща се от независимо въртящи се ходови колела, лагерувани върху ос с помощта на плъзгащи се по дължината й гилзи, чиито външни краища са разположени в буксови кутии. Върху гилзите са оформени напречни канали, а в горната част на буксовите кутии са предвидени напречно ориентирани зъби. С помощта на дистанционни фиксатори, закрепени с болтове в двете чела на оста и влизащи с минимални луфтове в прорези от буксите, се осигурява постоянно разстояние между буксите. Връзката между колооста и рамата се осъществява чрез фиксатор с напречник, отстоящ на разстояние от конзоли на рамата, което е по-малко или равно на статичното свиване на буксовото ресорно окачване /1/.
С описаната колоос могат да се обслужват голям брой междурелсия, но значително различаващи се помежду си. Освен това е необходимо наличие на достатъчно еластично буксово ресорно окачване и то както изтъкнахме със статично свиване под тара, поне равно на височината на зацепване на фиксиращите зъби.
В световната практика обаче преобладават талигите без буксово ресорно окачване, а и съществуват междурелсия с малка разлика помежду им, но все пак достатъчна, за да не може дадена колоос без промяна на разстоянието между колелата й да се допусне за движение и по двете междурелсия. Реално в света има два такива случая: между Индия, Пакистан (1676 mm) и Испания и Португалия (1668 mm) - с разлика 8 mm и между страните с нормално междурелсие 1435 mm и Китай - с разлика 7 mm.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се съз даде колоос за различни междурелсия, при която отпадат изискванията за наличие на буксово ресорно окачване и то с определени параметри, както и за движение и по междурелсия с незначителна разлика помежду им.
Изобретението е осъществено на базата на колоос за различни междурелсия, като е създадено решение, приложимо в талиги със или без буксово ресорно окачване, пригодени за движение по всички реално съществуващи основни междурелсия в света.
Колооста се състои от независимо въртящи се колела, лагерувани върху ос с помощта на плъзгащи се по дължината й гилзи, чиито външни краища са разположени в буксови кутии. Върху гилзите са оформени напречни канали, а в тавана на буксовите кутии са предвидени два зъба. При движение на колооста по нормалното и широко междурелсие, двата зъба са зацепени към каналите на гилзите, а при движение в тясно междурелсие зацепването става само с помощта на вътрешния зъб, разположен между средата на буксата и колелото, като се спазва равенство на разстоянието между зъбите и необходимото преместване на колелото от нормално в тясно междурелсие.
Съгласно изобретението към челото на оста се закрепва кръстачка, състояща се от надлъжно разположена пред челото на оста планка, чиито краища влизат с хлабина в прорези, оформени в двустранно разположени издатъци на буксата. Положението на хлабината от ляво или дясно на планката се определя от мултипликатор, състоящ се основно от плъзгач, водеща кутия и клинче, закрепено към долната повърхност на плъзгача и с възможности за разполагане от ляво или дясно по отношение на планката, което определя посоката на изместване на колелото. Изместването на комплекта клинче-плъзгач се извършва в преходното съоръжение, където извитата надолу част на плъзгача се води странично от талигата в улей. Вертикалната част на кръстачката включва дистанционен елемент, определящ придвижването надолу на колелата, оста и гилзите спрямо буксите, а така също придвижването спрямо ограничители от страницата на талигата.
В случаите, когато ресорното окачване е твърдо или липсва такова, се предвижда заключваща пружина, която действа оттласква2 що между рамата и буксата. Нормално при движение тя остава свита. Възможно е при наличие на по-твърдо ресорно окачване зацепването на зъбите да се осигурява от поне една пружина, която в свободно състояние да е по-висока от останалите пружини в ресорните (пружинните) комплекти.
Благодарение използването на мултипликатор се удвоява броят на обслужваните междурелсия, с което се покриват изцяло наличните основни междурелсия в света, а с използването на заключваща пружина се осигурява абсолютно безотказно заключване на колооста при талиги с твърдо буксово ресорно окачване, както и при талиги без буксово ресорно окачване.
Така описаната колоос за различни междурелсия има универсално приложение, както по отношение на видовете междурелсия, така и по отношение видовете талиги, в които се налага приложението й.
Описание на приложените фигури
Примерно изпълнение на колоос за различни междурелсия, обект на изобретението, е показано с помощта на придружаващите описанието фигури, от които:
фигура 1 представлява напречен полуразрез на колооста в положение на по-тясното най-широко междурелсие, с частичен разрез В-В от фиг. 2 през мултипликатора;
фигура 2 - страничен полуизглед на талига с колоос с частичен разрез през ресорното окачване и по А-А от фиг. 4 през буксовите издатъци и мултипликатора (ключалката с клинче);
фигура 3 - напречен полуразрез на колооста в средния участък на преходното съоръжение;
фигура 4 - напречен полуразрез на заключващото устройство на колооста в положение на нормалното междурелсие;
фигура 5 - напречен полуразрез на заключващото устройство на колооста в положение на тясно междурелсие.
Примерно изпълнение на изобретението
По-нататък в описанието ще бъде представено примерно изпълнение на колоос за различни междурелсия, като използваните елемен ти могат да бъдат комбинирани за прилагане и при други подходящи конструктивни решения на отделни възли в колооста.
Колооста 1, обект на изобретението, се състои от независимо въртящи се ходови колела 2, лагерувани върху ос 3 с помощта на плъзгащи се по дължината й гилзи 4, чиито външни краища са разположени в буксови кутии 5. Върху гилзите 4 са оформени напречни канали 6, а в тавана 7 на буксовите кутии 5 са предвидени зъби 8 и 11. При движение на колооста 1 по нормалното или широко междурелсие, двата зъба 8 и 11 са зацепени към каналите 4, а при движение в тясно междурелсие зацепването става само с помощта на вътрешния зъб 11, разположен между средата 10 на буксата 9 и колелото 2, като разстоянието m между зъбите 8 и 11 е равно на преместването η на колелото 2 и гилзата 4 при преминаването от нормалното в тясно междурелсие.
Към челото на оста 3 е закрепена с болтове 12 кръстачка 13, състояща се от надлъжно разположена пред челото на оста 3 планка 14, чиито краища 15 влизат с хлабина в прорези 16, оформени в двустранно разположени издатъци 17 на буксата 9. Хлабината дава възможност за допълнително надлъжно преместване по оста на комплекта букса 9, гилза 4 и колело 1, което в крайна сметка се отразява в разстоянието между колелата 1. За фиксиране положението на хлабината от ляво или дясно на планката 14 е предвиден мултипликатор 23, състоящ се от напречно подвижен плъзгач 24, обхванат от водеща кутия 25, изградена върху издатъците 17 на буксата 9. В зоната на прорезите 16 към долната повърхност на плъзгача 24 е оформено клинче 26, което може да се разполага от лявата или дясна страна на планката 14 ис това да определя в крайна сметка посоката на изместване на колелото 2. Клинчето 26, както и контактуващите с него повърхнини от издатъците 17 и планката 14, са наклонени, така че при хлабина , средата на буксата 9 се измества на разстояние в зависимост от положението на клинчето 26 спрямо планката 14 в ляво или дясно от оста 28 на талиговата страница 29. Изместването на клинчето 26 от едно положение в друго се извършва заедно с плъзгача 24, който странично от колооста 1 в областта на преходното съоръжение 30 се води в улей 31.
Кръстачката 13 има и вертикална част
18, която с помощта на болтове 19 е свързана с дистанционен елемент 20, определящ придвижването надолу V3 на колелата 2, оста 3 и гилзите 4 спрямо буксите 9, а така също и придвижването V2 спрямо ограничител 21, разположен върху талиговата страница 29.
Ако статичното свиване на буксовото ресорно окачване 32 е значително по-малко от хлабината V3, включително е равно на 0, ако няма буксово ресорно окачване, е възможно при разтоварване на колелото 2 да се наруши зацепването на зъбите 8, 11 и каналите бис това да се наруши постоянното разстояние между колелата 2. В този случай е необходимо поне една от пружините 33 на ресорното окачване 32 да е по-висока от останалите или да се предвиди заключваща пружина 34, която да действа оттласкващо между рамата 29 и буксата 9, т.е. да бъде предварително свита от действието на товара, предаващ се от рамата 29 към буксата 9. Сумата от предварителните свивания на тази заключваща пружина 34 и на буксовото ресорно окачване 32 трябва да са по-големи от хлабината V3 между дистанционния елемент 20 и горната част на козирката 35 на буксата 9, за да останат зацепени помежду си зъбите 8, 11 и каналите 6, дори и при пълно разтоварване на колелата 2.
При разгледаната примерна конструкция по брой обслужваните междурелсия, изхождайки от броя на предвидените чифтове канали са 4 и от зацепването само на вътрешния зъб - още 4, но благодарение действието на мултипликатора се създават условия за разположение и в още осем положения, така че с конкретната конструкция могат да се обслужват 16 междурелсия - с 9 повече от необходимите.
Приложение на изобретението
Колооста за различни междурелсия, обект на изобретението, може да се използва във всички известни талиги или да се пригажда към конкретни видове возила и брой на обслужваните междурелсия, т.е. тя може да се изпълнява както за голям брой междурелсия, така и за обслужване само на две междурелсия.
Колооста за различни междурелсия действа по следния начин.
Пренастройване на колооста от по-тясното най-широко междурелсие към по-широкото нормално междурелсие. Последователността на пренастройването е отразена във фиг. 1, 3 и 4. Преминаването от едното в другото междурелсие се осъществява в следната последователност: вагонът преминава през преходно съоръжение 30. В първата му част релсите са наклонени надолу, а под буксите е разположен ролганг 36, който поема товара от тях и колелата 2, гилзите 4 и оста 3 остават да висят във въздуха, като се придвижват надолу по отношение на буксите 9, докато хлабината V3 - 0. При това положение зъбите 8 и 11 излизат от каналите 6, а клинчето 26 остава разположено над нивото на планката 11. В преходното съоръжение 30 извитият надолу край на плъзгача 24 се води от улей 31, който в средния му участък измества плъзгача 24 в странична посока, така че клинчето 26, което е било отдясно на планката 14 (фиг. 1) се премества (фиг. 3) отляво. В преходното съоръжение 30 колелата 2 са обхванати от странично направляващи ги водачи 37, които в средния му участък ги преместват странично в новото им положение, съответстващо на новото междурелсие. Тогава и зъбите 8 и 11 са ориентирани над друг чифт канали 6. Вагонът навлиза в последния участък от преходното съоръжение 30, в който релсите са наклонени нагоре. Зъбите 8 и 11 постепенно се зацепват в каналите 6, а клинчето 26 от мултипликатора 23 се заклинва от лявата страна на планката 14, а хлабината се локализира също вляво от нея. При това изместването на средата 27 на буксата 9 спрямо средата на страницата 29, което е се премества от ляво (фиг. 1) в дясно (фиг. 4). Когато ходовите колела 2 отново започват да се търкалят по релсите, буксите 9 се освобождават от контакта си с ролганга 36 на преходното съоръжение 30, при което се осигурява безотказно зацепване между зъбите 8, 11 и каналите 6, а също сигурно фиксиране с помощта на клинчето 26 на положението на планката 14 спрямо буксата 9. С това приключва пренастройването на колооста и вагонът може да се движи по новото междурелсие.

Claims (4)

  1. Патентни претенции
    1. Колоос за различни междурелсия, състояща се от ходови колела, лагерувани върху ос с помощта на плъзгащи се по дължината й гилзи, чиито външни краища са разположени в буксови кутии, като в тях са оформени напречни зъби, от които поне един контактува с канал от гилзата, характеризираща се с това, че към челото на оста (3) е закрепена кръстачка (13), състояща се от надлъжно разположена пред челото на оста (3) планка (14), чиито краища влизат с хлабина (Δ) в прорези (16), оформени в двустранно разположени издатъци (17) от буксата (9) и че тази хлабина (Δ) се разполага от дясно или от ляво на планката (14) под въздействието на мултипликатор (ключалка 23), състоящ се от напречно подвижен плъзгач (24), обхванат от водеща кутия (25), изградена върху издатъците (17) на буксата (9), като в зоната на прорезите (16) към долната повърхност на плъзгача (24) е оформено клинче (26), което се разполага от лявата или дясна страна на планката (14), като изместването на плъзгача (24) се извършва в преходно съоръжение (30), в което буксите (9) се опират отдолу в ролганг (36), колелата (
  2. 2) са обхванати от странично водещи ги водачи (37), а извитият външен край на плъзгача (24) се води в улей (31), а за гарантиране положението на клинчето (26) спрямо планката (14) и зацепването на зъбите (8, 11) и каналите (6), дори и при липса на буксово ресорно окачване (32), са предвидени напрегнати заключващи пружини (34), разположени между рамата (29) на талигата отгоре и буксата (9) отдолу или поне една пружина от буксовото ресорно окачване (32) е по-висока в свободно състояние от останалите, минимум с височината на зацепване (V,) на зъбите (8, 11) и каналите (6).
    5 2. Колоос съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че фиксиращият механизъм е съставен от елементи за грубо изменяне разстоянието между колелата (1): един или два зъба (8, 11), съответстващи на канала (6) от 10 гилзата (4) и елементи за малко изменяне разстоянието между колелата (1), съответстващи на мултипликатора (23), клинче (26) и заключваща пружина (34).
  3. 3. Колоос съгласно претенции 1 и 2,
    15 характеризираща се с това, че хлабината (Δ), с която планката (14) влиза в прорезите (16) към двустранно разположените издатъци (17) от буксата (9), съответства на допустимите разлики в разстоянията между колелата (2), от20 насящи се за малко различаващи се помежду си междурелсия.
  4. 4. Колоос съгласно претенции 1, 2 и 3, характеризираща се с това, че височината (h) на клинчето (26) от мултипликатора (23) е
    25 по-малка или равна на височината на зацепване (V() на основните зъби (8,11) и каналите (6).
BG103345A 1999-04-19 1999-04-19 Колоос за различни междурелсия BG64087B1 (bg)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG103345A BG64087B1 (bg) 1999-04-19 1999-04-19 Колоос за различни междурелсия
AU30273/00A AU3027300A (en) 1999-04-19 2000-01-21 Multiple gauges wheelset
PCT/BG2000/000002 WO2000063056A1 (en) 1999-04-19 2000-01-21 Multiple gauges wheelset

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG103345A BG64087B1 (bg) 1999-04-19 1999-04-19 Колоос за различни междурелсия

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG103345A BG103345A (bg) 2000-11-30
BG64087B1 true BG64087B1 (bg) 2003-12-31

Family

ID=3927742

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG103345A BG64087B1 (bg) 1999-04-19 1999-04-19 Колоос за различни междурелсия

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU3027300A (bg)
BG (1) BG64087B1 (bg)
WO (1) WO2000063056A1 (bg)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10226897A1 (de) * 2002-06-17 2003-12-24 Siemens Ag Spurwechselfähiges Fahrwerk für Schienenfahrzeuge
ES2346945B1 (es) * 2008-04-29 2011-12-23 Patentes Talgo, S.L. Bogie de ancho variable con ejes giratorios e instalacion fija para cambio de ancho de via.
WO2020007071A1 (zh) * 2018-07-05 2020-01-09 中车青岛四方机车车辆股份有限公司 轨道车辆变轨距转向架用轮对及转向架
CN111775991B (zh) * 2020-07-13 2021-07-30 马鞍山蓝信环保科技有限公司 变轨距转向架及变轨距轮系统

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1127386B (de) * 1957-10-16 1962-04-12 Ilsenburg Radsatzfab Spurwechselradsatz fuer Schienenfahrzeuge
BG25275A1 (bg) * 1977-03-18 1978-09-15 Idarov Ga Koloos za razliczni mezhdurelsija
SU935357A1 (ru) * 1977-09-19 1982-06-15 Булгарски Державни Железници (Инопредприятие) Тележка железнодорожного подвижного состава дл различной ширины колеи пути
BG38064A2 (en) * 1984-04-18 1985-10-15 Gajjdarov Wheel axis for different rail distances
AU701708B2 (en) * 1993-09-06 1999-02-04 Jeleznodorojni Zavod-Sofia Wheelset for a multitude of track gauges
BG61031B1 (bg) * 1993-12-20 1996-09-30 Никола ГАЙДАРОВ колоос за различни междурелсия

Also Published As

Publication number Publication date
AU3027300A (en) 2000-11-02
BG103345A (bg) 2000-11-30
WO2000063056A1 (en) 2000-10-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR960008199B1 (ko) 철도차량의 차륜 간격변경 방법과, 차륜간격 가변성 차대 및 그에 따른 지상설비
EP0591088B1 (en) Bogies for railway vehicles with variable gap between wheels
US3276395A (en) Resilient roller bearing adapter
US5546868A (en) Variable wheel-spacing truck
US20110265682A1 (en) Variable gauge bogie with rotating axles and fixed track gauge change installation
AU623058B2 (en) Railway truck bolster friction assembly
KR20100016242A (ko) 피벗 단부 보기를 포함한 철도차량
US8590459B2 (en) Bogie for variable rail gauge and changing station of the rail gauge
EP0648659B1 (en) A four-wheel bogie with independent wheels and variable gap between them, equipped with a guiding system
US3403637A (en) Variable gauge railway truck
SU1004181A1 (ru) Колесна пара дл различной ширины колеи
HU9300284D0 (en) Bogie for high-speed railroad vehicles
CN108725459A (zh) 一种齿轨列车入轨机构
BG64087B1 (bg) Колоос за различни междурелсия
JPH08216881A (ja) 鉄道車両用軌間可変台車
SE8405892L (sv) Dempningsanordning vid boggi for relsgaende fordon
EP0611847B1 (en) Fixed installation for changing the railways gage
GB2105802A (en) Railway vehicle brake mechanisms
US1765432A (en) Roller-bearing truck
US2163253A (en) Railway truck
GB2210004A (en) Locking device for wheel axles of mobile cranes
US2208628A (en) Railway vehicle
US2177848A (en) Railway vehicle
JPH05246329A (ja) 鉄道車両の軌間変更装置
SU1245477A1 (ru) Тележка железнодорожного вагона