BG64073B1 - Метод за заобляне на краища на свободни влакна, предназначени за използване в производството на четки - Google Patents
Метод за заобляне на краища на свободни влакна, предназначени за използване в производството на четки Download PDFInfo
- Publication number
- BG64073B1 BG64073B1 BG104146A BG10414600A BG64073B1 BG 64073 B1 BG64073 B1 BG 64073B1 BG 104146 A BG104146 A BG 104146A BG 10414600 A BG10414600 A BG 10414600A BG 64073 B1 BG64073 B1 BG 64073B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- fibers
- bundle
- tool
- plane perpendicular
- rounding
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A46—BRUSHWARE
- A46D—MANUFACTURE OF BRUSHES
- A46D9/00—Machines for finishing brushes
- A46D9/02—Cutting; Trimming
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29C—SHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
- B29C67/00—Shaping techniques not covered by groups B29C39/00 - B29C65/00, B29C70/00 or B29C73/00
- B29C67/0044—Shaping techniques not covered by groups B29C39/00 - B29C65/00, B29C70/00 or B29C73/00 for shaping edges or extremities
Landscapes
- Mechanical Engineering (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Brushes (AREA)
- Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
- Insulating Bodies (AREA)
- Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)
- Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
- Ropes Or Cables (AREA)
- Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
- Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
- Installation Of Indoor Wiring (AREA)
- Paper (AREA)
- Pens And Brushes (AREA)
- Multicomponent Fibers (AREA)
Abstract
Методът се прилага при обработка на влакна от термопластичен материал, предназначени за имплантиране в четки за зъби. По метода свободните влакна се разполагат в инструмента за заобляне на краищата като кичур или сноп и свободните им краища се подават към работната повърхност на инструмента. Триенето между краищата на влакната и работната повърхност е с предварително определена интензивност, поради което материалът се нагрява. Докато влакната сеподават към работната повърхност на инструмента, те се огъват странично и се фиксират в аксиална посока при постоянно съпротивление на огъване през напречното сечение на снопа или връзката спрямо страничното извиване от захващането с инструмента за заобляне на краищата.
Description
Област на техниката
Изобретението се отнася до метод за заобляне на краища на свободни влакна от термопластичен материал, предназначени за използване при изработване на четки, по-специално на четки за зъби.
Предшестващо състояние на техниката
Четките за зъби и за козметично използване трябва да имат косми или влакна със заоблени свободни краища, за да се избегне нараняване или увреждане. Заоблянето на краищата на влакната се осъществява, след като тези влакна са били закрепени към тялото на четката, чрез абразивни методи или облъчване. Съгласно по-съвременните технологии снопчета от косми или влакна се имплантират едновременно с отливането на тялото на четката. Тази технология позволява използването на предварително отрязани и предварително заоблени влакна, като по този начин се избягва етапа на окончателна обработка, след като космите или влакната са били закрепени към тялото на четката. Много по-удобно е влакното да се обработи за заобляне на края му преди закрепване към тялото на четката, отколкото да се изпълняват етапите на окончателна обработка на влакна, които вече са закрепени към тялото на четката.
Когато се използва метод за абразивно заобляне на краища е задължително свободните краища на влакната да са съвършено подравнени в равнина, перпендикулярна на дължината на снопчето, което се подава към работната повърхност на инструмента за заобляне на краища. Това изискване е установено и потвърдено в патентната литература, например в ЕР 0 346 646 В1. Ако това изискване не е удовлетворено, краищата на влакната не се заоблят плътно и гладко от всички страни. Също така количеството влакна, което може да бъде обработено в отделен етап, е ограничено, тъй като краищата на влакната трябва да бъдат свободни, за да бъдат отклонени странично, така че крайната повърхност на влакното да може да бъде захваната от работната повърхност на инструмента за заобляне на краищата от всички страни и посоки.
Напоследък се предлага нова технология за заобляне на краища на влакна, при която се постига съвършено и постоянно качество на заобляне чрез осъществяване по-скоро на триене, отколкото на шлифоване между работната повърхност на инструмента за заобляне краища и свободните краища на влакната. Както се описва в DE 296 14 118Y, ефектът на заобляне, постиган с тази технология, не може изцяло да бъде обяснен, но относителната скорост между краищата на влакната и работната повърхност е съществен периметър. Посочената относителна скорост трябва да генерира триене с достатъчна стойност за нагряване на термопластичния материал на влакното близко до неговата точка на разтопяване, но без прекомерно нагряване, което би повредило краищата на влакната. Тази технология се използва успешно за обработка на снопчета от косми или влакна, закрепени към телата на четки за зъби, така че космите или влакната са подавани към работната повърхност на инструмента за заобляне на краищата в относително малки снопчета. Счита се за невъзможно да се обработват големи количества от косми или влакна в снопче поради очакваната концентрация на триене и нагряване в централната част на равнината, в която са разположени свободните краища на влакната. Концентрацията на триене и вследствие на това на нагряване в централната част на снопчето се дължи на увеличеното странично подпиране на влакната в централната част срещу отклоняване от захващането с инструмента за заобляне на краища. Влакното в централната част на снопа е по-неподатливо, тъй като се подпира странично от обграждащи го влакна. Следователно не може да бъде постигнато равномерно разпределение на нагряването през напречното сечение на снопа. Както е посочено по-рано обаче, новата технология за заобляне краищата изисква условия за постоянно нагряване в тесни граници. Подобна технология на заобляне се описва в US-A 2 554 777, където влакната се обработват, докато се монтират в четка.
В DE 44 419 85 А1 е описан метод за заобляне краища на свободни влакна, предназначени за използване в производството на четки, който се явява най-близък до метода съгласно настоящото изобретение. Цитираният метод включва подаване на влакната във вид на снопче, в което свободните краища на влакната определят повърхност с изпъкнала форма, към инструмент з заобляне на краища чрез шлифоване.
В DE 44 419 85 А1 не е посочена възможност за обработване на голямо количество влакна, а е показано обработване само на малко количество влакна, което незабавно след това се закрепва в тялото на четка.
Техническа същност на изобретението
Задача на настоящото изобретение е да се създаде метод за заобляне краища на свободни влакна от термопластичен материал, предназначени за използване в производството на четки, при който може да използва технологията за заобляне на краищата, основаваща се по-скоро на триене, отколкото на шлифоване, и могат да бъдат обработвани относително големи количества влакна едновременно.
Съгласно един вариант на изобретението е създаден метод за заобляне краищата на свободни влакна от термопластичен материал, предназначени за използване в производство на четки. По него влакната се подават в снопче към инструмент за заобляне на краищата, като свободните краища на влакната са разположени към работна повърхност на инструмента. Влакната се фиксират в аксиална посока на снопчето така, че техните свободни краища обикновено определят повърхност, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето, и допускат странично отклонение (огъване), когато са разположени към работната повърхност на инструмента. Характерно за изобретението е това, че снопчето от влакна се взема от захранващ източник на събрани, предварително нарязани влакна, а относително движение между краищата на влакната и работната повърхност на инструмента предизвиква загряване на материала на влакната чрез триене с предварително определена интензивност и влакната със закръглени краища се поместват в контейнер за обработени влакна.
За предпочитане поне една аксиално крайна челна повърхност на снопчето е зах ваната от профилиращ елемент, притежаващ профилираща челна повърхност, чиято форма обезпечава изместване на влакната аксиално едно спрямо друго до положение, при което свободните краища на влакната определят посочената, различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето повърхност. След това снопчето се стяга радиално за подаване към работната повърхност на инструмента и след закръгляване на краищата на влакната, снопчето се освобождава и влакната се изместват аксиално едно спрямо друго за изравняване на техните аксиални краища в равнина, перпендикулярна на тяхната дължина.
Съгласно друг вариант на изобретението, методът за заобляне краищата на свободни влакна от термопластичен материал, предназначени за използване в производство на четки, включва подаване на влакна в снопче към инструмент за заобляне на краища, като свободните краища на влакната са разположени към работна повърхност на инструмента. Влакната се фиксират в аксиална посока на снопчето така, че техните свободни краища обикновено определят повърхност, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето, и допускат странично отклонение (огъване), когато са разположени към работната повърхност на инструмента. Съгласно изобретението снопчето във вид на непрекъснато снопче от паралелни влакна се стяга радиално на първо разстояние от свободните краища се захващат от профилиращ елемент, притежаващ профилираща челна повърхност, чиято форма обезпечава изместване на влакната аксиално едно спрямо друго до положение, при което свободните краища на влакната определят споменатата повърхност, различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето. След това непрекъснатото снопче се стяга радиално на второто разстояние от свободните краища на влакната, докато те са изравнени в равнина, като свободните краища на влакната, което е помалко от първото разстояние, като относителното движение между краищата на влакната и работната повърхност на инструмента предизвиква загряване на материала на влакната посредством триене с предварително определена интензивност. Непрекъснатото снопче се освобождава във второто разстояние от свободните краища на влакната, за да се даде възмож ност на влакната да се изместят аксиално едно спрямо друго и да се подравнят техните аксиални краища в равнина, перпендикулярна на дължината им. След това непрекъснатото снопче се отрязва на определена дължина от закръг- 5 лените свободни краища на влакна и отрязаните влакна със заоблени краища се поместват в контейнер за обработени влакна.
За предпочитане формата на повърхността, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето, е различна от равнина.
За предпочитане повърхността, различна от равнина, има изпъкнала форма, която може да бъде конична, полуконична или сферична.
В предпочитан вариант на метода съгласно изобретението влакната, чиито свободни краища се намират в по-близко до центъра участъци от повърхността, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето, имат по-голяма конзолна дължина, отколкото влакната, чиито свободни краища са в участъци, които са по-близко до външния край на повърхността.
Възможен е вариант, при който повърхността, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето, е равнина, наклонена към равнина, перпендикулярна на аксиалната посока.
За предпочитане свободният край на всяко влакно в снопчето има конзолна дължина, определена така, че да осигури по същество постоянно съпротивление на огъване през напречното сечение на снопчето по отношение на странично отклонение при захващане на работната повърхност на инструмента.
Също за предпочитане е работната повърхност на инструмента да бъде цилиндрична.
За предпочитане етапът на подаване на свободните краища на влакната към работната повърхност на инструмента се повтаря множество пъти с различни работни инструменти.
Пояснения на приложените фигури
Други признаци и детайли на изобретението ще станат ясни от следващото описание на някои примерни изпълнения с позоваване на фигурите, на които:
Фигури 1, 2 и 3 показват три възможни конфигурации на снопче от влакна, подлежа що на подаване към инструмент за заобляне на краища;
фигура 4 - увеличен частичен изглед на конфигурацията от фиг.1.
фигура 5 - увеличен частичен изглед на конфигурацията от фиг.З;
фигура 6, 7 и 8 - схематични илюстрации на три примерни изпълнения на метод за заобляне на краищата съгласно изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
Фиг.1 показва обичайна конфигурация на цилиндрично снопче от влакна, свободните краища на които определят равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето. При тази конфигурация е възможно използването на конвенционален метод за заобляне на краищата чрез абразивна обработка.
В конфигурацията на фиг.З свободните краища на влакната в снопчето определят повърхност с конична форма. &
На фиг. 4 се вижда, че влакна 10 в сноп- v че 12, които са разположени по-близко до цент- ..... радиата част на снопчето, са поддържани странично от по-голям брой заобикалящи влакна, отколкото влакна 14, които са разположени , по-близко до периферията. Поради това раз’Sf· положените по-близо до периферията на снопчето влакна 14 оказват по-малко съпротивление на отклоняване от инструмент за заобляне на краищата, преминаващ над свободните краища на влакната. Както е видно от фигури 1, 2 е 3, снопчето се фиксира радиално на предварително определено разстояние от свободните краища на влакната, така че всяко влакно може да бъде отклонено странично при захващане с работната повърхност на инструмента за заобляне на краищата. В коничната конфигурация, показана на фигура 5, влакната в централната част на снопчето имат по-голяма конзолна дължина, отколкото тези, които са по-близко до периферията на снопчето. В съответствие с теорията за съпротивление на материалите страничното отклонение при конзолна греда, в случая конзолно снопче от влакна, се пресмята посредством формулата:
F.P f ----------3E.I в която:
f е странично отклонение (изместване) на края на влакното;
F - сила, упражнявана върху края на снопчето;
- дължина на снопчето от влакна;
Е, I - константи за даден материал и сечение на снопчето.
Лесно може да се види, че по-голямото съпротивление на отклонение (огъване) на влакната в централната част на снопа, вследствие на страничното поддържане от по-голям брой обхващащи влакна, може да бъде компенсирано от по-голяма конзолна дължина на влакната в централната част на снопчето. В предпочитаното изпълнение на метода, краят на всяко влакно в снопчето има конзолна дължина, определена така, че да се осигурява по същество постоянно съпротивление на огъване през напречното сечение на снопчето по отношение на страничното отклонение при захващане от инструмента за заобляне на краища.
Въпреки че горното изискване е изпълнено най-добре по отношение на коничната конфигурация, показана на фиг.З, възможно е да се използва и конфигурацията от фиг.2, където свободните краища на влакната определят равнина, наклонена по отношение на равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето.
В изпълнението на метода, илюстрирано на фиг.6, индивидуални снопчета или връзки 20 се вземат от захранващ източник 22 на предварително отрязани и събрани паралелни влакна. Снопчето 20 се стяга радиално и по този начин се фиксира аксално във фиксатор 24. Фиксаторът 24 със снопчето или връзката 20, захваната в него, след това се премества между двойка от взаимно допълващи се плунжери 26, 28 и фиксаторът 24 се освобождава. Когато е видно на чертежите, плунжерите 26, 28 имат съответно взаимно допълващи се вдлъбната и изпъкнала повърхност. Когато плунжерите 26, 28 захванат аксиалните краища на снопчето или връзката 20, докато фиксаторът 24 е освободен, влакната се преместват аксиално едно спрямо друго, преобразувайки се в конфигурация, подобна на тази, показана на фиг.З. Фиксаторът 24 след това се стяга отново и се придвижва към инструмент за заобляне на краища 30. Инструментът за заобляне на краища 30 има въртящ с цилиндър 32, определящ работна повърхност, която има по-скоро триещи, отколкото абразивни свойства. Подробности относно вида и материала на инструмента за заобляне краищата 30 тук няма да се разглеждат, тъй като те са известни от състоянието на техниката (вж DE № 296 14 118). Скоростта на въртене на цилиндъра 32 е по същество поголяма от тази за подобни инструменти за заобляне на краищата, които са абразивни по естеството си. Също така важен аспект на инструмента за заобляне на краищата 30 е, че цилиндър 32 има покритие от материал, който осигурява триене и нагряване от триене в контакт със свободните краища на влакна от термопластичен материал. Важно е това покритие на цилиндъра 32 да има термично отделяне от тялото на цилиндъра 32, така, че тялото на цилиндъра да не образува топлоотвеждащ елемент. Формата на инструмента за заобляне на краищата 30 не е от съществено значение. Например, вместо цилиндър може да бъде използван въртящ се диск.
Въпреки че на чертежите е показан единствен инструмент за заобляне на краищата, в предпочитаното изпълнение на метода съгласно изобретението се използват множество етапи на обработка. Във всеки етап на обработката свободните краища на влакната в снопчето или връзката се подават към съответен въртящ се инструмент за заобляне на краищата.
След като последният етап на обработка е бил завършен, фиксаторът 24 се придвижва в станция за разтоварване, където фиксаторът 24 се освобождава. Аксиалните краища на влакната сега се захващат между друга двойка плунжери 34, 36, които имат срещуположни плоски взаимно успоредни повърхности. По този начин заоблените краища на обработените влакна сега се подравняват в равнина и влакната се разтоварват в контейнер 38 за обработени влакна, готови за закрепване на тялото на четка, докато тялото на четката се отлива инжекционно.
Изпълнението на метода, показано на фиг.7, се различава от това на фиг.6 само по това, че се използват плунжери 34а, 36а с очукващи плочи за подравняване на обработените влакна в контейнера 38.
В изпълнението, показано на фиг.8, непрекъснато снопче 40 от успоредни влакна се стяга радиално посредством фиксатор 41, разположен на едно първо разстояние D1 от сво бодните краища на влакната. На второ разстояние D2 от свободните краища на влакната е разположен втори фиксатор 43, който е в освободено състояние. Профилиращ елемент 44, който има вдлъбната конична профилираща повърхност, сега захваща свободните краища на влакната в позиция 42, показана на фиг.8. Влакната се изместват аксиално за подреждане на техните свободни краища в повърхност с желаната конична форма, при което външните влакна на снопа се издуват навън, както е показано с позиция 45 на фиг.8. Фиксаторът 43 сега се затяга и свободните краища на влакната се подават към инструмента за заобляне на краища 30, както в изпълненията на метода съгласно фигури 6 и 7. След приключване на всички етапи на обработка, фиксаторът 43 се освобождава и от непрекъснатото снопче 40 се отрязва желаната дължина на влакна със заоблени краища, която след това се премества към контейнера 38 за обработени влакна.
Claims (11)
1. Метод за заобляне на краища на свободни влакна, предназначени за използване в производство на четки, включващ подаване на влакна от термопластичен материал в снопче (20) към инструмент за заобляне на краища (30), като свободните краища на влакната са разположени към работна повърхност (32) на инструмента (30), при което влакната се фиксират в аксиална посока на снопчето (20) така, че техните свободни краища обикновено определят повърхност, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето (20), и допускат странично отклонение, когато са разположени към работната повърхност (32) на инструмента (30), характеризиращ се с това, че снопчето (20) от влакна се взема от захранващ източник (22) на събрани, предварително нарязани влакна, а относително движение между краищата на влакната и работната повърхност (32) на инструмента (30) предизвиква загряване на материала на влакната чрез триене с предварително определена интензивност и влакната със закръглени краища се поместват в контейнер (38) за обработени влакна.
2. Метод за заобляне на краища на свободни влакна, предназначени за използване в производство на четки, включващ подаване на влакна от термопластичен материал в снопче към инструмент за заобляне на краища (30), като свободните краища на влакната са разположени към работна повърхност (32) на инструмента (30), при което влакната се фиксират в аксиална посока на снопчето така, че техните свободни краища обикновено определят повърхност, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето, и допускат странично отклонение, когато са разположени към работната повърхност (32) на инструмента (30), характеризиращ се с това, че снопчето във вид на непрекъснато снопче (40) от паралелни влакна се стяга радиално на първо разстояние (D1) от свободните краища на влакната, докато те са подравнени в равнина, като свободните краища се захващат от профилиращ елемент (44), притежаващ профилираща челна повърхност, чиято форма обезпечава изместване на влакната аксиално едно спрямо друго до положение, при което свободните краища на влакната определят посочената повърхност, която е ' различна от равнина, перпендикулярна на ак- * сиалната посока на снопчето, след което неп- * рекъснатото снопче (40) се стяга радиално на второ разстояние (D2) от свободните краища т на влакната, което е по-малко от първото раз- ж стояние (D1), като относително движение меж- * ду краищата на влакната и работната повърхност (32) на инструмента (30) предизвиква загряване на материала на влакната чрез трие- ’ не с предварително определена интензивност, а непрекъснатото снопче (40) се освобождава във второто разстояние (D2) от свободните краища на влакната, за да се даде възможност на влакната да се изместят аксиално едно спрямо друго и да се подравнят техните аксиални краища в равнина, перпендикулярна на дължината им, след което непрекъснатото снопче (40) се отрязва на определена дължина от закръглените свободни краища на влакна и отрязаните влакна със заоблени краища се поместват в контейнер (38) за обработени влакна.
3. Метод съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че формата на посочената повърхност, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето (20, 40), е различна от равнина.
4. Метод съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се с това, че влакната, чиито свободни краища се намират в по-близки до центъра участъци от посочената повърхност, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето (20, 40), имат по-голяма конзолна дължина, отколкото влакната, чиито свободни краища са в участъци, които са по-близко до външния край на споменатата повърхност.
5. Метод съгласно всяка от претенции 1 до 4, характеризиращ се с това, че посочената повърхност, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето (20, 40), има изпъкнала форма.
6. Метод съгласно всяка от претенците от 1 до 4, характеризиращ се с това, че посочената повърхност, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето (20, 40), има конична форма.
7. Метод съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че посочената повърхност, която е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето (20, 40), е равнина, наклонена към равнина, перпендикулярна на посочената аксиална посока.
8. Метод съгласно всяка от преходните претенции, характеризиращ се с това, че свободният край на всяко влакно в снопчето (20, 40) има конзолна дължина, определена така, че да осигури по същество постоянно съпротивление на огъване през напречното сечение на снопчето (20, 40) по отношение на странично отклонение при захващане от работната по- върхност (32) на инструмента (30).
9. Метод съгласно всяка от претенциите от 1 до 8, характеризиращ се с това, че работната повърхност (32) на инструмента (30) е
5 цилиндрична.
10. Метод съгласно всяка от претенции 1, 3 до 9, характеризиращ се с това, че поне една аксиално крайна челна повърхност на снопчето (20) е захваната от профилиращ елемент
10 (26), притежаващ профилираща челна повърхност, чиято форма обезпечава изместване на влакната аксиално едно спрямо друго до положение, при което свободните краища на влакната определят посочената повърхност, която 15 е различна от равнина, перпендикулярна на аксиалната посока на снопчето (20), след което снопчето (20) се стяга радиално за подаването към работната повърхност (32) на инструмента (30) и след закръгляване на краищата на влакната снопчето (20) се освобождава и влакната се изместват аксиално едно спрямо друго за изравняване на техните аксиални краища в равнина, перпендикулярна на тяхната дължина.
11. Метод съгласно всяка претенция от 1 до 10, характеризиращ се с това, че етапът на подаване на свободните краища на влакната към работната повърхност (32) на инструмента (30) се повтаря множество пъти с различни работни инструменти.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB9717112A GB2328148B (en) | 1997-08-12 | 1997-08-12 | A method of endrounding loose fibres |
PCT/EP1998/005130 WO1999007255A1 (en) | 1997-08-12 | 1998-08-12 | A method of endrounding loose fibres |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG104146A BG104146A (bg) | 2000-07-31 |
BG64073B1 true BG64073B1 (bg) | 2003-12-31 |
Family
ID=10817402
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG104146A BG64073B1 (bg) | 1997-08-12 | 2000-02-09 | Метод за заобляне на краища на свободни влакна, предназначени за използване в производството на четки |
Country Status (22)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6372163B1 (bg) |
EP (1) | EP1003400B1 (bg) |
JP (1) | JP2001513346A (bg) |
KR (1) | KR20010022797A (bg) |
CN (1) | CN1115122C (bg) |
AT (1) | ATE219899T1 (bg) |
AU (1) | AU744909B2 (bg) |
BG (1) | BG64073B1 (bg) |
BR (1) | BR9811154A (bg) |
CA (1) | CA2300171A1 (bg) |
DE (1) | DE69806389T2 (bg) |
ES (1) | ES2178845T3 (bg) |
GB (1) | GB2328148B (bg) |
HU (1) | HUP0004307A3 (bg) |
IL (1) | IL134311A (bg) |
NO (1) | NO20000709L (bg) |
NZ (1) | NZ502768A (bg) |
PL (1) | PL338608A1 (bg) |
RU (1) | RU2201122C2 (bg) |
TR (1) | TR200000386T2 (bg) |
WO (1) | WO1999007255A1 (bg) |
YU (1) | YU49156B (bg) |
Families Citing this family (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BE1013105A3 (fr) * | 1998-10-20 | 2001-09-04 | Zahoransky Anton Gmbh & Co | Appareil pour le polissage des extremites de poils d'une zone de poils. |
JP2003516578A (ja) * | 1999-12-07 | 2003-05-13 | ペース アンチ−パイラシー インコーポレイテッド | 保護情報の使用を権限付与する携帯用権限付与デバイスおよび関連方法 |
BE1015374A3 (bg) * | 2003-02-21 | 2005-02-01 | Boucherie Nv G B | |
US6872346B2 (en) * | 2003-03-20 | 2005-03-29 | Nxstage Medical, Inc. | Method and apparatus for manufacturing filters |
US20050285439A1 (en) * | 2004-06-25 | 2005-12-29 | Kubaitis William J | Method for improving brooms |
DE102004054839A1 (de) * | 2004-11-12 | 2006-05-24 | Zahoransky Ag | Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Bürsten |
KR100637380B1 (ko) * | 2004-12-08 | 2006-10-23 | 권영준 | 침상모가 식모된 칫솔의 제조방법 및 이에 의하여 제조된칫솔 |
DE102009024923A1 (de) * | 2009-06-10 | 2010-12-16 | Zahoransky Ag | Verfahren und Vorrichtung zur Fertigung einer Bürste |
JP5842480B2 (ja) * | 2011-09-05 | 2016-01-13 | サンスター株式会社 | シングルタフトブラシ |
US10051953B2 (en) | 2014-11-11 | 2018-08-21 | Lg Harris & Co Limited | Method of forming a bristle stack for paint brushes |
EP3100639B1 (en) | 2015-06-05 | 2018-06-27 | The Procter and Gamble Company | Device for filament end-rounding and a method for end-rounding (tooth)brush filaments |
JP6008154B2 (ja) * | 2015-07-27 | 2016-10-19 | サンスター株式会社 | シングルタフトブラシの製造方法 |
CN108067973A (zh) * | 2016-11-09 | 2018-05-25 | 江苏裕昌光学眼镜有限公司 | 一种塑料眼镜框自动去毛刺装置 |
CN109702816B (zh) * | 2019-01-30 | 2021-04-02 | 重庆市跃扬教学设备有限公司 | 桌面铣倒圆设备 |
DE102019105877B4 (de) * | 2019-03-07 | 2022-10-13 | Zahoransky Ag | Abschervorrichtung und Bürstenherstellungsmaschine mit Abschervorrichtung sowie Verwendung einer Abschervorrichtung |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2587792A (en) * | 1946-08-15 | 1952-03-04 | Sivers Carl Henric Von | Method for rounding the tips of bristles |
BE442233A (bg) * | 1950-01-11 | |||
AU2903489A (en) * | 1987-12-22 | 1989-07-19 | Blendax Gmbh | Process for rounding bristle tips on brushes |
DE3820372C2 (de) * | 1988-06-15 | 1997-07-24 | Coronet Werke Gmbh | Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Borstenwaren |
DE4441985A1 (de) | 1994-11-25 | 1996-05-30 | Zahoransky Anton Gmbh & Co | Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Bürsten und danach hergestellte Bürste |
US5893612A (en) * | 1995-12-13 | 1999-04-13 | Firma G.B. Boucherie, Naamloze Vennootschap | Apparatus and method for rounding fiber ends of brushes |
BE1009884A3 (nl) * | 1995-12-13 | 1997-10-07 | Boucherie Nv G B | Werkwijze en inrichting voor het afronden van borstelvezels. |
DE29614118U1 (de) * | 1995-12-13 | 1996-12-19 | G.B. Boucherie N.V., Izegem | Vorrichtung zum Abrunden von Borstenenden bei Bürsten |
-
1997
- 1997-08-12 GB GB9717112A patent/GB2328148B/en not_active Revoked
-
1998
- 1998-08-08 US US09/463,978 patent/US6372163B1/en not_active Expired - Fee Related
- 1998-08-12 RU RU2000105843/12A patent/RU2201122C2/ru not_active IP Right Cessation
- 1998-08-12 EP EP98945232A patent/EP1003400B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-08-12 BR BR9811154-0A patent/BR9811154A/pt not_active Application Discontinuation
- 1998-08-12 HU HU0004307A patent/HUP0004307A3/hu unknown
- 1998-08-12 WO PCT/EP1998/005130 patent/WO1999007255A1/en not_active Application Discontinuation
- 1998-08-12 NZ NZ502768A patent/NZ502768A/en unknown
- 1998-08-12 IL IL13431198A patent/IL134311A/xx not_active IP Right Cessation
- 1998-08-12 DE DE69806389T patent/DE69806389T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1998-08-12 JP JP2000506858A patent/JP2001513346A/ja active Pending
- 1998-08-12 ES ES98945232T patent/ES2178845T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1998-08-12 AU AU92619/98A patent/AU744909B2/en not_active Ceased
- 1998-08-12 PL PL98338608A patent/PL338608A1/xx unknown
- 1998-08-12 KR KR1020007001397A patent/KR20010022797A/ko active IP Right Grant
- 1998-08-12 YU YU7300A patent/YU49156B/sh unknown
- 1998-08-12 TR TR2000/00386T patent/TR200000386T2/xx unknown
- 1998-08-12 AT AT98945232T patent/ATE219899T1/de not_active IP Right Cessation
- 1998-08-12 CN CN98808002A patent/CN1115122C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1998-08-12 CA CA002300171A patent/CA2300171A1/en not_active Abandoned
-
2000
- 2000-02-09 BG BG104146A patent/BG64073B1/bg unknown
- 2000-02-11 NO NO20000709A patent/NO20000709L/no not_active Application Discontinuation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
KR20010022797A (ko) | 2001-03-26 |
GB2328148A (en) | 1999-02-17 |
HUP0004307A2 (hu) | 2001-04-28 |
US6372163B1 (en) | 2002-04-16 |
HUP0004307A3 (en) | 2001-11-28 |
GB2328148B (en) | 2001-11-07 |
ES2178845T3 (es) | 2003-01-01 |
CN1115122C (zh) | 2003-07-23 |
IL134311A0 (en) | 2001-04-30 |
JP2001513346A (ja) | 2001-09-04 |
ATE219899T1 (de) | 2002-07-15 |
NO20000709D0 (no) | 2000-02-11 |
WO1999007255A1 (en) | 1999-02-18 |
NZ502768A (en) | 2002-03-28 |
GB9717112D0 (en) | 1997-10-15 |
BR9811154A (pt) | 2000-07-25 |
CN1266359A (zh) | 2000-09-13 |
BG104146A (bg) | 2000-07-31 |
TR200000386T2 (tr) | 2000-07-21 |
AU9261998A (en) | 1999-03-01 |
AU744909B2 (en) | 2002-03-07 |
RU2201122C2 (ru) | 2003-03-27 |
IL134311A (en) | 2003-10-31 |
YU49156B (sh) | 2004-03-12 |
YU7300A (sh) | 2001-05-28 |
DE69806389D1 (de) | 2002-08-08 |
NO20000709L (no) | 2000-04-11 |
EP1003400B1 (en) | 2002-07-03 |
CA2300171A1 (en) | 1999-02-18 |
PL338608A1 (en) | 2000-11-06 |
DE69806389T2 (de) | 2003-02-13 |
EP1003400A1 (en) | 2000-05-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
BG64073B1 (bg) | Метод за заобляне на краища на свободни влакна, предназначени за използване в производството на четки | |
US5176427A (en) | Bristle treatment | |
JP2771255B2 (ja) | 剛毛製品の製造方法およびその製造装置 | |
US20060186725A1 (en) | Method for producing bristle products | |
JP2002537880A (ja) | ブラシの製造のための方法および装置 | |
US5431484A (en) | Process and apparatus for producing brushes | |
CA2244552C (en) | Cleaning comb with teeth that are rugged on their peripheral surface and method of manufacturing a high mechanical strength cleaning comb | |
DE4412010C2 (de) | Vorrichtung zum sphärischen Hochglanzschleifen | |
GB2160551A (en) | Opening roller | |
US5564789A (en) | Process for profiling bristle fields | |
EP0795096B1 (en) | Method of manufacturing a brush seal | |
DE102009019451A1 (de) | Verfahren und Vorrichtung zur Bearbeitung von Borstenfilamenten | |
DE69003523T2 (de) | Verfahren und Vorrichtung zum Abrunden der Bürstenenden von Bürsten. | |
JP3611410B2 (ja) | 歯ブラシの加工方法 | |
US6464301B1 (en) | Device and method for processing bristle filaments of brushes | |
JPH07197326A (ja) | トリミングローラを浄化するための回転駆動式丸ブラシ | |
RU2050812C1 (ru) | Способ изготовления круглой щетки | |
JPH045253Y2 (bg) | ||
JP2023503336A (ja) | ブラシ補修装置及びブラシ補修方法 | |
MXPA00001488A (en) | A method of endrounding loose fibres | |
TH3094B (th) | วิธีการขึ้นรูปสายของส่วนยึดที่สลับไปมาของตัวยึดแบบเปลี่ยน | |
DE10212089A1 (de) | Vorrichtung und Verfahren zur Endbearbeitung von Lichtwellenleiterbündeln | |
CS195573B1 (cs) | Šablona pro plošné rozmístění svazečků štětin, zejména kartáčníckých výrobků |