BG63860B1 - Метод за раздуване на тютюн - Google Patents

Метод за раздуване на тютюн Download PDF

Info

Publication number
BG63860B1
BG63860B1 BG102664A BG10266498A BG63860B1 BG 63860 B1 BG63860 B1 BG 63860B1 BG 102664 A BG102664 A BG 102664A BG 10266498 A BG10266498 A BG 10266498A BG 63860 B1 BG63860 B1 BG 63860B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
tobacco
pressure
chamber
kpa
mbar
Prior art date
Application number
BG102664A
Other languages
English (en)
Other versions
BG102664A (bg
Inventor
Robert Nevett
Clifford HENNEVELD
Keith MATTHEWS
Brian Chard
Original Assignee
Imperial Tobacco Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Imperial Tobacco Limited filed Critical Imperial Tobacco Limited
Publication of BG102664A publication Critical patent/BG102664A/bg
Publication of BG63860B1 publication Critical patent/BG63860B1/bg

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B3/00Preparing tobacco in the factory
    • A24B3/18Other treatment of leaves, e.g. puffing, crimpling, cleaning
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B3/00Preparing tobacco in the factory
    • A24B3/18Other treatment of leaves, e.g. puffing, crimpling, cleaning
    • A24B3/182Puffing
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S131/00Tobacco
    • Y10S131/90Liquified gas employed in puffing tobacco

Landscapes

  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)

Abstract

Методът включва няколко етапа на обработка на тютюна в камера. Първоначално той се подлага на въздействието на понижено налягане, не по-високо от 7 кРа, след което клетъчната му структура се импрегнира с изопентанова пара при температура от 70 до 1000С. Тютюнът се поддържа в контакт с парата при налягане, най-малко 400 кРа. Излишъкът от изопентанова пара се отстранява от камерата за обработка и импрегнираният тютюн контактува с водна пара до експандиране на клетъчната му структура. Налягането вкамерата се понижава със скорост, най-малко 10 кРа/min, за предпочитане 30 кРа/min, и след това се изравнява с атмосферното. Крайната пълнежна стойност на тютюна, обработен по метода, е директно пропорционална на скоростта, с която налягането в камерата се понижава след обработката му с водната пара.

Description

Изобретението се отнася до метод за обработка на тютюн. По-специално, то се отнася до метод за раздуване на тютюн за повишаване на пълнежната му способност.
Тютюневите листа след прибиране се подлагат на процеси на сушене. В резултат на загубата на вода по време на процесите на сушене, листата претърпяват свиване и свързаните с него промени. Обичайно е в практиката на тютюневата промишленост изсушеният тютюн, предназначен за производството на пури и цигари, да се подлага на обработка за повишаване на пълнежната му способност. Известно е, че чрез тази обработка клетъчната структура на изсушения тютюнев лист се раздува до състояние, подобно на това, в което се е намирала преди сушенето.
Съществуват редица методи за повишаване на пълнежната способност на тютюна. Те са широко използвани в промишлеността за получаване на възстановен след процеса на сушенето продукт. Изобретението се основава на откритието, че нива на раздуване, подобни на и понякога по-добри от онези, постигнати с помощта на обичайните използвани методи за раздуване, могат да бъдат постигнати чрез използването на изопентан като раздуваща среда, в парна фаза, при внимателно контролиран процес.
Изобретението се отнася до метод за обработка на тютюн, включваш серия от етапи:
1/ подлагане на тютюна в камера на въздействието на понижено налягане, не повисоко от 70 mbar /7 кРа/;
2/ въвеждане в камерата на изопентан под формата на пари, при температура в границата от 70° до 100°С и поддържане на тютюна в контакт с изопентановите пари при налягане най-малко 4 bar /400 кРа/, за да се постигне импрегниране на тютюневата структура;
3/ отстраняване на излишъка от изопентанови пари чрез понижаване на налягането в камерата, без да се причини увреждане на структурата на тютюна;
4/ поставяне на импрегнирания тю тюн в контакт с водна пара за раздуване;
5/ понижаване на налягането в камерата със скорост най-малко 100 mbar/min/ 10 кРа/min/; и
6/ възстановяване на атмосферното налягане в камерата.
Тютюнът, който се обработва по метода съгласно изобретението, е обикновено под формата на парчета изсушени тютюневи листа, получени чрез предварително обезпрашаване, цепене или рязане на целите изсушени листа. Тютюнът може да бъде съответно под формата на ивици, изрязани от цял лист или могат да бъдат парчета от листа. Тютюнът, който ще се обработва, обикновено се подрежда в кошове в камерата за обработка.
Изсушеният тютюн съгласно изобретението се подлага на въздействието на понижено налягане, не по-високо от 70 mbar /7 кРа/, т.е. на налягане от 70 mbar или пониско, в камерата. При тази обработка въздухът в камерата за обработка и въздухът, задържан в кухините между парчетата тютюневи листа или вътре в клетъчната структура, който при други условия би попречил на последващото импрегниране на клетъчната структура с парите от изопентан, се отстранява. Прилагането на налягане, повисоко от 70 mbar, не е достатъчно за отстраняване на включеният в тютюна въздух, и в резултат последващото импрегниране на тютюневата клетъчна структура с изопентанови пари ще се влоши. За предпочитане налягането в камерата с понижава до по-малко от 25 mbar /2,5 кРа/, по-специално до около 10 mbar /1 кРа/, за отстраняване на въздуха от вътрешността на тютюневата структура, за да е възможно оптимално заместване с изопентанови пари в следващия етап на метода. След това изопентановата пара се нагнетява в камерата за обработка. От значение за изобретението е да не се позволява постъпването на течен изопентан в камерата за обработка. Затова течният изопентан се съхранява извън камерата и се инжектира в нея през изпарител, който образува пари от изопентан при температура между 70 и 100°С, преди те да могат да влязат в контакт с тютюна. Тъй като изопентанът е високо летлив и горлив разтворител, технологичната апаратура за осъществяване на метода, както и системата за извличане, трябва да бъдат внимателно обезопасени. Температурата на изопентановите пари, които постъпват в камерата, е в границите от 70 до 100°С, макар че при контакт с тютюна в камерата, температурата може да се понижи от 60 до 80°С. Изопентанови пари с температура, по-висока от 100°С, не би трябвало да се въвеждат в камерата, тъй като ще влошат последващата обработка за раздуване с водна пара и ще попречат да се постигне достатъчно раздуване на тютюна. Ако изпарителят е нагласен да произвежда пари от изопентан с температура, по-ниска от 70°С, има риск течен изопентан да премине от изпарителя и да постъпи в камерата за обработка. Изопентановите пари с температура, по-ниска от 70°С, биха могли при постъпване в камерата, да се охладят от съдържимото в камерата до степен да се кондензират. Ефектът от допускането на течен изопентан в камерата за обработка, е прекъсване на процеса. Всякакво наличие на течен изопентан в камерата ще отнема енергия от системата при изпаряването си. Енергийните разходи за извличане на излишния изопентан от камерата ще се повишат.
Количеството на изопентан, импрегниращ клетките в тютюневия лист, се контролира чрез налягането на изопентановите пари, създавано в камерата за обработка. Изопентановите пари се инжектират в камерата, докато вътрешното налягане достигне най-малко 4000 mbar /400 кРа/, за предпочитане до 5200 mbar /520 кРа/. Когато се достигне тази стойност на налягането, камерата се затваря, след което вътрешното налягане може да продължи да се повишава, както температурата на изопентановите пари продължава да се повишава. След това тютюнът се поддържа в контакт с изопентановите пари при налягане най-малко 4000 mbar /400 кРа/ и температура обикновено в границата от 60 до 80°С, за да се позволи пълното проникване на изопентана в клетките на тютюневия лист. Добри нива на раздуване на тютюна могат да се постигнат чрез поддържане на тютюна в контакт с изопентановите пари при високо налягане в продължение на период, по-голям от 30 min. За предпочитане, при използваното налягане тютюнът се поддържа в контакт с изопентанозите пари, в продължение от 40 до 50 min. Този период дава възможност парите да се импрегнират в структурата на тютюна.
Веднага след завършване на този период целият излишък от пари на изопентана се отстранява от камерата чрез понижаване на налягането в камерата, колкото е възможно по-бързо, за предпочитане до стойност в границите от 1000 до 1500 mbar /100-150 кРа/, без да се причини някакво съществено разрушаване или раздробяване на клетъчната структура на тютюна. Съществено разрушаване или раздробяване на клетъчната структура на този етап от метода би било катастрофално, тъй като следващото раздуване на тютюна би било влошено или дори предотвратено. Установено е, че понижаването на налягането може да се постигне за 10-20 min, обикновено за около 15 min.
Веднага след понижаване на налягането в камерата, както е описано по-горе, в камерата се въвежда водна пара. Температурата на импрегнирания тютюн се повишава бързо посредством контакта на тютюна с водната пара. Като следствие от това повишаване на температурата, изопентанът, свързан вътре в клетъчната структура на тютюна, е подложен на увеличаване на обема, причиняващо раздуване на клетъчната структура на тютюна. С въвеждането на водната пара, налягането в камерата се повишава до ниво, обикновено не по-високо от 3000 mbar 300 кРа/ и за предпочитане в границите от 2200-3000 mbar /220-300 кРа/. За да се постигне ефективно раздуване, е необходимо бързо повишаване на температурата в тютюна.
При въвеждането на водната пара трябва да се внимава да не се създава вътре в камерата турбулентност, която може да бъде избегната, което би имало вреден ефект върху раздуването на тютюна. Когато налягането в камерата по време на въвеждането на водната пара достигне стойностите, посочени по-горе, въвеждането на парата се прекратява. Водната пара и парите на изопентана, които се освобождават от клетъчната структура на тютюна по време на неговото раздузане, се отвеждат от камерата в кондензиращо устройство, предвидено в инсталацията. Това устройство се състои от конденза3 тор, през който преминава студена вода. Ефективността на кондензатора, която влияе върху скоростта на кондензиране на водната пара и на изопентановите пари, влияе и върху скоростта на понижаване на налягането в камерата. Ефективността на кондензаторната единица може, например, да се променя с промяната на температурата на водата, която тече през него, или чрез промяна на скоростта на водния поток през него. Така е възможно да се контролира скоростта на кондензиране на водната пара и на изопентановите пари в кондензаторната единица. Изобретението се основава на откритието, че крайната пълнежна стойност на обработения тютюн, която зависи от раздуването на клетъчната структура, постигнато при обработката, може да бъде контролирана чрез контрол на скоростта на промяната на налягането в камерата по време на този етап на метода. Зависимостта между пълнежната стойност на получения обработен тютюн и скоростта на промяната на налягането в камерата в този етап на метода, е почти линейна за изследваните граници. Установено е, че за да се получи задоволителна пълнежна стойност, скоростта на промяна на налягането би трябвало да е най-малко 100 mbar/min/10 кРа/min. За предпочитане е системата да се настрои за постигане на скорост на промяна на налягането най-малко 300 mbar/min /30 кРа/min//, и по-специално за предпочитане по-голяма от 400 mbar/min /40 кРа/min//, за да се постигне висока пълнежна стойност. По време на този етап на метода налягането се понижава до около 100-300 mbar /10-30 кРа/, в което време камерата е изолирана и въздухът се оставя да навлезе бавно отново, за да се изравни налягането с атмосферното.
Обработеният тютюн след изваждане от камерата за обработка може да се транспортира по пневматичен начин и, ако е необходимо, да се смеси по обичайния начин за производството на пури или цигари. Пневматичното транспортиране отстранява топлината от тютюна, при което се фиксира постигнатото раздуване. Предпочитана реализация на изобретението представлява включването на допълнителен етап в метода съгласно изобретението, при който обработеният тютюн се транспортира пневматично след напускането на камерата за обработка.
За да се измери стойността на набъбване на изсушен, предварително обезпрашен тютюнев продукт под формата на пура, както е описано в следващите примери, се използва апарат за определяне на пълнежната стойност, който по същество се състои от цилиндър с диаметър 64 mm, в който има бутало с диаметър 63 mm, което се плъзга. Върху страната на буталото има градуирана скала. Върху буталото се прилага налягане и се определя обема в милилитри на дадено тегло тютюн, 14.18 g. Опитите показват, че този апарат определя точно пълнежната стойност на дадено количество тютюн за пура, с добра възпроизводимост. Налягането, приложено върху тютюна чрез буталото, във всички примери е 12,8 кРа, като се прилага в продължение на 10 min, когато се взема отчетената пълнежна стойност. Съдържанието на влага в тютюна влияе върху определените пълнежни стойности по този метод, затова сравнителни пълнежни стойности се получават при подобно съдържание на влага.
Пример 1.
150 kg изсушен, предварително обезпрашен тютюн за пури, съдържащ 14% влага и пълнежна стойност 5 cm3/g, се нарежда в кошове и се обработва по метода съгласно изобретението в камера за обработка. Налягането в камерата за обработка се понижава до стойност около 25 mbar /около 2,5 кРа/ и след това в камерата се нагнетяват изопентанови пари с температура между 70 и 100°С, като налягането в камерата се повишава до над 4,3 bar /430 кРа/. Тютюнът се поддържа в контакт с изопентановите пари в продължение на 30 min. Целият излишък от пари на изопентана след това се отстранява от камерата чрез понижаване на налягането в камерата в продължение на период от около 15 min, до достигане на налягане около 1,4 bar /140 кРа/. След това в камерата се въвежда водна пара, докато се достигне налягане около 3 bar /300 кРа/. Времето, необходимо за достигане на това налягане, е около 2 min. След това налягането в камерата се понижава със скорост от 150 mbar/min 15 кРа/min//, като водната пара и парите от изопентана се отстраняват от камерата и се подават към кондензатора. Налягането се понижава до около 200 mbar /20 кРа/, в който момент се позволява въздухът да влезе в камерата, за да се изравни налягането в камерата с атмосферното. Стойностите на налягането, използвано в камерата за обработка, са посочени на фиг. 1.
След отстраняване на обработения тютюн от камерата, неговата крайна пълнежна стойност е измерено, че е 7.4 cnr’/g.
Пример 2.
Методиката от пример 1 се повтаря при друга проба от същия необработен тютюн, с изключение на това, че след въвеждането на водната пара в камерата, налягането там се понижава със скорост 450 mbar/min /45 кРа/min//. Стойностите на налягането, използвано в камерата за обработка по време на този пример, са посочени на фиг. 2. След отстраняване на обработения тютюн от камерата, неговата крайна пълнежна стойност е измерено, че е 8,2 cm3/g.
Пример 3.
Зависимостта между крайната пълнежНиво на ефективност /намаляващо/ /максимално/
Скоростта на промяна на налягането в етапа на понижаване на налягането се определя от профила на наблюдаваното наля на стойност на тютюна, обработен по метода съгласно изобретението, и скоростта, с която налягането в камерата за обработка се понижава след обработката с водна пара на импрегнирания тютюн, се изследва. Изследването се осъществява чрез повтаряне на методиката от пример 1 няколко пъти, но при всеки опит скоростта на понижаване на налягането в камерата за обработка след третирането на тютюна с водна пара, е различна. Скоростта на понижаване на налягането варира от единия до другия пример чрез промяна на скоростта, с което сместа от водна пара и пари на изопентана, отстранени от камерата за обработка, се кондензират в кондензаторната единица на използваното устройство. Чрез повишаване на ефективността на кондензаторната единица, скоростта на промяна на налягането в камерата за обработка може да бъде повишена.
При осъществяване на опитите се използва едно от четирите нива на ефективност на кондензатора. Тези четири нива са:
Метод
През кондензатора циркулира изцяло охладена вода от края на етапа на отстраняване на излишъка от изопентан, до края на етапа на понижаване на налягането.
През кондензатора циркулира охладена вода по време на етапа на понижаване на налягането.
През кондензатора циркулира охладена вода, когато скоростта на промяна на налягането в камерата за обработка пада до 267 mbar/min.
През кондензатора циркулира охладена вода, когато скоростта на промяна на налягането в камерата за обработка пада до 133 mbar/min.
гане по отношение и времето и се записва във всеки отделен случай. Тези резултати от опитите са събрани в следващата таблица.
Таблица № на Ниво на опит ефективност
Скорост на промяна на налягането /mbar/min/
Средна /обща/ пълнежна стойност
1 1 313 7,77
2 1 633 8.41
3 2 520 7,73
4 2 450 7,38
5 3 317 7,93
6 3 343 7,93
7 1 375 8,05
8 1 303 7,52
9 1 303 7,75
10 2 400 8,54
11 2 400 7,94
12 3 280 7,43
13 3 287 7,73
14 4 202 7,73
15 4 216 7,67
16 4 150 6,92
17 4 134 7,32
18 4 165 6,75
19 4 211 7,89
20 4 156 7,32
21 4 205 7,27
22 4 213 6 7,49
Получените общи средни пълнежни стойности се нанасят срещу скоростта на промяна на налягането, използвана в етапа на понижаване на налягането, и с начертава графика. Тя е показана на фиг. 3. Съгласно 5 получените резултати и графиката, показана на фиг. 3, пълнежната стойност /FV/ се отнася към скоростта на промяна на налягането в камерата след обработката с пара на тютюна /RCP/ така, както е изразено със следния израз:
FV = 2,221 х ΙΟ'3 х RCP + 6,997

Claims (5)

1/ подлагане на тютюн в камера на понижено налягане, не по-високо от 70 mbar /7 кРа/;
1. Метод за обработка на тютюн, характеризиращ се с това, че включва следната последователност от етапи:
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че тютюнът в етап 1/ се подлага на въздействието на понижено
15 налягане, по-ииско от 25 mbar /2,5 кРа/.
2/ въвеждане в камерата на изопента25 нови пари при температура в границите от 70 до 100°С и поддържане на тютюна в контакт с изопентановите пари при налягане най-малко 4 bar /400 кРа/, за да се постигне импрегниране на тютюна;
3. Метод съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че в етап 2/ тютюнът се поддържа в контакт с изопентановите пари при налягане в границите от 40005200 mbar /400-520 кРа/ в продължение на най-малко 30 min.
3/ отстраняване на излишъка от изо- 3θ пентанови пари посредством понижаване на налягането в камерата, без да се причини увреждане на клетъчната структура на тютюна;
4. Метод съгласно която и да е от претенции от 1 до 3, характеризиращ се с това, че в етап /4/ водната пара се въвежда в камерата до повишаване на налягането до стойност от 2200 до 3000 mbar /220-300 кРа/.
4/ поставяне на импрегнирания тютюн в контакт с водна пара до раздуване на тютюна;
5/ понижаване на налягането в камерата със скорост най-малко 100 mbar/min / 10 кРа/min//; и
10 6/ изравняване на налягането в камерата с атмосферното.
5. Метод съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че скоростта на промяна на налягането в етап /5/ на метода, е най-малко 300 mbar/min /30 кРа/min//.
Приложение: 3 фигури
BG102664A 1996-02-08 1998-08-03 Метод за раздуване на тютюн BG63860B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9602575.4A GB9602575D0 (en) 1996-02-08 1996-02-08 A process for treatment of tobacco
PCT/GB1997/000304 WO1997028706A1 (en) 1996-02-08 1997-02-04 Process for expanding tobacco

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG102664A BG102664A (bg) 1999-04-30
BG63860B1 true BG63860B1 (bg) 2003-04-30

Family

ID=10788353

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG102664A BG63860B1 (bg) 1996-02-08 1998-08-03 Метод за раздуване на тютюн

Country Status (25)

Country Link
US (1) US6125855A (bg)
EP (1) EP0878999B1 (bg)
JP (1) JP3763850B2 (bg)
KR (1) KR100498685B1 (bg)
CN (1) CN1073385C (bg)
AP (1) AP798A (bg)
AT (1) ATE210391T1 (bg)
AU (1) AU701359B2 (bg)
BG (1) BG63860B1 (bg)
BR (1) BR9707270A (bg)
CA (1) CA2243996C (bg)
CZ (1) CZ287820B6 (bg)
DE (1) DE69709060T2 (bg)
DK (1) DK0878999T3 (bg)
ES (1) ES2165579T3 (bg)
GB (2) GB9602575D0 (bg)
HK (1) HK1018386A1 (bg)
HU (1) HU224724B1 (bg)
MY (1) MY117455A (bg)
NZ (1) NZ331077A (bg)
PL (1) PL183650B1 (bg)
PT (1) PT878999E (bg)
RO (1) RO119220B1 (bg)
RU (1) RU2141781C1 (bg)
WO (1) WO1997028706A1 (bg)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN100539881C (zh) * 2005-02-22 2009-09-16 北京航天科创技术开发有限公司 烟丝膨胀剂组合物
US7726320B2 (en) 2006-10-18 2010-06-01 R. J. Reynolds Tobacco Company Tobacco-containing smoking article
EP2692248A4 (en) * 2011-03-29 2014-10-22 Japan Tobacco Inc METHOD FOR MANUFACTURING SHROUDED SIDES, APPARATUS FOR MANUFACTURING SHROUDED SIDES AND SHROUDED SIDES
US9078473B2 (en) 2011-08-09 2015-07-14 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking articles and use thereof for yielding inhalation materials
US20130255702A1 (en) 2012-03-28 2013-10-03 R.J. Reynolds Tobacco Company Smoking article incorporating a conductive substrate
US10004259B2 (en) 2012-06-28 2018-06-26 Rai Strategic Holdings, Inc. Reservoir and heater system for controllable delivery of multiple aerosolizable materials in an electronic smoking article
US8881737B2 (en) 2012-09-04 2014-11-11 R.J. Reynolds Tobacco Company Electronic smoking article comprising one or more microheaters
US8910639B2 (en) 2012-09-05 2014-12-16 R. J. Reynolds Tobacco Company Single-use connector and cartridge for a smoking article and related method
US10117460B2 (en) 2012-10-08 2018-11-06 Rai Strategic Holdings, Inc. Electronic smoking article and associated method
US9854841B2 (en) 2012-10-08 2018-01-02 Rai Strategic Holdings, Inc. Electronic smoking article and associated method
US8910640B2 (en) 2013-01-30 2014-12-16 R.J. Reynolds Tobacco Company Wick suitable for use in an electronic smoking article
US10031183B2 (en) 2013-03-07 2018-07-24 Rai Strategic Holdings, Inc. Spent cartridge detection method and system for an electronic smoking article
US9918495B2 (en) 2014-02-28 2018-03-20 Rai Strategic Holdings, Inc. Atomizer for an aerosol delivery device and related input, aerosol production assembly, cartridge, and method
US9277770B2 (en) 2013-03-14 2016-03-08 R. J. Reynolds Tobacco Company Atomizer for an aerosol delivery device formed from a continuously extending wire and related input, cartridge, and method
US9423152B2 (en) 2013-03-15 2016-08-23 R. J. Reynolds Tobacco Company Heating control arrangement for an electronic smoking article and associated system and method
US9491974B2 (en) 2013-03-15 2016-11-15 Rai Strategic Holdings, Inc. Heating elements formed from a sheet of a material and inputs and methods for the production of atomizers
US9220302B2 (en) 2013-03-15 2015-12-29 R.J. Reynolds Tobacco Company Cartridge for an aerosol delivery device and method for assembling a cartridge for a smoking article
US9609893B2 (en) 2013-03-15 2017-04-04 Rai Strategic Holdings, Inc. Cartridge and control body of an aerosol delivery device including anti-rotation mechanism and related method
US11229239B2 (en) 2013-07-19 2022-01-25 Rai Strategic Holdings, Inc. Electronic smoking article with haptic feedback
US10172387B2 (en) 2013-08-28 2019-01-08 Rai Strategic Holdings, Inc. Carbon conductive substrate for electronic smoking article
US9839237B2 (en) 2013-11-22 2017-12-12 Rai Strategic Holdings, Inc. Reservoir housing for an electronic smoking article
US9974334B2 (en) 2014-01-17 2018-05-22 Rai Strategic Holdings, Inc. Electronic smoking article with improved storage of aerosol precursor compositions
US10575558B2 (en) 2014-02-03 2020-03-03 Rai Strategic Holdings, Inc. Aerosol delivery device comprising multiple outer bodies and related assembly method
US9451791B2 (en) 2014-02-05 2016-09-27 Rai Strategic Holdings, Inc. Aerosol delivery device with an illuminated outer surface and related method
US20150224268A1 (en) 2014-02-07 2015-08-13 R.J. Reynolds Tobacco Company Charging Accessory Device for an Aerosol Delivery Device and Related System, Method, Apparatus, and Computer Program Product for Providing Interactive Services for Aerosol Delivery Devices
US9833019B2 (en) 2014-02-13 2017-12-05 Rai Strategic Holdings, Inc. Method for assembling a cartridge for a smoking article
US9839238B2 (en) 2014-02-28 2017-12-12 Rai Strategic Holdings, Inc. Control body for an electronic smoking article
US9597466B2 (en) 2014-03-12 2017-03-21 R. J. Reynolds Tobacco Company Aerosol delivery system and related method, apparatus, and computer program product for providing control information to an aerosol delivery device via a cartridge
US11696604B2 (en) 2014-03-13 2023-07-11 Rai Strategic Holdings, Inc. Aerosol delivery device and related method and computer program product for controlling an aerosol delivery device based on input characteristics
US9877510B2 (en) 2014-04-04 2018-01-30 Rai Strategic Holdings, Inc. Sensor for an aerosol delivery device
US9924741B2 (en) 2014-05-05 2018-03-27 Rai Strategic Holdings, Inc. Method of preparing an aerosol delivery device
US10888119B2 (en) 2014-07-10 2021-01-12 Rai Strategic Holdings, Inc. System and related methods, apparatuses, and computer program products for controlling operation of a device based on a read request
CA2963466A1 (en) 2014-10-02 2016-04-07 Digirettes, Inc. Disposable tank electronic cigarette, method of manufacture and method of use
US10238145B2 (en) 2015-05-19 2019-03-26 Rai Strategic Holdings, Inc. Assembly substation for assembling a cartridge for a smoking article
US10405579B2 (en) 2016-04-29 2019-09-10 Rai Strategic Holdings, Inc. Methods for assembling a cartridge for an aerosol delivery device, and associated systems and apparatuses
CN107242604A (zh) * 2017-06-06 2017-10-13 倪克平 烟丝膨胀加工工艺
HUE060709T2 (hu) * 2018-07-19 2023-04-28 Sluis Cigar Machinery Bv Rendszer dohányzást utánzó eszközök eszközelemeinek feldolgozására
JP2022541904A (ja) 2019-07-18 2022-09-28 アール・ジエイ・レイノルズ・タバコ・カンパニー タバコ加熱製品用熱エネルギー吸収体
CN110973684A (zh) * 2019-12-02 2020-04-10 北京航天试验技术研究所 一种烟丝膨胀剂和烟丝膨胀方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3575178A (en) * 1969-03-13 1971-04-20 Reynolds Tobacco Co R A process for increasing the filling capacity of tobacco
US3683937A (en) * 1970-12-24 1972-08-15 Reynolds Leasing Corp Tobacco expansion process
US3753440A (en) * 1972-03-07 1973-08-21 Reynolds Tobacco Co R Tobacco expansion process
KR830002214A (ko) * 1980-03-03 1983-05-23 요시야마 히로기찌 열 교환기
GB9420303D0 (en) * 1994-10-07 1994-11-23 Imp Tobacco Co Ltd A process for treating tobacco

Also Published As

Publication number Publication date
GB2311455A (en) 1997-10-01
CA2243996C (en) 2006-01-24
BG102664A (bg) 1999-04-30
KR100498685B1 (ko) 2005-09-12
BR9707270A (pt) 1999-12-28
CN1073385C (zh) 2001-10-24
EP0878999B1 (en) 2001-12-12
HK1018386A1 (en) 1999-12-24
AU1610197A (en) 1997-08-28
RU2141781C1 (ru) 1999-11-27
GB9702366D0 (en) 1997-03-26
HUP9900780A2 (hu) 1999-07-28
ATE210391T1 (de) 2001-12-15
WO1997028706A1 (en) 1997-08-14
DE69709060T2 (de) 2002-05-02
PL328976A1 (en) 1999-03-01
KR19990082377A (ko) 1999-11-25
DK0878999T3 (da) 2002-03-25
HU224724B1 (en) 2006-01-30
PL183650B1 (pl) 2002-06-28
HUP9900780A3 (en) 2000-01-28
CA2243996A1 (en) 1997-08-14
PT878999E (pt) 2002-04-29
GB2311455B (en) 1998-02-11
AP798A (en) 2000-01-07
CZ248598A3 (cs) 1999-11-17
NZ331077A (en) 1999-02-25
JP3763850B2 (ja) 2006-04-05
ES2165579T3 (es) 2002-03-16
MY117455A (en) 2004-06-30
US6125855A (en) 2000-10-03
AP9801314A0 (en) 1998-09-30
AU701359B2 (en) 1999-01-28
JP2000503854A (ja) 2000-04-04
GB9602575D0 (en) 1996-04-10
EP0878999A1 (en) 1998-11-25
RO119220B1 (ro) 2004-06-30
DE69709060D1 (de) 2002-01-24
CN1210449A (zh) 1999-03-10
CZ287820B6 (en) 2001-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG63860B1 (bg) Метод за раздуване на тютюн
KR910000803B1 (ko) 담배의 충전용량 증가법
FI56308C (fi) Foerfarande foer uppsvaellning av tobaksstjaelkar
JP2593793B2 (ja) タバコを含浸し、膨張する方法
CN1243490C (zh) 改进烟草可填充性能的方法
JPH05219928A (ja) タバコの含浸及び膨張方法
US6082369A (en) Process for treating tobacco
CA1163520A (en) Process for expansion of tobacco
EP1014810B1 (en) A process for treating tobacco
AP793A (en) A process for treating tobacco.
GB2293748A (en) A process for treating tobacco.
MXPA98003007A (en) Process to treat
HU226078B1 (en) A process for treating tobacco