HU226078B1 - A process for treating tobacco - Google Patents

A process for treating tobacco Download PDF

Info

Publication number
HU226078B1
HU226078B1 HU9902609A HU9902609A HU226078B1 HU 226078 B1 HU226078 B1 HU 226078B1 HU 9902609 A HU9902609 A HU 9902609A HU 9902609 A HU9902609 A HU 9902609A HU 226078 B1 HU226078 B1 HU 226078B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tobacco
kpa
pressure
chamber
isopentane
Prior art date
Application number
HU9902609A
Other languages
Hungarian (hu)
Other versions
HUT78122A (en
Inventor
Brian Chester Chard
Clifford Hendrik Henneveld
Keith Alan Matthews
Robert Nevett
Original Assignee
Imp Tobacco Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Imp Tobacco Ltd filed Critical Imp Tobacco Ltd
Priority to HU9902609A priority Critical patent/HU226078B1/en
Priority claimed from PCT/GB1995/002468 external-priority patent/WO1997014322A1/en
Publication of HUT78122A publication Critical patent/HUT78122A/en
Publication of HU226078B1 publication Critical patent/HU226078B1/en

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B3/00Preparing tobacco in the factory
    • A24B3/18Other treatment of leaves, e.g. puffing, crimpling, cleaning
    • A24B3/182Puffing

Landscapes

  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)

Abstract

Treating tobacco comprises: (1) subjecting the tobacco to reduced pressure of at most7 kPa in a chamber; (2) impregnating the cell structure of the tobacco with isopentane vapour at 70-90deg.C and maintaining contact of the tobacco with the vapour at a pressure of 400 kPa for at most30 mins. to impregnate the tobacco; (3) removing isopentane vapour by evacuating the chamber with adiabatic pressure change; (4) contacting the tobacco with steam to expand the tobacco and (5) subjecting the expanded tobacco to reordering.

Description

A találmány tárgya eljárás dohány kezelésére. Közelebbről olyan eljárásra, amely a dohány terjedelmesítésére szolgál, a töltési teljesítmény növelése érdekében.

A dohányleveleket leszedésük után szárítási eljárásnak vetik alá. A szárítási eljárás során bekövetkezett vízveszteség eredményeként a levelek változtatható mértékű zsugorodást szenvednek. A dohányiparban hagyományos gyakorlat, hogy a szivar- vagy cigarettagyártásra szánt szárított dohányt olyan módon kezelik, hogy az visszanyerje az említett zsugorodás előtti térfogatát, miáltal megnövelik annak töltési teljesítményét. Általános az a felfogás, hogy a dohány ilyen módon való kezelésével a szárított dohánylevél sejtes szerkezete olyan állapotig terjed ki, mint amilyen a szárítás előtt volt.

Számos eljárás létezik a dohány töltési teljesítményének növelésére. Ezeket széleskörűen használják a dohányiparban azért, hogy elérjék a termék regenerálódását a szárítás után.

A 3683937 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint dohányt kezelnek szerves vegyületekkel magasabb hőmérsékleten és környezeti nyomáson.

A 3753440 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint a dohány terjedelmesítését a nedves dohányon kondenzált vegyületek segítségével hajtják végre.

A jelen találmány azon a felismerésen alapul, hogy a hagyományosan használatos terjedelmesítési eljárásokkal elérhetővel azonos, vagy néha még kedvezőbb töltési terjedelmesítési szinteket és ennélfogva regenerálódást lehet elérni expandáltató közegként gázfázisú izopentán alkalmazásával, gondosan szabályozott eljárásban.

Ennek megfelelően a találmány létrehoz egy eljárást dohány kezelésére, amely a következő műveleti lépésekből áll:

(1) a dohányt egy kamrában csökkentett nyomásnak tesszük ki, amely nem lehet nagyobb 7 kPa-nál;

(2) átitatjuk, impregnáljuk a dohány sejtszerkezetét izopentángőzzel 70 °C és 90 °C közötti hőmérsékleten és érintkeztetjük a dohányt az izopentángőzzel legalább 400 kPa nyomáson 30 percig, létrehozva a dohány sejtszerkezetének impregnálódását;

(3) eltávolítjuk a felesleges izopentángőzt az impregnált dohánytól a kamra kiürítése által, amikor is a nyomásváltozás adiabatikusan történik;

(4) az impregnált dohányt gőzzel érintkeztetjük, expandáltatás céljából; végül (5) az expandáltatott, terjedelmesített dohányt újabb vákuumnak vetjük alá, visszarendeződés céljából.

A találmány szerinti eljárással kezelt dohány tipikusan szárított, pácolt dohánylevéldarabok alakjában jelenik meg, amelyeket a teljes levelek csapkodásával, cséplésével vagy szeletelésével kaptunk. Alternatívaként a teljes levelekből vágott csíkok formájában, vagy aprított levelekként is megjelenhet a dohány. A kezelésre kerülő dohányt kosarakba helyezve tesszük a kezelőkamrába.

A szárított dohány a találmány értelmében csökkentett nyomásnak vetjük alá, amely nem lehet nagyobb, mint 7 kPa. Ezzel a kezeléssel eltávolítódik az a levegő, amely a kezelőkamrában jelen volt, továbbá az a levegő, amely visszamaradt a dohánylevéldarabok közötti „zsebekben”, vagy a sejtszerkezetben, s amely egyébként zavarná a sejtszerkezetnek ezt követő impregnálását az izopentángőzzel. A 7 kPa feletti csökkentett nyomás alkalmazása nem távolítja el kielégítően a dohányba bezáródott levegőt, minek következtében a dohány sejtszerkezetének ezt követő, izopentángőzzel történő impregnálása károsul. A kamrában lévő nyomást ezért előnyösen 7 kPa alatti értékre csökkentjük, amennyire ez lehetséges. Ezt természetesen a kiürítés megvalósításának módja és az alkalmazott visszanyerési rendszer határozza meg. Azt találtuk, hogy 4 kPa és 7 kPa közötti nyomást egyenletesen elérve, ez jó eredményeket ad.

Ezután izopentángőzt szivattyúzunk a kezelőkamrába. A találmány esetében fontos, hogy ne léphessen be folyékony izopentán a kezelőkamrába. Ezért a kezelőkamrán kívül tárolt folyékony izopentánt teljesen el kell gőzölögtetni, mielőtt beléphetne a kezelőkamrába és érintkezésbe kerülhetne a dohánnyal. Mivel az izopentán erősen illékony és gyúlékony oldat, ezért az eljárás és a visszanyerési rendszer gépészeti tervezését gondosan, garanciával kell végezni. A kezelőkamrába belépő izopentángőz hőmérséklete 70 °C és 90 °C közötti értéktartományba kell essen. Olyan izopentángőz, amelynek hőmérséklete 90 °C felett van, nem használható a találmány esetében, mivel rontaná a rákövetkező, gőzzel történő expandáltató, terjedelmesítő kezelést és nem tenné lehetővé a dohány elérendő mértékű expanzióját. Továbbá ha a hőcserélőt úgy állítjuk be, hogy 70 °C alatti hőmérsékletű izopentángőzt állítson elő, akkor fennáll annak kockázata, hogy folyékony izopentán juthasson be a kezelőkamrába. Az ilyen hőmérsékletű izopentángőz a kamrába lépve lehűl a kamra tartalmától, éspedig olyan mértékig, hogy kondenzálódik. A folyékony izopentánnak a kezelőkamrába jutása olyan hatású, hogy megbontja az eljárást. Először is, valamely folyékony izopentán jelenléte a kamrában energiát von el a rendszerből, amikor elgőzölög. Másodszor, meg fog növekedni az izopentánfelesleg visszanyerésének energiaigénye.

A dohánylevelekben lévő sejtek, cellák átitatására szolgáló izopentán mennyiségét a kezelőkamrában létrehozott izopentángőz nyomásával szabályozzuk. Az izopentángőzt addig injektáljuk a kezelőkamrába, amíg elérjük a legalább 400 kPa, de előnyösen a 400 kPa-450 kPa közötti belső nyomást. Amikor elértük ezt a nyomásértéket, akkor a kezelőkamrát tömítően lezárjuk. A belső nyomás emelkedése (jellegzetesen kb. 500 kPa értékig) folytatódik, amint az izopentángőz hőmérséklete tovább emelkedik. A dohányt érintkezésben tartjuk az izopentángőzzel legalább 400 kPa nyomáson, közel 30 percig, hogy elősegítsük az izopentánnak a dohánylevelek sejtjeibe, celláiba való teljes behatolását. Azt találtuk, hogy a dohány optimális terjedelmesedését a nagy nyomás közel 30 percig történő fenntartásával érhetjük el. Az impregnálási fázis alatt a cellaszerkezeten belül jelen lévő izopentán feltételezhetően belepréselődik a folyadékfázisba a nyomás hatására.

HU 226 078 Β1

Amint ez az időtartam eltelt, minden felesleges izopentángőzt eltávolítunk a kezelőkamrából, éspedig a kamranyomás lehető leggyorsabb lecsökkentésével, előnyösen az atmoszferikus nyomásig. A nyomás változása így adiabatikus. A nyomás adiabatikus csökkenésének biztosításával elkerülhető a sejtszerkezet egyébként katasztrofális szétszakadása, összetörése. Azt találtuk, hogy ezt a nyomáscsökkentést 15-20 perc alatt, jellegzetesen 15 perc alatt lehet elérni.

Közvetlenül a kezelőkamra kiürítése után gyorsan növeljük az impregnált dohány hőmérsékletét, éspedig gőzzel való érintkeztetés útján. A hőmérséklet növekedésének eredményeként a dohánylevelek sejtjeiben, celláiban megkötött folyékony izopentán térfogatnövekedésen megy keresztül és felszabadul, ami a dohány sejtszerkezetének kitágulását, expanzióját idézi elő. Elektronmikroszkóp útján kimutattuk, hogy ezen kezelés eredményeként a cellafalak megduzzadtak. Ezen túlmenően a levelek felülete durvulni látszott. Jellegzetesen a kezelőkamrába bevezetett gőz olyan értékre emeli abban a nyomást, hogy elérje a 100 kPa és 140 kPa közötti, előnyösen a 100 kPa és 120 kPa közötti tartományt. Gondosan kell végezni a gőz beadagolását, hogy az ne idézzen elő turbulenciát a kezelőkamra belsejében, ami káros hatással lenne a dohány expanziójára. Előnyösen az expandálási szakasz akkor tekinthető befejezettnek, amikor az evakuálással és visszanyerő rendszerrel a kezelőkamrából elszívott gőz 90 °C-95 °C közötti, különösen 94 °C hőmérsékletre jut. Ezen a ponton megszakítjuk a gőz bevezetését. Az az időtartam, ami a gőz bevezetésének kezdetétől az említett elszívási hőmérséklet eléréséig eltelik, előnyösen nem nagyobb 4 percnél, de ha lehetséges, akkor legfeljebb 2 perc.

Közvetlenül az expandáltatási, terjedelmesítési szakasz teljes befejeztét követően a terjedelmesített dohányt elpárologtatásos visszarendezésnek vetjük alá, hogy elégük a végső, megkívánt terjedelmesítés- és nedvességtartalmat. Jellegzetes módon a dohány végső nedvességtartalma a lehető legközelebb kell legyen az eljárás előtti szinthez. A visszarendezést általában a kezelőkamra evakuálásával érhetjük el, az expandálási szakasz teljes befejezését követően, 18 kPa-22 kPa közötti nyomáson. Ezután a nyomást izotermikusan visszaállítjuk az atmoszferikus nyomásra és az expandált, terjedelmesített dohányt eltávolítjuk a kezelőkamrából.

Az így kezelt dohányt ezután kívánság esetén hagyományos módon keverjük, majd kívánság szerint szivar- vagy cigarettagyártó munkahelyhez szállítjuk.

Annak céljából, hogy megmérhessük egy szárított, csépelt szivardohánytermék töltési értékét, amint ezt a következő példákban ismertetjük, egy töltésértékelő berendezést alkalmazunk, amely lényegileg egy 64 mm átmérőjű hengerből áll, melyben egy 63 mm átmérőjű dugattyú csúszik. A dugattyú kalibrált lezárással van ellátva az oldalán. A dugattyúra nyomást gyakorlunk és egy adott dohánytömeget - 14,18 g - határozunk meg, milliliterben. Kísérleteink azt mutatták, hogy ez a berendezés pontosan és jól reprodukálhatóan meghatározza a csépelt szivardohány adott mennyiségének töltési értékét. A dugattyú által a dohányra gyakorolt nyomás mindegyik példa esetében 12,8 kPa volt és 10 percig hatott, amely idő után leolvastuk a töltési értéket. A dohány nedvességtartalma az eljárással meghatározott töltési értéket befolyásolja, ezért összehasonlítható töltési értékeket kaptunk azonos nedvességtartalmaknál.

1. példa

150 kg szárított, csépelt szivardohányt, amely 14 tömeg% nedvességet tartalmazott és az előzőekben ismertetett eljárással meghatározott töltési értéke 5,08 cm3/g volt, behelyeztünk egy kosárba és a találmány szerinti eljárással kezeltük. A dohányt 6,4 kPa értékű csökkentett nyomásnak vetettük alá, majd 70 °C és 90 °C hőmérsékletű izopentángőzt szivattyúztunk a kezelőkamrába, ezáltal felemelve annak nyomását 430 kPa értékre. A dohányt érintkezésben tartottuk az izopentánnal 30 percig, miközben ezen idő végére a nyomás 496 kPa értékre növekedett. Az összes felesleges izopentángőzt eltávolítottuk a kezelőkamrából, a nyomás adiabatikus csökkentésével 110 kPa értékig, kb. 6 perc alatt. Ezen evakuálási műveletet követően gőzt injektáltunk a kezelőkamrába, amíg a kamrából az evakuáló- és visszanyerő rendszer útján elszívott gőz 104 °C-ra növekedett. Elpárolgásos visszarendeződés történt a kamra további kiürítésével 20 kPa nyomásig, végül visszatértünk az atmoszferikus nyomásra és eltávolítottuk a terjedelmesített dohányt a kezelőkamrából. A dohány végső töltési értéke 8,14 cm3, míg nedvességtartalma 14 tömeg% volt.

Az 1. példa szerinti eljárást megismételtük a dohány további ciklusaiban és az eredményeket az 1. táblázatba foglaltuk. A 2., 3. és 4. példák kezelési paraméterei ugyanazok voltak, mint az 1. példa esetében. A kezelőkamrában alkalmazott nyomásértékeket a teljes kezelési periódus alatt az 1-4. példák esetében az 1-4. ábrákon grafikusan szemléltettük.

1. táblázat

2. példa 3. példa 4. példa Töltési értékek (cm3/g)

The present invention relates to a method of treating tobacco. Specifically, a process for bulking tobacco to increase filling performance.

After their removal, the tobacco leaves are subjected to a drying process. As a result of the water loss during the drying process, the leaves are subject to variable shrinkage. It is conventional practice in the tobacco industry to treat dried tobacco for the manufacture of cigars or cigarettes in such a way that it regains its volume prior to said shrinkage, thereby increasing its filling capacity. It is generally understood that by treating the tobacco in this way, the cellular structure of the dried tobacco leaf extends to the state before it was dried.

There are many methods to increase the filling performance of tobacco. They are widely used in the tobacco industry to achieve product regeneration after drying.

U.S. Patent No. 3683937 discloses that tobacco is treated with organic compounds at elevated temperatures and pressures.

U.S. Patent No. 3753440 discloses tobacco bulking by means of condensed compounds on wet tobacco.

The present invention is based on the discovery that the same or sometimes even better charge filling texturization levels and thus regeneration can be achieved using a gas-controlled isopentane as a expanding medium in a well-controlled process.

Accordingly, the present invention provides a method of treating tobacco comprising the steps of:

(1) subjecting the tobacco to a reduced pressure in a chamber which may not exceed 7 kPa;

(2) impregnating, impregnating the tobacco cell structure with isopentane vapor at a temperature of 70 ° C to 90 ° C, and contacting the tobacco with the isopentane vapor at a pressure of at least 400 kPa for 30 minutes, thereby impregnating the tobacco cell structure;

(3) removing excess isopentane vapor from the impregnated tobacco by evacuating the chamber, wherein the pressure change occurs adiabatically;

(4) contacting the impregnated tobacco with steam for expansion; and finally (5) subjecting the expanded, bulk tobacco to another vacuum for reconstitution.

The tobacco treated by the process of the present invention typically takes the form of dried, pickled tobacco leaf pieces obtained by flapping, threshing or slicing whole leaves. Alternatively, tobacco may appear as strips of whole leaves or as shredded leaves. The tobacco to be treated is placed in baskets in the treatment chamber.

The dried tobacco according to the invention is subjected to a reduced pressure, which may not exceed 7 kPa. This treatment removes the air that was present in the treatment chamber, as well as the air remaining in the "pockets" between the tobacco leaf pieces or in the cellular structure, which would otherwise interfere with the subsequent impregnation of the cellular structure with isopentane vapor. Applying a reduced pressure above 7 kPa does not sufficiently remove the air entrapped in the tobacco, which consequently damages the subsequent impregnation of the cellular structure of the tobacco with isopentane vapor. The pressure in the chamber is therefore preferably reduced to below 7 kPa as much as possible. This is, of course, determined by the way the evacuation is accomplished and the recovery system used. It has been found that even pressure of 4 kPa to 7 kPa gives good results.

Isopentane vapor is then pumped into the treatment chamber. It is important for the invention that liquid isopentane cannot enter the treatment chamber. Therefore, liquid isopentane stored outside the treatment chamber must be completely vaporized before entering the treatment chamber and contacting the tobacco. Since isopentane is a highly volatile and flammable solution, the mechanical design of the process and the recovery system must be carefully performed with a guarantee. The temperature of the isopentane vapor entering the treatment chamber should be between 70 ° C and 90 ° C. Isopentane vapor having a temperature above 90 ° C is not useful in the present invention as it would impair subsequent steam expanding and bulking treatment and would not allow the tobacco to achieve the desired expansion. Further, if the heat exchanger is set up to produce isopentane vapor temperatures below 70 ° C, there is a risk that liquid isopentane may enter the treatment chamber. At this temperature, the isopentane vapor enters the chamber and cools to the extent that it condenses. The introduction of liquid isopentane into the treatment chamber is such as to disrupt the process. First, the presence of a liquid isopentane in the chamber draws energy from the system when it is evaporated. Second, the energy requirements for recovering the excess isopentane will increase.

The amount of isopentane used to impregnate the cells in the tobacco leaves is controlled by the pressure of the isopentane vapor generated in the treatment chamber. The isopentane vapor is injected into the treatment chamber until an internal pressure of at least 400 kPa, but preferably between 400 kPa and 450 kPa, is reached. When this pressure is reached, the treatment chamber is sealed. The increase in internal pressure (typically up to about 500 kPa) continues as the isopentane vapor temperature continues to rise. The tobacco is maintained in contact with the isopentane vapor at a pressure of at least 400 kPa for approximately 30 minutes to facilitate complete penetration of the isopentane into the cells of the tobacco leaf. It has been found that optimum bulking of the tobacco can be achieved by maintaining high pressure for approximately 30 minutes. During the impregnation phase, isopentane present in the cellular structure is believed to be pressed into the liquid phase under pressure.

HU 226,078 Β1

Once this time has elapsed, any excess isopentane vapor is removed from the treatment chamber by reducing the chamber pressure as quickly as possible, preferably to atmospheric pressure. The change in pressure is thus adiabatic. By ensuring an adiabatic reduction in pressure, the otherwise catastrophic rupture of the cell structure can be avoided. It has been found that this pressure reduction can be achieved in 15-20 minutes, typically 15 minutes.

Immediately after emptying the treatment chamber, the temperature of the impregnated tobacco is rapidly increased by contacting it with steam. As a result of the increase in temperature, liquid isopentane bound in cells and cells of tobacco leaves undergoes volumetric growth and is released, causing the cellular structure of the tobacco to expand and expand. It was shown by electron microscopy that as a result of this treatment the cell walls were swollen. In addition, the surface of the leaves appeared to be rough. Typically, the steam introduced into the treatment chamber raises the pressure to a value in the range of 100 kPa to 140 kPa, preferably 100 kPa to 120 kPa. Steam must be carefully added to avoid turbulence inside the treatment chamber, which could adversely affect tobacco expansion. Preferably, the expansion phase is considered complete when the steam evacuated from the treatment chamber by the evacuation and recovery system reaches a temperature between 90 ° C and 95 ° C, in particular 94 ° C. At this point we stop the steam supply. The time from the beginning of the steam introduction to the said extraction temperature is preferably not more than 4 minutes, but not more than 2 minutes if possible.

Immediately after the completion of the expansion / deactivation phase, the doped tobacco is subjected to evaporative re-equilibration to meet the final desired damping and moisture content. Typically, the final moisture content of the tobacco should be as close as possible to the pre-process level. Regeneration can generally be achieved by evacuating the treatment chamber, after complete expansion, at a pressure of between 18 kPa and 22 kPa. The pressure is then returned to the atmospheric pressure isothermally and the expanded, bulk tobacco is removed from the treatment chamber.

The tobacco so treated is then blended, if desired, in a conventional manner and, if desired, delivered to a cigar or cigarette manufacturing site.

In order to measure the filling value of a dried, tossed cigarette tobacco product, as described in the following examples, a charge assessment apparatus consisting essentially of a cylinder of 64 mm diameter with a piston of 63 mm diameter is used. The piston has a calibrated seal on its side. The piston is pressurized and a given weight of tobacco, 14.18 g, is determined in milliliters. Our experiments have shown that this device accurately and reproducibly determines the filling value of a given amount of rolled cigars. The piston pressure on the tobacco in each example was 12.8 kPa and worked for 10 minutes, after which time the filling value was read. The moisture content of the tobacco influences the filling value determined by the process, so comparable filling values were obtained for the same moisture contents.

Example 1

150 kg of dried, rolled cigars, containing 14% moisture by weight and having a filling value of 5.08 cm 3 / g as determined by the above procedure, were placed in a basket and treated according to the method of the present invention. The tobacco was pressurized to 6.4 kPa, and isopentane vapor at 70 ° C and 90 ° C was pumped into the treatment chamber, thereby raising its pressure to 430 kPa. The tobacco was kept in contact with isopentane for 30 minutes, at which time the pressure increased to 496 kPa. All excess isopentane vapor was removed from the treatment chamber by adiabatic pressure reduction to 110 kPa, ca. In 6 minutes. Following this evacuation operation, steam was injected into the treatment chamber until the steam extracted from the chamber by the evacuation and recovery system rose to 104 ° C. Evaporation re-settled by further evacuation of the chamber to 20 kPa, finally returning to atmospheric pressure and removing the bulk tobacco from the treatment chamber. The final filling value of the tobacco was 8.14 cm 3 and the moisture content was 14% by weight.

The procedure of Example 1 was repeated for further cycles of tobacco and the results are reported in Table 1. The handling parameters of Examples 2, 3 and 4 were the same as those of Example 1. Values used in the treatment chamber throughout the treatment period are shown in Figures 1-4. 1-4. Figs.

Table 1

Example 2 Example 3 Example 4 Filling values (cm 3 / g)

Claims (6)

SZABADALMI IGÉNYPONTOKPATENT CLAIMS 1. Eljárás dohány kezelésére, azzal jellemezve, hogy (1) a dohányt egy kamrában legfeljebb 7 kPa értékre csökkentett nyomásnak vetjük alá;A method for treating tobacco, comprising: (1) subjecting the tobacco to a pressure of up to 7 kPa in a chamber; 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (1) műveleti lépésben a dohányt 4-7 kPa értékű csökkentett nyomásnak tesszük ki.Process according to claim 1, characterized in that in step (1) the tobacco is subjected to a reduced pressure of 4 to 7 kPa. (2) a dohány sejtszerkezetét átitatjuk, impregnáljuk izopentángőzzel 70 °C és 90 °C hőmérséklet között,(2) impregnating the cellular structure of the tobacco and impregnating it with isopentane vapor at temperatures between 70 ° C and 90 ° C, HU 226 078 Β1 majd érintkeztetjük az izopentángőzzel legalább 400 kPa nyomáson egészen 30 percig, előidézve a dohány impregnálódását;Then contacting the isopentane vapor at a pressure of at least 400 kPa for up to 30 minutes to effect impregnation of the tobacco; 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (2) műveleti lépésben a dohányt az izopentángőzzel 400-450 kPa nyomáson közel 30 percig érintkeztetjük.Process according to claim 1 or 2, characterized in that in step (2) the tobacco is contacted with the isopentane vapor at a pressure of 400-450 kPa for approximately 30 minutes. (3) eltávolítjuk a felesleges izopentángőzt az impregnált dohánytól a kamra kiürítésével, amikor is a nyomásváltozást adiabatikusan végezzük;(3) removing excess isopentane vapor from the impregnated tobacco by evacuating the chamber, wherein the pressure change is performed adiabatically; 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (4) műveleti lépésben a kam5 rába bevezetett gőzzel 100-140 kPa értékre növeljük a nyomást.4. A process according to any one of claims 1 to 3, characterized in that in step (4) the pressure introduced into the chamber is increased to 100-140 kPa. (4) az impregnált dohányt gőzzel érintkeztetjük, így terjedelmesítve azt; végül (5) a terjedelmesített dohányt visszarendezési műveletnek vetjük alá.(4) contacting the impregnated tobacco with steam to make it bulk; and finally (5) subjecting the bulk tobacco to a rearrangement operation. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a gőznek a kamrába vezetését megszakítjuk, amikor a kamrát elhagyó elszívott gőz hőmérséklete5. The method of claim 4, wherein the supply of steam to the chamber is interrupted when the temperature of the exhaust steam leaving the chamber is 10 90-95 °C - előnyösen 94 °C - értéket ért el.90-95 ° C, preferably 94 ° C. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a visszarendezési műveletnél az expandáltatott, terjedelmesített dohányt vákuum hatásának vetjük alá és 18-22 kPa csökkentett nyomá15 són szárítjuk.6. A process according to any one of claims 1 to 3, characterized in that in the rebuilding operation, the expanded, bulk tobacco is subjected to vacuum and dried under a reduced pressure of 18 to 22 kPa.
HU9902609A 1995-10-19 1995-10-19 A process for treating tobacco HU226078B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9902609A HU226078B1 (en) 1995-10-19 1995-10-19 A process for treating tobacco

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9902609A HU226078B1 (en) 1995-10-19 1995-10-19 A process for treating tobacco
PCT/GB1995/002468 WO1997014322A1 (en) 1995-10-19 1995-10-19 A process for treating tobacco
CA002235267A CA2235267C (en) 1995-10-19 1995-10-19 A process for treating tobacco

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT78122A HUT78122A (en) 1999-12-28
HU226078B1 true HU226078B1 (en) 2008-04-28

Family

ID=56289664

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9902609A HU226078B1 (en) 1995-10-19 1995-10-19 A process for treating tobacco

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU226078B1 (en)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT78122A (en) 1999-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2141781C1 (en) Tobacco expansion method
KR910000803B1 (en) How to increase the filling capacity of cigarettes
US4250898A (en) Carbon dioxide impregnation of tobacco by super cooling
JPH0427828B2 (en)
US4696313A (en) Expansion of tobacco
US5740817A (en) Processing of smoking material
HU226078B1 (en) A process for treating tobacco
KR100369942B1 (en) Tobacco Treatment
AU698420B2 (en) A process for treating tobacco
GB2293748A (en) A process for treating tobacco.
AP793A (en) A process for treating tobacco.
MXPA98003007A (en) Process to treat
CN1059552C (en) Process for treating tobacco
PL178189B1 (en) Method of treating tobacco

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees
GB9A Succession in title

Owner name: IMPEX PROCESS EQUIPMENT LIMITED, GB

Free format text: FORMER OWNER(S): IMPERIAL TOBACCO LIMITED, GB

NF4A Restoration of patent protection
HC9A Change of name, address

Owner name: IPEL (TT) LIMITED, GB

Free format text: FORMER OWNER(S): IMPERIAL TOBACCO LIMITED, GB; IMPEX PROCESS EQUIPMENT LIMITED, GB