BG63567B1 - Басейн за изтегляне на улова с централно разположение - Google Patents

Басейн за изтегляне на улова с централно разположение Download PDF

Info

Publication number
BG63567B1
BG63567B1 BG104345A BG10434500A BG63567B1 BG 63567 B1 BG63567 B1 BG 63567B1 BG 104345 A BG104345 A BG 104345A BG 10434500 A BG10434500 A BG 10434500A BG 63567 B1 BG63567 B1 BG 63567B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
catch
pool
vessel
catching
main
Prior art date
Application number
BG104345A
Other languages
English (en)
Other versions
BG104345A (bg
Inventor
Geir Loland
Birger Enerhaug
Original Assignee
Norsk Marinteknisk Forskningsinstitutt
Fiskerstrand Verft As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Norsk Marinteknisk Forskningsinstitutt, Fiskerstrand Verft As filed Critical Norsk Marinteknisk Forskningsinstitutt
Publication of BG104345A publication Critical patent/BG104345A/bg
Publication of BG63567B1 publication Critical patent/BG63567B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B35/00Vessels or similar floating structures specially adapted for specific purposes and not otherwise provided for
    • B63B35/14Fishing vessels
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K91/00Lines
    • A01K91/18Trotlines, longlines; Accessories therefor, e.g. baiting devices, lifters or setting reelers

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Marine Sciences & Fisheries (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Farming Of Fish And Shellfish (AREA)
  • Other Liquid Machine Or Engine Such As Wave Power Use (AREA)
  • Mechanical Means For Catching Fish (AREA)
  • Physical Water Treatments (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Изобретението ще намери приложение в корабостроенето, по-специално в риболовни съоръжения за риболовни кораби. С него се осигуряват по-добри условия за работа в риболовния съд. Басейнът (1) се състоиот вертикална главна тръба (2), преминаваща през корпуса на кораба, със свободен долен отвор или вход (8) към морето и свободен горен отвор (4), насочен към атмосферата. В горната част на тръбата (2)еоформен тръбен преход (5), включващ относително голямо разширение на площта на напречното сечение под водолинията в главната тръба (2), насочено към горната част на тръбата (3). Ефектът от такова разширение в горната част на централния резервоар за изтегляне на улова е в това, че се погасяват в значителна степен трептенията на водната повърхност всравнение със страничния наклон на кораба и вълните в морето.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до централен басейн за изтегляне на улова, изграден например в риболовен кораб. Централният басейн за изтегляне на улова намира приложение за подреждане на риболовните съоръжения и изтеглянето им заедно с улова. Централният басейн за изтегляне на улова може да се използва и за друго оборудване, прилагано на море.
Предшестващо състояние на техниката
В риболовни кораби, от които в настоящия пример е избран един съд за риболов със стръв, обикновено въжето майка с улова се изтегля през люкове в борда на кораба, в близост до носа му, над ватерлинията. В някои случаи въжето майка се изтегля над палубата, но това причинява големи неудобства, поради вятъра и метеорологичните условия. Съдът подхожда срещу въжето майка, така че въжето обикновено се изтегля от предната посока, така че въжето майка навлиза под ъгъл с лек наклон назад от 10° до 20“ спрямо вертикалата. Опитът показва, че това е най-добрият начин да се изтегли въжето. Един еднокорпусен съд има винаги резонансен период за страничното си движение и всеки на борда обикновено би изпитал наклоняването на съда при нормална работа. Когато уловът се изтегля през люкове, разположени в предната част по борда на кораба, съществува риск част от улова да се загуби, тъй като рибата изпада от въжето майка по време на изтегляне от морето. Това може да се дължи на няколко причини, например свободното подскачане на рибата в морето губи ефект и цялата тежест на рибата натоварва куката или плисъкът от кораба изтръгва рибата от куката, или рибата се изтръгва от плисъка на водата, независимо от движението на съда или наклона на кораба и други.
Едно възможно решение да се избегнат вълните е да се изтегли въжето-майка през така наречения “dragerbroen”, басейн за изтегляне на въжето майка. Това е една предимно тръбна вертикална конструкция в риболовния съд, при която основната част на тръбата е отворена в долния си край към морето, а в горния си край е отворена към атмосферата или в помещение в кораба.Такъв централен басейн за изтегляне на улова осигурява значително по-добри условия за работа на оператора на направляващия барабан, като се избягва да работи на открито. Работещият на направляващия барабан трябва да се намира до централния басейн за изтегляне на улова, за да насочва рибата навътре върху направляващия барабан и към частта от съда, където се намира кръстачката (устройството за откачане на рибата от куката) и не на последно място да обира с кука рибата, паднала от въжето майка. При това решение обаче се появява един проблем, тъй като една вертикална тръба създава стоящ воден стълб, имащ резонансен период, който може да съответства на резонансния период на страничния наклон на съда. По този начин водната повърхност вътре в централния басейн за изтегляне на улова ще се люлее с големи амплитуди с наклона на кораба, или със същия период и амплитуда, както тези на вълните в морето, поради промяната на вълновото налягане. Също така е възможно амплитудата вътре в централния басейн да се увеличи. Това може да доведе до загуба на риба вътре в централния басейн за изтегляне на улова по същия начин, както при обикновен риболов, а също така ще представлява един риск за екипажа, обслужващ въжето майка и улова под палубата. В централния резервоар за изтегляне на улова могат да се разположат приспособления за гасене на вълните. Обаче тези демпфиращи приспособления пречат на нормалната употреба на рибарските принадлежности. И рибата и куките могат да се закачат за тях или да се чупят, като видимостта се намалява, поради запенването.
В патент на US 4 176 614 е описано едно възможно решение за промяна на резонансния период на централния басейн за изтегляне на улова чрез затварянето му към атмосферния въздух. Това решение може да бъде полезно, ако при риболова се работи с телено въже или сондажна проволка през централния басейн за изтегляне на улова, но не е възможно да се изтегля рибата през един уплътнен или почти уплътнен за достъп на въздух отвор около едно въже. Освен това промените в налягането в такава уплътнена камера биха били вредни за екипажа (операто2 ра на направляващия барабан). В описанието на патент на US 4 176 614 е предвидено централният басейн за изтегляне на улова да е с под - или надналягане за промяна на резонансния период на водния стълб частично под действието на водната камера, проявяваща се като една водна пружина с по-високо или пониско налягане и частично от това, че дължината на водния стълб ще е променлива към по-голяма или по-малка височина.
В патент US 4 452 165 е описано решение за изграждането или направата на големи резервоари в полупотопяеми платформи. Резервоарите са с ниво на водата във вътрешността и с отвори към атмосферния въздух от горната страна и към морето в дъното, осъществени през канали със значително по-малко напречно сечение от това на резервоарите.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се разшири резонансният период на водния стълб в централния басейн за изтегляне на улова, като той стане много по-дълъг от резонансния период на съда и да не съвпада с периодите на доминантните амплитуди на морските вълни.
Друга цел на изобретението е да се намали амплитудата на вълната в централния басейн за изтегляне на улова, като се постигнат както по-добри условия на труд за екипажа, така и да се намали рискът от загуба на улова при рязко повдигане на съда или поради местни течения.
Цел на изобретението е също да се премести изтеглянето на улова с въже майка към закрито място в риболовния съд за улов с въже майка.
Математическото моделиране и експериментиране с мащабни модели показват, че решението на посочените проблеми в риболовните съдове, които досега са били непълно решени от известната практика, е един централен басейн за изтегляне на улова, който се състои от една главна тръба, съществено вертикална, преминаваща през съда, с един свободен отвор или вход към морето в долната страна и един свободен към атмосферата горен отвор. Съгласно изобретението в горната част на тръбата е разположен тръбен преход, включващ едно голямо относително разширение на напречното сечение, разположено под нивото на во дата в главната тръба, насочено към горната част на тръбата.
Съгласно изобретението главната тръба може да е овална и според нормите за риболов трябва да е наклонена леко назад по отношение вертикалата, така че долният вход да бъде разположен към кърмата спрямо горния вход на главната тръба.
Пояснение на приложените фигури
Приложените фигури илюстрират изобретението, съответните номера в спецификацията и съответните претенции.
Фигура 1 показва вертикално сечение на съд с централен резервоар за изтегляне на улова съгласно изобретението.
Фигура 2 - един вертикален надлъжен разрез през част от корпуса на кораба съгласно предпочитано приложение на изобретението.
Фигура 3 - един вертикален разрез на централния басейн за изтегляне на улова с люк за настройка на горното напречно сечение и ъгъла на наклон на дъното в мястото на разширението на централния басейн за изтегляне на улова.
Фигура 4 - хоризонтално напречно сечение на горната част на централния басейн за изтегляне на улова и участъка на навиващия барабан и един оператор, работещ на навиващия барабан, с помощта на главната тръба на централния басейн за изтегляне на улова.
Фигура 5 показва Декартова координатна система връзка между поведението на водната повърхност и височината на вълната (ниво/ височина на вълната) със и без прилагане на изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
Централният басейн за изтегляне на улова 1 в предпочитано изпълнение е разположен по посока към кърмата, в средата на кораба. Фигура 1 показва принципа на работа при централния басейн за изтегляне на улова 1 със съществено вертикално положение на главната тръба или тръбопровод 2. Един тръбен преход 5 включва съединение между главната тръба 2 и една разширена горна тръбна част 3 от централния басейн за изтегляне на улова 1. Тръбният преход 5 може да бъде прав, хоризонтален или фуниевиден.
Фигура 2 показва, че главната ос 21 на главната тръба 2 може да бъде леко наклонена към кърмата, като долният вход 8 към морето е разположен в посока към кърмата спрямо горния вход 10. Опитът показва, че е практично да се отива към, но малко над тази линия, така че въжето да се изтегля откъм посока на кърмата, под ъгъл, отклоняващ се на около 17° от вертикалата. Възможно е да се контролират скоростта и курсът на съда, за да навлезе въжето майка приблизително в центъра на главната тръба 2.
Фигура 2б и 2в показват напречни сечения на главната тръба 2, съответно през долния вход 8 и през горния вход 10. В предпочитаното изпълнение на изобретението главната тръба 2 е с елиптична форма, като голямата полуос на елипсата е разположена съществено по дължината на съда и дължината на голямата полуос на елипсата е около 1 m, а малката полуос е с дължина около 0.75 т. Могат да се използват и други елипсовидни форми, при съотношение на осите 1:1 (кръгла тръба 2) и 3:1 (странично стеснена тръба 2).
Фигури 2г и 2д показват възможните хоризонтални сечения на разширената част на тръбата 3.
Фигура 1 показва тръбните преходи 5 с фуниевидна форма. На фиг.З е начертан люк/плоча 30, шарнирно окачен на паната 32, разположен в близост до горния вход 10 от главната тръба 2, достигащ до горната част на тръбата 3.
Чрез завъртане на тази плоча за отдалечаване от дънната част на тръбния преход 5, където е разположена пантата 32, може да се промени ефективната площ на водната повърхност в горната част на тръбата 3. По този начин може да се намали периодът за резонанс на водния стълб в централния басейн за изтегляне на улова 1. Това може да е от полза, когато съдът бъде подложен на морски условия, имащи период със същата дължина като резонансния период на централния басейн за изтегляне на улова съгласно изобретението.
Фигура 3 също показва едно предпочитано трасе за движение на въжето майка по време на изтегляне на улова. За да се поддържа благоприятен ъгъл от 17“ по отношение на вертикалата, на главната тръба 2 трябва да бъде зададен този ъгъл с вертикалата. Ако се окаже възможно да се увеличи скоростта на съда по време на изтегляне, могат да се полу чат и други подходящи ъгли.
Фигура 4 представлява едно хоризонтално напречно сечение на горната част 3 на централния басейн за изтегляне на улова 1, като един оператор работи на навиващия барабан,! разположен на площадка до навиващия барабан, като въжето майка трябва да мине навътре към секцията на кръстачката.
Фигура 5 показва в Декартова координатна система един обобщен спектър от амплитуди на вълни за вълните вътре в централния басейн за изтегляне на улова 1. Графиките показват, че един централен басейн за изтегляне на улова без разширение в горната част има вълнов спектър с големи амплитуди с период от около 5-6 s, които могат да съвпаднат с резонансната честота на съда или да съвпадат с тази на вълните около кораба. Съгласно изобретението тези амплитудни пикове се погасяват и се изместват навън - към по-големи дължини на вълните, извън зоната на резонансния период на съда.
Използване на изобретението
Принципът на действие на изобретението може да се поясни с няколко ефекта. Първо, площта на водата в горната част на централния басейн за изтегляне на улова се разширява, така че през долната по-тясна част на главната тръба трябва да премине голям обем вода, за да се измести слабо водната повърхност на горната разширена част. Второ, в тръбното разширение 5 турбулентността нараства.Турбулентността може да доведе до отделяне на енергия и като резултат - до слабо загряване на водата, което практически не може да се отчете. В допълнение, резонансният период на централния басейн за изтегляне на улова 1 ще се удължи значително, с неговото разширение в горната част до една голяма площ под нивото на водата. Допълнително гасене на амплитудата на вълната би се постигнало чрез затваряне на горната част на стълба въздух към атмосферата, но това не се препоръчва от съображения за здравето на рибарите.
Първоначално изобретението е създадено за рибарски съдове. Може да окаже благоприятно изобретението да се използва при изтегляне на рибарски мрежи, като в този случай се използва друг ъгъл или посока на оста на главната тръба 2 по отношение на вертикалата. Би било възможно изобретението да се използва и при други дейности на море, например при сондиране или добив на нефт с помощта на еднокорпусни съдове, в които спокойните условия в централния басейн за изтегляне могат да се окажат предимство. Примери за това приложение могат да бъдат океанографски съдове с датчици, наредени на кабел, съдове за изследване на сеизмичната дейност със сеизмични обтекаеми елементи, които се пускат и изтеглят, обикновени съдове, които пускат или вдигат котва, както и всеки съд, който обикновено поставя и изтегля оборудване от морето, когато съдът е все още в морето или се движи в него и е полезно да се постигнат спокойни условия в морското пространство, когато оборудването пресича повърхността на морето.

Claims (16)

1. Басейн за изтегляне на улова с централно разположение, например за риболовен съд, състоящ се от една вертикална главна тръба, минаваща през риболовния съд, със свободен долен отвор или вход, насочен към морето, и един свободен горен отвор, насочен към атмосферата, характеризиращ се с това, че горната част на главната тръба (2) включва един тръбен преход (5), съставен от едно голямо относително разширение на напречното сечение под нивото на водата в главната тръба (2), насочено към горната част на тръба (3).
2. Басейн за изтегляне на улова с централно разположение съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че главната ос (21) на главната тръба (2) е с отклонение и под ъгъл спрямо вертикалата, така че долният отвор или вход (8) е изместен назад към кърмата или напред по отношение на един горен отвор (10) на главната тръба (2).
3. Басейн за изтегляне на улова с централно разположение съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че главната ос (21) е отклонена на ъгъл между 0“ и 30° от вертикалата.
4. Басейн за изтегляне на улова с централно разположение съгласно претенция 2 или 3, характеризиращ се с това, че главната ос (21) е отклонена на ъгъл между 10° и 20° от вертикалата.
5. Басейн за изтегляне на улова с централ но разположение съгласно претенция 2,3 или 4, характеризиращ се с това, че главната ос (21) е отклонена на ъгъл между 16° и 18° от вертикалата.
6. Басейн за изтегляне на улова съгласно една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че главната тръба (2) е с елиптично напречно сечение, перпендикулярно на главната ос (21), като съотношението между голямата и малката полуос на елипсата е между 1:1 и 3:1.
7. Басейн за изтегляне на улова съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че долният отвор (8) има голяма полуос на елипсата (81) с приблизителна дължина от 1 т, като е ориентирана надлъжно по оста на риболовния съд, а малката полуос на елипсата (82) е с дължина, приблизително 0.75 ш.
8. Басейн за изтегляне на улова съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че долният отвор (10) има горна голяма полуос (101) с дължина 1 т, като е разположена по посока на главната ос на риболовния съд, а малката полуос (102) на отвора (10) има дължина около 0.75 т.
9. Басейн за изтегляне на улова съгласно една от претенциите от 1 до 8, характеризиращ се с това, че тръбният преход (5) е фуниевиден.
10. Басейн за изтегляне на улова съгласно една от претенциите от 1 до 8, характеризиращ се с това, че тръбният преход (5) в общия случай е прав или хоризонтален.
11. Басейн за изтегляне на улова съгласно претенция 8 или 9, характеризиращ се с това, че в тръбния преход (5) е поставена една плоча или люк (30), която се завърта управляемо в горната разширена част (3) на басейна за изтегляне на улова, около една панта (32), монтирана до горния отвор (10).
12. Басейн за изтегляне на улова съгласно една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че разширението или разпростирането на диаметъра или площта на напречното сечение на главната тръба (2) към горната разширена част (3) е такова, че резонансният период на водата в басейна за изтегляне на улова (1) е значително по-дълъг от резонансния период на съда при неговото вертикално движение от наклоняване.
13. Басейн за изтегляне на улова съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че диаметърът или площта на напречното сечение на главната тръба (2) са леко увеличени или намалени между долния отвор (8) и горния отвор (10).
14. Басейн за изтегляне на улова съгласно една от предходните претенции, 1 характе- $ ризиращ се с това, че горната разширена част (3) на басейна за изтегляне на улова (1) е с правоъгълно хоризонтално напречно сечение.
15. Басейн за изтегляне на улова съглас-
1С но претенциите от 1 до 13, характеризиращ се с това, че горната разширена част (3) на басейна за изтегляне на улова (1) е елиптична в хоризонтално напречно сечение.
16. Метод за приложение на басейн за изтегляне на улова (1) с централно разполо жение в плавателен съд, характеризиращ се с това, че след разширение и регулиране на размера на свободната площ в горната част (3) на водния стълб в басейна за изтегляне на улова се постига такъв резонансен период на водния стълб в басейна за изтегляне на улова (3), който не съвпада както с резонансния период на плавателния съд, така и с периодите на доминиращите вълнови амплитуди.
BG104345A 1997-10-30 2000-04-17 Басейн за изтегляне на улова с централно разположение BG63567B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO975006A NO307742B1 (no) 1997-10-30 1997-10-30 Dragebrønn
PCT/NO1998/000319 WO1999022984A2 (en) 1997-10-30 1998-10-26 Central hauling pool

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG104345A BG104345A (bg) 2000-11-30
BG63567B1 true BG63567B1 (bg) 2002-05-31

Family

ID=19901273

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG104345A BG63567B1 (bg) 1997-10-30 2000-04-17 Басейн за изтегляне на улова с централно разположение

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6336420B1 (bg)
EP (1) EP1024998B1 (bg)
JP (1) JP4180793B2 (bg)
KR (1) KR100540091B1 (bg)
CN (1) CN1108950C (bg)
AU (1) AU1446899A (bg)
BG (1) BG63567B1 (bg)
CA (1) CA2307650C (bg)
DE (1) DE69828992T2 (bg)
DK (1) DK1024998T3 (bg)
EE (1) EE04456B1 (bg)
ES (1) ES2237853T3 (bg)
HR (1) HRP20000207B1 (bg)
IS (1) IS2211B (bg)
NO (2) NO307742B1 (bg)
NZ (1) NZ504034A (bg)
PL (1) PL192061B1 (bg)
PT (1) PT1024998E (bg)
RU (1) RU2201376C2 (bg)
WO (1) WO1999022984A2 (bg)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NO318061B1 (no) * 2000-10-19 2005-01-24 Sintef Fiskeri Og Havbruk As Anordning og fremgangsmate for kasting og line ved linefiske
FR2862276B1 (fr) * 2003-11-13 2007-01-26 Denis Biascamano Navire notamment de type petrolier destine au transport de thon.
NL2017722B1 (en) * 2016-11-04 2018-05-23 Gustomsc Resources Bv Vessel provided with a moon pool
NO344959B1 (en) * 2018-04-25 2020-08-03 Sago Solutions As A vessel having launch-and-retrieval means
KR102151381B1 (ko) * 2020-06-16 2020-09-03 넥스트 주식회사 낚시가 가능한 수상부유구조물

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3057104A (en) * 1961-04-10 1962-10-09 Constantopes Emmanuel Sponge fishing device
DK108278C (da) * 1964-10-23 1967-10-30 Kursusforstander Christian Edv Overbygget fiskerbåd til line- og pilkfiskeri.
NL7702660A (en) * 1977-03-11 1978-09-13 Ordelman August Albert Fireproofing and preservative agents for wood, fabrics etc. - contain borax, boric acid, water glass, lime water, calcium sulphate, dispersing agents, thickener and opt. salt
JPS54140395A (en) * 1978-04-24 1979-10-31 Nippon Kokan Kk <Nkk> Floating marine construction
JPS5563992A (en) * 1978-11-06 1980-05-14 Kiyonori Kikutake Floating structure
ATE10796T1 (de) * 1979-09-14 1985-01-15 Graham Richard Declifford Verbesserungen an fischerbooten.
US4452165A (en) * 1981-11-27 1984-06-05 Seatek Corporation Method and apparatus for suppressing heave in a floating structure
SU1070056A1 (ru) * 1982-08-10 1984-01-30 Предприятие П/Я А-3783 Рыболовное судно
NO178849C (no) * 1994-04-29 1996-06-19 Oskar Oeverland Anordning for ombordtaking av fisk ved linefiske
FR2742126B1 (fr) * 1995-12-08 1998-01-02 Bull Sa Procede de depalettisation et palette en resultant
US5676083A (en) * 1995-12-29 1997-10-14 Korsgaard; Jens Offshore mooring device and method of using same

Also Published As

Publication number Publication date
JP4180793B2 (ja) 2008-11-12
JP2001521861A (ja) 2001-11-13
ES2237853T3 (es) 2005-08-01
NO975006L (no) 1999-05-03
DE69828992T2 (de) 2006-05-04
NO975006D0 (no) 1997-10-30
NZ504034A (en) 2003-03-28
NO20002307D0 (no) 2000-04-28
CA2307650C (en) 2007-03-13
HRP20000207B1 (en) 2005-10-31
EE04456B1 (et) 2005-04-15
RU2201376C2 (ru) 2003-03-27
KR100540091B1 (ko) 2006-01-10
HRP20000207A2 (en) 2001-02-28
IS5448A (is) 2000-04-14
EE200000180A (et) 2001-06-15
DE69828992D1 (de) 2005-03-17
PT1024998E (pt) 2005-06-30
BG104345A (bg) 2000-11-30
NO20002307L (no) 2000-04-28
EP1024998B1 (en) 2005-02-09
PL192061B1 (pl) 2006-08-31
CN1108950C (zh) 2003-05-21
WO1999022984A3 (en) 1999-07-15
CN1277585A (zh) 2000-12-20
NO307742B1 (no) 2000-05-22
US6336420B1 (en) 2002-01-08
WO1999022984A2 (en) 1999-05-14
PL340806A1 (en) 2001-02-26
DK1024998T3 (da) 2005-06-20
CA2307650A1 (en) 1999-05-14
KR20010031618A (ko) 2001-04-16
AU1446899A (en) 1999-05-24
EP1024998A2 (en) 2000-08-09
IS2211B (is) 2007-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0248796B1 (en) Man overboard retrieval apparatus
BG63567B1 (bg) Басейн за изтегляне на улова с централно разположение
US2721411A (en) Collecting device for live fish
KR20040088041A (ko) 고정 챔버를 갖춘 트롤 어업 선박
RU2378827C1 (ru) Устройство для лова рыбы и морских беспозвоночных
US5241920A (en) Hook assembly for broken tow line retrieval and emergency marine towing
JP4039976B2 (ja) フカセ釣り用浮き
US4926780A (en) Sea anchor deployment and storage device and associated method
US5941009A (en) Shooting funnel for a fishing line
US3477163A (en) Fishing gaff
JP5115940B2 (ja) 旋網およびこれを用いた操業方法
RU203094U1 (ru) Рыбопромысловое судно
US2925680A (en) Draw net and method of using same
US1363424A (en) Fish-trap and the art of fishing
Ellsberg On the Bottom: The Raising of the Submarine S-51
WO1988001586A1 (en) A marine aid for marine craft
RU2343705C2 (ru) Рыболовная снасть
JPS6143008B2 (bg)
SU153809A1 (bg)
JP2002002587A (ja) 船釣用シーアンカー
SU850503A1 (ru) Судно дл промысла кальмаров
Baiju Mechanised fishing vessels
JP3838433B2 (ja) リングフックおよびこれを用いた旋網の操業方法
RU2213448C2 (ru) Рыболовная снасть
Kelly PURSE SEINING ON THE GREAT LAKES VESSELS, GEAR AND OPERATION