BG63117B1 - Метод за пречистване на ацетонитрил на базата на адсорбция - Google Patents

Метод за пречистване на ацетонитрил на базата на адсорбция Download PDF

Info

Publication number
BG63117B1
BG63117B1 BG99497A BG9949795A BG63117B1 BG 63117 B1 BG63117 B1 BG 63117B1 BG 99497 A BG99497 A BG 99497A BG 9949795 A BG9949795 A BG 9949795A BG 63117 B1 BG63117 B1 BG 63117B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
acetonitrile
purification
adsorption
polymerization initiator
base
Prior art date
Application number
BG99497A
Other languages
English (en)
Other versions
BG99497A (bg
Inventor
Marc Blachman
Mark Cesa
Thomas Attig
Original Assignee
The Standard Oil Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Standard Oil Co. filed Critical The Standard Oil Co.
Priority to BG99497A priority Critical patent/BG63117B1/bg
Publication of BG99497A publication Critical patent/BG99497A/bg
Publication of BG63117B1 publication Critical patent/BG63117B1/bg

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Методът включва предварителна обработка на ацетонитрил, съдържащ органични примеси като ненаситени нитрили, с твърд реагент, за да се извърши избирателно превръщане на ненаситените нитрили в лесно отделящи се продукти, и прекарване на ацетонитрила през множество адсорбционни легла, за да се отделятполучените продукти и другите примеси, присъстващи в него.

Description

Изобретението се отнася до пречистване на ацетонитрил чрез метод, базиран на адсорбция. По-специално изобретението се отнася до метод за пречистване на ацетонитрил, включващ предварително обработване на ацетонитрила, така че да се превърнат селективно ненаситените нитрили, съдържащи се в ацетонитрила, в продукти, които могат лесно да се отстранят. Предварителната обработка е последвана от адсорбция, за да се отделят получените продукти и други, съществуващи в ацетонитрила органични нежелателни примеси.
Методът за пречистване на ацетонитрила от изобретението може да се използва за подобряване на ацетонитрила, понастоящем произвеждан в химически заводи, до материал с по-висока чистота и със значително по-висока стойност. По-специално, отделянето на UV-абсорбиращите органични примеси от ацетонитрила води до продукт с необичайно висока прозрачност за UV (ултравиолетови лъчи), а отстраняването на водата прави ацетонитрила полезен за някои търговски цели.
Предшестващо състояние на техниката
Обикновено търговският ацетонитрил съдържа вода, както и следи от акрилонитрил, кротононитрил, ацетамид и алилов алкохол. Приложенията на ацетонитрил с висока чистота изискват UV диапазон, по-малък от 190 nm, както и максимално сух материал ([Н2О]<1ррш). Присъствието на органични примеси, съдържащи С=С и С=О функционални връзки, които абсорбират светлината в областта 190 - 230 шп, води до ацетонитрил с UV диапазон над 200 nm. Това прави ацетонитриловия материал неприемлив и така се налага производителите на ацетонитрил с висока чистота да извършват по-нататъшна обработка. Традиционният търговски метод за пречистване на ацетонитрил представлява скъп, многоетапен процес, включващ перманганатно окисляване, киселинно обработване, сушене с фосфорен петоокис и две дестилации.
Класическите методи за пречистване на ацетонитрила са обобщени в D. D. Perrin, W. L. F. Armarego и D. R. Perrin, Purification of
Laboratory Chemicals, 2nd Ed., Pergammon Press, New York, 1980, pp. 79 - 81. Водата се отделя чрез третиране на ацетонитрила със силикагел, 4А молекулярни сита, калциев хидрид или фосфорен анхидрид и дестилиране. Оцетната киселина и другите киселини могат да се отделят чрез третиране с двуалуминиев триокис, последвано от дестилация. Ненаситените нитрили могат да се отделят чрез първоначално загряване с обратен хладник с малко количество воден разтвор на калиев хидроксид. Това описание показва, че предварителното третиране на ацетонитрила със студен, наситен, воден разтвор на калиев хидроксид е нежелателно поради наличието на катализирана с основа хидролиза и въвеждането на вода. Ненаситените примеси, присъстващи в ацетонитрила, могат да се отделят чрез третиране на ацетонитрила с алкален разтвор' на калиев перманганат, но след това е необходимо по-нататъшна обработка, за да се отдели водата.
В L. Carlsen, Н. Egsgaard, J. J. Andersen, Analyt. Chem. 1979,51 (9), 1593-5, е описан метод за пречистване на ацетонитрил чрез треитране със силна основа, еднократно изпаряване, третиране със силна киселина, фракционна дестилация и сушене с двуалуминиев триокис. В А. Hofmanova, К. Angelis, Chem. Listy, 1978, 72(3), 306-9, (СА, 88: 179367s) ацетонитрилът се пречиства чрез кипене в продължение на 5 h с 10 %-ен воден разтвор на калиев хидроксид, адсорбция върху алуминиев оксид, за да се отделят солите на карбоновата киселина, изсушаване с фосфорен анхидрид или молекулярно сито, последвано от фракционна дестилация от фосфорен анхидрид. Тези методи изискват много етапи, включващи използването на водни, основни разтвори и последващи дестилации и друга обработка, за да се отдели водата и да се постигне задоволителна чистота.
Н. Yu, Z. Xu, в Shengwu Huaxue Yu Shengwu Wuli Jinzhan, 1984, 55, 70-2 (CA 100: 127264c) описват третиране на ацетонитрила със смес от калиев перманганат и натриев хидроксид в метанол, последвано от адсорбция, чрез прекарване през активен въглен и подкислен двуалуминиев триокис. В SU 1318588 ацетонитрилът се прекарва през двуалуминиев триокис, адсорбирал калиев перманганат, за да се намалят концентрациите на алилов алкохол до 4 - 6 ppm и на акрилнитрил до 1 - 3 ppm. Тези описания, при които се употребява кали ев перманганат, или не описват отделянето на водата след обработката с калиев перманганат, или включват сложни дестилации, или изискват съвместна обработка с калиев перманганат и силна основа.
Основната пречка за ефективно използване на адсорбицята за подобряване на ацетонитрила е сходството във физичните свойства между ацетонитрила и ненаситените нитрили, съдържащи се в ацетонитрила. За да може адсорбцията успешно да се използва за пречистване, ненаситените нитрили трябва първо да се превърнат в други модификации с достатъчно различни физични характеристики.
Необходимо е да се намери метод за пречистване на ацетонитрил, при който да не се използва скъп и сложен многоетапен процес, включващ дестилация.
Техническа същност на изобретението
Целта на изобретението е да се осигури метод за пречистване на ацетонитрил, използващ технология, базирана на адсорбция, за производство на ацетонитрил с висока чистота.
Друга цел е да се превърнат трудните за отстраняване примеси, като ненаситени нитрили, в по-лесно отделящи се продукти, като кислородсъдържащи съединения, ароматни съединения и полимери.
Друг предмет на изобретението е да се осигури метод за пречистване на ацетонитрил, използващ евтино технологично оборудване и материали и имащ значително по-ниска обща стойност на технологията от тази при традиционната технология, базирана на дестилация.
Също така, друг предмет на изобретението е да се осигури метод за пречистване на ацетонитрил, позволяващ гъвкавост на процеса.
Тези и други цели, както и предимствата спрямо известните методи стават ясни от описанието, което следва и се осъществяват, както са описани в изобретението и претенциите.
За да се постигнат посочените цели съгласно изобретението, както е описано подробно тук, се осигурява метод за пречистване на ацетонитрил, като се използва процес, базиран на адсорбцията. Изобретението се отнася до метод за пречистване на ацетонитрил, съдържащ примеси, състоящи се от ненаситени нитрили и други вещества с С=С и С=О функционални групи. Процесът се състои от етапи те: предварителна обработка на ацетонитрила чрез прибавяне на твърд реагент, за да се извърши избирателно превръщане на ненаситените нитрили, съдържащи се в ацетонитрила, в продукти с различни от тези на ацетонитрила характеристики и прекарване на ацетонитрила през множество адсорбционни легла, за да се отделят получените продукти и другите примеси от ацетонитрила.
Подробно описание на изобретението
Изобретението е насочено към метод за пречистване на ацетонитрил, използващ процес, базиран на адсорбция. Методът за пречистване на ацетонитрила се състои от: предварителна обработка на ацетонитрила, съдържащ органични примеси, като ненаситени нитрили, чрез прибавяне на твърд реагент, за да се извърши избирателно превръщане на ненаситените нитрили в лесно отделящи се продукти и прекарване на ацетонитрила през множество адсорбционни легла, за да се отделят получените продукти и другите примеси от ацетонитрила.
При етапа предварителна обработка могат да се използват три различни реагента за превръщане на ненаситените нитрили. Ацетонитрилът трябва предварително да се обработи със силна основа, окисляващ агент или полимеризационен инициатор, за да се извърши селективното превръщане на ненаситените нитрили.
В първия вариант на изобретението ацетонитрилът предварително се обработва със силна основа, като алкален хидроксид. В метода от изобретението хидроксидът катализира кондензацията на ненаситените нитрили до ароматни пиримидини, така както и инициира образуването на някои видове полимери. Използването на твърд алкален, метален хидроксид, който е почти неразтворим в ацетонитрил, инициира реакции на твърдо-течната граница, улеснявайки отделянето на примесите от продукта. Твърдият алкален метален хидроксид може също да се използва като основен дехидратиращ агент. Неочакваните предимства на изобретението, когато се използва твърд, алкален, метален хидроксид като предварителен обработващ реагент включват забележително ниски нива на хидролиза и разлагане на ацетонитрила, в сравнение с използването на водни, основни разтвори и получаване на високи добиви.
Подходящи силни основи, без изобрете нието да се ограничава до тях, са хидроксиди на алкални метали, основен двуалуминиев триокис, заместени смоли с хидроксидни анионнообменни смоли, металоокисни катализатори, като хромов оксид, цинков оксид, алуминиев ок- 5 сид, други основни метални оксиди и техни смеси. Предпочитани силни основи са натриев хидроксид и калиев хидроксид, като калиевият хидроксид е по-специално предпочитан.
Силната основа се прибавя към ацето- 10 нитрила наведнъж или на порции, за да се осигури количество основа от около 0,1 до 1000 mol на мол ненаситен нитрил, за предпочитане от 0,5 до 100 mol.
Като друг вариант на изобретението се 15 използва твърд, окисляващ агент, като реагент за етапа на предварителната обработка. Окисляващият агент окислява селективно ненаситените нитрили до силно поляризирани вещества, които лесно се отделят, чрез адсорбция. Изпол- 20 зването на окисляващи агенти като предварително обработващи реагенти в метода от изобретението показва неочаквани предимства, които се изразяват в това, че не е необходимо използването на хидроксиди на алкални мета- 25 ли, като съкатализатори и че не се изискват водни, алкохолни разтвори на окисляващия агент за ефективното отделяне на вещества с С=С и С=О връзки. По време на реагирането на окисляващия агент мангановият диоксид се 30 утаява от разтвора, улеснявайки пречистването на ацетонитрила. В допълнение, трудоемките киселинни обработки и многоетапните дестилации се оказват излишни, поради използването на селективни адсорбенти за пречистване. 35
Подходящи окисляващи агенти, без да се считат за ограничаващи, са калиев перманганат, органични перкиселини, като пероцетна киселина, трифлуоропероцетна киселина, пербензоена киселина и др.; хромов триокис и хро- 40 мова киселина, оловен тетраацетат; живачна киселина и живачен (II) ацетат; селенов диоксид; натриев метаперйодат; осмиев тетраоксид; рутениев тетраоксид и натриев метаперйодат/ рутениев диоксид; алкалометални и алкалозем- 45 ни хипохлорити; твърда смес от метални, окисляващи катализатори и техни смеси. Калиевият перманганат се предпочита като окисляващ агент. Алкалометалните и алкалоземните хипохлорити са подходящи окисляващи аген- 50 ти, както е споменато по-горе, но те не са подходящи за приложения, в които не се до пускат следи от хлориден йон.
Окисляващият агент се прибавя към ацетонитрила наведнъж или на части, за да осигури количество окисляващ агент от приблизително 0,1 до 5 mol на .мол вещество, съдържащо С“С и ОО връзки, като количества от 1,0 до 3,0 mol са за предпочитане. Кислород или кислород-съдържащ газ може, по желание, да се впръска (барбутира) през разтвора, за да се ускори окисляващият процес.
Друг вариант на изобретението включва предварителна обработка с твърди полимеризапионни инициатори за селективно превръщане на ненаситените нитрили до високо полярни съединения или полимери. Едно от предимствата на използването на полимеризационни инициатори, като предварително обработващи реагенти, са високите скорости на реакцията. Друго предимство е образуването на полимерен материал от UV-адсорбиращия материал в ацетонитрила, като този полимерен материал е до голяма степен неразтворим в ацетонитрила и това прави отделянето на при^ месите чрез декантиране, центрофугиране или филтруване сравнително лесно, както и ефикасността на третирането на ацетонитрила с адсорбент относително голяма, в сравнение с процедурите от нивото на техниката.
Подходящи полимеризационни инициатори са всички, които бързо и селективно полимеризират олефинови съединения и които са относително нереактивоспособни с ацетонитрила и други алифатни нитрили. Примери за полимеризационни инициатори, без да се считат за ограничаващи, са азонитрили, като AIBN (азобис(изобутиронитрил)); алкилови, арилови и ацилови пероксиди, такива като бензоилов пероксид; хидропероксиди и кетонни пероксиди; перестери и пероксикарбонати; алкалометални и алкалоземни персулфати, като калиев персулфат; органични сулфонилови азиди и техни смеси. За предпочитане полимеризационният инициатор е калиев персулфат.
Полимеризационният инициатор се прибавя към ацетонитрила наведнъж или на части, за да осигури количество полимеризационен инициатор от приблизително 0,1 до 5,0 mol на мол вещество, съдържащо ОС и ОО връзки, като количества от 1,0 до 3,0 mol са за предпочитане.
Подходящите температури за всички етапи на предварителна обработка са между около 0°С и около 80°С, за предпочитане между
0°С и 70°С, по-специално за предпочитане между 0°С и ЗО°С. Изборът на температурата зависи от реагента. Когато като реагент се използва основа или окисляващ агент, температурата е за предпочитане да бъде тази на околната среда. Много полимеризационни инициатори реагират, като предварително се разлагат под въздействие на температурата и така осигуряват активни инициаторни вещества, а по-високата температура е необходима, за да осъществи подходяща скорост на разлагане.
За предпочитане е предварителното обработване да се осъществява в течната фаза в сборник-реактор, с разбъркване или в реактор с непрекъснато действие. Реакционните времена се избират такива, че да осигурят пълното превръщане на ненаситените примеси до адсорбиращи се продукти. Реакционното време е от 1 до 10 h.
След това предварително обработеният ацетонитрил се декантира или филтрува, което е необходимо, за да се отдели утайката или се подава директно на първото адсорбционно легло. За отделяне на утайката могат да се използват всички други конвенционални средства от нивото на техниката.
След провеждането на етапа на предварителна обработка ацетонитрилът се прекарва през множество адсорбционни легла. Леглата са направени така, че да отделят получените от превръщането на ненаситените нитрили и другите примеси продукти, които са налице след етапа на предварителната обработка. Например активният въглен отделя полимера и ароматните съединения. Двуалуминиевият триокис, силициевият двуокис, молекулните сита и алумино-силикатите улавят полярните, органични съединения, като амиди и алкохоли, а също и действат като дехидратиращи агенти. Адсорбентите могат да бъдат регенерирани или отстранени в зависимост от приложението.
Подходящите за изобретението адсорбционни материали са активен въглен, микропорести зеолити, двуалуминиев триокис, силициев двуокис, алумино-силикати и други подобни вещества, известни от нивото на техниката за селективна адсорбция на поялрни вещества, като макропорести полимерни смоли и други подобни и молекулярни сита, известни от нивото на техниката за селективно отделяне на вода от органични вещества, като ЗА или 4А молекулярни сита. Материалите могат да бъдат под формата на слой, смесени в адсорбци онните легла или използвани в чист вид, като отделни адсорбционни легла, в какъвто и да е ред, който да доведе до ацетонитрил с необходимата чистота, т.е. ацетонитрил, имащ UVдиапазон, по-малък от. 190 шп и съдържащ по-малко от 1 ppm вода.
Етапът на адсорбция може да се осъществи за предпочитане като непрекъснат процес през фиксирани легла. Адсорбционните легла могат да функционират при температура на околната среда или при повишена температура, ако е необходимо, като потокът може да бъде отдолу нагоре или отгоре надолу. Регенерирането на адсорбиращите материали се осъществява по известни методи, като обработване с потоци от сух, инертен газ, като азот, при повишена температура. За предпочитане адсорбционните легла се регенерират чрез рециклиране на ацетонитрила през леглото и при повишаване на температурата.
При последното филтруване на обработвания ацетонитрил, като се използва стандартна микрофилтрационна технология, се отделят фини частици, придобити от адсорбционните материали, за да се получи продукт, отговарящ на най-строгите стандарти за чистота.
Методът от изобретението подобрява ефикасността, оползотворяването на енергията и общия добив в сравнение с дестилационните методи, които изискват повишени температури и продължително време на обработка и които довеждат до относително ниски добиви на пречистен продукт. Високата селективност на адсорбционните материали за отделяне на примесите прави общия добив на ацетонитрил неочаквано висок.
Специфични изпълнения
Следващите примери илюстрират метода съгласно изобретението за пречистване на ацетонитрил, състоящ се от етап на предварителна обработка и адсорбционен етап. Следващите примери илюстрират, но не ограничават изобретението.
Пример 1. Пречистване на ацетонитрил чрез метод, включващ разтваряне с основа/адсорбция 8,0-литров реактор, снабден с бъркалка и вход и изход за азот, се напълва с 4,0 1 ацетонитрил, съдържащ 0,05 % вода и определени количества (ppm) от алилов алкохол, акрилонитрил, кротононитрил и ацетамид. Към горното се прибавят 4,0 g сух прах на калиев хидроксид (100 - 200 меша). След това получената смес се разбърква при 25°С в присъс твие на азот за 5 h. След това разтворът се филтрува и нагнетява през фиксирано легло, съдържащо 100,0 cm3 активен въглен, след което през второ легло, съдържащо 100 cm3 зеолит тип 13Х, доставяно от UOP Inc., Des Plaines, Illinois, при скорост 0,5 1/h, съответстваща на LHSV от 2,5 (об/об/h). Последното филтруване през микрофлитрационна мембрана отделя фините частици, поети от адсорбционните легла. Полученият ацетонитрил се анализира чрез газова хроматография. Титруването на Karl Fisher показва, че ацетонитрилът съдържа по-малко от 30 ppm вода. Газовото хроматографиране показва, че ацетонитрилът съдържа по-малко от 0,1 ppm от алилов алкохол, акрилонитрил, кротононитрил и ацетамид и има UV-диапазон, по-малък от 190 nm. UV градиентният анализ не показва пикове, по-големи от 5 mAU при 210 nm.
Пример 2. Пречистване на ацетонитрил чрез метод, включващ перманганатно окисляване/адсорбция
Твърд калиев перманганат ¢0,1652 g, 1,05 mmol) се разтваря в проба от ацетонитрил (51,3 g), съдържаща 5250 ppm вода, 535 ppm акрилонитрил, 650 ppm кротононитрил (цистранс смес) и 570 ppm алилов алкохол. Разтворът се разбърква при стайна температура и се изследва чрез газова хроматография. След 30 min се образува кафява утайка и първоначалният пурпурен разтвор става чист и безцветен. Прибавя се допълнително калиев перманганат (0,1789 g, 1,13 mmol) и отново се получава кафявата, твърда утайка след допълнително разбъркване за 60 min при стайна температура, като образувалата се супернатанта е безцветна, чиста. Газ-хроматографирането показва напълно завършване на превръщането на акрилонитрила и кротононитрила и 87 %-но превръщане на алиловия алкохол. UV спектърът на изходния материал и течната супернатанта показва съществено намаляване на UV абсорбцията в диапазона 190 - 300 nm след предварителната обработка с калиев перманганат. Добавя се още калиев перманганат, за да завърши превръщането на алиловия алкохол.
След това ацетонитрилът, предварително обработен с перманганат, се прекарва през адсорбционно легло с активен въглен, след което през адсорбционно легло със зеолит тип 13Х, доставян от UOP Inc., Des Plaines, Illinois, след което през адсорбционно легло с ЗА молеку лярни сита. Ацетонитрилът съдържа по-малко от 30 ppm вода и има UV-диапазон под 190 nm.
Пример 3. Пречистване на ацетонитрил чрез метод, включващ селективна полимери5 зация/адсорбция
Твърд калиев персулфат (5 mmol) се прибавя към проба от ацетонитрил (51,3 g), съдържаща 5250 ppm вода, 535 ppm акрилонитрил, 650 ppm кротононитрил (цис-транс смес) и 570 10 ppm алилов алкохол. Разтворът се разбърква при стайна температура и се изследва чрез газова хроматография. Газовото хроматографиране показва значително превръщане на акрилонитрила, кротононитрила и алиловия алко15 хол. След филтруване на разтвора UV спектърът на изходния материал и течната супернатанта показва значително намаление на UV абсорбция в диапазона 190 - 300 nm след предварителното обработване с калиев персулфат.
След това предварително обработеният с персулфат ацетонитрил се прекарва през адсорбционно легло с активен въглен, след което през адсорбционно легло със зеолит тип 13Х, доставян от UOP Inc., Des Plaines, Illinois, след 25 което през адсорбционно легло с ЗА молекулярни сита. Ацетонитрилът съдържа по-малко от 30 ppm вода и има UV-диапазон под 190 пщ.
Въпреки че изобретението е подробно описано чрез примерите, тези примери служат 30 само за илюстрация и трябва да се разбира, че специалистите в областта могат да правят варианти и модификации, без да се отклоняват от същността и обхвата на изобретението.

Claims (17)

  1. 35 Патентни претенции
    1. Метод за пречистване на ацетонитрил, съдържащ примеси, включващи вода и ненаситени нитрили и други вещества с фун40 кционални групи С=С и С=О, най-малко едно от които е избрано от акрилонитрил, кротононитрил, ацетамид и алилов алкохол, характеризиращ се с това, че включва етапите:
    a) предварителна обработка на ацетонит-
    45 рила чрез добавяне на твърд реагент, за да се извърши селективно превръщане на примесите в продукти, които са способни да бъдат по-лесно отстранени от ацетонитрила чрез адсорбция, като твърдият реагент може да бъде както силна 50 основа, така и полимеризационен инициатор;
    b) прекарване на обработения ацетонитрил, съдържащ последващите продукти и вода през серия адсорбентни легла, за да се отделят продуктите и водата от ацетонитрила, и
    с) извличане на пречистения ацетонитрил.
  2. 2. Метод за пречистване на ацетонитрил съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че твърдият реагент е силна основа.
  3. 3. Метод за пречистване на ацетонитрил съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че силната основа е избрана от групата, състояща се от хидроксиди на алкални метали, основен двуалуминиев триокис, анион обменни смоли, заместени с хидроксилен йон, металоксидни катализатори, основни метални оксиди и техни комбинации.
  4. 4. Метод за пречистване на ацетонитрил съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че силната основа е избрана от групата, състояща се от натриев хидроксид, калиев хидроксид и техни комбинации.
  5. 5. Метод за пречистване на ацетонитрил съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че силната основа е калиев хидроксид.
  6. 6. Метод съгласно всяка една от претенциите 2-5, характеризиращ се с това, че силната основа се добавя към ацетонитрила, за да се достави основа в размер на 0,1 до 1000 mol на мол от общото съдържание на ненаситен нитрил.
  7. 7. Метод за пречистване на ацетонитрил съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че силната основа се добавя към ацетонитрила, за да се достави количество от основа в размер на 0,5 до 100 mol на мол от общото съдържание на ненаситения нитрил.
  8. 8. Метод за пречистване на ацетонитрил съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че твърдият реагент е палимеризационен инициатор.
  9. 9. Метод за пречистване на ацетонитрил съгласно претенция 8, характеризиращ се с това, че полимеризационният инициатор е избран от групата, съдържаща азо-нитрили, алкилови пероксиди, арилови пероксиди, ацилови пероксиди, хидропероксиди, кетонови пероксиди, перестери, пероксикарбонати, персул- фати на алкални метали, персулфати на алкалоземни метали, органични сулфонилови азиди и техни комбинации.
  10. 10. Метод за пречистване на ацетонит5 рил съгласно претенция 8, характеризиращ се с това, че полимеризационният инициатор е калиев персулфат.
  11. 11. Метод съгласно всяка една от пертенциите 8 до 10, храктеризиращ.се с това, че полимеризационният инициатор се добавя към ацетонитрила, за да се осигури количество от инициатор в размер на 0,1 до 5,0 mol на мол от вещества, съдържащи групите С=С или С=О.
  12. 12. Метод за пречистване на ацетонитрил съгласно претенция 11, характеризиращ се с това, че полимеризационният инициатор се добавя към ацетонитрила, за да се осигури количество от инициатор в размер на 1,0 до 3,0 mol на мол от вещества, съдържащи групите С=С или С=О.
  13. 13. Метод съгласно всяка една от пердшестващите претенции, характеризиращ се с това, че адсорбентите са избрани от групата, включваща активен въглен, макропорести зеолити, двуалуминиев триокис, силициев двуокис, алумино-силикати, макропорести полимерни смоли и молекулни сита.
  14. 14. Метод съгласно всяка една от предшестващите претенции, характеризиращ се с това, че температурата за етапа на предварителната обработка е между 0°С и 80°С.
  15. 15. Метод за пречистване на ацетонитрил съгласно претенция 14, характеризиращ се с това, че температурата за етапа на предварителната обработка е между 0°С и 70°С.
  16. 16. Метод за пречистване на ацетонитрил съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че температурата за етапа на предварителната обработка е между 0°С и 30°С.
  17. 17. Метод съгласно всяка една от предшестващите претенции, характеризиращ се с това, че адсорбционният етап се осъществява като непрекъснат процес през фиксирано легло.
BG99497A 1995-03-13 1995-03-13 Метод за пречистване на ацетонитрил на базата на адсорбция BG63117B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99497A BG63117B1 (bg) 1995-03-13 1995-03-13 Метод за пречистване на ацетонитрил на базата на адсорбция

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG99497A BG63117B1 (bg) 1995-03-13 1995-03-13 Метод за пречистване на ацетонитрил на базата на адсорбция

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG99497A BG99497A (bg) 1996-09-30
BG63117B1 true BG63117B1 (bg) 2001-04-30

Family

ID=3926051

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG99497A BG63117B1 (bg) 1995-03-13 1995-03-13 Метод за пречистване на ацетонитрил на базата на адсорбция

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG63117B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG99497A (bg) 1996-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5785821A (en) Process for the production of acrylic acid
WO2010074177A1 (ja) アクリル酸の製造方法
TW364900B (en) Process for producing highly pure terephthalic acid
WO2006121081A1 (ja) 高純度アセトニトリル及びその製造方法
CN1063435C (zh) 吸附法纯化乙腈
JPS58192839A (ja) シクロヘキサノ−ル及びシクロヘキサノンの製造方法
CA1100528A (en) Process for producing pyruvic acid
CN1069631C (zh) 一种获取己二酸和二元酸的方法
CN106117245A (zh) 一种从7‑aca结晶母液中直接回收7‑aca的方法
US5440068A (en) Acetonitrile purification via an adsorption-based process
RU2005111863A (ru) Способ эпоксидирования и катализатор, используемый в нем
CN111003745A (zh) 一种利用吸附法资源回收乙酸废水的方法
CN113083253B (zh) 一种提取维生素b12用弱酸阳树脂及其合成方法
CA1072579A (en) Process for producing pure racemic acid and meso-tartaric acid
EP0723954B1 (en) Acetonitrile purification via an adsorption-based process
JPH11322696A (ja) 水性アクリロニトリルプロセス流の操作および/または処理によるオキシダントの低減
BG63117B1 (bg) Метод за пречистване на ацетонитрил на базата на адсорбция
RU2149867C1 (ru) Способ очистки ацетонитрила
CA2157385A1 (en) Oxidation of ketones
EP3713882A1 (en) Process for the treatment of waste water
JPH08196803A (ja) 吸着ベースのプロセスによるアセトニトリルの精製
CN107935833B (zh) 一种3-甲基-2-丁烯-1-醛的制备方法
RO116191B1 (ro) Procedeu de purificare a acetonitrilului
JP4440773B2 (ja) 過酸化物不純物の除去
US3725459A (en) Process for purifying adiponitrile