BG62445B1 - Тъмно пиво и метод за производството му - Google Patents

Тъмно пиво и метод за производството му Download PDF

Info

Publication number
BG62445B1
BG62445B1 BG101312A BG10131297A BG62445B1 BG 62445 B1 BG62445 B1 BG 62445B1 BG 101312 A BG101312 A BG 101312A BG 10131297 A BG10131297 A BG 10131297A BG 62445 B1 BG62445 B1 BG 62445B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
malt
beer
dark
barley
temperature
Prior art date
Application number
BG101312A
Other languages
English (en)
Other versions
BG101312A (bg
Inventor
Пеню В. Пенев
Антон H. Ненов
Йордан В. Платиканов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to BG101312A priority Critical patent/BG62445B1/bg
Publication of BG101312A publication Critical patent/BG101312A/bg
Publication of BG62445B1 publication Critical patent/BG62445B1/bg

Links

Landscapes

  • Distillation Of Fermentation Liquor, Processing Of Alcohols, Vinegar And Beer (AREA)

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до тъмно пиво и до метод за производството му.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са различни асортименти тъмно пиво, които се произвеждат в различните страни, главно от светъл или тъмен малц, хмел или хмелови продукти, пивоварни дрожди и вода. Като оцветител на тъмните пива се използва печен черен /кафе/малц, а понякога и тъмен захарен кульор /тъмен карамел-оцветител/ [1,2,3]. За създаване на специфичен аромат и вкус в развитие в пивоварно отношение страни се използва и специално приготвен карамел-малц [2,3]. Обикновено производственият процес на тъмните сортове пиво се придържа към класическите технологии на пивоварене, характерни и за светлите пива [1,2,3]. Този процес включва майшуване, варене, избистряне и охлаждане на пивната мъст, ферментация, узряване и филтрация на пивото. Характерният тъмен цвят се получава благодарение на използваните суровини /черен (кафе) малц, карамел-малц/и/или прибавянето на захарен кульор. Цветът на тъмните пива е от 35 до 70 единици по Европейската пивоварна конвенция /ЕВС/ [1,2,3]. Тези пива обикновено имат по-ниска степен на ферментация и органолептично се характеризират с преобладаващ сладникав карамелено-кафен вкус и аромат. Най-често тъмните пива са от следните видове:
-12-13% с изразена плътност и сладост при пиене /приведен ферментационен градус - 55-65%/;
- 18-20% /тип “Портер”/ със силно изразена плътност при пиене /привиден ферментационен градус - 50-60%/ и подчертана сладост.
Техническа същност на изобретението
Изобретението се отнася до пиво с много тъмен цвят /най-малко 100 единици ЕВС/, което съдържа, освен класическите за тъмни сортове пиво суровини като малц, черен /кафе/ малц, хмелови продукти и пивоварни дрожди, съдържа и концентрат от тъмно пиво, а в някои случаи и немалцуван ечемик.
Съставът за производството на тъмно пиво, даден за 1000 1 охладена пивна мъст,
5 включва следните съставки:
Светъл ечемичен малц, в kg Хмелови продукти, дозирани на база α-горчиви киселини, -113-191
в mg/1 -100
10 Черен/кафе/малц, в kg до 20
Концентрат от тъмно пиво, в 1 -15-20
Мюнхенски тип малц, в kg до 40
Немалцуван ечемик, в kg ДО 41
Амилолитичен ензимен препарат
15 1000 ед.амилолитична сила/, в kg до 0.06
Пивоварни долноферментиращи
дрожди Sacch.carlsbergensis, в kg - 10
При производството се използват също така и спомагателни материали за филтрация /силикагелов препарат/, карбонизация /въглероден диоксид за производство на напитки/ и стабилизация на пивото /протеолитичен ензимен препа25 рат с 15 ед. протеолитична сила на ml/.
Концентратът на тъмно пиво е получен чрез вакумдестилация на тъмно пиво.
Технологичният процес на производство на пивото започва с варене, което се извършва 30 по един от следните методи.
Еднопартиден метод. Използва се, когато в рецептурния състав е включен немалцуван ечемик, а при желание - когато отсъства немалцуван ечемик. В единия смесително35 озахарителен апарат на варилната инсталация се смесват цялото рецептурно количество немалцуван смлян ечемик и 25% /спрямо количеството на ечемика/ от малцовия шорт с вода, загрята на 37°С. Прави се пауза, след което 40 температурата на сместа се повишава постепенно. Правят се последователно паузи при 45°С, 50-52°С, 62-64° и 72°С. Вари се 20 min. Когато температурата на ечемичния /сурогатния/майш започне да се повишава от 72°С до 45 100°С, във втория смесително-озахарителен апарат се смесват останалото количество малцов шорт, смленият черен/кафе/ малц, който може да бъде частично или напълно заменен с концентрат на тъмно пиво /концентратът от 50 тъмното пиво може да бъде дозиран и преди, по време на или след филтрацията на пивото/ , и шротът от смления Мюнхенски тип малц / ако е включен в рецептурата/ с вода ,загрята до 20°С. Прибавя се рецептурното количество амилолитичен ензимен препарат /само ако в рецептурния състав е включен немалцуван ечемик/.
След сваряването на ечемичния /сурогатния/ майш той се прехвърля във втория смесително-озахарителен апарат като температурата на общата смес се установява на 45°С. След пауза температурата се повишава като последователно се правят паузи при 50-52°С, 63-64°С и 70-72°С за пълно озахаряване /йодна проба/ при 78°С, когато общата каша се изпомпва във филтрационния апарат.
Инфузионен метод. Използва се, когато в рецептурният състав не се включва немалцуван ечемик. В единия смесително-озахарителен апарат на варилната инсталация се смесват рецепатурните количества малцов шорт, смленият на шорт черен/кафе/ малц, който може да бъде частично или напълно заменен с концентрат от тъмно пиво /концентратът от тъмното пиво може да бъде дозиран и преди, по време на или след филтрацията на пивото/, и шротът от смления Мюнхенски тип малц/ ако е включен в рецептурния състав/ с вода, загрята на 37°С. Прави се паузи последователно при 45®С, 52®С, 63-64®С и 7072°С за пълно озахаряване /йодна проба/ и на 78°С. Кашата се изпомпва във филтрационния апарат.
След приключване на озахаряването производственият процес и в двата случая / еднопартиден и инфузионен/ продължава с филтрация на сладката пивна мъст и промиване на малцовите трици. Изпомпаната малцова каша се оставя да престои 20-30 min за лягане на триците, след което започва филтарцията на сладката пивна мъст. Тя се събира във варилния апарат на варилната инсталация. Не се допуска използването на буферния пети апарат. Промиването на малцови трици се извършва със загрята вода до достигане на екстрактно съдържание на общата пивна мъст във варилния апарат 11.11.2% при работа с черен/кафе/малц/, или 10.4-10.5%/при работа само с концентрат от тъмно пиво/, при изпаряемост най-малко 6%. Температурата се повишава до завиране. Хмеловите продукти, 80% от които са от ароматен сорт, се прибавят на един път във врящата пивна мъст 5 min след завирането. Общото времетраене на варилния процес е 90 min. Горещата охмелена пивна мъст се оставя да престои 10-15 in при спряна пара аз пресичане на горещите утайки.
Горещата охмелена пивна мъст се изпомпва в апарат Whirlpool или към сепаратор за отделяне на образуваните горещи утайки. След престоя избистрената гореща пивна мъст се прехвърля в платенапарат за охлаждане до 6°С. Охладената пивна мъст се аерира със стерилен въздух до съдържание на кислород 6-8 mg/1.
Охладената, избистрена и аерирана пивна мъст постъпва в чист и дезифекциран ферментационен апарат. Заквасването на пивната мъст се извършва в поток с 1% /20-25 х 106 бр.клетки/ml/пивни дрожди от втора до пета генерация. Максималната температура на ферментация е 9°С. След достигане на привиден екстракт 5.0-5.2% /измерен с пикнометьр/, започва плавно охлаждане на ферментиращата пивна мъст с оглед при достигане на привиден екстракт 3.2-3.4% температурата да бъде 4.55.0’С. Охладено младо пиво се изпомпва в чист и дезинфекциран депозитен апарат с изправно шпундустройство. Пивото трябва да съдържа 10-15x10* бр.клетки/ml и преди да бъде спуснато в депозитния апарат се поставят 60% от изчисленото количество протеолитичен ензимен препарат /15 ед. протеолитична сила/ml/ . Първите 7-10 дни пивото отлежава при 4.55.0°С, за да се осъществи тихата ферментация до край, след което се охлажда до 0-1®С и се оставя да отлежава още най-малко 7 дни за свързване на въглеродния диоксид.
Филтрацията на отлежалото пиво се извършва с кизелгуров шихтов филтър до достигане на бистрота 0.45—0.55 единици ЕВС. Изчисленото количество силикагелов препарат за стабилизация се поставя в дозиращия апарат на кизелгуровия филтър заедно с кизелгура при самата филтрлация на пивото. След филтрацията пивото се карбонизира с въглероден диоксид за питейни цели. Преди, по време на или след филтрацията на пивото в поток от специален дозиращ апарат се подава концентратът на тъмно пиво за постигане на желания тъмен цвят - най-малко 1000 единици ЕВС. Оцветеното пиво постъпва в успокоителен апарат, в който предварително са поставени останалите 40% от протеолитичния ензимен препарат.
Тъмно пиво се стабилизира в биологично отношение чрез тунелна или платен пас тьоризация. Пивото в КЕГ се пастьоризира в процеса на пълнене.
Тъмното пиво се предлага бутилирано / в бутилки, метални кутии/ или наливно /в метални бурета или в КЕГ/.
Предимствата на тъмното пиво съгласно изобретението са следните.
Като оцветител/дооцветител на пивото се използва концентрат от тъмно пиво, с което се оказва влияние върху вкусовите му качества. За разлика от прилаганите досега в практиката у нас начини за оцветяване /предимно използване на захарни кульори/, този метод за оцветяване/дооцветяване чрез концентрат от тъмно пиво не води до промяна в качествения състав на пивото. Тъмно пиво, приготвено по този метод, съдържа съставки /малц, хмел, дрожди и вода/, които са традиционни /класически/ за пивопроизводството /концентратът се произвежда чрез вакуумдестилация на тъмно пиво/ и се избягва използването на неспецифични добавки /захарни кульори/. Цветът е много тъмен /най-малко 100 единици ЕВС/. Създадена е възможност за частична замяна на малца с немалцуван ечемик.
Примери за изпълнение на изобретението
Пример 1. Рецептурен състав за 1000 1 охладена пивна мъст със следните компоненти:
Светъл ечемичен малц, в kg -152 Хмелови продукти, дозирани на база α-горчиви киселини, в mg/1 100
Черен /кафе/малц, в kg-20
Концентрат от тъмно пиво, в 1 -17 Немалцуван ечемик, в kg-41
Амилолитичен ензимен препарат /1000 ед.амилолитична сила/, в kg-0.06
Пивоварни долноферментиращи дрожди, в kg-10
Пивоварни долноферментиращи дрожди, в kg-10
При производството се използват също така и спомагателни материали за филтрация /силикагелов препарат - 1.2 kg, карбонизация /въглероден диоксид за питейни цели - 5.0 kg/ и стабилизация на пивото /протеолитичен ензимен препарат 15 ед. протеолитична сила/ml - 0.036 1/. Тъмно пиво с посочения състав се произвежда по еднопартидния метод на варене. В единия смесително-озахарителен апарат на варилната инсталация се смесват цялото рецептурно количество немалцуван смлян ечемик и 25% /спрямо количеството на ечемика/ от малцовият смлян ечемик и 25% /спрямо количеството на ечемика/ от малцовият шорт с вода, загрята на 37°С. Прави се пауза, след което температурата на сместа се повишава постепенно. Правят се последователно паузи при 45°С, 51°С, 63°С и 72°С. Вари се 20 min. Когато температурата на ечемичния /сурогатния/майш започне да се повишава от 72°С на 100°С, във втория смесително-озахарителен апарат се смесват останалото количество малцов шорт, смленият черен /кафе/ малц и концентратът от тъмно пиво /концентратът от тъмното пиво може да бъде дозиран и преди, по време на или след филтрацията на пивото/ с вода, загрята на 20°С. Прибавя се рецептурното количество амилолитичен ензимен препарат.
След сваряване на ечемичния /сурогатния/ майш, той се прехвърля във втория смесително-озахарителен апарат, като температурата на общата смес се установява на 45°С. След пауза температурата се повишава като последователно се правят паузи при 51°С, 63°С и 71°С за пълно озахаряване /йодна проба/ и на 78°С, когато общата каша се изпомпва във филтрационния апарат. Изпомпаната малцова каша се оставя да престои най-малко 20 min за улягане на триците, след което започва филтрацията на сладката мъст. Тя се събира във варилния апарат на варилната инсталация. Не се допуска използването на буферния пети апарат. Промиването на малцовите трици се извършва със загрята вода до достигане на екстрактно съдържание на общата пивна мъст във варилния 11.1% при изпаряемост най-малко 6%. температурата се повишава до завиране. Хмеловите продукти, 80% от които са от ароматен сорт, се прибавят на един път във вряща пивна мъст 5 min след завирането. Общото времетраене на варилния процес е 90 min. Горещата охмелена пивна мъст се оставя да престои най-малко 10 min при спряна пара за пресичане на горещите утайки. Горещата охмелена пивна мъст се изпомпва в апарат Whirlpool или към сепаратор за отделяне на образуваните горещи утайки. След престой избистрената гореща пивна мъст се прехвърля в платенапарата за охлаждане на 6°С. Охладената пивна мъст се аерира със стерилен въздух до съдържание на кислород 6 mg/ί. Охладената, избистрена и аерирана пивна мъст постъпва в чист дезинфекциран ферментационен апарат. Заквасването на пивната мъст се извършва в поток с 1% /20 х 106 бр. клетки/ml пивни дрожди от втора до пета генерация. Максималната температура на ферментация е 9°С. След достигане на привиден екстракт 5.1% /измерен с пикнометьр/, започва плавно охлаждане на ферментиращата пивна мъст с оглед при достигане на привиден екстракт 3.3% температурата да бъде 5.0°С. Охладеното младо пиво се изпомпва в чист и дезинфекциран депозитен апарат с изправно шпундустройство. Пивото трябва да съдържа 12 х 10в бр. клетки/ml и преди да бъде спуснато, в депозитния апарат се поставят 60% от изчисленото количество протеолитичен ензимен препарат. Първите 7 дни пивото отлежава при 5,0°С, за да се осъществи тихата ферментация до край, след което се охлажда до 1°С и се оставя да отлежава още най-малко 7 дни за свързване на въглеродния диоксид. Филтрацията на отлежалото пиво се извършва с кизелгуров и шихтов филтър до постигане на бистрота 0.50 единици ЕВС. Изчисленото количество силикагелов препарат за стабилизация се поставя в дозиращия апарат на кизелгуровия филтър заедно с кизелгура при самата филтрация на пивото. След филтрацията пивото се карбонизира. Преди, по време на или след филтарцията на пивото в поток от специален дозиращ апарат се подава концентратът от тъмно пиво за постигане на желания тъмен цвят - най-малко 100 единици ЕВС. Оцветеното пиво постъпва в успокоителен апарат, в който предварително са поставени останалите 40% от протеолитичния ензимен препарат. Тъмното пиво се стабилизира в биологично отношение чрез тунелна или платен пастьоризация. Пивото на КЕГ се пастьоризира в процеса на пълнене.
Тъмното пиво се предлага бутилирано / в бутилики, метални кутии/ или наливно /в метални бурета или КЕГ/.
Пример 2. Рецептурен състав за 1000 1 охладена пивна мъст със следните компоненти:
Светъл ечемичен малц, в kg-113
Хмелови продукти, дозирани на база α-горчиви киселини, в mg/1-100
Черен/кафе/малц, в kg- 20
Концентрат от тъмно пиво, в 1-17
Мюнхенски тип малц, в kg- 40
Немалцуван ечемик, в kg40
Амилолитичен ензимен препарат 1000 ед.амилолитична сила/, в kg 0.06 Пивоварни долноферментиращи дрожди -10
При производството се използват също така и спомагателни материали за филтрация / силикагелов препарат - 1,2 kg/, карбонизация /въглероден диоксид за питейни цели -5,0 kg/ и стабилизация на пивото /протеолитичен ензимен препарат 15 ед. протеолитична сила на ml - 0.036 1/. Тъмно пиво с посочения състав се произвежда по еднопартидния метод на варене. В единия смесително-озахарителен апарат на варилната инсталация се смесват цялото рецептурно количество немалцуван смлян ечемик и 25% /спрямо количеството на ечемика/ от малцовия шрот с вода, загрята на 37°С. Прави се пауза, след което температурата на сместа се повишава постепенно. Правят се последователно паузи при 45°С, 51°С, 63°С и 72°С. Вари се 20 min. Когато температурата на ечемичния /сурогатния/майш започне да се повишава от 72°С на 100°С, във втория смесително-озахарителен апарат се смесват останалото количество малцов шорт, смленият черен /кафе/ малц, концентратът от тъмно пиво / концентратът от тъмното пиво може да бъде дозиран и преди, по време и след филтрацията на пивото/ и шротът от смления Мюнхенски тип малц с вода, загрята на 20°С. Процесът продължава, както е посочено в пример 1.
Пример 3. Рецептурен състав за 1000 1 охладена пивна мъст със следните компоненти:
Светъл ечемичен малц, в kg-191
Хмелови продукти, дозирани на база α-горчиви киселини, в mg/1-100
Черен/кафе/малц, в kg- 20
Концентрат от тъмно пиво, в 1-15
Пивоварни долноферментиращи дрожди,-10
При производството се използват също така и спомагателни материали за филтрация /силикагелов препарат - 1.2 kg/, карбонизация /въглероден диоксид за питейни цели 5.0 kg/ и стабилизация на пивото /потеолитичен ензимен препарат 15 ед. протеолитична сила на 1 - 0.036 1/. Производството на тъмно пиво с посочения състав се извършва по инфузионния метод на варене. В единия смесително-озахарителен апарат на варилната инсталация се смесват рецептурните количества мал- 5 цов шрот, смленият шрот, черен /кафе/ малц и концентратът от тъмно пиво /концентратът от тъмното пиво може да бъде дозиран и преди, по време на или след филтрацията на пивото/ с вода, загрята на 37°С. Прави се пауза, след 10 което температурата се повишава постепенно. Правят се паузи последователно при 45°С, 52°С, 63°С и 72°С за пълно озахаряване /йодна проба/ и на 78°С. Кашата се изпомпва във филтрационния апарат. Процесът продължава, както 15 е посочено в пример 1.
Пример 4. Рецептурен състав за 1000 1 охладена пивна мъст със следните компоненти:
Светъл ечемичен малц, в kg -152
Хмелови продукти, дозирани
на база α-горчиви киселини,
в mg/1 -100
Черен/кафе/малц, в kg - 20
Концентрат от тъмно пиво, в 1 -15
Мюнхенски тип малц, в kg -40
Пивоварни долноферментиращи
дрожди -10
При производството се използват също
така и спомагателни материали за филтрация 3θ /силикагелов препарат -1.2 kg/, карбонизация /въглероден диоксид за питейни цели - 5.0 kg/ и стабилизация на пивото /протеолитичен ензимен препарат 15 ед. протеолитична сила на ml 0.036 1/.Производството на тъмно пиво с посо- 35 чения състав се извършва по инфузионния метод на варене. В единия смесително-озахарителен апарат на варилната инсталация се смесват рецептурните количества малцов шрот, смленият на шрот черен/кафе/малц, концент- 40 ратьт на тъмно пиво /концентратът на тъмното пиво може да бъде дозиран и преди, по време на или след филтрацията на пивото/ и шротът от смления Мюнхенски тип малц с вода, загрята на 37°С. Прави се пауза, след което 45 температурата се повишава постепенно. Правят се паузи последователно при 45°С, 52°С, 63°С, и 72°С за пълно озахаряване/йодна проба/ и на 78°С. Кашата се изпомпва във филтрационния апарат. Процесът продължава, както е 50 посочено в пример 1.
Органолептичните и физико-механични те показатели на тъмното пиво съгласно изобретението са следните.
Органолептични показатели; малцовокарамелен аромат; приятен, леко карамелен вкус; хармонична горчивина; добра резливост; висока и устойчива пяна; много тъмен цвят.
Физико-механични показатели:
Намалено екстрактно съ-
държание, в% 11.4-12.0
Алкохолно съдържание,
% т. и %об. S3.50 и >4.44
Привиден ферментационен
градус, в% >73.0
Съдържание на въглероден
диоксид, в %т. >0.45
Бистрота, в единици ЕВС 0.5-1.0
Цвят, единици ЕВС S100
pH 4.1-4.7
Горчиви вещества, в
горчиви единици за 1 23-28
Пенливост, cm/min 4/3.5
Трайност, в дни:
бутилирано >90
в КЕГ >30
в обикновени бурета S10
Патентни претенции |

Claims (5)

  1. Патентни претенции |
    1. Тъмно пиво, произведено на основа- ί та на малц, черен /кафе/ малц, хмел или хмелови продукти и пивоварни дрожди, характеризиращо се с това, че допълнително съдържа и концентрат от тъмно пиво, а в даден случай немалцуван ечемик, като компонентите са в следните количества, дадени за производството на 10001 охладена пивна мъст:светьл ечемичен малц OT113flol91kg; хмелови продукти, дозирани на база α-горчиви киселини 100 mg/Ι; черен/кафе/малц до 20 kg; концентрат от тъмно пиво от 15 до 20 1; Мюнхенски тип малц до 40 kg; немалцуван ечемик, до 41 kg; амилолитичен ензимен препарат /1000 ед.амилолитична сила/ до 0.06 kg; пивоварни долноферментиращи дрожди 10 kg, /Sacch. carisbergcnsis/ .
  2. 2. Пиво съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че концентратът от тъмно | пиво е получен чрез вакуумдестилация на тъмно пиво.
  3. 3. Метод за производство на тъмно пиво чрез варене за озахаряване, охмеляване, избистряне и охлаждане на ливната мъст, заквасване, ферментация и узряване на младото пиво, филтрация, карбонизация, стабилизиране, бутилиране и пастьоризация, характеризиращ се с това ,че варенето се извършва по еднопартидния или инфузионния метод чрез дозиране на изходните суровини в смесително-озахарителния апарат и постепенно повишаване на температурата с паузи за озахаряване при 37°С, 45°С, 50-52°С, 62-64’С, 70-72°С и 78°С, след което сладката пивна мъст се филтрува и се промиват малцовите трици до достигане на екстрактно съдържание на пивната мъст 10.4-11.2%, охмелява се на база 100 mg/Ι αгорчиви киселини, избистря се и се охлажда на 6°С; ферментира при максимална температура 9°С и след достигане на привиден екстракт 5.0-5.2% започва охлаждане на ферментиращата пивна мъст с оглед при достигане на привиден екстракт 3.2-3.4% температурата да бъде 4.5-5.0°С; отлежаване в депозитни апарати от 7 до 10 дни при температура 4,55,0°С и още най-малко 7 дни - при температура 0-1 °C; филтрация на отлежалото пиво и стабилизация, като на етап варилен процес и/ или преди, по време на или след филтрацията на отлежалото пиво се прибавя концентрат от тъмно пиво.
  4. 4. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че за варенето по еднопартидния метод в единия смесително-озахарителен съд се смесват цялото количество немалцуван смлян ечемик и 25% /спрямо количеството на ечемика/ от малцовия шрот с вода, загрята до 37°С, и след пауза температурата на сместа се повишава постепенно като се пра- вят паузи при 45°С, 50-52°С, 62-64°С и 72°С, вари се 20 min, след което температурата на ечемичния майш се повишава от 72°С на 100°С и във втория смесително-озахарителен апарат 5 се дозират и смесват останалото количество малцов шрот, смленият черен/кафе/ малц и/или концентратът от тъмно пиво и шротът от Мюнхенски тип малц с вода, загрята на 20°С, добавя се амилолитичен ензимен препарат /1000 ед.
    10 амилолитична сила/ и след сваряването на ечемичния /сурогатния майш/, той се прехвърля във втория смесително-озахарителен апарат, където температурата на общата смес се установява на 45°С, а след пауза се повишава до
    15 78°С, с паузи при 50-52°С, 63-64°С, 70-72°С и 78°С.
  5. 5. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с това ,че за варене по инфузионния метод в смесително-озахарителния апа20 рат се дозират малцовият шрот, смленият черен /кафе/ малц и/или концентратът от тъмно пиво и шротът от Мюнхенския тип малц и се смесват с вода, загрята до 37°С, а след паузата температурата на общата смес се повишава 25 постепенно, като се правят паузи за озахаряване при 45°С, 52°С, 63-64°С, 70-72°С и при 78°С.
    Литература
    1. Булгаков, Н.,Веселов, И. и др., “Спра-
    30 вочник по производству солода и пива”, Москва, 1962.
    2. Jean De Clerck, “Lehrbuch der Brauerei” Band 1, Berlin 1964.
    3. Kunze, W., “Technologie Brauer und
    35 Maelzer”, Leipzig, 1975.
    Издание на Патентното ведомство на Република България
    1113 София, бул. Д-р Г. М. Димитров 52-Б
    Експерт: М.Минева Редактор: В.Алтаванова
    Пор. № 39779 Тираж: 40 MB
BG101312A 1997-03-11 1997-03-11 Тъмно пиво и метод за производството му BG62445B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG101312A BG62445B1 (bg) 1997-03-11 1997-03-11 Тъмно пиво и метод за производството му

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG101312A BG62445B1 (bg) 1997-03-11 1997-03-11 Тъмно пиво и метод за производството му

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG101312A BG101312A (bg) 1998-09-30
BG62445B1 true BG62445B1 (bg) 1999-11-30

Family

ID=3926912

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG101312A BG62445B1 (bg) 1997-03-11 1997-03-11 Тъмно пиво и метод за производството му

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG62445B1 (bg)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110872545A (zh) * 2018-08-31 2020-03-10 上海臻酿实业有限公司 一种麦芽啤酒及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
BG101312A (bg) 1998-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3908021A (en) Preparing a neutral tasting alcoholic base
EP0784671A1 (en) Flavored malt beverages
JPH03187372A (ja) 麦芽飲料の製造方法
JP5917166B2 (ja) 発酵麦芽飲料の製造方法
CA2310801A1 (en) Beer flavor concentrate
JP2019106903A (ja) ビール様発酵麦芽飲料の製造方法及びビール様発酵麦芽飲料の泡持ち向上方法
KR102459377B1 (ko) 무알콜 단백질 맥주의 제조방법
BG62445B1 (bg) Тъмно пиво и метод за производството му
JP7445409B2 (ja) ビールテイスト飲料及びその製造方法、並びにビールテイスト飲料の香味を向上させる方法
RU2406754C1 (ru) Способ производства светлого пива
RU2122015C1 (ru) Способ производства светлого пива "тульское арсенальное"
RU2122014C1 (ru) Способ производства пива "хамовническое"
SU1070154A1 (ru) Способ приготовлени светлого пивного сусла
RU2769405C1 (ru) Способ производства пивного напитка с добавлением виноградного сока
RU2139326C1 (ru) Способ производства пива "брянское специальное"
RU2173700C2 (ru) Способ приготовления темного пива
RU2816894C2 (ru) Напиток со вкусом пива
RU2076145C1 (ru) Способ производства пива "радонежское"
RU2188855C1 (ru) Способ производства светлого пива "балтика экспортное № 7"
RU2172337C1 (ru) Способ производства светлого пива
RU2173701C2 (ru) Способ приготовления пива "волжанин"
RU1785525C (ru) Способ производства темного пива
RU2191805C1 (ru) Способ производства светлого пива
RU2188858C1 (ru) Способ производства светлого пива "дон-5"
RU2186840C1 (ru) Способ производства светлого пива "балтика светлое № 1"