BG62122B1 - Състав на сорбент - Google Patents
Състав на сорбент Download PDFInfo
- Publication number
- BG62122B1 BG62122B1 BG100649A BG10064996A BG62122B1 BG 62122 B1 BG62122 B1 BG 62122B1 BG 100649 A BG100649 A BG 100649A BG 10064996 A BG10064996 A BG 10064996A BG 62122 B1 BG62122 B1 BG 62122B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- oxide
- sorbent composition
- sorbent
- weight
- metal
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01J—CHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
- B01J20/00—Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof
- B01J20/02—Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material
- B01J20/06—Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material comprising oxides or hydroxides of metals not provided for in group B01J20/04
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Inorganic Chemistry (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
- Treating Waste Gases (AREA)
- Engine Equipment That Uses Special Cycles (AREA)
- Pyrane Compounds (AREA)
- Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
- Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
Description
Област на техниката
Изобретението се отнася до състав на сорбент на сярата в отпадъчни разтвори. От дълго време се търсят начини за отстраняването на сярата от флуидни потоци по най-различни съображения. Ако съдържащ сяра флуиден поток трябва да се изхвърли като отпадъчен, е необходимо отстраняването на сярата, за да могат да се изпълнят екологичните изисквания. Ако пък съдържащият сяра флуиден поток ще се използва в каталитичен процес, необходимо е да се отстрани сярата, за да не се получи отравяне на катализатора.
В процеса на отстраняването на сярата тези сорбенти в крайна сметка се насищат силно със сяра и по този начин се намалява до голяма степен възможността да се отстранява по-нататък сярата от флуидния поток. Това налага сорбентите да се подлагат на регенерация. Използваните газове за регенерацията на тези съдържащи сяра сорбенти обаче обикновено съдържат пара и такъв поток може да намали до много голяма степен ефективността на сорбентите (възможностите им да отстраняват сярата).
Техническа същност на изобретението
Изобретението се отнася до сорбентен състав, подложен на парова обработка и до метод за получаването на този сорбентен състав и метод за използването му за пречистване от сяра на отпадъчни разтвори.
Съгласно изобретението сорбентният състав се състои от: а) цинков компонент, Ь) колоиден оксиден компонент, и с) металооксиден компонент.
Съгласно изобретението методът за получаване на състава се състои в: а) взаимодействие между цинковия компонент, колоидния оксиден компонент и металооксидния компонент, и Ь) подлагане на получения състав на обработка с пара, при което обработката се провежда при температура между около 100 до около 1100°С.
Съгласно изобретението сорбентът се прилага за отстраняване на сярата от съдър жащите сяра флуидни потоци чрез взаимодействие между съдържащия сяра флуиден поток и сорбента.
Описание на изобретението
Сорбентният състав, предмет на изобретението съдържа (или по желание се състои основно) от цинков компонент, колоиден оксиден компонент и металооксиден компонент.
Обикновено цинковият компонент е цинков оксид. Обаче той може да бъде и съединение, което може да се превръща в цинков оксид при условията на получаване на сорбента съгласно изобретението. Примери за подобни съединения включват, но не се ограничават единствено до цинков сулфид, цинков сулфат, цинков хидрооксид, цинков карбонат, цинков ацетат и цинков нитрат. Количеството на участващия цинков компонент в сорбентния състав е от около 10 до около 90% тегл. спрямо общото тегло на сорбентния състав. Предпочита се количеството да е в границите между около 25 до около 75% тегл., а най-добре - от около 40 до около 60% тегл.
Колоидният оксиден компонент обикновено представлява течна среда, съдържаща ситно раздробени с колоиден размер частици от метален оксид. Общо взето тези частици са разпределени хомогенно в течната среда. Размерът им варира в границите между от около 10 до около 10 000 А. Характерните концентрации при подобни колоидни оксидни компоненти може да варират от около 1 до около 30% тегл. спрямо общото тегло на колоидния оксиден компонент. pH на колоидния оксиден компонент може да бъде от около 2 до около 11, в зависимост от метода на получаване на колоидния оксиден компонент. При един друг вариант колоидният оксид може да представлява твърдо вещество, състоящо се от частици метален оксид. Например колоидният оксид може да представлява прахообразно вещество от частици на метален оксид. Обаче, когато колоидният оксид е под формата на твърдо вещество, съставено от частици на метален оксид, той трябва да има способността лесно да се диспергира в течната среда. В този случай, при описаните тук условия на приготвяне колоидният оксид трябва да има способността да се диспергира и да поддържа частици с колоиден размер. При един предпочитан вариант металният оксид се избира от групата на двуалуминиев триоксид, силициев диоксид, титанов диоксид, циркониев диоксид, калаен оксид, антимонов оксид, цериев оксид, итриев оксид, меден оксид, железен оксид, манганов оксид, молибденов оксид, волфрамов оксид, хромен оксид и/или техни смеси от две или повече вещества. Най-често колоидният оксиден компонент се състои от колоиден двуалуминиев триоксид, колоиден силициев диоксид или техни смеси. Количеството на наличния метален оксид в сорбентния състав от колоидния оксиден компонент е от около 1 до около 30% тегл. спрямо общото тегло на сорбентния състав. За предпочитане е количество от около 1 до около 20% тегл., а най-добре - между около 5 до около 15% тегл.
Металооксидният компонент може да бъде метален силикат, метален алуминат, метален алуминосиликат или техни смеси. Металът в металния оксиден компонент може да се избере от групата на берилий, магнезий, калций, стронций, барий, радий, цинк, кадмий, живак и от техни смеси, като се предпочитат магнезий, калций, цинк и техни смеси. Примери за такива металооксидни компоненти включват, без да се ограничава възможността за използване на други такива, магнезиев силикат, калциев силикат, двукалциев силикат, цинков силикат, калциев алуминат и цинков алуминат. Количеството на наличния металооксиден компонент в сорбентния състав е от между около 5 до около 90% тегл. спрямо общото тегло на сорбентния състав. Предпочита се количество от около 10 до около 75% тегл., а най-добре между от около 15 до около 60% тегл. Металооксидният компонент може да се получи на място при приготвянето на сорбентния състав. Например може да взаимодействат цинков оксид и силициев диоксид при приготвянето на сорбента, като се подложат на термична и/ или хидротермична обработка, като по този начин се получи металооксиден компонент, който включва цинков силикат.
Горните три компонента могат да взаимодействат по всякакъв известен начин, без точно определяна последователност и след като първоначално са доведени в контакт, те могат да агломерират по всеки известен начин. Тази агломерация може да включва стъпка за подбор на размерите, при която може да се получи желаният гранулометричен размер. Полобни оразмерителни операции могат да се провеждат и след всякакви операции по изсушаване и калциниране.
Обикновено след агломерирането на компонентите те се подлагат на стъпка за изсушаване. Това изсушаване обикновено се предприема, за да се отстрани течната срела от колоидния оксиден компонент и може да се извършва при всяка подходяща температура за основно отстраняване на цялата течна среда. Тази температура обикновено е между 50 и около 300°С, но се предпочита между от около 100 до около 200°С. Времето за изсушаване зависи от течната среда и от температурата на сушене, но общо взето се предпочита време на изсушаване от около 0,5 до около 4 h. След това изсушеният състав може да се калцинира. Калцинирането може да се извършва при всякакви подходящи условия, при които се отстранява остатъчната вода, окислява всякакви горливи вещества и/или се образува металооксиден компонент.
Изсушеният състав може да се калцинира в съдържаща кислород среда. Обикновено температурата, при която настъпва калцинирането, е от около 300 до около 1300°С. Предпочита се температурата да бъде от около 450 до около 1100°С. Калцинирането трябва да се провежда за време от около 0,5 до около 24 h. Обикновено всеки цинков компонент, който не е под формата на цинков оксид, може да се превърне в цинков оксид при тази операция. Възможно е да се комбинират цинков оксид и силициев диоксид за образуването на цинков силикат при този етап.
Понякога е желателно да се включи в сорбентния състав промотор на метал от VIII група. Тези промотори могат да подобрят физическите и химически свойства на сорбентния състав. Например металооксидните промотори от VIII група могат да увеличат възможността на сорбентния състав да хилрира серния оксид до сероводород. В допълнение, подобни промотори могат да увеличават възможностите на сорбентния състав да се регенерира след изтощаването му в процеса на отс траняването на сярата от разтворите. Примери за подходящи металооксидни промотори от VIII група включват, без да се ограничават само до тях, железен оксид, кобалтов оксид, никелов оксид, рутениев оксид, родиев оксид, паладиев оксид, осмиев оксид, иридиев оксид и платинов оксид. Количеството на промотора в сорбентния състав е между от около 0,1 до около 20% тегл. спрямо теглото на сорбентния състав, предпочита се от около 1 до около 15% тегл. и още по-добре - между от около 5 до около 10% тегл.
Промоторът може да се добави към сорбентния състав под формата на елементарен метал, метален оксид и/или металсъдържащи компоненти, които могат да се превръщат в метални оксиди при условията на калциниране, описани по-горе. Някои от примерите за такива металсъдържащи съединения включват метални ацетати, метални карбонати, метални нитрати, метални сулфати, метални тиоцианати и смеси от две или повече от тях.
Елементарният метал, металният оксид и/или съдържащите метал съединения могат да се добавят към сорбентния състав по всички известни методи. Един от тези методи е насищането на сорбентния състав с разтвор, воден или органичен, който съдържа елементарния метал, метален оксид и/или металсъдържащи съединения. След прибавянето на елементарния метал, на металния оксид и/или на металсъдържащи съединения към сорбентния състав промоторният състав се изсушава и калцинира, както е описано по-горе.
Елементарният метал, металооксидът и/ или металсъдържащите съединения могат да се прибавят към сорбентния състав като компоненти на първоначалната смес или да се добавят след изсушаване и калциниране на сорбентния разтвор. Ако към сорбентния разтвор се прибави металооксиден промотор след изсушаването и калцинирането, тогава промотираният състав се подлага на изсушаване и калциниране за втори път. В случая промотираният състав трябва да се суши вече при температура от около 50 до около 300°С, за предпочитане от около 100 до около 250°С за време от около 0,5 до около 8 h, най-добре от около 1 до около 5 h. Изсушеният, промотиран състав след това се калцинира в присъствие на кисло род или на кислородсъдържащ газ при температура от около 300 до около 800°С, за предпочитане от около 450 до около 750°С до отстраняване на летливите вещества и докато поне част от елементарния метал и/или металсъдържащите съединения се превърнат в метален оксид. Необходимото време за тази калцинираща стъпка обикновено е от около 0,5 до около 4 h, като се предпочита от около 1 до около 3 h.
При едно друго изпълнение, предмет на изобретението, сорбентният състав се подлага на парообработка. Тази пропарваща обработка се състои в осъществяване на контакт на сорбентния състав с парова смес, която се състои от вода и въздух. По желание тази смес може да съдържа и други газове като например азот, хелий и аргон. Паровата смес трябва да съдържа от около 5 до около 90% об. вода, като останалата част е въздух. За предпочитане е паровата смес да съдържа от около 10 до 80% об. вода, а останалото да е въздух. Парообработката трябва да се провежда при температура от около 100 до около 1100°С. За предпочитане пропарването се извършва при температура от около 200 до около 900°С. Обикновено времето на контакт между паровата смес и сорбентния състав зависи от температурата, при която се извършва пропарването. Но времето за осъществяване на контакт на паровата смес със сорбентния състав е от около 1 до около 24 h, за предпочитане от около 2 до около 8 h. Парообработването може да се извършва или преди, или след включването на металооксидния промотор от VIII група. Възможно е да се извършат една или повече парообработки за получаването на желания сорбентен състав. Обработването на сорбентния състав с пара се осъществява, като сорбентният състав е под формата на сухо прахообразно вещество, което влиза в контакт с паровата смес, или под формата на водосъдържащ сорбентен състав, който се третира при горепосочените температури.
Сорбентният състав съгласно изобретението може да се използва при процеси за отстраняване на сяра, след които той влиза в контакт със съдържащ сяра газообразен поток, а след това се регенерира, като се обработва с кислород или кислородсъдържащ газ. Процесът на отстраняването на сярата по никакъв на чин не се ограничава до използването на конкретна апаратура. Той може да се извършва, като се използва неподвижен слой на сорбентния състав, кипящ слой на сорбентния състав или движещ се слой на сорбентния състав. Примери за подобно отстраняване на сяра са посочени в US 4 990 318, 5 077 261, 5 102 854, 5 108 975, 5 130 288, 5 174 919, 5 177 050, 5 219 542, 5 244 641, 5 248 481 и 5 281 445. Сорбентните състави съгласно изобретението се използват и при процеси за отстраняване на сяра, провеждани при температура от около 300 до около 800°С, като те се оказват особено подходящи за процеси на отстраняването на сяра, които се провеждат при температура, надвишаваща 430°С, но не повече от 650°С. Освен това сорбентните състави от изобретението са особено препоръчителни за процеси на отстраняването на сяра, които се извършват при температури в границата от около 475 до около 625°С.
Примери за осъществяване на изобретението
Следните примери поясняват изобретението. Конкретните реактиви, условия и други са предназначени само за илюстрация на изобретението и не го ограничават.
Пример 1. Получаване на сорбента
Получава се сорбент чрез сухо смесване на 158,9 g Micro-Cel Т-38 калциев силикат (Celite Corporation, Lompoc, СА) и 198,6 g прахообразен цинков оксид в смесителен колерганг в продължение на 10 min. Този състав след това се насища чрез впръскване с разтвор на 197.0 g Nyacol А1-20 двуалуминиев триоксид в 140 g дейонизирана вода. Полученият материал се бърка в продължение на още 35 min. Полученото мокро пастообразно вещество се агломерира чрез сушене при 150°С в продължение на 3 h и калцинира при 635°С в продължение на 1 h. Изсушеният агломерат се гранулира на стендов гранулатор със сито от 50 меша (Stokes Pennwalt, Warminster, PA, Model 43 >. В ротационен смесител се поставят и 250 g от смления материал и се насищат с разтвор на 72,24 g никелов нитрат, разтворен в 135,3 g дейонизирана вода. Тази смес се изсушава при 150°С в продължение на 1 h и калцинира при 635°С в продължение на 1 h.
Продуктът се пресява за отстраняването на частици, по-големи от 50 меша и по-малки от 200 меша. 250 g от пресетия продукт се подлага на второ насищане с разтвор на 24,75 g никелов нитрат в 122,5 g дейонизирана вода. Този материал се изсушава при 121 °C в продължение на една нощ. Изсушеният продукт се означава като “Сорбент А”.
g от сорбент А се поставят в кварцов съд и се подлагат на въздействието на смес от 8,0 cm3/h дейонизирана вода и 7500 cm3/h азот в продължение на 24 h при 760°С. Полученият материал се означава като “Сорбент В”.
Получава се състав за сравнение по следния начин. 9 kg прахообразен Celite® се поставя в смесителен колерганг. При смесването прахообразният Celite® се насища чрез впръскване в продължение на 6 до 8 min на 11 kg колоиден двуалуминиев триоксид Nyalcol А120 с помпа и дюза, след което на малки порции се подават 11,3 kg цинков оксид при разбъркване в продължение на 22-24 min. Според изискванията стените, ножовете и колелата на смесителя се остъргват, за да се осигури хомогенност на сместа. Общото време на смесване, включително и подаването на двуалуминиевия триоксид, не превишава 30 min. Съдържанието на влага на сместа е между 2627%, като тя е под формата на навлажнен прах. След това сместа се екструдира с шнеков екструдер с водоохлаждаема цилиндрична част при температура 45-50’С. Екструдатът се изсушава на тави в пещ с въздушна циркулация при 150°С в продължение на 3 h. Изсушеният екструдат се калцинира при 635°С в продължение на 1 h с лентов калцинатор. След това се впръсква никел за насищане на калцинираната основа на устройство за нанасяне на покрития, като се използва никелов (II) нитрат, разтворен във вода. Водният никелов разтвор се получава, като се разтварят 134,7 g никелов (II) нитратен хексахидрат за 0,45 kg калцинирана основа с достатъчно количество вода, за да се получи насищане с 85 % начална влага. След това материалът се изсушава при 150°С в продължение на 3 h и се калцинира при 635°С в продължение на 1 h. Полученият материал се определя като “Сорбент С”.
Порция сорбент С се обработва с пара в кварцов съд по посочения метод за обработка на сорбент А. Полученият материал се означава като “Сорбент D”.
Отстраняване на сярата от газове
При този тест сорбенти се поставят в контакт последователно при 427-649°С със серо- $ водород, разреден с газове като например въг лероден диоксид и азот, и при 593-649°С с въздух. При установяването на контакт със сероводорода насищането на сорбента със сяра се приема като пълно, когато се установява сероводород от 100 ppm в потока на изход. Тези резултати са дадени в таблица 1.
Таблица 1
Резултати от проучването на насищането със сяра
Сорбент А
Температура °C | Цикъл | Насищане със сяра, % |
427 | 1 | 3,0 |
427 | 2 | 3,7 |
427 | 3 | 3,1 |
538 | 4 | 9,3 |
538 | 5 | 10,8 |
538 | 6 | 12,7 |
649 | 7 | 16,3 |
649 | 8 | 15,4 |
427 | 9 | 7,0 |
427 | 10 | 9,1 |
427 | 11 | 10,0 |
Сорбент В
Температура °C | Цикъл | Насищане със сяра, % |
427 | 1 | 1,1 |
427 | 2 | 2,1 |
427 | 3 | 2,6 |
427 | 4 | 2,8 |
427 | 5 | 3,1 |
427 | 6 | 3,2 |
649 | 7 | 15,1 |
649 | 8 | 16,5 |
649 | 9 | 16,1 |
593 | 10 | 14,0 |
593 | 11 | 13,2 |
593 | 12 | 14,9 |
538 | 13 | 13,7 |
538 | 14 | 15,4 |
538 | 15 | 15,6 |
Сорбент С
Температура °C | Цикъл | Насищане със сяра, % |
427 | 1 | 12,4 |
427 | 2 | 14,2 |
427 | 3 | 14,3 |
427 | 4 | 13,7 |
427 | 5 | 13,7 |
427 | 6 | 13,7 |
427 | 7 | 13,8 |
427 | 8 | 13,5 |
427 | 9 | 13,3 |
427 | 10 | 13,5 |
427 | 11 | 13,5 |
427 | 12 | 13,5 |
427 | 13 | 13,3 |
427 | 14 | 13,3 |
427 | 15 | 13,7 |
427 | 16 | 13,0 |
Сорбент D*
Температура °C | Цикъл | Насищане със сяра, % |
427 | 1 | 12,8 |
427 | 2 | 15,2 |
427 | 3 | 14,3 |
427 | 4 | - |
427 | 5 | 4,2 |
538 | 6 | 2,9 |
538 | 7 | 8,5 |
538 | 8 | 6,4 |
538 | 9 | 6,5 |
538 | 10 | 5,8 |
538 | 11 | 5,5 |
*3а сорбент D при цикли 3-11 регенериращият газ съдържа и пара
Сравнението на данните за сорбентите А и В показва, че последният има по-добро насищане при температури, надвишаващи 430°С, но по-слабо, отколкото при 650°С, което показва благоприятното влияние на обработката с пара. Сравнението на данните за сорбент С и D показва, че материалът за сравнение има подобно поведение, когато в регенерационните газове няма пара. Обаче, когато в регенерационните газове се включи пара при сорбент D, насищането му с пара се увеличава значително.
Пример 2.
При този пример се изготвя състав съгласно изобретението така, че да се получи сорбент, при който активната съставка цинков оксид и промоторът никелов оксид се носят от матрица, изработена на място, съставена от цинков силикат.
Сорбентът се получава чрез сухо смесване в смесителен колерганг на 1584 g цинков оксид и 216 g CeliteR силициев двуоксид в про7 дължение на 5 min. Полученото прахообразно вещество се насища чрез впръскване на разтвор на 250 g двуалуминиев триоксид в 450 g дейонизирана вода. Полученият влажен пастообразен материал се агломерира чрез изсушаване при 150°С в продължение на 3 h и калцинира при 635°С в продължение на 1 h. Изсушеният материал се гранулира в стендов гранулатор Stokes Pennwalt Granulator (Model 43, Stokes Pennwalt, Warminster, PA), снабден със сито от 50 меша. В кварцов реактор се поставят 151 g от фракциите от -20 до +140 меша и се подлагат на парообработка със смес от 1,0 cm3/min дейонизирана вода и 336 cm’/min въздух при 870°С в продължение на 20 h. След това се поставят 125 g от пропарения материал в ротационен смесител и се насищат с 37,1 g никелов нитрат, разтворен в 26,6 g дейонизирана вода. Този материал след това се изсушава при 150°С в продължение на 1 h и калцинира при 635°С в продължение на 1 h. Полученият материал се обозначава като “Сорбент Е”. При рентгено-дифракционен анализ се установява, че има около 22,1 % тегл. цинков силикат в сорбентния състав, заедно с цинков оксид и никелов оксид. Установява се, че сорбентният състав съдържа и известно количество невлязъл в реакция силициев диоксид, както и двуалуминиев триоксид.
Сорбент Е се тества за отстраняването на сярата от газовете, както беше посочено по-горе за сорбенти А-D. Резултатите са дадени в таблица 2.
Таблица 2
Резултати за Сорбент Е**
Температура °C | Цикъл | Насищане със сяра, % |
538 | 1 | 22,4 |
538 | 2 | 24,4 |
538 | 3 | 24,0 |
538 | 4 | 23,9 |
538 | 5 | 31,9 |
538 | 6 | 27,4 |
538 | 7 | 24,8 |
538 | 8 | 24,8 |
538 | 9 | 24,1 |
538 | 10 | 24,0 |
538 | 11 | 23,7 |
538 | 12 | 23,2 |
538 | 13 | 22,4 |
538 | 14 | 24,1 |
538 | 15 | 22,8 |
538 | 16 | 21,3 |
538 | 17 | 19,2 |
538 | 18 | 16,5 |
538 | 19 | 17,3 |
538 | 20 | 18,5 |
538 | 21 | 18,0 |
538 | 22 | 16,9 |
**При сорбент Е при цикли 2-22 регенерационният газ съдържа и пара
Посочените в таблица 2 данни показват, че сорбент Е също така е ефективен при отстраняването на сярата от газове при високи температури и при условия на влага. Това противоречи на силно намалената наситеност със сяра на сорбент D при тестването му при условия на влажност. Трябва да се отбележи, че нивото на активирания цинк при сорбент Е показва при изчисленията, че възлиза на 57,4% тегл. срещу 46,6% тегл. при сорбент D, и повисокото - 23,4%, ниво на активирания цинк при сорбент Е е недостатъчно да отчете с > 400% по-високо ниво на насищането със сяра на сорбент Е след равен брой регенерационни цикли с пара (ср. цикъл 11 на сорбент D и сорбент Е, и двата след девет цикъла парообработка).
Claims (14)
- Патентни претенции1. Сорбентен състав, характеризиращ се с това, че се състои от:a) цинков компонент,b) колоиден оксиден компонент иc) металооксиден компонент.
- 2. Сорбентен състав съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че включва още и металооксиден промотор на метал от група VIII.
- 3. Сорбентен състав съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че металооксидният промотор на метал от група VIII се съдържа в сорбентния състав в количество от 1 до 15% тегл. спрямо теглото на сорбентния състав.
- 4. Сорбентен състав съгласно всяка от горните претенции, характеризиращ се с това, че в допълнение съдържа и вода.
- 5. Сорбентен състав съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се с това, че посоченият цинков компонент в сорбентния състав е в количество от 25 до 75% тегл.. за предпочитане от 40 до 60% тегл.
- 6. Сорбентен състав съгласно претенция1, характеризиращ се с това, че горепосоченият колоиден оксиден компонент съдържа метален оксид, избран от групата на двуалуминиев триоксид, силициев диоксид, титанов диоксид, циркониев диоксид, калаен оксид, антимонов оксид, цериев оксид, итриев оксид, меден оксид, железен оксид, манганов оксид, молибденов оксид, валфрамов оксид, хромен оксид и техни смеси.
- 7. Сорбентен състав съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че колоидният оксиден компонент се използва в количество от 1 до 20% тегл., за предпочитане от 5 до 15% тегл. спрямо теглото на сорбентния състав.
- 8. Сорбентен състав съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че металооксидният компонент съдържа метал, избран от групата на магнезий, калций, цинк или от техни смеси.
- 9. Сорбентен състав съгласно претенция 8, характеризиращ се с това, че металооксидният компонент е в количество между 10 и 75 % тегл. спрямо теглото на сорбентния състав.
- 10. Метод за получаване на сорбентен състав съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че включва взаимодействие между цинковия компонент, колоидния оксиден компонент и металооксидния компонент, като след това полученият състав се подлага на парообработка.
- 11. Метод съгласно претенция 10, характеризиращ се с това, че парообработката се състои във влизане в контакт на сорбентния разтвор с парова смес, която е съставена от вода и въздух.
- 12. Метод съгласно претенция 11, характеризиращ се с това, че паровата смес съдържа от 5 до 90% об. вода.
- 13. Метод съгласно претенции 10 до 12, характеризиращ се с това, че парообработката се извършва при температура от 100 до 1100°С.
- 14. Използване на сорбентен състав съгласно претенции 1 до 9 за отстраняването на сярата от флуиден поток, съдържащ сяра.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US08/483,358 US5726117A (en) | 1995-06-07 | 1995-06-07 | Sorbent compositions containing zinc subjected to a steam treatment |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG100649A BG100649A (bg) | 1997-07-31 |
BG62122B1 true BG62122B1 (bg) | 1999-03-31 |
Family
ID=23919743
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG100649A BG62122B1 (bg) | 1995-06-07 | 1996-06-06 | Състав на сорбент |
Country Status (22)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US5726117A (bg) |
EP (1) | EP0747121B1 (bg) |
JP (1) | JP3638378B2 (bg) |
KR (1) | KR100432992B1 (bg) |
CN (1) | CN1064861C (bg) |
AT (1) | ATE230630T1 (bg) |
AU (1) | AU697817B2 (bg) |
BG (1) | BG62122B1 (bg) |
CA (1) | CA2177768C (bg) |
CZ (1) | CZ293288B6 (bg) |
DE (1) | DE69625643T2 (bg) |
DK (1) | DK0747121T3 (bg) |
ES (1) | ES2186746T3 (bg) |
HU (1) | HUP9601551A3 (bg) |
IN (1) | IN189222B (bg) |
PL (1) | PL182147B1 (bg) |
RO (1) | RO115133B1 (bg) |
RU (1) | RU2160630C2 (bg) |
SK (1) | SK284080B6 (bg) |
TW (1) | TW391888B (bg) |
YU (1) | YU35596A (bg) |
ZA (1) | ZA964875B (bg) |
Families Citing this family (41)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB9607066D0 (en) * | 1996-04-03 | 1996-06-05 | Ici Plc | Purification process |
US5792438A (en) * | 1996-08-20 | 1998-08-11 | The Sulfatreat Company | Process and composition for increasing the reactivity of sulfur scavenging iron oxides |
US20030178343A1 (en) * | 1996-08-23 | 2003-09-25 | Chen Jingguang G. | Use of hydrogen to regenerate metal oxide hydrogen sulfide sorbents |
US6887445B2 (en) * | 1998-08-04 | 2005-05-03 | M-I L.L.C. | Process for sulfur scavenging |
US6350422B1 (en) | 1998-09-21 | 2002-02-26 | Phillips Petroleum Company | Sorbent compositions |
US5958830A (en) * | 1998-09-21 | 1999-09-28 | Phillips Petroleum Company | Sorbent compositions |
US6809063B2 (en) * | 1999-08-24 | 2004-10-26 | The Sulfa Treat Company | Compressed metal oxide composition |
US6184176B1 (en) * | 1999-08-25 | 2001-02-06 | Phillips Petroleum Company | Process for the production of a sulfur sorbent |
US6271173B1 (en) * | 1999-11-01 | 2001-08-07 | Phillips Petroleum Company | Process for producing a desulfurization sorbent |
US6274533B1 (en) * | 1999-12-14 | 2001-08-14 | Phillips Petroleum Company | Desulfurization process and novel bimetallic sorbent systems for same |
US7427581B2 (en) * | 1999-12-14 | 2008-09-23 | China Petroleum & Chemical Corporation | Desulfurization process and novel bimetallic sorbent systems for same |
US6683024B1 (en) * | 2000-03-15 | 2004-01-27 | Conocophillips Company | Desulfurization and novel sorbents for same |
WO2001070393A1 (en) * | 2000-03-21 | 2001-09-27 | Phillips Petroleum Company | Desulfurization and novel sorbents for same |
WO2002022763A1 (en) * | 2000-09-11 | 2002-03-21 | Research Triangle Institute | Process for desulfurizing hydrocarbon fuels and fuel components |
KR100416787B1 (ko) * | 2001-03-21 | 2004-01-31 | 코스모산업 주식회사 | 염화물 및 황화물 제거용 흡착제 |
US6803343B2 (en) | 2001-10-12 | 2004-10-12 | Conocophillips Company | Desulfurization and novel sorbent for same |
US20030118495A1 (en) * | 2001-12-20 | 2003-06-26 | Khare Gyanesh P. | Desulfurization and novel sorbent for same |
US7105140B2 (en) * | 2002-03-04 | 2006-09-12 | Conocophillips Company | Desulfurization compositions |
US6890877B2 (en) * | 2002-07-09 | 2005-05-10 | Conocophillips Company | Enhanced fluid/solids contacting in a fluidization reactor |
KR100973876B1 (ko) * | 2002-09-05 | 2010-08-03 | 이데미쓰 고산 가부시키가이샤 | 황 화합물 제거용 흡착제, 수소의 제조 방법 및 연료 전지시스템 |
JP4625970B2 (ja) * | 2003-03-11 | 2011-02-02 | 学校法人早稲田大学 | 脱硫剤及びその製造方法、脱硫方法並びに燃料電池用水素の製造方法 |
ATE381965T1 (de) * | 2004-01-21 | 2008-01-15 | Avantium Int Bv | Chromfreie kupfermetall-katalysator mit wenigstens einem weiteren metall |
KR100598579B1 (ko) * | 2004-10-11 | 2006-07-07 | 경북대학교 산학협력단 | Fe를 첨가한 마그네슘계 탈황 흡수제 및 탈황 흡수제 제조방법 |
US7371358B2 (en) * | 2004-10-25 | 2008-05-13 | The United States Of America As Represented By The Administrator Of The National Aeronautics And Space Administration | Catalyst for treatment and control of post-combustion emissions |
US20070015658A1 (en) * | 2005-07-15 | 2007-01-18 | Turaga Uday T | Fuzz reduction of sulfur sorbents |
WO2007038500A2 (en) * | 2005-09-27 | 2007-04-05 | Research Triangle Institute | Regenerable sorbents for removal of sulfur from hydrocarbons and processes for their preparation and use |
US7682424B2 (en) * | 2008-01-31 | 2010-03-23 | Conocophillips Company | Contaminant removal from a gas stream |
GB0804572D0 (en) * | 2008-03-12 | 2008-04-16 | Johnson Matthey Plc | Preparation of desulphurisation materials |
GB0804570D0 (en) * | 2008-03-12 | 2008-04-16 | Johnson Matthey Plc | Desulphurisation materials |
US7776138B2 (en) | 2008-06-12 | 2010-08-17 | Conocophillips Company | Removal of contaminants from gas streams |
US7951740B2 (en) * | 2008-09-11 | 2011-05-31 | China Petroleum & Chemical Corporation | Method of inhibiting in situ silicate formation in desulfurization sorbents |
US8500851B2 (en) * | 2008-11-10 | 2013-08-06 | Phillips 66 Company | Multiple fixed-fluidized beds for contaminant removal |
CA2746835A1 (en) * | 2008-12-17 | 2010-06-24 | Basf Se | Method for removing contaminants from gas flows containing water |
US8268745B2 (en) * | 2009-01-08 | 2012-09-18 | China Petroleum & Chemical Corporation | Silicate-resistant desulfurization sorbent |
DE102009036203A1 (de) * | 2009-08-05 | 2011-02-17 | Süd-Chemie AG | Verfahren zur Herstellung eines bruchfesten Katalysators zur Entschwefelung von Gasen |
CN101992059A (zh) * | 2010-11-05 | 2011-03-30 | 齐齐哈尔电业局 | 一种对废变压器油进行精制脱色的吸附剂 |
US9068128B2 (en) * | 2011-10-18 | 2015-06-30 | Baker Hughes Incorporated | Method for reducing hydrogen sulfide evolution from asphalt and heavy fuel oils |
CN104069795B (zh) * | 2013-03-29 | 2017-08-22 | 中国石油化工股份有限公司 | 一种气体脱硫吸附组合物及其制备方法与含硫气体的脱硫方法 |
RU2552427C1 (ru) * | 2013-11-18 | 2015-06-10 | Общество с ограниченной ответственностью "Грин Солюшен" | Адсорбент для очистки газа от сероводорода |
CN105583001B (zh) * | 2014-10-20 | 2018-05-18 | 中国石油化工股份有限公司 | 一种脱硫催化剂及其制备方法和烃油脱硫的方法 |
CN104353411B (zh) * | 2014-11-19 | 2016-06-08 | 上海电力学院 | 一种水处理强吸附剂的制备方法 |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3898091A (en) * | 1973-06-04 | 1975-08-05 | M & T Chemicals Inc | Novel glazing composition and method |
US4088735A (en) * | 1974-07-10 | 1978-05-09 | Metallgesellschaft Aktiengesellschaft | Process for purifying gases from the gasification of fossil fuels |
FR2295782A1 (fr) * | 1974-12-27 | 1976-07-23 | Inst Francais Du Petrole | Procede d'epuration d'un gaz contenant du sulfure d'hydrogene et masses de contact utilisables a cet effet |
US4208613A (en) * | 1975-06-30 | 1980-06-17 | Dai Nippon Toryo Co., Ltd. | Low-velocity electron excited fluorescent display device |
US5053374A (en) * | 1987-05-01 | 1991-10-01 | Mobil Oil Corporation | Method for preparing a zeolite catalyst bound with a refractory oxide of low acidity |
US5202213A (en) * | 1988-08-31 | 1993-04-13 | Canon Kabushiki Kaisha | Developer with surface treated silicic acid for developing electrostatic image |
US4990318A (en) * | 1989-06-07 | 1991-02-05 | Phillips Petroleum Company | Selective removal of hydrogen sulfide over a nickel-promoted absorbing composition |
US5248489A (en) * | 1989-06-07 | 1993-09-28 | Phillips Petroleum Company | Selective removal of hydrogen sulfide over a zinc oxide and silica absorbing composition |
US5045522A (en) * | 1990-03-27 | 1991-09-03 | Phillips Petroleum Company | Absorption composition comprising zinc titanate for removal of hydrogen sulfide from fluid streams |
US5026672A (en) * | 1990-06-25 | 1991-06-25 | Tektronix, Inc. | Method of fabricating a sintered body containing tin oxide |
US5102854A (en) * | 1991-03-08 | 1992-04-07 | Phillips Petroleum Company | Adsorbent compositions for the removal of hydrogen sulfide from fluid streams |
ZA93401B (en) * | 1992-01-27 | 1993-08-24 | Phillips Petroleum Co | Composition useful as sulfur absorption for fluid streams. |
-
1995
- 1995-06-07 US US08/483,358 patent/US5726117A/en not_active Expired - Lifetime
-
1996
- 1996-05-29 AU AU54576/96A patent/AU697817B2/en not_active Ceased
- 1996-05-30 CA CA002177768A patent/CA2177768C/en not_active Expired - Fee Related
- 1996-06-04 IN IN1024CA1996 patent/IN189222B/en unknown
- 1996-06-05 ES ES96109029T patent/ES2186746T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1996-06-05 DK DK96109029T patent/DK0747121T3/da active
- 1996-06-05 KR KR1019960020038A patent/KR100432992B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1996-06-05 DE DE69625643T patent/DE69625643T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1996-06-05 EP EP96109029A patent/EP0747121B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-06-05 AT AT96109029T patent/ATE230630T1/de not_active IP Right Cessation
- 1996-06-06 BG BG100649A patent/BG62122B1/bg unknown
- 1996-06-06 HU HU9601551A patent/HUP9601551A3/hu unknown
- 1996-06-06 RU RU96111005/12A patent/RU2160630C2/ru active
- 1996-06-06 CN CN961022728A patent/CN1064861C/zh not_active Expired - Lifetime
- 1996-06-06 RO RO96-01165A patent/RO115133B1/ro unknown
- 1996-06-06 SK SK731-96A patent/SK284080B6/sk unknown
- 1996-06-06 CZ CZ19961646A patent/CZ293288B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1996-06-07 YU YU35596A patent/YU35596A/sh unknown
- 1996-06-07 PL PL96314665A patent/PL182147B1/pl unknown
- 1996-06-07 JP JP14609696A patent/JP3638378B2/ja not_active Expired - Lifetime
- 1996-06-07 ZA ZA964875A patent/ZA964875B/xx unknown
- 1996-06-18 TW TW085107322A patent/TW391888B/zh active
-
1997
- 1997-11-06 US US08/965,471 patent/US5776331A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
BG62122B1 (bg) | Състав на сорбент | |
EP0747122B1 (en) | Process for making sorbent compositions | |
US4855276A (en) | Solid filtration medium incorporating alumina and carbon | |
AU646191B2 (en) | Composition useful as sulfur absorption for fluid streams | |
BG61333B1 (bg) | Флуидизируем серен сорбент и флуидизиран сорбционен процес | |
US5102854A (en) | Adsorbent compositions for the removal of hydrogen sulfide from fluid streams | |
EP0121339A2 (en) | Method for removal of poisonous gases | |
GB2117265A (en) | Carbon monoxide adsorbent and method of producing the same | |
US4721582A (en) | Toxic gas absorbent and processes for making same | |
US5130288A (en) | Cogelled mixtures of hydrated zinc oxide and hydrated silica sulfur sorbents | |
US7250530B2 (en) | Processes and systems for making phosgene | |
KR100214444B1 (ko) | 탈취제용 입상 복합 분자체와 그 제조방법 | |
US5178843A (en) | Removal of hydrogen sulfide from fluid streams | |
US5250089A (en) | Process for removing hydrogen sulfide from hydrocarbon gases using a cogelled hydrated zinc oxide-hydrated silica sorbent | |
EP0640011A1 (en) | Purification process | |
JPH09103673A (ja) | 硫黄収着用粒状組成物の製造法 | |
JPH02107313A (ja) | 硫黄化合物の除去方法および該方法に用いられる脱硫剤 | |
US3975498A (en) | Process for adsorbing and removing nitrogen oxides from waste gases | |
JPH0413007B2 (bg) | ||
JPH0214714A (ja) | ガス中の有機硫黄化合物の乾式除去方法 | |
JPH07118668A (ja) | 硫黄含有ガス中の硫黄化合物の除去方法 | |
JPH02189154A (ja) | 脱臭剤 |