BG61566B1 - Метод за производство на строителни изделия и керамична маса за производството им - Google Patents

Метод за производство на строителни изделия и керамична маса за производството им Download PDF

Info

Publication number
BG61566B1
BG61566B1 BG99715A BG9971595A BG61566B1 BG 61566 B1 BG61566 B1 BG 61566B1 BG 99715 A BG99715 A BG 99715A BG 9971595 A BG9971595 A BG 9971595A BG 61566 B1 BG61566 B1 BG 61566B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
clay
temperature
ceramic
drying
mass
Prior art date
Application number
BG99715A
Other languages
English (en)
Other versions
BG99715A (en
Inventor
Original Assignee
"Булрус"Оод
Аозт"Експресс-Керамика Лтд"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Булрус"Оод, Аозт"Експресс-Керамика Лтд" filed Critical "Булрус"Оод
Publication of BG99715A publication Critical patent/BG99715A/xx
Publication of BG61566B1 publication Critical patent/BG61566B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B28/00Compositions of mortars, concrete or artificial stone, containing inorganic binders or the reaction product of an inorganic and an organic binder, e.g. polycarboxylate cements
    • C04B28/001Compositions of mortars, concrete or artificial stone, containing inorganic binders or the reaction product of an inorganic and an organic binder, e.g. polycarboxylate cements containing unburned clay
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S264/00Plastic and nonmetallic article shaping or treating: processes
    • Y10S264/43Processes of curing clay and concrete materials

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)

Abstract

1. Метод за производство на строителни изделия чрез изготвяне на формовъчна маса от глина, пълнител - пясък, калциев хидроокис, забъркани с воден разтвор на активатор на втвърдяването, формиране на изделията и термообработката им, включваща стадиите на предварително изсушаване, парно овлажняване взатворена атмосфера и последващо изсушаване с постепенно понижаване на влажността, характеризиращ се с това, че предварителното изсушаване се осъществява до влажност 12-14% при температура 60-700С, парното овлажняване - при температура 95-1000С в продължение на 2-4 h, а последващото изсушаване е от8 до 10 h при постепенно повишаване на температурата до 120-1300С и запазване на тази температура.

Description

Област на техниката 5
Изобретението се отнася към областта на производство на строителни материали и може да се използва в технология за производство на керамични строителни изделия като тухли, керамични камъни, керемиди, едрогабаритни блокове и други подобни.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е метод за производство на строителни изделия, който включва приготвянето на керамичната маса, формирането на изделия по пластичен метод, тяхното сушене и последващо изпичане /1/. Основна суровина за приготвяне на керамичната маса по този метод е глината, в която се въвеждат опостнители /пълнители/ и изгарящи добавки. Опостнителите /кварцов пясък, наситнени огнеупорни тухли и др./ понижават свиването и вътрешните напрежения при сушене и изпичане. Като изгарящи добавки се използват прахообразно твърдо гориво /антрацит, коксови отпадъци/, дървени стърготини и т.н. Изгарящите добавки интензифицират процеса на изпичане, подобряват изпичането на масата, което повишава здравината и трайността на готовото изделие.
Съществена операция по този метод е изпичането на формираните изделия. Това обуславя основните му недостатъци: невъзможност да се използват глини, съдържащи карбонати, ниска производителност на метода, висока себестойност на продукта. Високата температура на изпичане - в порядъка на 950-1100°С, е причина за висока енергоемкост, което повишава себестойността на готовия продукт и поражда определени екологични проблеми / изхвърляне в околната среда на азотни окиси, сяра и въглерод/, оскъпяващи също производството.
Известен е метод за производство на строителни изделия, който включва приготвяне на керамична маса, като се смесват прахообразни глина, пълнител и активни добавки, забъркването им с активен разтвор, формиране на изделията по пластичния метод и тяхната термообработка. /2/. Процесът на термообработка се състои в това, чс формираните изделия предварително се изсушават и узрявят до окончателното им свиване при температура от 40-65°С в течение на 2-4 Н, подлагат се на парно овлажняване в затворена атмосфера при температура 120-130°С с постепенно понижение на влажността и по-нататък в изсушаваща открита атмосфера в течение на 2-12 Ь. Общата продължителност на всички фази обикновено е между 18 и 36 Ь. В керамичната маса в качеството на пълнител се използва кварцов пясък, в качеството на активна добавка - гасена вар, в качеството на активен разтвор - например сода каустик. При това оптималното количество на всеки компонент се избира, като се има предвид величината на относителната повърхност на активната фракция на глината, която се определя от поглъщането на метиленовото синьо.
Известен е метод за производство на строителни материали, който включва приготвянето на керамичната маса по метода на смесване на глинените прахове, гасена вар, пясък и тяхното забъркване с разтвор от сода каустик до формовъчна влажност 16-22%, формоване на изделията по пластичния метод и тяхната термообработка /3/. Процесът на термообработка се състои в това, че формованите изделия се нагряват в течение на 2-3 Ь до температура 110-120°С в затворена атмосфера, след това се пропарват при същата температура в течение на 8-10 Ь с последващо изсушаване при същата температура в течение на 2-3 Ь.
Отсъствието в посочените методи на операции на високотемпературно изпичане значително понижава себестойността на готовия продукт и подобрява екологичните показатели на производството, но те имат следните недостатъци: използването на изходна глина във вид на прах усложнява и оскъпява производството за сметка на сушенето и смилането на глината; изделията, произведени от керамичната маса по метод /2/, имат недостатъчно висока здравина; продължителен е технологичният цикъл за получаване на готовите изделия и водопоглъщането им е високо.
Техническа същност на изобретението
За отстраняване на недостатъците на посочените методи се предлага метод за изготвяне на строителни изделия, включващ приготвянето на формовъчна маса, състояща се от глина, пъл2 нител - пясък, калциев хидроокис, забъркан е воден разтвор на активатора на втвърдяване, формоване на изделията и тяхната термообработка, включваща студиите на предварително сушене, на парно овлажняване в затворена атмосфера и последващо сушене с постепенно понижаване на влажността, при което предварителното сушене се осъществява до влажност 12-14% при температура 6О-7О°С, парното овлажняване се провежда при температура 95-100°С в течение на 2-4 Н, а последващото сушене се провежда в течение на 8-10 Ь в процеса на постепенно повишаване на температурата до 120-130°С и поддържане на тази температура. Суровинната керамична маса за производство на строителни изделия по предложения метод има следния състав (% маса, пресметната в сухо вещество): пълнител - пясък 0,150,0, калциев хидроокис, например във вид на гасена вар, 4,5-20,0, активатор на втвърдяване, например сода каустик, калцинирана сода, амониеви соли, а също така смеси от посочените вещества 0,3-4,0, останалото - глина.
Примери за изпълнение на изобретението
Глината от кариерата постъпва в глиноразрохвач и с транспортна лента се подава в захранващо устройство за глина и пясък. Пясъкът от кариерата постъпва също така с транспортна лента в същото захранващо устройство. В устройството се дозира пясъкът по отношение на глината. От захранващото устройство глино-пясъчната смес постъпва с транспортна лента в разходен бункер за глинопясъчна смес, който се намира над плочесто захранващо устройство. Захранващо устройство - дозатор подава необходимото количество от сместа по транспортна лента в смесителя.
Калциевият хидроокис (например във вид на гасена вар), ако е необходимо, се подава с пневмотранспорт от складовете в разходния бункер, а от него - в смесител с шнеково захранващо устройство - дозатор.
Активаторът на втвърдяване (например воден разтвор на сода каустик или калцинирана сода, или амониеви соли) се подава в смесител с течен дозатор. Формовъчната влажност на получената маса е 16-24% в зависимост от пластичността и реологичния състав на глината.
Приготвената в смесителя керамична маса се подава с транспортна лента към колерган, валци за фино смилане и по-нататък във вакуумпреса. Вместо колерган и валци може да сс използват планетарни, роторни или друга мелници, позволяващи да се осигури диспергиранс и равномерно разпределение на компонентите в масата.
Формираният във вакуумпресата блок се разрязва чрез режещ автомат на изделия с необходима дължина, които се товарят в специални палети - каси. Касетите се товарят с крангреда в камери за парно овлажняване с периодично действие. Коефициентът на товарене на камерите към обема на работната зона трябва да бъде 0,5-0,75.
В камерите се осъществява принудителна циркулация на енергоносителя (паровъздушна смес) по затворен контур: топлообменник работна зона - топлообменник.
По зададена програма изделията се нагряват равномерно в течение на 0,5-1 Ь до 60°С в открита атмосфера и се задържат при тази температура до достигане на остатъчна влажност 12-14%. След това в затворена атмосфера изделията се нагряват до температура 95-100°С със скорост на нагряване не повече от 60°С/Ь и се задържат при тази температура 2-4 Ь. След това температурата се повишава до 120-130°С и изделията се задържат 8-10 Ь при тази температура в наситена паровъздушна среда, която се е образувала в камерата в процеса на нагряване на изделията. Излишъкът от влага бавно (не повече от 10%/Н) се изкарва от камерата.
По-нататък в течение на 2-3 Ь се изкарва влагата от камерата с плавно заменяне на паровъздушната среда от камерата със сух въздух, като се поддържа температура 120-130°С. При понижаване на влажността в камерата до 3% отн.подаването на топлината в камерата се прекратява и се произвежда охлаждане до 70°С, като се подава атмосферен въздух и се отвежда нагретият въздух, при което скоростта на охлаждане на изделията не трябва да превишава 50°С/Ь. След охлаждането на изделията до посочената температура камерите се отварят, касетите с изделията се разтоварват чрез крангреда на площадката за готова продукция, където изделията се изваждат от касетите и се отправят към склада за готова продукция.
В таблицата са посочени примери за конкретни състави на суровинните керамични маси с различен минералогичен състав, пресмет3 нати в сухо тегло на компонентите и свойствата на изделията, получени на тяхна основа по предложения метод. Калциевият хидроокис се въвежда във вид на гасена вар. Активаторът на втвърдяване е сода каустик.
На оптималния състав на различните глини отговаря високата якост и достатъчно високият коефициент на водостойкост на получения материал, добрата пластичност на формовъчната маса, която е особено необходима за формирането на едроразмерните изделия по пластичния метод.
Съставите с горна граница на калциев хидроокис и активатор на втвърдяване имат по-висока якост на свиване, но нисък коефициент на водостойкост, което определя границите на съдържание на тези компоненти.
Горната граница на съдържание на пя5 сък и долната граница на глина се обуславя от понижението на пластичността на масата, а също така и от якостта на материала. Минималното съдържание на пясък определя и минималното съдържание на отслабващите добавки, при по-ниско съдържание на които при термообработката расте и количеството на пукнатините в изделията и съответно расте и процентът на брака поради високия коефициент на свиване.
Таблица
Изходна глина Съдържание на компонентите (% маса сухо вещество) физико-механични свойства на готовите изделия Забележки
Глина Пясък Калциев хидроокис Активатор на втвърдяване Якост на свиване (1сг/см2) Коеф. на водоустойчивост Мразо- устойчи- вост
Глина Νοί 70.00 20.00 7.00 3.00 165 0.77
40.00 43.00 14.00 3.00 205 0.85 50
40.00 50.00 7.00 3.00 190 0.85
65.00 17.00 15.00 3.00 250 0.83
50.00 30.00 17.00 3.00 290 0.87
50.00 41.00 6.00 3.00 155 0.78
50.00 36.00 10.00 4.00 307 0.82
50.00 33.00 15.00 2.00 210 0.78
70.00 17.00 11.00 2.00 180 0.75
70.00 20.00 6.00 4.00 168 0.75 50
50.00 35.00 12.00 3.00 305 0.86
57.00 28.00 12.00 3.00 312 0.83
44.00 44.00 9.00 3.00 260 0.81
53.50 32.00 11.00 3.50 320 0.85 70 Оптимален
Глина Νο2 90.00 3.70 4.50 1.80 180 0.75
90.00 1.00 8.70 0.30 250 0.75
80.00 10.00 9.00 1.00 270 0.81
80.00 10.00 8.00 2.00 290 0.76
80.00 10.00 8.80 1.20 270 0.83 70 Оптимален
Глина Νο3 87.00 0.10 12.00 0.90 230 0.80
90.00 0.10 9.00 0.90 250 0.78
80.00 0.10 17.00 2.90 310 0.75 50
65.50 13.40 20.00 1.10 320 0.75
65.50 16.40 17.45 0.65 200 0.84 70 Оптимален
Глина Νο4 81.20 10.00 8.00 0.80 190 0.75
76.80 10.00 12.00 1.20 220 0.77
77.00 6.50 16.00 0.50 250 0.75 50
76.50 6.50 16.00 1.00 270 0.78
76.00 6.80 15.70 1.50 300 0.83
66.00 16.80 15.70 1.50 320 0.85 70 Оптимален
Патент на
Франция 120 Прототип
2572723
Максималното съдържание на калциев хидроокис (20%) сс определя οι икономически съображения (сравнително висока цена), а също така и от липсата на съществено влияние на свойствата на готовите изделия при по-нататъшно увеличаване на съдържанието му.
Минималното съдържание на същия и на активатора на втвърдяване се определя от снижаване на якостните характеристики и коефициента на водоустойчивост на готовите изделия.
Максималното съдържание на активатора на втвърдяване се обуславя от появата на соли на повърхността на изделията с прекратяване на по-нататъшното подобряване на свойствата на готовите изделия, а също така и от икономически съображения.
Замяната на сода каустик в качеството на активатор на втвърдяване с калцинирана сода, амониеви соли или смес от тези вещества се извършва чрез пресмятане на натриевия хидроокис или на хидроксилните йони и не дава съществени отклонения в получените резултати, обаче при въвеждането на амониеви соли се понижава отделянето на соли, близо до максималното съдържание на активатора.
Патентни претенции

Claims (2)

1. Метод за производство на строителни изделия чрез изготвяне на формовъчна маса от глина, пълнител - пясък, калциев хидроокис, забъркани с воден разтвор на активатор на втвърдяването, формиране на изделията и тяхната термообработка, включваща стадиите на предварително изсушаване, парно овлажняване в затворена атмосфера и последващо изсу5 шаване с постепенно понижаване на влажността, характеризиращ се с това, че предварителното изсушаване се осъществява до влажност 12-14% при температура 60-70°С, парното овлажняване - при температура 95-100®С в
10 продължение на 2-4 Ь, а последващото изсушаване е в течение на 8-10 Ь при постепенно повишаване на температурата до 120-130°С и запазване на тази температура.
2. Керамична маса за производство на
15 строителни изделия, включваща глина, пълнител - пясък, калциев хидроокис, например във вид на гасена вар и активатор на втвърдяването, например сода каустик, калцинирана сода, амониеви соли, а също така смеси от тези
20 вещества, характеризираща се е това, че съдържа посочените компоненти в следното съотношение (% маса, пресметната в сухо вещество): пълнител - пясък - 0,1-50,0, калциев хидроокис - 4,5-20,0, активатор на втвърдяване - 0,3-4,0 и
25 глина - останалото.
BG99715A 1994-11-04 1995-06-13 Метод за производство на строителни изделия и керамична маса за производството им BG61566B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU9494040399A RU2100324C1 (ru) 1994-11-04 1994-11-04 Способ изготовления строительных изделий и сырьевая керамическая масса для изготовления строительных изделий

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG99715A BG99715A (en) 1996-05-31
BG61566B1 true BG61566B1 (bg) 1997-12-30

Family

ID=20162222

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG99715A BG61566B1 (bg) 1994-11-04 1995-06-13 Метод за производство на строителни изделия и керамична маса за производството им

Country Status (3)

Country Link
US (1) US5686037A (bg)
BG (1) BG61566B1 (bg)
RU (1) RU2100324C1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG64820B1 (bg) * 2000-04-18 2006-05-31 Семен КОМКОВ Метод за производство на строителни изделия и керамична маса за производството им

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2005075167A1 (en) * 2004-02-09 2005-08-18 Octavio Naspolini Roof tile, process and equipment for the manufacture thereof
RU2461457C1 (ru) * 2011-04-06 2012-09-20 Открытое акционерное общество "Ревдинский кирпичный завод" Способ производства керамического камня
RU2514082C1 (ru) * 2013-02-19 2014-04-27 Юлия Алексеевна Щепочкина Фаянсовая масса
RU2520213C1 (ru) * 2013-06-14 2014-06-20 Юлия Алексеевна Щепочкина Масса для производства кирпича
CN113831112A (zh) * 2021-09-22 2021-12-24 滁州方大矿业发展有限公司 一种陶瓷生产用陶瓷胚胎制作方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1666936A (en) * 1925-10-13 1928-04-24 Kern Ludwig Process of manufacturing ceramic products
US4048276A (en) * 1971-03-22 1977-09-13 Frede Hilmar Drostholm Structural building components and method for production on the basis of laterite
FR2572723A1 (fr) * 1984-11-05 1986-05-09 Lavau Jacques Procede de fabrication de produits mineraux a base d'argile, presentant une grande stabilite dimensionnelle, et produits en resultant
RU2004518C1 (ru) * 1991-04-22 1993-12-15 Малое предпри тие "Экспресс-керамика" Способ изготовлени строительных изделий и сырьева керамическа смесь дл изготовлени строительных изделий

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG64820B1 (bg) * 2000-04-18 2006-05-31 Семен КОМКОВ Метод за производство на строителни изделия и керамична маса за производството им

Also Published As

Publication number Publication date
RU2100324C1 (ru) 1997-12-27
US5686037A (en) 1997-11-11
BG99715A (en) 1996-05-31
RU94040399A (ru) 1996-09-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4427610A (en) Method and apparatus for curing concrete products
US6548438B2 (en) Method for processing clay ceramic materials
CN112318681B (zh) 一种利用二氧化碳碳化装置制作砖体的操作方法
CN102795877A (zh) 节能保温矩形孔多孔砖
US3886244A (en) Method for producing bricks from red mud
SU1165662A1 (ru) Шихта дл изготовлени стеновых керамических изделий
BG61566B1 (bg) Метод за производство на строителни изделия и керамична маса за производството им
RU2004518C1 (ru) Способ изготовлени строительных изделий и сырьева керамическа смесь дл изготовлени строительных изделий
RU2225379C1 (ru) Способ изготовления строительных изделий и их сырьевая керамическая масса
CN107663047A (zh) 一种粉煤灰砖及其生产方法
US3378382A (en) High-strength lightweight aggregate and method for its manufacture
RU2596027C1 (ru) Керамическая смесь для изготовления строительного кирпича
RU2229454C2 (ru) Сырьевая смесь для изготовления керамического кирпича
SU1239120A1 (ru) Сырьева смесь
KR100421698B1 (ko) 건축용 황토벽돌의 제조방법
CA2161828A1 (en) Method and raw ceramic mass for manufacturing building elements
KR100495026B1 (ko) 굽지 않는 고강도 점토벽돌 및 그 제조방법
RU2570727C2 (ru) Сырьевая смесь для производства штучных изделий из опилкобетона с добавлением золы-уноса
SU1305043A1 (ru) Поточна лини дл производства кирпича
CN102701619A (zh) 一种利用废弃磷石膏生产石膏砌块的工艺
RU2049755C1 (ru) Способ изготовления стеновых керамических изделий
RU2726000C1 (ru) Технологическая линия для производства керамического кирпича
SU1250549A1 (ru) Способ изготовлени стеновых керамических изделий
CN1087331A (zh) 高掺量粉煤灰烧结制品及其生产工艺
RU2082692C1 (ru) Способ производства керамического кирпича