BG61068B1 - Апарат за инжектиране - Google Patents

Апарат за инжектиране Download PDF

Info

Publication number
BG61068B1
BG61068B1 BG93980A BG9398091A BG61068B1 BG 61068 B1 BG61068 B1 BG 61068B1 BG 93980 A BG93980 A BG 93980A BG 9398091 A BG9398091 A BG 9398091A BG 61068 B1 BG61068 B1 BG 61068B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
syringe
sleeve
injection
injection apparatus
locking
Prior art date
Application number
BG93980A
Other languages
English (en)
Other versions
BG93980A (bg
Inventor
Paul Rand
Philip Regan
Original Assignee
Glaxo Group Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glaxo Group Ltd. filed Critical Glaxo Group Ltd.
Priority to BG93980A priority Critical patent/BG61068B1/bg
Publication of BG93980A publication Critical patent/BG93980A/bg
Publication of BG61068B1 publication Critical patent/BG61068B1/bg

Links

Landscapes

  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)

Abstract

Апаратът е предназначен за автоматично самоинжектиране на предварително определена доза лекарствен препарат. Той е сигурен, лесно се обслужва и е изключена възможността от самозадействане. Апаратът включва тяло, съдържащо контейнер с лекарствен препарат, освобождаващ механизъм, контролиращ действието на избутвач, и спусък. Тялото е съставено от две части, съосни и осово подвижни една спрямо другамежду една първа и една втора позиция в посока къмосвобождаващия механизъм. Спусъкът е монтиран къмедната част (40), а освобождаващият механизъм, оформен като фиксатор (47) към другата част (41) натялото. Във втората относителна позиция на двете части на тялото фиксаторът (47) е по-близо до спусъка (64), отколкото в първата позиция.

Description

Област на техниката
Настоящото изобретение се отнася до апарат за инжектиране и поспециално до апарат за автоматично самоинжектиране на предварително определена доза лекарствен препарат.
Предшестващо ниво на техниката
Апаратите за самоинжектиране с цел приемане на лекарствени препарати са добре известни и по-специално тези, които се използват от диабетици за инжектиране на инсулин. Тези познати апарати са с усложнено зареждане, трудни и шумни при употреба и изискват много точно манипулиране. И все пак, тъй като диабетиците трябва да се самоинжектират много редовно, те са принудени своевременно да се научават да използват апаратите и свикват с недостатъците им.
При един такъв известен апарат предварително напълнена традиционна спринцовка се поставя в цилиндричен балон, буталото се изтегля срещу силата на пружина, и се застопорява в това положение. За да се инжектира инсулина, апаратът се допира до кожата, пружината се освобождава чрез натискане на бутон и спринцовката се изтласква от буталото в кожата, при което буталото притиска плунжера на спринцовката, за да се инжектира инсулин. След употреба спринцовката се изхвърля. За следващо инжектиране се зарежда нова неупотребявана спринцовка (1).
В други конструктивни решения (2) са представени апарати за инжектиране на противоотрови, които се използват от военнослужещи в случай на химическа атака. Същите са автоматични и се задйстват, като се притиснат към бедрото на ползващия. Преждевременното им задействане се предотвратява с помощта на обезопасяваща капачка, съоръжена с централен щифт, който не позволява освобождаването на буталото.
ш.
Известен е и автоматичен апарат за инжектиране (3), представляващ тяло, съставено от две части, разположени подвижно една в друга между предварително определени първа и втора позиция , контейнер с вещество за инжектиране, фиксаторен - заключващ механизъм и бутало - избутван, контролирано от фиксаторнозаключващия механизъм за избутване веществото за инжектиране, както и спусък, взаимодействащ си с фиксатора за освобождаване на буталотоизбутвач.
Конструкцията на този апарат позволява сигурно действие и лесно обслужване при изключена възможност от самозадействане.
Техническа същност на изобретението
Настоящият апарат за инжектиране представя по-нататъшно усъвършенстване на такива апарати за самоинжектиране, обезпечаващи безопасност, лесна употреба и безшумност при използването им. В настоящия случай, при конструирането е взето предвид и изискването, че апаратът трябва да може да се използва с една ръка дори от найнеопитното лице и трябва да е годен да инжектира малки точни дози, както подкожно, така и мускулно. Ето защо настоящото изобретение е предназначено за използване и от неопитни лица, непривикнали към използване на устройства за самоинжектиране, въпреки че, естествено този апарат е изгоден и за лицата, използващи редовно такива апарати.
Гореспоменатата необходимост възниква и поради факта, че съществуват лекарствени препарати, например SUMATRIPTAN, използван за лечение на мигрена и други подобни неразположения като локализирани главоболия, които препарати се прилагат само в малки дози и сравнително рядко, така че техният потребител не свиква с използването на апарата за самоинжектиране. Освен това, тъй като мигренните атаки могат да се появяват внезапно, съществува необходимост от апарат, който да е компактен, преносим и да може да се използва бързо и незабележимо за околните.
Настоящото изобретение цели да удовлетвори в преобладаваща степен тези изисквания. Представе-ният апарат за инжектиране се състои ъ
I Hili от тяло, в което се помества контейнер с препарата за инжектиране, фиксиращо-освобождаващ елемент и средство за изпразване на споменатия препарат, контролирано от фиксиращо-освобождаващия елемент. Самото тяло е образувано от две части, като едната част е подвижна по отношение на другата и е снабдена със спусък, като фиксиращо-освобождаващият елемент е пригоден да се задейства отчасти от действието на спусъка и отчасти от движението на едната спрямо другата част на тялото, но се задейства изцяло само от едновременното действие на спусъка и движението на другата част, при което средството за изпразване на препарата не може да бъде случайно задействано.
Следователно съгласно една от особеностите на конструкцията, взаимното разполагане и свързване на отделни съставни части в тялото на апарата е такова, че се обазпечава задействане на фиксиращоосвобождаващия елемент отчасти от движението на спусъка, закрепен към едната част на тялото, и отчасти от движението на другата част на тялото. При това особено съществено е, че фиксиращо-освобождаващият елемент се задейства изцяло само от едновременното действие на спусъка и движението на другата част, поради което инжектирането на препарата не може да бъде случайно осъществено.
С предпочитане едната част на тялото, бидейки монтирана подвижно в другата, стърчи от нея. Също в едно предпочитано изпълнение, фиксиращо-освобождаващият елемент е монтиран в единия край на едната от двете части, която е поставена в другата част, при което закрепеният за другата част спусък е във формата на бутон, към който фиксиращо-освобождаващият елемент се придвижва чрез движението на едната част вътре в другата част.
Предпочетено е контейнерът да съдържа спринцовка, вместена в едната част на гореспоменатото тяло. Задействането на средството за изпразване на препарата първо води до придвижване на спринцовката напред вътре в тази една част до показването на иглата и по този начин до преминаването й през кожата, а- след това води до натискане на една Ί
ш.
бутална запушалка в спринцовката за инжектиране на потребителя с препарат. Спринцовката може да се задържа вътре в едната част чрез действието на една слаба пружина.
В приложеното по-долу примерно изпълнение средството за изпразване на препарата е представено като бутален комплект. Същият включва едно удължено бутало-избутвач, натегнато свързано през еластична пружинна сила с фиксиращо-освобождаващия елемент, като последният, посредством две свои рамена,задържа връхния заден край на буталния прът, който бива освобождаван от придвижването на един бутон, задействан с натискане на спусъка.
Съгласно друга особеност на изобретението, вътрешната част от двете подвижно съосно монтирани една в друга части на тялото на апарата от своя страна също е съставена от две части. Първата от тях е предвидена да се изважда от апарата, като част от нея стърчи извън него и е с формата на гилза, предназначена да побира спринцовката с веществото за инжектиране, а във втората нейна част, представляваща фактически вътрешната съосно подвижно монтирана част на тялото, е разположен буталният прът-избутвач, като тези две части също са разглобяемо свързани помежду си. По-нататък е предвидено гилзата също да се състои от две части-вътрешна и външне гилза, съосно подвижни една спрямо друга под действието на една слаба пружина.
При един предпочитан вариант на изпълнение на конструктивно решение, апаратът за инжектиране е продълговат, тънък и обикновено цилиндричен и по форма прилича на писалка. Средството за изпразване на препарата вътре в апарата може да бъде удължен избутвач, който се придвижва с помощта на еластична сила.
При всички конструктивни решения на изобретението, голямо предимство представлява фактът, че апаратът за инжектиране не може да бъде задействан случайно, фиксиращо-освобождаващият елемент може да бъде приведен в действие само от две съвсем различни движения, а именно действието на спусъка и движението на едната част на апарата спрямо другата. В предпочитаните конструктивни решения спусъкът е ί .UK
61068 разположен в далечния край на апарата така, че двете действия не могат да се осъществят едновременно,освен нарочно.
Съгласно един следващ вариант на изпълнение апаратът за
I инжектиране включва и кутия поне за един контейнер с препарата за инжектиране. Кутията съдържа най-малко един контейнер със спринцовка с веществото за инжектиране, като този контейнер се състои от отстраняема гилза за спринцовката и е обезпечен със средство за разглобяемо захващане на гилзата към кутията. Също така споменатата гилза е съоръжена със средства за освобождаемото ύ свързване с апарата за инжектиране, така че гилзата със спринцовката могат да се изваждат от кутията заедно с апарата за инжектиране и да се върнат в нея след използване.
За предпочитане е кутията да има капаче, което се затваря след връщането на използвания контейнер.
Контейнерът може да представлява и спринцовка, а спринцовката може да има гумена капачка за предпазване на иглата, която капачка остава вътре в кутията, когато гилзата се изважда с помощта на апарата за инжектиране.
За предпочитане спринцовката се задържа вътре в гилзата против действието на пружината.
Средствата за освобождаемо закрепване в гилзата при едно конструктивно решение могат да представляват винтово съединение, а при други решения могат да бъдат байонетен прорез със зъбче или със запънка.
При най-предпочитаното конструктивно решение кутията и апаратът за инжектиране са поместени в единичен калъф. Калъфът може да има вдлъбнатина - отвор за апарата за инжектиране, като тази вдлъбнатина включва средства за зареждане на задействащ инжектирането механизъм, когато апаратът се постави във вдлъбнатината.
Предимството на това конструктивно решение се състои във факта, че отделните контейнери с препарата, който ще се инжектира, могат безопасно да се съхраняват преди.мзползване,без риск от нараняване на 6
ш.
61068 ползващия от показалата се игла. Това е така, защото на първо място всяка спринцовка е разположена вътре в гилзата, и на второ място иглата на всяка спринцовка е покрита с гумена капачка. Спринцовките лесно се зареждат в апарата за инжектиране,без да е необходимо ползващото лице да влиза в пряк допир със спринцовката, а използваните спринцовки се връщат в кутията,без да е необходимо потребителят пряко да докосва спринцовката.
За предпочитане кутията е за еднократна употреба, като тя може да се изхвърли след използването на спринцовката или на всяка спринцовка.
При друго конструктивно решение на изобретението контейнерът е подвижен вътре в тялото спрямо средствата за изпразване на препарата, респективно спрямо буталния комплект, а апаратът допълнително включва средства, които предотвратяват изпразването на препарата преди средствата за изпразване, респективно буталният прът-избутвач се захване от фиксиращо-освобождаващия елемент, при което поставянето на контейнера в тялото може в същото време да захване буталния прът-избутвач към фиксиращо-освобождаващия елемент.
В случай, че контейнерът представлява спринцовка, върху иглата на спринцовката се поставя гумена капачка за затваряне на спринцовката, така че тя самата да може да се използва за движение на средството за изпразване обикновено против действието на пружина.
При всички конструктивни решения спринцовката може да съдържа лекарствен препарат, например SUMATRIPTAN, за инжектиране при мигрена и други такива неразположения като локализирано главоболие. Кратко пояснение на фигурите
Предпочитаните конструктивни решения на изобретението са подробно описани по-долу на приложените фигури, от които:
Фиг. 1 представлява изглед в перспектива на калъф, съдържащ апарат за инжектиране и кутия съгласно една особеност на изобретението;
фиг. 2 представлява изображение в разглобен вид, показващо калъфа, апарата за инжектиране и кутията от фиг.1;
Jill, фиг. 3 представлява изображение в разглобен вид в перспектива на кутията от фигури 1 и 2;
фиг. 4 е разрез на кутията от фиг. 3, с патрона, респ. гилзата, носеща спринцовката;
Фиг. 5. представлява изображение в разглобен вид в перспектива на апарата за инжектиране от фиг. 1 без гилзата, която е посочена на фигурите, показващи кутията;
фиг. 6 представлява разрез, показващ поставянето на апарата за инжектиране вътре в кутията и съединяването на гилзата, носеща спринцовката, към апарата;
фигури 7 до 10 представляват разрези на комплекта апарат за инжектиране, включващ гилзата, показващи действието на апарата при инжектиране на препарата, който е вътре в спринцовката, като тези разрези са по надлъжната ос на апарата, но завъртяни на 90° спрямо фиг. 6, така че да бъдат перпендикулярни на надлъжния разрез от фиг. 6;
фиг. 1 1 представлява изглед в перспектива на целия апарат за инжектиране съгласно едно второ конструктивно решение на изобретението;
фиг. 12 представлява изглед в перспектива в разглобен вид на апарата от фиг. 1 1;
Фиг. 13 представлява изображение в разглобен вид в перспектива на част от апарата от фигури 1 1 и 12;
фигури 14 до 16 представляват разрези на апарата от фигури 11 и 12;
Фиг. 17 представлява изглед в перспектива на патрон за спринцовка, който се използва при трето конструктивно решение;
Фиг. 18 представлява изображение в разглобен вид в перспектива на патрона от фиг. 17;
фиг. 19 до 21 представляват разрези на апарата за инжектиране съгласно третото конструктивно решение на изобретението, показващи поставянето на спринцовката, и
I ш.
Фигури 22 до 24 представляват разрези, подобни на тези от фигури 19 до 21, посочващи етапите на подготовка на апарата за употреба.
Подробно описание на примерните изображения фигура 1 показва изглед в перспектива на калъфа 1 на спринцовката, състоящ се от основно тяло 2 с капак 3, шарнирно свързан към основното тяло 2. Когато капакът 3 е затворен, калъфът 1 е приятен за окото и лесно влиза в джоба или ръчната чанта на ползващия. Както е показано по-ясно на изображението в разглобен вид на фиг. 2, основното тяло 2 на калъфа 1 се състои от формован детайл 4, в горната част на който е запъната вложка 5, имаща една свързана с нея панта 6, включваща два зъба 7 за заключване, които е предвидено да се разполагат в съответните отвори 7а на капака 3. Вложката 5 към корпуса 2 на калъфа 1 има цилиндричен отвор 8 и овален отвор 9, намиращ се в съседство с цилиндричния отвор.
Цилиндричният отвор 8 е предназначен да поеме механизма 10 за задействане на инжектиране със спринцовка, а овалният отвор 9 е за кутията 11 за патрона 15 на спринцовката. При илюстрираното конструктивно решение кутията 1 1 за патрона със спринцовката съдържа два намиращи се на разположение патрона за еднократна употреба, но при други конструктивни решения тя може да е предвидена само за един патрон или за повече от два патрона.
Вложката 5 на калъфа се закрепва в щампования детайл 4, а кутията 1 1 на патрона със спринцовката се заключва във вложката 5 на калъфа и в щампования детайл 4,като най-отгоре има затварящи се капачета 12. Всеки от гъвкавите езикоподобни елементи 13 на кутията 1 1 за патрона завършва в края си с кръгообразно опорно чело 14, като това опорно чело влиза в съответните странични кръгови отвори 14а, намиращи се от двете страни на щампования детайл 4. При употреба, опорните чела 14 се притискат, за да се извади кутията 1 1, когато тя трябва да се смени.
Illi
Кутията 11 за патрона 15 със спринцовката е показана в по-големи подробности на фиг. 3. На тази фигура патронът 15, включващ една съставна гилза 23 с вместена в нея спринцовка 16, е показан в разглобен вид. Кутията 11 включва опорна част 11а, която се захваща към кутията и е съоръжена със споменатите по-горе гъвкави елементи 13.
Всяка една спринцовка 16, която се намира в двупатронната кутия 1 1, е предварително напълнена с предварително определено количество за инжектиране и се състои от стъклен резервоар 17, съдържащ препарата и затворен с гумена запушалка 18. Иглата 19 на спринцовката (не е показана на тази фигура) е защитена от гумен предпазител 20. Резервоарът 17 има ограничителен заден ръб 21, а гуменият предпазител 20 има венец 22. Спринцовката е разположена вътре в съставна гилза 23, включваща вътрешна гилза 24, външна гилза 25 и слаба пружина 26 между тях. Монтирането на спринцовката ще бъде описано в по-големи подробности по-долу. Съставната гилза 23 се поставя чрез натиск вътре в кутията 1 1 за патрона със спринцовката, както е описано по-нататък.
Както може да се види от фиг. 4, вътрешната гилза 24 се монтира в горната част 27 на външната гилза 25 за образуване на съставна гилза 23 на спринцовката, като това монтиране се улеснява от надлъжни прорези 28, направени във вътрешната гилза 24 (виж фиг. 3), което позволява страните на гилзата да са огънати навътре. В прорезите 28 влизат надлъжни ребра 29, направени по вътрешната страна на външната гилза 25. Това монтиране предотвратява въртенето на вътрешната гилза 24 спрямо външната гилза 25. Освен това надлъжните ребра 29 ограничават надлъжното движение на вътрешната гилза 24 във външната гилза 25, т.е. когато рабрата 29 са в края на прорезите 28, не е възможно понататъшно движение. След като вътрешната гилза 24 бива поставена вътре във външната гилза 25, външните пръстеновидни секторни издатни 30 по вътрешната гилза 24 се разполагат под горен вътрешен пръстеновиден праг 31, намиращ се в горната част на външната гилза 25. По този начин вътрешната гилза не може да излезе от външната гилза. Движението на вътрешната гилза 24 във външната гилза 25 е срещу
ΊΙ действието на слабата пружина 26, която е установена между горния венец 32 на вътрешната гилза и горния край 33 на външната гилза 25.
Външната гилза 25 има предвиден между двата си края пръстеновиден фиксиращ ръб 34, при което върху външната й повърхност в горния й край е изработена резба 35 за свързване със съответната резбова част на задействуващия мехнизъм 10 за инжектиране. Това свързване ще бъде описано по-нататък.
Редът, по който описаните по-горе съставни елементи се сглобяват, е както следва. Слабата пружина 26 се поставя около вътрешната гилза 24 от съставната гилза 23 за спринцовката. Вътрешната гилза 24 се поставя вътре във външната гилза 25. След това така оформеният комплект съставна гилза 23, играеща ролята на контейнер на спринцовката 16, се поставя с натиск в кутията 1 1 за патрона 15 със спринцовката 16 дотогава, докато фиксиращият пръстеновиден ръб 34 се разположи под издатък 36, намиращ се от вътрешната страна на кутията 1 1. След това спринцовката 16 се поставя с натиск в комплекта съставна гилза 23, докато ограничителният ръб 21 в горния заден край на резервоара 17 на спринцовката 16 се опре в края на вътрешната гилза 24.
Фиг. 4 показва съставна гилза 23, поставена в кутията 1 1 на патрона и една спринцовка 16, поставена в съставната гилза 23. В това положение, долният край на външната гилза 25 обхваща една куха цилиндрична издатина 37 в основата 38 на кутията 1 1. Тази издатина се вижда по-добре в дясната част на кутията 11 на фиг. 4. От вътрешната страна на горния край на цилиндричната издатина 37 е оформен ограничителен ръб 39. Когато спринцовката 16 се постави в съставната гилза 23 вътре в кутията 1 1, венецът 22 на гумения предпазител 20 ще бъде опрян под горния ограничителен ръб 39 на цилиндричната издатина 37.
Фиг. 5 показва в разглобен вид само механизма 10 за задействане на инжектирането без съставната спринцовка 16, т.е. без патрона 15. В представеното тук изображение на механизма за задействане 10 към апарата за инжектиране се виждащ^еговите външен кожух 40 и вътрешно
Jill;
цилиндрично тяло 41, монтирано съосно плъзгащо се вътре във външния кожух 40. Прорезите 42 по вътрешното цилиндрично тяло 41 и надлъжните вътрешни ребра 43 (не са показани) на външния кожух 40 предотвратяват въртенето на вътрешното цилиндрично тяло 41 спрямо кожуха 40. Долната част на вътрешното цилиндрично тяло 41 има поголям диаметър и между тази по-широка част на вътрешното цилиндрично тяло се образува опорно стъпало 44.
Вътре във вътрешното цилиндрично тяло 41 е монтиран бутален комплект 45, състоящ се от бутален прът-избутвач 46 и фиксиращоосвобождаващ елемент 47, натегнати помежду си от пружина от една главна пружина 48. В горния край на буталния прът-избутвач 46 има глава 50, която е отделена от останалата част на буталния прът-избутвач 46 чрез по-тесен участък-шийка 51. Главата 50 се фиксира под двете рамена 52 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47.
фиксиращо-освобождаващият елемент 47 включва още главно кухо тяло 55 и по-тесен долен цилиндричен участък 56, стърчащ извън тялото 55 и влизащ в края на вътрешното цилиндрично тяло 41. Вътрешното опорно стъпало 57 (виж фиг. 6) между тялото 55 и по-тесния цилиндричен участък 56 представлява опора за главната пружина 4S. Опората за другия край на пружината 48 представлява кръговия венец 58 на буталния прът-избутвач 46. Между рамената 52 и главното тяло 55 се образува горно опорно стъпало 59.
Ограничителните ръбове 60 в горния край на вътрешното цилиндрично тяло 41 влизат в периферните прорези 61 в главното кухо тяло 55 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47.
Механизмът за задействане 10 включва също и еластичен спусък 64, състоящ се от капаче 65, определящо местоположението на задействащ бутон 66 заедно с бутонна пружина 67. Задействащият бутон 66 има два бутонни разделителни елемента 68, които влизат в прорезите 69 между рамената 52 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47. Бутонната пружина 67 е поставена между един бутонен пръстеновиден венец 70, намиращ се върху задействащия бутон 66 и горното опорно
I .ш.
стъпало 59 на главното тяло 55 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47. В края на двата бутонни разделителни елемента 68, намиращ се поблизо до венеца 70 на задействащия бутон 66, има наклонен участък 71; с други думи всеки един от разделителните елементи 68 се разширява в горната си част, в близост до горната бутонна повърхност.
Когато тази разширена част на всеки един разделителен елемент 68 се вкара в прорезите 69,тя ще раздели рамената 52 на фиксиращоосвобождаващия елемент 47.
Капачето 65 на бутона 66 се фиксира вътре в кожуха 40,като една пръстеновидна издатина 73 от външна страна на капачето 65 влиза в пръстеновидна вдлъбнатина 74 от вътрешната страна на външния кожух 40. Капачката 65 има и два гъвкави елемента 75, които частично дефинират издатината 73 и които в случай, че капачето се постави във външния кожух 40, влизат навътре, за да ограничат хода на бутона 66. Трябва също така да се отбележи, че в долната вътрешна повърхност на вътрешното цилиндрично тяло 41 има резба 76 (виж фиг. 6) за свързване с резбата 35 на външната гилза 25. Сглобяването на съставните елементи на механизма 10 за задействане ще бъде подробно описано с позоваване на фиг. 6.
Сглобеният механизъм 10 за задействане може да се види в разрез на фиг. 6, където той е готов за употреба, поставен в кутията 1 1. При употреба разбира се, кутията 11 остава в калъфа 1 от фигури 1 и 2.
Както се вижда на тази фигура вътрешното цилиндрично тяло 41 е вкарано във външния кожух 40 отдолу, буталният прът-избутвач 46 и пружината 48 са вкарани във вътрешното цилиндрично тяло отгоре. Фиксиращо-освобождаващият елемент 47 е вмъкнат с натиск в края на вътрешното цилиндрично тяло 41, а капачето 65 се фиксира вътре в края на външния кожух 40.
Трябва да се отбележи, че вътрешното опорно стъпало 77, в което се опира главното кухо тяло 55 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47, предотвратява излизането на вътрешното цилиндрично тяло 41 от
Illi външния кожух 40 и че вътрешният венец 78 на вътрешното цилиндрично тяло 41 предотвратява излизането на буталния прът-избутвач 46 от него.
Поставянето на избутвана 46 в положението, при което неговата глава 50 е над рамената 52 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47, налага буталният прът-избутвач 46 да се движи против действието на главната пружина 48.. Това може да се постигне, като се използва подходящо приспособление за тласкане на избутвана 46 вътре във външния кожух 40, но най-предпочитан начин за осъществяване на това е натискането на механизма 10 за задействане вътре в цилиндричния отвор 8 на главния калъф 1. Главният калъф 1 има в основата си срещу цилиндричния отвор 8 един продълговат издатък или упор 79 (виж фиг. 2), съосен с проходния отвор 8, който когато механизмът 10 се натисне в отвора 8, ще изтласка избутвана 46 нагоре до излизане на главата на избутвана над рамената 52 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47. Фактически калъфът 1 не може да се затвори докато буталният прътизбутвач 46 не се застопори по този начин. По такъв начин главната пружина 48 на механизма 10 за задействане може лесно да се свие и така той да е готов за употреба.
По-нататък механизмът 10 за задействане се поставя в кутията 11 с патрона 15 чрез простото му плъзгане в нея така, че вътрешното цилиндрично тяло 41 обхваща вътрешната гилза 24 от съставната гилза 23 на патрона 15 . Когато механизмът влезе в кутията, той се завърта, за да се зацепи резбата 76 на вътрешното цилиндрично тяло 41 с резбата 35 на външната гилза 25 от съставната гилза 23 на патрона 15.
За да се извади патронът 15 от кутията 11, механизмът за задействане 10 просто се издърпва от кутията 1 1. При първоначалното издърпване на механизма 10, се освобождава съставната гилза 23 от кутията 1 1 чрез отделяне на издатъка 36 от фиксиращия ръб 34. Обаче след това движение спринцовката 16 на патрона 15 остава в същото положение по отношение на кутията 11, тъй като силата, необходима за изваждане на гумения предпазител 20 от спринцовката 16 е по-голяма от
I ш.
силата на слабата пружина 26, към съставната гилза 23, представляваща контейнер на сринцовката 16.
Чрез по-нататъшното движение нагоре на задействащия механизъм 10, се притиска слабата пружина 26 на съставната гилза 23, докато вътрешните ребра 29 на външната гилза 25 достигнат края на прорезите 28 на вътрешната гилза 24. При последващо движение нагоре, се освобождава спринцовката 16 от кутията 1 1, като гуменият предпазител 20 остава вътре в кутията 11, задържан от ограничителния ръб 39 на цилиндричния издатък 37 в основата на кутията 1 1. Движението нагоре на задействащия механизъм 10, преди освобождаването на спринцовката 16, е показано чрез разстоянието X на фиг. 6. Така събрани,всички съставни елементи представят апарата за инжектиране. След като така събраният апарат за инжектиране се извади от кутията 1 1, слабата пружина 26 на съставната гилза 23 се разтяга, за да придвижи спринцовката нагоре в комплекта съставна гилза 23 до нейното първоначално положение.
Сега вече апаратът за самоинжектиране е готов да бъде задействан от потребителя.
Етапите на задействане са илюстрирани на фигури 7 до 10. Както е показано на фигури 7 и 8,първият етап представлява движение на вътрешното цилиндрично тяло 41 и съставната гилза 23, в която се съдържа спринцовката 16 вътре във външния кожух 40. Това движение се постига, когато потребителят притисне апарата към мястото за инжектиране, напр. в бедрото на пациента. Това относително движение е ограничено от опорното стъпало 44 на вътрешното цилиндрично тяло 41, опиращо се в дъното на външния кожух 40, и води до натискане на бутонната пружина 67 съпроводено с изместване на фиксиращоосвобождаващия елемент 47 нагоре към задействащия бутон 66. По време на това движение бутонните разделителни елементи 68 се преместват вътре в прорезите 69 между рамената 52 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47. В края на това движение наклонените участъци 71 на бутонните разделителни елементи 68 са в близост до краищата на прорезите 69 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47.
I ж
Натискането на бутона 66 води до вкарването на наклонените (разширените) участъци 71 на бутонните разделителни елементи 68 в прорезите 69 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47, като по този начин се разделят рамената 52 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47.
Трябва да се отбележи, че натискането на бутона 66 без да се задвижва вътрешното цилиндрично тяло 41 няма да бъде достатъчно да се вкарат наклонените участъци 71 в прорезите 69, тъй като ходът на бутона 66 надолу ще бъде ограничен от елементите 75 на спусъка 65.
Както се вижда на фиг. 9 с разделянето на рамената 52, се освобождава главата 50 на буталния прът-избутвач 46 и тогава избутвачът 46 се придвижва напред под действие на силата на главната пружина 48. Избутвачът 46, който захваща гумената запушалка 18 в спринцовката 16, играеща ролята на бутало в нея, първо придвижва цялата спринцовка 16 надолу против силата на слабата пружина 26, носеща спринцовката. Това движение, в резултат на което иглата 19 се подава, не води до такова притискане на гумената бутална запушалка 18 на спринцовката 16, че да я придвижи напред в нейния резервоар 17, защото силата, необходима за тази цел, респективно за изтласкване на флуида от спринцовката, е по-голяма от силата на слабата пружина 26. Ето защо движението на избутвана 46 все още не може да изтласка флуида от спринцовката.
Трябва да се отбележи, че движението на спринцовката 16 надолу, т.е. дълбочината на проникване на иглата, се определя от прорезите 28 и ребрата 29 на комплекта съставна гилза 23.
Последният етап, илюстриран на фиг. 10, представлява натискане на буталната гумена запушалка 18 в спринцовката 16 с помощта на избутвана 46. Така след като иглата 19 се е подала и е проникнала в кожата на потребителя, спринцовката 16 се изпразва, вкарвайки препарата в тялото на потребителя.
Необходимо е да се отбележи, че при първоначалния натиск на апарата върху бедрото на пациента, който натиск се осигурява от първото
Il движение, се опъва кожата, което означава, че когато иглата прониква в кожата, съществува много малка вероятност тя да се движи странично спрямо кожата и в този случай инжекцията е относително безболезнена.
Освен това, както е посочено по-горе, нито натискането на бутона 66, нито движението на вътрешното цилиндрично тяло 41 спрямо външния кожух 40 могат сами по себе си, поотделно, да освободят избутвана 46 и следователно, апаратът е по същество безопасен и не може да бъде задействан случайно.
Въпреки че се предпочита първо апаратът да се притисне към бедрото и след това да се натисне бутона, апаратът може, разбира се, да се задейства и като се натисне бутона, задържи се в това положение, след което апаратът се притиска към бедрото.
След инжектирането на лекарствения препарат, апаратът се отделя от бедрото на пациента и използваният патрон 15, т.е. съставната гилза 23 със спринцовката 16,се връщат обратно в кутията 11 заедно с механизма за инжектиране 10, при което комплектът съставна гилза 23 го фиксира вътре.
След това механизмът 10 на задействане на инжектирането, се завърта в обратна посока, за да се освободят резбите 35 и 76, в резултат на което самозадействащият механизъм 10, вече без съставната гилза 23 и спринцовката 16, т.е. без патрона 15, се изважда. Натикването по този начин на съставната гилза 23 в кутията, ще придвижи спринцовката 16 нагоре във вътрешната гилза 24 и иглата ще бъде обхваната от гумения предпазител 20. Капакът 12 на кутията 1 1 за патрона 15 затваря в кутията изразходваната спринцовка 16. Използваният патрон не може да бъде достигнат без да се използва задействащият механизъм 10. По този начин използваната спринцовка е освободена по съвсем хигиеничен начин.
Задействащият механизъм 10 може да се постави отново в цилиндричния проходен отвор 8,за да бъде използван по-нататък и калъфът 1 може да се затвори. Поставянето на задействащия механизъм 10 в отвора 8 придвижва избутвачр?4б нагоре и натиска главната пружина
II
48, като по този начин подготвя механизма 10 за следващото му използване, както е описано по-горе.
Едно второ конструктивно решение на изобретението е илюстрирано на фигури 11 до 16. Една принципна разлика между апарата за инжектиране, показан на тези фигури, и апарата, показан на предишните фигури, представлява фактът, че този апарат се доставя на потребителя в състояние готово за употреба. С други думи потребителят не трябва да намества задействащия инжектирането механизъм 10 или сам да зарежда патрона 15,т.е. комплекта съставна гилза 23 спринцовка 16. Освен това, този готов за използване апарат е само за еднократна употреба, така че след инжектирането на препарата и изпразването на спринцовката целият комплект, включващ апарата за инжектиране и патрона на спринцовката, се изхвърля. Потребителят трябва да има няколко комплекта апарати за инжектиране за последващо използване.
Този апарат за инжектиране е твърде сходен с апарата, описан погоре и затова, там където е възможно, се използва същата номерация. По-специално задействащият механизъм 10 за инжектиране със спринцовка е по същество еднакъв с описания по-горе и включва външния кожух 40 със съосно движещото се в него вътрешно цилиндрично тяло 41. Във вътрешното цилиндрично тяло е монтиран избутвач 46 против действието на силната пружина 48,като главата 50 на избутвана се задържа от фиксиращо-освобождаващия елемент 47.
Освен това поставянето на спринцовката 16 в комплекта съставна гилза 23 е същото, както при първото конструктивно ршение, с изключение на връзката със задействащия инжектирането механизъм 10, която ще опишем по-нататък.
Както при предишното конструктивно решение апаратът за инжектиране може да се задейства само чрез едновременното натискане на бутона 66 и относителното движение на вътрешното цилиндрично тяло 41 спрямо външния кожух 40. С други думи действието на апарата при инжектиране съдържанието на спринцовката, както е описано при първото
II конструктивно решение, се осъществява по същия начин и с настоящия апарат.
Целият апарат за инжектиране е показан на фиг. 1 1. На тази фигура могат да се видят външния кожух 40 и издърпващото се капаче 80 заедно с пластинка за закрепване Θ1, която е монтирана подвижно около тялото на апарата за инжектиране. Както ясно се вижда на тази фигура, целият апарат, така както при първото конструктивно решение, прилича по размер и форма на писалка, а пластинката за закрепване 81 позволява апарата да се носи в джоба на потребителя по същия начин, както и писалка.
Изгледът в разглобен вид на фиг. 12 показва апарата за инжектиране в състояние готово за употреба. На тази фигура апаратът е обърнат наопаки и се вижда бутонът за задействане 66. Пластинката за закрепване 81 е извадена от апарата, което е възможно благодарение на гъвкавите крила 82 на пластинката за закрепване. Отстраняването на пластинката за закрепване 81 позволява вътрешното цилиндрично тяло 41 да се движи спрямо външния кожух 40. Преди изваждането на пластинката за закрепване 81 това движение не може да се осъществи.
На тази фигура е показано също и изваждането на издърпващото се капаче 80. Изваждането на това капаче и цялостната подготовка на апарата за употреба са подробно описани по-долу.
Фиг. 13 показва в разглобен вид комплекта съставна гилза 23 и спринцовка 16, както и издърпващото се капаче 80. Спринцовката 16 на този апарат е същата както при предишното конструктивно решение и включва стъклен резервоар 17 и гумен предпазител 20. Спринцовката 16 се поставя в съставната гилза 23, състояща се също от вътрешна гилза 24 и външна гилза 25, както при предишното конструктивно решение със слаба пружина 26 между тях.
Единствената разлика между комплекта съставна гилза от фиг. 13 и комплекта съставна гилза от фиг. 3, използван в първото конструктивно решение,се състои в това, че външната гилза 25 няма горен участък с резба. Вместо това са предвиден^ палци 83 върху външната страна на
I горния участък на външната гилза 25. В тази връзка са предвидени съответни издатини 84 (виж. фиг. 14) върху вътрешната страна на вътрешното цилиндрично тяло 41, обезпечаващи закрепването на съставната гилза 23 към вътрешното цилиндрично тяло 41.
От фиг. 13 може също така да се види, че издърпващото се капаче 80 има участък за хващане 85, който улеснява използването и завършва във върха си с крайна тапа 86, която е неизменно разположена в капачето 85 (във фиг. 13 то е обърнато надолу при разглобяването).
Вътрешността на издърпващото се капаче 85 се вижда на разрезите, показани на фигури 14 до 16. Така както и при кутията 11 на патрона 15 при предишното конструктивно решение и в този случай издърпващото се капаче 85 има вътрешна куха цилиндрична издатина 87 с ограничителен ръб 88 за задържане на предпазителя 20. Всъщност монтирането на комплекта съставна гилза 23 в капачето 80 е еднакво с монтирането на комплекта съставна гилза 23 в кутията 11 за патрона 15 при първото конструктивно решение.
Редът, по който описаните по-горе съставни елементи се сглобяват, е следният. Слабата пружина 26 се поставя около вътрешната гилза 24 на спринцовката. Вътрешната гилза 24 се поставя във външната гилза 25 на спринцовката. След това издърпващото се капаче 80 се поставя с натиск върху външната гилза 25, докато пръстеновидният венец 34 се фиксира в съответната пръстеновидна вдлъбнатина 81 по вътрешната страна на капачето 80. След това спринцовката 16 се вкарва с натиск в комплекта съставна гилза 23 и капаче 80 докато гуменият предпазител 20 влезе в цилиндричната издатина 87 на капачето 80. Накрая целият комплект спринцовка 16, съставна гилза 23 и капаче 80 се вкарва с натиск в задействащия инжектирането механизъм 10 докато палците 83 от сътавната гилза 23, се установят зад съответните издатини 84 по вътрешната страна на вътрешното цилиндрично тяло 41; при това положение ребордът на капачката 80 се разполага срещу дъното на вътрешното цилиндрично тяло 41.
Апаратът се доставя на потребителя в това положение готово за използване.
Както беше споменато при фиг. 12, първият етап при употреба на апарата за инжектиране се състои в отстраняване на пластинката за закрепване 81. След това се изважда издърпващото се капаче 80. Подолу подробно е описано изваждането на капачето.
След като капачето се издърпа на разстояние X в положението, показано на фиг. 15, то ще изтегли спринцовката 16, а по този начин и вътрешната гилза 24 заедно с нея. Това е така, защото гуменият предпазител 20, който обхваща иглата 19 на спринцовката 16, на този етап се задържа в цилиндричната издатина 87 на издърпващото се капаче 80.
Обаче след изтеглянето на спринцовката 16 на разстояние X, както е описано по-горе, във връзка с първото конструктивно решение, споменатата спринцовка 16 не може повече да се движи и следователно едно по-нататъшно издърпване на капачето 80 ще го отдели от апарата за инжектиране, като това издърпване ще освободи също и гумения предпазител 20 от стъкления резервоар 17 на спринцовката. Разделянето на капачето и предпазителя е показано на фиг. 16. Въпреки, че на фиг. 15 изглежда като че ли иглата 19 на спринцовката 16 се подава от съставната гилза 23 веднага след като гуменият предпазител 20 се отдели от стъкления резервоар 17, силата на слабата пружина 26 между вътрешната и външната гилзи 24 и 25, ще върне спринцовка 16 в апарата. По този начин иглата 19 е все още сигурно защитена.
След като спринцовката 16 се е върнала на своето място, както е показано на фиг 16, респективно фиг. 14, по същество апаратът е в същото състояние както показания на фиг.7, съгласно първото конструктивно изпълнение. Ето защо действието на апарата за инжектиране е същото, съгласно описанието във връзка с фигури 7 до 10. Съвсем накратко, апаратът се притиска от ползващия го към съответното място за инжектиране, така че външната гилза 25 и вътрешното цилиндрично тяло 41 се придвижват напред и навътре по отношение на външния кожух 40. След това се натиска бутонът 66 за задействане. Тези две действия позволяват освобождаването на избутвана 46, който след това се изтласква от главната пружина 48, за да придвижи спринцовката 16 напред, а след това да натисне гумената бутална запушалка 18, с цел инжектиране на лекарствения препарат в тялото на потребителя.
Веднага след използване, издърпващото се капаче 80 може да се остави обратно на апарата, като по този начин се покрива показалата се игла 19 и след това целият комплект може да се прибере.
Едно трето конструктивно решение е показано на фигури 17 до 24. То прилича на първото конструктивно решение по това, че потребителят натиска избутвача 46 и свива главната пружина 48 на механизма 10, задействащ инжектирането и зарежда комплекта съставна гилза 23 спринцовка 16. Основната разлика при това конструктивно решение се състои в това, че именно зареждането на комплекта съставна гилза 23 спринцовка 16 движи избутвача 48 в задействащия механизъм 10 и затова спринцовката се зарежда в задействащия инжектирането механизъм 10, а главната пружина 48 се свива с това единично действие.
След като спринцовката 16 се зареди и главната пружина 48 се свие, апаратът се задейства по същество по същия начин както при другите конструктивни решения. С други думи, спринцовката 16 се освобождава само след движението на вътрешното цилиндрично тяло 41 спрямо външния кожух 40 и след натискане на бутона 66 за задействане.
Съществуват значителни сходства между това конструктивно решение и първото конструктивно решение и затова там, където е възможно, се използва същата номерация и не се повтаря описанието.
При това конструктивно решение се приема, че потребителят притежава задействащ инжектирането механизъм 10 и се снабдява при нужда със спринцовки 16. Комплектите спринцовки са за еднократна употреба, но задействащият механизъм 10 остава у потребителя за последваща употреба. Целият патрон 90 със спринцовката 16 е илюстриран на фигури 17 и 18. Патронът има първо капаче 91 и второ капаче 92, и двете поставени върху съставна гилза 23. Предвиден е предпазител 96 срещу неумело използване, който покрива част от първото капаче 91 и част от съставната гилза 23, така че потребителят да се увери, че спринцовката 16 е цяла и не е била пипана преди това. Първото капаче 91 се изважда, когато спринцовката 16 трябва да се постави върху задействащия механизъм 10. След поставянето на спринцовката 16 второто капаче 92 става главно капаче на целия апарат за инжектиране, както при второто конструктивно решение.
Както е показано на изображението в разглобен вид на фиг. 18, патронът 90 включва спринцовка 16 със стъклен резервоар 17 и гумен предпазител 20, слаба пружина 26 заедно с гилзите 24 и 25, и първото и второто капачета 91, 92, описани по-горе. Второто капаче 92 притежава тапичка 93, която е неподвижно монтирана в него. Второто капаче 92 има вътрешна куха цилиндрична издатина 94 с външна резба 95, като по този начин второто капаче 92 може да се навива върху външната гилза 25, притежаваща съответната резба по вътрешната си повърхност. Цилиндричната издатина 94 съответства на издатината 37 при първото конструктивно решение и на издатината 87 при второто конструктивно решение.
Ясно се вижда, че съставната гилза 23 е еднаква със съставната гилза 23 при първото конструктивно решение, показано на фиг. 3, с единствената разлика, че в този случай има вътрешна резба върху външната гилза 25.
След като второто капаче 92 със своята външна резба 95 се завие върху външната гилза 25, посредством найната вътрешна резба, спринцовката 16 се поставя с натиск в комплекта съставна гилза 23, както беше описано във връзка с другите конструктивни решения.
Трябва да се отбележи, че когато спринцовката 16 се монтира в съставната гилза 23, долният преден край на стъкления резервоар 17 лежи върху венеца, респективно реборда на цилиндричната издатина 94. По този начин се предотвратява по-нататъшното движение на резервоара 17 в съставната гилза 23.
I.
Сглобените спринцовка, гилзи и капаче са показани в долната част на фиг. 19. На тази фигура първото капаче 91 вече е извадено. Както е посочено със стрелка,комплектът спринцовка 16, съставна гилза 23, респективно 24, 25, 26 и капаче 92 след това се вкарват с натиск в задействащия механизъм 10 с цел да се зареди спринцовката 16 и едновременно с това да се свие главната пружина 48 на задействащия механизъм 10.
вътрешната гилза 24 от съставната гилза 23, носеща спринцовката 16 се плъзга вътре във вътрешното цилиндрично тяло 41 на задействащия механизъм 10. Избутвачът 46 се разполага вътре в стъкления резервоар 17 докато достигне гумената бутална запушалка 18 на спринцовката 16. По-нататъшното движение на спринцовката 16 и съставната гилза 23 в задействащия механизъм 10 изтласква нагоре избутвана 46, както е показано на фиг. 20. Спринцовката 16 не може да се движи надолу поради спирането на долния край на стъкления резервоар 17 във венеца, т.е. горния край на цилиндричната издатина 34 на капачето 92. Запушалката 18 не може да се движи надолу, тъй като върхът на иглата 19 на спринцовката 16 е затворен в гумен предпазител 20 и по този начин съдържанието на спринцовката не може да се изтласка (излезе).
По този начин спринцовката 16 и съставната гилза 23 се притискат в задействащия механизъм 10, докато главата 50 на избутвана 46 се приближи до рамената 52 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47. След това комплектът спринцовка 16 съставна гилза 23 се завърта така, че резбата 35 на външната гилза 25 се зацепва със съответната резба 76 по вътрешната повърхност на вътрешното цилиндрично тяло 41. Навиването на външната гилза 25 върху вътрешното цилиндрично тяло 41 премества главата 50 на избутвана 46 над рамената 52 свивайки главната пружина 48.
Движението на комплекта спринцовка 16 съставна гилза 23 в задействащия механизъм 10 е илюстрирано на фигури 20 и 21. Както е показано на фиг. 21, когато резбат&35 на гилзата 25 се зацепи с резбата 1^1
I на вътрешното цилиндрично тяло, избутвачът 46 се задържа в положение, при което главата 50 е на малко разстояние Y над рамената 52 на фиксиращо-освобождаващия елемент 47. Това разстояние V се оставя, с цел осигуряване на производствените допуски за различните детайли, съставящи целия комплект. Наличието на това допълнително разстояние Y не влошава работата на апарата, както ще се разбере подолу.
Тук може да се спомене, че при това конструктивно решение не е необходима пластинката за закрепване 81 от второто конструктивно решение, тъй като избутвачът 46 е възпрепятстван от капачето 92 да се движи вътре в задействащия механизъм 10, което капаче 92 е навито върху гилзата 25 и по този начин гумената бутална запушалка 18 не може да се движи срещу избутвана 46.
От изложеното е ясно, че наличието на капачето 92 върху гилзата 25 е от основно значение за движението на избутвана 46 вътре в задействащия механизъм 10, а по този начин и за свиването на главната пружина 48. Ако нямаше капаче 92, когато комплектаът спринцовка 16 съставна гилза 23 се постави с натиск във вътрешното цилиндрично тяло 41, спринцовката 16 и/или буталната запушалка 18 просто биха се придвижили надолу. Още повече, че наличието на капачето 92 служи за гаранция за потребители, че няма опасност иглата да се покаже. Това двойно осигуряване е особено важно, тъй като комплектът спринцовка 16 съставна гилза 23 се държат в ръка при свиването на пружината 48.
Както е посочено по-горе, фиг. 21 показва апарата за инжектиране, когато главната пружина 48 е свита (натисната). За да се използва апаратът и да се освободи спринцовката 16 трябва да се извършат следните действия, както е описано във връзка с фигури от 22 до 24. Тези действия са сходни във връзка с фигури от 14 до 16, показващи второто конструктивно решение.
Първо, както е посочено с кръговата стрелка на фиг. 22, се развива капачето 92. Първоначалното движение надолу на капачето на разстояние Y позволява движението на спринцовката 16 вътре в съставната гилза 23, гб като по този начин се допуска движението на избутвана 46 напред до положение, в което главата 50 на избутвана 46 влиза в контакт с фиксиращо-освобождаващия елемент 47.
По-нататъшното развиване на капачето 92 издърпва спринцовката 16 надолу в съставната гилза 23, защото гуменият предпазител 20 се задържа във вътрешната цилиндрична издатина 94 на капачето 92. По този начин спринцовката 16 може да се придвижи надолу на допълнително разстояние Z.
Обаче, когато капачето 92 дойде в положението, показано на фиг. 23, по-нататъшното движение на спринцовката 16 се възпрепятства от ребрата 29 и от прорезите 28, изработени съответно във външната 25 и вътрешната 24 гилза съгласно по-горното описание. В това положение капачето 92 вече е отделено от външната гилза 25 и мо^е-да се изтегли. Изтеглянето на капачето 92 освобождава също и гумения предпазител 20 от спринцовката 16, като по този начин се показва иглата 19.
Когато обаче капачето 92 се отстрани, слабата пружина 26 на съставната гилза 23 веднага връща спринцовката в положението , показано на фиг. 22, така че иглата 19 не се подава повече.
Това положение е показано на фиг. 24, а апаратът за инжектиране е вече готов за използване. Задействането на апарата става съгласно описанието във връзка с предишните конструктивни решения и затова не го даваме отново тук.
След използване, иглата 19 стърчи навън. Но може да се скрие, когато капачето 92 се навие отново върху гилзата. След това комплектът спринцовка 16 съставна гилза 23, заедно с капачето 92, могат да се отстранят от задействащия механизъм 10 чрез отцепване на резбите 35 и 76. След това, първото капаче 91 отново се поставя върху употребявания вече комплект спринцовка 16 съставна гилза 23. По този начин комплектът спринцовка 16 гилза 23 и капаче 91 могат да се отстранят, а задействащият механизъм е вече готов за ново монтиране.

Claims (18)

1. Апарат за инжектиране, състоящ се от тяло, държащо контейнер с вещество за инжектиране, освобождаващ механизъм, избутвам, контролиран от освобождаващия механизъм за избутване на веществото,и спусък, предвиден за взаимодействие с освобождаващия механизъм за освобождаване на избутвана, което тяло е съставено от две части, разположени подвижно съосно една спрямо друга по дължината на предварително определена ос между една първа и една втора позиции, а спусъкът е придвижван по посоката на предварително определената ос между една първа и една втора позиции в посока към освобождаващия механизъм., характеризиращ се с това, че спусъкът (64) е закачен за едната част (40) , а освобождаващият механизъм, представляващ един фиксиращоосвобождаващ елемент (47) е закачен за другата част (41) на тялото, и че във втората относителна позиция на двете части на тялото (40, 41), фиксиращо-освобождаващият елемент (47) е по-близо до спусъка (64) отколкото в първата позиция.
2. Апарат за инжектиране съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че едната част (41) от тялото е плъзгащо се поставена в другата част (40) и се изважда от нея.
3. Апарат за инжектиране съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че фиксиращо-освобождаващият елемент (47) е монтиран към единия край на едната (41) от двете части на тялото, която е плъзгащо поставена в неговата друга част (40), при което спусъкът (64) на тази друга част (40) е във формата на бутон (66), към който фиксиращоосвобождаващият елемент (47) бива придвижван при движението на едната част (41) в другата (40).
4. Апарат за инжектиране съгласно претеция 3, характеризиращ се с това, че включва една спринцовка (16), която е в споменатата първа част (41) и в която задвижването на избутвана (46) първо привежда в движение самата спринцовка (16) напред в тази първа част (41), до показване на нейната игла (19), за да я вкара в кожата, след което се осъществява натиск върху една бутална гумена запушалка (18) на спринцовката (16) за инжектиране веществото в потребителя.
5. Апарат за инжектиране съгласно претенция 3 или 4, характеризиращ се с това, че избутвачът (46) представлява удължено бутало или бутален прът (46), което е вкарано срещу еластична сила, и срещу фиксиращоосвобождаващия елемент (47), който съдържа две рамена (52), над които се държи краят на буталния прът (46), освобождаващ се при относително движение на бутон за разделяне раменете (52).
6. Апарат за инжектиране съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че едната част (41) на тялото, която се движи в другата (40), от своя страна е съставена също от две части (25, 41), първата от които (25) се изважда от апарата и е с формата на гилза, побираща веществото за инжектиране, а във втората нейна част (41), представляваща вътрешната част (41) на тялото,се намира буталният прът-избутвач (46), като тези първа и втора част от вътрешната част на тялото са разглобяемо свързани помежду си.
7. Апарат за инжектиране съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че споменатата гилза (23) се състои от вътрешна (24) и външна (25), като гилзовите части (24, 25) се движат относително взаимно срещу посоката на действие на слаба пружина (26).
8. Апарат за инжектиране съгласно коя да е предишна претенция, характеризиращ се с това, че същият е с удължена и предимно цилиндрична форма и във форма на писалка.
9. Апарат за инжектиране съгласно коя да е предишна претенция, характеризиращ се с това, че веществото за инжектиране е фармацевтично вещество, използвано при лечение на мигрена и сходни заболявания като остро главоболие.
10. Апарат за инжектиране съгласно претенция 9, характеризиращ се с това, че фармацевтичното вещество е суматриптично.
11. Комбинация от апарат за инжектиране съгласно претенция 1 и кутия (11), характеризираща се с това, че кутията (11) съдържа най-малко един контейнер със спринцовка (16) от веществото за инжектиране, който контейнер се състои от отстраняема гилза (23) за спринцовката (16) и е обезпечен със средства (36, 34) разглобяемо придържащи гилзата (23) в кутията (1 1), при което споменатата гилза (23) има също средства (35) за нейното разглобяемо прикрепяне към вътрешната съосно подвижна част (41) от тялото на инжектиращия апарат, чрез които гилзата (23) със спринцовката (16) могат да се изваждат от кутията (11) заедно със задействащия инжектирането механизъм (10) и могат да бъдат връщани в кутията (11) след употреба.
12. Комбинация съгласно претенция 1 1, характеризираща се с това, че механизмът за инжектиране (10) обхваща тялото на апарата за инжектиране, изградено от неговите външни и вътрешни съосно подвижни части (40, 41) с подредени в тях бутален комплект (45), свързан през една главна пружина (48) с фиксиращо-освобождаващия елемент (47) и еластичен бутонен спусък (64).
13. Комбинация съгласно претенция 12, характеризираща се с това, че кутията (11) има капак (12), който се затваря след като употребеният контейнер се върне.
14. Комбинация съгласно претенции 10 и 11, характеризираща се с това, че поставената спринцовка (16) в контейнера има гумено капаче (20), предпазващо иглата (19), като това капаче (20) остава в кутията (1 1), когато гилзата (23) е отделена от инжектиращия апарат (10).
15. Комбинация съгласно претенция 13, характеризираща се с това, че спринцовката (16) стои в гилзата (23) срещу действието на една слаба пружина (26).
16. Комбинация съгласно претенция 11 заедно с калъф (1), характеризираща се с това, че калъфът (1) има отвор (8) за задействащия инжектирането механизъм (10), като отворът (8) включва приспособление (79) за натягане на фиксиращо-освобождаващия елемент (47), когато задействащият механизъм (10) е сложен в отвора (8).
I
17. Апарат за инжектиране съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че контейнерът със спринцовката (16) се движи във външната част (40) на тял.ото срещу избутвана (46) и, че задействащият механизъм (10) съдържа още средство за предотвратяване изтичането на веществото докато буталният прът-избутвач (46) се закачи за фиксиращоосвобождаващия елемент (47), чрез което с поставянето на контейнера със спринцовката (16) в тялото може едновременно да се задейства буталният прът-избутвач (46) с фиксиращо-освобождаващия елемент (47).
18. Апарат за инжектиране съгласно претенция 17, характеризиращ се с това, че контейнерът съдържа спринцовка (16),върху иглата (19) на която е предвидено едно гумено капаче (20) към спринцовката (16), така че да осигури само тя да може да придвижи буталния прът-избутвач (46).
BG93980A 1991-03-05 1991-03-05 Апарат за инжектиране BG61068B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG93980A BG61068B1 (bg) 1991-03-05 1991-03-05 Апарат за инжектиране

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG93980A BG61068B1 (bg) 1991-03-05 1991-03-05 Апарат за инжектиране

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG93980A BG93980A (bg) 1993-12-24
BG61068B1 true BG61068B1 (bg) 1996-10-31

Family

ID=3923584

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG93980A BG61068B1 (bg) 1991-03-05 1991-03-05 Апарат за инжектиране

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG61068B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG93980A (bg) 1993-12-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI101130B (fi) Laite
US4927414A (en) Syringe with safety retracting needle
JP4339260B2 (ja) 針保護装置を有する注射装置
EP1605992B1 (en) Holder with safety shield for a drug delivery device
EP1660158B1 (en) Syringe with automatically triggered safety sleeve
JP4806712B2 (ja) 自動注射器
US7670314B2 (en) Injection device for administering a vaccine
US20070173772A1 (en) Medical injector handling device
US20060270984A1 (en) Automatic injection device
BR112014005272B1 (pt) autoinjetor recarregável para injeção de adrenalina
JP2018086320A (ja) 薬剤送達器材用の針アセンブリの針の再使用の防止
KR102359519B1 (ko) 안전 하우징 기반 이식물/약제 주입 시스템
JPH09501085A (ja) 使い捨ての自己遮蔽式吸引注射器
JP2013501554A (ja) 携帯用医薬品送達デバイス用キャップ及びそのような医薬品送達デバイス
JP2004531332A (ja) 予め充填された注射器のための安全シールド・システム
BG61068B1 (bg) Апарат за инжектиране
CN115151289A (zh) 包括针头护罩移除器的注射装置
SI9012289A (sl) Vnašalna naprava
CZ282640B6 (cs) Přístroj pro podávání injekcí