CZ282640B6 - Přístroj pro podávání injekcí - Google Patents

Přístroj pro podávání injekcí Download PDF

Info

Publication number
CZ282640B6
CZ282640B6 CS91559A CS55991A CZ282640B6 CZ 282640 B6 CZ282640 B6 CZ 282640B6 CS 91559 A CS91559 A CS 91559A CS 55991 A CS55991 A CS 55991A CZ 282640 B6 CZ282640 B6 CZ 282640B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
syringe
sleeve
control device
push rod
cap
Prior art date
Application number
CS91559A
Other languages
English (en)
Inventor
Paul Kenneth Rand
Philip Malcolm Regan
Original Assignee
Glaxo Group Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glaxo Group Limited filed Critical Glaxo Group Limited
Priority to SK559-91A priority Critical patent/SK279717B6/sk
Priority to CS91559A priority patent/CZ282640B6/cs
Publication of CS55991A3 publication Critical patent/CS55991A3/cs
Publication of CZ282640B6 publication Critical patent/CZ282640B6/cs

Links

Landscapes

  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)

Abstract

Přístroj sestává z tělesa pro uložení nádoby (16) s účinnou látkou, z uvolňovacího mechanismu (47) a z ústrojí (46), ovládaného uvolňovacím mechanismem k vytlačení podávané látky. Těleso přístroje sestává ze dvou dílů (40, 41), které jsou vzájemně pohyblivé. Jeden z dílů (40, 41) má ovládací tlačítko (66). Ovládací mechanismus (47) je ovládán jednak stisknutím tlačítka (66) v prvním dílu (40) a jednak pohybem druhého dílu (41) vzhledem k prvnímu dílu (40).ŕ

Description

Vynález se týká ovládacího ústrojí přístroje pro podávání injekcí, které sestává z tělesa pro upevnění nádoby s podávanou látkou, z uvolňovacího mechanismu, z vytlačovacího prostředku ovládaného tímto uvolňovacím mechanismem pro vytlačení podávané látky a ze spouštěcího mechanismu, přičemž uvolňovací mechanismus je určen pro uvolňování vytlačovacího prostřed ku spoluprací se spouštěcím mechanismem.
Dosavadní stav techniky
Automatické přístroje pro podávání injekcí pacientem jsou známé a používají jich zejména diabetici pro injekce inzulínu. Takové známé přístroje se obtížně plní, jsou nepružné, při použití hlučné a vyžaduje velice přesnou manipulaci. Protože však diabetici si potřebují podávat injekce velmi pravidelně, naučí se časem těchto přístrojů používat a zvyknou si na jejich nedostatky.
V jednom takovém přístroji se předem naplněná běžná injekční stříkačka vloží do válcové dávkovači komory a poté se proti síle pružiny natáhne píst, který se zablokuje v natažené poloze. K podání inzulínu se přístroj přitiskne na kůži, pružina se uvolní stlačením knoflíku a jehla je vtlačena pístem do kůže, načež píst vtlačí inzulín do jehly a z ní do těla pacienta. Injekční stříkačka se po použití zahodí a před další injekcí se do přístroje vloží nová naplněná stříkačka. Přístroje tohoto typu jsou popsány v následujících spisech: EP 0338806, WO88/08725, DE 39 60 926 a DD 262 585.
V jiném provedení dávkovacího přístroje, který se již vyrábí, se uvolňovací tlačítko nalézá na straně přístroje a je zablokováno západkou, aby nemohlo dojít k náhodnému spuštění. Západka se může uvolnit od knoflíku kluzným pohybem po délce přístroje.
Patentové spisy US 4 329 988, 4 226 235, 3 882 863 a 3 712 301 popisují přístroje pro podávání protilátek, které jsou určeny pro vojáky v případě chemického napadení. Tyto automatické injekční přístroje se uvádějí v činnosti tím, že si je postižená osoba přitiskne na stehno. Předčasnému uvedení v činnost brání bezpečnostní klobouček se středovým kolíkem, který brání uvolnění pístu.
I přes tyto známé přístroje existuje stále potřeba zlepšených automatických přístrojů tak, aby byly bezpečné, jednoduché při manipulaci a s výhodou nenápadné. Přístroj má být použitelný i pro zcela nezkušené osoby, má se s ním manipulovat jednou rukou a má být schopný dodávat malou, přesnou dávku medikamentu buď jako subkutánní, nebo intramuskulámí injekci. Vynález je tedy určen pro nezkušené uživatele, nezvyklé na používání automatických dávkovačích přístrojů, třebaže je ovšem výhodný i pro pacienty, kteří si píchají injekce pravidelně.
Uvedená potřeba vyplývá ze skutečnosti, že existují jisté farmaceutické přípravky, například sumatriptan, které jsou vhodné proti migréně a podobným obtížím jako je silná bolest hlavy, a které se dávkuj í v malém množství a poměrně zřídkakdy, takže uživatel nezíská zkušenost s použitím injekčního přístroje. Protože záchvaty migrény přicházejí zcela náhle, jeví se potřeba vytvořit kompaktní, přenosné a rychle a diskrétně použitelné zařízení.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje ovládací ústrojí, sestávající z tělesa pro upevnění nádoby s podávanou látkou, z uvolňovacího mechanismu, z vytlačovacího prostředku ovládaného tímto uvolňovacím mechanismem pro vytlačení podávané látky a ze spouštěcího mechanismu, přičemž uvolňovací mechanismus je určen pro uvolňování vytlačovacího prostředku spoluprací se spouštěcím mechanismem, podle vynálezu, jehož podstatou je, že těleso sestává ze dvou dílů, z nichž jeden díl je kluzně uložen na druhém dílu, přičemž spouštěcí mechanismus je upevněn na jednom dílu a uvolňovací mechanismus je upevněn na druhém dílu.
Podle výhodného provedení vynálezu je jeden díl tělesa uložen kluzně ve druhém dílu a vyčnívá z něj ven.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je uvolňovací mechanismus upevněn na konci toho z obou dílů, který je uložen ve druhém dílu, a spouštěcí mechanismus ve druhém dílu je tvořen ovládacím tlačítkem.
Podle výhodného provedené vynálezu je nádobou s podávanou látkou injekční stříkačka, upevněná v dílu tělesa, který je kluzně uložen v druhém dílu, přičemž vytlačovací prostředek sestává z pružných prostředků.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu sestává vytlačovací prostředek z protáhlé tlačné tyče a hlavní pružiny a uvolňovací mechanismus obsahuje dvojici ramen, nad nimiž je upevněn konec tlačné tyče.
Podle výhodného provedení vynálezu sestává díl tělesa, který je pohyblivý ve druhém dílu, ze dvou oddělitelných částí, z nichž první část vyčnívá z ovládacího ústrojí a má formu objímkové soupravy, v níž je uložena injekční stříkačka, a druhá část je uvnitř ovládacího ústrojí a je v ní uložena tlačná tyč.
Podle dalšího výhodného provedení sestává objímková souprava z vnitřní objímky a vnější objímky, přičemž vnitřní objímka je kluzně uložena ve vnější objímce a mezi objímkami je umístěna pružina.
Podle výhodného provedení je dílem, který je kluzně uložen v druhém dílu, vnitřní trubka a druhým dílem je vnější trubka.
Podle výhodného provedení vynálezu má ovládací ústrojí protáhlý válcový tvar podobný psacímu peru.
Všechna provedení vynálezu mají tu velkou výhodu, že se přístroj nedá uvést v činnost náhodou. Uvolňovací mechanismus se dá spustit teprve dvěma vzájemně zcela odlišnými pohyby, a to stlačením knoflíku a pohybem jedné části přístroje vzhledem ke druhé. Spoušť je ve výhodných provedeních vynálezu na opačném konci přístroje, než z kterého vyčnívá jehla, takže oba dva pohyby nemohou nastat současně jinak než při záměrném pohybu.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příklady provedení znázorněnými na výkresech, kde značí obr. 1 axonometrický pohled na pouzdro s dávkovacím přístrojem a kazetou podle jednoho příkladu provedení, obr. 2 rozložený pohled na pouzdro, přístroj a kazetu z obr. 1, obr. 3 axonometrický rozložený pohled na kazetu z obr. 1 a 2, obr. 4 podélný řez kazetou z obr. 3, obr. 5 rozložený axonometrický pohled na přístroj z obr. 1, avšak bez objímky, která je uložena uvnitř
-2CZ 282640 B6 kazety, obr. 6 řez znázorňující uložení přístroje v kazetě a spojení objímky s dávkovacím přístrojem, obr. 7 až 10 podélné řezy zařízením pro podávání injekcí včetně objímky, znázorňující manipulaci s přístrojem k podání injekčního preparátu umístěného v injekční stříkačce, přičemž tyto řezy jsou vedeny rovinou kolmou k rovině řezu z obr. 6, obr. 11 axonometrický pohled na úplné zařízení pro podávání injekcí podle druhého provedení vynálezu, obr. 12 rozložený pohled na zařízení z obr. 11, obr. 13 rozložený axonometrický pohled na část zařízení z obr. 11 a 12, obr. 14 až 16 podélné řezy zařízením z obr. 11 a 12 v různých fázích přípravy k injikování medikamentu, obr. 17 axonometrický pohled na pouzdro s injekční stříkačkou podle třetího provedení vynálezu, obr. 18 rozložený pohled na zařízení z obr. 17, obr. 19 až 21 řezy zařízením podle obr. 17, znázorňující vkládání injekční stříkačky a obr. 22 až 24 řezy podobné obr. 19 až 21 a znázorňující jednotlivé fáze přípravy zařízení k použití.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 ukazuje v axonometrickém pohledu pouzdro 1 pro injekční stříkačku, které sestává z tělesa 2 a víka 3 zavěšeného výkyvné na tělese 2. Když je víko uzavřené, má pouzdro 1 pohledný vzhled a snadno se vejde do kapsy nebo do kabelky. Jak ukazuje jasněji obr. 2, je těleso 2 tvořeno výliskem 4, do kterého se zatlačí vložka 5 opatřená závěsem 6 se dvěma zaskakovacími žebry 7, která zapadají do otvorů 7a víka 3. Vložka 5 má válcový otvor 8 a obecně protáhlý oblý otvor 9, ležící vedle válcového otvoru 8.
Válcový otvor 8 slouží pro ovládací ústrojí 10 injekční stříkačky, zatímco protáhlý výřez 9 slouží k zasunutí kazety 11 pro injekční stříkačku 16. Ve znázorněném provedení obsahuje kazeta 11 dvě injekční stříkačky, avšak v ostatních provedeních může obsahovat jednu stříkačku nebo víc než dvě stříkačky.
Vložka 5 pouzdra 1 zapadá do výlisku 4 a kazeta 11 zapadá do vložky 5 a spolu s ním do výlisku 4, přičemž uzavíratelné čepičky 12 obou dílů kazety 11 leží nahoře. Pružná raménka 13 po obou stranách kazety 11 mají každé na konci kruhovou podložku 14, která zapadá do kruhového otvoru 14a na každé straně výlisku 4. Při použití se kruhové podložky 14 stisknou k sobě, aby se dala vysunout kazeta 11, když se má vyměnit.
Kazeta 11 na injekční stříkačku je znázorněna podrobněji na obr. 3 v rozloženém pohledu. Kazeta 11 sestává ze spodku 1 la, do kterého zapadá a který má zmíněná pružná raménka 13.
Každá injekční stříkačka 16, která je uložena ve dvojité kazetě 11, je předem naplněná předem stanoveným množstvím léčivé látky a sestává ze skleněného válečku 17 s účinnou látkou, uzavřeného pryžovou zátkou tvořící píst 18. Neznázoměná injekční jehla 19 je chráněna pryžovým krytem 20. Skleněný váleček 17 má přírubu 21 a pryžový kryt 20 nákružek 22. Stříkačka 16 je uložena v objímkové soupravě 23, která sestává z vnitřní objímky 24 a vnější objímky 25, mezi nimiž je slabá pružina 26. Objímková souprava 23 je vtlačena do kazety 11, jak bude ještě podrobně popsáno.
Jak je patrné i z obr. 4, zapadá vnitřní objímka 24 do horní části 27 vnější objímky 25, přičemž její zapadnutí je umožněno zářezy 28 ve vnitřní objímce 24, které mohou propružovat směrem dovnitř. Zářezy 28 vnitřní objímky 24 leží na podélných stojinách 29 na vnitřní straně vnější objímky 25, což znemožňuje natáčení vnitřní objímky 24 vůči vnější objímce 25. Stojiny 29 rovněž umožňují pohyb vnitřní objímky 24 do vnitřku vnější objímky 25: když jsou podélné stojiny 29 u konce zářezů 28, není možný další pohyb vnitřní objímky 24. Po zasunutí vnitřní objímky 24 do vnější objímky 25 leží vnější výstupky 30 na vnitřní objímce 24 pod vnitřním kruhovým okrajem 31 na horním konci vnější objímky 25. Vnitřní objímka 24 se tedy nemůže vysunout z vnější objímky 25. Pohyb vnitřní objímky 24 do vnější objímky 25 nastává proti síle slabé pružiny 26, která leží mezi horním okrajem 32 vnitřní objímky 24 a horním koncem 33
-3 CZ 282640 B6 vnější objímky 25.
Vnější objímka 25 má přibližně uprostřed své výšky prstencový návalek 34 a kolem horního konce 33 závit 35 pro záběr se závitovou částí ovládacího ústrojí, jak bude ještě popsáno.
Vzájemné spojování popsaných součástí probíhá takto: slabá pružina 26 se nasune na vnitřní objímku 24, která se vloží do vnější objímky 25. Potom se celá objímková souprava 23 vtlačí do kazety 11 tak hluboko, až prstencový návalek 34 zapadne pod vnitřní žebro 36 na vnitřní straně kazety 11. Injekční stříkačka 16 se pak zatlačí v objímkové soupravě 23 tak hluboko, až příruba io 21 na jejím horním konci dosedne na konec vnitřní objímky 24.
Obr. 4 znázorňuje objímkovou soupravu 23, vloženou do kazety 11, a injekční stříkačku 16 zasunutou do objímkové soupravy 23. V této poloze obklopuje dolní konec vnější objímky 25 válcový dutý výstupek 37 na dnu kazety 11. Tento válcový dutý výstupek 37 je jasněji viditelný 15 v pravé části kazety 11. Na vnitřní straně horního okraje válcového dutého výstupku 37 je nákružek 39: když se injekční stříkačka 16 vtlačí do objímkové soupravy 32 v kazetě 11, zapadne nákružek 22 pryžového krytu 20 pod tento nákružek 39.
Obr. 5 ukazuje ovládací ústrojí 10 přístroje podle vynálezu v rozloženém pohledu. Ovládací 20 ústrojí 10 sestává z vnější trubky 40 a vnitřní trubky 41, která je v ní uložena kluzně. Zářezy 42 ve vnitřní trubce 41 kloužou přes podélné vnitřní stojiny 43 vnější trubky 40, které nejsou na obr. 4 vidět, a brání natáčení vnitřní trubky 41 vzhledem k vnější trubce 40. Dolní část vnitřní trubky 41 má zvětšený průměr a mezi touto rozšířenou částí a tělesem vnitřní trubky 41 je osazení 44.
Uvnitř vnitřní trubky 41 je uložena pístová soustava 45. která sestává z tlačné tyče 46 a přídržné svěrky 47, které jsou od sebe odtlačovány hlavní pružinou 48. Na horním konci tlačné tyče je hlavice 50, kterou odděluje od zbývající části tlačné tyče 46 zúžený krček 51. Hlavice 50 leží nad horními konci ramen 52 přídržné svěrky 47.
Přídržná svěrka 47 sestává z dutého hlavního tělesa 55 a z užšího nástavce 56, který vyčnívá z hlavního tělesa 55 a leží v konci vnitřní trubky 41. Vnitřní osazení 57 (obr. 6) mezi hlavním tělesem 55 a zúženým nástavcem 56 tvoří sedlo pro hlavní pružinu 48. Druhý konec hlavní pružiny 48 se opírá o prstencové žebro 58 tlačné tyče 46. Mezi rameny 52 a hlavním tělesem 55 35 přídržné svěrky 47 je osazení 59.
Nákružky 60 na horním konci vnitřní trubky 41 zapadají do obvodových výřezů 61 hlavního tělesa 55 přídržné svěrky 47.
Ovládací ústrojí 10 dále obsahuje pružný spouštěcí mechanismus 64 s kloboučkem 65, tvořícím sedlo ovládacího tlačítka 66, spolu s pružinkou 67. Ovládací tlačítko 66 má dvojici ramének 68, která leží v zářezech 69 mezi rameny 52 přídržné svěrky 47. Pružinka 67 je uchycena mezi kruhovým žebrem 70 ovládacího tlačítka 66 a osazením 59 hlavního tělesa 55 přídržné svěrky 47. U konce dvojice ramének 68 ležícího u kruhového žebra 70 ovládacího tlačítka 66 je šikmá plocha 71, což znamená, že každé ze dvojice ramének 68 se rozšiřuje směrem ke kruhovému žebru 70. Tato rozšířená část každého raménka 68 roztahuje při zasunutí do zářezu 69 ramena 52 přídržné svěrky 47 od sebe.
Klobouček 65 ovládacího tlačítka 66 je vsazen do vnější trubky 40, přičemž prstencový nákružek 50 73 na jeho vnější straně zapadá do prstencové drážky 74 na vnitřní straně vnější trubky 40.
Klobouček 65 má rovněž dvojici pružných ramének 75, která částečně tvoří prstencový nákružek 73 a která při vsazení kloboučku 65 do vnější trubky 40 jsou vtlačována směrem dovnitř a omezují tak dráhu pohybu ovládacího tlačítka 66. Na vnitřní ploše dolního konce vnitřní trubky 41 je vnitřní závit 76 (obr. 6), který zabírá se závitem 35 na vnější objímce 25. Smontování
-4CZ 282640 B6 jednotlivých součástí ovládacího ústrojí bude podrobněji popsáno v souvislosti s obr. 6.
Smontované ovládací ústrojí 10 je znázorněno v řezu na obr. 6, který je ukazuje v kazetě 11. Při použití je kazeta 11 v pouzdru 1 podle obr. 1 a 2.
Podle obr. 6 je vnitřní trubka 41 zasunuta do vnější trubky 40 zdola a tlačná tyč 46 a pružina 48 jsou vsazeny do vnitřní trubky 41 shora. Potom se na konec vnitřní trubky 41 nasadí přídržná svěrka 47 a klobouček 65 zapadne do konce vnější trubky 40.
Vnitřní osazení 77, na které dosedá hlavní těleso 55 přídržné svěrky 47, zabraňuje vysunutí vnitřní trubky 41 z vnější trubky 40, a vnitřní nákružek 78 znemožňuje vysunutí tlačné tyče 46 z vnitřní trubky 41.
Ke vtlačení tlačné tyče 46 do polohy, v níž je její hlavice 50 v poloze nad rameny 52 přídržné svěrky 47, se musí tlačná tyč 46 pohybovat proti síle hlavní pružiny 48. Lze to provést bud pomocí vhodného nástroje, kterým se tlačná tyč 46 vtlačí do vnější trubky 40, nebo nejvýhodněji tím, že se ovládací ústrojí 10 zatlačí do válcového otvoru 8 pouzdra 1. Pouzdro 1 má na dně protáhlý nástavec 79 (obr. 2) který je souosý s válcovým otvorem 8 a který při vtlačování ovládacího ústrojí 10 do válcového otvoru 8 vytlačuje tlačnou tyč 46 směrem nahoru, aby se její hlavice 50 dostala nad ramena 52 přídržné svěrky 47. Pouzdro 1 se nedá zavřít, pokud není tlačná tyč 46 v této poloze. Tím se snadno a pohodlně pomocí ovládacího ústrojí 8 natáhne hlavní pružina 48 a přístroj je vždycky připraven k použití.
Ovládací ústrojí 10 se montuje do kazety 11 jednoduchým zasunutím, takže vnitřní trubka 41 zapadne přes vnitřní objímku 24. Když je ovládací ústrojí 10 úplně vtlačeno do kazety 11, natočí se, tak aby vnitřní závit 76 vnitřní trubky 41 přišel do záběru se závitem 35 na vnější objímce 25.
K vysunutí injekční stříkačky z kazety 11 se ovládací ústrojí 10 jednoduše z kazety vytáhne. Počátečním zatažením za ovládací ústrojí 10 se objímková souprava 23 uvolní od kazety 11 tím, že se od sebe oddálí vnitřní žebro 36 a prstencový návalek 34. Po tomto pohybu však injekční stříkačka 16 zůstává vzhledem ke kazetě 11 neustále ve stejné poloze, protože síla potřebná k oddělení pryžového krytu 20 a injekční stříkačky 16 je větší než síla slabé pružiny 26.
Další pohyb směrem nahoru stlačuje slabou pružinu 26 tak dlouho, až podélné stojiny 29 vnější objímky 25 přijdou na konec zářezů 28 vnitřní objímky 24. Další pohyb ovládacího ústrojí 10 směrem nahoru uvolní tedy injekční stříkačku 16 od kazety 11. přičemž pryžový kryt 20 zůstane uvnitř kazety 11, kde je přidržován nákružkem 39 válcového dutého výstupku 37 na dně kazety 11. Pohyb nahoru ovládacího ústrojí 10 před uvolněním injekční stříkačky 16 je znázorněn na obr. 6 vzdáleností X. Když je celé ovládací ústrojí 10 vyjmuto z kazety 11, roztáhne se slabá pružina 26 a posune injekční stříkačku 16 směrem nahoru uvnitř objímkové soupravy 23 zpátky do původní polohy. Přístroj je teď připraven pro spuštění použivatelem. Jednotlivé kroky tohoto postupu jsou zakresleny na obr. 7 až 10. Podle obr. 7, 8 spočívá první krok v pohybu vnitřní trubky 41 a objímkové soupravy 23, v níž je injekční stříkačka 16, uvnitř vnější trubky 40. Tento pohyb vyvolává pacient tím, že přitiskne ovládací ústrojí 10 na to místo, kde se má aplikovat injekce. V následujícím textu se uvažuje jako místo aplikace stehno pacienta, značí to ale jenom příklad. Relativní pohyb je omezen osazením 44 vnitřní trubky 41. které dosedne na dno vnější trubky 40. Tímto pohybem se stlačí pružinka 67 ovládacího tlačítka 66. která posune přídržnou svěrku 47 nahoru k ovládacímu tlačítku 66. Při tomto pohybu se dvojice ramének 68 ovládacího tlačítka 66 posouvá v zářezech 69 přídržné svěrky 47. Na konci tohoto pohybu se rozšířené konce ramének 68 ovládacího tlačítka 66 přemístí ke koncům zářezů 69 přídržné svěrky 47.
Stlačením ovládacího tlačítka 66 se rozšířené části dvojice ramének 68, tvořené šikmou plochou 71, zatlačí silou do zářezů 69 přídržné svěrky 47, takže roztáhnou její ramena 52. Je třeba poznamenat, že stlačení ovládacího tlačítka 66 bez pohybu vnitřní trubky 41 nestačí k posunutí
- 5 CZ 282640 B6 šikmých ploch 71. tvořících rozšířené části ramének 68, do zářezů 69, protože pohyb ovládacího tlačítka 66 do stlačené polohy je omezen pružnými raménky 75 kloboučku 65.
Jak ukazuje obr. 9, uvolní se roztažením ramen 52 od sebe hlavice 50 tlačné tyče 46 a tlačná tyč 46 se posune dopředu silou hlavní pružiny 48. Tlačná tyč 46, která dosedá na píst 18 injekční stříkačky 16, nejprve posune celou stříkačku 16 dolů proti síle její slabé pružiny 26. Tímto pohybem se sice vysune jehla 16, ale nestlačí se píst 18 injekční stříkačky 16, protože síla potřebná k vytlačení kapaliny ze stříkačky 16 je větší než síla slabé pružiny 26. Pohyb tlačné tyče 46 tedy ještě nevytlačí kapalinu ze stříkačky 16. Je třeba si povšimnout, že pohyb injekční stříkačky 16 směrem dolů, tzn. hloubka vniku injekční jehly 19, je určena délkou zářezů 28 a podélných stojin 29 objímkové soupravy 23.
Konečná fáze, zobrazená na obr. 10, spočívá ve stlačení pístu 18 pomocí tlačné tyče 46. Injekční stříkačka 16 se tím vyprázdní jehlou 19 do těla pacienta.
Počáteční tlak přístroje podle vynálezu, který působí na kůži pacienta a který je vyvolán prvním pohybem, napne kůži pacienta, což znamená, že při průchodu jehly 19 kůží není nebezpečí, že by se jehla 19 posunula do strany, takže injekce je poměrně bezbolestná.
Protože ani samotné stisknutí ovládacího tlačítka 66 ani samotný pohyb vnitřní trubky 41 vzhledem k vnější trubce 40 nemohou uvolnit tlačnou tyč 46, je přístroj naprosto bezpečný a nedá se uvést v činnost náhodou.
Třebaže je nejvýhodnější, aby se přístroj nejprve přitiskl na kůži a potom se stisklo ovládací tlačítko 66, spustí se přístroj samozřejmě i tehdy, když se tlačítko 66 stlačí a drží ve stlačené poloze a potom se přístroj přitiskne na paži.
Po aplikaci injekce se ovládací ústrojí 10 zdvihne od místa vpichu a upotřebená injekční stříkačka se vrátí do kazety 11, z níž byla vyjmuta. Ovládací ústrojí 10 se pak znovu vtlačí do kazety 11, takže objímková souprava 23 se v ní zachytí. Ovládací ústrojí 10 se pak natočí v opačném směru k uvolnění záběru závitů 35 a 76 a ovládací ústrojí 10, bez objímkové soupravy 23 a bez injekční stříkačky 16, se sejme. Vtlačením objímkové soupravy 23 do kazety 11 se samozřejmě injekční stříkačka 16 posune nahoru uvnitř vnější objímky 25 takže jehla 19 je zakryta pryžovým krytem 20. Potom se uzavře čepička 12 kazety 11, čímž se uzavře upotřebená injekční stříkačka v kazetě 11. Použitá stříkačka je nepřístupná bez použití ovládacího ústrojí 10. Použitá stříkačka je tedy vyřazena z případného dalšího použití naprosto hygienickým způsobem.
Ovládací ústrojí 10 se dá zasadit do válcového otvoru 8 pro příští použití a pouzdro 1 se může zavřít. Vložení ovládacího ústrojí 10 do válcového otvoru 8 má za následek nahoru směřující pohyb tlačné tyče 46 a stlačení hlavní pružiny 48.
Druhé provedení vynálezu je znázorněno na obr. 11 až 16. Hlavní rozdíl oproti předchozímu přístroji spočívá vtom, že toto druhé provedení se použivateli dodává ve stavu připraveném k použití. To znamená, že uživatel nemusí nastavovat uvolňovací mechanismus ani vkládat injekční stříkačku. Mimoto se předpokládá, že toto zařízení je zcela pro jedno použití, takže po aplikaci injekčního roztoku a vyprázdnění injekční stříkačky se celý přístroj zahodí. Uživatel má k dispozici větší počet úplných dávkovačích přístrojů pro budoucí použití.
Zařízení podle druhého provedení je jinak velice podobné přístroji podle prvního příkladu a pro odpovídající součásti je použito stejných vztahových značek. Konkrétně je ovládací ústrojí 1.0 v podstatě identické a sestává z vnější trubky 40, v níž je kluzně uložena vnitřní trubka 44. Ve vnitřní trubce 41 je uložena tlačná tyč 46 pohyblivá proti síle hlavní pružiny 48, přičemž hlavice 50 tlačné tyče 46 je přidržována přídržnou svěrkou 47. Uložení injekční stříkačky 16 v objímkové soupravě 23 je stejné jako v prvním provedení pouze s rozdílem ve spojení
-6CZ 282640 B6 s ovládacím ústrojím 10, jak bude ještě popsáno.
Stejně jako v předchozím provedení lze přístroj uvést v činnost současným stlačením ovládacího tlačítka 66 a relativním pohybem obou trubek 40, 41. To znamená, že manipulace s přístrojem k aplikaci injekčního roztoku ze stříkačky 16, popsaná v souvislosti s prvním provedením, platí i pro druhé provedení.
Kompletní přístroj je zakreslen na obr. 11, kde je patrná vnější trubka 40 a víčko 101 společně s pérkem 102, které je nasazeno na těleso ovládacího ústrojí 10. Celý přístroj je stejně jako v prvním provedení podobného tvaru a rozměru jako plnicí pero a pérko 102 umožňuje upevnění v kapse uživatele, jako kdyby se jednalo o pero nebo tužku.
Rozložený pohled na obr. 12 znázorňuje přístroj pro podávání injekčního roztoku v poloze připravené k použití. Přístroj je obrácen o 180° a je vidět ovládací tlačítko 66. Pérko 102 bylo z přístroje sejmuto, což umožňují jeho pružná křidélka 103. Sejmutí pérka 102 umožňuje pohyb vnitřní trubky 41 vzhledem k vnější trubce, který není před sejmutím pérka 102 možný.
Na obr. 12 je rovněž patrné, jak se snímá víčko 101. Snímání víčka 101 a úplná příprava přístroje k použití budou popsány v dalším textu.
Obr. 13 ukazuje v rozloženém pohledu objímkovou soupravu 23 a víčko 101. Injekční stříkačka 16 je stejná jako v prvním provedení a obsahuje skleněný váleček 17 a pryžový kryt 20. Stříkačka 16 je uložena ve vnitřní objímce 24 a vnější objímce 25, mezi nimiž je slabá pružina 26, tedy stejně jako v prvním provedení.
Rozdíl mezi objímkovou soupravou 23 podle obr. 3 a 13 spočívá vtom, že vnější objímka 25 nemá závit. Místo toho má vnější objímka 25 vnější výstupky 117 a na vnitřní straně vnitřní trubky 41 jsou odpovídající vnitřní výstupky 125 (obr. 14).
Z obr. 13 je patrné, že víčko 101 má záchytnou plochu 118 a zátku 119, která je do něj trvale vsazena.
Vnitřek víčka 101 je patrný v řezu na obr. 14 až 16. Podobně jako kazeta 11 prvního provedení má víčko 101 válcový dutý výstupek 120 s nákružkem 121 pro přidržování pryžového krytu 20. Způsob vsazení objímkové soupravy do víčka 101 je stejný jako způsob vsazení objímkové soupravy do kazety 11 podle prvního provedení vynálezu.
Jednotlivé součásti se montují v tomto pořadí: kolem vnitřní objímky 24 se nasadí slabá pružina 26, a vnitřní objímka 24 se vsadí do vnější objímky 25. Víčko 101 se pak nasune na vnější objímku 25 tak daleko, až prstencový návalek 34 zapadne do prstencové drážky 122 uvnitř víčka 101. Injekční stříkačka 16 se pak posune uvnitř objímek 24, 25 a víčka 101 tak daleko, až pryžový kryt 20 zapadne do válcového duté ho výstupku 120 víčka 101. Injekční stříkačka 16, obě objímky 24, 25 a víčko 101 se pak posouvají v ovládacím ústrojí 10 tak daleko, až vnější výstupky 117 zapadnou za vnitřní výstupky 125 na vnitřní straně vnitřní trubky 41. V této poloze dosedá okraj víčka 101 na dno vnitřní trubky 44.
Jak bylo uvedeno, dodává se přístroj uživateli ve stavu připraveném k použití. Jak bylo zmíněno v souvislosti s obr. 12, první krok spočívá v sejmutí pérka 102. Potom se stáhne víčko 101. Když se víčko 101 stáhne o vzdálenost X do polohy podle obr. 15, táhne sebou injekční stříkačku 16 a tedy i vnitřní objímku 24. Má to důvod vtom, že pryžový kryt 20, obklopující jehlu 19, je v této fázi držen uvnitř válcového dutého výstupku 120 víčka 101. Po stažení o tuto vzdálenost X se však injekční stříkačka 16 nemůže stejně jako v prvním provedení pohybovat dál, takže další tah za víčko 101 stáhne toto víčko 101 z přístroje. Současně se pryžový kryt 20 oddělí od skleněného válečku 17 injekční stříkačky 16. Oddělení víčka 101 s pryžovým krytem 20 je
-7CZ 282640 B6 znázorněno na obr. 16. Třebaže na obr. 15 je patrné, že jehla 19 vyčnívá z vnější objímky 25, jakmile se pryžový kryt 20 oddělí od injekční stříkačky 16. vrátí síla slabé pružiny 26 injekční stříkačku 16 zpátky nahoru. Jehla 19 je tedy neustále bezpečně nepřístupná pro použivatele.
Když se injekční stříkačka 16 navrátí do své polohy podle obr. 14, je přístroj 10 v podstatě ve stejném stavu jako v provedení podle obr. 7. Manipulace s ním je proto stejná, jak byla popsána v souvislosti s obr. 7 až 10. Zkráceně shrnuto přitiskne pacient přístroj na místo, kam se má vpíchnout injekce, takže vnější objímka 25 a vnitřní trubka 41 se posunou dovnitř vzhledem k vnější trubce 40. Nato se stiskne ovládací tlačítko 66. Tyto dva pohyby uvolní tlačnou tyč 46, kterou pak tlačí hlavní pružina 48, takže posune injekční stříkačku 16 dopředu a stlačí píst 18, kterým se vytlačí injekční roztok do těla pacienta.
Okamžitě po použití se dá víčko 101 nasunout zpátky na přístroj 10, takže zakryje jehlu 19, a celý přístroj se může zahodit.
Třetí provedení, znázorněné na obr. 1Ί až 24, se podobá prvnímu provedení v tom, že použivatel nastavuje tlačnou tyč 46 a stlačuje hlavní pružinu 48 ovládacího ústrojí 10. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že pohyb tlačné tyče 46 uvnitř ovládacího ústrojí 10 je vyvoláván pohybem injekční stříkačky, takže injekční stříkačka se zavádí do přístroje a hlavní pružina 48 se stlačuje jediným pohybem. Po zasunutí injekční stříkačky 16 a stlačení hlavní pružiny 48 se přístroj uvádí v činnost v podstatě stejným způsobem jako předchozí provedení. To znamená, že injekční stříkačka 16 se spustí teprve po pohybu obou trubek 40, 41 a stisknutí ovládacího tlačítka 66.
První a třetí provedení jsou si značně podobná, takže pro stejné součásti je použito stejných vztahových značek a popis nebude opakován.
Při tomto provedení se předpokládá, že použivatel má k dispozici ovládací ústrojí 10 a zásobu injekčních stříkaček 16. Injekční stříkačky 16 jsou pro jedno použití, zatímco ovládací ústrojí se používá opakovaně a pacient šije ponechává. Úplná kazeta 130 je znázorněna na obr. 17 a 18. Sestává z prvního víčka 131 a druhého víčka 132, která jsou nasunuta na objímkovou soupravu 23. Část prvního víčka 131 a část objímkové soupravy 23 je překryta pečetí 134, takže použivatel má jistotu, že injekční stříkačka 16 je intaktní a že sejí předtím nikdo nedotkl. První víčko 131 se sejme, když se má na ovládací ústrojí 10 nasunout injekční stříkačka 16. Jakmile je injekční stříkačka 16 nasazena, zaujme druhé víčko 132 úlohu hlavního víčka celého dávkovacího přístroje stejně jako ve druhém provedení.
Jak ukazuje rozložený pohled na obr. 18, obsahuje kazeta 130 injekční stříkačku 16, tedy skleněný váleček 17 s pryžovým krytem 20, slabou pružinu 26, vnitřní objímku 24 a vnější objímku 25 a obě víčka 131, 132. Druhé víčko 132 má zátku 132a, která je do něj pevně a trvale vsazena. V druhém víčku 132 je dutý válcový výstupek 137 s vnějším závitem 138, takže druhé víčko 132 se dá našroubovat na vnější objímku 25, opatřenou na vnitřní ploše odpovídajícím závitem. Dutý válcový výstupek 137 je ekvivalentní válcovému dutému výstupku 37 z prvního provedení a válcovému dutému výstupku 120 druhého provedení.
Objímková souprava 23 je stejná jako objímková souprava 23 podle prvního provedení, zakreslená na obr. 3, pouze s tím rozdílem, že vnější objímka 25 má vnitřní závit.
Když je druhé víčko 132 našroubováno na vnější objímku 25, je injekční stříkačka 16 vtlačena do objímkové soupravy 23 stejně jako v předchozích provedeních.
Když je injekční stříkačka 16 uvnitř objímkové soupravy 23, dosedá volný konec skleněného válečku 17 na okraj dutého válcového výstupku 137, takže váleček 17 se nemůže pohybovat dál do objímkové soupravy 23.
-8CZ 282640 B6
Smontovaná injekční stříkačka 16, objímky 24, 25 a druhé víčko 132 jsou zakresleny v dolní části obr. 19. Předpokládá se, že první víčko 131 již bylo sejmuto. Injekční stříkačka 16, objímky 24, 25 a druhé víčko 132 se pak posunou a vtlačí ve směru šipky do ovládacího ústrojí 10 k přípravě stříkačky 16 a současně ke stlačení hlavní pružiny 48.
Vnitřní objímka 24 klouže ve vnitřní trubce 41 ovládacího ústrojí 10 a tlačná tyč 46 zasahuje do válečku 17 injekční stříkačky 16 až k pístu 18 tvořenému pryžovou zátkou. Další pohyb injekční stříkačky 16 a obou objímek 24, 25 do ovládacího ústrojí 10 má za následek pohyb tlačné tyče 46 směrem nahoru, jak ukazuje obr. 10. Přitom se injekční stříkačka 16 nemůže pohybovat nahoru, protože dolní konec jejího válečku 17 se dotýká dutého válcového výstupku 137 druhého víčka 132 na jeho okraji. Píst 18 se nemůže pohybovat dolů, protože hrot injekční jehly 19 je uzavřen v pryžovém krytu 20, který brání vytlačení obsahu ze stříkačky 16.
Tímto způsobem se injekční stříkačka 16 a objímky 24, 25 vtlačují tak daleko, až hlavice 50 tlačné tyče 46 dojde k ramenům 52 přídržné svěrky 47. Soustava se potom natočí, tak aby se závit 35 vnější objímky 25 zašrouboval do vnitřního závitu 76 vnitřní trubky 44. Zašroubování vnější objímky 25 do vnitřní trubky 41 protlačí hlavici 50 tlačné tyče 46 přes ramena 52 přídržné svěrky 47 a stlačí hlavní pružinu 48.
Pohyb injekční stříkačky 16 a objímek 24, 25 do ovládacího ústrojí 10 je zakreslen na obr. 20 a 21. Podle obr. 21 je závit 35 vnější objímky 24 zašroubován do závitu 76 vnitřní trubky 41, tlačná tyč 46 je v poloze, kdy hlavice 50 leží v nepatrné vzdálenosti Y nad rameny 52 přídržné svěrky 47, přičemž vzdálenost Y kompenzuje případné výrobní tolerance jednotlivých součástí přístroje. Přitom tato vzdálenost Y nijak neovlivňuje jeho funkci.
Tento přístroj nepotřebuje pérko 102 jako přístroj podle druhého provedení, protože tlačná tyč 46 se nemůže pohybovat do vnitřku proto, že druhé víčko 132 je našroubováno na vnější objímku 25 a píst 18 se tedy nemůže pohybovat proti tlačné tyči 46.
Je zřejmé, že přítomnost druhého víčka 132 na vnější objímce 25 je podstatná pro pohyb tlačné tyče 46 v ovládacím ústrojí 10 a tedy pro natažení hlavní pružiny 48. Kdyby při zasunutí objímkové soupravy 23 do vnitřní trubky 41 nebylo druhé víčko 132 našroubováno, pohybovala by se injekční stříkačka 16 a/nebo píst 18 jednoduše směrem dolů. Druhé víčko 132 mimoto zajišťuje, že nedojde k vysunutí a obnažení jehly. Taková jistota je velice důležitá, protože injekční stříkačku a obě objímky drží použivatel v druhé ruce, když napíná hlavní pružinu 48.
Jak bylo uvedeno, ukazuje obr. 21 přístroj pro podávání injekcí ve stavu s nataženou hlavní pružinou 48. Použití přístroje a uvolnění injekční stříkačky jsou podmíněny kroky, zobrazenými na obr. 21 až 24. Tyto kroky jsou podobné krokům popsaným v souvislosti s obr. 14 až 16, znázorňujícími druhé provedení.
Jak ukazuje šipka na obr. 22, odšroubuje se nejprve druhé víčko 132. Počáteční pohyb tohoto víčka 132 směrem dolů do vzdálenosti Y umožňuje pohyb injekční stříkačky 16 v objímkové soupravě 23 a tedy dopředný pohyb tlačné tyče 46 do polohy, ve které se její hlavice 50 dotýká přídržné svěrky 47.
Při dalším vyšroubování druhého víčka 132 se injekční stříkačka 16 stahuje v objímkové soupravě 23 nepatrně směrem dolů, protože pryžový kryt 20 je uchycen uvnitř dutého válcového výstupku 137 druhého víčka 132. Injekční stříkačka 16 se tedy posune dolů o vzdálenost Z.
Když druhé víčko 132 přijde až do polohy podle obr. 23, znemožní se další pohyb injekční stříkačky 16 následkem záběru podélných stojin 29 vnější objímky 25 a zářezů 28 vnitřní objímky 24. V této poloze jsou závity druhého víčka 132 a vnější objímky 25 už rozšroubovány od sebe a druhé víčko 132 se dá sejmout. Jeho sejmutím se rovněž stáhne pryžový kryt 20 z jehly
-9CZ 282640 B6 a injekční stříkačky 16, takže jehla 19 je volná. Jakmile se druhé víčko 132 sejme, vrátí slabá pružina 26 objímkové soupravy 23 okamžitě injekční stříkačku 16 zpátky do polohy podle obr. 22, takže jehla je zakryla.
Tuto polohu znázorňuje obr. 24: přístroj je připraven pro použití. Jeho uvedení v činnost bylo popsáno v souvislosti s předchozími provedeními a nebude proto opakováno.
Po použití je jehla 19 vysunuta, ale dá se bezpečně chránit tím, že se druhé víčko 132 znovu našroubuje na vnější objímku 25. Objímková souprava 23, doplněná druhým víčkem 132, se pak dá sejmout a uvolnit z ovládacího ústrojí 10 rozšroubováním závitů 35 a 76. Potom se na objímkovou soupravu 23 znovu nasadí první víčko 131. Celek sestávající z injekční stříkačky, objímek a víčka se pak může zahodit a ovládací ústrojí je připravené pro vložení další injekční stříkačky.

Claims (5)

1. Ovládací ústrojí (10), sestávající z tělesa pro upevnění nádoby s podávanou látkou, z uvolňovacího mechanismu, z vytlačovacího prostředku ovládaného tímto uvolňovacím mechanismem pro vytlačení podávané látky a ze spouštěcího mechanismu (64), přičemž uvolňovací mechanismus je určen pro uvolňování vytlačovacího prostředku spoluprací se spouštěcím mechanismem (64) , vyznačující se tím, že těleso sestává ze dvou dílů, z nichž jeden díl je kluzně uložen na druhém dílu, přičemž spouštěcí mechanismus (64) je upevněn na jednom dílu a uvolňovací mechanismus je upevněn na druhém dílu.
2. Ovládací ústrojí podle nároku 1, vyznačující se tím, že jeden díl tělesa je uložen kluzně ve druhém dílu a vyčnívá z něj ven.
3. Ovládací ústrojí podle nároku 2, vyznačující se tím, že uvolňovací mechanismus je upevněn na konci toho zobou dílů, který je uložen ve druhém dílu, a spouštěcí mechanismus (64) ve druhém dílu je tvořen ovládacím tlačítkem (66).
4. Ovládací ústrojí podle nároku 3, vyznačující se tím, že nádobou s podávanou látkou je injekční stříkačka (16), upevněná v dílu tělesa, který je kluzně uložen v druhém dílu, přičemž vytlačovací prostředek sestává z pružných prostředků.
5. Ovládací ústrojí podle nároku 4, vyznačující se tím, že vytlačovací prostředek sestává z protáhlé tlačné tyče (46) a hlavní pružiny (48) a uvolňovací mechanismus obsahuje dvojici ramen (52), nad nimiž je upevněn konec tlačné tyče (46).
6. Ovládací ústrojí podle nároku 5, vyznačující se tím, že díl tělesa, který je pohyblivý ve druhém dílu, sestává ze dvou oddělitelných částí, z nichž první část vyčnívá z ovládacího ústrojí (10) a má formu objímkové soupravy (23), v níž je uložena injekční stříkačka (16), a druhá část je uvnitř ovládacího ústrojí (10) a je v ní uložena tlačná tyč (46).
7. Ovládací ústrojí podle nároku 6, vyznačující se tím, že objímková souprava (23) sestává z vnitřní objímky (24) a vnější objímky (25), přičemž vnitřní objímka (24) je kluzně uložena ve vnější objímce (25) a mezi objímkami (24, 25) je umístěna pružina (26).
- 10CZ 282640 B6
8. Ovládací ústrojí podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že dílem, který je kluzně uložen v druhém dílu, je vnitřní trubka (41) a druhým dílem je vnější trubka (40).
5 9. Ovládací ústrojí podle jednoho z nároků laž8, vyznačující se tím, že má protáhlý válcový tvar podobný psacímu peru.
CS91559A 1991-03-04 1991-03-04 Přístroj pro podávání injekcí CZ282640B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK559-91A SK279717B6 (sk) 1991-03-04 1991-03-04 Prístroj na podávanie injekcií
CS91559A CZ282640B6 (cs) 1991-03-04 1991-03-04 Přístroj pro podávání injekcí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS91559A CZ282640B6 (cs) 1991-03-04 1991-03-04 Přístroj pro podávání injekcí

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS55991A3 CS55991A3 (en) 1992-09-16
CZ282640B6 true CZ282640B6 (cs) 1997-08-13

Family

ID=5337867

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS91559A CZ282640B6 (cs) 1991-03-04 1991-03-04 Přístroj pro podávání injekcí

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ282640B6 (cs)
SK (1) SK279717B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS55991A3 (en) 1992-09-16
SK279717B6 (sk) 1999-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ285952B6 (cs) Kombinace ovládacího ústrojí a kazety
US10456531B2 (en) Injection device
JP6219353B2 (ja) 手のひら作動式薬物送達装置
CA2163005C (en) Reloadable automatic or manual emergency injection system
AU701592B2 (en) Dental cartridge assembly auto-injector with protective needle cover
US5176656A (en) Automatically positioned needle sheath for a disposable hypodermic syringe
US5085642A (en) Conveniently carried frequent use autoinjector
EP1605992B1 (en) Holder with safety shield for a drug delivery device
US7083596B2 (en) Anesthetizer with automatic needle decommissioning mechanism
WO2005079441A2 (en) Injection device for administering a vaccine
JP2010188176A (ja) プレフィルド注射器用の安全シールドシステム
WO1995031235A1 (en) Modular automatic or manual emergency medicine injection system
WO2012122643A1 (en) Injection assist device and method
EP1397170B1 (en) Safety shield system for prefilled syringes
CN111050825B (zh) 用于选择性注射包含在医疗容器中的组分的辅助注射设备
CZ282640B6 (cs) Přístroj pro podávání injekcí
US20210038829A1 (en) Medicament device for use with a conventional syringe
SI9012289A (sl) Vnašalna naprava
BG61068B1 (bg) Апарат за инжектиране

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20110304