BG60331B2 - 2,6-заместени пиридинови съединения - Google Patents

2,6-заместени пиридинови съединения Download PDF

Info

Publication number
BG60331B2
BG60331B2 BG095996A BG9599692A BG60331B2 BG 60331 B2 BG60331 B2 BG 60331B2 BG 095996 A BG095996 A BG 095996A BG 9599692 A BG9599692 A BG 9599692A BG 60331 B2 BG60331 B2 BG 60331B2
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
trifluoromethyl
alkyl
concentrated
mol
difluoromethyl
Prior art date
Application number
BG095996A
Other languages
English (en)
Inventor
Len Lee
Original Assignee
Monsanto Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US07/345,812 external-priority patent/US4978384A/en
Application filed by Monsanto Company filed Critical Monsanto Company
Publication of BG60331B2 publication Critical patent/BG60331B2/bg

Links

Landscapes

  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Съединенията намират приложение в селското стопанство като хербициди и като междинни съединения, които се използват за получаването на хербициди. Описани са нови 2,6-заместени-3,5-пиридинедикарбоксилни киселини, както и техните естери, соли, амиди, халиди и цианови производни, получаването и използването им. 5 претенции

Description

Изобретението се отнася до нов клас производни на 2,6-заместени-3,5-пиридиндикарбоксилова киселина с широкоспектърно действие като хербициди.
Пиридиновите производни са изследвани в продължение на много години. Например
2,6-бис-/трифлуорметил/-4-пиридиноли са полезни като хербициди и фунгициди /1/. Тези съединения се характеризират със заместване на 4 позиции с хидроксилен радикал. В допълнение на хидроксилния радикал, пиридиновото ядро може също да бъде заместено с бромен, хлорен или йоден радикал. Трифлуорметил пиридиновите производни са разкрити също в /2 и 3/, където ядрото е заместено по-нататък с халогени, както и с много други заместители. Някои от тези съединения също са полезни като хербициди.
Известни с фунгицидното си действие са и 4-заместени 2,6-дихлор-3,5-дицианопиридини, където 4-позиция е заместена с алкил, фенил, нафтил или пиридилови групи. Такива съединения са разкрити в /4/, а подобни съединения са разкрити в /5/, където 4-позиция е заместена с хетероциклична група, където хетероатомът е кислород или сяра.
Разкрити са 2,6-диалкил-З-фенилкарбамил-5-пиридинкарбоксилати и 5-цианосьединения, полезни като хербициди /6/. Не са описани 2-халоалкилни радикали или заместване на 4-позиция на пиридиновия пръстен.
На пиридиновите производни също е обърнато внимание при търсенето на нови хербициди /7, 8 и 9/. Всички тези патенти разкриват полихалопроизводни на карбоксипиридини. Общо за всички тях е директното заместване на пръстенния въглерод с халоген на 3- и 5- позиция, докато 2- и 6- позиции са заети от карбоксилатни групи. 4-позиция е отворена за заместване от различни материали, включително халогени, хидроксирадикали, алкокси и карбоксилни групи. Подобни съединения намират приложение като хербициди, бактерициди и фунгициди. Съединенията, при които 4-позиция е заета от сребърна сол, се използват за получаване на рентгенови снимки с интравенозно вкарване на такива съединения /7/.
Кратко описание на изобретението
Обект на изобретението е създаване на хербицидни състави за приложение на новите пиридини съгласно изобретението.
Друга цел на изобретението е намиране на нови методи за получаване на новите съединения съгласно изобретението, както и на нови междинни съединения, полезни за целта.
Новите съединения съгласно изобретението са полезни като хербициди или междинни съединения, които се използват за получаване на хербициди и са представени с формула I
се от нисш алкил, нисш алкенил, нисш алкинил, нисш алкенилалкил, халоалкил халоалкенил, С}7 циклоалкил, С36 циклоалканилалкил, С3 6 циклоалкенил, арил, арилметил, алкоксиалкил, бензилоксиметил, алкилтиоалкил, диалкоксиалкил, /1-алкокси1-алкилтио/алкил, аминоалкил, алкиламиноалкил, диалкиламиноалкил, алкилсулфонилалкил, алкилсулфинилалкил, алкил, заместен с диалкил сулфониева сол, цианоалкил, карбамилалкил, карбалкоксиалкил, карбалкоксиалкенил, формилалкил, диалкиламиноалкенил, наситени и ненаситени хетероциклични радикали, имащи от 3 до 6 атома в пръстена, включително от 1 до 3 хетероатома, избрани от 0, S и N и където радикалът е свързан с пиридиновия пръстен посредством С-С връзка и нисш алкил, заместен с наситен или ненаситен хетероцикличен радикал, където хетероатомът е избран от 0, S и N;
R, и Rg са независимо избрани от алкил, флуориран метил и хлорфлуориран метилрадикал, при условие, че един от R, и R2 е флуориран метил или хлорфлуориран метилрадикали и X и У са независимо избрани от група, състояща се от
Z
Z —с \ Z2R3 където Z е избрана от 0 и NR7, където R7 е водород или нисш алкил и където Z2 е избран от 0 и S, при което при всяко прявяване R3 е независимо избран от водород, алкил С14, алкенилиалкил С3 „, циклоалкенилалкил, цианоалкил, или алкинилалкил С3 „;
—С \
където R„ е избран от водород и халоген, \ z” N \ «6 където Rj и R6 са независимо избрани от водород, нисш алкил и фенил; -СН2ОН и C=N.
Съединенията съгласно изобретението, които представляват особен интерес като хербициди, включват съединенията от горната формула I, където X и У са и двете естерни групи, при които R3 във всяка естерна група е независимо алкилна група, имаща 1-3 въглеродни атома. От тях предпочитани са 3,5-диестерните съединения, по-предпочитани съединения са тези, когато R, и R2 са нееднакво флуорирани метилрадикали; в тези по-предпочитани групи най-предпочитаните съединения са тези, при които R е алкил или алкилтиоалкил заместител с 1-5 въглеродни атома.
В изобретението терминът “алкил” означава както прави, така и разклонени вериги радикали, които включват етил, метил, ппропил, 1-етилпропил, 1-метилпропил, пбутил, 2,2-диметилпропил, пентил, изобутил, изопропил и др. Терминът “циклоалкил” се употребява, за да означи циклоалкилни радикали, като циклопропил, циклобутил, циклопентил, циклохексил и циклохептил.
Терминът “нисш алкил” означава тук алкилен радикал с от 1 до 7 въглеродни атома. Терминът “нисш алкенил” и “нисш алкинил” означава тук алкенил и алкинилни групи с 2 до 7 въглеродни атома. Примери на подобни алкенилни групи включват етенил, 1пропенил, 2-пропенил, 1-бутенил, 2-бутенил,
3-бутенил, 2-метил, 1-пропенил, 2-метил-2пропенил, 1-метилетенил, и подобни. Примери за подобни ниско алкилни групи включват етинил, 1-пропинил, 2-пропинил и т.н.
Терминът “наситени и ненаситени хетероциклични радикали” означава хетероциклични радикали, имащи от 3 до 6 атома в пръстена, включително от 1 до 3 хетероатома, избрани от 0, S и N и обикновено включват фурил, пиридил, тиенил, тииранил, оксиранил и азиридинил и др.
Терминът “циклоалкилалкил” се използва, за да означи алкилрадикали, заместени с С3 6 циклоалкилов радикал. Терминът “халоалкил” се използва, за да означи алкилрадикали, заместени с един или повече халогенни атома.
Терминът “флуориран метил” означава метилови радикали с един или повече флуорни атома, прикрепени към тях, включително радикали, където всички водородни атоми са заместени с флуорин.
Терминът “хлорфлуориран метил” означава метилов радикал, имащ поне един водород, заместен с флуор и поне един друг водород, заместен с хлор.
Подробно описание на изобретението
Схема I по-долу описва метод, при които могат да се получат симетрични пиридини /D/ съгласно изобретението. Те се получават удобно от дихидропиридини /С/, които са получени от съответни дихидроксипиридини /В/ чрез дехидратация. Подходящи дехидратиращи вещества са сярна киселина, толуолсулфонова киселина, трифлуороцетен анхидрид и др. Дихидроксипиперидините /В/ се получават обикновено от съответни дихидрокситетрахидропирани /А/ чрез обработване с воден или газообразен амоняк. За получаване на желания дихидрокситетрахидропиран /А/ подходящ алдехид реагира с подходящ 3-кетоестер и каталитично количество основа, като пиперидин или KF в подходяща реакционна среда. Тази реакция дава дихидрокситетрахидропиран, от който чрез реакция с NH3 или NH„OH се получава дихидроксипиперидинът, от който при дехидратация се получава дихидропиридинът. Изолирането на дихидрокситетрахидропиран и дихидроксипиперидинови междинни продукти не е необходимо при тази реакционна схема, независимо от това, че междинният продукт може да бъде изолиран, както при някои от следващите примери. Окисляването на дихидропиридина /С/ дава симетричните пиридини /D/ според изобретението. Схема 1 илюстрира схемата на реакцията.
При получаването на дихидропиридинови съединения, където 4-позиция е заместена или от арил, арилметил, фенилметоксиметил или от хетероциклични радикали, където хетероатомът е кислород или сяра, за предпочитане е да се използва каталитично количество органична киселина като дехидратиращо вещество на мястото на обикновената неорганична киселина. Смята се, че за целта е подходяща толуолсулфонова киселина в средата на реакцията. Реакцията обикновено протича при температура на обратния хладник и водата се отстранява чрез ацеотропна дестилация. За получаване на основното количество от 3,4-дихидропиридинови изомери от съответния пиперидин, предпочитаното дехидратиращо вещество е трифлуороцетен анхидрид. При посочения метод средата на реакцията обикновено е хлорзаместени производни иа въглеводорода като например метиленхлорид.
Схема I <А)
Посредством горната схема I се получават симетрични диестери на 2,6-бис заместени-3,5-пиридин-дикарбоксилни киселини, представени с формула /D/.
Диестерни съединения съгласно формула I, които са с формула
където R, Rp R2 и R3 имат значенията както е определено по-горе с изключение, че Rj и R2 не могат и двата да бъдат CF3, и където всеки R3 е еднакъв и трябва да е различен от водород, могат да бъдат получени чрез нова дехидрофлуорираща реакция, при която реаги ра еквимоларна смес на съответен дихидропиридин, където един от R, и R2 има един флуор повече от продукта и неводна органична основа като 1,8-диазабицикло-15.4.01-ундек-5-ен (ови) или 2,5-лутидин, триалкиламини и пиридин или моно-, ди- и триалкилзаместен пиридин в присъствието на каталитично количество DBU чиста или в подходящ разтворител, като тетрахидрофуран или ароматичен разтворител, като толуол.
По подобен начин диестерни съединения с формула II, при които един от R, и R2 има два флуора по-малко от другия /т.е. един от Rj и Rj е CF3, а другият е CFH2/, се получават чрез по-нататъшна редукция на така полученото съединение, както следва. Съединението с формула II, при което един от R3 и 1% е CF3, а другият е CF2H, се редуцира до съответния 1,2-дихидропиридин, използвайки като силно редуциращо вещество борхидрид на алкален метал, като например натриев борхидрид в какъвто и да е подходящ разтвор, за предпочитане Ν,Ν-диметилформамид. Така полученият дихидропиридин още веднъж след това се дехидрофлуорира, използвайки безводна органична основа, като DBU или 2,6лутидин в подходящ разтворител, като диетилов етер или тетрахидрофуран на съответното пиридиново съединение, в което един от R1 и Rj е CF3, а другият е CFH2. Ако е необходимо, тази последователност от натриево борхидридна редукция/дехидрофлуориране може да се повтори, за да се образува пиридиново съединение, при което един от R3 и 1% е CF3 и другият е СН3, процедирайки отново с 1,2дихидропиридинов полупродукт.
Тези нови реакции се използват тук за получаване на особено ефективни хербициди съгласно изобретението.
Монокарбокси съединенията, представени със следната формула III
/където R, R(, 1% и R3 са всеки един съгласно определеното във формула I по-горе/ могат да бъдат получени като производни от съединения с формула /D/ или II чрез частична / или селективна/ хидролиза. Открито е, че когато Rj във формула III е дифлуорметилов радикал /-CHF2/ и R, не е дифлуорметилов радикал, естерната група, свързана с дифлуорметиловия радикал, е селективно отстранена чрез хидролиза, като естерната група от страната на заместителя ^остава незасегната.
За получаване на съединение с формула I, където 3,5-естерните групи са различни, първо се получава съединение, представено с формула IV
I 1 и .Х1.
«1 N κί където R, Rp Rj и R3 имат същото значение като във формула I и Hal означава халоген, избран от хлор, бром и флуор.
Съединенията с формула IV могат да бъдат получени чрез смесване на съединение с формула III с излишък от тионилхалид или друго подходящо вещество, като реакцията протича при обратен хладник в продължение на няколко часа. Съединенията с формула IV се нагряват при обратен хладник с подходящ алкохол в продължение на няколко часа. Желаният продукт се възстановява с познати методи, за да даде желаното съединение с формула I, където X и У са различни естери.
Възможно е смес от съединение с формула III и излишък от подходящ алкилхалид да се разбърква в подходящ разтворител, като например Ν,Ν-диметилформамид /DMF/ или ацетон с 4 еквивалента калиев флуорид или един еквивалент калиев карбонат като основа. След постоянно разбъркване в продължение на около 16 часа, утайката се изсипва във вода и екстрахира с разтворител. Екстрактът от разтворителя се суши и концентрира, за да даде несиметричен дикарбоксилен кисел диестер.
За получаване на пиридиндикарбоксилна киселина с формула V иди *1 N *1 където R, Rp Rj имат същото значение, както във формула I по-горе, подходящ пиридиндикарбоксилен кисел естер се смесва с излишък от подходяща основа и подходящ разтворител. Сместа се държи при обратен хладник в продължение на няколко часа и се концентрира. След концентрацията желаният продукт се извлича и пречиства по известните методи, за да се получи желаната пиридинди карбоксилна киселина. Симетричната дикарбоксилна киселина може също да бъде получена чрез хидролиза на съответния естер по описания начин. Обикновената прекристализация от подходящ разтворител пречиства продукта.
Съединения съгласно настоящото изобретение, представени с формула VI
където R, R, и R2 са определени по-горе, могат да бъдат получени чрез реакция на съединение с формула V с излишък от тионил или фосфорен халид при кипене на обратен хладник в продължение на няколко часа. Продуктът се концентрира и суши.
Симетричното диестерно съединение с формула I може също да бъде получено чрез реакция на съединение с формула VI с подходящ алкохол при кипене на обратен хладник за период от около 15-20 ч. Възможно е смес от един еквивалент от съединение с формула VI, излишък от подходящ алкил халид и два еквивалента от калиев карбонат да се разбърква в подходящ разтворител като Ν,Ν-диметилформамид в продължение на няколко часа и след това да се изсипва във вода. Желаният продукт се извлича чрез познати методи на екстрахиране и пречистване на разтворителя.
Подходящият естер се получава от съответен карбонилен хлорид с добавка на подходящ алкохол, за да се получи желаният естер. Това може да се извърши както за симетричните, така и за несиметричните съединения на описаната формула.
Съединения съгласно изобретението, представени с формула VII
0 R О Rj В 1 II / XX 4 Ri N R2
където R, R , R,, R , R и R са както e
определено във формула I, се получават чрез реакция на съединение с формула IV с подходящо количество амин или амоняк. Процесът е показан в примери 88 и 89.
Съединения съгласно изобретението, представени с формула VIII
N/ О -с R ж о Н_ /*’ N \ R·
И| N Ri
където R, Rp R2, R3, R3 и R6 са съгласно определеното във формула I, се получават чрез реакция на излишък от подходящ амин или амоняк със съединение с формула VI. Процесът е подобен на този в примери 88 и 89.
Съединения на настоящото изобретение, представени с формула IX
където R, Rp R2 и R3 са съгласно определеното във формула I, могат да бъдат получени чрез реакция на съединение с формула VII, където Rs и R6 са и двата водород, с излишък от дехидратиращо вещество като фосфорен оксихлорид на обратен хладник. Процесът е илюстриран в пример 92 и 93.
Съединения на настоящото изобретение, представени с формула X ? I »1<>-с^>х^сН1Он ЖГХ »1 N Х>
където R, Rp Rj и R3 са съгласно определеното във формула I, се получават чрез реакция на съединение с формула III с излишък на редуциращо вещество, като боран в подходящ разтворител. Процесът е показан в пример 96 по-долу.
Съединения съгласно изобретението, представени с формула XI о Я о където R, Rp R2 и R3 са съгласно определеното във формула I, могат да се получат чрез реакция на съединение с формула X с подходящ окислител като пиридиниев хлорхромат в подходящ разтворител като метилен хлорид. Процедурата е илюстрирана в пример 97.
Съединения на настоящото изобретение, представени с формула XII х
където R и R, са R2, определени във формула I, се получават чрез реакция на съединение с формула VIII, където R3 и R6 са водород с излишък фосфорен оксихлорид на обратен хладник. Процедурата е подобна на тази, описана в пример 92.
Съединения на настоящото изобретение, представени с формула XIII я
където R, Rj и R2 са съгласно определеното във формула I, могат да се получат чрез реакция на съединение с формула V с излишък бор при процедура, подобна на тази, описана в пример 96 по-долу.
Съединения на настоящото изобретение, представени с формула XIV
където R, R(, R3 и Rj са съгласно определеното във формула I, се получават чрез реакция на съединения с формула XIII с два еквивалента от подходящ окислител като пиридиниев хлорхромат при процедура, подобна на описаната в пример 97.
Тиоестерни съединения на настоящото изобретение с формула XV
се получават чрез реакция на подходящ тиол със съединение с формула IV по същия начин, както за получаване на обикновен естер.
По подобен начин, дитиоестери, представени с формула XVI
се получават чрез реакция на съединение с формула VI с подходящ тиол. По принцип, получаването на различни тиоестерни видове е успоредно с получаването на естерите, описани по-горе. Тиоестерите са илюстрирани в примери 140-149.
Имидни съединения съгласно изобретението, представени с формула XVII
се получават от съответни амиди с формула посредством реакция на амида с тионилхлорид, за да се получи хлороимид, последвано от реакция на хлороимида с алкохол. Този метод е илюстриран в пример 152.
Получаването на съединения съгласно настоящото изобретение се пояснява при разглеждането на следващите примери, при които, в по-голямата част, получаването на дихидрокситетрахидрофуран /А/, дихидроксипиперидин /В/ и дихидропиридин /С/ предшественици е илюстрирано подробно по етапи, изолирайки всеки предшественик преди започване синтеза на следващия. Особено предпочитан синтез на съединения, предшестващи дихидропиридина, се получава съгласно пример jj /’’едноместен синтез”/ без изолиране на дихидрокситетрахидрофуран и дихидроксипиперидин предшественици. Съгласно този предпочитан метод за получаване на желаните дихидропиридини, се извършва първо реакция, при която смес на два еквивалента на подходящ 3-кетоестер, един еквивалент от подходящ алдехид и каталитично количество пиперидин реагират при 40-100°С чисти или в подходящ разтворител /като например метиленхлорид или толуол/ в продължение на 420 ч. След завършване на реакцията, както показва *’FNMR анализ, към продукта се добавя подходящ разтворител и през сместа се прокарва газообразен амоняк, докато втората реакция приключи. Реагиращата смес след това се продухва с азот, за да се отстрани излишъкът от амоняк. След това реагиращата смес се охлажда с баня с ледена вода до 5-10°С. След като сместа на реакцията се разбърква в продължение на 10 мин до 2 ч, сместа се изсипва върху натрошен лед, метиленхлоридният слой се отделя, изсушава и концентрира, за да се получат желаните дихидропиридини в един съд без изолиране на предшественика, дихидрокситетрахидрофуран и дихидроксипиперидин. Желаният дихидропиперидин се получава при по-висок добив.
За получаване на дихидрокситетрахидропиран, предшественик на структура А, може да се използва методът Day et al /10/. Съгласно този метод подходящ алдехид реагира с подходящ 3-кетоестер и каталитично количество пиперидин със или без подходяща реагираща среда.
Получаване на дихидрокситетрахидропирани
Следните примери от а-m показват типичните методи за получаване на предшестващи съединения със структура /А/, посочени в схема 1 по-горе.
Пример А. Получаване на диетил 2,6бис/трифлуор-метил/-2,6-дихидрокси-4-пропил-тетрахидро-3,5-пирандикарбоксилат.
В 500 мл колба с един отвор се поставят 20 г /0,278 мола/ бутиралдехид/, 102 г /0,555 мола/ етил трифлуороацетоацетат и приблизително 150 мл етанол. Добавят се 3 г /0,0156 мол/ калиев флуорид. Сместа се разбърква при стайна температура в продължение на 18 ч. Материалът се концентрира и разрежда с етилов етер. Органичните части се промиват с вода, изсушават и концентрират, за да се получи бял прах. Суровият продукт се рекристализира от горещ метилциклохексан, за да се получат 13 г /10,7%/ от продукта, т.т. 128132°С.
Изчислено за C16HJ20,F6: С 43,63; Н 5,00 Намерено: С 43,58, Н 5,04.
Пример В. Получаване на диметил 2,6бис/трифлуоро-метил/-2,6 дихидрокси-4-изобутил-тетрахидро-3,5-пирандикарбоксилат.
Към механично разбъркана смес от 280 г /2,0 мола/ от 80% чист метил трифлуороацетоацетат и 86 г /1,0 мола/ изовалералдехид се добавя 1 мл пиперидин. Получава се екзотермична реакция и температурата на реагиращата смес достига 105°С. След 5 часово разбъркване реагиращата смес се превръща в прах с 450 мл хексан и 30 мл етер и се охлажда със суха ледена баня, за да даде 1,68 г от първа реколта с т.т. 83-87°С и 14,51 г втора реколта с т.т. 67-73°С.
Първата реколта е желаният продукт, който съдържа смес от 5:1 цис- и трансизомери.
За C1JH2OF607: Изчислено С 42,26; Н 4,73 Намерено: С 42,54; Н 4,77
Втората реколта е смес 2:1 от цис- и трансизомери. Матерният разтвор се концентрира, за да даде 344 г утайка, която е сурова смес от цис- и трансизомери на желания продукт.
Цисизомерът има структура А1 с две естерни групи в положение цис-, докато трансизомерът има структура А2 с двете естерни групи 5
Допълнителни съединения се получават съгласно метода, описан в пример А, и изброени в таблица 1 чрез реакция на подходящ алдехид с подходящ трифлуорацетоацетат.
в пол<?жение транс, както е показано по-долу: FCF
-(А 1) (А 2)
Таблица
Получаване на дихидрокситетрапирани и сн3сн2—С ><
о
I
С—OCHiCHj
с Н
Пример R т.т °C Изчислено Намерено Изчистзю Намерено
с -СН1СН3 J23-127 42.25 42.41 4.69 4.72
d —СН2СН2СН2СН3 45-61 44.93 4516 5-28 5.27
е -CH(CH3h 88-98 4363 43-72 5.00 5.05
f -CHiCHCCHjh 87-90 44.95 45.02 5.28 5.20
8 —сн(СНгСНз)2 105-111 46.15 46.23 555 5.66
98-101 43.84 43,96 4.60 4.52
fl
Calc'd Found Calc'd Found
100-103 ♦7-60 ♦7.38 5.26 5.63
120-123 ♦9.07 ♦9.79 ♦.70 ♦ ♦2
77. S-Я
128-136
90-93
49.03 ♦9.45 4.7]
40.73 40.69 4.56
♦8.11 47.68 4.25
♦.71
4.71
4.07
Получаване на дихидроксипиперидини
За получаване на дихидроксипиперидин предшественик /В/ могат да се използват четири различни метода. Първият метод /Метод I/ използва метод, при който смес от два еквивалента на 3-кетоестери, един еквивалент от подходящ алдехид и 1,5 еквивалента от амониев хидроксид се нагряват при обратен хладник в етанол в продължение на 4-18 ч и концентрират отново, за да се получи В подобен на описания в литературата метод.
При метод II /11/ смес от един еквивалент дихидрокситетрахидропиран със структура А, 1:5 еквивалента от воден амониев хидроксид и подходящо количество етанол се разбърква при стайна температура или държи при обратен хладник в продължение на 4-18 ч и концентрира. Утайката се рекристализира от подходящ разтворител или прочиства по друг подходящ начин, за да се получи /В/.
При метод III струя газообразен амоняк се барботира през разтвор от дихидрокситетрахидрофуран със структура /А/ в подходящ разтворител /като например тетрахидрофуран, толуол или метиленов хлорид/ в продължение на няколко часа, до доказване с ”FNMR анализ, че е завършена реакцията. Реагиращата смес се концентрира и утайката се прекристализира из подходящ разтворител, за да даде предшественик със структура /В/.
При метод IV смес от два еквивалента от подходящ 3-кетоестери, един еквивалент от подходящ алдехид и каталитично количество пиперидин се разбърква с или без подходящ разтворител при 40-100°С в продължение на няколко часа до няколко дена, докато l9F NMR анализ покаже завършена реакция. След завършване на горния първи етап от метод IV към горната реагираща смес се добавя подходящ разтворител, ако първият етап на реакцията е извършен без разтворител. Струя безводен амониев газ се прекарва през разтвора при 40-70°С, докато ,9F NMR покаже завършена реакция, обикновено за период от около шест до десет часа. Реагиращата смес се концентрира и утайката се рекристализира от подходящ разтворител, за да се получи прототип структура /В/.
Метод IV е предпочитаният метод, защото осигурява висок добив на желания продукт.
За по-нататъшно илюстриране на мето ди I-ΙV се представят следните примери n-ff.
Пример п. Получаване на диметил 2,6бис/трифлуорметил/-2,6-дихидрокси-4-изобутил-3,5-пиперидинкарбоксилат.
Към разтвор от 344 г /0,920 мола/ суров продукт от пример В в 500 мл тетрахидрофуран /THF/ се прекарват 58 г /3,41 мола/ газообразен амоняк в продължение на 3 ч. Реагиращата смес се концентрира и утайката /332 г/ се рекристализира от хексанетер, за да се получи 53,7 г /13% добив от метил трифлуороацетоацетат/ от желания продукт като бяла твърда маса, т.т. 102-106°С.
Изчислено за С13Н21Р&^рк06: С 42,36; Н 5,00; N 3,29
Намерено: С 42,84; Н 4,94; N 3,29
Матерният разтвор се концентрира, за да даде повече суров желан продукт.
Пример о. Получаване на диетил 2,6бис/трифлуорометил/-2,6-дихидрокси-4-/2фурил/-3,5-пиперидинкарбоксилат.
В 500 мл колба с три гърла се поставят 60 мл етанол, 29,07 г /0,3 мола/ от 2-фуралдехид и 110 г /0,6 мол/ етилтрифлуорацетоацетат. Реагиращата смес се охлажда в ледена баня преди да бъде добавен бавно с разбъркване 21,15 г /0,35 мол/ воден амониев хидроксид. Сместа се загрява при обратен хладник в продължение на 2 ч и охлажда. Получената утайка се филтрира и рекристализира от горещ етанол, за да се получи 53,34 г /39 %/ кристали, т.т. 129-131°С.
Изчислено за С17Н]7РвН,07: С 44,06; Н 4,10; N 3,02
Намерено: С 44,04; Н 4,12; N 3,03
Пример р. Получаване на диетил 2,6бис/трифлуорометил/-2,6-дихидрокси-4-пропил-3,5-пиперидинкарбоксилат.
В 500 мл колба с кръгло дъно се поставят 150-200 мл етанол и 40 г /0,0909 мол/ продукт от пример а. Сместа се разбърква с магнитна бъркалка докато се добавят бавно в колбата 8,23 г /0,136 мол/ 58% воден амониев хидроксид. Сместа се разбърква в продължение на 18 ч под азот. Утайката се филтрира, за да даде 17,83 г /44,68%/ желан продукт, т.т. 140-142°С.
Изчислено за CltH2J06N)F7: С 43,73; Н 5,23; N 3,18
Намерено: С 43,67; Н 5,26; N 3,19
Пример q. Получаване на трансдиетил
2,6-бис-/дифлуорометил/-2,6-дихидрокси-4 изобутил-3,5-пиперидинкарбоксилат.
Към разтвор от 25,0 г /0,150 мол/ етил дифлуороацетоацетат /ЕДФАА/ и 8,04 мл / 0,075 мол/ изовалер/иан/алдехид се добавя 2 мл пиперидин. Реагиращата смес става екзотермична и температурата на сместа достига 86°С. След като температурата на реагиращата смес спадне до стайна температура, сместа се обработва с THF /100 мл/. Газообразен NH3 се прекарва през горния THF разтвор докато чрез 19F NMR покаже завършване на реакцията. Реагиращата смес се концентрира до 32,77 г / 100%/ масло, което съдържа желания продукт и негов цисизомер. Това масло се рекристализира от хексан, за да се получи твърда маса. Част от тази твърда маса /5,0 г/ се разтваря в етер. Етеровият разтвор се промива с вода, суши се /MgSO4/ и се концентрира до масло, което кристализира при стоене. Рекристализиране от хексан дава 1,0 г /22,8%/ от този желан продукт като бяла твърда маса, т.т. 98100°С. Този материал се идентифицира като трансизомер с ”F NMR.
Изчислено за C17HJ7F4NOe: С 48,92; Н 6,52; N 3,36
Намерено: 48,93; Н 6,51; N 3,31 Пример г. Получаване на диетил 2,6бис/трифлуорометил/-2,6-дихидрокси-4-бутил-3,5-пиперидиндикарбоксилат.
В 500 мл колба с три гърла се поставя г /0,0881 мола/ от продукта от пример d в таблица I и около 200-250 мл THF. Колбата е снабдена с два сухи ледени хладника и входен отвор за азот. 5 г амоняк /0,294 мол/ се барботират в разтвора и разтворът се разбърква в продължение на 18 ч. Органичните слоеве се концентрират, разреждат с етилов етер, промиват с вода, изсушават върху безводен MgSO4 и концентрират. Утайката кристализира с n-хексан и се филтрира, за да даде
7,57 г /19%/ желан продукт, т.т. 77-80°С.
Изчислено за C17HMF6N106: С 45,03; Н 5,51; N 3,09
Намерено: С 44,96; Н 5,58; N 3,03.
Други примери на 2,6-дихидроксипиперидини със структура В се получават съгласно описания по-горе метод от примери η до г и са изброени в таблица 2.
Таблица 2 Намерено Изчислено Намерено
Получаване на дихидроксипиперидини
П
CMjCHi—с
Пример R т.т. °C
1 -СН3 133-135
( —CH2CHi 129-131
0 —снгсжь 83-19
V —CHiCHfCHjh 69-73
W 103-103
Н.
с Н N
Изчистено Намерено Изнитено Намерено
41.07 42 35 43.74 41.21 42.40 44 СИ 4.15 4.94 3 7» 4.25 5.00 $ 13 3.42 3-29 1 10 3.35 333 7 74
43.03 43.20 531 5.30 3.09 3.11
42.38 4303 196 4.06 2.92 273
1 179*
У П N 13J-135
Z -CHtCHjCHjh 96-99
м 134-141
bb ο 99-101
се —CHjCHjSCHj 55-73 122-123
<м м —CHjCHiOCHtCH) 1.42»
ff 102-109
45.59 45.51 4.25 4.03 5.91 5.52
45.51 45.59 4.25 4.29 5.91 5.90
46.25 46.67 5.92 5.79 3.00 3.17
49.21 50.39 4.72 4.67 197 179
4121 47.96 4.27 4.25 19« 179
40.7« 40.91 4.92 4.94 197 3.10
40.12 40.97 4.90 4.70 3.17 3.40
43.50 43.92 5.37 5.30 191 3.14
41.75 49.74 4.97 4.17 171 171
Получаване на дихидропиридини Дихидропиридинови прототипи със структура /С/ се получават чрез дехидратация на съответни дихидроксипиперидини с дехидратиращи вещества като концентрирана сярна киселина /метод V/ или трифлуороцетен анхидрид /метод VI/ или чрез азеотропично отстраняване на вода, като се използва р-толуолсярна киселина като катализатор /метод VII/.
За по-нататъшно илюстриране на горните методи V-VII са посочени следните примери gg-ff.
Пример dd. Получаване на 2:1 смес на диметил.
2,6-бис/трифлуорометил/-1,4-дихидро-
4-изобутил-3,5-пиридиндикарбоксилат и неговия 3,4-дихидропиридин изомер.
Към смес, охладена до леденостудена вода от 200 мл концентрирана сярна киселина и 200 мл метилов хлорид, се добавя 48,7 г /0,115 мол/ от продукта от пример η наведнъж.
Реагиращата смес се разбърква в продължение на 20 мин и се изсипва в 1 л ледена вода. Метиленхлоридният слой се отделя и промива веднъж със 100 мл наситен натриев бикарбонат, изсушава и концентрира, за да даде 28,0 г / 64,6%/ суров продукт. Една част /5,0 г/ от този продукт се дестилира при 0,5 тор /температура на съда 120°С/, за да даде 4,8 г от желания продукт, nD25 1,4391.
Изчислено за С 46,28; Н
4,40; N 3,60
Намерено: С 46,39; Н 4,44; N 3,60
Пример hh. Получаване на диетил 2,6бис/ дифлуорометил/-1,4-дихидро-4-изобутил3,5/ пиридиндикарбоксилат.
5,0 г /0,012 мол/ сурови цис- и транссмеси от продукта от пример q се разбъркват с 10 мл трифлуорооцетен анхидрид. Температурата на реагиращата смес се покачва до 36°С. След като температурата спадне до стайна, реагиращата смес се концентрира. Утайката се разтваря в етер и промива с наситен NaHCO3, изсушава /MgSO4/ и концентрира до масло /
3,76 г, 82,3%/, което се хроматографира при HPLC, с 10% етилацетат/циклохексан като елуент, за да се получи 1,73 г/37,8%/ от желания продукт като масло, nD25 1,4716.
Изчислено за C17H23F4NO4: С 53,54; Н 6,08; N 3,67
Намерено: С 53,38, Н 6,40; N 3,25
Пример й. Получаване на диетил 2,6-бис/ трифлуорометил/-1,4-дихидро-4-/2-тиенил/-
3,5-пиридиндикарбоксилат.
Приблизително 100 мл толуол се нагряват при обратен хладник в тръба на Dean-Stark, за да се отстрани водата. Към охладения толуол се добавя 20 г /0,0418 мол/ от продукта от пример w в таблица 2 и 2,0 г /0,0105 мол/ от р-толуолсярна киселина. Сместа се нагрява на обратен хладник и се кипи на обратен хладник в продължение на 5,5 часа. Разтворът се охлажда и филтрира. Разтворителят се освобождава и продуктът се хроматографира, като се използва 20% етилов ацетат/циклохексан като елуент. Тегло на продукта - 2,45 г /13,3%/ , nD25 1 4937.
Изчислено за C17H1J04N1FiS(: С 46,04; Н 3,38; N 3,16; S 7,22
Намерено: С 46,11; Н 3,44; N 3,12; S 7,16
В предпочитания метод за получаване на желаните дихидропиридини първа е реакцията, където смес от два еквивалента подходящ 3кетоестер, един еквивалент подходящ алдехид и каталитично количество пиперидин реагират при 40-100°С със или без подходящ разтворител /като метиленов хлорид/ в продължение на 4-20 часа. След завършване на реакцията, посочено от *’F NMR анализ, към продукта се добавя метиленхлорид и през сместа се пуска газообразен амоняк до завършване на втората реакция. След това реагиращата смес се продухва с азот за отстраняване на излишния амоняк. След това реагиращата смес се охлажда на баня с ледено студена вода до 5-10°С преди да бъде обработена със сярна киселина. След като реагиращата смес се разбърква в продължение на 10 мин до 2 ч, сместа се изсипва върху натрошен лед, метиленхлоридният слой се отделя, изсушава и концентрира, за да даде желаните дихидропиридини. При този начин на работа желаният дихидропиридин се получава в един реакционен съд без изолиране на междинните дихидрокситетрахидрофуран и дихидроксипиперидин. Следователно желани ят дихидропиридин се получава при по-добър добив. За илюстриране на процедурата се посочват следните примери.
Пример jj. Синтез на смес от диетил
2,6-бис/трифлуорометил/-1,4-дихидро4-етил-3,5-пиридиндикарбоксилат и неговия
3.4- дихидропиридинов изомер в един реакционен съд.
Смес от 368 г /2,0 мол/ етил трифлуороацетоацетат, 58 г /1,0 мол/ пропионалдехид и 1 мл пиперидин в 400 мл метилен хлорид се разбърква в продължение на 1 ч при 20°С и след това в продължение на 1 ч при 30°С, нагрява на обратен хладник в продължение на 1 ч и след това се охлажда. Допълнително 16,8 г /0,289 мол/ пропионалдехид се добавят към горната смес и нагряването на обратен хладник продължава 2 ч. Нагряващата баня се отстранява. През реагиращата смес се прекарва 108 г /6,35 мол/ амоняк в продължение на 2 ч. Реагиращата смес се разбърква в продължение на 40 ч при 20°С, след което се охлажда в ледена вода. Към реагиращата смес внимателно се добавят 100 мл концентрирана сярна киселина в продължение на 20 мин, след което се добавят допълнително 300 мл концентрирана сярна киселина в продължение на 10 мин. Реагиращата смес се изсипва върху 600 г натрошен лед в съд от 4 л. Метиленхлоридният слой се отделя, суши се /MgSO4/ и се концентрира, за да се получи 386 г масло, което съдържа смес на желания продукт и негов 3,4-дихидро изомер. Това масло се добавя към силно разбъркана смес от 300 мл концентрирана сярна киселина и 300 мл метилен хлорид. Сместа се разбърква в продължение на 30 мин и изсипва върху 1 кг лед. Метиленхлоридният слой се отделя, изсушава /MgSO4/ и концентрира, за да се получи 348 г масло, което кристализира с 400 мл петролев етер, за да отстрани 9,5 г неразтворими твърди частици. Петролевият етер се филтрира и след това се концентрира. Утайката се дестилира в кугелрор при 0,4 тор, за да даде 290 г /74,5% масло, което е повече от 90% чиста смес на желания продукт, съдържащо
1.4- дихидро /84 %/ и неговия 3,4-дихидро / 16%/ изомери, установено с ”F NMR анализ.
Допълнителни примери на дихидропиридини със структура /С/ от схема 1 се получават съгласно посочените методи в примери gg до jj и са изброени в таблица 3. Във всички примери от таблица 3 R3 е етил.
Следните примери илюстрират, без да ограничават, получаването на някои нови хербициди и междинни съединения за получаването на хербициди съгласно изобретението.
За получаване на симетрични 3,5-пиридиндикарбоксилати съгласно схема 1 съответните дихидропиридини С се обработват с натриев нитрит в оцетна киселина. Гореописаният 5 метод е илюстриран от примери 1 до 11.
Таблица 3
Ewnple R
Получаване на дихидропиридини
кк —СН)
U — СН)СН) м> —CHjCHiCH) аа —ОЦСНзЬ оо —CHiCHjCHjCHj
И> CHjCHCCHjh
С____ Η _____Ν
Κι 1,4 ЗЛ одА5 Cak'd Fouad Cded Fond Cak'd Found
CF, too 1.4377 44.11 44.91 4ДВ 406 3.73 3.41
CF) too 1.4441 4627 46.41 4J7 4 19 3.39 3.62
CF, 100 14427 47.11 *7« 4ДЗ 4.M 3.49 3.47
CF) КЮ I.444O 47.64 47.4» 471 4.75 3.4? 3.44
CF, 100 1.4414 *».»5 4t» 5.03 109 3.33 3.35
CFj 100 1.4420 44.92 46.71 103 !.O4 3.35 3.31
CF, 100 1.4120 JIN 5JJ4 4.63 4Л7 3.09 30»
CF) 100 1.4720 47.77 47.13 151 3.51 3.27 125
CF, 100 (·) 49.31 40J3 165 3.73 6J9 6J9
w
KJ
CF) 100
vv y--k CF) 100
ww —CH2OCH1 CFj 92 8
ХЛ —CHiCHiOCHzCH» CF) 85 19
УУ —CHiSCHj CF) 89 II
ZK —CHiCHjSCH) CF) 64 14
a*a -CHfCHiCHjh CF) IOO
bbb —chicHjCHj CF,H too
ccc 0 CF)H too
ddd \__/ CF) too
eee ./ —CHCH1CH) CF) 80 20
CHj
ЛТ—“CHzC<CHi)>
1.45(6 51.46 SO.19 9.23 5.38 3.16 3.24
1.4(45 53.40 52.46 4.40 4.42 2.91 2.92
1.4434 44 45 44.26 4.23 4.40 3.46 3.22
1.4410 47 12 46.96 4.88 4.69 3.23 3.02
1.44(6 42.76 42.72 4.07 4.24 3 32 3.07
).46(1 44.14 44.12 4.40 4.19 3.22 3.05
1.4433 50.11 5O.1S 5.37 4.99 3-25 3.22
1.4726 52.32 51.98 9.76 5.86 3.81 3.66
<c> 56.02 56.16 «14 6.42 3.44 3.42
<d) 52.18 52.33 3.92 3.99 3-20 3.16
1.441? 48.92 49.09 5-07 5.10 3.36 3-34
1.4393
30.12
5.37
3.37
3-23
).20
Пример 1. Получаване на диетил 2,6бис/трифруорометил/-4-етил-3,5-пиридиндикарбоксилати.
В 250 мл колба се поставят 35 мл кристализирала оцетна киселина и 13,89 г /0,0354 5 мол/ диетил 2,6-бис-/трифлуорометил/-4етил-1,4-дихидро-3,5-пиридиндикарбоксилат. Натриев нитрит се добавя в количество от 3 г /0,0434 мол/ и сместа се разбърква в продължение на 72 ч под азот. Разтворът се изсипва 10 върху лед/вода и разбърква. Органичните частици се екстрахират в етер и промиват с воден наситен разтвор на натриев бикарбонат. След това органичните частици се изсушават върху безводен магнезиев сулфат, филтрират и 15 концентрират, за да дадат 4,93 г /35,67%/ от продукта, т.т. 33-35°С.
Изчислено за C(JH1J04N1F6: Д 46,51; Н 3,87; N 3,61
Намерено: С 46,54; Н 3,90; N 3,63 20
Пример 2. Получаване на диетил 2,6бис/трифлуорометил/-4-метил-3,5-пиридиндикарбоксилат.
В 50 мл колба с кръгло дъно се поставят 20 мл кристализирала оцетна киселина. Добавят 25 се 5 г /0,0133 мол/ диетил 2,6-бис/трифлуорометил/-4-метил-1,4-дихидро-3,5-пиридин дикарбоксилат, след което се добавят бавно 3 г /0,0434 мол/ натриев нитрит. Колбата веднага се снабдява с кондензатор и азотна линия, разбъркването продължава в течение на 18 часа и сместа се изсипва върху натрошен лед и вода. Органичните части се екстрахират два пъти с етер, промиват веднъж с наситен воден натриев хлорид и промиват два пъти с наситен воден разтвор на натриев бикарбонат. Органичните части се изсушават върху безводен магнезиев сулфат и концентрират като дават 2,16 г /43,5%/ от продукта, т.т. 5558°С.
Изчислено за C|4H]3F6NO4: С 45,05; Н 3,48; N 3,75
Намерено: С 44,95; Н 3,56; N 3,75
По начин, подобен на описания в примери 1 и 2, но замествайки подходящия изходен материал и условията на реакцията, се получават други пиридиндикарбоксилати. Същите или еквивалентни разтворители, основи и катализатори, както и подходящи температури и времена се използват лесно при тези прояви на метода. Типични други съединения, получени съгласно горните методи са показани в таблица 4 заедно с някои техни физични свойства.
Таблица 4
Получаване на симетрични 3,5-пиридиндикарбоксилати /D/
Пр № Изходен материал продукт от пример Съединение Емпирична формула
3 ddd Диетил 2,6-бис/трифлуорометил/4 -фенил- 3,5- пиридин дикарбоксил ат W.NA
4 гг Диетил 2,6-бис/трифлуорометил/-4 - / 2фурил/-3,5-пиридиндикарбоксилат Ο,,Η,,Ε,Ν,Ο,
5 ϋ Диетил 2,6-бис/трифлуорометил/-4/ 2-тиенил/-3,5-пиридиндикарбоксилат C17Hl3F6N,04S,
6 mm Диетил 2,6-бис/трифлуорометил/-4пропил-3,5-пиридиндикарбоксилат C..H1704N,Ft
7 РР Диетил 2,6-бис/трифлуорометил/-4изобутил-3,5-пиридиндикарбоксилат CnH.AN.F.
8 tt Диетил 2,6-бис/трифлуорометил/-4- /3-пиридил/-3,5-пиридиндикарбоксилат c„hho4n2f4
9 ss Диетил 2,6-бис/трифлуорометил/-4- /4-пиридил/-3,5-пиридиндикарбоксилат C..H.4W.
10 WW Диетил 2, 6-бис/трифлуоро1 метил/-4-
/метоксиметил/-3,5-пиридиндикарбоксилат ς,Η,ΛΝΟ,
11 bbb Диетил 2, 6-бис/дифлуором етил/-4-пропил-
4-пропил· -3,5-пиридиндика! збоксилат c16h„f4no4
Пр. Т.т. nD25 Анализ
°C Елемент Изчислено % Намерено %
3 1,4696 С 52,42 52,47
Н 3,47 3,51
N 3,22 3,20
4 45-47 С 48,00 47,97
Н 3,05 3,08
N 3,29 3,29
5 48-50 С 46,25 46,13
Н 2,94 2,94
N 3,14 3,14
S 7,25 7,31
6 1,4315 С 47,88 48,15
н 4,23 3,85
N 3,49 3,47
7 1,4280 с 49,15 48,93
н 4,57 4,66
N 3,37 3,45
8 1,4710 с 49,55 49,58
н 3,23 3,26
N 6,42 6,37
9 1,4711 С 49,55 49,27
н 3,23 3,27
N 6,42 6,47
10 1,4291 С 44,67 44,79
н 3,75 3,78
N 3,47 3,44
11 22 С 52,60 52,63
н 5,24 5,61
N 3,43 3,65
Следните примери от 12 до 27 показват нов метод за получаване на съединения съгласно настоящото изобретение, представени с формула II.
Пример 12. Получаване на диетил 2-/ дифлуорметил / -4-етил-6- /трифлу орометил / -
3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 1558 г /4,00 мол/ диетил 2,6бис/трифлуорометил/-1,4-дихидро-4-етил-3,5пиридиндикарбоксилат, 628 г /4,0 мол/ 1,8диазабицикло-15,4.01-ундек-5-ен /DBU/ и 500 мл тетрахидрофуран се държат при обратен хладник в продължение на 19 ч, охлаждат се и се изсипват в смес от 2 кг лед и 250 мл концентрирана солна киселина. Органич-ният слой се отделя и водният слой се екстрахира два пъти с 500 мл СН2С12. Комбинираните органични материали се изсушават /MgSO4/ и концентрират. Утайката се дестилира с кугелрор при 1 тор /температура на съда от 150160°С/, за да се получи 1158 г /78,5%/ желан продукт, пв25 1,4458.
Изчислено за C15H|6FjNO4: С 48,78; Н 4,37; N 3,79
Намерено: С 48,75; Н 4,29; N 3,72
Пример 13. Получаване на диетил 2-/ дифлуорометил/-4-п-пропил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 20,0 г /0,05 мол/ диетил 2,6бис/трифлуорометил/-1,4-дихидро-4-п-пропил-3,5-пиридиндикарбоксилат, 7,62 г /0,05 мол/ DBU и 200 мл THF се оставя при обратен хладник в продължение на 9 ч, охлажда се и се изсипва в 500 мл ледена вода. Сместа се екстрахира с етер /2 х 200 мл/. Етерният екстракт се промива с разредена солна киселина, суши се /MgSO4/, и се концентрира, за да даде 12,4 г /64,5%/ от желания продукт, п025 1,4436.
Изчислено за C16H|SFJN)04: С 50,13; Н 4,73; N 3,65
Намерено: С 49,92; Н 4,71; N 3,58
Пример 14. Получаване на диметил 2-/ дифлуорметил / -6- /трифлуорометил / -4-изобутил-3,5-пиридиндикарбоксилат.
а/ Реакция на продукта от пример gg с DBU.
Смес от 23,0 г /0,0591 мол/ от продукта от пример gg. 12,2 г /0,077 мол/ от 96% чист DBU и 100 мл THF се оставят на обратен хладник в продължение на 3 дни и се изсипват в 250 мл 3N НС1. Маслената утайка се екстрахира с етер /2 х 100 мл/. Етерните екстракти се изсушават /MgSO4/ и концентрират, за да дадат 14,4 г масло, което съгласно Ή NMR съдържа желания продукт и киселинни продукти. Това масло се разтваря в етер и екстрахира със 100 мл наситен натриев бикарбонат. Етерният слой се изсушава / MgSO4/ и концентрира, за да даде 8,9 г масло, което е 71 % чист желан продукт /съгласно **F NMR/.
Натриево-бикарбонатният екстракт се подкиселява с концентриран НС1 за да даде масло, което се екстрахира в етер. Етерният слой се изсушава /MgSO4/ и концентрира, за да даде 4,8 г утайка, която съдържа монокарбоксилна киселина и дикарбоксилна киселина /9:1/, извлечени от желания продукт. Тази утайка се обработва с 3,0 г /0,0217 мола/ калиев карбонат, 20 мл метил йодид и 50 мл ацетон. Сместа се оставя при обратен хладник в продължение на 42 ч и концентрира. Утайката се обработва с вода и екстрахира с етер /2 х 100 мл/. Етерният слой се изсушава и концентрира. Утайката се дестилира с кугелрор при 1 тор /температура на съда 130°С/, за да се получи 5,1 г /23,4% от пример gg/ от желания продукт като масло nD25 1,4478. Този продукт кристализира при стоене, т.т. 36-37°С.
Изчислено за C1JH16FJN104: С 48,79; Н 4,37 N 3,79
Намерено С 48,75 Н 4,39 N 3,77 % чист желан продукт, описан погоре, се хроматографира при HPLC, използвайки 3% етил ацетат/циклохексан като елуент, за да даде първична фракция /0,79 г, време на задържане 7-8,5 мин/, което е идентифицирано като метил 6-/дифлуорометил/4-/изобутил/-2-/трифлуорометил/-3-пиридин-карбоксилат. Втората фракция/време на задържане 8,5-18,5 мин /е допълнително 6,4 г /29,4%/ чист желан продукт, nD25 1,447.
б/ Реакция на продукт от пример gg с трибутиламин.
Смес от 38,9 г 80% чист продукт от пример gg и 20,5 г трибутиламин се нагрява до 155°С в продължение на 30 мин. Реагиращата смес се охлажда до 30°С и разрежда със 100 мл толуол. Толуоловият разтвор се промива последователно с 6N солна киселина, наситен натриев бикарбонат и разсол, изсушава се и се концентрира, за да даде 36,4 г 73% чист продукт, което съответства на 86% добив. Тази реакция може да се осъществи и при излишък от трибутиламин /10 еквивалента/, давайки в основни линии същите резултати.
в/ Реакция на продукта от пример gg с трибутиламин в толуол.
Смес от 38,9 г от 80% чист продукт от пример gg, 20,4 г трибутиламин и 30 мл толуол се нагрява до 115°С в продължение на 40 мин и държи при 115°С в продължение на 1 ч и 40 мин. Реагиращата смес се охлажда и понататък извършва както при точка б, за да даде 36,3 г от 76% чист продукт, което съответства на 90% добив.
г/ Реакция на продукт от пример gg с триетиламин.
Смес от 11,8 г 80% чист продукт от пример gg и 3,34 г триетиламин се нагрява до 100°С в продължение на 10 мин, след това при 125°С в продължение на 10 мин. Реагиращата смес се охлажда и след това се обработва както при точка б, за да даде 8,14 г 76% чист продукт, което съответства на 63% добив.
д/ Реакция на продукт от пример gg с
2,6-лутидин в присъствието на каталитично количество DBU.
Смес от 5,0 г продукт от пример gg и 2,13 г 2,6-лутидин се нагрява при 143°С в про дължение на 30 мин. Добавят се две капки DBU и реагиращата смес се нагрява още в продължение на 1 ч и 30 мин, охлажда, и след това се процедира както при точка б, за да се получи 4,23 г от желания продукт. Реакцията може също така да бъде извършена при излишък от 2,6-лутидин и каталитично количество DBU без разтворител или в присъствието на толуол като разтворител, получавайки подобни резултати.
Пример 15. Получаване на диетил 2-/ дифлуорометил/-4-изопропил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 50,0 г /0,12% мола/ диетил 2,6бис/-трифлуорометил/-1,4-дихидро-4-изопропил-3,5-пиридиндикарбоксилат, 18,87 г/0,12% мола/ DBU и 200 мл THF се оставят при обратен хладник в продължение на 18 ч и изсипват във вода и екстрахират с етер. Етеровият екстракт се промива с разредена хидрохлоридна киселина, изсушава /MgSO4/ и концентрира. Утайката се дестилира при 1 тор, за да даде 17,97 г /37,8%/ от желания продукт, който е течност, nD25 1,4465.
Изчислено за C^H^FjNjO/. С 50,13; Н 4,73; N 3,65
Намерено: С 50,16; Н 4,76; N 3,65
Пример 16. Получаване на диетил 2-/ дифлуорометил/-4-изобутил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 10,0 г /0,0240 мола/ диетил 2,6бис/трифлуорометил/-1,4-дихидро-4-изобутил-3,5-пиридиндикарбоксилат, 3,65 г /0,0240 мола/ DBU и 150 мл THF се оставя при обратен хладник в продължение на 18 ч и концентрира. Утайката се разтваря в етер и промива с разредена хидрохлоридна киселина, изсушава /MgSO4/ и концентрира. Утайката се дестилира при 1 тор, за да даде 4,80 г / 50% / от желания продукт като масло, nD25 1,4436.
Изчислено за C„H2OFiN)04: С 51,39; Н 5,07; N 3,53
Намерено: С 51,35; Н 5,08; N 3,51
Пример 17. Получаване на диетил 2-/ дифлуорометил/-4-циклопропил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Към разтвор от 40 г /0,0916 мола/ диетил 2,6-бис/трифлуорометил/-2,6-дихидрокси-4-циклопропил-тетрахидрофуран-3,5-дикарбоксилат в 200 мл THF се барботира 55,5 г /3,26 мола/ амоняк. Реагиращата смес се концентрира, за да даде 38,5 г /96,7%/ твърда маса. Част /28 г/ от този материал се разбърква с 27,08 г /0,129 мола/ трифлуорооцетен анхидрид в продължение на още един ден. Реагиращата смес се концентрира и разрежда с етер. Етеровият разтвор се промива с наситен натриев бикарбонат, изсушава /MgSO4/ и концентрира, за да даде 21 г /81,3%/ масло, nD25 1,4460. Това масло се идентифицира като диетил 2,6-бис/трифлуорометил/-4-циклопропил-1,4-дихидро-пиридин-3,5-дикарбоксилат. Една част /18 г/ от това масло и 150 мл THF се обработват с 6,82 г /0,0449 мола/ DBU. Реагиращата смес се оставя на обратен хладник в продължение на 24 ч и се концентрира. Утайката се разбърква с вода и екстрахира с етер. Етерният екстракт се промива с разреден НС1, изсушава /MgSO4/ и концентрира. Утайката се кристализира, за да даде 13 г /76,0%/ суров продукт. Една част / 2,0 г/ от този продукт се рекристализира от петролев етер при ниска температура, за да даде 1,17 г /85%/ от желания продукт, т.т. 30-32°С.
Изчислено за C|6H16FJN104: С 50,40; Н 4,23; N 3,67
Намерено: С 50,48; Н 4,32; N 3,78.
По начин, подобен на пример 12, се получават други несиметрични пиридинови съединения съгласно настоящото изобретение, както е посочено в таблица 5.
Таблица 5
Получаване на несиметрични диетил пиридиндикарбоксилати
Пр. Изходен № материал
Съединение кк w
оо uu ааа zz ww уу еее
Диетил 2-/дифлуорометил/-4метил-6-/трифлуорометил/-
3,5-пиридиндикарбоксилат Диетил 2-/дифлуорометил/-4фенилметоксиметил-6-/трифлуорометил /-3,5-пиридиндикарбоксилат Диетил 2-/дифлуорометил/-4-пбутил-6-/трифруорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат
Диетил 2-/дифлуорометил/-4цикл охексил-б- /трифлуорометил / -
3,5-пиридиндикарбоксилат
Диетил 2-/дифлуорометил/-4/1 -етилпропил/-6-/трифлуорометил/-
3,5-пиридиндикарбоксилат
Диетил 2-/дифлуорометил/-4/ метилтиоетил/-6-/трифлуорометил/-
3,5-пиридиндикарбоксилат
Диетил 2-/дифлуорометил/-4-/ метоксиметил/-6-/трифлуорометил/-
3,5-пиридиндикарбоксилат
Диетил 2-/дифлуорометил/-4-/метилтиометил/-6-/трифлуорометил/-
3,5-пиридиндикарбоксилат
Диетил 2-/дифлуорометил/-4-/1метилпропил/-6-/трифлуорометил/ -
3,5-пиридиндикарбоксилат
Емпирична формула
С21НмР,М,0,
с.,нмРЛ04 с^адм.од ε,ΛΛΝ,ο, ε,,Η,ΛΝ,ο,δ,
Пр. № Т.т. С° п025 Елемент Анализ Изчислено % Намерено %
18 1,4410 С 47,33 47,25
Н 3,97 4,02
N 3,94 3,87
19 48-51,5 С 54,67 54,43
Н 4,37 4,17
N 3,04 3,01
20 1,4443 С 51,39 51,43
Н 5,07 5,17
N 3,53 3,48
21 1,4614 С 53,90 54,19
Н 5,24 5,33
N 3,31 3,51
22 1,4489 С 52,55 52,29
Н 5,39 5,43
N 3,40 3,33
23 1,4709 С 46,26 46,40
Н 4,37 4,41
N 3,37 3,42
24 1,448 С 46,76 46,83
н 4,19 4,21
N 3,68 3,88
25 1,4748 С 44,89 45,04
н 4,02 4,07
N 3,49 3,35
26 1,4471 С 51,39 51,32
н 5,07 5,08
N 3,53 3,50
Пример 27. Получаване на диетил 2-/ дифлуорометил/-4-/2,2-диметилпропил/-6-/ трифлуорометил / -3,5-пиридиндикарбоксилат.
Към разтвор от 11,0 г /0,105 мола/ 3,3диметилбутанол в 20 мл метилен хлорид се добавя 3,11 г /0,15 мола/ пиридинов хлорохромат. Сместа се разбърква в продължение на 2 ч. Метиленхлоридният разтвор се декантира и филтрира през силикагелна колона. Силикагелната колона се промива с 200 мл метиленхлорид. Комбинираният метиленхлориден разтвор се концентрира при намалено налягане при 20°С, за да даде утайка
3,7 г, което е 66% чист 2,2-диметилбутиралдехид.
Смес от горния алдехид, 14 г /0,076 мола/ етилтрифлуороацетоацетат, 0,5 мл пиперидин и 50 мл THF се оставя при обратен хладник в продължение на 3 дни и охлажда до стайна температура. Към горния THF разтвор се вкарва 36 г амоняк за един час. Реагиращата смес се разбърква със 100 мл вода и 100 мл етер. Етерният слой се отделя, изсушава и концентрира, за да даде 14,9 г утайка. Утайката се изсипва в студена /10°С/ смес от 50 мл концентрирана сярна киселина и 50 мл метиленов хлорид. Сместа се разбърква в продължение на 10 мин и изсипва върху 300 г натрошен лед. Метиленхлоридният слой се отделя, изсушава и концентрира. Утайката се дестилира при 0,4 тор. Началната фракция /температура на съда 90°С/ се изхвърля. Втората фракция /температура на съда 120®С/ е 5,3 г масло, което се прочиства чрез HPLC, използвайки 10% етилацетат/ циклохексан като елуент. Първата фракция е 4,83 г сироп, идентифициран като диетил 2,6-бис/трифлуорометил/-1,4-дихидро-4-/2,2-диметилпропил/-3,5пиридиндикарбоксилат. Смес от 3,83 г /0,0089 мола/ от горния сироп, 1,41 г /0,089 мола/ от DBU и 50 мл THF се оставя при обратен хладник в продължение на 24 ч и концентрира. Утайката се разбърква със 100 мл 6N НС1 и 100 мл етер и се филтрира. Етерният филтрат се отделя, промива последователно с вода, наситен натриев бикарбонат, наситен натриев хлорид, изсушава и концентрира. Утайката се дестилира при 1 тор /температура на съда 130®С/, за да даде 1,9 г масло, което се прочиства с HPLC, използвайки 3% етилацетат/ хлорид като елуент. Началната фракция се изхвърля. Втората фракция дава 1,4 г от желания продукт, п025 1,4522.
Изчислено за ClgH22FJN104: С 52,55; Н 5,39; N 3,40, Намерено: С 52,54; Н 5,42; N 3,40.
Монокиселинните съединения, представени с формула III, се получават чрез селективна хидролиза на диестерни съединения с формула И, както е илюстрирано със следващите примери от 28-37.
Пример 28. Получаване на 2-/дифлуорометил/-4-етил-6-/трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилна киселина, 5-етилестер.
Смес от 18,5 г /0,050 мола/ от продукта от пример 12, 3,3 г /0,072 мола/ 85% калиев хидроксид и 100 мл етанол се разбърква в продължение на 18 ч и изсипва във вода. Реагиращата смес се екстрахира с 200 мл етер. Водният слой се подкиселява с 50 мл концен трирана хидрохлорна киселина. Маслената утайка се екстрахира в етер /2 х 100 мл/ и етерните екстракти се изсушават /MgSO4/ и концентрират. Утаената твърда маса се рекристализира от етер-петролев етер, за да даде 5 14,4 г /84,7%/ от желания продукт, т.т. 117120°С.
Изчислено за C13H|2FJN)04: С 45,76; Н 3,54; N 4,10, Намерено: С 45,77; Н 3,42; N 4,09. 10
Пример 29. Получаване на 2-/дифлуорометил/-4-пропил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилова киселина, 5-етил естер.
В 500 мл колба се поставя 32 г /0,035 мола/ продукт от пример 13 и 150 мл етанол. 15 В отделна колба се комбинират 5,51 г /0,0835 мола/ 85% калиев хидроксид и 75 мл вода. Водната КОН се изсипва в 500 мл колба и сместа се нагрява до обратен хладник в продължение на 18 ч. Реагиращата смес се концентрира 20 и разбърква във вода. Водният разтвор се подкиселява с концентрирана НС1 и екстрахира с етилов етер. Органичните части се изсушават върху безводен MgSO4, филтрират и концентрират, за да дадат 23,25г/78%/от жела- 25 ния продукт, т.т. 98-100°С.
Изчислено за C|4H1404N]FJ: С 47,32; Н
3,98; N 3,94, Намерено: С 47,45; Н 3,99; N 3.95.
Пример 30. Получаване на 2-/дифлуорометил/-4-изобутил-6-/трифлуорометил/-
3,5-пиридиндикарбоксилова киселина, 5-метил естер.
Смес от 6,4 г /0,0173 мола/ от продукта от пример 14, 1,2 г /0,0182 мола/ 85% КОН, 30 мл метанол и 2 мл вода се разбърква в продължение на 2 дни и концентрират. Утайката се разбърква с 200 мл вода и екстрахира с етер. Водният слой се подкиселява с концентрирана НС1 и маслената утайка се екстрахира в етер /2 х 100 мл/. Етерните екстракти се изсушават и концентрират, за да се получи 5,9 г твърда маса, която се рекристализира от хексан, за да даде 4,9 от желания продукт като твърда маса, т.т. 100-102°С.
Изчислено са C14H,4FJN1O4: С 47,33; Н 3,97; N 3,94, Намерено: С 47,40; Н 3,97; N 3,90.
По начин, подобен на примери 28, 29 и 30, други 2-/дифлуорометил/-6-/трифлуорометил/-3-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина 5-етил естери съгласно изобретението се получават, както е посочено в таблица 6 чрез хидролиза на изброените изходни материали.
Таблица 6
3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, 5-моноестери
Пр. № Продукт Изходен материал Емпирична формула
31 2-/дифлуорометил/-4-изопропил6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, 5-етил естер пр. 15 ς<Η,ΛΝ,ο4
32 2-/дифлуорометил/-4-изобутил-6/ трифлуорометил /-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, 5-етил естер пр. 16
33 2-/дифлуорометил/-4-п-бутил-6-/трифлуорометил / -3,5-пиридиндикарбоксил на киселина, 5-етил естер пр. 20 cato
34 2-/дифлуорометил/-4-циклопропил6-/трифлуорометил /-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, 5-етил естер пр. 17 chh12f,n,o4
35 2-/дифлуорометил/-4-/метилтиоетил/- 6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикар- пр. 23 caw,
боксилова киселина, 5-етил естер
36 2-/дифлуорометил/-4-/метоксиметил/- пр. 24 6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, 5-етир естер ε,,Η,ΛΝ,ο,
37 2-/дифлуорометил/-4-циклохексил-6- пр. 21 C17HieF3N,O4
/ трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, 5-етил естер
Пр. № Т.т. С° nD25 Елемент Анализ %
Изчислено Намерено
31 80-87 С 47,33 47,56
Н 3,97 4,19
N 3,94 3,62
32 1,4453 С 48,79 48,55
Н 4,37 4,51
N 3,79 3,66
33 83-85 С 48,79 48,86
Н 4,37 4,36
N 3,79 3,71
34 113-115 С 47,60 47,67
Н 3,42 3,56
N 3,97 3,92
35 121,5-122,5 С 43,41 43,51
Н 3,64 3,69
N 3,62 3,62
36 108-108,5 С 43,71 43,68
Н 3,39 3,45
N 3,92 3,88
37 88-91 С 51,65 51,45
Н 4,59 4,58
N 3,54 3,60
Пиридиндикарбоксилните киселини с формула V съгласно настоящото изобретение се получават чрез пълна хидролиза на съединенията с формула /D/ и II, както е илюстрирано в следните примери от 38-43.
Пример 38. Получаване на 2,6-бис/ трифлуорометил/-4-етил-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина.
В колба с един отвор се поставят Юг/ 0,025 мола/ продукт от пример 1 и 100 мл 10% водна КОН. Сместа се нагрява на обратен хладник в продължение на 48 ч и водната смес се екстрахира веднъж с етилов етер. Водният слой се подкиселява с концентрирана НС1 и органичните частици се екстрахират два пъти с етер, изсушават върху MgSO4 и концентрират, за да дадат 2,73 г /32,23%/ от желания продукт, т.т. 263-269°С.
Изчислено за CHH704NtF6: С 39,87; Н 2,11; N 4,22; F 34,44, Намерено: С 39,92; Н 2,22; N 4,17; F 34,60.
Пример 39. Получаване на 2-/дифлуорметил/-4-п-пропил-6-/трифлуорометил/-
3,5-пиридиндикарбоксилна киселина.
Смес от 20,1 г /0,0525 мола/ продукт от пример 13, 11,4 г 85% КОН и 100 мл метанол се оставят при обратен хладник в продължение на 19 ч и концентрират. Утайката се обработва с 200 мл вода и екстрахира с етер. Водният слой се отделя и подкиселява с 30 мл концентрирана HCI. Маслената утайка се екстрахира в етер и етеровият екстракт се изсушава и концентрира. Утайката се рекристализира от хлороформ, за да даде 4,2 г /24 %/ от желания продукт, т.т. 235,5-236,5°С.
Изчислено за С12Н10Р3М04: С 44,05; Н 3,08; N 4,28, Намерено: С 43,92; Н 2,98; N
4,19.
Комбинираният матерен разтвор се концентрира и утайката се обработва с 10 г КОН, 5 50 мл метанол и 2 мл вода, както е описано по-горе, за да даде допълнително 2,2 г /12,8%/ от желания продукт.
Пример 40. Получаване на 6-/дифлуорметил / -4-етил -2-/трифлуорометил / -3,5-пири- 10 диндикарбоксилна киселина.
В 1 литрова колба се поставят 60 г / 0,163 мола/ от продукта от пример 12 и 200 мл метил алкохол. В друга колба 150 мл вода и 21,52 г /0,326 мола/ калиев хидроксид се 15 комбинират. Водната КОН се изсипва в 1 -литрова колба и сместа се нагрява на обратен хлад ник в продължение на една нощ. Реагиращата смес се охлажда и екстрахира веднъж с етилов етер. Водният слой се подкиселява с концентрирана хидрохлорна киселина и екстрахира с етилов етер. Органичните части се изсушават върху безводен магнезиев сулфат, филтрират и концентрират, за да се получи 26,72 г /52%/ от желания продукт, т.т. 237239°С.
Изчислено за ChH8O4F)Nj: С 42,17; Н 2,55; N 4,47, Намерено: С 43,29; Н 2,81; N 4,34.
По начин, подобен на примери 39 и 40, се получават други несиметрични пиридиндикарбоксилови киселини, както е посочено в таблица 7, използвайки изходния материал, посочен в таблица 7.
Таблица 7
Пр. Продукт Изходен Емпирична
материал формула
41 2-/дифлуорометил/-4-изопропил6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина пр. 15 c12h10f5n,o4
42 2- / дифлуорометил /-4-метокси- пр. 24 ε,,ΗΛΝ,ο,
метил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина
43 2-/дифлуорометил/-4-изобутил- 6-/ трифлуоробутил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина пр. 14 C,3HnF5Ni°4
Пр. Т.т. nD25 Анализ %
°C Елемент Изчислено Намерено
41 278 (dec) С 44,05 43,99
Н 3,08 3,10
N 4,28 4,24
42 243-247 С 40,14 39,95
Н 2,45 2,66
N 4,26 4,22
43 219-219,5 С 45,76 45,66
Н 3,54 3,57
N 4,10 4,08
Монокиселите и двукиселите хлориди съгласно настоящото изобретение, представени с формула IV и VI, се получават от съответни монокиселини и двуосновни киселини, както е показано от следващите примери 4451.
Пример 44. Получаване на етил 5-хлоровъглерод-6-/ди-флуорометил/-4-изопропил2-/трифлуорометил/-пиридин-3-карбоксилат.
Смес от 3,72 г /0,105 мола/ от продукта от пример 31 и 50 мл тионилхлорид се оставя при обратен хладник в продължение на ч и концентрира във вакуум, за да даде 3,8 г /97 %/ от желания продукт като масло, nD25 1,4570.
Изчислено за C^H^Cl^NC^: С 45,00;
Н 3,51; N 3,75, Намерено: 45,10; Н 3,53; N 3,68.
По начин, подобен на този в пример 44, други монокисели хлориди и двукиселинни хлориди съгласно настоящото изобретение се по10 лучават от посочения изходен материал и са изброени в таблица 8.
Таблица 8
Пр. Продукт Изходен Емпирична № материал формула
45 6-/дифлуорометил/-4-етил-2-/ трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилен двукиселинен хлорид пр. 40 СДО^О,
46 етил 5-хлоровъглерод-6-/дифлуорометил/-4-етил-2-/трифлуорометил/ -3-пиридиндикарбоксилат пр. 28 α,,Η,,ο,Ν,ρ,α
47 етил -5 -хлоровъглерод-6- / дифлуорометил/-4-пропил-2-/трифлуорометил/-3-пиридинкарбоксилат пр. 29 C14H1303N1FjC1
48 2,6-бис/трифлуорометил/-4-етил3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, двукиселинен хлорид пр. 38 Ο,,Η,Ο,Ν,Ρ.α
49 етил-5-/хлоровъглерод/-4-п-бутил- пр. 33 C^Ci.F^.O,
6-/дифлуорометил/-2-/трифлуорометил/3-пиридинкарбоксилат
50 етил5-/хлоровъглерод/-4-циклопропил- пр. 34 6-/дифлуорометил /-2-/трифлуорометил/3-пиридинкарбоксилат c14h11ci1f3n]o3
51 2-/дифлуорометил/-4-пропил-6-/три пр. 39 флуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, двукиселинен хлорид c12h8o2n_f3ci2
Пр. № Т.т. °C nD25 Анализ % Намерено
Елемент Изчислено
45 1,4706 С 37,74 37,83
Н 1,73 2,12
N 4,00 3,70
46 1,4583 С 43,45 43,60
Н 3,06 3,09
N 3,89 3,91
47 33-34 С 44,99 45,02
Н 3,48 3,52
единения съгласно настоящото изобретете.
48 1,4509 С Н N
49 46-48 С Н N
50 53-54 С Н N
51 1,4713 С
Η
N
3,74 3,71
35,90 36,05
1,37 1,43
3,81 3,73
46,47 46,33
3,90 3,78
3,61 3,58
45,24 45,24
2,98 3,01
3,77 3,78
39,58 39,61
2,21 2,34
3,85 3,50
Пример 52. Получаване на З-етил-5-метил 6-/дифлуорометил/-4-пропил-2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 5,0 г от продукта от пример 47 и 100 мл метанол се оставят при обратен хладник в продължение на 18 ч и концентрират. Утайката се разтваря в етер. Етерният разтвор се промива с наситен воден натриев бикарбонат, изсушава, концентрира, за да даде 2,37 г /48% / от желания продукт като масло, nD25 1,4428.
Изчислено за С^Н^Р^О/. С 48,92; Н 4,11; N 3,80, Намерено: С 49,00; Н 4,13; N 3,76.
Пример 53. Получаване на З-етил 5-метил 6-/дифлуорометил/-4-изопропил-2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 2,8 г /0,0074 мола/ от продукта от пример 44 и 60 мл метанол се оставят при обратен хладник в продължение на 3 ч и концентрират, за да се получи 1,61 г /59% от желания продукт като масло, nD25 1,4483.
Изчислено за С|3Н]6Р3М,О4: С 48,79; Н 5,37; N 3,79, Намерено: С 48,69; Н 4,41; N
3,75.
Пример 54. Получаване на З-етил 5-етил 2-/дифлуорометил/-4-изобутил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 10 г /0,0270 мола/ от продукта от пример 32 и 100 мл тионилхлорид се оставят при обратен хладник в продължение на една нощ и концентрират, за да даде утайка / 9,59 г/. Част /5,03 г/ от тази утайка се оставя при обратен хладник с 50 мл метанол в продължение на 3 ч и концентрира. Утайката /
3,72 г/ се дестилира, за да даде 2,83 г /56,3%/ от желания продукт като масло, nD25 25 1,4453.
Изчислено за С1#Н14Р5М,О4: С 50,13; Н 4,73; N 3,65, Намерено: С 49,91; Н 4,87; N 3,43.
Пример 55. Получаване на З-етил 5-метил 4-циклопропил-6-/дифлуорометил/-2-/ трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 3,0 г /0,008 мола/ от продукта от пример 50 и 30 мл метанол се оставят при обратен хладник в продължение на 1,5 ч и се концентрират. Утайката /2,81 г/ се рекристализира от петролев етер, за да даде 1,85 г /
63,1 % / от желания продукт като бяла твърда маса, т.т. 61-63°С.
Изчислено за: C^H^FjNjO^ С 49,05; Н 3,84; N 3,81, Намерено: С 48,99; Н 3,88; N 3,79.
Втори добив се изолира от матерния разтвор /0,69 г, 23,5%/ т.т. 49-52°С.
Пример 56. Получаване на диметил-2,6бис/трифлуорометил/-4-етил-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Към 70 мл метанол в 500 мл колба се добавя 5 г /0,0136 мола/ от продукта от пример 48. Реагиращата смес се оставя на обратен хладник и се кипи в продължение на 9 ч. Сместа се концентрира, разрежда с етилов етер, промива с наситен воден натриев бикарбонатен разтвор, изсушава в безводен MgSO4 и концентрира, за да даде 3,3 г /68 %/ от желания продукт, т.т. 45-47°С.
Изчислено за Cl3H1104N1F6: С 43,45; Н 3,06; N 3,89, Намерено: С 43,57; Н 3,06, N 3,86.
По начин, подобен на процедурата от примери 52-56, се получават и други нови съ24 както бе посочено във връзка с таблица 4, отчитайки заместения изходен материал и условията на реакцията, подходящи за използва ните реагиращи вещества, се получават и допълнителни примери, както е посочено в таблица 9.
Таблица 9
Смесени естери на 3,5-пиридиндикарбоксилни киселини
Пр. № Изходен материал Реагент Продукт Емпирична формула
57 пр. 46 изопропанол 5-етил З-изопропил-2/дифлуорометил/-4-етил-6/ трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат C.eH.AN.F,
58 пр. 45 бутанол дибутил 6-/дифлуорометил/- 4-етил-2-/ трифлуорометил/ - 3,5-пиридиндикарбоксилат WMj
59 пр. 45 метанол диметил-2-/дифлуорометил/- 4-етил-6-/трифлуорометил/- 3,5- пиридиндикарбоксилат CAWs
60 пр. 48 изопропанол бис/изопропил/ 2,6-бис/трифлуорометил /-4-етил-3,5 пиридиндикарбоксилат ε,,Η,,ο,ΝΛ
61 пр. 46 алил алкохол З-етил 5-/2-пропенил/6дифлуорометил/-4-етил-2-/ трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат адднл
62 пр. 46 2-хлоро- етанол 5-етил 3-/2-хлороетил/ 2/дифлуорометил/-4-етил-6 /трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат с^дм.ед
63 пр. 46 метил алкохол З-етил 5-метил 6-/дифлуорометил/-4-етил-2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат CAW,
64 пр. 46 2-флуоро- етанол З-етил 5-/2-флуороетил/ 6-/дифлуорометил/-4-етил-2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат
65 пр. 49 метанол З-етил 5-метил-п-бутил-6-/дифлуорометил/-2-/трифлуорометил/3,5-пиридиндикарбоксилат CAW<
66 пр. 49 2,2,2трифлуороетанол 3- етил 5-/2,2,2-трифлуороетил/- 4- п-бутил-6-/дифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат ς,ιν,Ν,ο,
67 пр. 51 метанол диметил 2-/дифлуорометил/- 4-п-пропил-6-/трифлуорометил/- 3,5-пиридиндикарбоксилат c14h14f5n,o4
68 пр. 51 п-пропанол дипропил 2-/дифлуорометил/- 4-п-пропил-6-/трифлуорометил/- САрЛ04
3,5- пиридиндикарбоксилат
Пр. № Т.т. °C nD25 Елемент Анализ % Намерено Изчислено
57 1,4440 С 50,13 50,21
Н 4,69 4,72
N 3,65 - 3,66
58 1,4467 С 53,65 53,05
Н 5,69 5,55
N 3,29 3,37
59 47-49 С 45,74 45,79
Н 3,51 3,57
N 4,10 4,07
60 46-49 С 49,15 49,21
н 4,57 4,63
N 3,37 3,37
61 - 1,4525 С 50,39 50,34
н 4,19 4,22
N 3,67 3,66
62 1,4570 С 44,62 44,48
н 3,71 3,76
N 3,47 3,40
63 1,4448 С 47,32 47,23
н 3,94 3,99
N 3,94 3,92
64 1,4459 с 46,52 46,76
н 3,90 4,20
N 3,62 3,64
65 1,4465 С 50,13 49,97
н 4,73 4,77
N 3,65 3,65
66 37-38 С 45,24 45,69
н 3,80 3,86
N 3,10 3,14
67 1,4435 С 52,55 52,59
н 5,39 5,28
N 3,40 3,37
68 1,4451 с 52,55 52,59
н 5,39 5,28
N 3,40 3,37
Пример 69. Получаване на З-етил 5-метил 2- /дифлуорометил/-4-изобутил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 2,9 г /0,00817 мола/ от продукта от пример 30, 11 г /0,0705 мола/ етилйодид,
1,3 г /0,00942 мола/ калиев карбонат и 50 мл ацетон се държат при обратен хладник в продължение на 4 ч и концентрират. Утайката се обработва с 200 мл вода и екстрахира с 50 мл етер два пъти. Етерните екстракти се промиват веднъж с 50 мл натриев бикарбонат, изсушават /MgSO4/ и концентрират, за да се получи масло, което се дестилира при 2 тора / температура на съда 130°С/, за да даде 3,0 г /98 %/ от желания продукт, nD25 1,4469.
Изчислено за C^H^FjNjO^: С 50,13; Н 4,73; N 3,65, Намерено: С 50,19; Н 4,78; N
3,56.
По начин, подобен на процедурата от пример 69, се получават други пиридиндикарбоксилати съгласно настоящото изобретение. Както бе посочено по-горе във връзка с таб лица 4, отчитайки заместения изходен материал и условията на реакцията, подходящи за използвания реагент, се посочват допълнителни примери, съгласно таблица 10.
Таблица 10
Алтернативно получаване на пиридиндикарбоксилни производни
Пр. Изходен Реагент Разтворител Продукт № матерна Условия
70 пр. 35 KF-CH3I D MF-стайна температура З-етил 5-метил 6-/дифлуорометил/-4-/метилтиоетил/-2/трифлуорометил/-3,5-
пиридиндикарбоксилат
71 пр. 36 KF-CHjI DMF-стайна З-етил-5-метил 6-/дифлуороме-
температура тил/-4-/метоксиметил/-2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат
72 пр. 41 K,CO3-CH I ацетон-обратен диметил 2-/дифлуорометил/-4-
хладник /изопропил-6-/трифлуорометил/- 3,5-придиндикарбоксилат
73 пр. 43 K2co3- DMF-стайна дипропаргил 2-/дифлуорометил/-
BrCH C=CH температура 4-изобутил-6-/
трифлуорометил/- 3,5-пиридиндикарбоксилат
74 пр. 42 K2co3- ацетон-обратен диметил 2-/дифлуорометил/-4-/
CH3I хладник метоксиметил/-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбокси-
лат
Пр. Емпирична Т.т. пс25 Анализ %
формула °C Елемент Изчислено Намерено
70 59-60,5 С 44,89 44,87
Н 4,02 4,02
N 3,49 3,47
71 ς<Η,ΛΝο5 52-54 С 45,29 45,08
Н 3,80 3,79
N 3,77 3,69
72 с14н14р,мд 1,4573 С 47,33 47,46
Н 3,97 4,03
N 3,94 3,88
73 адлкд 1,4696 С 54,68 54,61
Н 3,86 3,84
N 3,36 3,34
74 ς,Η,,Ρ,Ν.Ο, 43-44 С 43,71 43,78
Н 3,39 3,40
N 3,92 3,89
Пример 75. Получаване на З-метил 5етил 2-/дифлуорометил/-4-/1 -етилпропил/-6/ трифлуорометил / -3,5-пиридиндикарбоксилат.
12,0 г /0,0386 мола/ 90% чист продукт от пример 22, 2,6 г /0,0394 мола/ 85% калиев 5 хидроксид, 30 мл етанол и 2 мл вода се кипят на обратен хладник в продължение на 24 ч и се концентрират. Утайката се обработва със 100 мл вода и екстрахира със 100 мл етер. Водният слой се подкиселява с 50 мл концен- 10 трирана HCI. Маслената утайка се екстрахира с 200 мл етер. Етерният разтвор се изсушава /MgSO4/ и концентрира, за да даде 10,8 г сироп. Част /8,8 г/ от този сироп се смесва с 34 г метилйодид, 3,16 г /0,0230 мола/ К2СО3 15 и 30 мл ацетон. Сместа се разбърква и държи на обратен хладник в продължение на 3 ч и се концентрира. Утайката се разбърква със 100 мл етер и 100 мл вода. Етерният разтвор се промива веднъж с 50 мл наситен NaHCO3 , 20 изсушава /MgSO4/ и концентрира, за да даде
7,6 г кафяво масло, което се дестилира при
1,5 тора /температура на съда 115°С/, за да даде 7,6 г дестилат. Дестилатът се хроматографира върху силикагел чрез HPLC, използвайки 3% етил ацетатциклохексан като елуент. Първата фракция /време на задържане 14-16 мин/ е 2,0 г смес от желания продукт и неопределен материал. Втората фракция /време на задържане 16-22 мин/ е 4,3 г масло, което след дестилация при 1 тор /температура на съда 130°С/ дава 4,1 г от желания продукт като безцветно масло, nD25 1,4519.
Изчислено за C17H20FJNO4: С 51,39; Н 5,07; N 3,53, Намерено: С 51,40; Н 5,14; N 3,50.
Други моноестери на пиридиндикарбоксилната киселина в това изобретение, изброени в таблица 2 се получават по метод, подобен на този, описан в пример 30.
Таблица 11
Моноестери на пиридиндикарбоксилната киселина
Пр. № Съединение Изходен материал Емпирична формула
76 2-/дифлуорометил/-4-п-пропил- 6-/трифлуорометил-/3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, 5-п- пр. 68 c,5h16f5no4
77 пропил естер 2-/дифлуорометил/-4-п-пропил6-/трифлруорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, 5-метил- пр. 67 c13h12f5no4
78 естер 2-/дифлуорометил/-4-/метоксиметил/6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, 5-метил- пр. 74 c12h10f5n,05
79 естер 2-/дифлуорометил/-4-изобутил-6- / трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина, 5-пропаргилестер пр. 73
Пр. Т.т. Анализ %
Елемент Изчислено Намерено
76 69-71 С 48,79 48,71
Н 4,37 4,40
N 3,79 3,79
77 113-115 С 45,76 45,86
Н 3,54 3,65
N 4,10 3,96
78 132-133,5 С 41,99 42,09
Н 2,94 2,95
N 4,08 4,03
79 98,5-99,5 С 50,67 50,56
Н 3,72 3,75
N 3,69 3,63
Пример 80. Получаване на З-метил 5пропаргил 2-/дифлуорометил/-4-изобутил-б/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 2,1 г от продукта от пример 79,
1.1 г калиев карбонат, 25,3 г метилйодид и 40 мл DMF се разбърква в продължение на 24 ч и се изсипва във вода. Сместа се екстрахира с етер. Етерният екстракт се промива два пъти със 100 мл вода, изсушава и се концентрира. Утайката се дестилира при 0,5 тор, за да даде
2.1 г /96%/ от желания продукт като масло, nD25 1,4598.
Изчислено за C„H14FiNJ04: С 51,91; Н 4,10; N 3,56, Намерено: С 51,92; Н 4,14; N
3,56.
Пример 81. Получаване на З-етил 5-метил 2-/дифлуорометил/-4-/метоксиметил/-6Пр. Съединение №
/ трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Съгласно процедурата от пример 69 с изключение на това, че изходният материал е продукт от пример 78, се получава З-етил 5метил-2-/дифлуорометил/-4-/метоксиметил/-
6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат като масло, nD25 1,4467.
Изчислено за C]4H14FjN10J: С 45,29; Н 3,80; N 3,77, Намерено: С 45,39; Н 3,84; N 3,74.
Други 5-хлорокарбонил-З-пиридинкарбоксилати съгласно настоящото изобретение се получават от съответни 3,5-пиридинкарбоксилна киселина 3-моноестери по метод, подобен на този, описан в пример 44, и са изброени в таблица 12.
Таблица 12
Изходен Емпирична материал формула
82 З-метил 5-хлорокарбонил- 6-/дифлуорометил/-4-п-пропил- 2-/трифлуорометил/-3пиридинкарбоксилат пр. 77
83 3-пропил 5-хлорокарбонил- 6-/дифлуорометил/-4-п-пропил- 2-/трифлуорометил/-3-пиридинкарбоксилат пр. 76
ς,Η,,α,ρ,Ν,ο, ^η,,ο,ρ,ν^
Пр. № Т.т. nD25 Елемент Анализ % Изчислено Намерено
82 47-50 С 43,41 43,62
Н 3,08 3,05
N 3,89 3,76
83 1,4560 С 46,47 46,39
Н 3,90 3,95
N 3,61 3,60
Други несиметрични пиридиндикарбоксилати от настоящото изобретение се получават от съответни 5-хлорокарбонил-З-пиридин карбоксилат и подходящ алкохол по метод, подобен на описания в пример 52 и са посочени в таблица 13.
Таблица 13
Пр. № Изходен материал Реактант Продукт Емпирична формула
84 пр. 82 п-пропанол З-метил-5-п-пропил 6- C16H1JFJN|04 /дифлуорометил/-4-п- пропил-2-/трифлуорометил/- 3,5-пиридиндикарбоксилат
85 пр. 83 метанол 3-метил-5-п-пропил-2-/ C16HlgFJN104
дифлуорометил/-4-п-пропил-
6-/трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат
86 пр. 82 етанол З-метил 5-етил 6-/дифлуоро-С H..F,N,04
метил/-4-п-пропил-2-/три-
флуорометиил/ дикарбоксилат -3,5-пиридин-
Пр. nD25 Анализ
Елемент Изчислено % Намерено %
84 1,4447 С 50,13 50,25
Н 4,73 4,73
N 3,65 3,62
85 1,4453 С 50,13 50,54
Н 4,73 4,71
N 3,65 3,60
86 1,4439 С 48,79 48,69
н 4,37 4,44
N 3,79 3,74
Пример 87. Получаване на З-етил 5-метил 2,6-бис-/дифлуорометил/-4-пропил-3,5пиридиндикарбоксилат.
Смес от 5,67 г /0,016 мола/ от продукта от пример 11, 1,06 г /0,016 мола/ 85% КОН, 40 мл етанол и 10 мл вода се разбъркват в продължение на 24 ч и концентрират. Утайката се обработва с 50 мл вода и екстрахира с 50 мл етер. Водният слой се подкиселява с 50 мл концентрирана НС1. Маслената утайка се екстрахира с етер, изсушава /MgSO4/ и концентрира, за да даде 2,64 г /49%/ монокиселина. Част /
1,64 г, 0,00486 мола/ от тази киселина се нагрява на обратен хладник с 10 мл тионилхлорид до прекратяване отделянето на НС1. Реагиращата смес се концентрира и утайката се разтваря в етер, изсушава върху MgSO4 и концентрира, за да даде 1,22 г от желания продукт като масло, пр25 1,4629.
Изчислено за Ο15Η17Ρ4ΝΟ4: С 51,29; Н 4,88; N 3,99, Намерено: С 50,93; Н 4,99; N 3,87.
Пример 88. Получаване на етил 5-/аминокарбонил/-6-/дифлуорометил/-4-етил-2-/ трифлуорометил/-3-пиридинкарбоксилат.
Излишък от амониев газ /3 г, 0,176 мола/ се кондензира в 250 мл колба с три гърла, като се използват сухи лед/ацетонови хладници. Към 50 мл етер се добавя 7 г / 0,0196 мола/ от продукта от пример 46. Етерният разтвор бавно се изсипва в колбата на реакцията и цялата смес се разбърква в продължение на 18 ч. Получената твърда маса се промива с вода и изсушава под вакуум в продължение на 18 ч, за да даде 5,67 г /86%/ от желания продукт, т.т. 165-167°С.
Изчислено за С13Н13032Р3: С 45,88; Н 3,82; N 8,23, Намерено: С 45,87; Н 3,84; N 8,23.
По начин, подобен на пример 88, се получават други пиридиндикарбоксамиди съгласно настоящото изобретение, както е посочено в таблица 14.
Таблица 14
Пр. № Изходен материал Реагент Продукт
89 пр. 46 бутиламин етил 5-1/бутиламино/-карбонил1-6- /дифлуорометил/-4-етил-2-/трифлуорометил/-3-пиридинкарбоксилат
90 пр. 46 анилин етил 6-/дифлуорометил/-4-етил-5-1 /фениламино/карбонил 1 -2-/трифлуорометил / 3-пиридинкарбоксилат
91 пр. 47 амониев газ етил 5-/аминокарбонил/-6-/дифлуоро-
метил/-4-п-пропил-2-/трифлуорометил / 3пиридинкарбоксилат
Пр. Емпирична Т.т. Анализ %
формула °C Елемент Намерено Изчислено
89 ς,Η,,Ο,Ν,Ρ, 83-85 С 51,51 51,38
Н 5,30 5,35
N 7,07 7,02
90 ο,,η,,ρ,να 182-183 С 54,80 54,69
Н 4,08 4,13
N 6,73 6,68
91 с„н,дед 141-143 С 47,46 47,64
Н 4,27 4,32
N 7,91 7,71
Пример 92. Получаване на етил 5-циано-6-/дифлуорометил/-4-етил-2-/трифлуорометил/-3-пиридинкарбоксилат.
Към 100 мл фосфорен оксихлорид в 50 мл колба се добавя 3,5 г /0,0102мола/ от продукта от пример 88. Сместа се нагрява до обратен хладник в продължение на 18 ч, концентрира, промива във вода и екстрахира с етилов етер. Етерните екстракти се изсушават върху безводен MgSO4, концентрират и изсушават под вакуум, за да дадат 1,23 г /37 %/ от желания продукт, т.т. 38-40°С.
Изчислено за ΰ13ΗΗ02Ν2Ε5: С 48,44; Н 3,41; N 8,65.
Пример 93. Получаване на етил 5-циано-6-/дифлуорометил/-4-п-пропил-2-/трифлуорометил/-3-пиридинкарбоксилат.
Смес от 4,0 г /0,0112 мола/ от продукта от пример 91 и 100 г фосфорен оксихлорид се държат при обратен хладник в продължение на 20 ч и концентрират. Утайката се изсипва във вода и екстрахира с етер. Етерният екстракт се изсушава /MgSO4/ и концентрира. Утайката се дестилира при 0,1 тор, за да даде
2,26 г масло, което се рекристализира от хексан при ниска температура, за да даде 1,11 г от желания продукт като твърда маса, т.т. 4041°С.
Изчислено за C14H|3F3N202: С 50,01; Н 3,90; N 8,33, Намерено; С 49,75; Н 3,98; N 8,21.
Пример 94. Получаване на диетил 2,6бис/трифлуорометил/-4-/1-3-бутенил/-3,5пиридиндикарбоксилат.
250 мл колба с три гърла се изсушава и продухва с аргон. Приблизително 45 мл сух тетрахидрофуран се инжектира в колбата със спринцовка. Колбата се охлажда до -78°С и пълни с 14 мл /0,0227 мола/ 1,6 М п-бутил литий, следван от 2,96 мл /0,0227 мола/ диизопропил амин. След разбъркване в продължение на 5 мин 8,8 г /0,0227 мола/ от продукта от пример 1 се разрежда с 10 мл сух тетрахидрофуран и инжектира в колбата. Сместа се разбърква в продължение на 1 ч. Към тази смес се добавя 4,23 г /0,035 мола/ алилбромид и сместа се разбърква в продължение на 90 мин при стайна температура.
Сместа се разрежда с етилов етер и промива последователно с вода и 10% водна НС1. Органичните части се изсушават върху MgSO4 и концентрират. Хроматография с 5% етилацетат/циклохексан дава 1,4 г /14,4%/ от желания продукт, nD25 1,4410.
Изчислено за C1,H1904N1F4: С 50,58; N 3,27; Н 4,44, Намерено: С 50,69; Н 4,47; N 3,30.
Пример 95. Получаване на диетил 2,6бис/трифлуорометил/-4-/3-бутенил/-3,5пиридиндикарбоксилат.
250 мл колба с три отвора се нагрява, изсушава и продухва с аргон. Тетрахидрофуран /50 мл/ се инжектира със спринцовка и колбата се охлажда до -78°С. Към това се добавят 8,33 мл /0,0133 мола/ от 1,6 М n-бутил литий със спринцовка и след това 2 мл /0,0133 мола/ диизопропиламин. Към 10 мл сух тетрахидрофуран се добавя 5 г /0,0133 мола/ от продукта от пример 2 и разтворът се инжектира към реагиращата смес. Сместа се разбърква в продължение на един час. 2,4 г /0,02 мола/ алилбромид се инжектира в колбата и сместа се разбърква в продължение на 90 мин при стайна температура.
Сместа се разрежда с етилов етер и промива последователно с вода и 10% НС1. Органичните части се изсушават, концентрират и хроматографират с 5% етилацетат в циклохексан, за да се получи 0,7 г /29,26%/ продукт, nD25 1,4365.
Изчислено за C|7H1704N1F6: С 49,39; Н 4,11; N 3,39, Намерено: С 49,54; Н 4,14; N 3,36.
Пример 96. Получаване на етил 6-/дифлуорометил/ 4-етил-5-хидроксиметил-2-/ трифлуорометил/-3-пиридинкарбоксилат.
В суха 500 мл колба с четири гърла се поставя 30,6 г /0,09 мола/ от продукта от пример 28 и 40 мл тетрахидрофуран под азот. Реагиращата смес се охлажда до 10°С в баня с ледена вода. Към горния разтвор се добавя със спринцовка 180 мл /0,18 мола/ 1 М боран в тетрахидрофуран. Реагиращата смес се разбърква в продължение на 160 ч и изсипва във вода. Органичните части се екстрахират в 300 мл етер и етерният екстракт се промива с 200 мл наситен натриев бикарбонат, изсушава се /MgSO4/ и се концентрира. Утайката се кристализира от петролев етер, за да даде 25 г / 84,9%/ от желания продукт, т.т. 59,5-60,5’С.
Изчислено за C1JH14FJN10J: С 47,71; Н 4,31; N 4,28, Намерено: С 47,72; Н 4,31; N 4,25.
Пример 97. Получаване на етил 6-/дифлуорометил/-4-етил-5-формил-2-/трифлуорометил/ -3-пиридинкарбоксилат.
Смес от 4,74 г /0,0145 мола/ от продукта от пример 96, 8,6 г /0,0336 мола/ пиридинхлорохромат и 70 мл СН2С12 се държи при стайна температура в продължение на 18 ч. СН2С12 разтвор се декантира и хроматографира върху силикагел, като се използва СН2С12 като елуент. Първият 2 L елюент дава 3,93 г /83,4%/ от желания продукт като бяла твърда маса, т.т. 63,5-65’С.
Изчислено за C^H^F^Oj: С 48,01; Н 3,72; N 4,31, Намерено: С 48,02; Н 3,74; N 4,28.
Пример 98. Получаване на диетил 2-/ дифлуорометил/-4-/2-метилсулфонилетил/-6трифлуорометил- 3,5-пиридиндикарбоксилат.
Към разтвор от 12,0 г /0,0289 мола/ от продукта от пример 23 в 200 мл метиленхлорид се добавя 13,0 г /0,064 мола/ т-хлоробензоена киселина. Реагиращата смес се разбърква в продължение на 24 ч и изсипва в смес от 25 мл 10% натриев хидроксид и 400 мл вода. Метиленхлоридният слой се отделя и промива последователно с разреден натриев бикарбонат, натриев тиосулфат, наситен натриев хлорид, изсушава и концентрира, за да даде 12,9 г твърда маса. Част /5,0 г/ от тази твърда маса се прочиства с HPLC, като се използва 33% етилацетат/циклохексан като елуент, за да даде 3,6 г от желания продукт, т.т. 98-101°С.
Изчислено за C16H1|FJN106S: С 42,96; Н 4,06; N 3,13, Намерено: С 42,80; Н 4,06; N 3,12.
Пример 99. Получаване на З-етил 5-метил 6-/дифлуорометил/-4-винил-2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 17,31 г /0,0387 мола/ от продукта от пример 98, 2,16 г /0,054 мола/ натриев хидроксид, 125 мл вода и 60 мл етанол се разбърква в продължение на 24 ч и концентрира. Утайката се разбърква с етер и 600 мл 1,5 N натриев хидроксид. Водният слой се подкиселява с концентрирана хидрохлорна киселина. Органичните части се екстрахират с метиленхлорид /2 х 400 мл/. Метиленхлоридните екстракти се изсушават и концентрират, за да дадат 11,67 г утайка. Смес от горната утайка, 14,70 г /0,104 мола/ метилйодид, 14,3 /0,104 мола/ калиев карбонат и 300 мл ацетон се нагряват до обратен хладник в продължение на 18 ч и концентрират. Утайката се разбърква с 500 мл вода и 500 мл етер. Етерният слой се изсушава и концентрира. Утайката /11,34 г/ се дестилира при 0,3 тор, за да даде 7,50 г /62% / от желания продукт, пв25 1,4567.
Изчислено за С14Н12Р5М(04: С 47,60; Н 3,42; N 3,97, Намерено: С 47,46; Н 3,55; N 3,85.
Пример 100. Получаване на диетил 412- / метилсулфинил /-етил-1 -2-/дифлуорометил/-6-/трифлуорометил/-пиридин-3,5дикарбоксилат.
Към разбъркан разтвор на 20,09 г /0,048 мола/ от продукта от пример 23 в 50 мл метиленхлорид, охладен в ледена баня, се добавя разтвор от 10,3 г /0,050 мола/ от шхлоропербензоена киселина в 100 мл метиленхлорид, поддържайки температурата на реакцията под 10°С. Разбъркването и охлаждането с ледена баня продължава още един час след приключване на добавянето.
Полученият шлам се изсипва в разтвор, получен от 25 мл 10% натриев хидроксид и 600 мл вода. След като се смесят добре, фазите се отделят. Водната фаза се екстрахира с 50 мл метиленхлорид. Метиленхлоридните фази се комбинират, промиват последователно с разтвор от 600 мл 0,5% натриев бикарбонат, 0,5% разтвор на натриев хлорид, изсушават върху магнезиев сулфат, филтрират и разделят, за да дадат 20,5 г бледожълта твърда маса.
Продуктът се прочиства чрез рекристализация два пъти от хексан/етер за да даде
12,5 г бяла твърда маса, т.т. 90,5-91,5°С, 60% добив.
Изчислено за C16H(JFJN10JS1: С 44,58; Н 4,21; N 3,25, Намерено: С 44,45; Н 4,22; N
3,20.
Пример 101. Получаване на З-етил 5метил 6-/дифлуорометил/-4-метилтиометил/ -2-/ трифлуорометил /-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 32,8 г /0,081 мола/ от суровия продукт от пример 25, 37 г 10% натриев хидроксид, 35 мл вода и 125 мл етанол се разбърква в продължение на 1 час и концентрира. Утайката се разбърква със 70 мл вода и 200 мл метиленхлорид. Водният слой се подкиселява и утайката се екстрахира в метиленхлорид. Метиленхлоридният екстракт се изсушава и концентрира, за да даде 19,9 г киселина, т.т. 81-85°С. Част /10,6 г, 0,1078 мола/ от тази киселина, 5,2 мл /0,085 мола/ метилйодид, 11,8 г /0,085 мола/ калиев карбонат и 150 мл ацетон се смесват и оставят при обратен хладник в продължение на 24 часа. Реагиращата смес се концентрира и утайката се разбърква със 150 мл метиленхлорид и 200 мл вода. Метиленхлоридният слой се изсушава и концентрира. Утайката се дестилира при 0,25 тор /температура на съда 135-170°С/, за да даде 7,16 г дестилат. Този дестилат се прочиства чрез HPLC, като се използва 7% етилацетат/ циклохексан като елуент.
Първоначалната фракция /време на задържане 4-6 минути/ дава 4,75 г твърда маса, която се рекристализира два пъти от хексан/ етер, за да даде 2,78 г от желания продукт, т.т. 67-68,5°С.
Изчислено за C14Ht4FJN)04S|: С 43,41; Н 3,64; N 3,62; Намерено: С 43,13; Н 3,61; N 3,55.
Пример 102. Получаване на диетил 6-/ дифлуорометил/-2-/трифлуорометил/-4-винил-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 3,7 г от продукта от пример 99, 13,75 г 10% натриев хидроксид и 10 мл вода се разбърква в продължение на 24 часа и концентрира. Утайката се разбърква с 300 мл вода и 50 мл метиленхлорид. Вещният слой се подкиселява с концентрирана хидрохлорна киселина и екстрахира с метиленхлорид. Метиленхлоридният екстракт се изсушава и концентрира, за да даде 2,99 г жълта твърда 5 маса, която се рекристализира от петролев етер, за да даде 2,01 г бяла твърда маса. Смес от тази твърда маса, 1 мл етилйодид, 10 мл DMF и 2,09 г калиев карбонат се разбърква в продължение на 24 ч и изсипва в 300 мл вода. 10 Реагиращата смес се екстрахира с метиленхлорид и метиленхлоридният екстракт се изсушава и концентрира. Утайката се дестилира при 0,1 тора, за да даде 1,41 г от желания продукт nD25 1,4529. 15
Изчислено за C15H14F5Nh04: С 49,05; Н 3,84; N 3,81, Намерено: С 49,09; Н 3,84; N 3,81.
Пример 103. Получаване на диетил 4-1/
-етокси/метоксиметил1-2-/дифлуорометил/-6- 20 /трифлуорометил/-пиридин-3,5-дикарбоксилат.
Към разбъркан разтвор от 4,0 г /0,010 мола/ от продукта от пример 24 в 30 мл въглерод тетрахлорид се добавят 2,5 г /0,015 мола/ 25 бром. Разтворът се охлажда до 10°С, над реагиращата смес се прокарва струя азот /за да продуха водородбромид/ и реакцията се осветява със 150 W светлина на място. Темпера турата на реакцията се поддържа 10- 15°С в продължение на 6 ч. Светлината се отстранява и се спира потокът от азот.
Разтвор от 1,41 г /0,013 мола/ 2,6-лутидин в 5 мл в абсолютен етанол се добавя към реагиращата смес и тази получена реагираща смес се разбърква в продължение на 18 ч при температура на околната среда.
Реагиращата смес се изсипва в 100 мл вода с 50 мл метиленхлорид. След като се смеси добре, органичната фаза се отделя, промива със 100 мл 0,50% разтвор на хидрохлорна киселина, 100 мл 1% натриев бикарбонат, изсушава върху магнезиев сулфат, филтрира и разделя, за да даде 4,29 г жълто масло.
Продуктът се прочиства с HPLC върху силикагел, като се използва 10% етилацетат в циклохексан като разтворител, за да даде
2,18 г бледожълто масло, добив 48%, nD25 1,4446.
Изчислено за: C17H2OF5N106: С 47,56; Н 4,70; N 3,26 Намерено: С 47,55; Н 4,71; N 3,26.
По начин, подобен на процедурата, описана в пример 103, продуктът от пример 24 се бромира и полученият продукт реагира с подходящ алкохол или алкилтиол, както е посочено в следните примери от таблица 15, за да дадат изброения продукт.
Таблица 15
Пр. № Изходен материал Реагент Продукт
104 пр. 71 метанол З-етил 5-метил 6-/дифлуорометил/-4/дитоксиметил/-2-/трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат
105 пр. 71 метанетиол З-етил 5-метил 6-/дифлуорометил/-4-1
метокси/метилтио/-метил1-2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат
Пр. № Емпирична формула nD25 Елемент Анализ % Изчислено Намерено
104 ε,,Η,ΛΝ.ο, 1,4428 С 44,90 44,71
Н 4,02 3,81
N 3,49 3,45
105 caws 1,4457 С 43,17 43,06
Н 3,86 3,68
N 3,36 3,34
По начин, подобен на пример 39, се по- киселини съгласно изобретението, както е получават допълнителни пиридиндикарбоксилни сочено в таблица 16.
Таблица 16
Пр. Съединение Изходен № материал
106 2-/дифлуорометил/-4-/1-метилпропил/-6-/три- пр. 26 флуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина
107 2-/дифлуорометил/-4-/2,2-диметил-пропил/-6-/три- пр. 27 флуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина
108 2-/дифлуорометил/-4-циклопропил-6-/трифлуоро- пр. 17 метил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина
Пр. Емпирична Т.т.
формула °C
106 c13h12f5no4 222-225,5
107 c14h„f5no4 247-249
108 w,n,o4 260-264 (dec)
Анализ %
Елемент Изчислено Намерено
С 45,76 45,71
Н 3,54 3,71
N 4,10 3,88
С 47,16 47,33
Н 4,03 3,97
N 3,94 3,94
С 44,32 44,22
Н 2,48 2,52
N 4,31 4,26
По начин, подобен на процедурата от пример 69, се получават други пиридиндикар- $$ боксилати съгласно настоящото изобретение с изключение на това, че реакциите се извършват при стайна температура. Както бе посоче но по-горе с оглед таблица 10, отчитайки заместения изходен материал и условията на реакцията подходящи за използвания реагент, могат да бъдат представени допълнителни примери, както е показано в таблица 17.
Таблица 17
Пр. № Изходен материал Реагент Разтворител Продукт Условия
109 пр. 43 К2СО3- DMF СН3СН2СН21 дипропил 2-/дифлуорометил/-4изобутил-6-/трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат
110 пр. 107 к2со3- снз1 DMF диметил 2-/дифлуорометил/-4-2,2диметилпропил/-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат
111 пр. 106 к2со3- DMF диметил 2-/дифлуорометил/-4-/1-
СН31 метилпропил/-6-/трифлуорометил/- 3,5- пиридиндикарбоксилат
пр. 41 К2СО3- Н-С=С-СН2Вг DMF дипропаргил 2-/дифлуорометил/-4изопропил-6-/трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат
пр. 39 к2со3- Н-С=С-СН2Вг DMF дипропаргил 2-/дифлуорометил/-4п-пропил-6-/трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат
пр. 108 к2со3- СН31 DMF диметил-4-циклопропил-2- / дифлуорометил/-6-/трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат
пр. 108 К2СО3НС-ССН2Вг DMF дипропаргил 4-циклопропил-2/дифлуорометил/-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат
пр. 37 к2со3- СН31 DMF З-етил 5-метил 4-циклохексил-2/трифлуорометил/-6-/дифлуоро-
метил/-3,5-пиридиндикарбоксилат
Емпирична формула nD25 Т.т. °C Анализ % Елемент Изчислено Намерено
c]9h24FjNO4 1,4473 С 53,65 53,68
Н 5,69 5,65
N 3,29 3,26
с16н,лмо4 77,5-77,8 С 50,13 50,06
Н 4,73 4,49
N 3,65 3,61
ς,Η,ΛΝο, 1,4515 С 48,79 48,90
Н 4,37 4,39
N 3,79 3,77
C„HI4F,NO4 1,4698 С 53,61 53,60
Н 3,50 3,52
N 3,47 3,43
C,»H14F5NO4 1,4713 С 53,61 53,74
Н 3,50 3,54
N 3,47 3,44
77-79 С 47,60 47,64
Н 3,42 3,44
N 3,97 3,92
ClgH12FjN1O4 1,4783 С 53,87 53,46
Н 3,01 3,27
N 3,49 3,45
ς,ιν,ΝΑ 1,4654 С 52,81 52,73
Н 4,92 4,93
N 3,42 3,39
Пример 117. Получаване на З-метил 5пропаргил 2-/дифлуорометил/-4-п-пропил-6/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 5,06 г /0,0125 мола/ от продукта от пример 113, 1,24 г /0,0188 мола/ 85% калиев хидроксид, 65 мл етанол и 50 мл вода се разбъркват в продължение на 48 ч и след това екстрахират с етер. Водният слой се подкиселява с 30 мл концентрирана солна киселина. Маслената утайка се екстрахира в 100 мл етер. Етерният екстракт се изсушава / MgSO4/ и концентрира, за да даде 3,99 г твърда маса, т.т. 91-94°С.
Част /2,14 г, 0,0058 мола/ от горната твърда маса, 0,80 г /0,0058 мола/ калиев 15 карбонат, 0,99 г /0,007 мола/ метилйодид и 60 мл DMF се разбъркват в продължение на 72 ч и изсипват в 200 мл вода. Маслената утайка се екстрахира два пъти със 100 мл етер.
Комбинираните етерни екстракти се изсушават върху магнезиев сулфат и концентрират. Утайката се дестилира, за да даде 1,21 г / 55,3%/ от желания продукт като масло, nD25 5 1,4556.
Изчислено за C16H14F5N04: С 50,67; Н 3,72; N 3,67, Намерено: С 50,57; Н 3,73; N 3.67.
По начин, подобен на този в примери 10 28, 29 и 30, се получават други 2-/дифлуорометил/-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина 5-моноестери съгласно настоящото изобретение.
Отчитайки заместения изходен материал и условията на реакцията, подходящи за използвания реагент, могат да се получат допълнителни примери, както е показано в таблица 18.
Таблица 18
Пр. Изходен Разтворител- Продукт № материал Условие
118 пр. 112 етанол-вода 2-/дифлуорометил/-4-изопропил-6-/три-
стайна темпе- флуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна
ратура киселина 5-пропаргил естер
119 пр. 27 етанол-вода 2-/дифлуорометил/-4-/2,2-диметилпропил/-6-
стайна темпе- / трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна
ратура киселина 5-етил естер
120 пр. 26 етанол-вода 2-/дифлуорометил/-4-/1-метилпропил/-6-/три-
стайна темпе- флуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилна
ратура киселина 5-етил естер
121 пр. 72 етанол-вода 2-/дифлуорометил/-4-изопропил-6-/трифлуоро-
метил/-3,5-пиридиндикарбоксилна киселина
5-метил естер
Пр. № Емпирична формула Т.т. °C Елемент Анализ % Изчислено Намерено
118 c15h12f5no4 89-92 С 49,32 49,03
Н 3,31 3,35
N 3,83 3,79
119 стадно. 110-111,5 С 50,13 50,04
Н 4,73 4,78
N 3,65 3,60
120 с,,н,лмо4 83,5-85,5 С 48,79 48,86
Н 4,37 4,38
N 3,79 3,77
121 c13h12f3no4 114-116 C H 45,76 3,54 45,86 3,57
N 4,10 4,10
По начин, подобен на процедурата от пример 69, се получават други пиридиндикарбоксилати съгласно настоящото изобретение от монокиселини. Отчитайки заместения изходен материал и условията на реакцията, подходящи за използвания реагент, се получават допълнителни примери, както е посочено в таблица 19. Таблица 19
10
Пр. № Изходен Реагент материал Условия Разтворител Продукт
122 пр. 77 К2СО3- DMF, стайна HC»CCH2Br 5-метил 3-пропаргил 2-/дитемпературафлуорометил/-4-п-пропил-6-/ трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат
123 пр. 120 К2СО3- СН31 DMF, стайна температура З-етил 5-метил 6-/дифлуорометил/-4-/1 -метилпропил/-2-/трифлуорометил/3,5-пиридиндикарбоксилат
124 пр. 119 К2СО3СН31 DMF, стайна температура З-етил 5-метил 6-/дифлуорометил/-4-/2,2-диметилпропил/-2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат
125 пр. 118 К2СО3СН31 DMF, стайна температура З-метил 5-пропаргил 3-/дифлуорометил/-4-изопропил-6/ трифлуорометил/-3,5-пиридинкарбоксилат
Пр. № Емпирична формула nD25 Анализ % Елемент Изчислено Намерено
122 c16hI4f3no4 1,4582 С 50,67 50,54 Н 3,72 3,79 N 3,69 3,61
123 ε.ΛΛΝΑ 1,4500 С 50,19 49,90 Н 4,73 4,78 N 3,65 3,59
124 c„h20f3no4 1,4538 С 51,39 51,34 Н 5,07 5,07 N 3,53 3,53
125 c16h14f3no4 1,4589 С 50,67 50,47 Н 3,72 3,78 N 3,69 3,65
Пример 126. Получаване на диетил 2-/ дифлуорометил/-4-/4-пиридил/-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
По начин, подобен на процедурата от пример 13, продукт от пример ss от таблица 3 реагира с 1,8-диаза-бицикло-15.4.01-ундек-5ен, за да даде желания продукт като твърда маса, т.т. 43-45°С.
Изчислено за С)8Н13Р5М204: С 51,68; Н 3,61; N 6,70, Намерено: С 51,51; Н 3,63; N 6,66.
Пример 127. Получаване на З-етил 5метил 6-/дифлуорометил/-4-/2-оксиранил/-2/трифлуорометил / -3,5-пиридиндикарбоксилат.
Разбъркана смес от 14,0 г /0,039 мола/ от продукта от пример 99, 105 мл етанол, 70 мл /0,60 мола/ 30% водороден перокис и 2,9 г /0,033 мола/ натриев бикарбонат се нагрява при 70°С в продължение на 3 ч. Реагиращата смес се охлажда и концентрира във вакуум до приблизително 30 мл и след това се екстрахира със 75 мл метиленхлорид. Метиленхлоридният разтвор се промива с 300 мл вода. Водният слой се екстрахира два пъти със 75 мл метиленхлорид. Комбинираните метиленхлоридни екстракти се изсушават върху магнезиев сулфат и концентрират. Утайката се прочиства чрез HPLC, като се използва 8% етил/ ацетат/циклохексан като елуент, за да даде жълта твърда маса, която след рекристализация от хексан/етер дава 2,32 г от желания продукт като бяла твърда маса, т.т. 57,5-59®С.
Изчислено за С(4Н12Р3МО3: С 45,54; Н 3,28; N 3,79, Намерено: С 45,63; Н 3,28; N 3,77.
Пример 128. Получаване на З-етил 5метил 4-/1,2-дибромоетил/-6-2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Разтвор от 3,0 г /0,084 мола/ от продукта от пример 99. 1,49 г /0,091 мола/ бром в 30 мл въглероден тетрахлорид се разбърква в продължение на 3 дни и концентрира. Утайката се дестилира при 0,1 тора /температура на съда 140-150®С, за да даде 3,45 г / 80 %/ от желания продукт като масло, nD25 1,4950.
Изчислено за С14Н]2Вг2Р51ЧО4: С 32,77; Н 2,36; N 2,73, Намерено: С 33,00; Н 2,39; N 2,93.
Пример 129. Получаване на З-етил 5метил 4-/1-брометил/-6-/дифлуорометил/-2/трифлуорометил /-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Към разбъркана смес от 0,49 г /0,012 мола/ от 60% натриев хидрид в маслена дисперсия и 4 мл безводен THF се добавя 10 мл метанол под азот. Реагиращата смес се охлажда с ледена баня до 5®С, след което се обработва бавно с разтвор от 3,0 г /0,0058 мола/ от продукта от пример-128 в 2 мл безводен THF, като температурата на реагиращата смес се поддържа под 15®С. Сместа се разбърква при 0°С в продължение на 2 ч и изсипва в 180 мл от 1 % солна киселина, след което се екстрахира три пъти с 50 мл метилен хлорид. Комбинираните метиленхлоридни екстракти се изсушават върху магнезиев сулфат и се концентрират. Утайката се прочиства чрез радиално ускорена предварителна TLC, като се използва 10% етилацетат/циклохексан като елуент, за да даде 0,85 г /33% / от желания продукт като жълто масло, nD25 1,4734.
Изчислено за С14НнВгР3МО4: С 38,91; Н 2,57; N 3,29, Намерено: С 39,00, Н 2,64; N 3,37.
Пример 130. Получаване на З-етил 5метил 6-/дифлуорометил/-4-метил-сулфонилметил-2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Към студен /15®С/ разбъркан разтвор от 0,5 г /0,0012 мола/ от продукта от пример 101 в 20 мл метиленхлорид се добавят 0,55 г m-хлоропербензоена киселина на части. Реагиращата смес се разбърква при температура на околната среда в продължение на 16 ч, изсипва в 150 мл 1% воден натриев хидроокис. Метиленхлоридният слой се отделя, промива със 100 мл вода, изсушава върху магнезиев сулфат и концентрира във вакуум, за да даде бяла твърда маса. Рекристализация от етер/хексан дава 0,46 г от желания продукт като бяла твърда маса, т.т. 110,5-111,5®С.
Изчислено за С14Н14Р31ЧО65: С 40,10; Н 3,37; N 3,34, Намерено: С 39,97; Н 3,37; N 3,33.
Пример 131. Получаване на диметил 2/дифлуорометил/-4-метилтиометил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 25,0 г /0,062 мола/ от продукта от пример 25, 100 мл 10% воден натриев хидроокис, 40 мл етанол и 150 мл вода се държи при обратен хладник в продължение на 48 ч и концентрира до приблизително 150 мл. Утаеният разтвор се разрежда с 1 л вода и подкиселява до pH 1-2 с концентрирана солна киселина. Водната смес се екстрахира три пъти с 300 мл етер. Комбинираните етерни екстракти се изсушават върху магнезиев сулфат и концентрират, за да дадат 11,7 г /55%/ твърда маса, т.т. 209-210°С.
Смес от 7,08 г /0,0226 мола/ от горната твърда маса, 3,0 мл /0,0475 мола/ метилйодид, 3,45 г /0,0256 мола/ калиев карбонат и 35 мл DMF се разбърква в продължение на 16 ч. Реагиращата смес се изсипва в 300 мл 1 % солна киселина и екстрахира със 100 мл метиленхлорид. Метиленхлоридният разтвор се промива последователно с 200 мл вода и 200 мл 1 % натриев бикарбонат, изсушава върху магнезиев сулфат и концентрира. Утайката се дестилира при 0,15 тора /температура на съда 120-125°С/, за да даде бяла твърда маса, която се рекристализира от етер/хексан, за да даде 3,0 г /36 %/ от желания продукт, т.т. 50,551,5°С.
Изчислено за CnHnF3NO4S: С 41,83; Н 3,24; N 3,75, Намерено: С 41,84; Н 3,25; N
3,75.
Пример 132. Получаване на диметил 2/дифлуорометил/4-йодометил-6- / трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Смес от 10,43 г /0,033 мола/ от твърдата маса /т.т. 209-210°С/, описана в пример 131, 8,2 мл /0,132 мола/ метилйодид, 20,2 г / 0,146 мола/ калиев карбонат, и 45 мл DMF се разбърква при температура на околната среда в продължение на 5 дни. Реагиращата смес се изсипва в 550 мл 1 % водна солна киселина и екстрахира три пъти със 100 мл метиленхлорид. Комбинираните екстракти се промиват последователно с 1% солна киселина, 1 % натриев бикарбонат и 10% натриев хлорид, изсушават върху магнезиев сулфат и концентрират. Утайката се прочиства с HPLC, като се използва 15% етил ацетат/циклохексан като елуент, за да се получи жълто масло, което кристализира при стоене. Рекрис-тализация два пъти от етер/хексан дава 2,27 г /15%/ от желания продукт като бяла твърда маса, т.т. 7879°С.
Изчислено за CI2H,FSINO4: С 31,81; Н 2,00; N 3,09, Намерено: С 31,95; Н 1,90; N 3,07.
Пример 133. Получаване на З-етил 5метил 2-/дифлуорометил/-4-метилтиометил-6/трифлуорометил/-3,5-пиридинкарбоксилат.
Смес от 2,8 г /0,0077 мола/ от продукта от пример 131, 3,7 г /0,0092 мола/ 10% натриев хидроокис, 3 мл вода и 20 мл етанол се разбърква при температура на околната среда в продължение на 5 1/2 часа и концентрира. Утайката се разтваря в 150 мл вода и екстрахира два пъти с 50 мл метиленхлорид. Водният слой се подкиселява до pH 1-2 с концентрирана солна киселина и екстрахира три пъти с метиленхлорид. Комбинираните метилен хлоридни екстракти се изсушават върху магнезиев сулфат и концентрират, за да дадат 2,6 г твърда маса.
Смес от 2,47 г /0,0066 мола/ от горната твърда маса, 1,28 г /0,0082 мола/ етилйодид, 0,71 г /0,051 мола/ калиев карбонат и 20 мл DMF се разбърква в продължение на 48 ч и изсипва в 200 мл 1 % солна киселина. Сместа се екстрахира три пъти с 50 мл метиленхлорид. Комбинираните метилен хлоридни екстракти се промиват последователно със 150 мл 1% натриев бикарбонат, изсушават върху магнезиев сулфат и концентрират. Утайката се дестилира при 0,3 тора. Дестилатът /получен при температура на съда 120-130°С/ се прочиства по-нататък чрез радиално ускорена предварителна TLC, използвайки 10% етилен ацетат/циклохексан, за да се получи масло. Дестилация на това масло при 0,15 тора, извършва при температура на съда 125-130°С, дава желания продукт като бледожълто масло, nD25 1,4750.
Изчислено за C14H14F3NO4S: С 43,41; Н 3,64; N 3,62, Намерено: С 43,42; Н 3,65; N 3,62.
Пример 134. Получаване на З-етил 5метил 6-/дифлуорометил/-4-метил-2/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Този продукт се изолира като страничен продукт при получаването на продукта от пример 101. Суровият материал /полупродуктът/ се прочиства чрез HPLC, както е посочено в пример 101. След отстраняване на продукта от пример 101, последната фракция дава 1,42 г жълто масло, което се дестилира при 0,5 тора /температура на съда 125-135°С, за да даде 1,35 г от желания продукт, nD25 1,4483.
Изчислено за C13H)2F5NO4: С 45,76; Н 3,54; N 4,10, Намерено: С 45,76; Н 3,52; N 4,08.
Пример 135. Получаване на 13-карбометокси-5-карбоетокси-2-/дифлуорометил/-6/ трифлуорометил /1 -4-пиридилметил-диметилсулфониум тетрафлуороборат.
Към разтвор от 19,9 г /0,0513 мола/ от продукта от пример 101 в 150 мл ацетонитрил се добавя под азот 10,0 г /0,051 мола/ сребърен тетрафлуороборат, последван веднага от
4,6 мл /0,075 мола/ метилйодид. Реагиращата смес се разбърква при температура на околната среда в продължение на 16 ч, след което се държи при 45°С в продължение на 24 ч. Сивата утайка се филтрира. Филтратът се концентрира до бледокафяво масло, което кристализира при стоене. Рекристализация от етертетрахидрофуран дава 21,6 г /86% добив/ от желания продукт ката бяла твърда маса, т.т.
119,5-121°.
Изчислено за C15H17BF9NO4S: С 36,83; Н 3,50; N 2,86, Намерено: С 36,86; Н 3,46; N
2,76.
Пример 136. Получаване на 5-етил-Зметил 2-/дифлуорометил/-4-/Ν,Ν-диметиламинометил/-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Към разбъркан разтвор от 3,0 г /0,0061 мола/ от продукта от пример 135 в 15 мл Ν,Νдиметилформамид се добавя под азот 1,4 г / 0,0093 мола/ натриев йодид. Реагиращата смес се разбърква при 25°С в продължение на 1/2 час и след това се обработва с 2,3 г /0,0091 мола/ от 18% разтвор на диметиламин в етер. След разбъркване при температура на околната среда в продължение на 1/2 час реагиращата смес се изсипва в смес от 500 мл вода и 100 мл наситен разтвор на натриев хлорид. Органичната част се екстрахира в етер /4 х 75 мл/. Етерните екстракти се комбинират и промиват с 200 мл 10% разтвор на натриев хлорид, изсушават върху магнезиев сулфат и концентрират. Утайката се прочиства чрез HPLC, използвайки 5% етилацетат в циклохексан като елуент. Желаната фракция се концентрира. Утайката се дестилира при 0,1 тора /температура на съда 120-130°С, за да даде 1,98 г /84% добив/ водно бяло масло, nD25 1,4518.
Изчислено за Ο)3Η17Ρ5Ν2Ο4: С 46,88; Н 4,46; N 7,29, Намерено: С 46,70; Н 4,45; N 7,23.
Пример 137. Получаване на 5-етил-Зметил 2-/дифлуорометил/-4-/М-етил-М-метиламинометил/-6-/трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат.
Към разбъркан разтвор от 4,0 г /0,0081 мола/ от продукта от пример 135 в 25 мл Ν,Νдиметилформамид, охладен до 5°С с ледена баня се добавя 1,84 г /0,012 мола/ натриев йодид. Реагиращата смес се разбърква при 0-5°С в продължение на 1 ч, след това се оставя да се затопли до стайна /на околната среда/ температура. 1Ч-етил-1Ч-метиламин /1,05 г, 0,017 мола/ се добавя към реагиращата смес и сместа се разбърква в продължение на 2 ч при температура на околната среда, след което се изсипва в смес от 300 мл вода и 100 мл наситен разтвор на натриев хлорид. Органичната част се екстрахира в етер /4 х 100 мл/ и комбинираните етерни екстракти се промиват с 200 мл 10% разтвор на натриев хлорид, изсушават върху магнезиев сулфат и концентрират. Утаеното масло се прочиства чрез радиално ускорена предварителна TLC, последвана от дестилация при 0,15 тора /температура на съда 120-130°С/, за да даде 2,49 г /77% добив/ от желания продукт като жълто масло, nD25 1,4534.
Изчислено за C16H19FjN2O4: С 48,24; Н 4,81; N 7,03, Намерено: С 48,10; Н 4,83; N 6,99.
Съединения съгласно настоящото изобретение могат да бъдат получени от съответни съединения, при които R, или R2 групата съдържа един повече флуорен атом от съединението на продукта. Схемата, разгледана погоре, включва едно или повече редувания на редукция на натриев борохидрид към съответния 1,2-дихидропиридин, последвани от дехидрофлуориране в присъствието на безводна органична основа като DBU или 2,6-лутидин. Тази примерна реакция може схематично да бъде представена по следния начин:
Жр CFj Ry CFj CF, CFjH CFj ”^CFHj >CF,
' CHj
or
К|: CFj ~ CFjH CFHj CHj
Ry CFj ** CFj ^CFj ^CFj
Този метод не е ограничен до положението, когато Rt или R2 е CF3. Реакцията протича по същия начин, например, когато R2 е CF2H, CFH2 или алкил е R, трябва да бъде дехидрофлуорирано. Следващите примери 138 и 139 показват получаването на съединения съгласно изобретението, при които Rj и R2 е поне едната група CFJt а другата е избрана от CFH2 и СН3.
Пример 138. Получаване на диметил 2/флуорометил/-4-изобутил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Към разтвор на 50,3 г /0,136 мола/ от продукта от пример 14 в 200 мл DMF се добавя 21,3 г /0,568 мола/ натриев борохидрид. Реагиращата смес става екзотермична и температурата на реагиращата смес се повишава до 65°С, след което спада до 40°С при разбъркване в продължение на 40 мин. Към реагиращата смес се добавят 15 мл вода. Сместа от екзотермичната реакция се охлажда до 40°С с баня с ледена вода. Изстудяващата баня се отстранява и реагиращата смес се разбърква в продължение на 20 мин преди да се изсипе в 1 л вода. Органичната част се екстрахира в 500 мл метиленхлорид. Метиленхлоридният екстракт се изсушава върху магнезиев сулфат и концентрира. Утаеното масло /44,5 г/ се прочиства чрез HPLC, като се използва 5% етилацетат в циклохексан като елуент. Първите
2,8 л от елуата дават 7,6 г масло, което съдържа 56% от желания продукт, 22% от изходния материал и 22% неопределен материал. Вторите 2,5 л от елуата дават 24,6 г масло, което съдържа смес от диметил 2-/дифлуорометил/-1,2-дихидро-4-изобутил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат /Е/ и диметил 6-/дифлуорометил/-1,2-дихидро-4-изобутил-2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат /F/ и други неопределени продукти. Това масло се кристализира от етер-хексан, за да даде 7,4 г /15%/ твърда маса, т.т. 82-83°С, което е 4,6:1 смес на гореспоменатите/Е/ и / F/. Матерният разтвор се концентрира до масло /15,6 г/, което съдържа /Е/, /F/ и други неопределени продукти. Разтвор на горното масло, 9,0 г /0,0568 мола/ DBU и 100 мл етер се разбъркват в продължение на 18 ч и промиват със 100 мл 3N солна киселина. Етерният разтвор се изсушава върху магнезиев сулфат и концентрира. Утаеното масло /14,5 г/ се прочиства с HPLC, като се използва 5% етилацетат в циклохексан като елуент. Първите 2,0 л от елуата дават 8,8 г /19% / от желания продукт като масло, nD25 1,4567.
Изчислено за C13H17F4NO4: С 51,28, Н 4,88; N 3,99, Намерено: С 51,39; Н 4,76; N 3,85.
Пример 139. Получаване на диметил 4изобутил-2-метил-6-/трифлуорометил/-3,5пиридиндикарбоксилат.
Към разтвор от 8,8 г /0,025 мола/ от продукта от пример 138 в 100 мл DMF се добавят 6,0 г /0,16 мола/ натриев борохидрид. След разбъркване в продължение на 10 мин реагиращата смес се загрява до 65°С в продължение на 20 мин и поддържа при 65°С в продължение на 1 1/2 час преди да се изсипе в 500 мл вода. Органичната част се екстрахира в 500 мл метиленхлорид. Метиленхлоридният екстракт се изсушава върху магнезиев сулфат и концентрира, за да даде 9,9 г масло, което се прочиства чрез HPLC, като се използва 10% етилацетат в циклохексан като елуент. Първите 2,1 л от елуата дават масло, което не може по-нататък да бъде определено. Вторите 1,5 л от елуата дават 2,9 г масло, което се разбърква с 2,0 г DBU и 50 мл етер в продължение на 4 ч. Етерният разтвор се промива последователно с 60 мл 3N солна киселина и 60 мл вода, изсушава върху магнезиев сулфат и концентрира. Утаените 2,2 г масло се прочистват чрез радиално ускорена подготвителна TLC, като се използва 5% етилацетат в циклохексан като елуент. Първата фракция дава масло /1,2 г/, което се дестилира при 1 тора /температура на съда 140°С/ , за да даде 1,1 г (13% добив) от желания продукт като масло, пс25 1,4606.
Изчислено са C13HlgF3NO4: С 54,05; Н 5,44; N 4,20, Намерено: С 54,06; Н 5,45; N
4,20.
Пример 140. Етил 6-/дифлуорометил/-
5-11/1 -метил етил / тио!карбонил I -4-изобутил2-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
В еднолитрова колба се поставят 32 г / 0,08 м/ от продукта от пример 16 и 150 мл етанол. В отделна колба се разбърква 15,84 г /0,24 м/ калиев хидроокис /85°/а/ и 75 мл вода. Водният разтвор се добавя към органичния слой и разбъркването продължава още 48 ч при стайна температура. Реагиращата смес се концентрира, разрежда с вода и екстрахира с етилов етер. Водният слой се подкиселява с концентрирана НС1, охлажда и екстрахира с етилов етер. Полученият слой се изсуша ва върху безводен MgSO4, филтрира, концентрира и изсушава под вакуум, за да даде 24,5 г /82,93%/ киселина. Киселината се разбърква със 150-200 мл тионилхлорид и нагрява при обратен хладник в продължение на 24 ч. Реагиращата смес се концентрира, за да даде кисел хлорид при 84,97% добив.
В 250 мл колба с кръгло дъно се поставя
6,25 г /0,016 м/ от киселия хлорид, 1,52 г / 0,02 м/ пропанетиол и 75-100 мл тетрахидрофуран. Към магнитно разбъркваната смес се добавя 2,44 г /0,02 м/ калиев третичен бутилат. Реагиращата смес започва да отделя топлина и се разбърква в продължение на 30 мин. След това сместа се изсипва върху ледена вода и екстрахира с метиленхлорид. Органичните части се .изсушават върху безводен магнезиев сулфат, филтрират и концентрират. Суровият продукт се дестилира, за да даде 1,95 г /28,55%/, nD25 - 1,4704.
Изчислено за C^H^N^S,: С 50,58; Н 5,19; N 5,19, Намерено С 50,73; Н 5,22; N 3,24; S 7,42.
Пример 141. Б.Б-диетил 2-/дифлуорометил/-4-изобутил-6-/трифлуорометил/-3,5пиридиндикарботиоат.
В еднолитрова колба се поставят 70,91 г /0,1784 мола/ от продукта от пример 16 и 300 мл метанол. В отделна колба се комбинират 93,73 г /1,42 мола/ от 85% калиев хидроокис и 150 мл вода. Водният и органичните слоеве се комбинират и оставят да се нагреят до обратен хладник в продължение на 48 ч. Реагиращата смес се концентрира, разрежда с вода и екстрахира с етилов етер. Етеровият слой се изхвърля. Водният слой се подкиселява с концентрирана НС1 и маслената утайка се екстрахира с етер. Екстрактът се изсушава върху безводен магнезиев сулфат, филтрира и концентрира, за да даде вискозна течност, / която по-късно кристализира/ в количество
53.7 г /88-22%/.Към тази киселина се добавят 250-300 мл тионилхлорид. Реагиращата смес се нагрява до обратен хладник в продължение на 24 ч и се концентрира, за да даде
51.7 г /86,93%/ кисел хлорид.
В 250 мл колба се поставят 5,66 г /0,0149 мола/ от киселия хлорид, 75-100 мл безводен тетрахидрофуран и 5,57 г /0,0898 мола/ етанетиол. Към магнитно разбъркваната смес се добавят 3,34 г /0,0298 мола/ калиев третичен бутилат. Сместа отделя топлина и се разбърква в продължение на 45 мин. Реагиращата смес се изсипва върху ледена вода и разбърква. Органичните части се екстрахират два пъти с метиленхлорид, промиват с ледена вода, изсушават върху безводен магнезиев сулфат, концентрират и дестилират. Сместа се хроматографира, като се използва 3% етил ацетат и циклохексан, и концентрира, за да даде 1,1 г. /17,21%/ масло, nD25 - 1,5256.
Изчислено за C17H2oFJN102S2: С 47,54; Н 4,49; N 3,26; S 14,93, Намерено С 47,40; Н 4,88; N 3,21; S 14,77.
Като се използват процедури, подобни на тези от примери 140 и 141, се получават и други тиоестерни и дитиоестерни съединения. Тези съединения са показани в следващата таблица 20.
Таблица 20
Пр. Съединение
142 Етил 6-/дифлуорометил/-4пропил 5-1/пропилтио/карбонил!2-/трифлуорометил/-3-пиридиндикарбоксилат
143 Етил 6-/дифлуорометил/-511/1 -метилетил/тио1карбонил14-пропил-2-/трифлуорометил/-3пиридинкарбоксилат
144 Етил 6-/дифлуорометил/-5-
II/1,1 -диметилетил/тио1карбонил14-пропил-2-/трифлуорометил/-3-
nD25 Анализ %
Изчислено Намерено
1,4754 С 49,39 48,93
Н 4,88 4,64
N 3,39 3,38
S 7,76 7,78
1,4723 С 49,39 49,48
н 4,88 4,93
N 3,39 3,34
S 7,76 7,85
1,4718 с 50,58 50,43
н 5,19 5,21
N 3,28 3,23
пиридинкарбоксилат
145 Метил-6-/дифлуорометил/-5- 1,4788 С 48,12 48,39
I / етилтио/карбонил I -4- / 2-метил Н 4,54 4,77
пропил/-2-/трифлуорометил/-3- N 3,51 3,32
пиридинкарбоксилат S 8,03 7,73
146 SjS-диметил 2-/дифлуорометил/- 1,4788 С 44,88 45,44
4-изобутил-6-трифлуорометил-3,5- н -4,02 4,10
пиридинкарботиоат N 3,49 3,47
S 15,98 15,99
147 S.S-диметил 2,6-бис/трифлуоро- т.т. с 42,96 43,22
метил/-4-изобутил-3,5- 63-66° н 3,60 3,79
пиридиндикарботиоат N 3,34 3,24
S 15,29 15,06
148 S,S-flHMeTmi 2,6-бис/трифлуоро- т.т. с 41,48 41,30
метил/-4-/пропил-3,5- 96-98° н 3,23 3,23
пиридиндикарботиоат N 3,46 3,46
- S 15,82 15,88
149 S.S-диетил 2,6-бис/трифлуоро- т.т. с 44,34 44,29
метил /-4-пропил-3,5- 66-69„С н 3,95 3,99
пиридиндикарботиоат N 3,23 3,22
S 14,79 14,87
Пример 150. З-етил 5-метил 4-метил-2изобутил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Количество от 52,7 г етил З-амино-4-метил-2-пентеноат се получава от 98 г етер /2метилпропионил/ацетат, като се използва процедурата на Aberhart u Liv, JOC 1981, 3749. Енаминестерът има пр25 = 1,4914, вр 92°/6 мм. Горният енамин /20 г/ се смесва с 100 мл THF с 21,6 г метил 2,2,2-трифлуороацетоацетат и 6 г ацеталдехид. При прибавянето на няколко капки пиперидин се наблюдава спонтанна изотермия до 60°С. След това сместа се нагрява при разбъркване до около 70°С /точно под обратен хладник/ в продължение 11/2 часа. Като се наблюдава с ”F ЯМР, сместа се нагрява при обратен хладник в продължение на 5 ч и след това се оставя при стайна температура в продължение на една нощ. Сместа се разделя от THF, за да даде 46,1 г добив на суров продукт, 40 г от който се дехидратира, като се използва 25 мл трифлуороцетен анхидрид и около 100 мл CHjClj. Наблюдава се екзотермия до 40°С и материалът се нагрява при обратен хладник в продължение на около един час, след това се разделя, за да даде суров продукт, който се дестилира /110°-160°С/ 0,15 мм/.
4,5 г от този суров междинен продукт / 0,013 мола/ се поставя в СН2С12 и 3,4 г и 2,3дихлоро-5,6-дицианобензоквинон /DDQ/ се добавя. Реакцията е екзотермична. Сместа се разбърква в продължение на 3 ч при стайна температура. GIC показва един основен връх при същото време на задържане, както при изходния материал. Продуктът се промива с NaOH/NaHSO3, за да намали излишния DDQ. материалът се разделя от разтворителя, след това се дестилира, за да даде 3,5 г от суровия продукт, който по-нататък се прочиства с HPLC с 3% етилацетат, 97% циклохексан, за да даде прочистена фракция, която след това се дестилира /вр - 140-150°С при 1,5 мм/, за да даде желания продукт, nD25 = 1,4557, 1 г добив.
Изчислено за C|gH24F3NO4: С 54,05; Н 5,44; N 4,20, Намерено: С 53,98; Н 5,48; N 4,20.
Пример 151. З-етил 5-метил 2-етил-4изобутил-6-/трифлуорометил/-3,5-пиридиндикарбоксилат.
Разбъркана смес от 18,0 г /0,20 мола/ изовалериан алдехид, 30,8 г /0,20 мола/ метилтрифлуороацетоацетат, 28,6 г /0,20 мола/ етил З-амино-2-пентеноат, 60 мл тетра44 хидрофуран и 3 капки пиперидин се нагряват и оставят при обратен хладник в продължение на 18 ч. Охладената реагираща смес се концентрира и утайката частично кристализира при стоене при стайна температура. Твърдите части се филтрират от 8,0 г проба, промиват с хексан и рекристализират от тетрахидрофуран/хексан, за да се получат 1,72 г /22 %/ бяла твърда маса, т.т. 148-150°С.
Разбъркана смес от 72 г /0,18 мола/ сурово твърдо вещество, получено както е посочено горе, 30 мл /0,21 мола/ трифлуорооцетен анхидрид и 150 мл метиленхлорид се нагряват и държат при обратен хладник в продължение на 2 ч. Промитата реагираща смес се концентрира, за да даде 88,0 г масло. Към разбъркан разтвор от 43 г /0,09 мола/ масло в 200 мл метиленхлорид, охладен с водна баня, се добавя на части 17,5 г /0,077 мола/ 2,3дихлоро-5,6-дициано-1,4-бензохинон. Реагиращата смес се разбърква в продължение на 1 ч и филтрира. Филтратът се промива два пъти с 200 мл 20% разтвор на натриев хидроокис. След това с 200 мл 1 % солна киселина се изсушава върху магнезиев сулфат, филтрира и кондензира, за да даде 28,2 г масло. Прочистване чрез силикагелна HPLC на 10 г проба дава след дестилация 3,07 г /26% /бледожълто масло, вр 105-110°С/. nD25 1,4582.
Изчислено за C17H22NF304: С 56,50; Н 6,14; N 3,88, Намерено: С 56,51; Н 6,17; N 3,84.
Пример 152. Метил 2-/дифлуорометил/ -4-изобутил-6-/трифлуорометил/-5-карбетокси-З-пиридин-М-бутилимидат.
Смес от етил 3-бутилкарбамид-2-/дифлуорометил/-4-изобутил-6- / трифлуорометил / -5-пиридинкарбоксилат, получен по същия начин, както продуктът от пример 89, в ти онилхлорид се нагрява при обратен хладник в продължение на една нощ. Излишният тионилхлорид се отстранява и утаеното масло се дестилира при 140°С /0,5 мм, за да се получи 4,7 г бледожълта течност /91% добив/, nD25 1,4668.
В изсушена с пламък 100 мл облодънна колба се поставя 30 мл абсолютен метанол. Насища се с азот. Добавят се 0,63 г /0,0056 мола/ калиев t-бутилат и се охлажда до 0°С. След това се добавя разтвор от бледожълтата течност, получена горе /2,5 г, 0,0056 мола/ в безводен етер /20 мл/, всичко наведнъж през игла с два върха. Сместа веднага става бяла и мътна. Разбърква се при стайна температура в продължение на една нощ. Разтворителят се отстранява и утайката се екстрахира с етер. Етерният слой се промива с вода, изсушава / MgSO4/ и концентрира, за да даде 2,49 г бледожълто масло. Прочиства се чрез хроматография, като се използва 30% СН2С12 в бензин като елуент, за да даде 1,8 г бледожълто масло /72% добив/ nD25 1,4546.
Други съединения съгласно настоящото изобретение се получават, като се използват различните техники, посочени в предишните примери, понякога в съответствие с други етапи на получаване, добре известни на специалистите. Тези съединения са посочени в следващата таблица А, заедно с някои от техните физически свойства, когато е възможно. В таблица А са използвани следните съкращения при посочване на различни функционални групи, заместени на пиридиновия пръстен:
Ме - метил
Et - етил
Рг - пропил
Сусрг - циклопропил
1-азиридин^
1,3-дитиолни
-continued s
-< J s
Ex. No. Kt X X V Rj M.P. «β»
CFj CtOXJCHjCFj Cycpr CfOXJCHjCFj CHFj 44-46
154 CFj C(O)SPr CHjCHMej CfOJSPr CHFj 1.4971
CFj CfOXJMe CH^HMej CfOXJ— . NHfCHjh CHFj Н1-1Я
156 CFj CfOXJMe CH«CHj CfOXJMe CHFj bp. 100-103/
157 CFj C(O)OEt CH2S(O)Me CfOXJMe CHFj 0.1 torr 73-76
15« CFj CfOXJEt CHjSMe C(O)OH CHFj IM9
139 CFj CfOXJEt 2ГГЬюк) CfOXJEt CHF2 38-40
160 CFj CfOXJEt 2СП»ок) CfOXJH CHFj 129.3-131
161 CFj CfOXJEt ifThioU) CfOXJMe CHFj 1.4991
162 CFj CfOXJEt CHjSEt CfOXJMe CHFj (.4744
163 CFj CfOXJEt CHMeSMe CfOXJMe CHFj 1.473*
16* CFj C(OK>& 2fThiole) CfOXJEt CHj 1.5071
166 CFj CfOXJEt CHj CfOXJMe CH, 1.4591
166 CFj CfOXJEt CHjCypor CfOXJEt CHFj bp. (25-130/0.5 tnn
167 CFj CfOXJMe CH2CHMe2 CfOJNHMe CHFJ IB3-IU
16« CFj CfOXJEt CHjCHMej CfOJNHMe CHFj 10*110
16« CFj CfOKJEl CHEtSMe CfOXJMe CHFj 1 4731
170 CFj CfOXJEt CMejSMe CfOXJMe CHFj 1.4848
171 CFj CfOXJEt CHjCHMei CfOXJEt CHj 1.4312
172 CFj CfOXJEt CHjCHMej CfOXJMe CHj 1.4593
173 CFj CfOXJMe CHjCHMej qojoEt CHj 1.4390
17* CFj CfOXJEt CHMeOMe CfOXJMe CHFj 1.4473
173 CFj cioyoa CHjCHjCN аоюме CHFj «3-96.3
176 CFj C(Oi)OEt CHrlAxiridiae CfOXJMe CHFj 73-1*
177 CFj CfOXJEt CHMej CfOXJEt CHj 1.45»
(71 CFj CfOXJEt CHMej CfOXJMe CHj 1.4601
17« CFj CfOXJEt CHMeEl CfOXJEt CHj 1.4516
ISO CFj CfOXJEt CHMeEl CfOXJMe CHj 1450Я
111 CFj CfOXJEt CH«CHNMej CfOXJEt CHFj bp. 160- 1KV0.10-0.15 torr
1*2 CFj CfOXJEt CMe*CHNMej CfOXJEt CHFj b.p. 130/0.5 torr
113 CFj адюа CHtQOJH CfOXJMe CHFj «1-12
IM CFj CfOXJMe CHjCHfOMeh CfOXJMe CHFj 44-43
185 CFj CfORJEl CHjCfOlH crajoEt CHFj 53-55
116 CFj CfOXJEt CHMeCfOJOMe CfOXJMe CHFj 56.5-51
117 CFj CfOXJEt chjqoxjh CfOXJH CHFj 176-177
IM CFj CfOXJEt CHjMe CfOXJEt CKj 1.3020
119 CFj CfOlOMe CHjCHMej С(ОХХ%СурОГ CHFj 1 437»
l«0 CFj CfOXJMe CHjPr CfOXJMe CHFj 1.4431
191 CFj CfOXJEt CHjCHMq CfOJSPr CHFj 1.472
»2 CFj ctoxjet CHjCHMej CfOjNHBu CHFj 69-71
193 CFj CfOXJEt CHjCHMej CfOJQCHj— Crepe CHFj 1.4531
19* CFj CfOXJEt CHjCHMcj CfOJSMe CHFj 1.4759
195 cf> CfOXJEt CHMfl CfOJSMe CHFj 14808
196 CF, CfOXJEt CHMej CfOjSEt CHFj 14783
197 CFj CfOXJEt CHjCyepr CfOXJH CHFj 96-100
19« CFj CfOXJMe CHjCjrcpr C(O)0M« CHFj 1*623
199 CFj CfOXJEt CHjCycpr CfOJOMe CHFj 1.4595
200 CFj C(O)O€HjCN CHjCHMej CtOXJCHjCN CHFj 11-90'C.
20( CFj CfOXJEt CKjCHMeCFj CfOXJEt CHFj 30-32
202 CFj CfOXJH CHjCHMeCFj CfOXJH CHFj 205-207
203 CFj CfOXJMe CHjCHMeCFj CfOJOMe CHFj 61-70
20* CFj CfOXJEt CHjCHMej C(NBuXn CHFj 1.4668
203 CFj CfOXJEt CHjCHMej CfNBuXJMe CHFj 1.4546
206 CFj CN CHjCHMej CN CHFj 39-41
207 CFj CfOlSMe CHjCw CfOJSMe CHFj KMJ
208 CFj CfOXJMe CH2Cyepr CfOJSMe CHFj 1.4925
20» CFj CfOXJMe CHMeSMe CfOXJMe CHFj 59-62
210 CFj CfOXJMe CMejSMe CfOXJMe CHFj 56-69
211 CFj CfOXJMe CHMeSMe CfOXJEt CHFj 1.4730
Ex. No. R1 X R Y Rj M.P.
212 CFj C(O)OMe CMcjSMe C(O)OEt chf2 1.4847
213 CFj C(O)OMe CHjCHMei C(O)OMe CFj 80.5-82.5
214 CFj C(O)OEt CHj C(O)OEt CHj 1.4552
215 CHj C(O)OEt CHjCHMej C(O)OEt chf2 1.4745
216 CHF2 C(O)OEt CHj C(O)OEt CHj 1.4752
217 CFj C(O)OMe CH2CH—CHC(O)OET C(O)OMe chf2 1.4644
218 CFj C(0)OMe (cis) CHj C(O)OMe chf2 37-40
219 CFj C(O)OMe CH2C(O)NH2 C(O)OMe chf2 160-163
220 CFj C(0)OMe CH2C(O)OH C(O)OMe chf2 156-157
221 CFj C(O)OMe CHjCN C(O)OMc chf2 137-139
222 CFj C(O)OMe CH2-24l,3-di· C(O)OMe chf2 103-106
223 CFj C(O)OMe thk>lane) CHjCiOlNHCMej— C(O)OMe chf2 132-133
224 CFj C(O)OMe CHjOH CH2C(O)NHCMe2 C(O)OMe chf2 136-137
225 CFj C(O)Me CH2C1 CH2C(O)SCHMe2 C(O)OMe chf2 69-70
226 CFj C(0)OMe CH2C(O)OEt C(O)OMe chf2 81-82
227 CFj C(O)OMe CH2C(O)NMe2 C(O)OMe chf2 137-138.5
228 CFj C(O)OMe СН2СНМег C(O)SMe chf2 36-40
229 CFj C(0)OMe снгснмег CCOJSCHMej chf2 1.4752
230 CFj C(O)SMe CH2Pr C(O)SMe chf2 68-71
231 CFj C(O)SMe СНМег C(O)SMe chf2 96-98
232 CFj C(O)SEt CHMC2 C(O)SEt chf2 58-62
233 CFj C(O)OMe СНгСНМег CCOXXZHMei chf2 1.4467
234 CFj C(O)SEt CH2Pr C(O)SEt chf2 32-34 1.5420
235 CFj C(OX>Me снгснмег C(O)SPr chf2 1.4780
236 CFj C(O)SEt СНгСНМег C(O)SEl CFj 34-37
237 CFj C(O)OMe Сусрг C(O)SMe chf2 68-71
238 CFj C(O)OMe Сусрг C(O)SEt chf2 51-53
239 ch2f C(O)OMe снгснмег C(O)OMe CHj 1.4909
240 241 CH2F CHFj C(O)OMc C(O)OMe СН2Ме СНгСНМег C(O)OMe C(O)OMe CHj CHj t.4795
242 CFj C(O)OEt CFj C(O)OEt chf2 1.4191
243 CFj C(O)OEt chf2 C(O)OEt CFj 50.5-52.5
244 CFj C(O)OEt CH2SMe C(O)OMe CHj 1.4904
245 CFj C(O)OMe CH2SMe C(O)OMe CHj 1.4951
246 CHjF C(O)OEt СНгСНМег C(OX>Et CHj 1.4849
Както бе посочено, съединенията съгласно настоящото изобретение са ефикасни като хербициди, особено като предварително използвани /преди настъпване на остра необходимост за тяхното използване/ хербициди. Таблици 20 и 21 обобщават резултатите от опитите, проведени за определяне активността на предварително използваните хербицидни съединения съгласно изобретението.
Тестовете за предварително използване се провеждат по следния начин:
Добър сорт висококачествена почва се поставя в алуминиев тиган и притиска на разстояние от 0,95 до 1,27 см от горния край на тигана. Върху повърхността на почвата се поставя предварително определен брой семена или растителен посадъчен материал за различни видове растения. Почвата, необходима за допълване на тигана след посяване на семената или поставяне на растителния посадъчен материал, се премерва. Известно количество активна съставка, използвано с ацетон като разтворител, се смесва внимателно с почвата и хербицидно/почвената смес се използва, за да покрие догоре тигана. В таблица 1 по-долу количеството активна съставка е равно на съотношението 11,2 кг/ха. След обработката тиганите се оставят в парник, където се поливат отдолу, за да имат необходимата влага за набъбване и растеж.
Приблизително 10-14 дни /обикновено 11 дни/ след обработката растенията се наблюдават и резултатите се записват. В някои случаи се прави допълнително наблюдение 2428 дни /обикновено 25 дни/ след обработването и тези наблюдения са посочени в таблиците със звездичка /*/ в колоната след “пример”. Таблица 1 по-долу обобщава такива резултати. Хербицидното съотношение се получава посредством фиксирана скала, основана на процента на всеки растителен вид.
Съотношенията се определят както следва:
% задържане Съотношение
0 - 24 0
24 - 49 1
50 - 74 2
75 - 100 3
Растителните видове, използвани за една група опити, данните за които са посочени в таблица 20, са идентифицирани с букви в съответствие със следната легенда:
А Канадски магарешки бодил * Cirsium '(J
С Sissampelos pareira;
E Chenopodium album;
F Воден пипер (Polygonum hydropiper) Persicaria hidropopier;
G‘ Cyperus esculentus;
H Лековита трева* - Briza media;
I* Sorgum halepense;
J Bromus;
K Echinochloa crus-galli;
* - Пораснали от растителен посадъчен arvense; материал
В Репей (Arctium lappa) Xanthium;
D Грамофонче (Ipomoea purpurea);
Example No. k|/h A B c D E F o H I ] K Example No. kg/b A 8 c D E F 0 H 1 J K
4 11.2 3 1 1 3 3 3 0 3 I 3 3 24 11.2 3 0 3 3 3 1 J 0 3 3
11.2 3 0 3 3 3 3 0 3 1 3 3 34 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 11.2 2 2 3 3 2 0 3 0 3 3 71 11.2 3 0 3 3 3 3 0 3 I 3 3
Μ 1U 1 0 2 2 3 3 1 3 0 3 3 103 IU 1 0 2 3 3 3 0 2 0 3 3
И 114 I •o 2 3 3 2 0 3 0 3 3 100 IU 0 0 0 0 0 0 c 0 0 0 0
12 11.2 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 49 IU 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
31 114 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10 72 IU 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3
32 11.2 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 99 11.2 3 0 J 0 3 3 0 I 0 0 1
37 114 3 0 3 3 3 3 1 3 0 3 3 41 11.2 3 0 3 3 J 3 2 J 3 3 3
η 11.2 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 42 114 0 1 0 0 3 0 1 0 0 0 3
Μ 114 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 74 IU 3 0 3 3 3 3 0 3 0 3 3
21 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 74 IU __. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Μ 114 0 0 1 3 0 0 0 3 3 15 73 IU 3 1 3 3 3 3 1 3 0 3 J
11 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 91 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
t IU 0 0 0 0 I 1 0 0 0 0 3 10 IU 3 0 2 3 3 3 2 3 1 J J
11.2 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 3 101 IU 3 3 3 3 3 3 3 3 | J 3
41 IU 3 1 3 3 3 3 1 3 1 J 3 29 11.2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
43 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 102 IU 0 2 0 3 3 0 0 0 1 1
Μ IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 134 11.2 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3
η 11.2 J 0 1 3 2 0 3 3 3 3 20 IX IU 1 0 3 0 3 3 1 0 0 1 J
99 IU 0 0 0 0 3 * 0 0 0 0 3 124 IU 0 0 0 0 3 1 0 0 0 0 1
27 IU 0 1 3 3 0 3 3 3 3 104 IU 1 0 3 3 3 3 1 3 0 3 3
99 IU 1 3 3 3 3 3 3 3 3 127 114 0 0 3 3 3 3 1 3 0 3 3
99* IU 1 3 3 3 3 3 3 3 3 129 IU 3 2 3 3 3 3 1 3 J J 3
40 IU 0 0 1 3 0 1 1 3 3 131 IU 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
91 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 1 25 109 IU 3 0 3 3 3 3 2 3 i 3 3
η IU 3 3 3 3 3 3 3 3 3 133 11.2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
92· IU 3 3 3 3 3 3 3 3 3 40 IU 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 J
Μ IU 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 79 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
42 IU 0 2 3 3 3 0 2 0 3 3 26 IU 3 0 3 3 3 3 2 3 3 3 3
90 IU 0 1 2 1 I 0 0 0 3 3 27 IU I 0 2 2 3 3 0 I 0 3 3
14 IU 1 3 3 3 3 2 3 3 3 3 30 123 IU 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3
40 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 124 114 3 0 3 3 3 3 2 3 2 3 3
29 IU —. 0 0 1 1 1 0 3 0 2 3 119 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
47 IU 0 1 2 3 2 0 0 0 2 3 109 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 3
44 iu 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 43 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
44 IU 0 2 3 3 3 0 3 3 3 3 107 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 IU 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 35 110 tu 3 0 3 2 3 3 2 3 3 3 3
44 IU 3 0 2 3 3 3 0 1 0 3 3 III tu 3 1 3 3 3 3 3 J 3 3 3
31 IU 3 I 2 3 3 3 0 0 0 3 3 106 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
93 IU J 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 120 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 IU 3 2 3 3 3 3 2 3 3 3 3 122 IU 3 1 J 3 3 3 3 3 3 3 J
21 IU 1 0 0 2 J 3 0 0 3 3 3 117 11.2 3 3 3 3 J 3 3 3 3 3 3
44 IU 3 0 3 3 3 3 1 3 2 3 3 114 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 40 113 IU 3 1 2 2 3 3 1 0 0 3 3
94 IU 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 121 11.2 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0
94· IU 3 3 3 3 3 3 3 J 3 3 3 129 114 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3
37 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 137 tu 3 0 3 3 3 3 1 3 1 3 3
η 114 3 0 3 3 3 0 3 3 3 3 134 IU 3 2 3 3 3 3 1 3 3 3 3
47 IU 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 121 IU 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0
97 IU 0 0 I 1 I 2 0 0 1 3 3 43 129 IU 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3
20 IU J 0 3 2 3 0 3 I 3 3 137 IU 3 0 3 3 3 3 1 3 I 3 3
41 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 IX IU 3 2 3 3 3 3 1 3 3 3 3
22 IU 0 0 1 2 3 MM 0 0 0 3 3 133 IU 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 3
79 IU 0 0 3 3 3 0 3 1 3 3 134 IU 3 3 3 3 3 3 3 J 3 3 3
14 IU 3 3 3 3 3 MM 3 3 3 3 3 139 IU 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
30 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 so 140 IU 2 0 0 0 3 3 0 I 0 3 1
23 IU 0 0 0 2 3 0 0 0 3 3 141 IU 3 0 3 2 3 3 0 3 3 3 3
33 IU 1 0 0 0 2 0 0 0 0 3 142 IU 3 0 3 3 3 3 0 3 0 3 J
17 IU 3 2 3 3 3 2 3 3 3 3 143 IU 0 0 1 0 2 1 0 1 0 3 J
34 IU 1 1 0 1 0 0 0 0 | 3 144 IU 3 0 1 0 0 0 0 0 3 0 3
90 IU 0 0 3 3 3 0 0 0 2 3 >43 IU 3 3 3 J 3 3 1 3 3 3 3
99 11.2 3 2 3 3 J 3 3 3 3 3 S3 144 IU 3 J 3 3 3 3 3 3 3 3 3
59· tu 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 147 IU 3 3 3 3 3 3 3 3 3 J 3
33 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 144 IU 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
49 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 149 IU 0 0 0 0 3 3 0 0 0 3 3
43 IU 0 0 3 3 3 0 3 2 3 3 190 IU 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
91 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 191 tu N 3 3 33 3 3 3 3 3 3 3
44 IU 0 0 0 0 1 2 0 0 0 3 3 192 114 0 N 0 1 1 3 0 2 0 3 3
47 11.2 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 60 193 114 0 0 2 2 3 3 0 0 1 3 3
74 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 194 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
77 IU 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 133 IU 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 11 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 154 IU 0 3 0 1 1 1 0 0 0 0 1
42 IU 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 J 157 11.2 3 0 1 2 3 3 0 3 1 0 3
44 11.2 3 1 3 3 3 ) 0 3 3 3 3 131 IU 1 0 0 0 2 0 1 0 0 0 3
44 IU 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 1 63 199 11.2 0 1 3 3 3 3 0 0 1 3 3
49 IU 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 140 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
44 IU 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 141 IU 3 0 3 3 3 3 0 3 1 3 3
112 IU 0 0 3 2 3 3 1 0 0 3 3 162 IU 3 0 3 3 3 3 0 2 0 3 3
70 IU 0 0 1 3 3 0 2 0 3 3 143 114 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Таблица 21
Example No. kf/h A B c D E F G H I J K
IM 11.2 1 0 1 3 3 3 0 0 0 1 3
165 11.2 0 0 2 3 2 2 0 3 3 3 3
IM 11.2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
167 11.2 1 2 2 2 3 3 0 1 0 3 3
161 11.2 3 N 3 3 3 3 1 2 1 3 3
169 11.2 3 1 3 3 3 3 1 3 0 3 3
170 11.2 3 1 3 3 3 3 1 3 3 3 3
171 11.2 3 2 3 3 3 3 1 3 3 3 3
in 11.2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
173 11.2 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3
174 11.2 3 0 3 3 3 3 0 3 1 3 3
17J IU 3 I 3 3 3 3 1 3 0 3 3
176 11.2 0 0 1 1 1 2 0 1 1 3
vn 11.2 3 1 3 3 3 3 0 3 3 3
171 11.2 3 0 3 3 3 3 1 3 3 3 3
179 11.2 3 0 2 2 3 3 0 2 3 3 3
11.2 3 0 3 3 3 3 1 3 3 3 3
»1 11.2 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 3
112 11.2 0 0 2 0 0 0 0 0 0 3 2
163 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
IM 11.2 1 0 2 3 1 2 0 3 3 3
133 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
166 11.2 3 1 3 3 3 3 0 0 3 3
137 11.2 N 0 0 0 3 0 0 1 N 3 0
138 IU 3 N 3 3 3 3 3 3 3 3 3
189 11.2 N 0 0 0 3 2 0 0 N 0 3
190 IU 3 1 3 3 3 3 2 3 3 3
191 IU 0 0 2 0 0 3 0 0 3 3
192 11.2 1 1 0 0 1 1 0 0 N 1 3
193 11.2 0 3 2 3 3 3 0 1 3 3 3
194 11.2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
195 11.2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
196 11.2 3 3 3 3 3 3 1 3 0 3 3
197 11.2 N 0 0 0 0 0 0 0 0 0
198 11.2 3 3 3 3 3 3 3 3 N 3 3
199 IU 3 3 3 3 3 3 3 3 N 3 3
200 11.2 1 1 3 3 3 3 0 0 3 3
201 11.2 3 1 3 3 3 3 0 3 3 3 3
202 11.2 1 0 0 0 0 0 0 0 N 0 0
203 11.2 3 1 3 3 3 3 2 3 3 3 3
204 11.2 0 N 0 0 0 1 0 0 0 1 3
205 IU 0 N 0 1 1 3 0 2 0 3 3
206 11.2 3 N 2 1 1 3 1 0 0 0 0
207 IU 3 N 3 3 3 3 3 3 2 3 3
203 11.2 3 3 3 3 3 3 3 J 3 3 3
209 11.2 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3
210 IU 3 3 3 3 3 3 2 3 2 3 3
211 IU 3 3 3 3 3 3 3 3 J J 3
212 IU 3 N 3 3 3 3 1 3 1 3 3
213 11.2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
215 11.2 3 1 3 3 3 3 0 3 3 3 J
216 11.2 0 3 1 1 3 1 0 0 0 0 3
217 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 N 0 0
219 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
220 11.2 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0
221 IU 0 0 0 0 2 1 0 0 0 0 3.
222 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
223 IU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
224 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
225 11.2 N 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
226 IU N 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
227 11.2 N 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0
233 IU 3 2 3 3 3 3 2 3 3 3 3
234 11.2 3 1 1 3 3 3 0 0 0 2 1
235 IU 3 1 3 3 3 3 0 0 3 3 J
236 IU 3 0 3 3 3 3 0 3 1 J 3
237 IU N 1 3 3 3 3 1 3 0 3 J
238 IU N 2 3 3 3 3 0 3 J 3 3
239 IU 1 1 3 3 3 3 2 3 3 3 3
240 11.2 0 0 0 0 3 2 0 0 | 0 3
241 11.2 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3
242 11.2 2 1 3 3 3 3 0 3 1 3 3
243 IU 3 1 3 3 3 3 0 3 1 3 3
244 11.2 3 3 3 3 3 3 3 3 1 3 3
245 IU N 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3
244 11.2 N 3 3 3 3 3 2 0 0 3 3
Съединенията са изпробвани, използвайки горната процедура върху следните растителни видове:
L - соя;
М - захарно цвекло; 5
N - пшеница;
О - ориз;
Р - сорго;
В - Xanthium;
Q - Bilderdykia convolvulus; 10
D - Yipomea purpurea;
j t; ,
R - коноп = connabis sativa;
E - Chenopodium album F - Persicaria hydropiper;
C - Sissampelos pareira;
Y - Bromus;
S - Panicum;
K - Echinoehloa cous-gali;
T - Digitaria sanguinalis;
Резултатите са обобщени в таблица 22.
Таблица 22
Example No. kg/h L Μ N 0 P B Q D R E F c J s K T
2 .056 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 —-
.28 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 1 0 0 0 0 0 0 3 1 I 3 0 0 0
5.6 0 1 3 3 3 1 I 3 3 2 2 2 3 3 3
11.2 2 2 3 3 3 0 3 3 3 3 2 1 3 3 3
4 .28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 1 0 3 0 1 0 0 0 3
5.6 3 3 2 3 0 2 2 0 3 3 3 3 3 3
5 .28 0 0 0 0 0 0 0 3 3 0 0 0 0 1
1.12 0 0 0 0 0 1 0 2 0 0 0 0 0 I
5.6 1 0 0 0 0 0 0 1 2 0 3 2 3 3
9 1.12 0 0 0 0 0 2 0 3 0 0 1 0 0 0
5.6 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 1 2 3 3
1 .056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 1 1 1 2 1 0 0 1 2 2 0 0 I 2 3 3
5.6 3 3 3 3 3 0 2 3 2 3 3 1 3 3 3 3
6 .056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 1 1 1 I 0 0 0 1 0 0 0 0 2 3 3
5.6 3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 2 1 3 3 3 3
7 .056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.28 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3
1.12 0 1 3 3 0 0 0 0 0 1 1 0 1 1 2 3
0 I 3 2 0 0 0 0 0 3 1 0 1 1 2 3
5.6 3 3 3 3 3 0 2 3 3 3 3 1 3 3 3 3
3 3 3 3 3 0 0 3 3 3 3 1 3 3 3 3
94 .056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 I
1.12 0 1 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 2
А AA'VVUUUWVU
Example No. kg/b L M N o P B Q D R E F C J s K T
5.6 0 2 3 2 2 0 0 0 I 3 3 1 2 3 3 3
95 .056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
5.6 0 1 2 1 1 0 0 1 1 1 1 0 3 3 3 3
)2 .056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.21 0 2 0 0 3 0 3 1 0 0 0 Γ 1 3 3 3
0 3 0 0 3 0 0 0 0 1 3 0 1 3 3 3
1.12 1 3 2 2 3 0 3 3 1 3 2 2 3 3 3 3
1 3 1 2 3 0 2 3 0 3 2 2 3 3 3 3
5.6 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
43 5.6 3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
3 3 3 3 3 0 I 2 3 3 3 3 3 3 3 3
.21 0 3 2 2 3 0 2 1 1 3 2 1 3 3 3 3
1 3 1 1 2 0 0 1 0 3 2 2 2 3 3 3
.056 0 1 0 1 0 0 0 0 0 1 1 1 1 1 3 2
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 1
57 5.6 I 3 3 3 3 1 3 3 2 3 2 2 3 3 3 3
1 3 3 3 3 0 2 2 1 3 2 1 3 3 3 3
1.12 0 3 0 0 0 0 2 0 1 1 1 0 1 1 3 3
- 0 2 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 3 3
.2« 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 1
.056 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 .0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.21 0 2 0 1 3 0 1 0 I 0 0 0 3 3 3 3
0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 3 3 3 3
1.12 1 3 2 2 3 0 3 3 2 2 3 0 2 3 3 3
1 3 1 1 2 0 2 2 2 3 3 1 1 3 3 3
5.6 3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
94 21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 _ 0 0 0 0 0
5.6 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 3 2
t 5.6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
46 5.6 2 3 1 3 3 1 3 2 I 3 1 0 3 3 3 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 2
61 5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.21 0 1 0 1 2 0 1 0 1 1 1 0 2 2 3 3
0 1 0 0 2 0 0 0 0 2 0 0 2 3 3 3
1.12 1 2 0 2 3 0 2 2 2 3 3 0 3 3 3 3
0 3 0 2 3 0 1 2 2 3 2 1 3 3 3 3
n 5.6 1 3 3 3 3 ! 1 I 2 3 1 3 3 3 3
1.12 1 1 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 1 0
056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
It 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 5.6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 1
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 2
40 .056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 I 2 1 3 0 1 0 0 2 1 2 1 3 3 3
5.6 2 3 3 3 3 1 2 3 2 3 3 2 3 3 3 3
59 1.12 3 3 3 3 3 0 3 3 2 3 2 3 3 3 3
3 3 3 3 3 0 0 3 2 3 3 3 3 3 3
.24 0 2 0 2 2 0 0 0 0 0 0 3 3 3 3
5.6 3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3
3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
60 5.6 0 1 3 0 0 0 0 0 1 I 0 1 3 3 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
52 .0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.056 0 3 1 I 2 0 1 1 0 3 1 1 2 3 3 3
0 3 0 0 2 0 0 0 0 3 3 1 2 3 3 3
.21 2 3 3 3 3 0 3 2 3 3 3 2 3 3 3 3
| 3 3 3 3 0 1 2 3 3 3 2 3 3 3 3
1.12 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
3 3 3 3 3 0 3 2 3 3 3 2 3 3 3 3
5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.056 0 2 1 2 1 0 1 2 1 2 2 1 2 3 2 2
5.6 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 2 3 3 3 3 2 3 3 2 3 3 2 3 3 3 3
.21 I 3 3 3 3 1 3 3 2 3 2 2 3 3 3 3
X rXUI^XJ. XX*VU11LU1UCU
Example No. kg/h L M N o P B Q D R E F c J s K T
62 .056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 1 0 0 0 3 3
9.6 1 3 2 2 3 1 3 2 3 3 3 2 0 3 3 3
90 .21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
9.6 0 0 0 0 1 0 0 0 0 2 0 I 1 2 3 3
It .21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 1 2 1 2 3 0 0 2 2 3 1 0 3 3 3 3
9.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.096 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 9.6 0 2 2 1 3 0 1 0 1 2 1 0 1 3 3 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
47 9.6 1 3 3 3 3 0 2 2 2 3 3 2 3 3 3 3
1.12 0 I 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0 1 1 0
.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.096 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
93 .21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9.6 1 3 3 3 3 2 1 3 2 3 3 2 3 3 3 3
1.12 0 I 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 0 2 1 2
.09« 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 1
19 9.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 3 2 3 3 0 2 2 2 3 3 2 3 3 3 3
.21 0 1 0 0 0 0 0 0 1 1 1 0 0 1 3 3
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
05« 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
44 .09« 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 I 0 0 0 0 1
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
1.12 0 1 0 I 3 0 1 0 2 2 2 0 1 3 3 3
9.« 1 3 3 3 3 0 2 2 3 3 3 2 3 3 3 3
31 9.« 0 2 0 1 3 0 2 2 2 3 1 0 3 3 3 3
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
1.12 0 2 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2 I 2 1
.09« 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
93 1.12 3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
3 3 3 3 3 0 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3
9.« 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.21 0 3 3 3 3 0 2 2 3 3 3 2 3 3 3 3
0 3 3 3 3 0 0 1 1 3 2 2 3 3 3 3
.09« 2 3 3 3 I 0 1 3 3 3 3 2 0 3 3 3
1 3 2 3 0 0 0 2 2 3 3 1 0 3 3 3
.0112 0 3 0 2 1 0 2 1 2 3 2 2 0 2 2 3
0 2 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 3
16 9.« 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 2 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3
.21 0 1 0 2 2 0 1 2 2 2 2 1 3 3 3 3
.09« 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 3
.0112 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 0 0 1 0
21 9.6 0 2 I 1 1 0 0 1 2 3 3 2 3 3 3 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 0 0 0 2 2
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
64 .056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
9.« 2 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 1 3 0 2 3 0 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 2
94 .0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
5.6 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.096 2 2 0 2 2 0 0 0 1 2 0 3 3 3 3
1.12 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.21 2 3 3 3 3 0 3 3 2 3 2 3 3 3 3
11 5.« 2 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 1 3 1 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.21 0 2 0 3 1 0 1 0 1 1 1 0 2 2 3
.09« 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
17 9.« 3 3 J 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 2 3 2 3 3 0 3 3 2 3 2 3 3 3 3
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 I 0
.21 1 2 0 0 3 0 1 0 0 0 1 1 3 3 3
97 5.6 1 3 0 0 0 0 0 0 2 2 1 0 0 3 3 3
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 0 1 1 1
20 5.6 | 3 3 1 3 0 2 3 2 3 2 3 3 3 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 I 1 0 0 1 2
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
22 5.6 0 2 1 1 3 1 3 2 2 3 2 3 3 3 3
Еяллрк No. kg/h L M N o P B Q D R E F c J s K T
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 2 2
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
75 .21 0 2 1 2 I 0 3 2 1 2 1 3 1 3 3
.056 1 2 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2
5.6 0 3 3 3 3 1 3 3 3 3 1 3 3 3 3
1.12 0 2 2 2 3 0 2 1 1 3 1 3 2 3 3
14 .0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
1.12 3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3
5.6 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.056 0 2 2 2 3 0 3 1 1 2 1 3 3 3 3
JI 2 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3
23 5.6 1 2 0 0 1 0 1 2 0 3 1 2 I 2 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
35 5.6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
17 5.6 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 2 3
.21 0 1 0 0 2 0 0 2 0 0 0 2 3 3 3
34 5.6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0
SO 5.6 0 2 0 2 3 0 3 2 2 3 0 2 3 3 3
1.12 0 1 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 0 1 1
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
55 5.6 3 3 3 3 3 I 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.21 2 3 2 3 3 0 3 3 3 3 2 3 3 3 3
.056 0 2 0 1 3 0 2 2 2 3 2 3 3 3 3
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
65 JI 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 2 2 2 2
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 1
5.6 1 3 3 3 3 0 3 3 3 3 2 3 3 3 3
1.12 0 1 3 2 3 0 3 0 1 2 0 3 3 3 3
JI 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5.6 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0 0 0 3 1 1 3
67 5.6 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3
.21 1 3 3 3 3 0 3 2 2* 3 3 1 3 3 3 3
.056 0 0 0 0 3 0 2 1 0 1 0 0 1 1 1 2
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2
12 5.6 0 0 0 0 3 0 0 1 0 1 1 1 1 1 2 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
M 5.6 1 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3
1.12 0 2 0 2 3 0 2 2 1 0 0 0 3 3 3 3
M 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 5.6 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 1 3 3 3 3 0 2 2 2 3 3 2 3 3 3 3
.21 0 2 0 1 1 0 1 2 0 2 t 0 2 2 2 2
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 t 2
16 .0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 2 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.21 1 2 3 3 3 0 3 1 2 2 2 I 3 3 3 3
.056 0 2 0 1 3 0 2 0 I 2 1 0 2 2 2 3
112 .21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
1.12 0 2 1 0 3 0 2 1 1 1 I 2 2 2 2 2
5.6 0 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3
70 5.6 0 2 2 2 2 0 2 2 3 3 1 3 3 3 3
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 3
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 1.12 0 3 3 2 2 0 2 2 2 3 2 2 3 3 3 3
5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
11 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 I 2
71 5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 1 2 3 2 3 0 2 2 2 3 3 2 2 3 3 3
.21 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 2
103 .21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5.6 1 2 3 2 3 0 3 3 I 3 2 1 3 3 3 3
69 1.12 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.21 0 3 3 3 3 0 3 3 2 3 1 3 3 3 3
.056 0 0 0 0 2 0 3 1 0 0 1 2 3 3 3
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 2
5.6 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3
72 5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Example No. kg/h L M N 0 P B Q D R E F c J s K T
.0112 0 0 0 0 0 _ 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 3 3 3 3 0 3 I 2 3 3 3 3 3 3 3
.21 0 2 I 0 3 0 2 0 1 2 1 1 3 3 3 3
5.6 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
12« .21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 3 3
.036 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
1.12 0 1 3 2 3 0 2 2 2 2 1 1 3 3 3 3
3.6 1 2 3 3 3 0 3 2 2 3 3 3 3 3 3 3
109 1.12 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3.6 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 2 2 3
110 .21 0 1 0 0 2 0 1 0 0 1 0 0 3 2 1
1.12 0 3 2 3 3 0 3 0 1 3 2 0 3 3 3 3
5.6 0 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
111 1.12 1 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.21 1 2 3 3 3 0 2 0 l 1 1 1 3 3 3 3
5.6 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.036 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
122 3.6 3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 1 3 2 2 3 0 3 2 2 3 3 3 3 3 3 3
.21 0 2 0 0 2 0 I 0 0 1 1 1 2 2 2 3
.036 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
117 .0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5.6 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 3 3 3 3 3 0 3 ) 3 3 3 3 3 3 3 3
JI 1 3 2 3 3 0 J 2 3 3 3 2 3 3 3 3
.036 0 2 0 0 3 0 3 0 1 1 I 0 3 3 3 3
113 .056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 I 2
1.12 0 3 2 0 3 0 3 1 2 3 3 2 3 3 3 3
5.6 0 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
123 .036 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 2 2 3 3 2 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3
M 0 2 0 0 3 0 2 0 1 2 2 I 3 3 3 3
132 3.6 1 2 0 2 3 0 0 0 1 2 2 0 3 3 3 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 N 2 3 3
0.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 N 0 0 0
133 5.6 0 2 1 0 1 0 1 1 1 2 2 I 1 2 3 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
136 3.6 1 2 0 0 0 0 0 1 I 2 2 0 0 0 1 3
1.12 1 1 0 0 0 0 0 0 2 2 2 0 0 0 1 2
137 3.6 0 2 0 0 0 0 0 0 0 3 3 0 0 2 3 3
1.12 0 3 0 N 0 0 0 1 2 3 3 0 0 2 3 3
0.21 0 2 0 0 0 0 0 0 0 3 2 0 0 0 I 2
ISt 3.6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
139 3.6 0 2 3 3 3 0 3 2 2 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 2 0 1 3 0 2 I 0 0 0 0 2 3 3 1
0.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
161 3.6 0 3 3 2 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 1 3 0 1 3 0 2 2 2 3 3 2 3 3 3 3
0.21 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 1 1 2 3
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
162 3.6 1 3 3 3 3 0 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 2 0 2 2 1 2 2 1 2 2 1 2 3 3 3
0.2« 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.036 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
163 5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 2 3 1 3 0 2 1 2 3 3 3 3 3 3 3
0.2« 0 0 2 0 1 0 0 0 0 I 1 1 0 1 1 2
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
0.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16« 3.6 0 3 I 0 3 1 3 2 2 2 2 2 3 2 3 3
1.12 1 2 0 0 0 0 0 0 0 2 2 2 1 2 0 0
0.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
163 3.6 0 0 0 0 2 0 0 1 0 0 0 1 0 3 3 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 1 2
0.21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
166 5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
0.2« 0 2 2 2 3 0 1 2 2 3 3 2 3 3 3 3
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 3 3
0.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
167 5.6 0 2 2 3 3 0 2 3 3 3 3 2 3 3 3 3
1.12 0 0 0 1 1 0 2 1 2 2 1 1 N 1 1 2
Example No. kg/h L M N o P B Q D R E F c 1 s K T
0.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 N 0 0 0
169 5.6 0 3 3 3 3 0 1 2 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 2 0 0 3 0 2 1 0 2 2 0 3 3 3 3
0.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
170 5.6 2 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 3 3 2 2 0 2 0 1 3 3 3 3 2 3 3
0.28 0 0 0 0 2 0 0 0 0 2 1 1 r 2 2 3
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
0.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
171 5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 3 3 2 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
0.28 0 2 0 0 3 0 0 1 0 0 0 0 3 3 3 3
.056 0 1 0 0 I 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 0
0.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
172 5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
0.28 0 3 3 3 3 0 1 2 1 3 3 2 3 3 3 3
.056 0 1 1 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 3 3 3
0.0112 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
173 3.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 2 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
0.28 0 2 1 0 3 0 2 0 0 1 1 0 3 3 3 3
.056 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 3 3
0.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
174 5.6 1 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 1 2 3 3
0.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
175 5.6 0 3 2 1 3 0 3 3 1 3 2 2 3 3 3 3
1.12 0 2 0 0 1 0 2 0 0 2 0 0 3 2 3 3
0.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
176 5.6 0 3 3 0 3 0 3 3 1 3 3 2 3 3 3 3
1.12 0 1 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 3 3 1
0.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
177 3.6 1 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3
1.12 0 1 1 1 0 0 0 0 0 2 1 1 2 2 2 2
048 0 1 0 0 0 0 0 0 0 2 1 0 0 0 1 1
.03« 0 0 0 0 0 0 0 0- 0 0 0 0 0 0 0 0
0.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
178 5.6 3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 1 3 3 2 3 0 3 2 2 3 2 2 3 3 3 3
0.28 0 2 1 1 3 0 1 0 1 1 0 0 1 2 3 3
0.36 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
179 3.6 0 3 3 2 3 0 3 1 2 3 3 2 3 3 3 3
1.12 0 0 0 0 2 0 3 0 0 0 0 0 3 3 3 3
0.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
ISO 3.6 2 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 3 1 2 3 0 3 0 2 2 2 J 3 3 3 3
0.28 0 1 0 0 2 0 0 0 1 2 0 1 2 1 3 3
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
ISl 5.6 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 2
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1S2 5.6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1S4 5.6 1 3 3 1 3 I 3 2 2 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 0 1 0 0 0 0 0 0 2 2 1 0 1 2 3
0.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
IU 5.6 I 3 3 2 3 1 2 2 2 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 2 0 0 0 0 0 0 0 2 1 1 0 2 2 3
0.28 0 1 0 0 0 N 1 0 0 0 0 2 2 1 2 2
.05« 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0
117 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
189 5.4 1 2 3 1 3 0 3 I 2 3 3 2 3 3 3 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 I 2 3
190 5.6 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 2 2 3 1 3 0 2 2 2 3 2 1 3 3 3 3
0.28 2 3 3 1 1 0 2 2 2 2 2 1 1 3 3 3
056 0 1 0 0 0 0 0 0 0 2 2 1 1 1 0 2
0.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
191 3.6 0 2 1 1 2 0 1 0 2 3 3 2 2 3 3 3
1.12 1 1 0 0 0 N 0 1 2 2 2 N 1 1 2 3
0.28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
192 5.6 0 1 0 0 0 N 0 0 0 0 0 0 0 1 3 3
1.12 0 0 0 0 0 N 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
198 5.6 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Example No. t k»/h L м N 0 Р в Q D R Г’Е !? с J S К т
0.21 3 ] 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.056 1 2 2 3 3 0 3 3 3 3 2 2 3 3 3 3
056 0 3 2 3 3 N 3 2 2 3 3 2 3 3 3 3
0.0112 0 0 0 0 1 0 0 0 1 2 1 2 1 2 2 3
0.01 п 0 0 0 0 1 N 1 0 0 0 0 1 0 0 1 2
0056 0 0 0 0 0 N 0 0 0 1 1 1 0 0 1 2
199 5.6 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
0.21 2 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
.056 1 2 1 2 3 0 2 1 2 3 2 > 1 3 3 3 3
.0% 0 3 1 2 3 N 2 2 3 3 3 1 3 3 3 3
0.0112 0 0 1 1 3 0 1 0 0 0 0 1 3 3 3 3
0.0112 0 0 0 0 2 N 2 0 0 0 0 0 1 0 2 2
.00% 0 0 0 0 0 N 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
200 5.6 2 3 2 1 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 2 0 0 0 N 3 1 2 3 3 1 1 2 3 3
0.21 0 2 0 0 0 0 I 0 0 1 1 0 1 2 2 3
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
204 5.6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 3 3 3
1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 N 0 0 2
20« 5.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 1 3 3 3 3 0 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3
&21 0 1 0 I 3 0 0 0 0 1 1 1 3 3 3 3
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 N 1 2 3
0.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 N 0 0 0
209 3.6 3 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
1.12 0 3 3 3 3 0 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3
0.2» 0 1 0 1 3 0 0 0 0 0 0 0 3 3 3 3
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 N 1 1 2
0.0112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 N 0 0 0
При последващо използване, хербицидна- 20 та активност на някои от съединенията на настоящото изобретение е показана чрез парниковия опит по следния начин. Добър сорт висококачествена почва се поставя в алуминиев тиган с дупки на дъното и притиска на разстояние от 0,95 25 до 1,27 см от горния край на тигана. Предварително определен брой семена от всеки от няколко двусемеделни моносемеделни годишни растителни видове и/или растителен посадъчен материал за многогодишни растителни ви- зо дове се поставя върху пръстта и притиска в повърхността на почвата. Семената и/или растителния посадъчен материал се покриват с пръст и изравняват. Тиганът се поставя на слънчево място в парник и полива отдолу, както е 35 необходимо. След като растенията достигнат желаната възраст /две до три седмици/ всеки тиган, с изключение на контролния тиган, се занася поотделно в мястото за пръскане и се пръска с пулверизатор при определеното съотношение. В раз- 40
Να kg/ha A в c D E
6 11.2 0 0 0 0 0
7 11.2 0 0 0 0
94 tu 0 0 0 0
95 11.2 0 0 0 0
12 11-2 0 0 1 1 0
11.2 0 0 0 0 0
32 11.2 2 0 0 0 0
37 11.2 0 0 0 1 0
13 11.2 0 1 0 2 0
39 11.2 0 0 0 0 0
11.2 0 1 0 0 0
11.2 0 0 0 0 0
19 11.2 0 0 0 0
1 11.2 0 0 0 0 0
«6 11.2 0 0 0 0 0
61 11.2 0 0 0 0 0
45 11.2 0 0 0 0 0
U 11.2 0 0 0 0 0
твора за пръскане има определено количество смес от емулгиращо вещество, която дава разтвора за пръскане или суспензия, съдържащи около 0,4% от теглото на емулгатора. Разтворът или суспензията за пръскане съдържат достатъчно количество химикал, за да може приложимите съотношения да кореспондират на тези, посочени в таблиците. Тиганите се връщат в парника и поливат както преди и увреждането на растенията в сравнение с контролните се наблюдава приблизително 10-14 дни /обикновено 11 дни/ и в някои случаи се наблюдава отново на 24-28 ден /обикновено 25 ден/ след пръскането.
Индексът на хербицидната активност при последващо използване от таблица lie както следва:
Реакция на растенията 0-24%, 25-49%, 50-74%,
75-99%, задържане 100%
Индекс 0 12 34 = « u , , v Таблица 23 —0 —0
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
0I
92 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 11.2 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0
59 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0
60 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
91 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0
52 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11.2 0 0 0 0 0 0 . 0 0 0
62 11.2 0 1 0 0 0 0 0 0 0
90 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0
II 11-2 0 0 0 0 0 0 0 0 0
ю 11.2 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 11.2 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0
47 11.2 1 0 1 0 —. 0 0 0 0 0
41 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
46 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 11.2 0 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0
44 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
31 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
53 11.2 0 1 0 1 0 0 0 0 0 0 1
16 ИЛ 0 1 1 | 1 0 0 0 0 0 1
21 11.2 0 1 1 2 0 0 0 0 0 0 0
64 11.2 0 1 1 2 0 0 0 0 0 0 0
32 11.2 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0
54 11.2 0 1 1 2 0 1 0 0 0 0 2
37 11.2 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0
17 11.2 0 1 0 1 0 0 0 0 0 0
97 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
20 11.2 1 0 1 0 0 0 0 0 0
41 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0
22 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
75 11.2 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
14 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
30 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
35 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
17 11.2 0 1 2 0 0 0 0 1 0 2
34 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
50 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
55 1U 0 2 1 2 2 2 0 0 1 2
55· 11.2 0 2 2 2 3 2 1 0 2 2
33 11.2 0 1 0 1 1 0 0 0 0 0
49 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0
65 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
51 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
61 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
67 нл 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
76 11.2 0 I 0 1 2 0 1 0 1 0 1
77 ИЛ 0 1 1 1 1 1 0 0 0 0 0
13 11.2 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0
12 11.2 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0
м 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
66 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 11.2 1 0 0 0 0 0 2 0 0 0 2
16 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
112 11.2 2 1 1 0 0 0 0 0 0 0
70 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
71 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
103 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
100 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
69 11.2 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1
72 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
99 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
42 11.2 _ 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
74 11.2 0 1 0 1 0 0 0 0 0 0 1
71 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
73 11.2 0 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0
91 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
101 11.2 0 0 0 0 1 0 0 0 0 2
25 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
102 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
134 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
130 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
121 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
104 11.2 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0
127 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
129 11.2 0 1 1 2 3 0 0 0 0 0 0
Таблица 23
111 103 11.2 11.2 0 0 1 0 0 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 1
111 11.2 0 1 1 1 1 1 0 0 0 0 2
ao 11.2 0 1 I 1 1 0 0 0 0 0 1
79 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
26 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
27 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
121 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 .0 0 0
124 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
119 11.2 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0
109 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
43 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
107 112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
no 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1
Hl 112 0 1 2 0 0 0 0 0 0 1
106 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
120 11.2 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
122 11.2 0 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0
117 11.2 0 1 1 2 1 0 0 0 0 0 0
lit 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Hl 11.2 0 1 1 2 0 0 0 0 0 0 0
121 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
123 11.2 I 1 0 1 1 0 0 0 0 0 1
137 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
- 136 11.2 0 I 1 2 I 0 0 0 0 0 0
133 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
131 IU 0 0 1 1 0 0 1 0 1 1 2
131 11.2 0 1 1 1 0 0 0 0 0 0 1
139 11.2 0 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0
140 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
141 11.2 0 0 1 I 0 1 0 0 N 0 0
142 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
143 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
144 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
146 11.2 1 0 2 1 2 1 0 0 N 0 0
147 11.2 0 1 1 1 1 0 0 0 N 0 0
I4t 11.2 1 1 1 1 2 0 0 0 0 0 1
149 11.2 N 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0
150 112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
132 11.2 0 0 0 0 1 0 0 0 N 0 0
133 11.2 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0
IM 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
155 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
156 112 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
157 11.2 0 2 1 2 0 0 0 0 0 0 1
15t 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
159 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
160 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
161 112 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
162 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
163 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
164 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
165 11.2 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0
166 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
167 11.2 0 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0
170 11.2 0 1 I 1 0 0 1 0 0 0 0
171 11.2 1 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0
172 11.2 0 0 0 I 0 0 0 0 0 0 0
173 11.2 0 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0
174 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
175 11.2 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0
176 11.2 0 I 0 0 0 0 0 0 0 0 0
177 11-2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
171 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
179 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
110 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
ltl 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
112 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1*3 11.2 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0
IM 11.2 N 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
It5 11-2 N 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
It6 11.2 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0
It7 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1*9 11.2 0 1 1 0 0 0 0 0 N 0 0
190 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
191 11.2 N 0 1 1 0 0 0 0 0 0
192 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
193 11.2 N 0 1 0 0 0 0 0 N 0 0
194 11.2 0 I 0 1 0 0 0 0 N 0 0
195 11.2 0 1 1 1 0 0 0 0 N 0 0
196 11.2 0 1 I 1 0 0 0 0 N 0 0
197 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 N 0 0
198 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 N 0 0
199 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 N 0 0
200 11.2 0 1 0 1 1 0 0 0 0 0
201 11.2 1 0 0 0 0 0 0 N N 0 1
202 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
203 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 N 0 0
204 11.2 0 0 0 0 1 0 0 0 N 0 0
209 11.2 0 0 1 0 1 0 0 0 -N 0 0
210 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 N 0 0
213 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 N 0 I
213 11.2 N 0 0 1 3 0 0 0 0 0 I
216 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
217 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 N 0 0
219 11.2 N 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
220 11.2 N 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
221 11.2 N 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
222 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
223 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
224 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
225 11.2 N 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
226 11.2 N 0 0 . 0 0 0 0 0 0 0 0
227 11.2 N 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0
233 '11.2 N 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0
234 11.2 N 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0
235 11.2 0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0
236 11.2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0
237 11.2 N 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0
238 11.2 N 1 1 1 0 1 0 0 0 0 1
240 11.2 2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0
241 11.2 N 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
242 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
243 11.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
244 112 0 1 1 I 0 0 0 0 0 0
245 11.2 0 0 1 I 1 0 0 0 0 0 1
246 11.2 N 0 1 2 1 0 0 0 0 0 0
Example
Να kg/ha L Μ N ο P B Q D R E F c J s K T
5 1.12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0
5.6 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 11.2 2 0 3 0 I 2 0 1 1 2 1 2 1 i 1 2
.056 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
.28 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1.12 0 0 0 0 0 1 0 0 0 2 2 0 0 0 0
5.6 2 1 2 1 1 2 0 0 0 2 2 0 1 1 I
Таблица 24
Compound kg/ha Sobe Cott Rrpw Shea Sejg Ren Wipm Bygr Yem Rice
Ex. 67 0.56 60 0 100 100 100 98 100 100 0 100
0.28 40 0 40 100 100 98 100 100 0 100
0.14 0 0 20 95 95 70 80 100 0 100
0.07 0 0 0 90 80 0 70 90 0 50
Ex. 72 0.56 60 0 90 100 100 98 95 100 0 100
0.28 30 0 20 98 95 70 90 95 0 95
0.14 0 0 0 90 90 0 60 90 0 60
0.07 0 0 0 80 70 0 40 50 0 40
Ex. 14 0.56 95 IS 95 100 100 100 100 100 90 100
0.28 90 0 80 100 100 100 100 100 80 100
0.14 80 0 50 too 100 98 100 100 0 too
0.07 10 0 20 100 98 80 95 100 0 98
Ex. Ill 0.56 0 0 80 98 98 30 90 95 0 98
0.28 0 0 20 95 95 30 90 95 0 90
0.14 0 0 0 80 80 0 50 80 0 30
Λ t L
Compound kg/hx Sobe Cott Rrpw Shea Sejf Ren Wipm Bygr Yens Rice
0.07 0 0 0 20 30 0 0 30 0 0
Ex. HO 0.56 0 0 60 91 91 40 99 98 0 90
0.28 0 0 0 90 90 0 80 15 0 50
0.14 0 0 0 10 10 0 40 70 0 30
0.07 0 0 0 40 50 0 0 20 0 0
Ex. 26 0.56 0 0 40 95 95 0 80 90 0 50
0.21 0 0 0 10 Ю 0 •50 70 0 30
0.14 0 0 0 30 40 0 0 0 0 0
0.07 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Ex. 25 0.56 40 0 90 100 100 30 100 100 0 98
0.28 0 0 20 100 91 0 98 100 0 80
0.14 0 0 0 95 95 0 90 90 0 40
0.07 0 0 0 to 70 0 80 15 0 30
Ex. 52 0.56 70 0 95 100 100 100 100 100 0 100
0.21 30 0 20 100 too 70 100 100 0 95
0.14 10 0 20 100 91 20 95 too 0 95
0.07 0 0 0 90 90 0 80 90 0 60
Ex. 53 0.56 30 0 100 100 91 80 100 100 0 100
0.21 10 0 30 100 100 60 98 100 0 98
0.14 0 0 0 15 90 0 80 10 0 50
0.07 0 0 0 10 70 0 50 70 0 30
Ex. 55 0.56 90 0 100 100 100 95 100 1001 0 100
0.21 80 0 91 100 100 70 100 100 0 95
0.14 40 0 60 91 91 40 98 100 0 95
0.07 0 0 0 90 15 0 90 15 0 70
Ex. 54 0l56 90 0 95 100 100 90 100 100 0 too
0.21 90 0 70 100 100 90 100 100 0 100
0.14 60 0 20 100 100 40 100 100 0 99
0.07 0 0 0 95 90 20 95 91 9 60
Ex. 123 0.56 0 0 0 100 98 80 95 100 0 98
Л28 0 0 ' 0 95 95 20 95 95 0 80
0.14 0 0 0 95 85 0 60 IS 0 20
0.07 0 0 0 30 40 0 0 30 0 0
Ex. 124 0.36 0 0 0 S3 70 0 90 50 0 40
0.21 0 0 0 80 80 0 70 10 0 20
0.14 0 0 0 20 40 0 0 40 0 0
0.07 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Ex. 101 056 30 0 95 100 100 20 too 100 0 20
0.21 30 0 60 100 100 0 100 100 0 10
0.14 0 0 40 too 95 0 90 too 0 IS
0.07 0 0 0 95 95 0 70 95 0 0
Ex. M 0.56 30 0 100 100 100 70 100 too 0 98
021 0 0 <0 100 98 20 100 95 0 95
014 0 0 0 95 95 0 90 95 0 80
0.07 0 0 0 80 70 0 60 80 0 30
Ex. 69 0.56 90 0 100 100 too 100 too 100 0 100
0.21 Ю 0 10 100 100 98 100 100 0 100
0.14 20 0 0 100 100 70 too 100 0 98
0.07 0 0 0 90 80 20 90 90 0 90
Ex. 80 0.56 40 0 too too 100 70 100 100 20 98
0.21 10 0 100 100 100 30 100 100 0 95
014 0 0 90 91 95 0 95 98 0 60
0.07 0 0 0 10 70 0 80 90 0 20
Таблица 25
Raw k/ha Sobe Coe Sobe Rape Flax Alft Sofl Pea·
2.4 91 30 100 100 100 100 90 to
1.2 90 20 100 100 100 100 20 90
A 90 0 JOO JOO (00 100 0 20
J 90 0 93 too 100 too 0 10
.13 Я 0 90 90 90 93 0 0
Установено е, че съединения съгласно настоящото изобретение са изключително ефикасни като хербициди в различни култури, включително памук, ориз, захарна тръстика, слънчоглед, фъстъци, пшеница, ечемик, кафе, цитрусови растения. Някои от съединенията на изобретението са особено полезни при ориза. В таблица 23 данните показват ефекта на различните съединения на изобретението върху различни плевели при гореспоменатите култури.
Растителните видове са означени с: Sobe - соя Cotz - памук
Rrpw - Drosera rotunndifolia/chenopodium Shea - захарна тръстика
Sijg - Sorgum hajepense
Reri - червен ориз
Wipm - Panicum miliaceum Bygr - Echinochloa crus-gall Yens - Cyperus esculentus
Използваната процедура е тази, описана по-горе във връзка с таблици 20 и 21. наблюдения се правят около 3 седмици след засаждането. Под всяко означение на вида на растението е посочен в таблица 23 наблюдаваният процент на задържане на растежа. Както и по-горе, 100 означава пълен контрол, 0 означава липса на контрол.
Предварителната /преди израстване/ хербицидна активност на диметил 2-/дифлуорометил/-6-/трифлуорометил/-4-изобутил-
3,5-пиридиндикарбоксилат по отношение на различните видове посеви е посочена в таблица 24. Използвайки същата процедура както описаната във връзка с таблици 20 и 21, хербицидният ефект върху посевите, посочени в таблица 24, се наблюдава при различни съотношения на прилагане. Данните от таблица 24 показват, че памукът има висока поносимост, а фъстъците и слънчогледът имат известна поносимост към това съединение, при което тези посеви остават относително незасегнати от хербицидите. Хербицидната активност е посочена в таблица 24, където 100 означава пълен контрол и 0 означава липса на контрол. Посевите, посочени със съкращения, са соя /Sobe/, памук /Cotz/, захарно цвекло / Sube/, люцерна /Alfz/, слънчоглед /Sufi/, фъстък /Репи/.
Горните таблици показват един аспект на настоящото изобретение, т.е. използването на съединенията на изобретението за унищожаване или увреждане на нежеланите растения, т.е. плевели.
Както може да се види от данните погоре, някои от съединенията са достатъчно безопасни при много култури, като например памук, и по този начин могат да бъдат използвани за селективен контрол на плевелите в такива култури.
Хербицидните съединения съгласно изобретението включително концентрати, които трябва да се разреждат преди да бъдат прилагани, могат да съдържат поне активна съставка и прибавка в течна или твърда форма. Съединенията се получават чрез смесване на активната съставка с усилващата действието прибавка, включително разредители, пълнители, носители и кондициониращи вещества, които превръщат съединението във фино разделени множество твърди частици, гранули, пелети, разтвори, дисперсии или емулсии.
Така активната съставка може да се използва с прибавка като фино разделена твърда маса, течност с органичен произход, вода, овлажняващо вещество, диспергиращо вещество, емулгиращо вещество или каквато и да е подходяща комбинация от тях.
Смята се, че подходящите овлажняващи вещества включват алкилбензин и алкилнафталин сулфонати, сулфатирани маслени алкохоли, амини или кисели амиди, кисели естери на натриев изотионат с дълга верига, естери на натриев сулфосукцинат, сулфатирани или сулфонирани маслени кисели естери, петролеви сулфонати, сулфонирани растителни мазнини, битартаратни ацетиленови гликоли, полиоксиетиленови производни на алкилфеноли /особено изооктилфенол и нонилфенол/ и полиоксиетиленови производни на моновисоки мазни кисели естери на хекситол анхидриди /напр. сорбитан/ и полиоксиетиленови производни на рициново масло.
Предпочитани диспергиращи вещества са метилцелулоза, полиоксиетилен/полиоксипропилен блокови съполимери, поливинилалкохол, натриев лигнинсулфонати, полимерни алкилнафталинови сулфонати, натриев нафталинсулфонат, полиметален биснафталин сулфонат.
Овлажняващи пудри са водно-диспергиращи съединения, съдържащи една или повече активни съставки, инертен твърд пълнител и едно или повече овлажняващи и диспергиращи вещества. Инертните твърди пълнители са обикновено с минерален произход като естествени глини, инфузорна пръст и синтетични материали, получени от силикон и подобни. Примери за подобни пълнители включват каолини, бентонит, атапулгитна глина и синтетичен магнезиев силикат. Съединенията на овлажнителните прахове съгласно настоящото изобретение включват обикновено от повече от 0,5 до 60 части /за предпочитане от 5-20 части/ активна съставка, от около 0,25 до 25 части /за предпочитане 1-15 части/ овлажняващо вещество, от около 0,25 до 25 части, /за предпочитане 1,0-15 части/ от диспергиращото вещество и от 5 до около 95 части /за предпочитане 5-50 части/ от инертния твърд пълнител, като всички части са равни по тегло на съединението. Когато е необходимо от около 0,1 до 2,0 части от инертния твърд пълнител могат да бъдат заместени от корозионен инхибитор или вещество против пяна или и от двете.
Други рецепти включват прахообразни концентрати, състоящи се от 0,1 до 60% от теглото на активната съставка върху подходящ пълнител, тези прахообразни вещества могат да бъдат разредени за приложение при концентрации в рамките от около 0,1-10% от теглото.
Водните суспензии или емулсии могат да бъдат получени чрез разбъркване на безводен разтвор на водонеразтворима активна съставка и емулгиращо вещество с вода до образуване на еднородна маса и след това хомогенизирана, за да даде подходяща емулсия от много фино разделени частици. Получената концентрирана водна суспензия се характеризира с изключително малките размери на частиците, така че когато се разреди и пръска, покритието е много равномерно. Подходящи концентрации на тези рецепти включват от около 0,160%, за предпочитане 5,50% от теглото на активната съставка, като горната граница се определя от границата на разтворимост на активната съставка и разтворителя.
Концентратите са обикновено разтвори от активни съставки във водонесмесващи се или частично водонесмесващи се разтворители за едно с повърхностно активни вещества. Подходящи разтворители за активните вещества /съставки/ на настоящото изобретение включват диметилформамид, хлорирани разтворители, диметилсулфоокис, N-метилпиролидон, въглеводороди и водонесмесващи се естери или кетони. Други течни концентрати с висока концентрация могат да бъдат получени чрез разтваряне на активната съставка в разтворител, след което да бъде разредена, напр. с кеторис, до получаване на концентрация, която може да се пръска.
Съединенията от концентрата съгласно изобретението обикновено съдържат от около 0,1 до 95 части /за предпочитане 5,60 части/ повърхностно активно вещество и когато е необходимо около 4 до 94 части разтворител, като всичките части по тегло се основават на общото тегло на емулгиращото масло.
Гранулите са физически стабилни частици, съдържащи активни съставки, прилепени или разпределени върху основна матрица от инертен, фино разделен пълнител. За да се подпомогне извличането на активната съставка от раздробената в съединението може да има повърхностно активно вещество като посочените. Естествената глина, пирофилитите, илитите и вермикулитите са примери за възможни минерални пълнители. Предпочитаните пълнители са порести, абсорбиращи, таблетирани частици, като таблетиран и обогатен раздробен атапулгит или топлинно разширен раздробен вермикулит и фино раздробена глина като каолинова глина, хидратиран атапулгит или бентонит. Тези пълнители се пръскат или смесват с активна съставка, за да образуват хербицидните гранули.
Гранулираните съединения съгласно изобретението могат да съдържат от около 0,1 до около 30 тегл.ч. от активната съставка на 100 тегл.ч. глина и 0 до около 5 тегл.ч. повърхностно активно вещество на 100 тегл.ч. партикуларна глина.
Съединенията съгласно изобретението могат да съдържат и други добавки, като тор, други хербициди, други пестициди, и подобни, използвани като усилващи действието прибавки или в комбинация с някои от описаните прибавки. Химикали, полезни като комбинация с активните съставки на настоящото изобретение включват, например, триазини, карбамиди, карбамати, ацетанилиди, урацили, оцетна киселина или фенолни производни, тиолкарбамати, триазоли, бензоени киселини, нитрили, бифенил етери и други подобни като: Хетероциклични азотни/серопроизводни
2-хлоро-4-етиламино-6-изопропиламиHo-s-триазин
2-хлоро-4,6-бис/изопропиламино/-sтриазин
2- хлоро-4,6-бис/етиламино/-з-триазин
3- изопропил-1 Н-2,1,3-бензотиадиазин-
4-/3H/-OH 2,2 диоксид
З-амино-1,2,4-триазол 6,7-дихидродипиридо/1,2-а:2', 1'-с/-пиразидииниум сол
5-бромо-3-изопропил-6-метилурацил
1,1 ’-диметил-4,4'-бипиридиниум
3-метил-4-амино-6-фенил-1,2,4-триазин-5-/4Н/он
2- /4-хлоро-6-етиламино-1,3,5-сим-2триазиниламино/-2-метилпропионитрил
3- циклохексил-6-диметиламино-1 -метил-1,3,5-триазин-2,4/1 Н,3 Н/-дион
4- амино-6-/третичен бутил/-3-метилтио-аз-триазин-5/4Н/он
5- амино-4-хлоро-2-фенил-3/1Н/-пиридазинон
5-метиламино-4-хлоро-2-/,„-трифлуорот-толил/-3/2Н/-пиридазинон
5-бромо-3-/сек-бутил/-6-метилурацил Карбамиди
М-/4-хлорфенокси/фенил-М,М-диметилкарбамид
М,1Ч-диметил-1Ч’-/3-хлоро-4-метилфенил/карбамид
3-/3,4-дихлорофенил/-1,1 -диметилкарбамид
1,3-диметил-3-/2-бензотиазолил/карбамид
3-р-хлорофенил/-1,1 -диметилкарбамид 1 -бутил-3-/3,4-дихлорофенил/-1 -метилкарбамид
N -/3-трифлуорометилфенил /-Ν ,Ν ’-диметилкарбамид
3-/3,4-дихлорофенил/-1,метокси-1-метилкарбамид
2-χπορο-Ν-/1 / 4-метокси-6-метил-1,3,5триазин-2ил / аминокарбонил / бензинсулфонамид метил-2///1/4,6-диметил-2-пиримидинил / амино1карбонил/амино/сулфонил / бензоат
Карбамати/тиолкарбамати
2-хлороалил-диетилдитиокарбамат
S-/4-хлоробензил/1Ч,Мдиетилтиолкарбамат изопропил М-/3-хлорофенил/карбамат 8-2,3-дихлороалил Ν,Ν-диизопропилтиолкарбамат
8-М,М-дипропилтиолкарбамат
S - пропил-N, N-дипропилтиолкарбамат
8-2,3,3-трихлороалил Ν,Ν-диизопропилтиолкарбамат етил дипропилтиолкарбамат
Ацетамиди/ацетанилиди/анилини/амиди
2-хлоро- N, N -диалилацетамид
Ν, N-диметил- 2,2-дифенилацетамид
1Ч-/2,4-диметил-5-11 / трифлуорометил/ сулфонил амино1-фенилацетамид
N-изопропил-2-хлороацетамид
2’6'-диетил-Ь1-метоксиметил-2-хлорооцетанилид
2'-метил-6'-етил-М-/2-метоксипроп-2ил/-2-хлороацетанилид ,, -трифлуоро-2,6-динитро-М.М-дипропил-р-толуидин
Ν-/1 -диметилпропинил/-3,5-дихлоробензамид ,, -трифлуоро-2,6-динитро-М-пропил-1Чпропил-М-/2-хлороетил/-р-толуидин
3,5-динитро-4-дипропиламино-бензинсулфонамид ?Ч-/1-етилпропил/-3,4-диметил-2,6-динитро-бензинамин
Киселини/естери/алкохоли
2,2-дихлоропропионова киселина
2- метил-4-хлорофеноксиоцетна киселина
2,4-дихлорофеноксиоцетна киселина метил-2-14-/2,4-дихлорофенокси/фенокси1пропионат
3- амино-2,5-дихлоробензоена киселина -метокси-3,6-дихлоробензоена киселина
2.3.6- трихлорофенилоцетна киселина N-I-нафтилфталамична киселина натриев 512-хлоро-4-/трифрлуороме- тил/фенокси1-2 нитробензоат
4.6- динитро-о-сек-бутилфенол
1Ч-/фосфонометил/глицин и неговите соли калиев 4-амино-3,5,6-трихлоропиколинат
2.3- дихидро-3,3-диметил-2-етокси-5-бензофуранил метансулфонат
Етери
2.4- дихлорофенил-4-нитрофенил-етер
2-хлоро-, , -трифлуоро-р-толил-3-еток- 5 си-4-нитродифенил етер
-хлоро-1 -/3-етокси-4-нитрофенокси/-4трифлуорометил бензин
Други
2,6-дихлоробензонитрил мононатриев кисел метанарсонат динатриев метанарсонат
Торове, полезни в комбинация с активните съставки, включват, например, амониев нитрат, карбамид, поташ и суперфосфат. Други полезни прибавки включват материали, в които растението пуска корени и пораства, като компост, тор, хумус, пясък и подобни.
Хербицидните състави от описаните погоре типове, които включват съединения съгласно изобретението са посочени по-долу:
Тегловен процент
I. Емулгиращи концентрати
А. Съединение от пример 1445,6
Монохлоробензин26,6
С, аромати17,8
Калциев сулфонил бензин сулфонат5,0
Рициново масло, етилирано с 54 мола5,0
100,0
Б. Съединение от пример Ne 10133,7
Монохлоробензин56,3
Калциев сулфонил бензин сулфонат4,3
Рициново масло, етилирано с 54 мола5,7
100,0
В. Съединение от пример № 511,0
Свободна киселина на сложен органичен фосфат на ароматна или алифатна хидрофобна основа /напр. GAFAC RE-610, регистрирана търговска марка на GAF Corp./ 5,59
Полиоксиетилен/полиоксипропилен блок съполимер с бутанол /напр. Tergitol ХН, регистрирана търговска марка на Union Carbide Corp./1,11
С,аромати5,34
Монохлоробензин76,96
100,00
Г. Съединение от пример № 1625,00
Свободна киселина от комплексен органичен фосфат на ароматна или алифатна хидрофобна основа /напр. GAFAC RE-610/5,00
Полиоксиетилен /полиоксипропилен блок съполимер с бутанол /напр. Tergitol ХН/1,60
Фенол4,75
Монохлоробензин63,65
100,00
II. Течни
А. Съединение от пример № 625,00
Метилцелулоза0,3
Силикааерогел1,5
Натриев лигносулфонат3,5
Натриев N-метил-М-олеил таурат -2,0
Вода67,7
100,0
Б. Съединение от пример № 1745,0
Метилцелулоцза0,3
Силикааерогел1,5
Натриев лигносулфонат3,5
Натриев Ь1-метил-1Ч-олеил таурат2,0
Вода47,7
100,00
III. Овлажняващи пудри /прахообразни/
A. Съединение от пример № 525,0
Натриев лигносулфонат3,0
Натриев 1Ч-метил-1Ч-олеил-таурат1,0
Аморфен силикон /синтетичен/71,0
100,00
Б. Съединение от пример № 2180,00
Натриев диоктил сулфосукцинат1,25
Калциев лигносулфонат2,75
Аморфен силикон /синтетичен/16,66
100,00
B. Съединение от пример № 610,00
Натриев лигносулфонат3,0
Натриев N-метил-М-олеил-таурат1,0
Каолинова глина86,0
100,0
V. Прахообразни
A. Съединение от пример № 22,0
Атапулгит98,00
100,00
Б. Съединение от пример № 960,00
Монтморилонит40,00 дао
B. Съединение от пример № 1530,00
Етиленгликол1,0
Бентонит69,00
100,00
г. Съединение от пример №16 1,0
Инфузорна пръст 99,00
100,00
VI. Гранули
А. Съединение от пример № 8
Гранулиран атапулгит /20/40 меша/
15,00
85,00
100,00
Б. Съединение от пример № 9 Инфузорна пръст /20/40/ 30,00 70,00 100,00
В. Съединение от пример № 18 1,0
Етиленгликол 5,0
Метиленово синьо 0,1
- Пирофилит 93.9 100,00
Г. Съединение от пример № 19 5,0
Пирофилит 95,0 100,00
Съгласно изобретението ефективни количества от съединенията на изобретението се прилагат в почвата, съдържаща семената или посадъчния материал, или могат да се приложат към растителната среда по всякакъв удобен начин. Прилагането на течни и раздробени твърди съединения към почвата може да стане по обикновените начини, напр. с наръсване с прахообразно средство, със спрейове, включително и спрей за прахообразни вещества. Съединенията могат също така да се прилагат от самолет като прахообразни или да бъдат пръскани, поради тяхната ефикасност при ниски дози.
Точното количество активно вещество, което трябва да се приложи, зависи от различни фактори - растителния вид, етапа на развитие, типа и условията на почвата, количеството валежи и прилаганите специфични съединения. При отбрано предварително прилагане /преди изникване/ или към почвата, обикновено се използва доза от 0,02 до около 11,2 кг/ха, за предпочитане от 0,1 до около 5,60 кг/ха. В отделни случаи може да е необходимо прилагането на по-големи или по-ниски дози. От описанието, включително и горните примери, специалистите в областта могат лесно да определят оптималното съотношение, което следва да се използва във всеки отделен случай.
Терминът “почва” се използва в найширокия смисъл, така че да включва всички конвенционални “почви” както е определено в Webster’s New International Aictionary, Second Edition, Unabridged (1961). Този термин се отнася до всяко вещество или среда, в която растението може да пусне корени и да порасне и включва освен пръст, също така и компост, тор, скални маси, хумус, пясък и подобни, които могат да способстват растежа на растението.
Независимо от това, че настоящото изобретение е описано с оглед специфични изпълнения, детайлните не следва да се тълкуват като ограничителните.

Claims (5)

  1. Патентни претенции
    1. 2,6-заместени пиридинови съединения със структурна формула
    R в която R е избрано от група, състояща се от нисш алкил, нисш алкенил, нисш алкинил, нисш алкенилалкил, халоалкил, халоалкенил, С3_, циклоалкил, С3 6 циклоалканилалкил, фенил, фенилметил, алкоксиалкил, бензилоксиметил, алкилтиоалкил, диалкоксиалкил, /1 -алкокси-алкилтио/алкил, аминоалкил, алкиламиноалкил, диалкиламиноалкил, алкилсулфонилалкил, алкилсулфинилалкил, алкил, заместен с диалкилсулфониева сол, цианоалкил, карбалкоксиалкил, карбалкоксиалкенил, алкенил, диалкиламиноалкенил, наситени и ненаситени хетероциклични радикали, избрани от група, състояща се от фурил, пиридил, тиенил, тииранил, оксиранил и азиридинил, където радикалът е свързан с пиридиновия пръстен чрез С-С връзка и нисш алкил, заместен с наситен или ненаситен хетероцикличен радикал, избран от група, състояща се от фурил, пиридил, тиенил, тиранил, оксиранил и азиридинил; R( и R2 са независимо избрани от алкил, флуориран метил и хлорофлуориран метил радикали, при условие, че R1 и Rj е флуориран метил или хлорфлуориран метилов радикал и X и У са независимо избрани от група, състояща се от —с \ 22*3 в която Zj е NR7, където R7 е избрано от водород и нисш, алкил и където Z2 е избран от О и S, и където R3 при всяка поява е независимо избран от водород, алкил С146, алкенилалкил С3 4, халоалкил С, 4, цианоалкил, циклоалканилалкил, алкинилалкил С3 4 при условие, че когато Z2 е S и при двете проявления, R3 е нисш алкил С12 —С \ «4 където R4 е избран от водород и халоген
    ч/,
    N X R6 където Rj и R6 са независимо избрани от водород, нисш алкил и фенил, -СН2ОН и C=N.
  2. 2. Съединение съгласно претенция 1, където един от R( и Rj е трифлуорметил и другият е флуориран метилов радикал.
  3. 3. Съединение съгласно претенция 1, където един от R) и R2 е трифлуорометил и другият е алкилрадикал.
  4. 4. Хербициден състав, характеризиращ се с това, че съдържа хербицидно ефективно количество от съединение, представено със структурната формула в която R е избран от група, състояща се от нисш алкил, нисш алкенил, нисш алкинил, нисш алкенилалкил, халоалкил, халоалкенил, С3 7 циклоалкил, С3 6 циклоалкилалкил, фенил, фенилметил, алкоксиалкил, бензилоксиметил, алкилтиоалкил, диалкоксиалкил, /1-алкокси-1-алкилтио/алкил, аминоалкил, алкиламиноалкил, диалкиламино-алкил, алкилсулфонилалкил, алкилсулфинилалкил, алкил, заместен с диалкилсулфониева сол, цианоалкил, карбалкоксиалкил, карбалкоксиалкенил, диалкиламиноалкенил, наситени или ненаситени хетероциклични радикали, избрани от група, състояща се от фурил, пиридил, тиенил, тииранил, оксиранил и азиридинил, където радикалът е свързан с пиридиновия пръстен чрез С-С връзка и нисш алкил, заместен с наситен или ненаситен хетероцикличен радикал, избран от група, състояща се от фурил, пиридил, тиенил, тииранил, оксиранил и азиридинил; R( и Rj са независимо избрани от алкил, флуориран метил, и хлорофлуориран метил радикали, при условие, че един от R) или Rj е флуориран метил или хлорфлуориран метил радикал и X и Y са независимо избрани от група, състояща се от —с \ z2R3 където Z, е NR?, където R? е избран от водород и нисш алкил, и където Z2 е избран от
    0 и S и където R3 във всяка своя проява е независимо избран от водород, алкил С2 4, алкенил С3 4, халоалкил С2 4, цианоалкил, циклоалканилалкил, и алкинилалкил С3 , при условие, че когато Z2 е S и при двете си прояви, R3 трябва да бъде нисш алкил С, 2, —С \
    «4 пиридилтиеййл, тиианил, оксиранил и азиридинил; R! и R2 са независимо избрани от алкил, флуориран метил и хлорфлуориран метилови радикали, при условие, че един от Rj и R2 е флуориран метил или хлорфлуориран метилов радикал и X и Y са независимо избрани от група, състояща се от където R4 е избран от група, избрана от водород и халоген.
    A zRi
    N \ Ri където R5 и R6 са независимо избрани от водород, нисш алкил и-фенил, -СН2ОН и -C=N.
  5. 5. Метод за борба с нежеланата растителност, характеризиращ се с това, че включва прилагане към мястото на разпространение на хербицидно ефективно количество от съединение, представено със структурна формула —с \ ZzR3 където Z, е NR,, където R, е избран от водород и нисш алкил, и където Z2 е избран от О и S, и където R3 при всяка проява е независимо избран от водород, алкил С14, алкенилалкил С34, халоалкил С2 4, цианоалкил, циклоалканилалкил и алкинилалкил С3 4, при условие, че когато Z2 е S и при двете си значения, 1% е нисш алкил С12 където R4 е избран от водород и халоген където R е избран от група, състояща се от нисш алкил, нисш алкенил, нисш алкинил, нисш алкенилалкил, халоалкил, халоалкенил, С37 циклоалкил, С36 циклоалкилалкил, фенил, фенилметил, алкоксиалкил, бензилоксиметил, алкилтиоалкил, диалкоксиалкил, /1-алкокси1-алкилтио/алкил, аминоалкил, алкиламиноалкил, диалкиламиноалкил, алкилсулфонилалкил, алкилсулфинилалкил, алкил, заместен с диалкилсулфониева сол, цианоалкил, карбалкоксиалкил, карбалкоксиалкенил, диалкиламиноалкенил, наситени или ненаситени хетероциклични радикали, избрани от група, състояща се от фурил, пиридил, тиенил, тииранил, оксиранил и азиридинил, където радикалът е свързан с пиридиновия пръстен чрез С-С връзка и нисш алкил, заместен с наситен или ненаситен хетероцикличен радикал, избран от група, състояща се от фурил, където Rj и R6 са независимо избрани от водород, нисш алкил и фенил, -СН2ОН и -C=N.
BG095996A 1989-05-01 1992-02-28 2,6-заместени пиридинови съединения BG60331B2 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/345,812 US4978384A (en) 1984-04-24 1989-05-01 Substituted 2, 6-substituted pyridine compounds

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG60331B2 true BG60331B2 (bg) 1994-07-25

Family

ID=23356594

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG095996A BG60331B2 (bg) 1989-05-01 1992-02-28 2,6-заместени пиридинови съединения

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG60331B2 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4692184A (en) 2,6-substituted pyridine compounds
US4188487A (en) Imidazolinyl benzoic acids, esters and salts and their use as herbicidal agents
EP0133612B1 (en) Substituted 2,6-substituted pyridine compounds
EP1845086B1 (en) N-(2-substituted phenyl)-N-methoxycarbamates and their preparation and use thereof
KR101554404B1 (ko) 제초제로서의 6-아미노-2-치환된-5-비닐실릴피리미딘-4-카르복실산 및 에스테르 및 4-아미노-6-치환된-3-비닐실릴피리딘-2-카르복실산 및 에스테르
EP0182769B1 (en) 2,6-substituted pyridine compounds
JPS63216848A (ja) プロペン酸誘導体、その製造法及びそれを含有する殺菌組成物
KR20170029528A (ko) 제초 피리다지논 유도체
JPH04235171A (ja) スルホヒドロキサム酸誘導体、その製造法およびそれを有効成分とする除草剤
EP0332133B1 (en) Novel triazole compounds, process for producing the same, and herbicidal compositions containing the same
KR890003849B1 (ko) 치환된 피리딘 제초제
RU2343146C2 (ru) 6-(1,1-дифторалкил)-4-аминопиколинаты и их использование в качестве гербицидов
JP2572099B2 (ja) 除草剤組成物
CS261875B2 (en) Herbicide and process for preparing active compounds
JPH08319285A (ja) 置換ピリジン化合物
JPH08502736A (ja) 除草性ピコリンアミド誘導体
JP2834482B2 (ja) 除草剤組成物
US5707930A (en) 4-cycloalkyl-5-substituted pyrimidine compounds useful as crop protection agents
BG60331B2 (bg) 2,6-заместени пиридинови съединения
JPH03135941A (ja) 若干種のグリオキシル―シクロヘキセンジオン化合物
US4826530A (en) 2,6-substituted pyridine compounds
US5142055A (en) Method of preparing 2, 6-substituted pyridine compounds
JPH0768220B2 (ja) 新規ピラゾ−ル誘導体、その製造法およびそれらを含有する農園芸用殺菌剤
WO2017220467A1 (de) 3-amino-1,2,4-triazinderivate und deren verwendung zur bekämpfung unerwünschten pflanzenwachstums
US6521627B1 (en) 5-Iodo-4-phenethylaminopyrimidine derivative, intermediate thereof, processes for producing the same and agricultural and horticultural pesticides