BG474Y1 - Релсово скрепление - Google Patents

Релсово скрепление Download PDF

Info

Publication number
BG474Y1
BG474Y1 BG102655U BG10265598U BG474Y1 BG 474 Y1 BG474 Y1 BG 474Y1 BG 102655 U BG102655 U BG 102655U BG 10265598 U BG10265598 U BG 10265598U BG 474 Y1 BG474 Y1 BG 474Y1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
elastic
rail
wedge
support
shaped
Prior art date
Application number
BG102655U
Other languages
English (en)
Inventor
Светомир А. Атанасов
Original Assignee
Светомир А. Атанасов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Светомир А. Атанасов filed Critical Светомир А. Атанасов
Priority to BG102655U priority Critical patent/BG474Y1/bg
Publication of BG474Y1 publication Critical patent/BG474Y1/bg

Links

Landscapes

  • Railway Tracks (AREA)

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до релсово скрепление, което ще намери приложение при обновяване на релсови пътища, при възстановяване на траверси, както и при ново строителство, за постигане на сигурност и увеличаване на експлоатационната годност на релсовия път.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е релсово скрепление, което включва траверса с вградени в нея пластмасови фиксиращи клиновидни тела, разположени двустранно на местата на релсите. Върху пластмасовите фиксиращи клиновидни тела и върху еластична основна вложка е монтирана пластмасова подложка с бордове върху горната повърхност, оформени разстояние от края на пластмасовата подложка, като е образувана крайна плоскост. На долната повърхност на пластмасовата подложка има фиксиращ зъб, поместен в жлеб на пластмасовото фиксиращо клиновидно тяло. Пластмасовата подложка е монтирана към пластмасовите фиксиращи клиновидни тела чрез тирфони, завинтени там през отвор в крайната й плоскост. Върху пластмасовата подложка е поставена еластична подложка, върху която е положена релсата, притисната на мястото си чрез метални еластични скоби, обхващащи борда и края на релсата и фиксирани чрез винтове към пластмасовата подложка /1/.
Недостатъците на известното релсово скрепление са следните. Голямо е количеството болтови съединения, с което се усложнява монтажът и се намалява надеждността. Поради близостта на борда до основата на релсата, температурните разширения са ограничени и е възможно заклинване и поява на допълнителни напрежения в релсите, водещи до депланиране и нарушаване на комфорта и сигурността на пътуване. При ремонтни работи не е възможно да се регулира междурелсието, без да се разпробиват нови отвори за тирфоните, което от своя страна налага честа подмяна на пластмасовите фиксиращи клиновидни тела.
Известно е и релсово скрепление, което включва траверса, върху която е фиксирана метална подложка с бордове, разположени в краищата й, успоредно на направлението на релсата. Върху металната подложка е поставена П-образна еластична подложка, върху която е положена релсата, притисната на мястото си чрез Г-образния палец на армопластови клеми с клиновиден край, покрит с еластомер и опрян о борда. Клемите са фиксирани към траверсата посредством завити през отвори в тях и металната подложка тирфони, непосредствено в траверсата, която е от дърво /2/.
Недостатъци на посоченото релсово скрепление са невъзможността то да бъде използвано непосредствено при реконструкция на съществуващи пътища, особено ако те са със стамонобетонни траверси. Разпределянето на напреженията, предавани от возилото към траверсата, води до значителната им концентрация в траверсата, а връзката чрез пряко завиване на тирфоните в траверсата води до лесно разбиване на леглото им там, като се налага смяна на цялата траверса и не позволява демпфиране при предаване на възникващите усилия.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да се създаде релсово скрепление, което да се използва при реконструкция както на железни пътища със стоманобетонни, така и с дървени траверси, като при това да се постигне опростен монтаж и да се увеличи срокът за използване на ремонтираните травераси, при избягване на концентрацията на напрежения и добро демпфиране.
Тази задача е решена с релсово скрепление, включващо траверса с вградени в нея фиксиращи клиновидни тела, разположени двустранно на местата на релсите, върху които и върху еластичната основна вложка е монтирана подложка с бордове върху горната повърхност. На долната повърхност на подложката има фиксиращ зъб, поместен в жлеб. Подложката е монтирана към фиксиращите клиновидни тела чрез свързващи елементи, а върху нея е поставена еластична подложка, върху която е положена релсата, притисната на мястото си. Съгласно полезния модел, фиксиращите клиновидни тела са от армопласт, а подложката е твърда и бордовете й са разположени в краищата й. Еластичната основна влож ка, както и еластичната подложка, имат Побразна форма, краищата на която са притиснати към траверсата странично. Релсата е притисната на мястото си чрез притискащи палци, фиксирани към клеми с клиновиден външен край, покрит с еластомер и опрян о борда. Свързващите елементи са от вида на болтовите, като тирфони, и са разположени в отвори в армопластовите клеми и металната подложка, като под главите на свързващите елементи и върху притискащите палци са разположени тарелчати пружини, между които има пружинни пръстени.
Подходящо е фиксиращият зъб на долната повърхност на подложката да е разположен в близост до края й, успоредно на надлъжната ос на релсата.
Притискащите палци имат елиптична форма в план, а клемите с клиновиден външен край имат жлеб върху горната си повърхност, в който са опрени притискащите палци.
Фиксиращият зъб е разположен непосредствено под борда в края на подложката.
Той има правоъгълно или триъгълно напречно сечение в зависимост от конкретното положение и е разположен от вътрешна страна на свързващия елемент и има правоъгълно напречно сечение.
Добре е клемите с клиновиден външен край да са изработени от армопласт или стъклопласт.
Подложката може да бъде изработена от метал или армопласт.
Подходящо е еластичната основна вложка и еластичната подложка да са армирани с П-образен стоманен профил.
Добре е, ако еластичната основна вложка и еластичната подложка имат горна повърхност с конусообразни вдлъбнатини, с което се повишава сигурността на скреплението.
Във всеки отвор на металната подложка е фиксиран плътно еластичен пръстен или втулка.
Предимствата на полезния модел се състоят във възможността скреплението да се използва при ново строителство и при реконструкция както на железни пътища със стоманобетонни, така и с дървени траверси, което се дължи на избора на материала за фиксиращите клиновидни тела. При това е постигнат опростен монтаж, тъй като е избегнато използването на множество винтови връзки, а се за виват само свързващите елементи от двете страни на релсата. От друга страна, изборът на материали и взаимното разположение на подложките и вложките позволява да се увеличи срокът за използване на ремонтираните траверси, тъй като е избегната появата на концентрация на напрежение, а също е постигнато и добро демфиране както чрез подложките, така и чрез особената форма на притискащите палци, наличието на тарелчати пружини и пружинни пръстени. Наличието на фиксиращ зъб по долната повърхност на подложката позволява да се разпределят усилията от движението на возилото между свързващите елементи и тези зъби, така че е избегната концентрацията на напрежения в самата траверса.
Пояснение на фигурите
Полезният модел е пояснен с примерно изпълнение, илюстрирано на приложените фигури, където:
фигура 1 представлява частичен вертикален разрез през релсово скрепление, съгласно полезния модел, приложен при стоманобетонни траверси;
фигура 2 - аксонометрия на фиксиращо клиновидно тяло;
фигура 3 - поглед отгоре на стоманобетонна траверса с фиксиращи клиновидни тела;
фигура 4 - поглед отгоре на част от железен път с монтирани релси съгласно полезния модел при използването на стоманобетонни траверси;
фигура 5 - клема, съгласно полезния модел в аксонометрия;
фигура 6 - еластична основна вложка, в аксонометрия;
фигура 7 - частичен вертикален разрез през релсово скрепление при вариант с дървени траверси;
фигури 8 и 9 - поглед отгоре на част от железен път с монтирани релси, съгласно полезния модел, при използване на дървени траверси - два варианта на изпълнение по отношение на разположението на клемите;
фигури от 10 до 15 - частичен вертикален разрез през релсово скрепление, съгласно полезния модел, при различни варианти на изпълнение на гнезда на тирфоните във фиксиращото клиновидно тяло.
Примери за изпълнение на полезния модел
Релсовото скрепление включва траверса 1 с вградени в нея фиксиращи клиновидни тела 2, разположени двустранно на местата на релсите 3. Върху фиксиращите клиновидни тела 2 и върху еластична основна вложка 4, е монтирана подложка 5 с бордове 6 върху горната повърхност 7. На долната повърхност 8 на подложката 5 има фиксиращ зъб 9, поместен в жлеб 10 на фиксиращото клиновидно тяло 2. Подложката 5 е монтирана към фиксиращите клиновидни тела 2 чрез тирфони 11. Върху нея е поставена еластична подложка 12, върху която е положена релсата 3, притисната на мястото си. Фиксиращите клиновидни тела 2 са от армопласт, например на основата на полиестерна или епоксидна смола, както и от вида на стьклонапълнен полиамид. Използването на армопласт позволява да се увеличи дълговечността на скреплението, поради високото му съпротивление на смачкване. Подложката 5 е метална и бордовете й 6 са разположени в краищата й. Еластичната основна вложка 4, както и еластичната подложка 12, имат Побразна форма, краищата на която са притиснати към траверсата странично. Релсата 3 е притисната на мястото си чрез Г-образни палци 13 на армопластови клеми 14 с клиновиден външен край 15, покрит с еластомер 16 и опрян о борда 6. Тирфоните 11 са завити през отвори 17 и 18 в армопластовите клеми 14 и металната подложка 5. Под главите на тирфоните 11 и над армопластовите клеми 14 е разположен пружинен пръстен 19, обхванат от две тарелчати пружини 20.
Добре е, ако фиксиращият зъб 9 на долната повърхност на подложката 5 е разположен в близост до края й, успоредно на надлъжната ос на релсата.
Добър ефект се постига, когато еластичната основна вложка 4 и еластичната подложка 12 са армирани с П-образен стоманен профил 21 (на фиг. 6), който П-образен стоманен профил 21, освен че фиксира формата на вложката 4 и подложката 12, подобрява носимоспособността и дълговечността на скреплението като цяло.
Сигурността на скреплението е постигната и с особената форма на горната повърхност на еластичната основна вложка 4 и на еластичната подложка 12, която има конусо образни вдлъбнатини 22.
Както е показано на фиг. 1 и 7, отворите 17 на армопластовите клеми 14 имат вградени метални шайби 23, а в отворите 18 на металната подложка 5 е фиксиран плътно еластичен пръстен 24. Това създава възможност едновременно да се увеличи устойчивостта на износване, като се подобри демпфиращият ефект на скреплението. Като цяло с релсовото скрепление е намален клавишният ефект при движение на подвижния състав (непоказан на фигурите).
За да се избегне появата на надлъжни пукнатини в дървените траверси, е подходящо армопластовите клеми 14 да са разположени разместени в план по дължина на релсата (фиг. 8 и 9). Във фиксиращите клиновидни тела 2 могат да бъдат предварително вградени различни по вид гнезда за тирфоните 11, например, показаният на фиг. 11 дюбел 25 с конична основна част 26. В случай, че е използван тирфон 11, който е с болтова резба, освен дюбели 25, е подходящо да бъдат използвани като вградени гнезда и резбови вложки 26, метални или пластмасови, които имат увеличаващи сцеплението ребра 27 (фиг. 13-15), основи 28 и уши 29 (фиг. 10).
Приложение на полезния модел
Полезният модел се прилага при изграждане на нови или при реконструкцията на съществуващи железни пътища, независимо дали те са със стоманобетонни или с дървени траверси. Скреплението се изпълнява, като върху траверсите 1 с вградени в тях фиксиращи клиновидни тела 2 се монтира еластичната основна вложка 4, а върху нея - металната подложка 5 с бордове 6 върху горната повърхност 7. При това фиксиращият зъб 9 на долната повърхност 8 на металната подложка 5 се помества в жлеба 10 на фиксиращите клиновидни тела 2. Върху металната подложка 5 се поставя еластичната подложка 12, върху която се полага релсата 3 и се притиска на мястото си чрез Г-образните палци 13 на армопластовите клеми 14. Тирфоните 11 се завиват във фиксиращите клиновидни тела 2 през отворите 17 и 18 в армопластовите клеми 14 и металната подложка 5, като под главите им се разполага пружинният пръстен 19, обхванат от двете тарелчати пружини 20. Ако във фик сиращите клиновидни тела 2 има вградени гнезда, завиването на тирфоните 11 става там.

Claims (5)

  1. Патентни претенции
    1. Релсово скрепление, включващо траверса с вградени в нея фиксиращи клиновидни тела, разположени двустранно на местата на релсите, върху които и върху еластична основна вложка, е монтирана подложка с бордове върху горната повърхност, като на долната повърхност на подложката има фиксиращ зъб, поместен в жлеб на фиксиращото клиновидно тяло, при което подложката е монтирана към фиксиращите клиновидни тела чрез тирфони, с пружинни шайби, а върху нея е поставена еластична подложка, върху която е положена релсата, притисната на мястото си, характеризиращо се с това, че фиксиращите клиновидни тела (
  2. 2) са от армопласт, а подложката (5) е метална и бордовете й (6) са разположени в краищата й, при което еластичната основна вложка (4), както и еластичната подложка (12), имат П-образна форма, краищата на която са притиснати към траверсата (1) странично, а релсата (3) е притисната на мястото си чрез Гобразни палци (13) на армопластови клеми (14) с клиновиден външен край (15), покрит с еластомер (16) и опрян о борда (6), при което тирфоните (11) са завити през отвори (17, 18) в армопластовите клеми (14) и металната под- ложка (5), а пружинните шайби под главите на тирфоните (11) и над армопластовите клеми (14) представляват пружинен пръстен (19), обхванат от две тарелчати пружини (20).
    5 2. Релсово скрепление съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че фиксиращият зъб (9) на долната повърхност на подложката (5) е разположен в близост до края й, успоредно на надлъжната ос на релсата.
  3. 3. Релсово скрепление съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че еластичната основна вложка (4) и еластичната подложка (12) са армирани с П-образен стоманен профил (21).
  4. 4. Релсово скрепление, съгласно претенциите 1 или 2, характеризиращо се с това, че еластичната основна вложка (4) и еластичната подложка (12) имат горна повърхност с конусообразни вдлъбнатини (22).
  5. 5. Релсово скрепление, съгласно претенциите от 1 до 3, характеризиращо се с това, че отворите (17) на армопластовите клеми (14) имат вградени метални шайби (23), а в отворите (18) на металната подложка (5) са фиксирани плътно еластични пръстени (24).
BG102655U 1998-07-29 1998-07-29 Релсово скрепление BG474Y1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG102655U BG474Y1 (bg) 1998-07-29 1998-07-29 Релсово скрепление

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG102655U BG474Y1 (bg) 1998-07-29 1998-07-29 Релсово скрепление

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG474Y1 true BG474Y1 (bg) 2001-07-31

Family

ID=3927524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG102655U BG474Y1 (bg) 1998-07-29 1998-07-29 Релсово скрепление

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG474Y1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4632307A (en) Arrangement for fastening rails to sleepers
US8763921B2 (en) Device for mounting railroad tracks on a substructure
GEP19960346B (en) Device for securing rail
US4705215A (en) Arrangement for securing railway rails onto sleepers
US6386461B1 (en) Rail pads
EP1709249B1 (de) Hochelastischer elektrisch isolierender schienenstützpunkt
US4325510A (en) Adjustable spring clip
GB2045320A (en) Rail Securing Arrangement
JP5297248B2 (ja) レール締結装置
BG474Y1 (bg) Релсово скрепление
JP3559996B2 (ja) 伸縮継目のまくらぎ継材
AU2017359914A1 (en) Clamp, guide plate and fastening point for securing a rail to a substructure
US4326670A (en) Adjustable spring clip
RU2041304C1 (ru) Рельсовое промежуточное скрепление
KR200322457Y1 (ko) 침목시스템
PL72624B1 (en) Improvements in or relating to an elastically yieldable insulating rail fastening device[gb1255412a]
RU2786900C1 (ru) Узел рельсового скрепления
JP2887720B2 (ja) 踏切舗装板
KR100396346B1 (ko) 철도교량 침목의 횡저항력 증강 체결장치
BG63730B1 (bg) Релсово скрепление
RU2805596C1 (ru) Промежуточное рельсовое скрепление
KR200247522Y1 (ko) 철도교량 침목의 횡저항력 증강 체결장치
RU205608U1 (ru) Кронштейн для крепления междупутных дроссельных перемычек на железобетонных шпалах
RU2006540C1 (ru) Устройство шевцова и.а. для крепления рельса к железобетонной шпале
CN220450587U (zh) 一种铁路轨道护轨垫板