BG2378U1 - Скоба за механично съединяване на профилни части на рамки - Google Patents

Скоба за механично съединяване на профилни части на рамки Download PDF

Info

Publication number
BG2378U1
BG2378U1 BG003097U BG309715U BG2378U1 BG 2378 U1 BG2378 U1 BG 2378U1 BG 003097 U BG003097 U BG 003097U BG 309715 U BG309715 U BG 309715U BG 2378 U1 BG2378 U1 BG 2378U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
bracket
walls
connecting part
brace
frames
Prior art date
Application number
BG003097U
Other languages
English (en)
Inventor
Сергей Лаврентьев
Original Assignee
Сергей Лаврентьев
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Сергей Лаврентьев filed Critical Сергей Лаврентьев
Publication of BG2378U1 publication Critical patent/BG2378U1/bg

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16BDEVICES FOR FASTENING OR SECURING CONSTRUCTIONAL ELEMENTS OR MACHINE PARTS TOGETHER, e.g. NAILS, BOLTS, CIRCLIPS, CLAMPS, CLIPS OR WEDGES; JOINTS OR JOINTING
    • F16B7/00Connections of rods or tubes, e.g. of non-circular section, mutually, including resilient connections
    • F16B7/18Connections of rods or tubes, e.g. of non-circular section, mutually, including resilient connections using screw-thread elements

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
  • Installation Of Bus-Bars (AREA)
  • Assembled Shelves (AREA)
  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)

Abstract

Скобата има две странични стени (1) с отвори (3) за винтове, съединителна част (2), която свързва тези стени (1) неподвижно в единия край и има поне един отвор (3) за винт и опори-ограничители (4) на относителното движение на скобата и закрепваната част по време на монтажа на рамката. За осигуряване на пригодността на скобата за механично свързване на произволни (по-специално, кухи и запълнени с топлоизолационен материал) профилни части съединителната част (2) е с гладък външен контур, а опорите-ограничители (4) са направени във формата на най-малко две вдлъбнатини вътре в скобата, които се намират в областта на ъгловия преход от съединителната част (2) към стените (1) на противоположните страни на равнината на симетрия на скобата.

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до конструкцията 5 на скоби за механично Г- или Т-образно съединяване чрез самонарезни винтове на такива две части на рамки за прозорци, врати и други подобни, една от които служи за „полица“, а втората - за странична стоика или напречна греда и от 'θ страната на съединяването може да има отворен край. Споменатите части са оразмерени отрязъци от кухи или запълнени с изолационен материал формовани профилни метални, полимерни (включително подсилени) и металопластични заготовки.
Предшестващо състояние на техниката
Такива рамки вече масово се използват в строителството на нови и ремонт на съществуващи, жилищни, обществени, промишлени и складови сгради. Съответно, използваните в рамките средства за механично свързване на части също са продукти за масово производство 25 и следователно трябва да:
се произвеждат от достъпни и евтини материали, имат възможно най-проста конструкция, от която, от своя страна, зависи лекотата на тяхното производство и монтаж, осигуряват надеждно свързване на произволни профилни части на рамки.
За съжаление, достъпните на пазара средства 3 5 за механично съединяване на части на рамки не отговарят на този цялостен комплекс от изисквания.
Така например са добре познати евтини, изключително прости като конструкция и сле40 дователно лесни за производство и монтаж метални или пластмасови ъглови подложки. Те са подходящи за фиксиране на Г- и Т-образни съединения и все още се използват при сглобяването на дървени рамки от цели части. Въпреки това, стягането на кухите, тънкостенни части с 45 такива подложки не осигурява достатъчна надеждност и затруднява запълването на отворите със стъкло в рамките за прозорци или с ламперия в рамките за врати.
От украински патент № 13375 за промишлен дизайн е известен „механичен съединител“, 50 който осигурява достатъчна надеждност на сглобката на профилни части на рамки, една от които задължително трябва да бъде куха. Този съединител е във вид на практически правоъгълна в напречен разрез малка кутия, която обикновено е изработена от евтина алуминиева сплав. Всичките стени на кутията в единия край са неподвижно свързани чрез съединител под формата на капак, който има централен отвор и странични подпори във формата на два противоположни фланеца с глухи жлебове. В работно положение кутията е вмъкната в кухината на Стойката или напречната греда, така че нейните срещуположни странични стени опират в дъното на жлебовете на фланците на капака и е фиксирана по отношение на „полицата“ на рамката чрез винт, който преминава през тази „полица“ и се завинтва в централния отвор на капака.
Очевидно е, че такъв съединител-кутия е изключително масивен и неудобен за производство, тъй като той може да бъде масово произвеждан само чрез леене под налягане, което е свързано с обрязване на леяците и мустаци, неизбежно появяващи се при износването на излятата форма. Нещо повече, евтините алуминиеви сплави обикновено са чупливи. Поради това, изработените от тях кутии често се спукват при рязане на винтова резба и по време на експлоатация. И накрая, леенето под налягане е много енергоемък процес.
Прототип на полезния модел е съединителен елемент за рамки от кухи профилни части във формата на П-образна скоба (RU 131844 U). Тя включва стени и съединителна част, която неподвижно свързва стените в единия край и имаща (за предпочитане от двете страни) страничните опори с формата на две двойки успоредни издатини. Тези издатини при монтажа на рамката служат като ограничители на преместването и по отношение на конструкцията на прототипа са предназначени за предотвратяване на „пропадането“ на скобата в кухината на частта. В съединителната част и във всяка стена има поне по един отвор (за предпочитане - два отвора) за винтовете.
В сравнение с кутиеобразния аналог, описаната скоба е по-малко масивна и може да бъде масово произвеждана чрез високопроизводителна щамповка на общодостъпна стоманена ламарина, която не се напуква. Както и споменатият по-горе аналог, скобата е предназначена за вмъкване в кухината на една от съединяваните части.
Обаче на пазара все по-често се срещат такива формовани заготовки за части за рамки, вътрешният обем на които, с цел намаляване на топлопроводимостта, е запълнен със стиропор или друг топлоизолационен материал.
Техническа същност на полезния модел
В основата на полезния модел е поставена задачата, чрез промяна в геометричната форма да се създаде такава скоба, която е еднакво подходяща за механично свързване на произволни, по-специално, кухи и запълнени с топлоизолационен материал, профилни части.
Тази задача е решена чрез скоба за механично свързване на профилни части на рамка, включваща две странични стени с отвори за винтове, съединителна част, която свързва тези стени неподвижно в единия край и има поне един отвор за винт, и опори-ограничители на относителното движение на скобата и закрепваната част по време на монтажа на рамката. Съгласно полезния модел съединителната част има гладък външен 25 контур, а опорите-ограничители са изпълнени във формата на най-малко две вдлъбнатини вътре в скобата, които са разположени в областта на ъгловите преходи от съединителната част към стените на противоположните страни на равнината на симетрия на скобата.
Тази скоба е еднакво подходяща за обхващане отвън на краищата на произволни профилни части.
Първата допълнителна характеристика се състои в това, че от едната страна съединителната част има отпъната надолу езиковидна издатина, която осигурява по-плътен контакт на скобата с профилната част тип полица.
Втората допълнителна характеристика се 40 състои в това, че съединителната част има от външната си страна поне един шип. Това улеснява технологичното фиксиране на скобата по отношение на частта от рамката, която служи като полица.
Третата допълнителна характеристика се състои в това, че съединителната част има от вътрешната си страна най-малко едно подсилващо ребро, ориентирано перпендикулярно на стените.
По-нататък същността на полезния модел ще бъде обяснена чрез подробно описание на конструкцията му и методите за производство и употреба с позоваване на чертежите, на които е показано.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява скоба съгласно полезния модел за механично свързване на профилни части на рамки (изглед отгоре);
фигура 2 - разрез по начупената линия А-А от фигура!;
фигура 3 - изглед на скобата отстрани;
фигура 4 - скобата в аксонометрична проекция (изглед % отдолу).
Предпочитан вариант и действие на полезния модел
Скобата за механично свързване на произволни профилни части на рамки включва (виж фиг. 1) две странични стени 1, съединителна част 2 с гладък външен контур, която свързва неподвижно стените 1 в единия край. Стените 1 и съединителната част 2 разполагат с най-малко един (за предпочитане два) отвора 3 за винтове.
Освен това, в конструкцията са предвидени опори-ограничители 4 за относителното движение на скобата и закрепваната част по време на монтажа на рамката, които са изпълнени във формата на най-малко две вдлъбнатини вътре в скобата. Тези вдлъбнатини са разположени в областта на ъгловите преходи от съединителната част 2 към стените 1 (което се вижда ясно на фигура 2) от двете страни на равнината на симетрия на скобата (виж отново Фигура 1).
Съединителната част 2 може да има:
от едната страна на скобата отстрани - отпъната надолу езиковидна издатина 5 (по-специално, плавно свързваща се с продълженията на стените 1, както е показано на фигури 3 и 4), отдолу от външната страна - поне един шип 6 и от вътрешната страна - поне едно подсилващо ребро 7, разположено перпендикулярно на стените 1.
Описаната скоба се произвежда чрез щамповане на стоманена ламарина с предпочитана дебелина 1,5-2,0 mm, която обикновено има метално (обикновено цинково) антикорозионно покритие. В процеса на щамповане:
се изрязва заготовка във вид на разгъвка на 50 стените 1 и съединителната част 2 (с отчитане на езиковидната издатина 5, ако е предвидена)
2378 UI и се пробиват необходимите отвори за винтове, стените 1 се огъват под прав ъгъл по отношение на съединителната част 2 с едновременно образуване на ъгловите преходи между тях и опорите-ограничители 4 под формата на вдлъбнатини в зоната на тези преходи и, ако е необходимо, от материала на съединителната част 2 се оформят шип 6 и подсилващо ребро 7.
Описаната скоба се използва при сглобяване на рамки от произволни кухи профилни части, както следва.
Тя се поставя (обикновено с леко натискане) върху края на профилната част (която ще служи като стоика или напречна греда на сглобяваната рамка) до осъществяване на контакт на стените на споменатата част с опорите-ограничители 4. След това тази част се поставя върху предварително маркирана „полица“, така че отворът 3 (или отворите) в съединителната част 2 са разположени срещу съответстващите проходни отвори в стените на „полицата“ и предварително се фиксират, чрез най-малко един самонарезен винт през отвора 3 (или отворите) в съединителната част 2. След това се навиват останалите винтове.

Claims (4)

  1. Претенции
    1. Скоба за механично свързване на профилни части на рамки, включваща две странични стени (1) с отвори (3) за винтове, съединителна част (2), която свързва неподвижно стените (1) в единия край и има поне един отвор (3) за винт, и опори-ограничители (4) на относителното движение на скобата и закрепваната част по време на монтажа на рамката, характеризираща се с това, че съединителната част (2) е с гладък външен контур, а опорите-ограничители (4) са изпълнени във формата на най-малко две вдлъбнатини вътре в скобата, които са разположени в областта на ъгловия преход от съединителната част (2) към стените (1) на противоположните страни на равнината на симетрия на скобата.
  2. 2. Скоба съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че от едната си страна съединителната част (2) има отпъната надолу езиковидна издатина (5).
  3. 3. Скоба съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че съединителната част (2) има върху външната си страна поне един шип (6).
  4. 4. Скоба съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че съединителната част (2) има от вътрешната си страна поне едно подсилващо ребро (7), разположено перпендикулярно на стените (1).
BG003097U 2015-01-29 2015-09-18 Скоба за механично съединяване на профилни части на рамки BG2378U1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201500711U UA100135U (en) 2015-01-29 2015-01-29 BRACKET FOR MECHANICAL CONNECTION OF PROFILED FRAMES

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2378U1 true BG2378U1 (bg) 2016-12-30

Family

ID=56508947

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG003097U BG2378U1 (bg) 2015-01-29 2015-09-18 Скоба за механично съединяване на профилни части на рамки

Country Status (4)

Country Link
BG (1) BG2378U1 (bg)
DE (1) DE202015105779U1 (bg)
PL (1) PL69847Y1 (bg)
UA (1) UA100135U (bg)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
UA13375A (uk) 1989-04-04 1997-02-28 Київський Політехнічний Інститут Ім. 50-Річчя Великої Жовтневої Соціалістичної Революції Двигуh
RU131844U1 (ru) 2013-01-24 2013-08-27 Сергей Анатольевич ЛАВРЕНТЬЕВ Соединительный элемент для рам из полых профилированных деталей

Also Published As

Publication number Publication date
UA100135U (en) 2015-07-10
PL124812U1 (pl) 2016-08-01
PL69847Y1 (pl) 2018-04-30
DE202015105779U1 (de) 2015-11-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101947224B1 (ko) 복합 소재 창호
JP2009085384A (ja) 管継手
JP2013117143A (ja) 形材の接合構造および建具
US20180073293A1 (en) Frame with strengthened corners
AU2016200453B2 (en) Spa cabinet attachment
KR101903120B1 (ko) 창호프레임 연결 장치
BG2378U1 (bg) Скоба за механично съединяване на профилни части на рамки
RU156098U1 (ru) Скоба для механического соединения профилированных деталей рам
RU131844U1 (ru) Соединительный элемент для рам из полых профилированных деталей
KR101365063B1 (ko) 방화문 프레임
KR102018425B1 (ko) 설치가 용이하고 위치 조절이 가능한 창호 프레임 입면 분할 바 세트 및 이로부터 제조된 분할 창호
JP5953611B2 (ja) 鋼板製枠体
JP6787689B2 (ja) 樹脂窓の型材及び該型材を用いた樹脂窓
JP2005133304A (ja) サッシの接合構造
JP2000054740A (ja) 引違い窓
JP6009374B2 (ja) 建具
JP5557629B2 (ja) 断熱パネル
JP2005307727A (ja) 壁面構成体
JP4167953B2 (ja) 接続ユニット内蔵建具と接続ユニット及び接続金具
CN206617025U (zh) 便于安装平整的门窗套
JP2010095905A (ja) 建具
JP2015190140A (ja) 枠体及び枠体の取付構造
KR100465817B1 (ko) 건축 내장용 벽체 패널 및 그 제조방법
KR200306787Y1 (ko) 건축 내장용 벽체 패널
JP6347117B2 (ja) ガラスパネル装置における縦枠と端フレームの連結構造