BG2358U1 - Антихелминтно средство - Google Patents

Антихелминтно средство Download PDF

Info

Publication number
BG2358U1
BG2358U1 BG003366U BG336616U BG2358U1 BG 2358 U1 BG2358 U1 BG 2358U1 BG 003366 U BG003366 U BG 003366U BG 336616 U BG336616 U BG 336616U BG 2358 U1 BG2358 U1 BG 2358U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
group
anthelmintic
water
fenbendazole
chosen
Prior art date
Application number
BG003366U
Other languages
English (en)
Inventor
Мариана КАРАНИКОЛОВА
Original Assignee
"Ендектовет" Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Ендектовет" Еоод filed Critical "Ендектовет" Еоод
Priority to BG003366U priority Critical patent/BG2358U1/bg
Publication of BG2358U1 publication Critical patent/BG2358U1/bg

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до антихелминтно средство на базата на бензимидазол карбаматни съединения, което е стабилно без седиментация в продължение на две седмици и позволява влагането му в медикаментозната вода за пиене, което го прави ефективно средство за борба с хелминтозите по селскостопанските животни. Като активно вещество антихелминтното средство включва бензимидазол карбамати с размер на частиците <500 nm, избранo от групата, включваща фенбендазол, албендазол и флубендазол; повърхностно активни вещества, избрани от групата, включваща натриев докузат, натриев лаурилсулфат и полиоксоил 35 рициново масло; суспендиращи вещества, избрани от групата, включваща повидон и хидроксипропилметил целулоза; натриев бензоат в качеството на консервант; рН-регулатор, избран от групата, включваща 1 М солна киселина и лимонена киселина, и вода.

Description

Полезният модел се отнася до антихелминтно средство за нуждите на ветеринарната 5 медицина, по-специално до средство за борба с хелминтозите при селскостопанските животни.
Предшестващо състояние на техниката
Хелминтозите са паразитни заболявания, |θ които са широко разпространени при животните. Причиняват се от нисши многоклетъчни организми, които паразитират в различни органи на бозайниците и се разделят на три основни групи - нематоди, трематоди и цестоди. В борбата срещу тези заболявания се използват различни средства, от които особено широко приложение намират съдържащите като активна компонента вещества от групата на бензимидазолите. Последните се характеризират с широк спектър на активност срещу нематоди и трематоди, и лимитирана активност срещу цестоди.
Молекулното въздействие на всички бензимидазоли се основава на свързването на тубулина 25 - структурен протеин във важните клетъчни органели, микротубули, отговорни за мотилитета, деленето и отделителните процеси на клетките във всички живи организми. Блокирането на микротубулите у паразитите нарушава усвояването на глюкозата, което води до дисбаланс на целия им енергиен механизъм, до парализа и умирането им, а доколкото клетъчното делене също е нарушено, отделянето на яйца и тяхното развитие също е блокирано от бензимидазолите, т.е. те имат и овоциден ефект.
Фенбендазолът е бензимидазол карбаматно съединение, използвано във ветеринарната медицина като антихелминт при много видове животни, в това число домашни птици, свине и говеда. Използва се за контрол на нематоди като Ascaridia, Heterakis и Capillaria при птиците и свинете. Често се прилага в храната под формата на ампули с течен препарат, хранителни добавки, болуси, таблетки, прахчета и др., както и под формата на средства със забавено освобождаване, всички за орално приложение.
Фенбендазолът е неразтворим във вода. Водните суспензии на съединението са незадоволителни, т.к. то се утаява. Съответно, налице е необходимост от стабилни водни суспензии на фенбендазола.
От международна заявка за патент WO 9513065 е известна водна суспензия на фенбендазол с размер на частиците около 1 микрон. Тя обаче е неподходяща за приложение с водата за пиене за животните, тъй като след известно време седиментира, което не позволява хомогенно разпределение на фенбендазола в системите за доставка на вода във фермите и води до риск от блокиране на цялото оборудване.
От международна заявка за патент WO 9516447 е известен също състав на антихелминтно средство за орално приложение, включващо микронизирани частици на рафоксанид и фен бендазол, където повече от 98% от частиците са с размер по-малък от 20 микрона, но то също е неприложимо в системите за вода за пиене, използвано за разпределение на водата във 20 фермите.
Задача на полезния модел е да предложи антихелминтно средство с участието на бензимидазол карбаматно съединение като активно вещество, което да удовлетворява изискванията за стабилност, както на самото антихелминтно средство, така и на изготвената с него медикаментозна вода за пиене, което да е приложимо в борбата с хелминтозите по селскостопанските животни.
Техническа същност на полезния модел
По своята същност полезният модел се отнася до антихелминтно средство, включващо (в тегл. %): бензимидазол карбамати, избрани от групата, включваща фенбендазол, албендазол и флубендазол с размер на частиците <500 nm от 10.0 до 35.0; повърхностно активни вещества (ПАВ), избрани от групата, включваща натриев докузат, натриев лаурилсулфат и полиоксоил 35 рициново масло от 0.5 до 20.0; суспендиращи вещества, избрани от групата, включваща повидон и хидроксипропилметил целулоза от 0.5 до 10.0; натриев бензоат в качеството на консервант от 0.1 до 1.0; коректори нарН, избрани от групата, включваща 1М солна киселина и лимонена ки45 селина с оглед получаване на pH стойност от 2.0 до 6.0 и вода до 100.
Съгласно един предпочитан вариант на изпълнение на антихелминтното средство, съгласно полезния модел, включва като избран 50 бензимидазол карбамат, фенбендазол със среден размер на частиците <500 nm; в качеството на
2358 Ul
ПАВ, предизвикващо омокряне, диспергиране и солубилизиране на активно действащото вещество, е използван натриев докузат; в качеството на суспендиращо вещество, повишаващо вискозитета на суспензията, е използван Колидон (повидон) К25; като консервант - натриев бензоат; като коректор на pH е използвана 1М солна киселина и вода.
Съгласно втори предпочитан вариант на изпълнение на антихелминтното средство, съгласно полезния модел, включва като избран бензимидазол карбамат, флубендазол наномизиран със среден размер на частиците < 500 nm; в качеството на ПАВ е използван натриев лаурилсулфат; в качеството на суспендиращо вещество е използван Колидон (повидон) КЗО; като консервант - натриев бензоат; като коректор на pH е използвана 1М солна киселина и вода.
В следващ предпочитан вариант на изпълнение на антихелминтното средство, съгласно настоящия полезен модел, включва като избран бензимидазол карбамат, албендазол със среден размер на частиците <500 nm; в качеството на ПАВ е използван Кремофор RH35; в качеството на суспендиращо вещество е използвана хидроксипропилметил целулоза; като консервант - натриев бензоат; като коректор на pH е използвана лимонена киселина и вода.
Предимствата на антихелминтното средство, съгласно настоящия полезен модел, спрямо съществуващите такива, се заключават в неговата стабилност без седиментация в продължение на две седмици при температури 2°С и 25°С, дължаща се на присъствието на активно вещество в наномизирана форма и използването на подходящи солубилизиращи, суспендиращи и стабилизиращи вискозитета агенти, което води до стабилност на медикаментозната вода за пиене, изготвена със суспензията. Резултатите от проведените изследвания върху прасета показват, че прилагането на суспензия на избраните бензимидазол карбамати, съгласно полезния модел, посредством водата за пиене, в доза 2.5 mg/kg телесно тегло в продължение на 2 последователни дни, води до статистически значимо (р<0.05) намаляване броя на възрастни и ларвни форми на хелминтите. Приложено във водата за пиене на пилета в доза 1.0 mg/kg тегло в продължение на 5 последователни дни, води до статистически значимо (р<0.001) намаляване броя на възраст ните форми на паразита Heterakis gallinarum.
Полезният модел се илюстрира със следните примерни изпълнения, без да ограничават неговия обхват.
Примери за изпълнение на полезния модел
Пример 1.
Съгласно настоящия пример, антихелминтното средство съдържа (в g):
Фенбендазол с размер на частиците <500 nm 20.0
Натриев докузат 3.0
Повидон (Колидон К25) 0.5
Натриев бензоат 0.4
1М Солна киселина - в количество достатъчно за постигане на pH 2.0 - 6.0
Пречистена вода до 100.
Изготвяне на суспензията: За получаване на суспензията, най-напред се изготвя разтвор е помощните и активно действащото вещество посредством активно разбъркване, провежда се влажно оситняване с мултихомогенизатор и наномелница до среден размер на частиците на активно действащото вещество по-малко от 500 nm, а получената суспензия се дозира в подходящи опаковки за доставка до съответното стопанство. Крайният продукт представлява стабилна 20%-на суспензия без седиментация при температура 2°С до и при 25°С в продължение на минимум 14 дни и размер на частиците Dv( 10) 0.0541 microm, Dv(50) 0.129 microm; Dv(90) 0.368 microm; Dv(99) 0.756 microm; където Dv обозначава процентната фракция на частиците, по-малка от посочената стойност.
Пример 2.
Съгласно настоящия пример, антихелминтното средство съдържа (в g):
Флубендазол с размер на частиците <500 nm 10.0
Натриев лаурил сулфат 0.5
Повидон (Колидон КЗО) 3.0
Натриев бензоат 0.1
1М Солна киселина - в количество достатъчно за постигане на pH 2.0-6.0
Пречистена вода до 100.
Крайният продукт представлява стабилна суспензия без седиментация при температура 2°С и при 25°С в продължение на минимум 14 дни и размер на частиците Dv( 10) 0.0680 microm; Dv(50) 0.185 microm; Dv(90) 0.450 microm; Dv(99)
0.842 microm, където Dv обозначава процентната фракция на частиците, по-малка от посочената стойност.
Пример 3.
Съгласно настоящия пример, антихелминтното средство съдържа (в g):
Албендазол с размер на частиците <500 nm 35.0
Полиоксоил 35 рициново масло 20.0
Хидроксипропилметил целулоза 10.0
Натриев бензоат 1.0
Лимонена киселина - в количество достатъчно за постигане на pH от 2.0 до 6.0
Пречистена вода до 100.
Крайният продукт представлява стабилна суспензия без седиментация при температура 2°С и при 25°С в продължение на минимум 14 дни и размер на частиците DJ10) 0.060 microm,
Dv(50) 0.145 microm; Dv(90) 0.480 microm; Dv(99) 0.862 microm, където Dv обозначава процентната фракция на частиците по-малка от посочената стойност.
$ Пример 4.
Експерименти за стабилност на суспензията в зависимост от твърдостта на водата, съдържаща състава съгласно полезния модел
IQ За целите на изследването са изготвени медикаментозни води за прасета с 20% суспензия на фенбендазол от Пример 1 в концентрации 0.15 ml/1 и 5 ml/1 в твърда и мека вода. Визуално получените води не показват видими утайки в продължение на 24 h. Получените води са изследвани за стабилност в 0 час (начало), 4-ти час и 24-ти час. Резултатите от изследването са представени по-долу:
За концентрация 0.15 ml/1 вода
Очаквана концентрация 0.03 mg/ml : 0 час 4 час 24 час
; Мека вода 0.032 ! 0.032 0.031
1 Твърда вода 5 0.31 j 0.032 0.03
За концентрация 5 ml/1 вода
Очаквана концентрация 0 час i1.0 mg/ml I ; Мека вода ; 1.070 ; Твърда вода 1.065
Получените суспензии както с твърда, така и с мека вода са стабилни и не се утаяват за период от 24 h, което ги прави приложими в инсталациите за поене на животни.
Пример 5.
Изследване на влиянието на антихелминтното средство, съгласно полезния модел, срещу възрастни и ларвални форми (мигриращи и интестинални) на паразита Ascaris suum.
Проведено е изследване върху 100 прасета на възраст в началото на експеримента около 6 седмици - 50% мъжки и 50% женски екземпляри, негативни по отношение на наличието на яйца от Ascaris suum във фекалиите и разделени на 6 групи - 3 контролни и 3 опитни. Всички животни, включени в експеримента са подложени на изкуствено заразяване с по 150 яйца от Ascaris suum, орално, посредством гастроинтестинална сонда, а опитните групи (Г02, Г04 и Г06) са тре ! 4 час ! 24 час —I-------------- ------------------ -----------. --------------1
Ϊ1.060 1.068
I1 056 1 061 тирани с антихелминтното средство, съгласно Пример 1 по-горе, под формата на орална суспензия със съдържание 200 mg фенбендазол/ml, прилагано в количество 2.5 mg/kg телесно тегло (В W) във водата за пиене в продължение на два последователни дни. В края на изследването всички прасета са евтаназирани и изследвани за наличие и отсъствие на ларви в стадий мигриращи и интестинални (L4 и L5) и възрастни форми на Ascaris suum. Резултатите са представени на Таблица 1 по-долу.
След евтаназия е установено, че 100% от прасетата в група Г02 са негативни и 35% от група Г01 са позитивни за възрастните форми на паразита Ascaris suum, което показва 100% редукция на инфекцията в групата, третирана с антихелминтна суспензия с активно вещество фенбендазол. Установена е статистически значима разлика (р<0.005) в отсъствието и наличието
2358 UI на възрастни форми на паразита Ascaris suum в прасета от група Г02 спрямо тези от група Г01 (контролна).
Установено е също, че 60% от прасетата в група Г04 са негативни и 100% от ГОЗ са позитивни за ларви L4 на паразита Ascaris suum (стадий мигриращи), което демонстрира 99.5% редукция на инфекцията в групата, третирана с антихелминтна суспензия с активно вещество фенбендазол. Намерена е статистически значима разлика (р<0.001) в отсъствието и наличието на ларви L4 на паразита Ascaris suum (стадий мигриращи) в прасетата от група Г04 спрямо тези от група ГОЗ (контролна).
Установено е още, че 100% от прасетата в група Г06 са негативни и 25% и 20% от тези в група Г05 са позитивни съответно за ларви L4 и
L5 на паразита Ascaris suum, което демонстрира 100% редукция на инфекцията в групата, третирана с антихелминтна суспензия с активно вещество фенбендазол. Намерена е статистически значима разлика (р<0,035 и р<0,040), съответно, в отсъствието и наличието на ларви в стадии L4 и L5 на паразита Ascaris suum в прасетата от група Г06 спрямо тези от група Г05 (контролна). Ю Резултатите от проведеното изследване, представени на Таблица 1 по-долу, позволяват извода, че прилагането на суспензията от Пример 1 в количество 200 mg/ml посредством водата за пиене в доза 2.5 mg фенбендазол/kg телесно тегло в продължение на 2 последователни дни води до статистически значимо (р<0,05) намаляване броя на възрастни и ларвни форми на паразита Ascaris suum.
Таблица 1
г зупи Г01 Г02 ГОЗ ______ . _ Г04 Г05 Г06
' Общо Брой животни 20 20 10 10 20 20
j 100 I % 100 100 100 100 100 100
|L4
Отсъствие I L . ... Брой животни 20 20 --------------- . . 6 15 20
% 100 100 60 75 100
I ! Наличие Брой животни - 10 4 5 -
% - ______ 100 40 , 25
| Редукция % - . * _________ ...... 99,5 100
L5 Отсъствие .... Брой животни 20 100 20 100 10 100 10 100 16 ________._ . ... 80 20 100
Наличие Брой животни * - 4 >
о/о 20 - .
Редукция % - ... .... .. - - 100
Възрасти Отсъствие Наличие и Брои животни 13 20 10 10 20 100 ------------------ 20
% Брой животни 65 7 100 100 100 ............. 100
% 35 - - -
Редукция о/о - 100 - - - ; -
Пример 6.
Изследване на влиянието на антихелминтното средство, съгласно полезния модел, приложено във водата за пиене на птици
Целта на изследването е да се потвърди ефективността на фенбендазол суспензия 200 mg/ml, приложена с водата за пиене срещу артифициална инфекция с нематода Heterakis gallinarum при кокошки носачки. Хетеракидозата е хелминтозна болест при птиците в промишленото животновъдство.
В изследването са включени 39 клинично здрави еднодневни пилета. Пилетата са разделени на 2 групи (1 контролна и 1 опитна), съответно
Ш с по 19 и с 20 пилета. На ден 0 от изследването всички пилета, включени в експеримента, са заразени с по 200 яйца от Heterakis gallinarum за една птица, орално, посредством гастроинтестинална сонда. Опитната група (Г02) е третирана с фенбендазол суспензия, посредством водата за пиене в доза 1.0 mg фенбендазол/kg тегло в продължение на 5 последователни дни.
В края на изследването (40 ден) всички пилета са евтаназирани и изследвани за наличие и отсъствие на възрастни форми на Heterakis gallinarum. Резултатите от изследването са представени на Таблица 2 по-долу.
Таблица 2
Показатели Групи
Г01 Г02
Брой пилета в група _____________” _______ 20
Брой пилета с възрастни форми на Heterakis gallinarum при аутопсията 19 4
Аритметично средно 74,3 0.8
Геометрично средно 68,2 0,3
Средно 73,0 0,0
Минимално 20,0 0,0
Максимално 116,0 10,0
Процент на редукция на броя на възрастните форми в сравнение с контролната група
Резултатите от проведеното изследване позволяват извода, че прилагането на фенбендазол суспензия 200 mg/ml посредством водата за пиене на пилета в доза 1.0 mg фенбендазол/kg тегло в продължение на 5 последователни дни, води до статистически значимо (р<0,001) намаляване броя на възрастните форми на паразита Heterakis gallinarum. 4θ

Claims (1)

  1. Претенции
    1. Антихелминтно средство на базата на бензимидазол карбамати, характеризиращо се с това, че включва (в тегл. %):
    - бензимидазол карбамати с размер на час- 45 тиците <500 nm, избрани от групата, включваща фенбендазол, албендазол и флубендазол от 10.0 до 35.0;
    - повърхностно активни вещества, избрани от групата, включваща натриев докузат, натриев лаурилсулфат и полиоксоил 35 рициново масло от 0.5 до 20.0;
    - суспендиращи вещества, избрани от групата, включваща повидон и хидроксипропилметил целулоза от 0.5 до 10.0;
    - натриев бензоат от 0.1 до 1.0;
    - рН-регулатор, избран от групата, включваща 1М солна киселина и лимонена киселина за постигане на стойности от 2.0 до 6.0; и
    - вода до 100.
BG003366U 2016-03-23 2016-03-23 Антихелминтно средство BG2358U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG003366U BG2358U1 (bg) 2016-03-23 2016-03-23 Антихелминтно средство

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG003366U BG2358U1 (bg) 2016-03-23 2016-03-23 Антихелминтно средство

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2358U1 true BG2358U1 (bg) 2016-12-30

Family

ID=58163274

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG003366U BG2358U1 (bg) 2016-03-23 2016-03-23 Антихелминтно средство

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2358U1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2022077087A1 (pt) * 2020-10-16 2022-04-21 Ipanema Industria De Produtos Veterinarios Ltda Microssuspensão contra parasitas e método para sua obtenção

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2022077087A1 (pt) * 2020-10-16 2022-04-21 Ipanema Industria De Produtos Veterinarios Ltda Microssuspensão contra parasitas e método para sua obtenção

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK178277B1 (da) Diaryloxazolinforbindelser til bekæmpelse af fiskelus
CN104688683A (zh) 一种阿苯达唑混悬剂及其制备方法
BR112020007442A2 (pt) inibidor de mek para o tratamento de infecções virais e bacterianas
JP2005230007A (ja) 魚類寄生虫症に有効な飼料、飼料添加物、油脂並びに薬浴剤
BG2358U1 (bg) Антихелминтно средство
TW200819431A (en) Use of triazinetrione sulphones for controlling coccidioses
KR101789736B1 (ko) 이버멕틴을 함유하는 조피볼락의 클라비네마 마리에 감염 구제용 조성물
MX2010014444A (es) Nifurtimox para el tratamiento de enfermedades causadas por trichomonadida.
AU2018269387B2 (en) Delayed release feed-through veterinary compositions with ovicidal and larvicidal activity against susceptible and resistant strains of parasites in ruminants&#39; feces, use of these compositions, method for delaying the release of these compositions
RU2580292C2 (ru) Неводная масляная инъекционная композиция, проявляющая антисептическую эффективность
ITTO970260A1 (it) Soluzione cutanea per applicazione diretta ad impiego antiparassitario per bovini ed ovini.
BR112019010663A2 (pt) composições veterinárias e usos das mesmas para prevenir e/ou tratar infecções parasitárias em mamíferos não humanos
US20080249153A1 (en) Anthelmintic formulations
CN104434970A (zh) 一种治疗牛羊线虫、吸虫病的药物及其制备方法
RU2462260C2 (ru) Антгельминтное средство растительного происхождения
RU2360672C1 (ru) Состав для лечения и защиты позвоночных животных от саркоптоидозов
JP3490709B2 (ja) フグ類寄生虫の駆除剤及び駆除方法
RU2318399C2 (ru) Способ приготовления корма для рыб
RU2792802C1 (ru) Способ лечения и профилактики стронгилятозов лошадей
WO2024034948A1 (ko) 광어의 스쿠티카충 감염 예방 또는 치료 조성물 및 방법
RU2787391C2 (ru) Способ дезинвазии против экзогенной стадии развития яиц аскаридий птиц
RU2704271C1 (ru) Средство для лечения кур, больных маллофагозом
KR102169044B1 (ko) 봉독을 함유하는 조류 인플루엔자의 예방 또는 개선용 동물 음용수
JP4695766B2 (ja) 魚類寄生虫の駆除剤及び駆除方法
UA91130U (uk) Фармацевтична композиція для лікування гельмінтозних захворювань