BG1116U1 - Многофункционален градски комплекс - Google Patents

Многофункционален градски комплекс Download PDF

Info

Publication number
BG1116U1
BG1116U1 BG1412U BG141208U BG1116U1 BG 1116 U1 BG1116 U1 BG 1116U1 BG 1412 U BG1412 U BG 1412U BG 141208 U BG141208 U BG 141208U BG 1116 U1 BG1116 U1 BG 1116U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
complex
urban complex
construction
multifunctional
river
Prior art date
Application number
BG1412U
Other languages
English (en)
Inventor
Илия СТЕФАНОВ
Original Assignee
Илия СТЕФАНОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Илия СТЕФАНОВ filed Critical Илия СТЕФАНОВ
Priority to BG1412U priority Critical patent/BG1116U1/bg
Publication of BG1116U1 publication Critical patent/BG1116U1/bg

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)

Abstract

Строителството на комплексът намира приложение в гъсто населени градове и промишлени центрове, където е необходимо осигуряване на пространство за гаражи, паркинги, изложбени зали, офиси, магазини, търговско складови площи, спортни зали и т.н. Интензивно се използват териториите от съществуващата градска структура в които е затруднено паркирането на голям брой леки превозни средства. Комплексът включва площи изградени над речно корито, на две и повече нива според конфигурацията на терена. Конструкцията (2) е разположена линейно в сервитута на реката(1) (речното корито), като етажно е свързана с вход (рампа) (3). Подходът (3) към етажните нива(5) в комплекса е от страната на прилежащата улица(4), където е най-целесъобразно. Конструкцията (2) е масивна -рамкова, стоманобетонна и стоманена ие оборудвана с осветителна отводнителна, сигнално-охранителна, пожаро- и известителна, сплинкерна електро-производителна пречиствателна, озеленителнаи др. необходими инсталации. Фундаментната конструкция оформя сигурно речно корито (7), поемащо и НВВН (най-високи водни нива). А на покривната конструкция (6) се монтират фотоволтаични системи. С комплекса ще се разтовари централната градска част от интензивно движение и затруднено паркиране.

Description

(54) МНОГОФУНКЦИОНАЛЕН ГРАДСКИ КОМПЛЕКС
Област на техниката
Полезният модел се отнася до градски комплекс, който ще намери приложение в строителството в градски условия за осигуряване на използваеми пространства над речни корита, кьдето е необходимо осигуряване на пространство за гаражи, паркинги, изложбени зали, търговско-складови площи и т.н.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е градски комплекс, който включва пространство, изградено върху сервитута на реката с тежка мостова конструкция, оформяща пътна комуникация (кръстовище). Разликата от известния градски комплекс е, че предназначението е различно, в случая обслужва пътната мрежа с изграждане на инфраструктура от тежки мостови конструкции, подлези и други отводнителни, изолационни, електросъоръжения, необходими за трамвайния, тролейбусния и автомобилния транспорт.
Нарушава се съществуващия облик и зеленото пространство, за да се оформя кръстопътен възел в пътната инфраструктура.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да създаде многофункционален градски комплекс позволяващ в гъсто населени градски части над речните корита да се създаде многофункционална структура, осигуряваща експлоатируемо пространство, което да не нарушава архитектурнопространствения облик на града, да позволява ефективно изпълняване на цялото пространство, включително по отношение на комуникациите и създаване на автономно електрозахранване чрез изграждане на мини ВЕЦ и фотоволтаични системи, при добра сигурност, като не се нарушава съществуващата експлоатация на околните съоръжения.
Задачата е решена с многофункционален градски комплекс, разположен между или до улични платна и включва пространството изградено над речното корито (в сервитута на реката). Конструкцията (подземната), която се разполага над най-високо водно ниво (НВВН) оформя сигурно стоманобетонно речно корито за провеж дане на водите.
Многофункционалният градски комплекс включва пространството между улични платна, в което е разположено речно корито и поне двуетажна конструкция, характеризиращ се с това, че поне двуетажната конструкция е разположена над най-високото водно ниво и е свързана с подход към уличното платно.
Многофункционалният градски комплекс се характеризира с това, че поне двуетажната конструкция е рамкова, а подовата конструкция е с предплочи и касетирана.
Многофункционалният градски комплекс се характеризира и с това, че подземната част на поне двуетажната конструкция оформя сигурно речно корито.
Многофункционалният градски комплекс също се характеризира с това, че покривната част на поне двуетажната конструкция може да бъде оборудвана с площадка за хеликоптер.
Многофункционалният градски комплекс се характеризира и с това, че в конструкцията може да има вградена независима осветителна система чрез мини ВЕЦ и фотоволтоични системи.
Надземната част от конструкцията се свързва с обезопасени подходи към уличните платна, а за етажните нива подходът е осъществен с рампа (серпентина) или асансьор.
Конструкцията може да бъде монолитна стоманобетонна, изградена по комбиниран способ с предплочи, стоманобетонна и стоманена.
Конструкцията оформя речното корито, което може да проведе много повече от максималните водни количества и предпазва от нежелателно изхвърляне на отпадъци и изникване на дървета и храсти, създаващи опасност при наводнения.
Полезният модел позволява оптимално използване на градските територии при наличната плътност на застрояване, без да се нарушава архитектурно-градоустройствената и пространствена структура на града. Създава възможност за използване на надземните пространства над речните корита, като ги правя многофункционални. С това се повишава коефициентът на използване на градските площи оптимално, за нуждите на градския организъм, без да се променят планировъчната и обемно-пространствената му външна структура, като това става пълноценно и
1116 ш изцяло, какъвто е по съществуващото градоустройствено решение, напълно безопасен и с достатъчни размери. При това полезният модел позволява ненамеса по отношение на целостта на зеленото пространство, които не променят функционалното си предназначение, но са осъвременени като настилка, геопластика, озеленяване, пластики, кътове за игра и др. Отделянето и независимостта на всички системи за поддържане и експлоатация на надземната конструкция (за гаражи, зали с различно предназначение, офиси и т.н.) от същите системи, съществуващи или изграждани едновременно, допринася за улесняване на експлоатацията и стопанисването, както и за поемане на екстремни състояния от природни и други въздействия. Взаимното разположение на елементите на градския комплекс и конструктивните особености на подземната конструкция позволяват неговото изграждане, както като ново строителство, така и като допълнително, което може да бъде изпълнено за кратко време и не засяга съществуващите функции на околните сгради и съоръжения, като запазва и подземната градска инфраструктура. Така създаденият градски комплекс позволява изградената надземна конструкция да бъде използвана с различно предназначение, като в случай, че се използва за гаражи, дава възможност за осигуряване на безопасно движение на живущите по тротоарите на уличните платна, които са освободени от коли, а и автомобилите ще бъдат прибрани под контрол. Осигурява се и значително по-спокойно движение на водите, тъй като подземната конструкция е оформила сигурно речно корито. Когато надземната конструкция е предвидена за използване с други цели, тя може да включва допълнителни спортни площи, които да се ползват, както от живущите наоколо, така и от обществеността. Възможно е там да се организират изложбени пространства и т.н., които също биха били полезни и за обществени нужди, а като се завиши контролът на условно чистите води, могат да се създадат атрактивни водни кътове.
Пояснение на приложените фигури
Полезният модел е представен с примерно изпълнение, илюстрирано на приложените фигури, от които:
фигура 1 представляват поглед отгоре на част от мястото за многофункционален градски комплекс;
фигура 2 - примерен план на част от един етаж от надземната конструкция на многофункционален градски комплекс, в случай, когато е предназначена за паркинг (гараж);
фигура 3 - разрез по А - А от фиг. 2;
фигура 4 - поглед отгоре и разрез на многофункционален градски комплекс над речно корито без междинна подпора.
Примери за изпълнение на полезния модел
Многофункционалният градски комплекс съгласно полезния модел е разположен между улични платна 4 и включва пространството над речното корито 1. В комплекса има поне двуетажна конструкция 2, може да е триетажна и повече, използването на която в случая е илюстрирано с приложението й като гараж. Конструкцията 2, която е масивна стоманобетонна (може и стоманена) и заема пространство, разположено изцяло над най-високо водно ниво НВВН, на реката 1. Конструкцията 2 е стоманобетонна, с фундаментна плоча 7 и стени (противоземетръсни шайби), оформящи речното корито. Конструкция 2 има подход/изход 3 към уличното платно 4. В примера, крайните очертания на конструкция 2 съвпада със сервитута на реката 1 и до очертанията на уличните платна 4. В показания пример на фиг. 2 и 3 конструкцията 2 е триетажна и включва рамкови носещи конструкции 5. Рамковите конструкции 5 могат да бъдат изградени монолитно или от сглобяеми елементи. Едно предпочитано изпълнение е подова конструкция с предплочи. Към надземната конструкция 2, в случай на повече от два етажа, както е в разглеждания пример, до всяка подова конструкция е оформен подход 3, свързан директно с улично платно 4 (фиг. 1 и 3). Възможни са различни варианти на изпълнение на свързването, като предпочитан от противопожарни съображения е вариантът на свързване за III етаж с рампа (серпентина). Надземната конструкция 2 е оборудвана с охранителна система за пожароизвестяване, с вентилационна и с осветителна система и с отводнителна система, непоказана на фигурите. Освен осигуряването в случаите на екстремни ситуации, това осигуряване на посочените системи позволява и извършването на редица допълнителни дейности в оформените с надземна1116 U1 та конструкция 2 помещения, например: почистване и измиване на колите, евентуална продажба на някои резервни части и аксесоари от първа необходимост и други.
Приложение на полезния модел
Полезният модел е предназначен за приложение в гъстонаселени градове и централни градски части с реки и може да бъде изпълнен като ново строителство и като вграждана допълнително структура, както е посочено в примера, когато се изпълнява в следната последователност.
Отначало се подготвят юридическите предпоставки за преструктурирането чрез сключване на съответни договори за използване на сервитутната зона. След това се изготвят архитектурните, комуникационни и конструктивни проекти, последвани от съответно утвърждаване от компетентните органи. Осигурява се кредитирането и изграждането, след което се пристъпва към експлоатация на градския комплекс, който в разглеждания случай осигурява възможност за използване на надземната конструкция като гараж, а подземната запазва своето предназначение.
Строителният цикъл за осъществяване на многофункционален градски комплекс съгласно полезния модел се извършва в следната последователност от операции. Почиства се ската от опасните и ненужни дървета и храсти в сервитута на реката 1. Ревизират се и реновират изходните колектори към реката, изкопава се основата за фундиране на конструкцията 2. Земните маси от изкопа се извозват на определено за целта място, като едновременно се извършват и укрепващи работи на околни съоръжения, ако има такива. Премахват се конфликтните опори на преминаващи тръбопроводи, като същите се прикрепват към новата конструкция. След това се изгражда самата конструкция 2 на етапи в зависимост от нейната етажност и избраната конструктивна система. Върху последното надземно ниво на конструкцията 2 се оформя необходимата покривна конструкция 6, която може да бъде от лек тип, при покрит паркинг и стандартна, когато площта се използва за друго предназначение. Върху нея се монтират фотоволтаични системи.
Възможно е върху покривна конструкция 6 на последното ниво да се полага съответна хидроизолация и озеленяване. Възможно е също да се оформят площадки за кацане на хеликоптери или новите бъдещи леки превозни средства.
Операциите по изпълнение на оборудването на гаража и вътрешните за него инженерни съоръжения се извършват във вече обособеното пространство. Подходящо е да се използват електронни системи за сигнализиране наличието на свободни гаражни/паркинг-места. Подходът 3 към конструкцията 2, която е над земята, в случая за гараж - е сигнализиран и специално осигурен. Тук могат да намерят място, както колите на живеещите в близост, така и коли, които идват в централната градска зона за част от деня, като за тяхното паркиране може да бъде предвиден специален режим, и с това се намали задръстването на превозни средства. Градският комплекс, както и неговото стопанисване, ще позволят значително поспокойно и безопасно преминаване на живущите в района, като се създава възможност за освобождаване на тротоарите от превозни средства. Едновременно с това се решава и проблемът с кражбите на автомобили и тяхното оборудване, тъй като те не са на улицата, а под контрол.
Посоченото примерно изпълнение илюстрира само един вид приложение на многофункционалния градски комплекс съгласно полезния модел. Възможно е да бъдат създадени и редица други обществено-полезни пространства във включената в комплекса конструкция 2, като складове, търговски обекти, изложбени пространства, офиси, ателиета, включително спортни съоръжения за ползване от обществото и т.н.
Претенции

Claims (5)

1. Многофункционален градски комплекс, включващ пространството между улични платна, в което е разположено речно корито и поне двуетажна конструкция, характеризиращ се с това, че поне двуетажната конструкция (2) е разположена над най-високото водно ниво и е свързана с подход към уличното платно.
2. Многофункционален градски комплекс съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че поне двуетажната конструкция (2) е рамкова, а подовата конструкция (5) е с предплочи и касетирана.
3. Многофункционален градски комплекс съгласно една от претенциите 1 или 2, характеризиращ се е това, че подземната част (7) на поне двуетажната конструкция (2) оформя речно корито (1).
4. Многофункционален градски комплекс съгласно една от претенциите от 1 до 3, характеризиращ се с това, че надземната част на поне двуетажната конструкция (2) е оборудвана с площадка за хеликоптер.
5. Многофункционален градски комплекс съгласно една от претенциите от 1 до 4, характеризиращ се с това, че в конструкцията (2) има вградена независима осветителна система чрез 5 мини ВЕЦ и фотоволтоични системи.
BG1412U 2008-02-22 2008-02-22 Многофункционален градски комплекс BG1116U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1412U BG1116U1 (bg) 2008-02-22 2008-02-22 Многофункционален градски комплекс

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1412U BG1116U1 (bg) 2008-02-22 2008-02-22 Многофункционален градски комплекс

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1116U1 true BG1116U1 (bg) 2008-10-31

Family

ID=40328099

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG1412U BG1116U1 (bg) 2008-02-22 2008-02-22 Многофункционален градски комплекс

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1116U1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103114758A (zh) * 2011-11-17 2013-05-22 成都刘艺园林科研所 桥梁式水上田园建筑

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103114758A (zh) * 2011-11-17 2013-05-22 成都刘艺园林科研所 桥梁式水上田园建筑

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20130121761A1 (en) Modular Ducting Section Adapted for Laing End-To-End and Side by Side Forming a Networked Utilities Ducting System and Rain and Run-Off Water Management System
WO2013147652A2 (ru) Станция метрополитена и способ ее возведения
CN110578339A (zh) 一种井筒式地下立体车库的施工方法
Shrestha Street typology in Kathmandu and street transformation
CN106869549A (zh) 偏心螺旋式立体停车场及其地下施工方法
CN105386623A (zh) 城市支线道路立体停车场
CN207944757U (zh) 一种地下公交场停车库
WO2007025415A1 (fr) Construction totalement close au travers de laquelle des vehicules peuvent circuler librement
CN206681443U (zh) 偏心螺旋式立体停车场
CN203866688U (zh) 一种全钢空腹组装式立交桥
US11434610B2 (en) Urban transportation and logistics system
BG1116U1 (bg) Многофункционален градски комплекс
EP1738041B1 (en) Multifunctional urban complex
RU126037U1 (ru) Станция метрополитена (устройство юркевича п.б.)
CN114277843A (zh) 一种地下通道结构及施工方法
CN202672811U (zh) 无梁多层车库
CN204252260U (zh) 多功能防洪沟壑结构
CN205206425U (zh) 一种城市支线道路立体停车场
RU109779U1 (ru) Автостоянка-гараж
WO2018184126A1 (zh) 一种城市交通系统
BG556Y1 (bg) Градски комплекс
JP5632511B1 (ja) 津波危険地域のシェルターユニット
CN213681668U (zh) 一种空中云栈过道装置
Penic Urban Regeneration of Dockland: Borneo Sporenburg, Amsterdam
DE102007037990A1 (de) Anordnung zum Ausbilden eines urbanen Straßennetzes mit Infrastruktur