Info
Publication number
US3871313A
US3871313A US389262A US38926273A US3871313A US 3871313 A US3871313 A US 3871313A US 389262 A US389262 A US 389262A US 38926273 A US38926273 A US 38926273A US 3871313 A US3871313 A US 3871313A
Prior art keywords
shell
bending
vessel
solid wall
strength
Application number
US389262A
Inventor
Takeshi Yamauchi
Kobe Steel Ltd
Original Assignee
Kobe Steel Ltd
Filing date
Publication date
Application filed by Kobe Steel Ltd filed Critical Kobe Steel Ltd
Application granted granted Critical
Publication of US3871313A publication Critical patent/US3871313A/en
Links
Images
Classifications
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16JPISTONS; CYLINDERS; SEALINGS
    • F16J12/00Pressure vessels in general
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T29/00Metal working
    • Y10T29/49Method of mechanical manufacture
    • Y10T29/49826Assembling or joining
    • Y10T29/49908Joining by deforming
Definitions
  • the transition points in the bending-direction appear at three points spaced 315 mm, 850 mm and 1,310 mm in the shell from the weld joint between said shell and the head plate of a pressure vessel.
  • another transition point appears at a distance of 1.500 mm from the aforesaid welding joint or the edge of the shell of a vessel.
  • solid wall type shell sections may alternatively be used in place of such circumferential welds as is shown at 9 in FIG. 3. If two or more such solid wall type shell sections are continuous with each other, then there is no need to provide circumferential welding at the interface of such two shell sections. Furthermore, a substantial length of the shell portion may be replaced by the solid wall type shell section, as shown at 10 in FIG. 4.