US103538A - Improvement in binding attachment for sewing-machines - Google Patents
Improvement in binding attachment for sewing-machines Download PDF
Info
Publication number
US103538A
US103538A US103538DA US103538A US 103538 A US103538 A US 103538A US 103538D A US103538D A US 103538DA US 103538 A US103538 A US 103538A
Authority
US
United States
Prior art keywords
machines
sewing
plate
improvement
ribbon
Prior art date
Expired - Lifetime
Application number
Publication date
Application granted granted Critical
Publication of US103538A publication Critical patent/US103538A/en
Anticipated expiration legal-status Critical
Expired - Lifetime legal-status Critical Current
Links
Images
Classifications
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B35/00Work-feeding or -handling elements not otherwise provided for
Definitions
  • FIG. 1 represents a plan or top view of my improved binder.
  • Fig. 2 is a face view of the same.
  • Fig. 3 is an end view of the same.
  • 4 is a detail transverse section ofthe same, taken on the line a- 00, Fig. 1.
  • Fig. 5 is a detail inverted plan of one of the adjustable slide-guides.
  • To the upper edge of this flange is pivoted the spring cloth-guide O.
  • the ribbon is next passed between the front-of the flange I) and a curved plate, D.
  • the guides E F are formed on slotted shanks, which are held in place by a screw, Gr.
  • the upper edge of the ribbon is guided into the upper guide by a curved plate, h.
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)
Description
L. ANDERSON. Binding Attachment fpr Sewing Machines. No. 103,538. Patented May 31, 1870.
witmmm I 311mm:
Jim
2. v j BR @CM 1 W UNITED STATES PATENT OFFICE.