UA92843U - Спосіб оцінки тяжкості стану та ризику госпітальної смерті у постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою - Google Patents

Спосіб оцінки тяжкості стану та ризику госпітальної смерті у постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою Download PDF

Info

Publication number
UA92843U
UA92843U UAU201402544U UAU201402544U UA92843U UA 92843 U UA92843 U UA 92843U UA U201402544 U UAU201402544 U UA U201402544U UA U201402544 U UAU201402544 U UA U201402544U UA 92843 U UA92843 U UA 92843U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
points
severity
condition
scale
risk
Prior art date
Application number
UAU201402544U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Георгий Георгиевич Рощин
Original Assignee
Национальная Медицинская Академия Последипломного Образования Им. П.Л. Шупика
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Национальная Медицинская Академия Последипломного Образования Им. П.Л. Шупика filed Critical Национальная Медицинская Академия Последипломного Образования Им. П.Л. Шупика
Priority to UAU201402544U priority Critical patent/UA92843U/uk
Publication of UA92843U publication Critical patent/UA92843U/uk

Links

Landscapes

  • Medical Treatment And Welfare Office Work (AREA)

Abstract

Спосіб оцінки тяжкості стану та ризику госпітальної смерті у постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою включає відповідний комплекс клініко-діагностичних досліджень, на основі виміру у пацієнта: систолічного та діастолічного тиску, частоту серцевих скорочень та центрального венозного тиску, парціального тиску кисню (РаО) та фракції кисню у повітрі, що вдихається (FiO), рівня порушень свідомості за шкалою ком Глазго, показника тромбоцитів, білірубіну, креатиніну в центральній венозній крові та оцінка тяжкості функціональних розладів шляхом дискримінантного аналізу з изначенням балів за шкалою MODS. Додатково вносять добуток значення абдомінального перфузійного тиску, оцінюють кваліметричну оцінку ступеня яжкості стану постраждалого та ризик госпітальної смерті, відповідно, до встановленого інтервалу за показником експериментальної шкали MODS-N.

Description

Корисна модель належить до галузі медицини, а саме до хірургії та може бути використана, як в загально-хірургічних стаціонарах, так і в спеціалізованих відділеннях політравми та використовуватись для визначення початку розвитку поліорганної недостатності та встановлення ступеня тяжкості стану постраждалого, для своєчасного прогнозування терміну вірогідної летальності для подальшого вибору диференційної хірургічної тактики "Ч-атаде сопіго!" вже на ранньому госпітальному етапі.
В структурі травматизму останніх десятиліть значно збільшилась питома вага множинних та поєднаних поранень та пошкоджень |див. Гуманенко Е.К. Политравма. Актуальнье проблемьі и новье технологии в лечении // Новьіе технологии в военно-полевой хирургии и хирургии повреждений мирного времени. - СПб.-2006. - С. 4-44 Незважаючи на те, що у структурі травматизму, поєднана травма спостерігається у 8,0-30,0 95 випадках, на її частку припадає до 70,0 95 летальних випадків |див. Селезнев С. А. Травматическая болезнь и ее осложнения / С.
А. Селезнев, С. Ф. Багненко, Ю. Б. Шапот и соавт. - СПб. Политехника, 2004. - С. 12). На підставі певних критеріїв, розроблених доказовою медициною, в медичну практику було введено низку стандартизованих систем оцінки (ССО), які дозволяють об'єктивно оцінити стан постраждалого, тяжкість отриманої ним травми та, в деякій мірі, передбачити подальший перебіг травматичного процесу |див. Царенко СВ., Болякина Г.К. Доказательная медицина и критическиє состояния // Вестн. Интенсивной терапийи.-2003. - Ме 1 - С. 79).
Найбільш близьким аналогом є спосіб оцінки ризику госпітальної смерті у постраждалих з поліорганною недостатністю за допомогою функціональної шкали МОО5 |див. МагзНаї! У.О. єї аї.
Мийгіріє огдап аувзіипсійп зсоге: а геїаріє дезстіріог ої а сотрієех сіїіпіса! ошісоте // Стії Саге Меа.- 1995. - Мо 23. - Р. 1638-1652.
Недоліком способу є те, що він визначає тільки смертність в ОРІТ або ризик госпітальної смерті, який вимірюється у відсотках. У зв'язку з цим, метою нашої роботи було: своєчасне прогнозування терміну вірогідної летальності на основі удосконалення існуючої функціональної шкали МОО5 шляхом урахування показника абдомінального перфузійного тиску (АПТ) - як функціонально-значимого предиктора початку розвитку поліорганної недостатостності у постраждалих на ранньому госпітальному етапі.
В основу корисної моделі поставлено задачу створити такий спосіб оцінки тяжкості стану та
Зо ризику госпітальної смерті, завдяки якому можливо встановити ступінь тяжкості стану постраждалого, підвищується точність прогнозування терміну вірогідної летальності виключно у постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою.
Поставлена задача вирішується за рахунок визначення показників відповідного комплексу клініко-діагностичних досліджень, на основі виміру у пацієнта: систолічного, діастолічного (АТсис, АТдіаст., мм.рт.ст.) та центрального венозного тиску (ЦВТ, мм.вод.ст.), частоту серцевих скорочень (ЧСС, за 1 хв.), парціального тиску кисню та фракції кисню у повітрі, що вдихається (Раб»г/гіс», мм.рт.ст.), рівня порушень свідомості за шкалою ком
Глазго, показника тромбоцитів венозної крові (103/мл), білірубіну та креатиніну сироватки венозної крові (мкмоль/л), та оцінки тяжкості функціональних розладів шляхом дискримінантного аналізу з визначенням балів за шкалою МОО5, за стандартною методикою, до якої нами вноситься добуток значення абдомінального перфузійного тиску, який розраховується у балах: 81 мм.рт.ст. та більше - 0 балів, від 66 до 80 мм.рт.ст.-1 бал, від 35 до 65 мм.рт.ст.-2 бали, 34 мм.рт.ст. та менше - З бали.
На основі цього, кваліметричну оцінку ступеня тяжкості стану постраждалого та ризик госпітальної смерті оцінюють, відповідно до встановленого інтервалу за показником експериментальної шкали МОО5-М, а саме: в інтервалі показника за шкалою МОЮ5-М від 1 до 4 балів ризик госпітальної смерті складає 2-3 95 та в інтервалі від 5 до 8 балів - 5-11 95, що вважається | ступенем тяжкості стану постраждалого та сприятливим прогнозом для життя; від 9 до 12 балів ризик госпітальної смерті складає 18-26 95 та від 13 до 16 балів - 28-44 95, що вважається І ступенем тяжкості стану постраждалого з сумнівним прогнозом для життя, розвитком синдрому поліорганної недостатності та травматичної хвороби; від 17 до 20 балів ризик смертності складає 53-82 95 та від 21 до 24 балів - 91-96 95, що вважається ЇЇ ступенем тяжкості стану постраждалого, з несприятливим прогнозом для життя та вірогідною летальністю постраждалого продовж шокового періоду; 25 балів та більше -100 95, що вважається травмою, несумісною з життям, з вірогідною додобовою летальністю.
Спосіб здійснюється таким чином:
У постраждалого з поєднаною закритою абдомінальною травмою шляхом відповідного комплексу клініко-діагностичних досліджень на ранньому госпітальному етапі визначають: систолічний та діастолічний тиск (АТсис, АТдіаст., мм.рт.ст.), частоту серцевих скорочень (ЧСС, бо за 1 хв.), центральний венозний тиск (ЦВТ, мм.вод.ст.), парціальний тиск кисню та фракцію кисню у повітрі, що вдихається (Раб»/РіО», мм.рт.ст.), рівня порушень свідомості за шкалою ком
Глазго, показник тромбоцитів венозної крові (Ти6"10з3/мл), білірубін та креатинін сироватки венозної крові (мкмоль/л), абдомінальний перфузійний тиск (АПТ, мм.рт.ст.), який представлено за бальною шкалою: 81 мм.рт.ст. та більше - 0 балів, від 66 до 80 мм.рт.ст.-1 бал, від 35 до 65 мм.рт.ст.-2 бали, менше 34 мм.рт.ст.-3 бали; і потім, за стандартною методикою, визначають бал за функціональною шкалою МОБ, враховуючи отриманий бал показника АПТ.
В подальшому, отриману сумму балів підставляють у Таблицю Ме1 (перший стовпчик) та враховуючи інтервальний ряд балів за експериментальною шкалою МОЮО5-М визначають ступінь тяжкості стану постраждалого, термін вірогідної летальності та ризик госпітальної смерті, який вимірюють у відсотках.
Таблиця 1
Оцінка ступені тяжкості стану та ризику госпітальної смерті у постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою за шкалою МОЮ5-М.
Бали за Ступінь Ризик шкалою тяжкості Термін вірогідної летальності госпітальної
МОО5-М стану смерті, (90)
Сприятливий прогноз для життя, можлива смерть 1-4 від інших предикторів ускладнень травматичної 2-3 хвороби 558 Г11Г11111115
Сумнівний прогноз для життя, вірогідний розвиток 9-12 синдрому поліорганної недостатності та 18-26 травматичної хвороби 1846 11111111 т» | нер летальність впродовж шокового періоду 2 11111111 9196
При використанні способу, що заявляється, прогностична цінність експериментальної шкали
МОО5-М доведена наступними статистичними методами.
Для встановлення статистичної залежності між функціональними показниками за шкалою
МОО5 та показником АПТ проведено кореляційний аналіз по Пірсону (гр), з визначенням сили зв'язку по Чертоку.
Прогнозування строків смерті у постраждалих, на основі розрахунків за функціональною шкалою МОО5, з визначенням показника АПТ, як предиктора ускладнень перебігу ТП, проведено з застосуванням рівняння множинної регресії через формулу Крамера. Оцінка статистичної значущості рівняння множинної регресії здійснюється за допомогою Е-критерію
Фішера, коли Едакт» Екрит. ПрИ ре0,01.
Отримані дані перевірено з застосуванням пакета прикладних програм 5ТАТІЗТІСА 8.0 (аїбоїй Іпс.д0У5А, 2007).
Заявлений спосіб був апробований в Київській міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги (КМКЛ ШМД) на основі рандомізованого одночасного ретроспективного дослідження 119 постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою. Всі постраждалі були прооперовані та знаходились на лікуванні у відділенні політравми з 2010 по 2012 роки.
Загальний масив постраждалих був розподілений на дві групи: в першу групу включено
Зо постраждалих, що одужали (п-62), в другу ті, що померли (п-57) (див. Таблицю 2 та 3).
Таблиця 2
Показники раннього госпітального етапу у постраждалих, що померли (п-57) 1111111 Показники.ї////// | Мжт о | Дію | т | Р
НЕСЛИ нн ШЕ ЕН ЕЕ: ХВВЙ ПИШЕ НОВЕ постраждалого, (діб)
Продовження таблиці 2 " - кореляція з показником термін фактичної смерті постраждалого;
Я - кореляція з показником за шкалою МОЮО5.
За отриманими даними, в групі постраждалих, що померли, відмічається середньої сили кореляційний зв'язок показника АПТ з показником за шкалою МОЮ5 (гтр--0,59). При цьому спостерігається середньої сили кореляційна залежність показника терміну фактичної летальності постраждалих з показником за шкалою МОО5 (тр--0,63) (Фіг.1). За обома трендами, залежності терміну фактичної летальності постраждалих від показника за шкалою МОЮО5 та показника абдомінального перфузійного тиску, признається статистична надійність формули множинної регресії (Ефакт 25,94, при Екри.-3,15 р«0,01).
Таблиця З
Показники раннього госпітального етапу у постраждалих, що одужали (п-62) 1111111 Показники. | Мат | Дієбє | т | Р
Ліжко-день,(діб) | 19,650,7 | 183210 | - | - " - кореляція з показником ліжко-день;
Я - кореляція з показником за шкалою МОЮО5.
В групі постраждалих, що одужали, відмічається сильна кореляційна залежність показника ліжко-день від показника за шкалою МОЮ (тР-0,88), та слабий кореляційний зв'язок, але статистично достовірний (р-0,039), між показниками за шкалою МОО5 та АПТ (тв- -0,28) (див. фігуру 2). За обома трендами, залежності терміну ліжко-днів від показника за шкалою МОО5 та показника АПТ (Ефакс - 104,54 при Ркриї-3,15), признається статистична надійність формули множинної регресії.
Таким чином, на основі прогнозування строків смерті або терміну лікування в рандомізованому масиві постраждалих, стає можливим визначення ступені тяжкості стану та ризику госпітальної смерті відповідно до інтервального ряду балів за експериментальною шкалою МОО5-М (Таблиця 1).
Застосування заявленого способу ілюструється наступними прикладами.
Приклад Мо 1.
Постраждалий, 43 років, госпіталізований 12.08.11р. о 06.40 хв. Механізм травми: кататравма, падіння с 3-го поверху. При госпіталізації: АТсис.-105 мм.рт.ст., АТдиа.-65 мм.рт.ст., ЧСС - 96 за 1 хв., ЦВТ - 21 мм.вод.ст., РаО»-72 мм.рт.ст. та ГіО2-43 мм.рт.ст, рівень свідомості по ШКГ - 10 балів, показник тромбоцитів крові - 160710з/мл, білірубіну - 26 мкмоль/л, креатинину - 96 мкмоль/л в центральній венозній крові, показник АПТ -59 мм.рт.ст.
Діагноз: Краніо-торако-абдоміно-скелетна травма. Закрита черепно-мозкова травма, забій
Зо головного мозку. Закрита травма грудної клітки, переломи ребер зліва, забій лівої легені.
Закрита травма живота, розрив селезінки, брижі сигмоподібної кишки. Перелом лівої гомілки.
Гемоперитоніум - 500 мл. Комбінований шок І-ІЇ ст.
Операція: Лапаротомія, спленектомія, ушивання розривів брижі сигмоподібної кишки.
Фіксація кісток лівої гомілки АЗФ. Дата фактичної смерті постраждалого - 18.08.11р. о 13.20 хв. (6 ліжко-днів).
За шкалою МОЮО5 отримаємо 8 балів, що відповідає 3-5 95 летальності в ОРІТ та 16 95 ризику госпітальної смертності. У даного постраждалого, розрахований показник АПТ відповідає
2 балам. При складанні, отримаємо 10 балів, що за шкалою МОЮО5-М відповідає ризику госпітальної смерті 18-26 95, ІІ ступеня тяжкості стану постраждалого, з сумнівним прогнозом для життя, вірогідному розвитку синдрому поліорганної недостатності та травматичної хвороби.
Приклад Мо 2.
Постраждалий, 38 років, госпіталізований 23.01.12р. о 04.50 хв. Механізм травми: ДТП, водій. При госпіталізації: АТсис.-90 мм.рт.ст., АТдиа.-50 мм.рт.ст., ЧСС - 110 за 1 хв., ЦВТ - 18 мм.вод.ст., РаО2-52 мм.рт.ст. та РіО2-39 мм.рт.ст., рівень свідомості по ШКГ - 6 балів, показник тромбоцитів крові -727103/мл, білірубіну - 132 мкмоль/л, креатиніну - 247 мкмоль/л в центральній венозній крові, показник АПТ - 32 мм.рт.ст...
Діагноз: Тяжка краніо-торако-абдоміно-скелетна травма. Відкрита черепно-мозкова травма, перелом піраміди скроневої кістки справа, забій головного мозку, отогемолікворея справа.
Закрита травма грудної клітки, переломи ребер справа, гемопневмоторакс справа. Закрита травма живота, розчавлена правої доля печінки, гемоперітонеум 1600 мл. Перелом кісток таза.
Комбінований шок І-Ш ст.
Операція: Лапаротомія, ушивання та тампонада серветками розривів печінки, формування лапаростоми. Фіксація кісток тазу АЗФ. Дата фактичної смерті постраждалого - 24.01.12р. о 18.45 хв. (1 ліжко-день).
За шкалою МОО5 отримаємо 18 балів, що відповідає 75 95 летальності в ОРІТ та 82 95 ризику госпітальної смерті. У даного постраждалого, розрахований показник АПТ - 32 мм.рт.ст., що відповідає - З балам. При складанні, отримаємо 21 бал, що за шкалою МОО5-М відповідає ризику госпітальній смерті 91-96 95, І ступеня тяжкості стану постраждалого, з несприятливим прогнозом для життя та вірогідною летальністю впродовж шокового періоду.
Таким чином, запропонований спосіб дає можливість визначити початок розвитку поліорганної недостатності та встановити ступінь тяжкості стану постраждалого з поєднаною закритою абдомінальною травмою, та прогнозувати термін вірогідної летальності продовж шокового періоду, що дозволяє обгрунтувати подальший вибір диференційної хірургічної тактики "Сатаде сопіто!" та післяопераційного ведення постраждалого. Крім того, спосіб що заявляється, простий, не вимагає спеціальної дорогої апаратури.
Коо)

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб оцінки тяжкості стану та ризику госпітальної смерті у постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою, який включає відповідний комплекс клініко-діагностичних досліджень, на основі виміру у пацієнта: систолічного (АТсис.) та діастолічного тиску (АТдіаст.),
    частоту серцевих скорочень (ЧСС) та центрального венозного тиску (ЦВТ), парціального тиску кисню (РаОг) та фракції кисню у повітрі, що вдихається (РіОг), рівня порушень свідомості за шкалою ком Глазго, показника тромбоцитів, білірубіну, креатиніну в центральній венозній крові та оцінка тяжкості функціональних розладів шляхом дискримінантного аналізу з визначенням балів за шкалою МОЮО5, за стандартною методикою, який відрізняється тим, що додатково вносять добуток значення абдомінального перфузійного тиску, який розраховують у балах: 81 мм рт. ст. та більше - 0 балів, від 66 до 80 мм рт. ст. - 1 бал, від 35 до 65 мм рт. ст. - 2 бали, 34 мм рт. ст. та менше - З бали, на основі цього, кваліметричну оцінку ступеня тяжкості стану постраждалого та ризик госпітальної смерті оцінюють, відповідно, до встановленого інтервалу за показником експериментальної шкали МОО5-М, а саме: в інтервалі показника за шкалою
    МОО5-М від 1 до 4 балів ризик госпітальної смерті складає 2-3 95 та в інтервалі від 5 до 8 балів - 5-11 Фо, що вважається І ступенем тяжкості стану постраждалого та сприятливим прогнозом для життя; від 9 до 12 балів ризик госпітальної смерті складає 18-26 95 та від 13 до 16 балів - 28- 44 95, що вважається ІЇ ступенем тяжкості стану постраждалого з сумнівним прогнозом для життя, розвитком синдрому поліорганної недостатності та травматичної хвороби; від 17 до 20 балів ризик госпітальної смерті складає 53-82 95 та від 21 до 24 балів - 91-96 95, що вважається І ступенем тяжкості стану постраждалого, з несприятливим прогнозом для життя та вірогідною летальністю постраждалого продовж шокового періоду; 25 балів та більше - 100 95, що вважається травмою, несумісною з життям, з вірогідною додобовою летальністю.
UAU201402544U 2014-03-13 2014-03-13 Спосіб оцінки тяжкості стану та ризику госпітальної смерті у постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою UA92843U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201402544U UA92843U (uk) 2014-03-13 2014-03-13 Спосіб оцінки тяжкості стану та ризику госпітальної смерті у постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201402544U UA92843U (uk) 2014-03-13 2014-03-13 Спосіб оцінки тяжкості стану та ризику госпітальної смерті у постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA92843U true UA92843U (uk) 2014-09-10

Family

ID=56281531

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201402544U UA92843U (uk) 2014-03-13 2014-03-13 Спосіб оцінки тяжкості стану та ризику госпітальної смерті у постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA92843U (uk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110073220A (zh) * 2016-09-29 2019-07-30 米密德诊断学有限公司 风险评估和疾病分类的方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110073220A (zh) * 2016-09-29 2019-07-30 米密德诊断学有限公司 风险评估和疾病分类的方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Rovlias et al. Classification and regression tree for prediction of outcome after severe head injury using simple clinical and laboratory variables
Rainer et al. Early risk stratification of patients with major trauma requiring massive blood transfusion
Weinberger et al. Antecedents and neonatal consequences of low Apgar scores in preterm newborns: a population study
Ebbeling et al. Psoas: lumbar vertebra index: central sarcopenia independently predicts morbidity in elderly trauma patients
JP2019188172A (ja) 循環不全の評価
Hildebrand et al. Development of a scoring system based on conventional parameters to assess polytrauma patients: PolyTrauma Grading Score (PTGS)
RU2387374C2 (ru) Способ определения биологического возраста человека и скорости старения
Johnson et al. Hemorrhage
Chuang et al. The identification of prolonged length of stay for surgery patients
RU2721465C1 (ru) Способ прогноза развития когнитивных нарушений у больных в раннем восстановительном периоде ишемического инсульта
Edlow et al. Emergency neurological life support: subarachnoid hemorrhage
Hirose et al. Predictive value of E-PASS and POSSUM systems for postoperative risk assessment of spinal surgery
UA92843U (uk) Спосіб оцінки тяжкості стану та ризику госпітальної смерті у постраждалих з поєднаною закритою абдомінальною травмою
RU2367354C1 (ru) Способ прогнозирования нарушений репродуктивного здоровья
RU2648532C1 (ru) Способ прогнозирования риска развития острого ишемического инсульта у пациентов не старше 50 лет с впервые выявленной артериальной гипертензией
RU2815219C1 (ru) Способ оценки тяжести травмы груди
Adigun et al. Anesthetic and surgical predictors of treatment outcome in re-do craniotomy
RU2441574C1 (ru) Способ оценки эффективности интенсивной терапии у пострадавших с тяжелой черепно-мозговой травмой
Cuenca-Pardo et al. HOW TO STRATIFY THE RISK OF THROMBOSIS FOR AESTHETIC PLASTIC SURGERY? THE PROPOSAL OF A NEW SCALE
Loftus et al. Using the NEWS2and ABCDE assessment to identify early signs of clinical deterioration
Cabrera et al. Evaluation of Morbidity and Mortality in Patients with Abdominal Surgery, Using P-Possum System
RU2659719C1 (ru) Способ дифференциальной диагностики нарушений гемостаза при лептоспирозе
Chung et al. Indicative factors for surgical or angiographic intervention in hemodynamically stable patients with blunt abdominal trauma: a retrospective cohort study
Abbas et al. Impact of Betanin on Diabetes Induced Experimentally by Streptozotocin and Associated Histopathological Changes in Albino Adult Rats.
Boyko et al. The mathematical model of postoperative mortality in cases of duodenal injuries: A single center review of a 14-year experience