UA91331U - Спосіб здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг - Google Patents

Спосіб здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг Download PDF

Info

Publication number
UA91331U
UA91331U UAU201401813U UAU201401813U UA91331U UA 91331 U UA91331 U UA 91331U UA U201401813 U UAU201401813 U UA U201401813U UA U201401813 U UAU201401813 U UA U201401813U UA 91331 U UA91331 U UA 91331U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
machine
readable code
information
order
code
Prior art date
Application number
UAU201401813U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Денис Ігорович Корнілов
Віталій Володимирович Харітонов
Микола Петрович Михалюк
Original Assignee
Денис Ігорович Корнілов
Віталій Володимирович Харітонов
Микола Петрович Михалюк
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Денис Ігорович Корнілов, Віталій Володимирович Харітонов, Микола Петрович Михалюк filed Critical Денис Ігорович Корнілов
Priority to UAU201401813U priority Critical patent/UA91331U/uk
Publication of UA91331U publication Critical patent/UA91331U/uk

Links

Landscapes

  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)

Abstract

Спосіб здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг полягає у створенні інформаційної системи з програмним та апаратним забезпеченням, яке як канали комунікаційного зв'язку використовує телекомунікаційну мережу, та додаткових інтегрованих в інформаційну систему прикладних програмних модулів, формування в інформаційній системі відповідних баз даних. Спосіб включає наступні етапи: формування машинозчитуваного коду, сканування (фотографування) машинозчитуваного коду за допомогою комунікаційного зчитувального пристрою, розшифрування машинозчитуваного коду, візуалізація товару/послуги на зчитувальному пристрої, формування замовлення, підтвердження замовлення, передавання замовлення комунікаційними каналами, виконання замовлення. При формуванні машинозчитуваного коду в нього додатково зашифровують інформацію з посилання в електронне меню/каталог постачальників товарів/послуг та інформацію про місце розташування носія даного машинозчитуваного коду. Інформацію зашифровану у машинозчитуваний код, який зберігають у відповідній базі даних на сервері інформаційної системи, після чого його розміщують на носіях інформації, які розташовують в місцях, заздалегідь зазначених в даному машинозчитуваному коді. Після сканування машинозчитуваного коду за допомогою комунікаційного зчитувального пристрою, користувачів автоматично реєструють в інформаційній системі, дані реєстрації зберігають у відповідній базі даних по кожному постачальнику товарів/послуг. Кожному користувачу присвоюють унікальний код, а в базу даних відповідно присвоєного унікального коду вносять спеціаль

Description

Корисна модель належить галузі інформаційних технологій, а саме до способу здійснення обміну інформацією при здійсненні процесу комунікації товарами/послугами з використанням телекомунікаційної мережі та машинозчитуваних кодів і може знайти застосування у комп'ютерних мережах для обслуговування широкого кола клієнтів.
Відомий спосіб інформаційного супроводу товарів та послуг (Патент України Мо 86759,
МПК СОбЕ 17/00, опубл. 10.01.2014, Бюл. Мо 1), що передбачає формування бази даних товарів та послуг, в якому формують бази даних з інформацією про конкретну послугу чи товар, створюють матричний штрих-код за цією базою даних, записують цей код з ознаками на носії, які відтворюють ці дані комп'ютерним пристроєм і виводять ці дані на екран, за якими отримують інформаційний супровід послуги чи товару. Даний спосіб може бути тільки використаний для інформаційного супроводу товарів та послуг.
Відомий спосіб торгівлі (Патент України Мо 18239, МПК 506О 30/00, НО4М 7/00, опубл. 15.11.2006, Бюл. Мо 11, 2006 р.), що включає використання головного комп'ютера продавця з базою даних про товари та послуги, перегляд покупцем списку пропонованих товарів та послуг, формування, передачу і оплату покупцем замовлення та передачу товару або послуги покупцеві, в якому перегляд товарів і послуг та їх замовлення здійснюють будь-яким доступним способом, щонайменше через факсимільний апарат, телефон, пристрій розпізнавання голосу, комп'ютер для передачі інформації через мережу Інтернет та пряме з'єднання, замовлення оплачують як готівковим, так і безготівковим розрахунком, і після підтвердження оплати продавець формує електронний касовий чек, який перетворює в елемент розпізнавання і будь- яким способом передає покупцеві для підтвердження правильності здійснення продажу при виникненні спірних ситуацій між продавцем і покупцем. Даний спосіб не забезпечує онлайн перегляду каталогу запропонованих товарів (з зазначенням їх вартості та візуальним зображенням).
Відомий спосіб формування дисконтної системи (Патент України Мо 77211, МПК 2058 19/00, опубл. 11.02.2013, Бюл. Мо 3), який полягає у створенні на сайті в мережі Інтернет інформаційної системи, яка включає бази даних учасників системи: торговельних підприємств та користувачів. Створення на сайті в мережі Інтернет інформаційної системи здійснюють за допомогою розробленої комп'ютерної програми, згідно з якою формують базу даних торговельних підприємств, яку виконують у вигляді електронного каталогу з персональних сторінок кожного з торговельних підприємств, при цьому ці персональні сторінки щоденно оновлюють, і базу даних користувачів, яку виконують у вигляді персональних сторінок кожного з користувачів, захищають їх персональним кодом користувача з можливістю доступу з них до кожної персональної сторінки з електронного каталогу торгівельних підприємств. Дисконтну картку або штрих-код, або ОК-код заносять на персональну сторінку користувача. Даний спосіб призначений тільки для створення дисконтної системи, а штрих-код або Ом-код використовується тільки для забезпечення конфіденційності та надійності збереження дисконтних карток.
Відомий спосіб торгівлі (Патент України Мо 69768, МПК 5060 30/00, опубл. 10.05.2012, Бюл.
Мо 9), що включає наступні стадії: виявлення ОК-коду на товарі або продукті; сканування (фотографування) ОК-коду за допомогою зчитувального пристрою; розшифрування ОК-коду і визначення товару; візуалізація товару; формування замовлення; підтвердження замовлення; упакування товару; доставка товару. В даному способі як зчитувальний пристрій використовують мобільний телефон, комунікатор, планшет, ноутбук, нетбук, фотоапарат або інший зчитувальний пристрій, що має можливість розпізнати ОК-код або зберегти його в пам'яті.
Недоліками даного способу є: по-перше те, що програмне забезпечення, встановлене на телефоні, комунікаторі, планшеті, ноутбуці, нетбуці розшифровує ОК-код і ідентифікує тільки один товар, який відповідає даному ОК-коду; по-друге, що для отримання товару покупець та продавець, шляхом спількування обумовлюють місце доставки товару, тобто використання даного способу не забезпечує визначення місцеперебування покупця по сканованому ОК-коду.
Даний спосіб є найближчим аналогом.
В основу корисної моделі поставлена задача створення способу здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг, у якому завдяки нової послідовності дій, досягається автоматична візуалізація електронного меню/каталогу товарів/послуг постачальників на комунікаційному пристрої споживачів та за додатково введеною інформацією від користувача або повністю автоматичне визначення місця доставки замовлення, що значно скорочує час здійснення процесу обміну інформацією між споживачами та постачальниками товарів/послуг та підвищується технологічність процесу, зручність для учасників обміну, а також розширення функціональних можливостей способу.
Поставлена задача вирішується тим, що запропоновано спосіб здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг, який полягає у створенні інформаційної системи з програмним та апаратним забезпеченням, яке як канали комунікаційного зв'язку використовує телекомунікаційну мережу, та додаткових інтегрованих в інформаційну систему прикладних програмних модулів, формування в інформаційній системі відповідних баз даних, причому спосіб включає наступні етапи: формування машинозчитуваного коду, сканування (фотографування) машинозчитуваного коду за допомогою комунікаційного зчитувального пристрою, розшифрування машинозчитуваного коду, візуалізація товару/послуги на зчитувальному пристрої, формування замовлення, підтвердження замовлення, передавання замовлення комунікаційними каналами, виконання замовлення, в якому згідно корисної моделі, при формуванні машинозчитуваного коду в нього додатково зашифровують інформацію з посиланням в електронне меню/каталог постачальників товарів/послуг та інформацію про місце розташування носія даного машинозчитуваного коду, одночасно інформація зашифрована у машинозчитуваних код та даний сформований машинозчитуваний код зберігають у відповідній базі даних на сервері інформаційної системи, після чого даний сформований машинозчитуваний код розміщують на носіях інформації, які розташовують в місцях, заздалегідь зазначених в даному машинозчитуваному коді, причому після сканування (фотографування) машинозчитуваного коду за допомогою комунікаційного зчитувального пристрою, користувачів автоматично реєструють в інформаційній системі, дані реєстрації зберігають у відповідній базі даних по кожному постачальнику товарів/послуг, і відповідно збережених даних, кожному користувачу присвоюють унікальний код, який одночасно зберігається на комунікаційному пристрої користувача та в базі даних інформаційної системи, а в базу даних відповідно присвоєного унікального коду вносять спеціальну інформацію щодо операції сканування машинозчитуваного коду або операції сканування машинозчитуваного коду та замовлення товару/послуги даним користувачем, яку надалі використовують для нарахування бонусів/знижок.
Крім того, візуалізацію товару/послуги на зчитувальному пристрої здійснюють у вигляді електронного меню/каталогу товарів/послуг постачальників, яке зберігається у відповідній базі даних на сервері інформаційної системи.
Зо Крім того, візуалізацію товару/послуги на зчитувальному пристрої здійснюють у вигляді інформації про нараховані бонуси та знижки постачальника.
Крім того, сформоване замовлення відправляють на комунікаційний пристрій, причому таким комунікаційним пристроєм є стільниковий телефон та/або комп'ютеризований пристрій та/або на принтер та/або на РОБ5-термінал та/або в систему бухгалтерського обліку.
Крім того, спеціальною інформацією є: дата і час здійснення операції сканування, дата і час операції замовлення, обрані товари/послуги, сума замовлення, зареєстрована кількість сканувань машинозчитуваного коду.
Крім того, користувач вносить додаткові дані в замовлення товару/послуги.
Крім того, користувач самостійно вводить машинозчитуваний код або зашифровану в ньому інформацію в комунікаційний зчитувальний пристрій.
Крім того, машинозчитуваний код у візуальному вигляді виконують як ОК-код або як інший візуально зображений код.
Крім того, машинозчитуваний код виконаний у вигляді МЕС мітки.
Використання машинозчитуваного коду, який містить зашифровану додаткову інформацію, а саме інформацію з посиланням в електронне меню/каталог товарів/послуг постачальників, дозволяє споживачу комунікаційним зчитувальним пристроєм сканувати код та автоматично, або за додатковою командою, перейти в електронне меню робіт, товарів та послуг постачальника з подальшою можливістю, перегляду робіт, товарів та послуг, здійснення замовлення робіт, товарів чи послуг, або здійснення купівлю вибраних товарів та послуг у системі постачальника за допомогою будь яких наявних систем електронних платежів.
Зашифровування в машинозчитуваний код додаткової інформації, а саме інформації про місце розташування носія даного машинозчитуваного коду, дає змогу автоматично визначати місця доставки замовлення, що значно скорочує час здійснення процесу обміну інформацією (замовленням) між учасниками даного способу.
Виконання машинозчитуваного коду у вигляді МЕС мітки або у вигляді ОБ-коду або іншого візуально зображуваного коду, які перенесені на носій інформації (папір, картон, пластик та інші), забезпечує зручність його виготовлення та можливість розташування в будь-яких місцях.
Введення обліку всіх операцій, які здійснюють користувачі після попередньої реєстрації, дозволяє постачальникам товарів/послуг зберігати, накопичувати інформацію про активність бо споживачів та на основі даної інформації та будувати свою бонусну або дисконтну систему.
В даній корисній моделі використовують наступні терміни:
ОВ-код (англ. диск гезропзхе - швидкий відгук) - матричний код (двовимірний штрих-код), розроблений і представлений японською компанією «Оепзо-УМаме» в 1994 році. Абревіатура ОК похідна від англ. диісК гезропзе, що перекладається як «швидка відповідь». Основна перевага
ОВ-кода - це легке розпізнавання сканувальним обладнанням (в тому числі й фотокамерою мобільного телефону) та можливість створення ОК-коду звичайним персональним комп'ютером з чорно-білим принтером, що дає можливість використання в торгівлі, на виробництві, в логістиці (див. матеріали сайту пер:/иК улКіреаїа.огалмікі/ОК -9500958АУ200958ЕЬ0 09584). «Меаг Ріеіїй Соттипісайоп» або «МЕС» («зв'язок на невеликих відстанях») - технологія бездротового високочастотного зв'язку малого радіусу дії «в один дотик» (див. матеріали сайту пер://оК.міКіреаіа.огд/мікі/Меаг Рієїй Соттипісайоп). Ця технологія дає можливість обміну даними між пристроями, насамперед смартфонами та безконтактними платіжними терміналами, що знаходяться на відстані близько 4 см. «Комунікація» - це процес обміну інформацією під час комунікаційного акту, що здійснюється між комунікантами за посередництвом деякої системи символів або автоматизованої обчислювальної системи, яка виконує роль інструменту у процесі обміну інформацією між комунікантами.
Як комуніканти можуть виступати: - споживачі та постачальники будь яких робіт, товарів та послуг; - посередники у торгівлі та продавці будь яких робіт, товарів та послуг; - споживачі та постачальники будь якої інформації або інформаційних ресурсів.
Зчитувальним комунікаційним пристроєм користувачів є мобільний телефон, комунікатор, планшет, ноутбук, нетбук, фотоапарат або інший зчитувальний пристрій, що має можливість зчитувати та розпізнати код та/або зберегти його в пам'яті.
Запропонований спосіб здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг, реалізується наступним чином.
Постачальник товарів/робіт/послуг, який бажає мати доступ до використання інформаційної системи для забезпечення комунікаційного зв'язку зі своїми споживачами, самостійно реєструється на спеціально розробленому сайті в мережі Інтернет або за допомогою
Зо прикладної програми або за письмовою чи усною заявкою, і після необхідних процедур, які також включають вибір виду програмного продукту (сервісу), який надалі будуть використовувати в своїй діяльності, отримують права доступу (логін, пароль) до входу в інформаційну систему, до відповідних баз даних. Також постачальник та/або посередник товарів, робіт чи послуг може власноруч реалізувати даний спосіб комунікації зі споживачами шляхом розробки власної інформаційної системи. У даному випадку постачальник та/або посередник повністю контролює власний доступ до власної інформаційної системи та надає доступ іншим користувачам на свій власний розсуд.
Постачальники, за допомогою розробленої інформаційної системи або за допомогою будь- якого іншого сервісу або власноруч, формують машинозчитуваний код, який може бути виконаний за допомогою промислового обладнання відомого з рівня техніки у візуальному вигляді, наприклад, як ОК-код або будь який інший візуальний код, або у вигляді МЕС мітки. В даний код додатково зашифровують інформацію з посиланням в електронне меню/каталог товарів/послуг, яке розташовано на Умер-сайті у мережі Інтернет та відтворюється за допомогою
Інтернет браузеру, або зашифровують інформацію з посиланням на електронну сторінку завантаження програмного забезпечення у тому числі інсталяції програмного забезпечення або безпосередньо на файли програмного забезпечення, у тому числі інсталяції програмного забезпечення, яке здатне відтворювати на комунікаційному пристрої електронне меню/каталог товарів/послуг, які поставляються, також в машинозчитуваний код може бути зашифрована (записана) інформація про місце розташування носія даного машинозчитуваного коду, одночасно інформація, зашифрована у даний сформований машинозчитуваний код, а також сформований машинозчитуваний код може бути збережений у відповідній базі даний на сервері інформаційної системи. Розташовують візуальне зображення даного коду, або МЕС мітку, в місцях, які доступні для потенційних покупців товарів/послуг. Наприклад, на столиках ресторану, кафе. За допомогою комунікаційного пристрою, користувач сканує машинозчитуваний код.
Програмне забезпечення, встановлене на комунікаційному пристрої користувача розшифровує
ОВ-код або будь який інший візуальний код або зчитує дані МЕС мітки. Завдяки інформації отриманої у процесі розшифрування машинозчитуваного коду, автоматично, або за додатковою командою, користувач відкриває (починає використовувати) інформаційну систему завдяки браузеру Умер-сторінок або за допомогою прикладної програми. Програмні та апаратні засоби бо інформаційної системи реєструють користувача у базі даних інформаційної системи, в частині даних які відносяться до даного постачальника (далі база даних постачальника). При реєстрації кожному користувачу присвоюється унікальний код, який зберігається в базі даних інформаційної системи та на комунікаційному пристрої користувача, і надалі його використовують для ідентифікації даного користувача. В разі втрати користувачем комунікаційного пристрою, або виходу його з ладу, може бути використана функція повторного запису (відновлення) раніше отриманого унікального коду на інший комунікаційний пристрій користувача. Далі, якщо даний користувач, знову виконує операцію скануваннях машинозчитувального коду або виконує операцію сканування коду та замовлення товару/послуги, засоби інформаційної системи зчитують з комунікаційного пристрою заздалегідь присвоєний унікальний код користувача (використовується збережений у пам'яті комунікаційного пристрою унікальний код користувача), ідентифікує користувача, та реєструють операції, які виконує користувач в інформаційній системі. Далі за кількістю здійснених сканувань (що можна враховувати як свідчення відвідування даного закладу) йому нараховуються бонуси і знижки, що зберігаються в базі даних по даному користувачу із посиланням до бази даних постачальника, з яким був здійснений даний комунікаційний акт.
Після кожного сканування машинозчитуваного коду, окрім реєстрації в інформаційній системі користувач отримує посилання, адресу, або будь-яку іншу інформацію, яка дозволяє браузеру УуМер-сторінок або встановленому програмному забезпеченню комунікаційного пристрою користувача виконати запит до бази даних інформаційної системи та отримати дані необхідні для відображення електронного меню/каталогу товарів, робіт та послуг відповідного постачальника або відобразити накоплені бонуси та знижки користувача у відповідного постачальника товарів та послуг. В електронному меню/каталозі користувач переглядає запропоновані товари/послуги та обирає те, що йому потрібно, та формує власне замовлення, або звертається до відповідного постачальника за отриманням нарахованих бонусів або отриманням знижки на поточне замовлення, незалежно від того, було замовлення зроблене за допомогою даної інформаційної системи або будь-яким іншим шляхом.
Далі спосіб може бути реалізований такими шляхами: 1. Засоби інформаційної системи сформоване замовлення відправляють на друк на принтер, або у вигляді ЗМ5О-повідомлення або електронного листа або на мобільний термінал з програмним забезпеченням створеним для реалізації даного способу, виконавцю замовлення або посереднику або постачальнику товарів, робіт та послуг. 2. Засоби інформаційної системи сформоване замовлення розміщують на сторінці даного користувача в соціальній мережі, потім його відправляють на друк на принтер, або у вигляді
ЗМ5-повідомлення або електронного листа або на мобільний термінал з програмним забезпеченням створеним для реалізації даного способу, виконавцю замовлення або посереднику або постачальнику товарів, робіт та послуг.
З. Користувач оплачує замовлення, потім засоби інформаційної системи сформоване замовлення відправляють на друк на принтер, або у вигляді 5М5-повідомлення або електронного листа або на мобільний термінал з програмним забезпеченням створеним для реалізації даного способу, виконавцю замовлення або посереднику або постачальнику товарів, робіт та послуг. 4. Засоби інформаційної системи сформоване замовлення розміщують на сторінці даного користувача в соціальній мережі, потім користувач оплачує замовлення, а засоби інформаційної системи його відправляють на друк на принтер, або у вигляді 5М5-повідомлення або електронного листа або на мобільний термінал з програмним забезпеченням створеним для реалізації даного способу, виконавцю замовлення або посереднику або постачальнику товарів, робіт та послуг. 5. Засоби інформаційної системи по будь-якому мережевому протоколу відправляють сформоване замовлення на мобільний термінал посередника з програмним забезпеченням створеним для реалізації даного способу, який перевіряє замовлення, вносить при потребі корективи, далі посередник відправляє замовлення на друк на принтер, або у вигляді 5М5- повідомлення або електронного листа або на РОБ термінал та/або в систему бухгалтерського обліку виконавцю замовлення або постачальнику товарів, робіт та послуг. Або посередник вносить замовлення власноруч у РОЗ термінал та/або в систему бухгалтерського обліку виконавця замовлення або постачальника товарів, робіт та послуг, а користувач у процесі замовлення, або по факту виконання замовлення, за бажанням оплачує готівкою або безготівковим способом (за допомогою банківської картки або МЕС технології). 6. Засоби інформаційної системи по будь-якому мережевому протоколу відправляють сформоване замовлення на мобільний термінал посередника з програмним забезпеченням бо створеним для реалізації даного способу, який перевіряє замовлення, вносить при потребі корективи, далі посередник відправляє замовлення на друк на принтер, або у вигляді 5М5- повідомлення або електронного листа або на РОБ термінал та/або в систему бухгалтерського обліку виконавцю замовлення або постачальнику товарів, робіт та послуг. Або посередник вносить замовлення власноруч у РОЗ термінал та/або в систему бухгалтерського обліку виконавця замовлення або постачальника товарів, робіт та послуг. 7. Засоби інформаційної системи сформоване замовлення розміщують на сторінці даного користувача в соціальній мережі, потім по будь-якому мережевому протоколу відправляють сформоване замовлення на мобільний термінал посередника з програмним забезпеченням створеним для реалізації даного способу, який перевіряє замовлення, вносить при потребі корективи, далі посередник відправляє замовлення на друк на принтер, або у вигляді 5М5- повідомлення або електронного листа або на РОБ термінал та/або в систему бухгалтерського обліку виконавцю замовлення або постачальнику товарів, робіт та послуг. Або посередник вносить замовлення власноруч у РОЗ термінал та/або в систему бухгалтерського обліку виконавця замовлення або постачальника товарів, робіт та послуг, а користувач у процесі замовлення, або по факту виконання замовлення, за бажанням оплачує готівкою або безготівковим способом (за допомогою банківської картки, або МЕС технології). 8. Користувач бачить на екрані комунікаційного пристрою нараховані бонуси та/або знижки відповідного постачальника, та за власним бажанням у бажаний час отримує бонуси відповідного постачальника у вигляді товарів, робіт чи послуг, або після виконання відповідним постачальником свого замовлення, незалежно від того, замовлення зроблене за допомогою інформаційної системи або будь-яким іншим шляхом, отримує знижки на рахунок замовлення відповідного постачальника, згідно до отриманої інформації із інформаційної системи.
При реалізації кожного з описаних вище шляхів користувач може вносити додаткові дані в замовлення товару/послуги. Так, як за налаштуваннями постачальника товарів, робіт чи послуг, після вибору товарів/послуг, на екрані пристрою користувача з'являється вікно для внесення додаткової інформації в поля якого користувач може внести, наприклад, своє уточнене місцеперебування, час доставки замовлення, вказати свої контактні дані.
Крім того, по кожному користувачу в базу даних відповідно присвоєного унікального коду вносять інформацію щодо операції сканування машинозчитуваного коду або операції
Зо сканування машинозчитуваного коду та замовлення товару/послуги даним користувачем, суму даного замовлення, загальну кількість замовлень та іншу, загальну кількість сканувань кожного машинозчитувального коду, яку надалі використовують для нарахування бонусів/знижок.
Останнім етапом реалізації способу є виконання замовлення. Так як, завжди при зчитуванні машинозчитуваного коду або в надісланих додаткових даних про замовлення, відомо, з якого саме місця було зроблене замовлення або куди потрібно доставити, то його доставляють в дане місце.
Корисна модель пояснюється конкретними прикладами виконання.
Приклад 1.
Використання запропонованого способу в ресторанному бізнесі.
За допомогою промислового обладнання відомого з рівня техніки формують у машинозчитуваний код, наприклад, ОК-код, в який зашифровують інформацію з посиланням в електронне меню закладу та інформацію про номер стола, де даний код буде розміщений.
Переносять даний ОК-код на носій інформації, наприклад, роздруковують за допомогою принтера на самоклеючий папір. Даний самоклеючий папір з надрукованим ОК-кодом наклеюють на відповідний стіл в закладі або розміщують на інформаційний носій, наприклад, на тейблтент, який розташований на столі. Відвідувач сканує ОБК-код, за допомогою свого зчитувального пристрою (мобільного телефону, комунікатора, планшета, ноутбука, нетбука, фотоапарату або іншого зчитувального пристрою, що має можливість розпізнати ОВ-код та/або зберегти його в пам'яті) або самостійно вводить машинозчитуваний код або зашифровану в ньому інформацію в комунікаційний зчитувальний пристрій, і за посиланням переходить на сайт закладу або автоматично чи за додатковою командою відкривається прикладна програма, в якому/якій відображається електронне меню/каталог товарів/послуг відповідного постачальника, при цьому сканування ОК-коду може виконувати та ж сама програма, яка здатна відображати електронне меню/каталог товарів/послуг відповідного постачальника або нараховані бонуси та знижки. Кожна страва електронного меню містить детальний опис, а також, відображає від одного та більше фотографічного зображення страви, якщо вони були введені постачальником, і, наприклад, ціну та інгредієнти. Клієнт закладу переглядає дане меню, формує замовлення, та відправляє його по каналам інформаційної системи до виконавця в даному закладу, та у процесі виконання замовлення при бажанні, або за наявності такої послуги в даному меню бо постачальника оплачує замовлення банківською карткою або за допомогою МЕС технології.
Замовлення у вигляді надрукованого чека з встановленого принтера, та/або З5М5-повідомлення та/або електронного листа та/або на мобільний термінал з програмним забезпеченням створеним для реалізації даного способу, та/або у вигляді запису у РОБ терміналі, та/або у вигляді запису у бухгалтерській програмі попадає до виконавця замовлення, наприклад, до офіціанта або будь-якої іншої відповідальної за виконання замовлення особи. Наприклад офіціант отримує замовлення, причому замовлення одразу закріплюється за відповідним столом, з якого відбулося сканування даного машинозчитувального коду (наприклад ОК-код або
МЕС мітка), та передає його на виконання на кухню закладу. Клієнт може замовити додаткову страву або викликати офіціанта через дане меню або запросити рахунок. Клієнт отримує своє замовлення.
Всі клієнти закладу можуть одночасно переглядати електронне меню і здійснювати власне замовлення незалежно від інших користувачів, а так само викликати офіціанта або запросити рахунок, якщо необхідна додаткова консультація. Це дозволяє значно прискорити здійснення замовлення та його виконання, а також відокремлювати замовлення клієнтів, які знаходяться за одним столом.
Кожен стіл має свій унікальний машинозчитувальний код (наприклад, ОК-код або МЕС мітку), що містить в собі посилання на електронне меню закладу (ресторану). ОК-код може бути розташований в будь-якому помітному місці на столі. Також ОК-код може бути один для всіх столів за налаштуваннями постачальника, але у цьому випадку клієнт закладу має додатково вказати у замовленні, за яким столом було зроблене замовлення. Електронне меню, якщо воно відображається на комунікаційному пристрої в Інтернет браузері, надає можливість замовлення для всіх клієнтських пристроїв незалежно від операційної системи і діагоналі екрану. Всі страви в електронному меню розбиті по категоріях, які налаштовуються за допомогою комп'ютера адміністратора. Всі зміни в стравах миттєво відображаються на клієнтських пристроях, це дозволяє менеджеру контролювати доступність страв, змінювати їх інгредієнти, міняти їх розташування, додавати нові і видаляти старі. Дане меню підтримує багатомовний інтерфейс.
Це дозволяє іноземним клієнтам з легкістю орієнтуватися в меню та здійснювати замовлення, не витрачаючи час на спілкування з офіціантом за допомогою жестів.
Кожен клієнт, після проходження реєстрації, автоматично додається до бази даних
Зо відвідувачів закладу, яка зберігається в інформаційній системі. Менеджер закладу має унікальну можливість відслідковувати всіх постійних клієнтів, враховувати їх переваги в стравах і проводити активну маркетингову політику. В базі даних також зберігається інформація про активність клієнта-споживача в системі. На базі цієї інформації може бути реалізована бонусна система або дисконтна система.
Приклад 2.
Використання запропонованого способу в готельному бізнесі.
У кожному номері готелю розміщується будь-який машинозчитувальний код (наприклад ОБК- код або МЕС мітка), який містить посилання на меню сервісів готелю, такі як ресторан, виклик покоївки, оренда автомобілів, таксі та інші. Постоялець сканує ОК-код своїм мобільним пристроєм (телефон, планшет, іншим) і переходить в електронне меню сервісів готелю, яке надане даному номеру. Постоялець може вибрати бажані страви для вечері в ресторані, замовити доставку вечері в номер, викликати таксі для трансферу в аеропорт або замовити інші послуги готелю за допомогою даного меню. Замовлення відправляється обслуговуючому персоналу у вигляді повідомлення на робочий телефон або мобільний термінал.
Кожен клієнт, після проходження реєстрації, автоматично додається до бази даних відвідувачів готелю, яка зберігається в інформаційній системі. Менеджер готелю має унікальну можливість відслідковувати всіх постійних клієнтів, враховувати їх переваги в вибору сервісів готелю і проводити активну маркетингову політику. В базі даних також зберігається інформація про активність клієнта-споживача в даному готелі або мережі готелів. На базі цієї інформації може бути реалізована бонусна система або дисконтна система.
Приклад 3.
Використання запропонованого способу при здійсненні віддаленого замовлення, наприклад, піци.
За допомогою промислового обладнання відомого з рівня техніки формують у машинозчитуваний код, наприклад, ОК-код, в який зашифровують інформацію з посиланням в електронне меню закладу по здійсненню віддаленої доставки піци та інформацію про місце розташування, де даний код буде розміщений. Переносять даний ОК-код на носій інформації, наприклад, роздруковують за допомогою принтера на листівки, які розміщують, наприклад, на будівлях, в офісних центрах, тощо.
Потенційний замовник піци сканує ОБ-код своїм мобільним пристроєм (телефон, планшет, іншим) і переходить в електронне меню піцерії. Кожна страва електронного меню містить детальний опис і фото, і, наприклад, ціну та інгредієнти. Замовник переглядає дане меню, формує замовлення, та вносить додаткову інформацію, наприклад, номер своєї квартири, (номер будинку та назва вулиці вже автоматично визначені після зчитування коду, але також постачальник може зробити машинозчитувальний код і для кожної квартири бажаного будинку), уточнений час доставки замовлення, вказує свої контактні дані.
У випадку, якщо машинозчитуваний код, роздруковують на візитках або інших переносних рекламних носіях, то після перегляду електронного меню та формування замовлення, замовник вносить додаткову інформацію, наприклад, конкретне своє місцеперебування (місце доставки замовлення), час доставки замовлення, вказує свої контактні дані. Постачальник за допомогою посередника (людини, яка доставляє піцу) виконує замовлення. А в базі даних постачальника, також зберігається інформація про активність замовника, його контактні дані та інша інформація.
Запропонований спосіб може бути використаний в галузях: ресторанного, готельного, клубного, розважального, транспортного, торгівельного та будь якого іншого бізнесу.

Claims (9)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Спосіб здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг, який полягає у створенні інформаційної системи з програмним та апаратним забезпеченням, яке як канали комунікаційного зв'язку використовує телекомунікаційну мережу, та додаткових інтегрованих в інформаційну систему прикладних програмних модулів, формування в інформаційній системі відповідних баз даних, причому спосіб включає наступні етапи: формування машинозчитуваного коду, сканування (фотографування) машинозчитуваного коду за допомогою комунікаційного зчитувального пристрою, розшифрування машинозчитуваного коду, візуалізація товару/послуги на зчитувальному пристрої, формування замовлення, підтвердження замовлення, передавання замовлення комунікаційними каналами, виконання замовлення, який відрізняється тим, що при формуванні машинозчитуваного коду в нього Зо додатково зашифровують інформацію з посилання в електронне меню/каталог постачальників товарів/послуг та інформацію про місце розташування носія даного машинозчитуваного коду, одночасно інформація зашифрована у машинозчитуваний код та даний сформований машинозчитуваний код зберігають у відповідній базі даних на сервері інформаційної системи, після чого даний сформований машинозчитуваний код розміщують на носіях інформації, які розташовують в місцях, заздалегідь зазначених в даному машинозчитуваному коді, причому після сканування (фотографування) машинозчитуваного коду за допомогою комунікаційного зчитувального пристрою, користувачів автоматично реєструють в інформаційній системі, дані реєстрації зберігають у відповідній базі даних по кожному постачальнику товарів/послуг, і відповідно збережених даних, кожному користувачу присвоюють унікальний код, який одночасно зберігається на комунікаційному пристрої користувача та в базі даних інформаційної системи, а в базу даних відповідно присвоєного унікального коду вносять спеціальну інформацію щодо операції сканування машинозчитуваного коду або операції сканування машинозчитуваного коду та замовлення товару/послуги даним користувачем, яку надалі використовують для нарахування бонусів/знижок.
2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що візуалізацію товару/послуги на зчитувальному пристрої здійснюють у вигляді електронного меню/каталогу товарів/послуг постачальників, яке зберігається у відповідній базі даних на сервері інформаційної системи.
3. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що візуалізацію товару/послуги на зчитувальному пристрої здійснюють у вигляді інформації про нараховані бонуси та знижки постачальника.
4. Спосіб за пп. 1-2, який відрізняється тим, що сформоване замовлення відправляють на комунікаційний пристрій, причому таким комунікаційним пристроєм є стільниковий телефон та/або комп'ютеризований пристрій та/або на принтер та/або на РОБ5-термінал та/або в систему бухгалтерського обліку.
5. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що спеціальною інформацією є: дата і час здійснення операції сканування, дата і час операції замовлення, вибрані товари/послуги, сума замовлення, зареєстрована кількість сканувань машинозчитуваного коду.
б. Спосіб за пп. 1-2, який відрізняється тим, що користувач вносить додаткові дані в замовлення товару/послуги.
7. Спосіб за пп. 1-2, який відрізняється тим, що користувач самостійно вводить машинозчитуваний код або зашифровану в ньому інформацію в комунікаційний зчитувальний пристрій.
8. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що машинозчитуваний код у візуальному вигляді виконують як ОВ-код або як інший візуально зображений код.
9. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що машинозчитуваний код виконаний у вигляді МЕС- мітки.
UAU201401813U 2014-02-24 2014-02-24 Спосіб здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг UA91331U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201401813U UA91331U (uk) 2014-02-24 2014-02-24 Спосіб здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201401813U UA91331U (uk) 2014-02-24 2014-02-24 Спосіб здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA91331U true UA91331U (uk) 2014-06-25

Family

ID=56283089

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201401813U UA91331U (uk) 2014-02-24 2014-02-24 Спосіб здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA91331U (uk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20210304092A1 (en) * 2013-02-13 2021-09-30 Tutsho, Llc Food data access and delivery system

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20210304092A1 (en) * 2013-02-13 2021-09-30 Tutsho, Llc Food data access and delivery system

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10719821B2 (en) Merchandise sales data processing apparatus, and program therefor
KR101953851B1 (ko) 고객 단말을 이용한 무인 주문, 결제 및 수령을 포함하는 무인 주문 서비스 제공 방법
KR101141204B1 (ko) 큐알코드를 이용한 외식매장 주문접수 시스템 및 방법
WO2018173613A1 (ja) サポートシステム、サーバ装置、及び、サポート方法
KR20110111727A (ko) 스마트폰과 소셜 네트워크 서비스를 이용한 거래 및 광고 방법
WO2012121915A1 (en) Merchant deal creation and redemption system
US10891669B2 (en) Virtual sales assistant kiosk
CN103493083A (zh) 信息处理装置、信息处理方法和程序
US20140249970A1 (en) Electronic receipt system, electronic receipt management server, and program therefor
JP2013149032A (ja) 待順管理システム、管理装置、待順管理方法及び待順管理プログラム
JP2018156433A (ja) 情報処理システム、情報処理装置、携帯端末装置、及びプログラム
JP6473840B1 (ja) 空き家判定システム、空き家判定方法、および空き家判定プログラム
US20170337509A1 (en) Methods, systems and devices for improved order fulfillment
JP2022171881A (ja) 個人情報提供システムおよび個人情報提供方法並びに個人情報提供プログラム
US20150039479A1 (en) Electronic receipt system, merchandise sales data processing apparatus, and electronic receipt management server
JP2009053837A (ja) レジシステムおよび会員登録サーバ
KR101485813B1 (ko) Nfc 태그를 이용한 건물 정보 제공 시스템
JP2013084058A (ja) 旅行販売システム及び旅行販売方法
UA91331U (uk) Спосіб здійснення комунікацій між споживачами та постачальниками товарів/послуг
JP7468509B2 (ja) 販売管理サーバ、販売管理システム、販売管理方法およびプログラム
JP2015056131A (ja) 情報管理システム、情報管理サーバ及び情報管理端末
KR101505033B1 (ko) Url을 이용한 전자상거래 관리서버 및 그 관리방법
WO2019230747A1 (ja) 空き家判定システム、空き家判定方法、および空き家判定プログラム
KR102576269B1 (ko) 온라인을 통한 오프라인 광고의 중개 시스템 및 방법
KR20150029828A (ko) 설문단말기 및 무인결제단말기, 그리고 이를 이용한 설문조사방법