UA73602C2 - Device for guiding ingots at continuous casting of metals, in particular, steel - Google Patents

Device for guiding ingots at continuous casting of metals, in particular, steel Download PDF

Info

Publication number
UA73602C2
UA73602C2 UA2003032257A UA2003032257A UA73602C2 UA 73602 C2 UA73602 C2 UA 73602C2 UA 2003032257 A UA2003032257 A UA 2003032257A UA 2003032257 A UA2003032257 A UA 2003032257A UA 73602 C2 UA73602 C2 UA 73602C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
segment
power body
frame
force
possibility
Prior art date
Application number
UA2003032257A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Sms Demag Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sms Demag Ag filed Critical Sms Demag Ag
Publication of UA73602C2 publication Critical patent/UA73602C2/uk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/12Accessories for subsequent treating or working cast stock in situ
    • B22D11/128Accessories for subsequent treating or working cast stock in situ for removing

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до пристрою для направлення зливків при безперервному розливу металів, зокрема сталі, що містить декілька сегментів, що йдуть один за одним, кожний з яких за допомогою пар верхніх і нижніх роликів утворює напрямну для зливків різної ширини, причому ролики встановлені з можливістю обертання на траверсах сегментної рами і кожна траверса стягнута з розташованими з обох сторін напрямними рамами для зливків.
Подібні пристрої відомі, наприклад, у вигляді напрямних для тонкої металевої стрічки (ЕР 0941787 А1). 70 Однак там пара напрямних роликів, що створюють зазор між роликами, забезпечена пристроєм для регулювання бочкоподібності зазору між роликами. Такий пристрій не можна використати для розв'язання інших проблем.
Відлитий профіль зливка є, в основному, відображенням геометрії зазору між роликами в зоні залишкового твердіння зливка. Різна ширина зливка і різні швидкості розливу приводять до різних прогинів роликів і різних прогинів траверс сегментної рами і, тим самим, до збільшення профілю, що змінюється. 12 У зоні тракту "м'якого редукування" прогин роликів і траверс визначається положенням нижнього кінця рідкої фази, встановленим редукуванням товщини і якістю сталі. Сюди відноситься випадок, коли у слябінгів з пристроєм для подовжнього розділення (однократне або багаторазове подовжнє розділення) до прокатного стану подають зумовлені збільшенням профілю сляби змінних конусних форм, що знов-таки приводить там до проблем при малій кінцевій товщині прокатки.
В основі винаходу лежить задача запобігання подібним збільшенням профілю, що змінюються, в зоні кінцевого твердіння, так щоб потім при прокатці не могли виникнути описані наслідки.
Поставлена задача вирішується згідно з винаходом, виходячи з описаного вище пристрою за рахунок того, що, щонайменше, на нерухомій стороні сегментної рами між сегментною рамою і поперечною траверсою, що з'єднує розташовані з обох сторін напрямні рами для зливків, розміщений силовий орган, що лежить приблизно с 22 по середній осі зливка, елемент передачі зусилля якого впливає на сегментну раму, а посадочна частина Го) спирається на поперечну траверсу. За рахунок цього на основі встановлюваної лінії вигину роликів можна зменшити збільшення профілю шляхом вигину у відповідь сегментної траверси, завдяки чому можна регулювати необхідне для прокатки збільшення профілю зливка. Крім того, за рахунок цього в залежності від положення нижнього кінця рідкої фази можна через силовий орган в залежності від навантаження сегмента вплинути на сч 30 прогин роликів і прогин траверси так, що результуюче збільшення профілю навіть у розділених вздовж слябів не «з приведе до збоїв в прокатному стані.
При цьому силовий орган може бути виконаний у вигляді плунжера, що навантажується з одного боку. о
Згідно з іншим виконанням силовий орган виконаний у вигляді гідравлічного циліндро- поршневого блоку, що со навантажується з двох сторін.
Зо Згідно з іншими ознаками запропоновано, що зусилля силового органу можна регулювати в залежності від - навантаження сегмента зливком. За рахунок цього можна уникнути перевантаження сегментної рами.
Це регулювання може відбуватися таким чином, що зусилля силового органу в залежності від навантаження сегмента можна передавати назустріч очікуваному збільшенню профілю перерізу зливка на прогин опорних /«ф роликів і траверси. З 70 За необхідністю може бути також переважним, що зусилля силового органу можна регулювати на рухомій с стороні сегмента. За рахунок цього досягаються такі ж переваги або аналогічні тим, які описані відносно з» розташування силового органу на нерухомій стороні сегмента.
Інше застосування основної ідеї винаходу полягає в тому, що зусилля силового органу можна регулювати одночасно на нерухомій і рухомій сторонах двох протилежних сегментних рам. 45 Далі може бути переважним, що кожна сегментна рама забезпечується декількома силовими органами. За 7 рахунок цього можна регулювати характеристику лінії вигину для траверси. со Одним з поширених на практиці застосувань є те, що за сегментами встановлений пристрій для подовжнього розділення. Регулювання збільшення профілю саме перед пристроєм для подовжнього розділення дозволяє б вплинути точно за формою, так що необхідне для прокатки збільшення профілю фіксують саме в цьому місці. ав! 20 Особливе виконання полягає далі в тому, що характеристики деформації сегмента зберігаються у вигляді таблиць в комп'ютері і, що зусилля силового органу можна викликати зі значень, що зберігаються, відповідно до із навантаження сегмента. За рахунок цього значення, накопичені за досвідом і на основі габаритів конструкції, можна легко використати для доцільної лінії вигину.
На єдиній фігурі креслення у вигляді спереду, тобто перпендикулярно напряму руху зливка, зображений сегмент опорних роликів, що більш детально пояснюється нижче.
ГФ) Пристрій для направлення зливків при безперервного розливу металів, зокрема сталі, містить декілька сегментів 1, що йдуть один за одним по нитці зливка, в кожному з яких роликові пари 2, які можуть складатися о з рознімних роликів З і верхніх і нижніх роликів, утворюють напрямну для зливка 4. Зливок 4 може мати різну ширину 4а. Зливок 4 має в області залишкового твердіння 45 затверділу оболонку 4с, яка визначає 60 місцеположення сегмента 1. Роликові пари 2 встановлені з можливістю обертання на сегментних рамах 5,6, причому сегментна рама 5 діє як нерухома сторона, а сегментна рама 6 - як рухома сторона. Обидві сегментні рами 5, 6 виконані з можливістю встановлення одна відносно іншої за допомогою тягових циліндрів 7, за рахунок чого відбувається пригонка товщини 8 зливка 4. Сегмент 1, що складається з сегментних рам 5, 6 і тягових циліндрів 7, затиснутий на розташованих з обох сторін напрямних рамах 10 для зливка стяжними циліндрами 9 бо (детально не показані).
Щонайменше, на нерухомій стороні сегментної рами 5 сегмента 1 між сегментною рамою 5 і за необхідністю додатковою поперечною траверсою 11, що з'єднує обидві розташовані з обох сторін напрямні рами 10 для зливка, розміщений силовий орган 13, що лежить приблизно по середній осі 12 зливка, елемент 1За передачі
Зусилля якого впливає на сегментну раму 5, а посадочна частина ІЗЬ спирається на поперечну траверсу 11.
Сегмент 1 з поперечною траверсою 11 передбачений, щонайменше, в зоні залишкового твердіння 4Б. При цьому силовий орган 13 може складатися з плунжера 14, що навантажується з одного боку, або з гідравлічного циліндро-поршневого блоку, що навантажується з двох сторін 15.
Зусилля силового органу 13 можна регулювати в залежності від навантаження сегмента зливком 4. Зусилля 7/0 билового органу 13 можна зробити регульованим також на рухомій стороні 6 сегмента 1. В особливих випадках може бути переважним, що зусилля силового органу 13 регулюють одночасно на нерухомій 5 і рухомій 6 сторонах двох протилежних сегментних рам 5, 6.
Кожна сегментна рама 5, 6 може бути забезпечена декількома силовими органами 13.
За сегментом 1 з поперечною траверсою 11 і силовим органом 13 йдє пристрій для подовжнього розділення 15 звичайної конструкції.
Лінія 19 деформації сегмента 1 зберігається у вигляді таблиць в комп'ютері, і зусилля силового органу 13 може бути викликане зі значень, що зберігаються, відповідно до навантаження сегмента.
Переріз 20 траверси сегмента 1 для зменшення зусилля силового органу 13 можна вибирати в залежності від навантаження сегмента. 20 Перелік посилальних позицій 1 - сегмент 2 - роликова пара
З - рознімний ролик 4 - зливок сч 25 4а - різна ширина 46 - область залишкового твердіння (8) 4с - кірка зливка да - переріз зливка 5 - сегментна рама, нерухома сторона с зо 6 - сегментна рама, рухома сторона 7 - тяговий циліндр о 8 - товщина зливка «о 9 - стяжний циліндр - розташовані з обох сторін напрямні рами для зливка ме) 11 - поперечна траверса ї- 12 - середня вісь зливка 13 - силовий орган 1За - елемент передачі зусилля 136 - посадочна частина « 14 - плунжер з с 15 - циліндро- поршневий блок 19 - характеристика деформації ;» 20 - переріз траверси 2 й в йо 6 5 28
БА
- о о
І А ТА Й
Ф ІН тра ! што й
Ф г дасте, ' ю рр А о ГЇ и Є 5-0 ев тет мим м А ОН НК АН ее
Ф) ПОЛ ОЛиНН МИЛОМ ЛИ Пила ко 10 ІІ: 12 135 М 60 б5
Фіг. 1

Claims (10)

Формула винаходу не . . . . . .
1. Пристрій для направлення зливків при безперервному розливі металів, зокрема сталі, що містить декілька сегментів, що розташовані один за одним, кожний з яких за допомогою пар верхніх і нижніх роликів утворює напрямну для зливків різної ширини, причому пари роликів встановлені з можливістю обертання на траверсах сегментних рам, і кожна поперечна траверса стягнута з розташованими з обох сторін напрямними рамами для 70 зливків, який відрізняється тим, що сегментна рама містить нерухому (5) і рухому (6) сторони, виконані з можливістю встановлення одна відносно іншої, причому щонайменше на нерухомій стороні (5) сегментної рами між сегментною рамою (5) і поперечною траверсою (11), що з'єднує розташовані з обох сторін напрямні рами (10) для зливків, розміщений силовий орган (13), що лежить приблизно по середній осі (12) зливка, елемент (1За) передачі зусилля якого виконаний з можливістю регульованого впливу на сегментну раму (5), а посадочна /5 Частина (135) спирається на поперечну траверсу (11).
2. Пристрій за п. 1, який відрізняється тим, що силовий орган (13) виконаний у вигляді плунжера (14), що навантажується з однієї сторони.
З. Пристрій за п. 1, який відрізняється тим, що силовий орган (13) виконаний у вигляді гідравлічного циліндро-поршневого блока (15), що навантажується з двох сторін.
4. Пристрій за будь-яким з пп. 1-3, який відрізняється тим, що силовий орган (13) виконаний з можливістю регулювання зусилля в залежності від навантаження сегмента зливком.
5. Пристрій за п. 4, який відрізняється тим, що силовий орган (13) виконаний з можливістю передачі зусилля в залежності від навантаження сегмента назустріч очікуваному збільшенню профілю перерізу (44) зливка на прогин опорних роликів і траверси. сч
6. Пристрій за будь-яким з пп. 1-5, який відрізняється тим, що силовий орган (13) виконаний з можливістю регулювання зусилля на рухомій стороні (6) сегментної рами. (о)
7. Пристрій за будь-яким з пп. 1-5, який відрізняється тим, що силовий орган (13) виконаний з можливістю регулювання зусилля одночасно на двох протилежних сторонах (5,6) сегментної рами.
8. Пристрій за п. 1, який відрізняється тим, що кожна сегментна рама (5, 6) забезпечена декількома силовими с зо органами (13).
9. Пристрій за п. 1, який відрізняється тим, що за сегментами (1) встановлений пристрій для подовжнього о розділення. со
10. Пристрій за будь-яким з пп. 1-8, який відрізняється тим, що характеристики (19) деформації сегмента (1) зберігаються у вигляді таблиць в комп'ютері, при цьому зусилля силового органу (13) можна викликати зі со з5 Значень, що зберігаються відповідно до навантаження сегмента. їч- Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2005, М 8, 15.08.2005. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. «
- . и? -і (95) (о) («в) Ко) іме) 60 б5
UA2003032257A 2000-08-17 2001-07-25 Device for guiding ingots at continuous casting of metals, in particular, steel UA73602C2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10040271A DE10040271A1 (de) 2000-08-17 2000-08-17 Vorrichtung zum Stranggießen von Metallen, insbesondere von Stahl
PCT/EP2001/008572 WO2002013994A1 (de) 2000-08-17 2001-07-25 Vorrichtung zum stranggiessen von metallen, insbesondere von stahl

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA73602C2 true UA73602C2 (en) 2005-08-15

Family

ID=7652785

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2003032257A UA73602C2 (en) 2000-08-17 2001-07-25 Device for guiding ingots at continuous casting of metals, in particular, steel

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6913065B2 (uk)
EP (1) EP1313580B1 (uk)
JP (1) JP2004505782A (uk)
KR (1) KR100829026B1 (uk)
CN (1) CN1208156C (uk)
AT (1) ATE355920T1 (uk)
AU (1) AU2001279782A1 (uk)
DE (2) DE10040271A1 (uk)
RU (1) RU2261779C2 (uk)
UA (1) UA73602C2 (uk)
WO (1) WO2002013994A1 (uk)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102006040012A1 (de) 2006-08-25 2008-02-28 Sms Demag Ag Strangführungseinrichtung und Verfahren zum Führen eines noch nicht durcherstarrten Metallbandes
AT506549B1 (de) * 2008-03-28 2011-06-15 Siemens Vai Metals Tech Gmbh Strangführungssegment
KR101153614B1 (ko) * 2009-04-09 2012-06-18 주식회사 포스코 연속 주조기의 세그먼트 롤 운반장치용 받침장치
AT509352B1 (de) * 2010-02-05 2014-06-15 Siemens Vai Metals Tech Gmbh Strangführungssegment in kassettenbauweise mit einzelrollenanstellung
AT516412B1 (de) * 2014-10-28 2017-07-15 Primetals Technologies Austria GmbH Strangführungsrolleneinheit für eine Stranggießmaschine
CN105328153B (zh) * 2015-11-23 2017-07-07 中冶连铸技术工程有限责任公司 一种多流板坯连铸机扇形段传动装置布置方式
RU168547U1 (ru) * 2016-02-25 2017-02-08 Акционерное общество "Машиностроительный концерн ОРМЕТО-ЮУМЗ" Роликовый блок для комбинированной МНЛЗ

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5115857A (en) 1990-07-18 1992-05-26 Voest-Alpine Industrieanlagenbau G.M.B.H. Strand guide arrangement provided at a continuous casting plant
DE4022871A1 (de) 1990-07-18 1992-01-23 Voest Alpine Ind Anlagen Strangfuehrung an einer stranggiessanlage
DE4138740A1 (de) * 1991-11-26 1993-05-27 Schloemann Siemag Ag Verfahren und vorrichtung zum stranggiessen von brammen oder bloecken
ATE305348T1 (de) * 1998-03-09 2005-10-15 Sms Demag Ag Führungselement einer stranggiessanlage
DE19916173A1 (de) * 1999-04-10 2000-10-12 Sms Demag Ag Verfahren und Vorrichtung zum Einstellen des Brammenprofils einer stranggegossenen Bramme, insbesondere einer Dünnbramme

Also Published As

Publication number Publication date
ATE355920T1 (de) 2007-03-15
DE50112167D1 (de) 2007-04-19
JP2004505782A (ja) 2004-02-26
CN1447727A (zh) 2003-10-08
CN1208156C (zh) 2005-06-29
DE10040271A1 (de) 2002-02-28
US20040026065A1 (en) 2004-02-12
AU2001279782A1 (en) 2002-02-25
US6913065B2 (en) 2005-07-05
EP1313580A1 (de) 2003-05-28
KR20030036693A (ko) 2003-05-09
EP1313580B1 (de) 2007-03-07
RU2261779C2 (ru) 2005-10-10
WO2002013994A1 (de) 2002-02-21
KR100829026B1 (ko) 2008-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR960704660A (ko) 박주편(薄鑄片)의 연속주조방법 및 장치
UA73602C2 (en) Device for guiding ingots at continuous casting of metals, in particular, steel
CA2469073A1 (en) Method and device for controlled straightening and cooling of wide metal strip, especially steel strip or sheet, running out of a hot-rolled strip mill
AT3953U2 (de) Strangführungselement und strangführungssegment mit integriertem strangführungselement
BRPI0619864A2 (pt) processo para fundição contìnua de tiras de metal finas e instalação de fundição contìnua
KR100352219B1 (ko) 연속적으로주물을이송하는연속주조설비
KR20090130300A (ko) 강 슬래브 연속 주조 장치용 스트랜드 가이드
US7047621B2 (en) Method for casting and immediate rolling, and device for the support, guidance and deformation of a metal strand, especially in steel strand
US6308769B1 (en) Continuous casting plant for casting slabs with a continuous casting mold and a strand guiding unit composed of rollers
US20120132390A1 (en) Device and method for horizontal casting of a metal band
AU2007224978B2 (en) Belt casting machine having adjustable contact length with cast metal slab
RU2287401C2 (ru) Способ непрерывной разливки блюмов, слябов или тонких слябов
US3566951A (en) Method of equalizing stresses in the conveyance and guidance of continuous castings
US3565160A (en) Arc type continuous casting plant
RU2003107050A (ru) Устройство для непрерывной разливки металлов, в частности стали
AU694994B2 (en) Device for the continuous casting of products having a round cross-section and products having a cross-section with flat sides
JP2001516645A (ja) 種々異なった寸法のブルームを製造する方法および装置
US3554269A (en) Method of deforming and straightening a curved continuous casting strand
KR20200143915A (ko) 연속 주조 장치
CH675975A5 (uk)
DE4435218C2 (de) Kokille zum Stranggießen von Dünnbrammen oder Stahlbändern
RU2216429C2 (ru) Установка для непрерывной разливки стальных слитков
EP0941787A1 (de) Führungselement einer Stranggiessanlage
RU76263U1 (ru) Направляющая для заготовки в установке непрерывной разливки
DE19841841C2 (de) Führungselement einer Stranggießanlage