UA60897A - Спосіб діагностики атеросклерозу - Google Patents

Спосіб діагностики атеросклерозу Download PDF

Info

Publication number
UA60897A
UA60897A UA2003032707A UA200332707A UA60897A UA 60897 A UA60897 A UA 60897A UA 2003032707 A UA2003032707 A UA 2003032707A UA 200332707 A UA200332707 A UA 200332707A UA 60897 A UA60897 A UA 60897A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
atherosclerosis
content
ratio
erythrocytes
diagnosis
Prior art date
Application number
UA2003032707A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Віктор Григорович Лизогуб
Виктор Григорьевич Лизогуб
Олександр Миколайович Бондарчук
Тетяна Семенівна Брюзгіна
Татьяна Семеновна Брюзгина
Original Assignee
Національний Медичний Університет Ім. О.О. Богомольця
Национальный Медицинский Университет Им. А.А. Богомольца
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Медичний Університет Ім. О.О. Богомольця, Национальный Медицинский Университет Им. А.А. Богомольца filed Critical Національний Медичний Університет Ім. О.О. Богомольця
Priority to UA2003032707A priority Critical patent/UA60897A/uk
Publication of UA60897A publication Critical patent/UA60897A/uk

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)

Abstract

Спосіб діагностики атеросклерозу, який включає визначення вмісту арахідонової кислоти в крові методом газорідинної хроматографії. Вміст арахідонової кислоти визначають в еритроцитах крові, додатково визначають вміст лінолевої кислоти в еритроцитах і розраховують співвідношення арахідонової і лінолевої кислот.

Description

Опис винаходу
Винахід, що заявляється, відноситься до медицини, точніше до кардіології та такого її розділу, як ліпідологія, і призначений для діагностики атеросклерозу, в тому числі і у випадках, ускладнених хронічним панкреатитом (ХП).
На теперішній момент атеросклероз вважається основною причиною розвитку фатальних інфарктів, ішемічних інсультів та гангрени нижніх кінцівок (1). Як правило, атеросклероз клінічно значущим стає в момент виникнення ускладнень з боку серця, мозку та інших органів, до цього моменту тривалий час існуючи у вигляді 70 метаболічних порушень, основною ознакою яких вважається підвищення рівня холестерину в сироватці крові
Тому в основі біохімічної діагностики атеросклерозу лежіть визначення вмісту цього спирту в ліпопротеїдах високої та низької щільності сироватки крові.
Однак слід зазначити, що гіперхолестеринемія, гіпертригліцеридемія |2), гіперліпідемія ІЗ формуються також при хронічному панкреатиті. Тому при наявності ХП метаболічні порушення, викликані ушкодженням 19 підшлункової залози, суттєво перешкоджають діагностиці атеросклерозу. Це, в свою чергу, призводить до утруднення ранньої діагностики атеросклерозу, а значить, і лікування буде розпочате з запізненням, що погіршить наслідки атеросклеротичних ушкоджень. З іншого боку, лікування атеросклерозу може запроваджуватись тоді, коли метаболічні зміни обумовлені ХП, а не атеросклеротичним процесом, тобто лікуватись буде атеросклероз, який ще не виник. В даному випадку тільки лікування саме хронічного панкреатиту може забезпечити нормалізацію метаболічних змін в крові. Таким чином, диференційна діагностика між атеросклерозом та атеросклерозом, що супроводжується хронічним панкреатитом, може дата змогу своєчасно і правильно призначити необхідні лікувальні заходи, що покращить наслідки розвитку атеросклеротичних змін.
Так, відомий спосіб діагностики атеросклерозу, жни передбачає визначення індексу атерогенності, що розраховується на основі вмісту загального холестерину і холестерину ліпопротеїдів високої щільності |4).
Вказаний показник має високу достовірну цінність при виявленні схильності до формування атеросклерозу, « тобто вказує на такий стан ліпідного обміну, за умов якого існує високий ризик розвитку атеросклерозу. Проте за наявності хронічного панкреатиту вказаний спосіб діагностики не дає можливості відрізнити зміни ліпідного спектру, які обновлені патологією підшлункової залози, від змін ліпідного спектру, які є проявом атеросклерозу.
Найближчим аналогом (прототипом) способу, що заявляється, є спосіб діагностики атеросклерозу за - допомогою визначення вмісту арахідонової кислоти в ліпопротеїдах високої та низької щільності в крові методом /Ф газорідинної хроматографії. Потім розраховують співвідношення арахідонової кислоти ліпопротеїдів високої щільності до арахідонової кислоти ліпопротеїдів низької щільності і при співвідношенні 0,9 встановлюють со діагноз атеросклерозу (5). Га»)
Даний спосіб використовує в якості діагностичного критерію співвідношення вмісту арахідонової кислоти в 3о ліпопротеїдах високої та низької щільності, чим досягається діагностика атеросклерозу на самому ранньому ее, етапі його розвитку, коли рівень загального холестерину знаходиться ще в межах норми.
Недоліками способу-прототипу є наступні моменти: оскільки ліпопротеїди є транспортними формами екзогенних ліпідів, то спектр жирних кислот може залежати від характеру харчування пацієнта, також на спектр « жирних кислот і, особливо, на рівень арахідонової кислоти може впливати наявність супутньої патологи, що не З дає змоги проводити диференційну діагностику атеросклерозу та атеросклерозу, що розвішається на тлі с супутньої патологи, зокрема хронічного панкреатиту.
Із» Задача що вирішується, полягає у використанні діагностичного критерію, який є характерним і для атеросклерозу, і для хронічного панкреатиту, а саме таких метаболічних змін в жирнокислотному складі еритроцитів, які відображають як розвиток атеросклеротичного процесу, так і запального процесу в підшлунковій задозі і, в гой же час, дозволяють диференціювати їх. б Технічним результатом нового способу буде забезпечення диференційному діагностики між атеросклерозом ав! та атеросклерозом при наявності хронічного панкреатиту, що дозволить поліпшити якість лікування атеросклерозу. со Поставлена задача вирішується там, що у відомому способі діагностики атеросклерозу, який включає (Те) 20 визначення вмісту арахідонової кислоти в крові, наприклад, методом газорідинної хроматографії, згідно винаходу, що вміст арахідонової кислоти визначають в еритроцитах крові, додатково визначають вміст лінолевої тм кислоти в еритроцитах, розраховують співвідношення арахідонової кислоти до лінолевої і при значенні цього співвідношення 20.1 діагностують атеросклероз, а при значенні від 0,4 до 0,8 - атеросклероз за наявності хронічного панкреатиту. 52 Відмінною особливістю запропонованого способу діагностики є те, що визначають вміст арахідонової та в. лінолевої кислот в еритроцитах і розраховують їх співвідношення. При значенні цього співвідношення від 0,4 до 0,8 діагностують атеросклероз за наявності хронічного панкреатиту, а при значенні - 1,0 встановлюють діагноз атеросклерозу. Це дозволяє провести чітку диференційну діагностику між атеросклерозом і атеросклерозом за наявності хронічного панкреатиту. Вибір еритроцит в якості субстрату зумовлений тим, що, по-перше, жирні 60 кислоти в цих клітинах зберігають однотипний склад досить тривалий строк і тому зміни в ньому складі мають сталий характер, на який мало вплітають екзогенні чинники, по-друге, співвідношення арахідонової та лінолевої кислої, на відміну від співвідношення вмісту арахідонової кислоти у ліпопротеїдах, точно відображає процеси обміну жирних кислої сімейства 0-6, оскільки лінолева кислота є ессенціальною жирною кислотою, яка є попередником арахідонової кислоти і має лише екзогенне походження. Вказані жирні кислот відіграють суттєву бо роль в процесі розвитку атеросклерозу (б).
Такий спосіб діагностики атеросклерозу за доступними літературними даними невідомий.
Запропонований спосіб діагностики атеросклерозу здійснюється наступним чином. Кров для аналізу спектру жирних кислот ліпідів еритроцитів беруть з кубітальної вени натще. Еритроцити вибрані для аналізу тому, що їх жирнокислотний склад сталий і слабко піддається впливу зовнішніх факторів. Піпеткою відбирають плазму, додають в пробірку з еритроцитами 1Омл фізіологічного розчину та центрифугують при 1,бтис.об./хв. протягом 20 хвилин. Потім відсмоктують верхній шар і залишають осад (еритроцити). Еритроцити помішають в пробірку з притертою пробкою ємністю 1Омл, додають 5-7мл хлороформно-метанольної суміші (у співвідношенні 2:1) і гримають ЗОхв. в холодильнику. Для кращого розділення фаз додають 1мл дистильованої води. Далі відбирають 7/0 хлороформну фазу піпеткою Пастера. Для повної реакції етап екстракції повторюють двічі. Об'єднані хлороформні екстракти концентрують упарюванням до сухості в потоці азоту при температурі 452С на водяній бані.
Дан до сухого осаду ліпідів додають 5мл 195 Н»ЗО,) в метанолі і переносять розчин в скляну ампулу ємністю 1Омл. Після запаювання проводять гідроліз і метилювання в термостаті при 852С протягом 20 хвилин.
Екстракцію метильованих жирних кислот проводять двічі 5-мл порціями гексан-ефірної суміші (у співвідношенні 1:1). Для розділення фаз додають 1мл дистильованої води. Відбирають верхню фазу піпеткою
Пастера. Об'єднані екстракти випарюють до сухості в потоці азоту при 459С на водяній бані. Сухій осад розчинюють в 40-50мл чистого гексану і вводять у випарювач хроматографа в кількості 5мкл.
Газохроматографічний аналіз спектру жирних кислот ліпідів здійснюються на газовому хроматографі серії
Цвет-500 в ізотермічному режимі з полум'яно-іонозаційним детектором при наступних умовах: для визначення спектру жирних кислот ліпідів використовують скляну колонку (розміром ЗмхоО,Зсм), яка заповнена фазою 590
ПЕГС на хроматоні М-АМУ-НМО5 (зерніння 0,125-0,160мм), температура тушонки 190"С, температура випарювання 2507С, розходження азоту і водню Збмл/хв, повітря - 200мм/год, швидкість діаграмної стрічіси 24Омм/год, чутливість шкапи 10 А, об'єм проби, що вводиться, 3-5мкм, тривалість аналізу - 20 хвилин.
Кількісну оцінку спектру жирних кислот ліпідів еритроцитів проводять методом нормування площ і « визначають долі кислот у відсотках. Похибка визначення 10905.
З жирнокислотного спектру визначають кількісний вміст арахідонової та лінолевої кислоти. Розраховують співвідношення вмісту арахідонової кислоти до вмісту лінолевої та при його значенні 21,0 діагностують атеросклероз, а при значенні від 0,4 до 0,8 - атеросклероз за наявності хронічного панкреатиту. ї-
Вказані цифрові значення були встановлені наступним чином. Як маркер атеросклерозу були використані дані хворих на постінфарктний кардіосклероз. Маркером хронічного панкреатиту були дані хворих, які Ф анамнестично мали чітко діагностовані ознаки запального процесу в підшлунковій залозі. Основну групу склали о 15 хворих на постінфарктний кардіосклероз за наявності хронічного панкреатиту. Групи порівняння склали хворі на хронічний панкреатит (ХП) (п-15), ішемічну хворобу серця (ІХС) (п-15), а також група здорових осіб (п-15). о
Результати газохроматографічного аналізу спектру жирних кислот еритроцитів представлені в таблиці. (Се)
Вміст (в Фо) арахідонової кислоти (С20:4) та лінолевої кислоти (С18:2) в ліпідах червоних клітин крові та їх співвідношення: ч 4 З с и?
Варіаційний ряд який включає показники, що аналізуються в межах Мае1 с (М - середня арифметична, с -
Середнє квадратичне відхилення) в групі хворих на ХП, охоплював діапазон значень від 0,12 до 0,4, в групі
Ге») хворих на ХП та ІХС - від 0,29 до 0,75, а в групі хворих на ІХС від 0,87 до 1,61.
Перевірка ефективності тесту показала, що у 12 (80,095) з 15 хворих на ХП відношення арахідонової до о лінолевої кислоти становило «0,41, що свідчить про високий ступінь достовірності щодо відсутності
Го) атеросклерозу. В групі хворих з ХП та ІХС вказаний показник був точним у 66,79о випадків. Таким чином, нижня 5р межа діапазону для діагностики атеросклерозу за наявності хронічного панкреатиту становить 0,41. Подальший іс, аналіз виявив, що 14 (88,995) з 15 хворих на ХП та ІХС мають значення співвідношення «0,8, що також свідчить "З про високий ступінь достовірності щодо встановлення діагнозу атеросклерозу за наявності ХП. Варіаційний ряд хворих на ІХС на 10095 потрапляє у діапазон 50,85. В той же час, у здорових осіб співвідношення вмісту арахідонової кислоти до лінолевої кислоти в еритроцитах становить 1,0. Таким чином, для встановлення діагнозу атеросклерозу за наявності хронічного панкреатиту значення співвідношення вмісту арахідонової кислоти до лінолевої повинно потрапити у діапазон від 0,4 до 0,8. Для встановлення діагнозу атеросклерозу » значення співвідношення вказаних ессенціальних жирних кислот має становити 21,0.
Конкретні приклади втілення винаходу
Приклад Мої Хворий М., Історія хвороби Мо16171 від 31 10 2002, поступив у відділення кардіології зі бо скаргами на серцевий біль, який виник під час психоемоційного стресу, тривав 15хв. і зник після того, як пацієнт заспокоївся. У відділенні хворому провели електрокардіографічне дослідження, пробу з фізичним навантаженням, добове моніторування серцевого ритму. Даних за ішемічну хворобу серця виявлено не було.
Хворому визначили рівень арахідонової та лінолевої кислот в еритроцитах та розрахували їх співвідношення, яке становило 1,2. Пацієнту встановили діагноз атеросклероз і направили на контрастне дослідження 65 Коронарних артерій. В результаті коронарографії виявлено атеросклеротичне ураження артерій серця. Таким чином діагноз атеросклерозу був підтверджений і хворому призначено відповідне лікування.
Приклад Мо2: Хворий П., Історія хвороби Мо11321 від 01.08.2002, поступив у відділення кардіології зі скаргами на періодичний стискаючий біль в загрудинній ділянці, який виникає при ходьбі на 200м. Для того, щоб знята напад, хворому необхідно 2 таб. нітрогліцерину.
Хворому виконано добове моніторування серцевого ритму, де виявлено ознаки ішемії не лише під час фізичного навантаження, а й в стані спокою. Рівень холестерину становив 7,5ммоль/л. Призначення адекватної антиангінальної терапії дало неповноцінний ефект: напади зберігались в стані спокою, хоча їх кількість зменшилась. Хворому було виконано газохроматографічне дослідження вмісту арахідонової та лінолевої кислот в еритроцитах та визначене їх співвідношення, яке становило 0,7. Було встановлено діагноз атеросклероз за /о наявності хронічного панкреатиту. Хворому було додатково призначена медикаментозна терапія супутнього хронічного панкреатиту. Така комплексна терапія виявилась ефективною, що проявлялось зменшенням кількості нападів ішемії - основної клінічної ознаки атеросклерозу і дало змогу пацієнту використовувати в подальшому при нападі одну таблетку нітрогліцерину. В стані спокою напади не виникали.
В період з березня 2002 до березня 2003 року у гастроентерологічному та кардіологічному відділеннях МКЛ 7/5 Мео12 запропонованим способом було обстежено 50 пацієнтів (25пацієтпів з попереднім діагнозом ІХС та 25 пацієнтів з попереднім діагнозом ЇХС за наявності супутнього ХП). Використання способу дозволило у 23 випадках встановити діагноз атеросклероз у хворих з попереднім діагнозом ЇХС (помилка 10905), а у 24 - атеросклероз за наявності хронічного панкреатиту у хворих з попереднім діагнозом ІХС за наявності супутнього
ХП (помилка 595) Вказані діагнози було підтверджено за допомогою велоергометри, добового моніторування 2о серцевого ритму, УЗД органів черевної порожнини, копрограми, аналізу сечі. Спосіб (прототип) має помилку діагностики 1095. Таким чином запропонований спосіб, в порівнянні з прототипом, дозволяє точно діагностувати атеросклероз за наявності ХП та проводити корекцію лікувальної тактики: у такої категорії хворих.
Застосування даного методу дозволяє точно розрізнити атеросклероз при наявності хронічного панкреатиту а також провести відповідну диференційовану медикаментозну корекцію виявлених змін.
Перелік літератури: 1. Климов А.Н., Никуличева Н.Г Обмен липидов и липопротеийдов и его нарушения. - С. - П Питер, 1999. - « с.400. 2. Мансурова И.Д., Борщева Л.И., Рудая Б.А. Триглицеридемия у больньїх хроническим панкреатитом./
Здравоохранение Таджикистана. - 1985. - Мо1. -С.31-33. ч- зо 3. Геллер Л.И., А.П. Казимирчик, А.Г. Аматняк. Клиническое значение некоторьїх метаболических нарушений у больньїх хроническим панкреатитом./ Терапевтический архив. - 1984. - Т56. - Мо11. - С.70-72. б» 4. Дислипопротеинемия и ишемическая болезнь сердца / Под ред. Е.И. Чазова, А.И. Климова. - М., 1980. с.6. со 5. Гиріна О.М., Пилипчак О.М., Брюзгіна Т.С./ Патент України Мо42624А/. Спосіб діагностики атеросклерозу//
Промислова власність. Офіційний бюлетень. - 2001. - Мод, - С.4.134. о б. Меппіа .)., оре» |., ММагдоміспй Т. Еісозарепіаепоїс асій: йв геіемапсе іп аПегозсіеговів апа согопагу «о агіегу дізеазе. Ат. .). Сагаїо!, 1987, 59(1). -Р.155-159.

Claims (1)

  1. Формула винаходу «
    о Й | | Й | ші с Спосіб діагностики атеросклерозу, який включає визначення вмісту арахідонової кислоти в крові методом газорідинної хроматографії, який відрізняється тим, що вміст арахідонової кислоти визначають в еритроцитах :з» крові, додатково визначають вміст лінолевої кислоти в еритроцитах, розраховують співвідношення арахідонової і лінолевої кислот і при значенні цього співвідношення більше 0,1 діагностують атеросклероз, а при значенні від 0,4 до 0,8 - атеросклероз за наявності хронічного панкреатиту. (22) Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних о мікросхем", 2003, М 10, 15.10.2003. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і оо науки України. о 50 що
    Р
    60 б5
UA2003032707A 2003-03-28 2003-03-28 Спосіб діагностики атеросклерозу UA60897A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003032707A UA60897A (uk) 2003-03-28 2003-03-28 Спосіб діагностики атеросклерозу

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003032707A UA60897A (uk) 2003-03-28 2003-03-28 Спосіб діагностики атеросклерозу

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA60897A true UA60897A (uk) 2003-10-15

Family

ID=74240747

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2003032707A UA60897A (uk) 2003-03-28 2003-03-28 Спосіб діагностики атеросклерозу

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA60897A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Thomas et al. Complications following intravenous administration of solutions containing xylitol
Ryu et al. Effects of low serum triglyceride on stroke mortality: a prospective follow-up study
JP6757870B1 (ja) 間質性膀胱炎の診断方法
Zhou et al. Plasma lipoprotein (a) concentration is associated with the coronary severity but not with events in stable coronary artery disease patients: a Chinese cohort study
CN113396334A (zh) 用于心血管事件的生物标志物
Hobson et al. Phenylacetylglutamine and trimethylamine N‐oxide: Two uremic players, different actions
Pan et al. Distinct common signatures of gut microbiota associated with damp-heat syndrome in patients with different chronic liver diseases
UA60897A (uk) Спосіб діагностики атеросклерозу
Marcucci et al. Transient stress-related hyperviscosity and endothelial dysfunction in Takotsubo syndrome: a time course study
JP4686933B2 (ja) 血管内皮障害の推定方法
RU2426123C1 (ru) Способ раннего прогнозирования риска развития сосудистых поражений в дебюте эндокринопатий
De Pergola et al. Platelet number is negatively and independently associated with carotid intima-media thickness in apparently healthy overweight/obese subjects
Kitazima et al. Determination of serum bile acids and its use as a hepatic function test
RU2694531C1 (ru) Способ диагностики липидемии
Bruno et al. Simultaneous assessments of exocrine pancreatic function by cholesteryl-[14C] octanoate breath test and measurement of plasma p-aminobenzoic acid
RU2791178C1 (ru) Способ диагностики развития хронической сердечной недостаточности
Asl et al. Increased levels of angiogenic factors in microvascular angina
Squirell Serum albumin as a measure of inflammation or malnutrition in inflammatory bowel disease: a cross sectional study
Coughlin Laboratory Evaluations in Inherited Metabolic Diseases
RU2797633C1 (ru) Способ прогнозирования развития риска и прогрессирования хронической болезни почек у детей с типичной формой гемолитико-уремического синдрома
RU2392857C1 (ru) Способ дифференциальной диагностики вирусного гепатита и токсического гепатита, вызванного отравлением суррогатами алкоголя
RU2824803C1 (ru) Способ диагностики ранних нарушений углеводного обмена у пациентов с хроническим панкреатитом
Cengiz et al. Can ischemia modified albumin level be regarded as an indicative marker of ulcerative colitis and its activity?
SU1760453A1 (ru) Способ диагностики ишемической болезни сердца
Molino et al. Determination of functional portal‐systemic shunting in patients submitted to hepatic angiography