UA59481C2 - Спосіб лікування абстинентного синдрому у хворих з опійною залежністю - Google Patents

Спосіб лікування абстинентного синдрому у хворих з опійною залежністю Download PDF

Info

Publication number
UA59481C2
UA59481C2 UA2001074863A UA200174863A UA59481C2 UA 59481 C2 UA59481 C2 UA 59481C2 UA 2001074863 A UA2001074863 A UA 2001074863A UA 200174863 A UA200174863 A UA 200174863A UA 59481 C2 UA59481 C2 UA 59481C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
patients
day
baclofen
syndrome
withdrawal syndrome
Prior art date
Application number
UA2001074863A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Валентин Миколайович Синицький
Валентин Николаевич Синицкий
Леонід Олександрович Громов
Леонид Александрович Громов
Андрій Євгенович Горбань
Тамара Василівна Ковтун
Тамара Васильевна Ковтун
Ніна Андріївна Стогній
Нина Андреевна Стогний
Нінель Корніївна Харченко
Вікторія Іванівна Вороновська
Марина Анатоліївна Филоненко-Патрушева
Original Assignee
Український Науково-Дослідний Інститут Соціальної І Судової Психіатрії Та Наркології Моз України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Український Науково-Дослідний Інститут Соціальної І Судової Психіатрії Та Наркології Моз України filed Critical Український Науково-Дослідний Інститут Соціальної І Судової Психіатрії Та Наркології Моз України
Priority to UA2001074863A priority Critical patent/UA59481C2/uk
Publication of UA59481C2 publication Critical patent/UA59481C2/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

Винахід відноситься до медицини, зокрема до наркології, може бути використаний для купіювання абстинентного синдрому у хворих з опійною залежністю, який полягає в тому, що додатково до традиційної терапії вводять баклофен протягом 10 діб з поступовим збільшенням дози від 25,0 мг до 175,0 мг на добу та наступним поступовим зниженням дози до 25,0 мг та розчин хлориду кальцію внутрішньовенно 10 % 10 мл протягом 10 діб.

Description

Опис винаходу
Винахід відносяться до медицини, саме до наркології і може використовуватися для купірування 2 абстинентного синдрому у хворих з опійною залежністю.
Абстинентний синдром є одним із найбільш тяжких проявів наркотичної залежності і виникає у хворих після припинення прийому наркотиків. Він супроводжується розвитком сомато-вегетативних і психоневрологічних симптомів (позіханні, потовиділенні, сльозотечі чиханні, виділенні слизу з носу, тошнот, ознобу, тяжких болей у м'язах, ломоти в суглобах та ін.). Виникає занепокоєння, порушення сну, тривога, настрій перемінний. 70 Вираженність і термін абстинентного синдрому залежить від стада наркотичної залежності, дози наркотичних засобів, які вживаються, сомаго-неврологічного стану хворого. Без лікування може тривати місяць і навіть більше (1.
Таким чином, абтинентний синдром має складну клінічну картину, внаслідок чого його терапія повинна бути комплексною. Склад і дозування лікарських засобів можуть бути багатоваріантними в залежності від 12 індивідуальної клінічної картини захворювання.
Відомо кілька способів купірування абстинентного синдрому (усунення фізичної залежності) у хворих з наркотичною залежністю
Спосіб купірування абстинентного синдрому шляхом додаткового призначення до анальгезуючих і седативних засобів 0,259 розчину новокаїну 200,0-400,О0мл внутрішньовенне або диклофенаку по схемі (2, З).
Спосіб купірування абстинентного синдром)у/ в результаті вживання психоактивних речовин з використанням комбінації лікарських засобів рослинного походження |4).
Спосіб купірування абстинентного синдрому шляхом введення розчину лідокаїну гідрохлориду внутрішньо шкірно в області хребта (б).
Спосіб купірування абстинентного синдрому великими дозами атропіну |б). с 29 Недоліком цих методів являється їх симптоматичний характер, тобто еони не впливають на основні Ге) патогенетичні механізми виникнення та розвитку наркотичної залежності.
В якості прототипу нами вибраний відомий спосіб купірування абстинентного синдрому у хворих з наркотичною залежністю, який включає використання фізіологічного розчину, глюкози, інсуліну, вітамінів С і В в, анальгетиків та спазмолітиків, сібазону, амітриптіліну, тизирцину, серцевих засобів зокрема, аспаркаму |. -- 30 Даний спосіб, хоч і не є патогенетично орієнтованим, досить широко використовується наркологами. с
В основу винаходу поставлена задача розробити такий спосіб купірування абстинентного синдрому, який, впливаючи на основні патогенетичні механізми, що лежать в основі виникнення та розвитку наркотичної М залежності істотно скорочував би термін його протікання. Це досягається шляхом додаткового введення до Ге») традиційної терапії баклофену та хлориду кальцію, що викликають анальгезуючий ефект та гальмівний вплив на
Зо нервову систему хворих. Баклофен вперше призначався нами для лікування хворих з наркотичною залежністю з о метою впливу на ГАМК-ерпчну систему, що має істотне значення у патогенетичних механізмах формування наркотичної залежності.
Включення баклофену та хлориду кальцію до цієї традиційної терапії хворих поліпшує їх загальне « самопочуття , сприяє зниженню тонусу скелетних м'язів, у значній мірі зменшує вираженість больового З 50 синдрому, покращує загальний функціональний стан центральної нервової системи. с Баклофен відноситься до групи похідних хлорфенілмасляної кислоти, знижує підвищений тонус скелетних
Із» м'язів. Препарат проявляє гальмівну дію на моно- і полісинапгичні рефлекси, не пригнічує процес нервово-м'язової передачі, знижує ригідність м'язів і тонус, має анальгезуючу дію. Використовується звичайно при спастичних станах скелетних м'язів у хворих паркінсонізмом. Добова доза складає 60,0-75,Омг. 45 Баклофен у табяегках призначавсь хворим у дозі бід 25,О0мг до 175,О0мг на добу з наступним зниженням до і-й 25,0мг на протязі 10 діб (фігура). Максимальна добова доза препарату, що рекомендується згідно інструкції є (се) 60,0-75,Омг. У хворих з абстинентним синдромом початкова доза була 25,Омг, у подальшому вона збільшувалась до 150,0-175,О0мг на добу на 5-6-й день від початку терапії. Таке збільшення дозування пов'язане зі зміненою шк толерантності у хворих з опійною залежністю. Певно, підвищення толерантності зумовлене підвищенням моно- о 20 та полісинаптичннх рефлексів периферійної нервової системи при абстинентному синдромі.
Вживання баклофену вже через кілька діб курсового лікування призводило до зниження ступеня вираженості та больового синдрому у хворих на опійну наркоманію. Проте (особливо у тих пацієнтів, у яких в анамнезі були зафіксовані ЧМТ), починаючи з З дня терапії спостерігались тетанічні посмикування окремих груп м'язів, в зв'язку з чим був призначений кальцію хлорид (1095 розчин 1Омл в/в). Після введення хлориду кальцію ці симптоми зникали. Таким чином, при купіруванні абстинентного синдрому рекомендується використовувати
ГФ) баклофен (за схемою) разом із 1095 розчином хлориду кальцію по 10,0мл щодня на протязі всього курсу лікування (ТОднів). о Схема призначення баклофену: 60 1-й день 25,Омг на добу 2-й день 75,0мг на добу 3-й день 125,Омг на добу 4-й день 150,Омг на добу 5-6-й день 175,Омг на добу бо 7-й день 125,Омг на добу -Д-
8-й день 75,0мг на добу 9-й день 50,Омг на добу 10-й день 25,Омг на добу. , й й й
Для лікування абстинентного синдрому за допомогою препаратів баклофену і хлориду кальцію було відібрано 40 хворих (28 чоловіків і 12 жінок) у віці від 18 до 25 років з тривалістю вживання наркотичних речовин від 6 місяців до 2 років На час звернення за лікарняною допомогою всі хворі знаходились у середній (другій) стадії опійної залежності і систематично вживали героїн добова доза складала 1,5г. Виражені прояви 70 абстинентного синдрому з'являлись через 8-12 годин після останнього вживання наркотику всі хворі (20 осіб основної і 20 контрольної груп) госпіталізовані в стані абстиненції. Ступінь абстинентного синдрому у хворих за бальною оцінкою складав від 20 до 35 балів. У 5 осіб виявлена черепно-мозкова травма (ЧМТ) з втратою свідомості (за даними анамнезу) з встановленими локальними порушеннями на ЕЕГ та в неврологічному статусі.
Всі хворі були обстежені у динаміці зрушень у клінічному статусі за допомогою спеціального опитувальника 75 3 бальною оцінкою вираженості окремих симптомів, використовувались також психологічні тести і психофізіологічні методики, а також дослідження екскреції катехоламінів із сечею.
Результати досліджень визначались кількісно в динаміці зрушень клінічного стану хворих за допомогою бальної оцінки окремих симптомів. При якісному клінічному аналізі відзначалося, що зниження загальної вираженості абстинентного стану досягається за рахунок зменшення больового синдрому, при тому, що вегето-судинні прояви та психопатологічні симптоми залишаються практично без змін (табл.1).
Встановлено, що призначення баклофену за вищезазначеною схемою у поєднанні з хлоридом кальцію сприяє зниженню тонусу скелетних м'язів а також зменшенню больового синдрому Застосування баклофену і хлоридом кальцію сприяє також стабілізації самопочуття хворих вже на протязі перших 10 днів абстинентного синдрому. сч
У результаті психофізіологічних досліджень встановлено, що баклофен разом з хлоридом кальцію, призначений в період абстинентних явищ, покращує функціональний стан центральної нервової системи хворих. (о)
Це виявляється у підвищенні параметрів сенсомоторного реагування, функціональної рухливості нервових процесів та інших показників. При цьому, однак, вегето-судинний тонус (артеріальний тиск та частота серцевих скорочень) практично не змінюється. Зрушення психоемоційного стану (за даними тесту Люшера) були «- різнонаправленими. Позитивні зрушення всіх психофізіологічних показників, як нейродинамічних, так і вегетативних, поліпшення психоемоційного стану і пам'яті виявлено у 3095 хворих і при цьому відзначено, що с позитивний вплив баклофену посилювався при підвищенні дози препарату (табл.2) «
Дослідження впливу баклофену та хлориду кальцію на екскрецію біогенних амінів у хворих у період абстинентних явищ (таблиця 3) вказує на істотні зрушення їх вмісту у сечі. Як видно з таблиці, до лікування (22) відмічається підвищення екскреції з сечею адреналіну (А), норадреналіну (НА) та дофаміну (ДА) Після лікування ю у хворих, які додатково до традиційної терапії отримували баклофен та хлорид кальцію, відмічається підвищення екскреції з сечею А, зниження НА Причому рівень НА наближається до величин умовної норми
Нормалізація вмісту НА, очевидно, відбувається завдяки підвищенню його катаболізму з утворенням А
В якості зразка можна навести виписки з історії хвороби. « 20 Хворий С, 20 років (контрольна трупа). -о
Діагноз хронічна інтоксикація опіатами. Наркотична залежність у 2-й стадії. Систематично вживає героїн на с протязі 1,5 років. Добова доза 0,75г. Поступив в стані вираженого абстинентного синдрому через 18 годин після :з» останнього прийому наркотику Призначений традиційний метод купірування абстинентного синдрому. |1)
На третій день хворий скаржиться на значний біль в слині, суглобах, м'язах рук та ніг. Сидить у вимушеній позі - навприсядки, притулившись до стіни, або в положенні лежачи або сидячи на стільці. При рухах больовий сл синдром посилюється. Виражена напруга щелепно-лицевих м'язів, часте позіхання. Окрім цього, визначаються й інші прояви абстинентного синдрому безсоння, течія сліз, нежить, розлад функцій шлунково-кишкового тракту. се) Суб'єктивно хворий розцінює свій стан як "вкрай поганий, нестерпний біль... По опитувальнику -- міра їз вираженості симптоматики - 48,0:0,9 балів.
Хворий М, 22 року (основна група). (о) Діагноз хронічна інтоксикація опіатами. Наркотична залежність у 2-й стада На протязі останніх двох років ще систематично вживає героїн. Добова доза 1,0г Надійшов у стані вираженого абстинентного синдрому через добу після останнього прийому наркотику. Окрім традиційної медикаментозної терапії, призначений баклофен за схемою і хлорид кальцію 10,О0мл внутрішньовенно, струйно 1 раз в день.
На третю добу перебування в стаціонарі хворий відмічає больові відчуття тільки у колінних та ліктьових суглобах, спостерігаються нежить, сльозотечія, розлади сну. При цьому відмічається відсутність болю у спині і (Ф) м'язах ніг, немає ригідності щелепно-лицевої мускулатури. Хворий приймає вільні пози, може тривало лежати г або сидіти. Суб'єктивно оцінює інтенсивність абстинентного синдрому ж "середню, терпиму". По клінічному опитувальнику - міра вираженості симптоматики 410,7 балів. во Таким чином включення баклофену та хлориду кальцію до традиційної терапії поліпшує загальне самопочуття хворих, сприяє зниженню тонусу скелетних м'язів істотно зменшує прояви больового синдрому, покращує функціональний стан центральної нервової системи і, таким чином, визначає скорочення терміну клінічних проявів абстиненції.
Таблиця 1 б5 синдрому під впливом баклофену та хлориду кальцію (бали) з 15171178 й - ТТ
Примітка
Етап Стат. Функц. Працездатність Короткочасна Артеріальний Частота дослідження ) показник Швидкість Стабільність рухомість | нервової системи | зорова пам'ять / тиск (мм рт.ст.) | пульсу нервових (к-ть сигналів) (95 відтворення) (уд/хв)
ЩІ реакція вибору )/ реакція | вибору 32,9 я вв зо я41000»100100043001зяво 35
Юля зм зво 40411911 мб 850001 55565 лікування ява вв ля416 41103803 за я ол оеєто) 27200329) 38 | 19 | 92121351 зим 0185 100 о катехоламінів у хворих на опійну наркоманію (Мет) ч: зо АГА со «
ПД со ооо Ф
Примітка о
ЛІТЕРАТУРА
1 Пятницкая И.Н Наркомания: Руководство для врачей М.: Медицина, 1994, 544с. 2 Малин Д.И Способ купирования опийной абстнненциий КО Мо2135172, МПК Аб1КЗ31/245, опуб 1999 Бюл. « "Мзобретения" - Мо24, с189. - с З Способ лечения абстинентного синдрома у больньїх героиновой наркоманией КО, МПК: Аб1КЗ1/5513, оггуб ц 2001 Бюл "Изобретения, полезнье модели" - Мо5, сб8. и"? 4 Медведев В.М, Пономарева А.Г Способ лечения наркоманий КО Мо2137494, МПК: бАб1КЗ35/78, опуб 1999
Бюл "Изобретения" - Мо26. 5 Новиков Е.М Способ купирования абстинентного синдрома при заболеваниях, связанньїх с зависимостью ос от психоактивньїх веществ КО Мо2141319. МПК АбЄ1КЗ31/135, опуб 1999 Бюл "Изобретения" - Мо32, с133. 6 Кочмала М.Т , Пинаев А.С Купирование морфинной абстиненци атропином. Методические указания - М., шо 1973. -166. г» те» ШИ

Claims (1)

  1. Формула винаходу - М Спосіб лікування абстинентного синдрому у хворих з опійною залежністю шляхом введення комплексу лікарських засобів, який відрізняється тим, що додатково вводять баклофен в дозі 25,0 мг з поступовим збільшенням дози до 150,0-175,0 мг на 5-6 день прийому та поступовим зниженням до 25,0 мг на 10-й день о прийому та 1095 розчин хлориду кальцію 10 мл протягом 10 днів. ко бо б5
UA2001074863A 2001-07-11 2001-07-11 Спосіб лікування абстинентного синдрому у хворих з опійною залежністю UA59481C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2001074863A UA59481C2 (uk) 2001-07-11 2001-07-11 Спосіб лікування абстинентного синдрому у хворих з опійною залежністю

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2001074863A UA59481C2 (uk) 2001-07-11 2001-07-11 Спосіб лікування абстинентного синдрому у хворих з опійною залежністю

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA59481C2 true UA59481C2 (uk) 2003-09-15

Family

ID=74220210

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2001074863A UA59481C2 (uk) 2001-07-11 2001-07-11 Спосіб лікування абстинентного синдрому у хворих з опійною залежністю

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA59481C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Winokur et al. Withdrawal reaction from long-term, low-dosage administration of diazepam: A double-blind, placebo-controlled case study
Bailey et al. Anesthetic induction with fentanyl
Slatkin et al. Donepezil in the treatment of opioid-induced sedation: report of six cases
Osgood et al. Management of burn pain in children
Khanna et al. Comparative evaluation of bupivacaine plain versus bupivacaine with fentanyl in spinal anaesthesia in geriatric patients
US20060084659A1 (en) Augmentation of psychotherapy with cannabinoid reuptake inhibitors
RU2322985C2 (ru) Применение флумазенила в производстве лекарственного средства для лечения кокаиновой зависимости
DE69634662T2 (de) Schmerzlindernde verwendung von n-l-alpha-aspartyl-l-phenylalanine-1-methylester
EP2138174A1 (en) Pharmaceutical composition in the form of a sublingual tablet consisting of a non-steroidal anti-inflammatory agent and an opiate analgesic for pain management
Camp Paralysis agitans and multiple sclerosis and their treatment.
JP2008536921A (ja) アルコール及び/又は刺激物質の乱用を治療するための選択的塩素イオンチャネルモジュレーターの使用
Porter A review of intrathecal baclofen in the management of spasticity
MAY et al. Dormison, a new type of hypnotic: its therapeutic use in psychiatric patients
JP3916563B2 (ja) P物質の投与を含む治療方法
BURMAN Clinical experiences with some curare preparations and curare substitutes
RU2362580C1 (ru) Способ лечения спастического и болевого синдромов у пациентов с последствиями позвоночно-спинномозговой травмы
UA59481C2 (uk) Спосіб лікування абстинентного синдрому у хворих з опійною залежністю
RU2104006C1 (ru) Способ лечения наркомании
Ewing The first phase of alcoholic rehabilitation. Report of a controlled study with benactyzine, paraldehyde and pyridoxine
Weiss The clinical use and dangers of hypnotics
Phero Pharmacotherapy for chronic facial pain
RU2197284C1 (ru) Способ лечения алкогольной зависимости
RU2302227C2 (ru) Способ лечения наркомании
TIDY Cherapeuttic anb ifbarmacoloop
RU2227031C2 (ru) Способ лечения наркомании