UA48851A - Струмознімальний ковзний елемент - Google Patents

Струмознімальний ковзний елемент Download PDF

Info

Publication number
UA48851A
UA48851A UA2002010206A UA2002010206A UA48851A UA 48851 A UA48851 A UA 48851A UA 2002010206 A UA2002010206 A UA 2002010206A UA 2002010206 A UA2002010206 A UA 2002010206A UA 48851 A UA48851 A UA 48851A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
powder
copper
coke
containing material
graphite
Prior art date
Application number
UA2002010206A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Other versions
UA48851C2 (en
Inventor
Юрій Леонідович Большаков
Юрий Леонидович Большаков
Максим Юрійович Большаков
Сергій Миколайович Бондаренко
Сергей Николаевич Бондаренко
Original Assignee
Юрій Леонідович Большаков
Юрий Леонидович Большаков
Максим Юрійович Большаков
Сергій Миколайович Бондаренко
Сергей Николаевич Бондаренко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Юрій Леонідович Большаков, Юрий Леонидович Большаков, Максим Юрійович Большаков, Сергій Миколайович Бондаренко, Сергей Николаевич Бондаренко filed Critical Юрій Леонідович Большаков
Priority to UA2002010206A priority Critical patent/UA48851C2/uk
Publication of UA48851A publication Critical patent/UA48851A/uk
Publication of UA48851C2 publication Critical patent/UA48851C2/uk

Links

Landscapes

  • Motor Or Generator Current Collectors (AREA)
  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)
  • Ceramic Products (AREA)

Abstract

Струмознімальний ковзний елемент, що виконаний із прес-порошку, який включає обміднений вуглецевмісний матеріал та органічне зв'язуюче, який відрізняється тим, що прес-порошок як вуглецевмісний матеріал включає суміш графіту та коксу загартованого при їх співвідношенні (2-4):1, причому мідь введена у вигляді шару покриття, нанесеного на частки коксу загартованого, а співвідношення компонентів у прес-порошку складає, ваг. %: графіт 50,0-65,0 кокс загартований 12,0-25,0 мідь 4,0-10,0 зв'язуюче решта.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до електротехніки і може бути використаний для виготовлення струмознімачів, 2 наприклад, вставок для струмоприймачів електрорухомого составу, а також щіток електромашин.
Відомий струмознімальний ковзний елемент виконаний із прес-порошку, який включає обміднений вуглецевмісний матеріал та органічне зв'язуюче (а.с. СРСР Мо 826469, М. кл. НОТК 39/20, заявл. 07.08.79 р.).
У відомому струмознімальному елементі прес-порошок включає - графітовий порошок, на поверхню частинок якого нанесений шар електролітичної міді, а на шар міді нанесений захисний шар хімічного олова. Органічне 70 зв'язуюче включає порошок політетрафторетилену.
Недоліком відомого струмознімального елемента є високий питомий електроопір та низькі тривалі властивості завдяки високій кількості високоомного пластичного зв'язуючого (до 5Оваг.9б5).
Найбільш близьким по технічній суті і технічному результату, що досягається, є струмознімальний ковзний елемент, виконаний з прес-порошку, який включає обміднений вуглецевмісний матеріал й органічне зв'язуюче 79 (ас. СРСР Мо 427433, М. кл. НОТВ. 39/20, заявл. 15.07.71 р.).
Як вуглецевмісний матеріал прес-порошок містить графітований матеріал та деревне вугілля.
Вуглецевмісний матеріал та зв'язуюче (фторопласт) сформовані у гранули завдяки зв'язуванню їх розчином бакелітового лаку. На поверхню гранул, які містять вуглецевмісний матеріал та зв'язуюче, нанесено шар електролітичної міді.
Недоліком відомого струмознімального елемента є високий питомий електроопір та низькі тривалі властивості (твердість, міцність, зносостійкість).
Велика кількість високоомного зв'язуючого (до ЗОваг.9о) у гранулах, а також уведення деревного вугілля, яке має питомий електроопір значно вищий, ніж графітований матеріал, сприяє підвищенню електроопору струмознімального елементу. З іншого боку, у процесі пресування гранул, на поверхню яких нанесена мідь, який здійснюється при температурі 2007С і тиску до ЗОМПа, відбувається часткове зруйнування суцільності мідної « оболонки гранул. Це має місце внаслідок процесів полімеризації зв'язуючого та високого контактного тиску між гранулами. У результаті цього відбувається структурне змінення в обсязі гранул, яке обумовлює порушення суцільності монолітних електропровідних металевих ланцюжків, що приводить до різкого зниження електропровідності одержаного струмознімального елементу. Крім того, використання у складі прес-порошку -- вуглецевмісного матеріалу (до 7Оваг.9о), який має низькі фізико-механічні властивості, не забезпечує достатньо міцнісні характеристики струмознімального елементу. При роботі такого елемента в умовах максимальних (наприклад, пускових) навантажень відбувається підвищення температури матеріалу струмознімального со елементу вище температури термічної стійкості зв'язуючого, що приводить до підвищеного зносу як контактних с елементів, так і електроконтактної пари.
Зо В основу винаходу поставлена задача удосконалення струмознімального елементу, у якому включення в М прес-порошок нових компонентів, а також їх нове кількісне співвідношення забезпечує зміцнення системи: вуглецевмісний матеріал - зв'язуюче, і сприяє утворенню єдиної електропровідної оболонки, що дає можливість підвищити електропровідні і міцнісні характеристики струмознімального елементу. «
Поставлена задача вирішується тим, що у струмознімальному ковзному елементі, виконаному із З 50 прес-порошку, який включає обміднений вуглецевмісний матеріал та органічне зв'язуюче, відповідно до с винаходу, новим є те, що як вуглецевмісний матеріал прес-порошок включає суміш графіту і коксу загартованого
Із» при їх співвідношенні (2 - 4):1, причому мідь введена у вигляді шару покриття, нанесеного на частки коксу прогартованого. Співвідношення компонентів у прес-порошку складає, ваг.9Уо:
Графіт 50,0 - 65,0 - кокс прогартований 12,0 - 25,0 о мідь 4,0-10,0 зв'язуюче решта. (ее) сл 50 Причинно-наслідковий зв'язок між сукупністю істотних ознак, що заявляються, і технічним результатом, що досягається, складається в такому. -з Використання як вуглецевмісного матеріалу суміші графіту і коксу загартованого дозволяє підвищити фізико-механічні властивості елемента. Частки коксу мають високу активність внаслідок наявності на їхній поверхні водневих та кисневих функціональних груп. Ці групи сприяють підвищенню адгезійної здатності зв'язуючого до вуглецевмісного матеріалу, що забезпечує зміцнення системи вуглецевмісний матеріал - р» зв'язуюче. Крім цього кокс загартований, який має твердість у З - 4 рази вище, ніж графіт, сприяє підвищенню твердої складної прес-порошку і при пресуванні його забезпечується висока зносостійкість та фізико-механічні властивості матеріалу.
Нанесення шару покриття міді на частки найбільш високоомної частини вуглецевмісного матеріалу - коксу, 60 який має високу дисперсність, забезпечує при пресуванні виникнення міжчасткових контактів: мідь - графіт. Це обумовлює достатньо низький питомий електроопір струмознімального ковзного елементу.
При кількості графіту в прес-порошку менш 5БОваг.9о, підвищується питомий електроопір елементу, погіршуються його теплофізичні характеристики а також зникає політура на струмопроводі. Якщо кількість графіту у прес-порошку складає більш за б5ваг.9о6, знижуються міцнісні характеристики елементу (твердість, 65 зносостійкість)
При кількості коксу загартованого у прес-порошку менш за 12ваг.9о не відбувається зміцнення системи:
вуглецевмісний матеріал - зв'язуюче. Якщо кількість коксу більш ніж 25ваг.9о одержані елементи володіють підвищеними значеннями твердості та зносостійкості, що приводить при їх експлуатації до погіршення умов роботи електроконтактної пари.
При кількості міді в прес-порошку менш за 4ваг.9о не забезпечується рівномірність покриття міді на частках коксу, що приводить до підвищення електроопору елементу. Якщо кількість міді більш за 1Оваг.9о мають місце невиправдані витрати міді (без досягнення суттєвого змінення електроопору елементу).
Струмознімальний ковзний елемент виготовляється таким чином. Прес-порошок готували змішуванням компонентів: порошку штучного графіту дисперсністю 0,04 - 0,2мм, порошку коксу прогартованого дисперсністю 70 0,2 - О,Бмм, на частки якого нанесений шар електролітичної міді, і порошку фенолформальдегідної смоли.
Компоненти перемішували, потім прес-порошок піддавали пресуванню.
Приклад 1 5Оваг.о порошку штучного графіту дисперсністю 0,04 - 0,2мм, 25ваг.уо порошку коксу загартованого дисперсністю 0,2 - О,5мм, на частки якого попередньо нанесений шар електролітичної міді товщиною 1Омкм у 7/5 Кількості 77о від загальної маси прес-порошку, і 18ваг.7о фенолформальдегідної смоли - СПФ-0О11Л змішували в 27-образному лопасному змішувачі протягом 30 хвилин, потім одержаний прес-порошок піддавали пресуванню в прес-формі при температурі 1807С і питомому тиску 70МПа і витримували під тиском протягом 5 хвилин. З одержаного пресованого блоку виготовлені струмознімальні ковзні елементи, наприклад, вставки для тролейбусів.
Приклад 2 бОваг.уо порошку штучного графіту дисперсністю 0,04 - 0,2мм, 18ваг.9о порошку коксу загартованого дисперсністю 0,2 - О0,5мм, на частки якого попередньо нанесений шар електролітичної міді товщиною 8мкм у кількості 695 від загальної маси прес-порошку, і 16 ваг. 96 фенолформальдегідної смоли - СПФ-011Л змішували в 27-образному лопасному змішувачі протягом 30 хвилин, потім одержаний прес-порошок піддавали пресуванню в ов прес-формі при температурі 17572 і питомому тиску 65МПа і витримували під тиском протягом 4 хвилин. З одержаного пресованого блоку виготовлені струмознімальні ковзні елементи, наприклад, вставки для « тролейбусів.
Приклад З б5ваг.бо порошку штучного графіту дисперсністю 0,04 - 0,2мм, 1бваг.7о порошку коксу прокаленого - де зо дисперсністю 0,2 - О0,5мм, на частки якого попередньо нанесено шар електролітичної міді товщиною 7/мкм в кількості 495 від загальної маси прес-порошку, та 15ваг.7о фенолформальдегідної смоли - СПФ-011Л змішували в о 27-образному лопасному змішувачі протягом 30 хвилин, потім одержаний прес-порошок піддавали пресуванню в со прес-формі при температурі 17573 і питомому тиску 70МПа і витримували під тиском протягом 5 хвилин. З одержаного пресованого блоку виготовлені струмознімальні ковзні елементи, наприклад, вставки для со тролейбусів. «г
Приклад 4 5Оваг.о порошку штучного графіту дисперсністю 0,04 - О2мм, 12ваг.бо порошку коксу прокаленого дисперсністю 0,2 - О0,5мм, на частки якого попередньо нанесено шар електролітичної міді товщиною Умкм в кількості 495 від загальної маси прес-порошку, та З4ваг.уо фенолформальдегідної смоли - СПФ-011Л змішували в « 2-образному лопасному змішувачі протягом ЗО хвилин, потім одержаний прес-порошок піддавали пресуванню в пл) с прес-формі при температурі 17573 і питомому тиску 70МПа і витримували під тиском протягом 5 хвилин. З одержаного пресованого блоку виготовлені струмознімальні ковзні елементи, наприклад, вставки для ;» тролейбусів. в
НН З НН ін ін Я випробувань » штучний загар-тований графіт:кокс електроопір, Брінел-лю, міцності на 20 тертя (Фе) МмкОмМОМ МПа стиск, МПа годин,
ММ
Фо 57; 20170111100560035 15, оо оо а вв) 6)рвшля 0000 38100000004600011102я00000600 сив вв00005460010028080рвя 000160) 00100080000000042000000в2 020 ов в ю88,рвия 000 6иї011103000000016)00100омооло » вів!) Бофторомлаєт) /17711111л0011л11з7роомої7омо 60 Приклади 5-7
По технологічному процесу, зазначеному в прикладах 1 - 4, виготовляли прес-порошок із граничними і позамежними значеннями компонентів і співвідношенні графіту і коксу, з якого були виготовлені вставки для тролейбусів.
Приклад 8 65 Прес-порошок та вироби виготовлені по прототипу.
Вставки, виготовлені по прикладах 1 - 8, випробували на такі фізико-механічні характеристики та електропровідність: твердість по Брінеллю; границя міцності на стиск; питомий електроопір; зносостійкість та коефіцієнт тертя.
Кількість компонентів у прес-порошках по прикладах 1 - 8 та результати випробувань фізико-механічних і електропровідних властивостей надані в таблиці.
Як видно з таблиці, електропровідні показники одержаного елементу підвищились у порівнянні з прототипом у 1,5 - 2,0 рази, а фізико-механічні характеристики - у 1,5 - 2,5 рази.

Claims (1)

  1. Формула винаходу Струмознімальний ковзний елемент, що виконаний із прес-порошку, який включає обміднений вуглецевмісний матеріал та органічне зв'язуюче, який відрізняється тим, що прес-порошок як вуглецевмісний матеріал включає суміш графіту та коксу загартованого при їх співвідношенні (2-4)1, причому мідь введена у вигляді шару покриття, нанесеного на частки коксу загартованого, а співвідношення компонентів у прес-порошку складає, ваг. 90: графіт 50,0-65,0 кокс загартований 12,0-25,0 мідь 4,0-10,0 , звязуюче решта. Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2002, М 8, 15.08.2002. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і 29 науки України. « «- ІФ) (ее) (ее) «
    - . и? щ» (ее) (ее) 1 - 60 б5
UA2002010206A 2002-01-08 2002-01-08 Sliding current collector UA48851C2 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002010206A UA48851C2 (en) 2002-01-08 2002-01-08 Sliding current collector

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002010206A UA48851C2 (en) 2002-01-08 2002-01-08 Sliding current collector

Publications (2)

Publication Number Publication Date
UA48851A true UA48851A (uk) 2002-08-15
UA48851C2 UA48851C2 (en) 2004-06-15

Family

ID=34514744

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2002010206A UA48851C2 (en) 2002-01-08 2002-01-08 Sliding current collector

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA48851C2 (uk)

Also Published As

Publication number Publication date
UA48851C2 (en) 2004-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Chodak et al. Relation between electrical and mechanical properties of conducting polymer composites
EP0218080B1 (en) Compositions for improving the stability of intercalated graphite structural members
US6855407B2 (en) Electrically conductive resin composition
KR950012479B1 (ko) 고전류 밀도용 미끄럼 접촉자
CN104779511A (zh) 跑步机电机用电刷的制备方法及由该方法制备的电刷
CN102051496B (zh) 一种银碳化钨石墨触头材料及其制备方法
DE59904385D1 (de) Elektrisch leitfähiges schichtmaterial
UA48851A (uk) Струмознімальний ковзний елемент
JP2003105108A (ja) 熱伝導性シート
US4435214A (en) Conductive compositions
EP1074997B1 (en) Conductive resin composition and encoder switch using the same
JPWO2006027954A1 (ja) ペースト、抵抗ペースト、それらの製造方法及び可変抵抗器
RU2769371C1 (ru) Электрический контактный элемент
JPH0651894B2 (ja) 金属黒鉛質ブラシの製造法
CN109804492A (zh) 燃料电池的致密性隔离物所用的树脂组合物
JPS57141465A (en) Electrically conductive, corrosion-proof paint composition
DE102017131340A1 (de) Kohlebürste und Verfahren zur Herstellung
KR102229179B1 (ko) 탄소나노튜브가 코팅된 흑연분말 제조방법 및 탄소나노튜브가 코팅된 흑연분말을 포함한 열전도성 복합재
JP2881017B2 (ja) 摺動用抵抗ペースト
RU2189998C2 (ru) Электропроводящая композиция
JPS6097506A (ja) 新規な導電性組成物
UA9293U (en) Sliding current collector
JP2005158996A (ja) バインダー樹脂および摺動抵抗体
JPS6456775A (en) Electrically conductive coating
JPS6156186B2 (uk)