UA137888U - Матеріал для виготовлення з'єднувальних елементів твердооксидних паливних комірок - Google Patents

Матеріал для виготовлення з'єднувальних елементів твердооксидних паливних комірок Download PDF

Info

Publication number
UA137888U
UA137888U UAU201904107U UAU201904107U UA137888U UA 137888 U UA137888 U UA 137888U UA U201904107 U UAU201904107 U UA U201904107U UA U201904107 U UAU201904107 U UA U201904107U UA 137888 U UA137888 U UA 137888U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
connecting elements
manufacture
fuel cells
solid oxide
oxide fuel
Prior art date
Application number
UAU201904107U
Other languages
English (en)
Inventor
Орест Петрович Осташ
Тетяна Олексіївна Пріхна
Вікторія Ярославівна Подгурська
Володимир Богданович Свердун
Богдан Дмитрович Василів
Original Assignee
Фізико-Механічний Інститут Ім. Г.В. Карпенка Нан України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Фізико-Механічний Інститут Ім. Г.В. Карпенка Нан України filed Critical Фізико-Механічний Інститут Ім. Г.В. Карпенка Нан України
Priority to UAU201904107U priority Critical patent/UA137888U/uk
Publication of UA137888U publication Critical patent/UA137888U/uk

Links

Landscapes

  • Powder Metallurgy (AREA)

Abstract

Матеріал для виготовлення з'єднувальних елементів твердооксидних паливних комірок містить жаростійку композитну основу з МАХ-фази титану, отриманий спіканням суміші порошків ТіС, ТіН2 і Аl у вакуумі і пресуванням у повітрі. При цьому матеріал має фазовий склад: 95 мас. % Ті2АlС, 5 мас. % ТіС і поверхневий шар срібла товщиною 0,25 мкм.

Description

Корисна модель належить до галузі водневої енергетики, а саме - до складу матеріалу для виготовлення конструктивних елементів, які з'єднують елементарні твердооксидні паливні комірки (анод - твердий електроліт - катод) у блоки. Ці з'єднувальні елементи використовують також для подачі високотемпературного газового середовища до анода (відновлювального) і катода (окиснювального), а також струмовідводу.
Твердооксидні паливні комірки (ПК) - це ефективні екологічно чисті джерела електричної енергії, робота яких базується на прямому перетворенні енергії хімічної реакції у електричну при температурах 600-1000 С. Для поліпшення ефективності ПК необхідно знизити температуру їхньої експлуатації до 550-650 "С. За дії агресивних технологічних середовищ це обумовлює спеціальні вимоги до конструкційних матеріалів для з'єднувальних елементів ПК.
Виходячи з функціональних особливостей з'єднувальних елементів ПК, матеріали для їх виготовлення повинні володіти комплексом властивостей (1), серед яких стійкість до впливу високотемпературного окиснювального (повітря) середовища та висока, за цих умов, поверхнева електропровідність для струмовідводу.
Відомими для виготовлення з'єднувальних елементів ПК є жаростійкі сталі типу Сготег (21.
Недоліками цих матеріалів є схильність до виділення хрому за високих температур, який, дифундуючи у електроди (анод і катод), призводить до їх забруднення, що знижує продуктивність ПК |ЗІ, а також їх висока густина (рев г/сму), що зумовлює значну вагу блоків ПК.
Крім цього після тривалої витримки при 600 "С у повітрі він втрачає поверхневу електропровідність.
Найбільш близьким за технічною суттю до запропонованого матеріалу для виготовлення з'єднувальних елементів ПК є композит на основі МАХ-фази ТізАІСо», отриманий спіканням суміші порошків ТІіС, ТіН» їі АЇ у вакуумі і пресуванням у повітрі І4|. Він не містить хром, який забруднює електроди ПК, і володіє порівняно високою жаростійкістю під час тривалої (1000 год.) витримки у повітрі при 600 "С. Його недоліком є дуже низька поверхнева електропровідність після такої витримки, що не задовольняє вимог до матеріалів з'єднувальних елементів ПК, оскільки він не забезпечує струмовідвід.
Таким чином, виготовлені з відомих матеріалів з'єднувальні елементи ПК не можуть забезпечити повною мірою надійну і довготривалу роботу твердооксидних паливних комірок без зниження їх роботоздатності.
В основу корисної моделі поставлено задачу створити матеріал для виготовлення з'єднувальних елементів ПК, який не спричинятиме негативного впливу на електроди ПК, що призводить до втрати її продуктивності; дозволить знизити вагу блоків ПК; забезпечить їх надійну і довготривалу роботу в умовах впливу високотемпературного (600 "С) окиснювального середовища, а також високу поверхневу електропровідність.
Поставлена задача вирішується тим, що для виготовлення з'єднувальних елементів ПК пропонується використовувати жаростійкий матеріал на основі МАХ-фази ТігАІС, який отримали спіканням у вакуумі порошків ТіС, ТіНг, АІ гарячим пресуванням їх у повітрі та має фазовий склад: 95 мас. 95 Тіг2АІС, 5 мас. 95 ТіС. Він не містить хром, який призводить до забруднення електродів ПК і зниження їх продуктивності; має понижену густину (р-4,1 г/см" проти ре8,0 г/см для сталі типу Стоїег), що дозволяє знизити вагу блоків ПК; має вищу жаростійкість порівняно з матеріалом на основі МАХ-фази ТізАІС». Крім цього на поверхню цього композиту наносять шар срібла товщиною 0,2-0,3 мкм. Завдяки тому, що, на відміну від багатьох оксидів металів, оксиди срібла у повітрі при робочій для ПК температурі 600 "С розпадаються |5І|, срібло забезпечує високу питому електропровідність цього шаруватого матеріалу і струмовідвід з'єднувальних елементів.
На фіг. 1 наведено залежності зміни приросту маси, приведеної до площі поверхні зразка, від часу експозиції при температурі 600 "С у повітрі для запропонованого матеріалу зі срібним покриттям (крива 1) і без такого покриття (крива 2), а також для композита на основі МАХ-фази
ТізАІС» (крива 3) і сталі Стоїег ОРИ (крива 4).
На фіг. 2 наведено залежності зміни питомої електропровідності б запропонованого матеріалу зі срібним покриттям (лінія 1) і без такого покриття (лінія 2) та композита на основі
МАХ-фази ТізАїС» (лінія 3) і сталі Стоїтег СРИ (лінія 4) від часу витримки ї при температурі 600 "С у повітрі, а також межі значень с для провідників, напівпровідників та ізоляторів.
Для пояснення корисної моделі наведено наступні приклади, що стосуються дослідження властивостей запропонованого матеріалу з фазовим складом: 95 мас. 9о Ті2АІС, 5 мас. 90 ТІС, на який нанесений шар срібла товщиною 0,25 мкм.
Приклад 1 базується на результатах випробувань матеріалів на жаростійкість.
Випробування, які складались з чотирьох етапів тривалістю по 250 год., проводили на зразках з бо розмірами 5х5х8 мм, виготовлених із запропонованого і відомих матеріалів. Зразки попередньо зважували на аналітичних вагах ВЛА-200г-М і заміряли лінійні розміри за допомогою мікрометра
МК-25. На кожному етапі зразки поміщали у піч електроопору, у якій забезпечується вільний доступ повітря у зону нагрівання, і нагрівали до 600 "С, що відповідає умовам експлуатації з'єднувальних елементів ПК. Після витримування впродовж 250 год. зразки охолоджували до кімнатної температури разом з піччю, повторно зважували і заміряли. Потім зразки знову поміщали у піч для проведення наступного етапу випробувань. Загальна тривалість випробування становила 1000 год. Жаростійкість досліджуваних сплавів оцінювали за приростом маси на одиницю площі поверхні зразка Дт/5 на кожному етапі випробування.
Приріст маси Дт визначали за формулою: Дт-т-то, де т - маса зразка на етапі випробування; то - початкова маса зразка. На підставі отриманих результатів будували залежність, представлену на фіг. 1.
Аналіз залежності, отриманої для запропонованого матеріалу (крива 1), показав, що він має високу жаростійкість (Дт/520,1 мг/см), а срібне покриття сприяє її підвищенню (крива 1 проти кривої 2).
Для порівняння на фіг. 1 представлено аналогічні залежності для відомого композита на основі МАХ-фази ТізАїІС» (крива 3) і відомої сталі Стоїтег РИ (крива 4). Видно, що жаростійкість композита на основі МАХ-фази ТізАІС2 значно гірша (крива З проти кривої 1). Для сталі Стгоїег
СРИ спостерігається залежність приросту величини Дт/5 від часу витримки, якісно подібна до встановленої для запропонованого шаруватого матеріалу. Але кількісно вони відрізняються і величина Дт/5 після витримки 1000 год., яку при оцінюванні властивостей матеріалів ПК приймають як базову |З, 6), у запропонованому шаруватому матеріалі є найнижчою, що свідчить про вищу жаростійкість запропонованого матеріалу порівняно з відомими.
Приклад 2 базується на результатах визначення питомої електропровідності о зразків з розмірами 5х5х8 мм, виготовлених із запропонованого і відомих матеріалів. Вимірювання проводили за відомою 4-х точковою схемою зондовим приладом С2080.1С (за віддалі 1,3 мм між точками на поверхні зразка) на кожному з чотирьох етапів тривалістю по 250 год., аналогічних до випробувань на жаростійкість, коли загальна тривалість випробування становила 1000 год. На підставі отриманих результатів будували залежність, представлену на
Фіг. 2.
Зо Аналіз отриманих результатів показав, що питома електропровідність запропонованого матеріалу після витримки 1000 год. при 600 "С залишається високою (лінія 1) і відповідає діапазону для провідників. У той же час матеріал без срібного покриття (лінія 2) і сталь Сгоїег (лінія 4) стають напівпровідниками, а композит на основі МАХ-фази ТізАІСо (лінія 3) - ізолятором, що не задовольняє вимоги до матеріалів для з'єднувальних елементів паливних комірок.
Таким чином, запропонований матеріал з фазовим складом: 95 мас. 9о Тіг2АЇІС, 5 мас. 9о ТІС, на поверхню якого нанесений шар срібла товщиною 0,25 мкм, порівняно з відомим композитом на основі МАХ-фази ТізАІСо» і відомою сталлю Сгоїег має вищу жаростійкість та питому електропровідність після витримки 1000 год. при температурі 600 С у повітрі і може бути використаний як їх замінник для виготовлення з'єднувальних елементів твердооксидних паливних комірок.
Використання запропонованого матеріалу сприятиме забезпеченню стабільної роботи та підвищенню довговічності паливної комірки.
Джерела інформації: 1. Міпсеміс: К.С., Соорег уУ.5. Тахопотієв ої БОЕС таїегіа! апа тапитасіигіпу апегпаїїмез // у. ої Ромжег 5ойцгсев. - 2005. - 140. - Р. 280-296. 2. Вазійда5 О.М. Нідн їіетрегайшге соїтовзіоп ої теїаїс іпівтсоппесів іп зоїїй охіде Ме! сеїЇв //
Вемівіа де теїапшгадіа. - 2006. - 42(6). - Р. 425-443. 3. Нідп тїетрегаште зоїїа охіде Те! сев: ппдатепіа!5, дезідп апа арріїсайопз / едітєд Бу 5.0.
Біпопаї апа К. Кепааї| // ЕІвемієї Адмапсед Тесппоіоду, Те Вошемага, І апдіога ГІ апе, Кіаїїпоюп
Охтога охХ5 ІВ, ОК, 2003. - 406 р. 4. Патент України на винахід Мо 111082. Матеріал для виготовлення з'єднувальних елементів твердооксидних паливних комірок / О.П. Осташ, Т.О. Пріхна, А.Д. Івасишин та ін. -
Заявл. 25.03.2016; Бюл. Мо 6. 5. ШІ О.А. апа Ргорпеї Н. "АМАЄ Тнпептоспетіса! Табіе5, М5НОБ-МВ5 37, О.5. Оері. ої
Соттегсе, Маїйопа! Витєаи ої тапаагав, 1971. 6. Охідайоп-іпаисеа сгаскК пеаїїпод іп ТізАІС» сегатісв / С.М. 5опо, У.Т. Реї, М.С. БІоої евї аї. //
Зсгіріа Маїег. - 2008. - 58. - Р. 13-16. (516)

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Матеріал для виготовлення з'єднувальних елементів твердооксидних паливних комірок, що містить жаростійку композитну основу з МАХ-фази титану, отриманий спіканням суміші порошків ТІС, ТіН» і АЇ у вакуумі і пресуванням у повітрі, який відрізняється тим, що має фазовий склад: 95 мас. 95 Ті2АІС, 5 мас. 95 ТіС і поверхневий шар срібла товщиною 0,25 мкм. й у ДУМУ УК У У т що ; й Е Мод ше вай і я Доу і - і Н ! ші, З ' з ЕЙ нку ККАннк тет веттостотттестотттятсснн ве | і ра 7 дин с о ха. в ше а й це х Е - і . А ран і ди Я і і і Ку ке ши х дж АК ЇЇ ря ди ІН и і СМ А А
    І. 25 З КА 1000 Її, ГОД
    Фіг.1 онннн во по ов ооо про ово З їх Й а | у
    Пд. І М а : а у. ФА нин а | Шо Ж
    -. бек, й но Ск й ккд Ка : їй " 16 | п ЕД, : д ГК ож В Й ше ен М ШЕ. Са щ ! - Те Б.В Кг; в ее м | ш-- Шо 7 в ши щшнше: Ї : з КК ЩО р а а А В и В в и и І НУ б й 500 ТМ 1000 тод
    Фіг.2
UAU201904107U 2019-04-18 2019-04-18 Матеріал для виготовлення з'єднувальних елементів твердооксидних паливних комірок UA137888U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201904107U UA137888U (uk) 2019-04-18 2019-04-18 Матеріал для виготовлення з'єднувальних елементів твердооксидних паливних комірок

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201904107U UA137888U (uk) 2019-04-18 2019-04-18 Матеріал для виготовлення з'єднувальних елементів твердооксидних паливних комірок

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA137888U true UA137888U (uk) 2019-11-11

Family

ID=71112819

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201904107U UA137888U (uk) 2019-04-18 2019-04-18 Матеріал для виготовлення з'єднувальних елементів твердооксидних паливних комірок

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA137888U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Geng et al. Evaluation of Haynes 242 alloy as SOFC interconnect material
EP1976045B1 (en) Cell for solid oxide fuel cell and process for producing the same
JP5376605B2 (ja) 燃料電池及びこれを用いた発電方法
Brady et al. Pre-oxidized and nitrided stainless steel alloy foil for proton exchange membrane fuel cell bipolar plates: Part 1. Corrosion, interfacial contact resistance, and surface structure
Geng et al. A low-Cr metallic interconnect for intermediate-temperature solid oxide fuel cells
Guan et al. Investigation of impactors on cell degradation inside planar SOFC stacks
Öztürk et al. Oxidation, electrical and mechanical properties of Crofer® 22 solid oxide fuel cell metallic interconnects manufactured through powder metallurgy
JP5306631B2 (ja) 固体酸化物型燃料電池その他の高温用途向けのフェライト鋼
JP2012119126A (ja) 固体酸化物燃料電池
Zhu et al. Evaluation of binary Fe–Ni alloys as intermediate-temperature SOFC interconnect
UA137888U (uk) Матеріал для виготовлення з'єднувальних елементів твердооксидних паливних комірок
Parkash et al. Electrical conduction behaviour of cobalt substituted BaSnO3
You et al. Oxidation behavior of NiFe 2 O 4 spinel-coated interconnects in wet air
JPH11219713A (ja) 低温型燃料電池用セパレータ
US5639572A (en) Interconnector material for electrochemical cells
Shong et al. Evaluation of Ag–NiO mixture as a cathode contact material for solid oxide fuel cell applications
JPH08162120A (ja) 固体電解質型電気化学セル
Guo et al. Chemical compatibility of Al2O3-added glass sealant with bare and coated interconnect in oxidizing and reducing environments
US3522103A (en) Process for the densification of mixed nickel oxide and stabilized zirconia
JP2015122303A (ja) 固体酸化物形燃料電池用金属部材
KR101821805B1 (ko) 연료전지의 금속 분리판의 제조방법 및 이에 따라 제조된 금속 분리판
Lee Electrochemical properties of NiO-YSZ thin films on 316 stainless steel bipolar plates under a simulated PEMFC environment
Gross‐Barsnick et al. Interaction of a Barium‐Calcium‐Silicate Glass Composite Sealant with Sanergy HT 441
Jasinski et al. Metal Supported Solid Oxide Fuel Cells-Selected Aspects
US20070122304A1 (en) Alloys for intermediate temperature applications, methods for maufacturing thereof and articles comprising the same