UA129245U - Спосіб конструювання стійких структур дібров до дії біогенних стресових факторів - Google Patents

Спосіб конструювання стійких структур дібров до дії біогенних стресових факторів Download PDF

Info

Publication number
UA129245U
UA129245U UAU201804370U UAU201804370U UA129245U UA 129245 U UA129245 U UA 129245U UA U201804370 U UAU201804370 U UA U201804370U UA U201804370 U UAU201804370 U UA U201804370U UA 129245 U UA129245 U UA 129245U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
beginning
days
interval
plant
addition
Prior art date
Application number
UAU201804370U
Other languages
English (en)
Inventor
Анатолій Федорович Гойчук
Валентин Федорович Дрозда
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201804370U priority Critical patent/UA129245U/uk
Publication of UA129245U publication Critical patent/UA129245U/uk

Links

Landscapes

  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Спосіб конструювання стійких структур дібров до дії біогенних стресових факторів включає формування своєрідної буферної зони у складі оточуючого ландшафту, у вигляді рослинного різноманіття у складі чагарникових та дерев'янистих видів, при цьому із усього фонду рослин 60-65 % - представники автохтонної флори та 35-40 % - аллохтонні види. Крім того, по периметру дібров, осередково формують угрупування рослин-консортів, у складі: клена польового, акації білої, берези бородавчатої, гледичії звичайної, черемхи звичайної, смородини золотистої, крім того, підтримується, зберігається та стимулюється формування порослі дуба, при цьому весною, на початку набрякання бруньок, з інтервалом 8-10 днів, проводять три прийоми кореневого підживлення рослин водним розчином органічного добрива Паросток. Упродовж вегетаційного періоду проводять візуальний та інструментальний моніторинг фітосанітарного стану насаджень. При цьому, за появи на листі перших симптомів фітопатогенних аномалій - бактеріозів та мікозів, проводять два прийоми, з інтервалом 5-6 днів обприскування крон дерев водним розчином препарату Імуноцитофіт, крім того, на початку масової яйцекладки самиць листокруток - філофагів та карпофагів - жолудевих плодожерок, проводять три прийоми розселення на дерева, з інтервалом 5-7 днів, промислової культури паразита яєць - трихограми, виду Trichogramma dendrolimi Mats, з розрахунку 5; 10 та 5 тисяч особин на одне дерево, при цьому, на початку міграції гусениць жолудевих плодожерок, личинок та імаго довгоносиків на зимівлю та діапаузування, проводять один прийом обприскування рослинних решток та поверхні ґрунту розчином мікробіологічного препарату Метаризин.

Description

Корисна модель належить до лісового господарств, зокрема до галузі розсадництва і може бути використана у сучасних технологіях вирощування високоякісного посадкового матеріалу для оновлення та розширення лісів.
Відомо, що грибні фітопатогени, як представники інфекційних хвороб, переносяться з уражених рослин на здорові і нерідко набувають форми епіфітотій. Їх поширення та розвиток, особливо в лісових розсадниках, досить часто набуває епіфітотійного характеру. Як наслідок, спостерігається інтенсивне ураження листкового апарату рослин. Це призводить до дисфункції процесу фотосинтезу, відставанні у рості і розвитку дерев. В результаті вегетативні та генеративні органи дерев не встигають до кінця вегетації повноцінно сформуватись, внаслідок чого значна кількість пагонів підмерзає. За відсутності ефективних прийомів захисту такі дерева, як правило відстають у рості і часто гинуть (Гойчук А.Ф., Гордієнко М.Ї. та інші Патологія дібров. - К.: ННЦІАЕ, 2004-4700 с).
Відомі способи та технологічні прийоми переважно профілактичного характеру, котрі спрямовані на формування екологічно стійких структур, що у певній мірі знижує, а в окремих випадках і улоеможливлює поширення та розвиток фітопатогенів (Падий Н.Н. О причинах усьїхания дубовьїх насаждений в Лесостепи УССР// Научнье трудь! УСХА.-1976. - Вьпп. 1. - б. 37-40). Ці способи та прийоми, не дивлячись на їх універсальність, характеризуються значною працемісткістю та низькою ефективністю.
Відомий також спосіб попередження поширення та розвитку збудників хвороб насаджень яблуні, який за суттю і функціональним призначенням є найбільш близьким технічним рішенням по відношенню до запропонованого способу і вибраний як найближчий аналог (Спосіб захисту насаджень яблуні від збудників хвороб. Патент України Мо 10710, МПК АТ с 7/00, Опубл. 15.11.2005, Бюл. Мо 11, Дрозда В.Ф., Лапа О.М.).
Спосіб, викладений у найближчому аналогу, полягає у тому, що для обмеження поширення та розвитку фітопатогенів яблуні, зокрема парші, борошнистої роси та супутніх хвороб, проводять візуальний та інструментальний моніторинг фітосанітарного стану насаджень зі збереженням рослинного різноманіття оточуючого ландшафту. У складі способу - весняне обрізання верхівкових пагонів, крони дерев, напівскелетних гілок, з наступним спалюванням термінальних пагонів до початку сокоруху. У складі способу прийом, що передбачає знищення
Зо кореневої порослі, бур'янів та чагарників у міжряддях та по периметру саду. Позитивний результат внаслідок використання відомого способу полягає у тому, що внаслідок знищення осередків скупчення фітопатогенів, їх запас на період початку вегетації суттєво знижується, що пригнічує поширення та розвиток хвороб.
Проте, відомий спосіб має такі недоліки: не наведено прикладів, що стосуються специфічних прийомів конструювання дібров; відсутні елементи, що спрямовані на обмеження активності фітопатогенів та фітофагів дібров; незначна підсумкова ефективність способу.
В основу корисної моделі поставлена задача експериментального обгрунтувати спосіб конструювання стійких структур дібров до дії біогенних стресових факторів. Ставилось завдання запропонувати гнучку екологічну структуру, з динамічним життєвими циклами, котрі виключають прояви різноманітних біогенних флуктуацій.
Поставлена задача вирішується тим, що в способі конструювання стійких структур дібров до дії біогенних стресових факторів, що включає проведення візуального та інструментального моніторингу фітосанітарного стану насаджень зі збереженням рослинного різноманіття оточуючого ландшафту, згідно з корисною моделлю, у складі оточуючого ландшафту формують своєрідну буферну зону у вигляді рослинного різноманіття у складі чагарникових та дерев'янистих видів, при цьому із усього фонду рослин 60-65 95 - представники автохтонної флори та 35-40 95 - аллохтонні види, крім того, по периметру дібров, осередково формують угрупування рослин-консортів, у складі: клена польового, акації білої, берези бородавчатої, гледичії звичайної, черемхи звичайної, смородини золотистої, крім того, підтримується, зберігається та стимулюється формування порослі дуба, при цьому весною, на початку набрякання бруньок, з інтервалом 8-10 днів, проводять три прийоми кореневого підживлення рослин 3,0 9У6-ним водним розчином органічного добрива Паросток, крім того, упродовж вегетаційного періоду проводять візуальний та інструментальний моніторинг фітосанітарного стану насаджень, при цьому, за появи на листі перших симптомів фітопатогенних аномалій - бактеріозів та мікозів, проводять два прийоми, з інтервалом 5-6 днів обприскування крон дерев водним розчином препарату Імуноцитофіт з розрахунку 0,35 та 0,45 г/га, крім того, на початку масової яйцекладки самиць листокруток - філофагів та карпофагів - жолудевих плодожерок, проводять три прийоми розселення на дерева, з інтервалом 5-7 днів, промислової культури паразита яєць - трихограми, виду Тгісподгатта аепагоїїті Маї5, з розрахунку 5; 10 та 5 тисяч 60 особин на одне дерево, при цьому, на початку міграції гусениць жолудевих плодожерок,
личинок та імаго довгоносиків на зимівлю та діапаузування, проводять один прийом обприскування рослинних решток та поверхні грунту 5,095-ним водним розчином мікробіологічного препарату Метаризин. У складі оточуючого ландшафту формують своєрідну буферну зону у вигляді рослинного різноманіття. У її складі чагарникові та дерев'янисті види. Із усього фонду рослин 60-65 9Уо - представники автохтонної флори та 35-40 95 - аллохтонні види.
По периметру дібров, осередково формують угрупування рослин-консортів, у складі: клену польового, акації білої, берези бородавчатої, гледичії звичайної, черемхи звичайної, смородини золотистої, при цьому підтримується, зберігається та стимулюється формування порослі дуба.
Весною, на початку набрякання бруньок, з інтервалом 8-10 днів, проводять три прийоми кореневого підживлення рослин 3,0 У5-ним водним розчином органічного добрива Паросток.
Упродовж вегетаційного періоду проводять візуальний та інструментальний моніторинг фітосанітарного стану насаджень. За появи на листі перших симптомів фітопатогенних аномалій - бактеріозів та мікозів, проводять два прийоми, з інтервалом 5-6 днів обприскування крон дерев водним розчином препарату Імуноцитофіт з розрахунку 0,35 та 0,45 г/га., на початку масової яйцекладки самиць листокруток - фітофагів та карпофагів - жолудевих плодожерок, проводять три прийоми розселення на дерева, з інтервалом 5-7 днів, промислової культури паразита яєць - трихограми, виду Гісподгатта депагоїїті Маїв, з розрахунку 5; 10 та 5 тисяч особин на одне дерево. На початку міграції гусениць жолудевих плодожерок, личинок та імаго довгоносиків на зимівлю та діапаузування, проводять один прийом обприскування рослинних решток та поверхні грунту 5,0 У5-ним водним розчином мікробіологічно препарату Метаризин.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що прийоми, у складі запропонованого способу, створюють своєрідну біологічну та екологічну конструкцію дібров, котрі характеризуються значним рівнем стійкості до дії біогенних стресових факторів. У їх складі значне видове різноманіття комплексу членистоногих, що трофічно пов'язані з дубами. Це комахи - фітофаги, ентомофаги та кліщі. Саме ці види упродовж вегетаційного періоду інтенсивно живляться усіма органами дубів.
Представники фітопатогенної мікрофлори, серед яких домінують бактеріози та мікози, їх сумісна негативна дія по відношенню до дібров, супроводжується різноманітними аномаліями, з непередбачуваним результатом. Суттєві елементи, у складі запропонованого способу,
Зо біологічного походження, їх дія спрямована на формування стійких структур дібров.
Запропоноване технічне рішення грунтувався на конструюванні ландшафту, його буферних зон, зі збагаченням ентомофагів, а також на основі пригнічення розвитку фітопатогенів.
Приклади здійснення способу
Приклад 1. Зона Полісся та Лісостепу України. Експериментальні дослідження проводили у лісах та зелених насадженнях Чернігівської, Житомирської та Київської областей. Молоді культури дуба черешчатого віком 15-20 років, початок плодоношення. Під час проведення досліджень формували оточуючий ландшафт, з підбором видів аллохтонних та автохтонних дерев та кущів. Готували промислові культури трихограми - паразита яєць лускокрилих фітофагів. Розселяли трихограму з вираженими фізіологічними характеристиками. Досліди супроводжувались візуальними та інструментальними моніторингом фітосанітарного стану дерев та оточуючого ландшафту. У складі способу - препарат Імуноцифіт - препарат імуногенного типу, дія якого грунтується на прояві сигнальних молекул, багатовекторний стимулятор захисних реакцій росту та розвитку рослин. Специфічна і роль препарату
Метаризин, діюча речовина якого ентомопатогенний гриб Меїаттівішт апізоріає Меїв5. з вираженою згубною дією по відношенню до діапаузуючих стадій комах-фітофагів. Для проведення досліджень, формували варіанти, яких було два та контроль. У першу варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - елементи способу- найближчого аналога. Для оцінки величини можливого позитивного результату, використовували найбільш об'єктивні та інформативні тестові характеристики. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведено у таблицях.
Матеріали, наведені у таблиці 1, ілюструють ту частину позитивного результату, що стосуються реалізації суттєвого елемента запропонованого способу. Мова йде про збереження, розширення та активізацію популяцій дощових червів у дібровах. Це досить суттєвий фактор утилізації листкового опаду, мінералізації грунту та накопичення гумусу. Продукція дощових червів - копроліта, один із найбільш "суттєвих компонентів родючості грунтів, а саме - накопичення гумусу.
Матеріали таблиці ілюструють продукцію копролітів у дібровах, в залежності від виду рослин, під грунтовим пологом якого формулювались популяції дощових червів. Досліджено 5 видів рослин, котрі, згідно з запропонованим способом, були у складі екологічної конструкції - бо варіанту запропонованого способу. Вихідна кількість дощових червів практично була однаковою. За три місяці (липень - серпень) черви виносили на поверхню землі в середньому від 7,5 до 20,9 г копролітів у розрахунку на одну особину.
Інша картина спостерігалась через 5 років після реалізації способів. По-перше, суттєва різниця склалась на варіанті запропонованого способу за показником видового різноманіття червів, їх стало 12 видів, проти 9--ти у найближчому аналозі. Більше того, п'ять із них домінували. Ці показники суттєво перевищують матеріали способу-найближчого аналогу. Як результат, ця частина досліджень, у складі запропонованого способу, показала його ефективність.
Приклад 2. Умови аналогічні наведеним у прикладі 1. Оцінювалось дієвість запропонованого способу, ефективність, а також позитивний результат. Група тестових харарктеристик дібров, що грунтуються на фізіологічних проявах рослин. За усіма оціночними критеріями, запропонований спосіб перевищував показник найближчого аналога. Різниця суттєво доведена.
Цифрові показники тестів наведено у таблиці 2. Виділяється активність фітопатогенів, грибної та бактеріальної етіології. Спосіб, що пропонується суттєво пригнічує рівень розвитку, поширення та шкідливість фітопатогенів. Оцінювались прояви трофічної активності комах- фітофагів. Це лускокрилі - 8 видів листокруток - філофагів, З види карпофагів - жолудеві плодожерки, дубова мінуючи міль. У варіанті запропонованого способу спостерігалась тривала депресія розвитку цієї групи фітофагів. Важливим є також те, що елементи розселення трихограми, у складі запропонованого способу, а також Метаризин контролювали чисельність та шкідливість цієї групи фітофагів.
Незначну активність проявили також і жолудеві довгоносики. Значний рівень їх чисельності контролювали хижаки - туруни та стафілініди, а також значна смертність їх спостерігалась в період діапаузування, внаслідок вираженої ентомопатогенної дії препарату Метаризин.
Таблиця 1
Продукція копролітів, котрих продукують дощові черви за реалізації запропонованого способу (Дослідження у період з 1.07 до 30.09. 2017)
Виніс копролітів на поверхню грунту. Роль в - - - 0: : идове різнОМВаНІТТЯ : -
Способи, що на одну особину дощових червів, домінуючих - До - через 5 років | видів серед порівнюються Клен Береза Граб Черемха | Гледичія| початку реалізації після реалізації усього польовий| бородавчата звичайна| звичайна реалізації способів способів фонду, 90 способів
Спосіб, що 209 зол м8| 146 172 7 12 пропонується 7 сотріапашт А. '
АПоіІороргога ншівиди | 126 найближчий 15,6 241 7,5 11,3 10,1 7 осіаєдга 5ау. й саїїдіпоза 5. Й осередки 12,8 20,3 7,8 9,7 саїїдіпоза 5. ' осіаєдга зам. "
Супутнвиди. | 60
Ні Ї 21 | 24 |18Ї! - ЇЇ - ЇЇ - 1-1 - 1 -
Таким чином, запропонований спосіб показав принципову можливість штучного конструювання екологічного та фізіологічно стійких структур дібров, як реакцію до дії біогенних стресових факторів.
Таблиця 2
Експертна оцінка реалізації способу конструювання дібров. Реакція на дію стресових факторів
Фізіологічні аномалії рослин, як Активність Елементи біологічного результат реалізації способів фітопатогенів, 90 контролю фітофагів, 95
Активіза- ція Анти- Регуля-
Способи, що | фізіологіч-| Ткани-| стресова НЕ Позитивний порівнюються них нна актив- ц результат - - росту- | Поширення | Розвиток| Трихограма| Метаризин процесів. | репа- ність. -
Інфекцій- | рація | В'янення дозріван - НЯ ГІЛОК нии листя хлороз, 95
Формується стійка екологічна
Спосіб, що структура пропонується 4,6 10,7 зи 47 12,6 74 73,6 78,4 дібров у складі ландшафту, як результат йогої конструювання
Проглядаютьс я фрагменти осередків
Спосіб- стійкості найближ-чий 11,2 21,6 17,8 10,9 23,8 16,2 48,2 27,6 структур. аналог Стресові прояви інактивують Ці процеси
Стохастичні
Контрольні прояви осередки 24,7 43,8 31,3 21,2 56,4 342 11,8 14,5 стійкості до дібров синоптТичних аномалій (Ні | 18 | 26 | 16 | 16 | 45 | 34 | 34 | 42 | - /

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб конструювання стійких структур дібров до дії біогенних стресових факторів, що включає проведення візуального та інструментального моніторингу фітосанітарного стану насаджень зі збереженням рослинного різноманіття оточуючого ландшафту, який відрізняється тим, що у складі оточуючого ландшафту формують своєрідну буферну зону у вигляді рослинного різноманіття у складі чагарникових та дерев'янистих видів, при цьому із усього фонду рослин 60-65 945 - представники автохтонної флори та 35-40 95 - аллохтонні види, крім того, по периметру дібров, осередково формують угрупування рослин-консортів, у складі: клена польового, акації білої, берези бородавчатої, гледичії звичайної, черемхи звичайної, смородини золотистої, крім того, підтримується, зберігається та стимулюється формування порослі дуба, при цьому весною, на початку набрякання бруньок, з інтервалом 8-10 днів, проводять три прийоми кореневого підживлення рослин 3,0 95-ним водним розчином органічного добрива Паросток, крім того, упродовж вегетаційного періоду проводять візуальний та інструментальний моніторинг фітосанітарного стану насаджень, при цьому, за появи на листі перших симптомів фітопатогенних аномалій - бактеріозів та мікозів, проводять два прийоми, з інтервалом 5-6 днів обприскування крон дерев водним розчином препарату Імуноцитофіт з розрахунку 0,35 та 0,45 г/га, крім того, на початку масової яйцекладки самиць листокруток - філофагів та карпофагів - жолудевих плодожерок, проводять три прийоми розселення на дерева, з інтервалом 5-7 днів, промислової культури паразита яєць - трихограми, виду Тгісподгатта аепагоїїті Маїв, з розрахунку 5; 10 та 5 тисяч особин на одне дерево, при цьому, на початку міграції гусениць жолудевих плодожерок, личинок та імаго довгоносиків на зимівлю та діапаузування, проводять один прийом обприскування рослинних решток та поверхні грунту 5,0 95-ним водним розчином мікробіологічного препарату Метаризин.
UAU201804370U 2018-04-20 2018-04-20 Спосіб конструювання стійких структур дібров до дії біогенних стресових факторів UA129245U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201804370U UA129245U (uk) 2018-04-20 2018-04-20 Спосіб конструювання стійких структур дібров до дії біогенних стресових факторів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201804370U UA129245U (uk) 2018-04-20 2018-04-20 Спосіб конструювання стійких структур дібров до дії біогенних стресових факторів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA129245U true UA129245U (uk) 2018-10-25

Family

ID=63893725

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201804370U UA129245U (uk) 2018-04-20 2018-04-20 Спосіб конструювання стійких структур дібров до дії біогенних стресових факторів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA129245U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1631091A (zh) 果园生态生防控制方法
Venkatesha Sustainable coffee cultivation in India: challenges and management
UA129245U (uk) Спосіб конструювання стійких структур дібров до дії біогенних стресових факторів
Pierce Notes on the economic importance of sowbugs
Meshkova et al. Stem insect pests in wind damaged pine stands and priorities for sanitary felling
Upstone The effects of methyl bromide fumigation and grafting on yield and root diseases of tomatoes
Morsy et al. Impact of Bifenthrin on Yellow Mite in Pepper Plants under Field Conditions at Wadi Al-Mollak, East Delta, Egypt
UA125689U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, torтricidae)
CN106962366B (zh) N,n’-亚甲基双(2-氨基-5-巯基-1,3,4-噻二唑)控制作物害虫的应用
Abdurahmonov et al. ISSUES OF PROTECTION FROM THE MULBERRY MOTH (GLYPHODES PYLAIALIS WALKER.) IN THE DEVELOPMENT OF MULBERRY
UA124453U (uk) Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва
UA124416U (uk) Спосіб індукції антистресової активності та тканинної репарації насаджень ягідників
UA124521U (uk) Спосіб контролю чисельності та шкідливості попелиць на кісточкових культурах в системах органічного садівництва
UA124470U (uk) Спосіб індукції структурно-функціональної активності біоти агроценозу ягідників
UA128918U (uk) Спосіб контролю чисельності та шкідливості жолудевих довгоносиків (coleoptera, curculionidae)
UA125688U (uk) Спосіб контролю експансії популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA131692U (uk) Спосіб локалізації осередків поширення поперечного раку розсадників та молодих культур дуба звичайного
UA128919U (uk) Спосіб вирощування сіянців дуба звичайного (quercus rebur l.)
UA124456U (uk) Спосіб комплексного захисту насаджень яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA131688U (uk) Спосіб реалізації регуляторно-винищувальної стратегії захисту яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA125690U (uk) Спосіб дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA124415U (uk) Спосіб пригнічення експансії паразитичної активності microsphaera alphitoides griff. на дубі звичайному в молодих насадженнях
Stearns Orchard Control Work of 1924 Against the Oriental Peach Moth in Southern New Jersey
UA139710U (uk) Спосіб пригнічення вектора поширення фітопатогенних бактерій у насадженнях берези повислої (betula pendula roth.)
Patel et al. Residual Persistent Toxicity of Different Acaricides to Tetranychus urticae on Marigold (Tagetes spp.)