UA119207C2 - Спосіб комплексної переробки томатів - Google Patents

Спосіб комплексної переробки томатів Download PDF

Info

Publication number
UA119207C2
UA119207C2 UAA201802080A UAA201802080A UA119207C2 UA 119207 C2 UA119207 C2 UA 119207C2 UA A201802080 A UAA201802080 A UA A201802080A UA A201802080 A UAA201802080 A UA A201802080A UA 119207 C2 UA119207 C2 UA 119207C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
tomatoes
tomato
seeds
sieve
hole diameter
Prior art date
Application number
UAA201802080A
Other languages
English (en)
Inventor
Ольга В'ячеславівна Бендерська
Олександр Семенович Бессараб
Original Assignee
Національний Університет Харчових Технологій
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Харчових Технологій filed Critical Національний Університет Харчових Технологій
Priority to UAA201802080A priority Critical patent/UA119207C2/uk
Publication of UA119207C2 publication Critical patent/UA119207C2/uk

Links

Landscapes

  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)

Abstract

Винахід стосується способу комплексної переробки томатів, що включає послідовні операції інспекції із видаленням некондиційних, вражених шкідниками та хворобами плодів, миття та механічне видалення плодоніжок томатів, причому як сировину використовують томати різного ступеню стиглості та морфологічної будови, бланшування томатів проводять при температурі 60-120 °C протягом 0,5-10 хвилин, після цього проводять очищення томатів з подальшим їх подрібненням до розмірів частинок 5-15 мм, насіння томатів видаляють при здвоєному протиранні на ситі з діаметром отворів 1-2 мм, а на другому ситі з діаметром отворів 0,3-0,6 мм остаточно протирають томатну масу, при цьому відокремлені від основної сировини шкірочку та насіння подрібнюють в диспергаторі до ступеню дисперсності 2-10 мкм та додають до основної томатної маси.

Description

Винахід належить до харчової промисловості, зокрема, до консервної галузі.
Відомий спосіб переробки томатів механізованого збирання при виробництві концентрованих томатопродуктів (Патент РФ Мо 2086154, бюл. Мо 13, від 10.08.1997 р.). Спосіб передбачає миття, інспекцію, дроблення і відділення насіння, грубе протирання, підігрів, протирання, стерилізацію і концентрування томатопродуктів.
Недоліком цього способу є неповне використання продуктів переробки томатів, крім того, ускладнюється процес переробки: додатковий підігрів томатної пульпи є енергозатратним та вимагає додаткового обладнання.
Найбільш близьким за технічною сутністю до способу, що заявляється, є вибраний за найближчий аналог спосіб переробки томатів (Патент РФ Мо 2464814, бюл. Мо 30, від 27.10.2012 р.) за яким відокремлену від томатної пульпи масу з насінням і шкіркою при температурі 80- 90 "С поділяють на м'якоть, насіння і шкірку. М'якоть повертають в томатне пюре для отримання томатної пасти, висушене насіння реалізують як посівний матеріал, а шкірку утилізують в якості кормових добавок.
В основу винаходу поставлена задача вдосконалення способу комплексної переробки томатів із застосування безвідходної технології, а саме перероблення томатної сировини, яку відносять до відходів даної галузі - томатних шкірки та насіння, отримання нових томатних напівфабрикатів із збереженням основних та надання їм нових органолептичних та фізико- хімічних показників та зниження енергетичних витрат на виробництво томатопродуктів.
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб комплексної переробки томатної сировини полягає в послідовних операціях інспекції із видаленням некондиційних, вражених шкідниками та хворобами плодів, митті та механічному видаленні плодоніжок томатів, згідно з винаходом, як сировину використовують томати різного ступеню стиглості та морфологічної будови, бланшування томатів проводять при температурі 60...120 "С протягом 0,5...10 хвилин, після цього проходить очищення томатів з подальшим їх подрібненням до розмірів частинок 5...15 мм, насіння томатів видаляють при здвоєному протиранні на ситі з діаметром отворів 1...2 мм, а на другому ситі з діаметром отворів 0,3...0,6 мм остаточно протирають томатну масу.
Відокремлені від основної сировини шкірочка та насіння згідно з винаходом, подрібнюються в диспергаторі до ступеню дисперсності 2...10 мкм. та додаються до основної томатної маси.
Зо Причинно-наслідковий зв'язок між сукупністю ознак винаходу і очікуваним технічним результатом полягає в наступному.
В якості сировини для переробки із застосуванням комплексної технології переробки запропоновано використовувати томати різного ступеню стиглості: від зеленостиглих до стиглих, що дозволяє значно скоротити кількість сировини, що не використовується. Томати містять цукри - в основному фруктозу і глюкозу, мінеральні солі йоду, калію, фосфору, бору, магнію, натрію, марганцю, кальцію, заліза, міді, цинку, водо- і жиророзчинні вітаміни, включаючи
В-каротин і лікопін. Зеленостиглі томати містять значну кількість харчових волокон та хлорофілу, відрізняються від червоних і жовтих томатів вищими показниками антирадикальної та антиоксидантної активності, що обумовлює їх застосування в комплексній технології виробництва томатопродуктів.
Основною проблемою переробки томатної сировини є утворення великої кількості не використовуваної біологічно цінної сировини - томатного насіння та шкірочки. При використанні класичних схем переробки томатів кількість насіння та шкірочки може становити від З до 8 95 загальної маси томатів. Насіння томатів за хімічним складом становить велику цінність. Середні дані хімічного складу повітряно-сухого насіння томатів наступні, 95: вологість - 7,5; вміст: білків - 25-30, жирів - 25,0-34,0, екстрактивних речовин - 15-18, целюлози - 16,0-25,0, золи - 2,5-3,0.
Як видно з наведених даних, насіння томатів містять велику кількість засвоюваного протешу, а також жирів. Насіння томатів, містить в своєму складі ненасичені жирні кислоти і особливо лінолеву, яка високо оцінюється фахівцями з харчування, лікарями, що дозволяє віднести її до групи цінних харчових олій. Томатопродукти, отримані з використанням подрібненого насіння, набувають слабо вираженого специфічного приємного смаку і аромату.
Насіння томатів містить також вітаміни Е і каротиноїди - природні антиоксиданти. Шкірка томатів багата на природні антиоксиданти, харчові волокна, які в основному представлені клітковиною, яка нормалізує діяльність корисної кишкової мікрофлори та сприяє виведенню з людського організму різних токсичних речовин.
Бланшування томатів проводять температурі 60...120 "С протягом 0,5...10 хвилин, що дозволяє досягти переходу протопектину, яким прикріплена шкірка томатів до плоду, в розчинний пектин та зменшити мікробне обсіменіння сировини. Цей режим бланшування дозволяє отримати високі органолептичні та фізико-хімічні показники отриманого бо напівфабрикату. При застосуванні температур вище 120 "С та тривалості процесу більше 10 хвилин структура томатів швидко втрачається, проходять процеси розкладу біологічно активних речовин, що призводить до погіршення органолептичних та фізико-хімічних показників кінцевого продукту. При бланшуванні за температури нижче 60 "С утруднюються операції очищення томатів та подальшого протирання.
Відокремлені від основної сировини шкірочка та насіння, які є джерелом харчових волокон, білків та ненасичених жирних кислот подрібнюють в диспергаторі для полегшення вилучення біологічно цінних речовин в кінцевий продукт. Пристрій являє собою сукупність електродвигуна і диспергуючого вузла, насіння та частки шкірки проходять між обертовим ротором і нерухомим статором по каналах, що періодично відкриваються і закриваються при цьому, переходячи з рівня на рівень, за рахунок кавітаційного ефекту поступово подрібнюються і змішуються до потрібного ступеню дисперсності 2...30 мкм. Такий ступінь подрібнення дозволяє уникнути подальшої седиментації часток при змішуванні із протертою томатною масою та зберегти структурно-механічні та органолептичні властивості продукту.
Спосіб здійснюють таким чином. Томати, які надходять на виробництво інспектують із видаленням некондиційних, вражених шкідниками та хворобами плодів, миють у машинах, які призначені для миття сировини із пружною консистенцією, яка містять велику кількість пектинових речовин, вуглеводів і невелику кількість целюлози та видаляють плодоніжки.
Бланшують томати у воді при температурі 85 "С протягом 5 хвилин для забезпечення процесу гідролізу протопектину, яким шкірка прикріплена до плоду, та переходу його в розчинний пектин та проводять механічне очищення від шкірки, яку відділяють в окрему ємність. Очищені томати дроблять з використанням дробильної машини валкового типу до розмірів частинок 10 мм для полегшення подальшого протирання, де на ситі з діаметром отворів 1 мм відділяють насіння, а на другому ситі з діаметром отворів 0,3 мм остаточно протирають масу. Відокремлені від основної сировини шкірочка та насіння подрібнюють за допомогою диспергатора до ступеню дисперсності 2...30 мкм. Пристрій являє собою сукупність електродвигуна і диспергуючого вузла, насіння та частки шкірки проходять між обертовим ротором і нерухомим статором по каналах, що періодично відкриваються і закриваються при цьому, переходячи з рівня на рівень, за рахунок кавітаційного ефекту поступово подрібнюються і змішуються до потрібного ступеню дисперсності 2...30 мкм. Отриману подрібнену фракцію шкірки та насіння додають до протертої
Зо томатної маси з отриманням напівфабрикату із оптимальними фізико-хімічними та органолептичними показниками, призначеного для подальшої промислової переробки.
Приклади здійснення способу наведені в таблиці.
Таблиця
Мо Температура Тривалість п/п | бланшування, С бланшування, Висновки хвилини
Груба консистенція, утруднена операція подрібнення та 4 БО А протирання, наявність волокнистих включень, що є баластними при комплексній переробці томатної сировини 216010000110 Оптимальна консистенція, фізико-хімічні та 31009006 000 |органолептичні показники якості, гармонічний смак томатних напівфабрикатів.
В результаті дії високих температур утворюється велика 5 130 2 кількість складних нерозчинних сполук, які мають смак та колір не властиві даному продукту
Як видно з наведених в таблиці даних, використання короткотривалого бланшування томатів при температурах нижче 60 "С не дозволяє досягти бажаної консистенції томатної маси та утруднює операції очищення та протирання томатів. Бланшування при температурі понад 120 "С можливе лише за використання гострої пари та призводить до утворення складних нерозчинних сполук, які мають невластиві даному продукту колір та смак та погіршують органолептичні показники томатного напівфабрикату.
Технічний результат винаходу полягає в тому, що спосіб комплексної переробки томатів дозволяє отримати напівфабрикат із оптимальними фізико-хімічними та органолептичними показниками завдяки застосуванню в технології переробки цінних компонентів сировини - томатних насіння та шкірочки.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ Спосіб комплексної переробки томатів, що включає послідовні операції інспекції із видаленням некондиційних, вражених шкідниками та хворобами плодів, миття та механічне видалення плодоніжок томатів, який відрізняється тим, що як сировину використовують томати різного ступеню стиглості та морфологічної будови, бланшування томатів проводять при температурі 60-120 "С протягом 0,5-10 хвилин, після цього проводять очищення томатів з подальшим їх подрібненням до розмірів частинок 5-15 мм, насіння томатів видаляють при здвоєному протиранні на ситі з діаметром отворів 1-2 мм, а на другому ситі з діаметром отворів 0,3-0,6 мм остаточно протирають томатну масу, причому відокремлені від основної сировини шкірочку та насіння подрібнюють в диспергаторі до ступеню дисперсності 2-10 мкм та додають до основної томатної маси.
UAA201802080A 2018-02-28 2018-02-28 Спосіб комплексної переробки томатів UA119207C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201802080A UA119207C2 (uk) 2018-02-28 2018-02-28 Спосіб комплексної переробки томатів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201802080A UA119207C2 (uk) 2018-02-28 2018-02-28 Спосіб комплексної переробки томатів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA119207C2 true UA119207C2 (uk) 2019-05-10

Family

ID=66390363

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201802080A UA119207C2 (uk) 2018-02-28 2018-02-28 Спосіб комплексної переробки томатів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA119207C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Costagli et al. Avocado oil extraction processes: method for cold-pressed high-quality edible oil production versus traditional production
RU2346445C1 (ru) Способ производства овощной икры
CN102224878B (zh) 一种刺梨果糕及其制备方法
Mondal et al. Product development from jackfruit (Artocarpus heterophyllus) and analysis of nutritional quality of the processed products
CN106221896A (zh) 一种高品质浓香花生油的生产方法
JP2010284132A (ja) 野菜汁及び/又は果汁の製造方法
RU2312524C2 (ru) Мясорастительные консервы для детского питания
RU2683491C1 (ru) Способ производства мясного крема из баранины
CN107087687A (zh) 一种膳食纤维植脂奶油的制作方法
KR0174811B1 (ko) 대추퓨레 제조방법 및 대추퓨레를 이용한 대추음료 제조방법
UA119207C2 (uk) Спосіб комплексної переробки томатів
UA127328U (uk) Спосіб комплексної переробки томатів
JP2012125179A (ja) 野菜汁及び/又は果汁の製造方法
CN104223279A (zh) 金柚饮料及其制备方法
Haq et al. Quality of dehydrated carrot shreds as affected by partial juice extraction through hydraulic press
KR100894343B1 (ko) 복숭아 미숙과 추출물 및 키토산 수용액을 이용한 간고등어 제조방법
CN106234877A (zh) 果汁的加工工艺
RU2337554C1 (ru) Способ производства пюреобразного овощного концентрата
RU2160013C2 (ru) Способ производства концентрированных томатопродуктов
DE60204045T2 (de) Verfahren zur extraktion von saft aus nahrungsmitteln
RU2590719C1 (ru) Способ получения концентрированной пасты из тыквы
Voievoda Prospects of enterprises development by implementation of new healthcare products technologies
JPH0671413B2 (ja) 単細胞化植物含有食品の製造方法
US2859118A (en) Method of cold processing citrus fruit
KR20130039969A (ko) 김치의 제조방법 및 상기 방법에 의해 제조된 김치