UA117694U - Середовище для кріоконсервування соматичних клітин - Google Patents

Середовище для кріоконсервування соматичних клітин Download PDF

Info

Publication number
UA117694U
UA117694U UAU201612433U UAU201612433U UA117694U UA 117694 U UA117694 U UA 117694U UA U201612433 U UAU201612433 U UA U201612433U UA U201612433 U UAU201612433 U UA U201612433U UA 117694 U UA117694 U UA 117694U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
cells
medium
freezing
vitrification
sucrose
Prior art date
Application number
UAU201612433U
Other languages
English (en)
Inventor
Олена Михайлівна Перепелиціна
Олена Вікторівна Ястребова
Михайло Васильович Сидоренко
Original Assignee
Державна Установа "Відділення Біотехнічних Проблем Діагностики Інституту Проблем Кріобіології І Кріомедицини" Національної Академії Наук України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Державна Установа "Відділення Біотехнічних Проблем Діагностики Інституту Проблем Кріобіології І Кріомедицини" Національної Академії Наук України filed Critical Державна Установа "Відділення Біотехнічних Проблем Діагностики Інституту Проблем Кріобіології І Кріомедицини" Національної Академії Наук України
Priority to UAU201612433U priority Critical patent/UA117694U/uk
Publication of UA117694U publication Critical patent/UA117694U/uk

Links

Landscapes

  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Abstract

Середовище для кріоконсервування соматичних клітин містить ДМСО, поживні речовини, поліетиленгліколь, сахарозу та дистильовану воду. Як поживні речовини використовують DMEM, і середовище додатково містить фетальну сироватку теляти (ФСТ) та карбоксиметилцелюлозу, при наступному кінцевому співвідношенні компонентів, мас. %: ДМСО 2-10 DMEM 30-50 поліетиленгілколь 5-15 сахароза 5-15 ФСТ 10-30 карбоксиметилцелюлоза 5-15 фізіологічний розчин до 100.

Description

Корисна модель належить до галузі кріобіології та кріомедицини і може бути використана для низькотемпературного кріоконсервування соматичних клітин з метою їх подальшої трансфузії.
Проблема збереження живих і функціональних клітин поза організмом надзвичайно важлива в сучасній медицині і зачіпає багато її областей. Так розвиток медичних технологій сприяє розробці все нових підходів до лікування безпліддя за допомогою кріоконсервованих сперматозоїдів, ооцитів, ембріонів. У лікуванні онкологічних захворювань використовуються стовбурові клітини кісткового мозку. Клітинні методи регенераційної медицини базуються на використанні соматичних клітин диференційованих тканин та спрямованого диференціювання стовбурових клітин. Найбільш перспективним напрямком, що зараз інтенсивно розвивається в кріобіології, є вітрифікація, яка поступово витісняє традиційно використовуване повільне заморожування.
При вітрифікації значно спрощується не тільки процес охолодження, виключається небезпека фізичних і хімічних пошкоджень, викликаних міжклітинною та внутрішньоклітинною кристалізацією рідини. Під вітрифікацією розуміють перехід рідини в твердий стан, який викликаний не кристалізацією, а екстремальним підвищенням в'язкості рідини під час надшвидкого охолодження без проходження стадії кристалізації. Зазвичай середовище для вітрифікації складається з суміші проникаючого кріопротектора (ДМСО, ацетамід, пропіленгліколь, гліцерин, етиленгліколь) і непроникаючої кріопротектора (поліетиленгліколь, фіколл, сахароза) в буферному сольовому розчині.
Вітрифікацію можна розглядати як фазовий перехід, в якому переохолоджений розчин при надшвидкому охолодженні нижче температури склування (Т9), залишаючись аморфним, набуває структуру скла і має властивості, аналогічні некристалічним твердим тілам. Живі клітини і навіть цілі ембріони можна таким чином перетворити на "скло". Склоподібний стан рідини при вітрифікації досягається за рахунок її дуже швидкого охолодження - коли ентропія рідини знижується швидше, ніж ентропія відповідного кристалічного стану. Тобто, рідина просто не встигає замерзати, коли її ентропія наближається до ентропії кристала. Однак, щоб вітрифікувати живу клітину, необхідно досягти швидкості падіння температур «108 "С/хв, що на практиці є нездійсненним завданням, оскільки кріогенні рідини мають недостатню для цього
Зо температуру, і неможливе використання обсягу вітрифікованого розчину менше, аніж обсяг ооцита або ембріона.
Було показано, що додавання до середовища для заморожування кріопротекторів дозволяє різко знизити швидкість заморожування та досягти ефекту вітрифікації. Так, вже при концентрації 10 95 етиленгліколю та пропіленгліколю швидкість заморожування можна знизити на порядок, при концентрації 40 9о цих речовин вітрифікація стає можливою при швидкості охолодження 103"С/хв, а при концентрації 6095 можливе її зниження до 50 "С/хв. Але зі збільшенням концентрації кріопротекторів, що вносяться в середовище, збільшується і їхній негативний вплив на клітини, що піддаються заморожуванню. Повільне заморожування, по суті, також призводить до накопичення переохолодженої води в біологічному об'єкті з подальшою вітрифікацією внутрішньоклітинного компонента, тільки досягається цей стан за рахунок сильної дегідратації клітин при утворенні позаклітинного льоду.
Таким чином, при досягненні такого склоподібного стану зупиняються процеси хімічної та фізичної деградації об'єкта. Незважаючи на досить складний фізичний механізм процесу вітрифікації, речовини в такому стані найчастіше зустрічаються і в нашому повсякденному житті - це власне скло, солодка вата, деякі види силікону і безліч інших. Іншим способом різкого зниження температури зразка є можливість охолодження гамет та ембріонів при температурах, нижчих, ніж температура рідкого азоту. Найбільш холодний газ у рідкому стані - це гелій (його температура кипіння всього 4,2 К), і, природно, охолодження в ньому буде найбільш ефективним. Але такі гази надзвичайно важко підтримувати в зрідженому стані, а надтекучість гелію і його практично повна прозорість роблять будь-які маніпуляції в ньому практично неможливими. Тому був розроблений метод кріоконсервування в некиплячому рідкому азоті, температуру якого вдається знизити до -220 "С. Цей ефект досяжний при зниженні тиску, що призводить до зниження температури кипіння рідини. При поверненні нормального тиску безпосередньо перед вітрифікацією матеріалу азот не встигає нагрітися і закипіти, що створює можливість заморожування в переохолодженому рідкому азоті, тобто, з більшою швидкістю охолодження.
Переваги та недоліки методу надшвидкого заморожування: - Вітрифікація полегшує і спрощує процес заморожування як простих одноклітинних об'єктів (клітини) так й багатоклітинних (ембріонів).
- При контрольованій повільній кріоконсервації об'єкти пошкоджуються кристалами льоду, що знижує подальшу виживаність біологічних об'єктів та ефективність подальшого використання. Вітрифікація дозволяє підвищити відсоток живих об'єктів після розморожування та прискорити їх відновлення. - Пробопідготовка для надшвидкого заморожування на 1-му етапі не складна та наближена до стандартних процедур. - Недолік вітрифікації - хімічна токсичність яка прямо корелює з концентрацією кріопротекторів, часом і температурою експозиції об'єкта у цьому розчині. - Проблему пропонується вирішити шляхом підбору низькомолекулярних кріопротекторів.
Оскільки коефіцієнт проникності кріопротекторів до клітини знаходиться в прямому зв'язку з молекулярною вагою речовин, що входять до їх складу, і одночасно є передумовою швидкого проникнення кріопротектора в клітини або, навпаки, виходу з них, то низька молекулярна вага складових кріопротектора дозволяє зменшити час експозиції об'єкта у розчині для вітрифікації та досягти меншої хімічної інтоксикації.
Застосування спеціальних поживних середовищ та послідовності дегідратації перед заморожуванням присвячено досить багато робіт. Так, Міснає! Ю. Сессні (05 2012/0064504 А1, 15.03.2012) пропонує вдосконалити наявні промислові зразки середовищ для заморожування за рахунок розширення складу та додавання глюкози (0,18 г/л), пірувату (0,03 г/л), ліпоєвої та лінолінової кислої (0,000008 г/л та 0,00005 г/л, відповідно), альфа-токоферолацетату (0,00075 г/л), аскорбінової кислоти (0,01 г/л), вітаміну К2 (0,0005 г/л). Також до середовища пропонується додавати антиоксиданти для зниження пошкоджень мембран клітин та поліпшення процесу відновлення після розморожування. В результаті склад середовищ стає дуже складним та потребує адаптації під кожний зразок тканин, тип клітин та напрямки подальшого використання.
Так, наприклад, підвищений вміст пірувату та аскорбінової кислоти не є прийнятним для поліпотентних стовбурових клітин, оскільки викликає спонтанне диференціювання у напрямку хондроцитів. Крім того, запропонований спосіб не аналізує швидкість зниження температури та її вплив на виживаність клітин.
Інший підхід наведений Апіїа 5)огдеп єї аі. (05 2009/0093054 АТ, 09.04.2009) та Ззапспе
Сшіієте еї а). (05 2013/0157250 АТ, 20.06.2013). Для досягнення високої швидкості
Зо охолодження та стану вітрифікації рідини пропонується використовувати спеціальні "соломинки". Це тонкі трубочки з пластику або скла діаметром 1 мм, довжиною 10-13 мм, об'ємом 20-200 мкл. Малий об'єм "соломинки" дозволяє швидко охолоджувати об'єкт, але є суттєвим фактором, який обмежує використання зазначеного способу лише в процедурах запліднення іп міо. Тобто в таких процедурах, коли кількість об'єктів налічує одиниці та десятки. Для заморожування та зберігання достатньої кількості стовбурових клітин, тканин, органоїдів ці об'єми не ефективні.
Іншими авторами Чдонп М. Вайвзі, Кореп Мап Витік, допп с. Ваше (005 2001/0049140 АТ, 06.12.2001) пропонується середовище на базі 295 желатинового середовища. Для заморожування таке середовище цілком непридатне оскільки не вирішує головну проблему - заміщення води кріопротекторними розчинами для зниженні утворення кристалів та максимального збереження цілісності структур клітин.
В патенті України на корисну модель 106776 було описано середовище для кріоконсервування еритроцитів тварин, що містить 10 95 ДМСО, 0,9 95 Масі, 10 мМ фосфатного буфера, 15 95 ПЕО-1500, 5 95 1,2-пропандіолу, 5 95 сахарози та дистильовану воду.
До недоліків запропонованого середовища для кріоконсервування можна віднести його вузько специфічне використання для кріоконсервування еритроцитів і непридатність для кріоконсервування соматичних клітин, внаслідок низького відсотку живих соматичних клітин.
В основу корисної моделі поставлена задача підвищення відсотка живих соматичних клітин людини після заморожування-зберігання та розморожування.
Поставлена задача вирішується шляхом використання поживного середовища, насиченого мінералами, амінокислотами, фетальною сироваткою теляти, непроникаючими осмолітиками (сахароза, полієтиленгліколь, карбоксиметилцелюлоза) та проникаючим кріопротектором (диметилсульфоксид). Підвищення ефективності процесу замороження окремих клітин (клітинної суспензії) досягається також за рахунок використання тристадійного процесу заморожування. В інтервалі температур 37 "С до 4 "С та від 4 "С до -47С швидкість зниження температури складала 1 "С/хвилину. На третьому етапі від -4 "С до -200 "С швидкість зниження температури досягала більш ніж 150 С за хвилину з досягненням максимально високої виживаності клітин при заморожуванні/розморожуванні та зі збереженням проліферативної активності клітин.
Використання запропонованого складу поживних середовищ, які являють собою суміш органічних непроникаючих до клітини кріопротекторів та неорганічних проникаючих кріопротекторів дозволить підвищити відсоток живих клітин після процедури заморожування/розморожування, зберегти здатність клітин до подальшого поділу та диференціювання, залишити незмінними рецепторні маркери клітин, їх чутливість до зовнішньо клітинних сигналів та здатність до диференціювання. Новий склад поживних середовищ для надшвидкого заморожування дозволить підвищити ефективність клітинних біотехнологічних процедур та методів в таких сферах як регенераційна медицина, лікування безпліддя різної етіології, лікування за допомогою елементів пуповинної крові. Це дозволить підвищити пов'язаних з заморожуванням, зберіганням та розморожуванням клітинного матеріалу.
Відповідно об'єктом корисної моделі, що пропонується, є середовище для кріоконсервування соматичних клітин, що містить ДМСО, поживні речовини, поліеєтиленгліколь, сахарозу та карбоксиметилцелюлозу, в якому відповідно до корисної моделі, як поживні речовини використовують ОМЕМ, і яке додатково містить фетальну сироватку теляти (ФСТ) та сахарозу, при наступному кінцевому співвідношенні компонентів, мас. Фо: дМсо 2-10
ОМЕМ 30-50 поліетиленгілколь 5-15
Сахароза 5-15
Ффст 10-30 карбоксиметилцелюлоза 5-15 фізіологічний розчин до 100.
Як переважний варіант втілення корисної моделі використовують поліетиленгліколь з молекулярною масою 1500 г/моль.
Корисна модель пояснюється за допомогою графічних матеріалів, де:
На Фіг. 1 показана загальна схема кріоконсервування;
На Фіг. 2 показана стандартна пробірка для заморожування клітин фірми Мипс (Німеччина), пристосована для запису кріогенних температур. В центрі пробірки на центруючих розпірках знаходиться термопара;
На Фіг. З показана кінетика зниження температури зразка залежно від складу вітрифікаційного середовища;
На Фіг. 4 показана виживаність клітин МОСЕ-7 після тристадійного заморожування з використанням різних вітрифікаційних середовищ. Стандартний протокол триступеневого заморожування соматичних клітин з використанням розробленого середовища для кріоконсервування клітин реалізується наступним чином: 1. Попередньо відбирають від культури клітин З мл культурального середовища в
Зо центрифугальну пробірку, залишають при кімнатній температурі. Потім акуратно знімають клітини з субстрату за допомогою 0,25 95 розчину трипсин-Версену (близько 1 мл на 25 см? площі поверхні). Температура проведення процедури «37 "С. Час процедури - 15-20 хв. Після цього клітинну суспензію по краплях додають до З мл культурального середовища.
Температура процедури 22-25 "С. Після підрахунку кількості живих клітин, клітинну суспензію центрифугують при 200-400 д протягом 5 хвилин та видаляють супернатант, залишаючи клітинний осад в пробірці (для 4 ампул - 2 мл). 2. На першій стадії охолодження, клітинний осад ресуспендують в повному поживному середовищі (ї25"С), переносять в охолоджені ампули для заморожування по 0,5 мл.
Температура процедури 15 "С, вміст сироватки - 10 95. Ампули з клітинами витримують в холодильнику при 4 "С протягом 20 хвилин. 3. На другій стадії в кожну ампулу додають 0,5 мл холодного Вітрифікаційного Середовища
Мо 1 (ВС Мо 1: 60 95 0о/о фетальної сироватки теляти (ФСТ) і 40 95 0/о поживного середовища,
ОМЕМ). Температура процедури близько 4 "С, вміст сироватки 50 95. Потім ампули переносять в контейнері до морозильної камери з -2 "С, на 20-30 хв. 3. На третій стадії в ампули додають по 0,5 мл крижаного (-4"С) ВС Мо 4 (ВС Мо 2: 15 95
ДМСО; 50 95 фетальної сироватки теляти (ФСТ); 30 96 поживного середовища, ОМЕМ; 200 мІМоль сахарози). 4. Потім ампули відразу переносять в охолодженому боксі в морозилку з -120 С на 2 години, після чого занурюють в рідкий азот для зберігання. Стандартний протокол тристадійного заморожування клітин зі швидкістю більше 150 "С/хвилину та з використанням розробленого середовища для кріоконсервування:
Перша-друга стадії - повільне охолодження в діапазоні температур від 36 "С до -3"7С відповідає пунктам 1-3 Стандартного протоколу. Третя стадія - надшвидке заморожування/вітри фікація в діапазоні температур від -3 "С до -220 "С - пункт 4 протоколу. Для реалізації 4 пункту протоколу треба підготувати для використання вітрифікаційний прилад. 1. Підготовка вітрифікаційного приладу до використання. 1.1. Колбу вітрифікаційного приладу заливають рідким азотом, закривають кришку та вмикають прилад. 1.2. Прилад повинен працювати до зниження температури азоту до -220 "С (15-20 хв.) та утворення льоду (шуга). 1.3. Прилад вимикають, скидають тиск у колбі приладу. 2. На другій стадії в ампули додають по 0,5 мл крижаного (-4 "С) ВС Мо 4 (15 95 ДМСО, 50 95 фетальної сироватки теляти (ФСТ), 30 96 поживного середовища, ОМЕМ, 200 мМ сахарози та 10 956 КМЦ). Для порівняння використовували інші склади вітрифікаційних середовищ, згідно з
Таблицею 1 та Фіг. 1.
З. Після початку танення льоду у переохолоджений азот (-220 "С) занурюють ампули з клітинами. 4. Ампули інкубуються 20-30 хв. у переохолодженому азоті (-220 "С) після чого переносяться в рідкий азот для зберігання (-196 "С).
Таблиця 1
Склад вітрифікаційних середовищ: до 10 95 маси/об'єм
Розморожування клітин проводиться стандартно для всіх протоколів заморожування.
Спосіб відмиванням від кріоконсерванту/розморожування.
Ампули з рідкого азоту по одній розморожували у воді при температурі 36 "С 3-5 хв. (до останньої крижинки). Переписували дані з ампули та занурювали ампули в 70 95 спирт на 1-2 секунду. Потім вміст ампули, близько 1,6 мл, по 400 мкл переносили в стерильні центрифугальні пробірки з 7 мл холодного поживного середовища без сироватки (на 1 ампулу приготувати 4 пробірки з середовищем кімнатної температури). Клітини відмивали від кріопротекторів шляхом центрифугування при 1009 5 хв. Надосадкову рідину відбирали, залишивши 0,5 мл клітинного осаду. Клітинний осад ресуспендували в теплому повному поживному середовищі і переносили у культуральний посуд. Інкубували добу при стандартних умовах. Через добу середовище замінювали на свіже.
Зо Виживаність клітин визначали за допомогою МТТ-тесту після З діб культивування.
Температуру охолодження клітинної суспензії визначали за допомогою термодатчика на основі термопари (Фіг. 2, Табл. 2). В Табл. 2 та на Фіг. З продемонстровано, яким чином склад середовища впливає на швидкість охолодження суміші у переохолодженому азоті.
Таблиця 2
Швидкість зниження температури зареєстрованої термодатчиком ззовні контейнера (скраплений азот) та в середині кріоконтейнера
Термопара в: Ми л маса в межах від в межах від нм кріопротектора, 0 до -402С -40 до -1702С дальтон орідкомуазотії 77777171 ЛЯ18 | 19500ЙШЮОЬч
Увіалізфізрозчином. | (:И/-7777/7171717с7с-111111111111420 | 2280
Увіалізсахарозою | 100 17777 53423 177150. | 600 г г7-С
Згідно з отриманими даними (Табл. 2, Фіг. 3) можна зробити висновок, що присутність високомолекулярних сполук у вітрифікаційних середовищах призводить до стажування кривої зниження температури, порівняно з 68 мМ розчином сахарози (кінцева концентрація).
Одночасно, чим вища молекулярна маса поліетиленгликолів, тим повільніше відбувається зниження температури у віалі.
На Фіїг. 4 та в Табл. 4 видно, що з ряду порівняних, найбілош ефективним непроникаючим кріопротектором є ПЕГ з молекулярною масою 1500. Оскільки його додавання до стандартного (контрольного) складу середовища для кріоконсервування збільшувало відсоток живих клітин в 1,3 рази, а комбінація з КМЦ - у 2,1 разу. Присутність сахарози забезпечує по-перше осмотичну дегідратацію клітин та зниження утворення внутрішньоклітинного льоду, а, по-друге, швидке відновлення клітин після відтанення та, як результат, збільшення відсотку живих клітин.
Присутність ПЕГ 1500 та КМЦ призводить до осмотичного збільшення концентрації всіх компонентів внутрішньоклітинного середовища, призупинення біохімічних процесів в клітині, конденсації хроматину та модифікації структурних якостей мембран клітин.
Таблиця З
Виживаність клітин МСЕ-7 при різних складах вітрифікаційних середовищ оре вивести етлюттю контроль с Бонн МКГ вед ТЕТ ЕТО
ДМСО | сахароза| 1,57 47 Ісахароза| 1,57 157 20Т 40Т
Оптична
КстИннОї 0,405 | 04в. | 0605 0,495| О,бж |) 097 | 0,34ж | 0,895 | ОА | 0,585 с. 0,01 0,01 0,06 | 0,021 0,05 | 0,004 | 0,029 | 40,06 | 20,015 | 40,012 суспензії,
ОП540 нм
Відсоток живих клину 8795 100 | 131,9 |308,0| 130,6 | 212 | 752 |195,2) 96,2. 126,5 порівняно з контролем
Перевагами запропонованого середовища та способу кріоконсервування є його невисока собівартість та простота виконання, порівняно з підвищенням виживаності клітин. Також даний спосіб не потребує використання дороговартісних приладів програмованого охолодження та може бути використаний у лабораторіях без додаткових витрат на обладнання та реактиви.
Одночасно використані у методі реактиви, а саме сахароза, ПЕГ та КМЦ, є визнаними харчовими додатками, які у зазначених концентраціях не є шкідливими, а навпаки мають доказаний позитивний вплив на клітини людини.

Claims (2)

25 ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Середовище для кріоконсервування соматичних клітин, що містить ДМСО, поживні речовини, поліетиленгліколь, сахарозу та дистильовану воду, яке відрізняється тим, що як поживні речовини використовують ОМЕМ, і яке додатково містить фетальну сироватку теляти (ФСТ) та Зо карбоксиметилцелюлозу, при наступному кінцевому співвідношенні компонентів, мас. 9о: дМсо 2-10 ОМЕМ 30-50 поліетиленгілколь 5-15 сахароза 5-15 Ффст 10-30 карбоксиметилцелюлоза 5-15 фізіологічний розчин до 100.
2. Середовище для кріоконсервування соматичних клітин за п. 1, яке відрізняється тим, що як непроникаючий кріопротектор використовують поліетиленгліколь з молекулярною масою 1500 г/моль.
UAU201612433U 2016-12-06 2016-12-06 Середовище для кріоконсервування соматичних клітин UA117694U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201612433U UA117694U (uk) 2016-12-06 2016-12-06 Середовище для кріоконсервування соматичних клітин

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201612433U UA117694U (uk) 2016-12-06 2016-12-06 Середовище для кріоконсервування соматичних клітин

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA117694U true UA117694U (uk) 2017-07-10

Family

ID=59266199

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201612433U UA117694U (uk) 2016-12-06 2016-12-06 Середовище для кріоконсервування соматичних клітин

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA117694U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Arav Cryopreservation of oocytes and embryos
JP5925826B2 (ja) 細胞の凍結保存のための装置及び方法
CN104145943A (zh) 一种人脐带华通氏胶组织的冻存保护液及其制备与应用
US20060019233A1 (en) Delivery of high cell mass in a syringe and related methods of cryopreserving cells
Ozkavukcu et al. Cryopreservation: basic knowledge and biophysical effects
CA2808101C (en) Method of liquid nitrogen surface vitrification
CA2719806A1 (en) Method, system, and apparatus for hypothermic collection, storage, transport and banking of birth tissue
WO2016040063A1 (en) Cryopreservation instrument and method of using same
JP6329468B2 (ja) 線維芽細胞のガラス化凍結保存方法
US9005886B2 (en) Method for cryopreservation of human spermatozoa free from seminal plasma using a fast and simple aseptic vitrification-devitrification process; portable kit for carrying out the method; and use of the same for treatment of disorders related to reproductive failures
Arav et al. Automation in oocyte and ovarian tissue vitrification
UA117694U (uk) Середовище для кріоконсервування соматичних клітин
Quinn Suppression of ice in aqueous solutions and its application to vitrification in assisted reproductive technology
CN115152740A (zh) 一种猪组织长期保存液及其使用方法
Dupesh et al. Human Sperm Freezing: Mini Update
RU2707252C1 (ru) Способ заморозки ооцитов крупного рогатого скота
Zacà et al. Chapter 8 Human oocytes slow-rate freezing: methodology
US20220408718A1 (en) Aqueous solution for cell preservation
Natarajamani Cryopreservation of Human Semen
Castellon et al. Vitrification Solutions: Historical Development
WO2022246746A1 (zh) 玻璃化冷冻液套装及其制备方法和应用
Carnevale COOLING AND CRYOPRESERVATION 17 OF EQUINE EMBRYOS
JP2019110799A (ja) 動物細胞のガラス化凍結保存方法
Liebermann et al. Cryopreservation of Post-compaction Embryos for IVF