UA111222C2 - Тернезит як добавка до портландцементу - Google Patents

Тернезит як добавка до портландцементу Download PDF

Info

Publication number
UA111222C2
UA111222C2 UAA201402668A UAA201402668A UA111222C2 UA 111222 C2 UA111222 C2 UA 111222C2 UA A201402668 A UAA201402668 A UA A201402668A UA A201402668 A UAA201402668 A UA A201402668A UA 111222 C2 UA111222 C2 UA 111222C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
clinker
cement
binder
ternesite
content
Prior art date
Application number
UAA201402668A
Other languages
English (en)
Inventor
Франк Буллерян
Дірк Шмітт
Хаха Мохсен Бен
Барбара Батог
Лінда Ірбе
Original Assignee
Гайдельбергцемент Аг
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Гайдельбергцемент Аг filed Critical Гайдельбергцемент Аг
Priority claimed from PCT/EP2012/002974 external-priority patent/WO2013023727A2/de
Publication of UA111222C2 publication Critical patent/UA111222C2/uk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/32Aluminous cements
    • C04B7/323Calcium aluminosulfate cements, e.g. cements hydrating into ettringite
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/345Hydraulic cements not provided for in one of the groups C04B7/02 - C04B7/34
    • C04B7/3453Belite cements, e.g. self-disintegrating cements based on dicalciumsilicate
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/10Production of cement, e.g. improving or optimising the production methods; Cement grinding

Abstract

Винахід належить до одержання тернезитного клінкеру, що містить від 20 до 100 мас. % CS$ і менше ніж 15 мас. % СА$, а також застосування тернезиту як добавки до портландцементу або портландкомпозитного цементу, що містить від 20 до 95 мас. % портландцементу(клінкеру) і від 80 до 5 мас. % тернезиту(клінкеру).

Description

Винахід стосується одержання і застосування тернезиту як добавки до портландцементу і портландцементних зв'язувальних засобів.
Значна частина загальної кількості утворюваного СО» припадає на цементну промисловість.
Зростання світового попиту на цемент насамперед у країнах, що розвиваються, а також витрат на сировину, енергію і сертифікати про компенсацію викидів СОг протягом останніх років зумовило інтенсивне зменшення вмісту клінкеру, наприклад шляхом додавання вапняного борошна, леткої золи та гранульованих доменних шлаків як замісників клінкеру. Політичні, наукові та економічні інтереси все більше фокусуються на застосуванні побічних продуктів і відходів інших галузей промисловості, а також на розробці альтернативних зв'язувальних засобів.
В усьому світі в процесі термічної ліквідації відходів/одержання енергії, виробництва сталі та благородних металів тощо, утворюється непомірно велика кількість матеріалів, далі називаних промисловими побічними продуктами. Залежно від якості/складу/галузі застосування їх можна частково або повністю повторно використовувати в різних процесах і продуктах, наприклад як коригуючі добавки для одержання клінкеру звичайного портландцементу, як добавки для бетону та домішки для асфальту і бетону тощо.
Проте, внаслідок впливу різних факторів, таких як, наприклад, відсутність однорідності (хімізм і мінералогія) і вміст шкідливих речовин (органіка, важкі метали тощо), використання промислових побічних продуктів не є безпроблемним. Зокрема, зменшення реактивності/якості клінкеру для звичайного портландцементу (ОРС-клінкеру) чи недостатня сталість об'єму цементів може призвести до того, що щороку велику кількість інших матеріалів доведеться за рахунок великих витрат відправляти в сховища чи відвали для відходів. Проблеми можуть виникати також при зберіганні таких матеріалів у сховищах; наприклад, процеси вилуговування можуть спричинити забруднення оточуючих територій і водойм та грунтових вод. Тому використання/обробка побічних промислових продуктів є великою проблемою, що потребує вирішення. Якнайефективніше і послідовне використання ресурсів у майбутньому буде обов'язковим і має глобальне значення.
Застосовані наведені далі традиційні для цементної промисловості скорочення:
Н-НнгО, с - Сас, А - АІ26Оз, Е - БегОз, М -- МаО, 5 - 5іОг та 5 - 505.
Зо Для спрощення наведеного далі опису сполуки наведені переважно в їх чистій формі без точного зазначення рядів сумішей/заміщення сторонніми іонами тощо, які традиційно використовують у технічних та промислових матеріалах. Для кожного фахівця є самозрозумілим, що склад фаз, які вказані в цьому винаході, залежно від хімізму перемеленої сировини і способу одержання можна варіювати шляхом заміщення різними сторонніми іонами, причому такі сполуки також охоплені обсягом правової охорони і мають бути включені до переліку чистих фаз/сполук.
Рівень техніки
У публікації ЕР 1 171 398 ВІ (ОЕ 600 29 779 Т2) описане спікання специфічних/вибраних, майже виключно природних сировинних матеріалів, а також принаймні одного джерела Сагбг2 при температурі від 900 до 1200 "С для одержання в печі спеціальних клінкерів, що характеризуються високою концентрацією кристала Х - (С, К, М, М)4(А, Е, Мп, Р, Т, 5)з(СІ, Ф)) і кристала М - ((С25)3(СФ)зСа(ї, СІ)» або СебзфзСац(ї, СіІ)2) мінерал із групи елестадитів| та/або кристала 7 - (С5525). Ці клінкери змішують із гідравлічним цементом або портландцементом з метою одержання готових цементних композицій, причому вміст кристалу Х становить від 15 до 75 мас. 95 спеціального клінкеру і принаймні 5 мас. 95 цільової суміші зв'язувальних засобів.
Задачею винаходу було розроблення способу одержання портландцементу і зв'язувальних засобів на його основі, який справляє менш негативний вплив на довкілля, оскільки промислові побічні продукти, а також альтернативні природні сировинні матеріали можуть складати велику частину суміші перемелених сировинних матеріалів або можуть бути використані як компоненти зв'язувального засобу.
Неочікувано було винайдено, що фаза С5525 (тернезит, називаний також сульфоспуритом) є значним реактивним компонентом у спеціальних сульфоалюмінатних цементах. В літературі (див., наприклад, публікації "Зупіпеві5 ої СаІсішт Зийоаіштіпаїє Сетепіб гот А/І2О5-Вісн Ву- рюодисів тот АЇштіпіит Мапиїасіиге", Міїеєпа Ма!їтоссоїї єї аЇ., Пе 5есопа іпіегтпайопаї сопіегепсе оп зивіаіпабріє сопвігисіп таїйегіаіє апа їесппоЇодієз 2010, "Зупіпевзів ої бресіа! Сетепів їот
Міхіцгез Сопіаїпіпуд Ріціділеа Вей Сотбривійоп У/авзіє, Саісішт Сагбопаїе апа Магіоив Бошгсев ої
АІштіпа", Веї2 єї аї, 281п Мееїіпд ої їйе НМаїїап 5есіоп ої Тпе Сотризвійп Іпвійше 2005, "Ріціадіеа
Вед Сотрвивзійп Ууавіє аз а Важ Міх Сотропепі ог Ше Мапиїтасіиге ої Саісінт ЗйірпоаІштіпаїе
Сетепів", Веї? о еї аї, 294 Мееїіпд ої Ше Наїап Зесіоп ої Тпе Сотривійоп Іпбзійше, 2006 та "пе 60 Еабгісайіоп ої Мане Адаєй Сетепі Ргодисів їтот Сіксиаййпд Ріціділеа Вед Сотбривійоп Ав", демеїЇ
В.В вї аї, УУопа ої Соа! Ай (МОСА) Соміпдюп, Кепіиску, О5А, 2007), на відміну від цього, фаза
С552Ф описана як омалореактивна чи інертна і є небажаним компонентом кальцій- сульфоалюмінатного цементу. Крім цього, часто описують методи уникнення цієї "небажаної фази". Неочікувано в процесі досліджень авторів винаходу було виявлено, що значна кількість цієї фази С5525 вже протягом перших діб гідратації вступає в реакцію і значно впливає на фазовий склад гідратованих зразків.
Тому вищевказану задачу вирішено в способі одержання тернезитного клінкеру і додавання тернезиту до портландцементного клінкеру або цементу, в якому тернезитний клінкер одержують шляхом спікання суміші перемелених сировинних матеріалів, що містить принаймні джерела Сас, 510»: та 5Оз, причому встановлюють таку температуру спікання, що тернезитний клінкер містить принаймні 20 мас. 95 С5525 відносно загальної маси клінкеру. Тернезитний клінкер до або після перемелювання змішують із портландцементним клінкером або портландцементом, одержуючи зв'язувальний засіб.
У рамках винаходу клінкер означає спечений продукт, який одержують шляхом випалювання суміші сировинних матеріалів при підвищеній температурі, що містить принаймні одну гідравлічно реактивну фазу. Цементом називають клінкер, перемелений із додаванням або без додавання інших компонентів. Зв'язувальним засобом або сумішшю зв'язувальних засобів називають вміщуючу цемент і в типовому випадку, але не обов'язково, додаткові тонко перемелені компоненти, гідравлічно твердіючу суміш, яку використовують після додавання води, в разі потреби добавок і подрібнених гірничих порід.
Клінкер може вже містити всі необхідні чи бажані фази і після перемелювання на цемент може бути безпосередньо використаний як зв'язувальний засіб. Згідно з винаходом композицію зв'язувального засобу одержують шляхом змішування двох чи кількох клінкерів та/або цементів, причому змішування здійснюють вже до (або під час) перемелювання та/або в перемеленому стані, та/або в процесі одержання зв'язувального засобу. Якщо момент змішування однозначно не вказаний, наведений далі опис стосується зв'язувальних засобів (і цементів), які в цьому зв'язку не обмежені.
Якщо не зазначено інше, "реактивний" стосується гідравлічної реактивності.
У рамках винаходу портландкомпозитний цемент є продуктом, в якому принаймні частина,
Зо до переважної частини, перемеленого портландцементного клінкеру заміщена принаймні одним іншим матеріалом, таким як, наприклад, але не виключно, інші гідравлічні, латентно-гідравлічні, пуцоланові, інертні матеріали. Вміст замісників при цьому в типовому випадку становить від понад 5 до 70 95.
Фази, такі як, наприклад, С55295, вказують переважно у стехіометричному співвідношенні, проте, точний склад може відхилятися/змінюватися. Крім цього, в кристалічну структуру фази можуть бути вбудовані різні сторонні іони із групи, що включає галогени, неметали, лужні та лужноземельні метали, а також представників перехідних і напівметалів та металів. Усі вони є придатними до застосування у відповідному винаходові клінкері. Переважно в структуру С5525 вбудований, наприклад, фосфат, фторид, нітрат або хлорид, а також натрій і калій, внаслідок чого забезпечується її стабілізація (наприклад, при вищих температурах понад 1200 "С) та/або прискорюється процес її утворення, причому ці матеріали далі об'єднані поняттям "мінералізатори".
Мінералізаторами є такі матеріали, що діють як флюси та/або знижують температуру, необхідну для утворення розплаву, та/або такі, що сприяють утворенню клінкерного зв'язку, наприклад, внаслідок утворення змішаних кристалів та/або стабілізації фаз.
Перевагою окремого одержання тернезиту або клінкеру чи цементу, які містять тернезит як принаймні один із основних компонентів, є те, що тернезит або тернезитний клінкер може бути одержаний на одній стадії в діапазоні температур у типовому випадку від 900 до 1200 С, переважно від 1050 до 1150 "С. Одержаний таким чином клінкер є дуже пористим та легко піддається перемелюванню, і реактивність клінкеру можна цілеспрямовано регулювати чи оптимізувати, наприклад, шляхом збільшення вмісту « С25, а також фази С5525 залежно від відповідних вимог до зв'язувального засобу. Цього можна досягти також шляхом додавання мінералізаторів до перемеленої сировини, причому частина, до переважної частини, дикальційсилікату перебуває в формі змішаних кристалів чи легованого "а" С25, наприклад у присутності Р2О5, в формі фосфосилікату кальцію ІСаг5іО - 0,05Саз(РОз)г|. Забезпечується сприяння чи ініціалізація процесу утворення рідкої фази розплаву. Процес утворення рідкої фази розплаву може бути цілеспрямовано керованим, наприклад, для мінімізації пилоутворення, а також встановлення бажаних параметрів клінкерного продукту (реактивність, розмельність тощо).
Цілеспрямоване одержання вміщуючого С552Ф5 клінкеру, стабілізація С5б2Ф при вищих температурах, можлива підвищена швидкість утворення с С25, змішаних кристалів дикальційсилікату, а також утворення принаймні однієї рідкої фази розплаву в клінкері та застосування тернезитного клінкеру як добавки для насичених алюмінієм систем досі не було описане. Це повністю новий підхід до збільшення міцності на ранніх стадіях твердіння та/або довговічності систем зв'язувальних засобів, основою яких є портландцемент («|і портландкомпозитний цемент.
Інша перевага полягає в тому, що у відповідному винаходові клінкері цілеспрямовано може бути встановлений збільшений вміст магнію/периклазу (понад 2 мас. 95). Внаслідок низької температури випалювання периклаз може перебувати в реактивній формі і сприяти зростанню міцності бетону/гідратації.
С55254 може бути одержаний шляхом спікання сировинних матеріалів, що забезпечують достатню кількість СаоО, 5іО» та 5О3. Придатними до цього є, з однієї сторони, чисті чи в основному чисті сировинні матеріали, такі як карбонат або оксид кальцію, кварцове борошно або мікрокремнезем, і сульфат кальцію. З іншої сторони, як сировинні матеріали у відповідних комбінаціях можуть бути використані численні природні, а також промислові матеріали, такі як, наприклад, але не виключно, вапняк, боксит, глина/аргиліт, кальцинована глина (наприклад метакаолін), базальт, періодит, дуніт, ігнімбрит, карбонатит, золи/шлаки/гранульовані доменні шлаки вищої та низької якості (мінералогія/вміст скла, реактивність тощо), різні відвальні матеріали, червоні та коричневі шлами, природні носії сульфатів, шлами із процесів десульфуризації, фосфогіпс, гіпс, одержаний в процесі десульфуризації димових газів, титаногіпс, фторогіпс тощо. Обсяг охорони винаходу охоплює також речовини/групи речовин, найменування яких окремо не вказані, що відповідають мінімальним вимогам до хімічних параметрів як потенційні сировинні матеріали. Сировинні матеріали можуть, але не обов'язково мають бути піддані попередній обробці.
Залізо, що входить до складу суміші перемелених сировинних матеріалів, вбудовується у фазу С2гАБ і переважно в фазу СаАзф5. Вбудовування сторонніх іонів може спричинити підвищення швидкості утворення фази в гарячій зоні, що, в свою чергу, потенційно може зменшити необхідну тривалість перебування матеріалу в цій зоні та/або зумовити кількісне збільшення фази. Позначення АІг6Оз(ЕРегОз), так само як і в записі С4(Ах1-х)дзФ для фази клінкеру, означає, що алюміній частково може бути заміщений залізом, тобто х означає число від 0,1 до 1,0. В типовому випадку алюміній містить в основному невеликі домішки заліза, проте, в рамках винаходу можливим є застосування матеріалів зі значним вмістом заліза навіть до переважного вмісту заліза.
Підтвердженням вбудовування заліза є кількісне зменшення збагачених залізом фаз (наприклад ЕезОх, СЕ та С4АЕ), збільшення фази СаАз5 чи Са(АхЕец(1-х)3?, а також збільшення інтенсивності піків та параметру решітки с (А) |сингонія: ромбічна| від 9,1610 (номер РОЕ: 01- 085-2210, Теїгасаісішт Нехааіштіпаїє зийМає (МІ) - Сах (АІвОб12)(5О5), СО СоПесіоп Коде: 080361, саІсшаїеа їтот ІС5О изіпу РОУМО -12---, (1997), структура: Са!о5, М.9., Кеппага, С.Н.Ї.,
Мупінакег, А.К., Оамів, В.І.., У. боїїй 5іаіе Спет., 119, 1, (1995)| через 9,1784 (номер РОЕ: 00-051- 0162, Саїсішт АІштіпит Ікоп Охіде Зийігате - Сах(АїоевЕеоо5))6О12(5О4), код ІС5О: -, первинне посилання: Зсптіаї, К., РоПтапп, Н., Університет ім. Мартіна Лютера, Галле, Німеччина, ІСОЮ
Стапі-іп-Аіа, (1999) до значень понад 9,2000. Перевірку на можливе утворення змішаних кристалів також можна здійснювати шляхом визначення факторів заповнення при уточненні структури методом Рітвельда (Кієїмеій) на підставі часткового або змішаного заповнення окремих позицій в атомних шарах. Іншим виключно якісним індикатором є почасти чітка зміна кольору клінкеру. Зокрема, колір клінкеру змінюється від каштанового/охристого кольору через зеленувато-коричневий до світлого сірого тону.
Тернезит перебуває також у формі мінералу, проте, родовища, з яких його можна було б видобувати у достатній кількості та достатньої чистоти, невідомі, тому використання "природного" тернезиту, хоча і є можливим, але на практиці виявляється неекономічним. Згідно з винаходом перевагу слід надавати одержанню тернезиту шляхом спікання придатних до цього сировинних матеріалів.
Сировинні матеріали для одержання відповідного винаходові тернезитного клінкеру перемелюють відомим чином до одержання звичайної тонкості помелу. Особливо придатними до застосування є сировинні матеріали, тонкість помелу яких становить від 2000 до 10000 см3/г, переважно в діапазоні від 3000 до 6000 см2/г і особливо переважно від 4000 до 5000 сме/г.
Тонкість помелу залежить насамперед від виду і складу використовуваної сировини, процесу випалювання (температури, тривалості перебування в зоні спікання тощо), а також бажаних бо параметрів зв'язувального засобу і наявних у розпорядженні технічних можливостей.
Якщо необхідно одержати якомога чистий С5525, вибирають такі сировинні матеріали, які поряд із джерелами Са, 5іО» та 5О3 не містять або містять дуже малу кількість інших компонентів. У результаті перетворення карбонату кальцію із застосуванням кварцового борошна і сульфату кальцію в діапазоні температур від 900 до 1200 "С, переважно від 1050 до 1150 "С, одержують С5525 чистотою понад 99 95.
Проте, переважним для одержання С5525 є те, щоб вміст економічних і екологічно безпечних сировинних матеріалів був якомога вищим. "Екологічно безпечний" при цьому означає якомога менші енерговитрати та/або заощадження природної сировини і високоцінних відходів та побічних продуктів. У патенті ЕР 1 171 398 ВІ застосування таких матеріалів як компонента суміші перемелених сировинних матеріалів не описане.
У результаті перетворення близько 25 95 леткої золи БА! (див. Приклади) із застосуванням близько 45 95 вапняку КТ, близько 8 95 кварцу (продукт фірми МегсК, ч.д.а.) і близько 20 95
МісгоА (природного ангідриту) одержували клінкер, що містив С55295 у кількості понад 70 95, а при перетворенні близько 8 95 метакаоліну, близько 58 95 К1, близько 23 95 Місго А та близько 10 965 5іО» одержували продукт чистотою понад 80 95.
Перетворення цих сировинних матеріалів здійснюють переважно також при температурі в діапазоні від 900 до 1200 "С, переважно від 1050 до 1150 "С. При цьому, на відміну від відомого способу спікання тих самих сировинних матеріалів з метою утворення С«Аз?б при температурі принаймні 1200 С, в основному утворюється тернезит. Залежно від складу сировинних матеріалів можуть бути застосовані також вищі температури, наприклад до 1300 "С, наприклад, якщо одержують релевантну кількість фосфору, як це відбувається при застосуванні фосфогіпсу. Проте, на відміну від відомих способів/клінкерів, згідно з винаходом метою є одержання тернезиту, тому температуру спікання оптимізують для його утворення. При цих температурах переважно поряд із утворенням тернезиту відбувається посилене утворення реактивних поліморфів дикальційсилікату. Навпаки, в рівні техніки температуру спікання оптимізують для утворення С4Аз?, а утворенню тернезиту слід запобігати в разі можливості. На відміну від цього згідно з винаходом вибирають таку температуру, щоб утворювалося якнайбільша кількість тернезиту, а також, якщо сировинні матеріали містять джерела АЇгОз чи
ЕегОз, вміст Са(АхЕ(-х)з3? був обмежений до значення менше ніж 15 95. Хоча придатними до
Зо застосування є також клінкери з більшим вмістом С4а(АхЕ(1-х))3Ф, причому х становить від 0,1 до 1, переважно від 0,8 до 0,95, але його вміст збільшують за рахунок тернезиту, а відповідно вища температура спікання може також погіршити реактивність тернезиту.
Тривалість перебування клінкеру при температурі в діапазоні від 900 С до 1300 с, переважно від 1050 "С до 1150 "С, має становити від 10 до 180 хвилин, переважно від 25 до 120 хвилин і ще більш переважно від 30 до 60 хвилин. Для подальшого утворення бажаних фаз в процесі охолодження тривалість перебування клінкеру при температурі в діапазоні від 900 "С до 750 "С може становити від 5 до 120 хвилин, переважно від 10 до 60 хвилин. Після цього, або без уповільненого охолодження при температурі в діапазоні від 900 "С до 750 С, клінкер відомим чином швидко охолоджують, що дозволяє запобігти подальшим фазовим перетворенням.
Неочікувано було виявлено також, що швидкість нагрівання, а також застосування мінералізаторів справляє суттєвий вплив на склад клінкеру та кількість і вміст реактивних фаз.
На фіг. 8 їі 9 (див. Приклад 7) відображений склад тернезитних клінкерів, одержаних із суміші перемелених сировинних матеріалів при різних температурах і швидкостях нагрівання.
Проводили також дослідження в присутності мінералізаторів (Саб2, Маг6СОз, К2СОз, ЕесСіз, МаСі» тощо), причому як приклад наведені результати досліджень із застосуванням СазР»Ов. Було виявлено, що при застосуванні чистого тернезитного клінкеру без мінералізаторів, поряд із
С5525, залежно від вибраної температури і швидкості нагрівання, відбувається утворення ВД С25 та Сас, і що висока швидкість нагрівання (встановлюють бажану цільову температуру в печі, тобто перемелену сировину безпосередньо піддають спіканню при відповідній температурі), сприяє утворенню 5525 також ще при вищій температурі. Результати застосування мінералізаторів при високій швидкості нагрівання виявляються порівнянними. При нижчій швидкості нагрівання відбувається утворення майже виключно тернезиту і поліморфів « С25, а також змішаних кристалів с дикальційсилікату та мінералізаторів, принаймні однієї рентгеноаморфної фази/рідкої фази розплаву, і не відбувається/майже не відбувається утворення В С25 та Сас (при високій температурі).
Цілеспрямоване одержання С5525 клінкеру, стабілізація С5525 при вищій температурі, можливе підвищення швидкості утворення « С25, змішаних кристалів « дикальційсилікату, а також принаймні однієї рідкої фази розплаву в клінкері шляхом цілеспрямованого застосування мінералізаторів і регулювання швидкості нагрівання для клінкерів на основі тернезиту досі не описане. Це абсолютно новий підхід до одержання високореактивного клінкеру нового типу.
Досі завжди уникали застосування клінкерів, що містять тернезит як основний компонент і не містять суттєвої кількості ієліміту, тому вони є новими і є також предметом винаходу, так само як їх застосування як добавки в портландцементі і зв'язувальних засобах.
Клінкер, що містить С55254 як основний компонент, чи одержаний із нього шляхом перемелювання без добавок цемент містить згідно з винаходом наведені далі компоненти у зазначеній кількості: - б5525 від 20 до 100 мас. 95, переважно від 30 до 95 мас. 95 і ще більш переважно від 40 до 90 мас. 965, - (а, В) С25 від 0 до 80 мас.95, переважно від 5 до 70 мас.9ою і ще більш переважно від 10 до 60 мас. 95, - С4(АхР(1-х))з? від 0 до « 15 мас. 95, переважно від З до 12 мас. 95 і ще більш переважно від 5 до 10 мас. 95, - Сх(АуК(1-у)) від О до 30 мас. 95, переважно від 5 до 20 мас. 95 і ще більш переважно від 8 до 15 мас. 95, - реактивні алюмінати від 0 до 20 мас. 95, переважно від 1 до 15 мас. 95 і ще більш переважно від З до 10 мас. оо, - периклаз (М) від 0 до 25 мас. 95, переважно від 1 до 15 мас. 95 і ще більш переважно від 2 до 10 мас. 9, - побічні фази від 0 до 30 мас. 95, переважно від З до 20 мас. 95 і ще біль переважно від 5 до 10 мас. 95 відносно загальної кількості клінкеру/у цементу, причому сумарний вміст усіх фаз складає 100 95.
Позначення (с, В) С25 означає, що може йтися про поліморфи С25 та їх суміші, причому переважними є реактивні а-поліморфи (наприклад а, с, сн). Переважним є вміст принаймні 5 мас. о а-поліморфів С25, оскільки це позитивно впливає на формування високої міцності бетону на ранніх стадіях твердіння.
Внаслідок додавання мінералізаторів до перемеленої сировини частина, до переважної
Зо частини дикальційсилікату може перебувати в легованого "а" С25, як, наприклад, у присутності
Р2О5 в формі фосфосилікату кальцію (Саг5іОг " 0,05Саз(РОз)г|. Такі сполуки також входять до групи реактивних "а" Сг5-поліморфів і охоплені обсягом правової охорони.
Тернезитний клінкер, який містить зокрема реактивні є поліморфи С25, а також легований "а" С25 ще ніколи не був описаний; також його опису немає в патенті ЕР 1 171 398 В1.
У фазі СаАхК(1-х))3Ф х становить від 0,1 до 1, переважно від 0,8 до 0,95. У фазі Са(АуК(1-у)) У становить від 0,2 до 0,8 і переважно від 0,4 до 0,6.
Реактивними алюмінатами є, наприклад, але не виключно, СзА, СА та Сіг2А».
Побічними фазами можуть бути, наприклад, але не виключно, сульфати лужних/лужноземельних металів, кварци, шпінель, олівін, піроксен, представники груп меліліту і мервініту, апатит, елестадит, силікокарнотит, вільне вапно, спурит, кварц та/або рентгеноаморфний фазовий склад/склофаза, у кількості від 0 мас. 95 до 30 мас. 95, переважно від 2 мас. 95 до 20 мас. 95 і особливо переважно від 5 мас. 95 до 15 мас. 95. Вміст вільного вапна у клінкері становить менше ніж 5 мас. 95, переважно менше ніж 2 мас. 95 і особливо переважно менше ніж 1 мас. 95. У переважній формі виконання тернезитний клінкер містить від 1 до 10 мас. 96, переважно від 2 до 8 мас. 95 і ще більш переважно від З до 5 мас. 95 принаймні однієї рентгеноаморфної фази/склофази.
Тернезитний клінкер, що має зокрема ренттгеноаморфний фазовий склад/містить склофазу досі не описаний, також у патенті ЕР 1 171 398 В1 нема відповідного опису.
Вміст основних оксидів у вміщуючому С552Ф як основну фазу, окремо одержаному тернезитному клінкері наведений далі: - Сао від 40 до 70 мас. 95, переважно від 45 до 60 мас. 95 і ще більш переважно від 50 до 55 маб. 9о; - БІО» від 5 до 30 мас. 95, переважно від 10 до 25 мас. 95 і ще більш переважно від 15 до 23 маб. 9о; - 5Оз від З до 30 мас. 95, переважно від 5 до 26 мас. 95 і ще більш переважно від 8 до 22 маб. 9о; - УСА2Оз--ЕегОз) від 0 до 40 мас. 95, переважно від 5 до 30 мас. 95 і ще більш переважно від 8 до 20 мас. 95; - МоО від 0 до 25 мас. 95, переважно від 2 до 15 мас. 95 і ще більш переважно від 5 до 10 бо мас. Уо відносно загальної кількості клінкеру/у цементу, причому сумарний вміст всіх компонентів складає 100 95.
Відповідний винаходові зв'язувальний засіб та/або відповідний винаходові цемент містить як основні фази принаймні С55295 і типові для портландцементу фази С25, Сз5 та Се(АуК(у)), причому у становить від 0,2 до 0,8, переважно від 0,4 до 0,6, і переважно реактивні поліморфи б25 із тернезитного клінкеру. В типовому випадку зв'язувальний засіб містить, крім цього, сульфати лужних і лужноземельних металів та може містити вільне вапно. Вміст С4Азф становить максимум 5 мас. 96. Переважно зв'язувальний засіб містить, крім цього, додаткові засоби та/або додаткові матеріали, а також залежно від конкретних обставин інші гідравлічно активні компоненти, такі як, наприклад, але не виключно, кальційалюмінатний цемент, геополімерний цемент, кальцій-сульфоалюмінатний цемент. Додатковими матеріалами можуть бути латентно-гідравлічні, пуцоланові та/або не гідравлічно активні (наприклад перемелений вапняк/доломіт, осаджений СасСОз, Ма(ОН)г,Са(ОнН)», гідроксиди алюмінію (наприклад аморфний АКОН)зі, розчинні алюмінати лужних металів (наприклад МагАЇ2504|, мікрокремнезем (Зіїса Гите)) компоненти.
Цемент і зв'язувальний засіб можуть бути одержані шляхом домішування тернезиту до портландцементного клінкеру, портландцементу або портландцементного зв'язувального засобу.
Відповідний винаходові зв'язувальний засіб одержують шляхом комбінування портландцементного клінкеру або портландцементу з клінкером та/або цементом, що містить від 20 до 100 мас. 95 С55295. У типовому випадку портландцемент містить від 50 до 70 95 Сз5, від 10 до 40 95 С25, від 0 до 15 95 СзА, від 0 до 20 95 СААЕ, від 2 до 10 95 С, від 0 до З 95 С та від 0 до 5 95 Сс. Хімічний склад, як правило, є таким: 55-75 95 Са, 15-25 95 БІО», 2-6 965 АІг6Оз, 0-6 95
ЕегОз та 1,5-4,5 95 50». Кількість принаймні двох компонентів суміші зв'язувальних засобів при цьому наведена далі: - портландцементний клінкер від 20 до 95 мас. 95, переважно від 40 до або портландцемент 90 мас. 95 і ще більш переважно від 60 до 85 мас. 95, - клінкер або цемент, що містить С5525 від 5 до 80 мас. 95, переважно від 10 до 60 мас. 95 і ще більш переважно від 15 до 50 мас. 9.
Зо Наведена кількість компонентів відносно загальної кількості зв'язувального засобу, причому сумарна кількість всіх компонентів складає 100 Об.
Переважно цемент чи суміш зв'язувальних засобів містить крім цього як добавки один або кілька прискорювачів тужавіння та/або твердіння, переважно вибрані з-поміж компонентів, які містять реакційноздатний алюміній, чи такі, із яких в результаті їх контакту з водою вивільняється алюміній, наприклад у формі АКОН). або аморфного гелю АКОН)», такі як, наприклад, але не виключно, розчинні алюмінати лужних металів (наприклад МагАЇ25О54, К2АЇ2О4 тощо|, аморфний гідроксид алюмінію (наприклад АКОН)з). Крім цього, цемент чи суміш зв'язувальних засобів може містити як добавку один або кілька прискорювачів тужавіння та/або твердіння, також у комбінації з вищевказаними компонентами, які містять реакційноздатний алюміній, переважно вибрані з-поміж солей і гідроксидів літію, інших солей і гідроксидів лужних металів, силікатів лужних металів.
Добавки, такі як, наприклад, алюмінати і солі, силікати та гідроксиди лужних металів, які додатково підвищують значення рН розчину і разом із цим реактивність С55295, є особливо переважними і можуть бути застосовані в кількості від 0,1 до 10 мас. 95, переважно від 0,5 до 5 мас. 95 і ще більш переважно від 1 до 2 мас. 95.
Також переважним є, якщо використовують такі добавки, як пластифікатори бетону та/або засоби для поліпшення плинності, та/або уповільнювачі твердіння, переважно на основі лігносульфонатів, конденсату сульфованого нафталін-, меламін- або фенолформальдегіду, або на основі етерів акрилової кислоти, акриламідних сумішей або полікарбоксилатів, або на основі фосфатованих поліконденсатів, алкілкарбонової кислоти та її солей, (гідро)-карбонових кислот і карбоксилатів, бури, борної кислоти і боратів, оксалатів, сульфанілової кислоти, амінокарбонових кислот, саліцилової кислоти і ацетилсаліцилової кислоти, діальдегідів.
Звичайний портландцементний клінкер та/або цемент можна перемелювати разом із клінкером та/або цементом, що містить переважно С5525 у кількості від 20 до 100 мас. 95, а також інші носії сульфатів, або окремо від них і потім комбінувати для одержання цементу/зв'язувального засобу.
Було виявлено, що до зв'язувального засобу можуть бути додані штучні і природні (відпалені) пуцолани (такі як, наприклад, але не виключно, цегляне борошно, леткі золи, туф, трас, відкладення з великим вмістом розчинної кремнієвої кислоти, відпалена глина і сланець, бо штучне скло тощо), латентно-гідравлічні матеріали (такі як, наприклад, але не виключно,
гранульований доменний шлак, штучне скло, багаті вапном леткі золи (М/) тощо) та їх комбінації з відносно великим вмістом (такі матеріали далі об'єднані поняттям "цементуючі матеріали" (Сетепійіоих Маїегіа!є) |(СМІ). При додаванні цементуючих матеріалів вміст зв'язувальних засобів із тернезиту і портландцементу може сягати вмісту таких добавок та/або сумішей: - зв'язувальний засіб від 20 до 95 мас. 95, переважно від 40 до 80 мас. 95 і ще більш переважно від 50 до 70 мас. 905; - СМ від 5 до 80 мас. 95, переважно від 20 до 60 мас. 95 і ще більш переважно від 30 до 50 маб. 9о, причому значення віднесені до загальної маси зв'язувального засобу, а їх кількість разом із іншими компонентами зв'язувального засобу складає 100 95. У цьому випадку портландцемент можна називати також портландкомпозитним цементом.
Особливо переважно додають штучні і природні пуцолани і латентно-гідравлічні матеріали, які разом із тернезитом зі своєї сторони сприяють збільшенню міцності. Власне, було неочікувано виявлено, що при застосуванні насичених алюмінієм пуцоланів/латентно- гідравлічних матеріалів алюміній, який вони містять, вивільняється в процесі гідратації (наприклад у формі АКОН): або аморфного гелю гідроксиду алюмінію, піддається перетворенню під дією тернезиту. При цьому особливо переважним є те, що тернезит може спричиняти безперервне утворення сульфату, завдяки чому забезпечується можливість перетворення і утворюваного пізніше АКОН)»« або аморфного гідроксиду алюмінію, наприклад в результаті реакції з гранульованим доменним шлаком та/або леткою золою. Це принаймні значною мірою і, як правило повністю, перешкоджає збільшенню об'єму сульфату.
Відповідний винаходові зв'язувальний засіб утворює в присутності води в результаті реакції, наприклад, із СзА, СААЕ, алюмінієм із гранульованого доменного шлаку та/або леткою золою фази АР та АРт, гідроксисолі метал-метал, а також АКОН)з. Утворення/вивільнення АКОН)» або аморфного гелю гідроксиду алюмінію спричиняє прогресуючу реакцію фази С5525 і, з однієї сторони, постачає додатковий сульфат, що, в свою чергу, стабілізує АК, та запобігає можливому перетворенню на АЕт чи зменшує його обсяг, з іншої сторони - вивільняється реактивна форма
С25; С55295 або (С2б)2 ее Сб «з 2 025 - 1С5, що реагують із водою, а також наявним АКОН)з і можуть утворювати СгАб є 8Н2О (стретлінгіт), а також С-(А)-5-Н. Стабілізація АК, і витрата
Ко) АКОН)», а також зменшення пористості відповідного винаходові цементу внаслідок утворення
С2Аб ее 8 Н2О та С-(А)-5-Н спричиняє значне збільшення довговічності, наприклад, але не виключно, внаслідок зменшення загальної пористості та/або об'єму зв'язаних між собою пор і стійкості до можливої дії сульфатів.
Переважними пуцоланами/латентно-гідравлічними матеріалами є відпалені глини (наприклад метакаолін) та сланці, леткі золи, гранульовані доменні шлаки, а також штучне (пуцоланове і латентно-гідравлічне) скло.
Компоненти відповідного винаходові зв'язувального засобу можна відомим чином перемелювати окремо або разом, а також із додаванням або без додавання інших носіїв сульфатів, для одержання звичайної тонкості помелу цементу (за Блейном) від 2000 до 10000 смг/г, переважно від 3000 до 6000 см/г і особливо переважно від 4000 до 5000 сме/г. Особливо придатними до застосування носіями сульфатів є сульфати лужних та/або лужноземельних металів, переважно в формі гіпсу та/або напівгідрату, та/або ангідриту, та/або сульфату магнію.
Переважною формою виконання винаходу є спільне перемелювання латентно-гідравлічних та/або пуцоланових матеріалів із вміщуючим С5525 клінксером/цементом.
Клінкер, який містить С5529, особливо якщо він містить мало інших фаз, можна перемелювати із дуже низькою витратою енергії, завдяки чому, якщо, наприклад, бажаним є досягнення вищої реактивності (прискорене перетворення/витрата) С5529, можна досягати тонкішого помелу клінкеру, що містить С5525, шляхом окремого або попереднього перемелювання. Перемелений продукт залежно від специфіки використання може мати різний гранулометричний склад, а саме д»о може бути менше 20 мкм і доо менше 100 мкм, або до менше 5 мкм і део менше 20 мкм, а також дз5о менше 0,1 мкм їі део менше 2 мкм.
Інтенсивне перемелювання клінкеру, що містить С552?, може призвести до того, що фазовий склад клінкеру, наприклад С5525, може бути частково (часто від З до 20 95) до майже повністю (» 90 95) рентгеноаморфним. Це пов'язане зі значним підвищенням реактивності і дозволяє одержувати високореактивні системи зв'язувальних засобів нового типу.
Дуже тонко перемелений тернезитний клінкер сприяти збільшенню міцності вже протягом часу від перших 24 годин до 7 діб. Таке перемелювання клінкеру, який містить значну кількість (наприклад 1595 і більше) С4АзФ, є неможливим, оскільки С4АзФ легше піддається перемелюванню, ніж С5529, і тому виявляється надто дрібнодисперсним. Висока реактивність 60 С.АзФф і потреба у великій кількості води при відповідній тонкості помелу С5525 у тернезит-
кальцій-сульфоалюмінатному клінкері не дозволили б одержати придатний до застосування зв'язувальний засіб.
При обробці відповідного винаходові цементу чи вміщуючого його зв'язувального засобу придатним до застосування є співвідношення вода/зв'язувальний засіб від 0,2 до 2, переважно від 0,3 до 0,55 і особливо переважно від 0,35 до 0,45.
Для одержання зв'язувального засобу можуть бути використані окремі компоненти або суміші компонентів залежно від якості і складу наявного в розпорядженні сировинного матеріалу та клінкеру.
Відомі і доступні різні склади портланд(композитного)уцементу і портландцементного клінкеру. Відповідна винаходові добавка дозволяє поліпшити насамперед зв'язувальні засоби, що містять велику кількість реактивного алюмінію. Проте, позитивний ефект спостерігається також і для портландцементу з середнім вмістом алюмінатних/феритних фаз. Проте, на відміну від публікації ЕР 1 171 398 ВІ, для забезпечення міцності застосовують не перетворення із застосуванням ієліміту (мінімальний вміст СаАз5 у кінцевому зв'язувальному засобі: в описаному випадку 2 5 мас. 95), а реакцію спеціального тернезитного клінкеру, причому С5525 піддають перетворенню із застосуванням алюмінатів/феритів із портландцементу і в разі потреби вивільненого реактивного алюмінію доданих СМ, і залежно від конкретних обставин реактивні поліморфи С25 додатково сприяють збільшенню міцності. Це перетворення має особливу перевагу як при наявності алюмінію на ранніх стадіях, так і при вивільненні алюмінію пізніше, зокрема з СМ. Неочікувано було виявлено, що тернезит також може бути застосований як альтернатива традиційно застосовуваним носіям сульфатів. У патенті ЕР 1 171 398 В1 застосування СМ не описане.
Відповідний винаходові цемент чи відповідний винаходові зв'язувальний засіб є надзвичайно придатними для зміцнення ділянок звалищ, потенційно небезпечних місць складування/переробки/знешкодження шкідливих відходів, забруднених грунтів тощо. При цьому переважним є вміст адсорбційно активних добавок, наприклад цеолітів та/або іонообмінних смол. При іммобілізації важких металів в неорганічних зв'язувальних засобах переважним може бути вище значення рН, що сприяє утворенню важкорозчинних гідроксидів.
Це може бути реалізовано, наприклад, але не виключно, шляхом змішування відповідного
Зо винаходові клінкеру з портландцементом у зв'язувальному засобі.
Іншою перевагою відповідного винаходові цементу чи виготовленої з нього суміші зв'язувальних засобів є утворення різних фаз в процесі гідратації (наприклад етрингіту (АКІ|, монофаз ЦАЕті, гідроксосолей метал-метал | ОНІ тощо), що вбудовують у свою структуру різні важкі метали, а також інші шкідливі речовини (наприклад хлориди тощо) і можуть таким чином фіксувати їх протягом тривалого періоду.
Далі винахід пояснюється на прикладах, проте, він не обмежений окремо описаними формами виконання. Якщо не зазначено інше, або із контексту примусово не випливає інше, дані у відсотках стосуються маси, у разі сумніву загальної маси суміші.
Винахід стосується також усіх комбінацій переважних форм виконання, якщо вони не виключають одна іншу. Примітки "приблизно" або "близько" в поєднанні з наведеними числовими даними означають, що вони охоплюють значення, вищі або нижчі ніж наведені принаймні на 10 95 або на 5 95, і в кожному випадку вищі або нижчі ніж наведені на 1 95.
Приклади
У Таблиці 1 для використаних латентно-гідравлічних та/або пуцоланових матеріалів чи сировинних матеріалів, які випробовували в описаних далі прикладах, наведені їх оксидні основні компоненти і тонкість їх помелу. Втрата маси після відпалювання при температурі 1050 "С також наведена.
У Таблиці 2 наведений мінералогічний фазовий склад використовуваних латентно- гідравлічних та/або пуцоланових матеріалів, а також портландцементного клінкеру (Ади-К) і портландцементу (Ади-2).
Розрахований хімічний і виміряний мінералогічний склад тернезитних клінкерів різної якості наведений у Таблиці 3.
Таблиця 1
Елементарний склад застосовуваних сировинних матеріалів (КЕА)
Гранульо- Кори-
Матеріал Вапно баний Летка зола Сульфат гуюча | Мета- доменний добавка | каолін шлак АЇ
АЦОН)»з
НСС со ПНО виміру 36,48 | 28,50 | 45,60 4744 | 417 | -- | 4800 11,58 12,50 | 20,60 1. 27,88 65,36 | 41,60 003 | 088 | 1.05 | 068 | 7,38 / 004 | - | 000 001 | 0,37 | 08 | 005 | 006 / 000 | - | 000 з | 029 | 052 | 518 | 817 | 589 | 037 | - | 80 5а5БО | 38,46 | 37,40 3740 | - | 570 бе2 | 7,52 | 481 | 217 | 248 | 182 | - | оо 004 | 044 | 028 | 163 | 746 / 028 | - | 095 ооо | ол8 | 007 | 030 | 0059 / 006 | - | 000 4980 | - | 000 001 | 000 | 127 | 022 | 7,77 | 000 | - | 000 99,98 | 100,42 | 99,77 | 99,95 | 99,67 99,94 | 100,00 | 100,06 н"ниьнеиеиєяєяия9ХКЮЦЯІКВКШИннннннншшш
Аморф | 95 | / | 9996 | 38.0 | 88,0 | 589 | - | - | 5955 (Густина | г/сме | 264 | 281 | 282 | 266 | 23 | - | - | 254
Тонкість за ЛУ | смел | 3350) 4370 ) 4380 | 5500 | 4270
Блейном
Таблиця 2
Мінералогічний фазовий склад використовуваних промислових побічних продуктів (за даними кількісної рентгенівської дифрактометрії (ОХЕКО) за Рітвельдом і ТО) сек 17183 | 98 | - 4 1777-17-15 1 93 | 28 | м | - 1 28171101 109 | 20 | 14 1-16 ни ше п ПО ПЕ ЛЕ мав 1311-1111
Ав ломєї | 713 | 06 | щ- | 2 7-11 -113 фо 7-1 111.7198 | 25 | - 63 ЇЇ - 1-11 ав 17717311 1 12 11716 | 14 | - | -
Таблиця 2
Мінералогічний фазовий склад використовуваних промислових побічних продуктів (за даними кількісної рентгенівської дифрактометрії (ОХЕКО) за Рітвельдом і ТО) виміру 09 | - | 08 | - 1 - ние Я Я ПО ПОЛ м 1-11 11-11 7-70 | - | 363 1 923 8107 | 7-1 206 | 197 зво | 880 | 589 | - | -
Приклад 1 Триг
Стехіометричну суміш СаСОз |компанія МегскК, ч.д.а-), СабзОї |компанія МегскК, ч.д.а.|| і кварцового борошна (компанія МегсК, ч.д.а| відпалювали протягом однієї години при температурі 1100 "С, потім швидко охолоджували, перемелювали і ще раз протягом однієї години відпалювали при температурі 1100 "С та швидко охолоджували.
Приклад 2 ТКед
Суміш сировинних матеріалів містила 45 мас. 96 вапна (К1!1) Ж 27 мас. 95 БА, 20 мас. 95
МісгоА та 8 мас.95 кварцового борошна (компанія МегсК, ч.д.а.). Перемелену сировину піддавали спіканню при температурі 1100 "С і після спікання для відпалювання охолоджували за програмою, згідно з якою температуру протягом близько 35 хвилин зменшували з 1100 "С до 850 "С. Потім клінкер швидко охолоджували на повітрі.
Приклад З ТКадсз
Суміш сировинних матеріалів містила 58 мас. 95 К1-8 мас. 956 МК, 24 мас. 95 МігооА та 10 мас. 95 кварцового борошна (компанія МегскК, ч.д.а.). Перемелену сировину піддавали обробці за програмою, описаною в Прикладі 2.
Таблиця З
Хімічний (розрахунок) і мінералогічний склад клінкеру із Прикладів 1-3 25,00 96 21,30 96 22,16 95
АОС Її 4,75 З 4,94 95
НЕТ У ПО 0,38 95 0,04 9о
Ммю 11111111 0,07 96 0,01 9 без Її 1,96 95 0,45 95 58,34 96 53,20 95 55,34 9 ме 7 Її 2,23 95 0,77 9 бо 0,19 96 0,22 9 маю Її 0,04 95 0,02 9 16,66 95 15,44 96 16,06 95
РО 11111111 0,44 95 0,01 9
Фази.
Сза(кубєї ЇЇ 1111111
СзА(орт)їГ//// ЇЇ -11111111Ї11111111121 11111104 ббано 7 ЇЇ 11111114
СббЗбета///////// ЇЇ 77777717 -11111111Ї1111111511111 11111132
Сбгамма.їд///// ЇЇ 11111111041 б 1Ї111111717171-11111117111111717185 |... 50 щД
Таблиця З
Хімічний (розрахунок) і мінералогічний склад клінкеру із Прикладів 1-3
Периклаз////////////Ї 77777717 11111105 щД бадз8 С Ї77777117171717-1111111Г11111171981 11111170
Авт ЇЇ 77117171 Їм
Кварц Ї7777771717171041 11111111
Співвідношення.д///| 7777777777711Ї11111111111111111111Ї111111111
Погтол то Я ПО Пи ПОН 5 ПОН ОН 5 ПООО
АрОзбееОз ЇЇ -111111111Ї111111п242 |77117171111082....Г 8Оз/(АрОзяРеєбї)ї | (0-71 Ї7171717171717171230 17117171 298с21С мес/вОг 7 | 77771717171000 |... оо 17717171 008
Приклад 4
Взаємодію С5525 з портландцементним клінкером і портландцементом було підтверждено, по-перше, шляхом вимірювання параметрів процесу гідратації на цементному тісті (при співвідношенні вода/зв'язувальний засіб УМ/8-0,5) за допомогою ізотермічного диференційного калориметра (ТАМ аїг) (див. фіг. 1-3). Крім цього, використовували суміші портландцементного клінкеру і портландцементу з Три, Тед та Тдс5 (4/-РА2), а як порівняльні зразки в кожному випадку суміші чистого клінкеру і цементу. Із сумішей з дистильованою водою (при співвідношенні вода/зв'язувальний засіб УМ/В-0,5) виготовляли цементне тісто і витримували в повітронепроникних пластикових пакетах при температурі 20"С. Склад сумішей (і співвідношення між водою і твердою речовиною у цементному тісті наведені в Таблиці 5.
Таблиця 5 оооосумшо 00 1- к | ЛА 1 отюв 1 лаШКОЇ вшя 1 РАВ
СТИ о ПОН КОН КОН НО КТ ННЯ КОН ПО
Адий 1 Г11111111С1111111лоо Її
АдияЯА? С Ї7111Ї1111111171Ї1111111111111111115о 150
АдиКаТтриї 1710 ГГ Ї11111111111901111Ї11
АдиКеТАЇГ/Ї7777771111Ї111710 Ї11111117111901111Ї11
Ади-КеТяез ЇЇ Ї11110 11901111
Адилятьиї 1710 11111119
АдиЯюТтАЇГ ОЇ Ї111710 11111119
АдийяТлаєї ЇЇ Ї1110 11111119
Ади-ЯяРА2юТтьк | 10 ЇЇ 1 Ї1777111117117111111111111111145 | 5
Ади-ЯЯРАєюТтАЇ | 777777 Ї1710 Ї7111111717111111111111111145 | 55
Ади-ЯяРАгиТтяяї/ | 7 Ї 77777771 11110 11111111 45 | 5
Було виявлено, що всі зразки, які містили тернезит, починали раніше тужавіти і мали вищу міцність. Зразки цементного тіста, які виготовляли із застосуванням відповідних винаходові тернезитних клінкерів, почасти починали тужавіти і потім твердіти вже протягом часу від 30 хвилин до б годин. Результати цих випробувань наведені в Таблиці б. "ж / -- означають тужавіння зразків цементного тіста, причому один або кілька "-" означають твердіння і збільшення ступеня твердості цементного тіста, і причому позначка "--- відповідає дуже високій міцності. При порівняльних випробуваннях міцності розчину та міцності на стиснення позначка "їж--" відповідала міцності від 2 до 10 МПа. Позначка "-" свідчить про те, що відчутного твердіння не відбувалося. Результати випробувань із застосуванням СЕМ І 42.5 (Завод Уегк
І еітеп компанії НеідеІрегдаСетепі АС, ОЕ) були порівнянними.
Таблиця 6 яко 20202011 11 711 ян йди 20200011 1 дя ЕА? 00010011 1-| 7517751 1 дике 32323031 75,75 | 75 11 31
Адель 20202001, 51318 я 15 ди ЕАоят 01101017 751 7511 31
АдиязЕАрхтАєє 0101-0117 5015011 80 | нії
Приклад 5
Взаємодію С55254 з латентно-гідравлічними та/або пуцолановими матеріалами із додаванням або без додавання МаонН було підтверджено, по-перше, шляхом вимірювання параметрів процесу гідратації на цементному тісті, виготовленому із гранульованого доменного шлаку (ВЕ5) 5 Три (суміші див. Таблицю 7) за допомогою ізотермічного диференційного калориметра (ТАМ аїг) (див. фіг. 4). Крім цього, виготовляли клеєподібні зв'язувальні засоби (при співвідношенні вода/зв'язувальний засіб УМ/8-0,5) із леткої золи, метакаоліну та С5525 і визначали вміст у них хімічно зв'язаної води через 7 та 28 діб (див. фіг. 5-7). У зразків цементного тіста, які містили Тру, порівняно з чистим ВЕЗ було виявлено помітне зміщення початку виділення тепла на більш ранній момент. У пуцоланових матеріалів було виявлено суттєве збільшення вмісту хімічно зв'язаної води, що свідчить про збільшене утворення гідратних фаз і пов'язане з цим збільшення реактивності цих матеріалів. У всіх випробуваних матеріалів було встановлено збільшення реактивності в присутності С5529, і ці механізми можуть бути використані для оптимізації портландкомпозитних цементів, зокрема стосовно міцності бетону на ранніх стадіях твердіння та/або довговічності.
Таблиця 7
Досліджені суміші о . о
ВЕЗяТри 77777 1110 ЇЇ 890 1 1171Ї11111171Ї111111ї1 служ и ПИ ПО ТТ ПОН Ох НО Ж ЗИ
ПЕ В ПОН ПОН КОНЯ КОН СТ НИ НО КОН Ж ХІН
ТРА Ї1770 Ї7777717171717171130 11111111
ТвРА2М 7 Ї1770 ЇЇ .7777177730 ЇЇ 105
Те РАЗ 7 Ї1770 ЇЇ 77771777 11530111 05
Те МК 7 ЇЇ 1770 Ї777717171717111111111711711111711з30 11
Приклад 6
Одержували клінкер відповідно до Прикладу 1, причому варіювали температуру спікання, а також швидкість нагрівання. Також до додаткової суміші додавали 0,1 мол. 95 СазРо2Ов, при сталому вмісті СаО в суміші. На фіг. 8 та 9 зображений мінералогічний склад одержаних клінкерів. У клінкерах, які містили Р2О5 (фіг. 9), при всіх температурах було встановлено більший вміст реактивних а С25 поліморфів і змішаних кристалів, стабілізацію С5525 при вищих температурах і в усіх випадках менший вміст вільного вапна.

Claims (14)

ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
1. Зв'язувальний засіб, що містить портландцемент у кількості в діапазоні від 20 до 95 мас. 95 і тернезитний цемент у кількості в діапазоні від 5 до 80 мас. 956, причому сумарний вміст усіх компонентів зв'язувального засобу складає 100 95, вміст Са(АхР(1-х)зФ становить максимум 5 мас. 95, і причому тернезитний цемент містить від 20 до 100 мас. 95 клінкерної фази С5525 та інші клінкерні фази (сх, ДВ) С25, Са(АхЕ(1-х))3?, причому х становить від 0,1 до 1,0, Са(АуЕ(а-у)), У становить від 0,2 до 0,8, реактивні алюмінати, периклаз (М) і побічні фази у наведеній далі кількості, мас. бо: (о В) Сг відО до 80 СЯАхРа-х))зб відО до «15 Са(АуК у) від О до 30 реактивні алюмінати від О до 20 периклаз (М) від О до 25 побічні фази від О до З0, причому сумарний вміст фаз клінкеру складає 100 95.
2. Зв'язувальний засіб за п. 1, який відрізняється тим, що він містить портландцемент у кількості в діапазоні від 40 до 90 мас. 95, зокрема від 60 до 85 мас. 95, і тернезитний цемент у кількості в діапазоні від 10 до 60 мас. 95, зокрема від 15 до 50 мас. 95, причому сумарний вміст всіх компонентів зв'язувального засобу складає 100 95.
3. Зв'язувальний засіб за п. 1 або 2, який відрізняється тим, що він містить природні та/або штучні латентно-гідравлічні матеріали та/або пуцолани в кількості діапазоні від 5 до 80 мас. 95, переважно від 20 до 60 мас. 95 відносно загальної кількості зв'язувального засобу, причому вміст компонентів зв'язувального засобу із тернезиту і портландцементу сягає вмісту таких добавок та/або сумішей: - зв'язувальний засіб від 20 до 95 мас. 95, переважно від 40 до 80 мас. 95 і ще більш переважно від 50 до 70 мас. 95, - штучні та/або природні латентно-гідравлічнні матеріали і/або пуцолани (СМ) від 5 до 80 мас. 95, переважно від 20 до 60 мас. 95 і ще більш переважно від З0 до 50 мас. 95, причому значення віднесені до загальної маси зв'язувального засобу, а їх кількість разом із іншими компонентами зв'язувального засобу складає 100 95.
4. Зв'язувальний засіб за п. 3, який відрізняється тим, що він містить латентно-гідравлічні матеріали та/або пуцолани, вибрані з групи, що включає цегляне борошно, леткі золи, туф, трас, відкладення з великим вмістом розчинної кремнієвої кислоти, відпалена глина і сланець, Зо штучне пуцоланове скло, гранульований доменний шлак, латентно-гідравлічне штучне скло, багаті вапном леткі золи (МУ) та їх комбінації.
5. Зв'язувальний засіб за будь-яким із пп. 1-4, який відрізняється тим, що він додатково містить інші гідравлічно реактивні матеріали, такі як кальцій-алюмінатний цемент, геополімерний цемент, кальцій-сульфоалюмінатний цемент та/або нереактивні гідравлічні матеріали, такі як перемелене вапно, осаджений СаСоОз, Са(ОН)», МО(ОН)», мікрокремнезем (5іїїса Гите), а також їх комбінації в кількості від 1 до 30 мас. 95, переважно від 5 до 20 мас. 95.
6. Зв'язувальний засіб за будь-яким із пп. 1-5, який відрізняється тим, що він містить як додаткові засоби один або кілька прискорювачів тужавіння та/або твердіння, переважно вибрані з-поміж компонентів, які містять реакційноздатний алюміній, із яких в результаті їх контакту з водою вивільняється алюміній, наприклад у формі АКОН)» або аморфного гелю АКОН)», такі як розчинні алюмінати лужних металів, наприклад МагАІ2О5, Кг2АІігОх тощо, аморфний гідроксид алюмінію, наприклад АКОН)», у кількості в діапазоні від 0,01 до 15 мас. 95, переважно від 1 до 8 мас. 95.
7. Зв'язувальний засіб принаймні за будь-яким із пп. 1-6, який відрізняється тим, що він містить як додатковий засіб або інші додаткові засоби солі і гідроксиди літію та/або інші солі та гідроксиди лужних металів і силікати лужних металів, причому особливо переважними є додаткові засоби, такі як, наприклад, солі, силікати і гідроксиди лужних металів, які збільшують значення рН розчину і пов'язану з цим реактивність С552Ф.
8. Спосіб одержання зв'язувального засобу, що містить портландцемент, який відрізняється тим, що тернезитний клінкер, який містить від 20 до 100 мас. 95 клінкерної фази С5525 та інших клінкерних фаз (о.8) С25, Са(Ах(1-х))3Ф, причому х становить від 0,1 до 1,0, Са(АуК(1-у)), Причому у становить від 0,2 до 0,8, реактивні алюмінати, периклаз (М) і побічні фази у такій кількості,
мас. 9о: (ож, В) Сг5 від О до 80
Са(АхЕ(а-х))зф від 0 до «15 Са(АуК у) від О до 30 реактивні алюмінати від О до 20 периклаз (М) від О до 25 побічні фази від О до З0, причому сумарний вміст клінкерних фаз складає 10095, і причому тернезитний клінкер, отриманий шляхом спікання суміші перемелених сировинних матеріалів, яка містить принаймні джерела Сай, 5іО» та 50з, причому встановлюють таку температуру при спіканні в діапазоні від 900 до 1300 "С, що тернезитний клінкер містить С5525 у кількості від 20 до 100 мас. 95 і Са(АхЕ(- х))їзФ у кількості менше ніж 15 мас. 95, у кожному випадку відносно загальної маси клінкеру, або виготовлений з нього цемент у кількості в діапазоні від 5 до 8095, і принаймні один портландцементний клінкер або виготовлений із нього цемент у кількості в діапазоні від 20 до 95 мас. 95 змішують між собою, причому вміст С552Фф у зв'язувальному засобі становить принаймні 5 мас. 95 і вміст С4(АхЕ(1-5)3Ф у зв'язувальному засобі становить максимум 5 мас. 95.
9. Спосіб за п. 8, який відрізняється тим, що тернезитний клінкер і портгландцементний клінкер перемелюють разом або окремо, із додаванням або без додавання носіїв сульфатів у формі сульфатів лужних та/або лужноземельних металів, переважно в формі гіпсу та/або напівгідрату, та/або ангідриту, та/або сульфату магнію, до одержання тонкості помелу за Блейном у діапазоні від 2000 до 10000 см-/г, переважно в діапазоні від 3000 до 6000 см-/г і особливо переважно від 4000 до 5000 сме/г.
10. Спосіб за п. 9, який відрізняється тим, що тернезитний клінкер та/або портландцементний клінкер перемелюють разом із пуцоланами, латентно-гідравлічними матеріалами або їх комбінаціями.
11. Спосіб за пп. 8, 9 або 10, який відрізняється тим, що гранулометричний склад тернезитного цементу характеризується наведеними далі параметрами: дз5о менше ніж 20 мкм і део менше ніж 100 мкм, або дзо менше ніж 5 мкм і део менше ніж 20 мкм, або до менше ніж 0,1 мкм і део менше ніж 2 мкм.
12. Застосування зв'язувального засобу за будь-яким із пп. 1-7 або одержаного за будь-яким із пп. 8-11 у комбінації з подрібненими породами як засобу для одержання бетону, будівельного розчину або штукатурки, причому співвідношення вода/зв'язувальний засіб встановлюють у діапазоні від 0,2 до 2.
13. Застосування зв'язувального засобу за будь-яким із пп. 1-7 або одержаного за будь-яким із пунктів 8-11 як засобу для іммобілізації шкідливих речовин, причому до зв'язувального засобу додають переважно адсорбційно активні добавки, такі як цеоліти та/або іонообмінні смоли. Зо
14. Застосування зв'язувального засобу за будь-яким із пп. 1-7 або одержаного за будь-яким із пунктів 8-11 як маси для ущільнювальних стін, причому до зв'язувального засобу додають переважно адсорбційно активні добавки, такі як цеоліти та/або іонообмінні смоли.
Питомий тепловий потік ! ШИН нн нн п мМ и а о о м и ; Н Н ї й Й ї : : ї ї " 7 7 т « : 1 ї : ї 4 Ї ї ' и нн п п о п п п п с п по п п п 31111111 01 М ; , Й ' х я Н х - : х Кк - . І 4 г ; х ч У х . ії х х у ес АН АН вні нн нн нан он ни ни В В НЯ я 111111 зов 111111. Б с 7 - М З х є - - х х ч ж . . я и - я х ї. м. з в и он п п З п п по п п во пи Кт 111 тя 18 пет айефднреренх ее іххо укуси хну рик ежх кет дхха фена кюєттьия КО 11010111: ? Ко р: щх : Я : ї І . ї с ї : х а т ' Н з : У 4 Е г 4 і зн. м шя МНН НН по п п пп п с п п п п по п я УА З, ще жи нШ НМ нн о о о п п о п п о по о : ЕЕ ДН зи я ЧИННА но о о и ОМ о о п о оп п о о о п шк Декрет уд анех ха фятясяткати унияртслює минуле нуюик кистю ватнух клини юка рама яким ке г "ме зни ни р ЗД Но п п По п п п о по п п о п ру ж нин НН: с. "МНН НН п п о пп п пп о в пон, х м ще , з х з р: - : х і Н . х : х у І : х Н х 1 Н « ' ж КАНОН и ча ЧЕНО НИ ОА НН ПОН НО ПИ ПН ДО ню Дхасечехфлаею хх я Йде де ефек фа емеокх ядухи яю жня й ях у єю джу тити тя й жжи ж ВИШ НЕ НН є тен ОДН НН НН НН п п о о п п п по ж ЗИ : М : їй Я ї о. ; й Н х т . , х ; . х з КН ж ВЕН ПИ ни ас ОН НН п З ПО п п п п п ЖК 311: нс опа а в а п п п о п ща Ма афеаненеіяянівиасємкиайаясу тек ннито зчрхаамказ: М сок ді желе дет утоми як дж жу и ІНН НИ ПИ В п п о п п с п р о о ор КВ ОД М М О ПИ п п п п п в По п п п п п МЛМ - І , Й х . . є І х ' : . х я г . 4 х - х і Є гани ; ІЗ я в г , Би м ї не Н 7 ч т х к к х є г х Б У ' х ' ІЗ х ? х В " і; с 7 х СІ х «є х х ІУ є х « - х ' х х : 7 2 х і з ї . Н х з х й . « х « Н г « : « « . є ія 2 Е 2 г й 5 5 ї Час ідієї зе ДОВ знос ВВА фо Траг ох ів» дав ох Тв АК
Фіг. 1 Питомий тепловий потік в 3 4 | з ІЗ ' ГІ я : : : ї х : 18 оф тсєтастеттиті нива веєєви ав ек юку ежуххти Тиха наука яку ко єс : й г з 2 ' 9 І с їх Н : ; : : Н че ятщ! : В : Н ; п ж о и ни п п п п в 7 Сх й Ай ій, г з ІЗ ТЯ я Ц с Га р ж ія Б » ІА : : н Н : 14 рення да ніна мона нн ін оп іо повивнн пива панна знан
;. ї х є І ши А : : ї х Й я ; 1 г г я ІЗ 13 - зник ман к чинни нин повин оо ввн питна в опа питан шЕ 4 х Я : : 1 ; і 1 : : : : : Ї Я Боєхейфннняно о ооаесхххадскюхкоаєєєхижаеетмх сих таеттсю життє ни ла мк итятучх канони нин ж їз КУ . у ї є ' « к Ше в Б : й друк внкескх й кан невава анна зн в інн пп пня попали ЩЕ ; чи : : :
Ти. АЙ : поь ЧАМИДИНИНИ : і х г сказ паче; не нн Кн по и п в в о а в в и НЕ и і : : : ; у. Й, : Я ; ; з ; :
0. «КУ екхлаавехтжхессттттттистя с (Тяжка Микити яю ав аю ухи нет Ж « ' оку ч 4 т ї к й 0 Ку жалосимайааююкдкоаоскхнатсстілнаоютьня ет с ВК х. для ЛІ ЮА я М 4 ' 4 гм шила НО о ворон В косі Е У є ' х Ц Й й ЕК г! 2 3 4 ву Б ї Мас (дю й с ТТТИЯ зесесесь ук, Дорі Об Та хе ВО Аа НТК Ада
Фіг. 2
НПртомий тепловий поті в 2 КТ у ву Ко А А А А А НА В НА НА НАУ КТ УК А А А А А Ж джу с І. з - х ї Я ї Я 7 яка род ЗИ З , - З ї - - - її Н и г и н е пиию жити и ДО с З н Би - ї 4 х Ех Я Ж виття ч ДН ІЗ З її я У н х Я с Ех ЕЗ В у лю вехюж хх ж ж юю дю хх АХА ЖЖ А М ВЖК дя юн ЖЖ юю ж жу юю Ж м ЖК жом Мі юю ЖІЖ Ж у ЖК и у з ІЗ яти уки и АТ ЗХ - 4 З з : я. : з х ДОМ с я кована и ОО їх ь 4 У " ї ї хе т З пої 1 Н за у кни фен фетянкя пока вве пафос Мекки пк ав вена Ки З МДЕ ЧАН і з : х Тл пф уми ЗК СНИ ЛЕЧНВ. ЧВ. і. Ще , : х Й ї КОТ ЗЕ окт 4 с ' й У у х ї В ТЯ ока х кох кеф вав вжи Кия жЖюхх Кф Уж єю ее хе й ою юю у єв од юк КК у з г С МЕ Я: ТТ ї Я й є й би коЕева» Ку нвннн я Ма А ЧНШНИ - г : як . ї х х НІ Я я пні ЕЕ ік о х з ї НІ х - ян . же ЖК. «КІ ль х Я т й к х х Оле ча С НКУ хе с ж мся и хАЛЕ Кок ААтеемтА МАК АЙИУ ви мання ех жжжи ох я й і Ж бю ж ж ЖК яю Ж жі жк кю к жкю а ЗЕ щ Б ТУ я х х К ти КІ»
Ж. г ру й о ІЗ . х г ІЗ нн Й щХ Ка Ки т Ук : 5 г. х: х . г й ня меня Її є КК дже ЖД и тю под ве ж м ет г КОЖ Ат Ж Ам хо ую мак Мох жі х мем Е-З ЕІ КК, рив. зд ІЗ ля пек тях х лету по жк зоваткиккуномкМх ок кийтиккия а БЕ ї. ж «Х. . ї 7 ЕХ ПІ ка . 3 С х А ї Н У є « :
й Ж. Х У Я й ї Н С (У І І
- Ж. 4 о і . - : 2 ве г. Я в ее и Естер писок ка кр нн в в в в КЕ ту КЕ 4 дв ВИН ' - « х У й яви ВО 4 а ' . х - х - ди ек КОЖ - У о х 7 х Я - Фен пен о о ик и и и ще КЕ фен кияни нн вв пи нн нина сю аєих тушу ню В я Ж жиє Кук
ЕЕ. » Б ко х Е ї ї- ІТ г 5 5 Ж з т ї т я ї зе ГУК ї Ж. ж х гу : ї Н х . лох жнива СБ: ван нини новини ньом ана м ваним п Я ЯНВ, 2 Жди. М с и І х т Кв я У Ж і ОК У ча ". ЗЕ ЗІ 5 ж В - ї Її й ах Ох допо мот нт тю Пе неее ние виш І в ик єу я Ме жжжююи еє юка ежж юки у УКХ хх ОО и В ї х и ІЗ , що М лвівввсь с ОН М ї З - Н В - Я кое о УКХ Ах й З ї х ї 2 х х Пд Я ВА ооо век кни ин в нн а а з й з х. й і 8 К Я я В ї ТК се Да В Та я ож ДН; дан 05 Та е ву Фу х п. . 4 ше ій НИ . виш ож. пит офі ня я й : , . г х ї щи щ , , : : 2 Хо шт, пе ен о а я но и и и КН и и и и ЕЕ К и х ії х ї ІЗ х у У З х я ї з ХУ ТЕ ЕЕ ФелуеклаєтухчаНАфйохххитк хи ххвоюх ха ха жжи но сех как ж Аню ДЕ ААИ ААфИЖА КАВА КХ КУ
Е . Ох 1 . е У Кос т: рн Ех и : З Н . А т ї - - з . - г к же їх я Н ( : Н Я т Я ; и х і ' о с. Кк т т щк З х . й ія Кк Пуситт Діють я Як 4 , б. к Ж. т. шими нт й З , : ї є їх ї е Ж пе. ех кю Х уки Ах кутею ит жа Ух її й Ж п ох, Н 0 їх Ї ще не ХЕ Кт , У що х е БУ х ї У С ІЗ Й ' КОЖ дію ЖК т і:
ї. Туші. 2 сн ИН В г. Ки ЕК Я ями ЛОЮ Лях хто жом т од ти тояя тях т т ДЕ Ж кутя т ня ЖЖ я тю я дя я жит Ж АЖ МОЖ АЖ тя м а ІЗ й і ' к . В. ія М юю т дю и я і б со. . : Н Ко. фея 2 т. с. 3 , . - ІЗ х . У ї 4.
й. , Н х ї - х мий Е зано ДК анна ВН, ВР ТО Тра з» ок вРе ОХ Три т ВКО
Бо і ЧЕ | | шк В Соня ! го 1з т а ИЙ і щі Ша : : шику о Ї їх, і СсАВНО : : і Е- : ; МИ, : : Ов Ка і "де 0 100 ОО 00 400 Бод во Температура С - Ей зн ТАМ -- ТКА? (ріг. 5 КЕН: Бен ОНИ НН По о пн ки нн в п з : це В : : ї о свн| ни - Е щі : ! ше / г ди : ! : зво Е МаАКтТ : ї шин ши . кан п А й 300 жо Зоо Як 500 Я Темнератува РОЇ - фії -ее ТеВдА
Фіг. 5
ФА ; ще нн в ния сте онті ден хннбинніку Гонлниютьтяттяя й її | -Н : : : Ко ТИ : З: ве : : Сасо, : : а а с. ВЕК: : : : В і : : Ноя о 300 000 3006 00 506 БОЮ тоб 600 900 юю Темавватува РОЇ ФЧиг. 7 Сабо іьносавВоО, - Піворуч Тилив температури і пиво нагурієания пов ю зо Ей ану ж ж і, ЕЕ нн КВ Об ! : ! : тА В СІВ НАЙ сонних Ні Кн ни нн , ЯК ою еВ СЗВ-ігесї ше ; | що : | ж ій Ні ! : | Ж свя св-вів о я ко х й ї й си. . : 5 ча ї й : х іх г ! і г все з І пін о нн ния питних ние нт т к в нн о МИ нн М ча ща ка о зол Во чек . соч ке Тезеасватура ОЇ
Фіг. В дача . як і Ліворуч Винивчтемнорауюи нввдесстЕ нагінання 58 Ж нон нн ни нн З : ! т ! ! Кк | шо ше Даня ВА ен нн ИН я за --о еВ о ВАНКЯ ЕЕ ше | 5 - Е : г А ОА н-оовозваюію и ще й Я ! з жін СИ ЕТ ни ни Ми о а о по іден, Сар : Ме о ки че чо що ча решений Темзература РОЇ т
Чнг. З
UAA201402668A 2011-08-18 2012-07-16 Тернезит як добавка до портландцементу UA111222C2 (uk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP20110006757 EP2559674A1 (de) 2011-08-18 2011-08-18 Ternesit-Belit-Calciumsulfoaluminat-Klinker und Verfahren zu seiner Herstellung
PCT/EP2012/002974 WO2013023727A2 (de) 2011-08-18 2012-07-16 Ternesit als additiv zu portlandzement

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA111222C2 true UA111222C2 (uk) 2016-04-11

Family

ID=44581979

Family Applications (6)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201402665A UA111374C2 (uk) 2011-08-18 2012-07-16 Тернезит як активатор для латентно-гідравлічних і пуцоланових матеріалів
UAA201402671A UA110991C2 (uk) 2011-08-18 2012-07-16 Спосіб і добавка для підвищення міцності на ранніх стадіях твердіння
UAA201402668A UA111222C2 (uk) 2011-08-18 2012-07-16 Тернезит як добавка до портландцементу
UAA201402666A UA107770C2 (uk) 2011-08-18 2012-07-16 Спосіб одержання тернезиту
UAA201402669A UA109346C2 (uk) 2011-08-18 2012-07-16 Спосіб одержання тернезит-беліт-кальцій-сульфоалюмінатного клінкеру
UAA201402673A UA111375C2 (uk) 2011-08-18 2012-07-16 Кальцій-сульфоалюмінатний цемент, що містить тернезит

Family Applications Before (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201402665A UA111374C2 (uk) 2011-08-18 2012-07-16 Тернезит як активатор для латентно-гідравлічних і пуцоланових матеріалів
UAA201402671A UA110991C2 (uk) 2011-08-18 2012-07-16 Спосіб і добавка для підвищення міцності на ранніх стадіях твердіння

Family Applications After (3)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201402666A UA107770C2 (uk) 2011-08-18 2012-07-16 Спосіб одержання тернезиту
UAA201402669A UA109346C2 (uk) 2011-08-18 2012-07-16 Спосіб одержання тернезит-беліт-кальцій-сульфоалюмінатного клінкеру
UAA201402673A UA111375C2 (uk) 2011-08-18 2012-07-16 Кальцій-сульфоалюмінатний цемент, що містить тернезит

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP2559674A1 (uk)
PL (1) PL2744766T3 (uk)
UA (6) UA111374C2 (uk)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EA027799B1 (ru) 2011-08-18 2017-09-29 Хайдельбергцемент Аг Кальций-сульфоалюминатный цемент с тернеситом
CN104446069B (zh) * 2014-11-10 2016-08-24 尹小林 用立式窑煅烧污泥、废石膏生产贝利特-石膏材料的方法
CN104446067B (zh) * 2014-11-10 2016-06-29 尹小林 干法旋窑用污泥、废石膏生产贝利特-石膏材料的方法
CN104446068B (zh) * 2014-11-10 2016-08-24 尹小林 用沸腾炉焙烧污泥、废石膏生产贝利特-石膏材料的方法
CN105669058B (zh) * 2014-11-18 2017-11-10 登封电厂集团有限公司 一种用铝型材污泥生产硫铝酸盐水泥的方法
CN105753341B (zh) * 2016-02-26 2017-08-29 西南石油大学 一种铁铝酸钙的制备方法
CN105967469A (zh) * 2016-05-05 2016-09-28 张小霞 一种环保型城市污泥固化剂及其制备方法
CN106747126A (zh) * 2017-02-20 2017-05-31 内蒙古科技大学 一种抗二氧化硫腐蚀的矿渣混凝土
CN107857542B (zh) * 2017-10-27 2020-07-03 广西横县恒丰建材有限责任公司 海工水泥抗风浪砂浆的生产方法
CN107963860B (zh) * 2017-12-27 2020-08-04 青岛磊鑫混凝土有限公司 湿拌抹灰砂浆
CN109354465B (zh) * 2018-12-10 2020-11-10 交通运输部天津水运工程科学研究所 一种人造生态石及其制备方法
CN111484345A (zh) * 2020-04-30 2020-08-04 海城市军刚中档镁砂有限公司 一种电熔镁铁铝尖晶石的制备方法
CN111499232A (zh) * 2020-05-08 2020-08-07 张延年 大掺量工业固废复合硅酸盐水泥及其制备方法
CN113831032B (zh) * 2021-05-03 2022-08-16 浙江红狮环保股份有限公司 一种黄金尾矿渣为原料的水泥熟料生成方法
CN115626785B (zh) * 2022-10-31 2023-10-31 北京工业大学 一种固定重金属锌的方法

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6113684A (en) * 1999-04-16 2000-09-05 Kunbargi; Hassan Rapid hardening, ultra-high early strength Portland-type cement compositions, novel clinkers and methods for their manufacture which reduce harmful gaseous emissions

Also Published As

Publication number Publication date
UA111374C2 (uk) 2016-04-25
UA110991C2 (uk) 2016-03-10
UA107770C2 (uk) 2015-02-10
UA111375C2 (uk) 2016-04-25
PL2744766T3 (pl) 2017-09-29
EP2559674A1 (de) 2013-02-20
UA109346C2 (uk) 2015-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA111222C2 (uk) Тернезит як добавка до портландцементу
US9067826B2 (en) Ternesite used as an additive in Portland cement
Tokyay Cement and concrete mineral admixtures
Abdel-Gawwad et al. Sustainable disposal of cement kiln dust in the production of cementitious materials
Mun et al. Basic properties of non-sintering cement using phosphogypsum and waste lime as activator
AU2014317427B2 (en) Fluxes/mineralizers for calcium sulfoaluminate cements
Weeks et al. Retardation of cement hydration caused by heavy metals present in ISF slag used as aggregate
Sharp et al. Cementitious systems for encapsualation of intermediate level waste
Maruthupandian et al. Recycling mine tailings as precursors for cementitious binders–Methods, challenges and future outlook
Brial et al. Evaluation of the reactivity of treated spent pot lining from primary aluminum production as cementitious materials
Wang et al. Preparation of backfill materials by solidifying municipal solid waste incineration fly ash with slag-based cementitious materials
US20180305254A1 (en) Activator having a low ph value for supplementary cementitious material
Atiemo Studies on the effect of selected local admixtures on essential properties of cement for housing construction
Brial et al. Effect of fluorite addition on the reactivity of a calcined treated spent pot lining in cementitious materials
Ma et al. The influence of secondary aluminum ash sintering and grinding fine powder on the mechanical properties and shrinkage characteristics of Portland cement matrix
Uçal Low-energy alinite cement production by using soda waste sludge
Frizon et al. New Binders, New Trends, New Potentialities in Waste Cementation–15095
Mota Gassó Retention mechanisms of oxyanions in cementitious materials
EP2617691A1 (de) Temesit als Anreger für latent-hydraulische und puzzolanische Materialien