SK915086A3 - Removal method of harmful substances from waste gases - Google Patents

Removal method of harmful substances from waste gases Download PDF

Info

Publication number
SK915086A3
SK915086A3 SK9150-86A SK915086A SK915086A3 SK 915086 A3 SK915086 A3 SK 915086A3 SK 915086 A SK915086 A SK 915086A SK 915086 A3 SK915086 A3 SK 915086A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
fluidized bed
solids
sorbent
waste gases
waste gas
Prior art date
Application number
SK9150-86A
Other languages
English (en)
Other versions
SK278406B6 (en
Inventor
Arras Karlheinz
Kuehle Karlheinz
Rolf Graf
Eberhard Liebig
Original Assignee
Metallgesellschaft Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6288750&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK915086(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Metallgesellschaft Ag filed Critical Metallgesellschaft Ag
Publication of SK915086A3 publication Critical patent/SK915086A3/sk
Publication of SK278406B6 publication Critical patent/SK278406B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/48Sulfur compounds
    • B01D53/50Sulfur oxides
    • B01D53/508Sulfur oxides by treating the gases with solids

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Gas Separation By Absorption (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Description

Spôsob odstraňovania škodlivín z odpadných plynov
Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu suchého odstraňovania škodlivín, ako oxidu siričitého, kyseliny chlorovodíkovej, chlóru, fluorovodíka a ťažkých kovov, z odpadných plynov priemyslu spracovávajúceho kameň a zeminu.
Doterajší stav techniky
Pri použití známych spôsobov čistenia za mokra sa odpadne plyny, obvykle po odstránení prachu, spracovávajú kvapalinou vedenou v okruhu a pri tom sa ochladia do tej miery, že je nevyhnutné ich opäť na teplotu prevyšujúcu asi o 20 °C teplotu tavenia, aby sa zabránilo poškodeniu v dôsledku korózie. Odpadajúce množstvo reakčných produktov je spravidla rovnako príliš velké, než ako by bolo možné celé toto množstvo vracať späť do výrobného procesu. Spôsoby čistenia za mokra sú preto najčastejšie spojené s vysokými nákladmi na zariadenie a prevádzku, ktoré často bránia plynulej reakcii čistenia odpadných plynov.
Pri výrobe cementu sa už tiež robili pokusy čistiť odpadné plyny pri teplote 300 až 850 °C za sucha. Pri tom vyšlo ale na javo, že odpadné plyny obsahujú pri teplotách nad 500 °C často menej ako 100 mg/Nm3 oxidu siričitého SO2, ktorý tu stojí v popredí škodlivín, lebo najväčšia časť síry zavedenej do výrobného procesu spolu s palivom sa absorbuje surovým cementovým práškom a je viazaná v slinku.
Takéto priaznivé pomery sa ale pri iných spalovacích procesoch pri priemyselnom spracovaní kameňa a zemín nevyskytujú. Tam sa musia, skôr ako síra obsiahnutá v palive, odstraňovať iné škodliviny, ako chloridy a fluoridy, z odpadných plynov, pričom vlastný produkt tu nevykazuje žiadnu schopnosť absorbovať škodliviny, ktorá by stála za zmienku.
Pri procese výroby cementu sa síra ale tiež znáša do spalovacieho procesu surovinovým práškom. Táto síra pochádza zčasti z organických prípadne sulfidických zlúčenín síry, ktoré sa už pri nízkych teplotách rozpadajú a vedú behom predohrievania k uvolňovaniu oxidu siričitého S02 , pričom obsahy oxidu siričitého môžu dosiahnuť až 6000 mg/Nm3. V dôsledku toho, že pri procese výroby cementu, pri obvyklých teplotách odpadných plynov nedochádza prakticky k žiadnej sorpcii oxidu siričitého SO2 surovým materiálom, musia sa aj cementárne vybaviť zariadaním na odsírenie odpadných plynov, aj keď je síra zanesená spolu s palivom, v závislosti na postupe je v odpadných plynoch obsiahnutá len v minimálnom množstve.
Čistenie za sucha pri teplotách 200 až 400 °C je nezávislé na použitom sorbentu a nezávislé na pomere sorbentu k množstvu škodliviny,ale nie je tiež príliš účinné. Obyčajne je možné odstrániť len menej ako 60 % škodlivín z odpadného plynu, pokiaí sa ale nechce prejsť k drahým a s ohladom na najčastejšie sa vyskytujúcu vysokú prašnosť, len za určitých podmienok prevádzkovo bezpečným spôsobom čistenia pomocou
Tým je teda daná úloha navrhnúť spôsob odstraňovania škodlivín z odpadných plynov spalovacích procesov priemyselného spracovania kameňa a zemín, ktorý by bol všeobecne použitelný a ekonomickejší ako doteraz známe spôsoby.
katalyzátorov.
Podstata vynálezu
S prekvapením sa zistilo, že je možné tento ciel dosiahnúť, ak sa odpadné plyny privedú pri 50 až 100 °C vo fluidnom reaktore do styku so sorbentom pozostávajúcim z delia z prúdu pevných čiastíc, pevné častice sa odplynu a vrátia sa späť do fluidného reaktora, ako sorbent sa použije surový cementový prášok, vápenec s obsahom viac ako 90 % uhličitanu vápenatého CaCO^, pálené vápno, hydratované vápno alebo čiastočne kalcinovaný surovinový prášok a do okruhu sa kontinuálne pridáva nový sorpčný prostriedok a z okruhu sa vynáša vyčerpaný sorpčný prostriedok.
S výhodou sa odpadné plyny pred vstupom do fluidného reaktora ochladzujú na 50 až 100 °C. Alternatívne sa môžu odpadné plyny ochladzovať aj vo fluidnom reaktore na 50 až 100 °C vstrekovaním vody. Okrem toho sa pamätá na to, aby sa teplota vo fluidnom reaktore a prídavok sorpčného prostriedku regulovali v závislosti na obsahu škodlivín v čistom plyne. Ďalšou výhodou spôsobu je, že sa sorpčné prostriedky vynášané z okruhu môžu bez ďalšieho vracať do proce3 su výroby cementu. S výhodou sa častice pevných látok oddelujú v klasicky pracujúcom odlučovači pevných látok, najmä viacpólovom elektrofiltri, z prúdu plynu, pričom sa jemne zrnitý podiel pevných látok, obohatený ťažkými kovmi, vynáša a používa sa ako prísada hotového cementového slinku.
Pomocou spôsobu podlá vynálezu sa môžu nielen lubovolne predĺžiť doby styku, ktoré sú často pri iných spôsoboch čistenia za sucha pri dolnom rozsahu teplôt príliš krátke, ale získa sa aj produkt, ktorý nevyžaduje žiadne zvláštne cťalšie spracovanie alebo deponovanie, čím je často zaťažená ekonomičnosť doterajších spôsobov.
Prehlad obrázkov na výkresoch
Ďalšie podrobnosti sú vysvetlené pomocou prí kladu odsírenia odpadných plynov cementu a pomocou schématu spôsobu dnodušene na obr. 1.
z procesu výroby znázorneného zjePríklady prevedenia vynálezu
Cirkulačný systém pre pevnú látku, pozostávajúci z fluidného reaktora 1, odlučovača 2 pevných látok a zo spätného vedenia 3 sa zásobuje cez vedenie 4 vodou na rozprašovanie, cez vedenie 5 sorpčnými prostriedkami a cez vedenie 7 odpadným plynom, ktorý sa má odsíriť. Maximálne odsírený odpadný plyn opúšťa hore fluidný reaktor 1, zbaví sa v odlučovači 2 na pevné látky prachu a dostáva sa cez dúchacie zariadenie 8 a vedenie 9 do komína. Pod odlučovačom 2 pevných látok je usporiadané dopravné zariadenie, pomocou ktorého sa oddelený prach dopravuje ku spätnému vedeniu 3 a konečne sa opäť privádza do fliudného reaktora 1. Časť množstva cirkulujúcich pevných častíc sa cez vedenie 7 vynáša z cirkulačného systému na pevné látky a na vhodnom mieste sa privádza do výroby cementu.
Jednotlivé zložky obsiahnuté v zostatkovej látke, napríklad ťažké kovy, sa môžu po selektívnom odlúčení od ostatných látok vyniesť cez vedenie 10. Odpadné plyny odchádzajú s teplotou 100 až 450 °C, vždy podlá toho či a ktoré zariadenia na spätné získanie tepla sú usporiadané (kotol na odpadné teplo, príprava teplej vody, mlyn). V prípade, že plyny nie sú vedené cez mlyn, je ich obsah prachu 100 g/Nm3.
V posledne uvedenom byť až 1000 g/Nm3 a bežne prach pomocou prípade môže zaťaženie prachom môže mať zmysel odstrániť pred elektrofiltra alebo mechanického odlučovača, aby bolo možné obmedziť cirkuláciu pev ných látok v cirkulačnom systéme na pevné látky na také množstvo, ktoré je optimálne na odsírenie.
Prípadne je tiež možné v takýchto prípadoch celkom alebo zčasti upustiť od zvláštneho prídavku sorbčných prostriedkov. Obsah prachu v odpadných plynoch sa redukuje v odlučovači 2 pevných látok na množstvo nižšie ako 50 mg/Nm3.
Obsah oxidu siričitého S02 v odpadnom plyne je v závislosti na zložení surového materiálu až 6000 mg/Nm3. Tento sa môže v čistom plyne znížiť spôsobom podía vynálezu až na hodnotu nižšiu ako 50 mg/Nm3. Prípustné množstvá oxidu siricitého sa podía zákonných predpisov pohybujú v Nemecku okolo 400 mg/Nm3, vo Švajčiarsku okolo 500 mg/Nm3.
Ďalšia prednosť spôsobu spočíva v tom, že sa na zlepšenie hospodárnosti môžu pri spalovacích procesoch používať aj také palivá, ktoré obsahujú ťažké kovy, vrátane škodlivín I. triedy, ako kadmium, tálium, ortuť alebo podobne. Tieto škodliviny sa vo fluidnom reaktore 1 viažu prevažne na zvlášť jemnozrnné častice a môžu sa v klasicky pracujúcom odlučovači 2 pevných látok, napríklad vo viacpólovom elektrofiltre, takmer dokonale oddeliť od ostatných zostatkových látok, a nezávisle na reakčných produktoch, privedených späť do výrobného procesu cementu vynášať.
Častice pevných látok vynesené týmto spôsobom, vykazujú jednak vysokú koncentráciu škodlivín, ale na druhej strane len malé množstvo všetkých odpadajúcich reakčných produktov. Tieto sa môžu - pokial to nie je pre ten ktorý produkt spaíovacieho procesu škodlivé - na vhodnom mieste vracať späť do procesu výroby produktu, lebo tieto sú samé o sebe viazané stabilne a nie sú rozpustné vo vode. Pri výrobe cementu sa ponúka možnosť ich primiešavať pri mletí slinku alebo cementu. Podía okolností prichádza do úvahy aj úprava pre spätné získanie škodlivín v kovovej alebo inak upotrebiteínej forme. Spôsobom podía vynálezu je možné odlúčiť 90 % škodlivín z odpadných plynov a postarať sa, aby nezaťažovali životné prostredie.
Spôsob podlá vynálezu bol použitý pri zariadení na výrobu cementu s dvomi rotačnými pecami, ktoré sú navezené 800 prípadne 1500 t cementového slinku. Vcelku odpadlo pri tom za hodinu 100 000 až 260 000 Nm3 odpadného plynu s teplotou 85 až 160 °C a obsahom prachu 700 až 1000 mg/Nm3. Okrem toho obsahoval odpadný plyn na Nm3 2000 až 3600 mg oxidu siričitého S02, 200 až 250 mg chlorovodíka HCI a 80 až 100 mg fluorovodíka HF ako aj malé, kvantitatívne nestanoví telné množstvá ortuti a kadmia.
Rozprašovaním vody bezprostredne nad oblasť vstupu, ktorá sa rozširuje na spôsob Venturiho trysky, fluidného reaktora boli odpadné plyny ochladzované na 60 až 70 °C. Približne na rovakom mieste oblasti vstupu bol do fluidného reaktoru pridávaný sorbent, pozostávajúci z častíc pevnej látky, a síce na sorbent odvádzaný späť bolo pridávané za hodinu 2000 až 2300 ta na čerstvý sorbent za hodinu asi 300 kg hydrátu vápenatého a asi 2000 kg cementového surovinového prášku.
Vyčistený odpadný plyn obsahoval na Nm3 menej ako 50 mg prachu, menej ako 400 mg oxidu siričitého S02, menej ako 5 mg chlorovodíka HCI a menej ako 1 mg fluorovodíka HF.

Claims (2)

  1. Spôsob suchého odstraňovania škodlivín spaľovacích procesov a zemín, jemnozrnným používa pri výrobe vápencom s viac hydrátom vápenatým surovinovým práškom,
    1 .
    palných plynov zo spracovania kameňa uvádza do styku s alebo sa práškom, vápnom, n ý m z odpriemyseIného pri ktorom sa odpadný plyn sorbentom, ktorý vzniká cementu, najmä surovinovým ako 90 % CaC03, páleným alebo čiastočne kalcinovapričom sa naadsorbovaný sorbent úplne alebo takmer úplne vracia do výroby cementu, a pri ktorom sa používa reaktor, obsahujúci fluidnú vrstvu, a odlučovač pevnej látky, spojený s týmto reaktorom s fluidnou vrstvou , vyznačujúci sa tým, že sa odpadný plyn (S) vedie hore fluidnou vrstvou, tvorenou sorbentom, ktorá vykazuje teplotu 50 až 100 °C, ktorá sa reguluje vstrekovaním vody, z fluidnej vrstvy sa odťahuje zmes, ktorá sa skladá z odpadného plynu a pevných látok, a vedie sa k odlučovaču pevných látok, a pevné látky, ktoré obsahujú vyčerpaný sorbent, sa od odlučovača pevných látok vracajú späť do fluidnej vrstvy, pričom sa vytvorí cirkulačný systém pevných látok.
  2. 3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým , že sa odpadný plyn pred vstupom do fluidnej vrstvy ochladí na teplotu 50 až 100 °C.
SK9150-86A 1985-12-18 1986-12-10 Removing method of harmful substances from waste gases SK278406B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19853544764 DE3544764A1 (de) 1985-12-18 1985-12-18 Verfahren zur entfernung von schadstoffen aus abgasen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK915086A3 true SK915086A3 (en) 1997-04-09
SK278406B6 SK278406B6 (en) 1997-04-09

Family

ID=6288750

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK9150-86A SK278406B6 (en) 1985-12-18 1986-12-10 Removing method of harmful substances from waste gases

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0228111B2 (sk)
JP (1) JPH0753224B2 (sk)
AT (1) ATE46088T1 (sk)
CA (1) CA1284802C (sk)
CZ (1) CZ280413B6 (sk)
DD (1) DD252767A5 (sk)
DE (2) DE3544764A1 (sk)
DK (1) DK165736C (sk)
ES (1) ES2011251T5 (sk)
HU (1) HU200706B (sk)
SK (1) SK278406B6 (sk)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2624399B1 (fr) * 1987-12-14 1992-01-24 Champagnole Ciments Procede de decontamination de gaz ou fumees chauds emis par un foyer, installation pour sa mise en oeuvre et produit obtenu
DE3824880A1 (de) * 1988-07-19 1990-01-25 Noell Gmbh Verfahren und vorrichtung zur behandlung von gasen
AT394660B (de) * 1989-07-28 1992-05-25 Staudinger Gernot Verfahren zur entfernung bzw. verminderung von gasfoermigen schadstoffen und vorrichtung zur durchfuehrung dieses verfahrens
DE3942092A1 (de) * 1989-12-20 1991-06-27 Metallgesellschaft Ag Verfahren zur reduzierung des no(pfeil abwaerts)x(pfeil abwaerts)-gehaltes in abgasen
DE4000795A1 (de) * 1990-01-12 1991-07-18 Krupp Polysius Ag Verfahren zur reinigung der abgase von anlagen zur herstellung von zementklinker
DE4018786A1 (de) * 1990-06-12 1991-12-19 Krupp Polysius Ag Verfahren zur reinigung der abgase von anlagen zur herstellung von zementklinker
DE4034498A1 (de) * 1990-09-06 1992-03-12 Metallgesellschaft Ag Verfahren zur abtrennung von schwermetallen und dioxinen aus verbrennungsabgasen
DE4206602C2 (de) * 1992-03-03 1995-10-26 Metallgesellschaft Ag Verfahren zum Entfernen von Schadstoffen aus Verbrennungsabgasen und Wirbelschichtreaktor hierzu
DE4330593A1 (de) * 1993-09-09 1995-03-16 Krupp Polysius Ag Verfahren zur Reinigung von Rauchgasen
DE4401166A1 (de) * 1994-01-17 1995-07-20 Krupp Polysius Ag Verfahren zur Reinigung von Rauchgasen
DE19532862A1 (de) * 1995-09-06 1997-03-13 Graf Epe Gmbh Abgasreinigung und Verfahren zum Betreiben einer solchen Abgasreinigung
KR20020019093A (ko) * 1999-06-18 2002-03-09 에릭 오펠스트럽 매드센 배가스의 탈황 방법 및 장치
BR0315036B1 (pt) * 2002-10-02 2012-09-04 método e planta para a manufaturação de clìnquer de cimento.
KR101015154B1 (ko) * 2010-10-05 2011-02-16 한국에너지기술연구원 황산화물과 붕소화합물을 함유한 고온 배가스용 분말 흡수제 내외부 순환형 산성가스 제거장치 및 이를 이용한 산성가스 제거 방법

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3038457C2 (de) * 1980-10-11 1983-11-10 L. & C. Steinmüller GmbH, 5270 Gummersbach Verwendung eines Abfallproduktes aus der trockenen Rauchgasentschwefelung für die Herstellung von Flugaschezement
DE3215793A1 (de) * 1982-04-28 1983-11-03 Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000 Köln Verfahren und vorrichtung zur verringerung des schwefelkreislaufes und/oder der so(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts)-emission in einer anlage zum brennen von feinkoernigem gut
DE3235559A1 (de) * 1982-09-25 1984-05-24 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur entfernung von schwefeloxiden aus rauchgas
DE3235558A1 (de) * 1982-09-25 1984-03-29 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur abtrennung von schadstoffen aus abgasen
DE3322159A1 (de) * 1983-06-21 1985-01-03 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur abtrennung von schadstoffen aus abgasen
DE3326935A1 (de) * 1983-07-26 1985-02-07 Krupp Polysius Ag, 4720 Beckum Verfahren zur entfernung von schadstoffen aus den abgasen eines drehrohrofens
DK348583D0 (da) * 1983-07-29 1983-07-29 Smidth & Co As F L Fremgangsmade og apparat til fjernelse af svovloxider fra varm roeggas ved toermetoden
DE3415210C2 (de) * 1984-01-07 1995-06-22 Kloeckner Humboldt Deutz Ag Verfahren zur Entschwefelung des Rauchgases einer Feuerungsanlage

Also Published As

Publication number Publication date
ES2011251B3 (es) 1990-01-01
EP0228111B2 (de) 1994-06-15
DE3544764A1 (de) 1987-06-19
DK606386D0 (da) 1986-12-16
HU200706B (en) 1990-08-28
CZ915086A3 (en) 1995-11-15
EP0228111B1 (de) 1989-09-06
DK165736C (da) 1993-06-14
DE3665410D1 (en) 1989-10-12
DK606386A (da) 1987-06-19
JPH0753224B2 (ja) 1995-06-07
CA1284802C (en) 1991-06-11
CZ280413B6 (cs) 1996-01-17
DD252767A5 (de) 1987-12-30
EP0228111A1 (de) 1987-07-08
DK165736B (da) 1993-01-11
ES2011251T5 (es) 1995-08-16
ATE46088T1 (de) 1989-09-15
SK278406B6 (en) 1997-04-09
JPS62144736A (ja) 1987-06-27
HUT49057A (en) 1989-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0613397B1 (en) A METHOD OF IMPROVING THE Hg-REMOVING CAPABILITY OF A FLUE GAS CLEANING PROCESS
US4859438A (en) Method for separation of impurities from flowing gas
CA1236266A (en) Process of removing polluants from exhaust gases
US5575982A (en) Process of purifying exhaust gases produced by combustion of waste materials
US5993765A (en) Process for the dry desulfurization of a combustion gas
CA1212824A (en) Process of removing polluants from exhaust gases
US7771683B2 (en) Air pollution control
SK915086A3 (en) Removal method of harmful substances from waste gases
US20110014106A1 (en) COMBUSTION FLUE GAS SOx TREATMENT VIA DRY SORBENT INJECTION
US4081513A (en) Disposal of sulfur oxide pollutant-containing gas
HU194981B (en) Method and burning apparatus for separating harmful acid ases
CA1090534A (en) Production of h.sub.2s from so.sub.2 obtained from flue gas
UA52592C2 (uk) Спосіб відокремлення газоподібних забруднювань від гарячих процесних газів
US8765089B2 (en) Process and apparatus for reducing nitrogen oxides and halogenated organic compounds in incineration plants
Ladwig et al. Flue-gas desulfurization products and other air emissions controls
CS274270B2 (en) Method of sulphur dioxide removal from fue gases
EP1537905B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Sorption von Schadstoffen aus Verbrennungsabgasen mittels einer fluidisierenden Wirbelschicht
WO1994021965A1 (en) Recycling processes using fly ash
KR820001196B1 (ko) 배기가스내 이산화유황으로 부터 유화수소의 제조공정
AT393232B (de) Verfahren zum entfernen von schadstoffen aus heissen produktgasen
KR820000687B1 (ko) 배기가스내 이산화유황으로부터 유화수소의 회수방법
SK104693A3 (en) Process of reduction of content of harmful material in flue gasses from furnace
CZ297608B6 (cs) Zpusob odstranování kyselých skodlivin z odplynu
Mittelbach Desulfurization of flue gases on the basis of lime or limestone scrubbing
Miller et al. Production of H 2 S from SO 2 obtained from flue gas