SK90599A3 - Powered road vehicle comprising a replaceable rear body mounting - Google Patents

Powered road vehicle comprising a replaceable rear body mounting Download PDF

Info

Publication number
SK90599A3
SK90599A3 SK905-99A SK90599A SK90599A3 SK 90599 A3 SK90599 A3 SK 90599A3 SK 90599 A SK90599 A SK 90599A SK 90599 A3 SK90599 A3 SK 90599A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
rear body
clutch
main clutch
alignment
vehicle
Prior art date
Application number
SK905-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Thomas Neff
Markus Betz
Stefan Teller
Original Assignee
Cd Car Dev Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cd Car Dev Gmbh filed Critical Cd Car Dev Gmbh
Publication of SK90599A3 publication Critical patent/SK90599A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60PVEHICLES ADAPTED FOR LOAD TRANSPORTATION OR TO TRANSPORT, TO CARRY, OR TO COMPRISE SPECIAL LOADS OR OBJECTS
    • B60P3/00Vehicles adapted to transport, to carry or to comprise special loads or objects
    • B60P3/42Vehicles adapted to transport, to carry or to comprise special loads or objects convertible from one use to a different one
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D47/00Motor vehicles or trailers predominantly for carrying passengers
    • B62D47/003Motor vehicles or trailers predominantly for carrying passengers convertible in order to modify the number of seats

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Tires In General (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Arrangement Or Mounting Of Propulsion Units For Vehicles (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Motorcycle And Bicycle Frame (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa vzťahuje na cestné vozidlo s vymeniteľnou a teda variabilnou zadnou karosériou.
Doterajší stav techniky
Cestné vozidlá obvykle majú trvalú karosériu spojenú s vozidlom, ktorá umožňuje dopravu napríklad tovarov a/alebo ľudí. Tieto vozidlá sú vybavené nemeniteľnou karosériou.
* Ďalšia kategória vozidiel má takzvané vymeniteľné karosérie, t.j. zadné karosérie takýchto vozidiel sa môžu nahradiť v relatívne krátkom čase inými karosériami, ktoré môžu byť použité pre rôzne použitie a preto sú rôznych konštrukcií. Takéto výmeniteľné karosérie sa nachádzajú vo zväčšujúcom sa množstve v oblasti veľkých úžitkových vozidiel, pretože dovoľujú aby sa zaparkovaná karoséria nakladala alebo vykladala nezávisle na prítomnosti ťažného vozidla (šasi s pohonom).
Známe sú vozidlá, ktoré majú premennú zadnú karosériu najmä z oblasti nákladných a úžitkových vozidiel a to hlavne výmenné karosérie, t.j. karosérie, ktoré je možné ľahko umiestniť na jestvujúce úžitkové vozidlo s pohonným motorom a kabínou pre vodiča a môžu sa tiež z neho ľahko zobrať. Účelom takéhoto systému je umožniť ťažnej jednotke (šasi vozidla s pohonom motora a kabínou vodiča), aby sa mohla použiť pre viaceré rôzne karosérie. Takýmto spôsobom, rôzne odstavené karosérie sa môžu nakladať a vykladať, kým ťažná jednotka transportuje iné * premenné karosérie. Takáto organizácia šetrí čas, pretože ťažná jednotka sa používa počas nakladania a vykladania karosérie a to šetrí kapitál, pretože nie je potrebné obstarávať zvláštnu * tažnú jednotku pre každú premennú karosériu. Okrem toho ide pri takýchto karosériách výlučne o také, ktoré nie sú spojené s vnútorným priestorom vozidla.
Používanie variabilných zadných karosérií v tvare výmenných karosérií je u nákladných a úžitkových vozidiel veľmi jednoduché, pretože tieto vozidlá majú extrémne stabilný podvozok (šasi s motorom a kabínu vodiča), na ktorý sa môžu ľahko namontovať premenné karosérie. Nenastáva tu zasahovanie do štruktúry karosérie tak ako u osobného automobilu alebo ľahkého úžitkového vozidla.
Používanie variabilných karosérií u menších vozidiel sa naproti tomu realizovalo len vo forme štúdií a jednotlivých kusov pričom myšlienka sama o sebeje pochopiteľná a logická, jej realizácia však spôsobuje značné problémy čo sa týka technickej konštrukcie (dizainu) a finančných aspektov.
Predmetom vynálezu je poskytnúť technické riešenie menších cestných vozidiel s variabilnou zadnou karosériou, malých vozidiel, predovšetkým vo veľkosti osobných automobilov a menších úžitkových vozidiel.
Ďalej je predmetom vynálezu, aby variabilné zadné karosérie boli nie len transportovateľné formou výmenných karosérií, ale aby boli schopné tvoriť časť karosérie vozidla, keď sa naň namontujú, takže vnútorný priestor variabilnej zadnej karosérie môže tvoriť priestor integrálny s priestorom vodiča a/alebo cestujúceho v základnom vozidle.
Predchádzajúci stav už poskytol základné technické riešenie aj v tejto oblasti dovoľujúci konverziu normálneho automobilu napríklad na kabriolet alebo kupé. Upevnenie variabilných karosérií je v podstate na štruktúre karosérie základného vozidla, s výhodou na jeho bočných a strešných častiach, ktoré musia byť zodpovedajúco zosilnené alebo doplnené podpornými štruktúrami.
Podstatnou vážnou nevýhodou takýchto konštrukcií je, že vyžadujú úplne iné konštrukčné riešenie karosérií - v porovnaní s obvyklými karosériami vozidiel - na prijatie síl pridaných konverzných karosérií. Relatívne mäkká konštrucia karosérie vozidla môže buď niesť len ľahké karosérie, alebo ak je konštruovaná pre prijatie ťažších karosérií vyžaduje masívne zosilnenie, čo je drahé a ťažké.
Jeden z mnohých príkladov je reprezentovaný športovým automobilom Nissan Exa z 1986, v ktorom zadná časť karosérie za targa roll tyčou sa môže vymeniť, čím sa vzniknú varianty cupé, kabriolet a športová kombinácia. Tieto výmeniteľné zadné časti karosérie predstavujú len extrémne ľahké malé karosérie s veľmi malou využiteľnosťou a malým efektom vzhľadom k vozidlu ako celku.
Najpremyslenejšie a najpokrokovejšie riešenie - čo sa týka konštrukcie a systému - pre ľahké cestné vozidlá, ktoré majú variabilné karosérie predstavila firma Mercedes-Benz na Automobilovom salóne v Ženeve 1995 vo tajme koncepčného vozidla nazvaného Vario Research Car (VRC). Tento koncept umožňuje premenu kompletnou výmenou hornej zadnej štruktúry vozidla na oboch stranách smerom dopredu až do B-stípu zatiaľ čo strecha sa kompletne vymení až po rám čelného skla. Uvedené je veľký zásah do celkovej koncepcie vozidla a dovoľuje základnému vozidlu, aby sa premenilo z kombi automobilu na dvojdverový sedan, malý nákladný automobil a prípadne na kabriolet. Využitím vysokého technického pokroku a drahej ľahkej
-3konštrukcie môžu sa variabilné karosérie vozidla upraviť relatívne ľahko. Na druhej strane, variácie tiež ukazujú, že tento koncept sa vzťahuje výlučne na osobné vozidlo, kým ťažšie vozidlové karosérie sa nemôžu použiť z dôvodu, že značná časť síl od rôznych karosérií sa j· prenáša na rám čelného skla.
Nevýhodou u ťažších zadných častí karosérií, ktoré sú nevyhnutné pri priemyselnom využití je, že zaťaženie sa prijíma v oblasti zadnej osi v rovine nad krytmi kolies pomocou zosilnenej bočnej konštrukcie karosérie vozidla. Toto konštrukčné riešenie dovoľuje použitie len relatívne ľahkých variabilných karosérií, pretože sily z karosérie sa musia preniesť dlhou cestou na podlahovú konštrukciu.
Zhrnutie nevýhod predchádzajúcich druhov konštrukcií poháňaných cestných vozidiel, známych zo stavu techniky, ktoré majú variabilné zadné časti karosérie s ohľadom na ľahké cestné vozidlá (zacielené na riešenie podľa vynálezu), statické a dynamické sily vznikajúce z hmotnosti variabilnej karosérie, sú prijímané v mieste relatívne vysoko nad ťažiskom základného vozidla, uvedené sily sú prenášané na konštrukciu karosérie vozidla, ktorá môže byť zosilnená a/alebo variabilné zadné karosérie môžu byť len relatívne ľahké. Variabilita je tým veľmi obmedzená, zvlášť vzhľadom na varianty pre priemyselné aplikácie, ktoré často musia byť relatívne ťažké a objemné, aby umožnili ťažšie zaťaženia alebo dopravovať objemné tovary tak aby tak bolo vozidlo rentabilné.
Podstata vynálezu
Podľa vynálezu, uvedené nevýhody sú odstránené základným konceptom pri, ktorom sily vznikajúce z variabilnej zadnej karosérie (hmotnosť, dynamické sily vznikajúce z pohybov vozidla a podobne) sú vo veľkej miere prijímané v najnižšom možnom mieste karosérie (šasi) (v závislosti na type vozidla a konštrukcie), t.j. na zaťaženie prenášajúci podvozok, na ktorom sú zavesené kolesá, kým len podstatne menšie sily vznikajúce z iných procesov, ako je vsunutie a vysunutie, centrovanie, tesnenie a zabezpečenie variabilnej zadnej časti karosérie, vzhľadom na základné vozidlo, sú prenášané úplne alebo čiastočne na konštrukciu karosérie vozidla základného vozidla.
Cestné vozidlo uvažované podľa vynálezu prednostne zahrňuje typické osobné vozidlo také, ako je limuzína (sedan), kupé, kabriolet, kombi automobil, dodávka, minivan, terénne vozidlo alebo mikrobus. Vynález zahrňuje automobily týchto typov až do automobilov s dovolenou nosnosťou 3,5 ton, zvlášť ak nemajú samostatný podvozok ale samonosnú karosériu. Ďalej zahrňuje malé nákladné autá, najmä vozidlá s uzavretou skriňou, ktoré majú maximálnu
-4celkovú hmotnosť 5 ton môžu byť vytvorené podľa vynálezu. To isté platí na cestné vozidlá podľa vynálezu, pri ktorých zaťaženie prenášajúca podlahová konštrukcia, na ktorej sú zavesené kolesá, má samostatný podvozok, ktorý má napríklad dva pozdĺžne nosníky, alebo podvozok v kombinácii s konštrukciou podlahy karosérie vozidla zúčasňujúcou sa na prenose zaťaženia.
Každé cestné vozidlo podľa vynálezu zahŕňa samostatné základne vozidlo s pohonnou jednotkou a zaťaženie prenášajúcou podlahovou koštrukciou, ktorá pozostáva z podlahy vozidla a/alebo podvozku, ktorá má prednú nápravu a zadnú nápravu alebo dvojicou zadných náprav.
Podľa obvyklej terminológie v oblasti stavby vozidiel, výrazy predná náprava a zadná náprava nie sú mienené na definovanie nijakých kontinuálnych nápravových zložiek ale znamenajú predné a zadné kolesá, s ich priradenými závesmi a pružinovými systémami a imaginárne geometrické osi, okolo ktorých sa príslušné kolesá otáčajú počas priameho pohybu vozidla.
Podlahová konštrukcia karosérie, na ktorej sú zavesené kolesá pomocou pripojených kolesových závesov, je tvorená spodnou konštrukciou samonosnej vozidlovej karosérie a/alebo podvozku, v závislosti na type vozidla a podopiera karosériu vozidla, ktorá vytvára individuálnu kabínu alebo dvojitú kabínu, ktorá zahrňuje priestor pre vodiča a ako môže byť prípad, priestor za sedadlom vodiča. Tento priestor môže byť dozadu otvorený, alebo uzavretý stenou, ktorá môže byť odnímateľná. Zadné karosérie prednostne ich časť bezprostredne susediaca k B-stípu ďalej zahrňuje bočné steny vyčnievajúce zvisle z podlahovej konštrukcie a obklopujúce zadnú časť základného vozidla po oboch pozdĺžnych stranách a na zadnej strane, ako je vidieť v smere jazdy vozidla. Bočné steny môžu spojovať čelnú karosériu pomocou priečnych častí karosérie. Zadná časť základného vozidla, nad spodnou konštrukciou, je značne otvorená smerom hore.
V základnej verzii cestného vozidla podľa vynálezu, výmenné usporiadanie zadnej časti karosérie je usporiadané nad bočnými stenami a smerom hore zakrýva hore uvedenú otvorenú zadnú časť základného vozidla, pozdĺžne strany a zadnú stranu tak, že časť zadnej karosérie umiestnená nad bočnými stenami spája karosériu základného vozidla.
Podľa vynálezu, zadná karoséria ako aj akákoľvek iná zadná karoséria zameniteľná inou základnou verziou zadnej karosérie - nesená priamo, spôsobom prenosu zaťaženia, na spodnú konštrukciu a je (a) uvoľniteľne pripojená k základnému vozidlu pomocou hlavnej spojky, ktorá je priamo nesená na podlahovej konštrukcii spôsobom prenosu zaťaženia a (b) pozitívne držaná pomocou samostatnej vyrovnávacej spojky umiestnenej v určitej vzdialenosti od hlavnej spojky.
-5Hlavná spojka podľa vynálezu je vytvorená ako hlavný zámok pre zabezpečenie polohy zadnej karosérie vzhľadom k základnému vozidlu a na zabránenie otáčania zadnej karosérie. Preto, je zadná karoséria pri používaní uzamknutá pomocou hlavnej spojky (spolupracujúcej so záberovou spojkou tvorenou a upevnenou na zadnej karosérie) pre zachytenie všetkých dynamických hlavných síl účinkujúcich na zadnú karosériu počas jazdy, nezávisle na akomkoľvek zaťažení, ktoré je prítomné alebo neprítomné na zadnej karosérii a hlavná spojka prenáša tieto dynamické hlavné sily priamo na spodnú konštrukciu prenášajúcu zaťaženie karosérie, na ktorej sú zavesené kolesá vozidla. Zaťažujúce sily vyplývajúce z vlastnej hmotnosti a prídavných zaťažujúcich hmotností zadnej karosérie sú primáme vedené priamo na podlahovú konštrukciu prenášajúcu zaťaženie. Pre prenos týchto zaťažujúcich síl, zadná karoséria môže byť nesená hlavnou spojkou spôsobom prenášajúcim zaťaženie. Zadná karoséria sa môže naviac alebo alternatívne podopierať na podlahovej konštrukcii, priamo alebo cez vložené nosné prostriedky, ako sú rámy, podporné bloky, alebo kolesá a podobne. Prednostne, takéto podporné prostriedky majú obmedzenú pružnosť takže sú stláčané smerom k podlahovej konštrukcii, keď sa zadná karoséria pripojí k hlavnej spojke. Celkove hlavná spojka a podporné prostriedky (ak sú) sú vytvorené tak, že konštrukcia karosérie základného vozidla je zaťažená len vedľajšími silami prenášanými danou zadnou karosériou.
Ďalej podľa vynálezu zadná karoséria je dôkladne upevnená a uzamknutá k základnému vozidlu pomocou vyrovnávacej spojky umiestnenej v odstupe od hlavnej spojky. Vyrovnávacia spojka kooperuje so záberovou vyrovnávacou zostavou navrhnutou tak, že ak sa má zadná karoséria nasadiť vyrovnávacia zostava zadnej karosérie sa môže presne vložiť do vyrovnávacej spojky základného vozidla a presne pred uzamknúť do pred vyrovnanej polohy a potom presne viesť a uložiť lineárnym alebo otáčavým pohybom, z predvyrovnanej polohy do konečnej polohy pokiaľ záberová spojka usporiadania zadnej karosérie je dosiahnutá a uzamknutá v hlavnej spojke základného vozidla. Hlavná spojka je vytvorená tak, že zadná karoséria umožňuje záberovej spojke zadnej karosérie sa pripojiť k hlavnej spojke, keď sa zadná karosérie zníži alebo otočí smerom dole.
Preto, vďaka vyrovnávajúcej spojke, zadná karoséria sa môže umiestniť na základné vozidlo a predvyrovnať tak, že umiestnená do hlavnej spojky základného vozidla jedným premiestňovacím pohybom umožňujúcim zadnej karosérie aby sa pripojila hlavnou spojkou a bola presne držaná dodatočne na základnom vozidle vyrovnávacou spojkou v odstupe od hlavnej spojky. Ale, pretože najmenej hlavná časť síl pôsobiacich na zadnú karosériu (pozostávajúca
-6vlastne z hmotnosti zadnej karosérie, zo zaťaženia prijatého od zadnej karosérie pri prenášaní priamo na podlahovú konštrukciu cez podporné prostriedky zadnej karosérie a zvlášť dynamické sily pôsobiace na zadnú karosériu počas jazdy poháňaného vozidla) je prenášané na podlahovú konštrukciu cez hlavnú spojku, len vedľajšie sily sa musia prenášať na základné vozidlo cez vyrovnávaciu spojku. Toto dovoľuje vyrovnávacím prvkom aby sa implementovali vo forme relatívne ľahkých zložiek vzhľadom na ich hmotnosť a pevnosť.
Okrem toho, hlavná spojka a vyrovnávacia spojka môžu byť vytvorené tak, aby zadná karoséria sa mohla odpojiť obráteným postupom ako pri montáži. Teda, keď je potrebné zadnú karosériu odpojiť, hlavná spojka sa odomkne, zadná karoséria sa zdvihne alebo odklopí z hlavnej spojky, zdvihne do predvyrovnávacej polohy vo vyrovnávacej zostave a potom sa z nej odtiahne.
Podľa jedného vyhotovenia vynálezu, hlavná spojka môže byť vytvorená a skonštruovaná tak, že je ďalej prispôsobená prenášať dopravované zaťaženia a ťažné sily pri nesení návesu, čo umožňuje základnému vozidlu podľa vynálezu, aby bolo selektívne používané ako ťažné vozidlo návesu, teda značné zvýšenie mnohostrannosti základného vozidla. V tomto usporiadaní, hlavná spojka podľa vynálezu je konštruovaná a upevnená na podlahovú konštrukciu tak že vertikálne zaťaženia prívesu vo všetkých jazdných stavoch a ťažné sily požadované pre ťahanie a tlačenie prívesu vo všetkých jazdných stavoch sa môžu prenášať na konštrukciu spodku a teda na základné vozidlo. V závislosti na konštrukcii hlavnej spojky, zvislé zaťaženia od prívesu v rozsahu 1000 do 15 000 N a vodorovné tlačno/ťažné sily 5000 do 50 000 N ako sa to vyžaduje u ťažných postupov základného vozidla, sa môžu prenášať na spodnú podlahovú konštrukciu.
Pripojovací spoj požadovaný pre prívesovú spojku môže byť zabudovaný do vloženého adaptéra, ktorý môže byť pripojený k hlavnej spojke podľa vynálezu, aby upevňoval polohu vloženého adaptéra a bránil otáčaniu sa, ako v prípade zadnej karosérie; nakoniec, strana vloženého adaptéru otočená smerom k hlavnej spojke zaberá do hlavnej spojky.
Všetky zadné karosérie podľa vynálezu sú tak vytvorené, aby boli uzamkýnateľné k základnému vozidlu tak, že spolupracujú na jednej strane s hlavnou spojkou na druhej strane s vyrovnávacou spojkou. Typy výmenných zadných karosérií zahrňujú obzvlášť uskutočnenie vo forme skrine uzavretej na všetkých stranách; kombi usporiadania zasklené na bočných (pozdĺžnych) a zadnej strane, otvorené alebo uzavreté na čelnej strane, bez alebo so sedadlami, s výhodou majúce zadné dvere a podľa možnosti zahrňujúce samostatný priestor na batožinu; usporiadanie s rolovacou strechou s integrovanými sedadlami; otvorené usporiadanie, obytné
-7karavanové usporiadanie, kazetové usporiadanie ktoré z viecerých jednotlivých dielov vytvárajú štrukturálnu jednotku a podobne.
Výmeniteľné zadné karosérie podľa vynálezu môžu byť vytvorené s dolnou časťou zapadajúcou medzi bočné steny a majúce s prednosťou úplne uzavretú podlahu, na ktorej spojka koope-rujúca s hlavnou spojkou a zaťaženie prenášajúce nosné prostriedky sú (ak sú), s ktorými je podopretá zadná karoséria na spodnej konštrukcii základného vozidla. Podlaha zadnej karosérie je preto svojou formou a/alebo vytvorenými zosilneniami vytvorená ako samonosná.
Ďalej, vymeniteľné zadné karosérie, alebo aspoň časť z nich, sú vybavené výstupkami umiestnenými na pozdĺžnej strane stien a prípadne aj na zadnej stene. Ak zadná karoséria je konštruovaná na predĺženie vnútorného priestoru vozidla, uvedené výstupky môžu sa vytvarovať ako tesniace výstupky. Tesniace výstupky slúžia len na prenos vedľajších síl, pokiaľ je to potrebné pre dosiahnutie požadovanej tesniacej funkcie aj keď karoséria základného vozidla a samotná zadná karoséria sa kývu počas jazdy. Toto odľahčenie konštrukcie karosérie základného vozidla sa môže dosiahnuť tým, že najmenej nosné prostriedky zadnej karosérie usporiadané na karosérii základného vozidla pre prenos zvisle smerom dole pôsobiacich síl, vrátane prostriedkov pre nesenie vyrovnávacích spojok na karosérii vozidla, sú usporiadané prednostne pružným a elastickým spôsobom, takže zvislé hlavné sily sa prenášajú priamo na podlahovú konštrukciu.
Hore vyčnievajúca zadná stena základného vozidla sa môže vytvoriť ako pevná stena. Prednostne je ale zadná stena usporiadaná ako otočná zadná klapka alebo dvere. Tieto zadné dvere môžu byť, ako jednokrídlová verzia dverí, odklopné hore a dole. V uprednostnenom vyhotovení, zadné dvere sú vytvorené ako dvojkrídlové, ktoré sa môžu viesť okolo rohov vytvorených pozdĺžnymi a zadnými bočnými stenami a otočať okolo závesov usporiadaných v pozdĺžnych bočných stenách v odstupe od ich zadných koncov. Toto usporiadanie dovoľuje celú šírku medzi pozdĺžnymi bočnými stenami použiť na dimenzovanie šírky zadnej karosérie.
Vyrovnávacia spojka môže byť vyhotovená v tvare jednej centrálnej konštrukčnej jednotky usporiadanej v pozdĺžnej osi vozidla, alebo vo forme dvoch alebo viacerých vyrovnávacích spojkových jednotiek usporiadaných v odstupe jedna od druhej na karosérii základného vozidla a/alebo na jeho podlahovej konštrukcii. Vstupná časť vyrovnávacej spojky môže byť opatrená kuželovo alebo kónický zužujúcim sa vyrovnávacím otvorom, do ktorého sa môže vložiť doplnkový výbežok zadnej karosérie v pootočenej alebo lineárne zdvihnutej polohe tak, aby sa dosiahla predvyrovnaná poloha zadnej karosérie, keď vnikne do vyrovnávacej spojky. Naopak, vyrovnávací otvor môže byť umiestnený na zadnej karosérie, a výbežok môže byť umiestnený na
-8vyrovnávacej spojke.
Ďalej, vyrovnávacia spojka je opatrená vodiacim mechanizmom pre vedenie zadnej karosérie z predvyrovnanej polohy do konečnej polohy, v ktorej zadná karoséria je pripojená do hlavnej spojky, pootočením alebo lineárnym znížením zadnej karosérie. Pre riaditeľné pootočenie dole je zvlášť opatrená horizontálnym vodiacim čapom, ku ktorému je zadná karoséria uvoľniteľne predzamknutá v predvyrovnanej polohe na pootočenie zadnej karosérie. Pre riaditeľné lineárne zníženie môže byť doplnená zvislým vyrovnávacím dielom ako je napríklad vodiaca lišta alebo vodiaci čap, alebo iný vodiaci mechanizmus, ku ktorému môže byť zadná karoséria vo svojej pred-vyrovnanej polohe predzamknutá a vedená znížiteľným spôsobom.
Na uvedenie danej zadnej karosérie do vyrovnávacej spojky môže sa použiť samostatný zdvíhací mechanizmus alebo iný typ pomocného zariadenia, s ktorým sa mimo základného vozidla nchádzajúca sa zadná karoséria pri montáži zdvihne a do vyrovnávacej spojky vloží. Takéto pomocné zariadenie môže byť nezávislé na základnom vozidle alebo môže byť prípadne do neho zabudované. Opačne je tiež možné zdvihnúť zadnú časť vozidla pri montáži zadnej karosérie.
Hlavná spojka môže byť usporiadaná vo forme viacerých podjednotiek hlavnej spojky umiestnených v odstupe jedna od druhej tak, aby výsledná sila hlavnej spojky bola prenášaná na podlahovú konštrukciu pozdĺž pozdĺžnej osi základného vozidla v oblasti zadnej nápravy. Takéto vyhotovenie sa použije zvlášť vtedy, keď podlahová konštrukcia základného vozidla má podvozok s dvomi pozdĺžnymi nosníkmi ležiacich obojstranne pozdĺžnej osi základného vozidla, na ktorých sú podjednotky základnej spojky podopreté. V takýchto prípadoch podlaha danej vymenitľnej zadnej karosérie má viaceré záberové spojky ako doplnok k podjednotkám hlavnej spojky.
V tomto prípade, spojkový kĺb na spojenie návesu môže mať vložený rám nesený na podjednotkách hlavnej spojky tak, aby prenášali zvislé zaťaženia a vodorovné ťažné alebo vlečné sily.
Podľa vynálezu je tiež možné usporiadať hlavnú spojku vo forme niekoľkých podjednotiek hlavnej spojky, väčšina ktorých sú umiestnené symetricky vzhľadom k pozdĺžnej osi základného vozidla v oblasti vo vzájomných odstupoch, kým centrálna jednotka hlavnej spojky je umiestnená vo výške pozdĺžnej osi základného vozidla v priestore jeho zadnej nápravy. Vďaka tomuto usporiadaniu, sily, ktoré sú prenášané na podlahovú konštrukciu sa môžu rozložiť
-9na celú podlahovú konštrukciu. Pri tomto vyhotovení, centrálna hlavná spojková jednotka samotná môže byť vytvorená tak, aby prenášala zvislé zaťaženie a vodorovné ťažné sily návesu.
U väčšiny použití, celá hlavná spojka je usporiadaná vo forme ústrednej spojkovej / jednotky umiestnenej vo výške pozdĺžnej osi základného vozidla v oblasti zadnej nápravy. Hlavná spojka môže byť posunutá od zadnej nápravy o 300 mm smerom k prednému alebo zadnému koncu. Prednostne, veľkosť posunutia sa zvolí tak, aby podporila stabilný jazdný stav kombinovaného základného vozidla a návesovej jednotky.
« Nakoniec, hlavná spojka podľa vynálezu môže mať spoľahlivé uzamykacie zariadenie zahrňujúce zvemé členy ktoré sa môžu ručne a/alebo pomocou ovládača pevne nastaviť, aby spoľahlivo zapojili alebo zvierali záberovú spojku upevnenú na podlahe daného usporiadania zadnej karosérie. Prednostne, hlavná spojka je riešená tak, aby záberová spojka a zadná karoséria boli utiahnuté zvisle k podlahovej konštrukcii, keď záberová spojka je zamknutá a bola uzamknutá do hlavnej spojky. Za tým cieľom záberová spojka môže mať guľový kolík alebo kolík v tvare hríbu alebo akékoľvek iné klinové plochy prispôsobené na zapojenie zvernými členmi hlavnej spojky na zvislé utiahnutie záberovej spojky a tým zapojenie zadnej karosérie.
Ďalej má, hlavná spojka prednostne centrovacie vedenie na centrovanie a vedenie záberovej spojky zadnej karosérie chytenej v hlavnej spojke keď sa zadná karoséria spúšťa. Centrovacie vedenie kompenzuje všetky odchýlky zadnej karosérie od jeho požadovanej predvyrovnanej polohy. Aby sa zabránilo zadnej karosérii skríženiu priečne a/alebo pozdĺžne vo vyrovnávace spojke, keď sa vkladá zadná karoséria do hlavnej spojky, vyrovnávacia spojka môže byť usporiadaná tak, aby ohraničeným pružným spôsobom kompenzovala všetky skríženia.
• Takáto ohraničená pružnosť a/alebo podpora vyrovnávacej spojky sa použije zvlášť v prípade, ked' vyrovnávacia spojka je nesená na karosérii základného vozidla, takže takéto skríženia zadnej *
karosérie nie sú možné pri karosérii základného vozidla.
Zvemé členy základnej spojky môžu byť tvorené zvernými čeľusťami, ktoré sú posuvné lineárne a/alebo otočné. Ale, je tiež možné použiť pre hlavnú spojku zvemý člen vo forme otočnej závitovej objímky alebo závitovej rúry prispôsobenej tak, aby bola v zábere so skrutkovou tyčou zabudovanou do záberovej spojky zadnej karosérie, Pri tomto usporiadaní závitová objímka sa môže použiť so závitovkovým prevodom prispôsobeným tak, že je v zábere so závitovkovým pohonom.
-10Nastaviteľné zverné členy hlavnej spojky sa môžu ovládať poháňacím ovládačom, ktorý môže byť pneumatický, hydraulický alebo elektrický. Alternatívne alebo prednostne dodatočne môžu byť zvrené členy ovládané ručne.
V ďalšom sa vynález vysvetlí na základe vyhotovení, ktoré sú z obrázkov aspoň schematicky zrejmé.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obrazy 1 až 4 ukazujú vyhotovenie ťažného cestného vozidla podľa vynálezu s niekoľkými detailnými pohľadmi znázorňujúcimi ako sú vymeniteľné zadné karosérie nesené a upevnené na základnom vozidle.
Obrazy 5 až 8 ukazujú ďalšie príklady cestných vozidiel podľa vynálezu.
Obrazy 9 až 14 ukazujú schematicky vybrané zásadné konštrukcie hlavných spojok základného vozidla pre vymeniteľné zadné karosérie podľa vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad vyhotovenia ťažného cestného vozidla podľa vynálezu je znázornený na obraze 1.
Základné vozidlo 1 má zaťaženie prenášajúcu podlahovú konštrukciu 11 vo forme podlahy 12 samonosnej karosérie vozidla. Predná náprava 14 a zadná náprava 15 sú zavesené na podlahovej konštrukcii 11 a karoséria 16 vozidla je nesená na podlahovej konštrukcii H,. Zadný koniec karosérie 16 vozidla má bočné steny 17. Vymeniteľná zadná karoséria 2 je ľahko odpojiteľne spojená so základným vozidlom 1. Pri nasadzovaní zadnej karosérie 2 na základné vozidlo 1. sa táto najprv, vzhľadom na základné vozidlo 1, pomocou jednej alebo jednej alebo viacerých vyrovnávacích spojok 4, vyrovná, vedie a centruje a nakonic sa upevní keď zadná karoséria 2 je vo svojej stanovenej konečnej polohe . Vyrovnávacie spojky 4 sú usporiadané medzi základným vozidlom 1 a variabilnou zadnou karosériou 2, pričom západkové vyrovnávacie prvky 24 zodpovedajúce jednotkám vyrovnávacej spojky 4 sú pevne pripojené k zadnej karosérie 2.
Keď sa centrovací proces skončil a zadná karoséria sa upevnila vo svojej konečnej polohe, vymeniteľná zadná karoséria 2 sa spúšťa na základné vozidlo 1 zadná karoséria 2 dovtedy, kým sa nemôže pomocou uvoľniteľnej hlavnej spojky 3 upevniť na podlahovú konštrukciu 11 základného vozidla 1. Záberová spojka 31 pevne upevnená na premeniteľnej zadnej karosérii 2 je uzamknutá do uvoľniteľnej hlavnej spojky 3.
-11Uzamykateľné spojenie vytvorené pomocou hlavnej spojky 3 poskytuje značne zaťažiteľné spojenie (robustný kĺb) medzi základným vozidlom 1 a variabilnou zadnou karosériou 2 priamo na podlahovú konštrukciu 11 základného vozidla 1.
Hlavná výhoda tohoto riešenia podľa vynálezu spočíva v tom, že je použiteľné u ťažných cestných vozidiel ľahkej kategórie, s vymeniteľnou zadnou karosériou ako sú napr.: osobné automobily a ľahké úžitkové vozidlá, najmä je výhodné, že statické a dynamické sily od variabilnej zadnej karosérie 2 sa prenášajú priamo na podlahovú konštrukciui 11 základného vozidla 1; teda konštrukcia karosérie 16 základného vozidla j. je na jednej strane zaťažená len relatívne malými silami od jednotiek vyrovnávacej spojky 4 a na druhej strane podstatne väčšie statické a dynamické sily od variabilnej zadnej karosérie 2 sú prenášané na nižšiu podlahovú konštrukciu 11 základného vozidla 1, čím sú podstatne ľahšie konštrukčne ovplyvniteľné jazdné charakteristiky.
Riešenie podľa vynálezu prednostne má centrálnu uvoľniteľnú hlavnú spojku 3 v priamom susedstve nad zadnou nápravou 15 základného vozidla 1, a vyrovnávaciu spojkovú jednotku 4 v strede strešnej oblasti základného vozidla 1. v medzere smerom k variabilnej zadnej karosérii 2. Môže byť žiadúce, v závislosti na využití, použiť viaceré vyrovnávacie spojkové jednotky 4. Tak je v niektorých prípadoch konštrukčne výhodnejšie, vytvoriť dve vyrovnávacie spojkové jednotky 4, okolo ktorých sa môže variabilná zadná karoséria 2 po jej upevnení otáčať dole, kým nie je s nimi vyrovnaná. Pri ťažkých variabilných zadných karosériách 2, k ich montáži na základné vozidlo 1 môže byť potrebné použiť pomocné zariadenie 9 ako sú portálový rám alebo manipulátor, ktorým sa zo základného vozidla 1 odobraná variabilná zadná karoséria 2 môže zdvihnúť a presunúť a pomocou zostavenia a odpojenia od základného vozidla 1 vyrovnať v pozdĺžnych, priečnych a zvislých smeroch, práca s jednou vyrovnávacou spojkovou jednotkou 4 je podstatne jednoduchšia.
Obraz 2 predstavuje prednostné vyhotovenie uvoľniteľnej hlavnej spojky 3 a obraz 3 znázorňuje prednostné vyhotovenie vyrovnávacej spojkovej jednotky 4.
Keď variabilná zadná karoséria 2 sa má umiestniť na vozidlovú karosériu 16, zadná karoséria 2 sa najprv vyrovná vyrovnávacou spojkou 4 upevnenou na základnom vozidle 1, pričom vyrovnávacia operácia sa uskutoční pomocou západkového člena 24 pevne upevneného na premennej zadnej karosérii 2. Ak premenná zadná karosérie 2 je ľahká, môže byť umiestnená ručne, ťažšie usporiadania zadnej karosérie 2 sa môžu umiestniť pomocou pomocného zariadenia 9, ako sú portálový žeriav alebo pohyblivý rám.
-12Keď predný koniec západkového člena 24 sa vloží do vyrovnávacej spojky 4, variabilná zadná karoséria 2 sa posúva smerom k vyrovnávacej spojke 4 kým západkový člen 24 nedosiahne svoju konečnú polohu vo vyrovnávacej spojke 4. Táto konečná poloha je v prednostnom vyhotovení stanovená senzorom 61, napr. bezdotykovým koncovým spínačom, ktorý spôsobí, že vyrovnávacia spojka 4 sa uzamkne spúšťačom 62, napr. pneumatickým valcom, keď variabilná zadná karoséria 2 dosiahne svoju konečnú polohu vo vyrovnávacej spojkovej jednotke 4.
Toto uzamknutie, ktoré súčasne zaistí variabilnú zadnú karosériu 2 k základnému vozidlu 1, môže byť napr. zabezpečené v jednom príkladnom vyhotovení, uzamykacím zariadením 42, napr.. kolíkom, pripojeným k ovládaču 62, tento kolík sa potiahne ovládačom 62 kolmo ku smeru jazdy a vodorovne do koaxiálnych otvorov usporiadaných v západkovom člene 24 a vyrovnávacej spojky 4, respektívne na odozvu na signál od senzoru 61.
Odomknutie a odobratie premennej zadnej karosérie 2 z vyrovnávacej spojky 4 sa uskutoční v opačnom poradí krokov po vyvolaní externého signálu, generovaného napríklad odomykacím tlačítkom. Keď variabilná zadná karoséria 2 sa drží vo vyrovnávacej spojke 4 (uzamykacím zariadením 42 zasahujúcim do vyrovnávacej spojky 4 a západkového člena 24), variabilná zadná karoséria 2 sa spustí relatívne k základnému vozidlul. Toto sa môže uskutočniť buď znížením variabilnej zadnej karosérie 2, alebo zdvihnutím základného vozidla L Ak zadná karoséria je ľahká, môže sa spustiť priamo ručne, ťažké zadné karosérie sa môžu spustiť pomocným zariadením 9 pričom sú ním držané. Alternatívne sa zdvíhanie základného vozidla 1 môže realizovať pasívne pomocou plošinového zdviháka v podlahe, alebo aktívne pomocou ovládačov 63 usporiadaných pri zadnej náprave 15 základného vozidla 1.
Keď sa variabilná zadná karoséria 2 pootočí celkom dole vzhľadom k základnému vozidlu 1, variabilná zadná karoséria 2 sa uzamkne do uvoľniteľnej hlavnej spojky 3 umiestnenej na podlahovej konštrukcii 11 základného vozidla L Uzamknutie sa môže dosiahnuť pomocou západkovej spojky 31 pevne pripojenej k variabilnej zadnej karosérie 2, spustením variabilnej zadnej karosérie 2 do otvárateľnej a uzatvárateľnej zvernej hlavnej spojky X
Pri spúšťaní variabilnej zadnej karosérie 2, zvemá hlavná spojka 3 je otvorená a prednostne sa automaticky uzamkne akonáhle variabilná zadná karoséria 2 dosiahne svoju konečnú polohu vzhľadom k základnému vozidlu 1. Uzamknutie hlavnej spojky 3 je s výhodou ovládané dvomi senzorami 64, usporiadanými aby snímali konečnú polohu variabilnej zadnej karosérie 2 vzhľadom k základnému vozidlu L Keď zadná karoséria 2 dosiahne svoju konečnú polohu, senzory 64 aktivujú ovládač 65 spojený s premiestňujúcou časťou hlavnej spojky 3, aby
-13posunuli uvedenú premiestňujúcu časť do jej uzamknutej polohy, v ktorej západková spojka 31 variabilnej zadnej karosérie 2 je zovrená v hlavnej spojke 3 umiestnenej na podlahovej konštrukcii 11 základného vozidla J.
Hlavná spojka 3 sa s výhodou otvorí na odozvu na externý signál, čím variabilná zadná karoséria 2 sa môže zdvihnúť vzhľadom k základnému vozidlu 1.
Pri variantách variabilnej zadnej karosérie 2, ktoré majú tvoriť uzavretú jednotku so základným vozidlom 1 po jeho inštalovaní naň, horné okraje bočných stien 17 karosérie 16 základného vozidla 1. vyžadujú tesnenia 26 v oblasti osadení 23 variabilnej zadnej karosérie 2. Pri uprednostnenom vyhotovení podľa vynálezu, keď variabilná zadná karoséria 2 je znížená vzhľadom k základnému vozidlu 1 a upevnená vo vyrovnávacej spojke 4 základného vozidla 1 uzamykacím zariadením 42, tesnenie 26 je stlačené medzi osadením 23 variabilnej zadnej karosérie 2 a horným okrajom karosérie 16 vozidla, pričom uvedené odsadenie 23 je paralelné vzájomne keď variabilná zadná karoséria 2 je znížená do svojej konečnej polohy.
Obraz 4 znázorňuje možný spôsob poskytnutia dodatočnej podpery ťažkej variabilnej zadnej karosérie 2 doplnením uvoľniteľnej hlavnej spojky 3. Zobrazené usporiadanie poskytuje pasívne podporné členy v tvare blokov 27 usporiadaných na zadnej karosérie 2, ktoré majú ohraničenú pružnosť alebo malú elasticitu na ovplyvnenie variabilnej zadnej karosérie 2, cez hlavnú spojku 3, vzhľadom k podlahovej konštrukcii 11. aby sa znížili valivé pohyby ťažkej zadnej karosérie 2.
Obraz 5 ukazuje vyhotovenie ťažného cestného vozidla podľa vynálezu pozostávajúce zo základného vozidla 1 a vymeniteľnej zadnej karosérie 2 v tvare skrine. Zadná časť karosérie 16 základného vozidla 1 zahrňuje bočné steny 17 a zadnú stenu 18. Pozdĺžne bočné steny 17 sa môžu pripájať k prednej časti vozidlovej karosérie 16 s kabínou vodiča prostredníctvom prechodových častí 17A. Zadná karoséria 2 má podlahovú časť 21 umiestnenú medzi bočnou stenou 17 a zadnou stenou 18 a prechodové časti 17A a odsadenia 23, ktoré sú usadené na voľné okrajové plochy pozdĺžnych bočných stien 17 základného vozidla 1, alebo oddelené od uvedených okrajových plôch priamou medzerou, pričom zadná karosérie 2 je umiestnená na základné vozidlo 1 a západková spojka 31 (v tvare hríba v ukázanom vyhotovení) je usporiadaná na podlahe 22 zadnej karosérie 2 a uzamknutá do hlavnej spojky (neukázaná na obraze 5) umiestnenej nad zadnou nápravou 15.
Na hornom konci prednej steny 28 zadnej karosérie 2, ktorá má tvar skrine alebo kontajnera (prepravníka) je pevne uchytený vyčnievajúci západkový člen 24. Uvedený
-14západkový člen 24 je na vyrovnávaciu kooperáciu s vyrovnávacou spojkou (neukázanou na obraze 5) umiestnenou na hornej časti karosérie 16 základného vozidla L Na umiestnenie zadnej karosérie 2 na podlahovú konštrukciu (neukázanú na obraze 5) základného vozidla 1, môže sa použiť pomocné zariadenie 9 tvaru portálového rámu alebo manipulátora.
Obraz 6 a 6A ukazujú ťažné cestné vozidlo podľa vynálezu pozostávajúce zo základného vozidla i a zadnej karosérie 2 v tvare skrine. Základné vozidlo má prednú nápravu 14, zadnú nápravu 15 a vozidlovú karosériu 16, čelná časť vozidlovej karosérie 16 zahŕňa kabínu vodiča a zadnú časť vozidlovej karosérie 16, ktorá má pozdĺžne bočné steny 17 a zadnú stenu 18. Zadná stena 18 je usporiadaná formou zadných dvier, ktoré majú dve dverové krídla 19, ktoré sú zahnuté okolo zadných rohov základného vozidla 1, a spájajú pozdĺžne bočné steny ľ7. Zadná karosérie 2 má medzi bočným stenami 17 a zadnou stenou 18 podlahovú časť 21 a odsadenia 23 prispôsobené k plochám horného okraja bočných stien 17 a zadnej steny 18.
Obrazy 6 a 6A ďalej ukazujú vyrovnávaciu spojku 4 usporiadanú v zadnej stene kabíny vodiča vytvorenej vozidlovou karosériou 16. Pri tomto vyhotovení, vyrovnávacia spojka 4 zahrňuje vyrovnávaciu časť 41, ktorá je otvorená smerom hore a k zadným stranám a je vytvarovaná ako vyrovnávací otvor zužujúci sa smerom dopredu pri oboch pozdĺžnych stranách tak, aby vymedzoval dutý klin. Keď zadná karoséria 2 je zdvihnutá a posunutá dopredu zo zadnej strany, západkový člen 24 doplnkovo k vyrovnávaciemu otvoru a zabezpečený k prednej stene zadnej karosérie 2, môže sa vložiť do vyrovnávacej časti 41, teda vyrovnať zadnú karosériu 2 horizontálne. Ďalej, vyrovnávacia spojka 4 má v svojom strede zvislý vodiaci člen 43 v tvare vodiaceho kolíka vyčnievajúceho zvisle hore a majúci kónický zužujúci sa voľný koniec. Vodiaci kolík kooperuje so západkovým členom 24 zadnej karosérie 2 tak, že zadná karoséria 2 sa môže znížiť pričom je vedené v lineárnym alebo translačným spôsobom pokiaľ zadná karoséria 2 nedosadne na hlavnú spojku (tu neukázanú).
Vyrovnávacia spojka 4B vyššie uvedeného typu, napríklad s vodiacim členom 43' v tvare kolika, môže byť usporiadaná dodatočne alebo alternatívne pri zadnom konci základného vozidla 1. Môžu sa tiež použiť dve alebo viac vyrovnávacích spojok 4, 4B tohoto typu usporiadaných po stranách v rozstupoch od seba tak aby kooperovali so zodpovedajúcim množstvom západkových spojok umiestnených na zadnej karosérie 2.
Obrazy 7 a 7A zobrazujú pohľady zozadu na ťažné cestné vozidlo podľa vynálezu. Pri tomto vyhotovení, zaťaženie prenášajúci podlahová konštrukcia 11 zahrňuje podlahu vozidlovej
-15karosérie 12 v tvare podlahovej dosky a podvozok 13. na ktorom je umiestnená hlavná spojka v tvare podjednotiek 3 A, 3B hlavnej spojky tak, že výsledná sila hlavnej spojky sa prenáša na zadnú nápravu 15 pozdĺž pozdĺžnej osi L základného vozidla 1. Západkové spojky 31 zadnej karosérie 2 v tvare skrine sú uvoľniteľne uzamknuté v podjednotkách 3A, 3B hlavnej spojky a zadná karoséria 2 je dodatočne nesená na podlahovej doske karosériovej podlahy vozidla 12 podpornými blokmi 27.
Zadná karoséria 2 ďalej zahrňuje odsadenia 23 prekrývajúce v malej vzdialenosti bočné steny 17. Ako je to schematicky znázornené na obraze 6, zadná stena 18 je vytvorená ako dvojkrídlové dvere, ktorýché obe krídla 19 sú zahnuté okolo zadných rohov základného vozidla 1, a spájajú pozdĺžne bočné steny 17. pričom krídla dvier 19 sú zavesené na pozdĺžnych bočných stenách 17, alebo na samostatnej podpere (neukázaná). Vzhľadom na túto konštrukciu, celá šírka základného vozidla 1 medzi pozdĺžnymi bočnými stenami je prístupná pri vkladaní zadnej karosérie 2 od zadného konca vozidla.
Obraz 8 ukazuje ťažné cestné vozidlo podľa vynálezu vrátane návesu 5 pripojeného k hlavnej spojke (neukázanej) základného vozidla L Namiesto návesu 5 môže byť uzamknutá hlavnou spojkou vymeniteľná zadná karoséria 2, ktorá je znázornená čiarkovanými čiarami a môže mať formu zvisle predĺženého kontajnera. Hlavná spojka podľa vynálezu ( tu neznázomená) je vytvorená tak, aby sa na jednej strane, prispôsobená vymeniteľná zadná karoséria 2 mohla sa uzamknúť k zaťaženie prenášajúcej podlahovej konštrukcii 11 teda k prednej a zadnej náprave 14, 15 základného vozidla 1 a na druhej strane náves 5 mohol byť pripojený kpodľahovej konštrukcii 11. aby sa prenášalo zvislé zaťaženie a vodorovné ťažné alebo vlečné sily. Spojkový spoj (neznázomený) návesu 5 tvorí časť spojky 5A návesu. Obraz 9 schematicky ukazuje príklad takejto spojky návesu.
Obraz 9 schematicky znázorňuje hlavnú spojku 3 podľa vynálezu, ktorá obsahuje zvemú čeľusť 32A upevnenú k podlahovej konštrukcii 11 základného vozidla (neznázomené) a zvemú čeľusť 32B, ktorá je posuvná pomocou ovládača, napríkla hydraulického ovládača v smeroch ukázaných dvojitou šípkou. Spojka 5A návesu 5 je spojená s guľovým kolíkom 51 pripevnenom k návesu 5, guľa kolíka 51 je zasunutá do guľovej objímky 52 tak, aby bola pohyblivá na všetky strany klzným spôsobom, pričom guľová objímka 52 je uzamknutá medzi zvemé čeľuste 32A, 32B hlavnej spojky 3 cez spojkovú tyč 53 tvaru hríba. Teda, oba zvislé prívesové zaťaženia F a vodorovné ťažné sily Z vytvárané návesom 5. sú prenášané na podlahovú konštrukciu 11
-16základného vozidla X cez guľový kolík 51, guľovú objímku 52, spojkovú tyč 53 v tvare hríbu a hlavnú spojku 3.
Zadné karosérie podľa vynálezu (nezobrazené) sú na svojej podlahe opatrené západkovou spojkou 31 zodpovedajúcu spojkovej tyči 53 v tvare hríbu pre uvoľniteľné uzamknutie danej zadnej karosérie medzi zveme čeľuste 32A, 32B hlavnej spojky 3. Západková spojka 31 má tvar disku a má hornú a dolnú prstencovú kónickú plochu 32D zasunutú do doplnkových zverných otvorov zverných čeľusti 32A, 32B.
Ako je zobrazené dvojitou šípkou nakreslenou čiarkovanými čiarami, zvemá čeľusť zobrazená na pravej strane na obraze 9 môže byť rovnako posuvná v dvoch smeroch pomocou ovládača. Ďalej, ako je to uvedené zložkou vlečnej sily Z, zvemé čeľuste 32 stojace proti sebe protiľahlo cez západkovú spojku 31 (53) môžu byť obrátené voči sebe v priečnom smere k smeru jazdy vozidla. Toto usporiadanie je výhodné zvlášť vtedy, keď západková spojka 31 zadnej karosérie (neznázornené) je otočná smerom dole z predvyrovnanej polohy do konečnej polohy proti smeru jazdy tak, že západková spojka 31 sa môže otáčať medzi otvorenými zvemými čeľusťami 32 kolmo ku kresliacej rovine obrazu. Toto skracuje otváraciu cestu zverných čeľusti
32B vzhľadom k situácii kde západková spojka 31 sa otáča medzi čeľusťami pozdĺž trajektórie v kresliacej rovine obrazu 9.
Obraz 10 schematicky ukazuje vyhotovenie hlavnej spojky 3, keď táto je vytvorená ako spojka so zvernou guľou. Hlavná spojka 3 má spojkový blok 33 , ktorý je upevnený na zaťaženie prenášajúcu podlahovú konštrkciu 11 základného vozidla tak aby prenášal sily. Pevná zvemá čeľusť 32A a posuvná zvemá čeľusť 32B, ktorá sa môže posúvať hydraulicky, sú usporiadané v spojkovom bloku 33, pričom obe zverné čeľuste sú tvarované ako guľové objímky. Západková spojka 31 prichytená na podlahu zadnej karosérie 2 je riešená ako guľový kolík, ktorého sférická hlava je zovrená medzi zvemé čeľuste 32A. 32B, aby sa zabránilo lineárnemu a rotačnému pohybu guľového kolíka. Horná časť spojkového bloku 33 má centrovaciu vodiacu časť 33A vo forme dutého centrovacieho kužeľa pre vedenie západkovej spojky 31 zadnej karosérie 1 medzi zvemé čeľuste 32A, 32B, keď spojka 31 zadnej karosérie sa spustí do hlavnej spojky 3.
Posuvná zvemá čeľusť 32B je vedená posuvne vo vodiacom bloku 34, ktorý je prichytený k spojkovému bloku 33 tak, aby bol posuvný pozdĺžne. Okrem toho, posuvná zvemá čeľusť 32B je vedená vodiacim blokom 34 na predpätú pružinu 35 ležiaca v smere posunutia. Toto usporiadanie umožňuje západkovej spojke 31 zachytiť sa do hlavnej spojky 3 pružným spôsobom; konečne, posuvná zvemá čeľusť 32B - práve tak ako pevná zvemá čeľusť 32A - má
-17tiež šikmý vodiaci povrch 37 pre vedenie sférickej hlavy západkovej spojky 31 medzi zveme čeľuste 32A, 32B; pri tomto pohyblivá zvrená čeľusť 32B sa najprv tlačí preč a potom je nútená späť pružinou 35 keď sférická hlava spojky 31 zapadla do guľových objímok tvorených zvemými Čeľusťami. Uzamykací člen 36. reprezentovaný kolíkom na obraze 10, sa môže vložiť ručne a/alebo ovládačom na uzamknutie pohyblivej zvernej čeľuste 32B v jej zvemej polohe.
V tomto vyhotovení hlavnej spojky má náves (neznázomený) naprivesovej spojke miesto spojkovej tyče 53 hríbového tvaru podľa obrázku 9, takisto sférickú spojkovú tyč.
Vo vyhotovení ukázanom schematicky na obrazoch 11 a 11 A, zadná karoséria (neznázornená) je tiež uzamknutá v hlavnej spojke 3 pomocou guľového kolíka slúžiaceho ako západková spojka 3L Spojkový blok 33 upevnený k podlahovej konštrukcii 11 je tvarovaný ako polosférická objímka; dve posuvné oblúkové zverné čeľuste 32B stojace proti sebe vyčnievajú do otvorovej cylindrickej zasúvacej sekcie polosférickej objímky tak aby zaberali a zvierali hrdlovú časť sférickej hlavy záberovej spojky 3L To spôsobuje, že záberová spojka 31 je ťahaná dole do spojkového bloku 33 a zovretá vodorovne zo všetkých strán.
Posuvné zverné čeľuste 32B sú podopierané predpätými pružinami 35 umiestnenými vo vnútri spojkového bloku 33; v predloženom vyhotovení, tieto pružiny sú vyhotovené v tvare prstencových pružín alebo sponkových pružín alebo listových pružín. Zveme časti čeľusti 32B vyčnievajúce do dutej valcovej vkladacej sekcie polo-sférickej objímky spojkového bloku 33 sú vyhotovené so šikmými centrujúcimi a vodiacimi plochami 37 v zábere so sférickou hlavou západkovej spojky 31. pričom je táto spustená do hlavnej spojky tak, že zverné čeľuste 32B sú tlačené od seba proti pružnej sile predpätých pružín 35 a sférická hlava je chytená medzi zverné čeľuste.
Okrem toho, zveme čeľuste 32B sa môžu uzamknúť vo zvemej polohe pomocou uzamykacích členov 36 napríklad ako priečne umiestnené kolíky, vedené posuvne v priradených vodiacich otvoroch v spojkovom bloku 33 a nesené na uzamykacom moste 38, ktorý je nastaviteľný ručne a/alebo ovládačom vo smeroch ukázaných dvojitou šípkou.
Podľa obrazu 12, hlavná spojka 3 je usporiadaná v tvare skutkovej spojky, v ktorej záberová spojka 31 upevnená na podlahu zadnej karosérie 2 je tvarovaná ako skrutkový kolík, ktorý je vťahovaný do otočnej závitového hrdla 39. Závitové hrdlo 39 je nesená otočné v ložiskách 39A umiestených v spojkovom bloku 33 hlavnej spojky 3, ktorý je upevnený na podlahovej konštrukcii 11 základného vozidla. Závitové hrdlo 39 má na svojom voľnom konci
-18dutú kónickú centrujúcu vodiacu časť 33A, ktorou sa západková spojka 31 zadnej karosérie na protikónus na svojom voľnom konci centrované do závitovej rúry vovedie.
Vonkajší obvod závitového hrdla 39 môže byť tvarovaný ako závitovkový veniec v zábere s pohonným závitovkovým pastorkom 39B. ktorý môže byť poháňaný ručne a/alebo motorovým pohonom 39C. Posuvný uzamykací kolík 36 je držaný v excentrickej polohe na dne závitového otvoru závitkového hrdla 39 a môže byť vložený do uzamykacieho otvoru v západkovej spojke 31, pre uzamknutie západkovej spojky 31 v jej spojenom stave. Na zabránenie aby západková spojka 31 nevnikla príliš hlboko do hlavnej spojky 3, môže sa opatriť okrem vypínačom preťaženia aj polohovým senzorom 39C. ktorý motorový pohon 39C vypne.
Na obraze 13 znázornená hlavná spojka je vytvorená ako zvemý mechanizmus nožnicového typu pozostávajúci z drapákových zverných členov 32C. ktoré spolupracujú zvemým spôsobom so západkovou spojkou 31 alebo 53 (v znázornenom vyhotovení valcová) zadnej karosérie (neznázomené) alebo prípadne spojky návesu (neznázomená). Západková spojka 31 alebo 53 môže mať drážku (neznázomená) v zábere so zvemými drapákmi 32C zvemým spôsobom a zverné drapáky 32C môžu dodatočne vytvárať zvislú silovú zložku smerom dole. Je teda možné riešiť západkovú spojku 31 alebo 53 v tvare hríbového kolíka alebo guľového kolíka a prispôsobiť tvar zverných drapákov 32C k tvaru takéhoto kolíka.
Zverné drapáky 32C majú ovládacie ramená 72 a sú otočné s nimi okolo stacionárneho centrálneho otočného kolíka 71. Pohonný prevod 70 poháňa ovládacie ramená 72 na zatvorenie alebo otvorenie drapákov 32C na zovretie alebo uvoľnenie západkovej spojky 31. Miesto mechanického pohonného prevodu 70 znázorneného v príkladnom vyhotovení, môže sa použiť hydraulické alebo pneumatické pohonné usporiadanie, pri ktorom hydraulické alebo pneumatické valce priamo poháňajú ovládacie ramená 72.
V ukázanom vyhotovení, pohonné prostriedky 39C otáčajú centrálny pohonný pastorok 77 na ovládanie dvoch poháňaných prvkov 73, ktoré sú zabudované pomocou dvoch vodiacich skrutiek, ktoré majú opačné závity. Hnané prvky 73 zaberajú do voľných koncov ovládacích ramien 72; v ukázanom vyhotovení cez guľové matice 74, ktoré sú upevnené na poháňaných prvkoch 73, ktoré sa posúvajú v opačných smeroch a guľové matice zaberajú do guľových šálok ovládacích ramien 72.
Pretože každý pohyb ovládacích ramien 72 nutne spôsobuje posunutie poháňaných prvkov 73, celý pohonný prevod 70 je upevnený na saniach 75 posuvných v pozdĺžnych
vedeniach. Posunuté polohy rôznych zložiek sú na obraze 13 znázornené čiarkovanými čiarami a označené vzťažnými číslami s apostrofom.
Pri hydraulickom alebo pneumatickom pohone, ovládacie ramená 72 alebo drapáky 32C musia v prípade poklesu tlaku kvapaliny v zovretej polohe drapákov 32C sa uzamknúť mechanicky (neznázomené) na zaistenie bezpečnosti.
K drapákom 32C sa môžu použiť pomocné podpery 78, čím drapákom 32C vznikne ďalšia opora v uzamknutej polohe. Takéto pomocné podpery 78 môžu byť riešené tak, že pri použitý hydraulického a pneumatického pohonu súčasne splňujú funkciu prídavného mechanického uzamknutia drapákov 32C v ich zovretej polohe.
Na riadené vovedenie spojky 31 pri spúštaní zadnej karosérie dole môžu byť zvemé drapáky 32C na ich čele opatrené centrovacou vodiacou Časťou 32A.
Obraz 14 schematicky ukazuje vyhotovenie hlavnej spojky, ktorá má viaceré podjednotky 3A, 3B hlavnej spojky nesené v odstupoch jedna od druhej na podvozku 13. vytvárajúce zaťaženie prenášajúcu podlahovú konštrukciu základného vozidla. Podjednotky 3A, 3B hlavnej sú usporiadané tak, že prenášajú zvislé zaťaženia a vodorovné sily. V ukázanom vyhotovení, podjednotky 3A, 3B ( na obraze 14 sú uvedené len podjednotky) sú opatrené lievikovými spojkovými objímkami 30 v zábere s kónickou záberovou spojkou 31A upevnenou na podlahe zadnej karosérie 2. Každá záberová spojka 31A je ďalej opatrená uzamykacím kolíkom 31B, ktorý zvisle dole zasahuje do pripojeného otvoru v danej podjednotke; uzamykací kolík 31B ie v zábere so zvemým klinom 32E nesenom na podvozku 13 a posuvným ovládačom.
Pomocou zverných klinov 32E západkové spojky 31A zadnej karosérie 2 sú ťahané dole smerom k podvozku 13 a k nemu uzamknuté. Spojkové objímky 30 sú potiahnuté trecími vrstvami 30A: uťahovacie sily prenášané zo zvemého klina 32E na západkové spojky 31A sú prenášané na spojkové objímky 30 cez trecie vrstvy 30A.
Je samozrejmé, že sú možné rôzne doplnenia a modifikácie znázornených a opísaných vyhotovení.
Tak napríklad pri vyhotoveniach podľa obrazov 10 a 11 sa môže vykonať opatrenie, aby posuvná zvemá čeľusť, keď sa má západková spojka odpojiť, bola uvoľni teľná ručne alebo ovládačom proti sile predpätej pružiny 35.
Ďalej, v prípade, že samotný zvemý zámok nie je dostatočný na zabránenie, aby sa zadná karoséria neotáčala, môže sa použiť dodatočné uzamykacie návrhy alebo podobne, aby sa úplne zabránilo akejkoľvek rotácii.
-20Ďalej môže byť západková spojka umiestnená na podlahe zadnej karosérie ručne alebo pomocou ovládača znižovateľne alebo otočiteľne namontovaná, pričom sa môže najprv zadná karoséria do svojej konečnej polohy znížiť a potom sa západková spojka za účelom uzamknutia sníži do hlavnej spojky.
Pincipielne je možné aj naopak oproti ukázaným vyhotoveniam použiť mechanizmus hlavnej spojky na podlahe zadnej karosérie a západkovú spojku na podlahovej konštrukcii, iba že takéto usporiadanie môže byť zložitejšie a/alebo nákladnejšie.
Bočné steny použité na zadnej časti ťažného cestného vozidla podľa vynálezu môžu byť usporiadané tak, že sú odpoj iteľné alebo odklopiteľné.

Claims (18)

  1. Patentové nároky
    1. Ťažné cestné vozidlo, najmä osobný automobil, ktoré má dovolenú maximálnu nosnú hmotnosť 3,5 ton alebo nákladný automobil, ktorý má dovolenú maximálnu nosnú hmotnosť 5 ton v y z n a č u j ú c e s a t ý m, že pozostáva zo:
    základného vozidla (1) so zaťaženie prenášajúcou podlahovou konštrukciou (11) pozostávajúcou z podlahy (12) vozidlovej karosérie a/alebo podvozku (13), pričom uvedená podlahová konštrukcia (11) je opatrená prednou nápravou (14) a najmenej jednou zadnou nápravou (15), základné vozidlo (1) ďalej zahrňuje vozidlovú karosériu (16) nesenú na podlahovej konštrukcii (11), pričom zadná časť vozidlovej karosérie (16) má bočné steny (17,18), a výmeniteľnú zadnú karosériu (2) pripájajúcu sa hore na bočné steny (17,18), pričom zadná karoséria (2) je nesená priamo na podlahovej konštrukcii (11) zaťaženie prenášajúcim spôsobom, pričom zadná karoséria (2) je uvoľniteľne uzamknutá v hlavnej spojke (3) základného vozidla (1), pričom hlavná spojka (3) je nesená priamo na podlahovej konštrukcii (11) zaťaženie prenášajúcim spôsobom, pričom zadná karoséria (2) je ďalej upevnená na samostatnej vyrovnávacej spojke (4) usporiadanej v odstupe od hlavnej spojky (3), pričom zadná karoséria (2) je upravené tak, aby zaberala do vyrovnávacej spojky (4) v predvyrovnanej polohe a aby sa znížila z predvyrovnanej polohy do zamykacej polohy v hlavnej spojke (3), a hlavná spojka (3) je usporiadaná tak, aby umožňovala hlavné spojenie zadnej karosérie (2) tak, aby sa zabránilo jej posunutie a otočenie, a niesť náves (5) tak, aby boli prenášané zvislé zaťaženia a ťahové sily.
  2. 2. Ťažné cestné vozidlo podľa nároku 1 vyznačujúce sa t ý m , že najmenej jedna zadná karosérie (2) výmeniteľná u uvedenej zadnej karosérie (2) je opatrená a usporiadaná tak, že je nesená priamo na podlahovej konštrukcii (11) zaťaženie prenášajúcim spôsobom, pričom prídavná zadná karoséria (2) je uvoľniteľne uzamknuteľná hlavnou spojkou (3) a pripojiteľná na vyrovnávaciu spojku (4).
  3. 3. Ťažné cestné vozidlo podľa nároku 2, vyznačujúce satým, že každá zadná karoséria (2) má podlahovú časť (21) vloženú medzi bočné steny (17,18), pričom podlahová časť (21) má podlahu (22) upravenú na uzamknutie zadnej karosérie (2) k hlavnej spojke (3).
  4. 4. Ťažné cestné vozidlo podľa jedného z nárokov laž 4, vyznačujúce sa tým, Že najmenej podzostava zadnej karosérie (2) má osadenia (23) prispôsobené tak, že dosadnú na bočné steny (17).
  5. 5. Ťažné cestné vozidlo podľa jedného z nárokov laž 4, vyznačujúce sa tým, že zadná bočná stena (18) základného vozidla (1) je usporiadaná vo forme odklopných dvier, ktoré majú dve dverové krídla (19) otočné okolo závesov umiestnených v oblasti pozdĺžnych bočných stien (17) v odstupe od zadných koncov pozdĺžnych bočných stien (17).
  6. 6. Ťažné cestné vozidlo podľa jedného z nárokov laž 5, vyznačujúce sa tým, že vyrovnávacia spojka (4) je usporiadaná v tvare viacerých podjednotiek (4A,4B) vyrovnávacej spojky umiestnených v odstupe jedna od druhej na vozidlovej karosérii (16) základného vozidla (1) a/alebo na jeho podlahovej konštrukcii (11).
  7. 7. Ťažné cestné vozidlo podľa nároku 6, vyznačujúce sa tým, že vyrovnávacia spojka (4) má najmenej jeden vodorovne umiestnený vyrovnávací prvok (41), usporiadaný v odstupe nad hlavnou spojkou (3), západkový člen (24) zadnej karosérie (2) prispôsobený na vloženie vodorovne do vyrovnávacieho prvku (41), vyrovnávaciu spojku (4), ďalej majúci uzamykacie zariadenie (42) vrátane vodorovne posuvnej tyče prispôsobenej uvoľniteľne uzamknúť zadnú karosériu (2) v predvyrovnanej polohe tak, že zadná karoséria (2) sa môže otočiť dole do uzamykacieho zapojenia v hlavnej spojke (3).
  8. 8. Ťažné cestné vozidlo podľa nároku 6, vyznačujúce sa tým, že vyrovnávacia spojka (4) má vodorovný alebo zvislý vyrovnávací prvok (41), do ktorého sa môže zaviesť vodorovne alebo zvisle západkový člen (24) zadnej karosérie (2) a zvislé vodiace prostriedky, pozdĺž ktorých sa môže zadná karoséria (2) znížiť lineárnym zvislým pohybom.
  9. 9. Ťažné cestné vozidlo podľa jedného z nárokov laž8, vyznačújúce satým, že hlavná spojka (3) je usporiadaná v tvare viacerých podjednotiek (3A,3B) hlavnej spojky umiestnených v odstupoch jedna od druhej tak, že výsledná sila hlavnej spojky je prenášaná na podlahovú konštrukciu (11) v pozdĺžnej osi základného vozidla (1) v oblasti zadnej nápravy (15).
  10. 10. Ťažné cestné vozidlo podľa jedného z nárokov laz 9, vyznačujúce satým, že hlavná spojka (3) má centrálnu spojkovú jednotku usporiadanú v pozdĺžnej osi základného vozidla (1) v oblasti zadnej nápravy (15).
  11. 11. Ťažné cestné vozidlo podľa jedného z nárokov lažlO, vyznačujúce sa tým, že hlavná spojka (3) má posúvateľné zvemé prostriedky (32) prispôsobené na uzamykanie zadnej karosérie (2) k podlahovej konštrukcii (11) tak, že zadná karoséria (2) je upevnená zvisle k podlahovej konštrukcii (11) a zabezpečuje ju proti posunutiu a otáčaniu, zadná karoséria (2) je nesená na podlahovej konštrukcii (11) dodatočnými podpornými prostriedkami (27).
  12. 12. Ťažné cestné vozidlo podľa jedného z nárokov lažll, vyznačujúce satým, že zadná karoséria (2) je zvisle nesená na vozidlovej karosérii (16) základného vozidla (1) výlučne pomocou pružných podporných prostriedkov.
  13. 13: Ťažné cestné vozidlo podľa jedného z nárokov 1 až 12, vyznačujúce sa tým, že hlavná spojka (3) má centrujúcu vodiacu časť (33A) na centrovanie a vedenie západkovej spojky (31) zadnej karosérie (2), keď zadná karoséria (2) je spustená pre uzamknutie západkovej spojky (31) do hlavnej spojky (3), a vyrovnávacia spojka (4) a/alebo jej pripojené podporné prostriedky sú usporiadané tak, aby mali ohraničenú stlačiteľnosť.
  14. 14. Ťažné cestné vozidlo podľa jedného z nárokov lažl 3, vyznačujúce satým, že hlavná spojka (3) je usporiadaná v tvare pružnej západkovej spojky, ktorá má najmenej jeden pružný zvemý prostriedok (32B) prispôsobený tak, aby kooperoval zvemým spôsobom so západkovou spojkou (31) upevnenou na podlahe zadnej karosérie (2), pričom zvemý prostriedok (32B) je ďalej prispôsobený tak, aby bol uzamknutý posuvným uzamykacím prostriedkom (36).
  15. 15. Ťažné cestné vozidlo podľa jedného z nárokov lažl 4, vyznačujúce satým, že hlavná spojka (3) má pohonný prostriedok.
  16. 16. Ťažné cestné vozidlo podľa nároku 15, vyznačujúce satým, že hlavná spojka (3) má zvemé prvky (32B-;32C) stojace proti sebe diametricky, pričom každý zvemý prvok (32B,32C) je posuvný ovládačom (obraz 9, obraz 13).
  17. 17. Ťažné cestné vozidlo podľa nároku 15 alebo 16, vyznačujúce satým, že hlavná spojka (3) a západková spojka (31) uzamknuté majú kooperujúce kónické zverné plochy (32D) (obraz 9).
  18. 18. Ťažné cestné vozidlo podľa nároku 16 alebo 17, vyznačujúce satým, že posuvné zverné prvky (32B-;32C) stoja proti sebe priečne k smeru jazdy.
SK905-99A 1997-01-04 1998-01-02 Powered road vehicle comprising a replaceable rear body mounting SK90599A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19700209 1997-01-04
PCT/EP1998/000010 WO1998029289A2 (en) 1997-01-04 1998-01-02 Powered road vehicle comprising a replaceable rear body mounting

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK90599A3 true SK90599A3 (en) 2000-01-18

Family

ID=7816865

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK905-99A SK90599A3 (en) 1997-01-04 1998-01-02 Powered road vehicle comprising a replaceable rear body mounting

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6129411A (sk)
EP (1) EP0923482B1 (sk)
AT (1) ATE195914T1 (sk)
AU (1) AU6612998A (sk)
CA (1) CA2276340A1 (sk)
DE (1) DE69800282T2 (sk)
DK (1) DK0923482T3 (sk)
ES (1) ES2152118T3 (sk)
HU (1) HUP0000972A3 (sk)
PL (1) PL334346A1 (sk)
PT (1) PT923482E (sk)
SK (1) SK90599A3 (sk)
WO (1) WO1998029289A2 (sk)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2821325B1 (fr) * 2001-02-26 2003-05-30 Peugeot Citroen Automobiles Sa Vehicule automobile de type break transformable en un vehicule a benne ouverte vers le haut
DE60129142T2 (de) * 2001-11-22 2008-02-28 Inalfa Roof Systems Group B.V. Fahrzeug
DE10200037B4 (de) * 2002-01-03 2005-08-11 Webasto Ag Fahrzeug mit einem vergrößerbaren Kofferraum
US20080017426A1 (en) * 2006-03-23 2008-01-24 Walters Raul J Modular vehicle system and method
US20120261944A1 (en) * 2008-09-18 2012-10-18 Kreil Craig J Vehicle Seal With Sensor Feedback
US20100066025A1 (en) * 2008-09-18 2010-03-18 Kreil Craig J Vehicle Seal With Sensor Feedback
DE102009049602B3 (de) * 2009-09-11 2011-07-07 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft, 80809 "Karosseriebauverfahren"
WO2011134564A1 (de) 2010-04-28 2011-11-03 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Bauteilverbindung bzw. verfahren zum verbinden von bauteilen
DE102010042803B4 (de) 2010-10-22 2020-09-24 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Bauteilverbindung
DE102010052885B4 (de) * 2010-12-01 2023-02-09 Westfalia-Automotive Gmbh Lastenträger mit einer angetriebenen Befestigungseinrichtung
US8727426B2 (en) * 2012-03-16 2014-05-20 GM Global Technology Operations LLC Expandable vehicle system and method of expanding a vehicle
US9729636B2 (en) * 2014-08-01 2017-08-08 Magna Electronics Inc. Smart road system for vehicles
US10032369B2 (en) 2015-01-15 2018-07-24 Magna Electronics Inc. Vehicle vision system with traffic monitoring and alert
DE102017216640A1 (de) 2017-09-20 2019-03-21 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Karosserieelement für ein Fahrzeug
DE102017216642A1 (de) 2017-09-20 2019-03-21 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Karosserieelement für ein Fahrzeug
US11417107B2 (en) 2018-02-19 2022-08-16 Magna Electronics Inc. Stationary vision system at vehicle roadway
US11149474B2 (en) * 2018-06-08 2021-10-19 Ford Global Technologies, Llc Articulating hood pin assembly and hood latch assembly incorporating that articulating hood pin assembly
FR3115755A1 (fr) * 2020-11-03 2022-05-06 Psa Automobiles Sa Système de mobilité comportant une cellule et une partie motrice

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1250283B (de) * 1967-09-14 Clmomobil-Hospital-Werk Gesellschaft mit beschrankter Haftung, Hanno ver-Langenhagen In einen Lastwagen umwandelbare Sattelzugmaschine
GB267649A (en) * 1926-01-07 1927-03-24 George Frederick Rayner Improvements in and relating to bodies for motor vehicles
GB365929A (en) * 1930-05-14 1932-01-28 Kristian Alfred Olsen Improvements in the bodies of motor vehicles
US2409181A (en) * 1944-09-19 1946-10-15 Ronald D Bagley Airborne cargo truck
US2591380A (en) * 1948-04-16 1952-04-01 Schreiner Otto Convertible automobile body structure
US3419304A (en) * 1967-01-16 1968-12-31 Sangimino Vito Autowagon
US3547480A (en) * 1968-07-22 1970-12-15 Bruce K Ward Expandable auto camper
US3796444A (en) * 1972-09-05 1974-03-12 W Hixon Truck-trailer combination with improved hitch
US3817545A (en) * 1972-09-08 1974-06-18 B Ward Vehicle
US3843158A (en) * 1972-12-20 1974-10-22 R Schwellenbach Trailer coupling with passageway
US4557518A (en) * 1976-02-25 1985-12-10 Maclean Ewen M Modular concept in camper trailer having portable corridor
US4256323A (en) * 1979-01-17 1981-03-17 Mcbride Paul R Vehicle trunk mounted fifth wheel trailer hitch
US4322108A (en) * 1980-05-05 1982-03-30 Mcpherson William L Convertible vehicle
US4452465A (en) * 1981-06-04 1984-06-05 Nbs, Inc. Camping trailer and automobile-trailer combination
DE3414617A1 (de) * 1985-04-19 1985-10-31 Aper Ludwig Dipl Designer Fh Kraftfahrzeug
CA1288118C (en) * 1986-09-10 1991-08-27 John M. Buday Motor home assembly
US4995664A (en) * 1986-09-10 1991-02-26 Continental Coach Ltd. Hitch for motor home assembly
US4842326A (en) * 1987-05-08 1989-06-27 John A. DiVito Motor vehicles with interchangeable functional body modules
FR2641744B1 (fr) * 1989-01-19 1992-02-21 Sferlazzo Yves Vehicule de transport avec compartiment de charge amovible et communicant avec l'habitacle
US5108144A (en) * 1990-07-30 1992-04-28 Crowley Michael J Recreational vehicle with two rigidly coupled sections
US5301997A (en) * 1992-01-10 1994-04-12 Charles Cudden Modular passenger compartment for motor vehicle
DE4310493A1 (de) * 1993-03-31 1994-10-06 Opel Adam Ag Kraftfahrzeug, insbesondere Personenkraftwagen

Also Published As

Publication number Publication date
PT923482E (pt) 2001-02-28
EP0923482A2 (en) 1999-06-23
PL334346A1 (en) 2000-02-28
WO1998029289A2 (en) 1998-07-09
HUP0000972A3 (en) 2002-03-28
DE69800282T2 (de) 2001-03-29
AU6612998A (en) 1998-07-31
ATE195914T1 (de) 2000-09-15
DE69800282D1 (de) 2000-10-05
WO1998029289A3 (en) 1998-08-13
HUP0000972A2 (hu) 2000-08-28
ES2152118T3 (es) 2001-01-16
EP0923482B1 (en) 2000-08-30
DK0923482T3 (da) 2001-01-08
CA2276340A1 (en) 1998-07-09
US6129411A (en) 2000-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK90599A3 (en) Powered road vehicle comprising a replaceable rear body mounting
EP3604084B1 (en) Automobile chassis for carrying automobile body and various specially-equipped devices as loads
US20070024017A1 (en) Locking mechanism for movable subframe of tractor-trailers
EP4251492A1 (de) Transport- und verladeanordnung und verfahren zum betrieb der transport- und verladeanordnung
JP3724588B2 (ja) 上部構造付きボディ
CN110884513A (zh) 驮背运输车
DE69930062T2 (de) Vorrichtung zur Handhabung eines Behälters für ein Straßenfahrzeug
US9731780B2 (en) Trailer hitch
US8091942B2 (en) Recreational vehicle with ramp door
WO2022238266A1 (de) Verladevorrichtung und transport- und verladeanordnung
EP1609678B1 (en) Rear luggage carrier for vehicles
DE102010045085B4 (de) Längenveränderliche Deichsel, LKW-Anhängerzug und Tür für einen Kofferaufbau eines LKW-Anhängerzuges
GB2223999A (en) Road transport unit with demountable body
RU2245804C2 (ru) Кран-манипулятор металловозный самосвального типа
US7367770B2 (en) Retractable tail-lift for a vehicle
CZ233999A3 (cs) Motorem poháněné silniční vozidlo mající vyměnitelnou sestavu zadního dílu karoserie
EP0718149B1 (en) Combination including a vehicle with superposed platforms for transporting motor vehicles
CN212047354U (zh) 一种具有连杆锁闭机构的鞍座及驮背运输车
WO2012156397A1 (de) Lastenträger
KR102586668B1 (ko) 스왑 시스템 기술이 적용된 물류 이송 차량
US20060072993A1 (en) Refuse collection system and method
JPH0732167Y2 (ja) ボツクスパレツト搬送車における牽引装置
CN111252100A (zh) 一种驮背运输活动鞍座及驮背运输车
KR20070015650A (ko) 트레일러용 토잉바
EP1190899A1 (en) Multifunctional vehicle, method and auxiliary chassis therefor