CZ233999A3 - Motorem poháněné silniční vozidlo mající vyměnitelnou sestavu zadního dílu karoserie - Google Patents

Motorem poháněné silniční vozidlo mající vyměnitelnou sestavu zadního dílu karoserie Download PDF

Info

Publication number
CZ233999A3
CZ233999A3 CZ19992339A CZ233999A CZ233999A3 CZ 233999 A3 CZ233999 A3 CZ 233999A3 CZ 19992339 A CZ19992339 A CZ 19992339A CZ 233999 A CZ233999 A CZ 233999A CZ 233999 A3 CZ233999 A3 CZ 233999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
coupler
assembly
coupling
bodywork
vehicle
Prior art date
Application number
CZ19992339A
Other languages
English (en)
Inventor
Thomas Neff
Markus Betz
Stefan Taller
Original Assignee
Cd Car Development Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cd Car Development Gmbh filed Critical Cd Car Development Gmbh
Priority to CZ19992339A priority Critical patent/CZ233999A3/cs
Publication of CZ233999A3 publication Critical patent/CZ233999A3/cs

Links

Landscapes

  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Abstract

Motorempoháněné vozidlo,jmenovitě osobní automobil mající maximální povolenou pohotovostní hmotnost 3,5 tuny nebo malý užitkový automobil mající maximální povolenou ložní hmotnost 5 tun obsahuje: základní vozidlo /1/mající zátěž přenášející spodní rám/11/ obsahující spodek /12/ karoserie vozidla a/nebo podvozek/13/, kdy spodní rám/11/je vybavenpřední nápravou /14/ apnnejmsnšímjednou zadní nápravou /14/, přičemž základní vozidlo /1/ dále obsahuje karoserii /16/ vozidlanesenou na spodnímrámu/11/ a zadní část karoserie/16/ vozidlamá boční stěny/17,18/, a vyměnitelnou sestavu /2/ zadního dílu karoserie přidružovanou směremvzhůru k bočnímstěnám/17,18/tato sestava/2/ zadního dílu karoserieje nesena přímo na spodním rámu/11/ způsobempřenášení zátěže, tato sestava/2/zadního dílu karoserie se uvolňovatelně zamyká ve hlavnímspřáhle /3/ základního vozidla/1/, toto hlavní spřáhlo /3/je neseno přímo na spodnímrámu /11/ způspbempřenášení zátěže, tato sestava /2/ zadního dílu karoserie se dále připevňuje ke zvláštnímu vymezovadmu spřáhlu /4/ umístěnému v určité vzdálenosti od hlavního spřáhla /3/, přičemž sestava /2/ zadního dílu karoserieje upravenajakpro připojování k vymezovadnu spřáhlu/4/ v předběžně vyrovnané poloze, tak i pro snižování z předběžně vyrovnané polohy do zamykací polohy v hlavnímspřahlu/3/ a toto hlavní spřahlo/3/je upravenojak prozajišťování hlavního připojení sestavy/2/ zadního dílu karoserie způsobemznemožnění jejího posunování nebo pootáčení, tak i pro takové vlečení návěsu /5/,jež zajišťuje přenášení svislých zátěží a vlečných sil.

Description

Motorem poháněné silniční vozidlo mající vyměnitelnou sestavu zadního dílu karoserie
Oblast techniky
Přihlašovaný vynález se zaměřuje na motorem poháněné silniční vozidlo mající vyměnitelnou a tudíž proměnnou sestavu zadního dílu karoserie.
Dosavadní stav techniky
Silniční vozidla mají za normálních okolností stálou strukturu karoserie, která souvisí s možným využíváním vozidla například pro přepravu zboží a/nebo osob. Tato vozidla se vybavují stálými, neměnnými karoseriemi.
Další kategorie vozidel se vybavuje takzvanými vyměnitelnými díly karoserie, což znamená, že zadní díly karoserií takových vozidel lze výměnným způsobem nahrazovat jinými díly karoserie v průběhu poměrně krátkého časového úseku, přičemž způsob konstrukčního řešení těchto dílů karoserie odpovídá různým účelům praktického použití. Takové vyměnitelné díly karoserie existují ve zvýšeném počtu v oblasti velkých užitkových vozidel, protože umožňují připojení nebo odpojení zaparkovaného dílu karoserie nezávisle na přítomnosti motorem poháněného vozu.
Vozidla mající výměnné díly zadku karoserie jsou známa především v oblasti kamionů a užitkových vozidel, a to hlavně v souvislosti s vyměnitelnými díly karoserie, což jsou takové díly karoserie, které se mohou snadno umisťovat na existující vůz (včetně hnacího motoru a kabiny řidiče) a naopak se z něho mohou snadno odstraňovat. Účelem takového systému je to, aby motorem poháněná jednotka (vůz včetně hnacího motoru a kabiny řidiče) mohla využívat určitý počet různých dílů karoserie. V tomto smyslu lze připojovat a odpojovat zaparkované díly karoserie, přičemž motorem poháněná jednotka převáží další výměnné díly karoserie. Tento způsob organizování úprav karoserie ve smyslu připojování a odpojování dílů karoserie šetří čas a náklady, protože není nutné kupovat zvláštní pohonnou jednotku pro každý účel a související tvar karoserie. Navíc sestavy karoserií vozidel podle dosavadního stavu v této oblasti techniky výhradně tvoří celky, které neovlivňují vnitřní prostor vozidla.
• · • · • · ·
Používání různých zadků karoserie v podobě vyměnitelných dílů karoserie je velmi snadné ve spojení s řečenými typy kamionů a užitkových vozidel, protože tato vozidla mají velmi stabilní podvozek (včetně motoru a kabiny řidiče), na který se různé díly karoserie snadno umisťují. V těchto případech neexistují žádné přesahy v lícování na struktuře karoserie, jak tomu bývá v případě osobního automobilu nebo lehkého užitkového vozidla.
Naopak používání výměnných dílů pro menší vozidla bylo realizováno pouze v podobě studií a jednotlivých dílů. I když je samotná koncepce zřejmá a logická, její zavádění způsobuje značné problémy jak s ohledem na technické řešení, tak i finanční stránku.
Cílem tohoto vynálezu je vyvinout technické řešení, které umožni výhodné používání vyměnitelných dílů zadků karoserie menších vozidel poháněných motorem majících velikost osobních automobilů a menších užitkových vozidel.
Další cíl tohoto vynálezu spočívá v tom, že proměnné díly zadku karoserie by neměly být převáženy jen v podobě vyměnitelných dílů karoserie, ale měly by tvořit součást karoserie vozidla, na kterou by byly namontovány tak, aby vnitřní prostor proměnného sestavení zadku karoserie mohl vytvářet prostor patřící k celkovému prostoru řidiče a/nebo spolujezdců základního vozidla.
Dosavadní stav v této oblasti techniky již uvádí technické řešení i tohoto problému, kdy takové řešení umožňuje přeměnu normálního vozu například na kabriolet nebo kupé. Avšak v dosavadním stavu v této oblasti techniky se proměnné díly karoserie připevňují na strukturu základného vozidla, a to upřednostňované na jeho bočních stranách nebo na střešní straně, takže tyto strany musí být v souvislosti stírn vyztužovány nebo nahrazovány nosnými strukturami.
Skutečně závažným nedostatkem takových konstrukčních řešení je to, že ve srovnám s obvyklými karoseriemi vozidel vyžadují úplně rozdílná řešení karoserie v souvislosti s přenášením a vstřebáváním sil vyvíjených přidanými proměnnými díly. Poměrně měkká struktura karoserie automobilu může nést buď jen lehké díly sestavy karoserie nebo v případě konstrukčního řešení přizpůsobujícího se těžším sestavám karoserie vzniká požadavek vytvoření pevných výztuh, které jsou nákladné a těžké.
Jeden z několika příkladů dosavadního stavu v této oblasti techniky představuje sportovní automobil Nissan Exa z roku 1986, v němž se může sestava zadku karoserie za tyčí chránící řidiče při převrácení vyměňovat tak, aby se vytvořila varianta kupé, varianta kabrioletu • · • · • · ··· ···· ··«· • · · · · · · · ·· · • ···· · · · ··· · ··· ··· • · · · · · · • ··· · ·· · · ·· ··
-3a varianta sportovního vzhledu vozu. Avšak takové vyměnitelné díly zadku karoserií mají podobu pouze velmi lehkých, malých sestav s nepatrnou užitkovou hodnotou a proměnlivostí ve vztahu k vozidlu jako celku.
Technicky nejvyspělejší a nejpokroěilejší řešení, a to jak v pojmech konstrukčního řešení, tak i v pojmech systému, určené pro lehká silniční vozidla mající proměnné díly karoserie vozu představila firma Mercedes-Benz na Ženevském autosalonu v roce 1995 v podobě koncepce prototypu nazvaného „Vario Research Car“ (zkratka „VCR“, ve volném překladu „automobil převádějí výzkum variant karoserie“). Tato koncepce umožňuje provádět přeměny vozu na základě vyměňování horního dílu struktury zadku karoserie na obou stranách směrem k předku až po B-sIoupek, přičemž střecha se vyměňuje kompletně až po rám předního ochranného skla. Tato proměnlivost má podstatný vliv na koncepci celého vozidla a umožňuje příslušnou přeměnu vozu typu kombi na dvoudveřovou limuzínu, vůz s malou ložní plochou (známý „pick-up“) a kabriolet. Hotovými proměnnými díly karoserie vozu mohou být poměrně lehké díly vyráběné na základě vyspělé technologie a poměrně dražší díly mající polotěžkou konstrukci. Na druhé straně tyto přeměny rovněž ukazují, že řečená koncepce se výhradně zaměřuje na osobní automobil, jehož parametry neumožňují uplatňování těžších dílů karoserie, přičemž jedním z důvodů takového stavu je problém přenášení značné části sil z proměnných dílů karoserie na rám předního ochranného skla.
Při posuzování těžších sestav zadku karoserie nepostradatelných pro průmyslové verze lze uvést nevýhodu, která spočívá v tom, že zátěž působí v oblasti zadní nápravy v rovině nad kryty kol přes vyztuženou boční strukturu karoserie vozidla. Toto konstrukční řešení rovněž umožňuje používání pouze lehkých dílů proměnných sestav karoserie, protože síly vycházející ze sestav karoserie se musí přenášet na dolní strukturu přes dlouhé dráhy.
Výsledkem shrnutí nedostatků dosavadního stavu v této oblasti techniky konstruování silničních, motorem poháněných vozidel majících proměnné sestavy zadku karoserie, a to z pohledu lehkých silničních vozidel (se zaměřením na řešení podle přihlašovaného vynálezu), je konstatování, že statické a dynamické síly vznikající v důsledku existence hmoty proměnného dílu sestavy karoserie působí v místě, které je poměrně vysoko nad těžištěm základního vozidla, přičemž řečené síly se přenášejí na strukturu karoserie vozidla, jež může být vyztužena, a/nebo že proměnné díly sestavy karoserie mohou být pouze poměrně lehké. Proto je proměnnost značně omezena, a to obzvláště s ohledem na provedení průmyslových verzí, které musí být • · · · · · ·
-4často poměrně těžké a objemné, aby umožňovaly přepravu větších nákladů nebo objemných výrobků v zájmu ziskového provozu vozidla.
Podstata vynálezu
V souladu s přihlašovaným vynálezem se tyto nedostatky překonávají na základě základní koncepce, podle níž síly působící z proměnného dílu zadku karoserie (hmota dynamické síly v důsledku pohybů vozidla apod.) účinkují do značné míry vnejnižším místě podvozku (v závislostí na typu vozidla a jeho konstrukci), kdy tímto místem je spodní, zatížení přenášející struktura, na níž jsou zavěšena kola, přičemž pouze výrazně menší síly působící v důsledku jiných činností, jako je umisťování a odstraňování, vystřeďování, utěsňování a připevňování proměnného dílu zadku karoserie ve vztahu k základnímu vozidlu, se přenášejí úplně nebo částečně na strukturu karoserie základního vozidla.
Silničním vozidlem sestaveným podle tohoto vynálezu je výhodně typický osobní automobil, jako je limuzína, kupé, kabriolet, kombi, dodávkový automobil nebo malý dodávkový automobil, terénní automobil nebo malý autobus (známý také jako „minibus“). Tento vynález pokrývá automobily uvedeného typu až do povolené ložní hmotnosti 3,5 tuny zejména tehdy, nemají-li zvláštní podvozek, nýbrž spodek samonosné karoserie vozidla. Podle tohoto vynálezu lze navíc konstruovat malé nákladní automobily a zejména uzavřená skříňová vozidla mající maximální ložnou hmotnost 5 tun. Totéž se vztahuje na silniční vozidla podle tohoto vynálezu, ve kterých se spodní, zatížení přenášející struktura, na níž jsou zavěšena kola, vyznačuje zvláštním podvozkem majícím například dva podélné nosníky nebo podvozek v kombinaci s dolní strukturou karoserie vozidla podílející na přenášení účinku zatížení.
Každé silniční vozidlo podle tohoto vynálezu je samostatným základním vozidlem obsahujícím motorem poháněnou jednotku a spodní, zatížení přenášející strukturu, kterou tvoří spodek karoserie a/nebo podvozek a která je vybavena přední nápravou a jedinou zadní nápravou nebo dvojicí zadních náprav.
S odvoláním na názvosloví, jež je běžné v oblasti automobilního průmyslu, neznamená pojmenování „přední náprava“ a „zadní náprava“ žádné navazující součásti nápravy, nýbrž přední a zadní kola, přidružené závěsné a pružinové systémy a abstraktní geometrické osy, kolem nichž se příslušná kola otáčejí během přímé dráhy pohybu vozidla.
• · • · · · · · • · · · · · • · · · · · · · · · • · ·
Spodní struktura karoserie, na kterou se prostřednictvím přidružených závěsů zavěšují kola, je tvořena spodní strukturou samonosné karoserie vozidla a/nebo podvozku v závislosti na typu vozidla a nese sestavu karoserie vozidla, jež má podobu samostatné kabiny nebo zdvojené kabiny obsahující prostor pro řidiče a případně prostor za sedadlem řidiče. Tento prostor může být otevřen směrem dozadu nebo může být uzavřen stěnou, která může být oddělitelná. Sestava zadního dílu karoserie, a to zejména její část v bezprostřední návaznosti na B-sloupek rovněž výhodně obsahuje boční stěny, které vyčnívají svisle od spodní struktury a obklopují zadní část základního vozidla na obou podélných stranách a na zadní straně při pohledu v normálním směru pohybu vozidla. Boční stěny se mohou připojovat k předku karoserie prostřednictvím přechodových částí karoserie. Zadní část základního vozidla se nad spodní strukturou široce otvírá směrem k vrchu.
V základním provedení silničního vozidla podle přihlašovaného vynálezu se vyměnitelná sestava zadního dílu karoserie umisťuje nad bočními stěnami a směrem vzhůru pokrývá zmiňovanou otevřenou zadní část základního vozidla, podélné strany a zadní stranu tak, aby se část sestavy zadního dílu karoserie, která se nachází nad bočními stěnami, připojila ke karoserii základního vozidla.
V souladu s tímto vynálezem je sestava zadního dílu karoserie, jakož i jakákoli jiná sestava zadního dílu karoserie, která je určena pro nahrazování sestavy zadního dílu karoserie základního provedení, nesena přímo způsobem přenášení zátěže na spodní struktuře a je (a) uvolnitelně upevněná na základním vozidle pomocí hlavního spřahla, které je přímo neseno na spodní struktuře způsobem přenášení zátěže, a (b) účinně udržováno pomocí samostatného vymezovacrho spřahla nacházejícího se v určité vzdálenosti od hlavního spřahla.
Hlavní spřahlo podle tohoto vynálezu je konstruováno jako hlavní zámek pro zajištění polohy sestavy zadního dílu karoserie ve vztahu k základnímu vozidlu a zábrana pootáčení sestavy zadního dílu karoserie. Na základě toho je sestava zadního dílu karoserie v průběhu používání účinně upevněna pomocí hlavního spřáhla (spolupracujícím s lícujícím spřahlem vytvořeným nebo připevněným na sestavě zadního dílu karoserie) za účelem vstřebávám všech hlavních dynamických sil působících na sestavu zadku karoserie v průběhu jízdy nezávisle na jakémkoli přítomném ěi nepřítomném zatížení zadku karoserie, přičemž hlavní spřáhlo přenáší tyto hlavní dynamické síly přímo na zatížení přenášející spodní strukturu karoserie, na kterou se • · · · · · • · « · · • · · · · • · · · ·«· · · · • ·
-6zavěšují kola. Zátěžové síly účinkující na základě vlastní hmotnosti a hmotnosti přídavných zátěží příslušné sestavy zadního dílu karoserie se nejdříve směřují přímo do zátěž přenášející spodní struktury. Z důvodu přenášení těchto zátěžových sil lze sestavu zadního dílu karoserie nést na hlavním spřahlu způsobem přenášení zatížení. Sestava zadního dílu karoserie se navíc nebo případně může posadit na spodní strukturu buď přímo nebo prostřednictvím vložených nosných prostředků, jako jsou rámy, nosné bloky nebo válečky a podobně. Takové nosné prostředky mají výhodně omezenou pružnost, aby se v souvislosti s připevňováním sestavy zadního dílu karoserie k hlavnímu spřáhlu odtlačily směrem ke spodní struktuře. Celkové konstrukční řešení hlavního spřahla a nosných prostředků (jsou-li uplatněny) vychází ze skutečnosti, že karoserie základního vozidla je nejvíce zatěžovaná druhotnými sílami přenášenými příslušnou sestavou zadního dílu kar oserie.
Podle tohoto vynálezu se navíc sestava zadního dílu karoserie vymezeně připevňuje a uzamyká k základnímu vozidlu pomocí vyrovnávacího spřáhla, které se nachází v určité vzdálenosti od hlavního spřáhla. Vyrovnávací spřahlo spolupracuje se spojovací vyrovnávací sestavou, která se nachází na sestavě zadního dílu karoserie, přičemž vyrovnávací spřáhlo a spojovací sestava jsou konstruovány tak, aby za předpokladu správného umisťování sestavy zadního dílu karoserie se mohla vyrovnávací sestava, která je součástí sestavy zadního dílu karoserie, vymezeně umístit do vymezovacího spřáhla základního vozidla a vymezeně uzamknout v předběžně vyrovnané poloze a poté se mohla vymezeně vést a snižovat přímočarým nebo pootáčivým pohybem z předběžně vyrovnané polohy do konečné polohy tak dlouho, až spojovací spřáhlo sestavy zadního dílu karoserie vstoupí do hlavního spřáhla základního vozidla a uzamkne se v něm. V souladu s tím je hlavní spřáhlo konstruováno tak, aby umožňovalo spojování vymezovacího spřáhla sestavy zadního dílu karoserie s hlavním spřahlem při snižování nebo pootáčení sestavy zadního dílu karoserie směrem dolů.
Proto, pokud jde o vymezovací spřáhlo, lze sestavu zadního dílu karoserie usazovat na základní vozidlo a předběžně vyrovnávat tak, aby se toto vymezovací spřáhlo umisťovalo na hlavní spřáhlo základního vozidla rovnoměrným, přemisťovacím pohybem, který umožňuje uzamknutí sestavy zadního dílu karoserie pomocí hlavního spřáhla a navíc vymezené udržování této sestavy zadního dílu karoserie prostřednictvím vymezovacího spřáhla v dané vzdálenosti od hlavního spřáhla. Avšak vzhledem k tomu, že přinejmenším větší část sil působících na sestavu • · · · · ·· · · ·« • · · ···· · · « · • · · · · · · · · · · • ···· · · · ··· · ··· ··· • · · · · · · • · · · · « · · · · · · ·
-7zadtúho dílu karoserie (v důsledku vlastní hmotnosti sestavy zadního dílu karoserie, námahy působící na sestavu zadního dílu karoserie bez přímého přenášení spodní strukturu přes nosné prostředky sestavy zadního dílu karoserie a obzvláště dynamických sil působících na sestavu zadního dílu karoserie v průběhu jízdy motorem poháněného vozidla) se přenáší na spodní strukturu přes hlavní spřáhlo stím, že vymezovací spřáhlo napomáhá přenášení pouze druhotných sil na základní vozidlo. Toto umožňuje uplatňování vymezovacích součástí v podobě poměrně lehkých dílů s ohledem na jejich hmotnost a pevnost.
Navíc konstrukční řešení hlavního spřáhla a vyrovnávacího spřáhla umožňuje demontování sestavy zadního dílu karoserie v obráceném pořádku kroků instalování. Proto v případě, kdy se má provádět demontáž sestavy zadního dílu karoserie, se hlavní spřáhlo odemkne, sestava zadního dílu karoserie se nadzvedne nebo pootočí od hlavního spřáhla, vysune do předběžně vyrovnané polohy ve vyrovnávací sestavě a následně se z ní vytáhne.
Podle jednoho provedení tohoto vynálezu lze hlavní spřáhlo dokonce zhotovovat a konstruovat tak, aby bylo navíc přizpůsobeno pro přenášení zátěží a tažných sil v případě připojení návěsu, což umožňuje používání základního vozidla podle tohoto vynálezu podle dané volby jako tažného vozidla návěsu a v této souvislosti zvyšuje víceúčelovost základního vozidla. Konstrukční řešení takového provedení podle tohoto vynálezu umožňuje připevnění hlavního spřáhla ke spodní struktuře tak, aby působení svislého zatížení návěsu během všech jízdních situací a působení tažných sil potřebných pro tažení a tlačení návěsu během všech jízdních situací mohlo být přenášeno na spodní strukturu a tudíž na základní vozidlo. V závislosti na konstrukčním řešení hlavního spřáhla lze na spodní strukturu přenášet svislé zátěže návěsu v rozsahu od 1000 do 15000 N a vodorovné tažné/tlačné síly v rozsahu od 5000 do 50000 N, jak se to běžně vyžaduje od tažné činnosti základního vozidla.
Spřáhlový spoj požadovaný pro tažné spřáhlo se může zhotovovat v podobě vloženého nástavce, který se může vymezeně a bez možnosti pootáčení připevňovat k hlavnímu spřahlu tak jako v případě sestavy zadního dílu karoserie, avšak až do té míry, kdy se strana vloženého nástavce, která směřuje k hlavnímu spřáhlu, lícované spojí s hlavním spřáhlem.
Všechny sestavy zadního dílu karoserie podle tohoto vynálezu jsou konstrukčně řešeny tak, aby byly zamykatelně připojitelné k základnímu vozidlu stejným způsobem, který na jedné straně vychází ze spolupráce s hlavním spřáhlem a na druhé straně s vymezovacím spřáhlem.
-8► · fc· fcfc fcfc · · · 4 • fcfc · · fc 1 ••••fcfc · fcfc 4 • ·· 4 > · · fcfc · · * t · * • tfc · ··· fcfc ·
Mezi typy vyměnitelných sestav zadního dílu karoserie obzvláště patří sestavy v podobě skříně uzavřené na všech stranách; limuzínové sestavy se skleněnými okny na bočních (podélných) stranách a zadní straně, otevřené nebo uzavřené na předním konci, vybavené sedadly nebo bez sedadel, výhodně mající i zadní dveře a případně obsahující zavazadlový prostor; sestavy se svinovací střechou včetně integrovaných sedadel; otevřených sestav; karavanových sestav; kazetových sestav kombinujících určitý počet modulů do strukturální jednotky a podobně.
Na vyměnitelných sestavách zadního dílu karoserie podle tohoto vynálezu lze vytvořit dolní díl, jehož konstrukční řešení umožňuje umisťování takových sestav zadního dílu karoserie mezi bočními stěnami a jenž má výhodně kompletně uzavřený spodek, na který se připevňuje vymezovací spřáhlo (spolupracující s hlavním spřahlem) pro nesení sestavy zadního dílu karoserie na spodní struktuře základního vozidla.
Navíc vyměnitelné sestavy zadního dílu karoserie nebo přinejmenším jejich podskupiny jsou vybaveny rameny posazenými na podélných bočních stěnách a případně na zadní stěně. Pokud konstrukce sestavy zadního dílu karoserie zasahuje do vnitřku vozidla, lze řešená ramena zhotovovat v podobě utěsňovacích ramen. Tato utěsňovací ramena slouží pouze pro přenášení druhotných sil potud, pokud do dovoluje požadovaná utěsňovací funkce, a to dokonce i tehdy, když se karoserie základního vozidla a samotná sestava zadního dílu karoserie otřásá v průběhu jízdy. Tato úleva od namáhání struktury karoserie základního vozidla se může dosahovat na základě znaku, podle něhož se přinejmenším nosné prostředky zadku karoserie nacházejí na karoserii základního vozidla za účelem přenášení svislých, směrem dolů působících sil, přičemž k těmto nosným prostředkům patří prostředky pro podpírání vymezovacích spřahel na karoserii vozidla, a jsou upraveny tak, aby poskytovaly užitek, a to výhodně pružným nebo elastickým způsobem, v tom, že hlavní část svislých hlavních sil se přenáší přímo na spodní strukturu.
Vzpřímená zadní stěna základního vozidla se může zhotovovat jako trvale pevná stěna. Je však výhodné, když se zadní stěna upravuje jako vyklápěcí zadní křídlo nebo dveře. Takovými zadními dveřmi může být jediné dveřní křídlo, které se vyklápí nahoru a dolů na prostředcích dolního závěsu. V upřednostňovaném provedení jsou zadní dveře dvoukřídlové a jejich křídla se mohou otvírat kolem rohů vytvořených podélnými stěnami a zadní stěnou a pootáčet na závěsech umístěných na podélných, bočních stěnách v určité vzdálenosti od jejich zadních konců. Toto uspořádání umožňuje využívání celé šířky mezi podélnými, bočními stěnami při stanovování rozměru šířky sestav zadního dílu karoserie.
-944 44
44
4 4
4 4
4 4 4 4 «
• 444 «
4 4 4 4 4 4 4
4 444 4 444 444
4« 44
44 44 44
Vymezovací spřahlo může mít podobu jedné středové strukturální jednotky umístěné na podélné ose vozidla nebo může mít podobu dvou nebo více vymezovacích spřáhlových jednotek umístěných v určité vzdálenosti od sebe na karoserii základního vozidla a/nebo na její spodní struktuře. Vstupní část vymezovacího spřahla může mít kuželovité se zužující vymezovací náustek, do kterého se může vsunovat odpovídající výstupek sestavy zadního dílu karoserie pootáčením nebo přímočarým pohybem vzhůru zajišťujícím řízení polohy sestavy zadního dílu karoserie až do dosažení předběžně vyrovnané polohy, v níž sestava zadního dílu karoserie vstupuje do vymezovacího spřahla. Opakem tohoto řešení je umístění vymezovacího náustku na sestavě zadního dílu karoserie a umístění výstupku na vymezovacím spřáhle.
Vymezovací spřahlo je navíc vybaveno vodicím mechanismem pro vedení sestavy zadního dílu karoserie u její předběžně vyrovnané polohy do konečné polohy, ve které se sestava zadního dílu karoserie spojuje s hlavním spřahlem, pomocí pootáčem nebo přímočarého snižování sestavy zadního dílu karoserie. Dolů vedené pootáčení je obzvláště usnadněno uplatněním vodorovného otočného šroubu, k němž se sestava zadního dílu karoserie uvolnitelně předběžně upevňuje v předběžně vyrovnané poloze tak, aby se tato sestava zadního dílu karoserie mohla pootáčet směrem dolů. Vedené přímočaré snižování se může provádět pomocí svislých vyrovnávacích prostředků, jako je vodicí kolejnice nebo šroub nebo nějaký jiný vodicí mechanismus, knimž se může sestava zadního dílu karoserie předběžně upevňovat ve své předběžně vyrovnané poloze tak, aby se tato sestava zadního dílu karoserie mohla snižovat způsobem svého vedení.
Pro účely zavádění požadované sestavy zadního dílu karoserie do vymezovacího spřáhla lze používat samostatný zdvihací mechanismus nebo jiný typ pomocného zařízení. V zájmu instalování sestavy zadního dílu karoserie na základní vozidlo se používá zdvihací mechanismus nebo jiné pomocné zařízení, které parkuje mimo základní vozidlo a přemisťuje sestavu zadního dílu karoserie do vymezovacího spřáhla. Takové pomocné zařízení může být nezávislé na základním vozidle nebo může být k němu přidruženo. Na druhé straně je rovněž možné provést zvednutí zadku vozidla s následným instalováním sestavy zadního dílu karoserie.
Hlavní spřáhlo může mít podobu určitého počtu dílčích jednotek hlavního spřáhla rozmístěných v určité vzdálenosti od sebe tak, aby se výsledná síla působící na hlavní spřáhlo přenášela na spodní strukturu na podélné ose základního vozidla v oblasti zadní nápravy.
·· 9 99 ·· 99 «♦ • 99 · 9 · · 9 9 9 9 •99 · 9 9 9 9 »9 9
9999 · 9 9 ··· * ··· 999
9 9 9 9 9 9
9999 9 99 ·· 9« «·
-10Takové řešení se uplatňuje zejména tehdy, když spodní struktura základního vozidla má podobu podvozku obsahujícího dva podélné nosníky vedené podél opačných stran podélné osy základního vozidla tak, aby přímo podpíraly dílčí jednotky hlavního spřahla. V takových případech obsahuje spodek příslušné vyměnitelné sestavy zadního dílu karoserie určitý počet spojovacích spřahel, která jsou uspořádána tak, aby svým rozmístěním a tvarem odpovídala dílčím jednotkám hlavního spřáhla.
V tomto případě může spřáhlový spoj pro připojování návěsu obsahovat vložený rám, kteiý je nesen na dílčích jednotkách hlavního spřáhla tak, aby přenášel jak svislou zátěž, tak i vodorovné tažení nebo tažné síly.
V souladu s tímto vynálezem je rovněž možné sestavovat hlavní spřáhlo v podobě několika dílčích jednotek hlavního spřáhla, kdy určitý počet z nich se rozmisťuje souměrně ve vztahu k podélné ose základního vozidla v určité vzdálenosti od sebe, přičemž středová jednotka hlavního spřáhla se nachází na podélné ose základního vozidla v oblasti jeho zadní nápravy. V případě tohoto sestavení lze středovou jednotku hlavního spřáhla určit pro připojování návěsu, protože přenáší jak svislou zátěž, tak i vodorovné tažné síly.
Ve většině provedení se celé hlavní spřáhlo sestavuje v podobě hlavní spřáhlové jednotky, která se umisťuje na podélné ose základního vozidla v oblasti zadní nápravy. Hlavní spřáhlo se může posunout do vzdálenosti 300 mm od zadní nápravy směrem k přednímu nebo zadnímu konci. Rozsah posunutí ve výhodně volí tak, aby příznivě ovlivňoval stabilní průběh jízdy kombinované soupravy základního vozidla a návěsové jednotky.
Hlavní spřáhlo podle tohoto vynálezu může nakonec obsahovat polohové zamykací zařízení, které konkrétně obsahuje upínací prostředky, jež lze nastavovat manuálně a/nebo pomocí ovladače při polohovém spojování nebo upínání odpovídajícího spojovacího spřáhla připevněného ke spodku příslušné sestavy zadního dílu karoserie. Je výhodné, že konstrukční řešení hlavního spřáhla umožňuje v přitahování spojovacího spřáhla a sestavy zadního dílu karoserie svisle ke spodní struktuře, když se spojovací spřáhlo zamyká a po jeho zamknutí v hlavním spřahle. Z důvodu dosahování tohoto účelu může spojovací spřáhlo obsahovat kulový čep nebo hřibový čep nebo nějaká jiná klínová čela, která jsou upravena pro sevření upínacími součástmi hlavního spřáhla za účelem svislého přitahování spojovacího spřáhla a tím i sestavy zadního dílu karoserie.
•99 9999 99
9 9 9 9 9 9 9 « « • 99 9 9 9 9 9 9 9
9999 9 9 9 9999 999 • 9 9 9 9 9 9
99 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
999
-11Hlavní spřahlo navíc výhodně obsahuje vystřeďovací vodič pro vystřeďování a vedení spojovacího spřáhla sestavy zadního dílu karoserie vstupujícího do hlavního spřahla při snižování sestavy zadního dílu karoserie. Vystřeďovací vodič vyrovnává každou odchylku sestavy zadního dílu karoserie z jeho požadované, předběžně vyrovnané polohy. V zájmu odvrácení nebezpečí kroucení sestavy zadního dílu karoserie směrem do stran a/nebo v podélném směru v průběhu zavádění sestavy zadního dílu karoserie do hlavního spřáhla lze vymezovací spřáhlo upravit tak, aby mělo omezenou pružnost vyrovnávající případné kroucení. Taková omezená pružnost a/nebo nosnost vymezovacího spřáhla se uplatňuje zejména v takovém případě, kdy je vymezovací spřáhlo neseno na karoserii základního vozidla, takže takové kroucení sestavy zadního dílu karoserie se může projevovat a účinkovat dále od karoserie základního vozidla.
Upínací součásti hlavního spřáhla mohou být tvořeny upínacími čelistmi, které jsou posunovatelné přímočaře a/nebo pootáčivě. V případě hlavního spřáhla je však možné používat upínací součást v podobě otočné šroubové objímky nebo trubky se závitem, která je upravena pro připojování šroubového svorníku se zabudovaným vymezovacím spřáhlem sestavy zadního dílu karoserie. V tomto provedení může být šroubová objímka vybavena šnekovým převodem, který je upraven pro připojení ke šnekovému pohonu.
Seřizovatelné upínací součásti hlavního spřáhla lze ovládat pomocí hnacího ovladače, který může mít podobu pneumatického, hydraulického nebo elektrického ovladače. Alternativně nebo výhodně navíc může konstrukční řešení upínacích součástí umožňovat manuální ovládání těchto upínacích součástí.
Přehled obrázků na výkrese
V následující části této patentové přihlášky bude proveden popis přihlašovaného vynálezu s odkazem na konkrétní provedení, která jsou přinejmenším schematicky znázorněna na připojených vyobrazeních, na nichž :
obr. 1 až obr. 4 předvádějí provedení motorem poháněného vozidla podle tohoto vynálezu se záměrem zdůraznění některých detailních pohledů znázorňujících způsob nesení a zamykám vyměnitelné sestavy zadního dílu karoserie na základním vozidle;
·· φφ φφ φφ φφφφ · φ φ · • φ φ φ · φ φ φ φφ φ φ φφφφ φ φ φ φφφ φ Φ·Φ φφφ • φφφφ φ · φφφφ φφφφ ·Φ Φ· ·· φ
-12obr. 5 až obr. 8 předvádějí další příklady silničních vozidel podle přihlašovaného vynálezu;
obr. 9 až obr. 14 schematicky předvádějí vybraná konstrukční řešení hlavních spřahel základního vozidla pro vyměnitelné sestavy zadního dílu karoserie podle tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je předveden příklad provedení motorem poháněného vozidla podle tohoto vynálezu.
Základní vozidlo 1 má zatížení přenášející spodní strukturu v podobě spodku 12 samonosné karoserie vozidla. Přední náprava 14 a zadní náprava 15 jsou zavěšeny na dolní struktuře 11 a tatáž dolní struktura 11 nese karoserii 16 vozidla. Zadní konec karoserie 16 vozidla má boční stěny 17. Proměnná sestava 2 zadního dílu karoserie přidružená k základnímu vozidlu 1 je na základním vozidle i namontována snadno demontovatelným způsobem. Má-li proměnná sestava 2 zadního dílu karoserie být lícované upevněna na základním vozidle 1, musí být sestava 2 zadního dílu karoserie nejdříve vyrovnána ve vztahu k základnímu vozidlu 1 pomocí jednoho nebo více než jednoho vymezovacího spřáhla 4, následně vedena a vystředěna a nakonec připevněna poté, co zaujala předem stanovenou, konečnou polohu. Vymezovací spřáhla 4 jsou uspořádána mezi základním vozidlem a proměnnou sestavou 2 zadního dílu karoserie, zatímco spojovací vymezovací součásti 41 odpovídající svým tvarem vymezovacím spřáhlovým jednotkám 4 jsou trvale připevněny k sestavě 2 zadního dílu karoserie.
Po ukončení vystřeďovacího postupu a upevnění sestavy zadního dílu karoserie v její konečné poloze klesá proměnná sestava 2 zadního dílu karoserie směrem k základním vozidlu 1 do takové polohy, ve které se může sestava 2 zadního dílu karoserie připevnit ke spodní struktuře 11 základního vozidla pomocí prostředků uvolňovatelného hlavního spřáhla 3. Spojovací spřahlo 31, které je trvale připevněno k proměnné sestavě 2 zadního dílu karoserie, se zamyká v uvolňovatelném hlavním spřahle 3.
Zamykací spojení vytvořené pomocí prostředků hlavního spřáhla 3 vytváří robustní spoj mezi základním vozidlem I a proměnnou sestavou 2 zadního dílu karoserie procházející přímo spodní strukturou Π základního vozidla 1.
-13·· · ·« ·· ·· *· ··· · · · · «·«« ♦·· ···· · · · · • ···· · · · ··· · ·«· ··« • · * · · · · • · · · · ·· · · · · · ·
Hlavní výhody tohoto řešení podle přihlašovaného vynálezu spočívají vtom, že je použitelné pro vybavování lehké kategorie motorem poháněných vozidel, jako jsou osobní automobily a lehká užitková vozidla, sestavami zadního dílu karoserie. Obzvláště je výhodné, že statické a dynamické síly působící z proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie jsou přenášeny přímo na spodní strukturu 11 základního vozidla 1; v důsledku čehož je karoserie 16 základního vozidla zatěžována pouze poměrně malými silami z vymezovacích spřáhlových jednotek 4 a v důsledku čehož jsou podstatně větší statické a dynamické síly z proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie přenášeny na spodní strukturu 11 základního vozidla 1, takže taková konstrukční opatření výrazně snadněji ovlivňují jízdní charakteristiky.
Řešení podle tohoto vynálezu vymezuje umisťování středového, uvolňovatelného, hlavního spřáhla 3 v přímé blízkosti zadní nápravy 15 základního vozidla 1 a v případě vymezovací spřáhlové jednotky 4 ve středu oblasti střechy základního vozidla 1 u mezery vedoucí k proměnné sestavě 2 zadního dílu karoserie. Avšak v závislostí na konkrétním provedení může být potřebné vytvořit určitý počet vymezovacích spřáhlových jednotek 4, kolem nichž se může sestava 2 zadního dílu karoserie pootáčet směrem dolů po předcházejícím vyrovnání v řečených vymezovacích spřáhlových jednotkách 4. V případě uplatňování těžších proměnných sestav 2 zadní části karoserie může být nezbytné používání pomocného zařízení 9 jako je portálový zdvihací rám nebo manipulátor pro zdvihání a přemisťování proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie (když se řečená sestava 2 zadního dílu karoserie nachází odděleně od základního vozidla 1) a pro vyrovnávání sestavy 2 zadního dílu karoserie v podélném, příčném a svislém směru v průběhu její montáže a demontáže ze základního vozidla 1, kdy takové pomocné zařízení 9 usnadňuje manipulování s jedinou vymezovací spřáhlovou jednotkou 4.
Obr. 2 předvádí upřednostňované provedení uvolňovatelného hlavního spřáhla 3 a obr. 3 předvádí upřednostňované provedení vymezovaní spřáhlové jednotky 4.
Má-li se proměnná sestava 2 zadního dílu karoserie umístit na karoserii 16 vozidla, musí se nejdříve sestava 2 zadního dílu karoserie vyrovnat s vymezovacím spřáhlem 4 které je trvale připevněno k základnímu vozidlu 1, přičemž tato vyrovnávací činnost se provádí s pomocí spojovací součásti 24, jež je trvale připevněna k proměnné sestavě 2 zadního dílu karoserie. Pokud je proměnná sestava 2 zadního dílu karoserie lehká, může se umisťovat • · · ♦ · · · tt 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 ♦ « · · · · ♦ · · · ' • ···· 1 1 1 999 9 lil 111 • 1111 11 • 111 1 99 11 9 9 19
-14manuálně; těžší sestavy 2 zadního dílu karoserie se mohou umisťovat s pomocí pomocného zařízení 9, jako je portálový jeřáb nebo pohyblivý zdvihací rám.
Po zavedení předního konce spojovací součásti 24 do vymezovacího spřáhla 4 se proměnná sestava 2 zadního dílu karoserie pohybuje směrem k vymezovacímu spřáhlu 4 tak dlouho, až spojovací součást 24 dosáhne svou konečnou polohu ve vymezovacím spřáhle 4. V upřednostňovaném provedení se dosažení konečné polohy detekuje čidlem 61, kterým je například bezdotykový spínač reagující na přiblížení, jenž aktivizuje zamykací ovladač 62, jímž je například pneumatický válec, poté, kdy proměnná sestava 2 zadního dílu karoserie dosáhne svou konečnou polohu ve vymezovací spřáhlové jednotce 4.
Stav zamknutí, který současně připevňuje proměnnou sestavu 2 zadního dílu karoserie k základnímu vozidlu 1, se může v jenom příkladu provedení zajišťovat činností zamykacího zařízení 42, jako je například šroub připojený k ovladači 62, kdy řečený ovladač 62 tlačí řečený šroub kolmo ke směru jízdy a vodorovně do koaxiálních děr, které jsou příslušně rozmístěny ve spojovací součásti 24 a vymezovacím spřáhle 4, v reakci na signál z čidla 61.
Odmykání a odstranění proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie z vymezovacího spřáhla 4 se provádí v obráceném pořádku kroku v reakci na vnější signál, kteiý se generuje například stlačením odmykacího tlačítka. Když je proměnná sestava 2 zadního dílu karoserie udržována ve vymezovacím spřáhle 4 (pomocí zamykacího zařízení 42 procházejícího skrze vymezovací spřáhlo 4 a spojovací součást 21), může proměnná sestava 2 zadního dílu karoserie klesat ve vztahu k základnímu vozidlu 1. Toto se může provádět buď klesáním proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie nebo zdviháním základního vozidla 1. Pokud je proměnná sestava 2 zadního dílu karoserie lehká, může se snižovat manuálně, zatímco těžší sestavy 2 zadního dílu karoserie se mohou udržovat na pomocném zařízení 9. Alternativní způsob zdvihání základního vozidla 1 se může provádět pasivně s pomocí podlahového plošinového zvedáku nebo aktivně na základě činností ovladačů 63 umístěných u zadní nápravy 15 základního vozidla 1.
Po dokončení pootáčení proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie směrem dolů ve vztahu k základnímu vozidlu 1 se provede zamknutí proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie v uvolňovatelném hlavním spřáhle 3 umístěném na spodní struktuře 11 základního vozidla 1. Tento stav zamknutí se může dosahovat s pomocí spojovacího spřáhla 31, které je trvale
1 ·
-15• · · · · • ♦ 1 9 19 1·
9
11 19
19 11
19 11
119 1 111 lil « · « ·· ·* 11 připevněno k proměnné sestavě 2 zadního dílu karoserie, přičemž v průběhu snižování proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie vstupuje spojovací spřahlo 31 do upínacího mechanismu hlavního spřahla 3 upraveného pro odmykání a zamykání.
V průběhu snižování proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie je upínací mechanismus hlavního spřáhla 3 otevřen a zamyká se výhodně automaticky hned poté, jakmile proměnná sestava 2 zadního dílu karoserie dosáhne své konečné polohy ve vztahu k základnímu vozidlu 1. Zamykání hlavního spřáhla 3 výhodně ovládají dvě čidla 64, která detekují konečnou polohu proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie ve vztahu k základnímu vozidlu 1. Poté, co sestava 2 zadního dílu karoserie dosáhne svou konečnou polohu, Čidlo 64 uvádí do činnosti ovladač 65, kteiý je propojen s přemisťovatelným dílem hlavního spřáhla 3 a který ovládá přemisťování řečeného přemisťovatelného dílu do jeho zamykací polohy, v níž je spojovací spřahlo sestavy 2 zadního dílu karoserie upnuto v hlavním spřahle 3 umístěném na spodní struktuře 11 základního vozidla 1.
Ve variantách proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie, jejichž účelem je po instalaci vytvoření uzavřené jednotky spolu se základním vozidlem 1, vyžadují horní okraje bočních stěn 17 karoserie 16 základního vozidla 1 přítomnost těsnění 26 v oblasti ramen 23 proměnné sestavy zadního dílu karoserie. V upřednostňovaném provedení podle tohoto vynálezu se uplatňuje to, že v průběhu snižování proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie ve vztahu k základnímu vozidlu 1 a jejího upevňování ve vymezovacím spřahle 4 základního vozidla 1 pomocí zamykacího zařízení 42 se těsnění 26 stlačuje mezi ramenem 23 proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie a horním okrajem karoserie 16 vozidla, přičemž řečený okraj a rameno 23 jsou vzájemně rovnoběžné tehdy, když se proměnná sestava 2 sníží do své konečné polohy.
Obr. 4 předvádí možný způsob vytváření pndavné podpěry pro těžké proměnné sestavy 2 zadního dílu karoserie, která nahrazuje uvolňovatelné hlavní spřahlo 3. Nakreslené provedení znázorňuje pasivní nosné součásti v podobě bloků 27, které jsou rozmístěny na sestavě 2 zadního dílu karoserie a mají omezenou pružnost nebo mírnou elastičnost, aby pružně natlačovaly proměnnou součást 2 zadního dílu karoserie na hlavní spřahlo 3 s ohledem na spodní strukturu 11 za účelem omezování valivých pohybů těžkých sestav 2 zadního dílu karoserie.
-16Φ Φ • Φ Φ
Φ •
• φ φ Φ • *« φφ φφ Φφ • · · · · · Φ 9 Φ • · Φ Φ φ Φ ΦΦΦΦ
ΦΦΦΦ Φ Φ φ φφφ « <··· Φ·Φ
Φ··Φ Φ φ * ·* *Φ Φ *Φ
Obr. 5 předvádí provedení motorem poháněného silničního vozidla podle tohoto vynálezu, které obsahuje základní vozidlo 1 a vyměnitelnou sestavu 2 zadního dílu karoserie podobající se skříni. Zadní část karoserie 16 základního vozidla 1 obsahuje boční stěny 17 a zadní stěnu 18. Boční stěny 17 mohou být spojeny s přední částí karoserie 16 vozidla obsahující kabinu a přechodový úsek 17A. Sestava 2 zadního dílu karoserie obsahuje spodní část 21, která je určena pro odpovídající umístění mezi bočními stěnami 17, zadní stěnou 18 a přechodovým úsekem 17A, a ramena 23, jež jsou lehce posazena na volných okrajových plochách bočních stěn 17 základního vozidla 1 nebo jsou oddělena od řečených okrajových ploch úzkou mezerou po umístění sestavy 2 zadního dílu karoserie na základní vozidlo I a po zamknutí spojovacího spřahla 31 (majícího v tomto provedení tvar hřibu) nacházejícího se na spodní straně 22 sestavy 2 zadního dílu karoserie v hlavním spřáhlu (na obr. 5 není ukázáno), jež je umístěno nad zadní nápravou 15.
Vyčnívající spojovací součást 24 je trvale připevněna k hornímu konci přední stěny 28 sestavy 2 zadního dílu karoserie mající tvar skříně nebo bedny a konstrukční řešení této spojovací součásti 24 umožňuje vyrovnávací spolupráci s vymezovacím spřáhlem (na obr. 5 není předvedeno) umístěným na horní části karoserie 16 základního vozidla 1. Pro umisťování sestavy 2 zadního dílu karoserie na spodní strukturu (na obr. 5 není předvedena) základního vozidla 1 se může používat pomocné zařízení 9 v podobě portálového zdvihacího rámu nebo manipulátoru.
Obr. 6 a obr 6A předvádějí provedení motorem poháněného silničního vozidla podle tohoto vynálezu, které obsahuje základní vozidlo i a vyměnitelnou sestavu 2 zadního dílu karoserie ve tvaru skříně. Základní vozidlo 1 má přední nápravu 14, zadní nápravu 15 a karoserii 16 vozidla, přičemž přední část karoserie 16 vozidla obsahuje kabinu řidiče a zadní část karoserie 16 vozidla má boční stěny 17 a zadní stěnu 18. Zadní stěna 18 je upravena do podoby zadních dveří se dvěma dveřními křídly 19, která jsou zaoblena kolem zadních rohů základního vozidla 1 kvůli připojení k bočním stěnám 17. Sestava 2 zadního dílu karoserie má spodní část 21, která je určena pro odpovídající umístění mezi bočními stěnami 17 a zadní stěnou 18, a ramena 23, jež jsou přizpůsobena k dosednutí na plochy horních okrajů bočních stěn 17 a zadní stěny 18.
Obr. 6 a obr. 6A dále předvádějí vymezovací spřáhlo 4, které je umístěno na zadní stěně kabiny řidiče tvořené karoserií 16 vozidla. V tomto provedení řečené vymezující spřáhlo 4
-17·· · • · · • · β • »··· 9 • · ···· 9 ·· ·>· • · Φ · • · · · • · *·· • · 9 ·· ·· ·· • «V · • Φ · ·
Φ *·· ··· • · • Φ 99 obsahuje vymezovací úsek 41, který je otevřen směrem k horní a zadní straně a má tvar vymezovacího ústí zužujícího se směrem dopředu na obou bočních stranách tak, aby vymezovalo dutý klín. Během zdvihání a přemisťování sestavy 2 zadního dílu karoserie směrem dopředu od zadní strany může spojovací součást 24, která svým tvarem odpovídá vyrovnávacímu ústí a je připevněna k přední stěně sestavy 2 zadního dílu karoserie, vstupovat do vymezovacího úseku 41, čímž se provádí vyrovnávání sestavy 2 zadního dílu karoserie vodorovně. Navíc vymezovací spřahlo 4 má ve svém středu svislou vodicí součást 46 ve tvaru vodícího kolíku, který vyčnívá svisle vzhůru a má kuželovitě se zužující volný konec. \;odicí kolík spolupracuje se spojovací součástí 24 sestavy zadního dílu karoserie, takže tato sestava 2 může klesat způsobem vedeného, přímočarého nebo přenášeného pohybu do té doby, než se sestava 2 zadního dílu karoserie posadí na hlavní spřáhlo (zde není předvedeno).
K zadnímu konci základního vozidla 1 se navíc nebo alternativně může přidružit vymezovací spřáhlo 4B výše uvedeného typu, které má například vodicí součást 43/ ve tvaru kolíku. Rovněž je možné použití dvou nebo více vymezovacích spřahel 4, 4B téhož typu, která jsou rozmístěna vedle sebe a v určité vzdálenosti od sebe, aby spolupracovala s odpovídajícím počtem vymezovacích spřahel vytvořených na sestavě 2 zadního dílu karoserie.
Obr. 7 a obr. 7A jsou pohledy zezadu na motorem poháněné vozidlo podle tohoto vynálezu. Zátěž přenášející spodní struktura 11 má v tomto provedení spodek 12 karoserie vozidla v podobě spodní desky a podvozku 13, na němž je umístěno hlavní spřáhlo uspořádané v podobě dílčích jednotek 3 A, 3B, takže výsledná síla hlavního spřáhla se přenáší na zadní nápravu 15 podle podélné osy L základního vozidla 1. Spojovací spřáhla 31 sestavy 2 zadního dílu karoserie ve tvaru skříně se uvolňovatelně zamyká v dílčích jednotkách 3 A, 3B hlavního spřáhla a tato sestava 2 zadního dílu karoserie se navíc svými nosnými bloky 27 opírá o spodní desku spodku 12 karoserie vozidla.
Sestava 2 zadního dílu karoserie dále obsahuje ramena 23, která jsou vedena příčně k bočním stěnám 13 v rozsahu poměrně malé vzdálenosti. Na obr. 6 je schematicky předvedeno to, že zadní stěna 18 je upravena do podoby dveří majících dvě dveřní křídla 19, která jsou zaoblena kolem zadních rohů základního vozidla 1 kvůli připojení k bočním stěnám 17 a která jsou zavěšena na bočních stěnách 17 nebo na zvláštních nosných součástech (nejsou předvedeny). Pokud jde o toto konstrukční řešení, je možno uvést, že po nasunutí sestavy 2 • · · · · · · • ····«· · ··· zadního dílu karoserie směrem od zadního konce vozidla je využitelná celá šířka základního vozidla 1 mezi bočními stěnami 17.
Obr. 8 předvádí motorem poháněné vozidlo podle tohoto vynálezu táhnoucí návěs 5 připojený k hlavnímu spřahlu (není předvedeno) základního vozidla 1. Namísto návěsu 5 se v hlavním spřáhle může zamykat vyměnitelná sestava 2 zadního dílu karoserie. Takovou sestavu 2 zadního dílu karoserie znázorňují přerušované čáiy a tato sestava 2 zadního dílu může mít podobu svisle umístěné skříně. V tomto smyslu hlavní spřahlo podle tohoto vynálezu (není předvedeno na obr. 8) je konstruováno tak, aby se na jedné straně mohla upravená sestava 2 zadního dílu karoserie zamykatelně připevňovat ke spodní struktuře 11 přenášející zátěž a následně na přední a zadní nápravu 14, 15 základního vozidla 1 a aby se na druhé straně mohl návěs 5 připojovat ke spodní struktuře 11 v podmínkách přenášení svislého zatížení a vodorovných vlečných nebo tažných sil. Spřáhlový spoj (není předveden) návěsu 5 vytváří část návěsového spřáhla 5A. Obr. 9 schematicky předvádí příklad takového návěsového spřáhla.
Obr. 9 schematicky předvádí hlavní spřáhlo 3 podle přihlašovaného vynálezu obsahující upínací čelist 32A, která je připevněna na spodní struktuře 11 základního vozidla (není předvedeno), a upínací čelist 32B, jež je posunovatelná pomocí ovladače, jako je například hydraulický ovladač, ve směrech vyznačených oboustrannou šipkou. Návěsové spřáhlo 5A návěsu 5 je přidruženo ke kulovému čepu 51 připevněnému k návěsu 5, kdy koule kulového čepu 51 je včleněna do kulové objímky 52 tak, aby se mohla kluzným způsobem pohybovat ve všech směrech, přičemž kulová objímka 52 se zamyká mezi upínacími čelistmi 32A, 32B hlavního spřáhla 3 prostřednictvím spojovací tyče 53 ve tvaru hřibu. Na základě toho se jak svislé zatížení Z vyvíjené návěsem přenášejí na spodní strukturu 11 základního vozidla přes kulový čep 51, kulovou objímku 52, spojovací tyč 53 ve tvaru hřibu a hlaví spřáhlo 3.
Spodní plochy sestav zadního dílu karoserie podle tohoto vynálezu (nejsou předvedeny) jsou vybaveny spojovacím spřahlem 31, které odpovídá spojovací tyči 53 ve tvaru hřibu, pro uvolňovatelné zamykání příslušné sestavy 2 zadního dílu karoserie mezi upínacími čelistmi 32A, 32B hlavního spřáhla 3. Spojovací spřáhlo 31 má tvar kotouče a má horní a dolní kruhový, kuželovitý, upínací povrch 32D, který vchází do upínacího styku s odpovídajícími upínacími ústími upínacích čelistí 32A, 32B.
Oboustranná, přerušovaně nakreslená šipka znázorňuje to, že upínací čelist předvedená na obr. 9 na pravé straně se může obdobně posunovat ve dvou směrech pomocí ovladače. Jak • ·
19·· ·· ·· ·· • · · · · · · · • ·· · · ·· · • · ···· ··· ·· · • · · · · ·· ·· · · · · dále předvádí tažná silová složka Z, mohou upínací čelisti 32, které jsou postaveny opačně proti sobě na spojovacím spřahlu 31 (53), směřovat proti sobě ve směru, jenž je příčný ke směru jízdy vozidla. Toto řešení je výhodné obzvláště tehdy, když se spojovací spřáhlo 31 sestavy zadního dílu karoserie (není předvedena) může pootáčet směrem dolů z předběžně vyrovnané polohy do konečné polohy proti směru jízdy, takže spojovací spřáhlo 31 se může pootáčet mezi otevřenými upínacími čelistmi 32 kolmo křovině nakresleného vyobrazení. Toto zkracuje otvírací dráhu upínacích čelistí 32B ve srovnání se situací, kdy se spojovací spřáhlo 31 pootáčí mezi čelistmi podél trajektorie nacházející se v rovině vyobrazení na obr. 3.
Obr. 10 schematicky předvádí provedení hlavního spřahla 3, kdy je toto hlavní spřáhlo 3 konstruováno jako spřáhlo pro upínání koule. Hlavní spřáhlo 3 obsahuje spojovací blok 33, kteiý je připevněn ke spodní struktuře 11 přenášející zátěž tak, aby přenášel účinky sil. Připevněná upínací čelist 32A a posunovatelná upínací čelist 32B, která se může posunovat hydraulicky, tvoří součásti spojovacího bloku 33, přičemž obě upínací čelisti jsou upraveny jako kulové objímky. Spojovací spřáhlo 31 připevněné na spodní straně sestavy 2 zadního dílu karoserie je konstruováno jako kulový čep, jehož kulová hlava se upíná mezi upínacími čelistmi 32A, 32B, aby se znemožnil přímočarý a otočný pohyb kulového čepu. Vrchní část spojovacího bloku 33 má středový vodicí úsek 33 v podobě dutého středového kuželu pro vedení spojovacího spřahla 31 sestavy 2 zadního dílu karoserie mezi upínací čelisti 32A, 32B v průběhu spouštění spřáhla 31 sestavy zadního dílu karoserie do hlavního spřahla 3.
Posunovatelná upínací čelist 32B se pohybuje ve vodicím bloku 34, který je dále připevněn ke spojovacímu bloku 33 tak, aby se mohl pohybovat podélně. Do posunovatelná upínací čelisti 32B se navíc opírá vodicí blok 34 prostřednictvím tlačné pružiny 35 umístěné ve směru posunování. Toto konstrukční řešení umožňuje zapadání spojovacího spřáhla 31 do hlavního spřáhla 3 pružným způsobem potud, pokud posunovatelná upínací čelist 32B rovněž má (zrovna tak, jako připevněná upínací čelist 32A) šikmý vodicí povrch 37 pro vedení kulové hlavy spojovacího spřáhla 31 mezi upínacími čelistmi 32A, 32B, a při provádění této činnosti se pohyblivá upínací čelist 32B nejdříve odtlačí a po zapadnutí kulové hlavy spřáhla 31 do kulové objímky tvořené upínacími čelistmi se zatlačí účinkem pružiny 35 zpět. Zamykací součást 36, kterou představuje na obr. 10 šroub, se může nastavovat manuálně a/nebo pomocí ovladače tak, aby zamykala pohyblivou upínací čelist 32B v poloze upnutí.
• · • · • · ··· ···· · · · · ··· · ·· · · ·· · • ···· · · · ··· · ··· ··· • · · · · · · • ·· · · · · ·· · · ··
-20Tažné spřahlo návěsu (není předveden) uplatňované v tomto provedení hlavního spřahla obdobně obsahuje namísto spojovací tyče 53 ve tvaru hřibu předvedenou na obr. 9 kulovou spojovací tyč.
V provedení ukázaném schematicky na obr. 11 a obr. 11A se sestava zadního dílu karoserie (není předvedena) rovněž zamyká v hlavním spřahlu 3 prostřednictvím kulového čepu sloužícího jako spojovací spřahlo 31.· Spojovací blok 33 připevněný ke spodní struktuře 11 má tvar polokruhové objímky, přičemž dvě pohyblivé upínací čelisti 32B, na nichž je vytvořeno odpovídající obloukové vybrání, směřují proti sobě a vyčnívají do dutého, válcovitého, vstupního úseku polokruhové objímky tak, aby uchopily a upnuly krěkovou část kulové hlavy spojovacího spřahla 3L Toto způsobuje přitažení spojovacího spřahla 31 dolů do spojovacího bloku 33 a vodorovné upnutí na všech stranách.
Do pohyblivých upínacích čelistí 32B se opírají tlačné pružiny 34, které jsou umístěny ve spojovacím bloku 33, přičemž v popisovaném provedení mají tyto pružiny podobu kruhových pružin nebo vláseňkových pružin, popřípadě listových pružin. Upínací části čelistí 32B vyčnívající do dutého, válcovitého, vstupního úseku polokruhové objímky spojovacího bloku 33_ mají šikmé vystřeďovací a vodicí povrchy 37, které vstupují do styku s kulovou hlavou spojovacího spřahla 31 v průběhu klesám řečeného spojovacího spřahla 31 do hlavního spřahla, přičemž upínací čelistí 32B jsou odtlačovány od sebe proti pružící síle tlačných pružin 35 a kulová hlava je uchycena mezi těmito upínacími čelistmi.
Upínací čelisti 32B mohou být navíc zamknuty v poloze upnutí s pomocí zamykacích součástí 36, jako jsou například příčně směřující šrouby, vedených přemisťovatelně v příslušných vodicích dírách ve spojovacím bloku 33 a tlačených zamykacím můstkem, který je seřízovatelný manuálně a/nebo pomocí ovladače ve směrech znázorněných zdvojenou šipkou.
Na obr. 12 je vidět, že hlavní spřahlo 3 je konstruováno v podobě šroubového spřahla, kdy spojovací spřahlo 31, které je připevněno ke spodku sestavy 2 zadního dílu karoserie, má podobu šroubového čepu, jenž se zavádí do otočné závitové trubky 39. Závitová trubka 39 je otočně nesena na ložiskách 39A, která jsou umístěna ve spojovacím bloku 33 hlavního spřahla 3, jež je dále připevněno ke spodní struktuře Π základního vozidla. Volný konec závitové trubky 33 vytváří dutý, kuželovitý, vystřeďovací, vodicí úsek 33A, který je upraven pro ♦ · ··· · 9 · 9 · · · ·
9 9 9 99 9 9 99 9
9999 · 9 9 999 · 9·9 999 • · · · · 9 · ···· 9 ·· ·· 9 · · ·
-21 vystředěné vedení tvarově odpovídajícího kuželu vytvořeného na volném konci spojovacího spřáhla 31 sestavy 2 zadního dílu karoserie do závitové trubky 39.
Na vnějším obvodu závitové trubky 39 může být vytvořeno kolo šnekového převodu, které zapadá do hnacího šnekového hřídele 39B, který se může roztáčet manuálně a/nebo motorového pohonu 39C. Pohyblivý zamykací šroub 36 je umístěn v excentrické poloze na spodku závitové díry nebo trubky 39 a může vstupovat do zamykací díry vytvořené ve spojovacím spřáhlu 31 za účelem zamykání spojovacího spřáhla v jeho připojené poloze. Aby se předešlo pronikání spojovacího spřáhla 31 příliš hluboko do hlavního spřáhla 3, lze motorový pohon 39C vypojit v případě přetížení; navíc lze uplatnit čidlo 61, které vyšle daný signál pro zastavení motorového pohonu 39C.
Hlavní spřáhlo předvedené na obr. 13 je konstruováno v podobě upínacího mechanismu nůžkového typu, kteiý obsahuje upínací součást 32C podobající se Čelisti, jež upínacím způsobem spolupracuje s příslušným spojovacím spřahlem 31 nebo 53 (válcovitým v předvedeném provedení) sestavy zadního dílu karoserie (není předvedena) nebo návěsovým spřahlem (není předvedeno). Spojovací spřáhlo 31 nebo 53 může obsahovat drážku (není předvedena), která přichází do styku s upínacími čelistmi 32C upínacím způsobem, a tyto upínací čelisti 32C mohou navíc vyvíjet svislou, směrem dolů působící složku síly. Rovněž je možné přizpůsobit konstrukční řešení spojovacího spřáhla 31 nebo 53 podobě hřibového čepu nebo kulového čepu a podle toho upravit tvar upínacích čelistí 32C tvaru takového čepu.
Upínací čelisti 32C mají ovládací ramena 72 a mohou se s nimi pootáčet kolem trvale stálého, středového čepu 71. Hnací převod 70 uvádí do činnosti ovládací ramena 72 při uzavírání a otvírání čelistí 32C, které svírají nebo uvolňují spojovací spřáhlo 31· Namísto mechanického hnacího převodu 70, který je na vyobrazení tohoto provedení předveden, lze uplatňovat hydraulický nebo pneumatický hnací systém, v němž hydraulické nebo pneumatické válce přímo uvádějí do činnosti ovládací ramena 72.
V předvedeném provedení hnací prostředky 39C uvádějí do otočného pohybu středový hnací čep 77, který ovládá dvě hnací součásti 73 mající vodicí šrouby se závity s opačným stoupáním. Hnací součásti 73 uvádějí do činnosti volné konce ovládacích ramen 72, kdy v právě popisovaném provedení jsou na hnacích součástech namontovány kulové matice 74, které se mohou pohybovat v opačných směrech, přičemž kulové matice 74 jsou ve styku s kulovými šálky ovládacích ramen 72.
. 99 .
Vzhledem k tomu, že každý pohyb ovládacích ramen 72 nutně vyvolává pohyb hnacích součástí 73, je celý hnací převod namontován na šoupátku 75, které se může posunovat na podélných vodičích. Posunuté polohy různých součástí jsou na obr. 13 viditelně znázorněny přerušovanými čarami a označeny odkazovými značkami s apostrofem.
V případě použití hydraulického nebo pneumatického hnacího systému se musí ovládací ramena 72 čelistí 32C navíc mechanicky zamykat (není předvedeno) v poloze upnutí, aby byla zajištěna bezpečnost tehdy, dojde-li k poklesu tlaku tekutiny.
ČeEstí 32C mohou mít pomocné opěry 78, které těmto čelistem 32C poskytují další oporu v poloze upnutí. Takové pomocné opěry 78 mohou být konstruovány tak, aby současně plnily funkci přídavného mechanického zámku čelistí 32C v poloze upnutí tehdy, je-li uplatněn pneumatický nebo hydraulický hnací systém.
Vystřeďovací, vodicí úsek 33A se může vytvořit na předku upínacích čelistí 32C tak, aby zaváděl spojovací spřáhlo 31 do upínacích čelistí 32C během pootáčení sestavy zadního dílu karoserie směrem dolů.
Obr. 14 schematicky předvádí provedení hlavního spřáhla obsahujícího určitý počet dílčích jednotek 3 A, 3B hlavního spřáhla, které jsou rozmístěny v určité vzdálenosti od sebe na podvozku 13 vytvářejícím zátěž přenášející spodní strukturu základního vozidla, přičemž řečené dílčí jednotky 3 A, 3B hlavního spřáhla jsou upraveny tak, aby přenášely svislé zatížení a vodorovné tažné síly. V právě popisovaném provedení tyto dílčí jednotky 3A, 3B (na obr. 14 je předvedena pouze jedna dílčí jednotka) obsahují nálevkovitě tvarované spřáhlové objímky 30, do kterých vstupují kuželovitá spojovací spřáhla 31A připevněná ke spodku sestavy 2 zadního dílu karoserie. Každé spojovací spřáhlo 31A dále obsahuje zamykací kolík 31B, který vstupuje svisle dolů do příslušné díry v příslušné dílčí jednotce, přičemž tento zamykací kolík se zajišťuje svíracím klínem 32E, jenž je nesen na podvozku 13 a jehož pohyb řídí ovladač.
Zkušení odborníci v této oblasti techniky určitě pochopí, že na předvedených a popsaných provedeních bude možné provádět různá zdokonalení a úpravy.
V provedeních popisovaných v souvislosti sobr. 10 a obr. 11 se například může posunovatelná upínací čelist konstruovat tak, aby byla uvolňovatelná manuálně nebo pomocí ovladače proti síle tlačné pružiny 35 tehdy, když se má spojovací spřáhlo odpojit.
··· ···'« ···· • · · · · · · · · · · • ···· · · · ··· · ··· ··· • · · · · · · ···· · · · · · ·· ··
-23Navíc v takovém případě, kdy pouhý upínací zámek nestačí nebo není schopen znemožňovat pootáčení sestavy zadního dílu karoserie, lze uplatnit přídavné zamykací výstupky, které vymezované znemožní jakékoli pootáčení.
Navíc spojovací spřáhlo umístění na spodku sestavy zadního dílu karoserie může být konstrukčně vyřešeno tak, aby se mohlo snižovat nebo pootáěet směrem dolů manuálně nebo s pomocí ovladače, přičemž v případě takového provedení existuje možnost nejdříve nechat klesnout sestavu zadního dílu karoserie do její konečné polohy a poté snížit nebo vysunout spojovací spřáhlo směrem dolů do hlavního spřáhla a zamknout řečené spojovací spřáhlo v řečeném hlavním spřáhlu.
Na rozdíl od popsaných provedení je rovněž v principu možné umístit mechanismus hlavního spřáhla na spodku sestavy hlavního dílu karoserie a spojovací spřáhlo na spodní struktuře, ačkoli takové provedení by pravděpodobně bylo složitější a/nebo nákladnější.
Boční stěny vytvořené na zadní části motorem poháněného vozidla podle tohoto vynálezu se mohou upravovat tak, aby byly odpojitelné nebo pootáčivé směrem dolů.

Claims (17)

1. Motorem poháněné7 vozidlo' íypu osobního automobilu mající maximální povolenou pohotovostní hmotnost 3,5 tuny nebo malý užitkový automobil mající maximální povolenou ložní hmotnost 5 tun, vyznačující se tím , že obsahuje :
základní vozidlo (1) mající zátěž přenášející spodní strukturu (11) obsahující spodek (12) karoserie vozidla a/nebo podvozek (13), kdy řečená spodní struktura (11) je vybavena přední nápravou (14) a přinejmenším jednou zadní nápravou (14), přičemž základní vozidlo (1) dále obsahuje karoserii (16) vozidla nesenou na spodní struktuře (11) a zadní část karoserie (16) vozidla má boční stěny (17, 18), a vyměnitelnou sestavu (2) zadního dílu karoserie přidružovanou směrem vzhůru k bočním stěnám (17, 18), tato sestava (2) zadního dílu karoserie je nesena přímo na spodní struktuře (11) způsobem přenášení zátěže, toto základní vozidlo (1) dále obsahuje hlavní spřáhlo (3), které je přímo namontováno a umístěno na spodní struktuře (11) způsobem přenášení zátěže, a toto základní vozidlo (1) rovněž obsahuje vymezovací spřáhlo (4), jež je umístěno zvlášť v určité vzdálenosti od hlavního spřáhla (3), tato sestava (2) zadního dílu karoserie dále obsahuje spojovací spřáhlo (31), jež je konstrukčně upraveno pro spojení s hlavním spřahlem (3) základního vozidla (1) a spojovací součást (24), která je konstrukčně upravena pro spojení se zvlášť umístěným spojovacím spřahlem (4) základního vozidla, přičemž sestava (2) zadního dílu karoserie je v zamknuté poloze uvolňovatelně zamknuta v hlavním spřáhlu (3) základního vozidla na základě konstrukčního upravení pro spojení spojovacího spřáhla (31) a hlavního spřáhla (3), tato sestava (2) zadního dílu karoserie je upravena tak, aby se její spojovací součást (24) spojovala s vymezovacím spřáhlem (4) v předběžně vyrovnané poloze a aby se snižovala z předběžně vyrovnané polohy do zamknuté polohy na hlavním spřáhlu (3) za účelem zamknutí jejího spojovacího spřáhla (31) v hlavním spřáhlu (3), a toto hlavní spřáhlo (3) je umístěno a konstrukčně upraveno jak pro zajišťování polohového připojení sestavy (2) zadního dílu karoserie způsobem znemožnění jejího posunování nebo pootáčení, tak i pro umožnění připojování návěsu (5) ke spodní struktuře (11) tak, aby se • ·
-25• · · ♦ · · • ···· • · ···« · • ft ftft ftft ·· ···· · · · ♦ ···· ftft·· • · ··· · ftftft ··· • · · ftft • ft ·· ft* ·· svislé zátěže a tažné síly vznikající v důsledku spojení s návěsem přenášely prostřednictvím hlavního spřáhla (3) na spodní strukturu (11).
2. Motorem poháněné vozidlo podle nároku 1, vyznačující se tím , že přinejmenším jedna další sestava (2) zadního dílu karoserie, která může nahradit řečenou sestavu (2) zadního dílu karoserie, je vybavena a konstrukčně upravena tak, aby byla nesena přímo na spodní struktuře (11) způsobem přenášení zátěže, přičemž tato další sestava (2) zadního dílu karoserie má spojovací spřáhlo (31) pro uvolňovatelné, zamykatelně připevňování k hlavnímu spřáhlu (3) a spojovací součást (24) pro připojování k vymezovacímu spřáhlu (4).
3. Motorem poháněné vozidlo podle nároku 2, vyznačující se tím , že každá sestava (2) zadního dílu karoserie má spodní část (21) pro umístění mezi bočními stěnami (17, 18), přičemž tato spodní stranu (21), která je upravena pro zamykatelné připevnění sestavy (2) zadního dílu karoserie k hlavnímu spřáhlu (3).
4. Motorem poháněné vozidlo podle nároku 3, vyznačující se tím , že přinejmenším na dílčí sadě sestav (2) zadního dílu karoserie jsou vytvořena ramena (23), která jsou upravena pro usazení na bočních stěnách (17).
5. Motorem poháněné vozidlo podle kteréhokoli z předcházejících nároků laž4, vyznačující se tím , že stěna (18) zadní strany základního vozidla (1) je upravena v podobě otočně otvíratelných dveří majících dvě křídla (19), která se otočně otvírají kolem závěsů umístěných v oblasti stěn (17) bočních stran v určité vzdálenosti od zadních konců těchto stěn (17) bočních stran.
6. Motorem poháněné vozidlo podle kteréhokoli z předcházejících nároků laž5, vyznačující se tím , že vymezovací spřáhlo (4) je upraveno v podobě určitého počtu dílčích jednotek (4A, 4B) vymezovacího spřáhla nacházejících se v určité vzdálenosti od sebe na karoserii (16) základního vozidla (1) a/nebo na její spodní struktuře (11).
• ·
4 4
44 4 4 4 4
-26• 44 • 4
7. Motorem poháněné vozidlo podle nároku 6, vyznačující se tím , že vymezovací spřáhlo (4) má přinejmenším jednu vodorovně vedenou vymezovací součást (41 na obr. 6A), která se nachází v určité vzdálenosti nad hlavním spřáhlem, kdy spojovací součást (24) sestavy (2) zadního dílu karoserie je upravena pro zasunutí ve vodorovném směru do vymezovací součásti (41), přičemž vymezovací spřáhlo (4) dále obsahuje zamykací zařízení (42) mající vodorovně přemisťovatelný šroub, jenž je upraven pro uvolňovatelné zamykám sestavy (2) zadního dílu karoserie v předběžně vyrovnané poloze tak, aby se sestava (2) zadního dílu karoserie mohla pootáčet směrem dolů do zamknutého připojení v hlavním spřáhlu (3).
8. Motorem poháněné vozidlo podle nároku 6, vyznačující se tím , že vymezovací spřáhlo (4) má vodorovnou nebo svislou vymezovací součást (41), do níž se může vodorovně nebo svisle zavádět příslušná spojovací součást (24) sestavy (2) zadního dílu karoserie, a svislé vodicí prostředky, podél kterých se může sestava (2) zadního dílu karoserie snižovat přímoěaiým svislým pohybem.
9. Motorem poháněné vozidlo podle kteréhokoli z předcházejících nároků 1 až 8, vyznačující se tím , že hlavní spřáhlo (3) je upraveno do podoby určitého počtu dílčích jednotek (3 A, 3B) hlavního spřáhla rozmístěných v určité vzdálenosti od sebe tak, aby se výsledná síla působící na hlavní spřáhlo přenášela na spodní strukturu (11) na podélné ose základního vozidla (1) v oblastí zadní nápravy (15).
10. Motorem poháněné vozidlo podle kteréhokoli z předcházejících nároků 1 až 9, vyznačující se tím , že hlavní spřáhlo (3) má středovou jednotku základního spřáhla, která se umisťuje na podélné ose základního vozidla (1) v oblasti zadní nápravy (15).
11. Motorem poháněné vozidlo podle kteréhokoli z předcházejících nároků 1 až 10, vyznačující se tím , že hlavní spřáhlo (3) obsahuje přemisťovatelné upínací prostředky (32), které jsou upraveny pro zamykatelné připevnění sestavy (2) zadního dílu karoserie k dolní struktuře (11) tak, aby se sestava (2) zadního dílu karoserie byla svisle přitažena ke
-27··· · w ·* · · · · · ·· · · · · · ♦ · · ··· · ♦ · · · · * · • 9999 9 · · ··* · ··· ··· • · · · · · · 9 99 9 9 99 99 9· 99 spodní struktuře (11) a bylo znemožněno její posunování nebo pootáčení, přičemž sestava (2) zadního dílu karoserie je nesena na spodní struktuře (11) prostřednictvím přídavných nosných prostředků (27).
12. Motorem poháněné vozidlo podle kteréhokoli z předcházejících nároků 1 až 11, vyznačující se tím , že jakékoli svislé podpírání sestavy (2) zadního dílu karoserie na karoserii (16) základního vozidla (1) je realizováno výhradně pomocí pružných prostředků.
13. Motorem poháněné vozidlo podle kteréhokoli z předcházejících nároků lažl2, vyznačující se tím , že hlavní spřáhlo (3) obsahuje vystřeďovací, vodicí úsek (33 A) pro vystředění a vedení spojovacího spřáhla (31) sestavy (2) zadního dílu karoserie během snižování sestavy (2) zadního dílu karoserie za účelem zamknutého připevnění spojovacího spřáhla (31) v hlavním spřáhlu (3) a že vymezovací spřáhlo (4) a/nebo jeho přidružené nosné prostředky jsou přizpůsobeny tak, aby měly omezenou stlačovatelnost.
14. Motorem poháněné vozidlo podle kteréhokoli z předcházejících nároků 1 až 13, vyznačující se tím , že hlavní spřáhlo (3) je upraveno do podoby pružného zapadacího spřáhla majícího přinejmenším jedny pružně reagující upínací prostředky (32B), které jsou upínacím způsobem přizpůsobeny pro spolupráci se spojovacím spřáhlem (31) připevněným ke spodku sestavy (2) zadního dílu karoserie, přičemž upínací prostředky (32) se dále zamykají pomocí zamykacích prostředků(36).
15. Motorem poháněné vozidlo podle kteréhokoli z předcházejících nároků lažl4, vyznačující se tím , že hlavní spřáhlo (3) je vybaveno hnacími prostředky.
16. Motorem poháněné vozidlo podle nároku 15, vyznačující se tím , že hlavní spřáhlo (3) obsahuje upínací součásti (32B; 32C, 32C/) umístěné na hlavním spřáhlu (3) opačně proti sobě, přičemž přemisťování každé upínací součásti (32B, 32C) se provádí na základě činnosti ovladače (obr. 9, obr. 13).
• 9 99 ·9 • · « 9 9 9 9 » · 9 9 • 99 9 99 9 9 · 9 9 « 9··· 9· · ·*· · ··· ·*· t 9 9 9 · · *
999 9 9 ·· ·· ·· ··
-2817. Motorem poháněné vozidlo podle nároku 15 nebo 16, vyznačující se tím , že hlavní spřáhlo (3) a vněm zamykané spojovací spřáhlo (31) mají spolupracující kuželovité upínací povrchy (32D) (obr. 9).
18. Motorem poháněné vozidlo podle nároku 16 nebo 17, vyznačující se tím , že přemisťovatelné upínací součásti (32B; 32C, 32C') jsou umístěny proti sobě příčně ke směru jízdy.
CZ19992339A 1998-01-02 1998-01-02 Motorem poháněné silniční vozidlo mající vyměnitelnou sestavu zadního dílu karoserie CZ233999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992339A CZ233999A3 (cs) 1998-01-02 1998-01-02 Motorem poháněné silniční vozidlo mající vyměnitelnou sestavu zadního dílu karoserie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992339A CZ233999A3 (cs) 1998-01-02 1998-01-02 Motorem poháněné silniční vozidlo mající vyměnitelnou sestavu zadního dílu karoserie

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ233999A3 true CZ233999A3 (cs) 2000-01-12

Family

ID=5464768

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992339A CZ233999A3 (cs) 1998-01-02 1998-01-02 Motorem poháněné silniční vozidlo mající vyměnitelnou sestavu zadního dílu karoserie

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ233999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0923482B1 (en) Powered road vehicle comprising a replaceable rear body mounting
AU656911B2 (en) Camper van with separating drive vehicle
EP1734355B1 (en) Machine for inspecting the coupling system used to hitch a semi-trailer to a towing vehicle
US20100194074A1 (en) Trailer towing system
US20070024017A1 (en) Locking mechanism for movable subframe of tractor-trailers
EP4251492A1 (de) Transport- und verladeanordnung und verfahren zum betrieb der transport- und verladeanordnung
US8091942B2 (en) Recreational vehicle with ramp door
US20030095854A1 (en) Tug for aircraft
US9731780B2 (en) Trailer hitch
US7802838B2 (en) Soft top for a motor vehicle
CZ233999A3 (cs) Motorem poháněné silniční vozidlo mající vyměnitelnou sestavu zadního dílu karoserie
US4953883A (en) Truck trailer hitch
WO2022238266A1 (de) Verladevorrichtung und transport- und verladeanordnung
US20070020075A1 (en) Vehicle passenger lift
US4838754A (en) Method and apparatus for connecting a rear trailer in a tandem tractor-trailer assembly
AT510307A2 (de) Längenveränderliche deichsel, lkw-anhängerzug und tür für einen kofferaufbau eines lkw anhängerzuges
EP0720941B1 (en) Rail transportable ramps for circus loading standard high semi-trailers on special unit trains
EP4122437A1 (en) Adjustable automobile cabin floor, wheelchair access system, and automobile
DE202005001884U1 (de) Kupplungssystem, Verschiebe- und Verriegelungssystem für Sattelauflieger, gezogen von Sattelzugmaschinen
CN216301276U (zh) 一种牵引半挂清障车
CN212047354U (zh) 一种具有连杆锁闭机构的鞍座及驮背运输车
CN210881825U (zh) 落地飞翼厢式清障车
DE60312435T2 (de) Verstaubarer Abschleppanhänger
CN217574950U (zh) 汽车座椅靠背滑轨联动解锁机构及汽车座椅
US20230287721A1 (en) Motorized vehicle door track assembly for a sliding door and method of assembly thereof

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic