SK75299A3 - Black edible flat film based on collagen and foodstuff comprising said film - Google Patents

Black edible flat film based on collagen and foodstuff comprising said film Download PDF

Info

Publication number
SK75299A3
SK75299A3 SK752-99A SK75299A SK75299A3 SK 75299 A3 SK75299 A3 SK 75299A3 SK 75299 A SK75299 A SK 75299A SK 75299 A3 SK75299 A3 SK 75299A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
collagen
black
dye
film
ham
Prior art date
Application number
SK752-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Bernd Peiffer
Mathias Gohrig
Franz Maser
Original Assignee
Becker & Co Naturinwerk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Becker & Co Naturinwerk filed Critical Becker & Co Naturinwerk
Publication of SK75299A3 publication Critical patent/SK75299A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C13/00Sausage casings
    • A22C13/0013Chemical composition of synthetic sausage casings
    • A22C13/0016Chemical composition of synthetic sausage casings based on proteins, e.g. collagen

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Wrappers (AREA)
  • Jellies, Jams, And Syrups (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)

Description

Čierna jedlá plochá fólia založená na kolagéne a potravinársky výrobok obsahujúci uvedenú fóliu
Oblasť techniky
Vynález sa týka plochej jedlej alebo požívateľnej potravinárskej fólie založenej na kolagéne, a taktiež potravinárskeho výrobku obsahujúceho uvedenú fóliu.
Doterajší stav techniky
Kolagén je všeobecne používaný výraz pre rodinu proteínov, ktorú je možné nájsť v akomkoľvek viacbunkovom organizme. V literatúre bolo doposiaľ opísaných približne 20 rôznych druhov kolagénov. Z hľadiska štruktúry a stavby je táto mnohotvárnosť výsledkom kombinácie trojitej skrutkovitej oblasti s guľovitou neskrutkovitou oblasťou. V dôsledku štrukturálnych odlišností na molekulárnej úrovni sa jednotlivé typy kolagénu zoskupujú do rôznych makroskopických štruktúr. Takže je v literatúre rozlišované medzi skupinou kolagénov vytvárajúcich vlákna alebo žilky a ostatnými kolagénmi (napríklad vláknam pridružené kolagény, kolagény vytvárajúce listy, lemované vlákna alebo výstužné žilky).
Jedlé alebo požívateľné pokrmové fólie sú z doterajšieho stavu techniky veľmi dobre známe. Sú veľmi široko používané ako jedlé alebo požívatelné obaly pre také potravinárske výrobky akými sú napríklad šunka, hydina alebo rybie výrobky.
Príprava takýchto kolagénových fólií bola opísaná napríklad v patentovom spise DE 642 922 alebo v patentovom spise DE 19970403. Ich uplatnenie vo forme jedlých obalových materiálov na potravinárske výrobky je opisované, okrem iného, v patentovom spise DE 19 45 527. Ich použitie na balenie mäsových výrobkov je známe z patentového spisu US 3 014 024, pričom patentový spis CA 1 253 387 opisuje využívanie týchto kolagénových fólií na balenie rybích výrobkov.
Kolagénové fólie so špecifickými prídavnými funkciami, v dôsledku čoho je do základnej fólie zahrnutý obsah príslušných funkčných ingrediencií, sú známe z patentového spisu DE-PS 970 263 (fólie obsahujúce rozpustné farbivá a/alebo rozpustné aromatické zložky) a z patentového spisu WO 95/17100 (kolagénové fólie s jemným základným korením nachádzajúcim sa ako integrálna ingrediencia).
Vyššie uvedené kolagénové fólie predstavujú nástroje, ktoré znamenajú výrazné zlepšenie a pomoc v širokej škále postupov výroby potravinárskych výrobkov. Avšak doteraz ešte existujú v potravinárskom priemysle také procesy, ktoré je potrebné považovať za neuspokojivé. Jedným z takýchto príkladov je výroba šunky s názvom Black Forest ham, čo je najoblúbenejší výrobok na kanadskom potravinárskom trhu. Velmi problematický krok vo výrobnom procese uvedenej šunky
Black Forest ham predstavuje začiernenie povrchu spracovávaného mäsa.
V súčasnosti rôzny výrobcovia uplatňujú rôzne začierňovacie technológie. Niektorí výrobcovia používajú velmi hustý dym z borovicového ihličia a z borovicového dreva. Tento spôsob však zapríčiňuje usadeniny dechtu a kreozotu, ktoré sa zhromažďujú v generátoroch dymu a príslušných budovách, čo spôsobuje vážne nebezpečenstvo požiaru. Okrem toho potom čierny povlak vytvorený na príslušnom výrobku má tendenciu sa vylúhovať vo vákuovom obale, pokial je výrobok uskladnený v chladiacom zariadení.
Velmi efektívnym ale, zo zrejmých dôvodov, nepopulárnym spôsobom je ponoriť v sieti zabalenú šunku do hovädzej krvi a potom v teple vysušiť túto krv na povrchu šunky. Následným spracovaním pomocou velmi hustého a vysoko vlhkého dymu sa na povrchu šunky vytvorí požadovaný čierny vonkajší povlak.
Je známe, že celý rad kanadských spoločností využíva horúci karamelový roztok na dosiahnutie čierneho povrchu na nimi vyrábanej šunke. S uplatňovaním tejto metódy je ale spojený celý rad negatívnych vediajších účinkov:
- vo všeobecnosti je horúci roztok aplikovaný v chladených výrobných priestoroch, čo spôsobuje kondenzáciu pary a zvýšenie teploty v týchto priestoroch;
- keďže musí byť v sieti obalená šunka úplne ponorená do horúceho karamelového roztoku, je príslušný pracovník, ktorý šunku do roztoku ponára, vystavený nepohodliu pri nevyhnutnosti používania rukavíc chrániacich jeho ruky. V styku s pokožkou a s lôžkami nechtov totiž pôsobí karamelový roztok ako farbivo;
- po uskutočnení namáčacieho kroku sú šunky umiestňované na údiace stojany alebo ozubené tyče, kde približne 50 % karamelového povlaku odkvapká dole. Tento odkvapkaný povlak končí dole na podlahe a v drenážnom odtoku, čo spôsobuje mimoriadne zaťaženie na čistiaci systém odpadových vôd, a už nehovoriac o vynaložených nákladoch týkajúcich sa tejto straty karamelového roztoku;
- horúci karamelový roztok má tendenciu prenikať do mäsa. V dôsledku toho, keď je potom hotový výrobok nakrájaný na plátky, vonkajšia vrstva šunky vykazuje špinavý a tmavý asi pol palca široký prstenec, ktorý v žiadnom prípade nevyzerá príťažlivo;
- pri manipulácii so šunkou v obchode alebo pri styku s inými druhmi mäsa na pulte čierny povlak zo šunky púšťa. To spôsobuje velký neporiadok v obchodoch a zhoršuje pracovné podmienky predavačov, pričom takisto dochádza k znečisťovaniu ďalších lahôdkových výrobkov, takisto ako krájačieho zariadenia.
Na kanadskom trhu je viac ako 50 % šunky predávanej ako polovičná šunka, to znamená, že je po spracovaní prerezaná na polovicu. Doposial však nie sú na trhu k dispozícii žiadne šunky Black Half Hams, to znamená polovičné čierne šunky, keďže súčasné výrobné postupy neumožňujú tákéto výrobky dodávať na trh. Čierna šunka Black Forest ham, ktorá·je rozrezaná na polovicu a vákuovo zabalená, bude mať čerstvý povrch rezu znehodnotený čiernym karamelom, takže výsledný výrobok bude vyzerať ako znečistený.
Inou technikou, ktorá je uplatňovaná na očerňovanie šunky zabalenej v jedlej požívateľnej kolagénovej fólii, je ponorenie v sieťovine obalenej šunky do roztoku špeciálneho druhu kvapalného dymu (Maillose, dodávaného firmou Red Arrows) a v následnom kroku vystavenie výrobku počas šiestich hodín pôsobeniu vysoko vlhkého hustého dymu.
Výsledný hotový výrobok však celkom nespĺňa kritériá kladené na čiernu šunku Black Forest ham. V najlepšom prípade môže byť farba hotového povrchu nazývaná ako hnedá alebo tmavá šedohnedá. Okrem toho potom v údiacom cykle musí byť uplatnený obrovský nadbytok dymu, ktorý je pre výrobcu velmi nákladný, pričom údenie je takisto podrobené určitým obmedzeniam z hľadiska ochrany životného prostredia.
Podstata vynálezu
Na základe vyššie uvedeného je zrejmé, že existuje potreba vyvinúť zjednodušený výrobný postup, ktorý odstráni vyššie uvedené obmedzenia pri výrobe čiernej šunky Black Forest ham alebo iných potravinárskych výrobkov s čiernym vonkajším povlakom.
Cieľom tohto vynálezu je preto vyvinúť modifikovanú jedlú plochú kolagénovú fóliu, ktorá bude schopná zjednodušiť výrobný postup čiernej šunky Black Forest ham alebo iných potravinárskych výrobkov s čiernym vonkajším povlakom a súčasne zdokonaliť priľnavosť čierneho povlaku na príslušné potravinárske výrobky.
Tieto požiadavky sú splnené prostredníctvom novo vyvinutej čiernej jedlej plochej kolagénovej fólie, ktorá môže byť pred spracovaním obalená okolo potravinárskeho výrobku, ktorý má byť pokrytý čiernym povlakom a ktorá po spracovaní ostáva na vonkajšom povrchu hotového výrobku ako integrálna zložka tohto výrobku, takže dodáva uvedenému výrobku čierny povrch.
Výsledný hotový výrobok sa nevyluhováva pôsobením vákua a neznečisťuje ani krájacie zariadenie, ani ruky obsluhujúceho personálu, ani ostatné mäsové výrobky, s ktorými môže prísť do styku napríklad na pulte lahôdkového obchodu. Nakoniec využívanie predmetu tohto vynálezu spôsobuje skutočný prevrat vo výrobnom procese, a to práve odstránením špinavej namáčacej procedúry využívajúcej farbiace roztoky a odstránením nevyhnutnosti používať dôkladné spracovanie výrobkov prostredníctvom dymu.
Vynález sa týka plochej čiernej jedlej fólie založenej na kolagéne, ktorá obsahuje:
(a) kolagénový substrát, (b) aspoň jeden čierny pigment, pričom hrúbka steny fólie sa rovná alebo je menšia ako 40 mikrónov a koncentrácia uvedených pigmentov leží medzi 2 % a 40 % hmotnostných vzťahujúce sa na suchý kolagén, s výhodou potom medzi 5 % a 15 % hmotnostných vzťahujúce sa na suchý kolagén.
Kolagénový substrát je založený na kolagénoch vytvárajúcich vlákienka alebo žilky nezávisle na pôvode tkaniva, z ktorého je kolagén získavaný. Existujú však zdroje, ktoré sú obzvlášť výhodné na získavanie kolagénu z hľadiska dostupnosti, stavby tkaniva a hospodárnosti. Jedným z takýchto zdrojov je hovädzia koža. Z tohto dôvodu sú ďalej uvedené príklady vyhotovenia založené na využití kolagénu z hovädzej kože.
Tu je potrebné zdôrazniť, že predmet tohto vynálezu nie je obmedzený len na kolagén z hovädzej kože, ani na využívanie prírodného kolagénu, pretože vhodnými substrátmi môžu byť takisto aj chemicky alebo enzymaticky modifikované kolagény vytvárajúce vlákienka alebo žilky.
Čierne farbivo použitelné ako predmet tohto vynálezu musí spĺňať tri základné požiadavky na farebné zložky čiernej jedlej kolagénovej fólie používanej pri výrobe potravinárskych výrobkov s čiernym vonkajším povlakom.
Tieto tri základné požiadavky sú nasledujúce:
- čierne farbivo musí vyhovovať právnym predpisom platným pre potravinárske výrobky;
- čierne farbivo sa nesmie vyluhovávať z kalogénovej fólie počas spracovania potravinárskeho výrobku alebo počas jeho skladovania vo vákuovom obale a
- čierne farbivo nesmie prenášať na konečný hotový produkt žiadne zvláštne zmyslové vlastnosti.
Akékolvek čierne farbivo, ktoré spĺňa vyššie uvedené požiadavky, môže byť používané pri výrobe fólie podlá tohto vynálezu. Predstavitelom takýchto farbív môže byť napríklad čierne farbivo z oxidu železa, sadze, uhlová čerň alebo drevené uhlie. Príslušné predpisy uplatňované pre čierne farbivá sa môžu v rôznych krajinách meniť, avšak tieto vyššie uvedené čierne farbivá sú z tohto hladiska všeobecne prijateľné pre predmet tohto vynálezu.
Vo vhodnom vyhotovení tohto vynálezu je uvedeným čiernym farbivom čierne farbivo z oxidu železa obsahujúce oxid železnato-železitý [The Merck Index, jedenáste vydanie, 1989, Monografie 3988].
Využívanie farbiva z oxidu železa nové, trubicovité železa, používaného v je obmedzené v dôsledku oxidu železa na farbenie jedlých Napríklad kolagénové Avšak niektoré plášťové množstvo uvedených potravinárskych povlakov nie je komerčne dostupné farebné obaly obsahujú farbivá z takéhoto farbiva z oxidu trubicovitých plášťových obaloch toho, že takéto farbivá spôsobujú zrážací účinok, pokial sú pridané do kolagénového gélu, pretože stimulujú rekonštitúciu kolagénových vlákien. To následne spôsobuje určité problémy pri vytláčaní, pretože uvedené vlákna spôsobujú čiastočné upchávanie trysky. V dôsledku toho býva koncentrácia farbív z oxidu železa, ktoré sú obsiahnuté v komerčne dostupných kolagénových plášťových obaloch, zvyčajne pod hodnotou 2 % hmotnostné (vzťahujúce sa na suchý kolagén).
Hrúbka steny kolagénovej fólie určenej na použitie napríklad pri výrobe čiernej šunky Black Forest ham musí byť podstatne nižšia trubicovitého salámového fólia musí obklopovať spôsobom, pričom nesmie povoIný.
ako je hrúbka steny jedlého plášťového obalu, pretože táto mäso veľmi pružným a ohybným vykazovať stav, ktorý nie je
Na druhej strane však malá hrúbka steny spolu s nízkou koncentráciou čierneho farbiva z oxidu železa bude viesť k tomu, že výsledná fólia bude úplne jasne a veľmi priehľadná. S cieľom získania hotového výrobku, ktorý bude mať veľmi dobre čierny vzhľad, však príslušná fólia práve priesvitná nesmie byť. Takže za účelom splnenia obidvoch požiadaviek, to znamená pružnosti a nepriehľadnosti, musí byť fólia tenká a musí obsahovať vysokú koncentráciu čierneho farbiva z oxidu železa.
Neočakávané bolo zistenie, že jav zrážania a rekonštitúcie vlákien, ktorý bol vyššie spomenutý, a ktorý je veľmi dobre známy z prípravy gélu na výrobu trubicovitých kolagénových plášťových obalov, nebol pozorovaný pri výrobe čiernej kolagénovej plochej fólie, pokiaľ je farbenie kolagénovej fólie uskutočnené tak, ako je to opísané v príklade 1 alebo v príklade 2.
Dôvody tohto neočakávaného správania nie sú doposiaľ jasné. Je to pravdepodobne spôsobené skutočnosťou, že obsah kolagénu v hmote na výrobu kolagénovej plochej fólie (zhruba 2 %) je výrazne nižší, ako na výrobu trubicovitého plášťového obalu (4,5 % až 12 %). Avšak podrobný mechanizmus na molekulárnej úrovni nebol doposiaľ celkom objasnený. Iným vysvetlením môže byť rozdielne správanie kolagénovej hmoty, pokiaľ je vytláčaná v plochej alebo trubicovitej forme.
Je prekvapujúce, že pokiaľ je kolagénová hmota zafarbovaná v súlade s postupmi opisovaným v príklade 1 a v príklade 2, je ľahké dosiahnuť pomer koncentrácií hmotnostného množstva oxidu železa k hmotnostnému množstvu suchého kolagénu v pomere 1:3, a to bez toho, aby boli pozorované koagulačné účinky alebo problémy pri vytláčaní.
Avšak táto vysoká koncentrácia čierneho farbiva vo fólii dokonca ani nie je požadovaná; bolo už zistené, že vhodnú úroveň nepriehľadnosti fólie na jej uplatnenie pri výrobe čiernej šunky Blac Forest ham je možné dosiahnuť pri pomere koncentrácie hmotnostného množstva oxidu železa k hmotnostnému množstvu suchého kolagénu v pomere 1:10.
Existujú aspoň tri kolagénovú plochú fóliu farbiva. Najjednoduchším potenciálne možnosti, ako farbiť s použitím uvedeného čierneho prístupom je primiešať čierne farbivo do dávky hmoty priamo v priebehu prípravy kolagénového gélu.
Ďalšou možnosťou je pripraviť kašovitú zmes čierneho farbiva v samotnom výrobnom kroku. V uvedenej kašovitej zmesi je čierne farbivo homogénne” rozptýlené v gele vhodného hydrokoloidu, ktorý zabraňuje zrážaniu farbiva. V príklade 1 bola týmto hydrokoloidom želatína, zatiaíčo v príklade 2 je použitá metylcelulóza.
Avšak celý rad gélov ostatných hydrokoloidov (výťažky ako tragant, obilná múka ako guarová živica, extrakty z rastlín a rias ako pektíny alebo karagény, mikrobiálne polysacharidy ako xantán alebo modifikované polysacharidy ako deriváty celulózy) môže rovnako dobre spĺňať tie isté funkcie, pokial sú vhodne pripravené a upravené s ohíadom na obsah pevných zložiek a na hodnotu pH.
V druhom kroku môže byť kašovitá zmes farbiva dfalej primiešaná do kolagénového gélu, ktorý je pripravovaný súčasne. V dôsledku toho bude získaná dávka čierno zafarbenej kolagénovej hmoty (vičf príklad 1).
V ovela výhodnejšom spôsobe je kašovitá zmes farbiva vstrekovaná do prúdu kolagénového gélu krátko pred tým, ako dosiahne vytlačovaciu trysku. S cielom zabezpečenia homogénnej distribúcie farbiva do kolagénovej fólie potom gély kašovitej zmesi farbiva a kolagénové pasty prechádzajú celým radom dynamických miešacích zariadení. Vytláčanie výslednej zmesi na dopravníkový pás je uskutočňované spôsobom, ktorý je pre odborníka z danej oblasti techniky vo všeobecnosti známy.
Čierna jedlá fólia založená na kolagéne a vytvorená v súlade s predmetom tohto vynálezu je využiteľná pri výrobe potravinárskych výrobkov, ktoré majú čierny vonkajší povlak, akými sú napríklad spracované mäso, napríklad čierna šunka Black Forest ham.
h c ne
Príklady vyhotovenia vynálezu
Vynález bude ďalej podrobnejšie vysvetlený s ohľadom na výrobu čiernej kolagénovej fólie a takisto s ohľadom na jej uplatnenie pri výrobe čiernej šunky Black Forest ham, a to prostredníctvom nasledujúcich príkladov.
Príklad 1
Bolo pripravených 500 kg kolagénovej hmoty s obsahom kolagénu 2,0 % a so zložením opísaným v príklade 2 v patentovom spise DE 19640019, a to za štandardných výrobných podmienok známych z doterajšieho stavu techniky. Výsledná hmota bola privedená do miešacieho stroja vybaveného chladiacim plášťom. Teplota kolagénovej pasty je 10° C ± 2° C.
Súčasne bola pripravená kašovitá zmes farbiva v súlade s nasledujúcim postupom:
V množstve 11,0 1 teplej vody (45° C) bolo rozptýlených 1,11 kg čierneho farbiva z oxidu železa (Sicovit (TM) black 85, BASF), a to prostredníctvom vysokorýchlostného miešadla (Ultra-Turrax, IKA-Werk). V priebehu miešania bolo pridaných 5,5 kg želatíny až mala kašovitá zmes homogénny vzhlad. Hodnota pH kašovitej zmesi bola upravená prostredníctvom HC1 na hodnotu pH 2,9. Kašovitá zmes farbiva je potom ponechaná, aby vychladla, a to počas mierneho miešania poháňaným miešacím zariadením.
Keď kašovitá zmes farbiva dosiahne teplotu zhruba 20° C, je pomaly primiešavaná do dávky kolagénovej hmoty v miešacom stroji. S cieíom dosiahnutia rovnomernej distribúcie kašovitej zmesi farbiva v kolagénovej paste je kašovitá zmes farbiva pridávaná pomaly počas jednej hodiny, pričom je miešací stroj neustále v prevádzke.
Získaný čierny gel je prečerpaný z miešacieho stroja cez odvzdušňovacie zariadenie nádoby vybavenej chladiacim plástom, tu je počas 24 hodín uskladnený a potom vytlačený na dopravníkový pás, ktorý prechádza tunelovým vysúšacím zariadením. Na konci vysúšacieho zariadenia je získaná čierna fólia navýjaná.
Príklad 2
Bolo pripravených 500 kg kolagénovej hmoty s obsahom kolagénu zhruba 2,0 %, pričom zloženie tejto kolagénovej pasty je opísané v príklade 3 v patentovom spise DE 19640019; príprava bola uskutočnená za štandardných výrobných podmienok známych z doterajšieho stavu techniky.
Súčasne bola pripravená kašovitá zmes farbiva, a to nasledujúcim postupom:
000 g farbiva z oxidu železa (Sicovit (TM) black 85, BASF) bolo privedených počas prudkého miešania (Ultra-Turrax, IKA-Werk) do vhodnej nádoby obsahujúcej 10,0 1 vody z vodovodu (s teplotou 10° C až 20° C). Postupne bolo pridaných 150 g metylcelulózy (Tylose MH 3000, Hoechst). Kečí bolo dosiahnuté homogénne rozmiestnenie všetkých zložiek, bola hodnota pH upravená prostredníctvom HCl na hodnotu pH 2,9. Potom bola kašovitá zmes s cielom jej odvzdušnenia velmi jemne premiešavaná počas 14 hodín prostredníctvom poháňaného miešacieho zariadenia, ktorého lopatky boli umiestnené velmi blízko dna nádoby.
Kolagénový gel pripravený v prvom kroku bol odčerpaný k vytláčacej tryske. Priamo pred touto tryskou prechádzal gel sériou troch dynamických miešacích zariadení (Gesellschaft fúr Technische Automatisierung mbH). Pri vstupe do prvého miešacieho zariadenia bola kašovitá zmes farbiva (1 čast hmotnostná) privádzaná do hmoty prúdiaceho kolagénového gélu (50 častí hmotnostných). Pri výstupe z tretieho miešacieho zariadenia rovnomerné trysku na vysúšacím zariadením.
bolo rozptýlenie a výsledná hmota dopravníkový pás, Na konci kašovitej zmesi farbiva prechádzala cez vytláčaciu ktorý prechádza tunelovým vysúšacieho zariadenia bola hotová čierna fólia navýjaná.
Príklad 3 kg prvotných plátkov alebo rezov šunky bolo zbavených akéhokoľvek vnútorného tuku a chrupaviek, rovnako ako časti vonkajšieho tuku. Vnútorné a vonkajšie časti a kĺby boli odrezané. Svalovina šunky bola zbavená všetkých blán a bola mechanicky naklepaná s cielom zväčšenia vonkajšieho povrchu mäsa. Orezané prvotné rezy boli injektované solným roztokom (obsahujúcim soí, dusitan, fosfát, erytorbát, cukry a korenie), takže došlo k zvýšeniu ich hmotnosti zhruba o 30 %. Injektované kusy mäsa boli spracované v bubne pri teplote 4° C počas 9 hodín vo vákuu na jeho maximálnej hodnote. Po uplynutí ôsmich hodín bol tento spracovatelský proces prerušený za účelom pridania 1,6 kg dvojmilimetrovej spodnej kože. Potom spracovanie v bubne pokračovalo ďalšiu hodinu. Potom, keď bol proces spracovania v bubne ukončený, bola výsledná šunka ponechaná v bubne počas ďalších dvoch hodín.
Premiešané mäso bolo potom plnené do 57 cm širokej čiernej kolagénovej fólie, ktorá je výsledkom postupu podlá príkladu 1, potom bolo vybavené sieťkou s použitím poloautomatického šunkového plniaceho systému (Brechteen Company), ktorý umožňuje súčasné plnenie, balenie a vybavovanie sieťkou. Vonkajšia svalovina a vonkajšie mastné mäso sú privádzané do dutiny stroja ako prvé. Zvyšok mäsa je pridávaný len formou chudého mäsa. Plnené prijímané jedným pracovníkom, ktorý zatvára výrobky sú najprv prvý koniec prostredníctvom svorky, vypracováva celý mäsový výrobok od jeho otvoreného konca po jeho uzatvorený koniec do požadovaného tvaru šunky, a potom uzatvára druhý koniec rovnakým spôsobom, ako bol uzavretý prvý koniec.
Jednotlivé, takto získané šunky majú hmotnosť zhruba 4,0 kg až 4,5 kg. Potom sú zavesené jedným koncom na ozubenú tyč s cielom vytvorenia hruškovitého tvaru konečného výrobku. Priestor s velkosťou 5 cm medzi jednotlivými šunkami umožňuje dobré prúdenie vzduchu a rovnomerné prúdenie alebo tepelné spracovanie. Ozubená tyč so zavesenými šunkami je umiestnená do údiarne, kde je uskutočňovaný nasledujúci cyklus údenia a tepelného spracovania:
Doba (min) Teplota (° C) Relatívna vlhkosť (%) Údenie
120 60 60 nie
120 70 55 áno
30 75 0 nie
až vnútorná teplota dosiahne 71° c 78 80 nie
Na konci cyklu tepelného spracovania sú výrobky ochladzované vzduchovým chladením. Akonáhle vnútorná teplota poklesne pod 60° C, je sieťovina odstránená. Čierna kolagénová fólia sa v podstate zmenila na integrálnu zložku šunky, pričom povrch šunky vyzerá rovnako čierny, ako je to v prípade známej štandardnej čiernej šunky Black Forest ham. Čo najskôr potom, čo dôjde k odstráneniu sieťoviny, je šunka vákuovo zabalená.
Príklad 4
Postup je v podstate zhodný s postupom opísaným v príklade3, len s niekoľkými nasledujúcimi drobnými zmenami:
- sú spracovávané len malé celé šunky (2,5 kg) s využitím čiernej kolagénovej fólie z príkladu 2 so šírkou 40 cm; .
v cykle tepelného spracovania nie je uplatňovaný žiadny dym ani v jednom z krokov tohto cyklu; a
- po odstránení sieťoviny sú šunky rozrezané na polovice, ktoré sú vákuovo zabalené. Rezy týchto polovíc vyzerajú veľmi chutne a príťažlivo.
Na rozdiel od polovíc čiernej šunky Black Forest ham vyrábanej v súlade so známym spôsobom (kedy prenikanie očerňovacích zložiek do mäsa pokazí vzhíadovú príťažlivosť rezu) nevykazujú polovice šunky žiadne špinavé oblasti v blízkosti ich okrajov.
Bolo zistené, že koncentrácia farbiva nad 40 % hmotnostných vzťahujúce sa na suchý kolagén, ovplyvňuje chuť a vôňu hotového výrobku nežiadúcim spôsobom, takže je nevhodný na účely obaľovania potravinárskych výrobkov.

Claims (10)

1. Čierna kolagénová plochá fólia vyznačujúca sa tým, že je tvorená Ά&ρϋΐι kolagénovým substrátom a čiernym farbivom, pričom má uvedená fólia hrúbku steny rovnú alebo menšiu ako 40 mikrónov a uvedené farbivo je prítomné v koncentrácii medzi 2 % a 40 % hmotnostnými.
2. Čierna kolagénová plochá fólia podľa nároku 1 vyznačujúca sa tým, že koncentrácia uvedeného farbiva je medzi 5 % a 15 % hmotnostných vzťahujúce sa na suchý kolagén.
3. Čierna kolagénová plochá fólia podľa nárokov 1 a 2 vyznačujúca sa tým, že hrúbka steny uvedenej fólie je medzi 15 mikrónov a 25 mikrónov.
4. Čierna kolagénová plochá fólia podľa nárokov 1 až 3 vyznačujúca sa tým, že uvedený kolagénový substrát obsahuje prírodný kolagén vytvárajúci vlákna.
5. Čierna kolagénová plochá fólia podľa nárokov 1 až 3 vyznačujúca sa tým, že uvedený kolagénový substrát obsahuje chemicky a/alebo enzymaticky modifikovaný kolagén vytvárajúci vlákna.
6. Čierna kolagénová plochá fólia podľa nárokov 1 až 5 vyznačujúca sa tým, že uvedené čierne farbivo obsahuje čierne farbivo z oxidu železa.
7. Čierna kolagénová plochá fólia podľa nárokov 1 alebo 5 vyznačujúca sa tým, že uvedené čierne farbivo obsahuje drevené uhlie.
8. Potravinársky výrobok vyznačujúci sa tým, že má čierny vonkajší povlak pozostávajúci z čiernej jedlej fólie založenej na kolagéne podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7.
9. Potravinársky výrobok ci sa tým, že je spracované mäso.
podľa nároku 8 vyznačuj úuvedeným potravinárskym výrobkom
10. Potravinársky výrobok podľa nároku 8 vyznačujúci sa tým, že uvedeným potravinárskym výrobkom je čierna šunka Black Forest ham.
SK752-99A 1998-06-05 1999-06-04 Black edible flat film based on collagen and foodstuff comprising said film SK75299A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP98500134A EP0962146B1 (en) 1998-06-05 1998-06-05 Black edible flat film based on collagen and foodstuff comprising said film

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK75299A3 true SK75299A3 (en) 2000-03-13

Family

ID=8235820

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK752-99A SK75299A3 (en) 1998-06-05 1999-06-04 Black edible flat film based on collagen and foodstuff comprising said film

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6224919B1 (sk)
EP (1) EP0962146B1 (sk)
AT (1) ATE226396T1 (sk)
AU (1) AU759715B2 (sk)
BR (1) BR9907627A (sk)
CA (1) CA2273624C (sk)
CZ (1) CZ291800B6 (sk)
DE (1) DE69808888T2 (sk)
ES (1) ES2184216T3 (sk)
HU (1) HUP9901836A3 (sk)
NO (1) NO992708L (sk)
PL (1) PL333527A1 (sk)
SK (1) SK75299A3 (sk)
TR (1) TR199901254A3 (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6482240B1 (en) 1999-12-07 2002-11-19 Ed. Geistlich Soehne Ag Fur Chemische Industrie Method of making a collagen membrane from porcine skin
DE60131684T2 (de) * 2001-08-21 2008-10-30 Naturin Gmbh & Co Mehrfachperforierte kollagenfolie
US6955540B2 (en) * 2002-08-23 2005-10-18 Woodwelding Ag Preparation for being fastened on a natural tooth part or tooth and corresponding fastening method

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL212967A (sk) * 1955-12-27 1900-01-01
GB1145112A (en) * 1965-07-13 1969-03-12 Tee Pak Inc Edible collagen sausage casing
CA1013997A (en) * 1972-03-15 1977-07-19 Naturin-Werk Becker And Co. Manufacture and printing of edible food casings
US3961085A (en) * 1972-03-15 1976-06-01 Bruno Winkler Edible food casing dyed with an edible dyestuff and process for its manufacture
PL88413B1 (sk) * 1973-09-01 1976-08-31
DE3431578A1 (de) * 1984-08-28 1986-04-17 Naturin-Werk Becker & Co, 6940 Weinheim Verwendung einer essbaren kollagen-flachfolie zur herstellung von geraeucherten lebensmitteln, insbesondere fischwaren und schinken
US4758462A (en) * 1986-08-29 1988-07-19 Mobil Oil Corporation Opaque film composites and method of preparing same
DE3801344A1 (de) * 1988-01-19 1989-07-27 Hoechst Ag Verpackungsfolie, insbesondere wursthuelle, auf basis von polyamid
GB2215268B (en) * 1988-03-01 1991-11-13 Mobil Plastics Europ Inc Improved opaque film compositions
US5274078A (en) * 1990-08-08 1993-12-28 Showa Denko K.K. Process for producing collagen powder
US6171668B1 (en) * 1994-08-26 2001-01-09 Teepak Investments, Inc. White food casing having low TiO2 loading

Also Published As

Publication number Publication date
CA2273624A1 (en) 1999-12-05
HU9901836D0 (en) 1999-08-30
AU9052098A (en) 1999-12-16
US6224919B1 (en) 2001-05-01
NO992708L (no) 1999-12-06
EP0962146B1 (en) 2002-10-23
NO992708D0 (no) 1999-06-03
HUP9901836A3 (en) 2001-10-29
DE69808888D1 (de) 2002-11-28
BR9907627A (pt) 2001-03-13
PL333527A1 (en) 1999-12-06
TR199901254A2 (xx) 2000-01-21
CZ291800B6 (cs) 2003-05-14
TR199901254A3 (tr) 2000-01-21
CZ195699A3 (cs) 1999-12-15
ATE226396T1 (de) 2002-11-15
DE69808888T2 (de) 2003-06-12
AU759715B2 (en) 2003-04-17
CA2273624C (en) 2008-08-12
HUP9901836A2 (hu) 2001-04-28
ES2184216T3 (es) 2003-04-01
EP0962146A1 (en) 1999-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1186553A (en) Food casing which will transfer a smoke color and flavor to food encased therein and basic natural liquid smoke for use therewith
US4196220A (en) Smoke colored food casing and method of producing same by use of liquid smoke and an albumin
US4446167A (en) Food casing which will transfer a smoke color and flavor to food encased therein and basic natural liquid smoke for use therewith
SE439233B (sv) Livsmedelsholje med rokningsferg, sett for dess framstellning, beleggningskomposition samt anvendning
CA2271361A1 (en) Edible casing film formulation
DE60222646T2 (de) Verpackungsfolie für lebensmittel
US7001635B2 (en) Process for improving smoky color of an encased food product
US20030054075A1 (en) Processing wrap containing colorant
SK75299A3 (en) Black edible flat film based on collagen and foodstuff comprising said film
DE2828296C3 (de) Verfahren zur Räucherfärbung von in Hüllen verpackten Lebensmitteln
US4769246A (en) Dyed collagen sausage casing
US4728523A (en) Process for preparing dyed collagen sausage casing
US20070148294A1 (en) Smoked nonfibrous casing
GB2036750A (en) Tannin complexes
CN102106560A (zh) 糯米粉红糖腊肠及其制备方法
GB2036535A (en) Foodstuff preservatives comprising tannin
US20040202762A1 (en) Smoked nonfibrous casing
RU2240006C2 (ru) Состав для защиты пищевых продуктов и способ его применения для защиты пищевых продуктов от потерь и микробиологической порчи
JPH0655118B2 (ja) 生ソーセージの製造方法
CN105077338A (zh) 可食用植物肠衣组合物
CA2372642A1 (en) Edible casing film formulation
AT375815B (de) Verfahren zur herstellung einer schlauchfoermigen nahrungsmittelhuelle, vorzugsweise einer gegebenenfalls faserverstaerkten zellulosehuelle einer kollagenhuelle und einer gegebenenfalls faserverstaerkten huelle aus unloeslich gemachtem polyvinylalkohol, die geeignet ist, darin verpackten nahrungsmittelprodukten eine
JP3801724B2 (ja) 味付け黒海苔の製造
JPH04330264A (ja) 被膜ドライソーセージ類の製造法
DE4030636A1 (de) Behandelte fleischnahrungsprodukte