SK71098A3 - Kompozícia brzdiaca priľnavosť, najmS na výrobu stavebných prvkov na báze cementu - Google Patents
Kompozícia brzdiaca priľnavosť, najmS na výrobu stavebných prvkov na báze cementu Download PDFInfo
- Publication number
- SK71098A3 SK71098A3 SK71098A SK71098A SK71098A3 SK 71098 A3 SK71098 A3 SK 71098A3 SK 71098 A SK71098 A SK 71098A SK 71098 A SK71098 A SK 71098A SK 71098 A3 SK71098 A3 SK 71098A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- acid
- composition according
- composition
- cement
- carboxylic acid
- Prior art date
Links
Landscapes
- Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
Abstract
Kompozícia spolu s nosným médiom odparujúcim sa
pri okolitej teplote a prípadne s inými prídavnými látkami
obsahuje najmenej 16-18 uhlíkových atómov,
obsahujúca nasýtenú alebo nenasýtenú karboxylovú
kyselinu a/alebojej glyceridester.
Description
Oblasť techniky
Vynález sa dotýka kompozície brzdiacej priľnutie (antiadhézna kompozícia), ktorá môže byť používaná najmä na výrobu stavebných dielcov alebo konštrukčných prvkov na báze cementu a ktorá má okrem svojho Charakteru šetriaceho životné prostredie tiež mimoriadne vysokú účinnosť.
Doterajší stav techniky
Je známe, že veľká časť stavebných dielcov či stavebných prvkov na báze cementu sa odlieva do prefabrikovanej formy z kovu, dreva alebo umelej hmoty, pričom sa používa napr. betón. Pri výrobe betónu sú zmiešavané rôzne štrkové frakcie s cementom, vodou a - dnes už väčšinou - špeciálnymi Chemickými prídavnými látkami, napr. ztekucovacími alebo vzdušné póry tvoriacimi prísadami , až po dosiahnutie v podstate homogénneho stavu, potom sa takto pripravený betón odlieva do danej formy, resp. šablóny. Potom sa čaká, pokým pevnosť betónu prirodzenou cestou alebo pôsobením tepla nedosiahne určitú - spravidla asi štvrtinovú konečnú pevnosť - hodnotu. Potom sa produkt vyberie z formy a výrobný proces sa začína znovu.
Charakteristické pre stavebné materiály na báze cementu, a tak okrem iného aj pre betón je, že slinkové materiály s prítomnosťou cementu dobre zmáčajú povrch látok prichádzajúcich s nimi do kontaktu a tým na nich silno priľnú. Táto vlastnosť cementu sa využíva na výrobu železobetónových výrobkov, keď sú do betónu ukladajú rôzne oceľové výrobky, napr. drôty, siete, tyče 'alebo iné formy ocele, pričom sa zlepšujú určité fyzikálne parametre betónu. V tomto prípade tvorí oceľ a betón jednotnú štruktúru, tzv. želežobetón.
Pri výrobe stavebných dielcov Je z technických a ekonómiei kých dôvodov mimoriadne dôležité, aby jjep istý produkt mohol byť podľa možnosti najčastejšie vyrábaný v tej istej forme, bez toho aby sa produkt lepil na danú formu a aby na povrchu šablóny nevznikala priľnavá betónová kaša. Aby sa toto mohlo uskutočniť, musí byť povrch formy potiahnutý nejakou látkou, napr. natieraním alebo rozprašovaním. Látka takto nanesená na povr^fy formy má zabrániť, aby sa na formu neprilepoval daný betónový produkt alebo podľa možnosti čo najmenej.
Pri výrobe produktov na báze betónu a železobetónu sú ako prostriedky brzdiace adhéziu všeobecne používané deriváty minerálnych olejov (ktoré prípadne môžu ako prísadu obsahovať látky na reguláciu viskozity). Princíp oddeľovania od formy pozostáva v tom, že deriváty minerálnych olejov sú hydro'fóbne a znižujú pevnosť betónu. Tak môže byť produkt na báze betónu oddelený od danej formy pôsobením menšej alebo väčšej ťažnej sily. Deriváty minerálnych olejov majú hlavne tú nevýhodu, že sa tažko rozpadávajú keď sa dostanú do životného prostredia a spôsobujú tak trvajúce znečistenie životného prostredia. Derivát minerálneho oleja znečisťujúci prípadne povrch produktu na báze betónu súčasne tiež silne zhoršuje kvalitu produktu.
Ďalej je známe, že sa k derivátu minerálneho oleja v množstve najviac 20%, vztiahnutom na jeho hmotnosť, pridáva repkový alebo slnečnicový olej. Toto množstvo prírodnej prísady však vyššie uvedené nevýhody pri použití derivátov minerálnych olejov neodstránia.
Na oddeľovanie produktov na báze betónu od danej formy sú okrem toho používané rôzne filmy alebo povlaky tvoriace látky, napr. fólie rôznych materiálov, papier alebo látky zosieťujúce priestor ako napríklad karboxymetylcelulóza. Použitie týchto látok je obmedzené, pretože látka tvoriaca film sa vo väčšine prípadov prilepí na povrch daného produktu a zhorší jeho estetický vzhľad alebo technologickú použiteľnosť.
Ďalej je tiež známe používanie stearanov - inak mydiel - na poťahovanie šablón. Tieto sú síce lacné, ich veľká nevýhoda je však v tom, že betón pri plnení do šablón ľahko zmýva z povrchu potiahnutú látku, prípadne v zahusťovacej fáze betónu - počas vibrácie - voda difundujúca k povrchu produktu emulguje poťahovú látku a tým zmenšuje oddeľovací účinok (rovnaký účinok sa vlastne vyskytuje tiež v prípade použitia samotných derivátov minerálnych olejov alebo týchto derivátov obsahujúcich túto prísadu). “Mydlá sú teraz používané prakticky len pri hromadných produktoch na báze cementu, pri ktorých kvalita povrchu nehrá významnú rolu a pri ktorých výrobným problémom nie je potrebné venovať pozornosť (rýchlejšie opotrebovanie šablón, vyššie náklady na čistenie šablón).
Súhrnne môže byť zistené, že napriék vymenovaným nedostatkom pozostáva spoločný nedostatok doteraz známych, priľnavosti brániacich kompozícií v tom, že v dostatočnej miere neobmedzujú poškodzujúci korozívny účinok na povrchu difundujúcej zásaditej vody na šablóny ktoré sú väčšinou z kovu. Preto je zo strany stavebných podnikov, prípadne zo strany priemyslu stavebných hmôt vyrábajúceho hromadné produkty na báze cementu, dlhodobá potreba mať kompozície brzdiace priľnavosť, ktoré vylúčia vyššie uvedené problémy, najmä však koróziu materiálu na šablóny, resp. ukladanie alebo navrstvovanie cementovej kaše na šablóne.
Podstata vynálezu
Bolo zistené, že nasýtené alebo nenasýtené karboxylové kyseliny obsahujúce 16-18 uhlíkových atómov, resp. ich glyceridestery, ktoré sú dispergované v nosnom médiu ktoré sa odparujú pri okolitej teplote, poskytujú kompozíciu brániacej príslušnej priľnavosti, ktorá predstavuje riešenie vyššie podrobne opísaných problémov. Vynález sa teda dotýka kompozícií brániacich priľnutiu, ktoré môžu byť používané hlavne pri výrobe produktov na báze cementu. V zmysle tohto vynálezu obsahujú tieto kompozície nasýtenú alebo nenasýtenú karboxylovú kyselinu obsahujúcu minimálne Γ6-Γ8 uhlíkových atómov a/alebo minimálne jeden glyceridester takej kyseliny (takých kyselín) spolu s nosným médiom odparujúcom sa pri okolitej teplote a prípadne s inými prídavnými látkami.
Äko príklad pre prírodné alebo syntetické, 16-Γ8 uhlíkových atómov obsahujúce nasýtené alebo nenasýtené karboxylové kyseliny
I * použiteľné pre kompozície podľa tohto vynálezu môžu byť uvedené kyselina palmitová, stearová, olejová, linolová a linolénová. Tieto kyseliny rovnako ako ich glyceridové deriváty sú v prírode sa vyskytujúce látky, resp. môžu byť vyrobené známym spôsobom, napr. spôsobom opísaným v knihe Szerves Kémia V’Organická chémia, Tankônyvkiadó, 1961). Karboxylové kyseliny a ich glyceridestery použiteľných v kompozíciách podľa vynálezu sú všeobecne používané v kvalite vhodnej pre daný priemysel.
V kompozíciách podľa vynálezu závisí množstvo karbónovej kyseliny či kyselina/alebo glyceridesteru, resp. v prípade aplikácie viacerých takýchto látok ich vzájomný pomer, na
Charaktere produktov vyrábaných na báze cementu, ďalej na obsahu vlhkosti betónu použitého v konkrétnom prípade, na použitej výrobnej technológii (to zn. na spôsobe tvrdnutia betónu) a na iných, odborníkovi dobre známych faktoroch a môže sa tak meniť v rámci širokých medzí. Vztiahnuté na celkovú hmotnosť kompozície je všeobecné množstvo karboxylovej kyseliny (kyselín) a/alebo glyceridesteru 30-60%, prednostne 40-55%. Bližšie pozorovanie stanovilo množstvo kyseliny palmitovej prednostne najviac 15%, množstvo kyseliny steárovej najviac 10%, množstvo kyseliny olejovej najviac 30%, množstvo kyseliny linolovej najviac 60% a množstvo kyseliny linolénovej najviac 4%.
V kompozíciách podľa vynálezu môže byť nosným médiom odparujúcim sa pri okolitej teplote bežné netoxické organické rozpúšťadlo alebo voda.
Ako organické rozpúšťadlo môžu byť používané napríklad alkoholy, najmä etanol kvality vhodnej pre priemysel, ďalej lakový benzín, prípadne ich zmesi. Ak sa použije voda, tak je to spravidla v kombinácii s emulgačným prostriedkom. Množstvo emulgačného prostriedku je prednostne 1,2 - 1,4 hm.%. Ako emulgačný prostriedok môžu byť obvykle používané aniontové, kationtové alebo neiontové emulgačné prostriedky. Výhodné je použitie sulfonovaných mastných kyselín alebo emulgačných prostriedkov s voľnou aminoskupinou.
V kompozíciách podľa vynálezu je množstvo nosného média, popri účinných zložkách, ktoré sa odparuje pri okolitej teplote zrejme až 100% potrebného množstva, všeobecne 40 - 70%.
V kompozíciách podľa vynálezu môžu ako aj iné obsahovať známe prídavné látky, napr. danému rozdeleniu napomáhajúce látky, napríklad silikónový olej v množstve 1-5%.
Kompozície podľa vynálezu majú už okrem uvedených predností vo vzťahu na brzdenie daného priľnutia, príp. na ochranu proti korózii, ešte tú výhodu, že ich zložky obsahujú látky vyskytujúce sa a samorozkladajúce sa v prírode a pri ich úniku do životného prostredia nie je toto trvalo znečisťované, teda ide o kompozície neškodiace životnému prostrediu. Ďalšia prednosť je v tom, že dané kompozície nie sú škodlivé z pracovno-lekárskeho hľadiska, pri ich používaní sa nemôže vyskytnúť žiadny olejový ekzém.
To, že sú kompozície podľa vynálezu výhodné, najlepšie dokazuje celý rad skúšok, keď podľa vlastného výskumu v prípady doteraz všeobecne používaných, prilnutie brzdiacich látok na báze minerálnych olejov pri autoklávovanom betóne je sila potrebná na jeho oddeľovanie, merané podľa MSZ (maďarskej normy) 15022, 1000-1500 N/m2, pri použití kompozície podľa príkladu 1, je táto hodnota okolo 10 N/m2 {podobné nízke hodnoty boli namerané tiež v prípade 7-dňového vytvrdzovania pri umelohmotných a drevených šablón).
Príklady uskutočnenia vynálezu
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcich príkladoch, bez toho, aby bola pritom daná oblasť ochrany obmedzená na tieto príklady.
Príklad 1
Do nádrže s kapacitou minimálne 1000 1 je ako nosné médium namerané 585 kg etanolu priemyselnej kvality, potom za sebou pri stálom miešaní lopatkovým miešadlom, pri okolitej teplote sú pridávané zložky so vzrastajúcou viskozitou v nasledovnom poradí:
kyselina olejová kyselina linolová kyselina linolénová kyselina palmitová kyselina stearová
120 kg (12 hm.%) 220 kg (22 hm.%) 50 kg (5 hm.%) 30 kg (3 hm.%) 40 kg (4 hm.%)
Miešanie prebieha až do homogenizácie.
Príklad 2
Postupuje sa, ako je opísané kompozícia nasledovného zloženia:
v príklade 1, a vyrobí sa
1,3 hm.% 3,2 hm.%
15,ú hm.% 34,0 hm.%
0,1 hm.% 46,4 hm.% kyselina palmitová kyselina stearová kyselina olejová kyselina linolová kyselina linolénová nosné médium /voda, ktorá obsahuje ako emulgátor v množstve 3,2 hm.% sulfonát mastného alkoholu vyrábaného firmou Caola Rt (Budapešť, Maďarsko) pod značkou Alfozid N/.
Príklad 3
Postupuje sa, ako je opísané kompozícia nasledovného zloženia:
v príklade 1, a vyrobí sa
1/3 hm.% | kyselina palmi'tová |
3,2 hm.% | kyselina stearová |
15,0 hm.% | kyselina olejová |
34/0 hm.% | kyselina linolová |
'0,1 hm.% | kyselina linolénová |
46,4 hm.% | lakový benzín alebo zmes lakového benzínu a |
etanolu priemyselnej kvality v objemovom | |
pomere 40:60 | |
Príklad 4 | |
Postupuje | sa, ako je opísané v príklade 1, a vyrobí |
kompozícia nasledovného zloženia: | |
4,0 hm.% | kyselina palmitová |
16/0 hm.% | kyselina olejová |
34,0 hm.% | kyselina linolová |
0,1 hm.% | kyselina linolénová |
45,9 hm.% | etanol priemyselnej kvality |
Príklad 5 | |
Postupuje | sa, ako je opísané v príklade, 1, a vyrobí |
kompozícia nasledovného zloženia: . | |
22/0 hm.% | glyceridester kyseliny linolovej |
13/0 hm.% | kyselina olejová |
3/0 hm.% | glyceridester kyseliny palmitovej |
2/0 hm.% | glyceridester kyseliny stearovej |
57,0 hm.% | etanol priemyselnej kvality |
Príklad 6
Postupuje sa, ako je opísané kompozícia nasledovného zloženia:
v príklade 1, a vyrobí sa hm.% glyceridester kyseliny linolovej hm.*% glyceridester kyseliny olejovej hm.% glyceridester kyseliny palmitovej hm.% kyselina stearová hm.% etanol priemyselnej kvality
Príklad 7
Postupuje | sa, ako je opísané | v príklade 1, a vyrobí sa |
kompozícia nasledovného zloženia: | ||
30 hm.% | glyceridester kyseliny | linolovej |
21 hm.% | kyselina olejová | |
2 hm.% | glyceridester kyseliny | palmitovej |
'2 hm.% | glyceridester kyseliny | stearovej |
'2,5 hm.% | kyselina stearová | |
2,5 hm.% | kyselina palmitová | |
40 hm.% | etanol priemyselnej kvality |
Claims (7)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Kompozícia brzdiaca priľnavosť, najmä na výrobu produktov na báze cementu, vyznačujúca sa tým, že obsahuje najmenej 16-18 uhlíkových atómov obsahujúca, nasýtenej alebo nenasýtenej karboxylovej kyseliny a/alebo najmenej jeden glyceridester takej (takých) karboxylovej kyseliny (kyselín) spolu s nosným médiom odparujúcim sa pri okolitej teplote a prípadne prídavné látky.
- 2. Kompozícia podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že celkové množstvo karboxylovej kyseliny a/alebo glyceridesteru vztiahnuté na hmotnosť kompozície je 30-60%.
- 3. Kompozícia podľa nároku 1 alebo '2, vyznačujúca sa tým, že ako karboxylovú kyselinu obsahuje najmenej jednu z nasledujúcich kyselín: kyselinu palmitovú, stearovú, olejovú, linolovú a linolénovú.
- 4. Kompozícia podľa jedného z nárokov 1-3, vyznačujúca sa tým, že ako nosné médium odparujúcom sa pri okolitej teplote obsahuje organické rozpúšťadlo alebo prípadne vodu zmiešanú s emulgátorom.
- 5. Kompozícia podľa nároku 4, vyznačujúca sa tým, že ako organické rozpúšťadlo obsahuje etanol priemyselnej kvality, lakový benzín alebo ich zmes.
- 6. Kompozícia podľa nároku 4, vyznačujúca sa tým, že ako vodu zmiešanú s emulgátorom obsahuje vodu obsahujúcu aniontový, kationtový alebo neiontový emulgátor v množstve 1,2 - 1,4 hm.%.
- 7. Kompozícia podľa jedného z nárokov 1-3, vyznačujúca sa tým, že vztiahnuté na svoju celkovú hmotnosť obsahuje 1,3% kyseliny palmitovej, 3,2 % kyseliny stearovej, 15 % kyseliny olejovej, 34,0 % kyseliny linolovej, 0,1 % kyseliny linolénovej a 46,4 % etanolu priemyselnej kvality.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK71098A SK71098A3 (sk) | 1998-05-26 | 1998-05-26 | Kompozícia brzdiaca priľnavosť, najmS na výrobu stavebných prvkov na báze cementu |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK71098A SK71098A3 (sk) | 1998-05-26 | 1998-05-26 | Kompozícia brzdiaca priľnavosť, najmS na výrobu stavebných prvkov na báze cementu |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK71098A3 true SK71098A3 (sk) | 2000-07-11 |
Family
ID=20433877
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK71098A SK71098A3 (sk) | 1998-05-26 | 1998-05-26 | Kompozícia brzdiaca priľnavosť, najmS na výrobu stavebných prvkov na báze cementu |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
SK (1) | SK71098A3 (sk) |
-
1998
- 1998-05-26 SK SK71098A patent/SK71098A3/sk unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP1556313B1 (en) | An additive to render gypsum board moisture resistant | |
CN103450995B (zh) | 一种油质类固体脱模剂及其制备方法 | |
US4329178A (en) | Method in the manufacture of steam-cured light-weight aerated concrete with hydrophobic properties | |
US20100225026A1 (en) | Mould release composition | |
DE2405891A1 (de) | Hochfester, wasserbestaendiger silicatschaum | |
BRPI0712045A2 (pt) | fórmula de agente de soltura e métodos | |
CA2343628C (en) | Improved rheologically-dynamic, liquid-applicable elastomeric compositions | |
DE2606273A1 (de) | Verfahren zur herstellung von hydrophobiermitteln | |
AU4801901A (en) | Stripping composition which can be used in particular in the construction and yachting field | |
DD160516A3 (de) | Verfahren zur herstellung eines hydrophoben gipses fuer gipskartonplatten | |
WO2007134822A1 (de) | Mit pflanzenölen und pflanzenölderivaten modifizierte bindemittel und gerüststoffe | |
US6187382B1 (en) | Liquid membrane-forming curing composition and method of curing fresh concrete | |
SK71098A3 (sk) | Kompozícia brzdiaca priľnavosť, najmS na výrobu stavebných prvkov na báze cementu | |
HU219820B (hu) | Tapadást gátló kompozíció, főleg cementalapú építőelemek gyártásához | |
DE2256842A1 (de) | Expandierbare polymere von vinylaromatischen verbindungen | |
AT408222B (de) | Anhaftungen hemmende komposition, insbesondere zur herstellung von bauelementen auf zementbasis | |
AT320271B (de) | Entformungsmittel | |
KR102002013B1 (ko) | 생분해성 콘크리트 거푸집 이형제 조성물 | |
KR100242608B1 (ko) | 수용성 이형제의 제조방법 | |
Szafraniec et al. | Effect of natural release oils on concrete wettability | |
JPH01242205A (ja) | 繊維強化セメント成形体の製造方法 | |
JPS6144604A (ja) | 離型剤組成物 | |
SE433945B (sv) | Forfarande for framstellning av ytforbettrade, lett avformbara byggnadselement med anvendning av ett formsleppmedel innehallande montanvax | |
JPS60115669A (ja) | セメント・モルタル用下地剤 | |
DE2036842A1 (de) | Geschäumtes Produkt aus Alkalimetall Silikaten und Verfahren zur Herstellung desselben |