SK6727Y1 - Lis na pelety - Google Patents
Lis na pelety Download PDFInfo
- Publication number
- SK6727Y1 SK6727Y1 SK123-2013U SK1232013U SK6727Y1 SK 6727 Y1 SK6727 Y1 SK 6727Y1 SK 1232013 U SK1232013 U SK 1232013U SK 6727 Y1 SK6727 Y1 SK 6727Y1
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- die
- punch
- pellet press
- punch body
- spherical
- Prior art date
Links
Landscapes
- Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
- Press-Shaping Or Shaping Using Conveyers (AREA)
Abstract
Pre lis na pelety je charakteristické, že matrica (5) je s telesom (2) lisovníka spriahnutá takými záberovými tvarovanými prostriedkami, kde pracovné čelo telesa (2) lisovníka je vo svojej obvodovej časti priamo alebo nepriamo vybavené tvarovými výstupkami (14) pravidelne rozmiestnenými na kružnici. Zároveň je pracovné čelo matrice (5) vo svojej obvodovej časti priamo alebo nepriamo vybavené ústiami priebežných otvorov a/alebo tvarovanými priehlbinami (15) pravidelne rozmiestnenými na kružnici. A pritom medzi guľovitým útvarom (1) a telesom (2) lisovníka existuje závislá alebo nezávislá kinematická väzba.
Description
Technické riešenie sa týka konštrukcie lisu na pelety. Technické riešenie patrí do oblasti briketovania a peletovania sypkých materiálov organického aj anorganického pôvodu.
Doterajší stav techniky
Spoločným znakom všetkých technológií zhutňovania, do ktorých patrí aj peletovanie, je lisovanie materiálu pri vysokom tlaku.
Známy je závitovkový pretláčací stroj, kde jeho závitovkový podávač je súčasne aj nástrojom tohto lisu. Nevýhoda tohto stroja spočíva v potrebe chladiaceho zariadenia a nízkom hodinovom výkone. Je tiež známy aj horizontálny peletovací stroj s valcovými kladkami a valcovou matricou. Nevýhodou tohto stroja je nerovnomerné dodávanie materiálu pod obe kladky. Podobne je riešený aj horizontálny peletovací stroj s valcovou matricou a lisovacím rotorom. Nevýhodou tejto konštrukcie je vyššie trenie medzi nástrojom a matricou a z toho plynúce rýchlejšie opotrebenie rotora. Je známa aj konštrukcia horizontálneho peletovacieho stroja s ozubenými kolesami. Takýto peletovací stroj sa skladá z páru dutých valcov, ktoré majú po obvode ozubenie. V ozubeniach sú navŕtané otvory, cez ktoré sa materiál pretláča do vnútra valcov. V dutinách valcov uložené nože režú vylisované pelety. Nevýhodou tohto stroja je malý počet zubov na valcoch, v dôsledku čoho sa dosahuje aj malý hodinový výkon. Existuje aj vertikálny peletovací stroj s valcovými kladkami a plochou matricou. Nevýhodou stroja je vysoké a nerovnomerné opotrebenie kladiek.
Zo stavu techniky je známy aj lis na pelety opísaný v slovenskom patente SK 286877. Pre konštrukciu lisu je charakteristické, že matrica je hnaná a jej pohon je odvodený od telesa náhonu. Pritom guľa je dutá a cez guľu prechádza kinematika pohonového mechanizmu pre matricu. To možno dosiahnuť tak, že matrica je spriahnutá s náhonom cez kardanový hriadeľ alebo výkyvné kĺbové uloženie. Dôležitým parametrom lisu je axiálny odklon čela náhonu od čela matrice. Pre takéto riešenie obvodová rýchlosť gule počas otáčky nie je konštantná, čo má za dôsledok nerovnomerné opotrebenie pracovných nástrojov, čím sa znižuje výťažnosť lisu a zvyšujú sa náklady na opravy lisu za výmeny poškodených dielov.
Pre pretrvávajúce problémy v spôsoboch peletovania a v konštrukciách lisov na pelety zo stavu techniky vznikol priestor na vytvorenie takej konštrukcie lisu na pelety, ktorá by zabezpečila zníženie nákladov na dodávanú energiu a znížila aj opotrebenie častí strojných zariadení. Výsledkom tohto úsilia je ďalej opisovaný lis na pelety v predloženom úžitkovom vzore.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky sú odstránené lisom na pelety podľa tohto technického riešenia. Konštrukcia lisu na pelety je odvodená od konštrukčného riešenia, kde lis pozostáva z dutého klinového telesa s kruhovými vybraniami na jeho klinových plochách, pričom klinové plochy sú vybavené ložiskovým domčekom lisovníka a ložiskovým domčekom matrice. Ďalej v ložiskovom domčeku lisovníka je otočné uložené teleso lisovníka, ktorý svojim čelom zasahuje do prvého kruhového vybrania na klinovej ploche dutého klinového telesa. V ložiskovom domčeku matrice je otočné uložená matrica, ktorá svojim čelom zasahuje do druhého kruhového vybrania na klinovej ploche dutého klinového telesa. Pracovné čelo matrice a prípadne aj pracovné čelo telesa lisovníka majú guľovité vybrania, v ktorých je osadený guľovitý útvar, ktorého polomer je zhodný s polomerom guľovitých vybraní. Matrica na kružnici obsahuje priebežné otvory. Axiálny odklon telesa lisovníka od matrice spolu s dutým klinovým telesom a guľovitým útvarom predstavuje pracovnú lisovaciu komoru v tvare priestorového klinového prstenca. Axiálny odklon čela telesa lisovníka od čela matrice je δ = 5° až 89°. Podstata vynálezu ďalej spočíva v tom, že matrica je s telesom lisovníka spriahnutá záberovými tvarovanými prostriedkami takými, kde pracovné čelo telesa lisovníka je v svojej obvodovej časti priamo alebo nepriamo vybavené tvarovanými výstupkami pravidelne rozmiestnenými na kružnici a pracovné čelo matrice je v svojej obvodovej časti priamo alebo nepriamo vybavené ústiami priebežných otvorov a/alebo tvarovanými priehlbinami pravidelne rozmiestnenými na kružnici. Pritom existuje závislá alebo nezávislá kinematická väzba medzi guľovitým útvarom a telesom lisovníka.
V jednom výhodnom riešení lisu na pelety je do obvodovej časti pracovného čela telesa lisovníka vsadený prstenec lisovníka s tvarovanými výstupkami. V druhom výhodnom riešení lisu na pelety je do obvodovej časti pracovného čela matrice vsadený prstenec matrice s ústiami priebežných otvorov a/alebo tvarovanými priehlbinami.
Pre ciele tohto úžitkového vzoru je nutné pod termínom „lisovník“ chápať samotné teleso lisovníka a sústavu tvarovaných výstupkov usporiadaných na kružnici v čele telesa lisovníka. Teleso lisovníka je spriahnuté s náhonom lisu. Tvarované výstupky v kontaktnej klinovej oblasti zapadajú do ústí priebežných otvorov
SK 6727 Υ1 a/alebo do tvarovaných priehlbín a jednak zabezpečujú prenos krútiaceho momentu na matricu a tiež napomáhajú vyvíjať lisovací tlak v ústiach priebežných otvorov. Ale tiež je nutné pod termínom „lisovník“ chápať samotné teleso lisovníka a sústavu tvarovaných výstupkov usporiadaných na kružnici v čele prstenca lisovníka, ktorý je osadený na telese lisovníka.
Lis na pelety podľa vynálezu môže byť skonštruovaný tak, že pri nezávislej kinematickej väzbe je guľovitý útvar medzi telesom lisovníka a matricou uložený voľne. V tomto prípade guľovitým útvarom je guľa. Guľa je hnaná strhávaným lisovaným materiálom v klinovom priestore lisu, a preto jej otáčky sú nižšie, ako sú otáčky lisovníka.
Pri ďalšej nezávislej kinematickej väzbe môže mať guľovitý útvar tvaru gule vlastný náhon, ktorého hriadeľ je vedený osovou dierou v telese lisovníka. Potom otáčky telesa lisovníka môžu byť rozdielne od otáčok guľovitého útvaru tvaru gule. Lis na pelety podľa vynálezu môže byť skonštruovaný aj tak, že pri závislej kinematickej väzbe guľovitý útvar tvorený polguľou vytvára s telesom lisovníka monolit alebo guľovitý útvar tvorený polguľou je k telesu lisovníka pevne prichytený. Polguľa sa otáča zhodnými otáčkami ako lisovník.
Pre ciele tohto technického riešenia je nutné pod termínom „guľovitý útvar“ chápať geometrický útvar tvaru gule alebo monolitické valcové teleso, ktorého čelo je vytvarované do polgul, alebo valcové teleso, na ktorého čelo je pevne prichytená polguľa.
Konštrukčné riešenie lisu na pelety podľa technického riešenia dotvára znak, kde teleso lisovníka je uložené v axiálnych a/alebo radiálnych ložiskách lisovníka, a tiež, kde matrica je uložená v axiálnych a/alebo radiálnych ložiskách matrice a tiež, kde matrica je k ložiskovému domčeku matrice ukotvená prvou koncovou maticou a/alebo teleso lisovníka je k ložiskovému domčeku lisovníka ukotvené druhou koncovou maticou. Lis na pelety dotvára násypka s podávačom, ktorá nadväzuje na duté klinové teleso.
Existuje ďalšie konštrukčné riešenie lisu na pelety podľa technického riešenia s uvedenými znakmi, kde pracovné čelo telesa lisovníka je ešte v svojej obvodovej časti vybavené vystupujúcim krycím prstencom s vnútornou sférickou plochou. Aj pracovné čelo matrice je ešte v svojej obvodovej časti vybavené rotačným zápichom s vonkajšou sférickou plochou. V mieste klinového dotyku telesa lisovníka a matrice potom existuje tesné spojenie - podsunutie vnútornej sférickej plochy krycieho prstenca s vonkajšou sférickou plochou rotačného zápichu tesne pred vstupom lisovaného materiálu do pracovného priestoru. Týmto sa pracovný priestor uzavrie. To má za následok, že sa eliminuje trenie podávaného materiálu o vnútorné plochy telesa lisovníka a matrice, lebo týmito do seba zovretými plochami telesa lisovníka a matrice je podávaný materiál vťahovaný pod guľu. Pritom musí byť splnená podmienka, že osový stred vnútornej sférickej plochy krycieho prstenca a vonkajšej sférickej plochy rotačného zápichu a osový stred guľovitého útvaru sú totožné. Vystupujúci krycí prstenec môže byť súčasťou prenosového prstenca lisovníka alebo môže byť súčasťou telesa lisovníka.
V kinematickom obrátení môže byť lis na pelety podľa technického riešenia s uvedenými základnými znakmi riešený aj tak, že pracovné čelo telesa lisovníka je ešte v svojej obvodovej časti vybavené rotačným zápichom s vonkajšou sférickou plochou. Tiež pracovné čelo matrice je ešte v svojej obvodovej časti vybavené vystupujúcim krycím prstencom s vnútornou sférickou plochou. Potom vystupujúci krycí prstenec môže byť súčasťou prenosového prstenca matrice a/alebo môže byť súčasťou matrice.
Funkcia lisu na pelety je založená na tom, že sypká organická a/alebo anorganická surovina alebo surovinová zmes požadovanej frakcie s maximálnym obsahom vody 18 % postupuje do otvorenej pracovnej lisovacej komory v tvare priestorového klinového prstenca efektom klinového vťahovania od rotujúcich čiel lisovníka a matrice a/alebo rotujúcej gule. Otvorenú pracovnú lisovaciu komoru sčasti ohraničuje rotujúci guľovitý útvar. Následne sypká organická a/alebo anorganická surovina alebo surovinová zmes postupuje z pracovnej lisovacej komory do vytláčacích otvorov alebo priehlbín matrice, z ktorej sú vytláčané pelety alebo vo všeobecnosti výlisky rôznych tvarov. Dôležitým parametrom lisu je axiálny odklon čela lisovníka od čela matrice, ktorý je vyjadrený uhlom δ = 5° až 89°.
Výhody spôsobu lisovania peliet zo sypkej organickej a/alebo anorganickej suroviny alebo surovinovej zmesi lisom na pelety podľa technického riešenia sú zjavné z jeho účinkov, ktorými sa prejavuje navonok. Je možné voliť ľubovoľný uhol medzi čelami matrice a lisovníka. Lis na pelety podľa technického riešenia je jednoduchej kompaktnej konštrukcie. Je ho možné dimenzovať na aj na malé, aj na veľké rozmery v závislosti od požadovaného výkonu produkcie peliet. Má väčšiu aktívnu oblasť lisovania materiálu v porovnaní s jestvujúcimi konštrukciami lisov za predpokladu, že uvažujeme o rovnakých veľkostiach matríc. Aktívna oblasť lisovania materiálu (priestorový klin) je vlastne oblasť, kde je materiál lisovaný aj pomocou mechanizmu výstupkov a vybratí na prenos krútiaceho momentu z lisovníka na matricu čo je originálne riešenie. Je tiež funkciou záberového uhla. Veľkosť záberového uhla závisí od súčiniteľa trenia medzi lisovaným materiálom, tvarovým vyhotovením lisovacích dielov.
Veľmi podstatná výhoda konštrukcie lisu na pelety podľa technického riešenia spočíva v tom, že v porovnaní na jednotku produkcie peliet, lis podľa vynálezu vyžaduje zjavne menší príkon v porovnaní s lismi zo stavu techniky. Umožňuje to konštrukcia lisu, pri ktorom je takmer bodový styk medzi rotujúcou matricou a lisovníkom, čím je trenie medzi konštrukčnými súčasťami lisu a podávaným materiálom znížené na mini
SK 6727 Υ1 mum, k čomu prispieva aj fakt, že všetky prvky sústavy vysokotlakového lisovania sa pohybujú súčasne. Výrazne sa zvýši tesnosť v lisovacom priestore. Tiež nastáva vyšší účinok vťahovania materiálu pod guľu. Pre takéto riešenie obvodová rýchlosť gule počas otáčky je už konštantná, čo má za dôsledok rovnomerné opotrebenie pracovných nástrojov, čím sa zvyšuje životnosť celého lisu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Lis na pelety podľa technického riešenia bude bližšie objasnený v rezoch na priložených výkresoch, kde obr. 1 v bočnom reze zobrazuje ústrojenstvo lisu s voľne uloženou guľou. Obr. 2 v bočnom reze zobrazuje ústrojenstvo lisu s polguľou, ktorá s lisovníkom tvorí jeden monolit. Na obr. 3 je v bočnom reze znázornené ústrojenstvo lisu s guľou, ktorá má vlastný náhon. Na obr. 4 je v axonometrickom reze znázornené ústrojenstvo lisu, kde pracovné čelo telesa lisovníka je ešte v svojej obvodovej časti vybavené rotačným zápichom s vonkajšou sférickou plochou a kde pracovné čelo matrice je ešte v svojej obvodovej časti vybavené vystupujúcim krycím prstencom s vnútornou sférickou plochou. Na obr. 5 je v bočnom reze znázornené ústrojenstvo lisu, kde pracovné čelo telesa lisovníka je ešte v svojej obvodovej časti vybavené rotačným zápichom s vonkajšou sférickou plochou a kde pracovné čelo matrice je ešte v svojej obvodovej časti vybavené vystupujúcim krycím prstencom s vnútornou sférickou plochou, kde sú vyznačené polomery zápichu s vonkajšou sférickou plochou a vystupujúceho krycieho prstenca s vnútornou sférickou plochou.
Príklady uskutočnenia
Rozumie sa, že jednotlivé uskutočnenia technického riešenia sú predstavované na ilustráciu a nie ako obmedzenia technických riešení. Odborníci znalí stavum techniky nájdu alebo budú schopní zistiť s použitím nie viac ako rutinného experimentovania mnoho ekvivalentov k špecifickým uskutočneniam technického riešenia podľa technického riešenia, ktoré tu budú špeciálne opísané. Aj takéto ekvivalenty budú obsiahnuté v rozsahu nasledujúcich nárokov na ochranu. Pre odborníkov znalých stavu techniky nemôže robiť problém dimenzovanie takého zariadenia a vhodná voľba jeho materiálov a konštrukčných usporiadaní, preto tieto znaky neboli detailne riešené.
Príklad 1
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu technického riešenia je opísané optimálne konštrukčné riešenie lisu na pelety znázornené na priloženom obr. 1. Lis na pelety podľa technického riešenia pozostáva z dutého klinového telesa 7 s kruhovými vybraniami na jeho klinových plochách, pričom klinové plochy sú vybavené ložiskovým domčekom 6 lisovníka a ložiskovým domčekom 8 matrice. Ďalej v ložiskovým domčeku 6 lisovníka je otočné uložené teleso 2 lisovníka, ktorý svojim čelom zasahuje do prvého kruhového vybrania na klinovej ploche dutého klinového telesa 2· V ložiskovom domčeku 8 matrice je otočné uložená matrica 5, ktorá svojim čelom zasahuje do druhého kruhového vybrania na klinovej ploche dutého klinového telesa 7. Pracovné čelo matrice 5 a aj pracovné čelo telesa 2 lisovníka majú guľovité vybrania, v ktorých je osadený guľovitý útvar 1-guľa, ktorej polomer je zhodný s polomerom guľových vybraní. Matrica 5 na kružnici obsahuje priebežné otvory. Axiálny odklon telesa 2 lisovníka od matrice 5 spolu s dutým klinovým telesom 7 a guľovým útvarom 1 predstavuje pracovnú lisovaciu komoru v tvare priestorového klinového prstenca. Axiálny odklon čela telesa 2 lisovníka od čela matrice 5 je δ = 30°. Matrica 5 je s telesom 2 lisovníka spriahnutá takými záberovými tvarovanými prostriedkami, kde pracovné čelo telesa 2 lisovníka je v svojej obvodovej časti nepriamo vybavené tvarovanými výstupkami 14 pravidelne rozmiestnenými na kružnici vo vsadenom prstenci 3 lisovníka. Pracovné čelo matrice 5 je v svojej obvodovej časti nepriamo vybavené ústiami priebežných otvorov s tvarovanými priehlbinami 15 pravidelne rozmiestnenými na kružnici vo vsadenom prstenci 4 matrice. Pritom existuje nezávislá kinematická väzba medzi guľovitým útvarom 1 - guľou a telesom 2 lisovníka, pri ktorej je guľa uložená voľne. Tvarované výstupky 14 v kontaktnej klinovej oblasti sú proti tvarovaným priehlbinám orientované tak, že zapadajú tvarovaných priehlbín 15 ústí priebežných otvorov. Teleso 2 lisovníka je uložené v axiálnych a/alebo radiálnych ložiskách 9 lisovníka a tiež, kde matrica 5 je uložená v axiálnych a/alebo radiálnych ložiskách 10 matrice. Matrica 5 je k ložiskovému domčeku 8 matrice ukotvené prvou koncovou maticou 12 a teleso 2 lisovníka je k ložiskovému domčeku 6 lisovníka ukotvená druhou koncovou maticou 13. Lis na pelety dotvára násypka s podávačom H, ktorá nadväzuje na duté klinové teleso 7.
Príklad 2
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu technického riešenia je opísané druhé konštrukčné riešenie lisu na pelety znázornené na priloženom obr. 2. Lis na pelety podľa technického riešenia je aj v tom
SK 6727 Υ1 to prípade v základných znakoch dostatočne opísaný v príklade č. 1. Konštrukčná rozdielnosť spočíva v obmene, kde pri závislej kinematickej väzbe guľovitý útvar 1 tvorený polguľou vytvára s telesom 2 lisovníka monolit. Polguľa sa otáča zhodnými otáčkami ako lisovník. Axiálny odklon čela telesa 2 lisovníka od čela matrice 5 je δ = 37°.
Príklad 3
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu technického riešenia je opísané tretie konštrukčné riešenie lisu na pelety znázornené na priloženom obr. 3. Lis na pelety podľa technického riešenia je aj v tomto prípade v základných znakoch dostatočne opísaný v príklade č. 1. Konštrukčná rozdielnosť spočíva v obmene, kde pri nezávislej kinematickej väzbe má guľovitý útvar 1 tvaru gule vlastný náhon, ktorého hriadeľ je vedený osovou dierou v telese 2 lisovníka. Potom otáčky telesa 2 lisovníka môžu byť rozdielne od otáčok guľovitého útvaru 1 tvaru gule. Axiálny odklon čela telesa 2 lisovníka od čela matrice 5 je δ = 22°.
Príklad 4
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu technického riešenia je opísané variantné neznázomené konštrukčné riešenie lisu na pelety. Lis na pelety podľa technického riešenia je aj v tomto prípade v základných znakoch dostatočne opísaný v príklade č. 1. Konštrukčná rozdielnosť spočíva v obmene, kde tvarované výstupky 14 sú vytvorené priamo na telese 2 lisovníka a tvarované priehlbiny 15 sú vytvorené priamo v matrici 5.
Funkcia lisu na pelety vyplýva zo samotného spôsobu lisovania peliet, kde sypká organická a/alebo anorganická surovina alebo surovinová zmes požadovanej frakcie s obsahom vody maximálne 18 % z násypky postupuje do otvorenej pracovnej lisovacej komory v tvare priestorového klinového prstenca efektom klinového vťahovania od rotujúcich čiel lisovníka, matrice 5 a rotujúceho guľovitého útvaru 1, kde prenos krútiaceho momentu z lisovníka na matricu 5 je zabezpečený sústavou rovnomerne na kružnici rozmiestnených tvarovaných výstupkov 14 v kontaktnej klinovej oblasti zapadajúcimi do tvarovaných priehlbín 15 ústí priebežných otvorov matrice 5. Následne už stláčaná organická a/alebo anorganická surovina alebo surovinová zmes postupuje z pracovnej lisovacej komory do vytláčacích otvorov matrice 5, z ktorej sú vytláčané pelety.
Príklad 5
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu technického riešenia je opísané variantné konštrukčné riešenie lisu na pelety. Lis na pelety podľa technického riešenia je aj v tomto prípade v základných znakoch dostatočne opísaný v príklade č. 1. Konštrukčná rozdielnosť spočíva v obmene, kde pracovné čelo telesa 2 lisovníka je ešte v svojej obvodovej časti vybavené vystupujúcim krycím prstencom 16 s vnútornou sférickou plochou. Aj pracovné čelo matrice 5 je ešte v svojej obvodovej časti vybavené rotačným zápichom 17 s vonkajšou sférickou plochou. V mieste klinového dotyku telesa 2 lisovníka a matrice 5 potom existuje tesné spojenie - podsunutie vnútornej sférickej plochy krycieho prstenca 16 s vonkajšou sférickou plochou rotačného zápichu 17 tesne pred vstupom lisovacieho materiálu do pracovného priestoru. Osový stred vnútornej sférickej plochy krycieho prstenca 16 a vonkajšej sférickej plochy rotačného zápichu 17 a osový stred guľovitého útvaru 1 sú totožné.
Alternatívne, vystupujúci krycí prstenec 16 môže byť súčasťou prenosového prstenca 3 lisovníka alebo môže byť súčasťou telesa 2 lisovníka.
Príklad 6
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu technického riešenia je opísané variantné konštrukčné riešenie lisu na pelety v kinematickom obrátení, ako je to znázornené na obr. 4 a 5. Lis na pelety podľa technického riešenia je aj v tomto prípade v základných znakoch dostatočne opísaný v príklade č. 1. Konštrukčná rozdielnosť spočíva v obmene, kde pracovné čelo telesa 2 lisovníka je ešte v svojej obvodovej časti vybavené rotačným zápichom 17 s vonkajšou sférickou plochou. Tiež pracovné čelo matrice 5 je ešte v svojej obvodovej časti vybavené vystupujúcim krycím prstencom 16 s vnútornou sférickou plochou. Potom vystupujúci krycí prstenec 16 môže byť súčasťou prenosového prstenca 4 matrice a/alebo môže byť súčasťou matrice 5.
Priemyselná využiteľnosť
Lis na pelety nachádza využiteľnosť v priemysle, poľnohospodárstve, potravinárstve a všade tam, kde je potreba spracovať sypkú formu materiálu do kompaktného tuhého telesa, valcového, prípadne iného tvaru.
Claims (14)
1. Lis na pelety pozostávajúci z dutého klinového telesa s kruhovými vybraniami na jeho klinových plochách, pričom klinové plochy sú vybavené ložiskovými domčekmi; matrica aj hnacie teleso majú guľovité vybrania na osadenie gule, ktorej polomer je zhodný s polomerom guľovitých vybraní; matrica na kružnici obsahuje priebežné lisovacie otvory; pritom uhol klinového telesa a povrch gule predstavuje pracovnú lisovaciu komoru v tvare priestorového klinového prstenca; axiálny odklon klinových plôch je rozmedzí δ - 5° až 89°, vyznačujúci sa tým, že matrica (5) je s telesom (2) lisovníka spriahnutá záberovými tvarovanými prostriedkami takými, kde pracovné čelo telesa (2) lisovníka je v svojej obvodovej časti priamo alebo nepriamo vybavené tvarovanými výstupkami (14) pravidelne rozmiestnenými na kružnici; a kde pracovné čelo matrice (5) je v svojej obvodovej časti priamo alebo nepriamo vybavené ústiami priebežných otvorov a/alebo tvarovanými priehlbinami (15) pravidelne rozmiestnenými na kružnici; pričom existuje závislá alebo nezávislá kinematická väzba medzi telesom (2) lisovníka a guľovitým útvarom (1) umiestneným v pracovnej lisovacej komore.
2. Lis na pelety podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že do obvodovej časti pracovného čela telesa (2) lisovníka je vsadený prenosový prstenec (3) lisovníka s tvarovanými výstupkami (14).
3. Lis na pelety podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že do obvodovej časti pracovného čela matrice (5) je vsadený prenosový prstenec (4) matrice s ústiami priebežných otvorov a/alebo tvarovanými priehlbinami (15).
4. Lis na pelety podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že pri nezávislej kinematickej väzbe je guľovitý útvar (1) tvaru gule medzi telesom (2) lisovníka a matricou (5) uložený voľne.
5. Lis na pelety podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že pri závislej kinematickej väzbe guľovitý útvar (1) tvorený polguľou vytvára s telesom (2) lisovníka monolit alebo guľovitý útvar (1) tvorený polguľou je k telesu (2) lisovníka pevne prichytený.
6. Lis na pelety podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 3, v y z n a č u j ú c i sa tým, že pri nezávislej kinematickej väzbe má guľovitý útvar (1) tvaru gule vlastný náhon, ktorého hriadeľ je vedený osovou dierou v telese (2) lisovníka.
7. Lis na pelety podľa aspoň jedného z nárokov laž 6, vyznačujúci sa tým, že otáčky telesa (2) lisovníka sú rozdielne od otáčok guľovitého útvaru (1) tvaru gule.
8. Lis na pelety podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 7, v y z n a č u j ú c i sa tým, že teleso (2) lisovníka je uložené v axiálnych a/alebo radiálnych ložiskách (9) lisovníka.
9. Lis na pelety podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že matrica (5) je uložená v axiálnych a/alebo radiálnych ložiskách (10) matrice.
10. Lis na pelety podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že matrica (5) je k ložiskovému domčeku (8) matrice ukotvená prvou koncovou maticou (12) a/alebo teleso (2) lisovníka je k ložiskovému domčeku (6) lisovníka ukotvená druhou koncovou maticou (13).
11. Lis na pelety podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 10, vyznačujúci sa tým, že pracovné čelo telesa (2) lisovníka je ešte v svojej obvodovej časti vybavené vystupujúcim krycím prstencom (16) s vnútornou sférickou plochou; a kde pracovné čelo matrice (5) je ešte v svojej obvodovej časti vybavené rotačným zápichom (17) s vonkajšou sférickou plochou; pričom v mieste ich klinového dotyku existuje tesné spojenie vnútornej sférickej plochy krycieho prstenca (16) s vonkajšou sférickou plochou rotačného zápichu (17); pričom osový stred vnútornej sférickej plochy krycieho prstenca (16) a vonkajšej sférickej plochy rotačného zápichu (17) a osový stred guľovitého útvaru (1) sú totožné.
12. Lis na pelety podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 11, vyznačujúci sa tým, že vystupujúci krycí prstenec (16) je súčasťou prenosového prstenca (3) lisovníka alebo je súčasťou telesa (2) lisovníka.
13. Lis na pelety podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 10, vyznačujúci sa tým, že pracovné čelo telesa (2) lisovníka je ešte v svojej obvodovej časti vybavené rotačným zápichom (17) s vonkajšou sférickou plochou; a kde pracovné čelo matrice (5) je ešte v svojej obvodovej časti vybavené vystupujúcim krycím prstencom (16) s vnútornou sférickou plochou; pričom v mieste ich klinového dotyku existuje tesné spojenie vnútornej sférickej plochy krycieho prstenca (16) s vonkajšou sférickou plochou rotačného zápichu (17); pričom osový stred vnútornej sférickej plochy krycieho prstenca (16) a vonkajšej sférickej plochy rotačného zápichu (17) a osový stred guľovitého útvaru (1) sú totožné.
14. Lis na pelety podľa aspoň jedného z nárokov la 13, vyznačujúci sa tým, že vystupujúci krycí prstenec (16) je súčasťou prenosového prstenca (4) matrice a/alebo je súčasťou matrice (5).
Priority Applications (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK123-2013U SK6727Y1 (sk) | 2013-07-10 | 2013-07-10 | Lis na pelety |
CZ2013-28798U CZ26340U1 (cs) | 2013-07-10 | 2013-11-21 | Lis na pelety |
PCT/SK2014/000018 WO2015005875A1 (en) | 2013-07-10 | 2014-07-09 | Pellet mill |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SK123-2013U SK6727Y1 (sk) | 2013-07-10 | 2013-07-10 | Lis na pelety |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK1232013U1 SK1232013U1 (sk) | 2013-11-04 |
SK6727Y1 true SK6727Y1 (sk) | 2014-04-02 |
Family
ID=49486295
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK123-2013U SK6727Y1 (sk) | 2013-07-10 | 2013-07-10 | Lis na pelety |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ26340U1 (sk) |
SK (1) | SK6727Y1 (sk) |
-
2013
- 2013-07-10 SK SK123-2013U patent/SK6727Y1/sk unknown
- 2013-11-21 CZ CZ2013-28798U patent/CZ26340U1/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ26340U1 (cs) | 2014-01-09 |
SK1232013U1 (sk) | 2013-11-04 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN201120272Y (zh) | 一种平模颗粒机 | |
CN205235912U (zh) | 一种环模制粒机 | |
SK6727Y1 (sk) | Lis na pelety | |
CN205235911U (zh) | 一种环模制粒机模辊系统 | |
SK642013A3 (sk) | Lis na pelety | |
CN104923126A (zh) | 一种自密封小型环模制粒机 | |
CN103600508B (zh) | 一种成型机 | |
CN105597624A (zh) | 一种压辊移动式颗粒机 | |
CN107583571B (zh) | 外齿双环模对辊成型机 | |
CN103263874A (zh) | 一种带冷却结构的造粒机出料盘 | |
CN103191676B (zh) | 一种生物质燃料成型机 | |
CN109046178B (zh) | 一种环模制粒装置 | |
CN103846054A (zh) | 一种旋转柱塞式秸秆制粒机 | |
CN205467503U (zh) | 农林剩余物燃料成型机 | |
CN214486791U (zh) | 一种用于生产炭基肥制粒机的压辊装置 | |
CN105561872A (zh) | 一种环模制粒机模辊系统及工作方法 | |
CN203316087U (zh) | 一种带冷却结构的造粒机出料盘 | |
CN202410598U (zh) | 一种平模制粒机 | |
CN220969014U (zh) | 一种颗粒机的碾压辊 | |
CN203764214U (zh) | 一种旋转柱塞式秸秆制粒机 | |
CN201325191Y (zh) | 生物质平模颗粒成型机 | |
CN204865755U (zh) | 凹凸型花纹辊对挤压缩成型颗粒机构 | |
CN203790912U (zh) | 一种旋转柱塞式秸秆制粒机 | |
SK286877B6 (sk) | Spôsob lisovania peliet zo sypkej organickej a/alebo anorganickej suroviny alebo surovinovej zmesi a lis na pelety | |
CN210022043U (zh) | 一种颗粒机行星压辊机构 |